Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Idre 3-dagars, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Idre 3-dagars
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: tisdag 25 juni 2013 - torsdag 27 juni 2013

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21

3 410 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrika VångellLinköpings OK33:499:55
2Anette CarlssonKFUM Örebro OK34:36+0:4710:08
3Sofia HolmgårdKils OK38:43+4:5411:21
4Emma LindénSävedalens AIK41:39+7:5012:12
5Charlotte LindkvistLeksands OK42:45+8:5612:32
6Sara JonssonLinköpings OK42:54+9:0512:34
7Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK43:40+9:5112:48
8Maria von SchmalenséeAttunda OK43:41+9:5212:48
9Pia OlssonKalmar OK44:02+10:1312:54
10Elin HamreforsOK Landehof45:47+11:5813:25
11Kristina RobertoOK Linné46:35+12:4613:39
12Anna MårsellStora Tuna OK48:41+14:5214:16 Ladda ner rutt i gpx-format
13Marie-Louise AxenborgGöteborg-Majorna OK49:51+16:0214:37
14Lina NilssonUlricehamns OK51:07+17:1814:59
15Stefanie AnderssonHagaby GOIF51:59+18:1015:14
16Emma VictorinKFUM Örebro OK55:41+21:5216:19
17Elin LindTierps SOK1:03:28+29:3918:36
18Linn NilssonOK Tyr1:05:46+31:5719:17
19Kristin KarlssonSOK Aneby1:06:13+32:2419:25

H21

4 570 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarna35:277:45
2Per-Åke BligårdOK Vilse 8736:11+0:447:55
3Anders AxenborgGöteborg-Majorna OK36:48+1:218:03
4Karl WalheimÄrla IF37:50+2:238:16
5Olof SandgrenOK Orion38:25+2:588:24
6Håkan ÖhlundIK Hakarpspojkarna38:42+3:158:28
7Måns SandgrenOK Orion38:49+3:228:29
8Daniel AttåsOK Tisaren39:36+4:098:39
9Mikael AnderssonLinköpings OK41:01+5:348:58 Ladda ner rutt i gpx-format
10Markus JohanssonIFK Göteborg41:54+6:279:10
11Anders HöijeGöteborg-Majorna OK43:54+8:279:36
12Niklas GustafssonOK Tisaren45:57+10:3010:03
13Marcus JanssonKFUM Örebro OK46:12+10:4510:06
14Peter ErikssonLinköpings OK46:22+10:5510:08
15Per EklöfKFUM Örebro OK49:11+13:4410:45
16Lars Harald AasheimBækkelagets SK51:46+16:1911:19
17Stefan RingOK Löftan52:07+16:4011:24
18Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF52:12+16:4511:25
19Nils SpetzUlricehamns OK52:52+17:2511:34
20Anders EmilssonOppsal Orientering54:39+19:1211:57
21Sebastian TorgersenBækkelagets SK56:27+21:0012:21
22Oscar VångellÄrla IF56:30+21:0312:21
23Jonatan AronssonOK Tisaren1:00:59+25:3213:20
24Oskar AndrénOK Tisaren1:01:53+26:2613:32
25Jiri MartanSlavia Liberec Orienteering1:02:31+27:0413:40
26Joakim AxelssonTrollhättans SOK1:04:26+28:5914:05
27Gard-Martin Udnesseter JohnsonOppsal Orientering1:08:22+32:5514:57
28Nils JanssonRasbo IK1:18:48+43:2117:14
Mattias MårtsStora Tuna OKej godkänd
Pontus PeterssonOK Orionej start
Simon HedlundÄrla IFej start

D21 Kort

3 110 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne NordgrenStigsökarna37:5812:12
2Emma RosénOK Njudung44:58+7:0014:27
3Malin ErikssonIFK Moras OK46:49+8:5115:03
4Charlotte GustafssonSävedalens AIK48:52+10:5415:42
5Susanne ErikssonKFUM Örebro OK52:31+14:3316:53
6Liselott NordgrenOK Kåre56:13+18:1518:04
7Erika JanssonRasbo IK1:18:37+40:3925:16

H21 Kort

3 410 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton HallorOK Tisaren30:238:54
2Robert TellvikTumba-Mälarhöjden OK34:38+4:1510:09
3Peter NordgrenSävedalens AIK36:42+6:1910:45
4Sven LarssonLeksands OK37:15+6:5210:55
5Patrik NordgrenSävedalens AIK40:50+10:2711:58
6Ola JanssonRasbo IK45:24+15:0113:18
7Erik SkärbergVänersborgs SK45:25+15:0213:19
8Andreas ClaessonOK Kullingshof46:35+16:1213:39
9Niclas SahlinVänersborgs SK48:38+18:1514:15
10Magnus Berger SkjöstadKlubblös49:31+19:0814:31
11Anton HemlinIK Uven53:42+23:1915:44
12Erik LisselOK Tisaren54:42+24:1916:02
13Jakob AttåsOK Tisaren1:12:36+42:1321:17
14Björn BylundIFK Enskede1:19:36+49:1323:20
David JohanssonHestra IFej godkänd
Ulf BylundIFK Enskedeej godkänd

D20

3 110 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma BacklundSäterbygdens OK40:2412:59
2Amanda ThellsénOK Linné42:58+2:3413:48
3Sara NilssonOK Tranan48:09+7:4515:28
4Kajsa SpetzUlricehamns OK48:31+8:0715:36
5Linda LindkvistLeksands OK48:47+8:2315:41
6Veronica LindgrenOK Skogshjortarna1:02:20+21:5620:02
7Annika TollefsenOK Øst1:07:20+26:5621:39

H20

3 940 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus Palmqvist AslaksenJärfälla OK39:119:56
2Erik SköldLinköpings OK41:25+2:1410:30
3Axel WrådheAttunda OK44:58+5:4711:24
4Jonas LundgrenLinköpings OK45:47+6:3611:37
5Martin GelinderAttunda OK52:58+13:4713:26
Albin DetterfeltLinköpings OKej start

D18

3 110 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin WidénUddevalla OK41:0613:12
2Lina FredrikssonKorsnäs IF OK46:27+5:2114:56
3Moa GustafssonUddevalla OK46:48+5:4215:02
4Sara HamreforsVästerås SOK55:00+13:5417:41
5Nina HallorOK Tisaren57:11+16:0518:23
6Linnéa HahneInsjöns IF OK1:07:08+26:0221:35

H18

3 940 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Samuel HedlundKöping-Kolsva OK37:379:32
2Erik BerzellAttunda OK43:48+6:1111:07
3Emil ThellsénOK Roxen44:59+7:2211:25
4Henrik HåkanssonOK Kolmården50:49+13:1212:53
5Emil ÅbergKorsnäs IF OK51:22+13:4513:02
6Filip IvarssonOK Hammaren59:44+22:0715:09
7Per LindmanFinspångs SOK1:07:33+29:5617:08
8Johan LarssonOK Skogshjortarna1:16:47+39:1019:29
9Sven EngströmLinköpings OK1:21:47+44:1020:45
10Emil ErikssonTierps SOK1:47:52+1:10:1527:22
Kristian SöderAlfta-Ösa OKej godkänd

H17-20 Kort

2 940 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin HöglundFK Herkules32:5911:13
2Johan HöglundFK Herkules50:12+17:1317:04
Arvid HammarFK Herkulesej start

D16

2 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen SarasGrycksbo IF OK53:0719:40
Engla FläckGrycksbo IF OKej start

H16

3 150 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak ÅbergKorsnäs IF OK43:2213:46
2Knut AasheimOppsal Orientering46:38+3:1614:48
3Jonas GustafssonOK Kåre48:43+5:2115:27
4Trygve LægranSteinkjer OK55:13+11:5117:31
5Gabriel JanssonOK Linné58:08+14:4618:27
6Filip HahneInsjöns IF OK1:04:19+20:5720:25
7Jonas MoToten-Troll1:06:39+23:1721:09
8Jacob ErikssonKFUM Örebro OK1:07:42+24:2021:29
9Erik BerglundOK Kåre1:35:07+51:4530:11

D16 Kort

2 630 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa JohanssonOK Tisaren51:1719:29

H16 Kort

2 630 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil DahlströmFK Herkules1:15:2728:41

D14

2 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna HallménOK Tisaren30:1011:28
2Tuva Carlsson WallumSävedalens AIK37:23+7:1314:12
3Katrin SjödénÄlvdalens IF OK39:19+9:0914:56
4Tove FlodmanOK Hammaren42:54+12:4416:18
5Ella OlssonGrycksbo IF OK45:16+15:0617:12
6Elin HållHJS-Vansbro OK46:17+16:0717:35
7Elin VikerOK Kåre50:05+19:5519:02
8Johanna SärnbrinkOK Tisaren51:24+21:1419:32
9Tindra HjortFalköpings AIK OK1:40:29+1:10:1938:12

H14

2 940 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas JonssonOK Orion29:229:59
2Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK38:17+8:5513:01
3Axel ForsmanFK Herkules41:04+11:4213:58
4Rasmus TäckOK Hammaren44:54+15:3215:16
5Fredrik HamreforsVästerås SOK46:27+17:0515:47
6Jonas LauriFK Herkules48:03+18:4116:20
7Nils HammarFK Herkules58:57+29:3520:03
Marcus OldinKFUM Örebro OKej godkänd
Rasmus NordgrenOK Kåreej godkänd
Anton OlivestamVimmerby OKej godkänd

D14 Kort

3 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin EricsonTjällmo-Godegårds OK53:0017:19

H14 Kort

3 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac HéensHJS-Vansbro OK30:5910:07
2Jacob EkstrandVästerbergslagens OL33:58+2:5911:06
3Samuel JonassonÄlvdalens IF OK40:34+9:3513:15

D12

3 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva SonessonFalköpings AIK OK24:408:03
2Linda JonssonOK Orion25:52+1:128:27
3Nora HolmgårdKils OK31:56+7:1610:26
4Kajsa Carlsson WallumSävedalens AIK32:26+7:4610:35
5Elin MartanovaSlavia Liberec Orienteering34:39+9:5911:19
6Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK35:48+11:0811:41
7Cecilia LindgrenOK Kåre40:19+15:3913:10
8Lisa HallménOK Tisaren41:19+16:3913:30
9Maja SandvikAttunda OK1:01:51+37:1120:12

H12

3 060 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid WesterbergOK Kolmården23:017:31
2Linus TäckOK Hammaren23:53+0:527:48
3Alfred PetterssonFalköpings AIK OK26:48+3:478:45
4Hugo SetthagenOK Tranan26:55+3:548:47
5Adam HaneInsjöns IF OK27:05+4:048:51
6Pontus LindgrenVästerås SOK30:05+7:049:49
7Mattias JonassonÄlvdalens IF OK32:32+9:3110:37
8Joel KihlströmRehns BK32:59+9:5810:46
9Oskar MagnussonRehns BK38:36+15:3512:36
10Melker NordgrenOK Kåre43:17+20:1614:08
11Mattias LauriFK Herkules54:20+31:1917:45
Viktor Le ClaireFK Herkulesej godkänd

D12 Kort

2 310 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice EricsonTjällmo-Godegårds OK20:208:48
1Alice EricsonTjällmo-Godegårds OK20:208:48
1Alice EricsonTjällmo-Godegårds OK20:208:48
1Emma EricsonTjällmo-Godegårds OK20:208:48
1Emma EricsonTjällmo-Godegårds OK20:208:48
1Alice EricsonTjällmo-Godegårds OK39:5317:15
1Emma EricsonTjällmo-Godegårds OK39:5317:15
3Irmelie SjögrenIK Hakarpspojkarna31:2613:36
3Tintin YngströmOK Tisaren31:2613:36

H12 Kort

2 310 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig AttåsOK Tisaren16:277:07
2William SeguraKFUM Örebro OK16:28+0:017:07
3Simon HéensHJS-Vansbro OK18:43+2:168:06

D10

2 310 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa SonessonFalköpings AIK OK16:127:00
2Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK17:51+1:397:43
3Lea MartanovaSlavia Liberec Orienteering19:10+2:588:17
4Elin JonhedKFUM Örebro OK21:20+5:089:14
5Emia HjortFalköpings AIK OK21:47+5:359:25
6Miia RollerJärfälla OK22:15+6:039:37
7Kristina LindgrenVästerås SOK23:17+7:0510:04
8Alva VikerOK Kåre32:33+16:2114:05
Vera PetterssonFalköpings AIK OKej start

H10

2 310 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christoffer LindgrenOK Kåre12:485:32
2Gustav AttåsOK Tisaren16:03+3:156:56
3Vilmer GöthlinKFUM Örebro OK17:13+4:257:27
4Lowe HammarFK Herkules19:02+6:148:14
5Linus SjödénÄlvdalens IF OK20:21+7:338:48
6Samuel Flodström LindborgGrycksbo IF OK27:48+15:0012:02
7Eskil FläckGrycksbo IF OK41:52+29:0418:07

D35

3 110 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna JonhedKFUM Örebro OK44:4914:24
2Ingela KälvedalUmeå OK47:58+3:0915:25
3Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK55:43+10:5417:54
4Ylva FornanderVästerbergslagens OL1:01:26+16:3719:45
5Daniela MartanovaSlavia Liberec Orienteering1:26:37+41:4827:51
Sofia HjortFalköpings AIK OKej godkänd
Lina JonhedKFUM Örebro OKej godkänd

H35

3 940 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian EnbergLinköpings OK38:519:51
2Johan AxenborgGöteborg-Majorna OK44:24+5:3311:16
3Tomas HenrikssonAttunda OK44:29+5:3811:17
4Lars JonhedKFUM Örebro OK46:48+7:5711:52
5Albin ArleboKFUM Örebro OK46:56+8:0511:54
6Olle LindmanFinspångs SOK47:39+8:4812:05
7Johan HaglundKFUM Örebro OK49:34+10:4312:34
8Per HolmIFK Moras OK49:52+11:0112:39
9Niklas AldinStora Tuna OK49:59+11:0812:41
10Erik GöthlinKFUM Örebro OK57:44+18:5314:39
11Henrik PetterssonFalköpings AIK OK1:16:41+37:5019:27
12Stellan TäckOK Hammaren1:25:32+46:4121:42
13Jan HjortFalköpings AIK OK1:34:32+55:4123:59
Håkan SonessonFalköpings AIK OKej start

D40

3 110 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena StrömTjällmo-Godegårds OK40:0612:53
2Lena LindmanFinspångs SOK48:00+7:5415:26
3Ulrika SarasGrycksbo IF OK48:49+8:4315:41
4Anna-Karin JonssonOK Orion49:37+9:3115:57
5Marie-Louise PerssonFK Herkules51:29+11:2316:33
6Helena WidegrenIF Thor52:05+11:5916:44
7Anna LindgrenVästerås SOK54:34+14:2817:32
8Gith ThellsénOK Roxen57:12+17:0618:23
9Erica HållHJS-Vansbro OK1:08:54+28:4822:09
10Helena SonessonFalköpings AIK OK1:11:53+31:4723:06
11Ylva LorentzonOK Kåre1:13:32+33:2623:38

H40

3 350 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf Pettersen MoToten-Troll35:0310:27
2Jens ThorildIFK Göteborg36:24+1:2110:51
3Thomas E ErikssonKexholms SK42:22+7:1912:38
4Erik LauriFK Herkules42:35+7:3212:42
5Rikard EricsonTjällmo-Godegårds OK46:10+11:0713:46
6Jimmy PetterssonGöteborg-Majorna OK48:24+13:2114:26
7Claes SetthagenOK Tranan49:21+14:1814:43
8Mathias WestinOK Kåre52:39+17:3615:42
9Mikael SvenssonFK Herkules59:18+24:1517:42
10Tomas VikerOK Kåre1:02:32+27:2918:40
11Mats GustafssonKFUM Örebro OK1:33:20+58:1727:51
Urban SärnbrinkOK Tisarenej godkänd

D45

2 840 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena SvenssonOK Tyr31:4711:11
2Helena NissarSundsvalls OK39:55+8:0814:03
3Lotta JungåkerKorsnäs IF OK40:47+9:0014:21
4Kristina ForsOK Grip45:41+13:5416:05
5Berit GummusIFK Moras OK48:15+16:2816:59
6Hana TichovskaSK Praga49:32+17:4517:26
7Eva-Lena HahneInsjöns IF OK53:47+22:0018:56
8Ann-Kristin SpetzUlricehamns OK1:15:35+43:4826:36

H45

3 220 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars Håkan SandvikAttunda OK28:488:56
2Kennet AnderssonGrycksbo IF OK35:41+6:5311:04
3Anders SvenskTjällmo-Godegårds OK35:47+6:5911:06
4Eric RollerJärfälla OK37:27+8:3911:37
5Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK37:32+8:4411:39
6Åke JohanssonHJS-Vansbro OK39:13+10:2512:10
7Mikael WesterbergOK Kolmården41:12+12:2412:47
8Johan OhlströmIF Thor44:53+16:0513:56 Ladda ner rutt i gpx-format
9Stefan SpetzUlricehamns OK47:40+18:5214:48
10Martin NissarSundsvalls OK53:17+24:2916:32
11Peter ForsOK Grip1:09:20+40:3221:31
12Per-Eric KarlssonOK Alferna1:11:16+42:2822:07
13Peter ErikssonKFUM Örebro OK1:21:02+52:1425:09
Magnus BacklundSäterbygdens OKej godkänd
Pontus JonssonOK Orionej start

D50

2 560 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila B HöglundFK Herkules27:2710:43
2Pia GustafssonLinköpings OK31:28+4:0112:17
3Britta SahlinVänersborgs SK32:27+5:0012:40
4Annette Falck-LarssonVänersborgs SK36:47+9:2014:22
5Agneta OlivestamVimmerby OK38:31+11:0415:02
6Mari HernandezToten-Troll40:59+13:3216:00
7Ylva Grape AnderssonDalaportens OL41:05+13:3816:02
8Mia GustafssonOK Kåre41:49+14:2216:20
Sylvi TallhaugOK Østej godkänd
Kristine TollefsenOK Østej godkänd

H50

3 210 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas LöwegrenStora Tuna OK31:569:56
2Stefan ThellsénOK Roxen37:15+5:1911:36
3Martin TichovskySK Praga38:08+6:1211:52
4Mats JönssonKorsnäs IF OK40:51+8:5512:43
5Stefan OlofssonOK Gisle42:43+10:4713:18
6Arve LægranSteinkjer OK43:18+11:2213:29
7Christer BorgGöteborg-Majorna OK46:06+14:1014:21
8Bjönar TollefsenOK Øst46:18+14:2214:25
9Ulf HamreforsVästerås SOK50:58+19:0215:52
10Bosse WiggeSäterbygdens OK52:34+20:3816:22
11Anders LundhJärfälla OK53:12+21:1616:34
12Lars TallhaugOK Øst55:41+23:4517:20
13Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK56:15+24:1917:31
14Tomas VidfeltLindebygdens OK1:03:35+31:3919:48
15Hans LindgrenOK Skogshjortarna1:13:20+41:2422:50
Stefan HammarFK Herkulesej godkänd
Nils-Olof LarssonVänersborgs SKej godkänd

D55

2 560 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kane AnderssonIFK Moras OK34:0513:18
2Catharina CarlssonTrollhättans SOK40:00+5:5515:37
3Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK48:54+14:4919:06
4Päivi NiemiRajamäen Rykmentti50:55+16:5019:53
5Kerstin SvenssonTrollhättans SOK56:01+21:5621:52
Kerstin LarssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Gudrun PerssonHallstahammars OKej godkänd

H55

3 210 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arto NiemiRajamäen Rykmentti34:3210:45
2Trond OlsenLøten o-lag37:40+3:0811:44
3Håkan ForsmanRonneby OK46:50+12:1814:35
4Arne ErikssonTierps SOK51:52+17:2016:09
5Torbjörn BergmanSnättringe SK55:31+20:5917:17
6Arne HolmerIFK Moras OK1:00:04+25:3218:42
7Tomas VångellLinköpings OK1:00:11+25:3918:44
8Roland NorellSöders-Tyresö1:03:17+28:4519:42
9Curt ReinholdssonIF Thor1:06:08+31:3620:36
Morgan SvenssonOK Tisarenej godkänd
Tommy ErikssonGOIF Tjalveej godkänd

D60

2 560 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth DamsgaardHjärnarps GH OL57:1422:21
2Margareta LindgrenVärend GN OL1:00:13+2:5923:31
3Monica SvärdOK Klemmingen1:08:43+11:2926:50
4Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:09:21+12:0727:05
5Cathrine DawsonGafanhori1:29:44+32:3035:03
Gunnel GillenäsKristinehamns OKej godkänd
Annika NorströmHallstahammars OKej godkänd
Britt Linnéa ErikssonSala OKej start

H60

2 840 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per ErikssonLinköpings OK33:4611:53
2Mats AnderssonSelånger SOK34:40+0:5412:12
3Harald AasheimOppsal Orientering38:08+4:2213:25
4Ludwig GenderjahnLOK Berlin42:49+9:0315:04
5Arve SmestadLøten o-lag43:36+9:5015:21
6Ulf KjellinOK Hedströmmen43:57+10:1115:28
7Jan ÅsbergHäverödals SK45:57+12:1116:10
8Michael FrenzelLOK Berlin51:47+18:0118:14
9Hans Jörg SchifferleBjörnbär OK53:36+19:5018:52
10Sven LarssonSärna SK54:49+21:0319:18
11Inge HultmanKovlands IF56:19+22:3319:49
12Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL57:38+23:5220:17
13Göran SvärdOK Klemmingen1:01:43+27:5721:43
14Juergen ZiescheLOK Berlin1:29:23+55:3731:28
Ove ÅbergStorviks IFej start

D65

2 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie EklöfOK Milan43:2019:00
2Kerstin JohanssonMarkbygdens OK44:21+1:0119:27
3Vivianne HolgerssonOK Måsen46:10+2:5020:14
4Elisabeth ErikssonKFUM Örebro OK49:40+6:2021:47
5Birgitta ArleboKFUM Örebro OK51:51+8:3122:44
6Edla FornanderVästerbergslagens OL53:16+9:5623:21
7Ewa NordlundLänna IF53:25+10:0523:25
8Rosa JohanssonIK Uven54:02+10:4223:41
9Eva Marie GranOK Øst1:09:31+26:1130:29

H65

2 620 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Weine FredrikssonKFUM Örebro OK27:5110:37
2Leif NordlundLänna IF31:29+3:3812:00
3Bo-Göran GunnarssonRydboholms SK32:16+4:2512:18
4Lars-Göran MolinMarkbygdens OK32:45+4:5412:30
5Hans HolgerssonOK Måsen34:11+6:2013:02
6Göran BengtssonTockarps IK37:05+9:1414:09
7Ingemar LindblomIFK Göteborg37:25+9:3414:16
8Nils-Erik ErikssonSala OK37:53+10:0214:27
9Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL39:04+11:1314:54
10Lars TuvessonUlricehamns OK39:12+11:2114:57
11Ingemar WidénKFUM Örebro OK43:17+15:2616:31
12Ronald McGrailHjärnarps GH OL43:28+15:3716:35
13Tommy HallménVingåkers OK43:36+15:4516:38
14Gunnar HedbergÖstersunds OK47:15+19:2418:02
15Henry DjurbäckMarkbygdens OK50:44+22:5319:21
16Christer GillenäsKristinehamns OK51:30+23:3919:39
17Johannes LindgrenVärend GN OL53:24+25:3320:22
18Bertil HermanssonStenungsunds OK55:48+27:5721:17
19Lars PerssonOK Kompassen59:25+31:3422:40
20Roy DawsonGafanhori1:00:01+32:1022:54
21Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK1:13:41+45:5028:07
Lars FinbomOK Landehofej godkänd
Jan LundOK Kåreej start
Torbjörn WikströmOK Orintoej start
Krister KarlssonIK Standardej start
Anders BjörnbergFrölunda OLej start
Per-Olof FernbergIS Skanneej start

D70

2 280 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK51:1222:27
2Solveig DillmanHammarby IF OF51:26+0:1422:33
3Britt EricsonHammarby IF OF1:00:49+9:3726:40
4Gunborg WestinLeksands OK1:23:24+32:1236:34

H70

2 620 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sverre JonssonOK Ravinen32:5012:31
2Lennart HöijeOK Ravinen35:22+2:3213:29
3Allan OlovssonOK Njudung38:35+5:4514:43
4Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK39:10+6:2014:56
5Gunnar BengtssonSundsvalls OK39:54+7:0415:13
6Amund HerrebrödenOK Øst44:11+11:2116:51
7Sven Gustav DahlbergStorviks IF45:57+13:0717:32
8Ronny HedlundOK Södertörn46:18+13:2817:40
9Torbjörn EricssonHagaby GOIF48:04+15:1418:20
10Sven LeanderssonÄlvdalens IF OK48:49+15:5918:37
11Johnny BrandtHällefors OK49:13+16:2318:47
12Kurt SandströmSkutskärs OK52:19+19:2919:58
13Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK52:36+19:4620:04
14Lennart BodinOK Alferna53:18+20:2820:20
15Christer SilfvernagelHärnösands OK54:08+21:1820:39
16Karl-Axel JohanssonIK Uven1:14:40+41:5028:29
Hans L AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd
Kjell MjöbergHallstahammars OKej godkänd

D75

1 430 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marita KarlssonOK Alferna44:1230:54

H75

2 280 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart StenbergStigfinnarna46:3620:26
2Bo LöwegrenVästerås SOK49:14+2:3821:35
3Janne MånssonLeksands OK50:05+3:2921:57
4Holger PerssonOK Eken53:15+6:3923:21
5John VallinOK Hedströmmen59:03+12:2725:53

U1

2 310 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes EkstrandVästerbergslagens OL19:538:36
2Alma ErikssonSala OK22:41+2:489:49
3Agust ErikssonSala OK22:42+2:499:49
4Svante SandvikAttunda OK22:44+2:519:50
5Alvin NordgrenHestra IF23:35+3:4210:12
6Neo YngströmOK Tisaren28:02+8:0912:08
7Tindra YngströmOK Tisaren30:27+10:3413:10
8Malin HållHJS-Vansbro OK30:54+11:0113:22
9Viktor JonhedKFUM Örebro OK31:08+11:1513:28
10Irma JonhedKFUM Örebro32:02+12:0913:52
11Albin SvenssonFK Herkules32:07+12:1413:54
12David JonhedKFUM Örebro32:28+12:3514:03
13Julia GustafssonKFUM Örebro OK33:33+13:4014:31
14Tea ArleboKFUM Örebro OK33:35+13:4214:32
15Saga ChristensenKalmar OK34:13+14:2014:48
16Elvira GöthlinKFUM Örebro OK37:07+17:1416:04
17Isak HolmgårdKils OK37:29+17:3616:13
18Filip SköldSäterbygdens OK37:43+17:5016:19
19Sandra SköldSäterbygdens OK38:02+18:0916:27
20Mira ÖhlundIK Hakarpspojkarna45:55+26:0219:52
21Estrid SjögrenIK Hakarpspojkarna47:03+27:1020:22
22Zara Flodström LindborgGrycksbo IF OK55:03+35:1023:49
Elias JohanssonHJS-Vansbro OKej godkänd
Hilma BjörkHJS-Vansbro OKej godkänd

U2

2 290 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Märta SandvikAttunda OK23:3610:18
2Emma DahlströmFK Herkules25:45+2:0911:14
3Ida ArleboKFUM Örebro OK32:18+8:4214:06

Öppen motion 1

2 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marita JohanssonMarkbygdens OK26:1511:21

Öppen motion 3

3 060 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena LindbergIFK Göteborg29:389:41
2Teemu KaarelaRajamäen Rykmentti30:09+0:319:51
3Madeleine OlssonOK Tisaren32:19+2:4110:33
4Helena CarlsonHJS-Vansbro OK32:42+3:0410:41
5Jenny DruggeKorsnäs IF OK35:12+5:3411:30
6Johan DruggeKorsnäs IF OK35:53+6:1511:43
7Birgitta BerglundOK Kåre36:09+6:3111:48
8David LindgrenVästerås SOK36:50+7:1212:02
9Eva IvarssonOK Hammaren36:57+7:1912:04
10Jessica HagbergKFUM Örebro OK38:26+8:4812:33
11Karin SärnbrinkOK Tisaren40:44+11:0613:18
12Spencer SchruppKFUM Örebro OK41:08+11:3013:26
13Moa ArleboKFUM Örebro OK41:28+11:5013:33
14Eva HöijeOK Ravinen41:38+12:0013:36
15Britta GranbergHJS-Vansbro OK45:41+16:0314:55
16Carin ReinholdssonVästerås SOK51:16+21:3816:45
17Gun-Britt MolinMarkbygdens OK54:55+25:1717:56
18Liv SimonsenOK Øst58:16+28:3819:02
19Unni HerrebrödenOK Öst1:01:55+32:1720:14
20Erik ÅbergKorsnäs IF OK1:15:52+46:1424:47
21Inger EismarkIFK Göteborg1:17:22+47:4425:16
22Frank DanielssonKinnaströms SK1:19:18+49:4025:54
Gunilla KarlssonSäterbygdens OKej godkänd
Sara DruggeKorsnäs IF OKej start
Tor SimonsenOK Østej start

Öppen motion 4

3 310 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel DruggeKorsnäs IF OK1:10:0121:09
2Helena FlodströmGrycksbo IF OK1:17:13+7:1223:19
3Ulrica VidfeltLindebygdens OK1:17:22+7:2123:22
4Anna GustafssonKFUM Örebro OK2:02:46+52:4537:05
5Lisa JonassonÄlvdalens IF OK2:19:09+1:09:0842:02

Öppen motion 7

2 540 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias LindgrenOK Kåre44:4617:37
2Ove PetterssonÄlvdalens IF OK45:28+0:4217:54
3Conny SahlinVänersborgs SK48:23+3:3719:02
4Jens-Henrik SimonsenOK Øst48:46+4:0019:11
5Simen SmestadBækkelagets SK48:51+4:0519:13
6Hans JonhedKFUM Örebro OK50:11+5:2519:45
7Ann-Sofie TäckOK Hammaren50:24+5:3819:50
8Ulla JonhedKFUM Örebro OK50:33+5:4719:54
9Fredrik PetersonLinköpings OK51:36+6:5020:18
10Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK53:51+9:0521:12
11Linda WennerlundOK Vilse 8755:28+10:4221:50
12Lena CarlssonSävedalens AIK55:51+11:0521:59
13Anne ErikssonKFUM Örebro OK1:03:14+18:2824:53
14Gunilla ReinholdssonIF Thor1:04:37+19:5125:26
15Agneta JohanssonRydboholms SK1:05:19+20:3325:42
16Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL1:17:00+32:1430:18
17Lars ArleboKFUM Örebro OK1:23:25+38:3932:50
Rune IvarssonOK Hammarenej godkänd
Jonas BylundIFK Enskedeej godkänd
Öivind EriksenOK Østej start
Mikael SoppiOK Kroppefjällej start

Öppen motion 9

3 640 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel GustafssonKFUM Örebro OK43:0311:49
2Jonas IvarssonOK Hammaren48:23+5:2013:17
3Henrik ErikssonCentrum OK48:32+5:2913:20
4Jonas VictorinKFUM Örebro OK55:46+12:4315:19
5Thomas HahneInsjöns IF OK57:02+13:5915:40
6Per ForsbergOK Pan-Kristianstad58:17+15:1416:00
7Cristian OlivestamVimmerby OK1:00:10+17:0716:31
8Christer ErikssonTierps SOK1:21:32+38:2922:23
9Sara VikerOK Kåre1:32:23+49:2025:22
Bengt HolmIFK Moras OKej godkänd
Monica HolmIFK Moras OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser