Officiell resultatlista för Smålandskavlen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Smålandskavlen
Arrangörsorganisation: SOK Viljan
Datum: lördag 26 oktober 2013 - söndag 27 oktober 2013

H21

75 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 IFK Lidingö SOK 1 4:54:20
1. Anders Carlsson 1:00:24 4 +2:05 1:00:24 25
2. Filip Dahlgren 58:01 1 1:58:25 44 +19
3. Niklas Serrander 46:05 14 +3:57 2:44:30 3 -41
4. Øystein Kvaal Østerbø 58:43 2 +0:48 3:43:13 2 -1
5. Fredrik Johansson 1:11:07 1 4:54:20 1 -1
2 Södertälje-Nykvarn OF 1 4:54:59
1. Kent Ohlsson 1:00:53 6 +2:34 1:00:53 50
2. Pavlo Ushkvarok 58:29 3 +0:28 1:59:22 34 -16
3. Erik Liljequist 42:08 1 2:41:30 1 -33
4. Scott Fraser 1:01:40 8 +3:45 3:43:10 1 0
5. Jonas Leandersson 1:11:49 3 +0:42 4:54:59 2 +1
3 Malungs OK Skogsmårdarna 1 4:55:09
1. David Andersson 58:19 1 58:19 39
2. Thomas Carlsson 1:02:08 13 +4:07 2:00:27 52 +13
3. Johan Lindberg 43:52 5 +1:44 2:44:19 2 -50
4. Jakob Lööf 58:57 3 +1:02 3:43:16 4 +2
5. Anton Östlin 1:11:53 4 +0:46 4:55:09 3 -1
4 Kalevan Rasti 1 4:56:17
1. Aaro Asikainen 1:00:36 5 +2:17 1:00:36 15
2. Philippe Adamski 1:01:28 8 +3:27 2:02:04 19 +4
3. Jan Prochazka 43:16 3 +1:08 2:45:20 4 -15
4. Jere Pajunen 57:55 1 3:43:15 3 -1
5. Thierry Gueorgiou 1:13:02 5 +1:55 4:56:17 4 +1
5 Halden SK 1 5:05:24
1. Jonas Nordström 1:02:37 11 +4:18 1:02:37 16
2. Espen Fiskum 1:04:48 26 +6:47 2:07:25 16 0
3. Fredrik Eliasson 46:23 15 +4:15 2:53:48 16 0
4. Marcus Millegård 59:48 5 +1:53 3:53:36 10 -6
5. Olav Lundanes 1:11:48 2 +0:41 5:05:24 5 -5
6 OK Linné 1 5:07:03
1. Jan Troeng 1:04:55 19 +6:36 1:04:55 24
2. Albin Ridefelt 58:23 2 +0:22 2:03:18 8 -16
3. Niklas Aldén 43:13 2 +1:05 2:46:31 5 -3
4. Josef Nordlund 1:02:18 10 +4:23 3:48:49 5 0
5. Rassmus Andersson 1:18:14 12 +7:07 5:07:03 6 +1
7 Vaajakosken Terä 1 5:10:06
1. Jani Lakanen 59:27 3 +1:08 59:27 12
2. Pasi Ikonen 1:01:51 11 +3:50 2:01:18 35 +23
3. Juha Sorvisto 46:43 17 +4:35 2:48:01 6 -29
4. Pavel Kubat 1:01:27 6 +3:32 3:49:28 6 0
5. Tue Lassen 1:20:38 19 +9:31 5:10:06 7 +1
8 Lillomarka OL 1 5:10:34
1. Gaute Hallan Steiwer 1:01:44 9 +3:25 1:01:44 31
2. Matthew Speake 1:04:11 22 +6:10 2:05:55 37 +6
3. Jonas Sommerstad Juveli 46:30 16 +4:22 2:52:25 13 -24
4. Nicholas Oskarsson 1:01:36 7 +3:41 3:54:01 11 -2
5. Robert Merl 1:16:33 8 +5:26 5:10:34 8 -3
9 Södertälje-Nykvarn OF 2 5:11:14
1. Ivar Lundanes 1:03:15 12 +4:56 1:03:15 4
2. Graham Gristwood 59:54 4 +1:53 2:03:09 2 -2
3. Michal Olejnik 45:56 12 +3:48 2:49:05 7 +5
4. Eric Börjeskog 1:02:38 11 +4:43 3:51:43 8 +1
5. Bartosz Pawlak 1:19:31 16 +8:24 5:11:14 9 +1
10 IFK Göteborg 1 5:13:27
1. Søren Schwartz 1:03:18 13 +4:59 1:03:18 49
2. Jonas Pilblad 1:00:28 6 +2:27 2:03:46 42 -7
3. Eskil Kinneberg 45:20 8 +3:12 2:49:06 8 -34
4. Thor Nørskov 1:03:28 12 +5:33 3:52:34 9 +1
5. Vetle Ruud Bråten 1:20:53 21 +9:46 5:13:27 10 +1
11 IFK Moras OK 1 5:13:34
1. Zsolt Lenkei 1:06:06 23 +7:47 1:06:06 56
2. Artem Panchenko 1:04:47 25 +6:46 2:10:53 38 -18
3. Ola Svahn 49:09 25 +7:01 3:00:02 21 -17
4. Roman Ryapolov 59:29 4 +1:34 3:59:31 16 -5
5. Vojtech Kral 1:14:03 7 +2:56 5:13:34 11 -5
12 OK Denseln 1 5:13:56
1. Erik Ivarsson Sandberg 1:01:35 8 +3:16 1:01:35 41
2. Henrik Berggren 1:04:19 23 +6:18 2:05:54 53 +12
3. Hans Brolund 43:18 4 +1:10 2:49:12 9 -44
4. Harri Karlsson 1:06:06 18 +8:11 3:55:18 12 +3
5. Erik Pettersson 1:18:38 13 +7:31 5:13:56 12 0
13 Göteborg-Majorna OK 1 5:15:17
1. Mikael Eliasson 1:01:04 7 +2:45 1:01:04 10
2. Johan Runesson 1:01:34 10 +3:33 2:02:38 26 +16
3. Anders Hedberg 50:49 31 +8:41 2:53:27 14 -12
4. Andreas J Johansson 1:03:41 13 +5:46 3:57:08 14 0
5. Raffael Huber 1:18:09 11 +7:02 5:15:17 13 -1
14 OK Orion 1 5:15:45
1. Oleksandr Kratov 58:37 2 +0:18 58:37 29
2. Pontus Petersson 1:05:46 28 +7:45 2:04:23 28 -1
3. Erik Folkesson Blom 44:49 7 +2:41 2:49:12 9 -19
4. Anton Johansson 1:01:42 9 +3:47 3:50:54 7 -2
5. Måns Sandgren 1:24:51 25 +13:44 5:15:45 14 +7
15 OK Kåre 1 5:22:40
1. Fredrik Edén 1:02:08 10 +3:49 1:02:08 53
2. Fredrik Mattsson 1:02:28 15 +4:27 2:04:36 25 -28
3. Tomáš Kubelka 44:47 6 +2:39 2:49:23 11 -14
4. Radek Nožka 1:07:32 22 +9:37 3:56:55 13 +2
5. Adam Chloupek 1:25:45 28 +14:38 5:22:40 15 +2
16 Järla Orientering 1 5:22:56
1. Morten Jarvis Westergård 1:05:32 21 +7:13 1:05:32 13
2. Håkon Jarvis Westergård 1:00:03 5 +2:02 2:05:35 48 +35
3. David Bejbom 45:23 10 +3:15 2:50:58 12 -36
4. Alain Denzler 1:12:22 37 +14:27 4:03:20 17 +5
5. Espen Hultgreen Weltzien 1:19:36 17 +8:29 5:22:56 16 -1
17 IK Hakarpspojkarna 1 5:26:35
1. Joakim Hederskog 1:04:35 17 +6:16 1:04:35 14
2. Oskar Ljungqvist 1:02:01 12 +4:00 2:06:36 36 +22
3. Davis Dislers 47:04 19 +4:56 2:53:40 15 -21
4. Ludwig Ljungqvist 1:04:36 15 +6:41 3:58:16 15 0
5. Erik Holmberg 1:28:19 36 +17:12 5:26:35 17 +2
18 Hiisirasti 1 5:28:17
1. Sergey Detkov 1:07:46 31 +9:27 1:07:46 46
2. Johannes Pohjala 1:02:34 16 +4:33 2:10:20 9 -37
3. Roope Koskinen 49:04 24 +6:56 2:59:24 19 +10
4. Roman Efimov 1:06:43 19 +8:48 4:06:07 18 -1
5. Andrei Hramov 1:22:10 23 +11:03 5:28:17 18 0
19 Stora Tuna OK 1 5:31:05
1. Mattias Mårts 1:15:01 47 +16:42 1:15:01 52
2. Joakim Svensk 1:04:59 27 +6:58 2:20:00 47 -5
3. Staffan Eriksson 48:19 22 +6:11 3:08:19 29 -18
4. Rikard Claesson 1:03:43 14 +5:48 4:12:02 23 -6
5. Anton Sjökvist 1:19:03 15 +7:56 5:31:05 19 -4
20 Malungs OK Skogsmårdarna 2 5:31:17
1. Johan Nordlund 1:08:04 32 +9:45 1:08:04 3
2. Mattias Karlsson 1:03:14 17 +5:13 2:11:18 1 -2
3. Stefan Jonsson 54:15 42 +12:07 3:05:33 25 +24
4. Martin Hederskog 1:07:46 23 +9:51 4:13:19 24 -1
5. Martin Hammarberg 1:17:58 9 +6:51 5:31:17 20 -4
21 Linköpings OK 1 5:31:21
1. Peter Eriksson 1:07:42 30 +9:23 1:07:42 30
2. Erik Martinsson 1:03:22 18 +5:21 2:11:04 50 +20
3. Peter Aronsson 48:42 23 +6:34 2:59:46 20 -30
4. Erik Sköld 1:08:46 28 +10:51 4:08:32 21 +1
5. Per Carlborg 1:22:49 24 +11:42 5:31:21 21 0
22 OK Pan-Kristianstad 1 5:31:51
1. Richard Sjöholm 1:10:15 36 +11:56 1:10:15 55
2. Niklas Olofsson 1:01:32 9 +3:31 2:11:47 20 -35
3. Marek Schuster 50:47 30 +8:39 3:02:34 23 +3
4. Gustaf Wennerberg 1:08:39 27 +10:44 4:11:13 22 -1
5. Adam Kovacs 1:20:38 19 +9:31 5:31:51 22 0
23 OK Pan Århus 1 5:32:00
1. Jakob Ekhard Edsen 1:10:54 37 +12:35 1:10:54 58
2. Andreas Hougaard Boesen 1:10:28 43 +12:27 2:21:22 29 -29
3. Magnus Dewett 45:23 10 +3:15 3:06:45 26 -3
4. Christian Bobach 1:07:11 20 +9:16 4:13:56 25 -1
5. Jonas Munthe 1:18:04 10 +6:57 5:32:00 23 -2
24 OK Tisaren 1 5:32:48
1. Daniel Attås 1:03:21 14 +5:02 1:03:21 40
2. Johan Aronsson 1:03:49 19 +5:48 2:07:10 56 +16
3. Niklas Gustafsson 50:34 29 +8:26 2:57:44 17 -39
4. Ivan Forsgren 1:09:42 31 +11:47 4:07:26 20 +3
5. Oskar Andrén 1:25:22 26 +14:15 5:32:48 24 +4
25 Ärla IF 1 5:33:42
1. Simon Hedlund 1:05:23 20 +7:04 1:05:23 11
2. Karl Walheim 1:07:07 33 +9:06 2:12:30 49 +38
3. Rudolfs Zernis 45:20 8 +3:12 2:57:50 18 -31
4. Victor Silvemark 1:08:26 25 +10:31 4:06:16 19 +1
5. Patrik Lind 1:27:26 33 +16:19 5:33:42 25 +6
26 Sävedalens AIK 1 5:37:28
1. Aaron Prince 1:08:32 34 +10:13 1:08:32 34
2. Jonas Palm 1:08:36 38 +10:35 2:17:08 32 -2
3. Ilya Belianka 50:13 27 +8:05 3:07:21 27 -5
4. Johan Levin 1:10:16 33 +12:21 4:17:37 27 0
5. Sergej Fedatsenka 1:19:51 18 +8:44 5:37:28 26 -1
27 Vaajakosken Terä 2 5:43:43
1. Timo Joensuu 1:06:40 26 +8:21 1:06:40 6
2. Petteri Huikko 1:19:50 58 +21:49 2:26:30 22 +16
3. Petri Saari 46:04 13 +3:56 3:12:34 33 +11
4. Toni Saari 1:05:17 17 +7:22 4:17:51 28 -5
5. Samuel Heinonen 1:25:52 29 +14:45 5:43:43 27 -1
28 Paimion Rasti 1 5:43:54
1. Tero Heikkilä 1:11:58 40 +13:39 1:11:58 36
2. Fredric Portin 1:02:20 14 +4:19 2:14:18 7 -29
3. Juuso Lindeqvist 56:27 52 +14:19 3:10:45 31 +24
4. Matti Tahvonen 1:19:35 54 +21:40 4:30:20 40 +9
5. Henri Kalve 1:13:34 6 +2:27 5:43:54 28 -12
29 Attunda OK 1 5:44:11
1. Daniel Roos 1:13:50 44 +15:31 1:13:50 43
2. Oskar Daniels 1:00:37 7 +2:36 2:14:27 21 -22
3. Henrik Hammas 1:03:26 63 +21:18 3:17:53 44 +23
4. Love Berzell 1:07:28 21 +9:33 4:25:21 34 -10
5. Mathias Hallmén 1:18:50 14 +7:43 5:44:11 29 -5
30 IFK Göteborg 2 5:44:52
1. Erik Engstrand 1:06:01 22 +7:42 1:06:01 8
2. John Persson 1:07:55 36 +9:54 2:13:56 12 +4
3. Jakob Eng 46:43 17 +4:35 3:00:39 22 +10
4. Christian Christensen 1:15:18 45 +17:23 4:15:57 26 +4
5. Patrik Martner 1:28:55 38 +17:48 5:44:52 30 +4
31 Nyköpings OK 1 5:45:50
1. Didrik Hall 1:17:04 49 +18:45 1:17:04 62
2. Jens Wängdahl 1:03:49 19 +5:48 2:20:53 11 -51
3. Per Ek 47:44 21 +5:36 3:08:37 30 +19
4. Daniel Nilsson 1:09:52 32 +11:57 4:18:29 29 -1
5. Marcus Berggren 1:27:21 32 +16:14 5:45:50 31 +2
32 OK Orion 2 5:50:25
1. Olof Sandgren 1:11:07 38 +12:48 1:11:07 5
2. Oskar Lundqvist 1:13:10 46 +15:09 2:24:17 5 0
3. Magnus Sager 53:05 35 +10:57 3:17:22 43 +38
4. Yuri Omelchenko 1:05:16 16 +7:21 4:22:38 32 -11
5. Aleksander Bernaciak 1:27:47 34 +16:40 5:50:25 32 0
33 Växjö OK 1 5:50:37
1. Oskar Stensson-Bohman 1:08:24 33 +10:05 1:08:24 57
2. Mattias Karlsson 1:15:45 51 +17:44 2:24:09 55 -2
3. Patrik Rosén 51:04 32 +8:56 3:15:13 40 -15
4. Per Lenander 1:14:10 42 +16:15 4:29:23 39 -1
5. Patrik Karlsson 1:21:14 22 +10:07 5:50:37 33 -6
34 Nord West 2 5:51:05
1. Nikita Vinogradov 1:13:06 43 +14:47 1:13:06 27
2. Eugeny Paladiev 1:10:12 41 +12:11 2:23:18 24 -3
3. Aleksandr Belov 49:49 26 +7:41 3:13:07 35 +11
4. Dmitry Polyakov 1:12:19 36 +14:24 4:25:26 35 0
5. Sergey Gorohov 1:25:39 27 +14:32 5:51:05 34 -1
35 Hestra IF 1 5:52:09
1. Filip Grahn 1:03:31 15 +5:12 1:03:31 44
2. Martin Larsson 1:06:40 32 +8:39 2:10:11 27 -17
3. Linus Landergren 54:07 41 +11:59 3:04:18 24 -3
4. Markus Larsson 1:17:27 49 +19:32 4:21:45 31 +7
5. Martin Ahlberger 1:30:24 40 +19:17 5:52:09 35 +4
36 Helsingin Suunnistajat 1 5:55:07
1. Einari Heinaro 1:06:38 25 +8:19 1:06:38 45
2. Tapio Haarlaa 1:07:12 34 +9:11 2:13:50 40 -5
3. Topi Syrjäläinen 54:16 43 +12:08 3:08:06 28 -12
4. Veli Kangas 1:10:23 34 +12:28 4:18:29 29 +1
5. Luukas Valtonen 1:36:38 46 +25:31 5:55:07 36 +7
37 Göteborg-Majorna OK 2 5:55:17
1. Anders Höije 1:17:18 50 +18:59 1:17:18 21
2. Måns Östman 1:04:31 24 +6:30 2:21:49 3 -18
3. Viktor Runnby 53:22 37 +11:14 3:15:11 39 +36
4. Joakim Eliasson 1:08:05 24 +10:10 4:23:16 33 -6
5. Robbie Anderson 1:32:01 41 +20:54 5:55:17 37 +4
38 Lillomarka OL 2 5:56:49
1. Steinar Kollerud 1:12:40 41 +14:21 1:12:40 23
2. Dag Aalvik 1:05:48 29 +7:47 2:18:28 10 -13
3. Sigurd Stenvik 55:13 49 +13:05 3:13:41 37 +27
4. Simon Arbter 1:13:08 40 +15:13 4:26:49 38 +1
5. Alisdair McLeod 1:30:00 39 +18:53 5:56:49 38 0
39 IFK Lidingö SOK 2 5:59:25
1. Emil Lauri 1:23:07 63 +24:48 1:23:07 47
2. John Fredriksson 1:06:12 30 +8:11 2:29:19 6 -41
3. Anders Skarholt 47:21 20 +5:13 3:16:40 41 +35
4. Martin Larbo 1:08:48 29 +10:53 4:25:28 36 -5
5. Máté Kerényi 1:33:57 43 +22:50 5:59:25 39 +3
40 IFK Göteborg 3 6:00:05
1. Per-Anders Eggertsen 1:11:18 39 +12:59 1:11:18 17
2. Per Andréasson 1:14:28 48 +16:27 2:25:46 17 0
3. Mattias Holmstrand 53:31 38 +11:23 3:19:17 45 +28
4. Rikard Pentonen 1:14:12 43 +16:17 4:33:29 43 -2
5. Matthieu Puech 1:26:36 31 +15:29 6:00:05 40 -3
41 OK Linné 2 6:05:01
1. David Lingfors 1:07:07 27 +8:48 1:07:07 1
2. Jörgen Ohlin 1:10:03 40 +12:02 2:17:10 13 +12
3. Ross Smith 55:04 47 +12:56 3:12:14 32 +19
4. Pontus Johansson 1:18:50 52 +20:55 4:31:04 42 +10
5. Olof Eriksson 1:33:57 43 +22:50 6:05:01 41 -1
42 OK Skogsfalken 1 6:06:38
1. Daniel Millbourn 1:07:40 29 +9:21 1:07:40 35
2. Simon Smedberg 1:10:22 42 +12:21 2:18:02 31 -4
3. Erik Bengtsson 59:06 57 +16:58 3:17:08 42 +11
4. Edvin Smedberg 1:08:33 26 +10:38 4:25:41 37 -5
5. Anton Wiberg 1:40:57 49 +29:50 6:06:38 42 +5
43 OK Denseln 2 6:07:53
1. Per Brolund 1:13:02 42 +14:43 1:13:02 9
2. Emil Folino Nielsen 1:16:11 52 +18:10 2:29:13 14 +5
3. Max Berggren 53:14 36 +11:06 3:22:27 46 +32
4. Mattias Eriksson 1:11:47 35 +13:52 4:34:14 44 -2
5. Edvin Karlsson 1:33:39 42 +22:32 6:07:53 43 -1
44 Tullinge SK 1 6:08:52
1. Magnus Glännefors 1:06:34 24 +8:15 1:06:34 38
2. Markus Adolfsson 1:13:02 45 +15:01 2:19:36 58 +20
3. Joel Pettersson 54:04 40 +11:56 3:13:40 36 -22
4. Emil Andersson 1:16:42 47 +18:47 4:30:22 41 +5
5. Johan Kärrström 1:38:30 47 +27:23 6:08:52 44 +3
45 MS Parma 1 6:13:15
1. Stepan Kodeda 1:04:43 18 +6:24 1:04:43 19
2. Olli Mattila 1:16:33 53 +18:32 2:21:16 60 +41
3. Aaro Ruohola 52:57 34 +10:49 3:14:13 38 -22
4. Pekka Lapila 1:23:33 60 +25:38 4:37:46 46 +8
5. Eero Jalli 1:35:29 45 +24:22 6:13:15 45 -1
46 FK Göingarna 1 6:21:46
1. Magnus Larsson 1:20:57 58 +22:38 1:20:57 66
2. Henrik Modig 1:21:04 61 +23:03 2:42:01 62 -4
3. Anna (Humlaröd) Persson 54:37 44 +12:29 3:36:38 55 -7
4. Håkan Gunnarsson 1:17:11 48 +19:16 4:53:49 51 -4
5. Jörgen Olsson 1:27:57 35 +16:50 6:21:46 46 -5
47 Järla Orientering 2 6:25:38
1. Kaspar Hägler 1:21:46 61 +23:27 1:21:46 33
2. Martin Härberg 1:17:57 55 +19:56 2:39:43 33 0
3. Dan Wester 54:49 45 +12:41 3:34:32 54 +21
4. Ivan Kuchmenko 1:09:00 30 +11:05 4:43:32 48 -6
5. Arvid Henriksson 1:42:06 50 +30:59 6:25:38 47 -1
48 IK Hakarpspojkarna 2 6:28:29
1. Adam Granstedt 1:14:14 45 +15:55 1:14:14 20
2. Markus Hederskog 1:24:54 66 +26:53 2:39:08 30 +10
3. Eric Hansson 54:51 46 +12:43 3:33:59 53 +23
4. Filip Ossiansson 1:28:19 65 +30:24 5:02:18 55 +2
5. Aleksei Alekseyonok 1:26:11 30 +15:04 6:28:29 48 -7
49 OK Tisaren/IKHP 6:28:30
1. Jonatan Aronsson 1:19:38 55 +21:19 1:19:38 18
2. Mattias Andersson 1:07:41 35 +9:40 2:27:19 15 -3
3. Leif Svensson 55:09 48 +13:01 3:22:28 47 +32
4. Sebastian Agerhäll 1:18:51 53 +20:56 4:41:19 47 0
5. Anton Hansson 1:47:11 53 +36:04 6:28:30 49 +2
50 Tykistöprikaati 1 6:29:10
1. Jaani Lantela 1:14:54 46 +16:35 1:14:54 58
2. Anssi Vesanto 1:09:18 39 +11:17 2:24:12 41 -17
3. Marc-Andre Bårsti 58:42 55 +16:34 3:22:54 49 +8
4. Kari-Pekka Seppänen 1:26:23 64 +28:28 4:49:17 49 0
5. Jermu Kujanpää 1:39:53 48 +28:46 6:29:10 50 +1
51 Helsingborgs SOK 1 6:34:23
1. Fredrik Nilsson 1:19:35 54 +21:16 1:19:35 64
2. Björn Hellrup 1:17:58 56 +19:57 2:37:33 67 +3
3. Henrik Olofsson 52:41 33 +10:33 3:30:14 51 -16
4. Patrik Johansson 1:21:13 58 +23:18 4:51:27 50 -1
5. Anton Marmelid 1:42:56 52 +31:49 6:34:23 51 +1
52 Nord West 1 6:37:45
1. Ilya Gusev 1:18:27 52 +20:08 1:18:27 54
2. Ivan Rodionov 1:13:42 47 +15:41 2:32:09 66 +12
3. Mikhail Malyshev 59:06 57 +16:58 3:31:15 52 -14
4. Ilya Kudryavcev 1:23:37 61 +25:42 4:54:52 52 0
5. Nikita Stepanov 1:42:53 51 +31:46 6:37:45 52 0
53 Halmstad OK 1 6:25:38
1. Björn Karlsson 1:23:09 64 +24:50 1:23:09 69
2. Nils Wallentin Tärk 1:22:35 64 +24:34 2:45:44 61 -8
3. Jan-Olof Svensson 1:02:33 62 +20:25 3:48:17 61 0
4. Andreas Bjärkmar 1:20:58 57 +23:03 5:09:15 58 -3
5. Erik Memmi 1:16:23 58 6:25:38 53 -5
54 OK Löftan 1 7:04:00
1. Magnus Hansson 1:23:17 65 +24:58 1:23:17 65
2. Johan Antonsson 1:26:00 67 +27:59 2:49:17 68 +3
3. Elin Månsson 59:04 56 +16:56 3:48:21 62 -6
4. Joakim Antonsson 1:15:58 46 +18:03 5:04:19 56 -6
5. Stefan Ring 1:59:41 54 +48:34 7:04:00 54 -2
55 Eksjö SOK 1 6:22:36
1. Jonas Falck Weber 1:35:59 70 +37:40 1:35:59 68
2. Viktor Antonsson 1:15:42 50 +17:41 2:51:41 64 -4
3. Gustav Sandstedt 1:02:04 61 +19:56 3:53:45 63 -1
4. August Kollberg 1:24:04 62 +26:09 5:17:49 59 -4
5. Andreas Bergander 1:04:47 55 6:22:36 55 -4
56 Söders-Tyresö 1 6:24:07
1. Göran Thimberg 1:22:23 62 +24:04 1:22:23 61
2. Peter Andersson 1:38:22 71 +40:21 3:00:45 70 +9
3. Olof Carlsson 57:17 53 +15:09 3:58:02 65 -5
4. Tomas Lilja 1:20:35 56 +22:40 5:18:37 60 -5
5. Martin Norling 1:05:30 56 6:24:07 56 -4
57 OK Södertörn 1 6:40:36
1. Johan Sisell 1:20:54 57 +22:35 1:20:54 51
2. Wiliam Nilsson 1:19:56 59 +21:55 2:40:50 43 -8
3. Erik Nygren-Wåhlin 1:07:13 67 +25:05 3:48:03 60 +17
4. Simon Kappel 1:36:04 67 +38:09 5:24:07 62 +2
5. John Svanberg 1:16:29 59 6:40:36 57 -5
58 CopenhagenO 2 6:47:07
1. Tim Falck Weber 1:21:02 59 +22:43 1:21:02 26
2. Asker Öhlenschläger 1:28:24 68 +30:23 2:49:26 51 +25
3. Carl Emil Schøier Kovsted 1:08:06 68 +25:58 3:57:32 64 +13
4. Mikkel Kaae-Nielsen 1:30:36 66 +32:41 5:28:08 66 +2
5. Masha Semak 1:18:59 60 6:47:07 58 -8
59 OK Älvsjö-Örby 1 6:48:36
1. Janis Tamuzs 1:18:13 51 +19:54 1:18:13 48
2. Stefan Nordström 1:43:20 73 +45:19 3:01:33 69 +21
3. Lars G Berggren 1:12:26 70 +30:18 4:13:59 69 0
4. Edgars Lakis 1:13:36 41 +15:41 5:27:35 65 -4
5. Erik Larsson 1:21:01 61 6:48:36 59 -6
60 Centrum OK 1 6:50:02
1. Samuel Svensson 1:27:41 68 +29:22 1:27:41 70
2. Jerk Rönnols 1:18:58 57 +20:57 2:46:39 57 -13
3. Christian Rotviker 55:38 50 +13:30 3:42:17 57 0
4. Mattias Ågren 1:36:41 68 +38:46 5:18:58 61 +4
5. Jens Wicksén 1:31:04 62 6:50:02 60 -1
61 Falkenbergs OK 1 6:56:10
1. David Johansson 1:42:36 71 +44:17 1:42:36 72
2. Jonatan Andersson 1:22:05 63 +24:04 3:04:41 45 -27
3. Frida Andersson 56:15 51 +14:07 4:00:56 66 +21
4. Henrik Bengtsson 1:23:21 59 +25:26 5:24:17 63 -3
5. Albin Andersson 1:31:53 63 6:56:10 61 -2
62 Växjö OK 2 7:00:02
1. Niklas Karlsson 1:24:01 67 +25:42 1:24:01 37
2. Markus Klevegård 1:38:32 72 +40:31 3:02:33 59 +22
3. Johan Eklund 1:05:34 65 +23:26 4:08:07 68 +9
4. Henrik Eklund 1:18:19 50 +20:24 5:26:26 64 -4
5. Måns Faxén 1:33:36 64 7:00:02 62 -2
63 Kungälvs OK / Hestra IF 3 7:06:30
1. Pontus Jansson 1:21:27 60 +23:08 1:21:27 22
2. Eric Tilly 1:38:19 70 +40:18 2:59:46 63 +41
3. Tobias Pentonen 1:07:01 66 +24:53 4:06:47 67 +4
4. Albin Pålsson 1:25:26 63 +27:31 5:32:13 67 0
5. Erik Fors 1:34:17 65 7:06:30 63 -4
OK Pan Århus 2 diskvalificerad
1. Per Hjerrild 1:15:57 48 +17:38 1:15:57 28
2. Niklas Hjort Ingwersen 1:35:05 69 +37:04 2:51:02 54 +26
3. Thomas Hjerrild 50:19 28 +8:11 3:41:21 56 +2
4. Lars Hjerrild 1:15:16 44 +17:21 4:56:37 54 -2
5. Eskil Schøning diskvalificerad diskvalificerad
Vaajakosken Terä 3 ej godkänd
1. Ville Keskisaari 1:10:10 35 +11:51 1:10:10 7
2. Tuukka Jurvakainen 1:08:27 37 +10:26 2:18:37 4 -3
3. Jonas Grundler 53:58 39 +11:50 3:12:35 34 +30
4. Urpo Kallunki ej start ej start
5. Urpo Kallunki ej start ej godkänd
OK Pan-Kristianstad 2 ej godkänd
1. Simon Thrane Hansen ej godkänd ej godkänd
2. Simon Svensson 1:06:15 31 +8:14 ej godkänd
3. Anton Persson ej start ej godkänd
4. vacant ej start ej godkänd
5. vacant (Växjö OK) ej start ej godkänd
Södertälje-Nykvarn OF 3 ej godkänd
1. Johan Ek-Larsson 1:04:15 16 +5:56 1:04:15 2
2. Jesper Sjöblom 1:20:58 60 +22:57 2:25:13 23 +21
3. Jonas Borg 57:30 54 +15:22 3:22:43 48 +25
4. Anders Axelsson 1:13:06 39 +15:11 4:35:49 45 -3
5. Ralph Street ej godkänd ej godkänd
Kalevan Rasti 2 ej godkänd
1. Mikko Heinonen ej godkänd ej godkänd
2. Santeri Silvennoinen 1:04:02 21 +6:01 ej godkänd
3. Antti Harju ej start ej godkänd
4. Hannu Airila (Växjö OK) ej start ej godkänd
5. Kiril Nikolov (Växjö OK) ej start ej godkänd
IFK Moras OK 2 ej godkänd
1. Kristian Dahlström 1:20:43 56 +22:24 1:20:43 32
2. Mattias Johansson 1:22:37 65 +24:36 2:43:20 18 -14
3. Adrian Dahlström 1:00:21 59 +18:13 3:43:41 58 +40
4. Björn Wrahme 1:12:49 38 +14:54 4:56:30 53 -5
5. Per Holm ej start ej godkänd
Hestra IF 2 ej godkänd
1. Rickard Holmqvist 1:23:35 66 +25:16 1:23:35 41
2. Lars Helgesson ej godkänd ej godkänd
3. Rickard Börjesson ej start ej godkänd
4. Daniel Hjortvall ej start ej godkänd
5. Linus Landergren ej start ej godkänd
OK Orinto 1 ej godkänd
1. Björn Karlsson 1:50:34 72 +52:15 1:50:34 71
2. Magnus Homann 1:21:35 62 +23:34 3:12:09 46 -25
3. Martin Johansson ej godkänd ej godkänd
4. Elin Classon 1:37:51 69 +39:56 ej godkänd
5. Erik Classon 1:08:52 57 ej godkänd
CopenhagenO 1 ej godkänd
1. Stefan Frands Petersen 1:27:59 69 +29:40 1:27:59 67
2. Magnus Maag 1:14:34 49 +16:33 2:42:33 65 -2
3. Aske Jepsen 1:04:07 64 +21:59 3:46:40 59 -6
4. Joakim Sehested Sie 1:18:42 51 +20:47 5:05:22 57 -2
5. Emil Øbro ej godkänd ej godkänd
Skåneslättens OL 1 ej godkänd
1. Rasmus Elmelid 1:19:00 53 +20:41 1:19:00 60
2. Sten Segerslätt 2:12:08 74 +1:14:07 3:31:08 71 +11
3. Jakob Segerslätt 1:11:40 69 +29:32 4:42:48 70 -1
4. Karl Dannbring 1:20:09 55 +22:14 6:02:57 68 -2
5. Stefan Pålsson ej start ej godkänd
OK Kullingshof 1 ej godkänd
1. Jesper Sjögren ej godkänd ej godkänd
2. Simon Andersson 1:10:40 44 +12:39 ej godkänd
3. Jimmy Andersson ej start ej godkänd
4. Erik Johansson ej start ej godkänd
5. Andreas Claesson ej start ej godkänd
Fossum IF 1 ej godkänd
1. Emil Ahlbäck 1:07:25 28 +9:06 1:07:25 63
2. Olai Stensland Lillevold 1:17:05 54 +19:04 2:24:30 39 -24
3. Sigurd Melsom 1:01:09 60 +19:01 3:25:39 50 +11
4. Oskar Størmer ej godkänd ej godkänd
5. Elias Mølnvik 1:28:29 37 +17:22 ej godkänd
Hestra IF 3 ej start
1. vacant ej start ej start
2. vacant ej start ej start
3. vacant ej start ej start
4. ej start ej start
5. vacant ej start ej start
OK Hällen 1 ej start
1. vacant (Växjö OK) ej start ej start
2. vacant (Växjö OK) ej start ej start
3. vacant (Växjö OK) ej start ej start
4. vacant (Växjö OK) ej start ej start
5. vacant (Växjö OK) ej start ej start

D21

32 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 OK Pan Århus 1 3:06:59
1. Signe Klinting 54:45 10 +10:09 54:45 17
2. Stine Bagger Hagner 33:34 2 +0:33 1:28:19 5 -12
3. Maja Alm 40:53 1 2:09:12 1 -4
4. Emma Klingenberg 57:47 8 +3:27 3:06:59 1 0
2 Göteborg-Majorna OK 1 3:07:18
1. Viktoria Ernstsson 54:23 8 +9:47 54:23 19
2. Emma Bergman 33:01 1 1:27:24 3 -16
3. Jennie Runesson 43:15 2 +2:22 2:10:39 2 -1
4. Anna Forsberg 56:39 5 +2:19 3:07:18 2 0
3 OK Tisaren 1 3:10:38
1. Rebecka Nylin 53:22 5 +8:46 53:22 24
2. Andrea Svensson 34:51 4 +1:50 1:28:13 4 -20
3. Helena Andersson 45:52 9 +4:59 2:14:05 4 0
4. Lilian Forsgren 56:33 3 +2:13 3:10:38 3 -1
4 Halden SK 1 3:13:04
1. Ida Marie Næss Bjørgul 52:02 3 +7:26 52:02 23
2. Ane Sofie Bjørgul 40:09 18 +7:08 1:32:11 7 -16
3. Kine Hallan Steiwer 46:33 10 +5:40 2:18:44 8 +1
4. Eva Jurenikova 54:20 1 3:13:04 4 -4
5 Hiisirasti / Rastikarhut 1 3:13:19
1. Päivi Autio 54:58 11 +10:22 54:58 21
2. Inna Somova 37:27 10 +4:26 1:32:25 8 -13
3. Mira Kaskinen 45:19 6 +4:26 2:17:44 6 -2
4. Natalia Efimova 55:35 2 +1:15 3:13:19 5 -1
6 Paimion Rasti 1 3:13:35
1. Inga Dambe 50:20 2 +5:44 50:20 20
2. Nina Temjakova 36:10 7 +3:09 1:26:30 1 -19
3. Emma Silvennoinen 47:09 12 +6:16 2:13:39 3 +2
4. Saara Norrgrann 59:56 10 +5:36 3:13:35 6 +3
7 IFK Göteborg 1 3:14:52
1. Josefine Carlsson 53:07 4 +8:31 53:07 12
2. Kirsi Nurmi 34:14 3 +1:13 1:27:21 2 -10
3. Maria Holmstrand 50:31 18 +9:38 2:17:52 7 +5
4. Jenny Johansson 57:00 7 +2:40 3:14:52 7 0
8 OK Orion 1 3:18:00
1. Nadiya Volynska 44:36 1 44:36 25
2. Ulrika Hermansson 45:12 27 +12:11 1:29:48 6 -19
3. Tilda Johansson 45:08 5 +4:15 2:14:56 5 -1
4. Carlotta Scalet 1:03:04 16 +8:44 3:18:00 8 +3
9 IFK Lidingö SOK 1 3:18:55
1. Sofia Törnqvist 56:46 16 +12:10 56:46 26
2. Adela Indrakova 37:08 9 +4:07 1:33:54 11 -15
3. Sofia Adolfsson 48:26 14 +7:33 2:22:20 11 0
4. Annica Gustafsson 56:35 4 +2:15 3:18:55 9 -2
10 IFK Moras OK 1 3:19:01
1. Evgeniya Ryapolova 53:47 7 +9:11 53:47 15
2. Frida Lövgren 40:20 20 +7:19 1:34:07 13 -2
3. Anastasia Trubkina 46:48 11 +5:55 2:20:55 10 -3
4. Olga Rieznychenko 58:06 9 +3:46 3:19:01 10 0
11 IK Hakarpspojkarna 1 3:28:40
1. Hanna Palm 56:51 17 +12:15 56:51 14
2. Johanna Jonsson 37:58 11 +4:57 1:34:49 14 0
3. Elin Svensson 51:23 19 +10:30 2:26:12 13 -1
4. Anna Envall 1:02:28 13 +8:08 3:28:40 11 -2
12 OK Tisaren 2 3:28:41
1. Lovisa Persson 54:23 8 +9:47 54:23 6
2. Anna Hallmén 38:45 16 +5:44 1:33:08 10 +4
3. Julia Lauri 53:42 21 +12:49 2:26:50 15 +5
4. Maria Westher 1:01:51 11 +7:31 3:28:41 12 -3
13 Lillomarka OL 1 3:28:48
1. Andrine Benjaminsen 53:39 6 +9:03 53:39 11
2. Ingvild Wang 43:59 25 +10:58 1:37:38 18 +7
3. Siri Kollerud 48:40 15 +7:47 2:26:18 14 -4
4. Helen Palmer 1:02:30 14 +8:10 3:28:48 13 -1
14 OK Linné 1 3:29:41
1. Kate Morrison (vacant) 1:10:52 29 +26:16 1:10:52 27
2. Samantha Saeger (vacant) 36:26 8 +3:25 1:47:18 25 -2
3. Rebecka Olsson (vacant) 45:33 7 +4:40 2:32:51 20 -5
4. Cathrine Taylor (vacant) 56:50 6 +2:30 3:29:41 14 -6
15 OK Pan Århus 2 3:30:03
1. Ane Linde 58:20 20 +13:44 58:20 7
2. Josephine Dewett Kristensen 40:15 19 +7:14 1:38:35 20 +13
3. Miri Thrane Ødum 47:26 13 +6:33 2:26:01 12 -8
4. Ita Klingenberg 1:04:02 18 +9:42 3:30:03 15 +3
16 Halden SK 2 3:32:06
1. Jennie Andersson 55:49 12 +11:13 55:49 2
2. Hanne Lerche Raadal 39:53 17 +6:52 1:35:42 15 +13
3. Elena Roos 45:04 4 +4:11 2:20:46 9 -6
4. Léa Vercellotti 1:11:20 26 +17:00 3:32:06 16 +7
17 Sävedalens AIK 1 3:33:35
1. Maria Gustafsson 1:00:43 22 +16:07 1:00:43 30
2. Lisa Palm 38:09 13 +5:08 1:38:52 21 -9
3. Sara Prince 51:45 20 +10:52 2:30:37 18 -3
4. Emma Andersson 1:02:58 15 +8:38 3:33:35 17 -1
18 IK Hakarpspojkarna 2 3:36:46
1. Anette Granstedt 56:53 18 +12:17 56:53 5
2. Maria Ossiansson 41:12 24 +8:11 1:38:05 19 +14
3. Moa Svensson 49:25 16 +8:32 2:27:30 16 -3
4. Anna Serrallonga 1:09:16 22 +14:56 3:36:46 18 +2
19 Eksjö SOK 1 3:39:17
1. Josefine Klintberg 55:59 13 +11:23 55:59 9
2. Beatrice Gustavsson 38:02 12 +5:01 1:34:01 12 +3
3. Linda Nordin 55:23 23 +14:30 2:29:24 17 +5
4. Amanda Falck Weber 1:09:53 23 +15:33 3:39:17 19 +2
20 OK Pan Århus 3 3:40:30
1. Hanna Aludden 1:02:28 26 +17:52 1:02:28 8
2. Caroline Finderup 40:49 23 +7:48 1:43:17 24 +16
3. Mette Hjerrild 49:26 17 +8:33 2:32:43 19 -5
4. Camilla Louise Bevensee 1:07:47 19 +13:27 3:40:30 20 +1
21 CopenhagenO 1 3:42:12
1. Helle Holm Clausen 1:07:34 28 +22:58 1:07:34 29
2. Amalie Tripax 48:00 29 +14:59 1:55:34 29 0
3. Nicoline Friberg Klysner 44:46 3 +3:53 2:40:20 24 -5
4. Cecilie Friberg Klysner 1:01:52 12 +7:32 3:42:12 21 -3
22 Linköpings OK 1 3:42:35
1. Fredrika Vångell 56:11 14 +11:35 56:11 16
2. Annika Ivarsson 40:35 22 +7:34 1:36:46 16 0
3. Terese Wängdahl 57:00 24 +16:07 2:33:46 22 +6
4. Sanna Eriksson 1:08:49 20 +14:29 3:42:35 22 0
23 Bredaryds SOK 1 3:43:04
1. Amanda Hansson 1:11:49 30 +27:13 1:11:49 22
2. Carina Svensson 35:33 5 +2:32 1:47:22 26 +4
3. Amanda Leo 45:47 8 +4:54 2:33:09 21 -5
4. Agnes Leo 1:09:55 25 +15:35 3:43:04 23 +2
24 Göteborg-Majorna OK 2 3:44:54
1. Frida Nero 58:39 21 +14:03 58:39 3
2. Rebecka Harding 38:36 15 +5:35 1:37:15 17 +14
3. Karolina Källstrand 57:45 25 +16:52 2:35:00 23 +6
4. Sara Johansson 1:09:54 24 +15:34 3:44:54 24 +1
25 Fossum IF 1 3:54:14
1. Guro Vassend 1:11:59 31 +27:23 1:11:59 18
2. Marianne Opsahl Bredesen 44:11 26 +11:10 1:56:10 30 +12
3. Ragnhild Hjermstad 54:58 22 +14:05 2:51:08 26 -4
4. Gunvor Hov Høydal 1:03:06 17 +8:46 3:54:14 25 -1
26 Sävedalens AIK / Konnerud IL 2 4:05:25
1. Ida-Maria Svensson 1:03:01 27 +18:25 1:03:01 4
2. Amanda Claesson 46:34 28 +13:33 1:49:35 27 +23
3. Therese Alfredsson 1:06:46 26 +25:53 2:56:21 28 +1
4. Runa Fremstad 1:09:04 21 +14:44 4:05:25 26 -2
27 Paimion Rasti 2 4:05:50
1. Laura Portin 56:40 15 +12:04 56:40 1
2. Eveliina Hirvonen 36:08 6 +3:07 1:32:48 9 +8
3. Camilla Fingerroos 1:15:02 28 +34:09 2:47:50 25 +16
4. Signe Dambe 1:18:00 28 +23:40 4:05:50 27 +2
28 Nord West 1 4:08:31
1. Tatyana Bevza 1:02:10 25 +17:34 1:02:10 13
2. Elena Gurskaia 40:23 21 +7:22 1:42:33 23 +10
3. Anastasia Pesegova 1:12:00 27 +31:07 2:54:33 27 +4
4. Daria Krasilnikova 1:13:58 27 +19:38 4:08:31 28 +1
29 Ankarsrums OK / Västerviks OK 1 4:45:22
1. Anna Johansson 58:14 19 +13:38 58:14 10
2. Camilla Svensson 55:10 30 +22:09 1:53:24 28 +18
3. Lovisa Johansson 1:22:18 29 +41:25 3:15:42 29 +1
4. Erika Strömbäck 1:29:40 29 +35:20 4:45:22 29 0
Södertälje-Nykvarn OF 1 ej godkänd
1. Jeanette Jönsson Hellstadius 1:01:47 24 +17:11 1:01:47 28
2. Emma Isaksson 38:26 14 +5:25 1:40:13 22 -6
3. Anna Kindlundh ej godkänd ej godkänd
4. Frida Jönsson Hellstadius ej start ej godkänd
Tullinge SK 1 ej godkänd
1. Rebecka Heinrup 1:00:47 23 +16:11 1:00:47 31
2. Cecilia Imark ej start ej start
3. Lovisa Adolfsson ej start ej start
4. Johanna Lönnkvist ej start ej godkänd
Växjö OK / Umeå OK 1 ej godkänd
1. Helena Lindén ej godkänd ej godkänd
2. Eva Persson ej start ej godkänd
3. Anna-Maria Roubert ej start ej godkänd
4. Louise Lundgren ej start ej godkänd
OK Kolmården 1 ej start
1. vacant ej start ej start
2. vacant ej start ej start
3. vacant ej start ej start
4. vacant ej start ej start

H16

30 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Tullinge SK 1 1:56:05
1. Olle Andersson 35:10 4 +2:04 35:10 26
2. Victor Imark 27:30 3 +2:27 1:02:40 2 -24
3. Albin Andersson 20:20 1 1:23:00 2 0
3. Jonathan Envall 20:24 2 +0:04 1:23:04
3. Simon Stålhammar 26:07 20 +5:47 1:28:47
4. Simon Imark 33:05 3 +1:42 1:56:05 1 -1
2 OK Kolmården 1 1:57:58
1. Emil Ljungemyr 33:06 1 33:06 3
2. Ville Johansson 25:03 1 58:09 1 -2
3. Josef Johansson 22:42 10 +2:22 1:20:51 1 0
4. Albin Selerud 37:07 10 +5:44 1:57:58 2 +1
3 Stora Tuna OK 1 2:00:47
1. Jesper Svensk 34:32 3 +1:26 34:32 14
2. Nils Alexandersson 32:07 14 +7:04 1:06:39 4 -10
3. Viktor Svensk 21:29 4 +1:09 1:28:08 3 -1
4. Henning Sjökvist 32:39 2 +1:16 2:00:47 3 0
4 Halden SK 1 2:01:51
1. Peter Nordbrøden 36:36 7 +3:30 36:36 11
2. Håkon Østraat Sævareid 31:32 12 +6:29 1:08:08 8 -3
3. Trygve Kristoffer Løvli 22:20 8 +2:00 1:30:28 5 -3
3. Olav Schmitt Gran 22:23 9 +2:03 1:30:31
3. Petter Norsted Kildebo 26:14 21 +5:54 1:34:22
4. Håkon Raadal Bjørlo 31:23 1 2:01:51 4 -1
5 OK Kåre 1 2:06:37
1. Isac Von Krusenstierna 35:14 5 +2:08 35:14 18
2. Martin Mörsell 31:08 10 +6:05 1:06:22 3 -15
3. Eric Danielsson 23:08 13 +2:48 1:29:30 4 +1
3. Erik Berglund 27:31 25 +7:11 1:33:53
4. Jonas Gustafsson 37:07 10 +5:44 2:06:37 5 +1
6 MS Parma 1 2:08:57
1. Eero Jalli 43:03 15 +9:57 43:03 20
2. Akseli Ruohola 29:32 8 +4:29 1:12:35 13 -7
3. Eero Lapila 21:33 5 +1:13 1:34:08 9 -4
4. Eero Heinonen 34:49 5 +3:26 2:08:57 6 -3
7 Nydalens SK 1 2:10:22
1. Gjermund Tørnqvist Halden 44:59 19 +11:53 44:59 15
2. Lukas Liland 27:33 4 +2:30 1:12:32 12 -3
3. Sam Lunøe 21:22 3 +1:02 1:33:54 7 -5
3. Jørgen Wulfsberg 22:08 6 +1:48 1:34:40
4. Elias Jonsson 36:28 9 +5:05 2:10:22 7 0
8 Eksjö SOK 1 2:10:57
1. Philip Edvardsson 39:51 9 +6:45 39:51 13
2. Nils Wärnsberg 27:56 5 +2:53 1:07:47 6 -7
3. Hugo Djurstedt 23:04 11 +2:44 1:30:51 6 0
3. Oskar Svahn 40:56 46 +20:36 1:48:43
4. Lucas Sundblad 40:06 13 +8:43 2:10:57 8 +2
9 Pihkaniskat 1 2:11:41
1. Aleksi Pietikäinen 40:53 10 +7:47 40:53 6
2. Samuli Saukkonen 28:22 6 +3:19 1:09:15 10 +4
3. Severi Koikkalainen 24:45 18 +4:25 1:34:00 8 -2
4. Aleksi Sorsa 37:41 12 +6:18 2:11:41 9 +1
10 OK Bävern 1 2:12:50
1. Oliwer Lundberg 34:09 2 +1:03 34:09 24
2. Ludwig Gustavsson 34:11 19 +9:08 1:08:20 9 -15
3. Oliver Karmetun 28:57 30 +8:37 1:37:17 12 +3
3. Linus Lundberg 31:16 37 +10:56 1:39:36
3. Emil Johansson 31:18 38 +10:58 1:39:38
4. Rasmus Lundberg 35:33 6 +4:10 2:12:50 10 -2
11 OK Löftan / Halmstad OK 1 2:13:35
1. Loke Agmarken 41:23 12 +8:17 41:23 2
2. Daniel Andersson 25:29 2 +0:26 1:06:52 5 +3
3. Filip Svensson 30:27 36 +10:07 1:37:19 13 +8
4. Simon Wikström 36:16 8 +4:53 2:13:35 11 -2
12 Jönköpings OK 1 2:22:27
1. Eric Rosjö 42:49 13 +9:43 42:49 19
2. Filip Rosjö 32:20 16 +7:17 1:15:09 14 -5
3. Edvin Claesson 23:07 12 +2:47 1:38:16 15 +1
3. Arvid Claesson 23:12 14 +2:52 1:38:21
3. Adam Löfström 25:00 19 +4:40 1:40:09
4. Victor Hansson 44:11 18 +12:48 2:22:27 12 -3
13 OK Roxen 1 2:23:05
1. Albin Lillieström 46:18 20 +13:12 46:18 21
2. Olle Hansson 29:07 7 +4:04 1:15:25 16 -5
3. Lukas Eveborn 22:12 7 +1:52 1:37:37 14 -2
3. Hugo Dalhammer 37:11 44 +16:51 1:52:36
4. Hugo Lillieström 45:28 19 +14:05 2:23:05 13 -1
14 IF Hagen 1 2:24:02
1. Carl Holmberg 44:15 17 +11:09 44:15 27
2. Jesper Lindström 33:11 17 +8:08 1:17:26 19 -8
3. Daniel Bogren 24:20 16 +4:00 1:41:46 17 -2
4. Filip Karlsson 42:16 16 +10:53 2:24:02 14 -3
15 OK Ravinen 2 2:26:42
1. Hannes Svahn 44:15 17 +11:09 44:15 1
2. Hugo Thorell 31:20 11 +6:17 1:15:35 17 +16
3. Viggo Klasson 29:07 31 +8:47 1:44:42 18 +1
4. Albin Andersson 42:00 15 +10:37 2:26:42 15 -3
16 Skåneslättens OL 1 2:26:44
1. Adam Segerslätt 46:39 21 +13:33 46:39 8
2. Erik Barr Zeilon 37:17 22 +12:14 1:23:56 20 +12
3. Elias Möller 28:20 28 +8:00 1:52:16 20 0
4. Isak Prellner 34:28 4 +3:05 2:26:44 16 -4
17 IK Hakarpspojkarna 1 2:28:33
1. Emil Björnlinger 43:01 14 +9:55 43:01 25
2. Lukas Granstedt 32:11 15 +7:08 1:15:12 15 -10
3. Viktor Ossiansson 26:20 22 +6:00 1:41:32 16 +1
4. Andreas Gustafsson 47:01 22 +15:38 2:28:33 17 +1
18 Sol Tranås 2 2:37:32
1. Victor Thörnkvist 44:07 16 +11:01 44:07 22
2. Isac Johansson 40:47 25 +15:44 1:24:54 21 -1
3. Axel Johansson 32:31 39 +12:11 1:57:25 22 +1
3. Lovisa Nord 32:34 40 +12:14 1:57:28
4. Arvid Nord 40:07 14 +8:44 2:37:32 18 -4
19 OK Dacke 1 2:37:42
1. Oscar Johansson 37:54 8 +4:48 37:54 16
2. Emil Pettersson 39:02 24 +13:59 1:16:56 18 +2
3. Ebba Berglin 27:56 26 +7:36 1:44:52 19 +1
3. Johanna Wilhelmsson 53:28 49 +33:08 2:10:24
4. Albin Henrysson 52:50 24 +21:27 2:37:42 19 0
20 OK Ravinen 3 2:38:09
1. Kasper Fransson 51:17 25 +18:11 51:17 4
2. Lukas Hellgren 34:52 20 +9:49 1:26:09 23 +19
3. Simon Törnqvist 28:18 27 +7:58 1:54:27 21 -2
3. William Scherlin 34:07 43 +13:47 2:00:16
4. Max Klasson 43:42 17 +12:19 2:38:09 20 -1
21 Växjö OK 1 2:43:31
1. Gustav Runefors 1:01:48 29 +28:42 1:01:48 28
2. Isac Ericsson 36:53 21 +11:50 1:38:41 26 -2
3. Albin Månsson 29:07 31 +8:47 2:07:48 27 +1
4. Lukas Lundgren 35:43 7 +4:20 2:43:31 21 -6
22 CopenhagenO 1 2:45:23
1. Peter Hansen 56:49 27 +23:43 56:49 17
2. Asger Skytte Kirkegaard 33:30 18 +8:27 1:30:19 25 +8
3. Lasse Falck Weber 27:15 24 +6:55 1:57:34 23 -2
3. Søren Thrane Ødum 29:15 33 +8:55 1:59:34
3. Mikkel Lyskjær Jensen 29:16 34 +8:56 1:59:35
4. Rune Østergaard 47:49 23 +16:26 2:45:23 22 -1
23 FK Göingarna 1 2:51:41
1. Hampus Larsson 49:12 24 +16:06 49:12 12
2. Oscar Modig 50:12 29 +25:09 1:39:24 28 +16
3. Melker Andersson 26:35 23 +6:15 2:05:59 26 -2
4. Fritjof Axelsson 45:42 20 +14:19 2:51:41 23 -3
24 Västerviks OK 1 3:02:31
1. Isak Hertin 48:29 23 +15:23 48:29 7
2. Oscar Lang 41:48 26 +16:45 1:30:17 24 +17
3. Axel Lindeberg 29:20 35 +9:00 1:59:37 24 0
4. Simon Eckerlid 1:02:54 27 +31:31 3:02:31 24 0
25 Linköpings OK 1 3:11:13
1. Sarah Magnusson 1:04:00 30 +30:54 1:04:00 30
2. Gunnar Engström 43:08 28 +18:05 1:47:08 29 -1
3. Emanuel Herberthson 24:29 17 +4:09 2:11:37 28 -1
3. Frida Sahlman 46:08 48 +25:48 2:33:16
4. Emma Lindell 59:36 26 +28:13 3:11:13 25 -3
26 Kalmar OK / Nybro OK 1 3:16:54
1. Elin Lundqvist 56:42 26 +23:36 56:42 29
2. Erik Liljebjörn 42:00 27 +16:57 1:38:42 27 -2
3. Elias Lindblad 44:24 47 +24:04 2:23:06 29 +2
4. Nils Hammaräng Grip 53:48 25 +22:25 3:16:54 26 -3
27 CopenhagenO 2 3:20:19
1. Rasmus Möller Jess 1:01:21 28 +28:15 1:01:21 10
2. Vitus Woge Nielsen 1:00:20 30 +35:17 2:01:41 30 +20
3. Mikkel Lau Petersen 32:35 41 +12:15 2:34:16 30 0
3. Lasse August Helweg 37:18 45 +16:58 2:38:59
4. Julius Molsen 46:03 21 +14:40 3:20:19 27 -3
IF Hagen 2 ej godkänd
1. Hampus Nyström 47:32 22 +14:26 47:32 5
2. Marcus Carlsson 38:21 23 +13:18 1:25:53 22 +17
3. Oscar Stomberg 34:06 42 +13:46 1:59:59 25 +3
4. Olle Hedman ej godkänd ej godkänd
OK Ravinen 1 ej godkänd
1. Erik Herne 41:03 11 +7:57 41:03 9
2. Axel Granqvist 29:58 9 +4:55 1:11:01 11 +2
3. Viktor Wohlgemuth 23:45 15 +3:25 1:34:46 10 -1
4. Felix Hellgren ej godkänd ej godkänd
Nyköpings OK 1 ej godkänd
1. Ludvig Ek 36:08 6 +3:02 36:08 23
2. Carl Carlsson 31:58 13 +6:55 1:08:06 7 -16
3. Philip Carlsson 28:42 29 +8:22 1:36:48 11 +4
4. Oskar Engman ej godkänd ej godkänd
Sol Tranås 1 ej start
1. Victor Thörnkvist ej start ej start
2. Elin Posch ej start ej start
3. Axel Johansson ej start ej start
3. Lovisa Nord ej start ej start
3. vacant ej start ej start
4. Arvid Nord ej start ej start
Fossum IF 1 ej start
1. vacant (Växjö OK) ej start ej start
2. vacant (Växjö OK) ej start ej start
3. vacant (Växjö OK) ej start ej start
3. vacant (Växjö OK) ej start ej start
3. vacant (Växjö OK) ej start ej start
4. vacant (Växjö OK) ej start ej start

D16

15 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Eksjö SOK 1 1:55:25
1. Linnéa Golsäter 32:00 1 32:00 2
2. Gabriella Bergander 24:44 1 56:44 1 -1
3. Fanny Sundblad 24:59 6 +2:32 1:21:43 1 0
4. Sanna Fasth 33:42 4 +1:35 1:55:25 1 0
2 Turun Suunnistajat / Suomusjärven Sisu 1 2:04:22
1. Enni Jalava 34:29 2 +2:29 34:29 10
2. Laura Jerkku 32:38 13 +7:54 1:07:07 4 -6
3. Venla Kinnala 22:27 1 1:29:34 2 -2
4. Henna Yliluikki 34:48 7 +2:41 2:04:22 2 0
3 OK Kolmården 1 2:04:55
1. Moa Hedegård 36:25 4 +4:25 36:25 7
2. Tora Westerberg 28:51 4 +4:07 1:05:16 2 -5
3. Emilia Östlund 25:37 8 +3:10 1:30:53 3 +1
4. Julia Eriksson 34:02 6 +1:55 2:04:55 3 0
4 IK Hakarpspojkarna 1 2:05:53
1. Elin Granstedt 40:50 6 +8:50 40:50 3
2. Ebba Envall 28:29 3 +3:45 1:09:19 5 +2
3. Amanda Rangert 24:27 5 +2:00 1:33:46 5 0
3. Sophia Björnlinger ej start fullföljt
4. Gabriella Gustafsson 32:07 1 2:05:53 4 -1
5 IK Hakarpspojkarna 2 2:07:12
1. Sara Granstedt 41:27 8 +9:27 41:27 1
2. Alice Svensson Finndahl 28:51 4 +4:07 1:10:18 9 +8
3. Ella Palm 23:30 2 +1:03 1:33:48 6 -3
4. Isa Envall 33:24 3 +1:17 2:07:12 5 -1
6 OK Ravinen 1 2:08:40
1. Amanda Karlsson 43:52 11 +11:52 43:52 6
2. Moa Westblad 26:15 2 +1:31 1:10:07 8 +2
3. Tilda Andersson 26:15 10 +3:48 1:36:22 9 +1
3. Elin Berg 31:06 14 +8:39 1:41:13
3. Ida Hamner 43:23 20 +20:56 1:53:30
4. Tone Albrektsson 32:18 2 +0:11 2:08:40 6 -3
7 Halden SK 1 2:10:59
1. Gina Granstedt 36:24 3 +4:24 36:24 5
2. Hedda Raadal Bjørlo 29:55 7 +5:11 1:06:19 3 -2
3. Marie Bergstrøm 25:28 7 +3:01 1:31:47 4 +1
3. Karoline Aune 25:37 8 +3:10 1:31:56
3. Nora Torgersen ej start fullföljt
4. Idun Kristine Felde Olaussen 39:12 9 +7:05 2:10:59 7 +3
8 Hestra IF 1 2:17:17
1. Sofia Grahn 40:57 7 +8:57 40:57 14
2. Alice Aroneng 28:52 6 +4:08 1:09:49 7 -7
3. Sofia Klasson 24:02 3 +1:35 1:33:51 7 0
4. Lina Landergren 43:26 12 +11:19 2:17:17 8 +1
9 Lerums SOK 1 2:19:59
1. Emma Djerf 43:02 10 +11:02 43:02 9
2. Clara Cox 30:01 8 +5:17 1:13:03 10 +1
3. Maja Gunnarsson 33:04 16 +10:37 1:46:07 10 0
3. Saga Backteman 34:55 17 +12:28 1:47:58
4. Klara Djerf 33:52 5 +1:45 2:19:59 9 -1
10 OK Orion 1 2:20:00
1. Myrra Carlsson 39:17 5 +7:17 39:17 8
2. Kajsa Andersson 30:15 9 +5:31 1:09:32 6 -2
3. Ellen Wahlbom 24:22 4 +1:55 1:33:54 8 +2
4. Linnea Dagsberg 46:06 15 +13:59 2:20:00 10 +2
11 CopenhagenO 1 2:26:35
1. Agnes Jonsson 44:33 12 +12:33 44:33 15
2. Nikoline Holm Splittorff 32:24 12 +7:40 1:16:57 11 -4
3. Marie Krogh 29:32 13 +7:05 1:46:29 11 0
4. Astrid Kirkegaard 40:06 10 +7:59 2:26:35 11 0
12 Bredaryds SOK 1 2:33:20
1. Elsa Andersson 45:59 14 +13:59 45:59 4
2. Klara Elmblad 33:57 14 +9:13 1:19:56 13 +9
3. Mimmi Dahlberg 35:02 18 +12:35 1:54:58 15 +2
3. Klara Elmblad ej start fullföljt
4. Amelia Skalberg 38:22 8 +6:15 2:33:20 12 -3
13 Emmaboda Verda OK 1 2:35:26
1. Ellen Kallerbäck 45:50 13 +13:50 45:50 13
2. Tea Gustafsson 32:01 11 +7:17 1:17:51 12 -1
3. Tilda Gunnarsson 35:04 19 +12:37 1:52:55 14 +2
4. Lovisa Torstensson 42:31 11 +10:24 2:35:26 13 -1
14 FK Göingarna / OK Gynge 1 2:35:48
1. Linnea Gustafsson 42:47 9 +10:47 42:47 12
2. Klara Andersson 40:23 15 +15:39 1:23:10 14 +2
3. Hilda Axelsson 28:50 11 +6:23 1:52:00 12 -2
4. Elin Wihlborg 43:48 13 +11:41 2:35:48 14 +2
15 OK Roxen 1 2:36:56
1. Victoria Asketun 51:29 15 +19:29 51:29 11
2. Malin Kärrström 31:55 10 +7:11 1:23:24 15 +4
3. Tilda Marmelid 28:58 12 +6:31 1:52:22 13 -2
3. Malva Eveborn 31:12 15 +8:45 1:54:36
4. Lova Eveborn 44:34 14 +12:27 2:36:56 15 +2
Göteborg-Majorna OK 1 ej start
1. Agnes Spånér ej start ej start
2. Elvira Sellgren ej start ej start
3. Moa Kuhlin ej start ej start
3. Fanny Andersson ej start ej start
3. Alva Sellgren ej start ej start
4. Ella Wallinder ej start ej start
OK Tranan 1 ej start
1. vacant (Växjö OK) ej start ej start
2. vacant (Växjö OK) ej start ej start
3. vacant (Växjö OK) ej start ej start
3. vacant (Växjö OK) ej start ej start
3. vacant (Växjö OK) ej start ej start
4. ej start ej start

H180

29 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Linköpings OK 1 2:29:29
1. Johan Otterström 42:15 1 42:15 1
2. Christian Enberg 36:04 5 +2:07 1:18:19 1 0
3. Per Gustås 31:12 3 +1:33 1:49:31 1 0
4. Anders Berg 39:58 2 +0:52 2:29:29 1 0
2 IK Hakarpspojkarna 1 2:31:35
1. Kristian Palm 44:06 3 +1:51 44:06 25
2. Andreas Rangert 35:08 2 +1:11 1:19:14 2 -23
3. Lars Svensson 33:15 5 +3:36 1:52:29 2 0
4. Ingvar Åkesson 39:06 1 2:31:35 2 0
3 Göteborg-Majorna OK 1 2:38:55
1. Fredrik Karlsson 44:18 5 +2:03 44:18 10
2. Hans Melin 36:40 6 +2:43 1:20:58 4 -6
3. Anders Carlsson 32:47 4 +3:08 1:53:45 3 -1
4. Patrik Falk 45:10 5 +6:04 2:38:55 3 0
4 Tullinge SK 1 2:42:29
1. Jörgen Axelsson 55:33 15 +13:18 55:33 7
2. Lars Nordin 33:57 1 1:29:30 9 +2
3. Hans Sundqvist 29:39 1 1:59:09 6 -3
4. Rikard Imark 43:20 3 +4:14 2:42:29 4 -2
5 Kalmar OK 1 2:44:26
1. Marcus Alexandersson 47:56 7 +5:41 47:56 2
2. Ove Lernå 37:14 7 +3:17 1:25:10 7 +5
3. Mats Söderberg 33:45 6 +4:06 1:58:55 5 -2
4. Anders Mårtensson 45:31 6 +6:25 2:44:26 5 0
6 OK Dacke 1 2:44:56
1. Magnus Larsson 44:10 4 +1:55 44:10 18
2. Björn Andersson 37:24 8 +3:27 1:21:34 5 -13
3. Inge Götesson 36:50 13 +7:11 1:58:24 4 -1
4. Stefan Berglin 46:32 8 +7:26 2:44:56 6 +2
7 OK Roxen 1 2:45:24
1. Anders Lillieström 49:19 11 +7:04 49:19 6
2. Henrik Marmelid 35:40 3 +1:43 1:24:59 6 0
3. Jan Asketun 34:47 10 +5:08 1:59:46 7 +1
4. Anders Dalhammer 45:38 7 +6:32 2:45:24 7 0
8 Bredaryds SOK 1 2:46:37
1. Håkan Svensson 43:59 2 +1:44 43:59 14
2. Mats Nylund 36:00 4 +2:03 1:19:59 3 -11
3. Mattias Gunnarsson 41:41 19 +12:02 2:01:40 8 +5
4. Peter Thelin 44:57 4 +5:51 2:46:37 8 0
9 Jönköpings OK 1 2:52:12
1. Niklas Alvaeus 48:04 8 +5:49 48:04 22
2. Johan Hansson 39:40 10 +5:43 1:27:44 8 -14
3. Claus Johansson 34:28 8 +4:49 2:02:12 9 +1
4. Klas Friborg 50:00 13 +10:54 2:52:12 9 0
10 Kexholms SK 1 3:00:12
1. Mats Ljungqvist 50:05 12 +7:50 50:05 26
2. Björn Karlsson 45:12 16 +11:15 1:35:17 13 -13
3. Urban Anderson 37:35 14 +7:56 2:12:52 13 0
4. Thomas E Eriksson 47:20 10 +8:14 3:00:12 10 -3
11 Hestra IF 1 3:00:40
1. Peter Grahn 56:14 17 +13:59 56:14 5
2. Kent Klasson 38:53 9 +4:56 1:35:07 12 +7
3. Anders Johansson 37:43 15 +8:04 2:12:50 12 0
4. Stefan Aroneng 47:50 11 +8:44 3:00:40 11 -1
12 Eksjö SOK 1 3:01:41
1. Anders Edvardsson 55:35 16 +13:20 55:35 16
2. Stefan N-Djurstedt 40:22 11 +6:25 1:35:57 14 -2
3. Arne Klintberg 33:54 7 +4:15 2:09:51 11 -3
4. Lars-Gunnar Nilsson 51:50 14 +12:44 3:01:41 12 +1
13 Värend GN OL 1 3:06:32
1. John Carlsson 52:30 13 +10:15 52:30 13
2. Göran Persson 50:07 20 +16:10 1:42:37 16 +3
3. Jonas Andersson 34:34 9 +4:55 2:17:11 15 -1
4. Magnus Forsberg 49:21 12 +10:15 3:06:32 13 -2
14 OK Kolmården 1 3:10:46
1. Mikael Westerberg 48:12 10 +5:57 48:12 19
2. Hans Persson 45:51 17 +11:54 1:34:03 10 -9
3. Magnus Johansson 42:59 20 +13:20 2:17:02 14 +4
4. Bengt Schwartz 53:44 16 +14:38 3:10:46 14 0
15 Rastivarsat / Lahden Suunnistajat-37 / Mäntsälän Urheilijat 1 3:12:22
1. Simo-Pekka Vennelä 1:06:18 22 +24:03 1:06:18 23
2. Markku Laine 43:32 14 +9:35 1:49:50 19 -4
3. Timo Nykänen 35:29 11 +5:50 2:25:19 18 -1
4. Hannu Laiho 47:03 9 +7:57 3:12:22 15 -3
16 Målilla OK 1 3:16:15
1. Andreas Nilsson 48:10 9 +5:55 48:10 24
2. Johan Billing 55:03 23 +21:06 1:43:13 17 -7
3. Per-Göran Bern 40:58 18 +11:19 2:24:11 17 0
4. Gunnar Karlsson 52:04 15 +12:58 3:16:15 16 -1
17 Tullinge SK 2 3:26:48
1. Erik Berggren 1:09:12 25 +26:57 1:09:12 4
2. Kenneth Jönsson 40:55 12 +6:58 1:50:07 20 +16
3. Lennart Hävrén 38:53 16 +9:14 2:29:00 19 -1
4. Anders Kärrström 57:48 18 +18:42 3:26:48 17 -2
18 Nybro OK 1 3:29:23
1. Stefan Jonsson 1:00:39 19 +18:24 1:00:39 20
2. Patrik Lundqvist 57:25 24 +23:28 1:58:04 22 +2
3. Ulf Liljebjörn 36:41 12 +7:02 2:34:45 21 -1
4. Lars-Olof Lundquist 54:38 17 +15:32 3:29:23 18 -3
19 OK Reftele 1 3:29:25
1. Andreas Samuelsson 46:42 6 +4:27 46:42 21
2. Per Johansson 47:56 18 +13:59 1:34:38 11 -10
3. Gunnar Gustafsson 44:41 22 +15:02 2:19:19 16 +5
4. Anders Sjöberg 1:10:06 24 +31:00 3:29:25 19 +3
20 Tibro OK 1 3:31:27
1. Peter Brämerson 59:00 18 +16:45 59:00 11
2. Svante Andrén 44:51 15 +10:54 1:43:51 18 +7
3. Joakim Ahnheim 47:22 24 +17:43 2:31:13 20 +2
4. Pär-Magnus Bjurek 1:00:14 19 +21:08 3:31:27 20 0
21 OK Denseln 1 3:51:09
1. Christer Broström 1:07:34 24 +25:19 1:07:34 8
2. Jan Kalered 58:51 26 +24:54 2:06:25 24 +16
3. Carina Kalered 44:16 21 +14:37 2:50:41 22 -2
4. Jan Berggren 1:00:28 20 +21:22 3:51:09 21 -1
22 Ankarsrums OK 1 3:56:54
1. Anders Strömbäck 1:03:35 21 +21:20 1:03:35 9
2. Peter Carlzon 1:02:51 28 +28:54 2:06:26 25 +16
3. Åke Borger 45:26 23 +15:47 2:51:52 23 -2
4. Kjell Johansson 1:05:02 22 +25:56 3:56:54 22 -1
23 OK Bävern 1 4:06:42
1. Egon Gustavsson 1:07:32 23 +25:17 1:07:32 15
2. Rune Thuresson 58:02 25 +24:05 2:05:34 23 +8
3. Mikael Karlsson 49:32 25 +19:53 2:55:06 24 +1
4. Mikael Öhrn 1:11:36 25 +32:30 4:06:42 23 -1
24 Boxholm-Mjölby OL 1 4:13:25
1. Kenth Edin 1:19:55 27 +37:40 1:19:55 17
2. Annelie Alenius 1:00:58 27 +27:01 2:20:53 27 +10
3. Johan Knutsson 40:00 17 +10:21 3:00:53 25 -2
4. Jimmy Alenius 1:12:32 26 +33:26 4:13:25 24 -1
25 Tenhults SOK 1 4:36:20
1. Gunnar A Johansson 1:33:41 30 +51:26 1:33:41 27
2. Tomas Emmes 50:55 21 +16:58 2:24:36 28 +1
3. Jan Eliasson 1:02:22 27 +32:43 3:26:58 26 -2
4. Per-Olof Claesson 1:09:22 23 +30:16 4:36:20 25 -1
26 CopenhagenO 1 5:20:21
1. Sten Skytte Kirkegaard 1:19:30 26 +37:15 1:19:30 29
2. Per Tripax 1:15:51 29 +41:54 2:35:21 29 0
3. Ulla Place Petersen 1:09:21 28 +39:42 3:44:42 28 -1
4. Gunner Sie 1:35:39 27 +56:33 5:20:21 26 -2
27 OK Orinto 1 5:34:32
1. Torbjörn Wikström 1:20:06 28 +37:51 1:20:06 28
2. Kurt Ekberg 1:20:33 30 +46:36 2:40:39 30 +2
3. Conny Wernersson 59:14 26 +29:35 3:39:53 27 -3
4. Tommy Pedersen 1:54:39 28 +1:15:33 5:34:32 27 0
Jönköpings OK 2 ej godkänd
1. Anders Ling 54:57 14 +12:42 54:57 3
2. Klas Grönqvist 42:02 13 +8:05 1:36:59 15 +12
3. Krister Rosjö 30:49 2 +1:10 2:07:48 10 -5
4. Björn Andersson ej start ej godkänd
Pihkaniskat 1 ej godkänd
1. Timo Pietikäinen 1:01:24 20 +19:09 1:01:24 12
2. Heikki Sorsa 48:50 19 +14:53 1:50:14 21 +9
3. Harri Koikkalainen ej start ej start
4. Petri Saukkonen ej start ej godkänd

H165

14 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Linköpings OK 1 1:36:28
1. Per Eriksson 34:22 5 +1:57 34:22 5
2. Roger Danielsson 26:53 1 1:01:15 1 -4
3. Per Magnusson 35:13 2 +0:34 1:36:28 1 0
2 OK Njudung 1 1:40:51
1. Clas Löfkvist 33:07 3 +0:42 33:07 3
2. Stefan G Larsson 29:20 3 +2:27 1:02:27 3 0
3. Per Fransson 38:24 3 +3:45 1:40:51 2 -1
3 Västerviks OK 1 1:45:44
1. Torgny Pettersson 34:30 6 +2:05 34:30 6
2. Anders Pettersson 27:45 2 +0:52 1:02:15 2 -4
3. Rolf E Johansson 43:29 6 +8:50 1:45:44 3 +1
4 OK Njudung 2 1:48:45
1. Ulf Svensson 32:59 2 +0:34 32:59 2
2. Arne Svensson 30:50 5 +3:57 1:03:49 4 +2
3. Dennis Toll 44:56 8 +10:17 1:48:45 4 0
5 IK Hakarpspojkarna 1 1:49:44
1. Göran Carnander 33:56 4 +1:31 33:56 4
2. Svante Bjurgren 32:28 9 +5:35 1:06:24 5 +1
3. Kurt Svensson 43:20 5 +8:41 1:49:44 5 0
6 OK Njudung 3 1:52:39
1. Bengt Hesslekrans 32:25 1 32:25 1
2. Allan Olofsson 35:46 11 +8:53 1:08:11 6 +5
3. Anders Pettersson 44:28 7 +9:49 1:52:39 6 0
7 Ronneby OK 1 1:54:49
1. Ingemar Månsson 36:25 7 +4:00 36:25 7
2. Kjell Månsson 43:45 14 +16:52 1:20:10 12 +5
3. Torgny Lindström 34:39 1 1:54:49 7 -5
8 Nässjö OK 1 1:55:09
1. Bo-Gunnar Josefsson 37:57 8 +5:32 37:57 8
2. Kenneth Andersson 37:54 13 +11:01 1:15:51 10 +2
3. Magnus Svensson 39:18 4 +4:39 1:55:09 8 -2
9 Kalmar OK 1 2:01:43
1. Bo Salomonsson 42:06 10 +9:41 42:06 10
2. Jan Danielsson 31:29 6 +4:36 1:13:35 7 -3
3. Jan Andersson 48:08 9 +13:29 2:01:43 9 +2
10 Vimmerby OK 1 2:04:24
1. Mats Adolfsson 45:04 12 +12:39 45:04 12
2. Urban Svensson 29:57 4 +3:04 1:15:01 9 -3
3. Torbjörn Falk 49:23 10 +14:44 2:04:24 10 +1
11 Målilla OK 1 2:19:53
1. Leif Axelsson 46:28 13 +14:03 46:28 13
2. Jan-Ulf Karlsson 36:25 12 +9:32 1:22:53 13 0
3. Gunnar Enberg 57:00 11 +22:21 2:19:53 11 -2
12 Tenhults SOK 1 2:22:07
1. Hans Trofast 41:43 9 +9:18 41:43 9
2. Stefan Elmquist 32:10 8 +5:17 1:13:53 8 -1
3. Stefan Hermansson 1:08:14 12 +33:35 2:22:07 12 +4
13 Björkfors GOIF 1 2:26:32
1. Lars Östlin 43:57 11 +11:32 43:57 11
2. Torgny Johansson 33:12 10 +6:19 1:17:09 11 0
3. Sven-Olof Svensson 1:09:23 13 +34:44 2:26:32 13 +2
14 OK Kolmården 1 2:40:32
1. Britt-Marie Aldén 57:31 14 +25:06 57:31 14
2. Maria Nordwall 32:04 7 +5:11 1:29:35 14 0
3. Runar Aldén 1:10:57 14 +36:18 2:40:32 14 0
Boxholm-Mjölby OL 1 ej start
1. Sören Bremer ej start ej start
2. vacant ej start ej start
3. vacant (Växjö OK) ej start ej start

D120

11 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Boxholm-Mjölby OL 1 1:51:18
1. Maria Pettersson 36:18 1 36:18 4
2. Mia Lindberg 33:25 3 +1:41 1:09:43 1 -3
3. Bodil Molin 41:35 3 +2:44 1:51:18 1 0
2 Eksjö SOK 1 1:54:21
1. Monica Kollberg 40:23 6 +4:05 40:23 9
2. Carina Bergander 35:07 4 +3:23 1:15:30 4 -5
3. Susanna Djurstedt 38:51 1 1:54:21 2 -2
3 FK Göingarna 1 1:58:21
1. Lindha Hellner 39:29 4 +3:11 39:29 1
2. Susanne Andersson 31:44 1 1:11:13 2 +1
3. Louise Axelsson 47:08 8 +8:17 1:58:21 3 +1
4 OK Kolmården 1 1:59:10
1. Agneta Eriksson 37:29 2 +1:11 37:29 3
2. Annika Selerud 37:24 6 +5:40 1:14:53 3 0
3. Annica Berggren 44:17 6 +5:26 1:59:10 4 +1
5 Växjö OK 1 2:00:26
1. Annika Ericsson 44:31 8 +8:13 44:31 6
2. Gunilla Karlsson 32:59 2 +1:15 1:17:30 5 -1
3. Lena Regnell 42:56 5 +4:05 2:00:26 5 0
6 Jönköpings OK 1 2:03:07
1. Anna Johansson 42:25 7 +6:07 42:25 10
2. Lena Högrell 41:10 9 +9:26 1:23:35 7 -3
3. Maritha Henriksson 39:32 2 +0:41 2:03:07 6 -1
7 Nässjö OK 1 2:06:20
1. Anna Nero Nordmark 40:21 5 +4:03 40:21 11
2. Åsa Flink-Svensson 38:29 8 +6:45 1:18:50 6 -5
3. Helena Karlsson 47:30 9 +8:39 2:06:20 7 +1
8 Kalmar OK 1 2:09:26
1. Anne Lindell 45:23 9 +9:05 45:23 5
2. Kristina Johansson 41:42 10 +9:58 1:27:05 8 +3
3. Liselotte Klemming 42:21 4 +3:30 2:09:26 8 0
9 Jönköpings OK 2 2:13:08
1. Maria R Thelin 48:49 10 +12:31 48:49 2
2. Agneta Hallberg-Hansson 38:18 7 +6:34 1:27:07 9 +7
3. Anna Dolk 46:01 7 +7:10 2:13:08 9 0
10 FK Finn / Markaryds FK 1 2:27:28
1. Anneli Carlsson 50:39 11 +14:21 50:39 7
2. Karin Lindqvist 36:29 5 +4:45 1:27:08 10 +3
3. Marita Philipsson 1:00:20 10 +21:29 2:27:28 10 0
Kexholms SK 1 ej godkänd
1. Anna Ekbring 37:58 3 +1:40 37:58 8
2. Carin Anderson 53:40 11 +21:56 1:31:38 11 +3
3. Mariann Johansson ej godkänd ej godkänd
Boxholm-Mjölby OL 2 ej start
1. Annelie Alenius ej start ej start
2. Margareta Skarp Runtegen ej start ej start
3. Anna Kullberg ej start ej start

D150

3 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 OK Njudung 2 2:02:59
1. Christina Sterner 37:11 1 37:11 1
2. Marianne Rosgren 37:55 2 +0:02 1:15:06 2 +1
3. Rose-Marie Hjalmarsson 47:53 1 2:02:59 1 -1
2 OK Njudung 1 2:03:01
1. Anna Rosén 37:12 2 +0:01 37:12 2
2. Margareta Larsson 37:53 1 1:15:05 1 -1
3. Maria Sundberg 47:56 2 +0:03 2:03:01 2 +1
3 Växjö OK 1 2:16:24
1. Eva Eklund 43:29 3 +6:18 43:29 3
2. Eva Pettersson 42:24 3 +4:31 1:25:53 3 0
3. Britt-Mari Karlsson 50:31 3 +2:38 2:16:24 3 0

HD12

26 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 OK Kolmården 1 57:51
1. Leo Johansson 21:54 3 +1:26 21:54 3
2. Simon Johansson 15:47 1 37:41 1 -2
3. Arvid Westerberg 20:10 1 57:51 1 0
2 OK Löftan 1 1:02:49
1. Jesper Johansson 20:43 2 +0:15 20:43 2
2. Victor Hansson 20:31 10 +4:44 41:14 4 +2
2. Tobias Johansson 20:33 11 +4:46 41:16
2. Jakob Moberg 20:43 12 +4:56 41:26
3. Adrian Vartia 21:35 2 +1:25 1:02:49 2 -2
3 OK Orion 1 1:03:08
1. Linda Jonsson 23:36 9 +3:08 23:36 9
2. Leo Johansson 17:02 2 +1:15 40:38 2 -7
3. Klara Andersson 22:30 5 +2:20 1:03:08 3 +1
4 Bredaryds SOK 1 1:04:44
1. Anton Gunnarsson 23:20 8 +2:52 23:20 8
2. Linnea Skalberg 19:32 8 +3:45 42:52 6 -2
2. Tuva Nylund 21:01 14 +5:14 44:21
3. Axel Elmblad 21:52 3 +1:42 1:04:44 4 -2
4 NAIS Orienteringsklubb 1 1:04:44
1. Mattis Nilsson 20:28 1 20:28 1
2. Ludvig Classon 21:00 13 +5:13 41:28 5 +4
2. Kajsa Träff 42:17 44 +26:30 1:02:45
3. Gustav Träff 23:16 7 +3:06 1:04:44 4 -1
6 Jönköpings OK 1 1:09:32
1. Erik Ling 27:41 17 +7:13 27:41 17
2. Sandra Ling 19:03 5 +3:16 46:44 13 -4
2. Olivia Grönqvist ej start fullföljt
3. Emma Ling 22:48 6 +2:38 1:09:32 6 -7
6 OK Vilse 87 1 1:09:32
1. Gustav Åman 23:07 6 +2:39 23:07 6
2. Vilmalee Suwan Kuusela 20:06 9 +4:19 43:13 7 +1
2. Ina Åman ej start fullföljt
3. Linn Karlsson 26:19 12 +6:09 1:09:32 6 -1
8 Växjö OK 2 1:09:44
1. Hugo Ericsson 22:48 4 +2:20 22:48 4
2. Henry Ruiz Frej 22:33 23 +6:46 45:21 10 +6
2. Albin Cronquist 22:33 23 +6:46 45:21
3. Maja Porle 24:23 8 +4:13 1:09:44 8 -2
9 IK Hakarpspojkarna 1 1:09:50
1. Julia Rangert 23:19 7 +2:51 23:19 7
2. Tilda Palm 17:23 3 +1:36 40:42 3 -4
2. Ellen Lorefors 28:55 36 +13:08 52:14
2. Emmy Granstedt ej start fullföljt
3. Ebba Lindman 29:08 17 +8:58 1:09:50 9 +6
10 Eksjö SOK 1 1:12:00
1. Wilma Bergander 24:57 11 +4:29 24:57 11
2. Agnes Djurstedt 19:23 7 +3:36 44:20 8 -3
3. Klara Höglund 27:40 15 +7:30 1:12:00 10 +2
11 OK Tisaren 1 1:12:38
1. Clas Bäckström 27:11 15 +6:43 27:11 15
2. Lisa Hallmén 19:03 5 +3:16 46:14 11 -4
3. Valter Pettersson 26:24 14 +6:14 1:12:38 11 0
12 SOK Viljan 3 1:13:03
1. Mattias Lindström 25:41 14 +5:13 25:41 14
2. Emil Wahlström 22:10 20 +6:23 47:51 14 0
2. Axel Eveborn 22:20 21 +6:33 48:01
2. Olle Erlandsson 22:23 22 +6:36 48:04
3. Jonathan Pettersson 25:12 11 +5:02 1:13:03 12 -2
13 OK Skogsfalken 1 1:13:27
1. Elin Emilsson 22:57 5 +2:29 22:57 5
2. Ella Söderberg 21:49 18 +6:02 44:46 9 +4
2. Emma Emilsson 21:57 19 +6:10 44:54
2. Elvira Ljungberg 22:37 25 +6:50 45:34
3. Tova Danielsson 28:41 16 +8:31 1:13:27 13 +4
14 OK Njudung 1 1:13:56
1. Albin Toll 25:10 12 +4:42 25:10 12
2. Alexander Gustavsson 23:51 27 +8:04 49:01 15 +3
3. Karl Petersén 24:55 10 +4:45 1:13:56 14 -1
15 Växjö OK 1 1:21:00
1. Edvin Månsson 34:52 23 +14:24 34:52 23
2. William Björkman 21:14 16 +5:27 56:06 20 -3
3. Alicia Lundgren 24:54 9 +4:44 1:21:00 15 -5
16 Gotlands OF 1 1:21:41
1. Duncan Robertson 27:44 18 +7:16 27:44 18
2. Fabian Mellberg 24:40 29 +8:53 52:24 17 -1
3. Mattias Levin 29:17 19 +9:07 1:21:41 16 -1
17 Eksjö SOK 2 1:22:24
1. Hugo Jacobsson 34:58 24 +14:30 34:58 24
2. Gustav Wärnsberg 21:06 15 +5:19 56:04 19 -5
2. Thea Nordin Abaji 21:32 17 +5:45 56:30
3. Simon Svahn 26:20 13 +6:10 1:22:24 17 -2
18 OK Njudung 3 1:27:02
1. Amanda Karmetun 27:15 16 +6:47 27:15 16
2. Ellen Toll 30:28 37 +14:41 57:43 21 +5
2. Olle Petersén 30:39 38 +14:52 57:54
3. Edvin Schiller 29:19 20 +9:09 1:27:02 18 -3
19 SOK Viljan 2 1:27:48
1. Elisabet Mikkelsen 29:58 21 +9:30 29:58 21
2. Daniela Stenfelt 28:35 34 +12:48 58:33 22 +1
2. Linnéa Borg 28:35 34 +12:48 58:33
3. Elin Rindstig 29:15 18 +9:05 1:27:48 19 -3
20 SOK Aneby 1 1:28:05
1. Ebba Rosander 29:27 20 +8:59 29:27 20
2. Tilda Rosander 23:44 26 +7:57 53:11 18 -2
2. Felicia Fyhr 24:08 28 +8:21 53:35
3. Hampus Fyhr 34:54 21 +14:44 1:28:05 20 +2
21 Västerviks OK 1 1:29:19
1. Eira Hertin 34:50 22 +14:22 34:50 22
2. Mikaela Johansson 32:37 42 +16:50 1:07:27 25 +3
3. Joar Hertin 21:52 3 +1:42 1:29:19 21 -4
22 IK Hakarpspojkarna 2 1:33:04
1. Ebba Lindman 27:57 19 +7:29 27:57 19
2. Emmy Granstedt 18:37 4 +2:50 46:34 12 -7
2. Evelina Svensson Finndahl ej godkänd fullföljt
3. Alva Lorefors 46:30 23 +26:20 1:33:04 22 +10
23 OK Njudung 2 1:47:06
1. Melker Elofsson 24:50 10 +4:22 24:50 10
2. Filip Jennerstrand 40:14 43 +24:27 1:05:04 23 +13
3. Elin Jennerstrand 42:02 22 +21:52 1:47:06 23 0
24 SOK Viljan 1 1:57:17
1. Stina Lind 35:04 25 +14:36 35:04 25
2. Wilma Petersson 31:31 39 +15:44 1:06:35 24 -1
2. Elin Johansson 31:35 40 +15:48 1:06:39
2. Klara Hultberg 31:51 41 +16:04 1:06:55
3. Tuva Lövdahl 50:42 24 +30:32 1:57:17 24 0
25 Kalmar OK 1 2:15:27
1. John Örman 41:57 26 +21:29 41:57 26
2. Saga Nylander 26:19 30 +10:32 1:08:16 26 0
2. Elin Andersson 27:04 32 +11:17 1:09:01
2. Filippa Söderberg 27:06 33 +11:19 1:09:03
3. Hampus Gustavsson 1:07:11 25 +47:01 2:15:27 25 -1
Målilla OK 1 ej godkänd
1. Oskar Karlsson 25:34 13 +5:06 25:34 13
2. Ebba Danielsson 26:23 31 +10:36 51:57 16 +3
3. Clara Wärnsberg ej godkänd ej godkänd

Öppen

59 startande
Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Kalevan Rasti 1:04:07
1. Hannu Airila 20:05 1 20:05 1
2. Antti Harju 16:53 1 36:58 1 0
3. Kiril Nikolov 27:09 1 1:04:07 1 0
2 Linköpings OK 1 1:12:38
1. Sven Engström 25:02 7 +4:57 25:02 7
2. Albin Detterfelt 18:09 2 +1:16 43:11 5 -2
3. Erik Martinsson 29:27 2 +2:18 1:12:38 2 -3
3 OK Ravinen 2 1:14:46
1. Jacob Lindstam 21:30 2 +1:25 21:30 2
2. Frida Forsberg 20:47 8 +3:54 42:17 3 +1
3. Kalle Bergman 32:29 4 +5:20 1:14:46 3 0
4 IK Vista 1 1:22:41
1. Emil Björnlinger 25:40 15 +5:35 25:40 15
2. Johan Björnlinger 20:13 7 +3:20 45:53 7 -8
3. Michael Björnlinger 36:48 7 +9:39 1:22:41 4 -3
5 OK Bävern 1 1:22:59
1. Hampus Karmetun 25:39 14 +5:34 25:39 14
2. Ulrik Juveus 26:04 22 +9:11 51:43 15 +1
3. Oliwer Lundberg 31:16 3 +4:07 1:22:59 5 -10
6 Gamleby OK 1 1:26:52
1. Petter Walerius 25:17 10 +5:12 25:17 10
2. Richard Olovsson 22:48 14 +5:55 48:05 9 -1
3. Rickard Ingesson 38:47 12 +11:38 1:26:52 6 -3
7 Boxholm-Mjölby OL 1 1:28:47
1. Jakob Bremer 25:17 10 +5:12 25:17 10
2. Anders Molin 26:46 26 +9:53 52:03 17 +7
3. Henrik Tengvall 36:44 6 +9:35 1:28:47 7 -10
8 Kalmar OK 3 1:29:23
1. Stefan Petersson 25:48 18 +5:43 25:48 18
2. Mikael Palm 26:03 21 +9:10 51:51 16 -2
3. Marcus Alexandersson 37:32 10 +10:23 1:29:23 8 -8
9 Bredaryds SOK 1 1:29:46
1. Linnéa Andersson 29:12 21 +9:07 29:12 21
2. Emil Auselius 20:59 10 +4:06 50:11 12 -9
3. Matthew Jones 39:35 16 +12:26 1:29:46 9 -3
10 OK Kolmården 1 1:30:06
1. Märta Berggren 32:53 35 +12:48 32:53 35
2. Mikael Westerberg 18:23 3 +1:30 51:16 14 -21
3. Emil Ljungemyr 38:50 13 +11:41 1:30:06 10 -4
11 Västerviks OK 2 1:30:33
1. Henrik Pettersson 33:26 38 +13:21 33:26 38
2. Isak Hertin 19:44 5 +2:51 53:10 19 -19
3. Emil Sjöö 37:23 9 +10:14 1:30:33 11 -8
12 Gotlands Bro OK 1 1:30:47
1. Magnus Ihreskog 25:44 16 +5:39 25:44 16
2. Magnus Ihreskog 22:31 12 +5:38 48:15 11 -5
3. Magnus Ihreskog 42:32 21 +15:23 1:30:47 12 +1
13 Skogspojkarnas OK 1 1:31:29
1. Michael Wehlin (Växjö OK) 25:19 12 +5:14 25:19 12
2. Anita Seger Wehlin (Växjö OK) 22:47 13 +5:54 48:06 10 -2
3. Johan Wehlin (Växjö OK) 43:23 22 +16:14 1:31:29 13 +3
14 Linköpings OK 2 1:32:22
1. Fredrika Vångell 25:02 7 +4:57 25:02 7
2. Christer Lindell 22:28 11 +5:35 47:30 8 +1
3. Jörgen Sköld 44:52 29 +17:43 1:32:22 14 +6
15 OK Dacke 1 1:32:27
1. Amanda Johansson 29:49 28 +9:44 29:49 28
2. Björn Zettervall 29:36 35 +12:43 59:25 28 0
3. Oscar Johansson 33:02 5 +5:53 1:32:27 15 -13
16 Bottnaryds IF 1 1:35:16
1. Oliver Malmqvist 25:45 17 +5:40 25:45 17
2. Jakob Ingström 24:56 19 +8:03 50:41 13 -4
3. Ulf Persson 44:35 27 +17:26 1:35:16 16 +3
17 Järfälla OK 1:36:52
1. Rasmus Palmqvist Aslaksen 22:27 5 +2:22 22:27 5
2. Lars Palmqvist 20:12 6 +3:19 42:39 4 -1
3. Berit Aslaksen 54:13 44 +27:04 1:36:52 17 +13
18 OK Ravinen / Finspångs SOK 1 1:37:03
1. Karin Svensson 33:05 36 +13:00 33:05 36
2. Heléne Klasson 23:22 15 +6:29 56:27 25 -11
3. Lars Klasson 40:36 20 +13:27 1:37:03 18 -7
19 OK Njudung 1 1:37:12
1. Dennis Gustavsson 31:50 30 +11:45 31:50 30
2. Tomas Petersén 28:27 32 +11:34 1:00:17 30 0
3. Oskar Pettersson 36:55 8 +9:46 1:37:12 19 -11
20 OK Skogsfalken 1 1:37:37
1. Jonas K Johansson 32:00 31 +11:55 32:00 31
2. Pierre Danielsson 26:08 23 +9:15 58:08 26 -5
3. Ola Söderberg 39:29 15 +12:20 1:37:37 20 -6
21 Kexholms SK 1 1:38:05
1. Patrik Johansson 21:58 4 +1:53 21:58 4
2. Carl Ekbring 23:47 17 +6:54 45:45 6 +2
3. Anders Eriksson 52:20 42 +25:11 1:38:05 21 +15
22 Målilla OK 1 1:42:07
1. Oskar Eklund 29:36 23 +9:31 29:36 23
2. Daniel Axelsson 24:18 18 +7:25 53:54 20 -3
3. Alexander Fogel 48:13 34 +21:04 1:42:07 22 +2
23 SOK Aneby 1 1:42:50
1. Kristin Karlsson 29:30 22 +9:25 29:30 22
2. Kristin Karlsson 26:40 25 +9:47 56:10 23 +1
3. Kristin Karlsson 46:40 30 +19:31 1:42:50 23 0
24 Mariestads FK / OK Skogsstjärnan 1 1:43:21
1. Anton Pettersson 29:41 25 +9:36 29:41 25
2. Sara Nordvall Forsberg 26:26 24 +9:33 56:07 22 -3
3. David Fors 47:14 31 +20:05 1:43:21 24 +2
25 OK Reftele 1 1:43:59
1. Hans Johansson 35:23 41 +15:18 35:23 41
2. Andreas Samuelsson 20:55 9 +4:02 56:18 24 -17
3. Tomas Pettersson 47:41 33 +20:32 1:43:59 25 +1
26 Emmaboda Verda OK 1 1:47:06
1. Jörgen Fransson 35:39 45 +15:34 35:39 45
2. Gun-Britt Fransson 33:44 44 +16:51 1:09:23 42 -3
3. Peter Ekdahl 37:43 11 +10:34 1:47:06 26 -16
27 Målilla OK 2 1:47:38
1. Linus Karlsson 29:43 26 +9:38 29:43 26
2. Kerstin Karlsson 28:25 31 +11:32 58:08 26 0
3. Tony Zetterström 49:30 37 +22:21 1:47:38 27 +1
28 Ankarsrums OK 1 1:47:39
1. Emil Oskarsson 35:35 44 +15:30 35:35 44
2. Anders Svenson 32:10 39 +15:17 1:07:45 40 -4
3. Emil Strömbäck 39:54 17 +12:45 1:47:39 28 -12
29 OK Bävern 3 1:47:42
1. Mikael Hall 22:30 6 +2:25 22:30 6
2. Marika Hall 41:06 54 +24:13 1:03:36 34 +28
3. Robin Öhrn 44:06 24 +16:57 1:47:42 29 -5
30 OK Dacke 2 1:48:00
1. Andreas Henrysson 25:58 19 +5:53 25:58 19
2. Gunnel Henrysson 33:35 42 +16:42 59:33 29 +10
3. Markus Almgren 48:27 35 +21:18 1:48:00 30 +1
31 IFK Lidingö SOK 1 1:48:09
1. Magnus Rajan 25:08 9 +5:03 25:08 9
2. Julia Rajan 38:46 51 +21:53 1:03:54 36 +27
3. Amelie Rajan 44:15 25 +17:06 1:48:09 31 -5
32 Kalmar OK 2 1:48:13
1. Claes Örman 38:29 51 +18:24 38:29 51
2. Stefan Norman 29:31 34 +12:38 1:08:00 41 -10
3. Tobias Borger 40:13 19 +13:04 1:48:13 32 -9
33 Kalmar OK 1 1:48:53
1. Kent Lindblad 32:19 34 +12:14 32:19 34
2. Mattias Andersson 28:02 29 +11:09 1:00:21 32 -2
3. Stefan Unosson 48:32 36 +21:23 1:48:53 33 +1
34 Gotlands OF 2 1:49:40
1. David Levin (Svaide Roma SOK) 27:10 20 +7:05 27:10 20
2. Niklas Westberg (Svaide Roma SOK) 27:55 28 +11:02 55:05 21 +1
3. Ulrika Nikolausson (Svaide Roma SOK) 54:35 45 +27:26 1:49:40 34 +13
35 OK Mark 1:50:38
1. Mark Ubbirik 25:20 13 +5:15 25:20 13
2. Peter Gustafsson 40:42 53 +23:49 1:06:02 39 +26
3. Maria Gustafsson 44:36 28 +17:27 1:50:38 35 -4
36 OK Bävern 2 1:50:56
1. Jessica Elmersson 35:22 40 +15:17 35:22 40
2. Jessica Karmetun 28:02 29 +11:09 1:03:24 33 -7
3. Pia Lundberg 47:32 32 +20:23 1:50:56 36 +3
37 Vimmerby OK 2 1:51:07
1. Moa Erlandsson 35:17 39 +15:12 35:17 39
2. Patrik Arvidsson 25:02 20 +8:09 1:00:19 31 -8
3. Julia Arvidsson 50:48 38 +23:39 1:51:07 37 +6
38 NAIS Orienteringsklubb 2 1:53:02
1. Stefan Träff 37:50 49 +17:45 37:50 49
2. Lars-Åke Classon 35:16 46 +18:23 1:13:06 48 -1
3. Anders Johansson 39:56 18 +12:47 1:53:02 38 -10
39 Nord West 1 1:55:11
1. Anna Korzhavina 29:40 24 +9:35 29:40 24
2. Daria Panchchenko 23:26 16 +6:33 53:06 18 -6
3. Nadezhda Sorvacheva 1:02:05 52 +34:56 1:55:11 39 +21
40 CopenhagenO 1 1:55:17
1. Agnes Jonsson 29:44 27 +9:39 29:44 27
2. Janni Anette Helweg 46:10 57 +29:17 1:15:54 50 +23
3. Søren Skaarup Larsen 39:23 14 +12:14 1:55:17 40 -10
41 Gotlands OF 1 1:55:24
1. Tuva Nikolausson 41:56 52 +21:51 41:56 52
2. Edvin Johnsson 29:42 36 +12:49 1:11:38 45 -7
3. Nina Bjersander 43:46 23 +16:37 1:55:24 41 -4
42 Nybro OK 2 1:55:53
1. Leif Lindström 35:29 43 +15:24 35:29 43
2. Caroline Liljebjörn 28:33 33 +11:40 1:04:02 37 -6
3. Johan Liljebjörn 51:51 40 +24:42 1:55:53 42 +5
43 Alstermo IF / Kexholms SK 4 1:56:07
1. Annemarie Holm 35:53 47 +15:48 35:53 47
2. Leif Johansson 27:53 27 +11:00 1:03:46 35 -12
3. Jonas Persson 52:21 43 +25:12 1:56:07 43 +8
44 Nybro OK 1 1:56:26
1. Karolina Karlsson 36:14 48 +16:09 36:14 48
2. Ros-Mari Karlsson 35:47 49 +18:54 1:12:01 46 -2
3. Magdalena Jonsson 44:25 26 +17:16 1:56:26 44 -2
45 OK Vilse 87 1 1:56:36
1. Martina Karlsson 32:16 32 +12:11 32:16 32
2. Malin Åman 33:27 41 +16:34 1:05:43 38 +6
3. Ola Jönsson 50:53 39 +23:44 1:56:36 45 +7
46 Vimmerby OK 1 2:09:23
1. Elisabeth Danielsson 44:26 56 +24:21 44:26 56
2. Emelie Danielsson 32:55 40 +16:02 1:17:21 54 -2
3. Rickard Danielsson 52:02 41 +24:53 2:09:23 46 -8
47 Gotlands OF 3 2:10:49
1. Ludvig Waktel (Svaide Roma SOK) 41:58 53 +21:53 41:58 53
2. Gilda Bjersander (Svaide Roma SOK) 30:28 37 +13:35 1:12:26 47 -6
3. Mats Englund (Svaide Roma SOK) 58:23 50 +31:14 2:10:49 47 0
48 Ålems OK 1 2:11:57
1. Emilie Ekström 45:17 57 +25:12 45:17 57
2. Maria Robertsson 31:42 38 +14:49 1:16:59 52 -5
3. Karin Dernegård 54:58 46 +27:49 2:11:57 48 -4
49 Hässleby SOK 1 2:14:07
1. Anders Braf 29:50 29 +9:45 29:50 29
2. Urban Gustafsson 46:08 56 +29:15 1:15:58 51 +22
3. Johan Nordenström 58:09 49 +31:00 2:14:07 49 -2
50 Hultsfreds OK 1 2:14:38
1. Peter Edgren 38:09 50 +18:04 38:09 50
2. Sara Edgren 38:55 52 +22:02 1:17:04 53 +3
3. Beatrice Edgren 57:34 47 +30:25 2:14:38 50 -3
51 Vimmerby OK 4 2:16:59
1. Petra Pettersson 44:15 55 +24:10 44:15 55
2. Ann Sofie Adolfsson 33:37 43 +16:44 1:17:52 55 0
3. Karina Svensson 59:07 51 +31:58 2:16:59 51 -4
52 Hässleby SOK 2 2:21:22
1. Ulf Isaksson 33:10 37 +13:05 33:10 37
2. Henrik Johansson 41:09 55 +24:16 1:14:19 49 +12
3. Ellinor Ivarsson 1:07:03 54 +39:54 2:21:22 52 +3
53 Västerviks OK 4 2:29:02
1. Thomas Almqvist 35:51 46 +15:46 35:51 46
2. Ann-Katrin Johansson 55:08 59 +38:15 1:30:59 58 +12
3. Lotta Lidman Almqvist 58:03 48 +30:54 2:29:02 53 -5
54 NAIS Orienteringsklubb 1 2:29:12
1. Ellen Nilsson 43:16 54 +23:11 43:16 54
2. Linus Classon 35:34 47 +18:41 1:18:50 56 +2
3. Josefin Bovellan 1:10:22 56 +43:13 2:29:12 54 -2
55 Västerviks OK 1 2:39:33
1. Arne Larsen 47:55 58 +27:50 47:55 58
2. Åke Björklund 47:04 58 +30:11 1:34:59 59 +1
3. Olof Hjortvid 1:04:34 53 +37:25 2:39:33 55 -4
56 Gotlands OF 4 2:40:30
1. Elin Johnsson (Svaide Roma SOK) 54:38 59 +34:33 54:38 59
2. Agnes Tönseth (Svaide Roma SOK) 35:42 48 +18:49 1:30:20 57 -2
3. Viktoria Olsson (Svaide Roma SOK) 1:10:10 55 +43:01 2:40:30 56 -1
Tullinge SK 1 ej godkänd
1. Markus Adolfsson 21:33 3 +1:28 21:33 3
2. Olle Andersson 18:53 4 +2:00 40:26 2 -1
3. Rebecka Heinrup ej start ej godkänd
Vimmerby OK 3 ej godkänd
1. Anneli Arvidsson Juthe 35:26 42 +15:21 35:26 42
2. Ann-Sofie Falk 34:17 45 +17:24 1:09:43 43 +1
3. Per Erlandsson ej start ej godkänd
Västerviks OK 3 ej godkänd
1. Anders Strömbäck 32:18 33 +12:13 32:18 33
2. Ulrika Strömbäck 38:28 50 +21:35 1:10:46 44 +11
3. vacant ej start ej godkänd
Alstermo IF 2 ej start
1. vacant (Växjö OK) ej start ej start
2. vacant (Växjö OK) ej start ej start
3. vacant (Växjö OK) ej start ej start
Jönköpings OK 1 ej start
1. vacant ej start ej start
2. vacant ej start ej start
3. vacant ej start ej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser