Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Medel Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Medel Norrbotten
Arrangörsorganisation: Seskarö IF
Datum: lördag 3 augusti 2013

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D16K | H16K | D14 | H14 | D14K | H14K | D12 | H12 | D12K | H12K | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | D80 | H80 | Insk | U1 | U2 | ÖM1 | ÖM3 | ÖM5 | ÖM8

D21

5 580 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna EkOK Vargen1:08:1712:14
2Sara RensgardOK Renen1:20:59+12:4214:30
3Anna TibbelinOK Renen1:33:51+25:3416:49
Sara LundstenOK Linnéej start

H21

6 530 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yury YazykovBelarus36:135:32
2Taneli PantsarPellon Ponsi38:17+2:045:51
3Jere PantsarPellon Ponsi41:21+5:086:19
4Kristofer SidenvallIFK Umeå41:55+5:426:25
5Andrey KulbachkoLeader Petrozavodsk43:22+7:096:38
6Dag StridhUmeå OK45:56+9:437:02
7Henrik NilssonOK Vargen49:19+13:067:33
8Mats LuspaIFK Kiruna49:41+13:287:36
9Peter DahlbergIFK Kiruna50:21+14:087:42
10Claes LundströmSkellefteå OK50:26+14:137:43
11Johan BergmanOK Renen53:21+17:088:10
12Tage NordbergBergnäsets AIK56:39+20:268:40
13Ville VäkeväinenLänsi-Rajan Rasti1:14:44+38:3111:26
14Petter NorénÄlvsby IF OK1:24:50+48:3712:59
15Johan Roos TibbelinOK Renen2:38:02+2:01:4924:12
Alexey KulbachkoLeader Petrozavodskej godkänd

D20

4 710 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma BergströmOK Vargen35:217:30
2Amanda HolmgrenVittjärvs IK42:23+7:028:59
3Evelina WickbomVittjärvs IK42:40+7:199:03
4Andrea WickbomVittjärvs IK50:34+15:1310:44
5Darya YazykovaBelarus1:07:11+31:5014:15
Linnea SundströmOK Renenej start

H20

5 580 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrik NordbergBergnäsets AIK33:215:58
2Axel ChristofferssonOK Renen36:49+3:286:35
3Victor HenrikssonSeskarö IF52:17+18:569:22

D18

4 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida NordlundPiteå IF34:568:01
2Lisa SundströmOK Renen37:26+2:308:36
3Linnea NordbergBergnäsets AIK58:43+23:4713:29
4Emelie GranbergPiteå IF1:04:44+29:4814:52

D16

4 240 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin NordlundPiteå IF34:308:08
2Josefine AnderssonVittjärvs IK36:19+1:498:33
3Alexandra RusakovaLeader Petrozavodsk40:00+5:309:26
4Veera KorteniemiPellon Ponsi40:18+5:489:30
5Elin LundgrenVittjärvs IK42:17+7:479:58
6Elin BergströmOK Vargen54:03+19:3312:44
7Anni PantsarPellon Ponsi56:28+21:5813:19
8Johanna LundkvistOK Vargen1:20:38+46:0819:01
Anna LampinenSelånger SOKej godkänd

H16

4 240 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Juho KorpiLänsi-Rajan Rasti27:456:32
2Rasmus WickbomVittjärvs IK30:16+2:317:08
3Kalle HenrikssonGammelstads IF35:01+7:168:15
4Nils HenrikssonSeskarö IF35:23+7:388:20
5Marcus KarlssonPiteå IF39:23+11:389:17
6Victor KovalevLeader Petrozavodsk40:21+12:369:30
7Erik TuuriÄlvsby IF OK43:10+15:2510:10
8Oskar ÖqvistBergnäsets AIK45:04+17:1910:37
9Oscar SundbaumVittjärvs IK1:03:13+35:2814:54
10Alexander AbramoivLeader Petrozavodsk1:04:22+36:3715:10
Nikita LeontLeader Petrozavodskej godkänd
Emil BäckströmBergnäsets AIKej godkänd

D14

3 390 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna E TuoremaaVittjärvs IK30:078:53
2Kristina TholerudÖvertorneå IF35:11+5:0410:22
3Anna AnderssonPiteå IF35:23+5:1610:26
4Rebecca FahlgrenVittjärvs IK35:49+5:4210:33
5Elsa ChristofferssonOK Renen39:29+9:2211:38
6Diana ErmilovaLeader Petrozavodsk1:19:29+49:2223:26

H14

3 390 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas KarlssonPiteå IF22:286:37
2Martin GranbergPiteå IF24:05+1:377:06
3Albin NorénPiteå IF27:42+5:148:10
4Stanislav GrishankovLeader Petrozavodsk34:47+12:1910:15
5Joel SundqvistOK Renen38:14+15:4611:16
6Daniil AlexandrovLeader Petrozavodsk42:29+20:0112:31
7Gustav Johansson-ManligVittjärvs IK48:23+25:5514:16

D12

2 740 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna LundbergOK Renen21:467:56
2Anna AasaÖvertorneå IF26:33+4:479:41
3Hanna SvanbergBergnäsets AIK27:06+5:209:53
4Agnes KarlssonÄlvsby IF OK28:56+7:1010:33
5Tina YlipääBergnäsets AIK32:06+10:2011:42
6Sofia LundkvistOK Vargen32:47+11:0111:57
7Ellen KillmeyVittjärvs IK33:32+11:4612:14
8Tilda SundqvistOK Renen33:40+11:5412:17
9Emma JohanssonVittjärvs IK40:30+18:4414:46
10Elsa LampinenSelånger SOK45:36+23:5016:38
11Dariya VlasovaLeader Petrozavodsk49:23+27:3718:01

H12

2 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jens ErikssonPiteå IF22:008:01
2Tobias SnellOK Renen22:29+0:298:12
3Oskar LundgrenVittjärvs IK22:56+0:568:22
4Gustav LevanderLinköpings OK29:30+7:3010:45
5Karl TuuriÄlvsby IF OK37:12+15:1213:34
Andrey VarlamovLeader Petrozavodskej godkänd

D10

2 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edit KarlssonÄlvsby IF OK20:468:50
2Frida JohanssonVittjärvs IK22:07+1:219:24
3Mette PalokangasAlatornion Pirkat25:44+4:5810:57
4Matilda AasaÖvertorneå IF27:01+6:1511:29

H10

2 350 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niilo PartanenAlatornion Pirkat20:458:49
2Theo YlipääBergnäsets AIK24:04+3:1910:14
Albin LundbergArvidsjaurs OKej start

D35

4 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pernilla SirviöÖvertorneå IF1:01:4513:06

H35

5 580 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Markus PalokangasAlatornion Pirkat54:529:49
2Fredrik KaarleÖvertorneå IF1:13:10+18:1813:06

D40

4 350 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese SundqvistOK Renen54:4812:35
2Karin KarlssonÄlvsby IF OK58:14+3:2613:23
3Annika BerglundVittjärvs IK1:15:55+21:0717:27

H40

4 710 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger JohanssonOK Vargen42:168:58
2Magnus LundgrenI 19 IF42:44+0:289:04
3Krister BerglundVittjärvs IK45:12+2:569:35
4Håkan KarlssonÄlvsby IF OK45:33+3:179:40
5Marcus LahtinenAlatornion Pirkat47:34+5:1810:05
6Björn YlipääBergnäsets AIK54:34+12:1811:35
Mattias LundgrenVittjärvs IKej godkänd

D45

4 350 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann EnmanGammelstads IF40:399:20
2Susanne AnderssonPiteå IF46:36+5:5710:42
3Anneli WickbomVittjärvs IK47:36+6:5710:56
4Maria SvanbergBergnäsets AIK48:17+7:3811:05
5Maria BergströmOK Vargen54:17+13:3812:28
6Ann NordlundPiteå IF56:29+15:5012:59
7Lena LundstenVittjärvs IK57:03+16:2413:06
8Birgit LundkvistOK Vargen57:13+16:3413:09
9Lena TuuriÄlvsby IF OK58:17+17:3813:23
10Karin NordbergBergnäsets AIK1:18:41+38:0218:05

H45

4 710 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert SundqvistOK Renen34:447:22
2Hans RovaI 19 IF37:00+2:167:51
3Jan ChristofferssonOK Renen43:14+8:309:10
4Mats DruggeVittjärvs IK44:20+9:369:24
5Ulf NordlundPiteå IF52:16+17:3211:05
6Magnus GranbergPiteå IF54:34+19:5011:35
7Göran KarlssonPiteå IF1:46:00+1:11:1622:30
Johan LundbergArvidsjaurs OKej start
Ari KorteniemiPellon Ponsiej start

H50

4 350 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans WickbomI 19 IF28:316:33
2Inge SöderkvistOK Renen32:23+3:527:26
3Lars ForsstedtSöders SOL Tyresö33:25+4:547:40
4Anders AbrahamssonGammelstads IF35:11+6:408:05
5Risto LuodonpääAlatornion Pirkat35:17+6:468:06
6Lars JohanssonVittjärvs IK36:24+7:538:22
7Alf BergmanOK Renen37:04+8:338:31
8Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK40:35+12:049:19
9Björn LundstenVittjärvs IK42:05+13:349:40
10Håkan TolerudÖvertorneå IF46:35+18:0410:42
11Mats JohanssonVittjärvs IK47:20+18:4910:52
12Lars Olov NordbergBergnäsets AIK49:23+20:5211:21
13Kjell AnderssonPiteå IF50:32+22:0111:37
Arto VilppolaPellon Ponsiej start

D55

3 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger WennbergOK Renen38:5211:04

H55

4 350 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leanid YazykovBelarus39:419:07
2Stefan ErikssonSkellefteå OK48:18+8:3711:06

D60

2 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berit ÖströmPajala IF29:5111:50
2Daina Julia DagisOK Renen44:18+14:2717:34
Elena RusanovaPARUSej start

H65

3 510 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lauri MustonenAlatornion Pirkat34:359:51
2Eje AnderssonBodens BK36:21+1:4610:21
3Clas-Göran LundBodens BK37:02+2:2710:33
4Åke SaloniemiSK Gränsen38:31+3:5610:58
5Lars Peter IsakssonSkellefteå OK39:35+5:0011:16
6Conny LagerskogArvidsjaurs OK46:25+11:5013:13

D70

2 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann PerssonPiteå IF34:4013:45
2Ingrid WickbomVittjärvs IK52:38+17:5820:53

H70

3 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Anders BrännströmArvidsjaurs OK45:3312:58
2Sven-Ivan GrönlundOK Renen47:06+1:3313:25
3Gösta KlippmarkHaparanda OK47:18+1:4513:28
4Henken ErikssonI 19 IF56:06+10:3315:58
Birger LundbergArvidsjaurs OKej start
Pavel RusanovPARUSej start

H75

3 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nore WestinI 19 IF36:5410:30
2Gunnar JohanssonBergnäsets AIK51:05+14:1114:33
3Herbert HäggströmOK Vargen57:53+20:5916:29
4Gunnar LindströmOK Renen1:00:56+24:0217:21
5Lars JohanssonOK Vargen1:03:48+26:5418:10

Inskolning

2 270 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Mattias KillmeyVittjärvs IKfullföljt
Leevi PartanenAlatornion Pirkatfullföljt
Helmer KaarleÖvertorneå IFej start

U1

2 270 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa JohanssonPiteå IF22:4810:02
2Alva JohanssonPiteå IF24:00+1:1210:34
Alve LundbergArvidsjaurs OKej start

U2

2 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik JohanssonVittjärvs IK30:0812:49

Öppen motion 1

2 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marilouise KillmeyVittjärvs IK26:4911:24

Öppen motion 3

2 740 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria KarlssonPiteå IF30:2711:06
2Anna NorénPiteå IF32:23+1:5611:49
3Gunilla Wiss ToreudÖvertorneå IF35:07+4:4012:48
4Mats ErikssonPiteå IF35:28+5:0112:56
5Lillemor ErikssonPiteå IF35:33+5:0612:58
6Ann-Britt AasaÖvertorneå IF36:04+5:3713:09
7Ann-Christine LampinenSelånger SOK41:16+10:4915:03
8Maria ÖqvistBergnäsets AIK1:01:15+30:4822:21
9Per-Erik HumlaHaparanda OK1:21:17+50:5029:39
Jenny PerssonArvidsjaurs OKej start

Öppen motion 5

3 390 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter LundbergOK Renen31:219:14
2Anders KillmeyVittjärvs IK38:33+7:1211:22
3Mårten LampinenSelånger SOK39:56+8:3511:46
4Marita SundströmOK Renen49:16+17:5514:31
5Lena YlipääBergnäsets AIK50:44+19:2314:57
6Agneta SörqvistSigtuna AIK55:19+23:5816:19
7Lars-Göran SörqvistSigtuna OK57:52+26:3117:04
8Maria BäckströmBergnäsets AIK58:25+27:0417:13
9Anders BäckströmBergnäsets AIK59:14+27:5317:28
10Tomas LundströmSkellefteå OK1:02:06+30:4518:19
11Anna-Karin LarssonGammelstads IF1:09:58+38:3720:38
12Mauri RompainenHaparanda OK2:11:56+1:40:3538:55

Öppen motion 8

5 580 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt HansskeKils OK1:06:2111:53

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser