Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Ultralång Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Ultralång Norrbotten
Arrangörsorganisation: Seskarö IF
Datum: söndag 4 augusti 2013

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D16K | H16K | D14 | H14 | D14K | H14K | D12 | H12 | D12K | H12K | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | D80 | H80 | Insk | U1 | U2 | ÖM1 | ÖM3 | ÖM5 | ÖM8 | ÖM9

D21

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Susanne AnderssonPiteå IF3:02:06
2Johanna EkOK Vargen3:16:27+14:21
Sara LundstenOK Linnéej start

H21

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Yury YazykovBelarus2:23:59
2Håkan KarlssonÄlvsby IF OK3:01:29+37:30
3John StrandbergI 19 IF3:15:06+51:07
Mattias VainionpääI 19 IFej godkänd
Claes LundströmSkellefteå OKej start

D20

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Evelina WickbomVittjärvs IK1:35:24
2Amanda HolmgrenVittjärvs IK1:47:22+11:58
3Darya YazykovaBelarus2:48:56+1:13:32
Linnea SundströmOK Renenej start

H20

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Ulrik NordbergBergnäsets AIK1:31:52
2David PessaHaparanda OK2:37:46+1:05:54

D18

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Elin NordlundPiteå IF1:51:55
2Emelie GranbergPiteå IF3:26:27+1:34:32
Linnea NordbergBergnäsets AIKej godkänd
Ida NordlundPiteå IFej godkänd

H18

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Kalle HenrikssonGammelstads IF1:51:47
2Juho KorpiLänsi-Rajan Rasti1:59:48+8:01

D16

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Veera KorteniemiPellon Ponsi50:35
2Josefine AnderssonVittjärvs IK1:16:17+25:42
3Johanna LundkvistOK Vargen1:53:21+1:02:46

H16

5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Rasmus WickbomVittjärvs IK41:00
2Oskar ÖqvistBergnäsets AIK49:17+8:17
3Nils HenrikssonSeskarö IF53:24+12:24
4Erik TuuriÄlvsby IF OK1:22:30+41:30
Marcus KarlssonPiteå IFej godkänd
Oscar SundbaumVittjärvs IKej start

D14

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Hanna E TuoremaaVittjärvs IK33:38
2Rebecca FahlgrenVittjärvs IK39:42+6:04
3Anna AnderssonPiteå IF47:15+13:37
Kristina TholerudÖvertorneå IFej godkänd

H14

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Martin GranbergPiteå IF27:18
2Andreas KarlssonPiteå IF27:45+0:27
3Oskar LundgrenVittjärvs IK37:07+9:49
Albin NorénPiteå IFej godkänd

D12

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Hanna LundbergOK Renen20:48
2Anna AasaÖvertorneå IF28:00+7:12
3Sofia LundkvistOK Vargen30:09+9:21
4Emma JohanssonVittjärvs IK36:23+15:35
5Ellen KillmeyVittjärvs IK37:41+16:53
6Tina YlipääBergnäsets AIK38:20+17:32
Agnes KarlssonÄlvsby IF OKej godkänd

H12

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Tobias SnellOK Renen22:36
2Karl TuuriÄlvsby IF OK29:46+7:10
Jens ErikssonPiteå IFej start

D10

5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Edit KarlssonÄlvsby IF OK17:21
2Matilda AasaÖvertorneå IF23:14+5:53
3Mette PalokangasAlatornion Pirkat26:35+9:14
4Ella TuressonOK Renen30:00+12:39
5Frida JohanssonVittjärvs IK32:01+14:40

H10

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Niilo PartanenAlatornion Pirkat26:07
2Theo YlipääBergnäsets AIK26:30+0:23

H35

1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
Kristofer SidenvallIFK Umeåej godkänd

D40

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Ann EnmanGammelstads IF1:33:17
2Karin KarlssonÄlvsby IF OK2:39:24+1:06:07

H40

5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Mats LuspaIFK Kiruna2:12:25
2Jan JohanssonPiteå IF2:20:12+7:47
3Marcus LahtinenAlatornion Pirkat2:36:29+24:04
4Krister BerglundVittjärvs IK2:38:56+26:31
5Mattias LundgrenVittjärvs IK2:57:41+45:16

H45

6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Hans RovaI 19 IF1:36:39
2Lars RovaI 19 IF1:55:03+18:24
3Jyrki PessaHaparanda OK2:09:18+32:39
4Mats DruggeVittjärvs IK2:22:39+46:00
5Magnus GranbergPiteå IF2:22:51+46:12
6Göran KarlssonPiteå IF2:58:07+1:21:28 Ladda ner rutt i gpx-format

H50

6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Inge SöderkvistOK Renen1:26:39
2Lars VikströmOK Renen1:37:03+10:24
3Risto LuodonpääAlatornion Pirkat2:00:08+33:29
4Håkan TolerudÖvertorneå IF2:13:22+46:43
5Kjell AnderssonPiteå IF2:13:24+46:45
6Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK2:23:16+56:37
Frans WickbomI 19 IFej start
Arto VilppolaPellon Ponsiej start

H55

1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Leanid YazykovBelarus1:35:00

D60

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Berit ÖströmPajala IF1:02:18
2Ann PerssonPiteå IF1:17:19+15:01
3Daina Julia DagisOK Renen1:56:34+54:16
Elena RusanovaPARUSej start

H65

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Conny LagerskogArvidsjaurs OK1:30:25
2Eje AnderssonBodens BK1:34:47+4:22
3Clas-Göran LundBodens BK1:42:16+11:51
Lars Peter IsakssonSkellefteå OKej godkänd
Åke SaloniemiSK Gränsenej start

H70

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Per-Anders BrännströmArvidsjaurs OK1:34:52
2Sven-Ivan GrönlundOK Renen1:36:37+1:45
3Henken ErikssonI 19 IF1:36:49+1:57
Gösta KlippmarkHaparanda OKej start
Pavel RusanovPARUSej start

H75

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Nore WestinI 19 IF1:15:32
2Gunnar LindströmOK Renen1:28:14+12:42
3Gunnar JohanssonBergnäsets AIK1:52:30+36:58

Inskolning

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
Linnea HansskeKils OKfullföljt
Mattias KillmeyVittjärvs IKfullföljt
Leevi PartanenAlatornion Pirkatfullföljt
Melker WollbrandOK Renenej start

U1

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Minna TuressonOK Renen18:18
2Alva JohanssonPiteå IF21:46+3:28
3Erik HasselströmOK Renen22:29+4:11
4Emma HasselströmOK Renen29:34+11:16
Albin WollbrandOK Renenej start

Öppen motion 1

1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Mari-Lousie KillmeyVittjärvs IK30:16

Öppen motion 3

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Anna NorénPiteå IF31:44
2Tomas LundströmSkellefteå OK33:43+1:59
3Ann-Britt AasaÖvertorneå IF33:46+2:02
4Karin RönnbäckHaparanda OK40:45+9:01
5Katarina SandströmHaparanda OK41:11+9:27
6Gunilla Wiss TolerudÖvertorneå IF42:00+10:16
7Maria ÖqvistBergnäsets AIK1:12:05+40:21

Öppen motion 5

19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Lena TuressonOK Renen24:22
2Martin HasselströmOK Renen29:36+5:14
3Markus PalokangasAlatornion Pirkat32:29+8:07
4Victor HenrikssonSeskarö IF35:42+11:20
5Kati RemesOK Renen37:01+12:39
6Peter LundbergOK Renen37:22+13:00
7Esa VanninenAlatornion Pirkat40:41+16:19
8Lena TuuriÄlvsby IF OK42:18+17:56
9Stefan ErikssonSkellefteå OK43:07+18:45
10Rebecca TolerudÖvertorneå IF44:28+20:06
11Ann NordlundPiteå IF44:46+20:24
12Hanna SvanbergBergnäsets AIK48:56+24:34
13Birgit LundkvistOK Vargen50:09+25:47
14Maria KarlssonPiteå IF55:15+30:53
15Peter JunttiHaparanda OK58:45+34:23
16Mauri RompainenHaparanda OK58:56+34:34
17Mats ErikssonPiteå IF1:18:29+54:07
Anders KillmeyVittjärvs IKej godkänd
Maria SvanbergBergnäsets AIKej godkänd

Öppen motion 8

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Claes TuressonOK Renen1:11:09
2Björn YlipääBergnäsets AIK1:28:40+17:31
3Lena YlipääBergnäsets AIK1:28:46+17:37
4Ulf NordlundPiteå IF1:34:21+23:12

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser