Officiell resultatlista för SM Sprintdistans, final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM Sprintdistans
Arrangörsorganisation: Gästriklands OF
Datum: lördag 25 augusti 2012 - söndag 26 augusti 2012

KvalFinalFinal (totalt)

D21 A-final

2 800 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Helena Jansson Leksands OK 13:47 4:55 Ladda ner rutt i gpx-format
2 Annika Billstam OK Linné 14:17 +0:30 5:06 Ladda ner rutt i gpx-format
3 Emma Johansson Domnarvets GOIF 14:28 +0:41 5:10 Ladda ner rutt i gpx-format
4 Josefine Engström Alfta-Ösa OK 14:36 +0:49 5:12 Ladda ner rutt i gpx-format
4 Tanja Ryabkina Hellas Orientering 14:36 +0:49 5:12 Ladda ner rutt i gpx-format
6 Nadiya Volynska OK Orion 14:40 +0:53 5:14
7 Lina Strand Göteborg-Majorna OK 14:45 +0:58 5:16 Ladda ner rutt i gpx-format
8 Annica Gustafsson IFK Lidingös Skid o OK 14:53 +1:06 5:18 Ladda ner rutt i gpx-format
9 Lilian Forsgren OK Tisaren 15:02 +1:15 5:22 Ladda ner rutt i gpx-format
10 Anna Forsberg Göteborg-Majorna OK 15:11 +1:24 5:25 Ladda ner rutt i gpx-format
11 Ursula Kadan OK Linné 15:21 +1:34 5:28
12 Lina Bäckström OK Linné 15:24 +1:37 5:30 Ladda ner rutt i gpx-format
13 Malin Leijon-Lind OK Kolmården 15:29 +1:42 5:31
14 Linda Take OK Tyr 15:34 +1:47 5:33
14 Eva Jurenikova Domnarvets GOIF 15:34 +1:47 5:33 Ladda ner rutt i gpx-format
16 Rebecka Olsson OK Skogsfalken 15:41 +1:54 5:36 Ladda ner rutt i gpx-format
17 Anna (Humlaröd) Persson FK Göingarna 15:44 +1:57 5:37
18 Maria Magnusson Sävedalens AIK 15:46 +1:59 5:37 Ladda ner rutt i gpx-format
19 Elsa Jansson Järla Orientering 15:55 +2:08 5:41 Ladda ner rutt i gpx-format
20 Sanna Linsefors Göteborg-Majorna OK 15:56 +2:09 5:41
20 Therese Klintberg Eksjö SOK 15:56 +2:09 5:41 Ladda ner rutt i gpx-format
22 Kristin Löfgren OK Kolmården 15:57 +2:10 5:41 Ladda ner rutt i gpx-format
22 Katarina Svahn IFK Moras OK 15:57 +2:10 5:41 Ladda ner rutt i gpx-format
24 Emma Bergman Göteborg-Majorna OK 16:03 +2:16 5:43
24 Anna Bachman IFK Lidingös Skid o OK 16:03 +2:16 5:43 Ladda ner rutt i gpx-format
26 Rasa Ptasekaite OK Linné 16:10 +2:23 5:46
27 Fredrika Vångell Linköpings OK 16:11 +2:24 5:46 Ladda ner rutt i gpx-format
28 Lisa Pettersson OK Kolmården 16:28 +2:41 5:52
29 Anina Hirzel Järla Orientering 16:31 +2:44 5:53 Ladda ner rutt i gpx-format
30 Bex Harding OK Ravinen 16:33 +2:46 5:54 Ladda ner rutt i gpx-format
31 Johanna Öberg OK Hällen 16:35 +2:48 5:55
32 Emma Andersson Sävedalens AIK 16:42 +2:55 5:57 Ladda ner rutt i gpx-format
33 Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna 17:00 +3:13 6:04
34 Martina Karlsson Stora Tuna OK 17:23 +3:36 6:12
35 Magdalena Olsson IFK Moras OK 18:43 +4:56 6:41
Sara Eskilsson Haninge SOK ej start Ladda ner rutt i gpx-format

D21 B-final

2 500 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Beatrice Gustavsson Eksjö SOK 14:09 5:39
2 Sofia Törnqvist IFK Lidingös Skid o OK 14:27 +0:18 5:46
3 Lisa Rönnols OK Linné 14:30 +0:21 5:48
4 Elin Karlsson OK Linné 14:43 +0:34 5:53
5 Karolin Ohlsson Järla Orientering 14:45 +0:36 5:54
6 Réka Tóth OK Skogsfalken 14:50 +0:41 5:56
7 Elin Ström IFK Lidingös Skid o OK 14:51 +0:42 5:56
8 Josefin Aronsson OK Tisaren 14:57 +0:48 5:58
9 Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK 14:58 +0:49 5:59
10 Rebecka Nylin OK Tisaren 14:59 +0:50 5:59
10 Kajsa Nilsson FK Göingarna 14:59 +0:50 5:59
12 Josefin Persson Tullinge SK 15:01 +0:52 6:00
13 Cajsa Maria Grape IFK Moras OK 15:13 +1:04 6:05
14 Louise Markstedt OK Södertörn 15:20 +1:11 6:08
14 Kristin Hylander Nyköpings OK 15:20 +1:11 6:08
16 Linn Grälls OK Kåre 15:22 +1:13 6:08
17 Johanna Bergman Sundsvalls OK 15:23 +1:14 6:09
18 Rebecka Lindberg OK Linné 15:29 +1:20 6:11
19 Frida Forsberg OK Ravinen 15:34 +1:25 6:13
20 Ida Forsén Tullinge SK 15:35 +1:26 6:14
21 Elin Dahlin Domnarvets GOIF 15:38 +1:29 6:15
22 Amy Rankka Linköpings OK 15:45 +1:36 6:18
23 Frida Andersson Falkenbergs OK 15:52 +1:43 6:20
24 Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 15:56 +1:47 6:22
25 Karin Persson Hagaby GOIF 16:04 +1:55 6:25
26 Johanna Lindberg Domnarvets GOIF 16:06 +1:57 6:26
27 My Westlund OK Tyr 16:11 +2:02 6:28
28 Annika Ridell IF Thor 16:25 +2:16 6:34
Elisa Elstner OK Linné ej start
Felicity Brown Malungs OK Skogsmårdarna ej start

D21 C-final

2 500 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jenni Simola Finspångs SOK 14:43 5:53
2 Anna Gustafsson IFK Göteborg 15:36 +0:53 6:14
3 Elin Carlsson IFK Lidingös Skid o OK 15:47 +1:04 6:18
4 Bente Rost Alfta-Ösa OK 15:52 +1:09 6:20
5 Josefine Carlsson IFK Göteborg 16:00 +1:17 6:24
6 Frida Gustafsson IFK Göteborg 16:09 +1:26 6:27
7 Sarah-Jane Gaffney OK Ravinen 16:23 +1:40 6:33
8 Malin Settergren Halmstad OK 16:27 +1:44 6:34
9 Lovisa Persson OK Tisaren 16:28 +1:45 6:35
9 Emma Edejern Alfta-Ösa OK 16:28 +1:45 6:35
11 Anna-Maria Roubert Umeå OK 16:33 +1:50 6:37
12 Lisa Kalered Hagaby GOIF 16:37 +1:54 6:38
13 Heather Gardner OK Ravinen 16:47 +2:04 6:42
14 Ida Hyvönen Skattkärrs IF 16:50 +2:07 6:44
15 Maria Bois Leksands OK 17:13 +2:30 6:53
16 Annika Björk Domnarvets GOIF 17:24 +2:41 6:57
17 Marta Zdravkovic OK Linné 17:56 +3:13 7:10
18 Emma Jonsson OK Rodhen 18:06 +3:23 7:14
19 Camilla Öhman Vallentuna-Össeby OL 18:08 +3:25 7:15
20 Charlotta Mahrs FK Göingarna 18:13 +3:30 7:17
21 Sofia Levin OK Tyr 18:56 +4:13 7:34
22 Elin Sundqvist Tullinge SK 19:19 +4:36 7:43
Elin Vedin Sundsvalls OK ej start
Johanna Jonsson IK Hakarpspojkarna ej start
Fanny Fredriksson IF Thor ej start
Anna Duvander OK Kåre ej start
Christina Løvald Hellberg Täby OK återbud

H21 A-final

3 300 m, 34 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jerker Lysell Rehns BK 14:44 4:27 Ladda ner rutt i gpx-format
2 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF 14:55 +0:11 4:31 Ladda ner rutt i gpx-format
3 William Lind Malungs OK Skogsmårdarna 15:04 +0:20 4:33
4 Jonas Vytautas Gvildys Rehns BK 15:09 +0:25 4:35 Ladda ner rutt i gpx-format
4 Øystein Kvaal Østerbø IFK Lidingös Skid o OK 15:09 +0:25 4:35 Ladda ner rutt i gpx-format
6 Scott Fraser Södertälje-Nykvarn OF 15:16 +0:32 4:37 Ladda ner rutt i gpx-format
7 Gustav Bergman OK Ravinen 15:31 +0:47 4:42 Ladda ner rutt i gpx-format
8 Mattias Karlsson Emmaboda Verda OK 15:35 +0:51 4:43 Ladda ner rutt i gpx-format
9 Peter Öberg OK Hällen 15:36 +0:52 4:43 Ladda ner rutt i gpx-format
10 Erik Liljequist Södertälje-Nykvarn OF 15:44 +1:00 4:46 Ladda ner rutt i gpx-format
10 Erik Rost Malungs OK Skogsmårdarna 15:44 +1:00 4:46 Ladda ner rutt i gpx-format
12 Jan Troeng OK Linné 15:46 +1:02 4:46
13 Zsolt Lenkei IFK Moras OK 15:48 +1:04 4:47 Ladda ner rutt i gpx-format
14 Oskar Sjöberg OK Linné 15:55 +1:11 4:49 Ladda ner rutt i gpx-format
15 Rickard Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 15:56 +1:12 4:49 Ladda ner rutt i gpx-format
16 Olle Kalered OK Denseln 16:07 +1:23 4:53 Ladda ner rutt i gpx-format
17 Fredrik Johansson IFK Lidingös Skid o OK 16:16 +1:32 4:55 Ladda ner rutt i gpx-format
18 Daniel Attås OK Tisaren 16:17 +1:33 4:56 Ladda ner rutt i gpx-format
18 Mathias Hallmén Attunda OK 16:17 +1:33 4:56 Ladda ner rutt i gpx-format
20 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 16:23 +1:39 4:57
21 Jakob Lööf OK Pan-Kristianstad 16:25 +1:41 4:58 Ladda ner rutt i gpx-format
22 Henrik Löfås OK Linné 16:26 +1:42 4:58
23 Andreas Höye Göteborg-Majorna OK 16:27 +1:43 4:59 Ladda ner rutt i gpx-format
24 Nicolas Simonin IFK Lidingös Skid o OK 16:28 +1:44 4:59 Ladda ner rutt i gpx-format
25 Erik Pettersson OK Denseln 16:31 +1:47 5:00
26 Artem Panchenko IFK Moras OK 16:32 +1:48 5:00 Ladda ner rutt i gpx-format
26 Josef Nordlund OK Linné 16:32 +1:48 5:00 Ladda ner rutt i gpx-format
28 Johan Modig OK Pan-Kristianstad 16:37 +1:53 5:02 Ladda ner rutt i gpx-format
29 Lukas Peterson IFK Umeå 16:49 +2:05 5:05
30 Erik Holmberg IK Hakarpspojkarna 16:56 +2:12 5:07
31 Erik Martinsson Linköpings OK 17:02 +2:18 5:09
32 Martin Härberg Järla Orientering 17:22 +2:38 5:15 Ladda ner rutt i gpx-format
33 Erik Modig OK Pan-Kristianstad 17:38 +2:54 5:20
Anders Kleist OK Denseln ej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Julian Dent Malungs OK Skogsmårdarna ej start
Albin Ridefelt OK Linné ej start

H21 B-final

2 910 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jonas Nordström Tullinge SK 13:29 4:38
2 Erik Öhlund Göteborg-Majorna OK 13:47 +0:18 4:44
3 Jesper Lysell Rehns BK 13:54 +0:25 4:46
4 Mattias Millinger OK Linné 14:16 +0:47 4:54
5 David Lingfors OK Linné 14:22 +0:53 4:56
6 Jonas Merz OK Tisaren 14:25 +0:56 4:57
7 Nils Spetz Ulricehamns OK 14:35 +1:06 5:00
8 Christian Tingström Göteborg-Majorna OK 14:36 +1:07 5:01
9 Pelle Engstrand Stora Tuna OK 14:37 +1:08 5:01
10 Jakob Anderson Bredaryds SOK 14:39 +1:10 5:02
11 Ola Nyberg OK Orion 14:40 +1:11 5:02
12 Douglas Tullie OK Ravinen 14:43 +1:14 5:03
13 David Rüedlinger Leksands OK 14:48 +1:19 5:05
14 Niklas Olofsson Helsingborgs SOK 14:52 +1:23 5:06
15 Mattias Johansson IFK Lidingös Skid o OK 14:54 +1:25 5:07
16 Conny Rantzow Hestra IF 14:57 +1:28 5:08
17 Niklas Österlund Ulricehamns OK 15:00 +1:31 5:09
17 Albin Pettersson OK Tisaren 15:00 +1:31 5:09
19 Oskar Ljungqvist IK Hakarpspojkarna 15:03 +1:34 5:10
20 Johan Hamelius OK Linné 15:07 +1:38 5:11
21 Andreas Leandersson OK Tyr 15:22 +1:53 5:16
22 Clément Fumey Tullinge SK 15:29 +2:00 5:19
23 Oskar Daniels Attunda OK 15:32 +2:03 5:20
24 Björn Karlsson Halmstad OK 15:33 +2:04 5:20
25 Erik Fernlund Säterbygdens OK 15:35 +2:06 5:21
26 Hans Persson Gävle OK 15:38 +2:09 5:22
27 Victor Silvemark Ärla IF 15:50 +2:21 5:26
28 Erik Gustafsson OK Nackhe 15:56 +2:27 5:28
29 Ross Smith OK Linné 17:30 +4:01 6:00
30 Jesper Nelsén Falkenbergs OK 17:40 +4:11 6:04

H21 C-final

2 910 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Lindberg Malungs OK Skogsmårdarna 14:16 4:54
2 Robert Johansson Täby OK 15:04 +0:48 5:10
3 Nick Barrable OK Ravinen 15:05 +0:49 5:10
4 Jacob Westerberg Finspångs SOK 15:14 +0:58 5:14
5 Klaus Csucs IFK Moras OK 15:46 +1:30 5:25
6 Johan Wikström OK Tyr 15:52 +1:36 5:27
7 Kristian Dahlström IFK Moras OK 15:53 +1:37 5:27
8 Axel Mattsson Järla Orientering 15:54 +1:38 5:27
9 Thomas Åberg Gävle OK 16:12 +1:56 5:34
10 Kent Lundvall Täby OK 16:20 +2:04 5:36
11 Thomas Pettersson IF Thor 16:28 +2:12 5:39
12 Henrik Hammas Attunda OK 16:34 +2:18 5:41
13 Christoffer Eskilsson Haninge SOK 16:35 +2:19 5:41
14 Viktor Lindberg OK Roslagen 17:19 +3:03 5:57
15 Torbjörn Kölzow OK Ravinen 17:26 +3:10 5:59
16 Emil Alexandersson Halmstad OK 17:42 +3:26 6:04
17 Joakim Axelsson Trollhättans SOK 18:04 +3:48 6:12
18 Marcus Ramström IK Hakarpspojkarna 18:29 +4:13 6:21
18 Jon Marsden OK Ravinen 18:29 +4:13 6:21
20 Simon Hedlund Ärla IF 18:41 +4:25 6:25
21 Örjan Tingström OK Klemmingen 20:19 +6:03 6:58
22 Anders Reimertz Eksjö SOK 20:57 +6:41 7:11
Jonas Bäckström Malungs OK Skogsmårdarna ej start
Lars Lindgren OK Ödmården ej start
Robert Sandberg OK Roslagen ej start
Filip Dahlgren IFK Lidingös Skid o OK ej start
Joel Käll-Karlsson Linköpings OK ej start
Tomas Kobayashi Surahammars SOK ej start
David Berglund IF Thor återbud
Niklas Jakobsson Sol Tranås återbud
Anton Tynong Gävle OK återbud

D20 A-final

2 550 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Helena Karlsson IFK Lidingös Skid o OK 13:49 5:25
2 Hanna Axelsson-Meyerson OK Linné 14:07 +0:18 5:32
3 Ellinor Tjernlund OK Vilse 87 14:13 +0:24 5:34
4 Ingjerd Myhre Järla Orientering 14:36 +0:47 5:43
5 Josefin Tjernlund OK Vilse 87 14:44 +0:55 5:46
6 Michaela Hallqvist Malungs OK Skogsmårdarna 14:48 +0:59 5:48
7 Amanda Leo Bredaryds SOK 14:49 +1:00 5:48
8 Lisa Risby OK Kåre 14:53 +1:04 5:50
9 Hanna Nilsson OK Denseln 15:01 +1:12 5:53
10 Rebecka Heinrup Tullinge SK 15:03 +1:14 5:54
11 Maja Pettersson OK Vilse 87 15:07 +1:18 5:55
12 Emma Bergström OK Vargen 15:10 +1:21 5:56
13 Lovisa Adolfsson Tullinge SK 15:11 +1:22 5:57
14 Amanda Thellsén OK Roxen 15:16 +1:27 5:59
15 Linda Lindkvist Leksands OK 15:24 +1:35 6:02
16 Sara Bengtsson Långhundra IF 15:31 +1:42 6:05
17 Johanna Erlandsson OK Skogsfalken 15:32 +1:43 6:05
18 Sofie Svensson Vimmerby OK 15:34 +1:45 6:06
19 Lovisa Hansson Bredareds IF 15:36 +1:47 6:07
20 Anna Nilsson-Simkovics Ulricehamns OK 15:53 +2:04 6:13
21 Elin Svensson Nässjö OK 16:02 +2:13 6:17
22 Sara Jonsson OK Klyftamo 16:05 +2:16 6:18
23 Amanda Holmgren Vittjärvs IK 16:07 +2:18 6:19
24 Anette Önerud OK Ravinen 16:08 +2:19 6:19
25 Sara Lundsten Vittjärvs IK 16:12 +2:23 6:21
26 Lisa Andersson Ärla IF 16:13 +2:24 6:21
Jenny Eriksson OK Kåre ej godkänd
Amilia Björklund Sävedalens AIK ej start
Hilda Forsgren OK Linné ej start
Tove Alexandersson Stora Tuna OK ej start

D20 B-final

2 450 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johanka Simkova IFK Moras OK 14:45 6:01
2 Julia Lauri OK Tisaren 14:52 +0:07 6:04
3 Anna Linde OK Linné 15:18 +0:33 6:14
4 Helena Markstedt OK Södertörn 15:23 +0:38 6:16
5 Linnea Sundström OK Renen 15:33 +0:48 6:20
6 Maja Andersson OK Orion 15:47 +1:02 6:26
7 Marie Spångmyr Leksands OK 15:49 +1:04 6:27
8 Sofia Johansson Trollhättans SOK 15:54 +1:09 6:29
9 Frida Forshällen Attunda OK 16:13 +1:28 6:37
10 Hanna Modig Tjärnström Linköpings OK 16:19 +1:34 6:39
11 Lina Nilsson Ulricehamns OK 16:28 +1:43 6:43
12 Karin E. Gustafsson Hagaby GOIF 16:31 +1:46 6:44
13 Evelina Christoffersson OK Renen 16:49 +2:04 6:51
14 Therese Enenge Bredareds IF 16:50 +2:05 6:52
15 Madeleine Attfors Sävedalens AIK 17:00 +2:15 6:56
16 Samantha Ahlgren OK Roslagen 17:07 +2:22 6:59
17 Anna Gunnars IFK Moras OK 17:10 +2:25 7:00
18 Viktoria Helmersson Ockelbo OK 17:12 +2:27 7:01
19 Joline Ingelsson OK Hammaren 17:13 +2:28 7:01
20 Hedvig Markgren Täby OK 17:52 +3:07 7:17
21 Julia Modig Tjärnström Linköpings OK 18:28 +3:43 7:32
22 Linnea Daniels Attunda OK 19:39 +4:54 8:01
23 Erika Lindqvist Sävedalens AIK 24:50 +10:05 10:08
Annie Forsberg OK Ravinen ej start
Malin Engström OK Kåre ej start
Stefanie Andersson Hagaby GOIF ej start
Klara Alm OK Linné ej start
Linnea Holmqvist Hagaby GOIF ej start
Lisa Lindgren Stora Tuna OK återbud
Johanna Holmén Helsingborgs SOK återbud
Maria Björklund Bjursås OK återbud

H20 A-final

3 170 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eskil Kinneberg IFK Göteborg 15:05 4:45
2 Emil Svensk Stora Tuna OK 15:10 +0:05 4:47
3 Martin Regborn Hagaby GOIF 15:15 +0:10 4:48
4 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 15:26 +0:21 4:52
5 Ulrik Nordberg Bergnäsets AIK 15:28 +0:23 4:52
6 Oskar Svensson Finspångs SOK 15:30 +0:25 4:53
7 Johan Högstrand Markbygdens OK 15:48 +0:43 4:59
8 Fredrik Edén OK Kåre 15:51 +0:46 5:00
9 Mandus Ridefelt OK Linné 15:58 +0:53 5:02
9 Fredrik Ingelsson Rehns BK 15:58 +0:53 5:02
11 Michal Olejnik Södertälje-Nykvarn OF 16:00 +0:55 5:02
12 Jonas Lundgren Linköpings OK 16:02 +0:57 5:03
13 Jens Wängdahl Nyköpings OK 16:03 +0:58 5:03
14 Niklas Aldén OK Linné 16:15 +1:10 5:07
15 Erik Classon OK Orinto 16:19 +1:14 5:08
16 John Börjesson Hestra IF 16:20 +1:15 5:09
17 Andreas Holmberg IFK Moras OK 16:24 +1:19 5:10
18 Fredrik Bjernulf Sundbybergs IK 16:28 +1:23 5:11
19 Andreas Bergander Eksjö SOK 16:38 +1:33 5:14
20 Love Berzell Attunda OK 16:42 +1:37 5:16
21 Fredrik Mattsson OK Kåre 16:45 +1:40 5:17
22 Krister Kölzow OK Ravinen 16:47 +1:42 5:17
23 Love Sintring Hagaby GOIF 16:53 +1:48 5:19
24 Erik Sköld Linköpings OK 17:06 +2:01 5:23
25 Henrik Olsson Täby OK 17:13 +2:08 5:25
26 Hugo Mattsson Skåneslättens OL 17:14 +2:09 5:26
27 Oskar Andersson IK Hakarpspojkarna 17:19 +2:14 5:27
28 Andreas Calleberg Rehns BK 17:22 +2:17 5:28
29 Fredrik Carlsson OK Hällen 17:43 +2:38 5:35
30 Philip Pålsson Skåneslättens OL 18:28 +3:23 5:49

H20 B-final

2 820 m, 32 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Joakim Eliasson Göteborg-Majorna OK 14:05 4:59
2 Henrik Jonsson OK Rodhen 14:17 +0:12 5:03
3 Oscar Björck OK Älme 14:18 +0:13 5:04
4 Erik Jansson KFUM Örebro OK 14:21 +0:16 5:05
5 Martin Olsson Täby OK 14:26 +0:21 5:07
6 Linus Rapp IFK Moras OK 14:27 +0:22 5:07
7 Tobias Forsén Tullinge SK 14:29 +0:24 5:08
8 Karl Dannbring Skåneslättens OL 14:44 +0:39 5:13
9 Martin Jansson OK Rodhen 14:49 +0:44 5:15
10 Martin Larsson Hestra IF 14:59 +0:54 5:18
11 Alexander Nilsson Gotlands Bro OK 15:00 +0:55 5:19
12 Axel Wrådhe Attunda OK 15:06 +1:01 5:21
13 Marcus Berggren Nyköpings OK 15:09 +1:04 5:22
14 Rasmus Palmqvist Aslaksen Järfälla OK 15:14 +1:09 5:24
15 Charlie Stolt Rehns BK 15:16 +1:11 5:24
15 Linus Ericson Södertälje-Nykvarn OF 15:16 +1:11 5:24
17 Albin Sjöhed Gävle OK 15:17 +1:12 5:25
18 Rasmus Elmertoft Norbergs OK 15:25 +1:20 5:28
19 Johan Forsgren OK Kåre 15:26 +1:21 5:28
20 Martin Ahlberger Hestra IF 15:29 +1:24 5:29
21 Mårten Lundquist Sundbybergs IK 15:40 +1:35 5:33
22 Anton Sundgren Vallentuna-Össeby OL 15:42 +1:37 5:34
23 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 15:43 +1:38 5:34
24 Felix Palmgren Eksjö SOK 15:47 +1:42 5:35
25 Oskar Ek-Larsson Södertälje-Nykvarn OF 15:48 +1:43 5:36
26 Jonas Borg Södertälje-Nykvarn OF 16:02 +1:57 5:41
27 Anders Johansson Rehns BK 16:13 +2:08 5:45
28 Jonathan Andersson Stora Tuna OK 16:26 +2:21 5:49
29 Robert Pettersson IF Thor 16:32 +2:27 5:51
30 Harald Henriksson Järla Orientering 16:45 +2:40 5:56
31 Andreas Bergqvist Stora Tuna OK 16:53 +2:48 5:59
32 Isak Lundgren Umeå OK 17:03 +2:58 6:02
Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK ej start
Joel Lenell OK Linné ej start
Torbjörn Jacobsson OK Rodhen ej start
Jon Åkesson Forsa OK ej start
Anton Philipsson OK Skogsfalken ej start
Joar Svartholm Gammelstads IF ej start
Daniel Wejås Nyköpings OK ej start
Emil Lindström Sol Tranås återbud
Erik Malmberg Kvarnsvedens GOIF OK återbud

D18 A-final

2 480 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Moa Enmark Gävle OK 13:13 5:19
2 Frida Sandberg Säterbygdens OK 13:18 +0:05 5:21
3 Sandrine Müller Gävle OK 13:34 +0:21 5:28
4 Sara Hagström Falköpings AIK OK 13:41 +0:28 5:31
5 Tove Lagerberg OK Södertörn 13:54 +0:41 5:36
6 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 14:01 +0:48 5:39
7 Moa Leijon-Lind Haninge SOK 14:07 +0:54 5:41
8 Frida Brogren Kungälvs OK 14:21 +1:08 5:47
9 Emma Bjessmo Bromma-Vällingby SOK 14:29 +1:16 5:50
9 Agnes Leo Bredaryds SOK 14:29 +1:16 5:50
11 Malin Leandersson OK Tyr 14:45 +1:32 5:56
12 Nicole Ljungdahl Hjärnarps GH OL 14:46 +1:33 5:57
13 Sarah Hale OK Kåre 14:51 +1:38 5:59
13 Josefine Klintberg Eksjö SOK 14:51 +1:38 5:59
15 Laura DAngelo Attunda OK 14:56 +1:43 6:01
16 Amelie Ekström OK Kåre 15:00 +1:47 6:02
17 Siri Jeppsson Katrineholms OK 15:02 +1:49 6:03
18 Aina Edgren Trollhättans SOK 15:19 +2:06 6:10
19 Annika Carlberg Vallentuna-Össeby OL 15:20 +2:07 6:10
20 Hanna Östenberg Eksjö SOK 15:22 +2:09 6:11
21 Julia Ohlsson Uddevalla OK 15:27 +2:14 6:13
22 Sanna Skoog Kils OK 15:32 +2:19 6:15
23 Rhona McMillan OK Ravinen 15:34 +2:21 6:16
24 Linnea Wahlgren Sjövalla FK 15:49 +2:36 6:22
25 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 16:02 +2:49 6:27
26 Lovisa Leman Göteborgs SK 16:08 +2:55 6:30
27 Tilda Karlsson OK Alehof 16:15 +3:02 6:33
28 Lisa Malmström GOIF Tjalve 16:19 +3:06 6:34
29 Felicia Feurstein Tormestorps IF 16:22 +3:09 6:35
30 Moa Svensson Nässjö OK 16:55 +3:42 6:49
31 Tove Forshällen Attunda OK 18:00 +4:47 7:15
32 Ida Kallur OK Ravinen 18:30 +5:17 7:27
Matilda Martinsson Falkenbergs OK ej godkänd
Sara Schmidt Trollhättans SOK ej godkänd
Kristin Olovsson Rehns BK ej godkänd
Junia Birgersson Visborgs OK ej godkänd

D18 B-final

2 380 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elin Classon OK Orinto 15:37 6:33
2 Frida Hedin Hjärnarps GH OL 15:43 +0:06 6:36
3 Rebecka Hylander Nyköpings OK 15:44 +0:07 6:36
4 Julie Emmerson OK Ravinen 15:48 +0:11 6:38
5 Johanna Lindgren IF Hallby SOK 15:55 +0:18 6:41
6 Harriet Lawson OK Ravinen 15:57 +0:20 6:42
7 Linnea Malmberg Stora Tuna OK 16:08 +0:31 6:46
8 Karin Svensson Finspångs SOK 16:18 +0:41 6:50
9 Hanna Aspfors Stora Tuna OK 16:28 +0:51 6:55
10 Linnéa Engstedt Tullinge SK 16:31 +0:54 6:56
10 Johanna Larsson Köping-Kolsva OK 16:31 +0:54 6:56
12 Emmeli Axmalm Sävedalens AIK 16:40 +1:03 7:00
13 Frida Lövgren IFK Moras OK 16:43 +1:06 7:01
13 Hanna Sahlin OK Kåre 16:43 +1:06 7:01
15 Lydia Martinsson OK Tyr 16:48 +1:11 7:03
16 Frances Wright OK Ravinen 16:49 +1:12 7:03
17 Hanna Gustafsson OK Kåre 16:52 +1:15 7:05
18 Emma Backlund Säterbygdens OK 17:01 +1:24 7:08
19 Ellinor Fryxell Tullinge SK 17:27 +1:50 7:19
20 Ida Sundström OK Renen 19:09 +3:32 8:02
Josefin Wallenhammar Hagaby GOIF ej godkänd
Agnes Leffler-Rosendahl OK Renen ej godkänd
Stina Nilsson Umeå OK ej start
Elina Von Krusenstierna OK Kåre ej start

D18 C-final

2 380 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Julia Adolfsson OK Kåre 15:50 6:39
2 Josefin Mikaelsson OK Nolaskogsarna 16:08 +0:18 6:46
3 Ida Rydberg Finspångs SOK 16:41 +0:51 7:00
4 Lisa Sundström OK Renen 17:00 +1:10 7:08
5 Channa Lönne Skarpnäcks OL 17:03 +1:13 7:09
6 Katarina Hemmingway OK Ravinen 17:04 +1:14 7:10
7 Malin Widén Uddevalla OK 17:06 +1:16 7:11
8 Karen Maxwell OK Ravinen 17:19 +1:29 7:16
9 Linnéa Hahne Insjöns IF OK 17:35 +1:45 7:23
10 Eva Gustafsson Hagaby GOIF 17:59 +2:09 7:33
11 Kajsa Engström OK Kåre 18:06 +2:16 7:36
12 Hanna Berglund OK Kåre 18:12 +2:22 7:38
13 Sofie Gustafsson OK Tyr 18:15 +2:25 7:40
14 Klara Pålsson Kungälvs OK 18:24 +2:34 7:43
15 Moa Olsson Helsingborgs SOK 18:44 +2:54 7:52
16 Sofia Aldén Finspångs SOK 21:13 +5:23 8:54
17 Lovisa Östman Avesta OK 23:13 +7:23 9:45
18 Elin Kjellsson Falkenbergs OK 24:23 +8:33 10:14
Katherine Hall OK Ravinen ej godkänd
Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK ej start
Teresa Stafström Västerås SOK ej start

H18 A-final

3 040 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Krzysztof Wolowczyk OK Denseln 14:38 4:48
2 Oskar Andrén OK Tisaren 14:48 +0:10 4:52
3 Assar Hellström OK Ravinen 15:05 +0:27 4:57
4 Arvid Henriksson Järla Orientering 15:10 +0:32 4:59
5 Daniel Nilsson Nyköpings OK 15:19 +0:41 5:02
6 Einar Johansson Linköpings OK 15:21 +0:43 5:02
7 Algirdas Bartkevi?ius OK Denseln 15:25 +0:47 5:04
8 Filip Axelsson Meyerson OK Linné 15:29 +0:51 5:05
9 Erik Berzell Attunda OK 15:33 +0:55 5:06
10 Niklas Gustafsson OK Tisaren 15:34 +0:56 5:07
11 Johan Ek-Larsson Södertälje-Nykvarn OF 15:35 +0:57 5:07
12 Kasper Westman Västerås SOK 15:45 +1:07 5:10
13 Ludvig Åhlund OK Nolaskogsarna 15:46 +1:08 5:11
14 Oliver Williams OK Ravinen 15:50 +1:12 5:12
15 Anton Nilsson OK Tranan 15:53 +1:15 5:13
16 Jens Rönnols Täby OK 15:54 +1:16 5:13
17 Christopher Galloway OK Ravinen 15:57 +1:19 5:14
18 Piotr Parfianowicz Södertälje-Nykvarn OF 15:59 +1:21 5:15
19 Erik Lenning Skåneslättens OL 16:03 +1:25 5:16
20 Aidan Smith OK Ravinen 16:05 +1:27 5:17
21 Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna 16:06 +1:28 5:17
22 Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna 16:08 +1:30 5:18
23 Fredrik Wigertz Långhundra IF 16:12 +1:34 5:19
23 Albin Axelsson Mullsjö SOK 16:12 +1:34 5:19
25 Max Berggren OK Denseln 16:14 +1:36 5:20
26 Daniel Roos Attunda OK 16:16 +1:38 5:21
27 Gustaf Sparrevik Lerums SOK 16:18 +1:40 5:21
28 Fredrik Regborn Hagaby GOIF 16:21 +1:43 5:22
29 Fredrik Wennermark OK Skogsfalken 16:23 +1:45 5:23
30 Erik Karlsson Målilla OK 16:25 +1:47 5:24
30 Sixten Walheim Robertsfors IK 16:25 +1:47 5:24
32 Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 16:26 +1:48 5:24
33 Johannes Eklöf IF Hallby SOK 16:31 +1:53 5:25
34 Adam Potter OK Ravinen 16:44 +2:06 5:30
34 Jonatan Aronsson OK Tisaren 16:44 +2:06 5:30
36 Elias Öhgren OK Kåre 17:28 +2:50 5:44
37 Jefta Langerak Järfälla OK 17:36 +2:58 5:47
Rasmus Svantesson Hjärnarps GH OL ej godkänd

H18 B-final

2 720 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Martin Hunhammar Bromma-Vällingby SOK 14:20 5:16
2 Carl Boman Västerås SOK 14:34 +0:14 5:21
3 Matthew Elkington OK Ravinen 14:36 +0:16 5:22
3 William Nilsson OK Södertörn 14:36 +0:16 5:22
5 Johan Badenfelt OK Pan-Kristianstad 14:37 +0:17 5:22
6 Henrik Andersson Bredaryds SOK 14:42 +0:22 5:24
6 Anders Vedin Sundsvalls OK 14:42 +0:22 5:24
8 Jakob Ivarsson Haninge SOK 14:43 +0:23 5:24
8 Johan Böni Göteborg-Majorna OK 14:43 +0:23 5:24
10 Arvid Våg Lerums SOK 14:47 +0:27 5:26
11 Martin Dahlgren-Rosén Järla Orientering 14:51 +0:31 5:27
11 Kevin Ståhl Järbo OK 14:51 +0:31 5:27
11 Martin Nilsson Stigmännen Karlshamns OK 14:51 +0:31 5:27
14 Erik Andersson OK Orion 14:55 +0:35 5:29
15 Leif Svensson OK Tisaren 14:57 +0:37 5:29
16 Albin Detterfelt Linköpings OK 14:59 +0:39 5:30
17 Andreas Zeijlon OK Hällen 15:00 +0:40 5:30
18 Johan Söderlund Leksands OK 15:05 +0:45 5:32
19 Fredrik Ahnlén OK Hammaren 15:07 +0:47 5:33
20 Emil Andersson Tullinge SK 15:11 +0:51 5:34
21 Gustav Hinder Tolered-Utby Ol-klubb 15:14 +0:54 5:36
22 Pontus Karlsson Markbygdens OK 15:24 +1:04 5:39
23 Jesper Lund Haninge SOK 15:27 +1:07 5:40
24 Ludvig Nilsson KFUM Örebro OK 15:28 +1:08 5:41
25 Sebastian Agerhäll OK Tisaren 15:29 +1:09 5:41
26 Jonas Rinnbäck OK Ravinen 15:31 +1:11 5:42
27 Simon Andersson OK Rodhen 15:36 +1:16 5:44
28 Simon Lundin Finspångs SOK 15:39 +1:19 5:45
29 David Hector Snättringe SK 15:45 +1:25 5:47
30 Gustav Sandstedt Eksjö SOK 15:48 +1:28 5:48
30 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 15:48 +1:28 5:48
32 Måns Hellgren OK Södertörn 15:57 +1:37 5:51
33 Joe Woodley OK Ravinen 16:27 +2:07 6:02
David Mellin Sundbybergs IK ej godkänd
Björn Cederberg Vänersborgs SK ej godkänd
Emil Granqvist OK Ravinen ej start
William Eriksson Högåkers OK ej start

H18 C-final

2 720 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Dane Blomqvist OK Ravinen 15:07 5:33
2 Johan Sandlund OK Njudung 15:14 +0:07 5:36
3 Zac Field OK Ravinen 15:22 +0:15 5:38
3 Jonathan Karlsson OK Tisaren 15:22 +0:15 5:38
5 Anton Blom Göteborg-Majorna OK 15:23 +0:16 5:39
6 Craig Nolan OK Ravinen 15:30 +0:23 5:41
7 Benjamin Beresford OK Ravinen 15:32 +0:25 5:42
8 Joakim Byström Järfälla OK 15:35 +0:28 5:43
9 Joshua Dudley OK Ravinen 15:39 +0:32 5:45
10 Torsten Molitor Katrineholms OK 15:50 +0:43 5:49
11 Emil Wikström OK Tyr 15:57 +0:50 5:51
12 Martin Ericson OK Tyr 15:59 +0:52 5:52
13 Carl Näslund Västerås SOK 16:03 +0:56 5:54
14 Johannes Knutas Attunda OK 16:12 +1:05 5:57
15 Gustav Boquist IK Uven 16:24 +1:17 6:01
16 Joel Kristiansson Skåneslättens OL 16:25 +1:18 6:02
17 Alex McCann OK Ravinen 16:30 +1:23 6:03
18 Harald Ottmer Tormestorps IF 16:34 +1:27 6:05
19 Jesper Kullin Alfredsson OK Tyr 16:39 +1:32 6:07
20 Viktor Lundén Avesta OK 16:45 +1:38 6:09
21 Olle Forsberg OK Ravinen 17:05 +1:58 6:16
22 Niclas Larsson Köping-Kolsva OK 17:12 +2:05 6:19
23 Arvid Johnson Degerfors OK 17:20 +2:13 6:22
24 Kristoffer Holmström Västerbergslagens OL 17:31 +2:24 6:26
25 Gustav Andersson Avesta OK 17:32 +2:25 6:26
26 Wilhelm Finn Eriksson Stora Tuna OK 17:35 +2:28 6:27
27 Anton Daniels Attunda OK 17:45 +2:38 6:31
Oskar Lundqvist OK Orion ej godkänd
Daniel Bengtsson Tullinge SK ej godkänd
Martin Gelinder Attunda OK ej start
Håkan Palm OK Klemmingen ej start
Christian Løchting Thunberg OK Roslagen ej start
Emil Wipp Järla Orientering ej start
Victor Flingmark Uddevalla OK återbud
Didrik Hall Nyköpings OK återbud

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser