Officiell resultatlista för Skigo Cup 12 Sprint (Final)

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skigo Cup 12 Sprint (Final)
Arrangörsorganisation: Bergnäsets AIK
Datum: söndag 11 mars 2012

D21

3 320 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elin Vedin Sundsvalls OK 18:47 5:39
Ida Jansson OK Renen ej start

H21

3 320 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ulrik Nordberg Bergnäsets AIK 13:42 4:07
2 Markus Lundholm OK Renen 14:14 +0:32 4:17
3 Tage Nordberg Bergnäsets AIK 18:40 +4:58 5:37
4 Henrik Fröjd Rehns BK 19:53 +6:11 5:59
5 Fredrik Engström OK Renen 20:32 +6:50 6:11
Linus Bohman Hjärnarps GH OL ej godkänd

D20

3 320 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Josefine Tuoremaa Sävast Ski Team IF 19:29 5:52
2 Emma Bergström OK Vargen 20:17 +0:48 6:06
3 Agnes Leffler-Rosendahl OK Renen 21:56 +2:27 6:36
Lisa Sundström OK Renen ej start

H20

3 320 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Filip Salén OK Renen 15:46 4:44
2 Victor Henriksson Seskarö IF 18:09 +2:23 5:28
Jonas Larson Bergnäsets AIK ej start

D16

3 170 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ida Nordlund Piteå IF 18:18 5:46
2 Isabel Salén OK Renen 20:12 +1:54 6:22
3 Linnéa Nordberg Bergnäsets AIK 21:20 +3:02 6:43
4 Emelie Granberg Piteå IF 22:36 +4:18 7:07
5 Signe Leffler-Rosendahl OK Renen 25:45 +7:27 8:07
6 Sigrid Holmgren OK Renen 29:06 +10:48 9:10
Elin Bergström OK Vargen ej godkänd

H16

3 170 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kalle Henriksson Gammelstads IF 16:15 5:07
2 Nils Henriksson Seskarö IF 17:16 +1:01 5:26
3 Oscar Öqvist Bergnäsets AIK 22:06 +5:51 6:58
Filip Sjöström Arvidsjaurs OK ej start

D14

3 170 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hanna E Tuoremaa Sävast Ski Team IF 20:46 6:33
2 Elin Nordlund Piteå IF 22:14 +1:28 7:00
3 Johanna Lundkvist OK Vargen 25:15 +4:29 7:57
4 Kristina Tholerud Övertorneå IF 27:01 +6:15 8:31
5 Elin Lundgren Sävast Ski Team IF 28:54 +8:08 9:07
6 Rebecca Fahlgren Vittjärvs IK 32:35 +11:49 10:16

H14

3 170 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Rasmus Wickbom Sävast Ski Team IF 19:55 6:16
2 Martin Granberg Piteå IF 24:21 +4:26 7:40
Robin Salén OK Renen ej godkänd

D12

1 870 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Agnes Karlsson Älvsby IF OK 20:29 10:57
2 Sofia Lundkvist OK Vargen 26:21 +5:52 14:05
3 Edit Karlsson Älvsby IF OK 50:30 +30:01 27:00

H12

1 870 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gabriel Larsson Gammelstads IF 15:49 8:27
2 Karl Tuuri Älvsby IF OK 17:46 +1:57 9:30

D35

3 320 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
Agneta Holmgren Bergnäsets AIK ej start

D45

3 170 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ann Enman Gammelstads IF 19:30 6:09
2 Lena Tuuri Älvsby IF OK 33:18 +13:48 10:30
3 Maria Bergström OK Vargen 52:57 +33:27 16:42

H45

3 320 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Frans Wickbom I 19 IF 16:04 4:50
2 Sture Norén Älvsby IF OK 17:43 +1:39 5:20
3 Kent Tuoremaa Sävast Ski Team IF 19:21 +3:17 5:49
4 Sven Öhrnerling OK Renen 20:40 +4:36 6:13
5 Anders Rensgard OK Renen 22:45 +6:41 6:51
6 Anders Abrahamsson Gammelstads IF 22:46 +6:42 6:51
7 Håkan Tholerud Övertorneå IF 23:11 +7:07 6:58
8 Kjell Henriksson Seskarö IF 25:47 +9:43 7:45
9 Roland Larsson Gammelstads IF 26:23 +10:19 7:56
Krister Rosendahl OK Renen ej godkänd

D55

3 170 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Inger Wennberg OK Renen 23:07 7:17
2 Irene Danielsson Piteå IF 32:19 +9:12 10:11

H55

3 170 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kjell Sandström Bodens BK 19:43 6:13
2 Karl-Erik Lindbäck Älvsby IF OK 22:00 +2:17 6:56
3 Eje Andersson Bodens BK 22:27 +2:44 7:04
4 Torbjörn Lundberg Piteå IF 26:37 +6:54 8:23
Matts Engvall Bodens BK ej start
Robert Svartholm Gammelstads IF ej start
Hans Ylipää Seskarö IF ej start

D65

3 170 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ann Persson Piteå IF 32:14 10:10

H65

3 170 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Bo Johansson IK Örnen 17:41 5:34
2 Conny Lagerskog Arvidsjaurs OK 22:12 +4:31 7:00
3 Sven-Ivan Grönlund OK Renen 23:27 +5:46 7:23
4 Birger Lundberg Arvidsjaurs OK 24:15 +6:34 7:38
5 Clas-Göran Lund Bodens BK 26:58 +9:17 8:30
6 Karl Erik Nyström Seskarö IF 42:01 +24:20 13:15
Kjell Mörtberg Bodens BK ej godkänd
Karl-Erik Sjöberg Älvsby IF OK ej start

Öppen motion 1

1 870 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emilia Wickbom Sävast Ski Team IF 25:32 13:39
2 Simon Markström OK Renen 44:06 +18:34 23:34

Öppen motion 2

3 170 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 MAgnus Lundgren Sävast Ski Team IF 21:31 6:47
2 Karin E Tuoremaa Sävast Ski Team IF 30:19 +8:48 9:33
3 Eva Leffler OK Renen 51:07 +29:36 16:07
Karin Karlsson Älvsby IF OK ej godkänd

Öppen motion 3

3 320 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Håkan Karlsson Älvsby IF OK 19:34 5:53

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser