Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala veteran-ol

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala veteran-ol
Arrangörsorganisation: Korsnäs IF OK
Datum: tisdag 17 april 2012

Herrar1

4 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LindbergKorsnäs IF OK37:268:08
2Lasse HolmStorviks IF44:48+7:229:44
3Ola KarlssonStorviks IF45:05+7:399:48
4Dan WesterbergOK Kåre45:44+8:189:56
5Tommy LundqvistBjursås OK45:52+8:269:58
6Karl JohanssonIFK Hedemora OK49:21+11:5510:43
7Gunnar LöfkvistBjursås OK51:25+13:5911:10
8Roland BergSäterbygdens OK51:41+14:1511:14
9Stig OvelandValbo AIF51:50+14:2411:16
10Hans NybergGävle OK54:59+17:3311:57
11Jan Olof DahlströmBjursås OK55:11+17:4511:59
12Bertil HolmgrenGävle OK55:18+17:5212:01
13Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:21:57+44:3117:48

Herrar2

3 600 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran NilssonValbo AIF47:2413:10
2Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK52:03+4:3914:27
3Leif ÖstblomValbo AIF53:25+6:0114:50
4Vilho RokkaLångshyttans AIK OK1:00:23+12:5916:46
5Örjan PerssonBjursås OK1:02:22+14:5817:19
6Bo DanmoDomnarvets GOIF1:05:24+18:0018:10
7Åke SundbergFagersta OK1:07:17+19:5318:41
Erik LindbergKarlsbyhedens IKdiskvalificerad

Herrar3

2 700 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bert WikströmIK Jarl Rättvik38:4614:21
2Hans Eric RobertssonOK Kåre38:55+0:0914:24
3Sture Roland JosefssonOK Kåre39:04+0:1814:28
4Adil CarlssonValbo AIF40:18+1:3214:55
5Alf KarlssonValbo AIF42:06+3:2015:35
6Lars JonellMalungs OK Skogsmårdarna43:25+4:3916:04
7Bertil NormanIFK Hedemora OK43:36+4:5016:08
8Stig-Olof StåhlAvesta OK43:42+4:5616:11
9Bernt LiljegrenOK Kåre50:11+11:2518:35
10Ragnar WahlströmOK Kåre52:27+13:4119:25
11Leif MorenValbo AIF1:11:05+32:1926:19
12Sven-Erik EjeborgOK Kåre1:17:34+38:4828:43
13Bo AnderssonValbo AIF1:19:36+40:5029:28

Herrar4

1 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils JonssonOK Kåre30:0516:42
2Rolf GrällsOK Kåre34:58+4:5319:25
3Göran GrundénKvarnsvedens GOIF OK37:25+7:2020:47
4Gunnar ÅbergValbo AIF38:17+8:1221:16
5Bo SkoogValbo AIF38:33+8:2821:25
6Sven WåhlbergOK Kåre43:26+13:2124:07
7Alvar CallesBjursås OK44:03+13:5824:28
8Arne WiklundKarlsbyhedens IK47:46+17:4126:32

Damer1

4 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie NylanderOK Kåre1:11:3215:33

Damer2

3 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK47:4013:14
2Eva HalvarsonOK Kåre48:47+1:0713:33
3Maud NilssonHJS-Vansbro OK50:51+3:1114:07
4Gunilla RylanderStora Tuna OK55:19+7:3915:21

Damer3

2 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin JohanssonIFK Hedemora OK35:5013:16
2Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL37:31+1:4113:53
3Siv HasselgrundBjursås OK38:55+3:0514:24
4Margareta LöfkvistBjursås OK41:11+5:2115:15
5Margareta SkoogValbo AIF41:52+6:0215:30
6Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF43:02+7:1215:56
7Berit StåhlAvesta OK48:32+12:4217:58
8Barbro BobäckLångshyttans AIK OK49:36+13:4618:22
9Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK53:38+17:4819:51

Damer4

1 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunborg WåhlbergOK Kåre37:0120:33
2Inga-Lisa ErikssonHofors OK49:31+12:3027:30
3Lena SpännarKvarnsvedens GOIF OK52:48+15:4729:20

Damer5

1 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth LiljegrenOK Kåre37:1324:48

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser