Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL i Norberg

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL i Norberg
Arrangörsorganisation: Norbergs OK
Datum: torsdag 31 maj 2012

Bana A

4 540 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thom SandvikAvesta OK42:009:15
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK42:009:15
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen43:12+1:129:30
4Karl JohanssonIFK Hedemora OK44:18+2:189:45
5Kurt Håkan AnderssonOK Tor45:03+3:039:55
6Leo JohanssonVandrarringen46:26+4:2610:13
7Roland BergSäterbygdens OK47:22+5:2210:25
8Per-Ivar MöllbergArboga OK50:59+8:5911:13
9Leif ErikssonHeby AIF52:03+10:0311:27
10Anna-Karin JohanssonVandrarringen53:26+11:2611:46
11Bernt ÅströmVästerås SOK54:31+12:3112:00
12Leif MathisenEskilstuna OL58:27+16:2712:52
13Lars Johansson IOK Tor58:48+16:4812:57
14Göran AnderssonVästerås SOK1:00:03+18:0313:13
15Jerry HolmEskilstuna OL1:02:30+20:3013:45
16Åke GranstamOK Tor1:08:49+26:4915:09
17Rolf MathisenEskilstuna OL1:14:36+32:3616:25
18Kenneth LöfqvistVästerås SOK1:20:51+38:5117:48
Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd

Bana B

3 670 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan JohanssonIFK Hedemora OK40:5211:08
2Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK42:05+1:1311:28
3Torbjörn JohanssonOK Norden44:12+3:2012:02
4Leif JanssonEskilstuna OL44:23+3:3112:05
5Sören JohanssonOK Norden44:29+3:3712:07
6Per-Arne EkbomArboga OK44:47+3:5512:12
7Rune SandbergHallstahammars OK45:31+4:3912:24
8Mats ErikssonOK Norden45:39+4:4712:26
9Kjell MjöbergHallstahammars OK45:44+4:5212:27
10Lars-Erik RaskVästerås SOK46:25+5:3312:38
11Bo OrtmanVandrarringen46:48+5:5612:45
12Lennart JohanssonOK Tor47:20+6:2812:53
13Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK48:08+7:1613:06
14Göran WiigHallstahammars OK48:33+7:4113:13
15Hans AnderssonVästerås SOK49:13+8:2113:24
16Rolf JohanssonOK Tor49:42+8:5013:32
17Ulf BolinderVästerås SOK51:21+10:2913:59
18Sören GustafssonSäterbygdens OK51:28+10:3614:01
19Kurt ElvénVästerås SOK52:10+11:1814:12
20Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo52:34+11:4214:19
21Kurt ZanderVästerås SK OK53:55+13:0314:41
22Torsten LundVästerås SOK54:05+13:1314:44
23Jan RehdinKöping-Kolsva OK54:27+13:3514:50
24Kerstin LissEskilstuna OL55:35+14:4315:08
25Siv FrodinKöping-Kolsva OK56:10+15:1815:18
26Hans NordgrenArboga OK56:30+15:3815:23
27Karl-Axel StjernströmOK Hedströmmen57:41+16:4915:43
28Björn EkholmVästerås SOK58:53+18:0116:02
29Anita JohanssonOK Tor59:19+18:2716:09
30Bo KarlssonKöping-Kolsva OK59:22+18:3016:10
31Lars AhlströmVästerås SOK1:01:28+20:3616:44
32Erik Edy LundqvistHeby AIF1:02:11+21:1916:56
33Margareta LöfqvistVästerås SOK1:02:22+21:3016:59
34Bo NorenvikOK Tor1:04:11+23:1917:29
35Inger LundOK Norden1:04:30+23:3817:34
36Tore KangasVästerås SOK1:06:47+25:5518:11
37Jouko TaskinenVästerås SOK1:08:37+27:4518:41
Lars KjellmanVandrarringenej godkänd

Bana C

2 790 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell FrodinKöping-Kolsva OK36:3413:06
2Ulf LindgrenVästerås SOK37:26+0:5213:25
3Lennart KarlénVästerås SOK38:02+1:2813:37
4Bo LöwegrenVästerås SOK38:31+1:5713:48
5Ingemar JonssonHallstahammars OK38:37+2:0313:50
6Anders JohanssonKjula IF38:50+2:1613:55
7Karl-Robert MoqvistOK Tor39:00+2:2613:58
8Rolf WestbergSK Trim/Virsbo39:18+2:4414:05
9Bertil NormanIFK Hedemora OK39:32+2:5814:10
10Åke MjöbergVandrarringen40:49+4:1514:37
11Ivar GustafssonRembo IK42:21+5:4715:10
12Stig GuråsVästerås SOK43:54+7:2015:44
13Lars SöderlundHallstahammars OK44:14+7:4015:51
14Lennart ÖbergVästerås SOK44:38+8:0415:59
15Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo44:45+8:1116:02
16Lars-Åke BlomqvistRembo IK45:09+8:3516:10
17Einar BerglundRembo IK45:56+9:2216:27
18Lars LjunggrenArboga OK46:08+9:3416:32
19Stig WesterbergOK Tor46:13+9:3916:33
20Rolf LindblomKjula IF46:40+10:0616:43
21Bengt JohanssonRembo IK47:29+10:5517:01
22Ingrid Kristina LiljebrandSK Trim/Virsbo47:31+10:5717:01
23Kerstin Vidner-ErikssonKöping-Kolsva OK48:00+11:2617:12
24Monica TörnkvistKöping-Kolsva OK48:14+11:4017:17
25Jesper PahlmGarphyttans IF48:23+11:4917:20
26Nils Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK48:48+12:1417:29
27Ingmar NykvistRembo IK49:05+12:3117:35
28Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK50:47+14:1318:12
29Hans StenströmEskilstuna OL51:55+15:2118:36
30Peder VikströmKöping-Kolsva OK52:01+15:2718:38
31Ulf JohanssonAvesta OK53:57+17:2319:20
32Björn BelfrageKöping-Kolsva OK54:39+18:0519:35
33Sven-Erik StenbergStjärnhovs OK 6555:39+19:0519:56
34Lars-Olof StenströmEskilstuna OL56:39+20:0520:18
35Gertrud AsplundVästerås SOK58:02+21:2820:48
36Göta KåbergKöping-Kolsva OK58:39+22:0521:01
37Hans MårtenssonDalaportens OL59:54+23:2021:28
38Rolf SvenssonVästerås SOK1:02:06+25:3222:15
39Torolf OlssonOK Tor1:16:37+40:0327:27
Signar PalmHallstahammars OKej godkänd

Bana D

2 140 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif NilssonVandrarringen40:2018:50
2Lennart LundhÄrla IF44:00+3:4020:33
3Jan Erik SindmarkHallstahammars OK44:13+3:5320:39
4Berit BergqvistHallstahammars OK44:14+3:5420:40
5Nils WaernArboga OK44:50+4:3020:57
6Liz PorteousVandrarringen46:47+6:2721:51
7Bengt DagermarkÄrla IF47:12+6:5222:03
8Åke SvenssonVästerås SOK47:51+7:3122:21
9Tage JohanssonVästerås SOK51:35+11:1524:06
10Martin BergstrandVandrarringen53:32+13:1225:00
11Tage ErikssonHallstahammars OK54:04+13:4425:15
12Stig LundinEskilstuna OL54:59+14:3925:41
13Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo55:11+14:5125:47
14Ingrid LundinEskilstuna OL56:59+16:3926:37
15Sten NordgrenArboga OK1:01:21+21:0128:40
16Gun AnderssonEskilstuna OL1:01:40+21:2028:48
17Rolf JanssonIF Rune1:02:10+21:5029:02
18Märta SvenssonVandrarringen1:10:08+29:4832:46
19Gunnar LordArboga OK1:18:07+37:4736:30
20Inger JäderVandrarringen1:34:33+54:1344:10
Kerstin JohanssonIFK Hedemora OKej godkänd

Bana E

1 960 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eivor MjöbergHallstahammars OK42:5321:52
2Ulla NykvistRembo IK44:28+1:3522:41
3Birgitta AnderssonVästerås SOK54:03+11:1027:34

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser