Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ådalssprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ådalssprinten
Arrangörsorganisationer: Lugnviks IF / OK Nipan
Datum: tisdag 19 juni 2012

D21

2 710 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin AnderssonOK Nolaskogsarna19:347:13
2Susanne Wiklund BjörkTrollhättans SOK20:29+0:557:33
3Helena ForsbergSkogslöparna23:20+3:468:36
4Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna24:03+4:298:52
5Johanna NäslundOK Nolaskogsarna26:14+6:409:40
6Tina SelinHägglunds IoFK27:17+7:4310:04
7Sofia BengtssonSidensjö IK33:02+13:2812:11
8Jenny LindmanKramfors-Alliansen35:13+15:3912:59
9Elin OlofssonSidensjö IK35:19+15:4513:01

H21

2 880 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik SandhOK Nolaskogsarna19:246:44
2Oskar ForsbergSkogslöparna20:10+0:467:00
3Torbjörn EngbergHärnösands OK20:40+1:167:10
4Per EdströmHärnösands OK21:54+2:307:36
5Tomas HolmbergOK Södertörn22:55+3:317:57
6Stefan GyllenbergLugnviks IF23:26+4:028:08
7Erik BorglundHärnösands OK26:44+7:209:16
8Anders MannelqvistOK Nolaskogsarna27:21+7:579:29
9Lars ForsstedtSöders-Tyresö27:30+8:069:32

H20

2 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Arvid StrandbergSkogslöparnaej godkänd

H16

2 380 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna17:477:28
2Erik HanssonHärnösands OK19:20+1:338:07
3Alexander HörnquistHägglunds IoFK23:30+5:439:52

D14

2 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna HäggströmOK Nolaskogsarna18:539:12
2Emma HäggströmOK Nolaskogsarna24:16+5:2311:50
3Emilia BengtssonSidensjö IK26:09+7:1612:45
4Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna26:35+7:4212:58
Beatrice SöderlindHägglunds IoFKej start

H14

2 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon DahlbergOK Nolaskogsarna16:578:16
2Joel SjödinOK Nipan25:00+8:0312:11
3Lucas StrandlundOK Nipan25:27+8:3012:24
4Marcus SelinHägglunds IoFK29:06+12:0914:11
Jesper WikmanOK Nolaskogsarnaej start

D12

1 630 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin EdströmHärnösands OK18:2611:18
2Smilla SandströmHärnösands OK18:40+0:1411:27
3Sara PerssonHärnösands OK26:45+8:1916:24
4Tilde EngbergHärnösands OK27:07+8:4116:38
5Elna LundgrenHärnösands OK30:33+12:0718:44
Ella GripHärnösands OKej start

H12

1 630 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak ErikssonOK Nolaskogsarna15:339:32
2Edvin HägglundOK Nolaskogsarna18:09+2:3611:08
3Elis TingelöfOK Nipan20:24+4:5112:30
4Marcus DahlbergOK Nipan37:16+21:4322:51
Ingmar HolmérOK Nipanej godkänd

D10

1 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia BerglundOK Nipan22:4516:08

H10

1 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid BjörkTrollhättans SOK10:477:38
2Gustaf HägglundOK Nolaskogsarna14:38+3:5110:22
3Axel MannelqvistOK Nolaskogsarna15:32+4:4511:00
4Seth BorglundHärnösands OK17:05+6:1812:06
5Caspar SjööOK Nipan24:12+13:2517:09
6William StrandlundOK Nipan30:29+19:4221:37

D35

2 380 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanna EdströmHärnösands OK21:279:00
2Johanna StrandlundOK Nipan25:01+3:3410:30
3Lillemor ErikssonOK Nolaskogsarna27:47+6:2011:40
4Kristine ÅkerlundOK Branten30:34+9:0712:50
5Anna AhlströmLugnviks IF30:36+9:0912:51
6Marita SöderlindHägglunds IoFK33:24+11:5714:02

H35

2 710 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mathias WestinOK Kåre22:258:16
2Magnus SjöbergOK Branten24:11+1:468:55
3Björn TingelöfOK Nipan27:46+5:2110:14

D45

2 380 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen24:5410:27
2Inger EdinSidensjö IK26:50+1:5611:16
3Lena DahlbergOK Nipan29:30+4:3612:23
4Vivianne EdblomHägglunds IoFK41:18+16:2417:21
Marianne NordinOK Brantenej godkänd
Anna NieminenOK Nipanej godkänd

H45

2 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Lennart StrandbergSkogslöparnaej godkänd

D55

2 050 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carin NordinSkogslöparna30:5315:03
2Britt-Marie OlofssonSidensjö IK32:26+1:3315:49

H55

2 380 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen EdinSidensjö IK16:447:01
2Leif StrandbergSkogslöparna19:55+3:118:22
3Ingmar AnderssonOK Nolaskogsarna20:22+3:388:33
4Lennart WedinOK Branten20:36+3:528:39
5Håkan Berglund-LakeKovlands IF20:39+3:558:40
6Leif SellingHärnösands OK22:49+6:059:35
7Bengt A PerssonRehns BK22:58+6:149:38
8Thomas LarssonLugnviks IF25:54+9:1010:52
9Eero NiemiSkogslöparna26:16+9:3211:02
10Lars HolmbergKramfors-Alliansen40:06+23:2216:50
Jan-Ivar FlodinLugnviks IFej start

D65

1 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK18:3111:21
2Britt BöleniusOK Branten28:15+9:4417:19

H65

2 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig BlidefalkOK Nipan18:028:47
2Bertil NordinSkogslöparna19:58+1:569:44
3Åke BöleniusOK Branten20:05+2:039:47
4Leif SjöströmOK Branten24:12+6:1011:48
5Lars Göran ErikssonHärnösands OK36:50+18:4817:58
Sören PetterssonOK Nipanej start

H75

1 630 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birger ByströmSidensjö IK18:1211:09
2Lars LindKramfors-Alliansen18:33+0:2111:22
3Sten ErikssonOK Branten24:26+6:1414:59

Inskolning

1 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Alva BjörkTrollhättans SOKfullföljt
Sarah BorglundHärnösands OKfullföljt
Hanny EdströmHärnösands OKfullföljt
Cornelia HörnquistHägglunds IoFKfullföljt
Adrian SjöbergKramfors-Alliansenfullföljt
Linnea SjöbergOK Brantenfullföljt
Axel TingelöfOK Nipanfullföljt

Öppen motion 3

2 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica HolmérOK Nipan34:2216:45

Öppen motion 5

2 380 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina EldeklintLugnviks IF40:3917:04
2Malin EldeklintLugnviks IF40:44+0:0517:06
3Peter StrandlundOK Nipan41:14+0:3517:19
4Pernilla SjöOK Nipan41:26+0:4717:24
5Åsa SjöbergKramfors-Alliansen1:01:20+20:4125:46

Öppen motion 7

2 710 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per BengtssonSidensjö IK32:5212:07
2Björn OlofssonSidensjö IK34:49+1:5712:50
3Johanna NieminenOK Nipan35:33+2:4113:07

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser