Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Skärgårdssprinten, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skärgårdssprinten
Arrangörsorganisation: OK Roslagen
Datum: tisdag 16 juli 2013 - onsdag 17 juli 2013

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | HD21M | D16 | H16 | D14 | H14 | U2 | D45 | H45 | D60 | H60

D21

3 600 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika BillstamOK Linné18:125:03
2Bettina AebiOK Tisaren20:02+1:505:33
3Lisa RönnolsOK Linné21:34+3:225:59
4Kate MorrisonOK Linné21:41+3:296:01
5Maria von SchmalenséeAttunda OK22:39+4:276:17
6Emma BromarkLånghundra IF22:51+4:396:20
7Laura DAngeloAttunda OK23:10+4:586:26
8Rebecca BjärrenholtOK Rodhen25:19+7:077:01
9Yvonne GrehnOK Rodhen27:57+9:457:45
10Elin Leijon ThorellLånghundra IF30:56+12:448:35
11Beata LarssonRånäs OK33:13+15:019:13
12Ann-Sofie EdenhamnLänna IF33:52+15:409:24
13Lisa Karlsson MoodLänna IF35:37+17:259:53
14Linnéa GranlundTäby OK39:34+21:2210:59
Åsa NordströmSigtuna OKej godkänd
Carolina NealisLänna IFej start
Johanna MaxénStora Tuna OKej start

H21

3 800 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar SjöbergOK Linné16:034:13
2Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOK16:28+0:254:20
3Rassmus AnderssonOK Linné17:04+1:014:29
4Erik BerzellAttunda OK17:41+1:384:39
5Henry McNultyLost Orienteering Club18:22+2:194:50
6Elias JohanssonOK Österåker18:40+2:374:54
7Mårten WaldenfjordJärfälla OK19:03+3:005:00
8Nick BarrableOK Ravinen19:18+3:155:04
9Andreas ZeijlonOK Hällen20:05+4:025:17
10Björn ArvidssonStora Tuna OK20:08+4:055:17
11Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK20:58+4:555:31
12Kent LundvallTäby OK21:06+5:035:33
13Emil WippJärla Orientering21:20+5:175:36
14Niklas OlssonTäby OK21:23+5:205:37
15Fredrik WigertzLånghundra IF21:24+5:215:37
16Henrik SundblomRånäs OK21:27+5:245:38
17Jonas ErikssonRånäs OK21:41+5:385:42
18Felix PerssonOK Skogsfalken22:20+6:175:52
19Björn JohanssonOK Borgen23:42+7:396:14
20Stefan NordströmOK Älvsjö-Örby24:21+8:186:24
21Mikael Anttila-ErikssonOK Linné24:30+8:276:26
22Tobias AnderssonOK Österåker24:55+8:526:33
23Ove NäslundOK Roslagen25:38+9:356:44
24Jonas SellingLänna IF25:42+9:396:45
25Mattias HenrikssonCentrum OK25:51+9:486:48
26Emanuel StridOK Torfinn26:15+10:126:54
27Martin LönnLänna IF26:18+10:156:55
28Anders LindgrenLånghundra IF26:29+10:266:58
29Lennart ErforsOK Torfinn27:17+11:147:10
30Jonathan NealisLänna IF27:32+11:297:14
31Peter NyströmIF Thor28:29+12:267:29
32Eddie BjärrenholtRånäs OK29:37+13:347:47
33Johan HörnfeldtOK Ravinen30:30+14:278:01
Martin OlssonTäby OKej start
Henrik OlssonTäby OKej start

HD21MOTION

3 000 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran JohanssonOK Österåker15:195:06
2Petter EnokssonOK Österåker16:41+1:225:33
3Linus HolmqvistKlubblös17:12+1:535:44
4Erika HörnfeldtOK Ravinen17:23+2:045:47
5Peter RidefeltOK Linné19:03+3:446:21
6Claes BlomstenOK Roslagen20:07+4:486:42
7Anna BlomstenOK Roslagen20:08+4:496:42
8Anna Karin ÅbergOK Älvsjö-Örby20:09+4:506:43
9Garry PetterssonStockholms OK20:38+5:196:52
10Susanne AhlstrandJärfälla OK21:02+5:437:00
11Lars-Gunnar BjörklundIFK Moras OK21:12+5:537:04
12Mikael HagströmHäverödals SK21:47+6:287:15
13Margareta BjörkOK Älvsjö-Örby22:04+6:457:21
14Isabelle SjöbergOK Österåker22:13+6:547:24
15Per AnderssonOK Linné22:17+6:587:25
16Jessica RöössOK Älvsjö-Örby22:28+7:097:29
17Lars MaxénTimrå SOK23:33+8:147:51
18Louise MaxénTimrå SOK24:26+9:078:08
19Eva Petersson ErforssOK Torfinn28:23+13:049:27
20Hannah PetersonOK Torfinn28:24+13:059:28
21Fredrik MolinKlubblös30:54+15:3510:18
22Amanda Anttila ErikssonLänna IF30:57+15:3810:19
23Kerstin HenrysdotterKalmar OK33:11+17:5211:03
24Maarit Anttila ErikssonLänna IF37:10+21:5112:23
25Katarina MånssonOK Skogsfalken40:32+25:1313:30
Emil BjörklundIFK Moras OKej start

D16

3 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice FrostOK Roslagen23:426:35
2Vilma PerssonOK Skogsfalken24:46+1:046:52
3Emma HagrotTäby OK25:07+1:256:58
4Caroline Løchting ThunbergOK Roslagen27:14+3:327:33
5Ellen BromanOK Roslagen28:15+4:337:50
6Kajsa JohanssonJönköpings OK28:47+5:057:59
7Elvira JohanssonOK Österåker30:16+6:348:24
8Alice DAngeloAttunda OK34:46+11:049:39
Rebecca WaldenfjordJärfälla OKej godkänd

H16

3 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel Carlson BjernaldOK Linné21:495:44
2Johannes RidefeltOK Linné22:02+0:135:47
3David GunnarssonIK Hakarpspojkarna23:41+1:526:13
4Waldemar AnderssonOK Roslagen26:09+4:206:52
5Johan EdenhamnLänna IF26:21+4:326:56
6Henrik NordströmSigtuna OK28:38+6:497:32
7Alfred BjörklundIFK Moras OK29:38+7:497:47
8Johan BrandbergLånghundra IF35:14+13:259:16
9Oskar AnderssonOK Linné39:13+17:2410:19
10Gustaf BerglundSigtuna OK44:58+23:0911:50

D14

2 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen FrostOK Roslagen14:165:42
2Sofia BerglundSigtuna OK14:57+0:415:58
3Lovisa WigertzLånghundra IF14:58+0:425:59
4Agnes BromanOK Roslagen15:09+0:536:03
5Kajsa BogrenSundbybergs IK15:44+1:286:17
6Frida ZeijlonOK Hällen16:10+1:546:28
6Eleanore NealisLänna IF16:10+1:546:28
8Anna NordströmSigtuna OK16:59+2:436:47
8Maria JanssonOK Linné16:59+2:436:47
10Vera BogrenSundbybergs IK18:22+4:067:20
11Vendela JonsellVallentuna-Össeby OL19:17+5:017:42
12Maja SandvikAttunda OK25:52+11:3610:20
13Julia AnderssonOK Roslagen27:52+13:3611:08
Carolina JonsellVallentuna-Össeby OLej godkänd

H14

2 500 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John LarssonRånäs OK12:254:58
2Daniel RönnqvistOK Linné13:03+0:385:13
3Noel WaldenfjordJärfälla OK14:13+1:485:41
4Joel WahlqvistOK Roslagen14:19+1:545:43
5Emil GrehnOK Rodhen14:38+2:135:51
6Axel Leijon ThorellLånghundra IF15:05+2:406:02
7Erik DanielssonSkogsluffarnas OK17:07+4:426:50
8Jesper NyströmIF Thor17:45+5:207:06
9Gustav BjörklundIFK Moras OK18:28+6:037:23
10Melker HörnfeldtOK Ravinen19:26+7:017:46
11Oskar SundblomRånäs OK19:42+7:177:52
12Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna22:48+10:239:07
13Jakob NäslundOK Roslagen28:35+16:1011:26

U2

2 000 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias GrehnOK Rodhen15:197:39
2Märta SandvikAttunda OK17:14+1:558:37
3Sofia EmmeJönköpings OK17:20+2:018:40
4Max PerssonOK Skogsfalken17:43+2:248:51
5Svante SandvikAttunda OK20:18+4:5910:09
6Alva SundblomRånäs OK24:32+9:1312:16
7David NäslundOK Roslagen24:46+9:2712:23
8Jakob NordströmSigtuna OK28:15+12:5614:07
9Emma LundbergOK Roslagen30:27+15:0815:13
10Frode SandbekkOK Älvsjö-Örby32:37+17:1816:18
11Ivar HörnfeldtOK Ravinen36:05+20:4618:02
12Beate SandbekkOK Älvsjö-Örby41:47+26:2820:53
Gustav LindbergOK Roslagenej godkänd
Staffan TestOK Roslagenej godkänd

D45

3 000 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna BogrenSundbybergs IK17:005:40
2Annika SvenssonSolna OK17:37+0:375:52
3Anna JohanssonJönköpings OK17:50+0:505:56
4Maria ZeijlonOK Hällen18:03+1:036:01
5Birgitta OlssonTäby OK18:40+1:406:13
6Ann FranzénOK Södertörn21:00+4:007:00
7Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL21:18+4:187:06
8Pia ThunmanOK Linné21:59+4:597:19
9Anette ArksandVallentuna-Össeby OL22:28+5:287:29
10Carina NilssonTäby OK22:29+5:297:29
11Pernilla LarssonOK Skogsfalken22:47+5:477:35
12Annette WigertzLånghundra IF23:48+6:487:56
13Annika BjörklundIFK Moras OK24:52+7:528:17
14Carina JohanssonOK Borgen25:24+8:248:28
15Kristina TinglöfDegerfors OK29:25+12:259:48
Monica OhlinRånäs OKej start

H45

3 000 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF14:324:50
2Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna14:50+0:184:56
3Sven WigertzLånghundra IF15:03+0:315:01
4Jan-Olof BogrenSundbybergs IK15:21+0:495:07
5Lars BerzellVäsby OK15:27+0:555:09
6Per FranzénOK Södertörn15:32+1:005:10
6Svante JonsellVallentuna-Össeby OL15:32+1:005:10
8Tommy ErikssonLänna IF15:38+1:065:12
9Peter EnokssonOK Österåker15:46+1:145:15
10Lars PerssonOK Skogsfalken15:50+1:185:16
11Anders LundhJärfälla OK16:14+1:425:24
12Håkan BrandbergLånghundra IF16:15+1:435:25
13Pontus LarssonOK Skogsfalken16:29+1:575:29
14Per EdenhamnLänna IF16:36+2:045:32
15Tryggve RönnqvistOK Linné16:45+2:135:35
16Anders GrehnOK Rodhen17:02+2:305:40
17Anders NilssonTäby OK17:03+2:315:41
18Claus JohanssonJönköpings OK17:12+2:405:44
19Göran HanssonTäby OK17:26+2:545:48
19Peter HambäckLånghundra IF17:26+2:545:48
21Thom SandvikAvesta OK17:41+3:095:53
22Pär OlssonTäby OK17:56+3:245:58
23Peter OlssonTäby OK18:01+3:296:00
24Roger TinglöfVäsby OK18:38+4:066:12
25Magnus BergströmRånäs OK18:40+4:086:13
26Mattias ZeijlonOK Hällen18:42+4:106:14
27Johan KarlstenSolna OK19:07+4:356:22
28Kjell AnderssonRånäs OK19:10+4:386:23
29Bo SalomonssonKalmar OK19:26+4:546:28
30Peter WippJärla Orientering20:13+5:416:44
31Stefan NordströmSigtuna OK22:00+7:287:20
Lars LandströmLånghundra IFej godkänd
Johan PalmgrenTäby OKej start

D60

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena Nyström-NilssonRånäs OK22:519:08
2Marianne SellgrenSigtuna OK25:33+2:4210:13
3Lena JohnssonRånäs OK29:52+7:0111:56
4Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad30:50+7:5912:20
5Pia VikströmTäby OK31:07+8:1612:26
6Margareta WallénTäby OK31:56+9:0512:46

H60

2 500 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Erik WåhlbergOK Linné14:535:57
2Christer SandhOK Roxen15:02+0:096:00
3Hans OhlinRånäs OK15:43+0:506:17
4Hans AnderssonRånäs OK16:03+1:106:25
5Thord RådbergOK Roslagen16:58+2:056:47
6Lars-Åke SjökvistVärend GN OL17:15+2:226:54
7Jan BojlingSolna OK17:19+2:266:55
8Martin EngqvistUpsala IF17:20+2:276:56
9Bernt JohanssonHäverödals SK17:49+2:567:07
10Jan ÅsbergHäverödals SK18:06+3:137:14
11Sören ErikssonLänna IF18:07+3:147:14
12Björn LindgrenOK Österåker18:08+3:157:15
13Conny HusénOK Roslagen18:42+3:497:28
14Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad19:34+4:417:49
15Gunnar BramstenSundbybergs IK19:55+5:027:58
16Sten JohanssonOK Borgen20:18+5:258:07
17Rolf HjortRånäs OK20:47+5:548:18
18Lars LöthmanJärfälla OK21:53+7:008:45
19Bo WestlingHäverödals SK22:42+7:499:04
20Göran AnderssonTäby OK22:55+8:029:10
21Roine MattssonHäverödals SK23:01+8:089:12
22Sven JacobssonIF Thor24:16+9:239:42
23Lennart JanssonHäverödals SK24:31+9:389:48
24Sigurd WallénTäby OK24:45+9:529:54
25Lennart SvenssonStockholms Godtemplares IF26:49+11:5610:43
26Jan DahlgrenGustavsbergs OK27:16+12:2310:54
Stig AnderssonOK Linnéej godkänd
Lars WestinVallentuna-Össeby OLej godkänd
Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubbenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Orienteringsmagasinet 1 kr