Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Göteborg Sprint Cup Etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Göteborg Sprint Cup Etapp 2
Arrangörsorganisation: Göteborg-Majorna OK
Datum: onsdag 23 maj 2012

D21

1 520 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina StrandGöteborg-Majorna OK12:148:02
2Anna ForsbergGöteborg-Majorna OK13:05+0:518:36
3Emma AnderssonSävedalens AIK13:52+1:389:07
4Märta MollénSävedalens AIK14:08+1:549:17
5Emma BergmanGöteborg-Majorna OK14:46+2:329:42
6Anne MagnussonOK Landehof15:01+2:479:52
7Laila B HöglundFK Herkules15:27+3:1310:09
8Jennie NilssonIF Hagen15:43+3:2910:20
9Liselotte FalkGöteborg-Majorna OK16:23+4:0910:46
10Malin LammFrölunda OL16:29+4:1510:50
11Lisa PalmSävedalens AIK16:30+4:1610:51
12Yvonne WeihardSävedalens AIK16:37+4:2310:55
13Sofia EbermarkÄlvsby IF OK16:40+4:2610:57
14Linda GunnarssonLerums SOK19:26+7:1212:47
15Susanne CoxLerums SOK20:48+8:3413:41
16Therese AlfredssonSävedalens AIK21:19+9:0514:01
17Karin WiklundFK Herkules21:22+9:0814:03
18Johanna RönnqvistOK Löftan23:26+11:1215:25
19Anneli GabrielssonKungälvs OK24:59+12:4516:26
20Gunilla HimmelmannSjövalla FK25:23+13:0916:41
21Jessica ArfwedsonFrölunda OL25:36+13:2216:50
22Maria PollGöteborg-Majorna OK26:18+14:0417:18
23Helén LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb27:37+15:2318:10
24Frida RönnqvistOK Löftan27:43+15:2918:14
25Jenny RönnqvistOK Löftan27:54+15:4018:21
Johanna WallinderGöteborg-Majorna OKej start

H21

1 780 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas HöyeGöteborg-Majorna OK12:347:03
2Chrstian NielsenIFK Göteborg13:17+0:437:27
3Albert MollénSävedalens AIK13:23+0:497:31
4Anders HöijeGöteborg-Majorna OK14:02+1:287:53
5Anton BlomGöteborg-Majorna OK15:17+2:438:35
6Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OK15:23+2:498:38
7Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK15:26+2:528:40
8Joakim BerglundSävedalens AIK15:27+2:538:40
9Anton HemlinIK Uven15:48+3:148:52
10Anders ArfwedsonFrölunda OL16:38+4:049:20
10Mattias EliassonIK Stern16:38+4:049:20
12Pontus JanssonKungälvs OK16:58+4:249:31
13Johan NilssonSävedalens AIK17:04+4:309:35
14Johan WettergrenAerospace IF17:45+5:119:58
15Jan JohanssonFrölunda OL18:32+5:5810:24
16Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb19:13+6:3910:47
17Pär EjebornGöteborg-Majorna OK19:35+7:0111:00
18Lennart SamuelssonAerospace IF19:51+7:1711:09
19Marcus KempeSävedalens AIK19:59+7:2511:13
20Andreas KarlssonSävedalens AIK20:16+7:4211:23
21Lukas SamuelssonAerospace IF20:26+7:5211:28
22Tomas BorneAerospace IF21:06+8:3211:51
23Oskar VigrenSävedalens AIK21:37+9:0312:08
24Magnus LegnehedAerospace IF22:37+10:0312:42
25Anders CarlströmAerospace IF23:45+11:1113:20
26Tomas RemplingAerospace IF24:07+11:3313:32
27Hans ÅkerlundAerospace IF24:16+11:4213:37
28Robert PeterssonAerospace IF27:41+15:0715:33
29Olof JörgenssenAerospace IF29:39+17:0516:39
Anders AxenborgGöteborg-Majorna OKej godkänd
Patrik BlixtSävedalens AIKej start
Mikael EliassonGöteborg-Majorna OKej start

D16

1 440 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna ÅbergOK Landehof11:518:13
2Ella WallinderGöteborg-Majorna OK14:30+2:3910:04
3Lydia NorinFrölunda OL15:07+3:1610:29
4Lina PålssonKungälvs OK15:22+3:3110:40

H16

1 520 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Heino OllinSävedalens AIK13:148:42
2Johan HöglundFK Herkules13:19+0:058:45
3Filip WadstenOK Landehof13:20+0:068:46
4Albin PålssonKungälvs OK14:30+1:169:32
5Oskar LindqvistSävedalens AIK14:50+1:369:45
6Felix GarmerGöteborg-Majorna OK14:52+1:389:46
7Åke WettergrenIK Uven15:51+2:3710:25
8Rasmus ArfwedsonFrölunda OL16:06+2:5210:35
9Oscar RenbergSävedalens AIK16:40+3:2610:57
10Mattis HallbergIK Uven16:43+3:2910:59
11Erik HagmanLerums SOK16:48+3:3411:03
12Erik LarssonLerums SOK20:00+6:4613:09
13John GabrielssonSävedalens AIK23:26+10:1215:25

D14

1 250 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma DjerfLerums SOK11:509:28
2Clara CoxLerums SOK11:52+0:029:29
3Agnes SpånérGöteborg-Majorna OK12:09+0:199:43
4Klara DjerfLerums SOK12:30+0:4010:00
5Moa KuhlinGöteborg-Majorna OK12:43+0:5310:10
6Madeleine SöderlundLerums SOK14:16+2:2611:24
7Anna HenrikssonSävedalens AIK14:21+2:3111:28
8Fanny AnderssonGöteborg-Majorna OK15:34+3:4412:27
9Maja GunnarssonLerums SOK16:49+4:5913:27
10Isabella LagoGöteborg-Majorna OK29:17+17:2723:25
Kajsa JungbjerGöteborg-Majorna OKdiskvalificerad

H14

1 250 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders MagnussonOK Landehof10:388:30
2Joel LeanderOK Landehof10:49+0:118:39
3Johan LammFrölunda OL10:52+0:148:41
4Otto StuhlhoferOK Landehof11:13+0:358:58
5Johan OlsonIK Uven11:49+1:119:27
6Martin Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK14:08+3:3011:18
7Adam BrobergIF Rigor15:00+4:2212:00
8Lukas WadstenOK Landehof15:35+4:5712:28
9Emil DahlströmFK Herkules15:37+4:5912:29
10Axel ForsmanFK Herkules16:54+6:1613:31
11Oscar BresinGöteborg-Majorna OK20:37+9:5916:29
Karl Pettersson-PalmLerums SOKej start

D12

1 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linn HimmelmannSjövalla FK15:2414:31
2Hanna GabrielssonKungälvs OK16:43+1:1915:46
3Frida AnderssonGöteborg-Majorna OK18:33+3:0917:30
4Olivia AspIFK Göteborg23:50+8:2622:29
Alice KjellanderGöteborg-Majorna OKej godkänd

H12

1 060 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felix FalkGöteborg-Majorna OK13:4512:58
2Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb14:04+0:1913:16
3Nils HammarFrölunda OL15:03+1:1814:11
4Zebastian ArfwedsonFrölunda OL28:56+15:1127:17
Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Viktor Le ClaireFK Herkulesej godkänd
Martin LammFrölunda OLej start

D45

1 440 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena HermanssonGöteborg-Majorna OK13:539:38
2Nina DjerfLerums SOK15:19+1:2610:38
3Karin BergdahlSävedalens AIK15:40+1:4710:52
4Agnetha le ClaireFK Herkules16:50+2:5711:41
5Elisabet HemlinIK Uven20:40+6:4714:21
6Ingrid Rex WallströmOK Landehof23:38+9:4516:24
7My EngströmLerums SOK27:09+13:1618:51
AnnLouise ElliotSWEej start
Karin OlssonSjövalla FKej start

H45

1 640 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl NorinFrölunda OL13:218:08
2Per KjellanderGöteborg-Majorna OK15:34+2:139:29
3Hans GarmerGöteborg-Majorna OK15:35+2:149:30
4Stefan SjöblomFrölunda OL15:48+2:279:38
5Johan TallhageSkarpnäcks OL16:24+3:0310:00
6David GabrielssonSävedalens AIK16:25+3:0410:00
7Göran StuhlhoferOK Landehof16:26+3:0510:01
8Anders JohanssonOK Landehof16:38+3:1710:08
9Stefan HammarFrölunda OL17:01+3:4010:22
10Magnus UppströmFK Herkules17:12+3:5110:29
11Christer CarlssonSävedalens AIK17:15+3:5410:31
12Christer BorgGöteborg-Majorna OK17:20+3:5910:34
13Ingemar BjörkmanGöteborg-Majorna OK17:26+4:0510:37
14Anders LammFrölunda OL17:27+4:0610:38
15Andrew LagoGöteborg-Majorna OK18:25+5:0411:13
16Anders SpånérGöteborg-Majorna OK18:27+5:0611:15
17Henrik CarlssonIK Uven18:47+5:2611:27
18Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK19:16+5:5511:44
19Christer HenrikssonSävedalens AIK20:08+6:4712:16
20Ingemar CarlssonSävedalens AIK22:34+9:1313:45
21Björn EngströmLerums SOK23:12+9:5114:08
22Lars-Olof RönnqvistOK Löftan28:47+15:2617:33
Lars MagnussonOK Landehofdiskvalificerad
Ingemar BlomIK Uvenej godkänd
Magnus WideFrölunda OLej start
Fredrik PetterssonLerums SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser