Officiell resultatlista för DM Lång Skåne

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Lång Skåne
Arrangörsorganisation: Malmö OK
Datum: söndag 12 september 2010

D21

7 400 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anna Persson FK Göingarna 48:39 6:34
2 Annika Björk OK Pan-Kristianstad 53:15 +4:36 7:11
3 Sara Snogerup Linse Lunds OK 53:55 +5:16 7:17
4 Anna-Karin Bondesson Frosta OK 54:09 +5:30 7:19
5 Marie Eng OK Pan-Kristianstad 55:13 +6:34 7:27
6 Lotta Lewis-Jonsson Helsingborgs SOK 58:45 +10:06 7:56
7 Angelika Larsson Helsingborgs SOK 59:56 +11:17 8:05
8 Anna Olsson Lunds OK 1:01:41 +13:02 8:20
9 Johanna Karlsson OK Pan-Kristianstad 1:04:24 +15:45 8:42
10 Sieglinde Kundisch Lunds OK 1:04:43 +16:04 8:44
11 Louise Axelsson FK Göingarna 1:05:06 +16:27 8:47
12 Hanna Mellby Eslövs FK 1:05:43 +17:04 8:52
13 Carolina Nilsson OK Kompassen 1:05:59 +17:20 8:55
14 Camilla Selin FK Göingarna 1:06:43 +18:04 9:00
15 Lucie Weissova FK Göingarna 1:15:26 +26:47 10:11
16 Eva-Lotta Bengtsson Lunds OK 1:15:42 +27:03 10:13
17 Karin Kallioniemi Skåneslättens OL 1:18:39 +30:00 10:37
18 Anna Hellner Istrums SK 1:19:04 +30:25 10:41
19 Madeleine Gunnarsson OK Pan-Kristianstad 1:24:02 +35:23 11:21
20 Marie Svensson Rävetofta OK 1:25:08 +36:29 11:30
Niina Kautto Lunds OK ej start
Annika Wigren Lunds OK ej start

H21

11 000 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jakob Lööf OK Pan-Kristianstad 1:00:01 5:27
2 Erik Modig OK Pan-Kristianstad 1:05:43 +5:42 5:58
3 Harri Karlsson OK Pan-Kristianstad 1:05:55 +5:54 5:59
4 Andreas Ferm FK Göingarna 1:06:57 +6:56 6:05
5 Henrik Modig OK Pan-Kristianstad 1:07:05 +7:04 6:05
6 Michal Besta FK Göingarna 1:08:36 +8:35 6:14
7 Henrik Olofsson FK Snapphanarna 1:11:22 +11:21 6:29
8 Jonathan Gunnarsson OK Pan-Kristianstad 1:11:31 +11:30 6:30
9 Patrik Lindeberg Skåneslättens OL 1:13:03 +13:02 6:38
10 Jesper Håkansson FK Göingarna 1:14:13 +14:12 6:44
11 Rasmus Grönlund Lunds OK 1:15:48 +15:47 6:53
12 Andreas Eriksson Lunds OK 1:19:49 +19:48 7:15
13 Patrik Johansson Helsingborgs SOK 1:20:44 +20:43 7:20
14 Robin Westesson OK Kontinent 1:24:22 +24:21 7:40
15 Felix Alnervik Helsingborgs SOK 1:25:44 +25:43 7:47
16 Jakub Hodbod Lunds OK 1:31:45 +31:44 8:20
17 Anders Frick Trollhättans SK 1:31:58 +31:57 8:21
18 Olof Ottosson OK Pan-Kristianstad 1:32:57 +32:56 8:27
19 Björn Hellrup Helsingborgs SOK 1:33:16 +33:15 8:28
20 Johan Sander Skåneslättens OL 1:33:21 +33:20 8:29
21 Johan Lundqvist OK Gynge 1:40:09 +40:08 9:06
22 Henrik Johansson OK Pan-Kristianstad 1:46:12 +46:11 9:39
23 Mårten Niklasson Eslövs FK 2:03:19 +1:03:18 11:12
24 Peter Nilsson Lunds OK 2:17:30 +1:17:29 12:30
Tommy Svensson OK Gynge diskvalificerad
Erik Alnervik Helsingborgs SOK ej start
Anton Marmelid Helsingborgs SOK ej start

D20

5 900 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Viktoria Ernstsson FK Göingarna 40:12 6:48
2 Ann-Sofie Larsson Örkelljunga FK 45:05 +4:53 7:38
3 Jannie Hagård Rävetofta OK 47:12 +7:00 8:00
4 Anna Sjöström Lunds OK 1:04:43 +24:31 10:58
Frida Nilsson Skåneslättens OL ej start

H20

9 100 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johan Larsson Hässleholms OK 1:08:49 7:33
2 Simon Månsson Örkelljunga FK 1:12:56 +4:07 8:00
3 Martin Delin Härlövs IF 1:15:15 +6:26 8:16
4 Robert Wetterlöf OK Pan-Kristianstad 1:15:42 +6:53 8:19
5 Jakob Segerslätt Skåneslättens OL 1:28:41 +19:52 9:44
6 Jesper Ståhl IS Kullen 1:31:18 +22:29 10:01
Simon Christoferson Tormestorps IF ej start

D18

5 800 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Stina Berg IS Kullen 46:05 7:56
2 Elida Ottmer Tormestorps IF 47:11 +1:06 8:08
3 Anna Bredfelt Lunds OK 48:44 +2:39 8:24
4 Malin Jensen OK Kontinent 51:50 +5:45 8:56
5 Matilda Stensson Helsingborgs SOK 56:50 +10:45 9:47
6 Jenny Olsson Örkelljunga FK 1:00:04 +13:59 10:21
7 Anna Åhlin Helsingborgs SOK 1:04:07 +18:02 11:03
8 Nilla Hallabro Hässleholms OK 1:04:19 +18:14 11:05
9 Stina Olandersson OK Tyringe 1:09:15 +23:10 11:56
10 Emelie Sandberg OK Kontinent 1:11:04 +24:59 12:15
11 Tove Ståhl IS Kullen 1:12:59 +26:54 12:35
Louise Nordahl Helsingborgs SOK diskvalificerad

H18

7 400 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hugo Mattsson Skåneslättens OL 42:13 5:42
2 Anton Oddmo Härlövs IF 49:55 +7:42 6:44
3 Fredrik Nilsson Örkelljunga FK 50:58 +8:45 6:53
4 Johannes Henriksson Helsingborgs SOK 51:44 +9:31 6:59
5 Oskar Andersson OK Gynge 51:48 +9:35 7:00
6 Philip Pålsson Skåneslättens OL 53:05 +10:52 7:10
7 Karl Dannbring Skåneslättens OL 54:38 +12:25 7:22
8 Martin Bengtsson IS Kullen 55:54 +13:41 7:33
9 Ola Brönnheden Vimmerby OK 57:30 +15:17 7:46
10 Sebastian Ståhl IS Kullen 1:01:10 +18:57 8:15
11 Lucas Wändel Lunds OK 1:09:33 +27:20 9:23
12 Carl Swedenborg Lunds OK 1:10:46 +28:33 9:33
13 Daniel Karlsson OK Gynge 1:11:31 +29:18 9:39
Johan Ekelöv Skåneslättens OL diskvalificerad
David Arborelius IS Kullen diskvalificerad
Mattias Engström Skåneslättens OL ej start

D16

4 600 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Nicole Ljungdahl Hjärnarps GH OL 32:48 7:07
2 Julia Dahl IS Kullen 33:31 +0:43 7:17
3 Kajsa Wetterström Tormestorps IF 34:11 +1:23 7:25
4 Ellen Reimer Tormestorps IF 35:37 +2:49 7:44
5 Jessica Nilsson OK Torfinn 35:56 +3:08 7:48
6 Lisa Nyberg FK Åsen 37:43 +4:55 8:11
7 Moa Olsson Örkelljunga FK 39:18 +6:30 8:32
8 Felicia Feurstein FK Boken 42:32 +9:44 9:14
9 Erika Bengtsdotter IS Kullen 44:54 +12:06 9:45
10 Miranda Reimer Tormestorps IF 48:32 +15:44 10:33
11 Frida Hedin Hjärnarps GH OL 51:38 +18:50 11:13
12 Emelie Lennartsdotter Hästveda OK 52:00 +19:12 11:18
13 Emilia Karlsson OK Gynge 52:45 +19:57 11:28
14 Annika Jönsson Skåneslättens OL 54:07 +21:19 11:45
15 Lovisa Nilsson Tormestorps IF 54:33 +21:45 11:51
16 Caroline Lindelöw Härlövs IF 1:06:01 +33:13 14:21
17 Jessica Bjelk Hästveda OK 1:13:35 +40:47 15:59
18 Josefin Carlsson Tormestorps IF 1:16:28 +43:40 16:37
Karin Bredfelt Lunds OK ej start
Julia Österblad FK Boken ej start

H16

5 900 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Marcus Svensson FK Boken 35:18 5:58
2 Erik Lenning Skåneslättens OL 35:56 +0:38 6:05
3 Simon Engel Hässleholms OK 40:14 +4:56 6:49
4 Robin Larsson FK Göingarna 42:17 +6:59 7:10
4 Joakim Sjöberg Helsingborgs SOK 42:17 +6:59 7:10
6 Axel Schulz Helsingborgs SOK 42:18 +7:00 7:10
7 Henning Ottmer Tormestorps IF 42:30 +7:12 7:12
8 Karl-Johan Persson Tormestorps IF 49:02 +13:44 8:18
9 Anton Månsson Örkelljunga FK 49:21 +14:03 8:21
10 Erik Bengtsson IS Kullen 49:33 +14:15 8:23
11 Joel Kristiansson Hässleholms OK 51:07 +15:49 8:39
12 Harald Ottmer Tormestorps IF 52:35 +17:17 8:54
13 Mattis Ernstsson FK Göingarna 57:28 +22:10 9:44
14 Dennis Rudqvist Helsingborgs SOK 1:08:48 +33:30 11:39
15 Niclas Delin Härlövs IF 1:09:44 +34:26 11:49
16 Axel Matsson Hjärnarps GH OL 1:13:44 +38:26 12:29
17 Jonas Gustavsson Andrarums IF 1:21:43 +46:25 13:51
Rasmus Svantesson Hjärnarps GH OL ej start
Morgan Olsson Andrarums IF ej start
Marcus Nilsson/Kempff Hässleholms OK ej start

D14

4 300 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kajsa Hedin Hjärnarps GH OL 33:59 7:54
2 Patricia Edgarsson Andrarums IF 36:49 +2:50 8:33
3 Erica Eriksson Hjärnarps GH OL 38:41 +4:42 8:59
4 Ida Johansson Hjärnarps GH OL 39:22 +5:23 9:09
5 Matilda Arborelius IS Kullen 42:00 +8:01 9:46
6 Linnea Gustafsson OK Gynge 42:32 +8:33 9:53
7 Emma Andersson OK Gynge 47:59 +14:00 11:09
8 Amanda Nilsson Skåneslättens OL 48:01 +14:02 11:10
9 Madelene Axelsson Härlövs IF 48:10 +14:11 11:12
10 Emma Söderstjerna FK Boken 50:01 +16:02 11:37
11 Elin Carlsson Tormestorps IF 50:57 +16:58 11:50
12 Ida Wihlborg OK Gynge 51:10 +17:11 11:53
13 Anna Bengtsson IS Kullen 54:09 +20:10 12:35
14 Sara Jönsson Hässleholms OK 56:21 +22:22 13:06
15 Åse Dannbring Skåneslättens OL 59:29 +25:30 13:50
16 Ida Svenningsson Lunds OK 1:00:31 +26:32 14:04
17 Malin Heyden Lunds OK 1:01:24 +27:25 14:16
18 Cecilia Spångberg Lunds OK 1:16:42 +42:43 17:50
Pim Hedberg Lunds OK ej start
Nelly Carlsson Tormestorps IF ej start
Clara Olsson Lunds OK ej start
Frida Jönsson FK Boken ej start

H14

4 500 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anton Larsson FK Göingarna 35:29 7:53
2 Carl Rämmal Lunds OK 38:16 +2:47 8:30
3 David Svensson FK Boken 38:37 +3:08 8:34
4 Robin Karlsson Härlövs IF 39:02 +3:33 8:40
5 Jonathan Albinsson Tormestorps IF 40:50 +5:21 9:04
6 Joel Einarsson Tormestorps IF 41:17 +5:48 9:10
7 Erik Barr Zeilon Skåneslättens OL 43:04 +7:35 9:34
8 Holger Olsson Andrarums IF 43:26 +7:57 9:39
9 Elias Bengtsson IS Kullen 43:45 +8:16 9:43
10 Christoffer Möller Skåneslättens OL 51:16 +15:47 11:23
11 Jonas Hammarskiöld Lunds OK 57:32 +22:03 12:47
12 Nils-Joel Persson Tormestorps IF 58:48 +23:19 13:04
13 Hampus Larsson FK Göingarna 1:03:08 +27:39 14:01
14 Jakob Luedtke Skåneslättens OL 1:03:16 +27:47 14:03
15 Tobias Bladh Lunds OK 1:09:19 +33:50 15:24
16 Nils Swedenborg Lunds OK 1:09:44 +34:15 15:29
17 Elias Möller Skåneslättens OL 1:15:41 +40:12 16:49
18 Alfred Henriksson Lunds OK 1:21:20 +45:51 18:04
19 Thomas Svensson Helsingborgs SOK 1:27:40 +52:11 19:28
Anton Hansson Lunds OK diskvalificerad
Erik Kristiansson Hässleholms OK diskvalificerad
Johan Lenning Skåneslättens OL ej start
Daniel Nilsson Kempff Hässleholms OK ej start

D12

3 200 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jenny Bredfelt Lunds OK 26:14 8:11
2 Sofie Persson Härlövs IF 34:32 +8:18 10:47
3 Astrid Henriksson Helsingborgs SOK 35:01 +8:47 10:56
4 Ebba Söderlund Tormestorps IF 36:53 +10:39 11:31
5 Astrid Einarsson Tormestorps IF 37:22 +11:08 11:40
6 Elinor Delin Härlövs IF 38:30 +12:16 12:01
7 Tova Wennemo Lunds OK 41:02 +14:48 12:49
8 Rebecka Brorsson Tockarps IK 41:47 +15:33 13:03
9 Nellie Henriksson Tormestorps IF 43:32 +17:18 13:36
10 Malin Thorneman Helsingborgs SOK 46:39 +20:25 14:34
11 Klara Andersson Härlövs IF 49:38 +23:24 15:30
12 Emmy Helmersson Hässleholms OK 50:40 +24:26 15:50
13 Anna Jönsson Tormestorps IF 55:31 +29:17 17:20
14 Elin Wihlborg OK Gynge 55:42 +29:28 17:24
15 Klara Gewert Lunds OK 56:46 +30:32 17:44
16 Cecilia Rämmal Lunds OK 1:01:11 +34:57 19:07
17 Emelie Feurstein FK Boken 1:01:40 +35:26 19:16
Ellen Rosenkvist Helsingborgs SOK diskvalificerad

H12

3 300 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Melker Larsson FK Göingarna 26:12 7:56
2 Isak Prellner Skåneslättens OL 30:15 +4:03 9:10
3 Adam Segerslätt Skåneslättens OL 32:28 +6:16 9:50
4 Fritjof Axelsson FK Göingarna 32:53 +6:41 9:57
5 Valle Johansson Skåneslättens OL 34:09 +7:57 10:20
6 Erik Jönsson FK Boken 37:07 +10:55 11:14
7 Alfred Wennemo Lunds OK 40:00 +13:48 12:07
8 Jakob Höst Hjärnarps GH OL 41:37 +15:25 12:36
9 Erik Winbladh Lunds OK 43:19 +17:07 13:07
10 Bernard Mattsson Skåneslättens OL 48:16 +22:04 14:37
11 Jonatan Österblad FK Boken 54:38 +28:26 16:33
12 Jakob Albinsson Tormestorps IF 58:58 +32:46 17:52
13 Theo Pistora Lunds OK 1:04:24 +38:12 19:30
14 Martin Johansson Hjärnarps GH OL 1:14:04 +47:52 22:26
15 Martin Lindelöw Härlövs IF 1:17:22 +51:10 23:26

D10

2 500 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Wilma Markholm Skåneslättens OL 19:00 7:36
2 Hilda Axelsson FK Göingarna 19:11 +0:11 7:40
3 Tea Markholm Skåneslättens OL 19:44 +0:44 7:53
4 Irmalinn Nilsson Härlövs IF 21:18 +2:18 8:31
5 Carolin Gradin Andrarums IF 21:26 +2:26 8:34
6 Tilda Henriksson Tormestorps IF 21:42 +2:42 8:40
7 Tilda Johansson OK Pan-Kristianstad 25:07 +6:07 10:02
8 Frida Björk Örkelljunga FK 26:29 +7:29 10:35
9 Tina Ljungqvist Lunds OK 28:41 +9:41 11:28
10 Clara Ehrnborn Andrarums IF 30:22 +11:22 12:08
11 Elin Asplund OK Kompassen 34:40 +15:40 13:52
12 Matilda Rylander FK Göingarna 34:46 +15:46 13:54
13 Moa Asplund OK Kompassen 37:26 +18:26 14:58
Betty Ottosson OK Torfinn diskvalificerad
Vilma Svantesson Hjärnarps GH OL ej start

H10

2 500 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Allan Hedberg Lunds OK 15:43 6:17
2 Oscar Modig OK Pan-Kristianstad 17:33 +1:50 7:01
3 Axel Prellner Skåneslättens OL 17:34 +1:51 7:01
4 Ludvig Hallabro Hässleholms OK 17:49 +2:06 7:07
5 Povel Hedberg Lunds OK 18:05 +2:22 7:14
6 Simon Harden FK Boken 18:13 +2:30 7:17
7 Melker Andersson Härlövs IF 19:02 +3:19 7:36
8 Viggo Johansson Skåneslättens OL 19:25 +3:42 7:46
9 Per-Anton Persson Tormestorps IF 24:23 +8:40 9:45
10 Pontus Eriksson Hjärnarps GH OL 24:34 +8:51 9:49
11 Fabian Andersson Andrarums IF 32:03 +16:20 12:49
12 Eskil Winstedt Lunds OK 37:01 +21:18 14:48
13 Oscar Ehrnborn Andrarums IF 47:50 +32:07 19:08
Emanuel Wennemo Lunds OK diskvalificerad

D35

5 300 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Maria Modig OK Pan-Kristianstad 53:10 10:01
2 Maria Helmersson Hässleholms OK 58:39 +5:29 11:03

H35

7 700 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Magnus Granqvist FK Göingarna 51:27 6:40
2 Håkan Palm FK Boken 52:03 +0:36 6:45
3 Richard Eng OK Pan-Kristianstad 53:14 +1:47 6:54
4 Erik Bengtsson FK Åsen 53:43 +2:16 6:58
5 Thomas Nilsson Eslövs FK 55:42 +4:15 7:14
6 Mikael Pihl Lunds OK 56:33 +5:06 7:20
7 Jens Sörvik Lunds OK 58:33 +7:06 7:36
8 Jonny Selander OK Tyringe 58:47 +7:20 7:38
9 Magnus Tenghagen Härlövs IF 58:49 +7:22 7:38
10 Bo-Arne Olsson Eslövs FK 1:03:08 +11:41 8:11
11 Mattias Åberg Eslövs FK 1:04:50 +13:23 8:25
12 Tomas Vensryd Eslövs FK 1:14:00 +22:33 9:36
Mikael Aspegren Andrarums IF diskvalificerad

D40

4 400 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Susanne Andersson Härlövs IF 29:50 6:46
2 Ingela Thoresson Andrarums IF 35:37 +5:47 8:05
3 Marie Olsson Örkelljunga FK 35:44 +5:54 8:07
4 Annika Engel Hässleholms OK 39:30 +9:40 8:58
5 Helena Kristiansson Hässleholms OK 40:29 +10:39 9:12
6 Carina Lindelöw Härlövs IF 42:52 +13:02 9:44
7 Helena Åhlin Helsingborgs SOK 43:17 +13:27 9:50
8 Margareta Rylander FK Göingarna 44:01 +14:11 10:00
9 Annika Larsson FK Göingarna 44:53 +15:03 10:12
10 Susanne W Karlsson Härlövs IF 45:51 +16:01 10:25
11 Ingrid Jensen OK Kontinent 46:30 +16:40 10:34
12 Åsa Hedin Hjärnarps GH OL 47:28 +17:38 10:47
13 Susanne Burström FK Boken 49:26 +19:36 11:14
14 Helena Svensson FK Boken 51:28 +21:38 11:41
15 Carina Eriksson Hjärnarps GH OL 52:20 +22:30 11:53
16 Sara Henriksson Tormestorps IF 52:27 +22:37 11:55
17 Gunilla Sandberg OK Kontinent 1:02:05 +32:15 14:06
Anna Reimer Tormestorps IF diskvalificerad
Karin Johansson FK Göingarna ej start

H40

6 900 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tomas Westlund OK Pan-Kristianstad 39:59 5:47
2 Magnus Larsson FK Göingarna 41:19 +1:20 5:59
3 Patrik Rosén Hästveda OK 42:48 +2:49 6:12
4 Anders Selin FK Göingarna 43:48 +3:49 6:20
5 Niklas Jönsson Lunds OK 44:46 +4:47 6:29
6 Vidar Albinsson Tormestorps IF 45:12 +5:13 6:33
7 Håkan Axelsson FK Göingarna 45:29 +5:30 6:35
8 Jan-Ove Wiking Istrums SK 45:38 +5:39 6:36
9 Fabian Ljungquist Lunds OK 46:57 +6:58 6:48
10 Niklas Nilsson Härlövs IF 48:14 +8:15 6:59
11 Magnus Larsen FK Boken 49:12 +9:13 7:07
12 Henric Höglind OK Pan-Kristianstad 50:31 +10:32 7:19
13 Håkan Eriksson Hästveda OK 51:26 +11:27 7:27
14 Jalle Josefsson Lunds OK 56:50 +16:51 8:14
15 Mikael Gustafsson OK Gynge 57:23 +17:24 8:18
16 Niklas Welander Örkelljunga FK 1:00:02 +20:03 8:42
17 Jonas Höst Hjärnarps GH OL 1:01:48 +21:49 8:57
18 Malte Lennerstedt Lunds OK 1:04:38 +24:39 9:22
19 Björn Svensson Helsingborgs SOK 1:06:04 +26:05 9:34
20 Olof Barr Skåneslättens OL 1:06:27 +26:28 9:37
21 Per Rudqvist Helsingborgs SOK 1:19:01 +39:02 11:27
22 Jan Sjöström Hjärnarps GH OL 1:23:12 +43:13 12:03
Nils Pistora Lunds OK diskvalificerad
Bo Wetterström Tormestorps IF diskvalificerad

D45

4 400 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ingela Ekelöv Skåneslättens OL 31:47 7:13
2 Ingela Andersson Lunds OK 37:40 +5:53 8:33
3 Britt-Marie Bengtsson FK Åsen 38:22 +6:35 8:43
4 Christel Olsson FK Åsen 39:31 +7:44 8:58
5 Karin Ståhl IS Kullen 40:37 +8:50 9:13
6 Lotta Gyllensten Skåneslättens OL 40:42 +8:55 9:15
7 Ann-Kristin Sjöström Lunds OK 43:18 +11:31 9:50
8 Anette Thoresson Andrarums IF 44:50 +13:03 10:11
9 Lotta Berndtsson Skåneslättens OL 47:54 +16:07 10:53
10 Kerstin Olsson Eslövs FK 48:56 +17:09 11:07
11 Kristina Spångberg Lunds OK 49:30 +17:43 11:14
12 Wiveka Ernstsson FK Göingarna 51:07 +19:20 11:37
13 Eva Karlsson OK Gynge 53:09 +21:22 12:04
14 Ing-Britt Swedenborg Lunds OK 56:28 +24:41 12:49
15 Maritha Schön Andrarums IF 1:00:45 +28:58 13:48
16 Åsa Kull-Persson Tormestorps IF 1:05:41 +33:54 14:55
17 Ann-Louise Ehn-Westesson OK Kontinent 1:14:26 +42:39 16:55
Ann-Marie Hansson IS Kullen diskvalificerad
Anne Svantesson Hjärnarps GH OL ej start

H45

6 600 m, 31 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Stefan Pålsson Skåneslättens OL 40:50 6:11
2 Peter Hedberg Lunds OK 42:36 +1:46 6:27
3 Henrik Larsson FK Göingarna 43:37 +2:47 6:36
4 Per-Olof Andersson OK Tyringe 47:14 +6:24 7:09
5 Bengt Olsson Eslövs FK 49:52 +9:02 7:33
6 Peter Larsson FK Boken 50:40 +9:50 7:40
7 Ulf Linderfalk Skåneslättens OL 52:33 +11:43 7:57
8 Hans Hedin Hjärnarps GH OL 53:22 +12:32 8:05
9 Bengt Grewin Frölunda OL 53:34 +12:44 8:06
10 Bengt-Åke Berndtsson Skåneslättens OL 56:31 +15:41 8:33
11 Stefan Dahl IS Kullen 57:42 +16:52 8:44
12 Lars Hallabro Hässleholms OK 59:40 +18:50 9:02
13 Thomas Johansson Örkelljunga FK 1:00:09 +19:19 9:06
14 Anders Berg IS Kullen 1:00:40 +19:50 9:11
15 Gert Pettersson Lunds OK 1:01:34 +20:44 9:19
16 Michael Christoferson Tormestorps IF 1:02:23 +21:33 9:27
17 Stefan Reimer Tormestorps IF 1:02:51 +22:01 9:31
18 Jens Arborelius IS Kullen 1:05:27 +24:37 9:55
19 Ulf Nyberg Eslövs FK 1:05:38 +24:48 9:56
20 Carl Aspegren Tormestorps IF 1:06:20 +25:30 10:03
21 Peder Nilsson OK Torfinn 1:06:56 +26:06 10:08
22 Patrick Persson Härlövs IF 1:08:44 +27:54 10:24
23 Anders Hansson OK Kontinent 1:09:01 +28:11 10:27
24 Ulf Minör Lunds OK 1:09:13 +28:23 10:29
25 Tomas Nilsson Hässleholms OK 1:10:46 +29:56 10:43
26 Pål Bengtsson IS Kullen 1:11:34 +30:44 10:50
27 Mats-Ola Persson Tormestorps IF 1:12:19 +31:29 10:57
28 Jan-I Nygren FK Boken 1:15:15 +34:25 11:24
29 Håkan Jönsson OK Kontinent 1:15:45 +34:55 11:28
Rikard Swedenborg Lunds OK diskvalificerad
Magnus Jensen OK Kontinent diskvalificerad
Per Andersson OK Gynge ej start
Per-Åke Nilsson FK Göingarna ej start
Lars Svantesson Hjärnarps GH OL ej start
Magnus Wändel Lunds OK ej start

D50

4 200 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Eva Folkesson Lööf OK Pan-Kristianstad 31:49 7:34
2 Agneta Erfors OK Torfinn 35:55 +4:06 8:33
3 Anna Thorell-Jönsson OK Kontinent 36:36 +4:47 8:42
4 Kerstin Persson FK Göingarna 36:57 +5:08 8:47
5 Lena Olsson Skåneslättens OL 37:32 +5:43 8:56
6 Christina Olsson Skåneslättens OL 40:24 +8:35 9:37
7 Ingrid Svantesdotter FK Göingarna 40:39 +8:50 9:40
8 Monica Johansson Hjärnarps GH OL 42:20 +10:31 10:04
9 Tina Hagård Rävetofta OK 42:38 +10:49 10:09
10 Eva Wildmark Andrarums IF 48:59 +17:10 11:39
11 Inger Norling-Frick FK Göingarna 52:11 +20:22 12:25
Christina Segerslätt Skåneslättens OL ej start
Ewa Roos Helsingborgs SOK ej start

H50

6 200 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mats Brorsson Tockarps IK 36:53 5:56
2 Ulf Jungstrand OK Skogsfalken 38:31 +1:38 6:12
3 Lars Söderlund Tormestorps IF 40:50 +3:57 6:35
4 Bengt Larsson FK Göingarna 43:00 +6:07 6:56
5 Ronnie Ljunggren OK Tyringe 47:31 +10:38 7:39
6 Fredrik Hjort Helsingborgs SOK 49:20 +12:27 7:57
7 Anders Irbäck Lunds OK 50:22 +13:29 8:07
8 Sten Segerslätt Skåneslättens OL 53:15 +16:22 8:35
9 Per Svenningsson Lunds OK 57:16 +20:23 9:14
10 Mats Skäppegård FK Åsen 58:23 +21:30 9:25
11 Leif Lindau OK Torfinn 1:00:08 +23:15 9:41
12 Alf Westesson OK Kontinent 1:01:58 +25:05 9:59
13 Bo Arne Ståhl IS Kullen 1:04:07 +27:14 10:20
14 Jan Ottmer Tormestorps IF 1:05:44 +28:51 10:36
15 Sverker Eriksson OK Gynge 1:05:55 +29:02 10:37
16 Lars Göran Nyberg FK Åsen 1:08:07 +31:14 10:59
17 Johnny Johansson Hjärnarps GH OL 1:12:58 +36:05 11:46
18 Stefan Nilsson OK Kontinent 1:37:53 +1:01:00 15:47
Peter Schulz Helsingborgs SOK diskvalificerad
Rickard Henriksson Helsingborgs SOK ej start
Anders Johansson Lunds OK ej start

D55

4 200 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ina Lindeberg Skåneslättens OL 31:29 7:29
2 Eva Tykesson Rävetofta OK 38:21 +6:52 9:07
3 Gudrun Nilsson Lunds OK 42:24 +10:55 10:05
4 Ulla Engelby OK Pan-Kristianstad 43:33 +12:04 10:22
5 Gabrielle Brun Andrarums IF 55:34 +24:05 13:13
6 Barbro Nilsson Andrarums IF 1:01:03 +29:34 14:32
7 Inger Martin Tormestorps IF 1:19:59 +48:30 19:02
Margareta Schölin Tockarps IK ej start

H55

5 700 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sven-Inge Svensson Hässleholms OK 39:25 6:54
2 Thomas Nilsson FK Göingarna 43:16 +3:51 7:35
3 Bertil Månsson Örkelljunga FK 43:43 +4:18 7:40
4 Karl-Gunnar Olsson Lunds OK 43:57 +4:32 7:42
5 Stellan Martinsson OK Tyringe 47:12 +7:47 8:16
6 Per Arne Evaldsson OK Gynge 47:50 +8:25 8:23
7 Torgny Ottosson OK Torfinn 48:52 +9:27 8:34
8 Arne Andersson OK Torfinn 50:18 +10:53 8:49
9 Olle Bohman Hjärnarps GH OL 51:08 +11:43 8:58
10 Anders Wallner OK Pan-Kristianstad 51:36 +12:11 9:03
11 Gert Olsson Tockarps IK 53:28 +14:03 9:22
12 Hans Larsson Hässleholms OK 55:32 +16:07 9:44
13 Rolf Ohrlander OK Pan-Kristianstad 57:49 +18:24 10:08
14 Holger Sigbo OK Kompassen 1:00:19 +20:54 10:34
15 Rolf Nilsson Frosta OK 1:01:15 +21:50 10:44
16 Bengt Hansson Andrarums IF 1:04:07 +24:42 11:14
Jan Olof Ferm FK Göingarna ej start
Lennart Erfors OK Torfinn ej start
Christer Ljungdahl Hjärnarps GH OL ej start

D60

4 200 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Inger Glans OK Torfinn 41:48 9:57
2 Åsa Ståhl Hjärnarps GH OL 48:34 +6:46 11:33
3 Karin Persson OK Tyringe 48:38 +6:50 11:34
4 Sonja Hammar OK Kompassen 55:46 +13:58 13:16
5 Ingrid Olofsson FK Snapphanarna 1:01:38 +19:50 14:40
6 Anna-Lisa Hansson OK Pan-Kristianstad 1:03:04 +21:16 15:00
7 Britt Åkesson Hässleholms OK 1:05:48 +24:00 15:40
8 Karin Bengtsson OK Kompassen 1:06:04 +24:16 15:43
9 Kerstin Larsson OK Pan-Kristianstad 1:06:59 +25:11 15:56
10 Karin Larsson OK Kompassen 1:07:23 +25:35 16:02
11 Margareta Sjöberg Lunds OK 1:09:55 +28:07 16:38
12 Inga Ljungquist Lunds OK 1:37:55 +56:07 23:18

H60

5 300 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Leif Sandgren Frosta OK 36:23 6:51
2 Agne Bengtsson OK Kompassen 37:08 +0:45 7:00
3 Lars Lindborg Tormestorps IF 39:33 +3:10 7:27
4 Göran Johnsson Skåneslättens OL 42:35 +6:12 8:02
5 Erland Martinsson OK Tyringe 43:55 +7:32 8:17
6 Kenth Sundgren Skåneslättens OL 45:53 +9:30 8:39
7 Roy Owesson Helsingborgs SOK 46:28 +10:05 8:46
8 Willie Ohlsson Rävetofta OK 46:45 +10:22 8:49
9 Åke Persson Hjärnarps GH OL 47:09 +10:46 8:53
10 Gert Olsson Skåneslättens OL 47:18 +10:55 8:55
11 Janne Lindholm Frosta OK 48:23 +12:00 9:07
12 Bo Anders Nilsson Lunds OK 50:27 +14:04 9:31
13 Christer Jönsson Lunds OK 52:01 +15:38 9:48
14 Stig Johansson Helsingborgs SOK 52:26 +16:03 9:53
15 Tor-Eve Bengtsson Helsingborgs SOK 53:21 +16:58 10:03
16 Börje Åkesson Frosta OK 54:42 +18:19 10:19
17 Ingvar Schön Andrarums IF 57:02 +20:39 10:45
18 Claes-Göran Green Lunds OK 57:22 +20:59 10:49
19 Ingvar Olofsson FK Snapphanarna 59:11 +22:48 11:10
20 Bengt Ståhl Hjärnarps GH OL 1:01:37 +25:14 11:37
21 Nils-Erik Bondesson Frosta OK 1:04:00 +27:37 12:04
22 Kent Nilsson Andrarums IF 1:04:50 +28:27 12:13
23 Sven-Erik Persson Frosta OK 1:05:10 +28:47 12:17
24 Leif Karlsson Frosta OK 1:05:56 +29:33 12:26
25 Roland Nilsson OK Kompassen 1:08:09 +31:46 12:51
26 Tommy Held FK Åsen 1:13:37 +37:14 13:53
27 Robert Simonsen Tormestorps IF 1:15:14 +38:51 14:11
28 Göran Larsson OK Kompassen 1:23:52 +47:29 15:49
Bill Schölin Tockarps IK diskvalificerad
Sven-Eric Ericson Helsingborgs SOK ej start
Dag Lewis-Jonsson Helsingborgs SOK ej start
Sven Erik Frick FK Göingarna ej start

D65

3 500 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gull Svensson Tockarps IK 30:32 8:43
2 Torill Svendsen Lunds OK 34:17 +3:45 9:47
3 Ann-Charlotte Jensen Andrarums IF 35:08 +4:36 10:02
4 Britt Forsell Pirozzi Lunds OK 35:35 +5:03 10:10
5 Gunilla Grönblad Härlövs IF 40:26 +9:54 11:33
6 Lena Pehrsson OK Silva 40:30 +9:58 11:34
7 Birgit Palm FK Boken 40:54 +10:22 11:41
8 Astrid Johannesson Helsingborgs SOK 41:13 +10:41 11:46
9 Siw Nilsson OK Kompassen 44:24 +13:52 12:41
10 Kerstin Nilsson OK Gynge 45:22 +14:50 12:57
11 Gunnel Lindahl FK Boken 50:33 +20:01 14:26
12 Gunnel Wester Örkelljunga FK 50:47 +20:15 14:30
13 Marita Pusa FK Boken 51:38 +21:06 14:45
14 Eva Åberg Frosta OK 51:57 +21:25 14:50
15 Lilian Härwell Eslövs FK 54:17 +23:45 15:30
16 Kerstin Ingegerd Nilsson Tormestorps IF 57:38 +27:06 16:28
Gunnel Andersson Andrarums IF ej start

H65

4 400 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Bengt Bergman Lunds OK 33:10 7:32
2 Per-Olof Fernberg IS Skanne 33:24 +0:14 7:35
3 Bo Olofsson Hästveda OK 33:37 +0:27 7:38
4 Inge Persson FK Boken 34:04 +0:54 7:44
5 Lars Hylén Skåneslättens OL 34:06 +0:56 7:45
6 Göran Bengtsson Tockarps IK 34:22 +1:12 7:48
7 Knut Masseck Skåneslättens OL 34:54 +1:44 7:55
8 Kent Johansson Örkelljunga FK 35:22 +2:12 8:02
9 Ingvar Persson FK Åsen 35:59 +2:49 8:10
10 Jan Flansbjer Ringsjö OK 37:49 +4:39 8:35
11 Benkt Anderson Lunds OK 38:50 +5:40 8:49
12 Stig Larsson Rävetofta OK 39:10 +6:00 8:54
13 Erling Larsson Hässleholms OK 39:58 +6:48 9:05
14 Christer Grönblad Härlövs IF 42:39 +9:29 9:41
15 Ola Nordtorp Helsingborgs SOK 43:21 +10:11 9:51
16 Jan Bergström Andrarums IF 43:22 +10:12 9:51
17 Kjell Larsson OK Pan-Kristianstad 43:23 +10:13 9:51
18 Bertil Olofsson Andrarums IF 43:50 +10:40 9:57
19 Lennart Svensson Rävetofta OK 44:48 +11:38 10:10
20 Åke Olsson Hässleholms OK 44:52 +11:42 10:11
21 Kjell Dahlman Tormestorps IF 45:20 +12:10 10:18
22 Lars Lindén OK Gynge 45:43 +12:33 10:23
23 Peeter-Jaan Kask Lunds OK 45:46 +12:36 10:24
24 Raimo Salminen OK Pan-Kristianstad 45:47 +12:37 10:24
25 Per-Åke Andersson IS Kullen 46:32 +13:22 10:34
26 Sven Thelandersson Lunds OK 48:28 +15:18 11:00
27 Jan-Evert Ohlsson Andrarums IF 48:49 +15:39 11:05
28 Macke Selander Helsingborgs SOK 49:54 +16:44 11:20
29 Bengt-Åke Nilsson OK Torfinn 50:42 +17:32 11:31
30 Johnny Malmgren Hjärnarps GH OL 53:02 +19:52 12:03
31 Nils Mårtensson Andrarums IF 54:32 +21:22 12:23
32 Alf Lindahl FK Boken 57:39 +24:29 13:06
33 Christer Ljungquist Lunds OK 1:23:55 +50:45 19:04
Verner Lönnqvist Härlövs IF diskvalificerad
Sven-Erik Forsell Lunds OK diskvalificerad
Roland Offrell Frosta OK ej start

D70

2 800 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Inga-Britt Bengtsson OK Pan-Kristianstad 37:00 13:12
2 Karin Lexell OK Torfinn 41:42 +4:42 14:53
3 Barbro Hugosson Lunds OK 1:01:19 +24:19 21:53

H70

4 400 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ingemar Svensson Lunds OK 42:33 9:40
2 Lennart Johansson Hässleholms OK 43:08 +0:35 9:48
3 Anders Carlsson Skåneslättens OL 43:14 +0:41 9:49
4 Bertil Lööf OK Pan-Kristianstad 43:47 +1:14 9:57
5 Peo Bengtsson OK Pan-Kristianstad 44:08 +1:35 10:01
6 Allan Sunnergren Hjärnarps GH OL 45:36 +3:03 10:21
7 Nils-Åke Nilsson Härlövs IF 45:44 +3:11 10:23
8 Roland Edvinsson FK Göingarna 47:03 +4:30 10:41
9 Göran Seger FK Boken 48:53 +6:20 11:06
10 Sven Levin Andrarums IF 49:01 +6:28 11:08
11 Bengt I Nilsson Frosta OK 49:20 +6:47 11:12
12 Torbjörn Wingqvist Skåneslättens OL 51:11 +8:38 11:37
13 Hubert Hugosson OK Gynge 52:59 +10:26 12:02
14 Roland Akselsson Lunds OK 54:01 +11:28 12:16
15 Bengt Olofsson Hjärnarps GH OL 54:20 +11:47 12:20
16 Gunnar Sandström OK Pan-Kristianstad 55:14 +12:41 12:33
17 Einar Sjöström Rävetofta OK 55:20 +12:47 12:34
18 Inge Nilsson Tockarps IK 56:18 +13:45 12:47
19 Nils-G Svensson OK Kompassen 57:31 +14:58 13:04
20 Börje Nilsson Hässleholms OK 58:08 +15:35 13:12
21 Gunnar Friberg OK Kompassen 1:11:16 +28:43 16:11
22 Sedney Hugosson Lunds OK 1:42:03 +59:30 23:11
Bo Svensson Tockarps IK diskvalificerad
Allan Hammar OK Kompassen diskvalificerad
Burne Nilsson OK Torfinn ej start

D75

2 800 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kerstin Granstedt OK Pan-Kristianstad 29:44 10:37
2 Clarie Ek OK Pan-Kristianstad 36:42 +6:58 13:06
Gun Hansson Andrarums IF diskvalificerad

H75

3 500 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Bo Bengtsson Hässleholms OK 33:46 9:38
2 Karl-Erik Persson OK Kompassen 35:46 +2:00 10:13
3 Ingvar Petersson Hässleholms OK 37:24 +3:38 10:41
4 Jan-Eric Nelking FK Åsen 38:32 +4:46 11:00
5 Curt Hjalmarsson Hässleholms OK 39:51 +6:05 11:23
6 Kjell Björup Lunds OK 40:51 +7:05 11:40
7 Leo Åkesson Härlövs IF 43:27 +9:41 12:24
8 Bengt Edvardsson OK Torfinn 50:07 +16:21 14:19
9 Ingvar L Lunds OK 50:31 +16:45 14:26
Klas Tykesson Rävetofta OK ej start

D80

2 800 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lisa Hedström OK Pan-Kristianstad 35:55 12:49
2 Marianne Eriksson Tockarps IK 45:01 +9:06 16:04
3 Anna-Lena Nordahl Örkelljunga FK 58:49 +22:54 21:00
4 Solvey Bergdahl Helsingborgs SOK 1:01:11 +25:16 21:51
5 Ulla Hjalmarsson Hässleholms OK 1:02:01 +26:06 22:08

H80

3 500 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Curth Svensson Skåneslättens OL 40:19 11:31
2 Bertil Johansson Skåneslättens OL 42:33 +2:14 12:09
3 Arne Nordahl Örkelljunga FK 44:07 +3:48 12:36
4 Nils Rågstedt IS Kullen 49:54 +9:35 14:15
5 Ragnar Bengtsson FK Snapphanarna 53:38 +13:19 15:19
6 Kjell-Arne Pettersson Härlövs IF 59:30 +19:11 17:00
7 Åke Dahlström FK Snapphanarna 59:57 +19:38 17:07
8 Nils-Åke Nilsson Andrarums IF 1:00:14 +19:55 17:12
9 Ove Nordahl Simrishamns OK 1:40:44 +1:00:25 28:46
Egon Persson OK Kompassen diskvalificerad
Nils Bohman OK Kompassen ej start

H85

2 800 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Rune Isaksson Helsingborgs SOK 38:44 13:50
2 Kurt Pålsson Helsingborgs SOK 56:11 +17:27 20:03

Inskolning

2 200 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
Rasmus Johansson OK Pan-Kristianstad fullföljt

U1

2 200 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Edvin Selin FK Göingarna 21:18 9:40
2 Alfons Johansson Kallioniemi Skåneslättens OL 24:07 +2:49 10:57
3 Adam Johansson Skåneslättens OL 25:08 +3:50 11:25
4 Sofia Rämmal Lunds OK 27:01 +5:43 12:16
5 Victor Modig OK Pan-Kristianstad 28:21 +7:03 12:53
6 Stina Möller Skåneslättens OL 33:35 +12:17 15:15

U2

2 500 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anton Håkansson Lunds OK 21:07 8:26
2 Måns Persson Andrarums IF 23:02 +1:55 9:12
3 Samuel Sjölin Skåneslättens OL 23:32 +2:25 9:24
4 Johan Sjölin Skåneslättens OL 23:36 +2:29 9:26
5 Ylva Johansson Kallioniemi Skåneslättens OL 32:17 +11:10 12:54
6 Julia Aspegren Andrarums IF 36:03 +14:56 14:25
7 André Hansson Andrarums IF 36:04 +14:57 14:25
8 Vendela Dannbring Skåneslättens OL 36:08 +15:01 14:27
9 Linnea Heyden Lunds OK 36:28 +15:21 14:35
10 Rebecka Harden FK Boken 41:37 +20:30 16:38

U3

3 200 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 André Sjöström Hjärnarps GH OL 38:05 11:54
2 Rasmus Abrahamsson Lunds OK 1:25:51 +47:46 26:49

Öppen 1

2 500 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Wiktor Rydlund Hässleholms OK 22:19 8:55
2 Maja Tenghagen Härlövs IF 24:31 +2:12 9:48
3 Truls Carlsson Skåneslättens OL 28:55 +6:36 11:34
4 Anneli Andersson Frosta OK 29:08 +6:49 11:39
5 Linus Linden OK Tuvan 29:40 +7:21 11:52
6 Samuel Haagensen Skåneslättens OL 30:54 +8:35 12:21
7 Linnea Persson FK Boken 31:52 +9:33 12:44
8 Lukas Linden OK Tuvan 32:14 +9:55 12:53
9 Eskil Ellman Hässleholms OK 33:08 +10:49 13:15
10 Margela Persson Andrarums IF 34:41 +12:22 13:52
11 Stellan Gradin Andrarums IF 36:23 +14:04 14:33
12 Adam Gatte Malmö OK 37:25 +15:06 14:58
13 Eira Håkansson Malmö OK 37:28 +15:09 14:59
14 Thomas Andersson Frosta OK 38:12 +15:53 15:16
15 Pamela Svensson Okänd 43:13 +20:54 17:17
16 Melvin Nilsson Härlövs IF 44:18 +21:59 17:43
17 Gustav Andersson Härlövs IF 44:31 +22:12 17:48
Emma Wikforss Lunds OK diskvalificerad

Öppen 2

3 300 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Karl Fridolf Okänd 45:30 13:47
2 Victoria Johansson OK Pan-Kristianstad 52:41 +7:11 15:57
3 Tova Hermodsson Lunds OK 1:10:22 +24:52 21:19
4 Helena Berg IS Kullen 1:12:49 +27:19 22:03
5 Karin Gewert Okänd 1:23:17 +37:47 25:14
6 Arne Ekblad Malmö OK 1:30:03 +44:33 27:17
7 Rolf Lindeberg Malmö OK 1:30:09 +44:39 27:19
8 Anette Bohman Hjärnarps GH OL 1:40:04 +54:34 30:19
9 Inga-Maj Persson OK Gynge 1:45:21 +59:51 31:55
Johanna Oddmo Härlövs IF diskvalificerad
Joel Sjöström Hjärnarps GH OL diskvalificerad

Öppen 3

5 200 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Marie Wändel Lunds OK 1:14:16 14:16
2 Linda Ljungdahl Hjärnarps GH OL 1:15:13 +0:57 14:27
3 Emma Dahlson Ankarsrums OK 1:19:48 +5:32 15:20
4 Ida Bengtsson Tormestorps IF 1:26:35 +12:19 16:39
5 Carola Lindgren Andrarums IF 1:36:37 +22:21 18:34
6 Maria Johansson Lunds OK 1:37:19 +23:03 18:42
Kalle Borgstrand Okänd diskvalificerad
Emma Borgstrand Okänd diskvalificerad
Otto Borgstramd Okänd diskvalificerad
Malin Sangberg Minör Lunds OK diskvalificerad

Öppen 4

2 800 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anneli Wihlborg OK Gynge 27:20 9:45
2 Martin Palmblad Hässleholms OK 30:58 +3:38 11:03
3 Jeanette Johansson OK Pan-Kristianstad 31:17 +3:57 11:10
4 Niglas Rämmal Lunds OK 31:25 +4:05 11:13
5 My Hildingsson Lunds OK 32:33 +5:13 11:37
6 Maria Delin Härlövs IF 34:52 +7:32 12:27
7 Barbro Martinsson OK Tyringe 35:45 +8:25 12:46
8 Marie Borg FK Åsen 36:58 +9:38 13:12
9 Anna Ellmark Lunds OK 37:15 +9:55 13:18
10 Karin Malmgren Hjärnarps GH OL 39:14 +11:54 14:00
11 Marianne Carlsson Ringsjö OK 44:42 +17:22 15:57
12 Margareta Held FK Åsen 45:07 +17:47 16:06
13 Susanne Göransson Frosta OK 45:44 +18:24 16:20
14 Jörgen Britse Härlövs IF 46:44 +19:24 16:41
15 Jan Johansson Skåneslättens OL 47:05 +19:45 16:48
16 Göran Magnusson Frosta OK 47:26 +20:06 16:56
17 Christel Hansson OK Kontinent 47:50 +20:30 17:05
18 Ann-Kristine Nilsson Skåneslättens OL 49:35 +22:15 17:42
19 Rakel Wennemo Lunds OK 50:55 +23:35 18:11
20 Kennet Axelsson Härlövs IF 52:49 +25:29 18:51
21 Thomas Winbladh Lunds OK 57:21 +30:01 20:28
22 Ingrid Elgebrant Hjärnarps GH OL 58:10 +30:50 20:46
23 Katarina Höst Hjärnarps GH OL 58:36 +31:16 20:55
24 Ingrid Andersson Andrarums IF 1:01:27 +34:07 21:56
25 Lennart Persson OK Kompassen 1:08:35 +41:15 24:29
Nils Andersson OK Kompassen diskvalificerad
Lars Wallén Okänd diskvalificerad
Eric Elgebrant Hjärnarps GH OL diskvalificerad

Öppen 5

4 300 m, 34 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jörgen Karlsson Härlövs IF 35:22 8:13
2 Mikael Nilsson OK Torfinn 35:57 +0:35 8:21
3 Fredrik Olsson Eslövs FK 36:13 +0:51 8:25
4 Tony Dellros Hjärnarps GH OL 39:44 +4:22 9:14
5 Sandra Nilsson FK Åsen 41:56 +6:34 9:45
6 Bert Olsson Skåneslättens OL 42:10 +6:48 9:48
7 Carl Stihl OK Silva 43:01 +7:39 10:00
8 Gösta Svensson Rävetofta OK 43:02 +7:40 10:00
9 Ola Markholm Skåneslättens OL 44:22 +9:00 10:19
10 Anna Prellner Skåneslättens OL 46:18 +10:56 10:46
11 Per Sten Eslövs FK 46:30 +11:08 10:48
12 Peter Svensson Helsingborgs SOK 47:42 +12:20 11:05
13 Karin Lindholm Frosta OK 47:58 +12:36 11:09
14 Magnus Jönsson Skåneslättens OL 48:01 +12:39 11:10
15 Lars Olsson FK Göingarna 51:00 +15:38 11:51
16 Magnus Björk Örkelljunga FK 52:29 +17:07 12:12
17 Tomas Bruce OK Ravinen 53:31 +18:09 12:26
18 Aina Jeppsson Lunds OK 54:23 +19:01 12:38
19 Miklos Molnar Okänd 54:37 +19:15 12:42
20 Camilla Carlsson Härlövs IF 56:20 +20:58 13:06
21 Göran Rosenkvist Helsingborgs SOK 56:33 +21:11 13:09
22 Kristina Persson Härlövs IF 56:59 +21:37 13:15
23 Gun-Britt Kriblad Hjärnarps GH OL 58:08 +22:46 13:31
24 Bengt Engdahl Okänd 59:08 +23:46 13:45
25 Anna Isgren Okänd 1:00:13 +24:51 14:00
26 Sten Oddmo Härlövs IF 1:02:23 +27:01 14:30
27 Kristian Kriblad Hjärnarps GH OL 1:03:11 +27:49 14:41
28 Olle Lindeberg Lunds OK 1:04:11 +28:49 14:55
29 Agneta Bengtsson Skåneslättens OL 1:08:01 +32:39 15:49
30 Mia Hallabro Hässleholms OK 1:09:18 +33:56 16:06
31 Una Larsson Lunds OK 1:16:06 +40:44 17:41
32 Catarina Harden FK Boken 1:33:15 +57:53 21:41
33 Gunnar Swärd Hässleholms OK 2:01:08 +1:25:46 28:10
Jens Mikkelsen Okänd diskvalificerad

Öppen 6

5 700 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johan Andersson Okänd 46:03 8:04
2 Johan Karlsson OK Torfinn 49:27 +3:24 8:40
3 Enar Magnusson IS Skanne 57:26 +11:23 10:04
4 Johanna Weidolf Eslövs FK 1:07:20 +21:17 11:48
5 Lotta Sjöberg Helsingborgs SOK 1:08:58 +22:55 12:05
6 Anders Johansson Eslövs FK 1:12:44 +26:41 12:45
7 Mats Hildingsson Lunds OK 1:13:52 +27:49 12:57
8 Lars Sjöbeck Okänd 1:20:35 +34:32 14:08
9 Johan Meurling Lunds OK 1:44:30 +58:27 18:20

Öppen 7

3 500 m, 49 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Harald Persson Andrarums IF 23:06 6:36
2 Mats Bredfelt Lunds OK 26:46 +3:40 7:38
3 Marie Markholm Skåneslättens OL 27:11 +4:05 7:46
4 Håkan Karlsson OK Gynge 28:07 +5:01 8:02
5 Peter Held FK Åsen 29:38 +6:32 8:28
6 Jonas Åhlin Helsingborgs SOK 29:53 +6:47 8:32
7 Mikael Svensson OK Pan-Kristianstad 30:19 +7:13 8:39
8 Magnus Nilsson Andrarums IF 30:23 +7:17 8:40
9 Marie Grönlund Lunds OK 30:26 +7:20 8:41
10 Morgan Bjelk Hästveda OK 31:29 +8:23 8:59
11 Jenny Winbladh Lunds OK 31:37 +8:31 9:02
12 Camilla Nilsson OK Torfinn 31:49 +8:43 9:05
13 Bengt Bengtsson Tormestorps IF 32:01 +8:55 9:08
14 Mats Johansson FK Boken 32:37 +9:31 9:19
15 Kennet Ohlsson FK Boken 34:34 +11:28 9:52
16 Anna Wikström Hästveda OK 34:39 +11:33 9:54
17 Christina Björk Örkelljunga FK 34:57 +11:51 9:59
18 Margareta Olsson OK Tyringe 36:53 +13:47 10:32
19 Åsa Svensson OK Pan-Kristianstad 37:00 +13:54 10:34
20 Mats Torngren OK Linné 37:07 +14:01 10:36
21 Mia Andersson OK Gynge 37:10 +14:04 10:37
22 Ingvar Persson OK Tyringe 37:55 +14:49 10:50
23 Roger Olsson Andrarums IF 38:09 +15:03 10:54
24 Ronny Palm FK Boken 38:46 +15:40 11:04
25 Sten-Åke Kvist IS Kullen 39:09 +16:03 11:11
26 Siri Einarsson Tormestorps IF 39:45 +16:39 11:21
27 Frida Hildingsson Lunds OK 39:53 +16:47 11:23
28 Eva Ohlsson FK Boken 40:55 +17:49 11:41
29 Peter Ellmark Okänd 42:04 +18:58 12:01
30 Sven Johansson Bodafors OK 42:06 +19:00 12:01
31 Jörgen Möller Skåneslättens OL 43:26 +20:20 12:24
32 Pontus Luedtke Skåneslättens OL 43:27 +20:21 12:24
33 Pia Larsson FK Göingarna 43:28 +20:22 12:25
34 Anders Möller Skåneslättens OL 43:39 +20:33 12:28
35 Britt-Marie Stensson Helsingborgs SOK 44:13 +21:07 12:38
36 Lennart Stensson Helsingborgs SOK 44:14 +21:08 12:38
37 Lennart Månsson Ringsjö OK 45:06 +22:00 12:53
38 Stig Olsson Lunds OK 46:18 +23:12 13:13
39 Lars Lindeberg Skåneslättens OL 46:23 +23:17 13:15
40 Anita Olsson OK Silva 46:24 +23:18 13:15
40 Bibzi Persson Hässleholms OK 46:24 +23:18 13:15
42 Tommy Bengtsson Hässleholms OK 47:03 +23:57 13:26
43 Bengt Eriksson IS Kullen 47:40 +24:34 13:37
44 Ingegärd Lundh Hästveda OK 54:05 +30:59 15:27
45 Mikael Nilsson Frosta OK 54:27 +31:21 15:33
46 Bertil Ahlberg OK Gynge 58:55 +35:49 16:50
47 Ebbe Pehrsson OK Silva 1:11:05 +47:59 20:18
48 Arne Andersson Eslövs FK 1:20:40 +57:34 23:02
Peter Huss FK Boken diskvalificerad

Öppen 8

5 200 m, 34 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Magnus Wihlborg OK Gynge 36:09 6:57
2 Håkan Carlsson Skåneslättens OL 36:55 +0:46 7:05
3 Magnus Eklöv Okänd 39:51 +3:42 7:39
4 Karl Slättorp Växjö OK 40:49 +4:40 7:50
5 Roger Andersson Andrarums IF 43:03 +6:54 8:16
6 Sven Olsson OK Silva 46:17 +10:08 8:54
7 Sven-Arne Eriksson Hjärnarps GH OL 46:42 +10:33 8:58
8 Patrick Adlercreutz Lunds OK 46:44 +10:35 8:59
9 Tomas Rosén Hästveda OK 47:27 +11:18 9:07
10 Emelie Bengtsson Tormestorps IF 50:32 +14:23 9:43
11 Vivica Lassing Frosta OK 50:51 +14:42 9:46
12 Sven Erik Jönsson OK Tyringe 52:10 +16:01 10:01
13 Göran Lassing Frosta OK 53:04 +16:55 10:12
14 Hans-Inge Hansson OK Vilse 87 56:55 +20:46 10:56
15 Sabina Olsson FK Boken 58:15 +22:06 11:12
16 Lena Norrman IS Kullen 58:49 +22:40 11:18
17 Björn Lindqvist Skåneslättens OL 59:34 +23:25 11:27
18 Lennart Martinsson OK Tyringe 59:40 +23:31 11:28
19 Christine Karlsson OK Torfinn 59:47 +23:38 11:29
20 Anna Sjöbeck Okänd 1:00:10 +24:01 11:34
21 Niklas Henriksson Tormestorps IF 1:00:11 +24:02 11:34
22 Sofie Hansen Skåneslättens OL 1:00:50 +24:41 11:41
23 Anja Minör Lunds OK 1:01:03 +24:54 11:44
24 Emma Kriblad Hjärnarps GH OL 1:01:44 +25:35 11:52
25 Francois Druiche Lunds OK 1:02:10 +26:01 11:57
26 Börje Andersson OK Torfinn 1:04:53 +28:44 12:28
27 Peter Dannbring Skåneslättens OL 1:05:45 +29:36 12:38
28 Lars Sandblad IS Kullen 1:05:53 +29:44 12:40
29 Eva Tullberg IS Kullen 1:07:48 +31:39 13:02
30 Ruben Edvardsson Hästveda OK 1:12:02 +35:53 13:51
31 Torbjörn Johansson OK Tuvan 1:18:14 +42:05 15:02
32 Roland Eriksson Hästveda OK 1:18:36 +42:27 15:06
33 Mats Rosén Hästveda OK 1:27:35 +51:26 16:50
34 Sven Törnqvist Tormestorps IF 2:09:47 +1:33:38 24:57

Öppen 9

6 900 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Marcus Bill OK Pan-Kristianstad 46:38 6:45
2 Magnus Härwell Eslövs FK 47:44 +1:06 6:55
3 Ola Andertoft Markaryds FK 55:35 +8:57 8:03
4 Martin Kriblad Hjärnarps GH OL 56:01 +9:23 8:07
5 Jonas Andersson Skåneslättens OL 56:23 +9:45 8:10
6 Christian Glantz Andrarums IF 56:25 +9:47 8:10
7 Tobias Persson OK Kompassen 57:31 +10:53 8:20
8 Lina Jogeland IK Ymer 57:41 +11:03 8:21
9 Lindha Hellner Istrums SK 58:20 +11:42 8:27
10 Anders Frick FK Göingarna 1:01:21 +14:43 8:53
11 Tobias Karmstig Ankarsrums OK 1:01:55 +15:17 8:58
12 Olof Lethagen Okänd 1:02:02 +15:24 8:59
13 Martin Lindsjö Okänd 1:03:15 +16:37 9:10
14 Hans Ramne Hjärnarps GH OL 1:03:25 +16:47 9:11
15 Olle Windelius Frosta OK 1:03:57 +17:19 9:16
16 Jesper Nilsson Andrarums IF 1:09:22 +22:44 10:03
17 Per Linse Lunds OK 1:11:45 +25:07 10:23
18 Jan Lundin Okänd 1:25:00 +38:22 12:19
19 Kjell Wilhelmsson Andrarums IF 1:25:54 +39:16 12:26
20 Marielle Nilsson Andrarums IF 1:30:33 +43:55 13:07
Daniel Lundberg Okänd diskvalificerad

Öppen 10

2 200 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Nellie Rydlund Hässleholms OK 16:24 7:27
2 Filip Andersson Frosta OK 18:13 +1:49 8:16
3 Hanna Andersson Frosta OK 19:39 +3:15 8:55
4 Anton Held FK Åsen 20:37 +4:13 9:22
5 Johan Winbladh Lunds OK 20:42 +4:18 9:24
6 Linnéa Mattsson OK Tyringe 23:52 +7:28 10:50
7 Melker Hesselbom OK Tyringe 25:50 +9:26 11:44
8 Svante Selin FK Göingarna 28:31 +12:07 12:57
9 Tuva Selin FK Göingarna 28:44 +12:20 13:03
10 Felicia DeStefano OK Tyringe 28:57 +12:33 13:09
11 Didrik Pettersson FK Snapphanarna 29:28 +13:04 13:23
12 Ylva Prellner Skåneslättens OL 33:09 +16:45 15:04
13 Ronja Karlsson Härlövs IF 34:04 +17:40 15:29
14 Linnéa Säfström Hästveda OK 35:35 +19:11 16:10
15 Hjalmar Axelsson FK Göingarna 38:52 +22:28 17:40
16 Jon Wikström Hästveda OK 45:15 +28:51 20:34
Wilmer Selin FK Göingarna diskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser