Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Öppna Falumästerskapet dag

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Öppna Falumästerskapet dag
Arrangörsorganisation: Grycksbo IF OK
Datum: söndag 12 augusti 2012

D21

6 010 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia TörnqvistIFK Lidingös Skid o OK38:316:24
2Linn GrällsOK Kåre41:07+2:366:50
3Karolina A.HöjsgaardDomnarvets GOIF41:11+2:406:51
4Therese BergqvistKorsnäs IF OK42:46+4:157:06
5Linda ByströmStora Tuna OK45:00+6:297:29
6Lena BirkebaekStora Tuna OK46:39+8:087:45
7Rebecka AdolfssonOK Kåre48:25+9:548:03
8Maria BjörklundBjursås OK49:41+11:108:16
9Stina WåhlbergOK Kåre53:01+14:308:49
10Martina MorellOK Kåre54:44+16:139:06
11Martina ArkåsenOK Kåre1:00:17+21:4610:01

H21

9 980 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David AnderssonMalungs OK Skogsmårdarna50:295:03
2Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna51:45+1:165:11
3Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna53:19+2:505:20
4Johan NordlundLeksands OK54:28+3:595:27
5Johan LindbergMalungs OK Skogsmårdarna54:45+4:165:29
6Stepan KodedaMS Parma56:23+5:545:38
7Kristian DahlströmIFK Moras OK1:04:45+14:166:29
8Göran AnlindOK Skärmen1:06:30+16:016:39
9Mathias WilhelmssonStora Tuna OK1:07:18+16:496:44
10Mattias MårtsStora Tuna OK1:08:45+18:166:53
11Dmitri PotchepkoOK Kåre1:31:38+41:099:10
Ivan ForsgrenOK Tisarendiskvalificerad

D18

4 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elina Von KrusenstiernaOK Kåre34:247:29
2Amelie EkströmOK Kåre36:29+2:057:56
3Hanna SahlinOK Kåre40:59+6:358:55
4Linnéa HahneInsjöns IF OK43:15+8:519:25
5Julia AdolfssonOK Kåre46:37+12:1310:09
6Hanna BerglundOK Kåre1:17:02+42:3816:46
Hanna GustafssonOK Kåreej start

H18

5 510 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Per-Erik FredbergKorsnäs IF OKej start

D16

4 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erica EdmanKorsnäs IF OK37:388:46
2Lina FredrikssonKorsnäs IF OK38:31+0:538:58
3Ronja BjörklundBjursås OK39:35+1:579:13
4Engla FläckGrycksbo IF OK49:19+11:4111:29
Anna BjörklundBjursås OKdiskvalificerad

H16

4 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin BergkvistBjursås OK32:046:59
2Emil ÅbergKorsnäs IF OK33:14+1:107:14
3Fredrik PerssonDomnarvets GOIF33:17+1:137:15
4Jonas GustafssonOK Kåre39:05+7:018:30
5Viktor DjerfVästerbergslagens OL44:16+12:129:38
6Martin BergmanOK Kåre46:47+14:4310:11
7Erik BerglundOK Kåre52:08+20:0411:21
8Filip HahneInsjöns IF OK55:06+23:0212:00
Eric DanielssonOK Kåreej start

D14

3 760 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK31:098:17
2Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre36:32+5:239:42
3Frida FredrikssonKorsnäs IF OK38:17+7:0810:10
4Jenny PerersKorsnäs IF OK39:29+8:2010:30
5Ellen SarasGrycksbo IF OK41:48+10:3911:07
6Cecilia DjerfVästerbergslagens OL46:05+14:5612:15
7Matilda MelénOK Kåre55:19+24:1014:42
Jonna JungåkerKorsnäs IF OKej start
Tova OlssonGrycksbo IF OKej start

H14

3 760 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isac Von KrusenstiernaOK Kåre24:476:35
2Martin MörsellOK Kåre29:52+5:057:56
3Isak ÅbergKorsnäs IF OK30:29+5:428:06
4Gustav ÖhgrenKarlsbyhedens IK32:16+7:298:34
5Albert CarlingOK Kåre48:58+24:1113:01
6Erik OlssonOK Kåre56:18+31:3114:58
7Karl FredrikssonKorsnäs IF OK1:05:38+40:5117:27

D12

2 200 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella OlssonGrycksbo IF OK13:556:19
2Maja MörthInsjöns IF OK17:09+3:147:47
3Alva RingiOK Kåre17:21+3:267:53
4Cecilia LindgrenOK Kåre18:34+4:398:26
5Moa GöranssonKarlsbyhedens IK19:13+5:188:44
6Lisa HallgrenBjursås OK20:01+6:069:05
7Klara SpikLeksands OK20:42+6:479:24
8Karolina DjerfVästerbergslagens OL21:04+7:099:34
9Ella BrandshageIK Jarl Rättvik24:52+10:5711:18
10Astrid NorgrenStora Tuna OK25:04+11:0911:23
11Lova BrandshageIK Jarl Rättvik32:19+18:2414:41

H12

2 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johannes ÖhgrenKarlsbyhedens IK14:126:27
2John GranathSvärdsjö IF16:39+2:277:34
3Mika KoskinenGrycksbo IF OK17:48+3:368:05
4Adam HahneInsjöns IF OK18:48+4:368:32
5Måns HolmgrenOK Hammaren20:49+6:379:27
6Vidar LindbergKarlsbyhedens IK21:30+7:189:46
7Johannes BrännströmGrycksbo IF OK23:02+8:5010:28
8Erik BrobackOK Kåre41:45+27:3318:58
Martin DanielssonOK Kåreej start
Viktor WallinKorsnäs IF OKej start
Axel LindwallSvärdsjö IFej start
Rasmus NordgrenOK Kåreej start

D10

1 690 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma EliassonDomnarvets GOIF12:047:08
2Tove RingiOK Kåre12:55+0:517:38
3Klara GöranssonKarlsbyhedens IK13:06+1:027:45
4Alma BirklinOK Kåre14:11+2:078:23
5Sofia DjerfVästerbergslagens OL14:56+2:528:50
6Agnes WallinKorsnäs IF OK16:25+4:219:42
7Hilma BrandshageIK Jarl Rättvik16:26+4:229:43
8Maja BergqvistKorsnäs IF OK17:03+4:5910:05
9Moa BergqvistKorsnäs IF OK17:06+5:0210:07
10Elin BryggarGrycksbo IF OK22:24+10:2013:15
11Sara WallinKorsnäs IF OK24:47+12:4314:39
12Vendela SöderqvistOK Kåre25:43+13:3915:13
Disa SvenssonKorsnäs IF OKdiskvalificerad

H10

1 690 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl GranathSvärdsjö IF11:256:45
2Rasmus FjordsideSävedalens AIK12:08+0:437:10
3Marcus MelénOK Kåre12:13+0:487:13
4Petter ErlandssonSundsvalls OK12:35+1:107:26
5Melker NordgrenOK Kåre13:04+1:397:43
6Jesper BergDomnarvets GOIF13:26+2:017:56
7Wille SöderqvistOK Kåre13:51+2:268:11
8Simon SvenssonKorsnäs IF OK14:37+3:128:38
9Henrik NorgrenStora Tuna OK14:56+3:318:50
10Samuel LindborgGrycksbo IF OK17:47+6:2210:31
11Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens IK17:48+6:2310:31
12Gustav MöllerbergValbo AIF18:40+7:1511:02
13Loke HolmgrenOK Hammaren23:28+12:0313:53
14Eskil FläckGrycksbo IF OK42:20+30:5525:02
Christoffer LindgrenOK Kåreej start

D35

5 770 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena SundstedtKorsnäs IF OK54:099:23
2Karin MöllerbergValbo AIF55:15+1:069:34
3Jenny JohanssonValbo AIF58:45+4:3610:10

H35

6 010 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik GranathSvärdsjö IF38:116:21
2Anders ErlandssonSundsvalls OK40:26+2:156:43
3Thobias WidelundOK Kåre51:59+13:488:38
Mathias WestinOK Kåreej start

D40

5 510 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yvonne WeihardSävedalens AIK49:348:59
2Izabell BirklinOK Kåre50:59+1:259:15
3Kersti RingiOK Kåre51:23+1:499:19
4Åsa Gahne SpikLeksands OK55:19+5:4510:02
5Eva-Lotta LöfgrenStora Tuna OK56:38+7:0410:16
6Stina NordahlDomnarvets GOIF57:56+8:2210:30
7Malin HallgrenBjursås OK1:01:29+11:5511:09
8Berit GummusIFK Moras OK1:05:45+16:1111:55
9Lotta JungåkerKorsnäs IF OK1:07:32+17:5812:15
10Weronica MorellOK Kåre1:08:26+18:5212:25
11Eva-Lena HahneInsjöns IF OK1:09:12+19:3812:33
12Liselott NordgrenOK Kåre1:13:47+24:1313:23
13Cecilia ForslundOK Kåre1:17:50+28:1614:07
Susanna Erikers BrandshageIK Jarl Rättvikdiskvalificerad
Florence BergDomnarvets GOIFutgått
Anna Von KrusenstiernaOK Kåreej start

H40

6 010 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars ÖhgrenKarlsbyhedens IK37:496:17
2Christer MorellOK Kåre39:12+1:236:31
3Ulf FredrikssonKorsnäs IF OK39:36+1:476:35
4Ulf MagnussonLeksands OK40:02+2:136:39
5Hans-Åke SköttKorsnäs IF OK40:38+2:496:45
6Johan HallgrenBjursås OK41:34+3:456:54
7Kalle ÖstgrenOK Kåre41:43+3:546:56
8Jan LindbergKorsnäs IF OK41:53+4:046:58
9Martin PerssonOK Kåre42:22+4:337:02
10Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK44:29+6:407:24
11Anders KarlssonOK Kåre50:50+13:018:27
Robert ÖstlundSäterbygdens OKdiskvalificerad
Magnus EliassonDomnarvets GOIFej start
Tomas VikerOK Kåreej start

D50

4 590 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kane AnderssonIFK Moras OK39:288:35
2Anna-Karin AdolfssonOK Kåre44:01+4:339:35
3Jannike WåhlbergOK Kåre49:40+10:1210:49
4Mia GustafssonOK Kåre50:14+10:4610:56
5Sofie NylanderOK Kåre56:08+16:4012:13
Inga FredbergKorsnäs IF OKej start

H50

5 510 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per MelènOK Kåre38:196:57
2Erik WadmanIFK Moras OK40:36+2:177:22
3Mats JönssonKorsnäs IF OK44:29+6:108:04
4Bengt HaglundLeksands OK46:34+8:158:27
5Per-Erik BjörklundBjursås OK46:44+8:258:28
6Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK50:29+12:109:09
7Stig Olof AsplundKarlsbyhedens IK51:54+13:359:25
8Svante LindgrenKorsnäs IF OK54:37+16:189:54
9Sten-Olof MattssonLeksands OK57:24+19:0510:25
10Torbjörn SvenssonKorsnäs IF OK1:16:01+37:4213:47
Anders Stefan VestlundOK Kåreutgått
Leif GustafssonSäterbygdens OKej start
Jan-Olof BjörklundBjursås OKej start

D60

4 290 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Solvej CarlsonIFK Hedemora OK44:4610:26
2Eva HalvarsonOK Kåre48:39+3:5311:20
3Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK49:53+5:0711:37
4Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL55:02+10:1612:49
5Britt Marie PersIK Jarl Rättvik1:01:28+16:4214:19
6Ingrid AnderssonIFK Moras OK1:04:50+20:0415:06
7Margareta LöfkvistBjursås OK1:07:11+22:2515:39
8Gudrun DalströmKvarnsvedens GOIF OK1:23:35+38:4919:28
Elisabeth LindholmDomnarvets GOIFutgått

H60

4 590 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per Erik FogelOK Kåre38:278:22
2Bengt StenerhagVästerbergslagens OL40:03+1:368:43
3Kenneth WåhlbergOK Kåre40:54+2:278:54
4Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK41:48+3:219:06
5Elis ÅbergStorviks IF41:58+3:319:08
6Benny RendalenKorsnäs IF OK42:10+3:439:11
7Sven-Olof AspLeksands OK45:33+7:069:55
8Roland BergSäterbygdens OK46:02+7:3510:01
9Dan WesterbergOK Kåre46:59+8:3210:14
10Karl-Erik AnderssonIFK Moras OK48:10+9:4310:29
11Gunnar LöfkvistBjursås OK49:13+10:4610:43
12Mats MårtenssonStora Tuna OK50:52+12:2511:04
13Hans KruskopfKorsnäs IF OK51:04+12:3711:07
14Hans GruddStora Tuna OK52:06+13:3911:21
15Gunde HjalmarssonStora Tuna OK54:26+15:5911:51
16Jan Olof DahlströmBjursås OK54:52+16:2511:57
17Alf HelanderOrnäs IK55:49+17:2212:09
18Hans CarlssonBjursås OK56:40+18:1312:20
19Royne LenngrenIK Jarl Rättvik56:41+18:1412:20
20Vilho RokkaLångshyttans AIK OK56:54+18:2712:23
21Örjan PerssonBjursås OK59:27+21:0012:57
22Bo DanmoDomnarvets GOIF1:05:14+26:4714:12
23Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:11:57+33:3015:40
24Svante OlssonOK Kåre1:13:11+34:4415:56
Göran FredbergKorsnäs IF OKej start

D70

2 050 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Siv HasselgrundBjursås OK26:1912:50
2Barbro BlomFrölunda OL31:22+5:0315:18
Karin RobertssonOK Kåreej start

H70

2 050 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle AnderssonIFK Moras OK18:228:57
2Göte RickardssonBjursås OK18:24+0:028:58
3Gunnar TiseliusOK Kåre19:25+1:039:28
3Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK19:25+1:039:28
5Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK20:21+1:599:55
6Åke SundbergFagersta OK22:44+4:2211:05
7Karl-åke DahlgrenSvärdsjö IF22:51+4:2911:08
8Erik SvenssonKorsnäs IF OK24:28+6:0611:56
9Erik LindbergKarlsbyhedens IK24:34+6:1211:59
10Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL25:36+7:1412:29
11Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK29:30+11:0814:23
12Sten BergmanKorsnäs IF OK30:58+12:3615:06
13Stig KarlssonKorsnäs IF OK37:30+19:0818:17
Bengt LockBjursås OKej start
Torsten LöfgrenKarlsbyhedens IKej start

H80

2 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil NormanIFK Hedemora OK28:1313:45
2Hans Eric RobertssonOK Kåre28:30+0:1713:54
3Gösta MagnussonIFK Hedemora OK31:26+3:1315:20
4Rolf BlomFrölunda OL34:01+5:4816:35

Inskolning

1 710 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hugo AtterbrandOK Kårefullföljt
Irma BergDomnarvets GOIFfullföljt
Daniel BrobackOK Kårefullföljt
Cornelia CarlssonIFK Hedemora OKfullföljt
Lovisa DjerfVästerbergslagens OLfullföljt
Petter GranathSvärdsjö IFfullföljt
Julia Hagelberg-NordahlOK Kårefullföljt
Erik HöisgaardDomnarvets GOIFfullföljt
Kalle JoonsLeksands OKfullföljt
Elsa KaipeOK Kårefullföljt
Oskar KaipeOK Kårefullföljt
Zara LindborgGrycksbo IF OKfullföljt
Viggo LindgrenOK Kårefullföljt
Albin MöllerbergValbo AIFfullföljt
Ted NilssonOK Kårefullföljt
Ella NordlundGrycksbo IF OKfullföljt
Nora NordlundLeksands OKfullföljt
William OksvoldOK Kårefullföljt
Noha TyskLeksands OKfullföljt
Linus WeihardSävedalens AIKfullföljt
Lina WidelundOK Kårefullföljt
Rasmus WidelundOK Kårefullföljt
Signe ÖhgrenKarlsbyhedens IKfullföljt
Lena NordlundLeksands OKdiskvalificerad
Walter SöderqvistOK Kårediskvalificerad

U1

1 710 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob WidelundOK Kåre14:388:33
2Oskar ErlandssonSundsvalls OK17:45+3:0710:22
3Mases LovisaStora Tuna OK19:40+5:0211:30
4Jacob IngelströmOK Gynge28:30+13:5216:40

U2

1 690 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mirjam JoonsLeksands OK15:169:02
2Isabella JoonsLeksands OK18:27+3:1110:55
Olle RingiOK Kåreej start

Öppen motion 2

2 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth CarlingOK Kåre17:287:56
2Oskar DahlinLeksands OK23:07+5:3910:30
3Isak DahlinLeksands OK23:23+5:5510:37
4Ulrika BergkvistBjursås OK26:59+9:3112:15
5Maria CArlingOK Kåre30:46+13:1813:59
6Tilda GolsäterKorsnäs IF OK38:59+21:3117:43

Öppen motion 4

4 290 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter EdmanKorsnäs IF OK30:517:11
2Johanna NordströmOK Kåre37:39+6:488:46
3Lars-Åke MonténDomnarvets GOIF38:09+7:188:53
4Tommy GöranssonKarlsbyhedens IK38:27+7:368:57
5Marianne BjörklundBjursås OK40:20+9:299:24
6Lena MasesStora Tuna OK41:16+10:259:37
7Ylva LorentzonOK Kåre44:39+13:4810:24
8Anders ThoméeIFK Moras OK45:36+14:4510:37
9Henrik LundqvistOK Gynge46:25+15:3410:49
10Lars-Erik BackmanGrycksbo IF OK47:41+16:5011:06
11Mikael SöderlundKarlsbyhedens IK47:55+17:0411:10
12Barbro OlssonOK Kåre50:16+19:2511:43
13Sven-Erik WidinDomnarvets GOIF53:42+22:5112:31
14Filip MagnussonStora Tuna OK57:53+27:0213:29
15Nats AdolfssonOK Kåre59:10+28:1913:47
16Anders HanssonStora Tuna OK59:16+28:2513:48
17Per Ove TorstenssonGrycksbo IF OK1:06:10+35:1915:25
18Eva FredrikssonKorsnäs IF OK1:08:58+38:0716:04
19Karin JohanssonGagnefs OK1:52:59+1:22:0826:20
20Maria Johansson LissGagnefs OK1:53:24+1:22:3326:26
Ingela BrobackOK Kårediskvalificerad
Emma JonssonStigmännen Karlshamns OKdiskvalificerad

Öppen motion 7

2 050 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas NorgrenStora Tuna OK15:427:39
2Niclas BrandshageIK Jarl Rättvik18:18+2:368:55
3Bengt ErlandssonSvärdsjö IF21:14+5:3210:21
4Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens IK21:35+5:5310:31
5Kerstin GranatSvärdsjö IF21:40+5:5810:34
6Sigfrid CArlssonIFK Hedemora OK22:48+7:0611:07
7Bo SundenKarlsbyhedens IK23:59+8:1711:41
8Annika GöranssonKarlsbyhedens IK24:58+9:1612:10
9Lilly Britt HansesIK Jarl Rättvik26:36+10:5412:58
10Lars DjerfVästerbergslagens OL26:50+11:0813:05
11Anna LiljegrenOK Kåre39:55+24:1319:28
12Bernt LiljegrenOK Kåre40:36+24:5419:48
13Jessica KvalvikOK Gynge49:40+33:5824:13
14Tomas SjöbergSolna OK58:23+42:4128:28

Öppen motion 8

5 770 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan GranathLeksands OK35:116:05
2Per HolmIFK Moras OK36:21+1:106:17
3Patrik SöderkvistOK Kåre38:48+3:376:43
4Olof NilssonOK Skogsfalken42:56+7:457:26
5Örjan SvahnIFK Moras OK43:12+8:017:29
6Anders HaglundLeksands OK44:05+8:547:38
7Elin Dahlstedt-TyskLeksands OK44:07+8:567:38
8Kattarina SvahnIFK Moras OK45:04+9:537:48
9Robert BylanderKarlsbyhedens IK46:56+11:458:08
10Anders OksvoldOK Kåre47:01+11:508:08
11Kajsa RichardssonLeksands OK48:27+13:168:23
12Elias MelinIFK Hedemora OK48:45+13:348:26
13Jan SpännarKorsnäs IF OK51:31+16:208:55
14Anna T PerssonOK Kåre59:22+24:1110:17
15Erik JönssonOK Gynge59:55+24:4410:23
16Erik ÅbergKorsnäs IF OK1:09:58+34:4712:07
17Anders BerglundOK Skogshjortarna1:10:11+35:0012:09
18Katarina Hoffsten-SundqOK Kåre1:14:43+39:3212:56

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser