Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för AXA-stafetten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: AXA-stafetten
Arrangörsorganisationer: Norrbottens Orienteringsförbund / O-Ringen
Datum: lördag 20 juli 2013

AXA-Stafett

57 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Norrbottens OF 156:56
1. Josefine Andersson16:5635+2:1816:5635
2. Andreas Karlsson13:515+0:1630:479-26
3. Sofia Westin13:49144:361-8
4. Robin Salén12:209+0:4656:5610
2Stockholms OF 257:16
1. Hanna Hänström (Täby OK)16:4527+2:0716:4527
2. Albin Andersson (Täby OK)13:35130:202-25
3. Amanda Karlsson (Täby OK)14:233+0:3444:433+1
4. Olle Andersson (Tullinge SK)12:3310+0:5957:162-1
3Smålands OF 257:23
1. Elin Granstedt (IK Hakarpspojkarna)16:4426+2:0616:4426
2. Isac Ericsson (IK Hakarpspojkarna)13:504+0:1530:346-20
3. Fanny Sundblad (IK Hakarpspojkarna)14:052+0:1644:392-4
4. Arvid Nord (IK Hakarpspojkarna)12:4412+1:1057:233+1
4Dalarnas OF 157:30
1. Jonna Jungåker (Korsnäs IF OK)14:38114:381
2. Viktor Barkegren (Korsnäs IF OK)15:5517+2:2030:334+3
3. Ronja Jungåker (Korsnäs IF OK)15:178+1:2845:505+1
4. Jesper Svensk (Stora Tuna OK)11:403+0:0657:304-1
5Västergötlands OF 158:28
1. Vilma Blennow (Falköpings AIK OK)14:434+0:0514:434
2. Felix Axelsson (Falköpings AIK OK)15:5919+2:2430:428+4
3. Klara Axelsson (Markbygdens OK)15:319+1:4246:136-2
4. Samuel Plumppu (Falköpings AIK OK)12:158+0:4158:285-1
6Upplands OF 158:48
1. Alice Frost (OK Roslagen)16:3823+2:0016:3823
2. Erik Hannrup (OK Roslagen)13:453+0:1030:233-20
3. Sandra Boström (OK Roslagen)16:5020+3:0147:137+4
4. Anton Forsberg (OK Roslagen)11:352+0:0158:486-1
7Smålands OF 159:09
1. Linnéa Golsäter (Eksjö SOK)14:413+0:0314:413
2. Filip Trofast (Eksjö SOK)15:3716+2:0230:181-2
3. Isa Envall (Eksjö SOK)14:495+1:0045:074+3
4. Oliwer Lundberg (Eksjö SOK)14:0218+2:2859:097+3
8Stockholms OF 11:00:32
1. Tone Albrektsson (OK Ravinen)15:266+0:4815:266
2. Axel Granqvist (OK Ravinen)15:2315+1:4830:4911+5
3. Hanna Lagerberg (OK Ravinen)17:4925+4:0048:389-2
4. Simon Hector (OK Ravinen)11:545+0:201:00:328-1
9Värmlands OF 21:01:26
1. Elin Ransjö-Zander (OK Tyr)16:4124+2:0316:4124
2. Hannes Bergenfur (OK Tyr)14:117+0:3630:5213-11
3. Maja Welander (OK Tyr)17:3423+3:4548:268-5
4. David Risberg (OK Tyr)13:0013+1:261:01:269+1
10Östergötlands OF 21:01:55
1. Stina Gustås (Linköpings OK)16:4729+2:0916:4729
2. Hugo Lillieström (Linköpings OK)14:139+0:3831:0015-14
3. Sarah Magnusson (Linköpings OK)18:5133+5:0249:5114-1
4. Albin Lillieström (OK Roxen)12:047+0:301:01:5510-4
11Ångermanlands OF 11:01:59
1. Johanna Häggström16:5736+2:1916:5736
2. Simon Dahlberg14:2311+0:4831:2017-19
3. Viktoria Eriksson18:4031+4:5150:0015-2
4. Hugo Eriksson11:596+0:251:01:5911-4
12Södermanlands OF 21:03:26
1. Lisa Eriksson (Strängnäs-Malmby OL)16:5333+2:1516:5333
2. Gustav Johnsson (Strängnäs-Malmby OL)13:402+0:0530:334-29
3. Anna Eriksson (Strängnäs-Malmby OL)18:1126+4:2248:4410+6
4. Simon Larsson (Strängnäs-Malmby OL)14:4224+3:081:03:2612+2
13Konnerud IL 21:03:33
1. Thea Sildner Baklid16:2817+1:5016:2817
2. Aslak Heimdal14:128+0:3730:407-10
3. Mari Svingheim18:2528+4:3649:0512+5
4. Håvard Svingheim14:2820+2:541:03:3313+1
14Göteborgs OF 11:03:48
1. Kerstin Wadman (Göteborg-Majorna OK)16:079+1:2916:079
2. Johan Grahn (Göteborg-Majorna OK)14:5214+1:1730:5914+5
3. Kajsa Rask (Göteborg-Majorna OK)19:2134+5:3250:2018+4
4. Johan Lamm (Göteborg-Majorna OK)13:2816+1:541:03:4814-4
15Medelpads OF 11:04:00
1. Hanna Hugosson (Sundsvalls OK)14:38114:381
2. Nils Lundgren (Sundsvalls OK)19:3641+6:0134:1426+25
3. Frida Vikström (Sundsvalls OK)16:0613+2:1750:2018-8
4. Oscar Sundlöf (Sundsvalls OK)13:4017+2:061:04:0015-3
16Östergötlands OF 11:04:46
1. Emma Pettersson (OK Roxen)16:3018+1:5216:3018
2. August Mollén (OK Roxen)18:0036+4:2534:3028+10
3. Lisa Berggren (OK Roxen)15:4510+1:5650:1517-11
4. Ville Johansson (OK Kolmården)14:3121+2:571:04:4616-1
17Konnerud IL 11:04:51
1. Solveig Våle16:2212+1:4416:2212
2. Jörgen Baklid17:0726+3:3233:2921+9
3. Jenny Baklid18:4232+4:5352:1128+7
4. Andun Heimdal12:4011+1:061:04:5117-11
18Sør-Trøndelag o-krets 11:04:58
1. Ingeborg Eide16:068+1:2816:068
2. Leif Blake17:3829+4:0333:4422+14
3. Ragnhild Eide16:2914+2:4050:1316-6
4. Brage Jørum14:4525+3:111:04:5818+2
19Södermanlands OF 11:05:05
1. Jonna Fors (OK Grip)16:2313+1:4516:2313
2. Ludvig Ek (OK Grip)17:4030+4:0534:0324+11
3. Amanda Kleijn (OK Grip)14:414+0:5248:4410-14
4. Jesper Sjöblom (Södertälje-Nykvarn OF)16:2140+4:471:05:0519+9
20Västmanlands OF 11:05:34
1. Sandra Näslund (Västerås SOK)16:4124+2:0316:4124
2. Håkan Ramberg (Västerås SOK)15:5718+2:2232:3818-6
3. Maja Mosslind (Västerås SOK)17:0721+3:1849:4513-5
4. Alfred Lönn (Västerås SOK)15:4937+4:151:05:3420+7
21Bohuslän-Dals OF 11:05:47
1. Maria Eriksson (Eds SK)16:5837+2:2016:5837
2. Axel Halvarsson (Eds SK)17:2828+3:5334:2627-10
3. Johanna Källvik-Leufvén (Eds SK)16:3417+2:4551:0022-5
4. Tim Olsson (Eds SK)14:4727+3:131:05:4721-1
22Gästriklands OF 11:05:52
1. Emma Bengtsson16:3421+1:5616:3421
2. Rasmus Täck18:3438+4:5935:0836+15
3. Emma Hållström15:5412+2:0551:0223-13
4. Simon Sjöberg14:5028+3:161:05:5222-1
23Blekinge OF 11:06:07
1. Julia Hed (OK Skogsfalken)16:4932+2:1116:4932
2. Oscar Johansson (OK Skogsfalken)18:0937+4:3434:58320
3. Hanna Johannesson (OK Skogsfalken)16:3115+2:4251:2925-7
4. Henrik Johannesson (Ronneby OK)14:3823+3:041:06:0723-2
24Team Switzerland 31:06:17
1. Romina Schweizer16:1610+1:3816:1610
2. Severin Müller18:4539+5:1035:0133+23
3. Lea Stäuble15:5311+2:0450:5420-13
4. Nicolas Müller15:2333+3:491:06:1724+4
25Västmanlands OF 21:06:22
1. Mirjam Dalén (Sala OK)16:4830+2:1016:4830
2. Fredrik Hamrefors (Sala OK)17:2127+3:4634:0925-5
3. Elvira Danielsson (Sala OK)16:4919+3:0050:5821-4
4. Anton Källström (Sala OK)15:2434+3:501:06:2225+4
26Gästriklands OF 21:06:45
1. Johanna Henriksson16:5434+2:1616:5434
2. Nils Ottosson17:4432+4:0934:3829-5
3. Tove Flodman17:2122+3:3251:5927-2
4. Joakim Ståhl14:4626+3:121:06:4526-1
27Dalarnas OF 21:07:48
1. Ronja Björklund (Bjursås OK)16:4527+2:0716:4527
2. Viktor Berg (Bjursås OK)22:4446+9:0939:2944+17
3. Alva Ringi (Bjursås OK)16:4518+2:5656:1435-9
4. Isac Von Krusenstierna (OK Kåre)11:3411:07:4827-8
28Bodø & Omegn IF Orientering 11:08:02
1. Martha Kalvig Skogan19:3647+4:5819:3647
2. Trygve Bø Kongsbakk17:0325+3:2836:3941-6
3. Nora Marie Irgens15:127+1:2351:5126-15
4. Amund Bø Kongsbakk16:1139+4:371:08:0228+2
29Västergötlands OF 21:08:06
1. Lisa Johansson (OK Tranan)16:3119+1:5316:3119
2. Emil Karlsson (OK Tranan)14:1810+0:4330:4911-8
3. Ida Kristiansson (OK Tranan)22:2643+8:3753:1529+18
4. Elias Bäcklund-Ekvall (Trollhättans SOK)14:5129+3:171:08:06290
30Team Switzerland 11:08:12
1. Simona Aebersold16:2313+1:4516:2313
2. Nils Eyer14:2512+0:5030:4810-3
3. Jael Wälti22:3044+8:4153:1830+20
4. Silvan Ullmann14:5431+3:201:08:12300
31Upplands OF 21:08:52
1. Caroline Løchting Thunberg (OK Roslagen)17:0440+2:2617:0440
2. Olle Grywenz (OK Roslagen)16:4323+3:0833:4723-17
3. Ellen Frost (OK Roslagen)21:5640+8:0755:4332+9
4. Daniel Carlson Bjernald (OK Linné)13:0915+1:351:08:5231-1
32Mo o-klubb 11:09:40
1. Åshild Kolstad16:3320+1:5516:3320
2. Even-Johan Kaspersen16:5424+3:1933:27200
3. Eli Kolstad17:4624+3:5751:1324+4
4. Lars Solli18:2744+6:531:09:4032+8
33Göteborgs OF 21:10:04
1. Moa Kuhlin (Göteborg-Majorna OK)16:2011+1:4216:2011
2. Martin Lamm (Göteborg-Majorna OK)19:0440+5:2935:2438+27
3. Isabella Lago (Göteborg-Majorna OK)18:3729+4:4854:0131-7
4. Rasmus Arfwedson (Frölunda OL)16:0338+4:291:10:0433+2
34Örebro Läns OF 21:10:19
1. Maria Gustafsson (Hagaby GOIF)17:2043+2:4217:2043
2. Josef Wennblom (Hagaby GOIF)21:5244+8:1739:1242-1
3. Elin Schagerström (Hagaby GOIF)16:3316+2:4455:4533-9
4. Jakob Fransson (Hagaby GOIF)14:3422+3:001:10:1934+1
35Hallands OF 11:11:42
1. Jonna Halonen (Fjärås AIK)16:5837+2:2016:5837
2. Tim Johansson (Fjärås AIK)17:5434+4:1934:5231-6
3. Emelie Svensson (Fjärås AIK)21:0738+7:1855:5934+3
4. Fredrik Johansson (Fjärås AIK)15:4336+4:091:11:4235+1
36Medelpads OF 21:12:23
1. Stina Nordin (Sundsvalls OK)17:0339+2:2517:0339
2. Gustav Frænell (Sundsvalls OK)17:4231+4:0734:4530-9
3. Ann Johansson (Sundsvalls OK)22:2241+8:3357:0736+6
4. Axel Martin (Sundsvalls OK)15:1632+3:421:12:23360
37Norrbottens OF 21:12:50
1. Signe Leffler-Rosendahl18:3344+3:5518:3344
2. Martin Granberg16:2820+2:5335:0133-11
3. Hanna E Tuoremaa24:4246+10:5359:4339+6
4. Rasmus Wickbom13:0714+1:331:12:5037-2
38Skånes OF 11:12:59
1. Jenny Bredfelt (Lunds OK)16:2615+1:4816:2615
2. Simon Harden (Lunds OK)20:0143+6:2636:2740+25
3. Emmy Helmersson (Lunds OK)20:5937+7:1057:2637-3
4. Isak Prellner (Lunds OK)15:3335+3:591:12:5938+1
39Skånes OF 21:17:06
1. Erica Eriksson (Hjärnarps GH OL)17:1741+2:3917:1741
2. Algot Najvik (Hjärnarps GH OL)22:0245+8:2739:1943+2
3. Irmalinn Nilsson (Hjärnarps GH OL)20:5536+7:061:00:1441-2
4. Erik Barr Zeilon (Hjärnarps GH OL)16:5241+5:181:17:0639-2
40Västerbottens OF 11:19:48
1. Klara Yngvesson (Robertsfors IK)15:235+0:4515:235
2. Albin Björnudd (Robertsfors IK)17:5635+4:2133:1919+14
3. Alma Laudon (Robertsfors IK)29:2548+15:361:02:4442+23
4. Simon Eriksson (Umeå OK)17:0442+5:301:19:4840-2
41Västerbottens OF 21:22:01
1. Vega Laudon (Vännäs OK)19:2046+4:4219:2046
2. Emil Hornliden (Vännäs OK)16:3221+2:5735:5239-7
3. Lydia Johansson (Vännäs OK)24:0845+10:191:00:0040+1
4. Olof Lundgren (Umeå OK)22:0146+10:271:22:0141+1
42Bodø & Omegn IF Orientering 21:22:22
1. Lotte Reitan18:3344+3:5518:3344
2. Amund Godal16:3922+3:0435:1237-7
3. Kaja Samuelsen Skiri29:4849+15:591:05:0044+7
4. Espen Samuelsen Skiri17:2243+5:481:22:2242-2
43Jämtland-Härjedalens OF 11:23:59
1. Tua Dahlgren (Östersunds OK)16:3622+1:5816:3622
2. Måns Eriksson (Östersunds OK)28:2551+14:5045:0146+24
3. Ida Dahlgren (Östersunds OK)19:2335+5:341:04:2443-3
4. Frida Krohn (Östersunds OK)19:3545+8:011:23:59430
44Hälsinglands OF 11:24:20
1. Ellen Persson19:5448+5:1619:5448
2. Jonathan Magnusson32:0253+18:2751:56480
3. Hanna Kjellin18:1827+4:291:10:1445-3
4. Lars Olovsson14:06471:24:2044-1
45Sør-Trøndelag o-krets 21:26:50
1. Emma Arnesen15:477+1:0915:477
2. Vera Melkild30:4152+17:0646:2847+40
3. Lene Berg Hanssen26:1347+12:241:12:4146-1
4. Preben Antonsen14:09481:26:5045-1
46SWISS Team1:42:50
1. Siri Sutter16:4830+2:1016:4830
2. Janis Huttzli25:5649+12:2142:4445+15
3. Mia Kischer38:0051+24:111:20:4447+2
4. Laurin Imhof22:06501:42:5046-1
47SOK Träff / Nanjing Deer Orienteering Club 12:46:44
1. Yaqi Li49:3450+34:5649:3450
2. Zhou Wu38:1855+24:431:27:5252+2
3. Ida Roos27:52521:55:4448-4
4. Tianyi Wu51:00542:46:4447-1
48Learnjoy 12:54:00
1. Wang Lujia49:5251+35:1449:5251
2. Xia Yu28:1050+14:351:18:0249-2
3. Jiang Honglu1:00:14532:18:16490
4. Ning Zijie35:44522:54:0048-1
49Learnjoy 23:08:06
1. Zhang Xuelin49:5652+35:1849:5652
2. Li Hengyue35:3454+21:591:25:3051-1
3. Du Zeping1:01:36542:27:0650-1
4. Zhao Yuxuan41:00533:08:0649-1
Team Switzerland 2ej godkänd
1. Mara Brügger17:1741+2:3917:1741
2. Iwan Brügger17:4733+4:1235:0435-6
3. Siri Nyfeler22:2342+8:3457:2738+3
4. Florian Moserej godkändej godkänd
Akershus / Østfoldej godkänd
1. Gina Grandstedtej godkändej godkänd
2. Øyvind Hjermstad14:036+0:28ej godkänd
3. Syhne Strand18:3830+4:49ej godkänd
4. Erling Hjermstad14:5230+3:18ej godkänd
Bohuslän-Dals OF 2ej godkänd
1. Sofia Gustafsson (Eds SK)ej godkändej godkänd
2. Matilda Johansson (Eds SK)23:3447+9:59ej godkänd
3. Erika Källvik-Leufvén (Eds SK)21:2439+7:35ej godkänd
4. Klara Wassenius (Eds SK)22:4451ej godkänd
Learnjoy 3ej godkänd
1. Tian Yujia37:5949+23:2137:5949
2. Wu Jiyuan43:1556+29:401:21:1450+1
3. Ma Yifeiej godkändej godkänd
4. Pan Jiong54:0255ej godkänd
Learnjoy 4ej godkänd
1. Liu Yilin58:5653+44:1858:5653
2. Chen Tianhongej godkändej godkänd
3. Zhang Ruijieej godkändej godkänd
4. Wang Xinyuej godkändej godkänd
Örebro Läns OF 1ej godkänd
1. Saga Sander (OK Milan)ej godkändej godkänd
2. Jonatan Gustafsson (OK Milan)19:4242+6:07ej godkänd
3. Anna Hallmén (OK Milan)15:096+1:20ej godkänd
4. Per Karlsson (OK Milan)11:504+0:16ej godkänd
Team Switzerland 4ej godkänd
1. Sofie Bachmannej godkändej godkänd
2. Fabian Aebersold24:4148+11:06ej godkänd
3. Mirjam Bucher31:2750+17:38ej godkänd
4. Cyril Bucher14:5249ej godkänd
Värmlands OF 1ej godkänd
1. Lovisa Martinsson (OK Tyr)16:2615+1:4816:2615
2. Lukas Olm (OK Tyr)14:3413+0:5931:00150
3. Elsa Holmgård (Kils OK)ej godkändej godkänd
4. Viktor Skoog (OK Tyr)14:1319+2:39ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser