Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H40

7 780 m, 129 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Staffan ErikssonStora Tuna OK54:43
2Kristian AlgersSkogspojkarnas OK56:46+2:03
3Matthias NiggliOK Tisaren58:02+3:19
4Tore SandvikHalden SK58:05+3:22
5Ola SkeppSävedalens AIK58:50+4:07
6Ørjan RavndalÅlgård OK59:42+4:59
7Bjarthe WesterheimStord IL1:00:46+6:03
8Magnus PerssonOK Tisaren1:02:09+7:26
9Claes TuressonOK Renen1:02:27+7:44
10Pål KittilsenFreidig1:03:54+9:11
11Andreas NikolaussonVisborgs OK1:05:03+10:20
12Thomas RexSundsvalls OK1:05:08+10:25
13Tommy AnderssonVänersborgs SK1:06:56+12:13
14Jonas EklundOK Rodhen1:07:43+13:00
15Daniel OlssonDalsjöfors GoIF1:07:48+13:05
16Markus OlinIK Hakarpspojkarna1:08:37+13:54
17Henrik AnängenNyköpings OK1:08:45+14:02
18Thomas FrostAlta OL1:08:46+14:03
19Nils EdvardssonJärfälla OK1:08:59+14:16
20Brian MaySage Orienteering and Rogaining Club1:09:02+14:19
21Jesper David JensenCopenhagenO1:09:08+14:25
22Kristoffer SidebyGöteborg-Majorna OK1:10:29+15:46
23Øyvind StoksethHalden SK1:10:48+16:05
24Martin ÖhmanGjø-Vard OL1:11:09+16:26
25Anders BestermanIK Trenne Ullared1:11:46+17:03
26Christian MohnOLC Kapreolo1:11:52+17:09
27Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna1:11:58+17:15
28Brent LangbakkYukon OA1:12:03+17:20
29Mattias KarlssonIK Trenne Ullared1:12:07+17:24
30Urban AndréHammarby IF OF1:12:59+18:16
31Timo HeikkiläKeravan Urheilijat1:13:16+18:33
32Nikolay SytovMosmeridian1:14:14+19:31
33Martin SigrandOK Södertörn1:14:21+19:38
34Marc EyerUBOL1:14:36+19:53
35Daniel BrohedeOK Älgen1:14:41+19:58
36Patrik SjökvistOK Orion1:15:28+20:45
37Thomas JohanssonOK Renen1:16:20+21:37
38Tommy JohanssonVästvärmlands OK1:16:39+21:56
39Anders LövgärdOK Alehof1:17:19+22:36
40Erik AderstedtKungälvs OK1:18:58+24:15
41Erik LauriFK Herkules1:19:19+24:36
42Jean-Marc Delaumeavon ok1:19:52+25:09
43Anders RyvalliusIK Hakarpspojkarna1:21:48+27:05
44Daniel BerggrenÖstersunds OK1:22:20+27:37
45Per HolmbergUlricehamns OK1:22:21+27:38
46Jonas UllerKils OK1:22:43+28:00
47Henning Bratland CarlsenOK Moss1:23:31+28:48
48Simone GrassiSportclub Meran1:24:25+29:42
49Andrey ShvedovOrienta SKI-O1:24:36+29:53
50Mattias GunnarssonBredaryds SOK1:24:44+30:01
51Martin WidmarkOK Skogsvargarna1:24:58+30:15
52Ulrik KarlssonMotala AIF OL1:25:00+30:17
53Anders DalgaardKolding OK1:25:12+30:29
54Dan HörnellOK Linné1:25:26+30:43
55Nicolaj NielsenHorsens OK1:25:40+30:57
56Andreas KrafftLänna IF1:25:52+31:09
57Joakim KarmetunOK Njudung1:25:56+31:13
58Håkan PalmFK Boken1:26:17+31:34
59Micael StammOK Klemmingen1:26:26+31:43
60Knut Jostein SaetnanFossum IF1:26:30+31:47
61Kenneth WesterheimStord IL1:26:36+31:53
62Sverker LenasCentrum OK1:27:55+33:12
63Jonas TornehedVästerås SOK1:28:08+33:25
64Patrik FriskGustavsbergs OK1:28:10+33:27
65James MelanderTjällmo-Godegårds OK1:28:18+33:35
66Olle MalmringFreidig1:28:43+34:00
67Andreas BlomgrenOK Hierne1:29:16+34:33
68Lars HenrikssonSundsvalls OK1:29:54+35:11
69Per ThunbergOK Vivill1:29:56+35:13
70Gilson SchropferCOGA - Clube de Orientação Gralha Azul1:30:28+35:45
71Torbjörn ErikssonIFK Brattfors1:31:18+36:35
72Henrik PerssonSundbybergs IK1:32:34+37:51
73José Manuel Martinez RuizADOL (Asociación Deportiva de Orientación Lince)1:32:48+38:05
74Patrik LundqvistNybro OK1:33:01+38:18
75Massimo BianchiIdrott Klubb Prato1:33:34+38:51
76Jani LeppäniemiVetelin Urheilijat1:35:11+40:28
77Andreas LundholmUmeå OK1:35:53+41:10
78Ossi PorriEspoon Akilles1:36:07+41:24
79Øyvind LienGjø-Vard OL1:36:20+41:37
80Anders EdvardssonEksjö SOK1:36:47+42:04
81Thierry BestelCOL Etrechy1:36:58+42:15
82Sven Arne KarlssonTrollhättans SOK1:37:00+42:17
83Thomas LieFredrikstad SK1:37:15+42:32
84Lars BerglundRingerike OL1:37:37+42:54
85Joao Pedro ValenteImperdible1:37:57+43:14
86Stefan TräffNAIS Orienteringsklubb1:37:58+43:15
87Marian MiklusTJ Rapid Bratislava1:38:34+43:51
88Henrik PetterssonGustavsbergs OK1:39:20+44:37
89Peter WestlundJönköpings OK1:39:43+45:00
90Emmanuel ChevreuxGivry Sport Orientation1:40:52+46:09
91Arne Kjell VikhagenGöteborg-Majorna OK1:41:52+47:09
92Zoltan Szlavik drSTE Hungary1:44:25+49:42
93Hector Lorenzo YustosImperdible1:44:27+49:44
94Niklas SamuelssonNAIS Orienteringsklubb1:45:41+50:58
95Preben BrinchCopenhagenO1:51:37+56:54
96Stefan BirrerOLG Galgenen1:52:03+57:20
97Szabolcs TornaiTabani Spartacus 1:52:24+57:41
98Mattias JägstedtHalmstad OK1:53:06+58:23
99Urban SärnbrinkOK Tisaren1:54:16+59:33
100Daniel AxelssonMålilla OK1:55:16+1:00:33
101Július PorubskýSK Triturus Nitra1:55:29+1:00:46
102Fredrik EkenborgNyköpings OK1:55:51+1:01:08
103Miguel Ángel Durán GarcíaMalarruta1:56:41+1:01:58
104Jerker DrottenmyrVisborgs OK1:56:58+1:02:15
105Christoph MeierOLG Pfaeffikon1:57:04+1:02:21
106Atakilte BeyeneNässjö OK1:57:07+1:02:24
107Bo Birk NielsenAalborg OK2:01:03+1:06:20
108Ola HäggströmAndrarums IF2:01:37+1:06:54
109Jan KølbækAarhus 1900 orientering2:02:18+1:07:35
110Roger EbertOLV Landshut2:06:04+1:11:21
111Nicklas KallerbäckEmmaboda Verda OK2:07:37+1:12:54
112Vegar KristiansenOK Moss2:07:46+1:13:03
113Antoine JollyGuyancourt Orientation 782:08:02+1:13:19
114Patrik ServinLånghundra IF2:17:48+1:23:05
115Roman SieglVSSK MFF Praha (MFP)2:18:47+1:24:04
116Kasper LevringOK Sorø2:18:52+1:24:09
117Per PalmqvistOK Kontinent2:20:57+1:26:14
118Ramón García-Catalán SimónImperdible2:21:41+1:26:58
119Hans Olav HygenØstmarka OK2:21:42+1:26:59
120Patrik IngelströmOK Gynge2:23:24+1:28:41
121Jose Mauricio LopesCOMIB2:28:55+1:34:12
122Kent LindbladKalmar OK2:32:08+1:37:25
123Scott BaileyBOK2:35:35+1:40:52
124Robert ErberOrienteering Klosterneuburg3:01:41+2:06:58
125Alf inge LindtnerHaugesund IL Orientering3:08:47+2:14:04
126Zhao DongLearnjoy3:11:35+2:16:52
127Tan XiaopingLearnjoy3:55:33+3:00:50
Xavier Amaya GarcíaMalarrutaej godkänd
Jaromir SimsaVSSK MFF Praha (MFP)ej godkänd
Andrew Barker-PilsworthRAFOej start
Heide PerssonAndrarums IFej start
Daniel JudOL Amriswilej start
Dupuy FrancisCorrèze COej start
Jaani LantelaVehkalahden Veikotej start
Andrei ZolotykhSaint-Petersburgej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser