Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H65

4 800 m, 139 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffR
1Leif SandgrenFrosta OK45:03
2Lars-Åke WallOK Tisaren49:13+4:10Ladda ner rutt i gpx-format
3Lars GranefeltOK Tyr50:11+5:08
4Kjell ErikssonOK Djerf50:43+5:40
5Tor TrøanHadeland OL50:54+5:51
6Ingemar GardSöders-Tyresö52:23+7:20
7Andy HemstedHOC52:38+7:35
8Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK52:47+7:44
9Magnus SäverosNilivaara IS53:15+8:12
10Claes NidebornStora Tuna OK53:25+8:22
11Bengt StenerhagVästerbergslagens OL53:38+8:35
12Hans Roar BakkenEiker OL54:30+9:27
13Mykola BozhkoO-klub54:37+9:34
14Heikki KyyrönenKouvolan Suunnistajat54:41+9:38
15Willie OlssonRävetofta OK54:42+9:39
16Dag Rønning JensenOL Trollo55:23+10:20
17Håkan WinnbergIK Trenne Ullared55:40+10:37
18Håkan OlssonHjobygdens OK55:41+10:38
19Ulf KjellinOK Hedströmmen56:42+11:39
20Weine FredrikssonKFUM Örebro OK56:44+11:41
21Björn JägerströmIK Uven56:56+11:53
22Karl-Göran WahlströmAlmby IK57:03+12:00
23Franz WyssOL Regio Olten58:41+13:38
24Kenth SundgrenSkåneslättens OL58:45+13:42
25Ove ThorssonIK Trenne Ullared59:39+14:36
26Matts EngvallBodens BK59:48+14:45
27Tommy OlssonOK Dacke1:01:07+16:04
28Mats KarlssonStenungsunds OK1:01:41+16:38
29Per-Erik JanssonIF Thor1:01:44+16:41
30Ingemar JohanssonVäxjö OK1:01:56+16:53
31Carl MallingRanders OK1:01:58+16:55
32Roy DawsonGafanhori1:02:24+17:21
33Kjell SandströmBodens BK1:02:39+17:36
34Ilmars LimbensOK Sigulda1:03:03+18:00
35Jørgen Münster-SwendsenSøllerød OK1:03:37+18:34
36Åke GustavssonOK Älgen1:03:50+18:47
37Sven-Olof LarssonVäxjö AIS1:03:51+18:48
38Jeffrey SaegerUSA Orienteering1:03:56+18:53
39Martin NaufHedrum OL1:04:20+19:17
40Hans SvensonSOK Viljan1:04:44+19:41
41Leif NordinAttunda OK1:04:45+19:42
42Christer SandhOK Roxen1:05:28+20:25
43Lennart BohmanFK Vittus1:05:35+20:32
44Poul BobachAalborg OK1:05:39+20:36
45Ingemar LarssonTullinge SK1:06:07+21:04
46Ove VesterbergLycksele IF1:06:10+21:07
47Sven-Inge NylundJärfälla OK1:06:13+21:10
48Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK1:06:17+21:14
49Anders ClaessonIFK Mora OK1:06:48+21:45
50Roland NilssonSOK Viljan1:07:09+22:06
51Lars PerssonOK Kompassen1:07:12+22:09
52Ove JohanssonOK Kolmården1:07:28+22:25
53Yuri PerelyaevOMEGA RUS1:07:53+22:50
54Ingemar ZiljatOK Djerf1:08:26+23:23
55Jan VulcanTolered-Utby Ol-klubb1:08:35+23:32
56Jean-Claude GuyotANCO1:08:40+23:37
57Leif CarlssonSkarpnäcks OL1:09:16+24:13
58Adrian UppillOnkaparinga Hills Orienteering Club1:09:32+24:29
59Res LuderOLV Hindelbank1:09:51+24:48
60Boris HolmbergIF Åland1:10:06+25:03
61Christian ElvhageIF Thor1:10:11+25:08
62Petr KaslovBuilder1:11:03+26:00
63Per-Åke CarlenstamVäsby OK1:11:56+26:53
64Göran LarssonSala OK1:12:28+27:25
65Tommy WåhlinOK Enen1:13:50+28:47
66Bengt StåhlHjärnarps GH OL1:14:17+29:14
67Jonas LarssonOK Kullingshof1:14:25+29:22
68Kjell DolvaSkien OK1:14:42+29:39
69Henry LåglandVaasan Suunnistajat ry1:14:44+29:41
70Jörg SchifferleBjörnbär OK1:14:58+29:55
71Per IvarssonTrollhättans SOK1:15:01+29:58
72Benny IvarssonFjärås AIK1:15:16+30:13
73Hanspeter OswaldOLK Piz Hasi1:15:18+30:15
74Jaroslav FararSK LOB Nova Paka1:15:25+30:22
75Björn AbelssonSundsvalls OK1:16:06+31:03
76Øyvin SimonsenIL Imås1:16:22+31:19
77Bernt ÅkerlundFältjägarnas IF1:17:17+32:14
78Leif KarlssonFrosta OK1:17:45+32:42
79Jan ÅsbergHäverödals SK1:18:17+33:14
80Peter ShepherdGaringal Orienteers1:18:21+33:18
81Håkan NilssonMalmö OK1:18:48+33:45
82Gert OlssonSkåneslättens OL1:19:08+34:05
83Hugh MooreOK Enen1:19:33+34:30
84Bertil FritzellIF Rigor1:19:36+34:33
85Robert SvartholmGammelstads IF1:19:40+34:37
86Ulf BackVandrarringen1:19:43+34:40
87Torbjörn KarldénKvillebyns SK1:20:11+35:08
88Karsten RichardtKøge OK1:20:16+35:13
89Johnny KarlssonUddevalla OK1:20:37+35:34
90Øyvind HoveidAsker SK1:20:40+35:37
91Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK1:21:18+36:15
92Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK1:22:02+36:59
93Björn EdénWaxholms OK1:22:13+37:10
94Johnny GustafssonGamleby OK1:22:50+37:47
95Kent R NilssonAndrarums IF1:23:15+38:12
96Nils-Erik BondessonFrosta OK1:24:31+39:28
97Gunnar EhnTullinge SK1:24:57+39:54
98Hans Chr. StribOK Gorm1:25:10+40:07
99Antony RadfordBendigo Orienteers Incorporated1:25:36+40:33
100Jiri UrvalekPorsgrunn OL1:25:39+40:36
101Åke AndreassonGustavsbergs OK1:25:43+40:40
102Per ÅnmarkTumba-Mälarhöjden OK1:26:37+41:34
103Ulf MogensenAalborg OK1:26:39+41:36
104Kurt MoosbergerOL Regio Olten1:26:51+41:48
105Per Oskar LarsenIndre Østfold OK1:27:08+42:05
106Eric WainwrightRed Roos1:28:11+43:08
107Elling AakreAndebu IL1:28:59+43:56
108Kanji ShikanoNTA O tour1:29:39+44:36
109Göran AnderssonEnebybergs IF1:29:40+44:37
110Tommy LundqvistBjursås OK1:29:48+44:45
111Lars WisellFagersta OK1:30:27+45:24
112Bertil SenestadFinspångs SOK1:31:33+46:30
113Torben IsenHerning O-Klub1:31:36+46:33
114Jochen WinklerKaulsdorfer OLV (Berlin)1:32:27+47:24
115Leif WallenbroVäsby OK1:33:19+48:16
116Anders KjellLinköpings OK1:33:30+48:27
117Yngve PerssonTierps SOK1:35:18+50:15
118Karel NovakSK LOB Nova Paka1:37:03+52:00
119Stefan ErlandssonGarda OK1:40:36+55:33
120Bernd WollenbergBerliner TSC1:41:55+56:52
121Kjell JeppsonIF Rigor1:41:58+56:55
122Claudio CaluoriOLG Chur1:42:07+57:04
123Börje  LjungbergUmeå OK1:44:21+59:18
124Max MoosbergerOL Regio Olten1:53:08+1:08:05
124Leif IngemarssonFK Vittus1:53:08+1:08:05
126Sven-Erik PerssonFrosta OK1:53:42+1:08:39
127Sten OlssonOK Alehof1:55:31+1:10:28
128Christer SamuelssonOK Löftan1:58:31+1:13:28
129Luc TalloenOMEGA2:00:42+1:15:39
130Tommy HeldFK Åsen2:01:32+1:16:29
131Keith JayGaringal Orienteers2:04:01+1:18:58
132Bo WinanderJärfälla OK2:06:46+1:21:43
133Nicolas BaumannY2Y2:17:28+1:32:25
134Lars-Olov CarlheimSkarpnäcks OL2:32:15+1:47:12
135Neil CroasdellCalder Valley Orienteers2:55:56+2:10:53
Steve BrockbankDFOKej godkänd
Lars GrankvistTäby OKej godkänd
Lars LångVimmerby OKej godkänd
Ueli BinggeliOL Norskaej godkänd
Jaromir BurianekSparta Pragueej start
Per EngqvistRonneby OKej start
Per-Erik WåhlbergOK Linnéej start
Yury NurgalievUfa-Unitedej start
Chris RostronMDOCej start
Börje ÅkessonFrosta OKej start
Sören SvenssonSjövalla FKej start
Bill SchölinTockarps IKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser