Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H65 Kort

3 670 m, 118 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffR
1Lars HogedalVänersborgs SK38:31
2Mikko MannonenTurun Suunnistajat40:32+2:01
3Göran DavidssonOK Klemmingen40:47+2:16
4Christer OttossonOK P441:54+3:23
5Lars-Olof LundströmVästerås SOK43:05+4:34
6Hans ÖbergOK Hällen43:14+4:43
7Klas BjörkIK Hakarpspojkarna45:10+6:39
8Bror FureskogAlfta-Ösa OK45:11+6:40
9Ernst KläyOLG Huttwil45:24+6:53
10Henrik NylundIK Falken45:36+7:05
11Rob GardenNorth West Orienteering Club45:53+7:22
12Stanley MattssonIK Uven45:56+7:25
13Larseric LarssonDegerfors OK46:05+7:34
14Hans-Gösta BernhardMariestads FK46:09+7:38
15Paul SkjakerHadeland OL47:21+8:50
16Veikko TolkkinenSotkamon Jymy47:26+8:55
17Nikolaus RischASG Teutoburger Wald47:35+9:04
18Clas-Göran HerrgårdTäby OK48:12+9:41
19Stig JohanssonHelsingborgs SOK48:21+9:50
20Hans SjögrenAlvesta SOK49:17+10:46
21Per-Åke HullAlmby IK49:26+10:55
22Vladimir KopeikinRUS-Veteran49:36+11:05
23Anders StenbackBromma-Vällingby SOK49:43+11:12Ladda ner rutt i gpx-format
24Åke SjöbergOK Gränsen49:53+11:22
25Jan WingstedtBodafors OK49:59+11:28
26Mats KlingvallUmeå OK50:29+11:58
27Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK50:35+12:04Ladda ner rutt i gpx-format
28Gösta ErikssonFK Friskus-Varberg50:48+12:17
29Jörgen AhlqvistSundbybergs IK51:11+12:40
30Mats IvermarkSäffle OK51:20+12:49
31Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna51:21+12:50
32Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK51:30+12:59
33Tom BrantheimÖstersunds OK51:31+13:00
34Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF52:46+14:15
35Ernst TrunzOL Amriswil53:03+14:32
36Wilhelm GrabenhoferHSV Pinkafeld53:09+14:38
37Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnan53:33+15:02
38Staffan HolmbergSödertälje-Nykvarn OF53:39+15:08
39Lars ChristensenOK Djerf53:52+15:21
40Jan-Erik PålssonUddevalla IS54:33+16:02
41Connie RoslundHässleholms OK54:51+16:20
41Christer EngmanLunds OK54:51+16:20
43Hans JonhedKFUM Örebro OK55:20+16:49
44Leif AxelssonMålilla OK55:22+16:51
45Lars ÖsterbergSävedalens AIK55:37+17:06
46Rune EliassonFalkenbergs OK55:45+17:14
47Bernt LöfkvistBjursås OK55:55+17:24
48Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna55:57+17:26
49Mats OlssonSkåneslättens OL56:53+18:22
50Christer NälemarkOK Djerf56:55+18:24
51Göran SvärdOK Klemmingen57:14+18:43
52Arne JohanssonOK Älme58:22+19:51
53Chip LundströmFrösö IF58:39+20:08
54Christer ElfsbergKristinehamns OK59:08+20:37
55Kjell SjunnessonKungälvs OK59:36+21:05
56Ulf PerssonAnderstorps OK59:50+21:19
57Ernst GrafOL Amriswil1:01:23+22:52
58Fred ÅhlundOK Klemmingen1:01:35+23:04
59Kurt JohanssonSvenljunga OK1:02:08+23:37
60Ingvar JohnssonVärend GN OL1:02:12+23:41
61Jan-Erik NilssonYstads OK1:02:20+23:49
62Lennart LindgrenOK Järnbärarna1:03:27+24:56
63Bernt-Ove CarlssonFK Finn1:03:30+24:59
63Johan SternerBottnaryds IF1:03:30+24:59
65Göran JohanssonIK Gandvik1:04:05+25:34
66Urs SchmutzLeksands OK1:04:17+25:46
67Ingmar OlssonHerrljunga SK Skid o OL1:05:18+26:47
68Claes MartinssonFinspångs SOK1:06:37+28:06
69Knut NilssonOK Skärmen1:06:40+28:09
70Hans-Erik ErikssonGävle OK1:06:41+28:10
71Severi HalkosaariNivalan Suunnistajat (NIS)1:06:48+28:17
72Karl-Gustav LarssonOK P41:07:54+29:23
73Ove LarssonEskilstuna OL1:08:12+29:41
74Robert LocusseTout Azimut Fameck1:09:00+30:29
75Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:09:05+30:34
76Gunnar HedbergÖstersunds OK1:09:12+30:41
77Bengt ElmerssonOK Norrvirdarna1:09:39+31:08
78Göran FriskAttunda OK1:10:58+32:27
79Fredy SchwyterOL Amriswil1:14:30+35:59
80Josef GrafHSV Pinkafeld1:14:55+36:24
81Georg LeumannOL Amriswil1:15:14+36:43
82Hans EkholmAkilles OK1:15:20+36:49
83Willy LjungdellTäby OK1:15:29+36:58
84Sven-Eric ErikssonHelsingborgs SOK1:15:46+37:15
85Billy JakobssonÅkers IF1:17:09+38:38
86Mats ElofssonHerrljunga SK Skid o OL1:17:29+38:58
87Bo SundbergIFK Hedemora OK1:19:04+40:33
88Lars JohnssonOK Måsen1:19:17+40:46
89Alf BörjarsKils OK1:19:46+41:15
90Göran LitzellOK Kullingshof1:20:54+42:23
91Aymonn AnderssonOK Dacke1:21:30+42:59
92Lars KarlssonGamleby OK1:21:50+43:19
93Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken1:21:53+43:22
94Erling NørgaardAarhus 1900 orientering1:22:50+44:19
95Johan KockRehns BK1:23:43+45:12
96Jörgen HolmströmOK Milan1:24:10+45:39
97Tommy Per Enar LandegrenTurebergs IF1:24:20+45:49
98Per NybonsVästerås SOK1:24:46+46:15
99Sigvard ErikssonOK Gränsen1:25:28+46:57
100Jan PåhlstorpEmmaboda Verda OK1:27:24+48:53
101Jan MartnerTolered-Utby Ol-klubb1:27:47+49:16
102Peter FritschySWISS O TOURS1:29:45+51:14
103Christer SvenssonTibro OK1:30:43+52:12
104Sten HelmertzFrölunda OL1:34:43+56:12
105Olaf ChristensenAarhus 1900 orientering1:36:52+58:21
106Greger IngemanssonYstads OK1:37:29+58:58
107Ulf NordgrenOK Landehof1:38:49+1:00:18
108Lars-Erik NorstenHerrljunga SK Skid o OL1:41:14+1:02:43
109Chris KroghAarhus 1900 orientering1:42:34+1:04:03
110Øjvind BrøggerAarhus 1900 orientering1:45:53+1:07:22
111Ingmar TykessonRävetofta OK1:46:52+1:08:21
112Lars AnderssonHalmstad OK1:50:50+1:12:19
113Sven-Eric SjöbergUmeå OK2:03:29+1:24:58
114Asbjørn AndersenAarhus 1900 orientering2:25:06+1:46:35
Lars-Olof RönnqvistOK Löftanej godkänd
Bengt SimonssonDomnarvets GOIFej godkänd
Jörgen FranssonEmmaboda Verda OKej godkänd
Christopher DrewHertfordshire Orienteering Club HHej godkänd
Ingemar GustafssonBottnaryds IFej start
Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OFej start
Bo SkoogTumba-Mälarhöjden OKej start
Sven-Åke WindahlGävle OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser