Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

Open 8

4 630 m, 302 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Tobias NobornIFK Göteborg26:45
2Nicolas SimoninIFK Lidingö SOK30:31+3:46
3Mattias GrahnGöteborgs SK33:48+7:03
4Per-Ola OlssonAcademy 201534:34+7:49
5Sondre Ruud BråtenNydalens SK35:38+8:53
6Simon LarssonSävedalens AIK35:54+9:09
7Anton KällströmIdrottsföreningen OLGY Uppsala36:37+9:52
8Jörgen ÅhlÅmåls OK36:51+10:06
9Cecilia ThomassonFältjägarnas IF38:22+11:37
10Emil AndreassonOK Skogshjortarna38:28+11:43
11Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad39:43+12:58
12Mattias LindahlSundsvalls OK39:46+13:01
13Anders KarlssonSnättringe SK39:51+13:06
13Torkel DavidssonOK Löftan39:51+13:06
15Jesper AxelssonGöteborg40:07+13:22
16Jan-Olof SvenssonHalmstad OK40:15+13:30
17Noak SanderbergFinspångs SOK40:16+13:31
18Patrik SöderqvistOK Kåre40:18+13:33
19Daniel HjortellHestra IF40:42+13:57
20Peter AspIFK Göteborg40:46+14:01
21Stina StrömstedtKamrat och IF KIF40:48+14:03
22Tomas StenströmOK Linné41:11+14:26
23Stefan JohanssonOK Kåre41:17+14:32
24Karin NobornIFK Göteborg41:54+15:09
24David DjurbäckSävedalens AIK41:54+15:09
26Ingela AlvmyrenHalmstad OK41:56+15:11
27Emil AlexanderssonStora Tuna OK42:32+15:47
28Hampus LarssonFK Göingarna42:35+15:50
29Maja FalkUlricehamns OK42:40+15:55
30Per TellsénOK Roxen42:48+16:03
30Thomas KullanderSävedalens AIK42:48+16:03
32Jennie RunessonGöteborg-Majorna OK42:49+16:04
33Per BengtssonOK Tyr43:00+16:15
34Jens KastenssonCS Pertuis43:17+16:32
35Stina BergHelsingborgs SOK43:24+16:39
36Linnéa BäckströmHestra IF43:26+16:41
37Stefan AronengHestra IF43:39+16:54
38Per GuståsLinköpings OK43:52+17:07
39Fredrik PerssonHalmstad OK43:56+17:11
40Andreas ClaessonOK Kullingshof44:23+17:38
41Maria KleijnSödertälje-Nykvarn OF44:44+17:59
42Petter ÖstmanGöteborg-Majorna OK44:45+18:00
42Henrik UndelandIFK Göteborg44:45+18:00
44Kenneth SvenssonFinspångs SOK44:55+18:10
45Lars HanningOK Löftan45:26+18:41
46Thomas FuruheimIFK Lidingö SOK45:30+18:45
47Mikael AxelssonOK Skogshjortarna45:55+19:10
48Thomas HjertFalköpings AIK OK46:05+19:20
49Hanna MattssonIK Uven46:23+19:38
50Linda HallbergBredareds IF46:25+19:40
51Weronica ZederinOK Nackhe46:30+19:45
52Maria KlamfeltSävedalens AIK46:41+19:56
53Erik JohanssonOK Kullingshof46:57+20:12
54Mattias LundinHalmstad OK46:59+20:14
55Felicia StuhlhoferOK Landehof47:05+20:20
56Klara PetterssonÅmåls OK47:13+20:28
57Johan FalkUlricehamns OK47:21+20:36
58Emil HammarströmOK Måsen47:22+20:37
59Håkan FlingmarkUddevalla OK47:23+20:38
60Anders LjungblomVarberg47:41+20:56
61Jonas BrånaltFrölunda OL47:42+20:57
62Mats LjungblomGöteborg47:49+21:04
63Per-Anders KumlinKFUM Örebro OK47:59+21:14
64Olof HalvarssonGöteborg-Majorna OK48:02+21:17
65Christine Turter SandvoldNTNUI48:03+21:18
66Lina PalmérUlricehamns OK48:22+21:37
67Rikard HallgrenAktivitus Sports Club48:30+21:45
68Rikard BengtssonLivgardets IK48:40+21:55
69Erik PayerlIK Uven48:49+22:04
70Ole Fredrik VangenHamar OK48:56+22:11
71Felix GarmerGöteborg-Majorna OK49:02+22:17
72Jenny JohanssonOK Gisle49:03+22:18
73Emma LindellLinköpings OK49:07+22:22
74Hans LibergOK Milan49:17+22:32
75Hanna AxelssonOK Skogshjortarna49:18+22:33
76Martina BuckaBorås49:27+22:42
77Susanne NordgrenHestra IF49:28+22:43
78Lars EkmanFK Friskus-Varberg49:34+22:49
79Max LarssonOK Tranan49:46+23:01
80Fredrik MagnussonLaholms IF OK49:48+23:03
81Jörgen LjungbergGöteborg-Majorna OK49:50+23:05
82Stefan ErikssonOK Älgen49:53+23:08
83Rasmus SvenssonVärend GN OL49:58+23:13
84Marcus FärgAnnebergs GIF50:18+23:33
85Per GerdleHalmstad OK50:22+23:37
86Erik HolmbergJönköpings OK50:36+23:51
86Jenny MartinssonOK Tranan50:36+23:51
88Mark BaljeuLeksands OK50:38+23:53
89Petter IrevallKungälv50:40+23:55
90Tor StrandRaumar Orientering50:44+23:59
91Göran FriskOK Kullingshof50:45+24:00
92Henning GustavssonFalkenbergs OK50:47+24:02
93Knut EngenRaumar Orientering50:48+24:03
94Rikard WadmanNorbergs OK51:01+24:16
95Malin SettergrenHalmstad OK51:02+24:17
96Ingvild Maalen-JohansenNTNUI51:17+24:32
97Julius HakkarainenLieto51:28+24:43
98Håkan LagesonSkogslöparna51:34+24:49
99Anna BerlinKungälvs OK51:56+25:11
100Martin AxelssonOK Skogshjortarna52:00+25:15
101Karl SrättorpVäxjö OK52:13+25:28
102Stina GuståsLinköpings OK52:16+25:31
103Maria EklundHammarö52:24+25:39
104Lars HjelmLivgardets IK52:32+25:47
105Päivi KarjalainenSuunta Jyväskylä52:42+25:57
106Jonas NilssonBottnaryds IF52:59+26:14
107Johan TykessonRävetofta OK53:05+26:20
108Karl MikkelsenOL Tønsberg og Omegn53:16+26:31
109Torbjörn LöfvingFalköpings AIK OK53:17+26:32
110Oskar BergHalmstad OK53:24+26:39
111Leif CelanderKristinehamns OK53:30+26:45
112Fredrik ÖstbergStora Tuna OK53:37+26:52
113Marianne DæhliHalden SK53:51+27:06
114Patrik WennbergSkellefteå OK54:05+27:20
115Karolina KällstrandGöteborg-Majorna OK54:19+27:34
116Ellinor JohanssonOK Alehof54:22+27:37
117Staffan KällOK Älme54:29+27:44
118Jan IvarssonOK Skogshjortarna54:47+28:02
119Marie StyrvoldNTNUI55:01+28:16
120Tobias KarlssonHagaby GOIF55:20+28:35
121Christian GlantzAndrarums IF55:28+28:43
122Arnau Ormella ManchaUPC-O55:33+28:48
123Elisabeth AhlgrenLinköpings OK55:39+28:54
124Carl HolmgrenBergnäsets AIK55:40+28:55
124Jonas AmbjörnssonOK Landehof55:40+28:55
126Frank Sandbergflyfemkamp55:42+28:57
127Tord AxelssonHärryda55:48+29:03
127Eva Rabe MagnussonIF Hagen55:48+29:03
129Christer LindellLinköpings OK55:56+29:11
129Jonathan SchurmannHylte OK55:56+29:11
131Marcus JohanssonOK Gisle56:10+29:25
132Sari HåkanssonOK Gränsen56:15+29:30
133Daniel HultmanBorås56:17+29:32
134Espen MelheimIF Sturla56:28+29:43
135Karin KarlssonHalmstad OK56:36+29:51
136Patrick EricsonMullsjö SOK56:41+29:56
137Sofia KarmstigFK Friskus-Varberg56:52+30:07
138Emma AlmehedFrölunda OL56:56+30:11
139Robert LindOK Landehof56:59+30:14
140Maria FolkestadAnderstorps OK57:13+30:28
140Arvid KällOK Älme57:13+30:28
142Eva PerssonVäxjö OK57:22+30:37
143David SvensonSOK Viljan57:24+30:39
144Else Kari ScheeleNydalens SK57:36+30:51
145Gunnar GustavssonOK Reftele57:37+30:52
146Roland OffrellFrosta OK57:40+30:55
147Per Arne JohanssonOK Gisle57:56+31:11
148Mats HolmVäxjö OK57:57+31:12
149Fredrik DavidsonGöteborg-Majorna OK57:58+31:13
150Mathias AxelssonOK Hierne58:11+31:26
150Anna SchmiterlöwHjobygdens OK58:11+31:26
150Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK58:11+31:26
153Jonas GabrielssonVästvärmlands OK58:35+31:50
154Håkan LarssonLjungskile FK58:41+31:56
155Kenneth NilssonYstads OK58:45+32:00
156Bo HåkanssonIFK Göteborg58:48+32:03
157Anton TikhomirovMoscow59:14+32:29
158Bengt ArnessonIK Dran59:15+32:30
159Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club59:18+32:33
160Bengt JohanssonOK Skogshjortarna59:20+32:35
161Lars KarlssonFMTM59:22+32:37
162Ulf JonssonLerums SOK59:35+32:50
163Adrian PauliIstrums SK59:40+32:55
164Gustav HjellströmGränna-Bygdens OK59:54+33:09
165Cristina MagnussonCentrum OK59:55+33:10
166Bent ChristiansenViking Orientering1:00:04+33:19
167Inger GuståsLinköpings OK1:00:05+33:20
168Lars LundinÖrbyhus1:00:10+33:25
168Lisa WinbergStenungsunds OK1:00:10+33:25
170Ulf BäckströmHestra IF1:00:13+33:28
171Øivind FrøislandVang OL1:00:30+33:45
172Ane BjurnsgaardLillehammer OK1:00:41+33:56
173Johan HammarströmOK Måsen1:00:44+33:59
173Oskar NilssonOK Stigen1:00:44+33:59
175Elin LarssonAlvesta SOK1:00:49+34:04
176Marianne Mohn-LaglerOLC Kapreolo1:00:55+34:10
176Elin SundqvistOK Tranan1:00:55+34:10
178Samuel HenningssonOK Löftan1:01:08+34:23
179Pär EjebornGöteborg-Majorna OK1:01:25+34:40
180Anette ÖnerudOK Ravinen1:01:28+34:43
181Lena RisbyOK Ravinen1:01:34+34:49
182Robin TonströmFMTM1:01:40+34:55
183Göran MattssonSkåneslättens OL1:02:29+35:44
184Jane MelinGöteborg-Majorna OK1:02:35+35:50
185Åsa NybergGöteborg-Majorna OK1:02:43+35:58
186Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK1:02:49+36:04
187Ragnar OlssonTibro OK1:02:53+36:08
188Jyri HuurreTurun Suunnistajat1:02:58+36:13
189Alf SiewertzGudhems IF1:03:04+36:19
190Jenny FurusköldIK Gandvik1:03:14+36:29
191Anton MarmelidHelsingborgs SOK1:03:15+36:30
192Michael PerssonIF Hagen1:03:17+36:32
192Ove ErikssonNyköpings OK1:03:17+36:32
194Malin BrorsonOK Nackhe1:03:18+36:33
195Anders LundqvistÖjersjö1:03:39+36:54
196Henrik RosholmFalköpings AIK OK1:03:52+37:07
197Robert BillingHultsfreds OK1:03:57+37:12
198Håkan HåkanssonOK Gränsen1:04:04+37:19
199Rebecka AdolfssonOK Kåre1:04:10+37:25
200Ina SkalbergBredaryds SOK1:04:17+37:32
201Linnéa Kvick- -1:04:19+37:34
202Johan BjörnlingerIK Vista1:04:27+37:42
203Fredrik PerssonFK Åsen1:04:40+37:55
204Bo WesterbergTrollhättans SOK1:04:43+37:58
204Yulia MartemyanovaLytkarino1:04:43+37:58
206Robin PedersenGöteborg-Majorna OK1:04:46+38:01
207Peter HuddBOK1:04:55+38:10
208Anders PayerlArboga OK1:05:18+38:33
209Toril Aasheim NymarkAskøy O-Lag1:05:24+38:39
210Ylva FonseliusFK Herkules1:05:39+38:54
211Jeanette LarssonFK Friskus-Varberg1:05:49+39:04
212Fred Arne JacobsenBardu IL1:05:58+39:13
213Arvo KivikasOK Ilves1:06:44+39:59
214Henrik KarlssonUddevalla OK1:06:46+40:01
215Torbjörn JonssonFMTM1:06:57+40:12
216Morgan OlssonAndrarums IF1:07:01+40:16
217Oscar FilipssonMarkaryds FK1:07:14+40:29
218Moa StenbackOK Kåre1:07:20+40:35
219Susanne BerghMölndal Outdoor IF1:07:29+40:44
220Lars StenbackOK Kåre1:07:47+41:02
221Teith Kyrre DalsrudVang OL1:07:56+41:11
222Daniel ForsbergGöteborg-Majorna OK1:08:08+41:23
223Gunnar JönssonGöteborg-Majorna OK1:08:43+41:58
224Anki GustafssonSäterbygdens OK1:08:46+42:01
225Susanne JohanssonFjärås AIK1:09:31+42:46
226Helena SandbergIK Hakarpspojkarna1:09:34+42:49
227Idunn Assevflyfemkamp1:10:23+43:38
228Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna1:10:31+43:46
229Per-Ola JohnssonOK Kullingshof1:10:43+43:58
230Jens WärnNAIS Orienteringsklubb1:10:47+44:02
231Emma SigvardssonFK Friskus-Varberg1:11:00+44:15
232Elisabeth FredrikssonGudhems IF1:11:02+44:17
233Jesper HultmanUlricehamn1:11:10+44:25
234Anniina HeikkinenVehkalahden Veikot1:11:22+44:37
235Lars EdbergOK Nackhe1:12:15+45:30
236Håkan BjörklundSjövalla FK1:12:23+45:38
237Mats JohanssonBredaryds SOK1:12:36+45:51
238Jakob AldénGöteborgs SK1:13:16+46:31
239Erik KallinGarphyttans IF1:13:44+46:59
240Johanna GuståsLinköpings OK1:14:12+47:27
241Niklas RosholmFalköpings AIK OK1:15:15+48:30
242Rasmus WillénÖstersunds OK1:15:20+48:35
243Marianne KirkegaardCopenhagenO1:15:49+49:04
244Timo PiironenMS Parma1:16:06+49:21
245Jens PerssonRehns BK1:16:12+49:27
246Jan SamuelssonFalköpings AIK OK1:16:19+49:34
247Daniel KempffHässleholms OK1:16:37+49:52
248Ulf JogbrattOK Tranan1:16:58+50:13
249Jessica KarlssonOK Torfinn1:17:06+50:21
250Peichi ChuangKeelung1:20:02+53:17
251Johanna FridhagenGöteborg-Majorna OK1:20:24+53:39
252Uwe DreselSC Klecken1:20:29+53:44
253Ronny SchalinMalmö OK1:21:32+54:47
254Thomas DagsbergOK Orion1:22:03+55:18
255Niklas EriksenAlmby IK1:23:44+56:59
256Catarina BoströmEnebybergs IF1:24:05+57:20
257Pirkko HammarströmOK Måsen1:24:37+57:52
258Jií ŠtrbaSlovan Karlovy Vary1:24:46+58:01
259Anne FrandsenOK Sorø1:26:54+1:00:09
260Gunnar PedersenViking Orientering1:27:29+1:00:44
261Camilla VikingsenTIF Viking1:27:30+1:00:45
262Håkan DuhlboIFK Mora OK1:27:38+1:00:53
263Johan SköldJärfälla OK1:28:28+1:01:43
264Katarina BorneFrölunda OL1:29:24+1:02:39
265Jens FrandsenOK Sorø1:29:51+1:03:06
266Roger StigssonLinköpings OK1:30:08+1:03:23
266Jan MüllerUSV TU Dresden1:30:08+1:03:23
268Tommy KarlssonGudhems IF1:30:32+1:03:47
269Henrik MolsenSøllerød OK1:32:19+1:05:34
270Rolf HagmanKolbotn & Skimt OL1:32:33+1:05:48
271Anna-Erika KorpiTurun Suunnistajat1:35:50+1:09:05
272Nina OlssonFalköpings AIK OK1:37:02+1:10:17
273Simon SvenssonLaholms IF OK1:37:38+1:10:53
274Henrik OlssonMölndal Outdoor IF1:37:57+1:11:12
275Maria Iben Sell-PetersenAllerød OK1:38:35+1:11:50
276Tzu chieh LinTaipei Orienteering Club1:40:55+1:14:10
277Liz BourneBullecourt Boulder Bounders Orienteering Club1:42:01+1:15:16
278Henrik WossBottnaryds IF1:43:18+1:16:33
279Bengt DavidssonFritsla VIK1:43:24+1:16:39
280Per ÖstergrenFMTM1:43:47+1:17:02
281Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:49:12+1:22:27
282Jonas HemlinIK Uven1:49:17+1:22:32
283Thor KofodRønne IK Orientering1:50:08+1:23:23
284Kristina LarssonGöteborg-Majorna OK1:51:48+1:25:03
285Karin LundqvistÖjersjö2:04:26+1:37:41
286Jennifer HuddBOK2:08:53+1:42:08
287Toril B OlsenLillomarka OL2:09:44+1:42:59
288Thomas LundqvistÖjersjö2:25:46+1:59:01
289Pierpaolo PiccinOrienteering Tarzo a.s.d.3:11:15+2:44:30
290Kristina LandgrenMalmö OK3:12:18+2:45:33
Frank BraatzTreptower SV Berlinej godkänd
Samuel AasaÖvertorneå IFej godkänd
Roger NilssonLaholms IF OKej godkänd
Lotta KirvesmiesLS-37ej godkänd
Emil BacklundGöteborg-Majorna OKej godkänd
Christian RosenkjaerFaaborg OKej godkänd
Henrik HammasVäsby OKej godkänd
Andreas JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Per HallendorffESOCej godkänd
Anette BernhedSävedalens AIKej godkänd
Håkon HeggedalNTNUIej godkänd
Vivian ChungOBAAej godkänd
Jonas EklundAcademy 2015ej start
Esko JunttilaMuuramen Rastiej start
Susanne LöhningUSV TU Dresdenej start
Kristina MelénTrollhättans SOK2ej start
Wing Man SoHong Kong Community of Education in Orienteeringej start
Lin Tzy-ChiehAcademy 2015ej start
Gabriele Vialeasd Park World Tour Italiaej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser