Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H65

4 560 m, 139 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lars-Åke WallOK Tisaren44:42
2Magnus SäverosNilivaara IS44:50+0:08
3Mats KarlssonStenungsunds OK46:07+1:25
4Christer SandhOK Roxen47:17+2:35
5Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK49:11+4:29
6Per IvarssonTrollhättans SOK49:32+4:50
7Franz WyssOL Regio Olten49:37+4:55
8Björn JägerströmIK Uven50:16+5:34
9Andy HemstedHOC50:18+5:36
10Jonas LarssonOK Kullingshof50:19+5:37
11Lars GrankvistTäby OK50:42+6:00
12Tommy OlssonOK Dacke50:46+6:04
13Tor TrøanHadeland OL51:23+6:41
14Leif SandgrenFrosta OK51:41+6:59
15Bengt StenerhagVästerbergslagens OL51:44+7:02
16Håkan WinnbergIK Trenne Ullared52:25+7:43
17Göran LarssonSala OK52:44+8:02
18Lars GranefeltOK Tyr53:10+8:28
19Åke GustavssonOK Älgen53:40+8:58
20Ingemar ZiljatOK Djerf54:34+9:52
21Ulf KjellinOK Hedströmmen54:47+10:05
22Kjell ErikssonOK Djerf55:20+10:38
23Ingemar GardSöders-Tyresö55:45+11:03
24Jeffrey SaegerUSA Orienteering56:16+11:34
25Hans SvensonSOK Viljan56:22+11:40
26Mykola BozhkoO-klub56:23+11:41
27Ilmars LimbensOK Sigulda56:27+11:45
28Weine FredrikssonKFUM Örebro OK56:31+11:49
29Ingemar JohanssonVäxjö OK57:37+12:55
30Ove VesterbergLycksele IF57:53+13:11
31Christian ElvhageIF Thor58:07+13:25
32Willie OlssonRävetofta OK58:08+13:26
33Yuri PerelyaevOMEGA RUS58:22+13:40
34Ove ThorssonIK Trenne Ullared58:37+13:55
35Claes NidebornStora Tuna OK58:40+13:58
36Heikki KyyrönenKouvolan Suunnistajat59:21+14:39
37Dag Rønning JensenOL Trollo59:54+15:12
37Bernt ÅkerlundFältjägarnas IF59:54+15:12
39Kenth SundgrenSkåneslättens OL59:55+15:13
40Johnny GustafssonGamleby OK59:57+15:15
41Lennart BohmanFK Vittus1:00:15+15:33
42Max MoosbergerOL Regio Olten1:00:25+15:43
43Øyvin SimonsenIL Imås1:00:49+16:07
44Roland NilssonSOK Viljan1:01:08+16:26
45Poul BobachAalborg OK1:01:16+16:34
46Sören SvenssonSjövalla FK1:01:18+16:36
47Elling AakreAndebu IL1:01:31+16:49
48Jan VulcanTolered-Utby Ol-klubb1:02:07+17:25
49Antony RadfordBendigo Orienteers Incorporated1:02:19+17:37
50Håkan OlssonHjobygdens OK1:02:25+17:43
51Per-Erik JanssonIF Thor1:02:29+17:47
52Boris HolmbergIF Åland1:02:44+18:02
53Ingemar LarssonTullinge SK1:02:57+18:15
54Sven-Inge NylundJärfälla OK1:03:00+18:18
55Jan ÅsbergHäverödals SK1:03:11+18:29
56Karsten RichardtKøge OK1:03:35+18:53
57Sven-Olof LarssonVäxjö AIS1:03:38+18:56
58Torbjörn KarldénKvillebyns SK1:03:43+19:01
59Adrian UppillOnkaparinga Hills Orienteering Club1:03:48+19:06
60Leif NordinAttunda OK1:03:51+19:09
61Anders KjellLinköpings OK1:04:08+19:26
62Jean-Claude GuyotANCO1:04:09+19:27
63Petr KaslovBuilder1:04:45+20:03
64Karl-Göran WahlströmAlmby IK1:05:13+20:31
65Matts EngvallBodens BK1:05:21+20:39
66Ulf BackVandrarringen1:05:27+20:45
67Jaroslav FararSK LOB Nova Paka1:05:48+21:06
68Hans Chr. StribOK Gorm1:06:31+21:49
69Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK1:06:36+21:54
70Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK1:06:56+22:14
71Göran AnderssonEnebybergs IF1:07:19+22:37
72Tommy LundqvistBjursås OK1:07:25+22:43
73Lars PerssonOK Kompassen1:07:30+22:48
74Hanspeter OswaldOLK Piz Hasi1:07:32+22:50
75Håkan NilssonMalmö OK1:07:48+23:06
76Gert OlssonSkåneslättens OL1:07:56+23:14
77Björn EdénWaxholms OK1:08:53+24:11
78Leif WallenbroVäsby OK1:08:56+24:14
79Ove JohanssonOK Kolmården1:09:01+24:19
80Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK1:09:10+24:28
80Bengt StåhlHjärnarps GH OL1:09:10+24:28
82Kjell JeppsonIF Rigor1:09:13+24:31
83Hans Roar BakkenEiker OL1:09:40+24:58
84Jørgen Münster-SwendsenSøllerød OK1:09:44+25:02
85Henry LåglandVaasan Suunnistajat ry1:09:46+25:04
86Bertil SenestadFinspångs SOK1:09:55+25:13
87Per-Åke CarlenstamVäsby OK1:10:06+25:24
88Kurt MoosbergerOL Regio Olten1:10:08+25:26
89Kjell SandströmBodens BK1:10:14+25:32
90Börje  LjungbergUmeå OK1:10:35+25:53
91Carl MallingRanders OK1:11:21+26:39
91Res LuderOLV Hindelbank1:11:21+26:39
93Benny IvarssonFjärås AIK1:11:36+26:54
94Robert SvartholmGammelstads IF1:12:15+27:33
95Tommy WåhlinOK Enen1:12:42+28:00
96Øyvind HoveidAsker SK1:12:53+28:11
97Jochen WinklerKaulsdorfer OLV (Berlin)1:13:22+28:40
98Ulf MogensenAalborg OK1:13:33+28:51
99Gunnar EhnTullinge SK1:13:44+29:02
100Per Oskar LarsenIndre Østfold OK1:13:45+29:03
101Torben IsenHerning O-Klub1:13:46+29:04
102Bo WinanderJärfälla OK1:14:30+29:48
103Claudio CaluoriOLG Chur1:15:02+30:20
104Stefan ErlandssonGarda OK1:16:02+31:20
105Bertil FritzellIF Rigor1:16:14+31:32
106Eric WainwrightRed Roos1:16:57+32:15
107Leif IngemarssonFK Vittus1:17:44+33:02
107Leif CarlssonSkarpnäcks OL1:17:44+33:02
109Keith JayGaringal Orienteers1:21:07+36:25
110Åke AndreassonGustavsbergs OK1:23:23+38:41
111Yngve PerssonTierps SOK1:23:39+38:57
112Leif KarlssonFrosta OK1:25:04+40:22
113Lars WisellFagersta OK1:25:58+41:16
114Anders ClaessonIFK Mora OK1:26:36+41:54
115Kjell DolvaSkien OK1:26:46+42:04
116Jörg SchifferleBjörnbär OK1:29:04+44:22
117Per ÅnmarkTumba-Mälarhöjden OK1:29:23+44:41
118Sten OlssonOK Alehof1:29:51+45:09
119Kanji ShikanoNTA O tour1:30:35+45:53
120Hugh MooreOK Enen1:30:56+46:14
121Kent R NilssonAndrarums IF1:31:03+46:21
122Lars LångVimmerby OK1:31:23+46:41
123Steve BrockbankDFOK1:31:29+46:47
124Christer SamuelssonOK Löftan1:32:02+47:20
125Jiri UrvalekPorsgrunn OL1:32:22+47:40
126Neil CroasdellCalder Valley Orienteers1:32:55+48:13
127Bernd WollenbergBerliner TSC1:33:06+48:24
128Sven-Erik PerssonFrosta OK1:35:45+51:03
129Tommy HeldFK Åsen1:38:51+54:09
130Johnny KarlssonUddevalla OK1:40:56+56:14
131Nils-Erik BondessonFrosta OK1:49:35+1:04:53
132Peter ShepherdGaringal Orienteers1:56:58+1:12:16
133Luc TalloenOMEGA2:02:28+1:17:46
134Lars-Olov CarlheimSkarpnäcks OL2:06:24+1:21:42
135Nicolas BaumannY2Y3:08:07+2:23:25
Martin NaufHedrum OLej godkänd
Roy DawsonGafanhoriej godkänd
Björn AbelssonSundsvalls OKej godkänd
Karel NovakSK LOB Nova Pakaej godkänd
Ueli BinggeliOL Norskaej start
Börje ÅkessonFrosta OKej start
Bill SchölinTockarps IKej start
Jaromir BurianekSparta Pragueej start
Per EngqvistRonneby OKej start
Per-Erik WåhlbergOK Linnéej start
Yury NurgalievUfa-Unitedej start
Chris RostronMDOCej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser