Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

Open 8

4 510 m, 274 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mattias HolmstrandIFK Göteborg31:10
2Sondre Ruud BråtenNydalens SK32:07+0:57
3David ShepherdWright34:32+3:22
4Peter NordgrenHestra IF34:34+3:24
5Benjamin EdlundHestra IF35:03+3:53
6Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK35:16+4:06
7Patrik SöderqvistOK Kåre35:41+4:31
8Per-Ola OlssonAcademy 201536:08+4:58
9Jan-Olof SvenssonHalmstad OK36:09+4:59
10Martin SkoglundIFK Göteborg36:10+5:00
11Marcus HanssonFrölunda OL36:24+5:14
12Frans SvenssonFK Finn36:47+5:37
13Johanna SundströmHestra IF37:24+6:14
14Stefan AronengHestra IF37:55+6:45
15Johan EngströmOK Orion38:02+6:52
16Kenneth SvenssonFinspångs SOK38:11+7:01
17David DjurbäckSävedalens AIK38:25+7:15
18Fredrik PerssonHalmstad OK38:37+7:27
19Øivind FrøislandVang OL39:22+8:12
20Maria HolmstrandIFK Göteborg39:26+8:16
21Martin SigbyOK Orinto39:45+8:35
22Maria KleijnSödertälje Nykvarn 40:05+8:55
23Stefan NordinUlricehamns OK40:06+8:56
24Fredrik ÖstbergStora Tuna OK41:02+9:52
25Ulf WallinGöteborg-Majorna OK41:04+9:54
26Håkon HeggedalNTNUI41:07+9:57
27Daniel HjortvallHestra IF41:13+10:03
28Rasmus SvenssonVärend GN OL41:24+10:14
29Alexander AlnessLånghundra IF41:28+10:18
30Petra HalvarssonGöteborg-Majorna OK41:43+10:33
31Jyri HuurreTurun Suunnistajat41:45+10:35
32Erik PayerlIK Uven41:54+10:44
33Tomas HermanssonÅmåls OK41:57+10:47
34Henrik LidhageIK Ymer42:09+10:59
35Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL42:26+11:16
35Ingvild Maalen-JohansenNTNUI42:26+11:16
37Robert LindOK Landehof42:28+11:18
38Jonas GabrielssonVästvärmlands OK42:43+11:33
39Lina PalmérUlricehamns OK42:49+11:39
40Carl-Henry AnderssonOK Orinto42:50+11:40
41Frank Sandbergflyfemkamp42:52+11:42
42Johan NohaveOK Orion42:59+11:49
43Lars ForsbergOK Ravinen43:07+11:57
44Olof HalvarssonGöteborg-Majorna OK43:08+11:58
45Samuel AasaÖvertorneå IF43:17+12:07
46Jonas HemlinIK Uven43:24+12:14
47Maria Eklund 43:35+12:25
48Stefan JohanssonOK Vivill43:43+12:33
49Lovisa LemanGöteborgs SK43:49+12:39
50Henrik KlassonOK Gisle43:50+12:40
51Lars EkmanFK Friskus-Varberg43:53+12:43
52Patrik WennbergSkellefteå OK43:56+12:46
52Per-Anders KumlinKFUM Örebro OK43:56+12:46
54Tommy Jonssonsävedalens aik43:58+12:48
54Ane BjurnsgaardLillehammer OK43:58+12:48
54Jonas BrånaltFrölunda OL43:58+12:48
57Björn HannrupIF Thor44:02+12:52
58Anders KarlssonSnättringe SK44:11+13:01
59Knut EngenRaumar Orientering44:21+13:11
60Daniel SöderströmOK Skogsvargarna44:26+13:16
61Gustav HjellströmGränna-Bygdens OK44:49+13:39
62Per Einar PedersliOL Trollelg44:57+13:47
63Bo HåkanssonIFK Göteborg45:00+13:50
64Christian GlantzAndrarums IF45:02+13:52
65Maria KlamfeltSävedalens AIK45:10+14:00
66Peter PetterssonÅmåls OK45:21+14:11
67Therese AxenborgMölndal Outdoor IF45:30+14:20
68Tobias HolmqvistSjövalla FK45:57+14:47
69Susanne NordgrenHestra IF46:13+15:03
70Thomas AlbinssonBredaryds SOK46:23+15:13
71Sven BörjesonGöteborg-Majorna OK46:30+15:20
72Jonas BornetunSkillingaryds FK46:53+15:43
73Torstein HoleNydalens SK46:55+15:45
74Bengt HolménHylte OK46:59+15:49
75Karolina BjörkstedtAlmby IK47:02+15:52
76Christine Turter SandvoldNTNUI47:13+16:03
77Anne HanssonMarkbygdens OK47:16+16:06
78Diethard KundischUSV TU Dresden47:18+16:08
79Anja MinörGöteborg-Majorna OK47:19+16:09
80Johan AxenborgGöteborg-Majorna OK47:24+16:14
81Per IvarssonTibro OK47:25+16:15
82Mark BaljeuLeksands OK47:26+16:16
82Bengt JonssonHestra IF47:26+16:16
84Johan TykessonRävetofta OK47:31+16:21
85Henrik NordholmSävedalens AIK47:36+16:26
86Marie StyrvoldNTNUI47:41+16:31
87Hans NäslundVästerås SOK47:43+16:33
88Anders KarlssonBodafors OK47:49+16:39
89Elisabeth AhlgrenLinköpings OK48:03+16:53
90Roger GunnarssonFalköpings AIK OK48:09+16:59
91Carl HolmgrenBergnäsets AIK48:12+17:02
92Per AnderssonOK Orinto48:13+17:03
93Stig JohanssonFalköpings AIK OK48:19+17:09
94Roger NilssonLaholms IF OK48:23+17:13
95Magnus ThorOK Bävern48:24+17:14
96Elias GabrielssonVästvärmlands OK48:39+17:29
97Oscar Holm NørgaardSilkeborg OK48:44+17:34
98Silas ThomsenOK Pan Århus48:45+17:35
99Johan LindeblomIK Omega48:50+17:40
100Rikard BengtssonLivgardets IK48:54+17:44
101Pär JohanssonOK Alehof48:59+17:49
102Henrik SundblomRånäs OK49:01+17:51
103Jenny FurusköldIK Gandvik49:06+17:56
104Mathias AxelssonOK Hierne49:21+18:11
105Sara LorénOK Landehof49:25+18:15
106Martin AnderssonMarkbygdens OK49:28+18:18
107Carl SvenssonFK Finn49:35+18:25
108Helena LidhageSkellefteå OK49:41+18:31
109Torbjörn LönkvistOK Vivill49:46+18:36
110Marianne DæhliHalden SK49:50+18:40
111Bengt MartinssonHylte OK49:58+18:48
112Fredrik DavidsonGöteborg-Majorna OK50:09+18:59
112Jakob AldénGöteborgs SK50:09+18:59
114Tor StrandRaumar Orientering50:17+19:07
115Ole Fredrik VangenHamar OK50:20+19:10
116Rikard HallgrenAktivitus Sports Club50:39+19:29
117Simon SvenssonLaholms IF OK50:44+19:34
118Anette ÖnerudOK Ravinen50:55+19:45
119Stefan ErikssonOK Älgen51:01+19:51
120Gunnar GustavssonOK Reftele51:04+19:54
121Gustav Stensson-BohmanNybro OK51:08+19:58
122Sebastian SanellBurseryds IF51:10+20:00
122Bent ChristiansenViking Orientering51:10+20:00
124Johan BjörnlingerIK Vista51:12+20:02
125Fredrik PerssonFK Åsen51:17+20:07
126Else Kari ScheeleNydalens SK51:26+20:16
127Thom BarbusOK Dacke51:32+20:22
128Päivi KarjalainenSuunta Jyväskylä51:37+20:27
129Marcus PilemalmLOmma51:38+20:28
130Lotta RosénGöteborg-Majorna OK51:39+20:29
131Lars HjelmLivgardets IK51:51+20:41
132Linnea DagsbergOK Orion52:00+20:50
133Stellan MartinssonOK Tyringe52:27+21:17
134Kerstin WadmanGöteborg-Majorna OK52:48+21:38
135Ulf JonssonLerums SOK52:50+21:40
136Ragnar OlssonTibro OK52:57+21:47
137Jonathan SchurmannHylte OK53:14+22:04
138Karl MikkelsenOL Tønsberg og Omegn53:15+22:05
139Albert GustavssonFalkenbergs OK53:16+22:06
140Helena SandbergIK Hakarpspojkarna53:17+22:07
141Andreas EnforsTockarps IK53:21+22:11
142Patrik SvenssonHalmstad OK53:28+22:18
143Håkan BjörklundSjövalla FK53:30+22:20
144Anna MattssonOK Norrvirdarna53:43+22:33
145Robert BillingHultsfreds OK53:46+22:36
146Cristina MagnussonCentrum OK53:47+22:37
147Björn AxemoHultsfreds OK53:48+22:38
148Fredrik JunkellLjungsarp53:51+22:41
149Ina SkalbergBredaryds SOK53:53+22:43
150Anders LundqvistÖjersjö54:03+22:53
151Lena RisbyOK Ravinen54:14+23:04
152Tyra  kleijnSödertälje Nykvarn 54:15+23:05
153Robin TonströmFMTM54:17+23:07
154Peter AhnströmForserums SOK54:37+23:27
155Elin LarssonAlvesta SOK54:49+23:39
156Pasi KangasOK Hammaren54:58+23:48
157Kenneth NilssonYstads OK55:47+24:37
158Jonas ErikssonHylte OK55:54+24:44
159Linda SternerSträngnäs-Malmby OL56:16+25:06
160Rasmus WillénÖstersunds OK56:21+25:11
161Roland OffrellFrosta OK56:34+25:24
162Erik KallinGarphyttans IF56:39+25:29
163Morgan OlssonAndrarums IF56:41+25:31
164Ulf MinörLunds OK56:58+25:48
165Martina ArkåsenOK Kåre57:01+25:51
166Mats JohanssonBredaryds SOK57:16+26:06
167Lars KarlssonFMTM57:20+26:10
167Gunilla FredmanOK Skogshjortarna57:20+26:10
169David SvensonSOK Viljan57:34+26:24
170Sören LarssonTibro OK57:42+26:32
171Robin PedersenGöteborg-Majorna OK58:03+26:53
172Anniina HeikkinenVehkalahden Veikot58:29+27:19
173Christian StrandgårdSolleröd OK58:51+27:41
174Henrik MolsenSøllerød OK58:58+27:48
175Teith Kyrre DalsrudVang OL59:01+27:51
176Johanna BerntssonMalmö OK59:10+28:00
177David HellerströmFK Friskus-Varberg59:14+28:04
178Arvo KivikasOK Ilves59:24+28:14
179Frank BraatzTreptower SV Berlin59:28+28:18
180Per SvenningssonLunds OK1:00:27+29:17
181Per WillnerOK Landehof1:00:32+29:22
182Lovisa NilssonFK Göingarna1:00:39+29:29
183Daniel ForsbergGöteborg-Majorna OK1:00:51+29:41
184Marianne KirkegaardCopenhagenO1:00:57+29:47
185Daniel KempffHässleholms OK1:01:10+30:00
186Caroline LennartssonMarkbygdens OK1:01:12+30:02
187Fred Arne JacobsenBardu IL1:01:13+30:03
188Torbjörn JonssonFMTM1:01:23+30:13
189Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OK1:01:29+30:19
190Pär LorénOK Frisene1:01:34+30:24
191Arnau Ormella ManchaUPC-O1:01:40+30:30
192Jens WärnNAIS Orienteringsklubb1:01:48+30:38
193Peter HuddBOK1:01:54+30:44
194Espen MelheimIF Sturla1:02:10+31:00
195William HollowellOK Tyr1:02:11+31:01
196Per ÖstergrenFMTM1:02:39+31:29
197Michael PerssonIF Hagen1:02:55+31:45
197Lars LundinÖrbyhus1:02:55+31:45
199Emma AlmehedFrölunda OL1:03:06+31:56
200Jonas JerlinFrölunda OL1:03:13+32:03
201Idunn Assevflyfem kamp1:03:14+32:04
202Moa StenbackOK Kåre1:03:50+32:40
203Kurt JohanssonOK Gisle1:03:59+32:49
204Mollie NohaveOK Orion1:04:00+32:50
205Mari TOUMAALATuusulan Voima-Veikot1:04:04+32:54
206Lars StenbackOK Kåre1:04:09+32:59
207Christian GotthardtHSVSpittal1:04:22+33:12
208Jens FrandsenOK Sorø1:04:38+33:28
209Sofie SvennungssonOK Gipen1:05:05+33:55
210Linnéa Kvick 1:05:16+34:06
211Kenneth AlnessLånghundra IF1:05:23+34:13
212Niklas LorénOK Landehof1:06:10+35:00
213Thomas DagsbergOK Orion1:06:27+35:17
214Emil LarssonTibro OK1:06:39+35:29
215Lena NorrmanIS Kullen1:06:44+35:34
216Jane MelinGöteborg-Majorna OK1:07:09+35:59
217Filip EnforsTockarps IK1:07:25+36:15
218Steen FladebergKøge OK1:07:47+36:37
219Catarina BoströmEnebybergs IF1:07:52+36:42
220Anne FrandsenOK Sorø1:07:53+36:43
221Sören KarlssonMullsjö SOK1:08:05+36:55
222Marianne HanssonBredareds IF1:08:06+36:56
223Rasmus JohanssonLinköpings OK1:08:23+37:13
224Håkan DuhlboIFK Mora OK1:08:41+37:31
225Yulia MartemyanovaLytkarino1:08:43+37:33
226Anton TikhomirovOMEGA RUS1:09:09+37:59
227Johan KarlssonIF Thor1:09:45+38:35
228Alf-Peter ElgHestra IF1:09:58+38:48
229John JonssonLandehof OK1:10:00+38:50
230Toril Aasheim NymarkAskøy O-Lag1:10:10+39:00
231Julia AnderssonOK Enen1:10:14+39:04
232Peichi Chuang 1:10:21+39:11
233Per-Anders FurusköldIK Gandvik1:10:32+39:22
234Åsa JosarpFK Friskus-Varberg1:10:42+39:32
235Lotta KastenssonCS Pertuis1:10:54+39:44
236Anders JohanssonVäxjö OK1:11:24+40:14
237Ingemar BrunssonOK Skogshjortarna1:12:02+40:52
238Marja PiironenMS Parma1:12:37+41:27
239Anders PayerlArboga OK1:12:40+41:30
240Jan SamuelssonFalköpings AIK OK1:13:19+42:09
241Arne SvärmOK Gisle1:13:21+42:11
242Ingmar AnderssonJönköpings OK1:14:02+42:52
243Henrik VossBottnaryds IF1:14:08+42:58
244Susanne LöhningUSV TU Dresden1:14:16+43:06
245Kjell Olof Ingemar KarlssonSvenljunga OK1:14:18+43:08
246Maria Iben Sell-PetersenAllerød OK1:15:28+44:18
247Keith LarsonUSVTU Dresden1:15:39+44:29
248Katarina BorneFrölunda OL1:17:30+46:20
249Camilla VikingsenTIF Viking1:17:41+46:31
250Henrik OlssonMölndal Outdoor IF1:20:12+49:02
251Jan MüllerUSV TU Dresden1:21:37+50:27
252Per HallendorffEksjö1:22:24+51:14
253Peter PukeYstads OK1:22:57+51:47
254Gunnar PedersenViking Orientering1:24:15+53:05
255Ylva FonseliusFK Herkules1:24:31+53:21
256Johan SjöbergIFK Stockaryd1:25:36+54:26
257Jens PerssonRehns BK1:26:47+55:37
258Jelah SruzOK Älgen1:27:12+56:02
259Tzu chieh LinTaipei Orienteering Club1:33:14+1:02:04
260Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:35:57+1:04:47
261Niklas EriksenAlmby IK1:36:51+1:05:41
262Oskar WallströmerGrythyttan1:38:10+1:07:00
263Liz BourneBullecourt Boulder Bounders Orienteering Club1:39:02+1:07:52
264Thor KofodRønne IK Orientering1:40:20+1:09:10
265Mia HillerhagIFK Lidingö SOK1:44:04+1:12:54
266Toril B OlsenLillomarka OL1:59:17+1:28:07
267Jennifer HuddBOK2:00:59+1:29:49
268Pierpaolo PiccinOrienteering Tarzo a.s.d.2:02:41+1:31:31
269Vivian ChungOBAA2:14:49+1:43:39
270Karin LundqvistÖjersjö2:25:42+1:54:32
271Kristina LandgrenMalmö OK3:01:10+2:30:00
Adrian PauliIstrums SKej godkänd
Jií ŠtrbaSlovan Karlovy Varyej godkänd
Ronny SchalinMalmö OKej godkänd
Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Clubej start
Ida Mari Borge HoviKonnerud ILej start
Elin CarlssonOK Pan-Kristianstadej start
Jonas EklundAcademy 2015ej start
Mattias GöthbergMoraej start
Esko JunttilaMuuramen Rastiej start
Anna-Erika KorpiTurun Suunnistajatej start
KUNDISCH SIEGLINDAUSVTU Dresdenej start
Wing Man SoHong Kong Community of Education in Orienteeringej start
Lin Tzy-ChiehAcademy 2015ej start
Gabriele Vialeasd Park World Tour Italiaej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser