Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1 Etapp 2 Etapp 2 (totalt) Elitsprint/MTB-O 1 Elitsprint/MTB-O 1 (totalt) Etapp 3/MTB-O 2 Etapp 3/MTB-O 2 (totalt) Etapp 4/MTB-O 3 Etapp 4/MTB-O 3 (totalt) Etapp 5 Etapp 5 (totalt)

D21 Elit

9 830 m, 73 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anne M Hausken Nordberg Nydalens SK 1:08:08 6:55
1 Simone Niggli OK Tisaren 1:08:08 6:55
3 Annika Billstam OK Linné 1:09:40 +1:32 7:05
4 Anna Forsberg Göteborg-Majorna OK 1:10:19 +2:11 7:09
5 Alva Olsson Linköpings OK 1:11:11 +3:03 7:14
6 Marte Narum Nydalens SK 1:13:25 +5:17 7:28
7 Anna Bachman IFK Lidingö SOK 1:14:03 +5:55 7:31
8 Helena Karlsson IFK Lidingö SOK 1:14:06 +5:58 7:32
9 Sara Eskilsson Alfta-Ösa OK 1:14:51 +6:43 7:36
10 Kajsa Risby OK Kåre 1:15:25 +7:17 7:40
10 Ingjerd Myhre Järla Orientering 1:15:25 +7:17 7:40
12 Anna Wallin Göteborg-Majorna OK 1:16:25 +8:17 7:46
13 Josefine Engström Alfta-Ösa OK 1:17:30 +9:22 7:53
14 Lisa Risby OK Kåre 1:18:06 +9:58 7:56
15 Kamilla Olaussen Fredrikstad SK 1:18:16 +10:08 7:57
16 Anna Persson FK Göingarna 1:18:35 +10:27 7:59
17 Johanna Bergman Sundsvalls OK 1:19:10 +11:02 8:03
18 Lone Brochmann Bækkelagets SK 1:19:20 +11:12 8:04
19 Siri Ulvestad Nydalens SK 1:19:25 +11:17 8:04
20 Lovisa Persson OK Tisaren 1:19:28 +11:20 8:05
21 Moa Leijon Lind Södertälje-Nykvarn OF 1:21:07 +12:59 8:15
22 Tiia Miettinen MS Parma 1:21:31 +13:23 8:17
23 Elena Roos Halden SK 1:21:56 +13:48 8:20
24 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 1:22:02 +13:54 8:20
25 Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK 1:22:04 +13:56 8:20
26 Amilia Björklund Sävedalens AIK 1:22:14 +14:06 8:21
27 Lisa Holer Eksjö SOK 1:22:23 +14:15 8:22
28 Marie Pettersson OK Djerf 1:23:12 +15:04 8:27
29 Martina Ruch OK Kåre 1:23:15 +15:07 8:28
30 Linn Hokholt NTNUI 1:23:21 +15:13 8:28
31 Kristin Hylander Nyköpings OK 1:23:42 +15:34 8:30
32 Alice Hugosson IFK Lidingö SOK 1:24:00 +15:52 8:32
33 Frida Sandberg Säterbygdens OK 1:24:09 +16:01 8:33
34 Bettina Aebi OK Linné 1:24:51 +16:43 8:37
35 Magdalena Olsson IFK Mora OK 1:24:52 +16:44 8:38
36 Martina Seiterle Tullinge SK 1:25:13 +17:05 8:40
37 Ida Lindkvist NTNUI 1:25:16 +17:08 8:40
38 Josefine Klintberg Eksjö SOK 1:25:26 +17:18 8:41
39 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 1:26:09 +18:01 8:45
40 Linnéa Holmqvist Hagaby GOIF 1:27:08 +19:00 8:51
41 Anna Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 1:27:25 +19:17 8:53
42 Marion Aebi OK Tisaren 1:27:57 +19:49 8:56
43 Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna 1:28:20 +20:12 8:59
44 Rebecka Heinrup Tullinge SK 1:28:36 +20:28 9:00
45 Signe Klinting Järla Orientering 1:29:03 +20:55 9:03
46 Monika Topinkova Kristiansand OK 1:29:32 +21:24 9:06
47 Elin Vinblad Hagaby GOIF 1:30:23 +22:15 9:11
48 Hanna Raitanen Rajamäen Rykmentti 1:30:53 +22:45 9:14
49 Johanna Lönnkvist Tullinge SK 1:31:19 +23:11 9:17
50 Elsa Ekelin KFUM Örebro OK 1:32:30 +24:22 9:24
51 Moa Enmark Göteborg-Majorna OK 1:32:36 +24:28 9:25
52 Linnea Sundström OK Renen 1:32:46 +24:38 9:26
53 Emma Bergman Göteborg-Majorna OK 1:33:34 +25:26 9:31
54 Salome Schweizer OLV Baselland 1:33:51 +25:43 9:32
55 Imogene Scott Auckland OC 1:35:48 +27:40 9:44
56 Maja Pettersson OK Dacke 1:35:51 +27:43 9:45
57 Julia Davidsson OK Klemmingen 1:35:54 +27:46 9:45
58 Emma Kantarp Ärla IF 1:35:55 +27:47 9:45
59 Stina Persson Umeå OK 1:36:09 +28:01 9:46
60 Anina Brunner Bussola OK 1:36:50 +28:42 9:51
61 Rachel Engeler OL Amriswil 1:37:38 +29:30 9:55
62 Milla Mattila Helsingin Suunnistajat 1:37:53 +29:45 9:57
63 Sofia Grawé Ärla IF 1:41:26 +33:18 10:19
64 Jannie Hagård OK Pan-Kristianstad 1:41:54 +33:46 10:21
65 Josefine Tuoremaa Vittjärvs IK 1:43:55 +35:47 10:34
66 Maiki Jäädmaa OK Võru 1:44:00 +35:52 10:34
67 Radka Sklenarova Ulricehamns OK 1:44:07 +35:59 10:35
68 Amanda Holmgren Vittjärvs IK 1:44:12 +36:04 10:36
69 Alona Sukharevska KSO Kompas 1:44:15 +36:07 10:36
70 Annika Carlberg Sundsvalls OK 1:44:42 +36:34 10:39
71 Maria Björklund Leksands OK 1:46:11 +38:03 10:48
72 Fabienne Wenger Göteborg-Majorna OK 1:46:40 +38:32 10:51
Cecilie Klysner CopenhagenO ej godkänd
Jannina Gustafsson SK Uusi ej start
Alicia Cobo Caballero Istrums SK ej start
Frida Brogren Sävedalens AIK ej start

H21 Elit

14 050 m, 78 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 William Lind Malungs OK Skogsmårdarna 1:23:05 5:54
2 Emil Svensk Stora Tuna OK 1:23:22 +0:17 5:56
3 Baptiste Rollier Kristiansand OK 1:24:42 +1:37 6:01
4 Filip Dahlgren IFK Lidingö SOK 1:25:26 +2:21 6:04
5 Albin Ridefelt OK Linné 1:25:36 +2:31 6:05
6 Marcus Millegård Halden SK 1:26:25 +3:20 6:09
7 Eskil Kinneberg IFK Göteborg 1:26:49 +3:44 6:10
8 Olle Boström Järla Orientering 1:27:13 +4:08 6:12
9 Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn OF 1:27:45 +4:40 6:14
10 Anders Tiltnes IL Tyrving 1:27:56 +4:51 6:15
11 Raffael Huber Göteborg-Majorna OK 1:27:59 +4:54 6:15
12 Rassmus Andersson OK Linné 1:28:21 +5:16 6:17
13 Florian Howald Tampereen Pyrintö 1:28:57 +5:52 6:19
14 Johan Runesson Göteborg-Majorna OK 1:29:20 +6:15 6:21
15 Anton Sjökvist Stora Tuna OK 1:29:40 +6:35 6:22
16 Denys Shcherbakov OK Pan-Kristianstad 1:30:05 +7:00 6:24
17 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 1:30:24 +7:19 6:26
18 Joakim Hederskog IK Hakarpspojkarna 1:31:11 +8:06 6:29
19 Peter Öberg OK Hällen 1:31:16 +8:11 6:29
20 Niklas Aldén OK Linné 1:31:32 +8:27 6:30
21 Rudolfs Zernis Ärla IF 1:32:28 +9:23 6:34
22 Davis Dislers IK Hakarpspojkarna 1:32:30 +9:25 6:35
23 Andreas Jansson IK Hakarpspojkarna 1:32:43 +9:38 6:35
24 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 1:33:05 +10:00 6:37
25 David Andersson Malungs OK Skogsmårdarna 1:33:13 +10:08 6:38
26 Olli Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura 1:33:21 +10:16 6:38
27 Daniel Attås OK Tisaren 1:33:54 +10:49 6:40
28 Alain Denzler Järla Orientering 1:33:58 +10:53 6:41
29 Jens Wängdahl Nyköpings OK 1:34:16 +11:11 6:42
30 Hans Petter Mathisen NTNUI 1:34:23 +11:18 6:43
31 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF 1:34:30 +11:25 6:43
32 Dmitrii Poliakov Rehns BK 1:34:58 +11:53 6:45
33 Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna 1:35:21 +12:16 6:47
34 Christian Tingström Göteborg-Majorna OK 1:35:33 +12:28 6:48
35 Kaspar Hägler Järla Orientering 1:35:44 +12:39 6:48
36 Jon Aukrust Osmoen NTNUI 1:35:45 +12:40 6:48
37 Erik Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 1:35:51 +12:46 6:49
38 Nils Spetz Ulricehamns OK 1:35:54 +12:49 6:49
39 Jakob Lööf Malungs OK Skogsmårdarna 1:36:17 +13:12 6:51
40 Morten Jarvis Westergård Järla Orientering 1:36:34 +13:29 6:52
41 Andreas Johansson Göteborg-Majorna OK 1:36:44 +13:39 6:53
42 Fredrik Ingelsson Rehns BK 1:37:41 +14:36 6:57
43 Erik Pettersson OK Denseln 1:38:43 +15:38 7:01
44 Erik Martinsson Linköpings OK 1:39:22 +16:17 7:04
45 Andreas Rüedlinger Leksands OK 1:39:37 +16:32 7:05
46 Love Sintring Hagaby GOIF 1:39:38 +16:33 7:05
47 Ueli Werren OLG Bern 1:40:40 +17:35 7:09
48 Pontus Petersson OK Orion 1:41:10 +18:05 7:12
49 Gene Beveridge North West Orienteering Club 1:41:11 +18:06 7:12
50 Loic Capbern OK Hällen 1:41:25 +18:20 7:13
51 Erik Öhlund Göteborg-Majorna OK 1:41:28 +18:23 7:13
52 Jonas Egger IK Hakarpspojkarna 1:42:02 +18:57 7:15
53 Henrik Jonsson OK Rodhen 1:43:00 +19:55 7:19
54 Christoph Meier Järla Orientering 1:43:08 +20:03 7:20
55 Fredrik Edén IFK Göteborg 1:43:30 +20:25 7:21
56 Johan Törnroth Hjobygdens OK 1:43:35 +20:30 7:22
57 Santeri Sainio Kangasala SK 1:43:37 +20:32 7:22
58 Assar Hellström OK Ravinen 1:43:51 +20:46 7:23
59 Pål Skogtjärn Södertälje-Nykvarn OF 1:44:28 +21:23 7:26
60 Robbin Kantarp Ärla IF 1:44:44 +21:39 7:27
61 Jakob Andersson OK Linné 1:44:48 +21:43 7:27
62 Simon Smedberg IFK Göteborg 1:45:35 +22:30 7:30
63 Fredrik Mattsson OK Kåre 1:46:29 +23:24 7:34
64 Xander Berger OK Pan-Kristianstad 1:46:59 +23:54 7:36
65 Shestakov Pavel Koovee 1:47:37 +24:32 7:39
66 Rasmus Rørholt Theisen NTNUI 1:48:04 +24:59 7:41
67 Simen Aamodt NTNUI 1:48:27 +25:22 7:43
68 Oskar Daniels Attunda OK 1:48:32 +25:27 7:43
69 Anders Hedberg Göteborg-Majorna OK 1:51:27 +28:22 7:55
70 Erik Boman Gävle OK 1:54:01 +30:56 8:06
71 Oscar Vångell Ärla IF 1:55:49 +32:44 8:14
72 Jacob Lindstam OK Ravinen 1:57:04 +33:59 8:19
73 Joakim Karlsson IK Hakarpspojkarna 1:57:31 +34:26 8:21
74 Samuel Keller Nyköpings OK 2:03:27 +40:22 8:47
75 Oskar Andrén OK Tisaren 2:06:48 +43:43 9:01
Oskar Sjöberg OK Linné ej godkänd
Jesper Lysell Rehns BK ej godkänd
Anton Tynong Ärla IF ej godkänd
Ross Morrison Rajamäen Rykmentti ej start
Anton Östlin Malungs OK Skogsmårdarna ej start

D20 Elit

6 760 m, 94 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sandrine Müller Lillomarka OL 50:40 7:29
2 Sara Hagström Falköpings AIK OK 51:55 +1:15 7:40
3 Miri Thrane Ødum OK Pan Århus 52:37 +1:57 7:47
4 Sigrid Alexandersen Fossum IF 54:35 +3:55 8:04
5 Andrea Svensson OK Tisaren 54:40 +4:00 8:05
6 Paula Gross Helsingin Suunnistajat 55:14 +4:34 8:10
7 Johanna Öberg Ryda SK 55:28 +4:48 8:12
8 Synnøve Bråten Vegårshei IL 55:45 +5:05 8:14
9 Pim Hedberg OK Skogsfalken 57:03 +6:23 8:26
10 Karen Oline Kolstad Freidig 57:21 +6:41 8:29
11 Evine Westli Andersen Løten o-lag 57:49 +7:09 8:33
12 Jeanette Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 57:57 +7:17 8:34
13 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK 58:19 +7:39 8:37
14 Pihla Otsamo Helsingin Suunnistajat 58:38 +7:58 8:40
15 Amanda Blennow Falköpings AIK OK 59:25 +8:45 8:47
16 Louise Lundgren Växjö OK 59:38 +8:58 8:49
17 Filippa Johansson Jönköpings OK 59:39 +8:59 8:49
18 Lisa Malmström GOIF Tjalve 59:45 +9:05 8:50
19 Isabel Salén IFK Mora OK 1:00:06 +9:26 8:53
20 Aleksandra Hornik OK Kolmården 1:00:18 +9:38 8:55
21 Johanna Viilo Tampereen Pyrintö 1:00:21 +9:41 8:55
22 Magdalena Vande Voorde Tullinge SK 1:00:35 +9:55 8:57
23 Kristin Olovsson Rehns BK 1:00:53 +10:13 9:00
24 Frida Sæther Freidig 1:01:13 +10:33 9:03
25 Amanda Falck Weber Eksjö SOK 1:01:25 +10:45 9:05
26 Stina Nilsson Umeå OK 1:01:30 +10:50 9:05
27 Emma Bjessmo IFK Lidingö SOK 1:01:31 +10:51 9:06
28 Eirin Svanøe-Hafstad Frol IL 1:01:37 +10:57 9:06
29 Klara Pålsson Sävedalens AIK 1:02:03 +11:23 9:10
30 Kerstin Ullmann OL Biel Seeland 1:02:04 +11:24 9:10
31 Carina Polzer OK Oachkatzlschwoaf 1:02:10 +11:30 9:11
32 Andrine Benjaminsen Lillomarka OL 1:02:19 +11:39 9:13
33 Nelly Carlsson OK Pan-Kristianstad 1:02:24 +11:44 9:13
33 Sanna Skoog Södertälje-Nykvarn OF 1:02:24 +11:44 9:13
35 Moa Pettersson OK Dacke 1:02:37 +11:57 9:15
36 Niina Hulkkonen SK Uusi 1:02:43 +12:03 9:16
37 Kaja Bråten Løvald Asker SK 1:03:05 +12:25 9:19
38 Rebecka Hylander Nyköpings OK 1:03:12 +12:32 9:20
38 Hanna Müller Leksands OK 1:03:12 +12:32 9:20
40 Vanessa Fricker Stora Tuna OK 1:03:29 +12:49 9:23
41 Hanna Gustavsson OK Tyr 1:03:44 +13:04 9:25
42 Erica Pettersson IFK Göteborg 1:03:49 +13:09 9:26
43 Aina Edgren Trollhättans SOK 1:03:56 +13:16 9:27
44 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 1:04:02 +13:22 9:28
45 Hedwig Haas Sundsvalls OK 1:04:08 +13:28 9:29
46 Sara Wadman IFK Mora OK 1:04:18 +13:38 9:30
47 Maria Dragowska OK!Sport 1:04:27 +13:47 9:32
48 Brechbuehl Andrea OLG Stäfa 1:04:30 +13:50 9:32
49 Ingrid Gulbrandsen Asker SK 1:04:46 +14:06 9:34
50 Märta Berggren OK Kolmården 1:04:48 +14:08 9:35
51 Matilda Martinsson Falkenbergs OK 1:04:54 +14:14 9:36
52 Hanna Korhonen OK Ravinen 1:05:16 +14:36 9:39
53 Ingeborg Ellegaard Melby Nydalens SK 1:05:18 +14:38 9:39
54 Maja Enges Leksands OK 1:06:07 +15:27 9:46
55 Anna Dowling Wellington Ranges 1:06:44 +16:04 9:52
56 Linnea Malmberg Stora Tuna OK 1:07:20 +16:40 9:57
57 Ellen Forsgren Forsa OK 1:07:42 +17:02 10:00
58 Josefine Kristiansson Trollhättans SOK 1:08:20 +17:40 10:06
59 Amelie Ekström OK Kåre 1:08:31 +17:51 10:08
60 Ellen Sarenmark Leksands OK 1:08:43 +18:03 10:09
61 Jutta Jussila Tampereen Pyrintö 1:08:49 +18:09 10:10
62 Malin Widén Uddevalla OK 1:08:51 +18:11 10:11
63 Ladina Rutz OLG Stäfa 1:09:20 +18:40 10:15
64 Moa Gustafsson Uddevalla OK 1:09:29 +18:49 10:16
65 Linnéa Hahne Insjöns IF OK 1:09:50 +19:10 10:19
66 Linnéa Andersson Bredaryds SOK 1:10:29 +19:49 10:25
67 Silje Arntzen Asker SK 1:11:11 +20:31 10:31
68 Marte Hoff Hagen Byåsen IL 1:11:23 +20:43 10:33
69 Moa Svensson IK Hakarpspojkarna 1:12:02 +21:22 10:39
70 Lilja Österman Turun Suunnistajat 1:12:42 +22:02 10:45
71 Mathilda Karlsson OK Rodhen 1:13:18 +22:38 10:50
72 Sigrid Holmgren OK Renen 1:13:41 +23:01 10:53
73 Elin Lindberg OK Djerf 1:14:00 +23:20 10:56
74 Anika Gassner OK Oachkatzlschwoaf 1:14:32 +23:52 11:01
75 Nicola Blatchford Australia 1:14:48 +24:08 11:03
75 Caroline Lindelöw Härlövs IF 1:14:48 +24:08 11:03
77 Emma Sundvall Järla Orientering 1:15:47 +25:07 11:12
78 Amanda Johansson OK Dacke 1:16:40 +26:00 11:20
79 Amalie Tripax CopenhagenO 1:16:49 +26:09 11:21
80 Johanna Sjölund Sundsvalls OK 1:17:11 +26:31 11:25
81 Ida Sundström OK Renen 1:17:17 +26:37 11:25
82 Lucille Girard COTS 1:17:47 +27:07 11:30
83 Karoline Sønsterudbråten Raumar Orientering 1:18:19 +27:39 11:35
84 Bethany Hanson Hertfordshire Orienteering Club HH 1:18:46 +28:06 11:39
85 Barbara Köhle OLG Stäfa 1:19:43 +29:03 11:47
86 Pia Blake Yukon OA 1:21:49 +31:09 12:06
87 Maja L. Brinch CopenhagenO 1:21:59 +31:19 12:07
88 Josefine Höög Hagaby GOIF 1:22:50 +32:10 12:15
89 Ingvild Wang Lillomarka OL 1:24:19 +33:39 12:28
90 Clara Mannfolk Ulricehamns OK 1:24:22 +33:42 12:28
91 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 1:28:16 +37:36 13:03
92 Natsuki Yamagishi NTA O tour 1:41:34 +50:54 15:01
Martina Walch OK Oachkatzlschwoaf ej godkänd
Fanny Asketun OK Roxen ej godkänd
Helloworld Helloworld sunny ej start
Hanna Östenberg Eksjö SOK ej start
Tilda Johansson OK Orion ej start
Jessica Nilsson OK Tyr ej start
Caroline Gjøtterup OK Pan Århus ej start
Sara Tynong Tullinge SK ej start
Hanna Eriksson IFK Mora OK återbud
Sophie Nilsson Hjärnarps GH OL återbud

H20 Elit

10 130 m, 108 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat 1:04:52 6:24
2 Andreas Sølberg IFK Göteborg 1:06:02 +1:10 6:31
3 RIO Nicolas OrientExpress 42 1:06:48 +1:56 6:35
4 Algirdas Bartkevicius OK Denseln 1:07:49 +2:57 6:41
5 Jens Rönnols Täby OK 1:09:01 +4:09 6:48
6 Joakim Andén Södertälje-Nykvarn OF 1:09:03 +4:11 6:48
7 Emil Granqvist OK Ravinen 1:09:04 +4:12 6:49
8 Thomas Curiger OLC Kapreolo 1:09:44 +4:52 6:53
9 Sven Hellmüller Fossum IF 1:09:46 +4:54 6:53
10 Filip Wadsten OK Landehof 1:10:08 +5:16 6:55
11 Jonas Madslien Bakken NTNUI 1:10:24 +5:32 6:56
12 Björn Cederberg OK Pan-Kristianstad 1:10:59 +6:07 7:00
13 Konstantin Serebryanitskii Rehns BK 1:11:39 +6:47 7:04
14 Daniel Roos Attunda OK 1:11:49 +6:57 7:05
15 Vegard Jarvis Westergård Varegg Fleridrett 1:12:07 +7:15 7:07
16 Gustav Hindér OK Tisaren 1:12:27 +7:35 7:09
17 Arttu Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat 1:13:05 +8:13 7:12
18 Oskar Leinonen OK Kolmården 1:13:08 +8:16 7:13
19 Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 1:13:17 +8:25 7:14
20 Arvid Våg IFK Göteborg 1:13:26 +8:34 7:14
21 Quentin Rauturier OK Hällen 1:13:58 +9:06 7:18
22 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 1:14:00 +9:08 7:18
23 Carl Näslund Västerås SOK 1:14:10 +9:18 7:19
24 Philip Persson OK Orion 1:14:17 +9:25 7:19
25 Arnaud Perrin OK Denseln 1:14:19 +9:27 7:20
26 Patrick Zbinden Leksands OK 1:14:40 +9:48 7:22
27 Noah Zbinden OLV Baselland 1:15:10 +10:18 7:25
28 Erik Berzell Järla Orientering 1:15:56 +11:04 7:29
29 Martin Djerf IK Hakarpspojkarna 1:16:00 +11:08 7:30
30 Shamus Morrison Wellington OC 1:16:10 +11:18 7:31
31 Martin Hunhammar OK Ravinen 1:16:23 +11:31 7:32
32 Jan Brunner Södertälje-Nykvarn OF 1:16:32 +11:40 7:33
33 Albin Axelsson IK Hakarpspojkarna 1:16:44 +11:52 7:34
34 Johan Böni Göteborg-Majorna OK 1:16:47 +11:55 7:34
35 Rein Mårdalen Freidig 1:17:10 +12:18 7:37
36 Emil Øbro OK Orion 1:17:21 +12:29 7:38
37 Niklas Sundqvist Tullinge SK 1:17:36 +12:44 7:39
38 Anders Felde Olaussen Halden SK 1:18:03 +13:11 7:42
39 Aaro Ruohola MS Parma 1:18:08 +13:16 7:42
40 Henrik Eklund Växjö OK 1:18:23 +13:31 7:44
41 Philipp Khlebnikov ANCO-Neuchâtel 1:18:32 +13:40 7:45
42 August Mikaelsson Västerås SOK 1:18:38 +13:46 7:45
43 Oskar Lindqvist Sävedalens AIK 1:18:51 +13:59 7:47
44 Johan Söderlund Leksands OK 1:18:52 +14:00 7:47
45 Gabriel Mathys OLG Bern 1:19:45 +14:53 7:52
46 Johannes Kuhlin Göteborg-Majorna OK 1:20:09 +15:17 7:54
47 Valentin Koziavin NiNo- Oteam 1:20:24 +15:32 7:56
48 Fredrik Persson Domnarvets GOIF 1:20:29 +15:37 7:56
49 Isak Langerak Järfälla OK 1:20:32 +15:40 7:56
50 Vetle Christiansen Raumar Orientering 1:20:35 +15:43 7:57
51 Quentin Mertenat CA Rosé 1:20:48 +15:56 7:58
52 Emil Åberg Korsnäs IF OK 1:20:56 +16:04 7:59
53 Fredrik Wigertz Långhundra IF 1:21:12 +16:20 8:00
54 Matthias Groell OK Hammaren 1:21:17 +16:25 8:01
55 Remo Ruch OK Kåre 1:21:49 +16:57 8:04
56 Emil Tellsén OK Roxen 1:21:54 +17:02 8:05
57 Apostol Atanasov Stora Tuna OK 1:21:58 +17:06 8:05
58 Jesper Alfredsson OK Tyr 1:22:40 +17:48 8:09
59 Kevin Ståhl OK Hammaren 1:22:41 +17:49 8:09
60 Riccardo Rancan OLG Pfaeffikon 1:22:46 +17:54 8:10
61 Lukas Meier OLC Kapreolo 1:23:27 +18:35 8:14
62 Per Lindman Finspångs SOK 1:23:36 +18:44 8:15
63 Karl Enges Attunda OK 1:24:12 +19:20 8:18
64 Emil Andersson Tullinge SK 1:24:50 +19:58 8:22
65 Arvid Henriksson Järla Orientering 1:24:59 +20:07 8:23
66 Mathias Peter OK Hammaren 1:25:08 +20:16 8:24
67 Sixten Walheim OK Rodhen 1:25:41 +20:49 8:27
68 Henrik Eijsink Ås-NMBU Orientering 1:25:49 +20:57 8:28
69 Øyvind Wiggen Byåsen IL 1:26:00 +21:08 8:29
70 William Pommer Stora Tuna OK 1:26:17 +21:25 8:31
71 Samuel Hedlund Långhundra IF 1:26:41 +21:49 8:33
72 Simon Martelius Attunda OK 1:26:47 +21:55 8:34
73 Martin Herbert Täby OK 1:27:04 +22:12 8:35
74 Morten Jørgensen Kristiansand OK 1:27:06 +22:14 8:35
75 Malthe Gaarsdal CopenhagenO 1:27:12 +22:20 8:36
76 Anton Gumaelius Waxholms OK 1:27:15 +22:23 8:36
77 Gaute Friestad Kristiansand OK 1:27:30 +22:38 8:38
78 Filip Ivarsson OK Hammaren 1:27:48 +22:56 8:40
79 Fredrik Levin Svaide Roma SOK 1:27:50 +22:58 8:40
80 William Nilsson OK Södertörn 1:28:31 +23:39 8:44
81 Timon Schweizer OLV Baselland 1:28:39 +23:47 8:45
82 Sebastian Baumann OLC Kapreolo 1:28:55 +24:03 8:46
83 Martin Sklenar SKOB Bruntal 1:29:23 +24:31 8:49
84 Aske Jepsen CopenhagenO 1:29:24 +24:32 8:49
85 Alexander Bergstrom Ottawa OC 1:32:09 +27:17 9:05
86 Matt Goodall North West Orienteering Club 1:33:08 +28:16 9:11
87 Jooseppi Kalliokoski Ikaalisten Nouseva-Voima 1:33:11 +28:19 9:11
88 Are Smeland Nygårdseter Vegårshei IL 1:35:07 +30:15 9:23
89 Aidan Dawson Australia 1:35:47 +30:55 9:27
90 Nils Gumaelius Waxholms OK 1:37:48 +32:56 9:39
91 Archibald Soguel ANCO-Neuchâtel 1:38:31 +33:39 9:43
92 David Hector Snättringe SK 1:38:46 +33:54 9:44
93 Ashley Nankervis Australia 1:46:25 +41:33 10:30
94 Trevor Bray Yukon OA 1:46:39 +41:47 10:31
95 Mikkel Kaae-Nielsen CopenhagenO 1:48:22 +43:30 10:41
96 Felix Hartlieb Leibnitzer AC 1:49:34 +44:42 10:48
97 Niklas Metzger OLK Fricktal 1:55:13 +50:21 11:22
98 Henrik Håkansson OK Kolmården 1:57:25 +52:33 11:35
99 Elias Gemperli Thurgorienta 2:00:04 +55:12 11:51
100 Sebastian Fleiss Berliner TSC 2:04:46 +59:54 12:18
Bertram Kopp Stannum CopenhagenO ej godkänd
Magnus Maag CopenhagenO ej godkänd
Anton Hansson IK Hakarpspojkarna ej godkänd
Erik Andersson OK Orion ej godkänd
Patrick Krähenbühl OLV Langenthal ej godkänd
Dag Blandkjenn Kristiansand OK ej godkänd
Matt Doyle Australia ej godkänd
Thomas Knudsen OK Pan Århus ej godkänd
Daniel Duhlbo IFK Mora OK ej start
Martin Norrbom Sala OK ej start
Mark Otto Berliner TSC ej start
Erik Hållström Gävle OK ej start
Henry McNulty OK Linné ej start
Johannes Eklöf IF Hallby SOK ej start
Sigur Heggedal Kongsberg OL ej start
Erland Kvisle Asker SK ej start
Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö ej start
Heino Ollin Sävedalens AIK ej start
Magne Jutulstad NTNUI ej start

D18 Elit

6 040 m, 114 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linnéa Golsäter Eksjö SOK 47:51 7:55
2 Tove Rönnbäck Visborgs OK 47:54 +0:03 7:55
3 Ingeborg Eide Byåsen IL 48:12 +0:21 7:58
4 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 49:10 +1:19 8:08
5 Marie Olaussen Fredrikstad SK 49:43 +1:52 8:13
6 Line Cederberg Vänersborgs SK 50:10 +2:19 8:18
7 Valérie Aebischer OLC Omström-Sense 50:51 +3:00 8:25
8 Amanda Berggren Tullinge SK 51:16 +3:25 8:29
9 Stina Nordin Sundsvalls OK 51:33 +3:42 8:32
10 Gabriella S Bergander Eksjö SOK 51:34 +3:43 8:32
11 Hanna Hugosson Sundsvalls OK 51:36 +3:45 8:32
12 Hanna Hänström Täby OK 51:41 +3:50 8:33
13 Emma Pettersson OK Roxen 52:11 +4:20 8:38
14 Emma Arnesen Byåsen IL 52:12 +4:21 8:38
15 Noora Koskinen Hiisirasti 52:13 +4:22 8:38
16 Tilla Farnes Hennum Asker SK 52:25 +4:34 8:40
17 Lovisa Martinsson OK Tyr 52:37 +4:46 8:42
18 Jennie Börjesson Eriksson Storviks IF 52:46 +4:55 8:44
19 Lova Eveborn OK Roxen 53:05 +5:14 8:47
20 Gina Granstedt Halden SK 53:56 +6:05 8:55
21 Marcia Mürner OLG St.Gallen/Appenzell 53:59 +6:08 8:56
22 Erica Edman Leksands OK 54:12 +6:21 8:58
23 Elin Pettersson IFK Göteborg 54:16 +6:25 8:59
24 Ksenia Penzina Nord West 54:25 +6:34 9:00
25 Astrid Maag CopenhagenO 54:33 +6:42 9:01
26 Siri Moholth Kongsberg OL 54:41 +6:50 9:03
27 Annie Önsten IK Hakarpspojkarna 54:43 +6:52 9:03
28 Moa Hansson Bredaryds SOK 54:46 +6:55 9:04
29 Emma Hagrot Täby OK 54:54 +7:03 9:05
30 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 54:56 +7:05 9:05
31 Elin Granstedt IK Hakarpspojkarna 55:00 +7:09 9:06
32 Frida Junegard Tullinge SK 55:05 +7:14 9:07
33 Zlata Malysheva Nord West 55:21 +7:30 9:09
34 Anni Valtonen MS Parma 55:26 +7:35 9:10
35 Klara Yngvesson Umeå OK 55:30 +7:39 9:11
36 Sara Niva Laitasaaren Veto 55:32 +7:41 9:11
37 Elvira Björklund Trollhättans SOK 55:39 +7:48 9:12
38 Emma Helmersson Västerås SOK 55:42 +7:51 9:13
39 Sophia Björnlinger IK Hakarpspojkarna 56:09 +8:18 9:17
40 Johanna Hagström Falköpings AIK OK 56:22 +8:31 9:19
41 Amelia Skalberg Bredaryds SOK 56:35 +8:44 9:22
42 Kajsa Johansson Jönköpings OK 56:42 +8:51 9:23
43 Heidi Plit Espoon Suunta 56:44 +8:53 9:23
44 Ingrid Løvås Varegg Fleridrett 56:45 +8:54 9:23
45 Sanna Fast Eksjö SOK 56:52 +9:01 9:24
46 Cecilie Andersen BOK 56:55 +9:04 9:25
47 Märta Ransjö Zander OK Tyr 57:29 +9:38 9:31
48 Alice Axelsson IK Hakarpspojkarna 57:31 +9:40 9:31
49 Ingrid Lundanes Emblem IL 57:45 +9:54 9:33
50 Julia Eriksson OK Kolmården 58:14 +10:23 9:38
51 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 58:24 +10:33 9:40
52 Vilma Annala Kangasala SK 58:31 +10:40 9:41
53 Tanja Häfeli OLG Huttwil 58:53 +11:02 9:44
54 Deborah Stadler OLG Galgenen 59:04 +11:13 9:46
55 Emma Djerf Lerums SOK 59:14 +11:23 9:48
56 Emilia Ståhlberg Espoon Suunta 59:15 +11:24 9:48
57 Alice Rigby Cleveland Orienteering Klub 59:26 +11:35 9:50
58 Tova Olsson IK Hakarpspojkarna 59:30 +11:39 9:51
59 Maria Eriksson Eds SK 59:32 +11:41 9:51
60 Alexandra Enlund IF Femman 59:51 +12:00 9:54
61 Klara Djerf Lerums SOK 59:57 +12:06 9:55
62 Matilda Eriksson Västerbergslagens OL 1:00:05 +12:14 9:56
63 Sarah Persson OK Denseln 1:00:17 +12:26 9:58
64 Moa Hedegård OK Kolmården 1:00:27 +12:36 10:00
65 Johanna Henriksson Ärla IF 1:00:34 +12:43 10:01
66 Nora Synnøve Woxholth Asker SK 1:00:40 +12:49 10:02
67 Silja Braendle OLG Stäfa 1:01:05 +13:14 10:06
68 Maëlle Beauvir Club Rennais de Course dorientation 1:01:15 +13:24 10:08
69 Kajsa Jungbjer Göteborg-Majorna OK 1:01:24 +13:33 10:09
70 Elin Ransjö Zander OK Tyr 1:01:35 +13:44 10:11
71 Jonna Halonen Fjärås AIK 1:01:37 +13:46 10:12
72 Agnes Spånér Göteborg-Majorna OK 1:01:44 +13:53 10:13
73 Fanni Jauhojärvi Markussen Asker SK 1:02:05 +14:14 10:16
74 Anna Karlström OK Linné 1:02:08 +14:17 10:17
75 Sandra Näslund Västerås SOK 1:02:21 +14:30 10:19
76 Agnes Jonsson CopenhagenO 1:02:25 +14:34 10:20
77 Hanna Åberg OK Landehof 1:02:30 +14:39 10:20
78 Line Sølberg OL Trollelg 1:02:36 +14:45 10:21
79 Amanda Rangert IK Hakarpspojkarna 1:03:01 +15:10 10:25
80 Malin Sandstad Freidig 1:03:02 +15:11 10:26
81 Margrethe Wisløff Asker SK 1:03:07 +15:16 10:26
82 Elvira Sellgren Göteborg-Majorna OK 1:03:13 +15:22 10:27
83 Carolina Olsson Älvdalens IF OK 1:03:14 +15:23 10:28
84 Elin Johansson Finspångs SOK 1:03:21 +15:30 10:29
85 Oda Sikkeland IL Tyrving 1:03:34 +15:43 10:31
86 Elsa Andersson Bredaryds SOK 1:04:01 +16:10 10:35
87 Kajsa Mattsson OK Kåre 1:04:07 +16:16 10:36
88 Emma Bengtsson Årsunda IF 1:04:15 +16:24 10:38
89 Anniken Helland-Hansen IL Tyrving 1:04:36 +16:45 10:41
90 Isabel Bryant Cambridge Sports Union 1:04:39 +16:48 10:42
91 Märta Skog Tullinge SK 1:04:42 +16:51 10:42
92 Inna Antikainen MS Parma 1:05:10 +17:19 10:47
93 Ella Wallinder Göteborg-Majorna OK 1:05:18 +17:27 10:48
94 Rebecca Waldenfjord Järfälla OK 1:05:26 +17:35 10:50
95 Caroline Løchting Thunberg OK Roslagen 1:05:39 +17:48 10:52
96 Erika Duhlbo IFK Mora OK 1:06:13 +18:22 10:57
97 Elin Lundqvist Nybro OK 1:06:17 +18:26 10:58
98 Annina Rancan OLG Pfaeffikon 1:06:20 +18:29 10:58
99 Vilma Blennow Falköpings AIK OK 1:06:28 +18:37 11:00
100 Line Laurantsen Varegg Fleridrett 1:06:50 +18:59 11:03
101 Tonje Aasheim Nymark Askøy O-Lag 1:07:01 +19:10 11:05
102 Astrid Fiskum IL Tyrving 1:07:14 +19:23 11:07
103 Agnes Westerberg Trollhättans SOK 1:07:24 +19:33 11:09
104 Moa Kuhlin Göteborg-Majorna OK 1:07:48 +19:57 11:13
105 Agnes Lundqvist Järfälla OK 1:09:35 +21:44 11:31
106 Simone Fankhauser OLG Goldau 1:10:40 +22:49 11:41
107 Andrea Schuler OLG Goldau 1:13:42 +25:51 12:12
108 Sonia Flückiger OLG Huttwil 1:14:26 +26:35 12:19
109 Fanny Güdel coolfr 1:15:51 +28:00 12:33
110 Johanna Börjesson Eriksson Storviks IF 1:23:19 +35:28 13:47
111 Emma Sherwood FWOC 1:24:53 +37:02 14:03
112 Saga Sander OK Milan 1:25:18 +37:27 14:07
Tone Albrektsson OK Ravinen ej godkänd
Ida-Marie Cederberg Pargas IF ej godkänd
Astrid Simonsson Sundbybergs IK ej start
Ellen Broman OK Roslagen ej start
Mirjam Dalén Sala OK ej start
Romina Schweizer OLV Baselland ej start
Ronja Björklund Bjursås OK återbud

H18 Elit

7 670 m, 119 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Simon Hector Snättringe SK 47:15 6:09
2 Teemu Eerola Tampereen Pyrintö 47:23 +0:08 6:10
3 Audun Heimdal Konnerud IL 48:39 +1:24 6:20
3 Simon Imark Tullinge SK 48:39 +1:24 6:20
5 Akseli Ruohola MS Parma 48:47 +1:32 6:21
6 Isac von Krusenstierna OK Kåre 49:00 +1:45 6:23
7 Aleksi Sorsa Espoon Suunta 49:18 +2:03 6:25
8 Ville Johansson OK Kolmården 49:42 +2:27 6:28
9 Victor Imark Tullinge SK 49:58 +2:43 6:30
10 Henrik Johannesson Ronneby OK 50:02 +2:47 6:31
11 Trygve Heggedal Kongsberg OL 50:18 +3:03 6:33
12 Ollipekka Heikkilä Lynx 50:26 +3:11 6:34
13 Eero Heinonen MS Parma 51:02 +3:47 6:39
14 Eevert Toivonen Kangasala SK 51:03 +3:48 6:39
15 Emil Ljungemyr OK Kolmården 51:07 +3:52 6:39
16 Lucas Sundblad Eksjö SOK 51:30 +4:15 6:42
17 Vegard Gulbrandsen Asker SK 51:31 +4:16 6:42
18 Aaro Julkunen MS Parma 51:32 +4:17 6:43
19 Oliwer Lundberg OK Bävern 51:33 +4:18 6:43
20 Jesper Svensk Stora Tuna OK 52:29 +5:14 6:50
21 Henning Sjökvist Stora Tuna OK 52:31 +5:16 6:50
22 Elias Ekvall Trollhättans SOK 52:40 +5:25 6:51
23 Oskar Lind Eksjö SOK 52:42 +5:27 6:52
24 Simon Schuster Vallentuna-Össeby OL 53:05 +5:50 6:55
25 Torkel Reinhartsen Kristiansand OK 53:12 +5:57 6:56
26 Gustaf Sundbüe OK Hällen 53:15 +6:00 6:56
27 Albin Lillieström OK Roxen 54:02 +6:47 7:02
28 Olle Andersson Tullinge SK 54:08 +6:53 7:03
29 Andrin Gründler Vaajakosken Terä 54:31 +7:16 7:06
30 Peter Nordbrøden Halden SK 54:48 +7:33 7:08
31 Simon Larsson OK Hällen 54:49 +7:34 7:08
32 Rickard Djerf Tibro OK 54:59 +7:44 7:10
33 Håkon Raadal Bjørlo Halden SK 55:05 +7:50 7:10
34 Kjetil Mølnvik Freidig 55:06 +7:51 7:11
35 Andreas Uller Kils OK 55:10 +7:55 7:11
36 Laurits Bidstrup Møller OK Pan Århus 55:12 +7:57 7:11
37 Florian Attinger OK Ravinen 55:19 +8:04 7:12
38 Johan Olson IK Uven 55:21 +8:06 7:12
39 Isak Prellner Skåneslättens OL 55:23 +8:08 7:13
40 Jonas Gustafsson OK Kåre 55:25 +8:10 7:13
41 Noel Boos OLV Luzern 55:32 +8:17 7:14
42 Olle Josarp FK Friskus-Varberg 55:33 +8:18 7:14
43 Anton Forsberg Långhundra IF 55:37 +8:22 7:15
44 Tom Campbell Lustens OK 56:07 +8:52 7:18
45 Carl Emil Schøier Kovsted CopenhagenO 56:08 +8:53 7:19
46 Eric Rosjö Jönköpings OK 56:09 +8:54 7:19
47 Ivar Jevne Arnesen Hamar OK 56:21 +9:06 7:20
48 Jesper Sjöblom Södertälje-Nykvarn OF 56:22 +9:07 7:20
49 Robin Salén Bergnäsets AIK 56:26 +9:11 7:21
50 Knut Aasheim Oppsal Orientering 56:35 +9:20 7:22
51 Gjermund Tørnqvist Halden Nydalens SK 56:38 +9:23 7:23
52 Nick Gebert OLK Wiggertal 56:44 +9:29 7:23
53 Mattis Hallberg IK Uven 57:08 +9:53 7:26
54 André Andersson Västerbergslagens OL 57:09 +9:54 7:27
55 Otto Stuhlhofer OK Landehof 57:20 +10:05 7:28
56 Arvid Nord IK Hakarpspojkarna 57:22 +10:07 7:28
57 Alex Carcas Interlopers 57:27 +10:12 7:29
58 Olav Remmen OL Trollelg 57:28 +10:13 7:29
59 Pascal Buchs ANCO-Neuchâtel 57:54 +10:39 7:32
60 Hugo Eriksson OK Nolaskogsarna 58:00 +10:45 7:33
61 Rasmus Lundberg OK Bävern 58:07 +10:52 7:34
62 Håkon Østraat Sævareid Halden SK 58:15 +11:00 7:35
63 Rafael Dobnik Eksjö SOK 58:41 +11:26 7:39
64 Erlend Kvittum Nytrøen Tynset IF 58:47 +11:32 7:39
65 Herman Ryen Martinsen Fredrikstad SK 58:51 +11:36 7:40
66 Paul Flückiger ANCO-Neuchâtel 58:57 +11:42 7:41
67 Cyril Bucher OLV Hindelbank 59:08 +11:53 7:42
68 Erik Zeilon Skåneslättens OL 59:13 +11:58 7:43
69 Valtteri Heikkinen Vehkalahden Veikot 59:15 +12:00 7:43
70 Benjamin Walti OLK Argus 59:24 +12:09 7:44
71 Johannes Ridefelt OK Linné 59:26 +12:11 7:44
72 Johan Wehlin Skogspojkarnas OK 59:27 +12:12 7:45
72 Devon Beckman Hawkes Bay Orienteering Club 59:27 +12:12 7:45
74 Tommy Hayes Auckland OC 59:44 +12:29 7:47
75 Ole Kostøl Kristiansand OK 59:59 +12:44 7:49
76 Sverre Bang Støeng Hamar OK 1:00:11 +12:56 7:50
77 Erlend Nilsen Sandnes Emblem IL 1:00:24 +13:09 7:52
78 Anders Haflan OL Tønsberg og Omegn 1:00:27 +13:12 7:52
79 Lari Pernu Espoon Suunta 1:00:39 +13:24 7:54
80 Timo Suter Eksjö SOK 1:01:00 +13:45 7:57
81 Petter Vangen Lunåsmo Tynset IF 1:01:02 +13:47 7:57
82 Hugo Dahlberg Haninge SOK 1:01:03 +13:48 7:57
83 Silvan Ullmann OL Biel Seeland 1:01:05 +13:50 7:57
84 Christian Møller Aalborg OK 1:01:24 +14:09 8:00
85 Eivind Øfsthus Gravir Asker SK 1:01:26 +14:11 8:00
86 Juha Rauhala Espoon Suunta 1:01:33 +14:18 8:01
87 Fredrik Johansson OK Nackhe 1:01:58 +14:43 8:04
88 Ulrik Astrup Arnesen Heming Orientering 1:02:03 +14:48 8:05
89 Lukas Deininger IFK Mora OK 1:02:49 +15:34 8:11
90 Håvard Eidsmo Freidig 1:03:13 +15:58 8:14
91 Filip Karlsson IF Hagen 1:03:47 +16:32 8:18
92 Albin Andersson OK Ravinen 1:03:52 +16:37 8:19
93 Daniel Carlson Bjernald OK Linné 1:04:15 +17:00 8:22
94 Olle Nilsson OK Linné 1:04:37 +17:22 8:25
95 Aidan Rigby Cleveland Orienteering Klub 1:04:43 +17:28 8:26
96 Sturla Frydenlund IF Sturla 1:06:12 +18:57 8:37
97 Jakob Fransson OK Milan 1:06:20 +19:05 8:38
98 Nicolas Müller OLG Thun 1:06:23 +19:08 8:39
99 Trygve Kristoffer Løvli Halden SK 1:06:34 +19:19 8:40
100 Fabian Steen OK Enen 1:06:35 +19:20 8:40
101 Julius Molsen CopenhagenO 1:08:17 +21:02 8:54
102 Csaba Gerber Bussola OK 1:08:25 +21:10 8:55
103 Rune Østergaard CopenhagenO 1:08:41 +21:26 8:57
104 Manuel Walss OLV Luzern 1:10:28 +23:13 9:11
105 Rasmus Damgaard Nielsen CopenhagenO 1:11:41 +24:26 9:20
106 Johan Lindbjerg Skovbæk CopenhagenO 1:12:15 +25:00 9:25
107 Tim Franssen OLV Luzern 1:13:17 +26:02 9:33
108 Asger Skytte Kirkegaard CopenhagenO 1:13:20 +26:05 9:33
109 Mathias Gløersen OL Tønsberg og Omegn 1:18:15 +31:00 10:12
110 Kristian Nilsen Sandnes Emblem IL 1:26:57 +39:42 11:20
111 Erik Nielsen Orienteering Tarzo a.s.d. 1:41:26 +54:11 13:13
112 Noah Howlett LOC 1:48:13 +1:00:58 14:06
Mathieu Perrin Nature Orientation Saint Etienne ej godkänd
Andrin Bieri OLG Pfaeffikon ej godkänd
Alexander Wiklund Finspångs SOK ej godkänd
Veit Slodowski USV Jena ej godkänd
Alvar Palmen Espoon Suunta ej godkänd
Hallvard Arntzen Foss Sandefjord OK ej godkänd
Sergey Krasilnikov Nord West ej godkänd
Filip Jacobsson Degerfors OK ej start

D21 Elit 2

8 500 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sirkku Minkkinen Rajamäen Rykmentti 1:19:49 9:23
2 Elina Lammi Helsingin Suunnistajat 1:26:56 +7:07 10:13
3 Frida Gustafsson IFK Göteborg 1:30:05 +10:16 10:35
4 Anna Gustafsson IFK Göteborg 1:30:29 +10:40 10:38
5 Nicoline Friberg Klysner CopenhagenO 1:32:57 +13:08 10:56
6 Maria Nordström Gävle OK 1:35:35 +15:46 11:14
7 Tori Owen FWOC 1:39:44 +19:55 11:44
8 Marte Fallbakken Berge NTNUI 1:42:47 +22:58 12:05
9 Emilia Hyvärinen Lahden Suunnistajat-37 1:57:12 +37:23 13:47
Anja Arbter Eksjö SOK ej start

H21 Elit 2

12 290 m, 94 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lauri Nenonen Kalevan Rasti 1:23:10 6:46
2 Mikael Eliasson Göteborg-Majorna OK 1:23:25 +0:15 6:47
3 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 1:24:19 +1:09 6:51
4 Martin Hammarberg Malungs OK Skogsmårdarna 1:25:13 +2:03 6:56
5 Alan Cherry Varegg Fleridrett 1:25:32 +2:22 6:57
6 Alexander Schwab OL Regio Olten 1:27:42 +4:32 7:08
7 Mikael Andersson Linköpings OK 1:27:50 +4:40 7:08 Ladda ner rutt i gpx-format
8 Mattias Karlsson Växjö OK 1:27:56 +4:46 7:09
9 Per Eklöf OK Milan 1:27:59 +4:49 7:09
10 Teemu Karjalainen Vaajakosken Terä 1:28:28 +5:18 7:11
11 Gustav Nordström Gävle OK 1:28:29 +5:19 7:11
12 John Persson IFK Göteborg 1:29:32 +6:22 7:17
13 Petter Marki Erichsen Varegg Fleridrett 1:29:43 +6:33 7:17
14 Simon Lundin Finspångs SOK 1:29:54 +6:44 7:18
15 Niklaus Rey Nyköpings OK 1:30:06 +6:56 7:19
16 Jim Øystein Nybråten IL Tyrving 1:30:21 +7:11 7:21
17 Marcus Berggren Nyköpings OK 1:30:22 +7:12 7:21
18 Markus Hederskog IK Hakarpspojkarna 1:30:28 +7:18 7:21
19 Francois Joly OK Linné 1:31:02 +7:52 7:24
20 Linus Rapp IFK Mora OK 1:31:04 +7:54 7:24
21 Daniel Netz IFK Göteborg 1:31:52 +8:42 7:28
22 Térence Risse Nydalens SK 1:32:20 +9:10 7:30
23 Maxime Rauturier OK Hällen 1:32:41 +9:31 7:32
24 Simon Wenger OLG Bern 1:32:46 +9:36 7:32
25 Toby Scott OLV Steinberg 1:32:48 +9:38 7:33
26 Rasmus Palmqvist Aslaksen Järfälla OK 1:33:56 +10:46 7:38
27 Henrik Sulz ASVÖ Österrike 1:34:04 +10:54 7:39
28 Jesper Sjögren OK Kullingshof 1:34:11 +11:01 7:39
29 Fabian Wennerberg Varegg Fleridrett 1:34:18 +11:08 7:40
30 Hans Persson Gävle OK 1:34:19 +11:09 7:40
31 Matthias Reiner OK Hammaren 1:34:21 +11:11 7:40
32 Raúl Ferra KFUM Örebro OK 1:34:27 +11:17 7:41
33 Anders Johansson Rehns BK 1:34:30 +11:20 7:41
34 Jonas Gründler Vaajakosken Terä 1:34:36 +11:26 7:41
34 Robbie Anderson Orienteering Canada 1:34:36 +11:26 7:41
36 Michael Siemmeister Eksjö SOK 1:34:57 +11:47 7:43
37 Tristan Bloemen CO Liège 1:35:51 +12:41 7:47
38 Kristian Kannus Kangasala SK 1:35:53 +12:43 7:48
39 Anders Österlund Västerås SOK 1:35:55 +12:45 7:48
40 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 1:36:24 +13:14 7:50
41 Andrey Lamov IFK Mora OK 1:37:09 +13:59 7:54
42 Ismael Röthlisberger OLG Suhr 1:38:13 +15:03 7:59
43 Robert Johansson Täby OK 1:38:29 +15:19 8:00
44 Johan Wikström OK Tyr 1:38:42 +15:32 8:01
45 Halvor Eid Nielsen NTNUI 1:38:45 +15:35 8:02
46 Mikael Pihel OK Tisaren 1:38:47 +15:37 8:02
47 Yves Aschwanden Stora Tuna OK 1:39:08 +15:58 8:03
48 Jostein Kvakland Varegg Fleridrett 1:39:58 +16:48 8:08
49 Fabian Ringli OLG Schaffhausen 1:40:00 +16:50 8:08
50 Clement Demeuse Academy 2015 1:40:36 +17:26 8:11
51 Martin Jansson OK Rodhen 1:40:46 +17:36 8:11
52 Henrik Rindom OK Pan Århus 1:41:22 +18:12 8:14
53 Yaşar İsmet Demiröz NEO DSK 1:41:26 +18:16 8:15
54 Yannis Güdel CA Rosé 1:42:28 +19:18 8:20
55 Mattias Eriksson OK Denseln 1:42:58 +19:48 8:22
56 Marvin Goericke Berliner TSC 1:43:20 +20:10 8:24
57 Rico Hübscher OLK Argus 1:43:30 +20:20 8:25
58 Andreas Nilsson Markaryds FK 1:43:48 +20:38 8:26
59 Øyvind Macody Lund Varegg Fleridrett 1:43:58 +20:48 8:27
60 Duncan Morrison Hawkes Bay Orienteering Club 1:44:22 +21:12 8:29
61 Karl-Johan Westberg IFK Mora OK 1:45:38 +22:28 8:35
62 Håkan Pettersson OK Djerf 1:46:09 +22:59 8:38
63 Will Critchley Vaajakosken Terä 1:46:24 +23:14 8:39
64 Joël Borner OK Ravinen 1:46:33 +23:23 8:40
65 Simon Eklöv OK Linné 1:47:44 +24:34 8:45
66 Pascal Haas OLG Schaffhausen 1:48:32 +25:22 8:49
67 Magnus Björk OK Rodhen 1:49:40 +26:30 8:55
68 Dominik Haas OLG Schaffhausen 1:50:41 +27:31 9:00
69 Kristian Vad Horsens OK 1:50:44 +27:34 9:00
70 Joakim Axelsson Trollhättans SOK 1:51:55 +28:45 9:06
71 Simon Rüegg OLG St.Gallen/Appenzell 1:52:22 +29:12 9:08
72 Magnus Nordström OK Älvsjö-Örby 1:53:09 +29:59 9:12
73 Magnus Johansson Kristiansand OK 1:53:21 +30:11 9:13
74 Joakim Eliasson Göteborg-Majorna OK 1:55:42 +32:32 9:24
75 Jakob Pauser OK Hammaren 1:57:52 +34:42 9:35
76 Lars Jakobsson Centrum OK 1:58:10 +35:00 9:36
77 Baptiste Girard OK Ravinen 1:58:38 +35:28 9:39
78 Tobias Svarer OK Esbjerg 1:58:41 +35:31 9:39
79 Jeff Teutsch Orienteering Canada 2:00:07 +36:57 9:46
80 Carl Eilert Macody Lund Varegg Fleridrett 2:03:58 +40:48 10:05
81 Johannes Zechner ASVÖ Österrike 2:12:19 +49:09 10:45
82 Sven Klein OLG Pfaeffikon 2:14:01 +50:51 10:54
83 Daniel Henggeler Björnbär OK 2:14:08 +50:58 10:54
84 Lars Bukkehave OK Sorø 2:28:21 +1:05:11 12:04
85 Matthias Poell ASVÖ Österrike 2:28:50 +1:05:40 12:06
86 Gerald Yip HKOXCC 2:29:05 +1:05:55 12:07
87 Rasmus Skovhede Hviid Søllerød OK 2:32:01 +1:08:51 12:22
88 Siu Tung Hui HKOXCC 2:36:07 +1:12:57 12:42
89 Sam Choi Lam HKOXCC 2:42:14 +1:19:04 13:12
90 Dieter Wolf ULUS REISEWELT 3:08:14 +1:45:04 15:18
Björn Hellrup Helsingborgs SOK ej godkänd
Olle Kalered OK Denseln ej godkänd
Rikard Pentonen IFK Göteborg ej godkänd
Joel Nilsson IFK Göteborg ej godkänd
Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad ej start
Luca Zingg OL Amriswil ej start
Damian Konotopetz FWOC ej start
Andreas Bergander Eksjö SOK ej start
Josep Morla C.d.p.o ej start
TingWei Ke Taiwan Junior Orienteering Club ej start
Jonas Falck Weber Eksjö SOK ej start
Yen Lung Chen Taiwan Junior Orienteering Club ej start
Tomas Holmberg OK Södertörn ej start
Daniel Nilsson Nyköpings OK ej start

D20 Elit 2

5 950 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Miti LE CAm Club Rennais de Course dorientation 1:36:17 16:10

H20 Elit 2

8 920 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Andreas Zeijlon OK Hällen 1:09:10 7:45
2 Jonas Carlsson Sundbybergs IK 1:11:18 +2:08 7:59
3 Johan Eklund Växjö OK 1:13:35 +4:25 8:14
4 Florian Pasda USV Jena 1:14:58 +5:48 8:24
5 Johan Ivarsson OK Kullingshof 1:15:10 +6:00 8:25
6 Måns Hellgren OK Södertörn 1:17:11 +8:01 8:39
7 Carl Rämmal Lunds OK 1:19:43 +10:33 8:56
8 Ola Keiserås IL Leik 1:22:15 +13:05 9:13
9 Viktor Gammeljord OK Snab 1:25:11 +16:01 9:32
10 Markus Nordmark Nässjö OK 1:27:15 +18:05 9:46
11 Lars Beglinger OLG Murten 1:27:16 +18:06 9:46
12 Anton Nilsson Umeå OK 1:28:18 +19:08 9:53
13 Einar Lofthus Hamar OK 1:31:43 +22:33 10:16
14 Tom Drygalski Academy 2015 1:35:34 +26:24 10:42
15 Anton Blomdahl Tullinge SK 1:36:25 +27:15 10:48
16 Oscar Renberg Sävedalens AIK 1:41:56 +32:46 11:25
17 Sarawut Atsattru CA Rosé 1:42:10 +33:00 11:27
18 Brage Hellen TIF Viking 2:14:25 +1:05:15 15:04
Albin Bergkvist OK Kåre ej start
David Svensson Skåneslättens OL ej start

D18 Elit 2

5 510 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alice Frost OK Roslagen 54:54 9:57
2 Kristin Helland-Hansen IL Tyrving 56:37 +1:43 10:16
3 Mimmi Dahlberg Bredaryds SOK 59:38 +4:44 10:49
4 Klara Elmblad Bredaryds SOK 1:00:07 +5:13 10:54
5 Ebba Envall IK Hakarpspojkarna 1:00:37 +5:43 11:00
6 Signe Rosendahl OK Renen 1:02:50 +7:56 11:24
7 Emma Kindbom IF Hagen 1:02:58 +8:04 11:25
8 Malin Nyman OK Tyr 1:03:55 +9:01 11:36
9 Agnes Berglund Ulricehamns OK 1:04:39 +9:45 11:43
10 Ebba Leickt Tullinge SK 1:06:19 +11:25 12:02
11 Erica Eriksson Hjärnarps GH OL 1:06:23 +11:29 12:02
12 Hanna Röstin Söders-Tyresö 1:06:38 +11:44 12:05
13 Elin Posch Jönköpings OK 1:07:30 +12:36 12:15
14 Wilma Jansson Vänersborgs SK 1:10:40 +15:46 12:49
15 Klara Mandahl OK Linné 1:11:03 +16:09 12:53
16 Stina Eriksson Jönköpings OK 1:11:43 +16:49 13:00
17 Linnea Gustafsson OK Gynge 1:11:53 +16:59 13:02
18 Matilda Arborelius Hjärnarps GH OL 1:12:02 +17:08 13:04
19 Emilia Östlund OK Kolmården 1:12:54 +18:00 13:13
20 Frida Krohn Östersunds OK 1:12:59 +18:05 13:14
21 Madelene Axelsson Härlövs IF 1:13:29 +18:35 13:20
22 Josefine Andersson OK Renen 1:14:20 +19:26 13:29
23 Emma Bergman OK Tyr 1:16:24 +21:30 13:51
24 Freja Vredin IFK Umeå 1:16:50 +21:56 13:56
25 Olivia Nyman Vänersborgs SK 1:17:38 +22:44 14:05
26 Zoe Dowling Wellington Ranges 1:17:52 +22:58 14:07
27 Karin Hagwall Lunds OK 1:18:09 +23:15 14:10
28 Anniina Aaltonen MS Parma 1:19:59 +25:05 14:30
29 Lina Pålsson Kungälvs OK 1:20:24 +25:30 14:35
30 Ida Torbiörnsson Järla Orientering 1:20:28 +25:34 14:36
31 Hanne-Line Ekström MS Parma 1:23:24 +28:30 15:08
32 Marit Melby Jacobsen Lardal OL 1:24:06 +29:12 15:15
33 Csenge Gerber Bussola OK 1:34:57 +40:03 17:13
34 Cecilia Rämmal Lunds OK 1:43:56 +49:02 18:51
35 Mathilda Högberg Söders-Tyresö 1:52:12 +57:18 20:21
Anna Korgavina Nord West ej godkänd
Ebba Jansson Söders-Tyresö ej start
Julia Frejd OK Ravinen ej start
Ellen Myrskog IK Kronan ej start
Hanna Tynong Tullinge SK ej start
Fanny Andersson Göteborg-Majorna OK ej start

H18 Elit 2

7 030 m, 98 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Arvid Claesson Jönköpings OK 51:33 7:19
2 Lukas Lundgren Växjö OK 52:46 +1:13 7:30
3 Eero Jalli MS Parma 53:35 +2:02 7:37
4 Viktor Skoog Kils OK 56:07 +4:34 7:58
5 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 56:14 +4:41 7:59
6 Olle Skog Tullinge SK 56:16 +4:43 8:00
7 Jonas Eriksson Stora Tuna OK 56:23 +4:50 8:01
8 Elmeri Toivanen Kouvolan Suunnistajat 56:38 +5:05 8:03
9 Daniel Andersson OK Löftan 56:40 +5:07 8:03
10 Linus Backlund OK Södertörn 56:43 +5:10 8:04
11 Edvin Andersson OK Norrvirdarna 56:44 +5:11 8:04
12 Tobia Berger OLV Baselland 56:48 +5:15 8:04
13 Pierre Martinez OK Södertörn 56:52 +5:19 8:05
14 Egil Morast Haninge SOK 57:18 +5:45 8:09
15 Ola Andersson Stigmännen Karlshamns OK 57:32 +5:59 8:11
16 Joris Hochstetter USV Jena 57:48 +6:15 8:13
17 Martin Mörsell OK Kåre 58:06 +6:33 8:15
18 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 58:50 +7:17 8:22
19 Tim Olsson Brattås CK 59:09 +7:36 8:24
20 Albin Claesson Sävedalens AIK 59:29 +7:56 8:27
21 Jonas Hammarskiöld OK Skogsfalken 59:34 +8:01 8:28
22 David Risberg Kils OK 59:53 +8:20 8:31
23 Viktor Wassén Vänersborgs SK 1:00:28 +8:55 8:36
24 Christian Redtzer Attunda OK 1:01:02 +9:29 8:40
25 Nils Grip Kalmar OK 1:01:05 +9:32 8:41
26 Ole Wanvik Haugen Stjørdals-Blink Orientering 1:01:19 +9:46 8:43
27 Isac Johansson Sol Tranås 1:01:22 +9:49 8:43
28 Adam Tellsén OK Roxen 1:01:25 +9:52 8:44
29 Jakob Höst Hjärnarps GH OL 1:01:28 +9:55 8:44
30 Lukas Eveborn OK Roxen 1:01:29 +9:56 8:44
31 Jesper Vikman OK Nolaskogsarna 1:01:34 +10:01 8:45
32 Viktor Wohlgemuth OK Ravinen 1:01:52 +10:19 8:48
33 Johan Ryding Södertälje-Nykvarn OF 1:02:04 +10:31 8:49
34 Nils Wärnsberg Eksjö SOK 1:02:11 +10:38 8:50
35 Tuve Möller OK Linné 1:02:17 +10:44 8:51
36 Alexander Hörnquist Örnsköldsviks OK 1:03:01 +11:28 8:57
37 Eric Danielsson OK Kåre 1:03:06 +11:33 8:58
38 Martin Särnbrink OK Tisaren 1:03:07 +11:34 8:58
39 Brage Jørum Byåsen IL 1:03:17 +11:44 9:00
40 Pontus Erlandsson SOK Viljan 1:03:30 +11:57 9:01
41 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 1:03:38 +12:05 9:03
42 Fritjof Axelsson FK Göingarna 1:03:44 +12:11 9:03
43 John Gunnarsson Surahammars SOK 1:03:59 +12:26 9:06
44 Joakim Ståhl Järbo OK 1:04:02 +12:29 9:06
45 Jesper Lindahl OK Trian 1:04:05 +12:32 9:06
46 Bobby Brahm Långhundra IF 1:04:15 +12:42 9:08
47 Joakim Skärlén Haninge SOK 1:04:23 +12:50 9:09
48 Olle Hansson OK Roxen 1:04:32 +12:59 9:10
49 Johan Lamm Frölunda OL 1:04:34 +13:01 9:11
50 Daniil Kashin Nord West 1:04:49 +13:16 9:13
51 Simon Runefors Växjö OK 1:05:39 +14:06 9:20
52 Philip Edvardsson Eksjö SOK 1:05:43 +14:10 9:20
53 Mattias Perneby IFK Lidingö SOK 1:05:52 +14:19 9:22
54 Are Wigaard Oppsal Orientering 1:05:54 +14:21 9:22
55 Ludvig Sandahl Järla Orientering 1:06:00 +14:27 9:23
56 Andreas Persson OK Hammaren 1:06:20 +14:47 9:26
57 Erik Hansson Härnösands OK 1:06:24 +14:51 9:26
58 Martin Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 1:06:33 +15:00 9:27
59 Marcus Beckius OK Tyr 1:06:52 +15:19 9:30
60 Mårten Olsson Gävle OK 1:07:03 +15:30 9:32
61 Robin Beglinger OLG Murten 1:07:20 +15:47 9:34
62 Lars Olovsson Rehns BK 1:07:24 +15:51 9:35
63 Pontus Lindblom OK Roxen 1:07:31 +15:58 9:36
64 Jens Christian Gammeljord OK Snab 1:08:01 +16:28 9:40
65 Nils Henriksson Bergnäsets AIK 1:08:15 +16:42 9:42
66 Adam Segerslätt Skåneslättens OL 1:08:26 +16:53 9:44
67 Oskar Öqvist Bergnäsets AIK 1:08:51 +17:18 9:47
68 Arvid Linder OK Hällen 1:09:03 +17:30 9:49
69 Johan Persson OK Österåker 1:09:10 +17:37 9:50
70 Paul Pasda USV Jena 1:09:14 +17:41 9:50
71 Albin Larsson Katrineholms OK 1:09:26 +17:53 9:52
72 Waldemar Andersson OK Roslagen 1:09:37 +18:04 9:54
73 Jacob Eriksson KFUM Örebro OK 1:10:11 +18:38 9:59
74 Henrik Hamrefors Västerås SOK 1:10:44 +19:11 10:03
75 Dusan Slama ATU Kosice 1:10:55 +19:22 10:05
76 Axel Jutterström IFK Mora OK 1:11:08 +19:35 10:07
77 Christopher Wilestedt Attunda OK 1:11:31 +19:58 10:10
78 Erik Olsson Gävle OK 1:12:19 +20:46 10:17
79 Jørgen Vister Indre Østfold OK 1:12:41 +21:08 10:20
79 Even Lindstad Børresen Hamar OK 1:12:41 +21:08 10:20
81 Erik Nallgård Västerås SOK 1:12:58 +21:25 10:22
82 Jonas Toftered IF Rigor 1:13:05 +21:32 10:23
83 Eric Löfqvist OK Njudung 1:14:28 +22:55 10:35
84 Jonas Unsgård IL Leik 1:16:50 +25:17 10:55
85 Martin Persson Årsunda IF 1:18:01 +26:28 11:05
86 Åsmund Aamodt Resell Nydalens SK 1:18:38 +27:05 11:11
87 Erik Tuuri Bergnäsets AIK 1:21:04 +29:31 11:31
88 Fredrik Moe Sandefjord OK 1:21:23 +29:50 11:34
89 David Levin Svaide Roma SOK 1:21:25 +29:52 11:34
90 Stéphane Wathelet CO Liège 1:21:55 +30:22 11:39
91 Oscar Wiberg Järla Orientering 1:22:03 +30:30 11:40
92 Johan Gustafsson OK Tyr 1:24:50 +33:17 12:04
93 Oscar Sundlöf Sundsvalls OK 1:25:33 +34:00 12:10
94 Ludvig Andreas Rødnes Oppsal Orientering 1:32:54 +41:21 13:12
95 Joona Parjanen MS Parma 1:33:06 +41:33 13:14
96 Sondre Damm TIF Viking 1:45:41 +54:08 15:01
97 Adam Lilja OK Enen 1:47:53 +56:20 15:20
Viktor Janrik Bromma-Vällingby SOK ej godkänd
Sixten Hillerhag IFK Lidingö SOK ej start
Hallvard Seim Grøvlen OL Trollelg ej start
Gustav Ögren Korsnäs IF OK ej start

D21

6 890 m, 151 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linnéa Johnsson OK Nackhe 58:49 8:32
2 Sara Bengtsson Sävedalens AIK 59:40 +0:51 8:39
3 Malin Leandersson OK Tyr 59:41 +0:52 8:39
4 Elin Hamrefors Sävedalens AIK 1:00:24 +1:35 8:45
5 Samantha Saeger OK Linné 1:00:28 +1:39 8:46
6 Jenny Eriksson OK Kåre 1:00:43 +1:54 8:48
7 Ida Dalhammer OK Roxen 1:00:52 +2:03 8:50
8 Kristin Skaar Ryda SK 1:00:53 +2:04 8:50
9 Lone Malmgren Gjø-Vard OL 1:00:54 +2:05 8:50
10 Carolin Svensson Haninge SOK 1:01:00 +2:11 8:51
11 Linda Lindkvist Leksands OK 1:01:28 +2:39 8:55
12 Johanna Sanderi IFK Lidingö SOK 1:01:43 +2:54 8:57
13 Jenny Lönnkvist Tullinge SK 1:01:48 +2:59 8:58
14 Madeleine Dahlin Kovlands IF 1:02:00 +3:11 8:59
15 Elin Svensson IK Hakarpspojkarna 1:02:42 +3:53 9:06
16 Tatyana Bevza Nord West 1:02:59 +4:10 9:08
17 Britt Ingunn Nydal NTNUI 1:03:01 +4:12 9:08
18 Kajsa Hammarström Linköpings OK 1:03:17 +4:28 9:11
19 My Westlund OK Tyr 1:04:17 +5:28 9:19
20 Johanna Erlandsson Stora Tuna OK 1:05:03 +6:14 9:26
21 Bodil Halvarsson Göteborg-Majorna OK 1:05:05 +6:16 9:26
22 Moa Kjellstrand Centrum OK 1:05:31 +6:42 9:30
23 Renee Beveridge North West Orienteering Club 1:05:33 +6:44 9:30
24 Sofie Gustavsson OK Tyr 1:06:21 +7:32 9:37
25 Amanda Hansson Bredaryds SOK 1:06:40 +7:51 9:40
26 Erika Lindqvist Sävedalens AIK 1:06:56 +8:07 9:42
27 Anna Wehlin Skogspojkarnas OK 1:07:14 +8:25 9:45
28 Sofia Lönnkvist Tullinge SK 1:07:31 +8:42 9:47
29 Kate Morrison OK Linné 1:07:33 +8:44 9:48
30 Lydia Martinsson OK Tyr 1:08:31 +9:42 9:56
31 Pernilla Olsson Skåneslättens OL 1:08:40 +9:51 9:57
32 Lisa Samor Tjällmo-Godegårds OK 1:09:21 +10:32 10:03
33 Ida Willén Östersunds OK 1:09:38 +10:49 10:06
34 Jenny Björk OK Denseln 1:09:41 +10:52 10:06
35 Lina Samor Lerums SOK 1:10:09 +11:20 10:10
36 Elina Johnsson Centrum OK 1:10:17 +11:28 10:12
37 Johanna Larsson Köping-Kolsva OK 1:10:53 +12:04 10:17
38 Gry Granstedt NTNUI 1:11:04 +12:15 10:18
39 Ylva Sunesson OK Alehof 1:11:58 +13:09 10:26
40 Sara Jonsson OK Orion 1:12:11 +13:22 10:28
41 Sandra Karlsson Bierfeldt Ärla IF 1:12:26 +13:37 10:30
42 Kerria Challandes ANCO-Neuchâtel 1:12:40 +13:51 10:32
43 Lisa Westerberg OK Milan 1:12:54 +14:05 10:34
43 Heike Torggler Sportclub Meran 1:12:54 +14:05 10:34
45 Lovisa Onsbring Gustafson Ärla IF 1:12:56 +14:07 10:35
46 Linnea Börjars Centrum OK 1:13:30 +14:41 10:40
47 Sofie Landqvist Köping-Kolsva OK 1:14:01 +15:12 10:44
48 Maria Johansson Torsås OK 1:14:47 +15:58 10:51
49 Lisa Pettersson OK Dacke 1:15:10 +16:21 10:54
50 Filippa Spånér Sävedalens AIK 1:15:14 +16:25 10:55
51 Karin E Gustafsson Hagaby GOIF 1:15:30 +16:41 10:57
52 Susanna Forsell Motala AIF OL 1:15:36 +16:47 10:58
53 Lina Lång Stora Tuna OK 1:15:51 +17:02 11:00
54 Sara Schmidt Trollhättans SOK 1:15:55 +17:06 11:01
55 Malin Jacobson OK Tor 1:16:00 +17:11 11:01
56 Linn Bylars Forsa OK 1:16:03 +17:14 11:02
57 Hannah Culberg US Orienteering 1:16:12 +17:23 11:03
58 Frida Forsberg OK Ravinen 1:16:13 +17:24 11:03
59 Anaïs Cattin ANCO-Neuchâtel 1:16:34 +17:45 11:06
60 Julia Olsson Uddevalla OK 1:16:49 +18:00 11:08
61 Anna Håkansson Linköpings OK 1:16:52 +18:03 11:09
62 Eva Öhlund Ulricehamns OK 1:17:03 +18:14 11:10
63 Malin Welén Köping-Kolsva OK 1:17:10 +18:21 11:11
64 Lisa Palm Sävedalens AIK 1:17:27 +18:38 11:14
65 Karin Fägerlind Centrum OK 1:17:28 +18:39 11:14
66 Jenny Gullqvist Västvärmlands OK 1:17:43 +18:54 11:16
67 Live Bredholt Jørgensen NTNUI 1:17:53 +19:04 11:18
68 Therese Larsson OK Kroppefjäll 1:18:20 +19:31 11:22
69 Jaana Pulkkinen Ylistaron Kilpa-Veljet 1:18:35 +19:46 11:24
70 Elin Eriksson Västvärmlands OK 1:18:40 +19:51 11:25
71 Marie Rönnestrand Frösö IF 1:19:03 +20:14 11:28
72 Sofia Salomonsson Linköpings OK 1:19:39 +20:50 11:33
73 Maria Eriksson Västvärmlands OK 1:19:42 +20:53 11:34
74 Emilia Henrysson Tibro OK 1:20:03 +21:14 11:37
74 Maria Brodin Fossum IF 1:20:03 +21:14 11:37
76 Maria Bois Leksands OK 1:20:47 +21:58 11:43
77 Lovisa Mannfolk Ulricehamns OK 1:21:12 +22:23 11:47
78 Minna Saarinen Koovee 1:21:25 +22:36 11:48
79 Julia Lundquist Nybro OK 1:22:02 +23:13 11:54
80 Ellen Larsson IF Hagen 1:22:34 +23:45 11:59
81 Evelina Christoffersson OK Renen 1:22:47 +23:58 12:00
82 Siri Jeppsson Södertälje-Nykvarn OF 1:22:51 +24:02 12:01
83 Viktoria Helmersson OK Ravinen 1:23:32 +24:43 12:07
84 Lisa Kalered OK Denseln 1:23:35 +24:46 12:07
85 Linn Axelsson Ärla IF 1:23:37 +24:48 12:08
86 Eva Gustafsson Hagaby GOIF 1:23:48 +24:59 12:09
87 Frida Andersson OK Orion 1:25:31 +26:42 12:24
87 Sofie Pettersson Ulricehamns OK 1:25:31 +26:42 12:24
89 Maria Schmiterlöw Hjobygdens OK 1:25:32 +26:43 12:24
90 Katja Lüscher OL Regio Olten 1:26:23 +27:34 12:32
91 Lotta Falk Göteborg-Majorna OK 1:26:28 +27:39 12:32
92 Marthe Gløersen OL Tønsberg og Omegn 1:27:35 +28:46 12:42
93 Elin Dölerud Göteborg-Majorna OK 1:27:41 +28:52 12:43
94 Karolina Nygren Skogspojkarnas OK 1:27:47 +28:58 12:44
95 Sara Lundsten Sundsvalls OK 1:28:37 +29:48 12:51
96 Maren Herrgesell OK Oachkatzlschwoaf 1:28:58 +30:09 12:54
97 Andrea Wickbom Vittjärvs IK 1:29:17 +30:28 12:57
98 Linnea Nord OK Klemmingen 1:29:56 +31:07 13:03
99 Amanda Claesson Sävedalens AIK 1:30:28 +31:39 13:07
100 Elin Törnroth Hjobygdens OK 1:31:05 +32:16 13:13
101 Alexandra Khlebnikova ANCO-Neuchâtel 1:32:19 +33:30 13:23
102 Dora Szerencsi Järla Orientering 1:33:03 +34:14 13:30
103 Agnes Adolfsson Eksjö SOK 1:33:07 +34:18 13:30
104 Hanna Eriksson OK Denseln 1:33:25 +34:36 13:33
105 Sofie Svensson Björkfors GOIF 1:33:57 +35:08 13:38
106 Mary Fleming Australia 1:34:44 +35:55 13:44
107 Karin Valdemarsson Köping-Kolsva OK 1:35:01 +36:12 13:47
108 Lovisa Falk Hagaby GOIF 1:35:04 +36:15 13:47
109 Leena Kuusipohja Kristiansand OK 1:36:15 +37:26 13:58
110 Anna Nystedt Sundsvalls OK 1:36:27 +37:38 13:59
111 Madeleine Attfors Sävedalens AIK 1:36:36 +37:47 14:01
112 Kristin Källströmer Nyköpings OK 1:37:28 +38:39 14:08
113 Sofia Gumaelius Tibro OK 1:38:32 +39:43 14:18
114 Frida Volden Kongsberg OL 1:38:46 +39:57 14:20
115 Anna Olsson Tibro OK 1:38:55 +40:06 14:21
116 Hanna Modin Lunds OK 1:39:24 +40:35 14:25
117 Sara Ivarsson OK Kullingshof 1:40:31 +41:42 14:35
118 Frida Danielsson Västerås SOK 1:41:38 +42:49 14:45
119 Nina Jeanette Tollehaug Eiker OL 1:42:00 +43:11 14:48
120 Josefine Söderlund Leksands OK 1:42:06 +43:17 14:49
121 Barbara Schönenberger OL Regio Wil 1:43:53 +45:04 15:04
122 Hanna Baushevich BSU OK 1:44:03 +45:14 15:06
123 Emma Lundman OK Roslagen 1:44:04 +45:15 15:06
124 Frida Strömgård Uddevalla OK 1:44:33 +45:44 15:10
125 Marielle Nilsson Andrarums IF 1:45:18 +46:29 15:16
126 Bjørg Granly NTNUI 1:46:18 +47:29 15:25
127 Livia Schifferle Björnbär OK 1:49:01 +50:12 15:49
128 Cristina Hedlund Vandrarringen 1:49:24 +50:35 15:52
129 Viviane Mumprecht IFK Ilfis OK 1:51:10 +52:21 16:08
130 Dorthe Kühl Petersen OK SYD 1:54:04 +55:15 16:33
131 Solveig Løken NTNUI 1:54:22 +55:33 16:35
132 Anna Birkestål Köping-Kolsva OK 1:54:34 +55:45 16:37
133 Emma Bromark Långhundra IF 1:55:29 +56:40 16:45
134 Anicó Kulow Berliner Turnerschaft 1:57:43 +58:54 17:05
135 Iris Lui HKOXCC 1:58:04 +59:15 17:08
136 Angelica Engström Skåneslättens OL 1:58:46 +59:57 17:14
137 Marion Risse CA Rosé 1:59:41 +1:00:52 17:22
138 Olga Baranova DVOA 2:01:31 +1:02:42 17:38
139 Anna Gierlach WOLF Haltern 2:04:58 +1:06:09 18:08
140 Therese Persson Snättringe SK 2:05:48 +1:06:59 18:15
141 Nicole Hitz OLK Argus 2:09:23 +1:10:34 18:46
142 Sonja Mueller OLG Basel 2:10:30 +1:11:41 18:56
143 Vivian Lee HKOXCC 2:20:46 +1:21:57 20:25
144 Malin Andrén Tibro OK 2:23:11 +1:24:22 20:46
145 Lucie Komarkova Hjärnarps GH OL 2:29:44 +1:30:55 21:43
146 Rachel Collins DFOK 2:30:49 +1:32:00 21:53
147 Eliana Köpfli IFK Ilfis OK 2:35:47 +1:36:58 22:36
148 Yuqing Zheng OAC 3:22:05 +2:23:16 29:19
Lisa Gabrielsson Falköpings AIK OK ej godkänd
Natalia Pereverzina Hertfordshire Orienteering Club HH ej godkänd
Elin Blick OK Alehof ej godkänd
Fontaine Hélise Tous Azimuts Douai ej start
Sofia Hägglund OK Hammaren ej start
Kira Arkhipova Novosibirsk ej start
Albina Patrakova Novosibirsk ej start
Ronja Arvidsson Skåneslättens OL ej start
Amanda Martinsson Falkenbergs OK ej start

H21

9 440 m, 178 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Erik Liljequist Södertälje-Nykvarn OF 59:46 6:19
2 Johan Aronsson OK Tisaren 1:01:35 +1:49 6:31
3 Oskar Eklöf Rehns BK 1:06:31 +6:45 7:02
4 Niklas Gustafsson OK Tisaren 1:07:02 +7:16 7:06
5 Peter Eriksson Linköpings OK 1:07:40 +7:54 7:10
6 Sindre Sandven Fossum IF 1:07:50 +8:04 7:11
7 Eskil Schøning OK Pan Århus 1:08:06 +8:20 7:12
8 Daniel Forsell Motala AIF OL 1:08:25 +8:39 7:14
9 Peter Sundelin IF Femman 1:08:27 +8:41 7:15
10 Emil Kalered OK Denseln 1:08:35 +8:49 7:15
11 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 1:09:18 +9:32 7:20
12 Mathias Drage Kongsberg OL 1:09:28 +9:42 7:21
13 Christoffer Schönning Järfälla OK 1:10:02 +10:16 7:25
14 Jonas Palm Sävedalens AIK 1:10:13 +10:27 7:26
15 Anton Sundgren Långhundra IF 1:10:15 +10:29 7:26
16 Johan Persson Hagaby GOIF 1:10:25 +10:39 7:27
17 Mattias Nilsson Vänersborgs SK 1:10:59 +11:13 7:31
18 Gunnar Fiskum NTNUI 1:11:00 +11:14 7:31
19 Nils Tärk Halmstad OK 1:11:13 +11:27 7:32
20 Erik Jansson KFUM Örebro OK 1:11:19 +11:33 7:33
21 Mattias Mårts Stora Tuna OK 1:11:20 +11:34 7:33
22 Jesper Nilsson Ulricehamns OK 1:11:21 +11:35 7:33
23 Simen Eid Nielsen NTNUI 1:11:31 +11:45 7:34
24 Niklas Thörn OK Vilse 87 1:11:37 +11:51 7:35
25 Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:11:42 +11:56 7:35
26 Otto Lundman OK Roslagen 1:11:47 +12:01 7:36
27 Lars Berge Owren Freidig 1:11:53 +12:07 7:36
28 Fredrik Sturesson OK Alehof 1:12:01 +12:15 7:37
29 Niklas Olsson Skåneslättens OL 1:12:51 +13:05 7:43
30 Kim Baunehøj Pedersen OK Roskilde 1:13:00 +13:14 7:43
31 Christian Karldén Kvillebyns SK 1:13:01 +13:15 7:44
32 Sondre Sande Gullord NTNUI 1:13:17 +13:31 7:45
33 Jonas Lundgren Stora Tuna OK 1:13:18 +13:32 7:45
34 Fredrik Noborn IFK Göteborg 1:13:20 +13:34 7:46
35 Jonatan Aronsson OK Tisaren 1:13:23 +13:37 7:46
36 Joakim Antonsson OK Löftan 1:13:43 +13:57 7:48
37 Fredrik Johansson Bredaryds SOK 1:14:01 +14:15 7:50
38 Charlie Stolt Rehns BK 1:14:12 +14:26 7:51
39 Thomas Pettersson IF Thor 1:14:51 +15:05 7:55
40 Joar Svartholm Bergnäsets AIK 1:15:05 +15:19 7:57
41 Erik Råberg OK Landehof 1:15:45 +15:59 8:01
42 Johan Antonsson OK Löftan 1:16:00 +16:14 8:03
43 Daniel Gustafsson FK Friskus-Varberg 1:16:03 +16:17 8:03
44 Gustav Henrik Fiskum NTNUI 1:16:14 +16:28 8:04
45 Anders Vedin Sundsvalls OK 1:16:20 +16:34 8:05
46 Joost Talloen OMEGA 1:16:40 +16:54 8:07
46 Johan Aspegren OK Kontinent 1:16:40 +16:54 8:07
48 Oskar Höglund Motala AIF OL 1:16:53 +17:07 8:08
49 Morten Severin Saue NTNUI 1:17:09 +17:23 8:10
50 Adrian Opheim NTNUI 1:17:15 +17:29 8:10
51 Robert Pettersson IF Thor 1:17:30 +17:44 8:12
51 Harald Kalager NTNUI 1:17:30 +17:44 8:12
53 Patrik Johansson Kexholms SK 1:17:33 +17:47 8:12
54 Patrik Brorsson Frösö IF 1:17:38 +17:52 8:13
55 Tobias Eliasson Sundsvalls OK 1:17:51 +18:05 8:14
56 Lukas Scharnagl OK Oachkatzlschwoaf 1:18:05 +18:19 8:16
57 Olle Winroth OK Löftan 1:18:45 +18:59 8:20
58 Christian Renevey CA Rosé 1:18:48 +19:02 8:20
59 Andreas Calleberg Rehns BK 1:19:10 +19:24 8:23
60 Simon Andersson Forsa OK 1:19:24 +19:38 8:24
61 Jerk Rönnols Centrum OK 1:19:25 +19:39 8:24
62 Emil Nilsson Umeå OK 1:19:27 +19:41 8:24
63 Michal Patek K.O.B. Choce 1:19:30 +19:44 8:25
64 Jonatan Andersson Falkenbergs OK 1:20:08 +20:22 8:29
65 Stephane Renevey CA Rosé 1:20:30 +20:44 8:31
66 Mattis Holt Freidig 1:20:31 +20:45 8:31
67 David Mellin Sundbybergs IK 1:20:32 +20:46 8:31
68 Mattias Andersson OK Tisaren 1:20:53 +21:07 8:34
68 Björn Arnesson Ulricehamns OK 1:20:53 +21:07 8:34
70 Ondrej Pesek K.O.B. Choce 1:21:08 +21:22 8:35
71 Brechbuehl Nico OLG Stäfa 1:21:32 +21:46 8:38
72 Adam Georgsson OK Nackhe 1:21:33 +21:47 8:38
73 Gabriel Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 1:21:44 +21:58 8:39
74 Anton Oddmo OK Pan-Kristianstad 1:22:03 +22:17 8:41
75 David Runemalm Nybro OK 1:22:05 +22:19 8:41
76 Carl-Johan Högberg OK Linné 1:22:08 +22:22 8:42
77 Per Aspegren OK Kontinent 1:22:10 +22:24 8:42
78 Victor Flingmark OK Kåre 1:22:22 +22:36 8:43
79 Måns Bränneby OK Kolmården 1:22:31 +22:45 8:44
80 Jiri Zelinka O-mikron 1:22:38 +22:52 8:45
81 Markus Lundholm OK Renen 1:22:53 +23:07 8:46
82 Niklas Österlund Ulricehamns OK 1:23:01 +23:15 8:47
83 Elias Ögren Stora Tuna OK 1:23:07 +23:21 8:48
83 Anton Thorstensson IK Hakarpspojkarna 1:23:07 +23:21 8:48
85 Simen Wästlund Notodden OL 1:23:24 +23:38 8:50
86 Niklas Barsk Övertorneå IF 1:23:25 +23:39 8:50
87 Daniel Örn IK Hakarpspojkarna 1:23:41 +23:55 8:51
88 Marcus Svensson FK Boken 1:24:07 +24:21 8:54
89 Johnny Hålsjö Vänersborgs SK 1:24:16 +24:30 8:55
90 Oscar Vagman OK Klemmingen 1:24:20 +24:34 8:56
91 Vladimir Popov Vladivostok 1:24:46 +25:00 8:58
92 Fredrik Andersson IF Rigor 1:24:47 +25:01 8:58
93 Rickard Ingesson Lunds OK 1:25:17 +25:31 9:02
94 Jaakko Liukkala Hauhon Sisu 1:25:33 +25:47 9:03
95 Aliaksei Shvants BSU OK 1:25:34 +25:48 9:03
96 Kristoffer Edshage Centrum OK 1:25:46 +26:00 9:05
97 Joel Mösch OLG Suhr 1:26:12 +26:26 9:07
98 Florian Chatagny CA Rosé 1:26:32 +26:46 9:10
99 Mikael Andersson Stora Tuna OK 1:27:09 +27:23 9:13
100 Torbjörn Almegius Stenungsunds OK 1:27:20 +27:34 9:15
101 Oscar Gustafsson Idefjordens SK 1:27:33 +27:47 9:16
102 Yuta Tanikawa OLC Looper 1:27:45 +27:59 9:17
103 Jacob Berg Lofthus NTNUI 1:28:24 +28:38 9:21
104 Lukas Olsson Väsby OK 1:28:36 +28:50 9:23
105 Gustav Åhrén Motala AIF OL 1:28:53 +29:07 9:24
106 Wouter Foppen Minor 1:28:56 +29:10 9:25
107 Michael Kreiberg OK Roskilde 1:29:00 +29:14 9:25
108 Alexandre Lebet ANCO-Neuchâtel 1:29:05 +29:19 9:26
109 Kristian Juda Husgard OK Roskilde 1:29:30 +29:44 9:28
110 Johann Kervarec OL Biel Seeland 1:29:59 +30:13 9:31
111 Matthias Bryner OLK Argus 1:31:03 +31:17 9:38
112 Oscar Törnroth Hjobygdens OK 1:31:09 +31:23 9:39
113 Martin Lövald Hellberg Täby OK 1:31:16 +31:30 9:40
114 Victor Axbom OK Landehof 1:31:17 +31:31 9:40
115 Marcus Ramström OK Kåre 1:31:28 +31:42 9:41
116 Aleksandr Kuryshev Ufa-United 1:31:55 +32:09 9:44
117 Simon Bohman Rånäs OK 1:33:13 +33:27 9:52
118 Nils Jansson Rasbo IK 1:33:14 +33:28 9:52
119 Janne Heikkinen Helsingin Suunnistajat 1:33:17 +33:31 9:52
120 Oskar Lyding Hylte OK 1:33:51 +34:05 9:56
121 Arvid Strandberg Skogslöparna 1:33:55 +34:09 9:56
122 Ola Jansson Rasbo IK 1:34:04 +34:18 9:57
123 Marcus Hansson Södertälje-Nykvarn OF 1:35:05 +35:19 10:04
124 Aleksei Roztoptannyi Ufa-United 1:35:28 +35:42 10:06
125 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 1:36:04 +36:18 10:10
126 Remo Thoma OLG Pfaeffikon 1:36:06 +36:20 10:10
127 Lars Henrik Verde Thon IF Sturla 1:36:08 +36:22 10:11
128 Anders Fogelberg Västvärmlands OK 1:36:11 +36:25 10:11 Ladda ner rutt i gpx-format
129 Stefan Wernig HSV Villach 1:37:54 +38:08 10:22
130 Daniel Halvardsson Nässjö OK 1:38:16 +38:30 10:24
131 Javier Ruiz de la Herrán Pidal COMA Club de Orientación de Málaga 1:39:15 +39:29 10:30
132 Jan Shanel K.O.B. Choce 1:39:51 +40:05 10:34
133 Sondre Kongsgård NTNUI 1:39:58 +40:12 10:35
134 Erik Toomingas Sundsvalls OK 1:40:04 +40:18 10:36
135 Karsten Blume Berliner TSC 1:40:12 +40:26 10:36
136 Sven-Anders Melin Södertälje-Nykvarn OF 1:41:07 +41:21 10:42
137 Peter Kjellberg Istrums SK 1:41:20 +41:34 10:44
138 Anders Carnland Frösö IF 1:41:24 +41:38 10:44
139 Laurin Imholz OLV Luzern 1:41:35 +41:49 10:45
140 Gian-Reto Schaad OLV Zug 2015 1:41:53 +42:07 10:47
141 Hugo Babel ANCO-Neuchâtel 1:43:27 +43:41 10:57
142 Dominik Moesch OLG Basel 1:44:04 +44:18 11:01
143 Oliver Lienhard OLK Argus 1:44:17 +44:31 11:02
144 Gustav Lindeborg Täby OK 1:46:11 +46:25 11:14
145 Sebastian Pugh Essex Stragglers OS 1:47:12 +47:26 11:21
146 Jérôme Favre ANCO-Neuchâtel 1:47:34 +47:48 11:23
147 Jonas Gustafsson Andrarums IF 1:48:11 +48:25 11:27
148 Adrian Bergström Älvsby IF OK 1:49:04 +49:18 11:33
149 Jan Pavelka O-mikron 1:49:15 +49:29 11:34
150 Robert Larsson Gamleby OK 1:49:32 +49:46 11:36
151 Petter Lind Skogsluffarnas OK 1:50:00 +50:14 11:39
152 Erik Edén Waxholms OK 1:50:06 +50:20 11:39
153 Gabriel Mösch OLG Suhr 1:51:52 +52:06 11:51
154 Vit Suchomel O-mikron 1:52:01 +52:15 11:51
155 Fredrik Setterqvist OK Södertörn 1:55:27 +55:41 12:13
156 Aron Davidsson Uddevalla OK 1:56:27 +56:41 12:20
157 Fredrik Svedhem Ulricehamns OK 1:57:18 +57:32 12:25
158 Jesper Johansson Ärla IF 1:57:31 +57:45 12:26
159 Love Lindström Attunda OK 1:59:33 +59:47 12:39
160 Sam Eriksson Andrarums IF 1:59:55 +1:00:09 12:42
161 Andreas Magnusson OK Måsen 2:00:06 +1:00:20 12:43
162 Kaarel Kure OK Kobras 2:05:08 +1:05:22 13:15
163 Laurenz Elstner OK Oachkatzlschwoaf 2:12:28 +1:12:42 14:01
164 Rasmus Schurmann Hylte OK 2:16:46 +1:17:00 14:29
165 Fabian Klein OLG Pfaeffikon 2:18:15 +1:18:29 14:38
166 Martin Strömgren OK Linné 2:21:12 +1:21:26 14:57
167 Tegaday Cordobes Suarez ALCON 2:46:13 +1:46:27 17:36
168 Magnus Halvorsen NTNUI 3:08:38 +2:08:52 19:58
Gustav Hagström Falköpings AIK OK ej godkänd
Gustav Eriksson Stora Tuna OK ej godkänd
Andreas Schönning Järfälla OK ej godkänd
Måns Faxén Växjö OK ej godkänd
Flavio Poltera Quack OK ej godkänd
Michael Andersen OK Roskilde ej godkänd
Godefroy Schrago CA Rosé ej godkänd
Albin Thunberg OK Alehof ej godkänd
Vegard Blomseth Johnsen NTNUI ej godkänd
Einar Hjortås NTNUI ej godkänd
Andreas Karlsson Mariestads FK ej start
Erin Schirm Bay Area Orienteering Club ej start
Martin Sand OK Tisaren ej start
Emil Rankka OK Roxen ej start
Rasmus Lüscher Göteborg-Majorna OK ej start
Dmytro Kosytsin SC Sirius ej start
Florian Bochud CA Rosé ej start
Mats  Karlström Frösö IF ej start
Markus Johansson IFK Göteborg ej start
Aleksey Arkhipov Novosibirsk ej start
Bruno Godefroy Linköpings OK ej start
Roman Rybachenko Novosibirsk ej start
Daniel Johansson Falkenbergs OK ej start
Ilya Belianka Sävedalens AIK ej start
Jesper Nelsén Falkenbergs OK ej start

D21 Kort

4 970 m, 123 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sara Helander Domnarvets GOIF 42:06 8:28
2 Marie Arnesson Galler OK Löftan 44:21 +2:15 8:55
3 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 46:23 +4:17 9:19
4 Karin Lundberg Tullinge SK 46:37 +4:31 9:22
5 Ane Sofie Bjørgul Halden SK 46:48 +4:42 9:24
6 Susanne Eriksson OK Milan 47:47 +5:41 9:36
7 Josefin Aronsson OK Tisaren 48:16 +6:10 9:42
8 Marie Spångmyr Leksands OK 48:26 +6:20 9:44
9 Camilla Engstrand Sävedalens AIK 48:27 +6:21 9:44
10 Marie Ohlin OK Linné 48:43 +6:37 9:48
11 Josephine Regnell Växjö OK 49:06 +7:00 9:52
12 Josefin Hanning OK Löftan 49:50 +7:44 10:01
13 Cecilia Bergander Eksjö SOK 50:29 +8:23 10:09
14 Annie Forsberg OK Ravinen 51:46 +9:40 10:24
15 Elin Woxlin Alfta-Ösa OK 51:56 +9:50 10:26
16 Saana Taimisto MS Parma 52:15 +10:09 10:30
17 Charlotte Gustafsson Sävedalens AIK 53:35 +11:29 10:46
18 Anna Runesson OK Vivill 53:55 +11:49 10:50
19 Fabienne Haas OLG Schaffhausen 54:04 +11:58 10:52
20 Malena Asheim Birkeland Halden SK 54:58 +12:52 11:03
21 Channa Lönne Tullinge SK 55:11 +13:05 11:06
22 Sofia Killander Hästveda OK 55:26 +13:20 11:09
23 Louise Johansson FK Vittus 56:22 +14:16 11:20
24 Sara Johansson OK Linné 56:52 +14:46 11:26
25 Camilla Louise Bevensee OK Pan Århus 57:00 +14:54 11:28
26 Malin Dahlström Tullinge SK 57:10 +15:04 11:30
27 Solveig Blandkjenn NTNUI 57:21 +15:15 11:32
28 Åsa Järvholm FK Vittus 57:33 +15:27 11:34
29 Marie Tjärnberg Kovlands IF 58:04 +15:58 11:41
30 Elisabet Halvarsson KFUM Örebro OK 58:47 +16:41 11:49
31 Anna-Karin Nilsson Malungs OK Skogsmårdarna 58:55 +16:49 11:51
32 Linnea Larsson Uddevalla OK 58:56 +16:50 11:51
33 Elin Leijgård Gudhems IF 58:58 +16:52 11:51
34 Malin Persson Bottnaryds IF 59:28 +17:22 11:57
35 Astrid Ank Jørgensen Horsens OK 1:00:03 +17:57 12:04
36 Anna Lundkvist Kils OK 1:00:16 +18:10 12:07
37 Malin Fallgren Gudhems IF 1:02:12 +20:06 12:30
38 Linda Eriksson OK Skärmen 1:02:31 +20:25 12:34
39 Karin Kaill OK Alferna 1:02:36 +20:30 12:35
40 Nataliia Kuriatnyk KSO Kompas 1:02:40 +20:34 12:36
41 Sara Rensgard OK Renen 1:02:46 +20:40 12:37
42 Sara Holmdell Göteborg-Majorna OK 1:03:01 +20:55 12:40
43 Matilda Jonsson Linköpings OK 1:03:04 +20:58 12:41
44 Sofia Nilsson Umeå OK 1:03:19 +21:13 12:44
45 Christina Alneberg Strängnäs-Malmby OL 1:03:26 +21:20 12:45
46 Jennie Johansson Bredaryds SOK 1:03:50 +21:44 12:50
47 Johanna Willstrand Burseryds IF 1:04:06 +22:00 12:53
48 Inger Anita Tollehaug Eiker OL 1:04:16 +22:10 12:55
49 Carolina Råberg OK Landehof 1:04:17 +22:11 12:56
50 Caroline Lövhammer IFK Göteborg 1:04:43 +22:37 13:01
51 Agnes Nylin OK Tisaren 1:05:10 +23:04 13:06
52 Hanna Karlsson Stenungsunds OK 1:05:13 +23:07 13:07
53 Erika Berggren Tullinge SK 1:05:15 +23:09 13:07
54 Monica Olsson Uddevalla OK 1:05:37 +23:31 13:12
55 Maja Andersson OK Orion 1:05:58 +23:52 13:16
56 Camilla Matanovic Västerviks OK 1:07:20 +25:14 13:32
57 Hanna Adolfsson OK Bävern 1:08:01 +25:55 13:41
58 Anna Wallerman IFK Göteborg 1:08:41 +26:35 13:49
59 Malin Sundqvist Tullinge SK 1:08:57 +26:51 13:52
60 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 1:09:32 +27:26 13:59
61 Hanna Kryh Malmö OK 1:09:39 +27:33 14:00
62 Marie Jinnemo Hjärnarps GH OL 1:09:58 +27:52 14:04
63 Jacqueline Curiger OLC Kapreolo 1:10:09 +28:03 14:06
64 Tove Paavo OK Klemmingen 1:10:24 +28:18 14:09
64 Johanna Ivares OK Södertörn 1:10:24 +28:18 14:09
66 Beatrice Huhta OK Måsen 1:10:29 +28:23 14:10
67 Kristin Vollen Sataøen Rond OL 1:10:47 +28:41 14:14
68 Stina Backlund Gudhems IF 1:10:57 +28:51 14:16
69 Anna Rubbó Umedalens IF 1:10:58 +28:52 14:16
70 Annie Lennartsson Skåneslättens OL 1:11:38 +29:32 14:24
71 Jenny Vinblad Hagaby GOIF 1:11:40 +29:34 14:25
72 Cecilia Widén FK Boken 1:12:08 +30:02 14:30
73 Margit Sandem Fjellengen Indre Østfold OK 1:12:22 +30:16 14:33
74 Katharina Novak HSV Grossmittel 1:12:29 +30:23 14:35
75 Elin Karlsson Lycksele IF 1:13:08 +31:02 14:42
76 Anu Pietilänaho Hiidenkiertäjät 1:13:45 +31:39 14:50
76 Mai Watson NTNUI 1:13:45 +31:39 14:50
78 Krisztina Liskany STE Hungary 1:14:03 +31:57 14:53
79 Emilie Larsson OK Kroppefjäll 1:14:22 +32:16 14:57
80 Helle Bobach Aalborg OK 1:16:11 +34:05 15:19
81 Lisa Andersson Ryda SK 1:16:51 +34:45 15:27
82 Christine J.  Helgerud Kongsberg OL 1:17:07 +35:01 15:30
83 Tonje Hermansen Indre Østfold OK 1:17:12 +35:06 15:31
84 Henny Samuelsson Centrum OK 1:17:35 +35:29 15:36
85 Jenny Ekström Stenungsunds OK 1:18:02 +35:56 15:42
86 Tove Fransson Ärla IF 1:18:10 +36:04 15:43
87 Nina Nembrini C.O. Aget Lugano 1:18:17 +36:11 15:45
88 Ingvild Bonden Kjørsvik Kongsberg OL 1:18:19 +36:13 15:45
89 Monica Casalini Idrott Klubb Prato 1:18:31 +36:25 15:47
90 Linda Jinnemo Hjärnarps GH OL 1:18:43 +36:37 15:50
91 Wiviann Ottosson Malmö OK 1:19:26 +37:20 15:58
92 Ana Marusceac Academy 2015 1:19:30 +37:24 15:59
93 Nathalie Andersson Strängnäs-Malmby OL 1:19:32 +37:26 16:00
94 Susanne Johansson FK Vittus 1:20:34 +38:28 16:12
95 Sara Brantheim Östersunds OK 1:20:43 +38:37 16:14
96 Stina Anderjon Växjö OK 1:22:11 +40:05 16:32
97 Emma Brenander SOK Viljan 1:22:12 +40:06 16:32
98 Susan Bøbel IL Imås 1:22:29 +40:23 16:35
99 Karin Öhman Linköpings OK 1:22:36 +40:30 16:37
100 Diana Liskany STE Hungary 1:22:39 +40:33 16:37
101 Kristina Karlsson Långhundra IF 1:23:46 +41:40 16:51
102 Erika Andersson Ulricehamns OK 1:24:06 +42:00 16:55
103 Lisa Mood Länna IF 1:26:11 +44:05 17:20
104 Hanna Andrén OK Tisaren 1:27:58 +45:52 17:41
105 Evelina Ekelund Malmö OK 1:28:11 +46:05 17:44
106 Isabel Hechl Tirol 1:28:28 +46:22 17:48
107 Ulrika Aspnäs Sidensjö IK 1:29:10 +47:04 17:56
108 Anna Sjöström Lunds OK 1:29:17 +47:11 17:57
109 Nicole Häfliger OLG Suhr 1:30:34 +48:28 18:13
110 Nathalie Jung OL Amriswil 1:33:27 +51:21 18:48
111 Frida Eriksson Lustens OK 1:35:09 +53:03 19:08
112 Viktoria Olsson IF Hansa-Hoburg 1:35:13 +53:07 19:09
113 Christine Rolander IF Hallby SOK 1:36:06 +54:00 19:20
114 Barbara Hauser ASVÖ Österrike 1:36:08 +54:02 19:20
115 My Ottosson Västerbergslagens OL 1:37:01 +54:55 19:31
116 Corina Ringli OLG Schaffhausen 1:46:35 +1:04:29 21:26
117 Annika Neuwirth Tirol 1:49:59 +1:07:53 22:07
118 Stine Austad Raumar Orientering 1:50:27 +1:08:21 22:13
119 Agathe Torz Valmo 1:58:25 +1:16:19 23:49
120 Viktoriia Bogdanova KSO Kompas 2:00:56 +1:18:50 24:19
121 Stina Brantheim Östersunds OK 2:08:40 +1:26:34 25:53
122 Analyn Baumann Y2Y 2:47:23 +2:05:17 33:40
Silvia Casanova OLG Regensburg ej godkänd
Frida Andersson Ulricehamns OK ej start
Synne Baklid Konnerud IL ej start
Sofia Brenander SOK Viljan ej start
Fanny Deckner Skarpnäcks OL ej start
Elena Dokhturova Tomsk ej start
Guro Elisabeth Kolstad Konnerud IL ej start
Embla Morast Haninge SOK ej start
Fredrikke Nohr Moth NTNUI ej start
Linda Nilsson Skåneslättens OL ej start
Elsa Vilhelmsson Falköpings AIK OK ej start
Ariane Wilhem ANCO-Neuchâtel ej start

H21 Kort

7 490 m, 210 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Thor Nørskov IFK Göteborg 45:57 6:08
2 Ola Martner Göteborg-Majorna OK 47:55 +1:58 6:23
3 Anders Nordberg Nydalens SK 48:03 +2:06 6:24
4 Emil Wingstedt Halden SK 49:19 +3:22 6:35
5 Thomas Carlsson Malungs OK Skogsmårdarna 50:02 +4:05 6:40
6 Magnus Glännefors Tullinge SK 51:06 +5:09 6:49
7 Måns Sandgren OK Orion 52:05 +6:08 6:57
8 Kalle Bergman OK Ravinen 52:13 +6:16 6:58
9 Tuomo Istolahti Kangasala SK 52:18 +6:21 6:58
10 Johan Lindberg IFK Mora OK 52:23 +6:26 6:59
11 Mats Nordbrøden Järla Orientering 52:36 +6:39 7:01
12 Niklas Hjort Ingwersen OK Pan Århus 52:42 +6:45 7:02
13 Juho Westerlund Koovee 53:17 +7:20 7:06
14 Erik Engstrand IFK Göteborg 53:35 +7:38 7:09
15 Anders Konring Olesen FIF Hillerød 54:50 +8:53 7:19
16 Didrik Hall Nyköpings OK 55:14 +9:17 7:22
17 Jörn Sundby Larvik OK 55:41 +9:44 7:26
18 Samuel Andersson Hagaby GOIF 56:07 +10:10 7:29
19 Jeppe Ruud OK Pan Århus 56:11 +10:14 7:30
20 Mikko Hölli Kangasala SK 56:23 +10:26 7:31
21 Jonas Borg Södertälje-Nykvarn OF 56:34 +10:37 7:33
22 Hugo Mattsson Skåneslättens OL 56:35 +10:38 7:33
22 Ola Brönnheden Nyköpings OK 56:35 +10:38 7:33
24 Samu Lehtola Kangasala SK 56:39 +10:42 7:33
25 Henrik Laas IFK Göteborg 57:28 +11:31 7:40
26 Kalle Liukkonen Hiidenkiertäjät 57:35 +11:38 7:41
27 Tomas Reibring Nyköpings OK 57:44 +11:47 7:42
28 Markus Fredlund Tullinge SK 57:55 +11:58 7:43
29 Jesper Lund Tullinge SK 58:01 +12:04 7:44
30 Oscar Björck Järla Orientering 58:18 +12:21 7:47
31 Per-Åke Bligård Göteborg-Majorna OK 58:54 +12:57 7:51
32 Henrik Andersson Bredaryds SOK 59:00 +13:03 7:52
33 Oscar Andersson OK Tisaren 1:00:20 +14:23 8:03
34 Johan Kärrström Tullinge SK 1:01:25 +15:28 8:11
35 Axel Mattsson Järla Orientering 1:01:59 +16:02 8:16
36 Christoffer Eskilsson Tullinge SK 1:02:03 +16:06 8:17
37 Peder Kock Järla Orientering 1:02:10 +16:13 8:17
38 Taneli Pantsar Pellon Ponsi 1:03:24 +17:27 8:27
39 Simon Sanderi Hagaby GOIF 1:03:29 +17:32 8:28
40 Robert Irestig Skarpnäcks OL 1:03:58 +18:01 8:32
41 Jaakko Istolahti Ylistaron Kilpa-Veljet 1:04:08 +18:11 8:33
42 Mattias Andersson IK Gandvik 1:04:44 +18:47 8:38
43 Brynjar Larssen Bakken NTNUI 1:04:48 +18:51 8:39
44 Erik Karlsson OK Ravinen 1:05:06 +19:09 8:41
45 Ola Willstrand OK Gisle 1:05:33 +19:36 8:45
45 Robert Sandberg OK Roslagen 1:05:33 +19:36 8:45
47 Magnus Falkenström Skogsluffarnas OK 1:06:44 +20:47 8:54
48 Marcus Kempe Sävedalens AIK 1:06:46 +20:49 8:54
49 Jonathan Rosendahl Ärla IF 1:06:58 +21:01 8:56
50 Sigurd Ravnan OL Toten-Troll 1:07:16 +21:19 8:58
51 Simon Nilsson Eksjö SOK 1:07:22 +21:25 8:59
52 Ethan Childs USA Orienteering 1:07:35 +21:38 9:01
53 Ville Glad Kemiön Kiilat 1:07:39 +21:42 9:01
54 Mikael Wilhelmsson Söders-Tyresö 1:08:21 +22:24 9:07
55 Joel Sanderi IFK Lidingö SOK 1:08:36 +22:39 9:09
56 Bengt Langels Skarpnäcks OL 1:09:00 +23:03 9:12
57 Marcus Andersson KFUM Örebro OK 1:09:19 +23:22 9:15
58 David Sundström Söderhamns OK 1:09:38 +23:41 9:17
59 Henning Hall Nyköpings OK 1:09:54 +23:57 9:19
60 Johan Höök IK Jarl Rättvik 1:10:03 +24:06 9:21
61 Niklas Helmertz Frölunda OL 1:10:16 +24:19 9:22
62 Patrik Nordgren Sävedalens AIK 1:10:17 +24:20 9:23
63 Bradley Lund TuksOrienteering 1:10:27 +24:30 9:24
64 Andreas Nordfors Stora Tuna OK 1:10:34 +24:37 9:25
65 Vili Valjakka Anttolan Urheilijat 1:10:38 +24:41 9:25
66 Henri Annila Koovee 1:11:06 +25:09 9:29
67 David Jonsson OK Klyftamo 1:11:08 +25:11 9:29
68 Cristian Larsson Köping-Kolsva OK 1:11:25 +25:28 9:32
69 Jesse Ihalainen Navi 1:11:33 +25:36 9:33
70 Anton Hemlin IK Uven 1:11:46 +25:49 9:34
71 Simon Engel Hässleholms OK 1:11:47 +25:50 9:35
72 Johan Gunnars IFK Mora OK 1:12:35 +26:38 9:41
73 Martin Karlsson Centrum OK 1:12:38 +26:41 9:41
74 Olle Forsberg OK Ravinen 1:13:13 +27:16 9:46
75 Rasmus Alen Kangasala SK 1:13:14 +27:17 9:46
76 Daniel Olsson Uddevalla OK 1:13:16 +27:19 9:46
77 Johan Salomonsson Vänersborgs SK 1:13:31 +27:34 9:48
78 Mattias Jonsson Linköpings OK 1:14:17 +28:20 9:55
79 Mattias Olofsson OK Enen 1:14:25 +28:28 9:56
80 Marcus Granlund Skellefteå OK 1:14:34 +28:37 9:57
81 Jonas Enarsson Lunds OK 1:14:55 +28:58 10:00
82 Loris DErrico Orienteering Tarzo a.s.d. 1:14:56 +28:59 10:00
83 Mattias Killander Hästveda OK 1:15:12 +29:15 10:02
83 Pontus Johansson OK Kullingshof 1:15:12 +29:15 10:02
85 Adam Fredén Falköpings AIK OK 1:15:28 +29:31 10:04
86 Claes Lundström Skellefteå OK 1:15:34 +29:37 10:05
87 Thomas Ek Köping-Kolsva OK 1:15:46 +29:49 10:06
88 Esa Viitanen Turun Suunnistajat 1:16:01 +30:04 10:08
89 Anders Henriksson IFK Mora OK 1:16:42 +30:45 10:14
90 Fredrik Eriksson Bredaryds SOK 1:16:55 +30:58 10:16
91 Mikael Andersson IK Gandvik 1:17:06 +31:09 10:17
92 Johannes Iten OLC Winterthur 1:17:28 +31:31 10:20
93 Klas Bringert Katrineholms OK 1:17:45 +31:48 10:22
94 Isak Eklöv OK Linné 1:17:50 +31:53 10:23
95 Håkan Palm OK Klemmingen 1:17:52 +31:55 10:23
96 Fredrik Karlsson OK Hällen 1:18:13 +32:16 10:26
97 Jonas Søby Pedersen Aarhus 1900 orientering 1:18:30 +32:33 10:28
98 Henric Johnsson Bredaryds SOK 1:18:43 +32:46 10:30
99 Ingemar Åkerman Tullinge SK 1:18:49 +32:52 10:31
100 Stefan Roos IFK Göteborg 1:18:58 +33:01 10:32
101 Nicolas Langenegger OL Biel Seeland 1:19:11 +33:14 10:34
102 Bernhard Kogler Tirol 1:19:27 +33:30 10:36
103 Per Hult Bredaryds SOK 1:19:30 +33:33 10:36
104 Jonas Vikström Köping-Kolsva OK 1:19:34 +33:37 10:37
105 Mattias Johansson OK Pan-Kristianstad 1:20:17 +34:20 10:43
106 Sverre Berg Lutnæs Hamar OK 1:20:32 +34:35 10:45
107 Gunnar Johansson Skarpnäcks OL 1:20:37 +34:40 10:45
108 Claes Davidsson Svenljunga OK 1:20:38 +34:41 10:45
109 Tobias Andersson OK Österåker 1:20:58 +35:01 10:48
110 Emil Wikström OK Tyr 1:21:03 +35:06 10:49
111 Jan Stridh Skogsluffarnas OK 1:21:57 +36:00 10:56
112 Johan Lövgren Degerfors OK 1:22:27 +36:30 11:00
113 Anders Olsson Uddevalla OK 1:22:51 +36:54 11:03
114 Johan Celander Köping-Kolsva OK 1:22:56 +36:59 11:04
115 Niclas Larsson Köping-Kolsva OK 1:22:57 +37:00 11:04
116 Erik Nordqvist Hässleholms OK 1:23:04 +37:07 11:05
117 Mattias Wester FK Vittus 1:23:07 +37:10 11:05
118 Rasmus Mattsson IK Uven 1:23:10 +37:13 11:06
119 Martin Satanek Sokol Frydek-Mistek 1:23:24 +37:27 11:08
120 Jonas Ekström Göteborg-Majorna OK 1:24:41 +38:44 11:18
121 Klas Petersson IF Marin Väst 1:24:50 +38:53 11:19
122 Emil Folino OK Denseln 1:25:07 +39:10 11:21
123 Anton Sihvonen Navi 1:25:42 +39:45 11:26
124 Henrik Brus Sävedalens AIK 1:25:53 +39:56 11:27
124 Cristian Wester IF Hagen 1:25:53 +39:56 11:27
126 Raphaël Stefanini Kemiön Kiilat 1:27:07 +41:10 11:37
127 Jens Öström OK Tyr 1:27:10 +41:13 11:38
128 Joel Ahlquist Skarpnäcks OL 1:27:17 +41:20 11:39
129 Martin Svärd OK Tylöskog 1:27:19 +41:22 11:39
130 Karl Bengtsson Umeå OK 1:27:26 +41:29 11:40
131 Filip Söderlund OK Milan 1:27:34 +41:37 11:41
132 Daniel Nilsson Skåneslättens OL 1:27:39 +41:42 11:42
133 Jan Forsberg Högåkers OK 1:28:03 +42:06 11:45
134 Göran Eklund Skarpnäcks OL 1:28:10 +42:13 11:46
135 Stefan Nilsson Lunds OK 1:28:56 +42:59 11:52
136 Mikael Hall OK Bävern 1:29:08 +43:11 11:54
137 Robin Örn OK Bävern 1:29:10 +43:13 11:54
138 Niklas Fallgren Gudhems IF 1:29:25 +43:28 11:56
139 Vaclav Sebera Sokol Frydek-Mistek 1:29:30 +43:33 11:56
140 Andreas Leijgård Gudhems IF 1:29:47 +43:50 11:59
141 Kristian Svensson Rävetofta OK 1:30:02 +44:05 12:01
142 Isak Forsberg Högåkers OK 1:30:10 +44:13 12:02
143 Fredrik Öberg Malmö OK 1:30:37 +44:40 12:05
143 Johan GF Davidsson Simlångsdalens IF 1:30:37 +44:40 12:05
145 Lars-Ola Bligård OK Vilse 87 1:30:44 +44:47 12:06
146 Jonas Fagerholm Söderhamns OK 1:30:46 +44:49 12:07
147 Anders Granberg OK Klemmingen 1:31:14 +45:17 12:10
148 Anton Pettersson Tibro OK 1:31:45 +45:48 12:14
149 Joakim Olsson Väsby OK 1:31:56 +45:59 12:16
150 Asgeir Riseth Tullinge SK 1:32:07 +46:10 12:17
151 Simon Mellin Sundbybergs IK 1:32:20 +46:23 12:19
152 Christian Erickson Ulricehamns OK 1:32:26 +46:29 12:20
153 Tomas Johnsson Sundsvalls OK 1:33:15 +47:18 12:26
154 Benjamin Eriksson Dalsjöfors GoIF 1:33:25 +47:28 12:28
155 Karl Utterback Malmö OK 1:33:28 +47:31 12:28
156 Robert von Frenckell OK Raseborg 1:33:33 +47:36 12:29
157 Per Sandahl Gamleby OK 1:33:57 +48:00 12:32
158 Elias Haglund OK Djerf 1:34:07 +48:10 12:33
159 Simon Isler OL Amriswil 1:34:30 +48:33 12:37
160 Jörgen Stegard Skarpnäcks OL 1:34:42 +48:45 12:38
161 Daniel Nilsson Hästveda OK 1:34:49 +48:52 12:39
162 Lars Hansson OK Rodhen 1:34:55 +48:58 12:40
163 Sindre Engzelius Gylver NTNUI 1:35:15 +49:18 12:43
164 Patrik Brorsson Tockarps IK 1:35:30 +49:33 12:45
165 Anders Jonsson IF Marin Väst 1:36:49 +50:52 12:55
166 Johan Tallhage Skarpnäcks OL 1:36:52 +50:55 12:55
167 Joel Andersson IK Gandvik 1:37:06 +51:09 12:57
168 Ola Johansson OK Gisle 1:37:32 +51:35 13:01
168 Jakob Redtzer Attunda OK 1:37:32 +51:35 13:01
170 Emil Jansson OK Rodhen 1:38:27 +52:30 13:08
171 David Fors OK Skogsstjärnan 1:39:04 +53:07 13:13
172 Joakim Lönnkvist Tullinge SK 1:39:19 +53:22 13:15
173 Jens Uddén Ljungskile FK 1:39:59 +54:02 13:20
174 Peter Nilsson Simlångsdalens IF 1:40:50 +54:53 13:27
175 Per Röst OK Storsjön 1:41:48 +55:51 13:35
176 Samuel Yngve OK Kontinent 1:43:19 +57:22 13:47
177 Väinö Lintula Tampereen Pyrintö 1:43:21 +57:24 13:47
178 Tobias Beckius Linköpings OK 1:44:53 +58:56 14:00
179 Martin Lönn Länna IF 1:46:09 +1:00:12 14:10
180 Juho Pietilänaho Hiidenkiertäjät 1:47:11 +1:01:14 14:18
181 Henrik Hellgren Norbergs OK 1:47:33 +1:01:36 14:21
182 Suleyman Aliyev Academy 2015 1:47:48 +1:01:51 14:23
183 Henrik Almkvist OK Älvsjö-Örby 1:47:51 +1:01:54 14:23
184 Christian Løchting Thunberg OK Roslagen 1:53:27 +1:07:30 15:08
185 Stian Lysnes Hedrum OL 1:53:57 +1:08:00 15:12
186 Wei Yeung Sunny Tam HKOXCC 1:55:43 +1:09:46 15:26
187 Mårten Holmström OK Österåker 1:55:54 +1:09:57 15:28
188 Fredrik Wessmark OK Flundrehof 1:56:08 +1:10:11 15:30
189 Anton Persson Hässleholms OK 1:56:26 +1:10:29 15:32
190 William Erlandsson OK Österåker 1:57:39 +1:11:42 15:42
191 Robin Erneby Västerås SOK 2:00:56 +1:14:59 16:08
192 Simon Rolander IF Hallby SOK 2:01:44 +1:15:47 16:15
193 Rudi Olsen Lillomarka OL 2:01:47 +1:15:50 16:15
194 Anders Hansen-Haug Askersunds OK 2:05:09 +1:19:12 16:42
195 Martin Lindström SOK Viljan 2:05:58 +1:20:01 16:49
196 Andreas Popp Aalborg OK 2:07:28 +1:21:31 17:01
197 Edoardo Tona Orienteering Tarzo a.s.d. 2:11:58 +1:26:01 17:37
198 Forty-thousand Cheung HKOC 2:17:29 +1:31:32 18:21
199 Yeung Chi Lee HKOXCC 2:21:09 +1:35:12 18:50
200 Emil Bruhn Boxholm-Mjölby OL 2:21:18 +1:35:21 18:51
201 Yi Sun china deer orienteering club 2:23:12 +1:37:15 19:07
202 Maurizio Mel Orienteering Tarzo a.s.d. 2:26:48 +1:40:51 19:35
203 Markus Berglund Skarpnäcks OL 2:29:49 +1:43:52 20:00
204 Markus Svensson Filipstads OK 2:30:26 +1:44:29 20:05
205 Ales Kotatko Sokol Frydek-Mistek 2:30:33 +1:44:36 20:06
206 Tarmo Haidak OK Kobras 2:31:42 +1:45:45 20:15
207 OnLap Chan HKOC 2:39:55 +1:53:58 21:21
208 Erik Berglund Skarpnäcks OL 2:45:07 +1:59:10 22:02
Joakim Wigertz Långhundra IF ej godkänd
Mattias Prick Uddevalla OK ej godkänd
Fredrik Ahnlén OK Hammaren ej start
Daniel Andersson IK Gandvik ej start
Emil Andersson Ärla IF ej start
Jonathan Andersson Hagaby GOIF ej start
Simon Börjeson Ryda SK ej start
Pär Engstrand Stora Tuna OK ej start
Christian Hedqwist OK Tyr ej start
Leo Karlsson Forsberg OK Vilse 87 ej start
Niklas Olsson IFK Mora OK ej start
Svante Persson Söderhamns OK ej start
Oliver Petersen Söders-Tyresö ej start
Rasmus Rostö Rånäs OK ej start
Tobias Rydlinge Skellefteå OK ej start
Santtu Sainio Kangasala SK ej start
Simon Sjöhed Gävle OK ej start
Anton Udd OK Tyr ej start
Daniel Wejås Nyköpings OK ej start

D20

5 520 m, 85 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elena Gurskaia Nord West 52:41 9:32
2 Tiina Anttila Suomusjärven Sisu 56:08 +3:27 10:10
3 Lina Fredriksson Korsnäs IF OK 57:01 +4:20 10:19
4 Melina Toven Stora Tuna OK 58:25 +5:44 10:34
5 Ulrika Toftered IF Rigor 58:41 +6:00 10:37
6 Niamh Corbett CorkO 59:46 +7:05 10:49
7 Selma Øfsthus Gravir Asker SK 1:00:47 +8:06 11:00
8 Mirabella Tolonen Rajamäen Rykmentti 1:02:07 +9:26 11:15
9 Sofia Sjögren OK Kullingshof 1:02:20 +9:39 11:17
10 Ellen Johnsson OK Nackhe 1:02:37 +9:56 11:20
11 Julia Adolfsson OK Kåre 1:02:52 +10:11 11:23
12 Nina Hallor OK Tisaren 1:04:13 +11:32 11:38
13 Aoife McCavana GEN 1:04:14 +11:33 11:38
14 Sara Josarp FK Friskus-Varberg 1:04:40 +11:59 11:42
15 Isabel Schaffer OK Oachkatzlschwoaf 1:05:11 +12:30 11:48
16 Irina Stroganova Nord West 1:05:41 +13:00 11:53
17 Ragnhild Løvli Asker SK 1:05:48 +13:07 11:55
17 Gina Mølnvik Freidig 1:05:48 +13:07 11:55
19 Tanja Moser Tampereen Pyrintö 1:06:10 +13:29 11:59
20 Anne Edsen Aarhus 1900 orientering 1:06:31 +13:50 12:03
21 Fredrika von Essen OK Linné 1:06:33 +13:52 12:03
22 Patricia Edgarsson OK Skogsfalken 1:07:18 +14:37 12:11
23 Ebba Westerberg OK Kolmården 1:07:28 +14:47 12:13
24 Emelie Andersson Vänersborgs SK 1:07:43 +15:02 12:16
25 Johanna Lindgren IF Hallby SOK 1:08:00 +15:19 12:19
26 Anna Matyba OK!Sport 1:08:53 +16:12 12:28
27 Hanna Barkegren Stora Tuna OK 1:09:04 +16:23 12:30
28 Minda Langmoen Kungälvs OK 1:10:44 +18:03 12:48
29 Julie Roulleaux COL Etrechy 1:10:50 +18:09 12:49
30 Roisin Long AJAX 1:11:16 +18:35 12:54
31 Clíona McCullough Dublin University Orienteers 1:11:25 +18:44 12:56
32 Linn Eriksson Ryda SK 1:11:46 +19:05 13:00
33 Maria Kontoniemi Tampereen Pyrintö 1:13:46 +21:05 13:21
34 Malin Reichenberg Idefjordens SK 1:13:56 +21:15 13:23
35 Stina Nero Mullsjö SOK 1:14:47 +22:06 13:32
36 Hanna Gustafsson OK Kåre 1:15:00 +22:19 13:35
37 Sara Hamrefors Västerås SOK 1:15:46 +23:05 13:43
38 Sigrid Merete Moen Pedersli OL Trollelg 1:15:57 +23:16 13:45
39 Hanna Berglund OK Kåre 1:16:25 +23:44 13:50
40 Åsa Ramberg Hallstahammars OK 1:17:13 +24:32 13:59
41 Sara Magnusson OK Måsen 1:17:46 +25:05 14:05
42 Karen Bjergaard Nydalens SK 1:18:59 +26:18 14:18
43 Stina Widmark OK Storsjön 1:19:18 +26:37 14:21
44 Sonja Palm HJS-Vansbro OK 1:19:24 +26:43 14:23
45 Kajsa Stina Sandstad Frol IL 1:19:34 +26:53 14:24
46 Marine Bonora ALCO St Priest 1:20:14 +27:33 14:32
47 Laura Bøgh Faaborg OK 1:21:22 +28:41 14:44
48 Lena Stromberger OK Oachkatzlschwoaf 1:21:53 +29:12 14:50
49 Nora Ramstein Australia 1:22:19 +29:38 14:54
50 Cherie Sjöblom Frölunda OL 1:22:46 +30:05 14:59
51 Elin Peterson Älvdalens IF OK 1:22:58 +30:17 15:01
52 Ylva Paavo OK Klemmingen 1:23:41 +31:00 15:09
53 Klara Holmgård Kils OK 1:23:51 +31:10 15:11
54 Felicia Spångberg Lunds OK 1:23:55 +31:14 15:12
55 Stina Larsson IF Hagen 1:24:42 +32:01 15:20
56 Nadja Rutz OLG Pfaeffikon 1:25:27 +32:46 15:28
57 Carolina Larsson Åmåls OK 1:25:53 +33:12 15:33
58 Boel Sundberg OK Södertörn 1:27:17 +34:36 15:48
59 Claudia Rooman Trol Belgium 1:28:52 +36:11 16:05
60 Melanie Sergiev GMOC, Vermont 1:29:08 +36:27 16:08
61 Cecilia Boman Lustens OK 1:30:17 +37:36 16:21
62 Fanny Rostö Rånäs OK 1:30:49 +38:08 16:27
63 Evalin Brautigam Western Connecticut OC 1:31:16 +38:35 16:32
64 Lovisa Johansson Västerviks OK 1:32:00 +39:19 16:40
65 Sandra Bestel COL Etrechy 1:32:13 +39:32 16:42
66 Johanna Palm Nilsson Rehns BK 1:33:44 +41:03 16:58
67 Maria Lund Stenungsunds OK 1:35:53 +43:12 17:22
68 Miranda Leaf DFOK 1:36:50 +44:09 17:32
69 Siri Dobler OLG Pfaeffikon 1:38:07 +45:26 17:46
70 Judith Pirklbauer Naturfreunde Linz 1:38:17 +45:36 17:48
71 Kristiane Ottesen Varegg Fleridrett 1:43:22 +50:41 18:43
72 Yu Xiaofan Learnjoy 1:46:39 +53:58 19:19
73 Julia Gierlach WOLF Haltern 1:47:39 +54:58 19:30
74 Sophie Miocevich Cleveland Orienteering Klub 1:49:46 +57:05 19:53
75 Kathrine Amby OK Pan Århus 1:50:23 +57:42 19:59
76 Jenny Edgren Trollhättans SOK 1:52:44 +1:00:03 20:25
77 Rosie Dalheim Australia 1:54:04 +1:01:23 20:39
78 Sofia Helmertz Frölunda OL 1:55:33 +1:02:52 20:55
79 Martina Sallstedt OK Södertörn 1:57:10 +1:04:29 21:13
80 Beata Larsson Rånäs OK 2:00:40 +1:07:59 21:51
Sofie Banke Svendborg OK ej godkänd
Oda Frøshaug Indre Østfold OK ej godkänd
Virág Weiler Budapest ej godkänd
Ebba Andrén Tibro OK ej godkänd
Alice Törnlund OK Södertörn ej godkänd
Teresa Stafström Västerås SOK ej start
Lisa Wassén Vänersborgs SK ej start
Linnea Wejås Nyköpings OK ej start

H20

6 900 m, 55 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Álvaro Prieto del Campo Malarruta 58:11 8:25
2 Fredrik Regborn Hagaby GOIF 58:24 +0:13 8:27
3 Henrik Upsal Kristiansand OK 59:09 +0:58 8:34
4 Håvard Myhre Kongsberg OL 1:01:10 +2:59 8:51
5 Lasse-Pekka Lahti Kangasala SK 1:01:50 +3:39 8:57
6 Michael Adams West Yorkshire Orienteers 1:02:54 +4:43 9:06
7 Lars Treekrem Heming Orientering 1:03:54 +5:43 9:15
8 Jefta Langerak Järfälla OK 1:03:58 +5:47 9:16
9 Christian Bagger Hagner Silkeborg OK 1:04:51 +6:40 9:23
10 Martin Nilsson Snättringe SK 1:10:29 +12:18 10:12
11 Lukas Hofer OLG Thun 1:10:35 +12:24 10:13
12 Johan Larsson OK Skogshjortarna 1:11:04 +12:53 10:17
13 Ilya Kudryavcev Nord West 1:13:18 +15:07 10:37
14 Valentin Levesy Orientalp 1:13:57 +15:46 10:43
15 Kalle Karlsson GOIF Tjalve 1:14:00 +15:49 10:43
16 Holger Petersen OK Gorm 1:14:38 +16:27 10:48
17 Robert Graham Ottawa OC 1:14:42 +16:31 10:49
18 Christoffer Johansson Trollhättans SOK 1:15:13 +17:02 10:54
19 Daniel Bengtsson Tullinge SK 1:15:46 +17:35 10:58
20 Michael Rooman Trol Belgium 1:16:27 +18:16 11:04
21 Arvid Hammar FK Herkules 1:16:42 +18:31 11:06
22 Joel Pettersson Tullinge SK 1:17:10 +18:59 11:11
23 Emil Sjöö Västerviks OK 1:17:32 +19:21 11:14
24 Luca Nembrini C.O. Aget Lugano 1:17:36 +19:25 11:14
25 John Gabrielsson Sävedalens AIK 1:17:59 +19:48 11:18
26 David Grossmann OLG Thun 1:18:37 +20:26 11:23
27 Jan Schliebener OLV Uslar 1:19:13 +21:02 11:28
28 Anton Daniels Attunda OK 1:21:39 +23:28 11:50
29 Coni Meili OLG Chur 1:22:21 +24:10 11:56
30 Alessandro De Noni Orienteering Tarzo a.s.d. 1:22:30 +24:19 11:57
31 William Hultqvist Vallentuna-Össeby OL 1:24:10 +25:59 12:11
32 Oskar Vigren Sävedalens AIK 1:24:49 +26:38 12:17
33 Kalle Johansson OK Hammaren 1:26:51 +28:40 12:35
34 Robin Larsson FK Göingarna 1:28:15 +30:04 12:47
35 Asker Öhlenschläger CopenhagenO 1:28:34 +30:23 12:50
36 Viktor Djerf Västerbergslagens OL 1:28:38 +30:27 12:50
37 Aksel Madslien Nydalens SK 1:28:40 +30:29 12:51
38 Erik Erlandsson OK Vivill 1:29:00 +30:49 12:53
39 Lino Wilhelm OL Regio Olten 1:30:08 +31:57 13:03
40 Aron Laurell Håkansson Kungälvs OK 1:30:15 +32:04 13:04
41 Elia Brühwiler OL Regio Wil 1:31:38 +33:27 13:16
42 Oscar Sturk Waxholms OK 1:34:15 +36:04 13:39
43 Johan Nilsson Hultsfreds OK 1:38:23 +40:12 14:15
44 Oskar Eklund Målilla OK 1:40:13 +42:02 14:31
45 Johan Liljebjörn Nybro OK 1:40:29 +42:18 14:33
46 Tobias Bladh Lunds OK 1:43:50 +45:39 15:02
47 Rasmus Steen OK Enen 1:43:56 +45:45 15:03
48 Gard-Martin Udnesseter Johnson NTNUI 1:48:57 +50:46 15:47
49 Samuel Johansson OK Hammaren 1:58:15 +1:00:04 17:08
50 Demian Gander OLG Pfaeffikon 2:00:10 +1:01:59 17:24
51 Jakob Junkers IF Marin Väst 2:02:20 +1:04:09 17:43
52 Andreas Mayer ASVÖ Österrike 2:04:08 +1:05:57 17:59
53 Jakob Lilja OK Enen 2:14:43 +1:16:32 19:31
Gottfrid Arksand Vallentuna-Össeby OL ej godkänd
Simon Thrane Hansen OK Pan Århus ej godkänd
Iurii Malyshev RUS-Veteran ej start
Bonnet Vincent Guyancourt Orientation 78 ej start
Oskar Johansson Västvärmlands OK ej start
Mathias Myrefelt Norlinger Järla Orientering ej start

D18

4 880 m, 58 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ella Mahlamäki Espoon Suunta 47:19 9:41
2 Martine Topstad OL Tønsberg og Omegn 49:25 +2:06 10:07
3 Tora Westerberg OK Kolmården 51:54 +4:35 10:38
4 Ingvild Kongslien Skogspojkarnas OK 51:59 +4:40 10:39
5 Julia Hed OK Skogsfalken 52:04 +4:45 10:40
6 María Prieto del Campo Malarruta 52:18 +4:59 10:43
7 Maria Gustafsson Hagaby GOIF 52:27 +5:08 10:44
8 Chantelle Hesselberg OK Hällen 52:58 +5:39 10:51
9 Josefin Erlandsson OK Milan 53:19 +6:00 10:55
10 Malin Thorneman Helsingborgs SOK 53:34 +6:15 10:58
11 Camilla Fingerroos Paimion Rasti 54:21 +7:02 11:08
12 Florence Buchs ANCO-Neuchâtel 55:10 +7:51 11:18
13 Frida Peterson Älvdalens IF OK