Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 3/MTB-O 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

Open 7

2 840 m, 303 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Klaus Klausen EspedalNTNUI20:15
2Erik BorglundHärnösands OK21:27+1:12
3Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK21:53+1:38
4Stefan DjurstedtEksjö SOK22:15+2:00
5Pia BirkebaekStora Tuna OK23:18+3:03
6Thomas DanielssonKöping-Kolsva OK23:45+3:30
7Rickard JakobssonEksjö SOK24:44+4:29
8Jirí KalousekVSSK MFF Praha (MFP)25:10+4:55
9Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad25:17+5:02
10Per BaierTolered-Utby Ol-klubb25:55+5:40
11Mikael AnderssonVästerbergslagens OL26:03+5:48
12Urban AnderssonKexholms SK26:22+6:07
13Torkil E SolstadNTNUI26:45+6:30
14Björn KleistBoxholm-Mjölby OL27:41+7:26
15Eric EkströmLinköpings OK27:49+7:34
16Axel LomanderMarkbygdens OK28:01+7:46
17Lina SundqvistOK Tranan28:22+8:07
18Christer LundeniusHyssna28:31+8:16
18Anders MelinGarphyttans IF28:31+8:16
20Emelie MalmbergMalmö OK28:36+8:21
21Martina KarlssonStora Tuna OK28:50+8:35
22Leif RylanderMarkbygdens OK28:54+8:39
23Bo HultgrenOK Njudung28:55+8:40
24Pär SvenssonVärend GN OL28:58+8:43
25Leif CelanderKristinehamns OK29:01+8:46
26Magnus WallGöteborgs SK29:07+8:52
27Amanda BohmanNybro OK29:11+8:56
28Bjørn BaklidKonnerud IL29:20+9:05
29Olle SjösäterRonneby OK29:44+9:29
30Magnus WillnerHindås29:46+9:31
31Johanna ErikssonÅmåls OK29:53+9:38
32Adam OdénFjärås AIK30:05+9:50
33Per-Erik ÅslundOK Linné30:08+9:53
34Robert JakobssonTidaholm SOK Sisu30:14+9:59
35Mikael BrodénOK P430:23+10:08
36Jonas MånssonK 3 IF30:28+10:13
37Erik SjöbergTibro OK30:32+10:17
38Anna LennartssonNässjö OK30:43+10:28
39Jenny GreenOK Vivill30:52+10:37
40Henrik PetterssonOK Milan31:01+10:46
41Erika HammarlindNjurunda OK31:32+11:17
42Anna SchmiterlöwHjobygdens OK31:34+11:19
43Åsa FribergÖstersunds OK31:44+11:29
44Johan HerbstVästerås SOK31:50+11:35
45Håkan FranssonRonneby OK31:51+11:36
46Bertil MånssonÖrkelljunga FK32:08+11:53
47Stefan L JohanssonKungälvs OK32:15+12:00
48Gerardo GarciaAcademy 201532:25+12:10
49Maria ForsstenOK Gipen32:32+12:17
50Kristina Wall JungbjerGöteborgs SK32:33+12:18
51Lars LorénOK Frisene33:00+12:45
52Ove BoströmSundsvall33:01+12:46
53Sara SvenssonTibro OK33:02+12:47
54Svante ForsbergOK Ravinen33:07+12:52
55Kerstin BurmanKvillebyns SK33:10+12:55
56Johan SjödinIK Hakarpspojkarna33:23+13:08
57Sofia JessenFrämmestads IK33:24+13:09
58Hugo SöderbergTolered-Utby Ol-klubb33:28+13:13
59Malin Sjölund OlssonGöteborg-Majorna OK33:36+13:21
60Jan GustafssonOK Tyr33:49+13:34
61Fredrik LarssonSundbybergs IK33:59+13:44
62Mats WickbomOK Linné34:21+14:06
63Jesper FritzsonUlricehamns OK34:32+14:17
64Josefin BernhedSävedalens AIK34:33+14:18
65Maria HellströmÅrsunda IF34:46+14:31
66Allsing CarlssonOK Skogsvargarna34:49+14:34
67Liselotte JohanssonOK Löftan34:56+14:41
68Lennart EklundMålilla OK34:58+14:43
69Johnny RöstOK Storsjön34:59+14:44
70Bo MagnussonKFUM Örebro OK35:02+14:47
71Andreas ÖsterlundIK Ymer35:12+14:57
72Stefan GröndahlIF Marin Väst35:18+15:03
73Lars-Erik FredrikssonOK Skogshjortarna35:28+15:13
73Stefan SvenssonVårgårda35:28+15:13
75Libor ForstVSSK MFF Praha (MFP)35:35+15:20
76Bo PetterssonÖstgöta Helikopter SK & IF35:36+15:21
77Hao XieAcademy 201535:38+15:23
78Lars BjörfjällBredareds IF35:42+15:27
79David SkälegårdElinorspelen35:47+15:32
80Anders HänströmTäby OK35:54+15:39
81Emma ÖbergOK Hällen35:56+15:41
82Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK36:02+15:47
83Annika BjörkrothStockholm Multisport Klubb36:03+15:48
84Monica DjurbergOK Tyr36:13+15:58
85Maria Frödinsävedalens aik36:16+16:01
85Marie-Joseé ParayreBAOC36:16+16:01
87Ewa EdmanKorsnäs IF OK36:32+16:17
88Anu JärvTallinn36:48+16:33
89Jonas OlssonMölndal Outdoor IF36:49+16:34
90Johan BlomgrenSOK Aneby37:09+16:54
91Flurin RutzOLG Pfaeffikon37:17+17:02
92George EkströmLinköpings OK37:24+17:09
93Kerstin SegerLaholms IF OK37:27+17:12
94Anna FagerströmIFK Göteborg37:32+17:17
95Leif ÅkerblomStora Tuna OK37:35+17:20
96Maria HåkanssonVäxjö OK37:44+17:29
97Linda PayerlArboga OK37:45+17:30
98Adam OlssonSjövalla FK37:54+17:39
99Kate NielsenOK Snab37:56+17:41
100Stig AdolfssonOK Bävern38:10+17:55
101Ludvig ForslundLinköpings OK38:18+18:03
102Bengt ArnessonIK Dran38:29+18:14
103Emma SvenssonTibro OK38:32+18:17
104Peter Skov NielsenOK Snab38:54+18:39
105Andreas PihlströmOK Landehof38:56+18:41
106Kurt-Åke KarlssonSjövalla FK39:06+18:51
107Eva Folkesson LööfOK Pan-Kristianstad39:10+18:55
108Tatiana SvistunRUS-Veteran39:23+19:08
109Anna ÅgrenCentrum OK39:26+19:11
110Oddvar GravingenGrue IL39:28+19:13
111Peter ElofssonLerums SOK39:32+19:17
112Maria NordströmKils OK39:36+19:21
113Daniel SjölundGöteborg-Majorna OK39:40+19:25
114Anders AnderssonOK Roto39:48+19:33
115Kuan Yu LinTaipei Orienteering Club39:54+19:39
116Yoon-Sun ChaAcademy 201540:00+19:45
117Martin JohanssonFK Friskus40:06+19:51
118Linda HarlénKFUM Örebro OK40:09+19:54
119Annica MagnussonKFUM Örebro OK40:11+19:56
120Sandra HaneOK Tyr40:14+19:59
121Arne AnderssonOK Denseln40:30+20:15
122Bengt LinussonFK Åsen40:44+20:29
123Joanna MalmkvistSävedalens AIK40:49+20:34
123Emil BergGarda OK40:49+20:34
125Henrik OhrtSol Tranås41:00+20:45
126Maria TuressonHärlövs IF41:03+20:48
127Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK41:05+20:50
128Peter OscarssonHalmstad41:15+21:00
129Pär EvsellOK Letstigen41:23+21:08
130Anders NilssonHässleholms OK41:24+21:09
131Meeli KeremSK Aasa 541:27+21:12
132Magnus BenjaminssonMarkaryds FK41:29+21:14
133Anna KallinSOK Aneby41:39+21:24
134Karl-Henrik LindmarkRobertsfors IK41:42+21:27
135Meieli SieberOLG Wislig41:45+21:30
136Johan WegebroUmeå OK41:48+21:33
137Katarina AnderssonGällstadbygdens SOK41:49+21:34
138Rolf LarssonHJS-Vansbro OK41:59+21:44
139Bruno MoitaHestra IF42:07+21:52
140Catrine JohanssonVäsby OK42:08+21:53
141Mattias ErikssonTrollhättans SOK42:17+22:02
142Thomas BohmanNybro OK42:18+22:03
143Marie AnebreidTidaholm SOK Sisu42:23+22:08
144Björn NilssonHärlövs IF42:43+22:28
145Carl-Christian SchmiterlöwHjobygdens OK42:46+22:31
146Anette SundqvistOK Tranan42:48+22:33
147Stefan KnutssonOK Kullingshof42:51+22:36
148Monica OhlinRånäs OK42:53+22:38
149Jeanette KarlssonOK Älgen42:55+22:40
150Åsa LindqvistBorås43:07+22:52
151Antonín ForstVSSK MFF Praha (MFP)43:08+22:53
152Susanna CaleklintFK Vittus43:09+22:54
153Mats SjödinGustavsbergs OK43:18+23:03
154Marie SvenssonMalmö OK43:21+23:06
155Rolf LindblomOK Klemmingen43:25+23:10
156Sandra AnderssonFalkenbergs OK43:40+23:25
157Anna HandinOK Löftan43:43+23:28
158Gunnar AnderssonIK Vista43:49+23:34
159Sofia ÅslundOK Linné43:50+23:35
159Anders EdlingOK Linné43:50+23:35
161Lovisa KnutssonBoxholm-Mjölby OL43:52+23:37
162Josef BuckyTjeckien43:55+23:40
163Johanna JohnssonLidköpings VSK44:02+23:47
164Per-Erik AndrénOK Tisaren44:06+23:51
165Stig-Arne ÖstlundUddevalla OK44:25+24:10
166Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK44:27+24:12
167Kristina BjörklundSOK Aneby44:33+24:18
168Anette FranssonJönköpings OK44:45+24:30
169Åke HuleforsSträngnäs-Malmby OL44:57+24:42
170Jenny WåhlanderFrölunda OL44:58+24:43
171Elisabeth Nayström-LarssonOK64 Torpa45:09+24:54
172Bert AnderssonOK Landehof45:17+25:02
173Fredrik HofflanderGöteborg-Majorna OK45:20+25:05
174Bengt OlssonMarkbygdens OK45:26+25:11
174Cathrine DavidsonGöteborg-Majorna OK45:26+25:11
176Martin FrischknechtAlta OL45:47+25:32
177Nils-Erik WallinLycksele IF46:05+25:50
178Britt-Marie GrönroosOK Alehof46:19+26:04
179Arne DavidssonSvenljunga OK46:20+26:05
180Nils-Olof JohanssonOK Skärmen46:32+26:17
181Pelle HöglundEksjö SOK46:35+26:20
182Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen46:38+26:23
183Lisa KorallMotala AIF OL46:42+26:27
184Ulf KristenssonHalmstad OK46:45+26:30
185Josefine DahlstedtGOIF Tjalve46:53+26:38
186Inger HagelbergÅmåls OK47:08+26:53
187Alfred JanssonVänersborgs SK47:12+26:57
188Thomas VinbladLunds OK47:19+27:04
189Johanna RönnqvistOK Löftan47:23+27:08
190Christer RognellVallentuna-Össeby OL47:25+27:10
191Elena MolchanovaMoscow MSU47:32+27:17
192Oscar BrolingBredaryds SOK47:37+27:22
193Björn LöfdahlHässleholms OK47:42+27:27
194Bo JohanssonFK Friskus-Varberg47:44+27:29
195Nina Lunding HenriksenSvendborg OK48:04+27:49
196Sophie KolmodinAndrarums IF48:19+28:04
197Jonas LomanderMarkbygdens OK48:21+28:06
198Bo GustafssonOK Landehof48:25+28:10
198Gunilla LindOK Landehof48:25+28:10
200Gunnar LorenzenAllerød OK48:26+28:11
201Linda SternöFrölunda OL48:33+28:18
202Gunilla GrönbladHärlövs IF48:39+28:24
203Cecilia TofteredIF Rigor48:56+28:41
204Robert EklövFÖRSVARSMAKTEN48:58+28:43
204Axel LundbergFÖRSVARSMAKTEN48:58+28:43
206Karsten GutjahrTyskland49:10+28:55
207Karin EriksenOL Tønsberg og Omegn49:11+28:56
207Emilia JohanssonOK Gisle49:11+28:56
209Mathias DuellBorås49:22+29:07
210Britt-Marie LarssonSOK 6849:25+29:10
211Katarina BengtssonHalmstad OK49:39+29:24
212Carl-Erik JohnsonKinnaströms SK49:44+29:29
213Liselott NymanUddevalla IS49:48+29:33
214Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK49:51+29:36
215Linnéa SkogSkogsluffarnas OK49:52+29:37
216Erik MöllerArboga OK49:56+29:41
217Kristina LandforsLustens OK50:10+29:55
218Hans AnderssonIK Gandvik50:15+30:00
219Ida HyvönenOK Tyr50:43+30:28
220Matte SchröderTSV Malente51:20+31:05
221Ing-Marie BergmanVisborgs OK51:25+31:10
222Helen NilssonHärlövs IF51:48+31:33
223Roland MattssonOK Skärmen51:58+31:43
224Mats FridénOK Gränsen52:07+31:52
225Per-Martin SvärdIK Vikings OK52:21+32:06
226Damian RutzOLG Pfaeffikon52:37+32:22
227Bo WallinKorsnäs IF OK52:52+32:37
228Johan AnderssonÖlmstads IS53:00+32:45
229Tor  HellbergLunds OK53:10+32:55
230Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OK53:20+33:05
231Susanne EickhoffSävedalens AIK53:26+33:11
232Monica GrönkvistJönköpings OK53:29+33:14
233Susann BerntssonOK Reftele53:37+33:22
234Daniel GutjahrTyrskland54:17+34:02
235Lukas EnarssonOK Löftan54:30+34:15
236Ulf GranlundLångvikens OK54:35+34:20
237Rolf MalmrosVisborgs OK54:36+34:21
238Helena JohanssonLidköpings VSK54:41+34:26
239Anne ErikssonKFUM Örebro OK54:49+34:34
240Max StaudteJärla If54:54+34:39
241Monika HjellströmGränna-Bygdens OK55:11+34:56
242Elena MalkovaPost dresden55:22+35:07
243Torgny ÅstedtHärlövs IF55:55+35:40
244Ulf BerglundKils OK56:08+35:53
245Joachim GreterIK Stern56:16+36:01
246Olga GurlevaNord West57:17+37:02
247Anders IsakssonFjärås AIK57:23+37:08
248Veronica PåhlmanFrölunda OL57:25+37:10
249Jorgen Hvenekaer RasmussenOK-Htf57:32+37:17
250Monica JohanssonFK Friskus-Varberg57:38+37:23
251Torbjörn ToresonOK Löftan58:03+37:48
252Amanda MullinsSjövalla FK58:07+37:52
253Sten-Yngve JohanssonRonneby OK58:10+37:55
254Mattias MårtenssonFrölunda OL58:14+37:59
255Stefan MårtenssonFrölunda OL58:16+38:01
256Moni BraatzTreptower SV Berlin58:29+38:14
257Gunnar JohanssonOK Nackhe59:05+38:50
258Kerstin BobergOK Roxen59:14+38:59
259Olof FagrellOK Alehof59:22+39:07
260Lennart OlssonIK Uven59:54+39:39
261Rui Zhan HoungZhong guan cun high school1:00:37+40:22
262Anna-Karin ChristianssonTrollhättans SK1:00:39+40:24
263Per WimanTäby OK1:00:44+40:29
264Anna AnderssonÖlmstads IS1:00:47+40:32
265Petronella EnströmSundsvall1:00:54+40:39
266mengyuan yangZhong guan cun high school1:01:00+40:45
267Linnea RönnqvistOK Linné1:01:03+40:48
268Mats FrostOK Roslagen1:01:05+40:50
269Christian PayerlArboga OK1:01:19+41:04
270Ziang HuangZhong guan cun high school1:01:39+41:24
271Si Wen LiSDSZ1:02:52+42:37
272Ann-Marie GrankvistVäsby OK1:05:07+44:52
273Kurt DoseKøge OK1:05:22+45:07
274Jenny HolmströmSkogsluffarnas OK1:05:38+45:23
274Johan BjörkmanHillared1:05:38+45:23
276Marianne GrahnSävedalens AIK1:08:39+48:24
277Conny ThoressonAndrarums IF1:08:43+48:28
278Birgitta LarssonOK Älgen1:10:35+50:20
279Peter HilbertSøllerød OK1:13:26+53:11
280Maria JonassonSOK Aneby1:15:18+55:03
281Laila HakkarainenMS Parma1:15:33+55:18
282Annelie BlomqvistDegerfors OK1:16:41+56:26
283Jörgen NilssonStigmännen Karlshamns OK1:16:44+56:29
284Charlotte NordlindOK Nackhe1:19:30+59:15
285Jonas NordenstenSurahammars SOK1:19:32+59:17
286Sune NyströmLänna IF1:19:52+59:37
287Anna-Karin NordenstenSurahammars SOK1:19:56+59:41
288Håkan HörbergIK Stern1:23:21+1:03:06
289Lena KollénIF Marin Väst1:25:09+1:04:54
290Tiina RitakorpiKankaanpään Suunnistajat1:27:04+1:06:49
291Elisabeth LundqvistGöteborg-Majorna OK1:28:54+1:08:39
292Samuli HakkarainenMS Parma1:29:58+1:09:43
293Sampsa HakkarainenMS Parma1:30:09+1:09:54
294Kristin SwärdHadeland OL1:31:50+1:11:35
295Håkan FärnlöfIF Rigor1:41:11+1:20:56
296Inga-Lill KarlssonUppsala1:54:18+1:34:03
297Song AnwenLearnjoy2:10:48+1:50:33
Ted LiivrandOK Skogshjortarnaej godkänd
Roser Marré BadallóUPC-Oej godkänd
Helge HalvorsenLarvik OKej godkänd
Christer GrönbladHärlövs IFej godkänd
Filip JohanssonKungälvs OKej godkänd
Mikael AnderssonOK Österåkerej godkänd
Jostein AndersenWaxholms OKej start
Tor AnderssonNAIS Orienteringsklubbej start
Mats BlomLjungskile FKej start
Kristin BomanGävle OKej start
Po-Feng ChiangAcademy 2015ej start
Koji ChinoWanderersej start
Dirk DeubelNF Wienej start
Johan LiAcademy 2015ej start
Jessica PerssonSkattkärrs SOKej start
Jack SkrydstrupKolding OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser