Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 3/MTB-O 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

D20 Elit

6 960 m, 94 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sara Hagström Falköpings AIK OK 50:22 7:14
2 Sandrine Müller Lillomarka OL 54:11 +3:49 7:47
3 Miri Thrane Ødum OK Pan Århus 54:16 +3:54 7:47
4 Sigrid Alexandersen Fossum IF 55:18 +4:56 7:56
5 Synnøve Bråten Vegårshei IL 55:33 +5:11 7:58
6 Andrea Svensson OK Tisaren 56:32 +6:10 8:07
7 Pihla Otsamo Helsingin Suunnistajat 57:05 +6:43 8:12
8 Aleksandra Hornik OK Kolmården 57:24 +7:02 8:14
9 Emma Bjessmo IFK Lidingö SOK 57:34 +7:12 8:16
10 Hanna Müller Leksands OK 58:16 +7:54 8:22
11 Johanna Öberg Ryda SK 58:31 +8:09 8:24
12 Isabel Salén IFK Mora OK 59:00 +8:38 8:28
13 Andrine Benjaminsen Lillomarka OL 59:12 +8:50 8:30
14 Paula Gross Helsingin Suunnistajat 59:18 +8:56 8:31
15 Ellen Sarenmark Leksands OK 59:24 +9:02 8:32
16 Amanda Blennow Falköpings AIK OK 59:38 +9:16 8:34
17 Louise Lundgren Växjö OK 1:00:32 +10:10 8:41
18 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK 1:00:46 +10:24 8:43
19 Jeanette Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 1:01:18 +10:56 8:48
20 Lucille Girard COTS 1:01:22 +11:00 8:49
20 Brechbuehl Andrea OLG Stäfa 1:01:22 +11:00 8:49
22 Moa Svensson IK Hakarpspojkarna 1:01:37 +11:15 8:51
23 Kerstin Ullmann OL Biel Seeland 1:01:52 +11:30 8:53
24 Pim Hedberg OK Skogsfalken 1:02:15 +11:53 8:56
25 Moa Pettersson OK Dacke 1:02:38 +12:16 8:59
26 Hedwig Haas Sundsvalls OK 1:02:49 +12:27 9:01
27 Stina Nilsson Umeå OK 1:02:51 +12:29 9:01
28 Sanna Skoog Södertälje-Nykvarn OF 1:02:57 +12:35 9:02
29 Ida Sundström OK Renen 1:02:58 +12:36 9:02
30 Hanna Gustavsson OK Tyr 1:03:12 +12:50 9:04
31 Johanna Sjölund Sundsvalls OK 1:03:18 +12:56 9:05
32 Eirin Svanøe-Hafstad Frol IL 1:03:29 +13:07 9:07
33 Malin Widén Uddevalla OK 1:03:32 +13:10 9:07
34 Karen Oline Kolstad Freidig 1:03:41 +13:19 9:08
35 Johanna Viilo Tampereen Pyrintö 1:04:01 +13:39 9:11
36 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 1:04:02 +13:40 9:12
37 Linnéa Andersson Bredaryds SOK 1:04:16 +13:54 9:14
38 Erica Pettersson IFK Göteborg 1:04:25 +14:03 9:15
39 Carina Polzer OK Oachkatzlschwoaf 1:04:26 +14:04 9:15
40 Elin Lindberg OK Djerf 1:04:28 +14:06 9:15
41 Magdalena Vande Voorde Tullinge SK 1:04:42 +14:20 9:17
42 Amanda Falck Weber Eksjö SOK 1:04:45 +14:23 9:18
43 Hanna Korhonen OK Ravinen 1:05:00 +14:38 9:20
44 Maja Enges Leksands OK 1:05:01 +14:39 9:20
45 Aina Edgren Trollhättans SOK 1:05:21 +14:59 9:23
46 Jutta Jussila Tampereen Pyrintö 1:06:25 +16:03 9:32
47 Ellen Forsgren Forsa OK 1:06:27 +16:05 9:32
48 Niina Hulkkonen SK Uusi 1:06:46 +16:24 9:35
49 Evine Westli Andersen Løten o-lag 1:07:06 +16:44 9:38
50 Lilja Österman Turun Suunnistajat 1:07:14 +16:52 9:39
51 Linnea Malmberg Stora Tuna OK 1:07:23 +17:01 9:40
52 Martina Walch OK Oachkatzlschwoaf 1:07:25 +17:03 9:41
53 Frida Sæther Freidig 1:07:27 +17:05 9:41
54 Sigrid Holmgren OK Renen 1:07:37 +17:15 9:42
55 Rebecka Hylander Nyköpings OK 1:07:44 +17:22 9:43
56 Fanny Asketun OK Roxen 1:07:51 +17:29 9:44
57 Kristin Olovsson Rehns BK 1:07:52 +17:30 9:45
58 Bethany Hanson Hertfordshire Orienteering Club HH 1:07:57 +17:35 9:45
59 Ingeborg Ellegaard Melby Nydalens SK 1:08:23 +18:01 9:49
60 Märta Berggren OK Kolmården 1:09:23 +19:01 9:58
61 Karoline Sønsterudbråten Raumar Orientering 1:09:25 +19:03 9:58
62 Amelie Ekström OK Kåre 1:09:29 +19:07 9:58
63 Ingrid Gulbrandsen Asker SK 1:09:31 +19:09 9:59
64 Maria Dragowska OK!Sport 1:09:45 +19:23 10:01
65 Anna Dowling Wellington Ranges 1:10:04 +19:42 10:04
66 Anika Gassner OK Oachkatzlschwoaf 1:10:06 +19:44 10:04
67 Moa Gustafsson Uddevalla OK 1:10:32 +20:10 10:08
68 Silje Arntzen Asker SK 1:11:08 +20:46 10:13
69 Klara Pålsson Sävedalens AIK 1:11:09 +20:47 10:13
70 Lisa Malmström GOIF Tjalve 1:11:32 +21:10 10:16
71 Kaja Bråten Løvald Asker SK 1:11:49 +21:27 10:19
72 Amalie Tripax CopenhagenO 1:12:40 +22:18 10:26
73 Filippa Johansson Jönköpings OK 1:13:12 +22:50 10:31
73 Mathilda Karlsson OK Rodhen 1:13:12 +22:50 10:31
75 Nelly Carlsson OK Pan-Kristianstad 1:13:50 +23:28 10:36
76 Vanessa Fricker Stora Tuna OK 1:14:37 +24:15 10:43
77 Barbara Köhle OLG Stäfa 1:15:21 +24:59 10:49
78 Caroline Lindelöw Härlövs IF 1:15:42 +25:20 10:52
79 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 1:16:06 +25:44 10:56
80 Marte Hoff Hagen Byåsen IL 1:16:41 +26:19 11:01
81 Ladina Rutz OLG Stäfa 1:17:45 +27:23 11:10
82 Nicola Blatchford Australia 1:18:37 +28:15 11:17
83 Matilda Martinsson Falkenbergs OK 1:19:27 +29:05 11:24
84 Linnéa Hahne Insjöns IF OK 1:22:46 +32:24 11:53
85 Hanna Östenberg Eksjö SOK 1:23:03 +32:41 11:55
86 Clara Mannfolk Ulricehamns OK 1:23:10 +32:48 11:56
87 Pia Blake Yukon OA 1:23:49 +33:27 12:02
88 Amanda Johansson OK Dacke 1:24:10 +33:48 12:05
89 Josefine Höög Hagaby GOIF 1:24:34 +34:12 12:09
90 Emma Sundvall Järla Orientering 1:24:46 +34:24 12:10
91 Natsuki Yamagishi NTA O tour 1:29:56 +39:34 12:55
92 Ingvild Wang Lillomarka OL 1:31:46 +41:24 13:11
93 Maja L. Brinch CopenhagenO 1:40:30 +50:08 14:26
Sara Wadman IFK Mora OK ej godkänd
Jessica Nilsson OK Tyr ej start
Caroline Gjøtterup OK Pan Århus ej start
Sara Tynong Tullinge SK ej start
Josefine Kristiansson Trollhättans SOK ej start
Helloworld Helloworld sunny ej start
Tilda Johansson OK Orion ej start
Sophie Nilsson Hjärnarps GH OL återbud
Hanna Eriksson IFK Mora OK återbud

H20 Elit

10 170 m, 108 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sven Hellmüller Fossum IF 1:05:14 6:24
2 Erik Berzell Järla Orientering 1:05:47 +0:33 6:28
3 Anders Felde Olaussen Halden SK 1:06:29 +1:15 6:32
4 Daniel Roos Attunda OK 1:06:57 +1:43 6:34
5 Algirdas Bartkevicius OK Denseln 1:07:18 +2:04 6:37
6 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 1:07:40 +2:26 6:39
7 Martin Djerf IK Hakarpspojkarna 1:07:50 +2:36 6:40
8 Emil Granqvist OK Ravinen 1:07:55 +2:41 6:40
9 Andreas Sølberg IFK Göteborg 1:07:59 +2:45 6:41
10 Remo Ruch OK Kåre 1:08:28 +3:14 6:43
10 Vetle Christiansen Raumar Orientering 1:08:28 +3:14 6:43
12 Erik Andersson OK Orion 1:08:45 +3:31 6:45
13 Shamus Morrison Wellington OC 1:08:54 +3:40 6:46
14 Konstantin Serebryanitskii Rehns BK 1:09:35 +4:21 6:50
15 Jens Rönnols Täby OK 1:09:55 +4:41 6:52
16 Gustav Hindér OK Tisaren 1:10:39 +5:25 6:56
17 Patrick Zbinden Leksands OK 1:10:45 +5:31 6:57
18 Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 1:10:57 +5:43 6:58
19 Johan Söderlund Leksands OK 1:11:01 +5:47 6:58
20 Philip Persson OK Orion 1:11:02 +5:48 6:59
21 Mathias Peter OK Hammaren 1:11:05 +5:51 6:59
22 Thomas Curiger OLC Kapreolo 1:11:20 +6:06 7:00
23 Filip Wadsten OK Landehof 1:11:53 +6:39 7:04
24 Albin Axelsson IK Hakarpspojkarna 1:12:22 +7:08 7:06
25 Oskar Leinonen OK Kolmården 1:12:33 +7:19 7:08
26 Isak Langerak Järfälla OK 1:12:49 +7:35 7:09
27 Elias Gemperli Thurgorienta 1:12:54 +7:40 7:10
28 Matthias Groell OK Hammaren 1:13:21 +8:07 7:12
29 Arnaud Perrin OK Denseln 1:13:28 +8:14 7:13
30 Joakim Andén Södertälje-Nykvarn OF 1:13:35 +8:21 7:14
31 Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat 1:13:51 +8:37 7:15
32 Martin Hunhammar OK Ravinen 1:13:54 +8:40 7:15
33 Riccardo Rancan OLG Pfaeffikon 1:14:21 +9:07 7:18
34 Valentin Koziavin NiNo- Oteam 1:14:23 +9:09 7:18
35 Arttu Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat 1:14:27 +9:13 7:19
36 RIO Nicolas OrientExpress 42 1:14:30 +9:16 7:19
37 Fredrik Wigertz Långhundra IF 1:14:42 +9:28 7:20
38 Jan Brunner Södertälje-Nykvarn OF 1:14:53 +9:39 7:21
39 Samuel Hedlund Långhundra IF 1:15:02 +9:48 7:22
40 Johannes Kuhlin Göteborg-Majorna OK 1:15:10 +9:56 7:23
41 Arvid Henriksson Järla Orientering 1:15:16 +10:02 7:24
42 Sixten Walheim OK Rodhen 1:15:21 +10:07 7:24
43 Anton Hansson IK Hakarpspojkarna 1:15:33 +10:19 7:25
44 Matt Doyle Australia 1:15:34 +10:20 7:25
45 Karl Enges Attunda OK 1:15:41 +10:27 7:26
46 Johan Böni Göteborg-Majorna OK 1:16:22 +11:08 7:30
47 Are Smeland Nygårdseter Vegårshei IL 1:16:35 +11:21 7:31
48 Björn Cederberg OK Pan-Kristianstad 1:16:38 +11:24 7:32
49 Martin Herbert Täby OK 1:16:47 +11:33 7:32
50 Philipp Khlebnikov ANCO-Neuchâtel 1:16:52 +11:38 7:33
51 Quentin Mertenat CA Rosé 1:17:06 +11:52 7:34
52 William Pommer Stora Tuna OK 1:17:27 +12:13 7:36
53 Filip Ivarsson OK Hammaren 1:17:29 +12:15 7:37
54 Jonas Madslien Bakken NTNUI 1:17:32 +12:18 7:37
55 Kevin Ståhl OK Hammaren 1:17:40 +12:26 7:38
56 Dag Blandkjenn Kristiansand OK 1:17:48 +12:34 7:38
57 Quentin Rauturier OK Hällen 1:17:51 +12:37 7:39
58 Niklas Sundqvist Tullinge SK 1:18:17 +13:03 7:41
59 Noah Zbinden OLV Baselland 1:18:28 +13:14 7:42
60 Aaro Ruohola MS Parma 1:18:45 +13:31 7:44
61 Arvid Våg IFK Göteborg 1:19:23 +14:09 7:48
62 August Mikaelsson Västerås SOK 1:19:26 +14:12 7:48
63 Henry McNulty OK Linné 1:19:33 +14:19 7:49
64 Carl Näslund Västerås SOK 1:19:59 +14:45 7:51
65 Per Lindman Finspångs SOK 1:20:12 +14:58 7:53
66 Oskar Lindqvist Sävedalens AIK 1:20:47 +15:33 7:56
67 Matt Goodall North West Orienteering Club 1:21:23 +16:09 8:00
68 Aske Jepsen CopenhagenO 1:21:30 +16:16 8:00
69 Fredrik Persson Domnarvets GOIF 1:21:44 +16:30 8:02
70 Thomas Knudsen OK Pan Århus 1:22:04 +16:50 8:04
71 Emil Tellsén OK Roxen 1:22:08 +16:54 8:04
72 Timon Schweizer OLV Baselland 1:22:09 +16:55 8:04
73 Sebastian Baumann OLC Kapreolo 1:22:41 +17:27 8:07
74 Henrik Eklund Växjö OK 1:22:52 +17:38 8:08
75 Apostol Atanasov Stora Tuna OK 1:23:14 +18:00 8:11
76 Rein Mårdalen Freidig 1:23:36 +18:22 8:13
77 Øyvind Wiggen Byåsen IL 1:24:50 +19:36 8:20
78 Heino Ollin Sävedalens AIK 1:25:07 +19:53 8:22
79 Henrik Eijsink Ås-NMBU Orientering 1:25:26 +20:12 8:24
80 Emil Åberg Korsnäs IF OK 1:25:54 +20:40 8:26
81 Emil Andersson Tullinge SK 1:26:11 +20:57 8:28
82 Alexander Bergstrom Ottawa OC 1:26:13 +20:59 8:28
83 Archibald Soguel ANCO-Neuchâtel 1:26:29 +21:15 8:30
84 Mikkel Kaae-Nielsen CopenhagenO 1:26:43 +21:29 8:31
85 Jesper Alfredsson OK Tyr 1:26:53 +21:39 8:32
86 Martin Sklenar SKOB Bruntal 1:27:38 +22:24 8:37
87 Lukas Meier OLC Kapreolo 1:28:39 +23:25 8:43
88 Jooseppi Kalliokoski Ikaalisten Nouseva-Voima 1:28:50 +23:36 8:44
89 Malthe Gaarsdal CopenhagenO 1:29:00 +23:46 8:45
90 Simon Martelius Attunda OK 1:29:02 +23:48 8:45
91 Ashley Nankervis Australia 1:30:16 +25:02 8:52
92 David Hector Snättringe SK 1:31:12 +25:58 8:58
93 Henrik Håkansson OK Kolmården 1:31:28 +26:14 8:59
94 Patrick Krähenbühl OLV Langenthal 1:33:10 +27:56 9:09
95 Aidan Dawson Australia 1:34:00 +28:46 9:14
96 William Nilsson OK Södertörn 1:36:34 +31:20 9:29
97 Gabriel Mathys OLG Bern 1:37:18 +32:04 9:34
98 Fredrik Levin Svaide Roma SOK 1:37:41 +32:27 9:36
99 Anton Gumaelius Waxholms OK 1:47:03 +41:49 10:31
100 Niklas Metzger OLK Fricktal 1:47:42 +42:28 10:35
101 Trevor Bray Yukon OA 1:50:06 +44:52 10:49
102 Sebastian Fleiss Berliner TSC 1:51:46 +46:32 10:59
103 Felix Hartlieb Leibnitzer AC 1:55:02 +49:48 11:18
Bertram Kopp Stannum CopenhagenO ej godkänd
Emil Øbro OK Orion ej godkänd
Magnus Maag CopenhagenO ej godkänd
Gaute Friestad Kristiansand OK ej godkänd
Morten Jørgensen Kristiansand OK ej godkänd
Vegard Jarvis Westergård Varegg Fleridrett ej start
Nils Gumaelius Waxholms OK ej start
Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö ej start
Magne Jutulstad NTNUI ej start
Erland Kvisle Asker SK ej start
Martin Norrbom Sala OK ej start
Daniel Duhlbo IFK Mora OK ej start
Johannes Eklöf IF Hallby SOK ej start
Mark Otto Berliner TSC ej start
Erik Hållström Gävle OK ej start
Sigur Heggedal Kongsberg OL ej start

D18 Elit

5 650 m, 110 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Noora Koskinen Hiisirasti 45:26 8:02
2 Linnéa Golsäter Eksjö SOK 45:45 +0:19 8:05
3 Ingeborg Eide Byåsen IL 45:51 +0:25 8:06
4 Tove Rönnbäck Visborgs OK 47:20 +1:54 8:22
5 Marie Olaussen Fredrikstad SK 48:03 +2:37 8:30
6 Sanna Fast Eksjö SOK 48:10 +2:44 8:31
7 Vilma Blennow Falköpings AIK OK 48:22 +2:56 8:33
8 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 49:02 +3:36 8:40
9 Tone Albrektsson OK Ravinen 49:32 +4:06 8:46
10 Elin Pettersson IFK Göteborg 49:40 +4:14 8:47
11 Emilia Ståhlberg Espoon Suunta 49:43 +4:17 8:47
12 Sophia Björnlinger IK Hakarpspojkarna 49:51 +4:25 8:49
13 Stina Nordin Sundsvalls OK 49:53 +4:27 8:49
14 Gabriella S Bergander Eksjö SOK 50:04 +4:38 8:51
15 Valérie Aebischer OLC Omström-Sense 50:06 +4:40 8:52
16 Tova Olsson IK Hakarpspojkarna 50:10 +4:44 8:52
17 Elvira Björklund Trollhättans SOK 50:25 +4:59 8:55
18 Amanda Berggren Tullinge SK 50:43 +5:17 8:58
19 Deborah Stadler OLG Galgenen 50:45 +5:19 8:58
20 Hanna Hänström Täby OK 51:22 +5:56 9:05
21 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 51:34 +6:08 9:07
22 Emma Djerf Lerums SOK 51:48 +6:22 9:10
23 Johanna Hagström Falköpings AIK OK 51:53 +6:27 9:10
24 Vilma Annala Kangasala SK 51:57 +6:31 9:11
25 Astrid Fiskum IL Tyrving 52:03 +6:37 9:12
26 Line Cederberg Vänersborgs SK 52:12 +6:46 9:14
27 Elin Granstedt IK Hakarpspojkarna 52:25 +6:59 9:16
28 Klara Djerf Lerums SOK 52:29 +7:03 9:17
29 Tilla Farnes Hennum Asker SK 52:30 +7:04 9:17
30 Johanna Henriksson Ärla IF 52:32 +7:06 9:17
31 Johanna Börjesson Eriksson Storviks IF 52:49 +7:23 9:20
32 Zlata Malysheva Nord West 53:06 +7:40 9:23
33 Hanna Hugosson Sundsvalls OK 53:07 +7:41 9:24
34 Matilda Eriksson Västerbergslagens OL 53:19 +7:53 9:26
35 Sandra Näslund Västerås SOK 53:20 +7:54 9:26
36 Lova Eveborn OK Roxen 53:25 +7:59 9:27
37 Tanja Häfeli OLG Huttwil 53:37 +8:11 9:29
38 Rebecca Waldenfjord Järfälla OK 54:02 +8:36 9:33
39 Ida-Marie Cederberg Pargas IF 54:09 +8:43 9:35
40 Emma Hagrot Täby OK 54:20 +8:54 9:36
41 Astrid Maag CopenhagenO 54:27 +9:01 9:38
41 Carolina Olsson Älvdalens IF OK 54:27 +9:01 9:38
43 Alexandra Enlund IF Femman 54:45 +9:19 9:41
44 Heidi Plit Espoon Suunta 54:57 +9:31 9:43
45 Emma Bengtsson Årsunda IF 55:11 +9:45 9:46
46 Alice Axelsson IK Hakarpspojkarna 55:35 +10:09 9:50
47 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 55:49 +10:23 9:52
48 Kajsa Mattsson OK Kåre 56:04 +10:38 9:55
49 Elin Ransjö Zander OK Tyr 56:11 +10:45 9:56
50 Gina Granstedt Halden SK 56:36 +11:10 10:01
51 Hanna Åberg OK Landehof 57:06 +11:40 10:06
52 Erica Edman Leksands OK 57:23 +11:57 10:09
53 Agnes Spånér Göteborg-Majorna OK 57:24 +11:58 10:09
54 Agnes Jonsson CopenhagenO 57:29 +12:03 10:10
55 Moa Hedegård OK Kolmården 57:44 +12:18 10:13
56 Klara Yngvesson Umeå OK 57:56 +12:30 10:15
57 Frida Junegard Tullinge SK 57:57 +12:31 10:15
58 Sara Niva Laitasaaren Veto 58:01 +12:35 10:16
59 Cecilie Andersen BOK 58:05 +12:39 10:16
60 Malin Sandstad Freidig 58:19 +12:53 10:19
61 Emma Arnesen Byåsen IL 58:42 +13:16 10:23
62 Ella Wallinder Göteborg-Majorna OK 58:47 +13:21 10:24
63 Jennie Börjesson Eriksson Storviks IF 58:48 +13:22 10:24
63 Moa Hansson Bredaryds SOK 58:48 +13:22 10:24
65 Tonje Aasheim Nymark Askøy O-Lag 58:51 +13:25 10:24
66 Silja Braendle OLG Stäfa 58:56 +13:30 10:25
67 Alice Rigby Cleveland Orienteering Klub 59:30 +14:04 10:31
68 Elin Johansson Finspångs SOK 59:44 +14:18 10:34
69 Siri Moholth Kongsberg OL 59:50 +14:24 10:35
70 Anni Valtonen MS Parma 59:54 +14:28 10:36
71 Sonia Flückiger OLG Huttwil 59:57 +14:31 10:36
72 Fanny Güdel coolfr 1:00:06 +14:40 10:38
73 Annie Önsten IK Hakarpspojkarna 1:00:10 +14:44 10:38
74 Saga Sander OK Milan 1:00:25 +14:59 10:41
75 Märta Ransjö Zander OK Tyr 1:00:28 +15:02 10:42
76 Emma Pettersson OK Roxen 1:00:35 +15:09 10:43
77 Line Laurantsen Varegg Fleridrett 1:00:54 +15:28 10:46
78 Simone Fankhauser OLG Goldau 1:01:27 +16:01 10:52
79 Anna Karlström OK Linné 1:01:47 +16:21 10:56
80 Elvira Sellgren Göteborg-Majorna OK 1:01:50 +16:24 10:56
81 Julia Eriksson OK Kolmården 1:02:27 +17:01 11:03
82 Emma Helmersson Västerås SOK 1:02:34 +17:08 11:04
83 Astrid Simonsson Sundbybergs IK 1:02:57 +17:31 11:08
84 Maëlle Beauvir Club Rennais de Course dorientation 1:03:18 +17:52 11:12
85 Amelia Skalberg Bredaryds SOK 1:03:40 +18:14 11:16
86 Annina Rancan OLG Pfaeffikon 1:03:51 +18:25 11:18
87 Fanni Jauhojärvi Markussen Asker SK 1:04:08 +18:42 11:21
88 Margrethe Wisløff Asker SK 1:04:50 +19:24 11:28
89 Nora Synnøve Woxholth Asker SK 1:05:21 +19:55 11:33
90 Isabel Bryant Cambridge Sports Union 1:05:29 +20:03 11:35
91 Lovisa Martinsson OK Tyr 1:06:18 +20:52 11:44
92 Kajsa Johansson Jönköpings OK 1:07:28 +22:02 11:56
93 Kajsa Jungbjer Göteborg-Majorna OK 1:07:29 +22:03 11:56
94 Agnes Westerberg Trollhättans SOK 1:07:38 +22:12 11:58
95 Elin Lundqvist Nybro OK 1:07:41 +22:15 11:58
96 Erika Duhlbo IFK Mora OK 1:08:11 +22:45 12:04
97 Marcia Mürner OLG St.Gallen/Appenzell 1:08:20 +22:54 12:05
98 Ingrid Løvås Varegg Fleridrett 1:10:40 +25:14 12:30
99 Maria Eriksson Eds SK 1:10:59 +25:33 12:33
100 Moa Kuhlin Göteborg-Majorna OK 1:12:39 +27:13 12:51
101 Jonna Halonen Fjärås AIK 1:13:31 +28:05 13:00
102 Elsa Andersson Bredaryds SOK 1:13:38 +28:12 13:01
103 Mirjam Dalén Sala OK 1:15:34 +30:08 13:22
104 Ksenia Penzina Nord West 1:16:16 +30:50 13:29
105 Inna Antikainen MS Parma 1:18:10 +32:44 13:50
106 Sarah Persson OK Denseln 1:19:43 +34:17 14:06
107 Line Sølberg OL Trollelg 1:20:51 +35:25 14:18
108 Emma Sherwood FWOC 1:24:48 +39:22 15:00
109 Andrea Schuler OLG Goldau 1:41:43 +56:17 18:00
Märta Skog Tullinge SK ej godkänd
Agnes Lundqvist Järfälla OK ej start
Romina Schweizer OLV Baselland ej start
Ingrid Lundanes Emblem IL ej start
Amanda Rangert IK Hakarpspojkarna ej start
Oda Sikkeland IL Tyrving ej start
Anniken Helland-Hansen IL Tyrving ej start
Ellen Broman OK Roslagen ej start
Caroline Løchting Thunberg OK Roslagen ej start
Ronja Björklund Bjursås OK återbud

H18 Elit

7 380 m, 117 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Simon Hector Snättringe SK 45:25 6:09
2 Akseli Ruohola MS Parma 48:37 +3:12 6:35
3 Isac von Krusenstierna OK Kåre 48:41 +3:16 6:35
4 Aleksi Sorsa Espoon Suunta 49:58 +4:33 6:46
5 Aaro Julkunen MS Parma 49:59 +4:34 6:46
6 Henrik Johannesson Ronneby OK 50:00 +4:35 6:46
7 Audun Heimdal Konnerud IL 50:15 +4:50 6:48
8 Teemu Eerola Tampereen Pyrintö 51:06 +5:41 6:55
9 Simon Imark Tullinge SK 51:23 +5:58 6:57
10 Anton Forsberg Långhundra IF 51:36 +6:11 6:59
10 Andrin Gründler Vaajakosken Terä 51:36 +6:11 6:59
12 Jesper Svensk Stora Tuna OK 52:16 +6:51 7:04
13 Erik Zeilon Skåneslättens OL 52:34 +7:09 7:07
14 Olle Nilsson OK Linné 53:16 +7:51 7:13
15 Hugo Eriksson OK Nolaskogsarna 53:18 +7:53 7:13
16 Håkon Østraat Sævareid Halden SK 53:33 +8:08 7:15
17 Rafael Dobnik Eksjö SOK 53:36 +8:11 7:15
17 Andreas Uller Kils OK 53:36 +8:11 7:15
19 Emil Ljungemyr OK Kolmården 54:17 +8:52 7:21
20 Knut Aasheim Oppsal Orientering 54:22 +8:57 7:22
21 Ville Johansson OK Kolmården 54:23 +8:58 7:22
22 Victor Imark Tullinge SK 54:43 +9:18 7:24
23 Elias Ekvall Trollhättans SOK 55:03 +9:38 7:27
24 Ulrik Astrup Arnesen Heming Orientering 55:06 +9:41 7:27
25 Oliwer Lundberg OK Bävern 55:37 +10:12 7:32
26 Tom Campbell Lustens OK 56:08 +10:43 7:36
27 Gustaf Sundbüe OK Hällen 56:09 +10:44 7:36
28 Jesper Sjöblom Södertälje-Nykvarn OF 56:12 +10:47 7:36
29 Albin Lillieström OK Roxen 56:23 +10:58 7:38
30 Florian Attinger OK Ravinen 56:37 +11:12 7:40
30 Håkon Raadal Bjørlo Halden SK 56:37 +11:12 7:40
32 Ole Kostøl Kristiansand OK 56:54 +11:29 7:42
33 Alvar Palmen Espoon Suunta 57:07 +11:42 7:44
34 Tommy Hayes Auckland OC 57:14 +11:49 7:45
35 Fabian Steen OK Enen 57:15 +11:50 7:45
36 Hugo Dahlberg Haninge SOK 57:23 +11:58 7:46
37 Johan Wehlin Skogspojkarnas OK 57:37 +12:12 7:48
38 André Andersson Västerbergslagens OL 57:40 +12:15 7:48
39 Ollipekka Heikkilä Lynx 57:41 +12:16 7:48
40 Lari Pernu Espoon Suunta 57:42 +12:17 7:49
41 Rasmus Lundberg OK Bävern 58:08 +12:43 7:52
41 Rickard Djerf Tibro OK 58:08 +12:43 7:52
43 Olle Andersson Tullinge SK 58:17 +12:52 7:53
44 Carl Emil Schøier Kovsted CopenhagenO 58:19 +12:54 7:54
45 Jonas Gustafsson OK Kåre 58:33 +13:08 7:56
46 Hallvard Arntzen Foss Sandefjord OK 58:41 +13:16 7:57
47 Valtteri Heikkinen Vehkalahden Veikot 58:49 +13:24 7:58
47 Peter Nordbrøden Halden SK 58:49 +13:24 7:58
49 Isak Prellner Skåneslättens OL 58:57 +13:32 7:59
50 Andrin Bieri OLG Pfaeffikon 58:59 +13:34 7:59
51 Lucas Sundblad Eksjö SOK 59:01 +13:36 7:59
52 Sergey Krasilnikov Nord West 59:11 +13:46 8:01
53 Johannes Ridefelt OK Linné 59:13 +13:48 8:01
54 Oskar Lind Eksjö SOK 59:20 +13:55 8:02
55 Timo Suter Eksjö SOK 59:29 +14:04 8:03
56 Johan Lindbjerg Skovbæk CopenhagenO 1:00:12 +14:47 8:09
57 Eero Heinonen MS Parma 1:00:18 +14:53 8:10
58 Henning Sjökvist Stora Tuna OK 1:00:25 +15:00 8:11
59 Petter Vangen Lunåsmo Tynset IF 1:00:38 +15:13 8:12
60 Arvid Nord IK Hakarpspojkarna 1:00:45 +15:20 8:13
61 Daniel Carlson Bjernald OK Linné 1:00:48 +15:23 8:14
62 Trygve Kristoffer Løvli Halden SK 1:00:53 +15:28 8:14
63 Ivar Jevne Arnesen Hamar OK 1:00:54 +15:29 8:15
64 Simon Larsson OK Hällen 1:01:41 +16:16 8:21
65 Fredrik Johansson OK Nackhe 1:01:42 +16:17 8:21
66 Simon Schuster Vallentuna-Össeby OL 1:02:15 +16:50 8:26
67 Johan Olson IK Uven 1:02:26 +17:01 8:27
68 Filip Karlsson IF Hagen 1:02:27 +17:02 8:27
69 Eevert Toivonen Kangasala SK 1:02:30 +17:05 8:28
70 Pascal Buchs ANCO-Neuchâtel 1:02:56 +17:31 8:31
71 Lukas Deininger IFK Mora OK 1:03:29 +18:04 8:36
72 Anders Haflan OL Tønsberg og Omegn 1:03:37 +18:12 8:37
73 Vegard Gulbrandsen Asker SK 1:03:45 +18:20 8:38
74 Trygve Heggedal Kongsberg OL 1:03:52 +18:27 8:39
75 Laurits Bidstrup Møller OK Pan Århus 1:03:58 +18:33 8:40
76 Cyril Bucher OLV Hindelbank 1:04:08 +18:43 8:41
77 Torkel Reinhartsen Kristiansand OK 1:04:23 +18:58 8:43
78 Mattis Hallberg IK Uven 1:04:28 +19:03 8:44
79 Albin Andersson OK Ravinen 1:04:42 +19:17 8:46
79 Devon Beckman Hawkes Bay Orienteering Club 1:04:42 +19:17 8:46
81 Nick Gebert OLK Wiggertal 1:05:02 +19:37 8:48
82 Noel Boos OLV Luzern 1:05:25 +20:00 8:51
83 Silvan Ullmann OL Biel Seeland 1:05:34 +20:09 8:53
84 Alexander Wiklund Finspångs SOK 1:05:37 +20:12 8:53
85 Sverre Bang Støeng Hamar OK 1:05:40 +20:15 8:53
86 Herman Ryen Martinsen Fredrikstad SK 1:06:03 +20:38 8:56
87 Christian Møller Aalborg OK 1:06:08 +20:43 8:57
88 Erlend Kvittum Nytrøen Tynset IF 1:06:41 +21:16 9:02
89 Eric Rosjö Jönköpings OK 1:06:42 +21:17 9:02
90 Csaba Gerber Bussola OK 1:07:37 +22:12 9:09
91 Olav Remmen OL Trollelg 1:07:50 +22:25 9:11
92 Paul Flückiger ANCO-Neuchâtel 1:07:55 +22:30 9:12
93 Juha Rauhala Espoon Suunta 1:07:56 +22:31 9:12
94 Rasmus Damgaard Nielsen CopenhagenO 1:08:22 +22:57 9:15
95 Gjermund Tørnqvist Halden Nydalens SK 1:08:24 +22:59 9:16
96 Jakob Fransson OK Milan 1:09:28 +24:03 9:24
97 Manuel Walss OLV Luzern 1:09:49 +24:24 9:27
98 Sturla Frydenlund IF Sturla 1:10:01 +24:36 9:29
99 Aidan Rigby Cleveland Orienteering Klub 1:10:03 +24:38 9:29
100 Kjetil Mølnvik Freidig 1:11:15 +25:50 9:39
101 Benjamin Walti OLK Argus 1:11:26 +26:01 9:40
102 Robin Salén Bergnäsets AIK 1:13:16 +27:51 9:55
103 Tim Franssen OLV Luzern 1:13:49 +28:24 10:00
104 Julius Molsen CopenhagenO 1:14:05 +28:40 10:02
105 Nicolas Müller OLG Thun 1:14:30 +29:05 10:05
106 Erik Nielsen Orienteering Tarzo a.s.d. 1:14:53 +29:28 10:08
107 Mathias Gløersen OL Tønsberg og Omegn 1:15:10 +29:45 10:11
108 Noah Howlett LOC 1:16:18 +30:53 10:20
109 Olle Josarp FK Friskus-Varberg 1:16:44 +31:19 10:23
110 Håvard Eidsmo Freidig 1:17:08 +31:43 10:27
111 Veit Slodowski USV Jena 1:18:11 +32:46 10:35
112 Rune Østergaard CopenhagenO 1:21:55 +36:30 11:05
113 Alex Carcas Interlopers 1:24:44 +39:19 11:28
114 Erlend Nilsen Sandnes Emblem IL 1:26:43 +41:18 11:45
115 Eivind Øfsthus Gravir Asker SK 2:18:20 +1:32:55 18:44
Asger Skytte Kirkegaard CopenhagenO ej godkänd
Otto Stuhlhofer OK Landehof ej godkänd
Mathieu Perrin Nature Orientation Saint Etienne ej start
Kristian Nilsen Sandnes Emblem IL ej start
Filip Jacobsson Degerfors OK ej start

D21 Elit 2

8 340 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Maria Nordström Gävle OK 1:12:08 8:38
2 Anna Gustafsson IFK Göteborg 1:18:25 +6:17 9:24
3 Sirkku Minkkinen Rajamäen Rykmentti 1:19:50 +7:42 9:34
4 Nicoline Friberg Klysner CopenhagenO 1:21:55 +9:47 9:49
5 Elina Lammi Helsingin Suunnistajat 1:25:23 +13:15 10:14
6 Frida Gustafsson IFK Göteborg 1:29:27 +17:19 10:43
7 Emilia Hyvärinen Lahden Suunnistajat-37 1:33:03 +20:55 11:09
8 Marte Fallbakken Berge NTNUI 1:39:13 +27:05 11:53
9 Tori Owen FWOC 1:47:38 +35:30 12:54
Anja Arbter Eksjö SOK ej start

H21 Elit 2

12 050 m, 94 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mikael Eliasson Göteborg-Majorna OK 1:22:10 6:49
2 Linus Rapp IFK Mora OK 1:22:22 +0:12 6:50
3 Martin Hammarberg Malungs OK Skogsmårdarna 1:23:58 +1:48 6:58
4 Joakim Eliasson Göteborg-Majorna OK 1:24:15 +2:05 6:59
5 Lauri Nenonen Kalevan Rasti 1:25:09 +2:59 7:03
6 Gustav Nordström Gävle OK 1:26:36 +4:26 7:11
7 Térence Risse Nydalens SK 1:27:21 +5:11 7:14
8 Rasmus Palmqvist Aslaksen Järfälla OK 1:28:11 +6:01 7:19
9 Mikael Andersson Linköpings OK 1:28:21 +6:11 7:19 Ladda ner rutt i gpx-format
10 Tristan Bloemen CO Liège 1:28:22 +6:12 7:20
11 Simon Lundin Finspångs SOK 1:28:25 +6:15 7:20
12 Alexander Schwab OL Regio Olten 1:28:39 +6:29 7:21
13 Teemu Karjalainen Vaajakosken Terä 1:29:12 +7:02 7:24
14 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 1:30:30 +8:20 7:30
15 Jim Øystein Nybråten IL Tyrving 1:30:38 +8:28 7:31
16 Markus Hederskog IK Hakarpspojkarna 1:30:55 +8:45 7:32
17 Per Eklöf OK Milan 1:31:03 +8:53 7:33
18 Mattias Karlsson Växjö OK 1:31:08 +8:58 7:33
19 Niklaus Rey Nyköpings OK 1:31:11 +9:01 7:34
20 Alan Cherry Varegg Fleridrett 1:31:50 +9:40 7:37
21 Jesper Sjögren OK Kullingshof 1:32:10 +10:00 7:38
22 Martin Jansson OK Rodhen 1:32:26 +10:16 7:40
23 Yaşar İsmet Demiröz NEO DSK 1:32:46 +10:36 7:41
24 Anders Österlund Västerås SOK 1:32:51 +10:41 7:42
25 Yves Aschwanden Stora Tuna OK 1:33:05 +10:55 7:43
26 Anders Johansson Rehns BK 1:33:09 +10:59 7:43
27 Marcus Berggren Nyköpings OK 1:33:30 +11:20 7:45
28 Andrey Lamov IFK Mora OK 1:33:38 +11:28 7:46
29 Mattias Eriksson OK Denseln 1:33:52 +11:42 7:47
30 Ismael Röthlisberger OLG Suhr 1:33:58 +11:48 7:47
31 Hans Persson Gävle OK 1:34:06 +11:56 7:48
32 Karl-Johan Westberg IFK Mora OK 1:34:15 +12:05 7:49
33 Matthias Reiner OK Hammaren 1:34:19 +12:09 7:49
34 Simon Wenger OLG Bern 1:34:26 +12:16 7:50
35 Duncan Morrison Hawkes Bay Orienteering Club 1:34:27 +12:17 7:50
36 Damian Konotopetz FWOC 1:34:46 +12:36 7:51
37 John Persson IFK Göteborg 1:35:12 +13:02 7:54
38 Henrik Sulz ASVÖ Österrike 1:35:31 +13:21 7:55
39 Will Critchley Vaajakosken Terä 1:36:00 +13:50 7:58
40 Marvin Goericke Berliner TSC 1:36:05 +13:55 7:58
41 Michael Siemmeister Eksjö SOK 1:36:30 +14:20 8:00
42 Toby Scott OLV Steinberg 1:36:33 +14:23 8:00
43 Francois Joly OK Linné 1:36:58 +14:48 8:02
44 Johan Wikström OK Tyr 1:37:16 +15:06 8:04
45 Kristian Kannus Kangasala SK 1:37:19 +15:09 8:04
46 Clement Demeuse Academy 2015 1:37:26 +15:16 8:05
47 Daniel Netz IFK Göteborg 1:37:28 +15:18 8:05
48 Kristian Vad Horsens OK 1:37:50 +15:40 8:07
49 Halvor Eid Nielsen NTNUI 1:38:05 +15:55 8:08
50 Mikael Pihel OK Tisaren 1:38:35 +16:25 8:10
51 Fabian Wennerberg Varegg Fleridrett 1:39:43 +17:33 8:16
52 Luca Zingg OL Amriswil 1:40:16 +18:06 8:19
53 Joakim Axelsson Trollhättans SOK 1:41:25 +19:15 8:24
54 Joël Borner OK Ravinen 1:41:34 +19:24 8:25
55 Jonas Gründler Vaajakosken Terä 1:42:04 +19:54 8:28
56 Petter Marki Erichsen Varegg Fleridrett 1:42:09 +19:59 8:28
57 Håkan Pettersson OK Djerf 1:42:21 +20:11 8:29
58 Jostein Kvakland Varegg Fleridrett 1:42:35 +20:25 8:30
59 Yannis Güdel CA Rosé 1:42:56 +20:46 8:32
60 Rico Hübscher OLK Argus 1:43:18 +21:08 8:34
61 Simon Eklöv OK Linné 1:43:52 +21:42 8:37
62 Maxime Rauturier OK Hällen 1:43:55 +21:45 8:37
63 Andreas Nilsson Markaryds FK 1:44:17 +22:07 8:39
64 Magnus Nordström OK Älvsjö-Örby 1:45:43 +23:33 8:46
65 Robert Johansson Täby OK 1:46:05 +23:55 8:48
66 Pascal Haas OLG Schaffhausen 1:48:03 +25:53 8:58
67 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 1:48:22 +26:12 8:59
68 Dominik Haas OLG Schaffhausen 1:49:10 +27:00 9:03
69 Magnus Johansson Kristiansand OK 1:49:54 +27:44 9:07
70 Lars Jakobsson Centrum OK 1:51:15 +29:05 9:13
71 Henrik Rindom OK Pan Århus 1:52:05 +29:55 9:18
72 Tobias Svarer OK Esbjerg 1:54:18 +32:08 9:29
73 Rikard Pentonen IFK Göteborg 1:54:52 +32:42 9:31
74 Carl Eilert Macody Lund Varegg Fleridrett 1:55:43 +33:33 9:36
75 Øyvind Macody Lund Varegg Fleridrett 1:55:55 +33:45 9:37
76 Magnus Björk OK Rodhen 1:58:52 +36:42 9:51
77 Sven Klein OLG Pfaeffikon 2:01:00 +38:50 10:02
78 Simon Rüegg OLG St.Gallen/Appenzell 2:03:13 +41:03 10:13
79 Gerald Yip HKOXCC 2:10:19 +48:09 10:48
80 Rasmus Skovhede Hviid Søllerød OK 2:13:30 +51:20 11:04
81 Lars Bukkehave OK Sorø 2:18:15 +56:05 11:28
82 Johannes Zechner ASVÖ Österrike 2:18:46 +56:36 11:30
83 Daniel Henggeler Björnbär OK 2:24:35 +1:02:25 11:59
84 Siu Tung Hui HKOXCC 2:42:53 +1:20:43 13:31
85 Sam Choi Lam HKOXCC 2:46:56 +1:24:46 13:51
86 Matthias Poell ASVÖ Österrike 3:07:33 +1:45:23 15:33
Daniel Nilsson Nyköpings OK ej godkänd
Tomas Holmberg OK Södertörn ej godkänd
Dieter Wolf ULUS REISEWELT ej godkänd
Olle Kalered OK Denseln ej godkänd
Raúl Ferra KFUM Örebro OK ej godkänd
Andreas Bergander Eksjö SOK ej godkänd
Robbie Anderson Orienteering Canada ej godkänd
Jeff Teutsch Orienteering Canada ej godkänd
Joel Nilsson IFK Göteborg ej start
Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad ej start
Jakob Pauser OK Hammaren ej start
Baptiste Girard OK Ravinen ej start
Josep Morla C.d.p.o ej start
Jonas Falck Weber Eksjö SOK ej start
TingWei Ke Taiwan Junior Orienteering Club ej start
Björn Hellrup Helsingborgs SOK ej start
Yen Lung Chen Taiwan Junior Orienteering Club ej start
Fabian Ringli OLG Schaffhausen ej start

D20 Elit 2

5 870 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Miti LE CAm Club Rennais de Course dorientation 1:38:57 16:51

H20 Elit 2

8 620 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jonas Carlsson Sundbybergs IK 1:08:53 7:59
2 Andreas Zeijlon OK Hällen 1:11:13 +2:20 8:15
3 Måns Hellgren OK Södertörn 1:11:55 +3:02 8:20
4 Johan Ivarsson OK Kullingshof 1:14:19 +5:26 8:37
5 Ola Keiserås IL Leik 1:16:18 +7:25 8:51
6 Florian Pasda USV Jena 1:16:32 +7:39 8:52
7 Carl Rämmal Lunds OK 1:18:25 +9:32 9:05
8 Tom Drygalski Academy 2015 1:20:15 +11:22 9:18
9 Anton Nilsson Umeå OK 1:21:15 +12:22 9:25
10 Lars Beglinger OLG Murten 1:21:29 +12:36 9:27
11 Johan Eklund Växjö OK 1:22:19 +13:26 9:32
12 Anton Blomdahl Tullinge SK 1:26:45 +17:52 10:03
13 Oscar Renberg Sävedalens AIK 1:28:45 +19:52 10:17
14 Viktor Gammeljord OK Snab 1:30:13 +21:20 10:27
15 Markus Nordmark Nässjö OK 1:35:03 +26:10 11:01
16 Einar Lofthus Hamar OK 1:42:54 +34:01 11:56
17 Sarawut Atsattru CA Rosé 1:49:23 +40:30 12:41
18 Brage Hellen TIF Viking 2:00:32 +51:39 13:58
David Svensson Skåneslättens OL ej start
Albin Bergkvist OK Kåre ej start

D18 Elit 2

5 350 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ebba Envall IK Hakarpspojkarna 50:36 9:27
2 Kristin Helland-Hansen IL Tyrving 53:07 +2:31 9:55
3 Mimmi Dahlberg Bredaryds SOK 53:26 +2:50 9:59
4 Klara Elmblad Bredaryds SOK 57:39 +7:03 10:46
5 Anna Korgavina Nord West 59:09 +8:33 11:03
6 Malin Nyman OK Tyr 59:37 +9:01 11:08
7 Emma Kindbom IF Hagen 59:54 +9:18 11:11
8 Erica Eriksson Hjärnarps GH OL 1:00:00 +9:24 11:12
9 Hanna Röstin Söders-Tyresö 1:00:47 +10:11 11:21
10 Julia Frejd OK Ravinen 1:02:07 +11:31 11:36
11 Agnes Berglund Ulricehamns OK 1:02:41 +12:05 11:42
12 Lina Pålsson Kungälvs OK 1:03:08 +12:32 11:48
13 Karin Hagwall Lunds OK 1:03:14 +12:38 11:49
14 Josefine Andersson OK Renen 1:03:21 +12:45 11:50
15 Ida Torbiörnsson Järla Orientering 1:03:24 +12:48 11:51
16 Linnea Gustafsson OK Gynge 1:03:47 +13:11 11:55
17 Elin Posch Jönköpings OK 1:04:06 +13:30 11:58
18 Mathilda Högberg Söders-Tyresö 1:05:08 +14:32 12:10
19 Alice Frost OK Roslagen 1:05:46 +15:10 12:17
20 Zoe Dowling Wellington Ranges 1:06:19 +15:43 12:23
21 Emilia Östlund OK Kolmården 1:06:51 +16:15 12:29
22 Stina Eriksson Jönköpings OK 1:08:08 +17:32 12:44
23 Ebba Leickt Tullinge SK 1:08:26 +17:50 12:47
24 Marit Melby Jacobsen Lardal OL 1:09:51 +19:15 13:03
25 Olivia Nyman Vänersborgs SK 1:10:31 +19:55 13:10
26 Freja Vredin IFK Umeå 1:11:15 +20:39 13:19
27 Hanne-Line Ekström MS Parma 1:15:08 +24:32 14:02
28 Cecilia Rämmal Lunds OK 1:15:15 +24:39 14:03
29 Anniina Aaltonen MS Parma 1:16:54 +26:18 14:22
30 Signe Rosendahl OK Renen 1:17:16 +26:40 14:26
31 Wilma Jansson Vänersborgs SK 1:17:31 +26:55 14:29
32 Madelene Axelsson Härlövs IF 1:20:59 +30:23 15:08
33 Csenge Gerber Bussola OK 1:22:02 +31:26 15:20
34 Frida Krohn Östersunds OK 1:24:34 +33:58 15:48
35 Klara Mandahl OK Linné 1:25:44 +35:08 16:01
Emma Bergman OK Tyr ej start
Hanna Tynong Tullinge SK ej start
Matilda Arborelius Hjärnarps GH OL ej start
Fanny Andersson Göteborg-Majorna OK ej start
Ebba Jansson Söders-Tyresö ej start
Ellen Myrskog IK Kronan ej start

H18 Elit 2

6 770 m, 99 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Martin Särnbrink OK Tisaren 46:06 6:48
2 Viktor Wassén Vänersborgs SK 47:23 +1:17 6:59
3 Philip Edvardsson Eksjö SOK 49:09 +3:03 7:15
4 Daniel Andersson OK Löftan 49:55 +3:49 7:22
5 Dusan Slama ATU Kosice 50:31 +4:25 7:27
6 Mattias Perneby IFK Lidingö SOK 50:55 +4:49 7:31
7 Fredrik Moe Sandefjord OK 51:40 +5:34 7:37
8 Viktor Skoog Kils OK 52:05 +5:59 7:41
9 Jonas Eriksson Stora Tuna OK 52:21 +6:15 7:43
10 Lukas Lundgren Växjö OK 52:33 +6:27 7:45
11 Martin Mörsell OK Kåre 52:34 +6:28 7:45
12 Edvin Andersson OK Norrvirdarna 52:47 +6:41 7:47
13 Daniil Kashin Nord West 52:50 +6:44 7:48
14 Elmeri Toivanen Kouvolan Suunnistajat 52:56 +6:50 7:49
15 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 53:31 +7:25 7:54
16 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 53:32 +7:26 7:54
16 Adam Tellsén OK Roxen 53:32 +7:26 7:54
18 Eero Jalli MS Parma 53:37 +7:31 7:55
19 Waldemar Andersson OK Roslagen 53:38 +7:32 7:55
20 Arvid Claesson Jönköpings OK 53:42 +7:36 7:55
21 Nils Wärnsberg Eksjö SOK 53:46 +7:40 7:56
22 Jonas Hammarskiöld OK Skogsfalken 53:50 +7:44 7:57
23 Viktor Janrik Bromma-Vällingby SOK 53:59 +7:53 7:58
24 Andreas Persson OK Hammaren 54:06 +8:00 7:59
25 Martin Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 54:18 +8:12 8:01
26 Christian Redtzer Attunda OK 54:32 +8:26 8:03
27 Jacob Eriksson KFUM Örebro OK 54:49 +8:43 8:05
28 Mårten Olsson Gävle OK 55:03 +8:57 8:07
28 Johan Lamm Frölunda OL 55:03 +8:57 8:07
30 Joakim Skärlén Haninge SOK 55:13 +9:07 8:09
31 Tuve Möller OK Linné 55:46 +9:40 8:14
32 Johan Ryding Södertälje-Nykvarn OF 55:54 +9:48 8:15
33 Albin Larsson Katrineholms OK 55:55 +9:49 8:15
34 Christopher Wilestedt Attunda OK 56:01 +9:55 8:16
35 Nils Grip Kalmar OK 56:03 +9:57 8:16
36 Pontus Erlandsson SOK Viljan 56:05 +9:59 8:17
37 Bobby Brahm Långhundra IF 56:13 +10:07 8:18
38 John Gunnarsson Surahammars SOK 56:16 +10:10 8:18
39 Fritjof Axelsson FK Göingarna 56:28 +10:22 8:20
40 Jesper Lindahl OK Trian 56:47 +10:41 8:23
41 Alexander Hörnquist Örnsköldsviks OK 56:49 +10:43 8:23
42 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 56:56 +10:50 8:24
43 Joakim Ståhl Järbo OK 57:06 +11:00 8:26
44 Egil Morast Haninge SOK 57:10 +11:04 8:26
45 Lukas Eveborn OK Roxen 57:15 +11:09 8:27
46 Åsmund Aamodt Resell Nydalens SK 57:35 +11:29 8:30
47 Olle Hansson OK Roxen 57:45 +11:39 8:31
48 Axel Jutterström IFK Mora OK 58:29 +12:23 8:38
49 Linus Backlund OK Södertörn 58:54 +12:48 8:42
49 Jonas Unsgård IL Leik 58:54 +12:48 8:42
51 Pierre Martinez OK Södertörn 58:57 +12:51 8:42
52 Albin Claesson Sävedalens AIK 59:19 +13:13 8:45
53 Simon Runefors Växjö OK 59:20 +13:14 8:45
54 Paul Pasda USV Jena 59:28 +13:22 8:47
54 David Risberg Kils OK 59:28 +13:22 8:47
56 Jesper Vikman OK Nolaskogsarna 1:00:07 +14:01 8:52
57 Eric Danielsson OK Kåre 1:00:48 +14:42 8:58
58 Lars Olovsson Rehns BK 1:00:54 +14:48 8:59
59 Brage Jørum Byåsen IL 1:01:11 +15:05 9:02
60 Robin Beglinger OLG Murten 1:01:15 +15:09 9:02
60 Erik Hansson Härnösands OK 1:01:15 +15:09 9:02
62 Pontus Lindblom OK Roxen 1:01:18 +15:12 9:03
63 Jørgen Vister Indre Østfold OK 1:01:19 +15:13 9:03
64 Oscar Wiberg Järla Orientering 1:02:00 +15:54 9:09
65 Tobia Berger OLV Baselland 1:02:05 +15:59 9:10
66 Erik Olsson Gävle OK 1:02:09 +16:03 9:10
67 Even Lindstad Børresen Hamar OK 1:02:48 +16:42 9:16
68 Isac Johansson Sol Tranås 1:03:03 +16:57 9:18
69 Sixten Hillerhag IFK Lidingö SOK 1:03:20 +17:14 9:21
70 Marcus Beckius OK Tyr 1:03:27 +17:21 9:22
71 Nils Henriksson Bergnäsets AIK 1:03:30 +17:24 9:22
72 Viktor Wohlgemuth OK Ravinen 1:03:41 +17:35 9:24
73 Erik Nallgård Västerås SOK 1:03:50 +17:44 9:25
74 David Levin Svaide Roma SOK 1:04:19 +18:13 9:30
75 Eric Löfqvist OK Njudung 1:04:20 +18:14 9:30
76 Jonas Toftered IF Rigor 1:04:28 +18:22 9:31
77 Oskar Öqvist Bergnäsets AIK 1:04:36 +18:30 9:32
78 Ludvig Andreas Rødnes Oppsal Orientering 1:04:43 +18:37 9:33
79 Ola Andersson Stigmännen Karlshamns OK 1:04:53 +18:47 9:35
80 Jakob Höst Hjärnarps GH OL 1:05:26 +19:20 9:39
81 Johan Persson OK Österåker 1:05:53 +19:47 9:43
82 Ludvig Sandahl Järla Orientering 1:06:45 +20:39 9:51
83 Joris Hochstetter USV Jena 1:06:46 +20:40 9:51
84 Ole Wanvik Haugen Stjørdals-Blink Orientering 1:07:57 +21:51 10:02
85 Sondre Damm TIF Viking 1:08:09 +22:03 10:03
86 Adam Segerslätt Skåneslättens OL 1:11:21 +25:15 10:32
87 Are Wigaard Oppsal Orientering 1:12:38 +26:32 10:43
88 Martin Persson Årsunda IF 1:12:41 +26:35 10:44
89 Henrik Hamrefors Västerås SOK 1:12:44 +26:38 10:44
90 Arvid Linder OK Hällen 1:13:01 +26:55 10:47
91 Erik Tuuri Bergnäsets AIK 1:14:03 +27:57 10:56
92 Joona Parjanen MS Parma 1:14:12 +28:06 10:57
93 Johan Gustafsson OK Tyr 1:16:48 +30:42 11:20
94 Jens Christian Gammeljord OK Snab 1:17:32 +31:26 11:27
95 Stéphane Wathelet CO Liège 1:22:35 +36:29 12:11
96 Oscar Sundlöf Sundsvalls OK 1:34:19 +48:13 13:55
Olle Skog Tullinge SK ej godkänd
Gustav Ögren Korsnäs IF OK ej godkänd
Tim Olsson Brattås CK ej godkänd
Hallvard Seim Grøvlen OL Trollelg ej start
Adam Lilja OK Enen ej start

D21

6 640 m, 149 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johanna Sanderi IFK Lidingö SOK 49:57 7:31
2 Tatyana Bevza Nord West 52:25 +2:28 7:53
3 Lone Malmgren Gjø-Vard OL 53:13 +3:16 8:00
4 Hannah Culberg US Orienteering 54:33 +4:36 8:12
5 Anna Wehlin Skogspojkarnas OK 55:04 +5:07 8:17
6 My Westlund OK Tyr 55:31 +5:34 8:21
7 Malin Leandersson OK Tyr 55:42 +5:45 8:23
8 Lina Samor Lerums SOK 55:47 +5:50 8:24
9 Elin Svensson IK Hakarpspojkarna 56:01 +6:04 8:26
10 Jenny Lönnkvist Tullinge SK 56:12 +6:15 8:27
11 Linda Lindkvist Leksands OK 56:19 +6:22 8:28
12 Julia Olsson Uddevalla OK 56:51 +6:54 8:33
13 Renee Beveridge North West Orienteering Club 57:06 +7:09 8:35
14 Linnéa Johnsson OK Nackhe 57:13 +7:16 8:37
15 Carolin Svensson Haninge SOK 57:14 +7:17 8:37
16 Kristin Skaar Ryda SK 57:20 +7:23 8:38
17 Madeleine Dahlin Kovlands IF 57:29 +7:32 8:39
18 Bodil Halvarsson Göteborg-Majorna OK 57:44 +7:47 8:41
19 Lisa Pettersson OK Dacke 58:23 +8:26 8:47
20 Ida Willén Östersunds OK 58:52 +8:55 8:51
21 Jenny Eriksson OK Kåre 59:03 +9:06 8:53
22 Kate Morrison OK Linné 59:13 +9:16 8:55
23 Johanna Erlandsson Stora Tuna OK 59:19 +9:22 8:55
24 Amanda Hansson Bredaryds SOK 59:43 +9:46 8:59
25 Samantha Saeger OK Linné 1:00:02 +10:05 9:02
26 Kajsa Hammarström Linköpings OK 1:00:03 +10:06 9:02
27 Emilia Henrysson Tibro OK 1:00:12 +10:15 9:03
28 Lovisa Onsbring Gustafson Ärla IF 1:00:14 +10:17 9:04
29 Jaana Pulkkinen Ylistaron Kilpa-Veljet 1:00:21 +10:24 9:05
30 Malin Welén Köping-Kolsva OK 1:00:27 +10:30 9:06
31 Sandra Karlsson Bierfeldt Ärla IF 1:00:28 +10:31 9:06
32 Sofia Salomonsson Linköpings OK 1:00:40 +10:43 9:08
33 Britt Ingunn Nydal NTNUI 1:00:46 +10:49 9:09
34 Elin Hamrefors Sävedalens AIK 1:00:58 +11:01 9:10
35 Sara Jonsson OK Orion 1:01:01 +11:04 9:11
36 Ida Dalhammer OK Roxen 1:01:15 +11:18 9:13
37 Frida Forsberg OK Ravinen 1:01:23 +11:26 9:14
38 Lydia Martinsson OK Tyr 1:01:26 +11:29 9:15
39 Linnea Börjars Centrum OK 1:01:35 +11:38 9:16
40 Minna Saarinen Koovee 1:01:40 +11:43 9:17
41 Jenny Björk OK Denseln 1:01:45 +11:48 9:17
42 Lisa Samor Tjällmo-Godegårds OK 1:01:58 +12:01 9:19
43 Dora Szerencsi Järla Orientering 1:02:01 +12:04 9:20
44 Lina Lång Stora Tuna OK 1:02:07 +12:10 9:21
45 Lisa Westerberg OK Milan 1:02:25 +12:28 9:24
46 Johanna Larsson Köping-Kolsva OK 1:02:29 +12:32 9:24
47 Linn Bylars Forsa OK 1:02:42 +12:45 9:26
48 Siri Jeppsson Södertälje-Nykvarn OF 1:03:03 +13:06 9:29
49 Anaïs Cattin ANCO-Neuchâtel 1:03:50 +13:53 9:36
50 Pernilla Olsson Skåneslättens OL 1:04:15 +14:18 9:40
50 Sara Schmidt Trollhättans SOK 1:04:15 +14:18 9:40
52 Sofie Gustavsson OK Tyr 1:04:53 +14:56 9:46
53 Sofie Landqvist Köping-Kolsva OK 1:04:58 +15:01 9:47
54 Jenny Gullqvist Västvärmlands OK 1:05:32 +15:35 9:52
54 Elin Eriksson Västvärmlands OK 1:05:32 +15:35 9:52
56 Ylva Sunesson OK Alehof 1:05:33 +15:36 9:52
57 Karin Valdemarsson Köping-Kolsva OK 1:05:38 +15:41 9:53
58 Sara Bengtsson Sävedalens AIK 1:05:47 +15:50 9:54
59 Erika Lindqvist Sävedalens AIK 1:05:55 +15:58 9:55
60 Live Bredholt Jørgensen NTNUI 1:06:10 +16:13 9:57
61 Maria Eriksson Västvärmlands OK 1:06:11 +16:14 9:58
62 Lisa Kalered OK Denseln 1:06:33 +16:36 10:01
63 Leena Kuusipohja Kristiansand OK 1:06:43 +16:46 10:02
64 Frida Danielsson Västerås SOK 1:06:48 +16:51 10:03
64 Eva Öhlund Ulricehamns OK 1:06:48 +16:51 10:03
66 Hanna Eriksson OK Denseln 1:07:00 +17:03 10:05
67 Anna Håkansson Linköpings OK 1:07:13 +17:16 10:07
68 Kerria Challandes ANCO-Neuchâtel 1:07:14 +17:17 10:07
69 Moa Kjellstrand Centrum OK 1:07:23 +17:26 10:08
70 Anna Olsson Tibro OK 1:07:36 +17:39 10:10
71 Therese Larsson OK Kroppefjäll 1:07:50 +17:53 10:12
72 Maren Herrgesell OK Oachkatzlschwoaf 1:07:54 +17:57 10:13
73 Maria Johansson Torsås OK 1:08:05 +18:08 10:15
74 Gry Granstedt NTNUI 1:08:06 +18:09 10:15
75 Julia Lundquist Nybro OK 1:08:07 +18:10 10:15
76 Lisa Palm Sävedalens AIK 1:08:09 +18:12 10:15
77 Elina Johnsson Centrum OK 1:08:18 +18:21 10:17
78 Frida Andersson OK Orion 1:08:35 +18:38 10:19
79 Lovisa Falk Hagaby GOIF 1:08:47 +18:50 10:21
79 Frida Volden Kongsberg OL 1:08:47 +18:50 10:21
81 Sofia Lönnkvist Tullinge SK 1:08:49 +18:52 10:21
82 Ellen Larsson IF Hagen 1:08:53 +18:56 10:22
83 Agnes Adolfsson Eksjö SOK 1:09:19 +19:22 10:26
84 Malin Jacobson OK Tor 1:09:25 +19:28 10:27
85 Maria Bois Leksands OK 1:09:33 +19:36 10:28
86 Filippa Spånér Sävedalens AIK 1:10:12 +20:15 10:34
87 Andrea Wickbom Vittjärvs IK 1:10:18 +20:21 10:35
88 Linn Axelsson Ärla IF 1:10:20 +20:23 10:35
89 Karin Fägerlind Centrum OK 1:10:24 +20:27 10:36
90 Evelina Christoffersson OK Renen 1:10:46 +20:49 10:39
91 Karin E Gustafsson Hagaby GOIF 1:11:10 +21:13 10:43
92 Elin Dölerud Göteborg-Majorna OK 1:11:43 +21:46 10:48
93 Elin Törnroth Hjobygdens OK 1:11:44 +21:47 10:48
94 Maria Schmiterlöw Hjobygdens OK 1:12:16 +22:19 10:53
95 Marie Rönnestrand Frösö IF 1:12:25 +22:28 10:54
96 Barbara Schönenberger OL Regio Wil 1:12:27 +22:30 10:54
97 Anna Nystedt Sundsvalls OK 1:12:33 +22:36 10:55
98 Linnea Nord OK Klemmingen 1:12:47 +22:50 10:57
99 Lovisa Mannfolk Ulricehamns OK 1:12:57 +23:00 10:59
100 Marthe Gløersen OL Tønsberg og Omegn 1:12:58 +23:01 10:59
101 Alexandra Khlebnikova ANCO-Neuchâtel 1:13:19 +23:22 11:02
102 Maria Brodin Fossum IF 1:14:03 +24:06 11:09
103 Bjørg Granly NTNUI 1:14:28 +24:31 11:12
104 Karolina Nygren Skogspojkarnas OK 1:15:29 +25:32 11:22
105 Nina Jeanette Tollehaug Eiker OL 1:15:42 +25:45 11:24
106 Susanna Forsell Motala AIF OL 1:15:54 +25:57 11:25
107 Sofie Pettersson Ulricehamns OK 1:16:04 +26:07 11:27
108 Lotta Falk Göteborg-Majorna OK 1:16:17 +26:20 11:29
109 Marion Risse CA Rosé 1:16:34 +26:37 11:31
110 Amanda Claesson Sävedalens AIK 1:17:50 +27:53 11:43
111 Eva Gustafsson Hagaby GOIF 1:18:10 +28:13 11:46
112 Mary Fleming Australia 1:18:52 +28:55 11:52
113 Sara Lundsten Sundsvalls OK 1:19:46 +29:49 12:00
114 Kristin Källströmer Nyköpings OK 1:20:14 +30:17 12:05
115 Solveig Løken NTNUI 1:20:17 +30:20 12:05
116 Madeleine Attfors Sävedalens AIK 1:21:01 +31:04 12:12
117 Sofie Svensson Björkfors GOIF 1:21:44 +31:47 12:18
118 Anna Birkestål Köping-Kolsva OK 1:23:00 +33:03 12:30
119 Frida Strömgård Uddevalla OK 1:23:05 +33:08 12:30
120 Lisa Gabrielsson Falköpings AIK OK 1:23:29 +33:32 12:34
121 Angelica Engström Skåneslättens OL 1:24:10 +34:13 12:40
122 Anicó Kulow Berliner Turnerschaft 1:24:17 +34:20 12:41
123 Viviane Mumprecht IFK Ilfis OK 1:24:18 +34:21 12:41
124 Eliana Köpfli IFK Ilfis OK 1:27:07 +37:10 13:07
125 Sofia Gumaelius Tibro OK 1:27:09 +37:12 13:07
126 Katja Lüscher OL Regio Olten 1:28:55 +38:58 13:23
127 Hanna Modin Lunds OK 1:28:57 +39:00 13:23
128 Emma Lundman OK Roslagen 1:29:10 +39:13 13:25
129 Marielle Nilsson Andrarums IF 1:29:40 +39:43 13:30
130 Hanna Baushevich BSU OK 1:29:52 +39:55 13:32
131 Sara Ivarsson OK Kullingshof 1:29:56 +39:59 13:32
132 Livia Schifferle Björnbär OK 1:30:07 +40:10 13:34
133 Iris Lui HKOXCC 1:31:16 +41:19 13:44
134 Olga Baranova DVOA 1:31:32 +41:35 13:47
135 Nicole Hitz OLK Argus 1:31:33 +41:36 13:47
136 Emma Bromark Långhundra IF 1:31:56 +41:59 13:50
137 Natalia Pereverzina Hertfordshire Orienteering Club HH 1:33:05 +43:08 14:01
138 Heike Torggler Sportclub Meran 1:37:34 +47:37 14:41
139 Cristina Hedlund Vandrarringen 1:38:22 +48:25 14:48
140 Anna Gierlach WOLF Haltern 1:39:19 +49:22 14:57
141 Lucie Komarkova Hjärnarps GH OL 1:44:02 +54:05 15:40
142 Rachel Collins DFOK 1:49:16 +59:19 16:27
143 Therese Persson Snättringe SK 1:49:34 +59:37 16:30
144 Vivian Lee HKOXCC 1:53:48 +1:03:51 17:08
145 Sonja Mueller OLG Basel 1:54:49 +1:04:52 17:17
146 Dorthe Kühl Petersen OK SYD 2:05:54 +1:15:57 18:57
Viktoria Helmersson OK Ravinen ej godkänd
Elin Blick OK Alehof ej godkänd
Yuqing Zheng OAC ej godkänd
Ronja Arvidsson Skåneslättens OL ej start
Albina Patrakova Novosibirsk ej start
Kira Arkhipova Novosibirsk ej start
Amanda Martinsson Falkenbergs OK ej start
Fontaine Hélise Tous Azimuts Douai ej start
Malin Andrén Tibro OK ej start
Josefine Söderlund Leksands OK ej start
Sofia Hägglund OK Hammaren ej start

H21

9 120 m, 176 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Erik Liljequist Södertälje-Nykvarn OF 1:01:22 6:43
2 Sindre Sandven Fossum IF 1:01:25 +0:03 6:44
3 Johan Aronsson OK Tisaren 1:02:06 +0:44 6:48
4 Anton Sundgren Långhundra IF 1:03:43 +2:21 6:59
5 Niklas Gustafsson OK Tisaren 1:03:50 +2:28 6:59
6 Eskil Schøning OK Pan Århus 1:05:03 +3:41 7:07
7 Emil Kalered OK Denseln 1:05:08 +3:46 7:08
8 Victor Flingmark OK Kåre 1:06:09 +4:47 7:15
9 Christoffer Schönning Järfälla OK 1:06:46 +5:24 7:19
10 Mattias Mårts Stora Tuna OK 1:06:55 +5:33 7:20
11 Niklas Olsson Skåneslättens OL 1:06:58 +5:36 7:20
12 Peter Eriksson Linköpings OK 1:07:02 +5:40 7:21
13 Gustav Eriksson Stora Tuna OK 1:07:27 +6:05 7:23
14 Jonas Palm Sävedalens AIK 1:07:56 +6:34 7:26
15 Joar Svartholm Bergnäsets AIK 1:07:57 +6:35 7:27
16 Elias Ögren Stora Tuna OK 1:08:13 +6:51 7:28
17 Markus Johansson IFK Göteborg 1:08:21 +6:59 7:29
18 Andreas Calleberg Rehns BK 1:08:31 +7:09 7:30
19 Oskar Eklöf Rehns BK 1:08:50 +7:28 7:32
20 Simon Andersson Forsa OK 1:08:59 +7:37 7:33
21 Fredrik Noborn IFK Göteborg 1:09:04 +7:42 7:34
22 Christian Renevey CA Rosé 1:09:08 +7:46 7:34
23 Mattias Nilsson Vänersborgs SK 1:09:16 +7:54 7:35
24 Flavio Poltera Quack OK 1:09:53 +8:31 7:39
25 Olle Winroth OK Löftan 1:10:25 +9:03 7:43
26 Johan Antonsson OK Löftan 1:10:32 +9:10 7:44
27 Mikael Andersson Stora Tuna OK 1:10:36 +9:14 7:44
28 Robert Pettersson IF Thor 1:10:52 +9:30 7:46
28 Jesper Nilsson Ulricehamns OK 1:10:52 +9:30 7:46
30 Fredrik Sturesson OK Alehof 1:11:16 +9:54 7:48
31 Daniel Forsell Motala AIF OL 1:11:20 +9:58 7:49
32 Erik Jansson KFUM Örebro OK 1:11:28 +10:06 7:50
33 Anders Vedin Sundsvalls OK 1:11:38 +10:16 7:51
34 Mathias Drage Kongsberg OL 1:11:49 +10:27 7:52
35 Sondre Sande Gullord NTNUI 1:11:55 +10:33 7:53
36 Carl-Johan Högberg OK Linné 1:12:06 +10:44 7:54
37 Lars Berge Owren Freidig 1:12:14 +10:52 7:55
37 Erik Råberg OK Landehof 1:12:14 +10:52 7:55
39 Peter Sundelin IF Femman 1:12:19 +10:57 7:55
40 Mattis Holt Freidig 1:12:24 +11:02 7:56
41 Charlie Stolt Rehns BK 1:12:25 +11:03 7:56
41 Brechbuehl Nico OLG Stäfa 1:12:25 +11:03 7:56
43 Emil Nilsson Umeå OK 1:12:45 +11:23 7:58
44 Joost Talloen OMEGA 1:12:46 +11:24 7:58
45 Simon Bohman Rånäs OK 1:12:48 +11:26 7:58
46 Nils Tärk Halmstad OK 1:13:28 +12:06 8:03
47 Markus Lundholm OK Renen 1:13:32 +12:10 8:03
48 Fredrik Johansson Bredaryds SOK 1:13:34 +12:12 8:03
49 Anton Oddmo OK Pan-Kristianstad 1:13:46 +12:24 8:05
50 Daniel Gustafsson FK Friskus-Varberg 1:13:52 +12:30 8:05
51 Gustav Åhrén Motala AIF OL 1:13:53 +12:31 8:06
52 Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:13:57 +12:35 8:06
53 Harald Kalager NTNUI 1:14:00 +12:38 8:06
54 Joakim Antonsson OK Löftan 1:14:16 +12:54 8:08
55 Gabriel Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 1:14:17 +12:55 8:08
56 Oskar Höglund Motala AIF OL 1:14:44 +13:22 8:11
57 Mattias Andersson OK Tisaren 1:14:52 +13:30 8:12
58 Patrik Johansson Kexholms SK 1:15:01 +13:39 8:13
59 Niklas Österlund Ulricehamns OK 1:15:02 +13:40 8:13
60 Johann Kervarec OL Biel Seeland 1:15:07 +13:45 8:14
61 David Runemalm Nybro OK 1:15:14 +13:52 8:14
62 Florian Bochud CA Rosé 1:15:16 +13:54 8:15
62 Kim Baunehøj Pedersen OK Roskilde 1:15:16 +13:54 8:15
64 Janne Heikkinen Helsingin Suunnistajat 1:15:19 +13:57 8:15
65 Ilya Belianka Sävedalens AIK 1:15:40 +14:18 8:17
66 Jonas Lundgren Stora Tuna OK 1:15:50 +14:28 8:18
67 Johan Persson Hagaby GOIF 1:16:04 +14:42 8:20
68 Måns Bränneby OK Kolmården 1:16:05 +14:43 8:20
69 Simen Wästlund Notodden OL 1:16:13 +14:51 8:21
70 Otto Lundman OK Roslagen 1:16:22 +15:00 8:22
71 Adrian Opheim NTNUI 1:16:23 +15:01 8:22
72 Ondrej Pesek K.O.B. Choce 1:16:41 +15:19 8:24
73 Tobias Eliasson Sundsvalls OK 1:16:55 +15:33 8:26
74 Niklas Thörn OK Vilse 87 1:17:04 +15:42 8:27
75 Oscar Vagman OK Klemmingen 1:17:08 +15:46 8:27
76 Aliaksei Shvants BSU OK 1:17:40 +16:18 8:30
77 Thomas Pettersson IF Thor 1:17:41 +16:19 8:31
78 Stephane Renevey CA Rosé 1:17:47 +16:25 8:31
79 Björn Arnesson Ulricehamns OK 1:18:04 +16:42 8:33
80 Javier Ruiz de la Herrán Pidal COMA Club de Orientación de Málaga 1:18:06 +16:44 8:33
81 Rickard Ingesson Lunds OK 1:18:15 +16:53 8:34
82 Michal Patek K.O.B. Choce 1:18:27 +17:05 8:36
83 Jerk Rönnols Centrum OK 1:18:33 +17:11 8:36
84 Gunnar Fiskum NTNUI 1:18:42 +17:20 8:37
85 Jiri Zelinka O-mikron 1:18:54 +17:32 8:39
86 Jérôme Favre ANCO-Neuchâtel 1:19:07 +17:45 8:40
87 Johnny Hålsjö Vänersborgs SK 1:19:10 +17:48 8:40
88 Christian Karldén Kvillebyns SK 1:19:17 +17:55 8:41
89 Matthias Bryner OLK Argus 1:19:20 +17:58 8:41
90 Jonatan Aronsson OK Tisaren 1:19:21 +17:59 8:42
91 Oscar Törnroth Hjobygdens OK 1:19:37 +18:15 8:43
92 Torbjörn Almegius Stenungsunds OK 1:19:39 +18:17 8:44
93 Michael Andersen OK Roskilde 1:20:11 +18:49 8:47
94 Patrik Brorsson Frösö IF 1:20:12 +18:50 8:47
95 Lukas Olsson Väsby OK 1:20:19 +18:57 8:48
96 Johan Aspegren OK Kontinent 1:20:27 +19:05 8:49
97 Adam Georgsson OK Nackhe 1:20:49 +19:27 8:51
98 Victor Axbom OK Landehof 1:20:53 +19:31 8:52
99 Lars Henrik Verde Thon IF Sturla 1:20:55 +19:33 8:52
100 Bruno Godefroy Linköpings OK 1:21:09 +19:47 8:53
101 Jonatan Andersson Falkenbergs OK 1:21:13 +19:51 8:54
102 Oscar Gustafsson Idefjordens SK 1:21:36 +20:14 8:56
103 Gustav Lindeborg Täby OK 1:21:44 +20:22 8:57
104 Adrian Bergström Älvsby IF OK 1:22:03 +20:41 8:59
105 Per Aspegren OK Kontinent 1:22:30 +21:08 9:02
106 Gustav Henrik Fiskum NTNUI 1:22:31 +21:09 9:02
107 Hugo Babel ANCO-Neuchâtel 1:22:33 +21:11 9:03
108 Lukas Scharnagl OK Oachkatzlschwoaf 1:22:43 +21:21 9:04
109 Kristoffer Edshage Centrum OK 1:22:50 +21:28 9:04
110 Jaakko Liukkala Hauhon Sisu 1:22:52 +21:30 9:05
111 Jacob Berg Lofthus NTNUI 1:23:00 +21:38 9:06
112 Remo Thoma OLG Pfaeffikon 1:23:17 +21:55 9:07
113 Ola Jansson Rasbo IK 1:23:40 +22:18 9:10
114 Fredrik Setterqvist OK Södertörn 1:23:55 +22:33 9:12
115 Marcus Svensson FK Boken 1:24:04 +22:42 9:13
116 Yuta Tanikawa OLC Looper 1:24:18 +22:56 9:14
117 Fredrik Andersson IF Rigor 1:24:50 +23:28 9:18
118 Vladimir Popov Vladivostok 1:24:58 +23:36 9:18
119 Niklas Barsk Övertorneå IF 1:25:12 +23:50 9:20
120 Martin Lövald Hellberg Täby OK 1:26:04 +24:42 9:26
121 Marcus Hansson Södertälje-Nykvarn OF 1:26:06 +24:44 9:26
122 Sondre Kongsgård NTNUI 1:26:28 +25:06 9:28
123 Joel Mösch OLG Suhr 1:27:54 +26:32 9:38
124 Erik Toomingas Sundsvalls OK 1:28:08 +26:46 9:39
125 Anders Fogelberg Västvärmlands OK 1:28:19 +26:57 9:41
126 Aleksei Roztoptannyi Ufa-United 1:28:23 +27:01 9:41
127 Aleksandr Kuryshev Ufa-United 1:28:33 +27:11 9:42
128 Måns Faxén Växjö OK 1:28:38 +27:16 9:43
129 Marcus Ramström OK Kåre 1:28:53 +27:31 9:44
130 Wouter Foppen Minor 1:28:54 +27:32 9:44
131 Jan Shanel K.O.B. Choce 1:29:08 +27:46 9:46
132 Karsten Blume Berliner TSC 1:29:14 +27:52 9:47
133 Anton Thorstensson IK Hakarpspojkarna 1:29:23 +28:01 9:48
134 Sven-Anders Melin Södertälje-Nykvarn OF 1:29:35 +28:13 9:49
135 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 1:30:12 +28:50 9:53
136 Arvid Strandberg Skogslöparna 1:31:01 +29:39 9:58
137 Oskar Lyding Hylte OK 1:31:04 +29:42 9:59
138 Andreas Magnusson OK Måsen 1:32:23 +31:01 10:07
139 Andreas Schönning Järfälla OK 1:32:56 +31:34 10:11
140 Michael Kreiberg OK Roskilde 1:33:05 +31:43 10:12
141 Nils Jansson Rasbo IK 1:33:07 +31:45 10:12
142 Florian Chatagny CA Rosé 1:33:15 +31:53 10:13
143 Andreas Karlsson Mariestads FK 1:33:29 +32:07 10:15
144 Oliver Lienhard OLK Argus 1:33:44 +32:22 10:16
145 Godefroy Schrago CA Rosé 1:34:39 +33:17 10:22
146 Laurenz Elstner OK Oachkatzlschwoaf 1:36:08 +34:46 10:32
147 Jan Pavelka O-mikron 1:36:33 +35:11 10:35
148 Daniel Halvardsson Nässjö OK 1:36:51 +35:29 10:37
149 Sam Eriksson Andrarums IF 1:38:05 +36:43 10:45
150 Vit Suchomel O-mikron 1:38:46 +37:24 10:49
151 Laurin Imholz OLV Luzern 1:39:53 +38:31 10:57
152 Peter Kjellberg Istrums SK 1:40:52 +39:30 11:03
153 Stefan Wernig HSV Villach 1:42:12 +40:50 11:12
154 Anders Carnland Frösö IF 1:42:46 +41:24 11:16
155 Dominik Moesch OLG Basel 1:42:50 +41:28 11:16
156 Gian-Reto Schaad OLV Zug 2015 1:43:02 +41:40 11:17
157 Sebastian Pugh Essex Stragglers OS 1:44:09 +42:47 11:25
158 Robert Larsson Gamleby OK 1:44:52 +43:30 11:29
159 Fredrik Svedhem Ulricehamns OK 1:47:08 +45:46 11:44
160 Aron Davidsson Uddevalla OK 1:47:18 +45:56 11:45
161 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 1:47:33 +46:11 11:47
162 Petter Lind Skogsluffarnas OK 1:51:47 +50:25 12:15
163 Tegaday Cordobes Suarez ALCON 1:52:29 +51:07 12:20
164 Magnus Halvorsen NTNUI 1:52:54 +51:32 12:22
165 Jonas Gustafsson Andrarums IF 1:54:02 +52:40 12:30
166 Martin Strömgren OK Linné 1:54:19 +52:57 12:32
167 Fabian Klein OLG Pfaeffikon 1:55:07 +53:45 12:37
168 Love Lindström Attunda OK 1:56:12 +54:50 12:44
169 Gabriel Mösch OLG Suhr 1:56:18 +54:56 12:45
170 Rasmus Schurmann Hylte OK 1:57:17 +55:55 12:51
171 Kaarel Kure OK Kobras 1:59:18 +57:56 13:04
172 Erik Edén Waxholms OK 1:59:25 +58:03 13:05
173 Jesper Johansson Ärla IF 2:02:12 +1:00:50 13:23
Simen Eid Nielsen NTNUI ej godkänd
Alexandre Lebet ANCO-Neuchâtel ej godkänd
Kristian Juda Husgard OK Roskilde ej godkänd
Daniel Johansson Falkenbergs OK ej start
Aleksey Arkhipov Novosibirsk ej start
Roman Rybachenko Novosibirsk ej start
Einar Hjortås NTNUI ej start
Jesper Nelsén Falkenbergs OK ej start
Morten Severin Saue NTNUI ej start
Vegard Blomseth Johnsen NTNUI ej start
Gustav Hagström Falköpings AIK OK ej start
Erin Schirm Bay Area Orienteering Club ej start
Daniel Örn IK Hakarpspojkarna ej start
Martin Sand OK Tisaren ej start
Dmytro Kosytsin SC Sirius ej start
Rasmus Lüscher Göteborg-Majorna OK ej start
Mats  Karlström Frösö IF ej start
David Mellin Sundbybergs IK ej start
Emil Rankka OK Roxen ej start
Albin Thunberg OK Alehof ej start

D21 Kort

4 750 m, 126 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrikke Nohr Moth NTNUI 40:53 8:36
2 Ane Sofie Bjørgul Halden SK 41:39 +0:46 8:46
3 Marie Arnesson Galler OK Löftan 41:41 +0:48 8:46
4 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 42:35 +1:42 8:57
5 Camilla Engstrand Sävedalens AIK 43:08 +2:15 9:04
6 Josefin Aronsson OK Tisaren 43:42 +2:49 9:12
7 Marie Spångmyr Leksands OK 44:13 +3:20 9:18
8 Synne Baklid Konnerud IL 44:22 +3:29 9:20
9 Channa Lönne Tullinge SK 44:43 +3:50 9:24
10 Cecilia Bergander Eksjö SOK 44:51 +3:58 9:26
11 Annie Forsberg OK Ravinen 45:07 +4:14 9:29
12 Karin Lundberg Tullinge SK 45:19 +4:26 9:32
13 Louise Johansson FK Vittus 45:37 +4:44 9:36
14 Fabienne Haas OLG Schaffhausen 45:47 +4:54 9:38
15 Marie Ohlin OK Linné 46:09 +5:16 9:42
16 Sara Helander Domnarvets GOIF 46:26 +5:33 9:46
17 Anna Runesson OK Vivill 46:40 +5:47 9:49
18 Elin Woxlin Alfta-Ösa OK 46:59 +6:06 9:53
19 Camilla Louise Bevensee OK Pan Århus 47:20 +6:27 9:57
20 Malin Dahlström Tullinge SK 47:25 +6:32 9:58
21 Sara Rensgard OK Renen 48:07 +7:14 10:07
22 Elisabet Halvarsson KFUM Örebro OK 49:06 +8:13 10:20
23 Josephine Regnell Växjö OK 49:23 +8:30 10:23
24 Sofia Killander Hästveda OK 49:39 +8:46 10:27
25 Åsa Järvholm FK Vittus 49:48 +8:55 10:29
26 Charlotte Gustafsson Sävedalens AIK 49:50 +8:57 10:29
27 Inger Anita Tollehaug Eiker OL 50:18 +9:25 10:35
28 Johanna Willstrand Burseryds IF 50:46 +9:53 10:41
29 Sofia Nilsson Umeå OK 50:57 +10:04 10:43
30 Josefin Hanning OK Löftan 50:59 +10:06 10:44
31 Sara Johansson OK Linné 51:14 +10:21 10:47
32 Linda Eriksson OK Skärmen 51:43 +10:50 10:53
33 Astrid Ank Jørgensen Horsens OK 51:48 +10:55 10:54
34 Solveig Blandkjenn NTNUI 52:17 +11:24 11:00
35 Sara Holmdell Göteborg-Majorna OK 52:39 +11:46 11:05
36 Krisztina Liskany STE Hungary 52:42 +11:49 11:05
37 Jennie Johansson Bredaryds SOK 52:43 +11:50 11:05
38 Carolina Råberg OK Landehof 52:53 +12:00 11:08
39 Saana Taimisto MS Parma 54:14 +13:21 11:25
40 Tove Paavo OK Klemmingen 54:22 +13:29 11:26
41 Malena Asheim Birkeland Halden SK 55:20 +14:27 11:38
42 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 55:50 +14:57 11:45
43 Anna Wallerman IFK Göteborg 55:56 +15:03 11:46
44 Monica Olsson Uddevalla OK 56:23 +15:30 11:52
45 Malin Fallgren Gudhems IF 56:36 +15:43 11:54
46 Malin Persson Bottnaryds IF 57:14 +16:21 12:02
46 Linnea Larsson Uddevalla OK 57:14 +16:21 12:02
48 Diana Liskany STE Hungary 57:20 +16:27 12:04
49 Margit Sandem Fjellengen Indre Østfold OK 57:44 +16:51 12:09
50 Matilda Jonsson Linköpings OK 57:49 +16:56 12:10
51 Marie Tjärnberg Kovlands IF 57:50 +16:57 12:10
52 Katharina Novak HSV Grossmittel 57:54 +17:01 12:11
53 Christina Alneberg Strängnäs-Malmby OL 58:06 +17:13 12:13
54 Maja Andersson OK Orion 58:17 +17:24 12:16
55 Karin Kaill OK Alferna 58:56 +18:03 12:24
56 Anna-Karin Nilsson Malungs OK Skogsmårdarna 58:58 +18:05 12:24
57 Cecilia Widén FK Boken 59:26 +18:33 12:30
58 Malin Sundqvist Tullinge SK 59:47 +18:54 12:35
59 Elsa Vilhelmsson Falköpings AIK OK 59:52 +18:59 12:36
60 Beatrice Huhta OK Måsen 59:53 +19:00 12:36
61 Hanna Karlsson Stenungsunds OK 1:00:08 +19:15 12:39
62 Anna Lundkvist Kils OK 1:00:30 +19:37 12:44
63 Nina Nembrini C.O. Aget Lugano 1:00:48 +19:55 12:48
64 Marie Jinnemo Hjärnarps GH OL 1:01:08 +20:15 12:52
65 Monica Casalini Idrott Klubb Prato 1:01:28 +20:35 12:56
66 Helle Bobach Aalborg OK 1:01:35 +20:42 12:57
67 Anna Sjöström Lunds OK 1:01:40 +20:47 12:58
68 Agnes Nylin OK Tisaren 1:01:46 +20:53 13:00
69 Lisa Andersson Ryda SK 1:02:13 +21:20 13:05
70 Hanna Adolfsson OK Bävern 1:02:23 +21:30 13:08
71 Anu Pietilänaho Hiidenkiertäjät 1:03:11 +22:18 13:18
72 Erika Berggren Tullinge SK 1:03:23 +22:30 13:20
73 Caroline Lövhammer IFK Göteborg 1:03:27 +22:34 13:21
74 Johanna Ivares OK Södertörn 1:03:48 +22:55 13:25
75 Ana Marusceac Academy 2015 1:03:52 +22:59 13:26
75 Kristina Karlsson Långhundra IF 1:03:52 +22:59 13:26
77 Susanne Johansson FK Vittus 1:04:31 +23:38 13:34
78 Stina Backlund Gudhems IF 1:05:24 +24:31 13:46
79 Elin Leijgård Gudhems IF 1:05:30 +24:37 13:47
80 Kristin Vollen Sataøen Rond OL 1:05:39 +24:46 13:49
81 Lisa Mood Länna IF 1:05:52 +24:59 13:52
82 Elin Karlsson Lycksele IF 1:05:58 +25:05 13:53
83 Nathalie Andersson Strängnäs-Malmby OL 1:06:00 +25:07 13:53
84 Mai Watson NTNUI 1:06:43 +25:50 14:02
85 Tove Fransson Ärla IF 1:06:48 +25:55 14:03
86 Henny Samuelsson Centrum OK 1:07:09 +26:16 14:08
87 Nicole Häfliger OLG Suhr 1:07:32 +26:39 14:13
88 Viktoria Olsson IF Hansa-Hoburg 1:07:42 +26:49 14:15
89 Christine J.  Helgerud Kongsberg OL 1:07:57 +27:04 14:18
90 Annie Lennartsson Skåneslättens OL 1:07:58 +27:05 14:18
91 Hanna Kryh Malmö OK 1:08:14 +27:21 14:21
92 Camilla Matanovic Västerviks OK 1:09:46 +28:53 14:41
93 Tonje Hermansen Indre Østfold OK 1:10:48 +29:55 14:54
94 Wiviann Ottosson Malmö OK 1:11:27 +30:34 15:02
95 Ingvild Bonden Kjørsvik Kongsberg OL 1:11:47 +30:54 15:06
96 Anna Rubbó Umedalens IF 1:11:52 +30:59 15:07
97 Emma Brenander SOK Viljan 1:12:29 +31:36 15:15
98 Emilie Larsson OK Kroppefjäll 1:12:34 +31:41 15:16
99 Linda Jinnemo Hjärnarps GH OL 1:13:36 +32:43 15:29
100 Nataliia Kuriatnyk KSO Kompas 1:13:37 +32:44 15:29
101 Evelina Ekelund Malmö OK 1:14:02 +33:09 15:35
102 Ulrika Aspnäs Sidensjö IK 1:15:28 +34:35 15:53
103 Jenny Vinblad Hagaby GOIF 1:17:37 +36:44 16:20
104 Corina Ringli OLG Schaffhausen 1:18:31 +37:38 16:31
105 Jacqueline Curiger OLC Kapreolo 1:18:43 +37:50 16:34
106 Hanna Andrén OK Tisaren 1:18:48 +37:55 16:35
107 Isabel Hechl Tirol 1:20:41 +39:48 16:59
108 Susan Bøbel IL Imås 1:21:49 +40:56 17:13
109 Erika Andersson Ulricehamns OK 1:22:49 +41:56 17:26
110 Silvia Casanova OLG Regensburg 1:23:40 +42:47 17:36
111 Frida Andersson Ulricehamns OK 1:23:43 +42:50 17:37
112 Jenny Ekström Stenungsunds OK 1:24:43 +43:50 17:50
113 Christine Rolander IF Hallby SOK 1:27:04 +46:11 18:19
114 Karin Öhman Linköpings OK 1:28:42 +47:49 18:40
115 Barbara Hauser ASVÖ Österrike 1:30:11 +49:18 18:59
116 Frida Eriksson Lustens OK 1:33:09 +52:16 19:36
117 Sara Brantheim Östersunds OK 1:35:03 +54:10 20:00
118 Stina Anderjon Växjö OK 1:35:06 +54:13 20:01
119 Stina Brantheim Östersunds OK 1:36:09 +55:16 20:14
120 Stine Austad Raumar Orientering 1:40:08 +59:15 21:04
121 Nathalie Jung OL Amriswil 1:48:58 +1:08:05 22:56
122 Annika Neuwirth Tirol 1:50:03 +1:09:10 23:10
123 Agathe Torz Valmo 1:56:52 +1:15:59 24:36
124 Viktoriia Bogdanova KSO Kompas 1:58:11 +1:17:18 24:52
125 Analyn Baumann Y2Y 2:16:02 +1:35:09 28:38
Guro Elisabeth Kolstad Konnerud IL ej godkänd
Sofia Brenander SOK Viljan ej start
Fanny Deckner Skarpnäcks OL ej start
Elena Dokhturova Tomsk ej start
Susanne Eriksson OK Milan ej start
Embla Morast Haninge SOK ej start
Linda Nilsson Skåneslättens OL ej start
My Ottosson Västerbergslagens OL ej start
Ariane Wilhem ANCO-Neuchâtel ej start

H21 Kort

7 280 m, 215 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anders Nordberg Nydalens SK 43:04 5:54
2 Emil Wingstedt Halden SK 45:00 +1:56 6:10
3 Ola Martner Göteborg-Majorna OK 46:29 +3:25 6:23
4 Johan Lindberg IFK Mora OK 47:52 +4:48 6:34
5 Kalle Liukkonen Hiidenkiertäjät 49:53 +6:49 6:51
6 Thor Nørskov IFK Göteborg 50:14 +7:10 6:54
7 Erik Engstrand IFK Göteborg 50:19 +7:15 6:54
8 Mats Nordbrøden Järla Orientering 50:45 +7:41 6:58
9 Didrik Hall Nyköpings OK 51:15 +8:11 7:02
10 Thomas Carlsson Malungs OK Skogsmårdarna 52:02 +8:58 7:08
11 Samu Lehtola Kangasala SK 52:40 +9:36 7:14
12 Hugo Mattsson Skåneslättens OL 52:48 +9:44 7:15
13 Tuomo Istolahti Kangasala SK 52:56 +9:52 7:16
14 Kalle Bergman OK Ravinen 53:00 +9:56 7:16
15 Magnus Glännefors Tullinge SK 53:01 +9:57 7:16
16 Samuel Andersson Hagaby GOIF 53:08 +10:04 7:17
17 Måns Sandgren OK Orion 53:25 +10:21 7:20
18 Jonathan Rosendahl Ärla IF 53:57 +10:53 7:24
19 Henrik Laas IFK Göteborg 55:00 +11:56 7:33
20 Taneli Pantsar Pellon Ponsi 55:25 +12:21 7:36
21 Anders Konring Olesen FIF Hillerød 55:27 +12:23 7:37
22 Mikko Hölli Kangasala SK 55:34 +12:30 7:37
23 Jeppe Ruud OK Pan Århus 55:37 +12:33 7:38
24 Oscar Björck Järla Orientering 56:10 +13:06 7:42
25 Tomas Reibring Nyköpings OK 56:14 +13:10 7:43
26 Johan Kärrström Tullinge SK 56:37 +13:33 7:46
27 Niklas Hjort Ingwersen OK Pan Århus 57:09 +14:05 7:51
28 Jaakko Istolahti Ylistaron Kilpa-Veljet 57:57 +14:53 7:57
29 Henrik Andersson Bredaryds SOK 57:59 +14:55 7:57
30 Juho Westerlund Koovee 58:03 +14:59 7:58
31 Jonas Borg Södertälje-Nykvarn OF 58:16 +15:12 8:00
32 Marcus Andersson KFUM Örebro OK 59:13 +16:09 8:08
33 Peder Kock Järla Orientering 59:27 +16:23 8:09
34 Axel Mattsson Järla Orientering 1:00:24 +17:20 8:17
35 Ville Glad Kemiön Kiilat 1:01:14 +18:10 8:24
36 Jörn Sundby Larvik OK 1:01:16 +18:12 8:24
37 Sigurd Ravnan OL Toten-Troll 1:01:24 +18:20 8:26
38 Christoffer Eskilsson Tullinge SK 1:01:26 +18:22 8:26
39 Stefan Roos IFK Göteborg 1:01:39 +18:35 8:28
40 Simon Sanderi Hagaby GOIF 1:01:56 +18:52 8:30
41 Jesper Lund Tullinge SK 1:02:11 +19:07 8:32
42 Olle Forsberg OK Ravinen 1:02:54 +19:50 8:38
43 Vili Valjakka Anttolan Urheilijat 1:03:22 +20:18 8:42
44 Jesse Ihalainen Navi 1:04:04 +21:00 8:48
45 Oscar Andersson OK Tisaren 1:04:09 +21:05 8:48
46 Patrik Nordgren Sävedalens AIK 1:04:10 +21:06 8:48
47 Isak Eklöv OK Linné 1:04:13 +21:09 8:49
48 Cristian Larsson Köping-Kolsva OK 1:04:28 +21:24 8:51
49 Mattias Andersson IK Gandvik 1:04:31 +21:27 8:51
50 Simon Nilsson Eksjö SOK 1:04:35 +21:31 8:52
51 Mattias Olofsson OK Enen 1:04:36 +21:32 8:52
52 Fredrik Karlsson OK Hällen 1:04:38 +21:34 8:52
53 Marcus Granlund Skellefteå OK 1:04:55 +21:51 8:55
54 Andreas Nordfors Stora Tuna OK 1:05:18 +22:14 8:58
55 Mikael Wilhelmsson Söders-Tyresö 1:05:39 +22:35 9:01
56 Robert Irestig Skarpnäcks OL 1:06:02 +22:58 9:04
57 Ola Willstrand OK Gisle 1:06:15 +23:11 9:06
58 Henri Annila Koovee 1:06:29 +23:25 9:07
59 Bengt Langels Skarpnäcks OL 1:06:30 +23:26 9:08
60 Patrik Brorsson Tockarps IK 1:06:48 +23:44 9:10
61 Erik Karlsson OK Ravinen 1:07:11 +24:07 9:13
62 Johan Lövgren Degerfors OK 1:07:40 +24:36 9:17
63 Robert Sandberg OK Roslagen 1:08:03 +24:59 9:20
64 Brynjar Larssen Bakken NTNUI 1:08:29 +25:25 9:24
65 David Sundström Söderhamns OK 1:08:33 +25:29 9:24
66 Johan Gunnars IFK Mora OK 1:08:43 +25:39 9:26
67 Klas Bringert Katrineholms OK 1:08:56 +25:52 9:28
68 Mattias Killander Hästveda OK 1:09:03 +25:59 9:29
69 Joel Sanderi IFK Lidingö SOK 1:09:21 +26:17 9:31
70 Johan Salomonsson Vänersborgs SK 1:09:28 +26:24 9:32
70 Pär Engstrand Stora Tuna OK 1:09:28 +26:24 9:32
72 Bernhard Kogler Tirol 1:09:35 +26:31 9:33
73 David Jonsson OK Klyftamo 1:09:39 +26:35 9:34
74 Emil Wikström OK Tyr 1:09:52 +26:48 9:35
75 Ola Brönnheden Nyköpings OK 1:09:53 +26:49 9:35
76 Rasmus Alen Kangasala SK 1:09:54 +26:50 9:36
77 Jonas Vikström Köping-Kolsva OK 1:10:08 +27:04 9:38
78 Isak Forsberg Högåkers OK 1:10:11 +27:07 9:38
79 Simon Mellin Sundbybergs IK 1:10:17 +27:13 9:39
80 Anton Sihvonen Navi 1:10:27 +27:23 9:40
81 Johan GF Davidsson Simlångsdalens IF 1:10:34 +27:30 9:41
82 Anders Henriksson IFK Mora OK 1:10:36 +27:32 9:41
83 Santtu Sainio Kangasala SK 1:10:39 +27:35 9:42
84 Vaclav Sebera Sokol Frydek-Mistek 1:10:48 +27:44 9:43
85 Raphaël Stefanini Kemiön Kiilat 1:11:05 +28:01 9:45
86 Daniel Olsson Uddevalla OK 1:11:06 +28:02 9:45
87 Johan Höök IK Jarl Rättvik 1:11:24 +28:20 9:48
88 Jan Forsberg Högåkers OK 1:11:25 +28:21 9:48
89 Kristian Svensson Rävetofta OK 1:11:36 +28:32 9:50
90 Claes Davidsson Svenljunga OK 1:11:50 +28:46 9:52
91 Ethan Childs USA Orienteering 1:12:32 +29:28 9:57
92 Niklas Helmertz Frölunda OL 1:12:34 +29:30 9:58
93 Jens Öström OK Tyr 1:12:38 +29:34 9:58
94 Thomas Ek Köping-Kolsva OK 1:12:46 +29:42 9:59
95 Karl Bengtsson Umeå OK 1:12:59 +29:55 10:01
96 Rasmus Mattsson IK Uven 1:13:09 +30:05 10:02
97 Benjamin Eriksson Dalsjöfors GoIF 1:13:11 +30:07 10:03
98 Johan Celander Köping-Kolsva OK 1:13:19 +30:15 10:04
99 Jens Uddén Ljungskile FK 1:13:35 +30:31 10:06
100 Anton Hemlin IK Uven 1:13:36 +30:32 10:06
101 Martin Karlsson Centrum OK 1:13:55 +30:51 10:09
102 Sverre Berg Lutnæs Hamar OK 1:13:58 +30:54 10:09
103 Per Hult Bredaryds SOK 1:14:06 +31:02 10:10
104 Esa Viitanen Turun Suunnistajat 1:14:16 +31:12 10:12
105 Jonas Fagerholm Söderhamns OK 1:14:36 +31:32 10:14
106 Håkan Palm OK Klemmingen 1:14:38 +31:34 10:15
107 Johannes Iten OLC Winterthur 1:14:39 +31:35 10:15
108 Jörgen Stegard Skarpnäcks OL 1:15:27 +32:23 10:21
109 Jonas Enarsson Lunds OK 1:15:28 +32:24 10:21
110 Martin Satanek Sokol Frydek-Mistek 1:15:35 +32:31 10:22
111 Loris DErrico Orienteering Tarzo a.s.d. 1:15:36 +32:32 10:23
112 Pontus Johansson OK Kullingshof 1:15:39 +32:35 10:23
113 Marcus Kempe Sävedalens AIK 1:15:45 +32:41 10:24
114 Elias Haglund OK Djerf 1:16:11 +33:07 10:27
114 Niclas Larsson Köping-Kolsva OK 1:16:11 +33:07 10:27
116 Robert von Frenckell OK Raseborg 1:16:13 +33:09 10:28
117 Mikael Andersson IK Gandvik 1:16:26 +33:22 10:29
118 Anton Udd OK Tyr 1:16:36 +33:32 10:31
118 Henric Johnsson Bredaryds SOK 1:16:36 +33:32 10:31
120 Niklas Fallgren Gudhems IF 1:17:03 +33:59 10:35
121 Emil Folino OK Denseln 1:17:16 +34:12 10:36
122 Fredrik Eriksson Bredaryds SOK 1:17:38 +34:34 10:39
123 Karl Utterback Malmö OK 1:18:13 +35:09 10:44
124 Erik Nordqvist Hässleholms OK 1:19:09 +36:05 10:52
124 Christian Erickson Ulricehamns OK 1:19:09 +36:05 10:52
126 Mattias Johansson OK Pan-Kristianstad 1:19:24 +36:20 10:54
127 Anders Olsson Uddevalla OK 1:19:27 +36:23 10:54
128 Jan Stridh Skogsluffarnas OK 1:19:42 +36:38 10:56
129 Simon Engel Hässleholms OK 1:19:53 +36:49 10:58
130 Juho Pietilänaho Hiidenkiertäjät 1:20:00 +36:56 10:59
131 Jonas Ekström Göteborg-Majorna OK 1:20:22 +37:18 11:02
132 Göran Eklund Skarpnäcks OL 1:20:56 +37:52 11:07
133 Filip Söderlund OK Milan 1:20:58 +37:54 11:07
134 Tobias Andersson OK Österåker 1:21:03 +37:59 11:07
135 Ingemar Åkerman Tullinge SK 1:21:19 +38:15 11:10
136 Ola Johansson OK Gisle 1:21:30 +38:26 11:11
137 Claes Lundström Skellefteå OK 1:21:58 +38:54 11:15
138 Cristian Wester IF Hagen 1:21:59 +38:55 11:15
139 Joel Andersson IK Gandvik 1:22:02 +38:58 11:16
140 Gunnar Johansson Skarpnäcks OL 1:22:18 +39:14 11:18
141 Joel Ahlquist Skarpnäcks OL 1:22:31 +39:27 11:20
141 William Erlandsson OK Österåker 1:22:31 +39:27 11:20
143 Mattias Jonsson Linköpings OK 1:22:34 +39:30 11:20
144 Henning Hall Nyköpings OK 1:22:43 +39:39 11:21
145 Samuel Yngve OK Kontinent 1:23:02 +39:58 11:24
146 Väinö Lintula Tampereen Pyrintö 1:23:43 +40:39 11:29
147 David Fors OK Skogsstjärnan 1:23:55 +40:51 11:31
148 Joakim Olsson Väsby OK 1:24:23 +41:19 11:35
149 Henrik Brus Sävedalens AIK 1:24:28 +41:24 11:36
150 Johan Tallhage Skarpnäcks OL 1:24:36 +41:32 11:37
151 Simon Isler OL Amriswil 1:24:39 +41:35 11:37
152 Emil Jansson OK Rodhen 1:25:02 +41:58 11:40
153 Anders Granberg OK Klemmingen 1:25:15 +42:11 11:42
154 Mikael Hall OK Bävern 1:25:20 +42:16 11:43
155 Adam Fredén Falköpings AIK OK 1:25:45 +42:41 11:46
156 Tomas Johnsson Sundsvalls OK 1:26:00 +42:56 11:48
157 Klas Petersson IF Marin Väst 1:26:26 +43:22 11:52
158 Stefan Nilsson Lunds OK 1:26:35 +43:31 11:53
159 Daniel Nilsson Skåneslättens OL 1:26:43 +43:39 11:54
160 Jonas Søby Pedersen Aarhus 1900 orientering 1:27:00 +43:56 11:57
161 Robin Erneby Västerås SOK 1:27:11 +44:07 11:58
162 Jakob Redtzer Attunda OK 1:28:17 +45:13 12:07
163 Lars Hansson OK Rodhen 1:28:48 +45:44 12:11
163 Erik Berglund Skarpnäcks OL 1:28:48 +45:44 12:11
165 Christian Løchting Thunberg OK Roslagen 1:28:53 +45:49 12:12
166 Fredrik Öberg Malmö OK 1:28:58 +45:54 12:13
167 Per Röst OK Storsjön 1:29:17 +46:13 12:15
168 Martin Svärd OK Tylöskog 1:29:24 +46:20 12:16
169 Anton Pettersson Tibro OK 1:30:35 +47:31 12:26
170 Lars-Ola Bligård OK Vilse 87 1:30:56 +47:52 12:29
171 Per Sandahl Gamleby OK 1:31:14 +48:10 12:31
172 Henrik Hellgren Norbergs OK 1:31:37 +48:33 12:35
173 Mattias Prick Uddevalla OK 1:31:49 +48:45 12:36
174 Anders Jonsson IF Marin Väst 1:31:52 +48:48 12:37
175 Mattias Wester FK Vittus 1:32:59 +49:55 12:46
176 Markus Svensson Filipstads OK 1:33:01 +49:57 12:46
177 Andreas Leijgård Gudhems IF 1:34:18 +51:14 12:57
178 Daniel Nilsson Hästveda OK 1:34:29 +51:25 12:58
179 Fredrik Wessmark OK Flundrehof 1:35:32 +52:28 13:07
180 Simon Rolander IF Hallby SOK 1:35:53 +52:49 13:10
181 Stian Lysnes Hedrum OL 1:37:18 +54:14 13:21
182 Joakim Lönnkvist Tullinge SK 1:37:33 +54:29 13:23
183 Nicolas Langenegger OL Biel Seeland 1:39:26 +56:22 13:39
184 Andreas Popp Aalborg OK 1:40:20 +57:16 13:46
185 Rudi Olsen Lillomarka OL 1:41:57 +58:53 14:00
186 Henrik Almkvist OK Älvsjö-Örby 1:44:47 +1:01:43 14:23
187 Mårten Holmström OK Österåker 1:44:48 +1:01:44 14:23
188 Martin Lönn Länna IF 1:44:49 +1:01:45 14:23
189 Yi Sun china deer orienteering club 1:45:00 +1:01:56 14:25
190 Asgeir Riseth Tullinge SK 1:45:50 +1:02:46 14:32
191 Robin Örn OK Bävern 1:46:06 +1:03:02 14:34
192 Anton Persson Hässleholms OK 1:50:42 +1:07:38 15:12
193 Peter Nilsson Simlångsdalens IF 1:51:38 +1:08:34 15:20
194 Simon Börjeson Ryda SK 1:54:48 +1:11:44 15:46
195 Wei Yeung Sunny Tam HKOXCC 1:55:58 +1:12:54 15:55
196 Anders Hansen-Haug Askersunds OK 1:57:30 +1:14:26 16:08
197 OnLap Chan HKOC 2:00:29 +1:17:25 16:32
198 Suleyman Aliyev Academy 2015 2:06:39 +1:23:35 17:23
199 Yeung Chi Lee HKOXCC 2:11:22 +1:28:18 18:02
200 Forty-thousand Cheung HKOC 2:16:52 +1:33:48 18:48
201 Markus Berglund Skarpnäcks OL 2:17:08 +1:34:04 18:50
202 Emil Bruhn Boxholm-Mjölby OL 2:21:14 +1:38:10 19:24
203 Ales Kotatko Sokol Frydek-Mistek 2:30:26 +1:47:22 20:39
204 Maurizio Mel Orienteering Tarzo a.s.d. 2:32:01 +1:48:57 20:52
205 Edoardo Tona Orienteering Tarzo a.s.d. 2:32:27 +1:49:23 20:56
206 Tarmo Haidak OK Kobras 2:45:24 +2:02:20 22:43
Tobias Beckius Linköpings OK ej godkänd
Joakim Wigertz Långhundra IF ej godkänd
Magnus Falkenström Skogsluffarnas OK ej godkänd
Martin Lindström SOK Viljan ej godkänd
Emil Andersson Ärla IF ej godkänd
Tobias Rydlinge Skellefteå OK ej godkänd
Bradley Lund TuksOrienteering ej godkänd
Niklas Olsson IFK Mora OK ej godkänd
Sindre Engzelius Gylver NTNUI ej godkänd
Fredrik Ahnlén OK Hammaren ej start
Daniel Andersson IK Gandvik ej start
Jonathan Andersson Hagaby GOIF ej start
Per-Åke Bligård Göteborg-Majorna OK ej start
Markus Fredlund Tullinge SK ej start
Christian Hedqwist OK Tyr ej start
Leo Karlsson Forsberg OK Vilse 87 ej start
Svante Persson Söderhamns OK ej start
Oliver Petersen Söders-Tyresö ej start
Rasmus Rostö Rånäs OK ej start
Simon Sjöhed Gävle OK ej start
Daniel Wejås Nyköpings OK ej start

D20

5 450 m, 84 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Virág Weiler Budapest 53:30 9:48
2 Nina Hallor OK Tisaren 56:18 +2:48 10:19
3 Mirabella Tolonen Rajamäen Rykmentti 57:12 +3:42 10:29
4 Hanna Barkegren Stora Tuna OK 57:21 +3:51 10:31
5 Patricia Edgarsson OK Skogsfalken 58:05 +4:35 10:39
6 Julia Adolfsson OK Kåre 58:27 +4:57 10:43
7 Ulrika Toftered IF Rigor 59:06 +5:36 10:50
7 Nora Ramstein Australia 59:06 +5:36 10:50
9 Niamh Corbett CorkO 59:07 +5:37 10:50
10 Fredrika von Essen OK Linné 59:19 +5:49 10:53
11 Lina Fredriksson Korsnäs IF OK 1:00:02 +6:32 11:00
12 Sara Josarp FK Friskus-Varberg 1:00:37 +7:07 11:07
13 Hanna Gustafsson OK Kåre 1:01:38 +8:08 11:18
14 Elena Gurskaia Nord West 1:02:05 +8:35 11:23
15 Johanna Lindgren IF Hallby SOK 1:02:41 +9:11 11:30
16 Sigrid Merete Moen Pedersli OL Trollelg 1:03:26 +9:56 11:38
17 Roisin Long AJAX 1:03:28 +9:58 11:38
18 Melina Toven Stora Tuna OK 1:03:33 +10:03 11:39
19 Sofia Sjögren OK Kullingshof 1:03:47 +10:17 11:42
20 Karen Bjergaard Nydalens SK 1:04:37 +11:07 11:51
21 Tiina Anttila Suomusjärven Sisu 1:04:59 +11:29 11:55
22 Isabel Schaffer OK Oachkatzlschwoaf 1:05:35 +12:05 12:02
23 Malin Reichenberg Idefjordens SK 1:05:37 +12:07 12:02
24 Linn Eriksson Ryda SK 1:06:34 +13:04 12:12
25 Tanja Moser Tampereen Pyrintö 1:06:56 +13:26 12:16
26 Carolina Larsson Åmåls OK 1:07:32 +14:02 12:23
27 Elin Peterson Älvdalens IF OK 1:08:40 +15:10 12:35
28 Anne Edsen Aarhus 1900 orientering 1:08:47 +15:17 12:37
29 Evalin Brautigam Western Connecticut OC 1:08:54 +15:24 12:38
30 Gina Mølnvik Freidig 1:09:40 +16:10 12:46
31 Clíona McCullough Dublin University Orienteers 1:09:49 +16:19 12:48
32 Lisa Wassén Vänersborgs SK 1:09:51 +16:21 12:48
33 Selma Øfsthus Gravir Asker SK 1:10:00 +16:30 12:50
34 Anna Matyba OK!Sport 1:11:07 +17:37 13:02
35 Hanna Berglund OK Kåre 1:11:14 +17:44 13:04
36 Sonja Palm HJS-Vansbro OK 1:12:22 +18:52 13:16
37 Felicia Spångberg Lunds OK 1:12:25 +18:55 13:17
38 Emelie Andersson Vänersborgs SK 1:12:42 +19:12 13:20
39 Klara Holmgård Kils OK 1:13:49 +20:19 13:32
40 Ebba Westerberg OK Kolmården 1:14:14 +20:44 13:37
41 Ragnhild Løvli Asker SK 1:14:29 +20:59 13:40
42 Lena Stromberger OK Oachkatzlschwoaf 1:14:30 +21:00 13:40
43 Aoife McCavana GEN 1:14:33 +21:03 13:40
44 Ellen Johnsson OK Nackhe 1:15:37 +22:07 13:52
45 Marine Bonora ALCO St Priest 1:15:49 +22:19 13:54
46 Stina Widmark OK Storsjön 1:16:39 +23:09 14:03
47 Åsa Ramberg Hallstahammars OK 1:17:03 +23:33 14:08
48 Kajsa Stina Sandstad Frol IL 1:17:46 +24:16 14:16
49 Laura Bøgh Faaborg OK 1:18:28 +24:58 14:23
50 Ylva Paavo OK Klemmingen 1:18:53 +25:23 14:28
51 Stina Nero Mullsjö SOK 1:18:55 +25:25 14:28
52 Oda Frøshaug Indre Østfold OK 1:20:12 +26:42 14:42
52 Irina Stroganova Nord West 1:20:12 +26:42 14:42
54 Sofie Banke Svendborg OK 1:20:22 +26:52 14:44
55 Minda Langmoen Kungälvs OK 1:20:30 +27:00 14:46
56 Claudia Rooman Trol Belgium 1:21:50 +28:20 15:00
57 Cherie Sjöblom Frölunda OL 1:23:54 +30:24 15:23
58 Maria Lund Stenungsunds OK 1:24:09 +30:39 15:26
59 Yu Xiaofan Learnjoy 1:24:10 +30:40 15:26
60 Miranda Leaf DFOK 1:24:21 +30:51 15:28
61 Lovisa Johansson Västerviks OK 1:24:50 +31:20 15:33
62 Johanna Palm Nilsson Rehns BK 1:24:59 +31:29 15:35
63 Sandra Bestel COL Etrechy 1:25:11 +31:41 15:37
63 Cecilia Boman Lustens OK 1:25:11 +31:41 15:37
65 Siri Dobler OLG Pfaeffikon 1:25:16 +31:46 15:38
66 Julie Roulleaux COL Etrechy 1:25:34 +32:04 15:42
67 Nadja Rutz OLG Pfaeffikon 1:25:39 +32:09 15:42
68 Kristiane Ottesen Varegg Fleridrett 1:26:06 +32:36 15:47
69 Boel Sundberg OK Södertörn 1:27:28 +33:58 16:02
70 Sara Magnusson OK Måsen 1:27:37 +34:07 16:04
71 Rosie Dalheim Australia 1:27:48 +34:18 16:06
72 Fanny Rostö Rånäs OK 1:27:49 +34:19 16:06
73 Ebba Andrén Tibro OK 1:29:16 +35:46 16:22
74 Jenny Edgren Trollhättans SOK 1:29:20 +35:50 16:23
75 Judith Pirklbauer Naturfreunde Linz 1:29:50 +36:20 16:28
76 Maria Kontoniemi Tampereen Pyrintö 1:30:17 +36:47 16:33
77 Teresa Stafström Västerås SOK 1:32:58 +39:28 17:03
78 Sofia Helmertz Frölunda OL 1:35:56 +42:26 17:36
79 Sophie Miocevich Cleveland Orienteering Klub 1:37:24 +43:54 17:52
80 Julia Gierlach WOLF Haltern 1:38:47 +45:17 18:07
81 Martina Sallstedt OK Södertörn 1:43:06 +49:36 18:55
82 Alice Törnlund OK Södertörn 1:45:59 +52:29 19:26
83 Beata Larsson Rånäs OK 1:53:53 +1:00:23 20:53
Stina Larsson IF Hagen ej godkänd
Linnea Wejås Nyköpings OK ej start
Sara Hamrefors Västerås SOK ej start
Melanie Sergiev GMOC, Vermont ej start
Kathrine Amby OK Pan Århus ej start

H20

6 720 m, 56 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jefta Langerak Järfälla OK 51:18 7:38
2 Henrik Upsal Kristiansand OK 51:49 +0:31 7:42
3 Christian Bagger Hagner Silkeborg OK 53:35 +2:17 7:58
4 Álvaro Prieto del Campo Malarruta 54:02 +2:44 8:02
5 Håvard Myhre Kongsberg OL 56:42 +5:24 8:26
6 Michael Adams West Yorkshire Orienteers 57:07 +5:49 8:29
7 Asker Öhlenschläger CopenhagenO 1:00:05 +8:47 8:56
8 Lars Treekrem Heming Orientering 1:00:39 +9:21 9:01
9 Lukas Hofer OLG Thun 1:01:31 +10:13 9:09
10 John Gabrielsson Sävedalens AIK 1:02:36 +11:18 9:18
11 Aron Laurell Håkansson Kungälvs OK 1:02:40 +11:22 9:19
12 Fredrik Regborn Hagaby GOIF 1:02:46 +11:28 9:20
13 Mathias Myrefelt Norlinger Järla Orientering 1:02:57 +11:39 9:22
13 Ilya Kudryavcev Nord West 1:02:57 +11:39 9:22
15 Valentin Levesy Orientalp 1:03:33 +12:15 9:27
16 Lasse-Pekka Lahti Kangasala SK 1:04:13 +12:55 9:33
17 Jan Schliebener OLV Uslar 1:06:04 +14:46 9:49
18 Luca Nembrini C.O. Aget Lugano 1:06:14 +14:56 9:51
19 Michael Rooman Trol Belgium 1:06:28 +15:10 9:53
20 Viktor Djerf Västerbergslagens OL 1:06:53 +15:35 9:57
21 Kalle Karlsson GOIF Tjalve 1:07:05 +15:47 9:58
22 Erik Erlandsson OK Vivill 1:08:23 +17:05 10:10
22 David Grossmann OLG Thun 1:08:23 +17:05 10:10
24 Daniel Bengtsson Tullinge SK 1:08:54 +17:36 10:15
24 Robert Graham Ottawa OC 1:08:54 +17:36 10:15
26 Christoffer Johansson Trollhättans SOK 1:09:02 +17:44 10:16
27 Kalle Johansson OK Hammaren 1:09:34 +18:16 10:21
28 Coni Meili OLG Chur 1:11:20 +20:02 10:36
29 Oskar Eklund Målilla OK 1:12:10 +20:52 10:44
30 Joel Pettersson Tullinge SK 1:13:38 +22:20 10:57
31 Aksel Madslien Nydalens SK 1:13:57 +22:39 11:00
32 Johan Larsson OK Skogshjortarna 1:14:18 +23:00 11:03
33 Anton Daniels Attunda OK 1:15:16 +23:58 11:12
34 Lino Wilhelm OL Regio Olten 1:15:48 +24:30 11:16
35 Oskar Vigren Sävedalens AIK 1:16:51 +25:33 11:26
36 Demian Gander OLG Pfaeffikon 1:17:29 +26:11 11:31
37 Tobias Bladh Lunds OK 1:18:50 +27:32 11:43
38 Emil Sjöö Västerviks OK 1:19:19 +28:01 11:48
39 William Hultqvist Vallentuna-Össeby OL 1:20:16 +28:58 11:56
40 Robin Larsson FK Göingarna 1:22:03 +30:45 12:12
41 Oscar Sturk Waxholms OK 1:22:30 +31:12 12:16
42 Bonnet Vincent Guyancourt Orientation 78 1:24:05 +32:47 12:30
43 Johan Nilsson Hultsfreds OK 1:24:45 +33:27 12:36
44 Andreas Mayer ASVÖ Österrike 1:27:20 +36:02 12:59
45 Elia Brühwiler OL Regio Wil 1:27:26 +36:08 13:00
46 Johan Liljebjörn Nybro OK 1:29:15 +37:57 13:16
47 Alessandro De Noni Orienteering Tarzo a.s.d. 1:34:59 +43:41 14:08
48 Rasmus Steen OK Enen 1:37:21 +46:03 14:29
49 Gard-Martin Udnesseter Johnson NTNUI 1:43:56 +52:38 15:27
50 Jakob Junkers IF Marin Väst 1:56:59 +1:05:41 17:24
51 Samuel Johansson OK Hammaren 1:59:35 +1:08:17 17:47
52 Gottfrid Arksand Vallentuna-Össeby OL 2:16:36 +1:25:18 20:19
Holger Petersen OK Gorm ej godkänd
Arvid Hammar FK Herkules ej godkänd
Martin Nilsson Snättringe SK ej godkänd
Jakob Lilja OK Enen ej godkänd
Simon Thrane Hansen OK Pan Århus ej start
Iurii Malyshev RUS-Veteran ej start
Oskar Johansson Västvärmlands OK ej start

D18

4 960 m, 58 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Martine Topstad OL Tønsberg og Omegn 44:25 8:57
2 Julia Hed OK Skogsfalken 48:11 +3:46 9:42
3 Elsi Pöllänen Espoon Suunta 51:44 +7:19 10:25
4 Ella Mahlamäki Espoon Suunta 52:13 +7:48 10:31
5 Jenny Bredfelt Lunds OK 53:05 +8:40 10:42
6 Olivia Nilsson OK Pan-Kristianstad 53:26 +9:01 10:46
7 Camilla Fingerroos Paimion Rasti 54:18 +9:53 10:56
8 Tora Westerberg OK Kolmården 54:43 +10:18 11:01
9 María Prieto del Campo Malarruta 55:27 +11:02 11:10
10 Sarah Kathrine Nissen Pedersen Faaborg OK 55:46 +11:21 11:14
11 Sigrid Marie Ståhl Vik Fredrikstad SK 56:22 +11:57 11:21
12 Frida Peterson Älvdalens IF OK 56:41 +12:16 11:25
13 Linnea Larsson Ulricehamns OK 56:54 +12:29 11:28
14 Maria Gustafsson Hagaby GOIF 58:02 +13:37 11:42
15 Hanna E. Andersen Eiker OL 58:09 +13:44 11:43
16 Josefin Erlandsson OK Milan 58:16 +13:51 11:44
17 Ingvild Ytterhus Utengen Byåsen IL 58:41 +14:16 11:49
18 Malin Thorneman Helsingborgs SOK 59:08 +14:43 11:55
19 Fride Sørensen IF Sturla 1:00:38 +16:13 12:13
20 Hanna Torjusen Fredrikstad SK 1:01:03 +16:38 12:18
21 Marlene Berger OK Oachkatzlschwoaf 1:02:36 +18:11 12:37
22 Clara Cox Lerums SOK 1:03:20 +18:55 12:46
23 Johanna Trummer OK Oachkatzlschwoaf 1:03:39 +19:14 12:49
24 Maren Roll Paulsen Fredrikstad SK 1:03:52 +19:27 12:52
25 Louise Adams West Yorkshire Orienteers 1:04:00 +19:35 12:54
26 Florence Buchs ANCO-Neuchâtel 1:04:09 +19:44 12:56
27 Cecilia Spångberg Lunds OK 1:05:19 +20:54 13:10
28 Stine Njåstein IL Tyrving 1:05:31 +21:06 13:12
29 Amanda Halvarsson Leksands OK 1:06:10 +21:45 13:20
30 Emma Waddington DontGetLost Adventure Running 1:06:48 +22:23 13:28
31 Chantelle Hesselberg OK Hällen 1:07:28 +23:03 13:36
32 Annalena Schmid OLG Wislig 1:07:48 +23:23 13:40
33 Arianna Arpagaus C.O. Aget Lugano 1:08:51 +24:26 13:52
34 Malin Jansson Hjobygdens OK 1:09:05 +24:40 13:55
35 Sara Almehed Frölunda OL 1:09:15 +24:50 13:57
36 Sophie Wälti ANCO-Neuchâtel 1:11:05 +26:40 14:19
37 Rebecka Salenbäck Kristinehamns OK 1:12:11 +27:46 14:33
38 Lisa Johansson OK Tisaren 1:13:17 +28:52 14:46
39 Julia Blom Frölunda OL 1:14:32 +30:07 15:01
40 Malin Fritzell Mullsjö SOK 1:14:51 +30:26 15:05
41 Signe Steindahl Stenungsunds OK 1:15:01 +30:36 15:07
42 Josefin Karlsson Attunda OK 1:18:07 +33:42 15:44
43 Evelina Peterson Falköpings AIK OK 1:20:31 +36:06 16:13
44 Linnea Borg Linköpings OK 1:20:39 +36:14 16:15
45 Moa Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:20:48 +36:23 16:17
46 Klara Wassenius Uddevalla OK 1:21:44 +37:19 16:28
47 Alva Rasmussen Nyköpings OK 1:22:03 +37:38 16:32
48 Maiken Sandberg Nydalens SK 1:22:24 +37:59 16:36
49 Erika Ahlqvist OK Tyr 1:22:59 +38:34 16:43
50 Mara Brügger OLG St.Gallen/Appenzell 1:24:22 +39:57 17:00
51 Ingvild Kongslien Skogspojkarnas OK 1:25:11 +40:46 17:10
52 Benedetta Vanzella Orienteering Tarzo a.s.d. 1:26:46 +42:21 17:29
53 Marie Herrnhold Berliner TSC 1:26:51 +42:26 17:30
54 Mathilda Linde IF Åland 1:33:32 +49:07 18:51
55 Emilie Liabakk Eriksen Byåsen IL 1:34:27 +50:02 19:02
56 Johanna Lundkvist OK Vargen 1:41:05 +56:40 20:22
57 Elin Karlsson GOIF Tjalve 2:01:41 +1:17:16 24:31
58 Law Hoi Yi HKOC 2:56:05 +2:11:40 35:30
Matilda Forsberg OK Ravinen ej start
Cecilia Djerf Västerbergslagens OL ej start
Beatrice Law HKOC ej start

H18

5 790 m, 104 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Michael Imhof OL Regio Wil 44:56 7:45
2 Florian Kurz OK Oachkatzlschwoaf 45:15 +0:19 7:48
3 Dominik Jandl Naturfreunde Wien 48:43 +3:47 8:24
4 Per Karlsson OK Tylöskog 48:58 +4:02 8:27
5 Anton Strandberg Skogslöparna 49:13 +4:17 8:30
6 Peter Hansen CopenhagenO 50:01 +5:05 8:38
7 Oscar Molin Boxholm-Mjölby OL 50:35 +5:39 8:44
8 Vitaliy Fedorov Nord West 50:42 +5:46 8:45
9 Guillaume Wyrsch ANCO-Neuchâtel 50:52 +5:56 8:47
9 Dmitry Rudenko Nord West 50:52 +5:56 8:47
11 Johan Edenhamn Länna IF 50:58 +6:02 8:48
12 Jesper Lindström IF Hagen 51:06 +6:10 8:49
13 Linus Hämmerli OL Regio Wil 51:21 +6:25 8:52
14 Anton Berneving OK Gipen 51:55 +6:59 8:57
15 Bjørnar Løvli Asker SK 52:11 +7:15 9:00
16 Rasmus Möller Arboga OK 52:58 +8:02 9:08
17 Quim Llobet Club Orientació Catalunya 53:08 +8:12 9:10
17 Christoph Weber OLG Hondrich 53:08 +8:12 9:10
19 Robin Svennberg Degerfors OK 53:15 +8:19 9:11
20 James Crosby Auckland OC 53:16 +8:20 9:11
21 Joar Lönngren Boxholm-Mjölby OL 54:09 +9:13 9:21
22 Jarle Lysnes Hedrum OL 54:29 +9:33 9:24
23 Håvard Bakke Ringerike OL 54:40 +9:44 9:26
24 Philippe Grossmann OLG Thun 54:56 +10:00 9:29
25 Martin Skyggesson OK Nackhe 55:30 +10:34 9:35
26 Alexander Graad Ronneby OK 55:35 +10:39 9:35
27 Rasmus Rasmussen OK Snab 55:41 +10:45 9:37
28 Jakob Bremer Boxholm-Mjölby OL 56:00 +11:04 9:40
29 Anders Lunding Henriksen Svendborg OK 56:14 +11:18 9:42
30 Sigurd Bonden Kjørsvik Kongsberg OL 56:46 +11:50 9:48
31 Adam Johansson Trollhättans SOK 56:48 +11:52 9:48
32 Håkon Blågestad Indre Østfold OK 56:58 +12:02 9:50
33 Vojta Bartos SK Praga 57:26 +12:30 9:55
34 Tobias von Kronhelm OK Måsen 57:33 +12:37 9:56
35 William Ekberg Kongsberg OL 57:49 +12:53 9:59
36 Braun Emanuel OK Oachkatzlschwoaf 58:04 +13:08 10:01
37 Erik Berglund OK Kåre 58:11 +13:15 10:02
38 Noa Pruth IK Hakarpspojkarna 58:44 +13:48 10:08
38 Mario Sommer OLG Cordoba 58:44 +13:48 10:08
40 Erik Svensson OK Klyftamo 58:55 +13:59 10:10
41 Simon Bernersson OK Enen 59:08 +14:12 10:12
42 Paul Scholtz Berliner TSC 59:11 +14:15 10:13
43 Oliver Malmkvist Jönköpings OK 59:12 +14:16 10:13
44 Axel Rydgård Eksjö SOK 59:31 +14:35 10:16
45 Florian Walthert OLG Thun 59:50 +14:54 10:20
46 Sander Arnevik Ringerike OL 1:00:02 +15:06 10:22
47 Rikard Kammerud Ringerike OL 1:00:05 +15:09 10:22
48 Filip Brunander Attunda OK 1:00:07 +15:11 10:22
49 Filip Hahne Insjöns IF OK 1:00:46 +15:50 10:29
50 Lars Widmer OLG Pfaeffikon 1:00:50 +15:54 10:30
50 Jonas Dresel SC Klecken 1:00:50 +15:54 10:30
52 Sune Öhlenschläger Örkelljunga FK 1:00:53 +15:57 10:30
53 Hugo Thunberg OK Alehof 1:00:54 +15:58 10:31
54 Jonas Brütsch OLG Schaffhausen 1:01:06 +16:10 10:33
55 Simon Eriksson Umeå OK 1:01:07 +16:11 10:33
56 Jørgen Teigen Søgård Kongsberg OL 1:01:40 +16:44 10:39
57 Immanuel Stensöta Frölunda OL 1:02:14 +17:18 10:44
58 Michael Bättig OLG Wislig 1:02:15 +17:19 10:45
59 Wout Keuppens OMEGA 1:03:06 +18:10 10:53
60 Emil Johansson OK Bävern 1:03:14 +18:18 10:55
61 Ludwig Bergfalk Järfälla OK 1:03:34 +18:38 10:58
62 Julius Kindlundh FK Finn 1:04:36 +19:40 11:09
63 Oscar Lang Västerviks OK 1:05:25 +20:29 11:17
64 Euan Tebbutt Twycross OC 1:06:44 +21:48 11:31
65 Olof Lundgren Umeå OK 1:06:59 +22:03 11:34
66 Petter Markhus Verdal OK 1:07:07 +22:11 11:35
67 August Bengtsson OK Nackhe 1:07:25 +22:29 11:38
68 Emanuel Näslund Skogslöparna 1:07:44 +22:48 11:41
69 Seth Wiman Täby OK 1:08:23 +23:27 11:48
70 Vidar Funkquist IF Hansa-Hoburg 1:08:51 +23:55 11:53
71 Lukas Bernatik Sokol Frydek-Mistek 1:08:55 +23:59 11:54
72 Preben Antonsen Byåsen IL 1:09:10 +24:14 11:56
73 Nicklas DeWitt Länna IF 1:09:50 +24:54 12:03
74 Vilmos Weiler Budapest 1:10:35 +25:39 12:11
75 Martin Lund Stenungsunds OK 1:10:59 +26:03 12:15
76 Jan Erik Naess DontGetLost Adventure Running 1:11:14 +26:18 12:18
77 Martin Raffler Tirol 1:11:18 +26:22 12:18
78 Dídac San José Romeu Club Orientació Catalunya 1:11:21 +26:25 12:19
79 Joakim Handin OK Löftan 1:11:38 +26:42 12:22
80 Sindre Wold Sundbybergs IK 1:12:40 +27:44 12:33
81 Simon Österlund Västerås SOK 1:13:13 +28:17 12:38
82 Viktor Ivarsson OK Hammaren 1:16:47 +31:51 13:15
83 Erik Österberg Skogslöparna 1:17:02 +32:06 13:18
84 Erik Liljebjörn Nybro OK 1:17:24 +32:28 13:22
85 Fredrik Norlin IFK Mora OK 1:18:34 +33:38 13:34
86 Markus Pettersson Vänersborgs SK 1:19:15 +34:19 13:41
87 Martin Krenn ASVÖ Österrike 1:20:11 +35:15 13:50
88 Paavo Simola Lounais-Hämeen Rasti 1:20:25 +35:29 13:53
89 Dan Österlund Västerås SOK 1:20:52 +35:56 13:57
90 Andreas Duc Jørgensen CopenhagenO 1:21:20 +36:24 14:02
91 Enric Prats Bacardit Club Orientació Catalunya 1:22:42 +37:46 14:16
92 Loann Peurey COL Etrechy 1:23:41 +38:45 14:27
93 Carl Börnstedt Tolered-Utby Ol-klubb 1:23:45 +38:49 14:27
94 Jonas Iversen Odense OK 1:27:07 +42:11 15:02
95 Andreas Zechner ASVÖ Österrike 1:27:40 +42:44 15:08
96 Simon Godefroy OPA Montigny 1:28:08 +43:12 15:13
97 Mikkel Ebbensgaard CopenhagenO 1:29:12 +44:16 15:24
98 Are Mårdalen Freidig 1:35:31 +50:35 16:29
99 Håvard Landro Svingheim Konnerud IL 1:36:20 +51:24 16:38
100 Vegard Vaeng Bernhardsen Bul-Tromsø IL 1:39:06 +54:10 17:06
101 Arnau Requena Fernandez Club Orientació Catalunya 1:40:34 +55:38 17:22
Thibault Erbland COL Etrechy ej godkänd
Sebastian Rüegg OLG St.Gallen/Appenzell ej godkänd
Jonathan Björk Leksands OK ej godkänd
Albin Lager Nässjö OK ej start
Niklas Brantner OK Oachkatzlschwoaf ej start
Arvid Jernstig