Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 4/MTB-O 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

D21 Elit

4 740 m, 75 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anne M Hausken Nordberg Nydalens SK 33:45 7:07
2 Anna Forsberg Göteborg-Majorna OK 33:57 +0:12 7:09
3 Alva Olsson Linköpings OK 34:15 +0:30 7:13
4 Anna Bachman IFK Lidingö SOK 34:21 +0:36 7:14
5 Anna Persson FK Göingarna 34:42 +0:57 7:19
6 Lisa Risby OK Kåre 35:07 +1:22 7:24
7 Annika Billstam OK Linné 35:27 +1:42 7:28
8 Helena Karlsson IFK Lidingö SOK 36:19 +2:34 7:39
9 Kajsa Risby OK Kåre 36:28 +2:43 7:41
10 Siri Ulvestad Nydalens SK 36:45 +3:00 7:45
11 Johanna Lönnkvist Tullinge SK 37:06 +3:21 7:49
12 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 37:13 +3:28 7:51
13 Magdalena Olsson IFK Mora OK 37:16 +3:31 7:51
14 Ida Lindkvist NTNUI 37:43 +3:58 7:57
14 Moa Leijon Lind Södertälje-Nykvarn OF 37:43 +3:58 7:57
16 Amilia Björklund Sävedalens AIK 37:50 +4:05 7:58
17 Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna 38:02 +4:17 8:01
18 Josefine Klintberg Eksjö SOK 38:28 +4:43 8:06
19 Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK 38:29 +4:44 8:07
20 Frida Sandberg Säterbygdens OK 38:42 +4:57 8:09
20 Lovisa Persson OK Tisaren 38:42 +4:57 8:09
22 Ingjerd Myhre Järla Orientering 38:45 +5:00 8:10
23 Johanna Bergman Sundsvalls OK 38:55 +5:10 8:12
24 Anna Wallin Göteborg-Majorna OK 38:59 +5:14 8:13
25 Marion Aebi OK Tisaren 39:02 +5:17 8:14
26 Kamilla Olaussen Fredrikstad SK 39:11 +5:26 8:15
26 Sara Eskilsson Alfta-Ösa OK 39:11 +5:26 8:15
28 Marte Narum Nydalens SK 39:14 +5:29 8:16
29 Marie Pettersson OK Djerf 39:22 +5:37 8:18
30 Signe Klinting Järla Orientering 39:43 +5:58 8:22
30 Simone Niggli OK Tisaren 39:43 +5:58 8:22
32 Tiia Miettinen MS Parma 40:10 +6:25 8:28
33 Martina Seiterle Tullinge SK 40:15 +6:30 8:29
34 Anina Brunner Bussola OK 40:37 +6:52 8:34
35 Frida Brogren Sävedalens AIK 40:43 +6:58 8:35
36 Jannina Gustafsson SK Uusi 40:47 +7:02 8:36
37 Lisa Holer Eksjö SOK 40:55 +7:10 8:37
38 Elena Roos Halden SK 41:10 +7:25 8:41
39 Linn Hokholt NTNUI 41:11 +7:26 8:41
40 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 41:14 +7:29 8:41
41 Annika Carlberg Sundsvalls OK 41:34 +7:49 8:46
42 Alice Hugosson IFK Lidingö SOK 41:40 +7:55 8:47
43 Cecilie Klysner CopenhagenO 42:17 +8:32 8:55
44 Rachel Engeler OL Amriswil 42:30 +8:45 8:57
45 Kristin Hylander Nyköpings OK 43:00 +9:15 9:04
46 Milla Mattila Helsingin Suunnistajat 43:07 +9:22 9:05
47 Elin Vinblad Hagaby GOIF 43:11 +9:26 9:06
48 Hanna Raitanen Rajamäen Rykmentti 43:44 +9:59 9:13
49 Emma Kantarp Ärla IF 44:08 +10:23 9:18
50 Radka Sklenarova Ulricehamns OK 44:42 +10:57 9:25
51 Rebecka Heinrup Tullinge SK 45:28 +11:43 9:35
52 Emma Bergman Göteborg-Majorna OK 45:42 +11:57 9:38
53 Amanda Holmgren Vittjärvs IK 45:58 +12:13 9:41
54 Maria Björklund Leksands OK 46:32 +12:47 9:49
55 Jannie Hagård OK Pan-Kristianstad 46:40 +12:55 9:50
56 Monika Topinkova Kristiansand OK 46:55 +13:10 9:53
57 Alona Sukharevska KSO Kompas 47:01 +13:16 9:55
58 Maja Pettersson OK Dacke 47:11 +13:26 9:57
59 Lone Brochmann Bækkelagets SK 47:52 +14:07 10:05
60 Elsa Ekelin KFUM Örebro OK 48:05 +14:20 10:08
61 Anna Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 48:07 +14:22 10:09
62 Sofia Grawé Ärla IF 48:09 +14:24 10:09
63 Julia Davidsson OK Klemmingen 48:34 +14:49 10:14
64 Linnéa Holmqvist Hagaby GOIF 48:38 +14:53 10:15
65 Josefine Tuoremaa Vittjärvs IK 48:48 +15:03 10:17
66 Salome Schweizer OLV Baselland 49:04 +15:19 10:21
67 Fabienne Wenger Göteborg-Majorna OK 49:18 +15:33 10:24
68 Bettina Aebi OK Linné 50:34 +16:49 10:40
69 Martina Ruch OK Kåre 51:09 +17:24 10:47
70 Linnea Sundström OK Renen 51:29 +17:44 10:51
71 Stina Persson Umeå OK 53:31 +19:46 11:17
72 Maiki Jäädmaa OK Võru 55:46 +22:01 11:45
73 Imogene Scott Auckland OC 1:00:18 +26:33 12:43
74 Alicia Cobo Caballero Istrums SK 1:07:57 +34:12 14:20
Moa Enmark Göteborg-Majorna OK ej godkänd
Josefine Engström Alfta-Ösa OK ej start

H21 Elit

5 650 m, 78 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Olle Boström Järla Orientering 31:43 5:36
2 Johan Runesson Göteborg-Majorna OK 32:53 +1:10 5:49
3 Emil Svensk Stora Tuna OK 33:01 +1:18 5:50
4 Albin Ridefelt OK Linné 33:15 +1:32 5:53
5 Peter Öberg OK Hällen 33:21 +1:38 5:54
6 Rassmus Andersson OK Linné 33:22 +1:39 5:54
7 Eskil Kinneberg IFK Göteborg 33:46 +2:03 5:58
7 William Lind Malungs OK Skogsmårdarna 33:46 +2:03 5:58
9 Anders Tiltnes IL Tyrving 34:21 +2:38 6:04
10 Andreas Jansson IK Hakarpspojkarna 34:44 +3:01 6:08
10 Florian Howald Tampereen Pyrintö 34:44 +3:01 6:08
12 Kaspar Hägler Järla Orientering 34:49 +3:06 6:09
13 David Andersson Malungs OK Skogsmårdarna 34:53 +3:10 6:10
14 Jon Aukrust Osmoen NTNUI 35:06 +3:23 6:12
15 Jens Wängdahl Nyköpings OK 35:08 +3:25 6:13
16 Filip Dahlgren IFK Lidingö SOK 35:14 +3:31 6:14
17 Marcus Millegård Halden SK 35:16 +3:33 6:14
18 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF 35:22 +3:39 6:15
19 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 35:35 +3:52 6:17
20 Denys Shcherbakov OK Pan-Kristianstad 35:40 +3:57 6:18
21 Anton Östlin Malungs OK Skogsmårdarna 36:07 +4:24 6:23
22 Daniel Attås OK Tisaren 36:25 +4:42 6:26
23 Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna 36:29 +4:46 6:27
24 Dmitrii Poliakov Rehns BK 36:45 +5:02 6:30
25 Niklas Aldén OK Linné 36:51 +5:08 6:31
26 Anton Sjökvist Stora Tuna OK 36:55 +5:12 6:32
27 Olli Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura 37:00 +5:17 6:32
28 Alain Denzler Järla Orientering 37:02 +5:19 6:33
29 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 37:04 +5:21 6:33
30 Jonas Egger IK Hakarpspojkarna 37:11 +5:28 6:34
31 Joakim Hederskog IK Hakarpspojkarna 37:27 +5:44 6:37
32 Andreas Rüedlinger Leksands OK 37:57 +6:14 6:43
33 Oskar Daniels Attunda OK 38:00 +6:17 6:43
34 Robbin Kantarp Ärla IF 38:04 +6:21 6:44
35 Erik Boman Gävle OK 38:20 +6:37 6:47
36 Gene Beveridge North West Orienteering Club 38:23 +6:40 6:47
37 Simen Aamodt NTNUI 38:24 +6:41 6:47
38 Jakob Lööf Malungs OK Skogsmårdarna 38:45 +7:02 6:51
39 Johan Törnroth Hjobygdens OK 38:55 +7:12 6:53
40 Simon Smedberg IFK Göteborg 39:02 +7:19 6:54
41 Anders Hedberg Göteborg-Majorna OK 39:04 +7:21 6:54
42 Assar Hellström OK Ravinen 39:08 +7:25 6:55
43 Erik Pettersson OK Denseln 39:13 +7:30 6:56
44 Love Sintring Hagaby GOIF 39:36 +7:53 7:00
45 Joakim Karlsson IK Hakarpspojkarna 39:37 +7:54 7:00
46 Rudolfs Zernis Ärla IF 39:40 +7:57 7:01
47 Pål Skogtjärn Södertälje-Nykvarn OF 39:41 +7:58 7:01
48 Ueli Werren OLG Bern 39:45 +8:02 7:02
48 Erik Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 39:45 +8:02 7:02
50 Loic Capbern OK Hällen 39:57 +8:14 7:04
51 Erik Öhlund Göteborg-Majorna OK 40:01 +8:18 7:04
52 Pontus Petersson OK Orion 40:22 +8:39 7:08
53 Oskar Andrén OK Tisaren 40:24 +8:41 7:09
54 Jesper Lysell Rehns BK 40:27 +8:44 7:09
55 Samuel Keller Nyköpings OK 40:39 +8:56 7:11
56 Henrik Jonsson OK Rodhen 40:53 +9:10 7:14
57 Jakob Andersson OK Linné 41:47 +10:04 7:23
58 Erik Martinsson Linköpings OK 42:01 +10:18 7:26
59 Ross Morrison Rajamäen Rykmentti 42:10 +10:27 7:27
60 Christoph Meier Järla Orientering 42:14 +10:31 7:28
61 Santeri Sainio Kangasala SK 42:58 +11:15 7:36
62 Fredrik Ingelsson Rehns BK 43:42 +11:59 7:44
63 Rasmus Rørholt Theisen NTNUI 43:57 +12:14 7:46
64 Davis Dislers IK Hakarpspojkarna 43:59 +12:16 7:47
65 Jacob Lindstam OK Ravinen 44:45 +13:02 7:55
66 Xander Berger OK Pan-Kristianstad 45:00 +13:17 7:57
67 Fredrik Edén IFK Göteborg 45:04 +13:21 7:58
68 Oscar Vångell Ärla IF 45:10 +13:27 7:59
69 Andreas Johansson Göteborg-Majorna OK 46:34 +14:51 8:14
70 Shestakov Pavel Koovee 47:22 +15:39 8:23
71 Fredrik Mattsson OK Kåre 47:44 +16:01 8:26
72 Christian Tingström Göteborg-Majorna OK 49:06 +17:23 8:41
Anton Tynong Ärla IF ej godkänd
Nils Spetz Ulricehamns OK ej godkänd
Hans Petter Mathisen NTNUI ej godkänd
Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd
Raffael Huber Göteborg-Majorna OK ej godkänd
Baptiste Rollier Kristiansand OK ej godkänd
Oskar Sjöberg OK Linné ej start
Morten Jarvis Westergård Järla Orientering ej start

D20 Elit

4 040 m, 93 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sandrine Müller Lillomarka OL 30:13 7:28
2 Johanna Öberg Ryda SK 30:53 +0:40 7:38
3 Sara Hagström Falköpings AIK OK 30:57 +0:44 7:39
4 Andrea Svensson OK Tisaren 31:20 +1:07 7:45
5 Pihla Otsamo Helsingin Suunnistajat 31:28 +1:15 7:47
6 Miri Thrane Ødum OK Pan Århus 31:30 +1:17 7:47
7 Sigrid Alexandersen Fossum IF 32:18 +2:05 7:59
8 Jeanette Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 32:26 +2:13 8:01
9 Paula Gross Helsingin Suunnistajat 33:12 +2:59 8:13
10 Evine Westli Andersen Løten o-lag 33:18 +3:05 8:14
11 Frida Sæther Freidig 33:29 +3:16 8:17
12 Synnøve Bråten Vegårshei IL 33:37 +3:24 8:19
13 Emma Bjessmo IFK Lidingö SOK 33:49 +3:36 8:22
14 Hanna Müller Leksands OK 33:53 +3:40 8:23
15 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 33:56 +3:43 8:23
16 Eirin Svanøe-Hafstad Frol IL 34:01 +3:48 8:25
17 Karen Oline Kolstad Freidig 34:11 +3:58 8:27
18 Amanda Falck Weber Eksjö SOK 34:26 +4:13 8:31
19 Pim Hedberg OK Skogsfalken 34:38 +4:25 8:34
20 Johanna Sjölund Sundsvalls OK 34:44 +4:31 8:35
21 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK 34:50 +4:37 8:37
22 Amanda Blennow Falköpings AIK OK 34:56 +4:43 8:38
23 Niina Hulkkonen SK Uusi 34:59 +4:46 8:39
24 Moa Pettersson OK Dacke 35:25 +5:12 8:45
25 Maria Dragowska OK!Sport 35:44 +5:31 8:50
26 Stina Nilsson Umeå OK 35:49 +5:36 8:51
27 Magdalena Vande Voorde Tullinge SK 36:02 +5:49 8:55
28 Fanny Asketun OK Roxen 36:05 +5:52 8:55
29 Moa Svensson IK Hakarpspojkarna 36:15 +6:02 8:58
30 Kerstin Ullmann OL Biel Seeland 36:17 +6:04 8:58
31 Louise Lundgren Växjö OK 36:18 +6:05 8:59
32 Sanna Skoog Södertälje-Nykvarn OF 36:35 +6:22 9:03
33 Hanna Gustavsson OK Tyr 36:42 +6:29 9:05
34 Malin Widén Uddevalla OK 36:50 +6:37 9:07
35 Klara Pålsson Sävedalens AIK 36:51 +6:38 9:07
36 Märta Berggren OK Kolmården 37:06 +6:53 9:10
37 Johanna Viilo Tampereen Pyrintö 37:09 +6:56 9:11
38 Erica Pettersson IFK Göteborg 37:21 +7:08 9:14
39 Filippa Johansson Jönköpings OK 37:30 +7:17 9:16
40 Isabel Salén IFK Mora OK 37:32 +7:19 9:17
40 Hedwig Haas Sundsvalls OK 37:32 +7:19 9:17
42 Lisa Malmström GOIF Tjalve 38:03 +7:50 9:25
43 Hanna Korhonen OK Ravinen 38:04 +7:51 9:25
44 Caroline Lindelöw Härlövs IF 38:09 +7:56 9:26
45 Carina Polzer OK Oachkatzlschwoaf 38:10 +7:57 9:26
46 Josefine Kristiansson Trollhättans SOK 38:16 +8:03 9:28
47 Anika Gassner OK Oachkatzlschwoaf 38:23 +8:10 9:30
48 Matilda Martinsson Falkenbergs OK 38:41 +8:28 9:34
49 Marte Hoff Hagen Byåsen IL 38:42 +8:29 9:34
50 Brechbuehl Andrea OLG Stäfa 38:48 +8:35 9:36
51 Aleksandra Hornik OK Kolmården 38:51 +8:38 9:36
52 Elin Lindberg OK Djerf 38:59 +8:46 9:38
53 Mathilda Karlsson OK Rodhen 39:11 +8:58 9:41
54 Rebecka Hylander Nyköpings OK 39:29 +9:16 9:46
55 Amanda Johansson OK Dacke 39:31 +9:18 9:46
56 Kaja Bråten Løvald Asker SK 39:34 +9:21 9:47
57 Jutta Jussila Tampereen Pyrintö 39:38 +9:25 9:48
58 Karoline Sønsterudbråten Raumar Orientering 39:45 +9:32 9:50
59 Silje Arntzen Asker SK 39:48 +9:35 9:51
60 Ingrid Gulbrandsen Asker SK 39:52 +9:39 9:52
61 Moa Gustafsson Uddevalla OK 40:10 +9:57 9:56
62 Ellen Forsgren Forsa OK 40:17 +10:04 9:58
63 Anna Dowling Wellington Ranges 40:43 +10:30 10:04
64 Linnea Malmberg Stora Tuna OK 41:10 +10:57 10:11
65 Maja Enges Leksands OK 41:23 +11:10 10:14
66 Vanessa Fricker Stora Tuna OK 41:42 +11:29 10:19
67 Barbara Köhle OLG Stäfa 42:18 +12:05 10:28
68 Linnéa Andersson Bredaryds SOK 42:54 +12:41 10:37
69 Linnéa Hahne Insjöns IF OK 43:14 +13:01 10:42
70 Kristin Olovsson Rehns BK 43:24 +13:11 10:44
71 Sigrid Holmgren OK Renen 43:42 +13:29 10:49
72 Amelie Ekström OK Kåre 43:43 +13:30 10:49
73 Lucille Girard COTS 43:53 +13:40 10:51
74 Amalie Tripax CopenhagenO 44:14 +14:01 10:56
75 Josefine Höög Hagaby GOIF 44:59 +14:46 11:08
76 Ingvild Wang Lillomarka OL 45:06 +14:53 11:09
77 Nicola Blatchford Australia 45:29 +15:16 11:15
78 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 45:33 +15:20 11:16
79 Ellen Sarenmark Leksands OK 46:47 +16:34 11:34
79 Aina Edgren Trollhättans SOK 46:47 +16:34 11:34
81 Andrine Benjaminsen Lillomarka OL 46:54 +16:41 11:36
82 Ida Sundström OK Renen 48:02 +17:49 11:53
83 Lilja Österman Turun Suunnistajat 48:10 +17:57 11:55
84 Bethany Hanson Hertfordshire Orienteering Club HH 48:44 +18:31 12:03
85 Hanna Östenberg Eksjö SOK 50:59 +20:46 12:37
86 Ingeborg Ellegaard Melby Nydalens SK 51:08 +20:55 12:39
87 Emma Sundvall Järla Orientering 52:43 +22:30 13:02
88 Nelly Carlsson OK Pan-Kristianstad 53:19 +23:06 13:11
89 Martina Walch OK Oachkatzlschwoaf 53:45 +23:32 13:18
90 Maja L. Brinch CopenhagenO 57:22 +27:09 14:11
91 Ladina Rutz OLG Stäfa 59:34 +29:21 14:44
92 Clara Mannfolk Ulricehamns OK 1:03:20 +33:07 15:40
93 Natsuki Yamagishi NTA O tour 1:23:42 +53:29 20:43
Sara Wadman IFK Mora OK ej start
Caroline Gjøtterup OK Pan Århus ej start
Sara Tynong Tullinge SK ej start
Pia Blake Yukon OA ej start
Jessica Nilsson OK Tyr ej start
Helloworld Helloworld sunny ej start
Tilda Johansson OK Orion ej start
Hanna Eriksson IFK Mora OK återbud
Sophie Nilsson Hjärnarps GH OL återbud

H20 Elit

4 670 m, 109 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Erik Andersson OK Orion 27:56 5:58
2 Algirdas Bartkevicius OK Denseln 28:22 +0:26 6:04
3 Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat 28:48 +0:52 6:10
4 Björn Cederberg OK Pan-Kristianstad 29:15 +1:19 6:15
5 Emil Granqvist OK Ravinen 29:24 +1:28 6:17
6 Andreas Sølberg IFK Göteborg 29:25 +1:29 6:17
7 Filip Wadsten OK Landehof 29:44 +1:48 6:22
8 Jens Rönnols Täby OK 29:56 +2:00 6:24
9 Jonas Madslien Bakken NTNUI 30:08 +2:12 6:27
10 Martin Djerf IK Hakarpspojkarna 30:12 +2:16 6:28
11 Sven Hellmüller Fossum IF 30:18 +2:22 6:29
12 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 30:22 +2:26 6:30
13 William Pommer Stora Tuna OK 30:29 +2:33 6:31
14 Gustav Hindér OK Tisaren 30:30 +2:34 6:31
15 Erik Berzell Järla Orientering 30:31 +2:35 6:32
16 RIO Nicolas OrientExpress 42 30:32 +2:36 6:32
17 Sixten Walheim OK Rodhen 30:37 +2:41 6:33
18 Joakim Andén Södertälje-Nykvarn OF 30:38 +2:42 6:33
19 Noah Zbinden OLV Baselland 30:43 +2:47 6:34
19 Mathias Peter OK Hammaren 30:43 +2:47 6:34
21 Emil Øbro OK Orion 31:19 +3:23 6:42
21 Anders Felde Olaussen Halden SK 31:19 +3:23 6:42
23 Remo Ruch OK Kåre 31:22 +3:26 6:42
24 Arttu Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat 31:28 +3:32 6:44
25 Magnus Maag CopenhagenO 31:47 +3:51 6:48
26 Quentin Rauturier OK Hällen 31:53 +3:57 6:49
26 Elias Gemperli Thurgorienta 31:53 +3:57 6:49
28 Jan Brunner Södertälje-Nykvarn OF 31:54 +3:58 6:49
29 Niklas Sundqvist Tullinge SK 31:59 +4:03 6:50
30 Daniel Roos Attunda OK 32:15 +4:19 6:54
31 Aidan Dawson Australia 32:20 +4:24 6:55
32 Oskar Leinonen OK Kolmården 32:25 +4:29 6:56
33 Henry McNulty OK Linné 32:26 +4:30 6:56
34 Konstantin Serebryanitskii Rehns BK 32:52 +4:56 7:02
35 Matthias Groell OK Hammaren 32:56 +5:00 7:03
36 Arvid Henriksson Järla Orientering 33:25 +5:29 7:09
37 Johan Böni Göteborg-Majorna OK 33:48 +5:52 7:14
38 Arvid Våg IFK Göteborg 34:08 +6:12 7:18
39 Philip Persson OK Orion 34:10 +6:14 7:18
40 Carl Näslund Västerås SOK 34:14 +6:18 7:19
41 Aaro Ruohola MS Parma 34:18 +6:22 7:20
42 Heino Ollin Sävedalens AIK 34:23 +6:27 7:21
43 Riccardo Rancan OLG Pfaeffikon 34:36 +6:40 7:24
44 Fredrik Wigertz Långhundra IF 34:56 +7:00 7:28
45 Martin Hunhammar OK Ravinen 35:05 +7:09 7:30
46 Timon Schweizer OLV Baselland 35:07 +7:11 7:31
47 Alexander Bergstrom Ottawa OC 35:20 +7:24 7:33
48 Rein Mårdalen Freidig 35:33 +7:37 7:36
48 August Mikaelsson Västerås SOK 35:33 +7:37 7:36
50 Shamus Morrison Wellington OC 35:47 +7:51 7:39
51 Isak Langerak Järfälla OK 35:54 +7:58 7:41
52 Johan Söderlund Leksands OK 36:06 +8:10 7:43
53 Arnaud Perrin OK Denseln 36:19 +8:23 7:46
54 Matt Doyle Australia 36:23 +8:27 7:47
55 Oskar Lindqvist Sävedalens AIK 36:37 +8:41 7:50
56 Fredrik Persson Domnarvets GOIF 36:41 +8:45 7:51
57 Jesper Alfredsson OK Tyr 36:45 +8:49 7:52
58 Henrik Håkansson OK Kolmården 36:51 +8:55 7:53
59 Valentin Koziavin NiNo- Oteam 37:04 +9:08 7:56
60 Bertram Kopp Stannum CopenhagenO 37:05 +9:09 7:56
61 Henrik Eijsink Ås-NMBU Orientering 37:07 +9:11 7:56
62 Sebastian Baumann OLC Kapreolo 37:32 +9:36 8:02
63 Erland Kvisle Asker SK 37:38 +9:42 8:03
64 Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 37:47 +9:51 8:05
65 Lukas Meier OLC Kapreolo 37:50 +9:54 8:06
66 Filip Ivarsson OK Hammaren 38:13 +10:17 8:11
67 David Hector Snättringe SK 38:15 +10:19 8:11
68 Emil Tellsén OK Roxen 38:16 +10:20 8:11
69 Thomas Curiger OLC Kapreolo 38:35 +10:39 8:15
70 Samuel Hedlund Långhundra IF 38:42 +10:46 8:17
71 Aske Jepsen CopenhagenO 39:01 +11:05 8:21
72 Kevin Ståhl OK Hammaren 39:09 +11:13 8:22
73 Philipp Khlebnikov ANCO-Neuchâtel 39:10 +11:14 8:23
74 Fredrik Levin Svaide Roma SOK 39:22 +11:26 8:25
75 Karl Enges Attunda OK 39:25 +11:29 8:26
76 Apostol Atanasov Stora Tuna OK 39:28 +11:32 8:27
77 Mikkel Kaae-Nielsen CopenhagenO 39:49 +11:53 8:31
78 Henrik Eklund Växjö OK 39:55 +11:59 8:32
79 Quentin Mertenat CA Rosé 40:03 +12:07 8:34
80 Anton Hansson IK Hakarpspojkarna 40:22 +12:26 8:38
81 Martin Sklenar SKOB Bruntal 40:45 +12:49 8:43
82 Johannes Kuhlin Göteborg-Majorna OK 40:47 +12:51 8:43
83 Jooseppi Kalliokoski Ikaalisten Nouseva-Voima 40:53 +12:57 8:45
84 William Nilsson OK Södertörn 40:57 +13:01 8:46
85 Trevor Bray Yukon OA 40:59 +13:03 8:46
86 Dag Blandkjenn Kristiansand OK 41:04 +13:08 8:47
87 Emil Andersson Tullinge SK 41:12 +13:16 8:49
88 Niklas Metzger OLK Fricktal 41:47 +13:51 8:56
89 Archibald Soguel ANCO-Neuchâtel 42:23 +14:27 9:04
90 Anton Gumaelius Waxholms OK 42:43 +14:47 9:08
91 Emil Åberg Korsnäs IF OK 42:51 +14:55 9:10
92 Patrick Zbinden Leksands OK 43:00 +15:04 9:12
93 Albin Axelsson IK Hakarpspojkarna 43:24 +15:28 9:17
94 Magne Jutulstad NTNUI 46:54 +18:58 10:02
95 Matt Goodall North West Orienteering Club 47:16 +19:20 10:07
96 Vegard Jarvis Westergård Varegg Fleridrett 47:24 +19:28 10:08
97 Vetle Christiansen Raumar Orientering 47:31 +19:35 10:10
98 Sebastian Fleiss Berliner TSC 50:07 +22:11 10:43
99 Simon Martelius Attunda OK 55:12 +27:16 11:49
100 Gabriel Mathys OLG Bern 58:22 +30:26 12:29
101 Øyvind Wiggen Byåsen IL 58:37 +30:41 12:33
102 Patrick Krähenbühl OLV Langenthal 1:01:57 +34:01 13:15
103 Per Lindman Finspångs SOK 1:02:03 +34:07 13:17
Ashley Nankervis Australia ej godkänd
Morten Jørgensen Kristiansand OK ej godkänd
Thomas Knudsen OK Pan Århus ej godkänd
Felix Hartlieb Leibnitzer AC ej godkänd
Martin Herbert Täby OK ej godkänd
Are Smeland Nygårdseter Vegårshei IL ej godkänd
Sigur Heggedal Kongsberg OL ej start
Gaute Friestad Kristiansand OK ej start
Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö ej start
Nils Gumaelius Waxholms OK ej start
Martin Norrbom Sala OK ej start
Daniel Duhlbo IFK Mora OK ej start
Malthe Gaarsdal CopenhagenO ej start
Erik Hållström Gävle OK ej start
Johannes Eklöf IF Hallby SOK ej start
Mark Otto Berliner TSC ej start

D18 Elit

3 560 m, 109 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linnéa Golsäter Eksjö SOK 26:51 7:32
2 Line Cederberg Vänersborgs SK 27:21 +0:30 7:40
3 Marie Olaussen Fredrikstad SK 27:58 +1:07 7:51
4 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 28:15 +1:24 7:56
5 Hanna Hänström Täby OK 28:21 +1:30 7:57
6 Vilma Blennow Falköpings AIK OK 28:48 +1:57 8:05
7 Valérie Aebischer OLC Omström-Sense 28:53 +2:02 8:06
8 Hanna Hugosson Sundsvalls OK 28:56 +2:05 8:07
9 Sanna Fast Eksjö SOK 29:15 +2:24 8:12
10 Gabriella S Bergander Eksjö SOK 29:26 +2:35 8:16
11 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 29:27 +2:36 8:16
12 Ingeborg Eide Byåsen IL 29:42 +2:51 8:20
13 Elin Granstedt IK Hakarpspojkarna 29:52 +3:01 8:23
14 Tove Rönnbäck Visborgs OK 30:13 +3:22 8:29
14 Tilla Farnes Hennum Asker SK 30:13 +3:22 8:29
16 Gina Granstedt Halden SK 30:23 +3:32 8:32
17 Astrid Maag CopenhagenO 30:37 +3:46 8:36
18 Deborah Stadler OLG Galgenen 31:00 +4:09 8:42
19 Elvira Björklund Trollhättans SOK 31:31 +4:40 8:51
20 Alexandra Enlund IF Femman 31:36 +4:45 8:52
21 Noora Koskinen Hiisirasti 31:40 +4:49 8:53
22 Johanna Börjesson Eriksson Storviks IF 31:48 +4:57 8:55
23 Frida Junegard Tullinge SK 31:50 +4:59 8:56
24 Stina Nordin Sundsvalls OK 31:59 +5:08 8:59
25 Emilia Ståhlberg Espoon Suunta 32:00 +5:09 8:59
26 Lovisa Martinsson OK Tyr 32:06 +5:15 9:01
27 Elsa Andersson Bredaryds SOK 32:11 +5:20 9:02
28 Emma Arnesen Byåsen IL 32:20 +5:29 9:04
29 Vilma Annala Kangasala SK 32:23 +5:32 9:05
30 Märta Ransjö Zander OK Tyr 32:32 +5:41 9:08
31 Erica Edman Leksands OK 32:35 +5:44 9:09
31 Amanda Berggren Tullinge SK 32:35 +5:44 9:09
33 Line Laurantsen Varegg Fleridrett 32:50 +5:59 9:13
34 Heidi Plit Espoon Suunta 32:52 +6:01 9:13
35 Agnes Westerberg Trollhättans SOK 32:54 +6:03 9:14
36 Emma Pettersson OK Roxen 32:58 +6:07 9:15
37 Carolina Olsson Älvdalens IF OK 33:08 +6:17 9:18
38 Matilda Eriksson Västerbergslagens OL 33:18 +6:27 9:21
39 Agnes Jonsson CopenhagenO 33:26 +6:35 9:23
40 Marcia Mürner OLG St.Gallen/Appenzell 33:28 +6:37 9:24
41 Cecilie Andersen BOK 33:31 +6:40 9:24
42 Anni Valtonen MS Parma 33:44 +6:53 9:28
43 Julia Eriksson OK Kolmården 33:45 +6:54 9:28
44 Hanna Åberg OK Landehof 33:48 +6:57 9:29
45 Kajsa Mattsson OK Kåre 34:06 +7:15 9:34
46 Astrid Fiskum IL Tyrving 34:17 +7:26 9:37
46 Annie Önsten IK Hakarpspojkarna 34:17 +7:26 9:37
48 Isabel Bryant Cambridge Sports Union 34:19 +7:28 9:38
48 Elin Pettersson IFK Göteborg 34:19 +7:28 9:38
50 Elin Ransjö Zander OK Tyr 34:43 +7:52 9:45
51 Alice Axelsson IK Hakarpspojkarna 34:45 +7:54 9:45
52 Sandra Näslund Västerås SOK 34:48 +7:57 9:46
53 Klara Djerf Lerums SOK 35:05 +8:14 9:51
54 Sarah Persson OK Denseln 35:12 +8:21 9:53
54 Astrid Simonsson Sundbybergs IK 35:12 +8:21 9:53
56 Fanni Jauhojärvi Markussen Asker SK 35:14 +8:23 9:53
57 Annina Rancan OLG Pfaeffikon 35:32 +8:41 9:58
58 Nora Synnøve Woxholth Asker SK 35:51 +9:00 10:04
59 Zlata Malysheva Nord West 35:52 +9:01 10:04
60 Simone Fankhauser OLG Goldau 36:00 +9:09 10:06
61 Moa Hansson Bredaryds SOK 36:22 +9:31 10:12
62 Emma Hagrot Täby OK 36:29 +9:38 10:14
62 Tone Albrektsson OK Ravinen 36:29 +9:38 10:14
64 Line Sølberg OL Trollelg 36:38 +9:47 10:17
65 Lova Eveborn OK Roxen 36:46 +9:55 10:19
66 Elvira Sellgren Göteborg-Majorna OK 36:51 +10:00 10:21
67 Johanna Hagström Falköpings AIK OK 36:59 +10:08 10:23
68 Klara Yngvesson Umeå OK 37:14 +10:23 10:27
69 Malin Sandstad Freidig 37:19 +10:28 10:28
70 Inna Antikainen MS Parma 37:20 +10:29 10:29
71 Amelia Skalberg Bredaryds SOK 37:22 +10:31 10:29
71 Anna Karlström OK Linné 37:22 +10:31 10:29
73 Jennie Börjesson Eriksson Storviks IF 37:57 +11:06 10:39
74 Tova Olsson IK Hakarpspojkarna 38:04 +11:13 10:41
75 Emma Helmersson Västerås SOK 38:24 +11:33 10:47
76 Alice Rigby Cleveland Orienteering Klub 38:35 +11:44 10:50
77 Mirjam Dalén Sala OK 38:46 +11:55 10:53
78 Ellen Broman OK Roslagen 39:22 +12:31 11:03
79 Erika Duhlbo IFK Mora OK 39:26 +12:35 11:04
79 Ingrid Løvås Varegg Fleridrett 39:26 +12:35 11:04
81 Elin Johansson Finspångs SOK 39:39 +12:48 11:08
82 Rebecca Waldenfjord Järfälla OK 39:57 +13:06 11:13
83 Ksenia Penzina Nord West 40:05 +13:14 11:15
84 Agnes Spånér Göteborg-Majorna OK 40:09 +13:18 11:16
85 Silja Braendle OLG Stäfa 40:32 +13:41 11:23
86 Märta Skog Tullinge SK 40:45 +13:54 11:26
87 Sara Niva Laitasaaren Veto 40:52 +14:01 11:28
88 Sophia Björnlinger IK Hakarpspojkarna 41:01 +14:10 11:31
89 Jonna Halonen Fjärås AIK 41:03 +14:12 11:31
90 Kajsa Jungbjer Göteborg-Majorna OK 41:20 +14:29 11:36
91 Maëlle Beauvir Club Rennais de Course dorientation 41:22 +14:31 11:37
92 Saga Sander OK Milan 41:30 +14:39 11:39
93 Elin Lundqvist Nybro OK 41:54 +15:03 11:46
94 Moa Hedegård OK Kolmården 42:55 +16:04 12:03
95 Sonia Flückiger OLG Huttwil 43:01 +16:10 12:05
96 Moa Kuhlin Göteborg-Majorna OK 43:26 +16:35 12:12
97 Maria Eriksson Eds SK 44:14 +17:23 12:25
98 Kajsa Johansson Jönköpings OK 46:11 +19:20 12:58
99 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 46:34 +19:43 13:04
100 Siri Moholth Kongsberg OL 46:40 +19:49 13:06
101 Andrea Schuler OLG Goldau 48:50 +21:59 13:43
102 Tonje Aasheim Nymark Askøy O-Lag 48:51 +22:00 13:43
103 Margrethe Wisløff Asker SK 49:01 +22:10 13:46
104 Emma Sherwood FWOC 49:24 +22:33 13:52
105 Ella Wallinder Göteborg-Majorna OK 51:10 +24:19 14:22
106 Emma Bengtsson Årsunda IF 51:27 +24:36 14:27
107 Tanja Häfeli OLG Huttwil 51:44 +24:53 14:31
108 Emma Djerf Lerums SOK 54:59 +28:08 15:26
109 Fanny Güdel coolfr 59:14 +32:23 16:38
Caroline Løchting Thunberg OK Roslagen ej start
Ida-Marie Cederberg Pargas IF ej start
Romina Schweizer OLV Baselland ej start
Agnes Lundqvist Järfälla OK ej start
Ingrid Lundanes Emblem IL ej start
Amanda Rangert IK Hakarpspojkarna ej start
Johanna Henriksson Ärla IF ej start
Anniken Helland-Hansen IL Tyrving ej start
Oda Sikkeland IL Tyrving ej start
Ronja Björklund Bjursås OK återbud

H18 Elit

4 050 m, 116 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Isac von Krusenstierna OK Kåre 23:57 5:54
2 Simon Hector Snättringe SK 24:33 +0:36 6:03
3 Jonas Gustafsson OK Kåre 24:46 +0:49 6:06
4 Anton Forsberg Långhundra IF 25:13 +1:16 6:13
5 Henning Sjökvist Stora Tuna OK 25:37 +1:40 6:19
6 Victor Imark Tullinge SK 25:51 +1:54 6:22
7 Håkon Raadal Bjørlo Halden SK 26:11 +2:14 6:27
8 Florian Attinger OK Ravinen 26:27 +2:30 6:31
9 Ville Johansson OK Kolmården 26:36 +2:39 6:34
10 Mathieu Perrin Nature Orientation Saint Etienne 26:47 +2:50 6:36
11 Oliwer Lundberg OK Bävern 27:11 +3:14 6:42
12 Henrik Johannesson Ronneby OK 27:25 +3:28 6:46
13 Aaro Julkunen MS Parma 27:37 +3:40 6:49
14 Teemu Eerola Tampereen Pyrintö 27:41 +3:44 6:50
15 Emil Ljungemyr OK Kolmården 27:53 +3:56 6:53
16 Akseli Ruohola MS Parma 27:58 +4:01 6:54
17 Hugo Eriksson OK Nolaskogsarna 28:03 +4:06 6:55
18 Arvid Nord IK Hakarpspojkarna 28:05 +4:08 6:56
19 Lari Pernu Espoon Suunta 28:10 +4:13 6:57
20 Håvard Eidsmo Freidig 28:30 +4:33 7:02
21 Knut Aasheim Oppsal Orientering 28:32 +4:35 7:02
22 Filip Jacobsson Degerfors OK 28:35 +4:38 7:03
23 Simon Imark Tullinge SK 28:39 +4:42 7:04
24 Lucas Sundblad Eksjö SOK 28:40 +4:43 7:04
24 Timo Suter Eksjö SOK 28:40 +4:43 7:04
26 Olle Andersson Tullinge SK 28:43 +4:46 7:05
27 Mattis Hallberg IK Uven 28:44 +4:47 7:05
28 Håkon Østraat Sævareid Halden SK 28:45 +4:48 7:05
29 Olle Nilsson OK Linné 29:08 +5:11 7:11
30 Rafael Dobnik Eksjö SOK 29:15 +5:18 7:13
31 Eevert Toivonen Kangasala SK 29:20 +5:23 7:14
32 Albin Lillieström OK Roxen 29:24 +5:27 7:15
33 Elias Ekvall Trollhättans SOK 29:25 +5:28 7:15
34 Herman Ryen Martinsen Fredrikstad SK 29:28 +5:31 7:16
35 Jesper Svensk Stora Tuna OK 29:32 +5:35 7:17
35 Jesper Sjöblom Södertälje-Nykvarn OF 29:32 +5:35 7:17
37 Andrin Gründler Vaajakosken Terä 29:35 +5:38 7:18
38 Gjermund Tørnqvist Halden Nydalens SK 29:37 +5:40 7:18
38 Anders Haflan OL Tønsberg og Omegn 29:37 +5:40 7:18
40 Laurits Bidstrup Møller OK Pan Århus 29:38 +5:41 7:19
41 Eero Heinonen MS Parma 29:43 +5:46 7:20
42 Isak Prellner Skåneslättens OL 29:51 +5:54 7:22
43 Pascal Buchs ANCO-Neuchâtel 29:52 +5:55 7:22
44 Johan Olson IK Uven 29:55 +5:58 7:23
45 Peter Nordbrøden Halden SK 30:04 +6:07 7:25
46 Manuel Walss OLV Luzern 30:08 +6:11 7:26
47 Tommy Hayes Auckland OC 30:11 +6:14 7:27
48 Rune Østergaard CopenhagenO 30:13 +6:16 7:27
49 Hugo Dahlberg Haninge SOK 30:18 +6:21 7:28
50 Hallvard Arntzen Foss Sandefjord OK 30:32 +6:35 7:32
51 Olle Josarp FK Friskus-Varberg 30:39 +6:42 7:34
52 Ollipekka Heikkilä Lynx 30:56 +6:59 7:38
53 Nick Gebert OLK Wiggertal 31:04 +7:07 7:40
54 Simon Larsson OK Hällen 31:26 +7:29 7:45
55 Ulrik Astrup Arnesen Heming Orientering 31:42 +7:45 7:49
56 Daniel Carlson Bjernald OK Linné 31:48 +7:51 7:51
56 Tom Campbell Lustens OK 31:48 +7:51 7:51
58 Aleksi Sorsa Espoon Suunta 31:52 +7:55 7:52
59 Simon Schuster Vallentuna-Össeby OL 32:00 +8:03 7:54
59 Oskar Lind Eksjö SOK 32:00 +8:03 7:54
61 Alvar Palmen Espoon Suunta 32:02 +8:05 7:54
62 Benjamin Walti OLK Argus 32:04 +8:07 7:55
63 Johan Lindbjerg Skovbæk CopenhagenO 32:10 +8:13 7:56
64 Aidan Rigby Cleveland Orienteering Klub 32:21 +8:24 7:59
65 Albin Andersson OK Ravinen 32:23 +8:26 7:59
66 Ivar Jevne Arnesen Hamar OK 32:33 +8:36 8:02
67 Vegard Gulbrandsen Asker SK 32:37 +8:40 8:03
68 Ole Kostøl Kristiansand OK 33:11 +9:14 8:11
68 Johannes Ridefelt OK Linné 33:11 +9:14 8:11
70 Valtteri Heikkinen Vehkalahden Veikot 33:16 +9:19 8:12
71 Robin Salén Bergnäsets AIK 33:17 +9:20 8:13
72 Olav Remmen OL Trollelg 33:33 +9:36 8:17
73 Johan Wehlin Skogspojkarnas OK 33:49 +9:52 8:20
74 Alexander Wiklund Finspångs SOK 34:17 +10:20 8:27
75 Fabian Steen OK Enen 34:28 +10:31 8:30
76 Juha Rauhala Espoon Suunta 34:31 +10:34 8:31
76 Rasmus Lundberg OK Bävern 34:31 +10:34 8:31
78 Nicolas Müller OLG Thun 34:39 +10:42 8:33
79 Torkel Reinhartsen Kristiansand OK 34:40 +10:43 8:33
80 André Andersson Västerbergslagens OL 35:00 +11:03 8:38
81 Sergey Krasilnikov Nord West 35:20 +11:23 8:43
82 Devon Beckman Hawkes Bay Orienteering Club 35:29 +11:32 8:45
83 Fredrik Johansson OK Nackhe 35:30 +11:33 8:45
84 Eric Rosjö Jönköpings OK 35:51 +11:54 8:51
85 Lukas Deininger IFK Mora OK 35:59 +12:02 8:53
86 Jakob Fransson OK Milan 36:05 +12:08 8:54
87 Gustaf Sundbüe OK Hällen 36:09 +12:12 8:55
88 Silvan Ullmann OL Biel Seeland 36:20 +12:23 8:58
89 Erlend Kvittum Nytrøen Tynset IF 36:30 +12:33 9:00
90 Sturla Frydenlund IF Sturla 36:49 +12:52 9:05
91 Cyril Bucher OLV Hindelbank 37:49 +13:52 9:20
92 Christian Møller Aalborg OK 37:54 +13:57 9:21
93 Tim Franssen OLV Luzern 38:44 +14:47 9:33
94 Julius Molsen CopenhagenO 39:06 +15:09 9:39
95 Trygve Kristoffer Løvli Halden SK 39:31 +15:34 9:45
96 Filip Karlsson IF Hagen 40:26 +16:29 9:59
97 Andreas Uller Kils OK 40:41 +16:44 10:02
98 Asger Skytte Kirkegaard CopenhagenO 40:57 +17:00 10:06
99 Sverre Bang Støeng Hamar OK 41:59 +18:02 10:21
100 Rickard Djerf Tibro OK 42:03 +18:06 10:22
101 Noel Boos OLV Luzern 44:42 +20:45 11:02
102 Noah Howlett LOC 44:48 +20:51 11:03
103 Rasmus Damgaard Nielsen CopenhagenO 45:14 +21:17 11:10
104 Trygve Heggedal Kongsberg OL 46:10 +22:13 11:23
105 Erik Zeilon Skåneslättens OL 46:49 +22:52 11:33
106 Alex Carcas Interlopers 47:55 +23:58 11:49
107 Mathias Gløersen OL Tønsberg og Omegn 48:04 +24:07 11:52
108 Kjetil Mølnvik Freidig 49:18 +25:21 12:10
109 Veit Slodowski USV Jena 50:02 +26:05 12:21
110 Paul Flückiger ANCO-Neuchâtel 51:25 +27:28 12:41
111 Petter Vangen Lunåsmo Tynset IF 53:20 +29:23 13:10
112 Csaba Gerber Bussola OK 54:19 +30:22 13:24
113 Andrin Bieri OLG Pfaeffikon 1:00:06 +36:09 14:50
114 Erik Nielsen Orienteering Tarzo a.s.d. 1:07:13 +43:16 16:35
Carl Emil Schøier Kovsted CopenhagenO ej godkänd
Audun Heimdal Konnerud IL ej godkänd
Eivind Øfsthus Gravir Asker SK ej start
Kristian Nilsen Sandnes Emblem IL ej start
Erlend Nilsen Sandnes Emblem IL ej start
Otto Stuhlhofer OK Landehof ej start

D21 Elit 2

4 210 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elina Lammi Helsingin Suunnistajat 38:49 9:13
2 Sirkku Minkkinen Rajamäen Rykmentti 39:02 +0:13 9:16
3 Nicoline Friberg Klysner CopenhagenO 40:57 +2:08 9:43
4 Anna Gustafsson IFK Göteborg 41:33 +2:44 9:52
5 Tori Owen FWOC 44:19 +5:30 10:31
6 Emilia Hyvärinen Lahden Suunnistajat-37 47:46 +8:57 11:20
7 Maria Nordström Gävle OK 48:33 +9:44 11:31
8 Marte Fallbakken Berge NTNUI 49:21 +10:32 11:43
9 Frida Gustafsson IFK Göteborg 52:14 +13:25 12:24
Anja Arbter Eksjö SOK ej start

H21 Elit 2

5 000 m, 96 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Gustav Nordström Gävle OK 33:26 6:41
2 Lauri Nenonen Kalevan Rasti 33:29 +0:03 6:41
3 Jim Øystein Nybråten IL Tyrving 34:12 +0:46 6:50
4 Mikael Eliasson Göteborg-Majorna OK 34:25 +0:59 6:53
5 Simon Lundin Finspångs SOK 34:33 +1:07 6:54
6 Markus Hederskog IK Hakarpspojkarna 34:37 +1:11 6:55
7 Per Eklöf OK Milan 34:40 +1:14 6:56
8 Niklaus Rey Nyköpings OK 34:53 +1:27 6:58
9 Alexander Schwab OL Regio Olten 34:57 +1:31 6:59
10 Toby Scott OLV Steinberg 35:04 +1:38 7:00
11 Mattias Eriksson OK Denseln 35:21 +1:55 7:04
12 Mikael Andersson Linköpings OK 35:42 +2:16 7:08 Ladda ner rutt i gpx-format
13 Linus Rapp IFK Mora OK 35:50 +2:24 7:10
14 Alan Cherry Varegg Fleridrett 35:52 +2:26 7:10
15 Joakim Eliasson Göteborg-Majorna OK 35:56 +2:30 7:11
16 Rasmus Palmqvist Aslaksen Järfälla OK 36:07 +2:41 7:13
17 Ismael Röthlisberger OLG Suhr 36:54 +3:28 7:22
18 Martin Hammarberg Malungs OK Skogsmårdarna 36:56 +3:30 7:23
19 Marcus Berggren Nyköpings OK 37:08 +3:42 7:25
20 Térence Risse Nydalens SK 37:11 +3:45 7:26
21 Matthias Reiner OK Hammaren 37:13 +3:47 7:26
22 Petter Marki Erichsen Varegg Fleridrett 37:14 +3:48 7:26
23 Damian Konotopetz FWOC 37:15 +3:49 7:27
24 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 37:25 +3:59 7:29
25 Kristian Kannus Kangasala SK 37:26 +4:00 7:29
26 Mattias Karlsson Växjö OK 37:35 +4:09 7:31
27 Joel Nilsson IFK Göteborg 37:58 +4:32 7:35
28 Teemu Karjalainen Vaajakosken Terä 38:02 +4:36 7:36
29 Martin Jansson OK Rodhen 38:07 +4:41 7:37
30 Daniel Nilsson Nyköpings OK 38:12 +4:46 7:38
31 Daniel Netz IFK Göteborg 38:22 +4:56 7:40
31 Karl-Johan Westberg IFK Mora OK 38:22 +4:56 7:40
33 Michael Siemmeister Eksjö SOK 38:41 +5:15 7:44
34 Robbie Anderson Orienteering Canada 39:02 +5:36 7:48
35 Robert Johansson Täby OK 39:03 +5:37 7:48
36 Yves Aschwanden Stora Tuna OK 39:12 +5:46 7:50
37 Andrey Lamov IFK Mora OK 39:14 +5:48 7:50
38 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 39:15 +5:49 7:51
39 Mikael Pihel OK Tisaren 39:17 +5:51 7:51
40 Joakim Axelsson Trollhättans SOK 39:18 +5:52 7:51
41 Clement Demeuse Academy 2015 39:21 +5:55 7:52
41 Joël Borner OK Ravinen 39:21 +5:55 7:52
43 Henrik Sulz ASVÖ Österrike 39:23 +5:57 7:52
44 Simon Wenger OLG Bern 39:24 +5:58 7:52
44 Francois Joly OK Linné 39:24 +5:58 7:52
46 Anders Österlund Västerås SOK 39:27 +6:01 7:53
47 Simon Eklöv OK Linné 39:29 +6:03 7:53
48 Will Critchley Vaajakosken Terä 40:02 +6:36 8:00
49 Johan Wikström OK Tyr 40:09 +6:43 8:01
50 Jostein Kvakland Varegg Fleridrett 40:10 +6:44 8:02
51 Luca Zingg OL Amriswil 40:14 +6:48 8:02
52 Jonas Gründler Vaajakosken Terä 40:23 +6:57 8:04
53 John Persson IFK Göteborg 40:46 +7:20 8:09
54 Tristan Bloemen CO Liège 40:47 +7:21 8:09
55 Rico Hübscher OLK Argus 40:52 +7:26 8:10
56 Jesper Sjögren OK Kullingshof 40:53 +7:27 8:10
57 Rikard Pentonen IFK Göteborg 41:09 +7:43 8:13
58 Kristian Vad Horsens OK 41:11 +7:45 8:14
59 Tobias Svarer OK Esbjerg 41:24 +7:58 8:16
59 Magnus Nordström OK Älvsjö-Örby 41:24 +7:58 8:16
61 Hans Persson Gävle OK 41:32 +8:06 8:18
62 Lars Jakobsson Centrum OK 41:36 +8:10 8:19
63 Halvor Eid Nielsen NTNUI 41:47 +8:21 8:21
64 Jonas Falck Weber Eksjö SOK 41:48 +8:22 8:21
65 Håkan Pettersson OK Djerf 42:16 +8:50 8:27
66 Maxime Rauturier OK Hällen 42:38 +9:12 8:31
67 Magnus Johansson Kristiansand OK 42:56 +9:30 8:35
68 Yaşar İsmet Demiröz NEO DSK 43:13 +9:47 8:38
69 Henrik Rindom OK Pan Århus 43:30 +10:04 8:42
70 Andreas Nilsson Markaryds FK 43:54 +10:28 8:46
71 Andreas Bergander Eksjö SOK 44:07 +10:41 8:49
72 Marvin Goericke Berliner TSC 44:09 +10:43 8:49
73 Yannis Güdel CA Rosé 44:23 +10:57 8:52
74 Jeff Teutsch Orienteering Canada 44:35 +11:09 8:55
75 Sven Klein OLG Pfaeffikon 45:08 +11:42 9:01
76 Pascal Haas OLG Schaffhausen 47:10 +13:44 9:26
77 Øyvind Macody Lund Varegg Fleridrett 48:14 +14:48 9:38
78 Magnus Björk OK Rodhen 48:17 +14:51 9:39
79 Carl Eilert Macody Lund Varegg Fleridrett 51:39 +18:13 10:19
80 Duncan Morrison Hawkes Bay Orienteering Club 52:36 +19:10 10:31
81 Baptiste Girard OK Ravinen 52:41 +19:15 10:32
82 Dominik Haas OLG Schaffhausen 53:32 +20:06 10:42
83 Simon Rüegg OLG St.Gallen/Appenzell 54:33 +21:07 10:54
84 Rasmus Skovhede Hviid Søllerød OK 54:49 +21:23 10:57
85 Tomas Holmberg OK Södertörn 56:19 +22:53 11:15
86 Siu Tung Hui HKOXCC 57:08 +23:42 11:25
87 Daniel Henggeler Björnbär OK 1:00:28 +27:02 12:05
88 Sam Choi Lam HKOXCC 1:02:37 +29:11 12:31
89 Matthias Poell ASVÖ Österrike 1:04:32 +31:06 12:54
90 Johannes Zechner ASVÖ Österrike 1:07:18 +33:52 13:27
91 Fabian Ringli OLG Schaffhausen 1:13:17 +39:51 14:39
92 Gerald Yip HKOXCC 1:14:06 +40:40 14:49
93 Lars Bukkehave OK Sorø 1:14:14 +40:48 14:50
94 Dieter Wolf ULUS REISEWELT 1:16:49 +43:23 15:21
Anders Johansson Rehns BK ej godkänd
Fabian Wennerberg Varegg Fleridrett ej godkänd
Jakob Pauser OK Hammaren ej start
Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad ej start
Raúl Ferra KFUM Örebro OK ej start
TingWei Ke Taiwan Junior Orienteering Club ej start
Björn Hellrup Helsingborgs SOK ej start
Olle Kalered OK Denseln ej start
Josep Morla C.d.p.o ej start
Yen Lung Chen Taiwan Junior Orienteering Club ej start

D20 Elit 2

3 660 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Miti LE CAm Club Rennais de Course dorientation 49:31 13:31

H20 Elit 2

4 130 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Andreas Zeijlon OK Hällen 30:42 7:26
2 Jonas Carlsson Sundbybergs IK 32:59 +2:17 7:59
3 Måns Hellgren OK Södertörn 33:51 +3:09 8:11
4 Anton Nilsson Umeå OK 34:27 +3:45 8:20
5 Johan Ivarsson OK Kullingshof 34:44 +4:02 8:24
6 Johan Eklund Växjö OK 36:13 +5:31 8:46
7 Carl Rämmal Lunds OK 36:17 +5:35 8:47
8 David Svensson Skåneslättens OL 37:24 +6:42 9:03
9 Tom Drygalski Academy 2015 38:07 +7:25 9:13
10 Florian Pasda USV Jena 38:48 +8:06 9:23
11 Viktor Gammeljord OK Snab 39:52 +9:10 9:39
12 Sarawut Atsattru CA Rosé 41:01 +10:19 9:55
13 Oscar Renberg Sävedalens AIK 41:39 +10:57 10:05
14 Lars Beglinger OLG Murten 44:33 +13:51 10:47
15 Ola Keiserås IL Leik 45:11 +14:29 10:56
16 Markus Nordmark Nässjö OK 45:33 +14:51 11:01
17 Einar Lofthus Hamar OK 47:43 +17:01 11:33
18 Brage Hellen TIF Viking 55:14 +24:32 13:22
Anton Blomdahl Tullinge SK ej start
Albin Bergkvist OK Kåre ej start

D18 Elit 2

3 490 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kristin Helland-Hansen IL Tyrving 30:36 8:46
2 Ida Torbiörnsson Järla Orientering 33:10 +2:34 9:30
3 Josefine Andersson OK Renen 34:43 +4:07 9:56
4 Ebba Envall IK Hakarpspojkarna 34:54 +4:18 10:00
5 Malin Nyman OK Tyr 37:20 +6:44 10:41
6 Mimmi Dahlberg Bredaryds SOK 37:32 +6:56 10:45
7 Alice Frost OK Roslagen 37:49 +7:13 10:50
8 Agnes Berglund Ulricehamns OK 38:42 +8:06 11:05
9 Emilia Östlund OK Kolmården 38:45 +8:09 11:06
10 Klara Elmblad Bredaryds SOK 39:00 +8:24 11:10
11 Emma Bergman OK Tyr 39:03 +8:27 11:11
12 Klara Mandahl OK Linné 39:12 +8:36 11:13
13 Stina Eriksson Jönköpings OK 40:51 +10:15 11:42
14 Zoe Dowling Wellington Ranges 40:53 +10:17 11:42
15 Mathilda Högberg Söders-Tyresö 41:03 +10:27 11:45
16 Erica Eriksson Hjärnarps GH OL 41:12 +10:36 11:48
17 Elin Posch Jönköpings OK 41:22 +10:46 11:51
18 Julia Frejd OK Ravinen 41:43 +11:07 11:57
19 Ebba Leickt Tullinge SK 41:48 +11:12 11:58
19 Wilma Jansson Vänersborgs SK 41:48 +11:12 11:58
21 Hanna Röstin Söders-Tyresö 43:11 +12:35 12:22
22 Emma Kindbom IF Hagen 43:28 +12:52 12:27
23 Linnea Gustafsson OK Gynge 44:06 +13:30 12:38
24 Anna Korgavina Nord West 44:12 +13:36 12:39
25 Madelene Axelsson Härlövs IF 44:44 +14:08 12:49
26 Freja Vredin IFK Umeå 44:49 +14:13 12:50
27 Hanne-Line Ekström MS Parma 45:39 +15:03 13:04
28 Marit Melby Jacobsen Lardal OL 45:50 +15:14 13:07
29 Frida Krohn Östersunds OK 45:53 +15:17 13:08
30 Signe Rosendahl OK Renen 48:23 +17:47 13:51
31 Anniina Aaltonen MS Parma 49:05 +18:29 14:03
32 Karin Hagwall Lunds OK 49:17 +18:41 14:07
33 Cecilia Rämmal Lunds OK 50:33 +19:57 14:29
34 Lina Pålsson Kungälvs OK 50:52 +20:16 14:34
Olivia Nyman Vänersborgs SK ej godkänd
Csenge Gerber Bussola OK ej start
Fanny Andersson Göteborg-Majorna OK ej start
Hanna Tynong Tullinge SK ej start
Matilda Arborelius Hjärnarps GH OL ej start
Ebba Jansson Söders-Tyresö ej start
Ellen Myrskog IK Kronan ej start

H18 Elit 2

3 810 m, 98 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 26:51 7:02
2 Lukas Lundgren Växjö OK 28:27 +1:36 7:28
3 Eero Jalli MS Parma 28:58 +2:07 7:36
4 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 29:09 +2:18 7:39
5 Jonas Eriksson Stora Tuna OK 29:16 +2:25 7:40
6 Albin Claesson Sävedalens AIK 29:46 +2:55 7:48
7 Waldemar Andersson OK Roslagen 29:59 +3:08 7:52
8 Mattias Perneby IFK Lidingö SOK 30:07 +3:16 7:54
9 Viktor Janrik Bromma-Vällingby SOK 30:37 +3:46 8:02
10 Ola Andersson Stigmännen Karlshamns OK 30:46 +3:55 8:04
11 Viktor Wohlgemuth OK Ravinen 30:59 +4:08 8:07
12 Eric Löfqvist OK Njudung 31:25 +4:34 8:14
13 Jonas Hammarskiöld OK Skogsfalken 31:45 +4:54 8:20
14 Pierre Martinez OK Södertörn 31:57 +5:06 8:23
15 Adam Segerslätt Skåneslättens OL 32:03 +5:12 8:24
16 Arvid Claesson Jönköpings OK 32:07 +5:16 8:25
17 Tobia Berger OLV Baselland 32:35 +5:44 8:33
18 Adam Tellsén OK Roxen 32:36 +5:45 8:33
19 Even Lindstad Børresen Hamar OK 32:58 +6:07 8:39
20 Viktor Wassén Vänersborgs SK 33:13 +6:22 8:43
20 Oscar Sundlöf Sundsvalls OK 33:13 +6:22 8:43
22 Nils Henriksson Bergnäsets AIK 33:42 +6:51 8:50
23 Erik Olsson Gävle OK 33:52 +7:01 8:53
24 Daniel Andersson OK Löftan 33:56 +7:05 8:54
25 Johan Ryding Södertälje-Nykvarn OF 34:02 +7:11 8:55
26 Linus Backlund OK Södertörn 34:15 +7:24 8:59
27 Joris Hochstetter USV Jena 34:20 +7:29 9:00
28 Are Wigaard Oppsal Orientering 34:45 +7:54 9:07
29 Fritjof Axelsson FK Göingarna 34:48 +7:57 9:08
30 Bobby Brahm Långhundra IF 34:53 +8:02 9:09
31 Jacob Eriksson KFUM Örebro OK 35:06 +8:15 9:12
32 Pontus Erlandsson SOK Viljan 35:12 +8:21 9:14
33 Ludvig Andreas Rødnes Oppsal Orientering 35:19 +8:28 9:16
34 Sondre Damm TIF Viking 35:22 +8:31 9:16
35 Oskar Öqvist Bergnäsets AIK 36:00 +9:09 9:26
36 Andreas Persson OK Hammaren 36:04 +9:13 9:27
37 Joakim Skärlén Haninge SOK 36:06 +9:15 9:28
38 Nils Grip Kalmar OK 36:07 +9:16 9:28
39 Brage Jørum Byåsen IL 36:18 +9:27 9:31
40 Olle Hansson OK Roxen 36:34 +9:43 9:35
41 Martin Mörsell OK Kåre 36:36 +9:45 9:36
42 Tuve Möller OK Linné 36:37 +9:46 9:36
43 Joakim Ståhl Järbo OK 36:46 +9:55 9:39
44 Lars Olovsson Rehns BK 36:47 +9:56 9:39
45 Edvin Andersson OK Norrvirdarna 37:02 +10:11 9:43
46 Simon Runefors Växjö OK 37:17 +10:26 9:47
47 Paul Pasda USV Jena 37:39 +10:48 9:52
48 Jens Christian Gammeljord OK Snab 37:43 +10:52 9:53
49 Jørgen Vister Indre Østfold OK 37:45 +10:54 9:54
49 Henrik Hamrefors Västerås SOK 37:45 +10:54 9:54
51 Jesper Lindahl OK Trian 37:58 +11:07 9:57
51 Eric Danielsson OK Kåre 37:58 +11:07 9:57
53 Olle Skog Tullinge SK 38:02 +11:11 9:58
54 Christopher Wilestedt Attunda OK 38:06 +11:15 10:00
55 Mårten Olsson Gävle OK 38:16 +11:25 10:02
56 Dusan Slama ATU Kosice 38:41 +11:50 10:09
57 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 39:04 +12:13 10:15
58 David Risberg Kils OK 39:07 +12:16 10:16
59 David Levin Svaide Roma SOK 39:12 +12:21 10:17
60 Erik Hansson Härnösands OK 39:28 +12:37 10:21
61 Jonas Toftered IF Rigor 39:32 +12:41 10:22
62 Lukas Eveborn OK Roxen 39:48 +12:57 10:26
63 Ole Wanvik Haugen Stjørdals-Blink Orientering 39:51 +13:00 10:27
64 Nils Wärnsberg Eksjö SOK 40:11 +13:20 10:32
65 Gustav Ögren Korsnäs IF OK 40:17 +13:26 10:34
66 Jesper Vikman OK Nolaskogsarna 40:38 +13:47 10:39
67 Christian Redtzer Attunda OK 40:47 +13:56 10:42
67 Isac Johansson Sol Tranås 40:47 +13:56 10:42
69 Egil Morast Haninge SOK 41:00 +14:09 10:45
70 Åsmund Aamodt Resell Nydalens SK 41:20 +14:29 10:50
71 Marcus Beckius OK Tyr 41:48 +14:57 10:58
72 Pontus Lindblom OK Roxen 41:58 +15:07 11:00
73 Martin Persson Årsunda IF 42:17 +15:26 11:05
74 John Gunnarsson Surahammars SOK 42:29 +15:38 11:09
75 Johan Gustafsson OK Tyr 42:40 +15:49 11:11
76 Albin Larsson Katrineholms OK 42:47 +15:56 11:13
77 Elmeri Toivanen Kouvolan Suunnistajat 43:30 +16:39 11:25
78 Daniil Kashin Nord West 43:34 +16:43 11:26
79 Johan Persson OK Österåker 44:05 +17:14 11:34
79 Oscar Wiberg Järla Orientering 44:05 +17:14 11:34
81 Johan Lamm Frölunda OL 44:46 +17:55 11:44
82 Philip Edvardsson Eksjö SOK 44:47 +17:56 11:45
83 Robin Beglinger OLG Murten 45:37 +18:46 11:58
84 Martin Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 46:29 +19:38 12:12
85 Arvid Linder OK Hällen 46:35 +19:44 12:13
86 Axel Jutterström IFK Mora OK 47:43 +20:52 12:31
87 Alexander Hörnquist Örnsköldsviks OK 48:12 +21:21 12:39
88 Stéphane Wathelet CO Liège 48:38 +21:47 12:45
89 Jakob Höst Hjärnarps GH OL 49:41 +22:50 13:02
90 Erik Nallgård Västerås SOK 50:36 +23:45 13:16
91 Ludvig Sandahl Järla Orientering 51:57 +25:06 13:38
92 Erik Tuuri Bergnäsets AIK 57:32 +30:41 15:06
93 Fredrik Moe Sandefjord OK 1:03:27 +36:36 16:39
94 Joona Parjanen MS Parma 1:10:54 +44:03 18:36
Viktor Skoog Kils OK ej godkänd
Tim Olsson Brattås CK ej godkänd
Martin Särnbrink OK Tisaren ej godkänd
Jonas Unsgård IL Leik ej godkänd
Adam Lilja OK Enen ej start
Hallvard Seim Grøvlen OL Trollelg ej start
Sixten Hillerhag IFK Lidingö SOK ej start

D21

3 500 m, 151 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linda Lindkvist Leksands OK 27:52 7:57
2 Samantha Saeger OK Linné 28:12 +0:20 8:03
3 Kristin Skaar Ryda SK 28:17 +0:25 8:04
4 Kate Morrison OK Linné 28:29 +0:37 8:08
5 Sofia Salomonsson Linköpings OK 28:47 +0:55 8:13
6 Sara Bengtsson Sävedalens AIK 29:10 +1:18 8:20
7 Malin Leandersson OK Tyr 29:16 +1:24 8:21
7 Johanna Erlandsson Stora Tuna OK 29:16 +1:24 8:21
9 Elin Hamrefors Sävedalens AIK 29:34 +1:42 8:26
10 My Westlund OK Tyr 29:37 +1:45 8:27
11 Elin Svensson IK Hakarpspojkarna 29:40 +1:48 8:28
12 Anna Wehlin Skogspojkarnas OK 29:41 +1:49 8:28
13 Amanda Hansson Bredaryds SOK 29:51 +1:59 8:31
14 Kajsa Hammarström Linköpings OK 30:01 +2:09 8:34
15 Johanna Larsson Köping-Kolsva OK 30:11 +2:19 8:37
16 Gry Granstedt NTNUI 30:28 +2:36 8:42
17 Julia Olsson Uddevalla OK 30:31 +2:39 8:43
18 Jenny Björk OK Denseln 30:35 +2:43 8:44
19 Linnéa Johnsson OK Nackhe 30:42 +2:50 8:46
20 Sara Jonsson OK Orion 30:45 +2:53 8:47
21 Ida Dalhammer OK Roxen 30:47 +2:55 8:47
22 Lydia Martinsson OK Tyr 30:58 +3:06 8:50
23 Sofie Gustavsson OK Tyr 31:03 +3:11 8:52
24 Malin Welén Köping-Kolsva OK 31:19 +3:27 8:56
25 Tatyana Bevza Nord West 31:29 +3:37 8:59
26 Carolin Svensson Haninge SOK 31:43 +3:51 9:03
27 Ida Willén Östersunds OK 31:50 +3:58 9:05
28 Eva Öhlund Ulricehamns OK 32:07 +4:15 9:10
29 Lovisa Onsbring Gustafson Ärla IF 32:11 +4:19 9:11
30 Jaana Pulkkinen Ylistaron Kilpa-Veljet 32:21 +4:29 9:14
31 Hanna Eriksson OK Denseln 32:25 +4:33 9:15
32 Linn Bylars Forsa OK 32:26 +4:34 9:16
33 Sofie Landqvist Köping-Kolsva OK 32:30 +4:38 9:17
34 Kerria Challandes ANCO-Neuchâtel 32:32 +4:40 9:17
35 Sofia Lönnkvist Tullinge SK 32:36 +4:44 9:18
36 Linnea Börjars Centrum OK 32:39 +4:47 9:19
37 Renee Beveridge North West Orienteering Club 32:46 +4:54 9:21
38 Hannah Culberg US Orienteering 32:55 +5:03 9:24
39 Jenny Eriksson OK Kåre 32:57 +5:05 9:24
40 Frida Forsberg OK Ravinen 33:21 +5:29 9:31
41 Madeleine Dahlin Kovlands IF 33:22 +5:30 9:32
42 Lone Malmgren Gjø-Vard OL 33:25 +5:33 9:32
43 Lina Samor Lerums SOK 33:26 +5:34 9:33
44 Maria Brodin Fossum IF 33:44 +5:52 9:38
45 Minna Saarinen Koovee 33:46 +5:54 9:38
46 Frida Andersson OK Orion 33:49 +5:57 9:39
47 Ellen Larsson IF Hagen 34:02 +6:10 9:43
48 Bodil Halvarsson Göteborg-Majorna OK 34:05 +6:13 9:44
49 Siri Jeppsson Södertälje-Nykvarn OF 34:06 +6:14 9:44
50 Elin Eriksson Västvärmlands OK 34:09 +6:17 9:45
51 Karin E Gustafsson Hagaby GOIF 34:15 +6:23 9:47
51 Lisa Kalered OK Denseln 34:15 +6:23 9:47
53 Britt Ingunn Nydal NTNUI 34:17 +6:25 9:47
54 Lisa Samor Tjällmo-Godegårds OK 34:50 +6:58 9:57
55 Viktoria Helmersson OK Ravinen 34:51 +6:59 9:57
56 Marie Rönnestrand Frösö IF 34:53 +7:01 9:58
56 Sara Lundsten Sundsvalls OK 34:53 +7:01 9:58
58 Erika Lindqvist Sävedalens AIK 34:55 +7:03 9:58
59 Karin Fägerlind Centrum OK 34:56 +7:04 9:58
60 Sandra Karlsson Bierfeldt Ärla IF 35:00 +7:08 10:00
61 Julia Lundquist Nybro OK 35:08 +7:16 10:02
62 Barbara Schönenberger OL Regio Wil 35:12 +7:20 10:03
63 Ylva Sunesson OK Alehof 35:26 +7:34 10:07
64 Malin Jacobson OK Tor 35:39 +7:47 10:11
65 Lovisa Mannfolk Ulricehamns OK 35:50 +7:58 10:14
66 Heike Torggler Sportclub Meran 35:52 +8:00 10:14
67 Sara Schmidt Trollhättans SOK 36:03 +8:11 10:18
68 Maria Eriksson Västvärmlands OK 36:05 +8:13 10:18
69 Lisa Pettersson OK Dacke 36:19 +8:27 10:22
70 Anaïs Cattin ANCO-Neuchâtel 36:24 +8:32 10:24
71 Amanda Claesson Sävedalens AIK 36:30 +8:38 10:25
72 Frida Danielsson Västerås SOK 36:31 +8:39 10:26
73 Bjørg Granly NTNUI 36:51 +8:59 10:31
74 Alexandra Khlebnikova ANCO-Neuchâtel 36:52 +9:00 10:32
75 Emilia Henrysson Tibro OK 37:10 +9:18 10:37
76 Anna Olsson Tibro OK 37:12 +9:20 10:37
77 Eva Gustafsson Hagaby GOIF 37:15 +9:23 10:38
78 Anna Håkansson Linköpings OK 37:19 +9:27 10:39
79 Jenny Gullqvist Västvärmlands OK 37:21 +9:29 10:40
80 Therese Larsson OK Kroppefjäll 37:46 +9:54 10:47
81 Lisa Palm Sävedalens AIK 37:55 +10:03 10:50
82 Frida Volden Kongsberg OL 37:57 +10:05 10:50
83 Lina Lång Stora Tuna OK 38:01 +10:09 10:51
84 Agnes Adolfsson Eksjö SOK 38:10 +10:18 10:54
85 Lovisa Falk Hagaby GOIF 38:16 +10:24 10:56
86 Lisa Westerberg OK Milan 38:28 +10:36 10:59
87 Mary Fleming Australia 38:33 +10:41 11:00
87 Pernilla Olsson Skåneslättens OL 38:33 +10:41 11:00
89 Andrea Wickbom Vittjärvs IK 38:39 +10:47 11:02
90 Live Bredholt Jørgensen NTNUI 38:53 +11:01 11:06
91 Evelina Christoffersson OK Renen 38:56 +11:04 11:07
92 Johanna Sanderi IFK Lidingö SOK 39:00 +11:08 11:08
93 Sofie Pettersson Ulricehamns OK 39:02 +11:10 11:09
94 Moa Kjellstrand Centrum OK 39:37 +11:45 11:19
95 Maria Schmiterlöw Hjobygdens OK 39:41 +11:49 11:20
95 Frida Strömgård Uddevalla OK 39:41 +11:49 11:20
97 Filippa Spånér Sävedalens AIK 39:44 +11:52 11:21
98 Susanna Forsell Motala AIF OL 39:47 +11:55 11:22
99 Lotta Falk Göteborg-Majorna OK 40:04 +12:12 11:26
99 Madeleine Attfors Sävedalens AIK 40:04 +12:12 11:26
101 Linn Axelsson Ärla IF 40:24 +12:32 11:32
102 Dora Szerencsi Järla Orientering 40:52 +13:00 11:40
103 Sofie Svensson Björkfors GOIF 41:17 +13:25 11:47
104 Marion Risse CA Rosé 41:22 +13:30 11:49
105 Marthe Gløersen OL Tønsberg og Omegn 41:29 +13:37 11:51
106 Maria Bois Leksands OK 41:44 +13:52 11:55
107 Nina Jeanette Tollehaug Eiker OL 41:54 +14:02 11:58
108 Elin Dölerud Göteborg-Majorna OK 42:22 +14:30 12:06
109 Karolina Nygren Skogspojkarnas OK 42:31 +14:39 12:08
110 Emma Bromark Långhundra IF 42:44 +14:52 12:12
111 Maren Herrgesell OK Oachkatzlschwoaf 42:48 +14:56 12:13
112 Hanna Baushevich BSU OK 42:49 +14:57 12:14
113 Hanna Modin Lunds OK 43:00 +15:08 12:17
114 Elin Törnroth Hjobygdens OK 43:38 +15:46 12:28
115 Viviane Mumprecht IFK Ilfis OK 44:11 +16:19 12:37
116 Sofia Gumaelius Tibro OK 44:25 +16:33 12:41
117 Katja Lüscher OL Regio Olten 44:44 +16:52 12:46
118 Elin Blick OK Alehof 45:07 +17:15 12:53
119 Anna Birkestål Köping-Kolsva OK 45:20 +17:28 12:57
120 Emma Lundman OK Roslagen 45:29 +17:37 12:59
121 Rachel Collins DFOK 46:01 +18:09 13:08
122 Sara Ivarsson OK Kullingshof 46:32 +18:40 13:17
123 Linnea Nord OK Klemmingen 46:56 +19:04 13:24
124 Marielle Nilsson Andrarums IF 47:32 +19:40 13:34
125 Karin Valdemarsson Köping-Kolsva OK 47:33 +19:41 13:35
126 Leena Kuusipohja Kristiansand OK 48:12 +20:20 13:46
127 Kristin Källströmer Nyköpings OK 48:39 +20:47 13:54
128 Anna Nystedt Sundsvalls OK 49:38 +21:46 14:10
129 Iris Lui HKOXCC 50:05 +22:13 14:18
130 Nicole Hitz OLK Argus 50:21 +22:29 14:23
131 Natalia Pereverzina Hertfordshire Orienteering Club HH 50:30 +22:38 14:25
132 Maria Johansson Torsås OK 51:10 +23:18 14:37
133 Dorthe Kühl Petersen OK SYD 51:15 +23:23 14:38
134 Solveig Løken NTNUI 52:20 +24:28 14:57
135 Livia Schifferle Björnbär OK 52:48 +24:56 15:05
136 Angelica Engström Skåneslättens OL 53:09 +25:17 15:11
137 Anicó Kulow Berliner Turnerschaft 53:46 +25:54 15:21
138 Lisa Gabrielsson Falköpings AIK OK 54:05 +26:13 15:27
139 Eliana Köpfli IFK Ilfis OK 54:25 +26:33 15:32
140 Olga Baranova DVOA 55:24 +27:32 15:49
141 Anna Gierlach WOLF Haltern 56:06 +28:14 16:01
141 Lucie Komarkova Hjärnarps GH OL 56:06 +28:14 16:01
143 Sonja Mueller OLG Basel 56:10 +28:18 16:02
144 Cristina Hedlund Vandrarringen 57:11 +29:19 16:20
145 Malin Andrén Tibro OK 1:01:45 +33:53 17:38
146 Sofia Hägglund OK Hammaren 1:01:55 +34:03 17:41
147 Vivian Lee HKOXCC 1:05:47 +37:55 18:47
148 Therese Persson Snättringe SK 1:08:14 +40:22 19:29
149 Josefine Söderlund Leksands OK 1:10:18 +42:26 20:05
150 Yuqing Zheng OAC 1:33:29 +1:05:37 26:42
Elina Johnsson Centrum OK ej godkänd
Ronja Arvidsson Skåneslättens OL ej start
Jenny Lönnkvist Tullinge SK ej start
Amanda Martinsson Falkenbergs OK ej start
Albina Patrakova Novosibirsk ej start
Kira Arkhipova Novosibirsk ej start
Fontaine Hélise Tous Azimuts Douai ej start

H21

4 640 m, 180 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Aronsson OK Tisaren 29:04 6:15
2 Erik Liljequist Södertälje-Nykvarn OF 29:27 +0:23 6:20
3 Emil Kalered OK Denseln 31:23 +2:19 6:45
4 Peter Eriksson Linköpings OK 31:29 +2:25 6:47
5 Sindre Sandven Fossum IF 32:02 +2:58 6:54
6 Markus Johansson IFK Göteborg 32:04 +3:00 6:54
7 Anton Sundgren Långhundra IF 32:06 +3:02 6:55
8 Niklas Gustafsson OK Tisaren 32:11 +3:07 6:56
9 Jonatan Aronsson OK Tisaren 32:31 +3:27 7:00
10 Christian Karldén Kvillebyns SK 33:04 +4:00 7:07
11 Sondre Sande Gullord NTNUI 33:25 +4:21 7:12
12 Mattias Andersson OK Tisaren 34:03 +4:59 7:20
13 Jonas Palm Sävedalens AIK 34:06 +5:02 7:20
14 Victor Flingmark OK Kåre 34:07 +5:03 7:21
14 Olle Winroth OK Löftan 34:07 +5:03 7:21
16 Joar Svartholm Bergnäsets AIK 34:20 +5:16 7:23
17 Tobias Eliasson Sundsvalls OK 34:37 +5:33 7:27
18 Fredrik Noborn IFK Göteborg 34:41 +5:37 7:28
19 Nils Tärk Halmstad OK 34:42 +5:38 7:28
20 Christoffer Schönning Järfälla OK 34:57 +5:53 7:31
21 Robert Pettersson IF Thor 34:59 +5:55 7:32
22 Andreas Calleberg Rehns BK 35:01 +5:57 7:32
23 Johan Antonsson OK Löftan 35:06 +6:02 7:33
24 Bruno Godefroy Linköpings OK 35:07 +6:03 7:34
25 Simon Andersson Forsa OK 35:26 +6:22 7:38
26 Mattias Mårts Stora Tuna OK 35:34 +6:30 7:39
27 Flavio Poltera Quack OK 35:35 +6:31 7:40
28 Janne Heikkinen Helsingin Suunnistajat 35:39 +6:35 7:40
28 Erik Råberg OK Landehof 35:39 +6:35 7:40
30 Fredrik Sturesson OK Alehof 36:07 +7:03 7:47
31 Elias Ögren Stora Tuna OK 36:11 +7:07 7:47
32 Simen Eid Nielsen NTNUI 36:21 +7:17 7:50
33 Joakim Antonsson OK Löftan 36:23 +7:19 7:50
34 Harald Kalager NTNUI 36:34 +7:30 7:52
35 Lukas Scharnagl OK Oachkatzlschwoaf 36:35 +7:31 7:53
36 Otto Lundman OK Roslagen 36:39 +7:35 7:53
37 Niklas Thörn OK Vilse 87 36:40 +7:36 7:54
38 Johnny Hålsjö Vänersborgs SK 36:42 +7:38 7:54
39 Mathias Drage Kongsberg OL 36:49 +7:45 7:56
40 Jerk Rönnols Centrum OK 37:00 +7:56 7:58
41 Niklas Olsson Skåneslättens OL 37:07 +8:03 7:59
42 Gunnar Fiskum NTNUI 37:09 +8:05 8:00
42 Patrik Johansson Kexholms SK 37:09 +8:05 8:00
44 Fredrik Johansson Bredaryds SOK 37:22 +8:18 8:03
45 Jonatan Andersson Falkenbergs OK 37:32 +8:28 8:05
46 Adrian Opheim NTNUI 37:33 +8:29 8:05
47 Niklas Österlund Ulricehamns OK 37:36 +8:32 8:06
48 Anton Oddmo OK Pan-Kristianstad 37:39 +8:35 8:06
49 Joost Talloen OMEGA 37:43 +8:39 8:07
50 Lars Berge Owren Freidig 37:50 +8:46 8:09
51 Gustav Eriksson Stora Tuna OK 37:52 +8:48 8:09
52 David Runemalm Nybro OK 37:58 +8:54 8:10
53 Jaakko Liukkala Hauhon Sisu 38:01 +8:57 8:11
54 Lars Henrik Verde Thon IF Sturla 38:15 +9:11 8:14
55 Oskar Höglund Motala AIF OL 38:21 +9:17 8:15
56 Aleksandr Kuryshev Ufa-United 38:31 +9:27 8:18
57 Emil Nilsson Umeå OK 38:37 +9:33 8:19
58 Carl-Johan Högberg OK Linné 38:43 +9:39 8:20
59 Jesper Nilsson Ulricehamns OK 38:45 +9:41 8:21
59 Johan Persson Hagaby GOIF 38:45 +9:41 8:21
59 Vladimir Popov Vladivostok 38:45 +9:41 8:21
62 Anton Thorstensson IK Hakarpspojkarna 38:51 +9:47 8:22
63 Yuta Tanikawa OLC Looper 38:53 +9:49 8:22
64 Lukas Olsson Väsby OK 39:15 +10:11 8:27
65 Peter Sundelin IF Femman 39:16 +10:12 8:27
66 Gabriel Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 39:36 +10:32 8:32
67 Oskar Eklöf Rehns BK 39:38 +10:34 8:32
67 Gustav Åhrén Motala AIF OL 39:38 +10:34 8:32
67 Måns Bränneby OK Kolmården 39:38 +10:34 8:32
70 Jonas Lundgren Stora Tuna OK 39:40 +10:36 8:32
71 Morten Severin Saue NTNUI 39:46 +10:42 8:34
72 Gustav Henrik Fiskum NTNUI 40:01 +10:57 8:37
73 Erik Toomingas Sundsvalls OK 40:08 +11:04 8:38
74 Mikael Andersson Stora Tuna OK 40:13 +11:09 8:40
75 Christian Renevey CA Rosé 40:16 +11:12 8:40
76 Daniel Forsell Motala AIF OL 40:31 +11:27 8:43
76 Stephane Renevey CA Rosé 40:31 +11:27 8:43
78 Matthias Bryner OLK Argus 40:38 +11:34 8:45
79 Anders Vedin Sundsvalls OK 40:57 +11:53 8:49
80 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 41:05 +12:01 8:51
81 Mattis Holt Freidig 41:19 +12:15 8:54
82 Jiri Zelinka O-mikron 41:23 +12:19 8:55
83 Charlie Stolt Rehns BK 41:29 +12:25 8:56
84 Sven-Anders Melin Södertälje-Nykvarn OF 41:33 +12:29 8:57
85 Torbjörn Almegius Stenungsunds OK 41:35 +12:31 8:57
86 Johann Kervarec OL Biel Seeland 41:36 +12:32 8:57
87 Ola Jansson Rasbo IK 41:46 +12:42 9:00
88 Niklas Barsk Övertorneå IF 41:52 +12:48 9:01
89 Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna 41:53 +12:49 9:01
90 Marcus Ramström OK Kåre 42:18 +13:14 9:06
91 Hugo Babel ANCO-Neuchâtel 42:25 +13:21 9:08
92 Markus Lundholm OK Renen 42:38 +13:34 9:11
93 Kristoffer Edshage Centrum OK 42:39 +13:35 9:11
94 Adam Georgsson OK Nackhe 42:42 +13:38 9:12
95 Alexandre Lebet ANCO-Neuchâtel 42:43 +13:39 9:12
96 Oscar Vagman OK Klemmingen 42:46 +13:42 9:13
96 Erik Jansson KFUM Örebro OK 42:46 +13:42 9:13
98 Nils Jansson Rasbo IK 42:54 +13:50 9:14
99 Jan Shanel K.O.B. Choce 43:19 +14:15 9:20
100 Oliver Lienhard OLK Argus 43:28 +14:24 9:22
101 Florian Bochud CA Rosé 43:41 +14:37 9:24
102 Martin Lövald Hellberg Täby OK 43:42 +14:38 9:25
103 Marcus Hansson Södertälje-Nykvarn OF 43:45 +14:41 9:25
104 Joel Mösch OLG Suhr 43:50 +14:46 9:26
105 Marcus Svensson FK Boken 44:06 +15:02 9:30
106 Michal Patek K.O.B. Choce 44:10 +15:06 9:31
107 Wouter Foppen Minor 44:12 +15:08 9:31
108 Gustav Hagström Falköpings AIK OK 44:19 +15:15 9:33
109 Brechbuehl Nico OLG Stäfa 44:23 +15:19 9:33
110 Fredrik Setterqvist OK Södertörn 44:28 +15:24 9:35
111 Jérôme Favre ANCO-Neuchâtel 44:37 +15:33 9:36
112 Erik Edén Waxholms OK 44:38 +15:34 9:37
113 Simen Wästlund Notodden OL 44:44 +15:40 9:38
114 Björn Arnesson Ulricehamns OK 44:46 +15:42 9:38
115 Oscar Törnroth Hjobygdens OK 45:00 +15:56 9:41
116 Aleksei Roztoptannyi Ufa-United 45:04 +16:00 9:42
117 Victor Axbom OK Landehof 45:06 +16:02 9:43
118 Javier Ruiz de la Herrán Pidal COMA Club de Orientación de Málaga 45:15 +16:11 9:45
119 Thomas Pettersson IF Thor 45:40 +16:36 9:50
119 Måns Faxén Växjö OK 45:40 +16:36 9:50
121 Florian Chatagny CA Rosé 45:58 +16:54 9:54
122 Eskil Schøning OK Pan Århus 46:08 +17:04 9:56
123 Andreas Magnusson OK Måsen 46:52 +17:48 10:06
124 Per Aspegren OK Kontinent 46:58 +17:54 10:07
125 Dominik Moesch OLG Basel 47:06 +18:02 10:09
126 Kristian Juda Husgard OK Roskilde 47:30 +18:26 10:14
127 Ilya Belianka Sävedalens AIK 47:46 +18:42 10:17
128 Mattias Nilsson Vänersborgs SK 47:55 +18:51 10:19
129 Laurin Imholz OLV Luzern 48:00 +18:56 10:20
130 Karsten Blume Berliner TSC 48:30 +19:26 10:27
131 Michael Kreiberg OK Roskilde 48:31 +19:27 10:27
132 Vegard Blomseth Johnsen NTNUI 49:00 +19:56 10:33
132 Gustav Lindeborg Täby OK 49:00 +19:56 10:33
134 Fabian Klein OLG Pfaeffikon 49:21 +20:17 10:38
135 Daniel Gustafsson FK Friskus-Varberg 49:34 +20:30 10:40
136 Godefroy Schrago CA Rosé 49:40 +20:36 10:42
137 Peter Kjellberg Istrums SK 49:41 +20:37 10:42
138 Oskar Lyding Hylte OK 50:01 +20:57 10:46
139 Anders Fogelberg Västvärmlands OK 50:44 +21:40 10:56
140 Kim Baunehøj Pedersen OK Roskilde 51:02 +21:58 10:59
141 Oscar Gustafsson Idefjordens SK 51:08 +22:04 11:01
142 Sam Eriksson Andrarums IF 51:11 +22:07 11:01
143 Jesper Johansson Ärla IF 51:25 +22:21 11:04
144 Gian-Reto Schaad OLV Zug 2015 51:34 +22:30 11:06
145 Ondrej Pesek K.O.B. Choce 51:38 +22:34 11:07
146 Kaarel Kure OK Kobras 51:59 +22:55 11:12
147 Laurenz Elstner OK Oachkatzlschwoaf 52:01 +22:57 11:12
148 Jacob Berg Lofthus NTNUI 52:08 +23:04 11:14
149 Michael Andersen OK Roskilde 52:10 +23:06 11:14
150 Andreas Schönning Järfälla OK 52:27 +23:23 11:18
151 Einar Hjortås NTNUI 52:49 +23:45 11:22
152 Rasmus Schurmann Hylte OK 52:55 +23:51 11:24
153 Fredrik Svedhem Ulricehamns OK 53:18 +24:14 11:29
154 Gabriel Mösch OLG Suhr 53:31 +24:27 11:32
155 Love Lindström Attunda OK 53:47 +24:43 11:35
156 Aron Davidsson Uddevalla OK 54:42 +25:38 11:47
157 Anders Carnland Frösö IF 55:01 +25:57 11:51
158 Rasmus Lüscher Göteborg-Majorna OK 55:07 +26:03 11:52
159 Aliaksei Shvants BSU OK 56:12 +27:08 12:06
160 Jan Pavelka O-mikron 56:13 +27:09 12:06
161 Adrian Bergström Älvsby IF OK 56:23 +27:19 12:09
162 Erin Schirm Bay Area Orienteering Club 56:27 +27:23 12:09
163 Remo Thoma OLG Pfaeffikon 57:41 +28:37 12:25
164 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 57:56 +28:52 12:29
165 Fredrik Andersson IF Rigor 58:04 +29:00 12:30
166 Daniel Halvardsson Nässjö OK 58:26 +29:22 12:35
167 Rickard Ingesson Lunds OK 58:51 +29:47 12:40
168 Johan Aspegren OK Kontinent 59:36 +30:32 12:50
169 Stefan Wernig HSV Villach 1:00:21 +31:17 13:00
170 Robert Larsson Gamleby OK 1:00:35 +31:31 13:03
171 Magnus Halvorsen NTNUI 1:01:03 +31:59 13:09
172 Arvid Strandberg Skogslöparna 1:01:39 +32:35 13:17
173 Sebastian Pugh Essex Stragglers OS 1:02:23 +33:19 13:26
174 Simon Bohman Rånäs OK 1:02:45 +33:41 13:31
175 Petter Lind Skogsluffarnas OK 1:04:52 +35:48 13:58
176 Martin Strömgren OK Linné 1:05:06 +36:02 14:01
177 Jonas Gustafsson Andrarums IF 1:05:24 +36:20 14:05
178 Vit Suchomel O-mikron 1:24:53 +55:49 18:17
Sondre Kongsgård NTNUI ej godkänd
Tegaday Cordobes Suarez ALCON ej godkänd
Albin Thunberg OK Alehof ej start
David Mellin Sundbybergs IK ej start
Mats  Karlström Frösö IF ej start
Dmytro Kosytsin SC Sirius ej start
Emil Rankka OK Roxen ej start
Patrik Brorsson Frösö IF ej start
Roman Rybachenko Novosibirsk ej start
Jesper Nelsén Falkenbergs OK ej start
Aleksey Arkhipov Novosibirsk ej start
Daniel Johansson Falkenbergs OK ej start
Andreas Karlsson Mariestads FK ej start
Martin Sand OK Tisaren ej start
Daniel Örn IK Hakarpspojkarna ej start

D21 Kort

3 170 m, 127 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sara Helander Domnarvets GOIF 26:05 8:13
2 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 26:39 +0:34 8:24
3 Josefin Aronsson OK Tisaren 27:33 +1:28 8:41
4 Camilla Engstrand Sävedalens AIK 27:39 +1:34 8:43
5 Fredrikke Nohr Moth NTNUI 28:08 +2:03 8:52
6 Saana Taimisto MS Parma 28:33 +2:28 9:00
7 Ane Sofie Bjørgul Halden SK 28:35 +2:30 9:01
8 Solveig Blandkjenn NTNUI 28:59 +2:54 9:08
9 Marie Spångmyr Leksands OK 29:12 +3:07 9:12
10 Cecilia Bergander Eksjö SOK 29:23 +3:18 9:16
11 Sara Johansson OK Linné 29:32 +3:27 9:18
12 Annie Forsberg OK Ravinen 29:33 +3:28 9:19
13 Anna Runesson OK Vivill 29:36 +3:31 9:20
14 Synne Baklid Konnerud IL 29:46 +3:41 9:23
15 Charlotte Gustafsson Sävedalens AIK 30:04 +3:59 9:29
16 Josephine Regnell Växjö OK 30:08 +4:03 9:30
17 Josefin Hanning OK Löftan 30:14 +4:09 9:32
18 Karin Lundberg Tullinge SK 30:18 +4:13 9:33
19 Elin Woxlin Alfta-Ösa OK 30:22 +4:17 9:34
20 Marie Ohlin OK Linné 30:35 +4:30 9:38
21 Astrid Ank Jørgensen Horsens OK 30:41 +4:36 9:40
22 Channa Lönne Tullinge SK 31:34 +5:29 9:57
23 Sofia Killander Hästveda OK 31:41 +5:36 9:59
24 Elisabet Halvarsson KFUM Örebro OK 31:48 +5:43 10:01
25 Fanny Deckner Skarpnäcks OL 31:54 +5:49 10:03
26 Malin Dahlström Tullinge SK 32:04 +5:59 10:06
27 Sara Rensgard OK Renen 32:08 +6:03 10:08
28 Marie Arnesson Galler OK Löftan 32:22 +6:17 10:12
29 Åsa Järvholm FK Vittus 32:48 +6:43 10:20
30 Fabienne Haas OLG Schaffhausen 32:50 +6:45 10:21
31 Christina Alneberg Strängnäs-Malmby OL 32:53 +6:48 10:22
32 Carolina Råberg OK Landehof 33:15 +7:10 10:29
33 Louise Johansson FK Vittus 33:26 +7:21 10:32
34 Marie Tjärnberg Kovlands IF 34:06 +8:01 10:45
35 Jennie Johansson Bredaryds SOK 35:07 +9:02 11:04
36 Krisztina Liskany STE Hungary 35:26 +9:21 11:10
37 Sofia Nilsson Umeå OK 35:55 +9:50 11:19
38 Helle Bobach Aalborg OK 36:06 +10:01 11:23
39 Malena Asheim Birkeland Halden SK 36:10 +10:05 11:24
40 Camilla Louise Bevensee OK Pan Århus 36:20 +10:15 11:27
41 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 36:24 +10:19 11:28
42 Anna Wallerman IFK Göteborg 37:14 +11:09 11:44
43 Elin Leijgård Gudhems IF 37:25 +11:20 11:48
44 Matilda Jonsson Linköpings OK 37:26 +11:21 11:48
44 Johanna Ivares OK Södertörn 37:26 +11:21 11:48
46 Karin Kaill OK Alferna 37:39 +11:34 11:52
47 Christine J.  Helgerud Kongsberg OL 37:43 +11:38 11:53
48 Hanna Karlsson Stenungsunds OK 37:46 +11:41 11:54
49 Lisa Andersson Ryda SK 37:57 +11:52 11:58
50 Linda Eriksson OK Skärmen 38:13 +12:08 12:03
51 Inger Anita Tollehaug Eiker OL 38:18 +12:13 12:04
52 Anna-Karin Nilsson Malungs OK Skogsmårdarna 38:23 +12:18 12:06
53 Beatrice Huhta OK Måsen 38:38 +12:33 12:11
54 Linnea Larsson Uddevalla OK 38:39 +12:34 12:11
55 Kristin Vollen Sataøen Rond OL 39:03 +12:58 12:19
55 Caroline Lövhammer IFK Göteborg 39:03 +12:58 12:19
57 Anna Rubbó Umedalens IF 39:19 +13:14 12:24
58 Maja Andersson OK Orion 39:24 +13:19 12:25
59 Stina Backlund Gudhems IF 39:30 +13:25 12:27
60 Tonje Hermansen Indre Østfold OK 39:35 +13:30 12:29
61 Cecilia Widén FK Boken 39:39 +13:34 12:30
61 Katharina Novak HSV Grossmittel 39:39 +13:34 12:30
63 Anna Sjöström Lunds OK 39:42 +13:37 12:31
64 Agnes Nylin OK Tisaren 39:50 +13:45 12:33
65 Johanna Willstrand Burseryds IF 39:51 +13:46 12:34
66 Anna Lundkvist Kils OK 39:54 +13:49 12:35
67 Lisa Mood Länna IF 40:04 +13:59 12:38
68 Margit Sandem Fjellengen Indre Østfold OK 40:17 +14:12 12:42
69 Jacqueline Curiger OLC Kapreolo 40:26 +14:21 12:45
70 Malin Sundqvist Tullinge SK 40:46 +14:41 12:51
71 Susanne Johansson FK Vittus 40:51 +14:46 12:53
72 Monica Casalini Idrott Klubb Prato 41:25 +15:20 13:03
73 Kristina Karlsson Långhundra IF 41:33 +15:28 13:06
74 Tove Paavo OK Klemmingen 41:45 +15:40 13:10
75 Sara Holmdell Göteborg-Majorna OK 42:17 +16:12 13:20
76 Elsa Vilhelmsson Falköpings AIK OK 42:31 +16:26 13:24
77 Jenny Vinblad Hagaby GOIF 42:32 +16:27 13:25
78 Diana Liskany STE Hungary 42:52 +16:47 13:31
79 Ingvild Bonden Kjørsvik Kongsberg OL 42:54 +16:49 13:31
80 Anu Pietilänaho Hiidenkiertäjät 43:30 +17:25 13:43
81 Hanna Adolfsson OK Bävern 43:53 +17:48 13:50
81 Elin Karlsson Lycksele IF 43:53 +17:48 13:50
83 Susan Bøbel IL Imås 44:03 +17:58 13:53
84 Hanna Kryh Malmö OK 44:49 +18:44 14:08
85 Corina Ringli OLG Schaffhausen 44:50 +18:45 14:08
86 Monica Olsson Uddevalla OK 44:51 +18:46 14:08
87 Nataliia Kuriatnyk KSO Kompas 44:57 +18:52 14:10
88 Jenny Ekström Stenungsunds OK 45:03 +18:58 14:12
89 Nina Nembrini C.O. Aget Lugano 45:15 +19:10 14:16
90 Erika Berggren Tullinge SK 45:25 +19:20 14:19
91 Nicole Häfliger OLG Suhr 45:32 +19:27 14:21
92 Linda Jinnemo Hjärnarps GH OL 47:35 +21:30 15:00
93 Christine Rolander IF Hallby SOK 47:50 +21:45 15:05
94 Emilie Larsson OK Kroppefjäll 47:56 +21:51 15:07
95 Henny Samuelsson Centrum OK 48:55 +22:50 15:25
96 Marie Jinnemo Hjärnarps GH OL 49:29 +23:24 15:36
97 Emma Brenander SOK Viljan 49:34 +23:29 15:38
98 Stina Brantheim Östersunds OK 50:36 +24:31 15:57
99 Annie Lennartsson Skåneslättens OL 50:53 +24:48 16:03
100 Guro Elisabeth Kolstad Konnerud IL 51:20 +25:15 16:11
101 Ulrika Aspnäs Sidensjö IK 51:21 +25:16 16:11
102 Wiviann Ottosson Malmö OK 51:36 +25:31 16:16
103 Hanna Andrén OK Tisaren 51:46 +25:41 16:19
104 Viktoria Olsson IF Hansa-Hoburg 52:03 +25:58 16:25
105 Stina Anderjon Växjö OK 52:17 +26:12 16:29
106 Sara Brantheim Östersunds OK 52:20 +26:15 16:30
107 Nathalie Andersson Strängnäs-Malmby OL 52:42 +26:37 16:37
108 Camilla Matanovic Västerviks OK 52:44 +26:39 16:38
109 Frida Eriksson Lustens OK 53:39 +27:34 16:55
110 Ana Marusceac Academy 2015 54:59 +28:54 17:20
111 Karin Öhman Linköpings OK 55:56 +29:51 17:38
112 Agathe Torz Valmo 56:29 +30:24 17:49
113 Viktoriia Bogdanova KSO Kompas 56:33 +30:28 17:50
114 Isabel Hechl Tirol 57:40 +31:35 18:11
115 Silvia Casanova OLG Regensburg 59:27 +33:22 18:45
116 Erika Andersson Ulricehamns OK 1:01:14 +35:09 19:18
117 Frida Andersson Ulricehamns OK 1:01:59 +35:54 19:33
118 Nathalie Jung OL Amriswil 1:02:22 +36:17 19:40
119 Tove Fransson Ärla IF 1:02:49 +36:44 19:48
120 Stine Austad Raumar Orientering 1:04:37 +38:32 20:23
121 Mai Watson NTNUI 1:09:07 +43:02 21:48
122 Annika Neuwirth Tirol 1:15:21 +49:16 23:46
123 My Ottosson Västerbergslagens OL 1:15:36 +49:31 23:50
124 Analyn Baumann Y2Y 1:17:25 +51:20 24:25
Malin Persson Bottnaryds IF ej godkänd
Barbara Hauser ASVÖ Österrike ej godkänd
Evelina Ekelund Malmö OK ej godkänd
Sofia Brenander SOK Viljan ej start
Elena Dokhturova Tomsk ej start
Susanne Eriksson OK Milan ej start
Malin Fallgren Gudhems IF ej start
Embla Morast Haninge SOK ej start
Linda Nilsson Skåneslättens OL ej start
Ariane Wilhem ANCO-Neuchâtel ej start

H21 Kort

4 130 m, 213 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Thor Nørskov IFK Göteborg 24:58 6:02
2 Emil Wingstedt Halden SK 25:00 +0:02 6:03
3 Ola Martner Göteborg-Majorna OK 25:31 +0:33 6:10
4 Mats Nordbrøden Järla Orientering 26:37 +1:39 6:26
5 Thomas Carlsson Malungs OK Skogsmårdarna 26:46 +1:48 6:28
6 Johan Lindberg IFK Mora OK 26:50 +1:52 6:29
7 Kalle Liukkonen Hiidenkiertäjät 27:13 +2:15 6:35
8 Erik Engstrand IFK Göteborg 27:27 +2:29 6:38
9 Kalle Bergman OK Ravinen 28:18 +3:20 6:51
10 Henrik Andersson Bredaryds SOK 28:19 +3:21 6:51
11 Mikko Hölli Kangasala SK 28:37 +3:39 6:55
11 Måns Sandgren OK Orion 28:37 +3:39 6:55
13 Per-Åke Bligård Göteborg-Majorna OK 29:09 +4:11 7:03
14 Juho Westerlund Koovee 29:27 +4:29 7:07
15 Jaakko Istolahti Ylistaron Kilpa-Veljet 29:31 +4:33 7:08
16 Henrik Laas IFK Göteborg 29:56 +4:58 7:14
17 Anders Nordberg Nydalens SK 30:15 +5:17 7:19
18 Samuel Andersson Hagaby GOIF 30:25 +5:27 7:21
18 Samu Lehtola Kangasala SK 30:25 +5:27 7:21
20 Ola Brönnheden Nyköpings OK 30:53 +5:55 7:28
21 Taneli Pantsar Pellon Ponsi 31:01 +6:03 7:30
22 Hugo Mattsson Skåneslättens OL 31:27 +6:29 7:36
23 Jeppe Ruud OK Pan Århus 31:29 +6:31 7:37
24 Jesper Lund Tullinge SK 31:57 +6:59 7:44
25 Marcus Andersson KFUM Örebro OK 32:02 +7:04 7:45
26 Johan Kärrström Tullinge SK 32:05 +7:07 7:46
26 Ethan Childs USA Orienteering 32:05 +7:07 7:46
28 Magnus Glännefors Tullinge SK 32:24 +7:26 7:50
29 Jonas Borg Södertälje-Nykvarn OF 32:28 +7:30 7:51
30 Tomas Reibring Nyköpings OK 32:54 +7:56 7:57
31 Ville Glad Kemiön Kiilat 33:09 +8:11 8:01
31 Tuomo Istolahti Kangasala SK 33:09 +8:11 8:01
33 Christoffer Eskilsson Tullinge SK 33:14 +8:16 8:02
33 Peder Kock Järla Orientering 33:14 +8:16 8:02
35 Jörn Sundby Larvik OK 33:35 +8:37 8:07
36 Didrik Hall Nyköpings OK 33:37 +8:39 8:08
37 Jonas Vikström Köping-Kolsva OK 33:46 +8:48 8:10
38 Mikael Andersson IK Gandvik 33:49 +8:51 8:11
39 Isak Eklöv OK Linné 34:14 +9:16 8:17
40 Mikael Wilhelmsson Söders-Tyresö 34:30 +9:32 8:21
41 Rasmus Alen Kangasala SK 34:36 +9:38 8:22
42 Daniel Wejås Nyköpings OK 34:41 +9:43 8:23
43 Jonathan Rosendahl Ärla IF 34:45 +9:47 8:24
44 Oscar Björck Järla Orientering 34:57 +9:59 8:27
45 David Sundström Söderhamns OK 35:08 +10:10 8:30
46 Vili Valjakka Anttolan Urheilijat 35:11 +10:13 8:31
47 Marcus Kempe Sävedalens AIK 35:15 +10:17 8:32
48 Magnus Falkenström Skogsluffarnas OK 35:26 +10:28 8:34
49 Anton Udd OK Tyr 35:28 +10:30 8:35
50 Johan Salomonsson Vänersborgs SK 35:33 +10:35 8:36
51 Andreas Nordfors Stora Tuna OK 35:48 +10:50 8:40
52 Mattias Andersson IK Gandvik 35:49 +10:51 8:40
53 Niklas Hjort Ingwersen OK Pan Århus 36:06 +11:08 8:44
54 Emil Wikström OK Tyr 36:10 +11:12 8:45
55 Erik Karlsson OK Ravinen 36:26 +11:28 8:49
56 Anton Sihvonen Navi 36:37 +11:39 8:51
57 Ingemar Åkerman Tullinge SK 37:15 +12:17 9:01
58 Emil Folino OK Denseln 37:17 +12:19 9:01
59 Ola Willstrand OK Gisle 37:24 +12:26 9:03
60 Pär Engstrand Stora Tuna OK 37:26 +12:28 9:03
60 Brynjar Larssen Bakken NTNUI 37:26 +12:28 9:03
62 David Jonsson OK Klyftamo 37:36 +12:38 9:06
63 Robert Irestig Skarpnäcks OL 37:37 +12:39 9:06
63 Joel Sanderi IFK Lidingö SOK 37:37 +12:39 9:06
65 Johan Gunnars IFK Mora OK 37:54 +12:56 9:10
65 Sigurd Ravnan OL Toten-Troll 37:54 +12:56 9:10
67 Fredrik Karlsson OK Hällen 38:07 +13:09 9:13
68 Joakim Wigertz Långhundra IF 38:09 +13:11 9:14
69 Cristian Larsson Köping-Kolsva OK 38:15 +13:17 9:15
70 Anton Hemlin IK Uven 38:30 +13:32 9:19
71 Mattias Olofsson OK Enen 38:33 +13:35 9:20
72 Mattias Killander Hästveda OK 38:48 +13:50 9:23
72 Oscar Andersson OK Tisaren 38:48 +13:50 9:23
74 Anders Henriksson IFK Mora OK 38:53 +13:55 9:24
75 Marcus Granlund Skellefteå OK 38:54 +13:56 9:25
76 Niclas Larsson Köping-Kolsva OK 39:18 +14:20 9:30
77 Johan GF Davidsson Simlångsdalens IF 39:24 +14:26 9:32
78 Henri Annila Koovee 39:28 +14:30 9:33
79 Santtu Sainio Kangasala SK 39:40 +14:42 9:36
80 Simon Mellin Sundbybergs IK 39:54 +14:56 9:39
81 Robert Sandberg OK Roslagen 39:57 +14:59 9:40
82 Martin Satanek Sokol Frydek-Mistek 40:01 +15:03 9:41
83 Thomas Ek Köping-Kolsva OK 40:03 +15:05 9:41
84 Johan Höök IK Jarl Rättvik 40:26 +15:28 9:47
85 Jonas Fagerholm Söderhamns OK 40:30 +15:32 9:48
86 Johan Celander Köping-Kolsva OK 40:47 +15:49 9:52
87 Daniel Olsson Uddevalla OK 40:57 +15:59 9:54
87 Kristian Svensson Rävetofta OK 40:57 +15:59 9:54
89 Jens Öström OK Tyr 41:02 +16:04 9:56
90 Raphaël Stefanini Kemiön Kiilat 41:20 +16:22 10:00
91 Håkan Palm OK Klemmingen 41:27 +16:29 10:02
91 Rasmus Mattsson IK Uven 41:27 +16:29 10:02
93 Jonas Søby Pedersen Aarhus 1900 orientering 41:30 +16:32 10:02
94 Klas Bringert Katrineholms OK 41:35 +16:37 10:04
95 Mattias Jonsson Linköpings OK 41:36 +16:38 10:04
95 Fredrik Eriksson Bredaryds SOK 41:36 +16:38 10:04
97 Nicolas Langenegger OL Biel Seeland 41:41 +16:43 10:05
98 Robert von Frenckell OK Raseborg 41:46 +16:48 10:06
99 Bradley Lund TuksOrienteering 41:51 +16:53 10:07
100 Gunnar Johansson Skarpnäcks OL 42:05 +17:07 10:11
101 Jesse Ihalainen Navi 42:08 +17:10 10:12
102 Olle Forsberg OK Ravinen 42:11 +17:13 10:12
103 Sverre Berg Lutnæs Hamar OK 42:22 +17:24 10:15
104 Vaclav Sebera Sokol Frydek-Mistek 42:23 +17:25 10:15
105 Johan Lövgren Degerfors OK 42:35 +17:37 10:18
106 Bernhard Kogler Tirol 42:36 +17:38 10:18
107 Robin Erneby Västerås SOK 42:38 +17:40 10:19
107 Väinö Lintula Tampereen Pyrintö 42:38 +17:40 10:19
109 Henric Johnsson Bredaryds SOK 42:39 +17:41 10:19
110 Simon Nilsson Eksjö SOK 42:52 +17:54 10:22
111 Simon Engel Hässleholms OK 42:59 +18:01 10:24
112 Niklas Helmertz Frölunda OL 43:07 +18:09 10:26
113 Elias Haglund OK Djerf 43:20 +18:22 10:29
114 Tomas Johnsson Sundsvalls OK 43:40 +18:42 10:34
115 Esa Viitanen Turun Suunnistajat 43:51 +18:53 10:37
116 Pontus Johansson OK Kullingshof 43:56 +18:58 10:38
117 Erik Nordqvist Hässleholms OK 44:08 +19:10 10:41
118 Erik Berglund Skarpnäcks OL 44:11 +19:13 10:41
118 Tobias Andersson OK Österåker 44:11 +19:13 10:41
120 Martin Karlsson Centrum OK 44:21 +19:23 10:44
121 Daniel Nilsson Skåneslättens OL 45:00 +20:02 10:53
121 Jonas Ekström Göteborg-Majorna OK 45:00 +20:02 10:53
123 Andreas Leijgård Gudhems IF 45:23 +20:25 10:59
124 Jens Uddén Ljungskile FK 45:43 +20:45 11:04
125 Claes Davidsson Svenljunga OK 45:49 +20:51 11:05
125 Lars-Ola Bligård OK Vilse 87 45:49 +20:51 11:05
125 Anders Olsson Uddevalla OK 45:49 +20:51 11:05
128 Karl Bengtsson Umeå OK 45:59 +21:01 11:08
129 Fredrik Wessmark OK Flundrehof 46:00 +21:02 11:08
130 Claes Lundström Skellefteå OK 46:15 +21:17 11:11
131 Axel Mattsson Järla Orientering 46:29 +21:31 11:15
131 Per Hult Bredaryds SOK 46:29 +21:31 11:15
133 Henrik Brus Sävedalens AIK 46:34 +21:36 11:16
134 Juho Pietilänaho Hiidenkiertäjät 46:37 +21:39 11:17
135 Mattias Johansson OK Pan-Kristianstad 46:51 +21:53 11:20
136 Karl Utterback Malmö OK 46:53 +21:55 11:21
137 Stefan Roos IFK Göteborg 47:50 +22:52 11:34
138 Stian Lysnes Hedrum OL 48:02 +23:04 11:37
139 Patrik Nordgren Sävedalens AIK 48:05 +23:07 11:38
140 Johannes Iten OLC Winterthur 48:16 +23:18 11:41
141 Jakob Redtzer Attunda OK 48:44 +23:46 11:47
142 Per Sandahl Gamleby OK 49:04 +24:06 11:52
143 Klas Petersson IF Marin Väst 49:10 +24:12 11:54
144 Anders Jonsson IF Marin Väst 49:41 +24:43 12:01
145 Anton Pettersson Tibro OK 49:45 +24:47 12:02
145 Filip Söderlund OK Milan 49:45 +24:47 12:02
147 Niklas Fallgren Gudhems IF 49:46 +24:48 12:03
148 Anders Granberg OK Klemmingen 49:52 +24:54 12:04
149 Emil Jansson OK Rodhen 49:55 +24:57 12:05
150 Isak Forsberg Högåkers OK 50:01 +25:03 12:06
151 David Fors OK Skogsstjärnan 50:02 +25:04 12:06
152 Henrik Almkvist OK Älvsjö-Örby 50:08 +25:10 12:08
153 Simon Börjeson Ryda SK 50:14 +25:16 12:09
154 Sindre Engzelius Gylver NTNUI 50:15 +25:17 12:10
155 Jan Stridh Skogsluffarnas OK 50:55 +25:57 12:19
156 Asgeir Riseth Tullinge SK 51:03 +26:05 12:21
157 Joakim Lönnkvist Tullinge SK 51:35 +26:37 12:29
158 Joel Ahlquist Skarpnäcks OL 51:39 +26:41 12:30
159 Tobias Beckius Linköpings OK 51:46 +26:48 12:32
160 Jörgen Stegard Skarpnäcks OL 52:52 +27:54 12:48
161 Mattias Prick Uddevalla OK 53:54 +28:56 13:03
162 Stefan Nilsson Lunds OK 54:00 +29:02 13:04
163 Jan Forsberg Högåkers OK 54:20 +29:22 13:09
164 Martin Svärd OK Tylöskog 54:36 +29:38 13:13
165 Henrik Hellgren Norbergs OK 54:47 +29:49 13:15
166 Simon Isler OL Amriswil 55:08 +30:10 13:20
167 Wei Yeung Sunny Tam HKOXCC 55:35 +30:37 13:27
168 Jonas Enarsson Lunds OK 55:37 +30:39 13:27
169 Daniel Nilsson Hästveda OK 55:55 +30:57 13:32
170 Cristian Wester IF Hagen 56:20 +31:22 13:38
171 Tobias Rydlinge Skellefteå OK 56:29 +31:31 13:40
172 Christian Løchting Thunberg OK Roslagen 57:15 +32:17 13:51
173 Peter Nilsson Simlångsdalens IF 57:32 +32:34 13:55
174 Mårten Holmström OK Österåker 58:00 +33:02 14:02
175 Anton Persson Hässleholms OK 58:07 +33:09 14:04
176 Per Röst OK Storsjön 58:54 +33:56 14:15
177 Simon Sanderi Hagaby GOIF 59:05 +34:07 14:18
178 Mikael Hall OK Bävern 59:45 +34:47 14:28
179 Anders Hansen-Haug Askersunds OK 59:53 +34:55 14:29
180 Fredrik Öberg Malmö OK 1:00:15 +35:17 14:35
181 Martin Lindström SOK Viljan 1:00:42 +35:44 14:41
182 Adam Fredén Falköpings AIK OK 1:01:16 +36:18 14:50
183 Benjamin Eriksson Dalsjöfors GoIF 1:01:33 +36:35 14:54
184 Maurizio Mel Orienteering Tarzo a.s.d. 1:02:25 +37:27 15:06
185 Ola Johansson OK Gisle 1:03:29 +38:31 15:22
186 Joakim Olsson Väsby OK 1:04:05 +39:07 15:30
187 Robin Örn OK Bävern 1:04:14 +39:16 15:33
188 Mattias Wester FK Vittus 1:04:42 +39:44 15:39
189 William Erlandsson OK Österåker 1:05:24 +40:26 15:50
190 Niklas Olsson IFK Mora OK 1:06:07 +41:09 16:00
191 Yi Sun china deer orienteering club 1:07:57 +42:59 16:27
192 Lars Hansson OK Rodhen 1:08:07 +43:09 16:29
193 Markus Berglund Skarpnäcks OL 1:08:23 +43:25 16:33
194 Göran Eklund Skarpnäcks OL 1:08:50 +43:52 16:40
194 Edoardo Tona Orienteering Tarzo a.s.d. 1:08:50 +43:52 16:40
196 Andreas Popp Aalborg OK 1:10:16 +45:18 17:00
197 Rudi Olsen Lillomarka OL 1:10:36 +45:38 17:05
198 Martin Lönn Länna IF 1:10:52 +45:54 17:09
199 Christian Erickson Ulricehamns OK 1:10:53 +45:55 17:09
200 Patrik Brorsson Tockarps IK 1:11:23 +46:25 17:17
201 Simon Rolander IF Hallby SOK 1:11:24 +46:26 17:17
202 Markus Svensson Filipstads OK 1:13:17 +48:19 17:44
203 Tarmo Haidak OK Kobras 1:15:34 +50:36 18:17
204 Suleyman Aliyev Academy 2015 1:15:37 +50:39 18:18
205 OnLap Chan HKOC 1:15:42 +50:44 18:19
206 Samuel Yngve OK Kontinent 1:18:12 +53:14 18:56
207 Yeung Chi Lee HKOXCC 1:34:11 +1:09:13 22:48
208 Emil Bruhn Boxholm-Mjölby OL 1:42:49 +1:17:51 24:53
209 Forty-thousand Cheung HKOC 1:49:10 +1:24:12 26:25
Anders Konring Olesen FIF Hillerød ej godkänd
Ales Kotatko Sokol Frydek-Mistek ej godkänd
Loris DErrico Orienteering Tarzo a.s.d. ej godkänd
Bengt Langels Skarpnäcks OL ej godkänd
Fredrik Ahnlén OK Hammaren ej start
Daniel Andersson IK Gandvik ej start
Emil Andersson Ärla IF ej start
Joel Andersson IK Gandvik ej start
Jonathan Andersson Hagaby GOIF ej start
Markus Fredlund Tullinge SK ej start
Henning Hall Nyköpings OK ej start
Christian Hedqwist OK Tyr ej start
Leo Karlsson Forsberg OK Vilse 87 ej start
Svante Persson Söderhamns OK ej start
Oliver Petersen Söders-Tyresö ej start
Rasmus Rostö Rånäs OK ej start
Simon Sjöhed Gävle OK ej start
Johan Tallhage Skarpnäcks OL ej start

D20

3 480 m, 83 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Niamh Corbett CorkO 29:18 8:25
2 Hanna Barkegren Stora Tuna OK 31:05 +1:47 8:55
3 Mirabella Tolonen Rajamäen Rykmentti 31:19 +2:01 8:59
4 Elena Gurskaia Nord West 31:32 +2:14 9:03
5 Melina Toven Stora Tuna OK 32:19 +3:01 9:17
6 Fredrika von Essen OK Linné 32:23 +3:05 9:18
7 Patricia Edgarsson OK Skogsfalken 32:28 +3:10 9:19
8 Sigrid Merete Moen Pedersli OL Trollelg 32:44 +3:26 9:24
9 Ulrika Toftered IF Rigor 33:15 +3:57 9:33
10 Virág Weiler Budapest 33:27 +4:09 9:36
11 Lina Fredriksson Korsnäs IF OK 33:33 +4:15 9:38
12 Selma Øfsthus Gravir Asker SK 34:02 +4:44 9:46
13 Anna Matyba OK!Sport 34:03 +4:45 9:47
14 Roisin Long AJAX 34:27 +5:09 9:53
15 Julia Adolfsson OK Kåre 34:47 +5:29 9:59
16 Tiina Anttila Suomusjärven Sisu 34:50 +5:32 10:00
17 Ellen Johnsson OK Nackhe 35:35 +6:17 10:13
18 Linn Eriksson Ryda SK 35:42 +6:24 10:15
19 Alice Törnlund OK Södertörn 36:03 +6:45 10:21
20 Isabel Schaffer OK Oachkatzlschwoaf 36:41 +7:23 10:32
21 Stina Larsson IF Hagen 36:45 +7:27 10:33
22 Hanna Gustafsson OK Kåre 36:50 +7:32 10:35
23 Stina Nero Mullsjö SOK 36:59 +7:41 10:37
24 Tanja Moser Tampereen Pyrintö 37:13 +7:55 10:41
25 Sofia Sjögren OK Kullingshof 37:24 +8:06 10:44
26 Karen Bjergaard Nydalens SK 37:29 +8:11 10:46
27 Elin Peterson Älvdalens IF OK 37:56 +8:38 10:54
28 Clíona McCullough Dublin University Orienteers 38:02 +8:44 10:55
29 Kajsa Stina Sandstad Frol IL 38:44 +9:26 11:07
30 Nina Hallor OK Tisaren 38:45 +9:27 11:08
31 Ragnhild Løvli Asker SK 38:46 +9:28 11:08
32 Hanna Berglund OK Kåre 39:02 +9:44 11:12
33 Evalin Brautigam Western Connecticut OC 39:09 +9:51 11:15
34 Julie Roulleaux COL Etrechy 39:39 +10:21 11:23
35 Åsa Ramberg Hallstahammars OK 39:46 +10:28 11:25
36 Ebba Westerberg OK Kolmården 39:59 +10:41 11:29
37 Anne Edsen Aarhus 1900 orientering 40:26 +11:08 11:37
38 Marine Bonora ALCO St Priest 40:42 +11:24 11:41
39 Nadja Rutz OLG Pfaeffikon 40:46 +11:28 11:42
40 Malin Reichenberg Idefjordens SK 41:11 +11:53 11:50
41 Kristiane Ottesen Varegg Fleridrett 41:21 +12:03 11:52
42 Sonja Palm HJS-Vansbro OK 41:22 +12:04 11:53
43 Aoife McCavana GEN 42:03 +12:45 12:05
44 Nora Ramstein Australia 42:11 +12:53 12:07
45 Beata Larsson Rånäs OK 42:22 +13:04 12:10
46 Martina Sallstedt OK Södertörn 42:29 +13:11 12:12
47 Sofie Banke Svendborg OK 42:41 +13:23 12:15
48 Miranda Leaf DFOK 42:43 +13:25 12:16
49 Lena Stromberger OK Oachkatzlschwoaf 42:46 +13:28 12:17
50 Emelie Andersson Vänersborgs SK 42:55 +13:37 12:19
51 Johanna Lindgren IF Hallby SOK 43:11 +13:53 12:24
52 Sara Josarp FK Friskus-Varberg 43:15 +13:57 12:25
53 Cherie Sjöblom Frölunda OL 43:41 +14:23 12:33
54 Maria Lund Stenungsunds OK 43:45 +14:27 12:34
55 Maria Kontoniemi Tampereen Pyrintö 43:51 +14:33 12:36
56 Sara Magnusson OK Måsen 43:58 +14:40 12:38
57 Claudia Rooman Trol Belgium 45:02 +15:44 12:56
58 Minda Langmoen Kungälvs OK 45:04 +15:46 12:57
59 Cecilia Boman Lustens OK 45:53 +16:35 13:11
60 Ylva Paavo OK Klemmingen 46:17 +16:59 13:17
61 Klara Holmgård Kils OK 46:19 +17:01 13:18
62 Sophie Miocevich Cleveland Orienteering Klub 46:40 +17:22 13:24
63 Johanna Palm Nilsson Rehns BK 47:30 +18:12 13:38
64 Irina Stroganova Nord West 48:30 +19:12 13:56
64 Judith Pirklbauer Naturfreunde Linz 48:30 +19:12 13:56
66 Oda Frøshaug Indre Østfold OK 49:22 +20:04 14:11
67 Sandra Bestel COL Etrechy 49:32 +20:14 14:14
68 Boel Sundberg OK Södertörn 49:51 +20:33 14:19
69 Fanny Rostö Rånäs OK 51:06 +21:48 14:41
70 Lovisa Johansson Västerviks OK 51:12 +21:54 14:42
71 Laura Bøgh Faaborg OK 51:34 +22:16 14:49
72 Carolina Larsson Åmåls OK 51:46 +22:28 14:52
73 Felicia Spångberg Lunds OK 53:31 +24:13 15:22
74 Yu Xiaofan Learnjoy 54:07 +24:49 15:33
75 Teresa Stafström Västerås SOK 54:44 +25:26 15:43
76 Siri Dobler OLG Pfaeffikon 54:59 +25:41 15:47
77 Julia Gierlach WOLF Haltern 56:49 +27:31 16:19
78 Rosie Dalheim Australia 58:18 +29:00 16:45
79 Ebba Andrén Tibro OK 1:02:56 +33:38 18:05
80 Sofia Helmertz Frölunda OL 1:14:23 +45:05 21:22
81 Kathrine Amby OK Pan Århus 1:29:35 +1:00:17 25:44
Gina Mølnvik Freidig ej godkänd
Jenny Edgren Trollhättans SOK ej godkänd
Linnea Wejås Nyköpings OK ej start
Sara Hamrefors Västerås SOK ej start
Lisa Wassén Vänersborgs SK ej start
Melanie Sergiev GMOC, Vermont ej start
Stina Widmark OK Storsjön ej start

H20

3 630 m, 55 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Håvard Myhre Kongsberg OL 26:58 7:25
2 Christian Bagger Hagner Silkeborg OK 27:52 +0:54 7:40
3 Álvaro Prieto del Campo Malarruta 27:59 +1:01 7:42
4 Jefta Langerak Järfälla OK 28:29 +1:31 7:50
5 Mathias Myrefelt Norlinger Järla Orientering 30:23 +3:25 8:22
6 Holger Petersen OK Gorm 30:46 +3:48 8:28
7 Lukas Hofer OLG Thun 31:11 +4:13 8:35
8 Lasse-Pekka Lahti Kangasala SK 31:12 +4:14 8:35
9 Aron Laurell Håkansson Kungälvs OK 31:20 +4:22 8:37
10 Johan Larsson OK Skogshjortarna 31:31 +4:33 8:40
11 Asker Öhlenschläger CopenhagenO 31:33 +4:35 8:41
12 Michael Adams West Yorkshire Orienteers 31:41 +4:43 8:43
13 Simon Thrane Hansen OK Pan Århus 31:56 +4:58 8:47
14 Fredrik Regborn Hagaby GOIF 32:37 +5:39 8:59
15 Michael Rooman Trol Belgium 33:06 +6:08 9:07
16 Henrik Upsal Kristiansand OK 33:20 +6:22 9:10
17 Robert Graham Ottawa OC 33:56 +6:58 9:20
18 Valentin Levesy Orientalp 34:10 +7:12 9:24
19 Luca Nembrini C.O. Aget Lugano 35:05 +8:07 9:39
20 Ilya Kudryavcev Nord West 35:06 +8:08 9:40
21 Daniel Bengtsson Tullinge SK 35:35 +8:37 9:48
22 Jan Schliebener OLV Uslar 36:52 +9:54 10:09
23 Kalle Karlsson GOIF Tjalve 36:58 +10:00 10:11
24 Coni Meili OLG Chur 37:20 +10:22 10:17
25 Aksel Madslien Nydalens SK 37:31 +10:33 10:20
26 Alessandro De Noni Orienteering Tarzo a.s.d. 37:51 +10:53 10:25
27 David Grossmann OLG Thun 37:57 +10:59 10:27
28 Anton Daniels Attunda OK 38:03 +11:05 10:28
29 Kalle Johansson OK Hammaren 38:18 +11:20 10:33
30 Lino Wilhelm OL Regio Olten 38:29 +11:31 10:36
31 Robin Larsson FK Göingarna 39:32 +12:34 10:53
32 William Hultqvist Vallentuna-Össeby OL 39:37 +12:39 10:54
33 Andreas Mayer ASVÖ Österrike 39:47 +12:49 10:57
34 Viktor Djerf Västerbergslagens OL 40:14 +13:16 11:05
35 Lars Treekrem Heming Orientering 41:19 +14:21 11:22
36 Oscar Sturk Waxholms OK 41:56 +14:58 11:33
37 Oskar Vigren Sävedalens AIK 42:49 +15:51 11:47
38 Emil Sjöö Västerviks OK 43:22 +16:24 11:56
39 Christoffer Johansson Trollhättans SOK 43:49 +16:51 12:04
40 Johan Liljebjörn Nybro OK 43:52 +16:54 12:05
41 John Gabrielsson Sävedalens AIK 44:06 +17:08 12:08
42 Elia Brühwiler OL Regio Wil 44:23 +17:25 12:13
43 Erik Erlandsson OK Vivill 44:34 +17:36 12:16
44 Tobias Bladh Lunds OK 44:57 +17:59 12:22
45 Oskar Eklund Målilla OK 46:05 +19:07 12:41
46 Gard-Martin Udnesseter Johnson NTNUI 46:26 +19:28 12:47
47 Johan Nilsson Hultsfreds OK 46:40 +19:42 12:51
48 Arvid Hammar FK Herkules 47:48 +20:50 13:10
49 Joel Pettersson Tullinge SK 49:20 +22:22 13:35
50 Demian Gander OLG Pfaeffikon 58:22 +31:24 16:04
51 Samuel Johansson OK Hammaren 1:04:21 +37:23 17:43
52 Rasmus Steen OK Enen 1:05:05 +38:07 17:55
53 Jakob Lilja OK Enen 1:12:41 +45:43 20:01
54 Jakob Junkers IF Marin Väst 1:14:54 +47:56 20:38
55 Gottfrid Arksand Vallentuna-Össeby OL 1:27:08 +1:00:10 24:00
Martin Nilsson Snättringe SK ej start
Bonnet Vincent Guyancourt Orientation 78 ej start
Iurii Malyshev RUS-Veteran ej start
Oskar Johansson Västvärmlands OK ej start

D18

3 420 m, 58 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ella Mahlamäki Espoon Suunta 32:18 9:26
2 Martine Topstad OL Tønsberg og Omegn 33:15 +0:57 9:43
3 Josefin Erlandsson OK Milan 34:37 +2:19 10:07
4 Olivia Nilsson OK Pan-Kristianstad 34:39 +2:21 10:07
5 Jenny Bredfelt Lunds OK 35:46 +3:28 10:27
6 Julia Hed OK Skogsfalken 37:36 +5:18 10:59
7 Florence Buchs ANCO-Neuchâtel 38:09 +5:51 11:09
8 Maria Gustafsson Hagaby GOIF 38:38 +6:20 11:17
9 Elsi Pöllänen Espoon Suunta 38:53 +6:35 11:22
10 Emma Waddington DontGetLost Adventure Running 39:00 +6:42 11:24
11 Sophie Wälti ANCO-Neuchâtel 39:17 +6:59 11:29
12 Ingvild Ytterhus Utengen Byåsen IL 39:24 +7:06 11:31
12 Hanna E. Andersen Eiker OL 39:24 +7:06 11:31
14 Hanna Torjusen Fredrikstad SK 40:52 +8:34 11:56
15 Camilla Fingerroos Paimion Rasti