Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 5

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H60

4 980 m, 134 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna40:30
2Anders FriesUmeå OK41:41+1:11
3Ilkka SaarimäkiAngelniemen Ankkuri42:38+2:08
4Harald ThonIF Sturla43:20+2:50
5Kennet SandströmOK Stigen43:25+2:55
6Geoff LawfordEureka Orienteering Club43:50+3:20
7Arne Kristian EspedalStavanger OK44:09+3:39
8Jan-Olov ErikssonAnnebergs GIF44:22+3:52
9Magnus AnderssonUlricehamns OK44:39+4:09
10Hans AnderssonVästerbergslagens OL44:52+4:22
11Thomas GeorgssonOK Nackhe45:00+4:30
12Olof OlofssonHagaby GOIF45:11+4:41
13Krister StrandOK Landehof45:18+4:48
14Christer FolkessonEksjö SOK47:25+6:55
14Mikhail LukinKrasnogorsk47:25+6:55
16Björn-Olof ValdemarssonOK Nackhe47:27+6:57
17Ulf SvenssonOK Njudung47:31+7:01
18Ted van GeldermalsenYarra Valley OC47:33+7:03
19Uno MagnussonIF Hagen48:18+7:48
20Nils-Erik BosselÄlvdalens IF OK48:28+7:58
21Göran SvensonSOK Viljan48:34+8:04
22Alain JuanANCO-Neuchâtel48:49+8:19
23Insaf IshmukhametovUfa-United49:02+8:32
24Kjell NeroNässjö OK49:22+8:52
25Lars GrehnMullsjö SOK49:40+9:10
26Göran ErikssonLustens OK50:03+9:33
26Theodor MeierOLG Stäfa50:03+9:33
28Lennart HålsjöOK Skogshjortarna50:04+9:34
29Kent BergendahlNyköpings OK50:19+9:49
30Lennart LarssonJönköpings OK50:25+9:55
31Manuel DiasLisboa OK50:32+10:02
32Bjørn SteinbekkenOdal OL50:57+10:27
33Tapio HalmeAngelniemen Ankkuri51:12+10:42
34Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK51:16+10:46
35Göran HanssonTäby OK51:30+11:00
36Per Storm HansenSvendborg OK51:32+11:02
37Odd Arne BlystadLøten o-lag51:58+11:28
38Sepp Hones 52:15+11:45
39Bent GalborgenSkaukameratene OL52:24+11:54
40Jan MolénOK Triangeln52:33+12:03
41Jan LindelöfSeskarö IF52:37+12:07
42Richard BresemanCascade OC52:45+12:15
43Tommy ÖstLjusdals OK52:55+12:25
44Hans OhlinRånäs OK53:02+12:32
45Sten BlomströmIK Stern53:16+12:46
46Sören WoxlinAlfta-Ösa OK53:20+12:50
47Lennart GustafssonJönköpings OK53:38+13:08
48Gottfried LangNaturfreunde Stmk54:00+13:30
49Olof PerssonSnättringe SK54:10+13:40
50Stefan GunnarssonKristinehamns OK54:17+13:47
50Kostas DudaOK Rudamina54:17+13:47
52Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK54:30+14:00
53Olle RönnolsSäterbygdens OK54:34+14:04
54Freddy KochTV Eptingen54:39+14:09
55Werner WehrliOLG Chur-Ruchenberg54:41+14:11
56Peter FoppenMinor54:50+14:20
57Björn PetterssonUlricehamns OK55:03+14:33
58Peter RasmussenNyköpings OK55:07+14:37
59Roy FranssonÄrla IF55:32+15:02
60Knut HaugOL Vallset/Stange55:49+15:19
61Christer NordströmOK Älvsjö-Örby56:11+15:41
62Mats HaglundOK Djerf56:15+15:45
63Ingemar PerssonGamleby OK56:21+15:51
64Jiri Gurkahsv ol wr. neustadt56:22+15:52
65Zivota TasicOK Dif56:25+15:55
66Charlie TurnerSLOW56:43+16:13
67Takashi SugiyamaSans Souci57:02+16:32
68Lars Erik HermanssonOK Linné57:07+16:37
69Lars ErikssonKalmar OK57:13+16:43
70John FranklinSouthdowns Orienteers57:24+16:54
71Jean-Marie FathSCAPA NANCY57:43+17:13
72Torbjörn BergmanSnättringe SK58:11+17:41
73Robert ElsonAustralopers58:35+18:05
74Bengt ÖstlundOK Roxen58:49+18:19
75Gunnar SakseidStavanger OK59:00+18:30
76Leif SundlingNjurunda OK59:14+18:44
77Gunnar MunkteliusSurahammars SOK59:22+18:52
78Rolf MührerSvaide Roma SOK59:33+19:03
79Jan ArvidssonOK Skogshjortarna59:49+19:19
80Eugen KainrathHSV Pinkafeld1:00:09+19:39
81Karl MollénOK Denseln1:00:12+19:42
82Jouni Hansen-HaugAskersunds OK1:00:15+19:45
83Magne VollenOSI Orientering1:00:22+19:52
84Johan SwärdHadeland OL1:00:27+19:57
85Anton HechlTirol1:01:03+20:33
86Torbjörn LundbergPiteå IF1:01:19+20:49
87Georg HechlTirol1:01:41+21:11
88Tatsuo IshiiCHIBA OLK1:02:30+22:00
89Peer StraarupHorsens OK1:02:44+22:14
90Olle EnforsTockarps IK1:02:53+22:23
91Olle BohmanHjärnarps GH OL1:02:59+22:29
92Hans TuvessonIF Hagen1:03:06+22:36
93Laurent GacondANCO-Neuchâtel1:03:16+22:46
94Hans-Erik RingströmHåby IF1:03:44+23:14
95Jan-Eric HellgrenNorbergs OK1:03:59+23:29
96Lars JohanssonMalmö OK1:04:05+23:35
97Sven-Olof SvenssonBjörkfors GOIF1:04:29+23:59
98Mats WidesjöStigmännen Karlshamns OK1:04:33+24:03
99Charlie ShahbazianChicago Area Orienteering Club1:04:54+24:24
100Nick PughEssex Stragglers OS1:05:05+24:35
101Lars MongårdSkogsluffarnas OK1:05:28+24:58
102Frede ScheyeHerlufsholm OK1:07:16+26:46
103Anders Gunnar DahlgrenHagaby GOIF1:07:54+27:24
104Colin PriceCentral Coast1:08:11+27:41
105Shoji KatoTama-O-Club1:08:32+28:02
106Jürg HodelOL Norska1:08:34+28:04
107Franz RieglerTirol1:08:48+28:18
108Jan SveenRaumar Orientering1:09:11+28:41
109Leonard JanssonRasbo IK1:09:25+28:55
110David KingdonSLOW1:09:28+28:58
111Olivier BenevelloValbonne SAO1:09:37+29:07
112Anders KarlssonOK Linné1:09:42+29:12
113Bjarne AndersenSvendborg OK1:10:08+29:38
114Anders GunnarssonSurahammars SOK1:10:27+29:57
115John ScownAbominable O-Men1:11:23+30:53
116David RosenSouth Ribble OC1:13:32+33:02
117Vandermeulen BrunoCO Liège1:13:38+33:08
118Mogens BøghFaaborg OK1:15:47+35:17
119Ragnar BergStokke IL1:16:12+35:42
120Anders YngveOK Kontinent1:17:57+37:27
121Jan JohanssonGamleby OK1:19:22+38:52
122Roger BergvikVäxjö OK1:20:59+40:29
123Bernt AnderssonIF Rigor1:21:41+41:11
124Gary KraghtBay Area Orienteering Club1:22:50+42:20
125Bengt SvenssonOK Gisle1:24:44+44:14
126Gert OlssonTockarps IK1:33:23+52:53
127Richard BengtssonLunds OK1:43:05+1:02:35
128Graham JohnsonDVO1:43:21+1:02:51
129Claude GirardinOLV Zug 20151:59:28+1:18:58
Pierre KarlssonOK Alehofej godkänd
Sergey GlebovBuilderej godkänd
Bernt JohanssonTirolej godkänd
Bernhard GrenaboHjobygdens OKej godkänd
Roland DahlmanMalmö OKej godkänd
James CrawfordGuildford Orienteersej start
Ulf MalmborgSkogsluffarnas OKej start
Markku VesalainenAngelniemen Ankkuriej start
Nikolay GrigoryevUfa-Unitedej start
John BrittonMDOCej start
Carl BachmanTäby OKej start
Lennart ErforsOK Torfinnej start
Pär J JohnssonVandrarringenej start
Keld AbrahamsenAarhus 1900 orienteringej start
Kenneth FagerFK Vittusej start
Olov ÖströmOK Tyrej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser