Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 5

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H70

3 970 m, 115 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sören AnderssonIK Dran35:38
2Anders SellgrenSigtuna OK36:20+0:42
3Jan FogelbergVästvärmlands OK36:29+0:51
4Roland KusgårdSödertälje-Nykvarn OF36:55+1:17
5Matti KattilakoskiKaustisen Pohjan-Veikot38:15+2:37
6Sture BjörkOK Kåre38:29+2:51
7Rune SandbergUddevalla OK38:35+2:57
8Ross BrighouseCounties Manukau38:36+2:58
9Kenneth IvehagFrämmestads IK38:49+3:11
10Roar ForbordMalvik IL39:03+3:25
11Nils KarlssonVäxjö AIS39:16+3:38
12Rune RådeströmSnättringe SK39:32+3:54
13Timo RapakkoSuomusjärven Sisu39:33+3:55
14Mauno HanhelaHaukiputaan Heitto39:39+4:01
15Håkan RystedtStora Tuna OK39:49+4:11
16Helmut ConradUSV TU Dresden40:08+4:30
17Stellan AhnströmForserums SOK40:13+4:35
18Göran SvenssonFK Finn40:42+5:04
19Inge PerssonFK Boken40:43+5:05
20Alf LindbergKöping-Kolsva OK41:17+5:39
21Per FosserIndre Østfold OK41:28+5:50
22Roland BomanUlricehamns OK41:38+6:00
23Jaromir PospisilSKP Zdar nad Sazavou41:55+6:17
24Björn LinnersjöOK Orion41:58+6:20
25Lars FinbomOK Landehof42:22+6:44
26Anders BuhréNybro OK42:43+7:05
27Morgan LjungVaggeryds SOK42:56+7:18
28Brian EllisGVOC43:09+7:31
29Göran BengtssonTockarps IK43:17+7:39
30Arne GrøndahlSøllerød OK43:22+7:44
31Per-Olof FernbergIS Skanne43:24+7:46
32Stefan G LarssonOK Njudung43:26+7:48
33Leif LindströmNybro OK43:28+7:50
34Owe EdströmKovlands IF44:13+8:35
35Göran RundgrenLessebo OK44:23+8:45
36Håkan MossbergOK Järnbärarna45:03+9:25
37Ole  SvendsenOK Roskilde45:42+10:04
38Ingar HåkonsenKongsberg OL45:58+10:20
39Lars TuvessonUlricehamns OK46:30+10:52
40Bo EklundVimmerby OK46:59+11:21
41Per GranevikJönköpings OK47:12+11:34
42Henrik BergmanOK Linné47:19+11:41
43Gunnar VallinOK Landehof47:22+11:44
44Torbjörn TirénHellas Orientering48:00+12:22
45Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK48:09+12:31
46Runo JohanssonKristinehamns OK49:04+13:26
47Henrik HvoslefIK Stern49:35+13:57
47Steffen HäggströmIF Rigor49:35+13:57
49Benkt AnderssonLunds OK49:45+14:07
50Thomas ÅbergTolered-Utby Ol-klubb49:48+14:10
51Åke OlssonHässleholms OK50:23+14:45
52Lennart SvenssonRävetofta OK50:31+14:53
53Jan Olov JonssonTierps SOK50:44+15:06
54Lars FranssonBottnaryds IF50:49+15:11
55Gunnar LöfkvistBjursås OK51:12+15:34
55Svenerik JohanssonGarda OK51:12+15:34
57Kurt FredrixonOK Skogshjortarna51:26+15:48
58Frank MensinkMinor51:27+15:49
59Kjell MörtbergBodens BK51:47+16:09
60Sven Erik SjöholmMullsjö SOK51:50+16:12
61Lars HenrikssonOK Älme51:58+16:20
62Klas LangelsSkarpnäcks OL52:33+16:55
63Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben52:43+17:05
64Nils SjödinGOIF Tjalve52:46+17:08
65Sven RuterOK Älme53:27+17:49
66Hans LarsenFaaborg OK53:34+17:56
67Knud Erik ThomsenSvendborg OK54:33+18:55
68Gert LindeusAlmby IK54:38+19:00
69Aksel SkovlystFaaborg OK54:42+19:04
70Erling LarssonHässleholms OK54:47+19:09
71Lars-Erik LarssonOK Amne55:02+19:24
72Jan HanssonLunds OK55:05+19:27
73Kenneth RosénGöteborg-Majorna OK55:44+20:06
74Erling LauvrakIL Imås55:50+20:12
75Göran LefflerLerums SOK56:00+20:22
76Kurt AnderssonEnebybergs IF56:06+20:28
77Ove SplittorffSvendborg OK56:09+20:31
77Hans-Åke ChristianssonGamleby OK56:09+20:31
79Gösta MalmerIF Marin Väst56:49+21:11
80Åke BjörklundVästerviks OK56:52+21:14
81Ingmar ErikssonFalkenbergs OK57:52+22:14
82Lars WahlströmIstrums SK57:53+22:15
83Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK57:54+22:16
84Ove JohanssonIK Örnen58:34+22:56
85Tom LindbergLunds OK58:39+23:01
86Per Frank HenriksenOK-Htf58:41+23:03
87Alf OlssonForserums SOK58:59+23:21
88Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK59:23+23:45
89Bo JonssonBoliden SK59:28+23:50
90Bert LuvöFK Herkules59:46+24:08
91Ingemar JohnssonOK Södertörn59:53+24:15
92Sverre P. PaulsenOK Skeidi1:01:01+25:23
93Kennet LöfqvistVästerås SOK1:01:26+25:48
94Kurt SandströmSkutskärs OK1:01:34+25:56
95Markus HaslerOLG Säuliamt1:01:35+25:57
96Göran LillieströmSOK Aneby1:02:20+26:42
97Paul ZiermannHSV Pinkafeld1:03:16+27:38
98W. George Klawun-KendraySachsen-Marathon e.V., Dresden1:04:10+28:32
99Bert ThorssonRyda SK1:04:17+28:39
100Åke LewanderSkarpnäcks OL1:05:06+29:28
101Hans CarlheimTurebergs IF1:07:07+31:29
102Arne LarsenVästerviks OK1:08:44+33:06
103Per-Åke AnderssonIS Kullen1:09:15+33:37
104Sven ThelanderssonLunds OK1:10:57+35:19
105Göran AlmgrenGamleby OK1:13:27+37:49
106Göran SchylanderFrösö IF1:14:28+38:50
107Rudolf GundelSpiridon-Hochwald1:21:02+45:24
108Nobuyoshi KojimaWanderers1:23:23+47:45
109Rich GaylordChicago Area Orienteering Club1:26:16+50:38
110Christer LjungqvistLunds OK1:30:13+54:35
111Alve VandinTumba-Mälarhöjden OK1:38:29+1:02:51
112Bengt AlkdalIF Marin Väst1:39:13+1:03:35
Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FKej godkänd
Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Hans PerssonOK Älgenej godkänd
Kalle JohanssonOK Skogshjortarnaej start
Kjell HolmströmBjörkfors GOIFej start
Börje RåbergOK Tyrej start
Kjell-Åke RyenKroppa IFej start
Stig LarssonRävetofta OKej start
John ÖstlundSundbybergs IKej start
Hans KleistOK Roxenej start
Acke WåhlanderGöteborg-Majorna OKej start
Staffan ElmhagenSöders-Tyresöej start
Gösta LindqvistOK Löftanej start
Per IvermarkSäffle OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser