Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 5

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

D21 Elit

9 730 m, 66 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anne M Hausken Nordberg Nydalens SK 1:20:34 8:16
2 Simone Niggli OK Tisaren 1:22:13 +1:39 8:26
3 Anna Forsberg Göteborg-Majorna OK 1:24:52 +4:18 8:43
4 Kamilla Olaussen Fredrikstad SK 1:25:28 +4:54 8:47
5 Anna Bachman IFK Lidingö SOK 1:25:58 +5:24 8:50
6 Marte Narum Nydalens SK 1:26:14 +5:40 8:51
7 Kajsa Risby OK Kåre 1:26:53 +6:19 8:55
8 Ingjerd Myhre Järla Orientering 1:27:49 +7:15 9:01
9 Anna Persson FK Göingarna 1:27:51 +7:17 9:01
10 Helena Karlsson IFK Lidingö SOK 1:28:25 +7:51 9:05
11 Moa Leijon Lind Södertälje-Nykvarn OF 1:28:57 +8:23 9:08
12 Alva Olsson Linköpings OK 1:29:23 +8:49 9:11
13 Annika Billstam OK Linné 1:29:26 +8:52 9:11
14 Anna Wallin Göteborg-Majorna OK 1:29:34 +9:00 9:12
15 Linn Hokholt NTNUI 1:30:04 +9:30 9:15
16 Ida Lindkvist NTNUI 1:31:11 +10:37 9:22
17 Elena Roos Halden SK 1:31:16 +10:42 9:22
18 Lisa Holer Eksjö SOK 1:31:31 +10:57 9:24
19 Marie Pettersson OK Djerf 1:32:00 +11:26 9:27
20 Lovisa Persson OK Tisaren 1:32:07 +11:33 9:28
21 Lone Brochmann Bækkelagets SK 1:32:11 +11:37 9:28
22 Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna 1:32:35 +12:01 9:30
23 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 1:33:11 +12:37 9:34
24 Martina Seiterle Tullinge SK 1:34:11 +13:37 9:40
25 Johanna Bergman Sundsvalls OK 1:34:27 +13:53 9:42
26 Frida Sandberg Säterbygdens OK 1:35:01 +14:27 9:45
27 Siri Ulvestad Nydalens SK 1:35:37 +15:03 9:49
28 Tiia Miettinen MS Parma 1:36:15 +15:41 9:53
29 Josefine Klintberg Eksjö SOK 1:36:21 +15:47 9:54
30 Kristin Hylander Nyköpings OK 1:37:17 +16:43 9:59
31 Anna Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 1:37:39 +17:05 10:02
32 Lisa Risby OK Kåre 1:37:45 +17:11 10:02
33 Signe Klinting Järla Orientering 1:38:13 +17:39 10:05
34 Rebecka Heinrup Tullinge SK 1:38:17 +17:43 10:06
35 Hanna Raitanen Rajamäen Rykmentti 1:39:13 +18:39 10:11
36 Maja Pettersson OK Dacke 1:40:08 +19:34 10:17
37 Magdalena Olsson IFK Mora OK 1:40:42 +20:08 10:20
38 Milla Mattila Helsingin Suunnistajat 1:41:12 +20:38 10:24
39 Marion Aebi OK Tisaren 1:41:26 +20:52 10:25
40 Jannina Gustafsson SK Uusi 1:43:01 +22:27 10:35
41 Alona Sukharevska KSO Kompas 1:43:33 +22:59 10:38
42 Martina Ruch OK Kåre 1:44:00 +23:26 10:41
43 Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK 1:46:09 +25:35 10:54
44 Jannie Hagård OK Pan-Kristianstad 1:47:11 +26:37 11:00
45 Annika Carlberg Sundsvalls OK 1:47:59 +27:25 11:05
46 Radka Sklenarova Ulricehamns OK 1:48:16 +27:42 11:07
47 Salome Schweizer OLV Baselland 1:48:29 +27:55 11:08
48 Elin Vinblad Hagaby GOIF 1:49:09 +28:35 11:13
49 Stina Persson Umeå OK 1:49:16 +28:42 11:13
50 Frida Brogren Sävedalens AIK 1:49:17 +28:43 11:13
51 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 1:49:28 +28:54 11:15
52 Monika Topinkova Kristiansand OK 1:50:45 +30:11 11:22
53 Anina Brunner Bussola OK 1:51:34 +31:00 11:27
54 Imogene Scott Auckland OC 1:51:35 +31:01 11:28
55 Julia Davidsson OK Klemmingen 1:52:32 +31:58 11:33
56 Fabienne Wenger Göteborg-Majorna OK 1:57:46 +37:12 12:06
57 Elsa Ekelin KFUM Örebro OK 1:58:21 +37:47 12:09
58 Maria Björklund Leksands OK 2:01:34 +41:00 12:29
59 Emma Kantarp Ärla IF 2:02:25 +41:51 12:34
60 Alicia Cobo Caballero Istrums SK 2:32:00 +1:11:26 15:37
61 Maiki Jäädmaa OK Võru 2:45:56 +1:25:22 17:03
Sara Eskilsson Alfta-Ösa OK ej godkänd
Amilia Björklund Sävedalens AIK ej godkänd
Linnéa Holmqvist Hagaby GOIF ej godkänd
Rachel Engeler OL Amriswil ej godkänd
Alice Hugosson IFK Lidingö SOK ej godkänd
Johanna Lönnkvist Tullinge SK ej start
Linnea Sundström OK Renen ej start
Sofia Grawé Ärla IF ej start
Josefine Tuoremaa Vittjärvs IK ej start
Bettina Aebi OK Linné ej start
Moa Enmark Göteborg-Majorna OK ej start
Amanda Holmgren Vittjärvs IK ej start
Josefine Engström Alfta-Ösa OK ej start
Cecilie Klysner CopenhagenO ej start
Emma Bergman Göteborg-Majorna OK ej start

H21 Elit

13 310 m, 73 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Rassmus Andersson OK Linné 1:30:51 6:49
2 Albin Ridefelt OK Linné 1:31:39 +0:48 6:53
3 Olle Boström Järla Orientering 1:32:30 +1:39 6:56
4 Filip Dahlgren IFK Lidingö SOK 1:32:48 +1:57 6:58
5 Marcus Millegård Halden SK 1:33:22 +2:31 7:00
6 William Lind Malungs OK Skogsmårdarna 1:33:37 +2:46 7:02
7 David Andersson Malungs OK Skogsmårdarna 1:33:53 +3:02 7:03
8 Florian Howald Tampereen Pyrintö 1:35:32 +4:41 7:10
9 Emil Svensk Stora Tuna OK 1:35:51 +5:00 7:12
10 Denys Shcherbakov OK Pan-Kristianstad 1:36:11 +5:20 7:13
11 Jon Aukrust Osmoen NTNUI 1:36:34 +5:43 7:15
12 Anders Tiltnes IL Tyrving 1:37:05 +6:14 7:17
13 Peter Öberg OK Hällen 1:37:43 +6:52 7:20
14 Eskil Kinneberg IFK Göteborg 1:38:13 +7:22 7:22
15 Andreas Jansson IK Hakarpspojkarna 1:39:41 +8:50 7:29
16 Alain Denzler Järla Orientering 1:39:43 +8:52 7:29
17 Erik Pettersson OK Denseln 1:39:44 +8:53 7:29
18 Anton Sjökvist Stora Tuna OK 1:39:59 +9:08 7:30
19 Jens Wängdahl Nyköpings OK 1:40:17 +9:26 7:32
20 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 1:40:28 +9:37 7:32
20 Baptiste Rollier Kristiansand OK 1:40:28 +9:37 7:32
22 Morten Jarvis Westergård Järla Orientering 1:40:45 +9:54 7:34
23 Rudolfs Zernis Ärla IF 1:40:48 +9:57 7:34
24 Jakob Lööf Malungs OK Skogsmårdarna 1:41:14 +10:23 7:36
25 Andreas Rüedlinger Leksands OK 1:41:17 +10:26 7:36
26 Olli Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura 1:41:39 +10:48 7:38
27 Joakim Hederskog IK Hakarpspojkarna 1:42:21 +11:30 7:41
28 Rasmus Rørholt Theisen NTNUI 1:42:40 +11:49 7:42
29 Kaspar Hägler Järla Orientering 1:43:15 +12:24 7:45
30 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 1:43:24 +12:33 7:46
31 Fredrik Edén IFK Göteborg 1:43:25 +12:34 7:46
32 Daniel Attås OK Tisaren 1:43:43 +12:52 7:47
33 Jonas Egger IK Hakarpspojkarna 1:43:51 +13:00 7:48
34 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF 1:43:56 +13:05 7:48
35 Andreas Johansson Göteborg-Majorna OK 1:44:01 +13:10 7:48
36 Erik Boman Gävle OK 1:44:29 +13:38 7:50
37 Assar Hellström OK Ravinen 1:45:18 +14:27 7:54
38 Dmitrii Poliakov Rehns BK 1:45:59 +15:08 7:57
39 Johan Runesson Göteborg-Majorna OK 1:46:18 +15:27 7:59
40 Erik Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 1:46:27 +15:36 7:59
41 Niklas Aldén OK Linné 1:46:54 +16:03 8:01
42 Gene Beveridge North West Orienteering Club 1:47:13 +16:22 8:03
43 Henrik Jonsson OK Rodhen 1:47:29 +16:38 8:04
44 Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna 1:47:37 +16:46 8:05
45 Erik Öhlund Göteborg-Majorna OK 1:47:45 +16:54 8:05
46 Joakim Karlsson IK Hakarpspojkarna 1:47:59 +17:08 8:06
47 Love Sintring Hagaby GOIF 1:48:05 +17:14 8:07
48 Robbin Kantarp Ärla IF 1:48:40 +17:49 8:09
49 Simen Aamodt NTNUI 1:48:41 +17:50 8:09
50 Johan Törnroth Hjobygdens OK 1:49:02 +18:11 8:11
51 Erik Martinsson Linköpings OK 1:49:05 +18:14 8:11
52 Fredrik Mattsson OK Kåre 1:49:35 +18:44 8:13
53 Christian Tingström Göteborg-Majorna OK 1:49:43 +18:52 8:14
54 Jakob Andersson OK Linné 1:49:46 +18:55 8:14
55 Anders Hedberg Göteborg-Majorna OK 1:50:30 +19:39 8:18
56 Ueli Werren OLG Bern 1:51:08 +20:17 8:20
57 Oskar Daniels Attunda OK 1:51:17 +20:26 8:21
58 Samuel Keller Nyköpings OK 1:52:21 +21:30 8:26
59 Shestakov Pavel Koovee 1:52:24 +21:33 8:26
60 Pontus Petersson OK Orion 1:53:23 +22:32 8:31
61 Ross Morrison Rajamäen Rykmentti 1:53:26 +22:35 8:31
62 Nils Spetz Ulricehamns OK 1:54:03 +23:12 8:34
63 Pål Skogtjärn Södertälje-Nykvarn OF 1:55:16 +24:25 8:39
64 Christoph Meier Järla Orientering 1:56:39 +25:48 8:45
65 Loic Capbern OK Hällen 1:57:26 +26:35 8:49
66 Xander Berger OK Pan-Kristianstad 1:58:49 +27:58 8:55
67 Fredrik Ingelsson Rehns BK 1:58:51 +28:00 8:55
68 Jacob Lindstam OK Ravinen 2:04:07 +33:16 9:19
69 Santeri Sainio Kangasala SK 2:05:10 +34:19 9:24
70 Oscar Vångell Ärla IF 2:05:30 +34:39 9:25
Simon Smedberg IFK Göteborg ej godkänd
Oskar Andrén OK Tisaren ej godkänd
Hans Petter Mathisen NTNUI ej godkänd
Davis Dislers IK Hakarpspojkarna ej start
Oskar Sjöberg OK Linné ej start
Anton Tynong Ärla IF ej start
Anton Östlin Malungs OK Skogsmårdarna ej start
Jesper Lysell Rehns BK ej start
Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn OF ej start
Raffael Huber Göteborg-Majorna OK ej start

D20 Elit

7 000 m, 90 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sara Hagström Falköpings AIK OK 57:45 8:15
2 Miri Thrane Ødum OK Pan Århus 58:04 +0:19 8:17
3 Sandrine Müller Lillomarka OL 1:00:38 +2:53 8:39
4 Sigrid Alexandersen Fossum IF 1:03:27 +5:42 9:03
5 Johanna Öberg Ryda SK 1:04:20 +6:35 9:11
6 Niina Hulkkonen SK Uusi 1:05:06 +7:21 9:18
7 Andrea Svensson OK Tisaren 1:05:11 +7:26 9:18
8 Synnøve Bråten Vegårshei IL 1:05:46 +8:01 9:23
9 Emma Bjessmo IFK Lidingö SOK 1:06:49 +9:04 9:32
10 Kerstin Ullmann OL Biel Seeland 1:07:15 +9:30 9:36
11 Paula Gross Helsingin Suunnistajat 1:08:36 +10:51 9:48
12 Pim Hedberg OK Skogsfalken 1:08:43 +10:58 9:49
13 Amanda Falck Weber Eksjö SOK 1:08:47 +11:02 9:49
14 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK 1:08:52 +11:07 9:50
15 Carina Polzer OK Oachkatzlschwoaf 1:08:59 +11:14 9:51
16 Stina Nilsson Umeå OK 1:09:28 +11:43 9:55
17 Amanda Blennow Falköpings AIK OK 1:09:30 +11:45 9:55
18 Erica Pettersson IFK Göteborg 1:10:01 +12:16 10:00
19 Aleksandra Hornik OK Kolmården 1:11:01 +13:16 10:08
20 Pihla Otsamo Helsingin Suunnistajat 1:11:04 +13:19 10:09
21 Eirin Svanøe-Hafstad Frol IL 1:11:10 +13:25 10:10
22 Karen Oline Kolstad Freidig 1:11:17 +13:32 10:11
23 Jeanette Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 1:11:20 +13:35 10:11
24 Moa Pettersson OK Dacke 1:12:01 +14:16 10:17
25 Andrine Benjaminsen Lillomarka OL 1:12:06 +14:21 10:18
26 Louise Lundgren Växjö OK 1:12:20 +14:35 10:20
27 Johanna Viilo Tampereen Pyrintö 1:12:23 +14:38 10:20
28 Brechbuehl Andrea OLG Stäfa 1:12:30 +14:45 10:21
29 Linnea Malmberg Stora Tuna OK 1:12:52 +15:07 10:24
30 Hedwig Haas Sundsvalls OK 1:12:56 +15:11 10:25
31 Rebecka Hylander Nyköpings OK 1:12:58 +15:13 10:25
32 Frida Sæther Freidig 1:13:27 +15:42 10:29
33 Aina Edgren Trollhättans SOK 1:14:03 +16:18 10:34
34 Lisa Malmström GOIF Tjalve 1:14:23 +16:38 10:37
35 Isabel Salén IFK Mora OK 1:14:25 +16:40 10:37
36 Filippa Johansson Jönköpings OK 1:14:27 +16:42 10:38
37 Ladina Rutz OLG Stäfa 1:14:30 +16:45 10:38
38 Kaja Bråten Løvald Asker SK 1:14:31 +16:46 10:38
39 Sanna Skoog Södertälje-Nykvarn OF 1:15:03 +17:18 10:43
40 Hanna Müller Leksands OK 1:15:38 +17:53 10:48
41 Malin Widén Uddevalla OK 1:15:44 +17:59 10:49
42 Evine Westli Andersen Løten o-lag 1:15:47 +18:02 10:49
43 Magdalena Vande Voorde Tullinge SK 1:15:51 +18:06 10:50
44 Marte Hoff Hagen Byåsen IL 1:16:16 +18:31 10:53
45 Johanna Sjölund Sundsvalls OK 1:16:37 +18:52 10:56
46 Ingeborg Ellegaard Melby Nydalens SK 1:16:43 +18:58 10:57
47 Amelie Ekström OK Kåre 1:16:59 +19:14 10:59
48 Anika Gassner OK Oachkatzlschwoaf 1:18:01 +20:16 11:08
48 Ellen Forsgren Forsa OK 1:18:01 +20:16 11:08
50 Caroline Lindelöw Härlövs IF 1:18:09 +20:24 11:09
51 Barbara Köhle OLG Stäfa 1:18:17 +20:32 11:11
52 Moa Svensson IK Hakarpspojkarna 1:18:24 +20:39 11:12
53 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 1:19:05 +21:20 11:17
54 Lilja Österman Turun Suunnistajat 1:19:20 +21:35 11:20
55 Sigrid Holmgren OK Renen 1:19:44 +21:59 11:23
56 Klara Pålsson Sävedalens AIK 1:19:51 +22:06 11:24
57 Jutta Jussila Tampereen Pyrintö 1:20:08 +22:23 11:26
58 Vanessa Fricker Stora Tuna OK 1:20:57 +23:12 11:33
59 Fanny Asketun OK Roxen 1:21:27 +23:42 11:38
60 Märta Berggren OK Kolmården 1:21:47 +24:02 11:41
60 Moa Gustafsson Uddevalla OK 1:21:47 +24:02 11:41
62 Ingrid Gulbrandsen Asker SK 1:21:57 +24:12 11:42
63 Maja Enges Leksands OK 1:22:47 +25:02 11:49
64 Maria Dragowska OK!Sport 1:23:54 +26:09 11:59
65 Nicola Blatchford Australia 1:24:39 +26:54 12:05
66 Anna Dowling Wellington Ranges 1:25:26 +27:41 12:12
67 Elin Lindberg OK Djerf 1:26:29 +28:44 12:21
68 Hanna Korhonen OK Ravinen 1:27:10 +29:25 12:27
69 Mathilda Karlsson OK Rodhen 1:27:30 +29:45 12:30
70 Lucille Girard COTS 1:27:48 +30:03 12:32
71 Matilda Martinsson Falkenbergs OK 1:27:57 +30:12 12:33
72 Linnéa Andersson Bredaryds SOK 1:28:44 +30:59 12:40
73 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 1:28:51 +31:06 12:41
74 Bethany Hanson Hertfordshire Orienteering Club HH 1:30:40 +32:55 12:57
75 Josefine Höög Hagaby GOIF 1:30:55 +33:10 12:59
76 Linnéa Hahne Insjöns IF OK 1:31:20 +33:35 13:02
77 Silje Arntzen Asker SK 1:31:23 +33:38 13:03
78 Nelly Carlsson OK Pan-Kristianstad 1:32:13 +34:28 13:10
79 Pia Blake Yukon OA 1:33:55 +36:10 13:25
80 Hanna Östenberg Eksjö SOK 1:36:21 +38:36 13:45
81 Emma Sundvall Järla Orientering 1:37:04 +39:19 13:52
82 Ingvild Wang Lillomarka OL 1:45:09 +47:24 15:01
83 Natsuki Yamagishi NTA O tour 2:11:19 +1:13:34 18:45
Hanna Gustavsson OK Tyr ej godkänd
Karoline Sønsterudbråten Raumar Orientering ej godkänd
Amalie Tripax CopenhagenO ej godkänd
Ida Sundström OK Renen ej godkänd
Amanda Johansson OK Dacke ej godkänd
Maja L. Brinch CopenhagenO ej godkänd
Martina Walch OK Oachkatzlschwoaf ej godkänd
Kristin Olovsson Rehns BK ej start
Ellen Sarenmark Leksands OK ej start
Clara Mannfolk Ulricehamns OK ej start
Sara Wadman IFK Mora OK ej start
Sara Tynong Tullinge SK ej start
Helloworld Helloworld sunny ej start
Caroline Gjøtterup OK Pan Århus ej start
Tilda Johansson OK Orion ej start
Jessica Nilsson OK Tyr ej start
Josefine Kristiansson Trollhättans SOK ej start
Hanna Eriksson IFK Mora OK återbud
Sophie Nilsson Hjärnarps GH OL återbud

H20 Elit

9 950 m, 100 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Andreas Sølberg IFK Göteborg 1:12:03 7:14
2 Oskar Leinonen OK Kolmården 1:12:53 +0:50 7:19
3 Sven Hellmüller Fossum IF 1:12:59 +0:56 7:20
4 Björn Cederberg OK Pan-Kristianstad 1:14:09 +2:06 7:27
5 Algirdas Bartkevicius OK Denseln 1:14:52 +2:49 7:31
6 Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat 1:14:59 +2:56 7:32
7 Mathias Peter OK Hammaren 1:15:32 +3:29 7:35
8 Emil Granqvist OK Ravinen 1:15:38 +3:35 7:36
9 Anders Felde Olaussen Halden SK 1:16:08 +4:05 7:39
10 Jan Brunner Södertälje-Nykvarn OF 1:16:14 +4:11 7:39
11 Noah Zbinden OLV Baselland 1:16:27 +4:24 7:41
12 Patrick Zbinden Leksands OK 1:16:29 +4:26 7:41
13 Filip Wadsten OK Landehof 1:16:59 +4:56 7:44
14 Henry McNulty OK Linné 1:17:49 +5:46 7:49
15 RIO Nicolas OrientExpress 42 1:18:03 +6:00 7:50
16 Shamus Morrison Wellington OC 1:18:05 +6:02 7:50
17 Konstantin Serebryanitskii Rehns BK 1:18:44 +6:41 7:54
18 Heino Ollin Sävedalens AIK 1:18:47 +6:44 7:55
19 Arttu Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat 1:19:19 +7:16 7:58
20 Isak Langerak Järfälla OK 1:19:25 +7:22 7:58
21 Gustav Hindér OK Tisaren 1:19:28 +7:25 7:59
22 Thomas Curiger OLC Kapreolo 1:19:35 +7:32 7:59
23 Sebastian Baumann OLC Kapreolo 1:19:37 +7:34 8:00
24 Riccardo Rancan OLG Pfaeffikon 1:19:44 +7:41 8:00
25 Quentin Rauturier OK Hällen 1:19:48 +7:45 8:01
26 Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 1:19:51 +7:48 8:01
27 Emil Øbro OK Orion 1:19:55 +7:52 8:01
28 Arnaud Perrin OK Denseln 1:20:05 +8:02 8:02
29 Daniel Roos Attunda OK 1:20:21 +8:18 8:04
29 Erik Berzell Järla Orientering 1:20:21 +8:18 8:04
31 Philip Persson OK Orion 1:21:10 +9:07 8:09
32 Erland Kvisle Asker SK 1:21:17 +9:14 8:10
33 Thomas Knudsen OK Pan Århus 1:21:23 +9:20 8:10
34 Johan Böni Göteborg-Majorna OK 1:21:33 +9:30 8:11
35 Matt Doyle Australia 1:21:35 +9:32 8:11
36 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 1:21:38 +9:35 8:12
37 Jonas Madslien Bakken NTNUI 1:21:43 +9:40 8:12
38 Sixten Walheim OK Rodhen 1:22:13 +10:10 8:15
39 Remo Ruch OK Kåre 1:22:56 +10:53 8:20
40 Henrik Eklund Växjö OK 1:23:28 +11:25 8:23
40 Elias Gemperli Thurgorienta 1:23:28 +11:25 8:23
42 Matthias Groell OK Hammaren 1:23:40 +11:37 8:24
43 Martin Djerf IK Hakarpspojkarna 1:24:43 +12:40 8:30
44 Dag Blandkjenn Kristiansand OK 1:24:46 +12:43 8:31
45 Arvid Våg IFK Göteborg 1:25:02 +12:59 8:32
46 Philipp Khlebnikov ANCO-Neuchâtel 1:25:05 +13:02 8:33
47 Gabriel Mathys OLG Bern 1:25:39 +13:36 8:36
48 Jens Rönnols Täby OK 1:25:42 +13:39 8:36
49 Timon Schweizer OLV Baselland 1:25:48 +13:45 8:37
50 Johan Söderlund Leksands OK 1:25:49 +13:46 8:37
51 Archibald Soguel ANCO-Neuchâtel 1:25:53 +13:50 8:37
52 Kevin Ståhl OK Hammaren 1:25:55 +13:52 8:38
53 Martin Hunhammar OK Ravinen 1:26:32 +14:29 8:41
54 Albin Axelsson IK Hakarpspojkarna 1:26:40 +14:37 8:42
55 Joakim Andén Södertälje-Nykvarn OF 1:26:43 +14:40 8:42
56 Martin Sklenar SKOB Bruntal 1:26:53 +14:50 8:43
57 Carl Näslund Västerås SOK 1:27:00 +14:57 8:44
58 Samuel Hedlund Långhundra IF 1:27:18 +15:15 8:46
59 Emil Andersson Tullinge SK 1:27:20 +15:17 8:46
60 Fredrik Wigertz Långhundra IF 1:27:23 +15:20 8:46
61 Are Smeland Nygårdseter Vegårshei IL 1:28:23 +16:20 8:52
62 Per Lindman Finspångs SOK 1:28:38 +16:35 8:54
63 William Pommer Stora Tuna OK 1:29:10 +17:07 8:57
64 Aaro Ruohola MS Parma 1:30:09 +18:06 9:03
65 Henrik Håkansson OK Kolmården 1:30:27 +18:24 9:05
66 Matt Goodall North West Orienteering Club 1:30:36 +18:33 9:06
67 Magne Jutulstad NTNUI 1:30:42 +18:39 9:06
68 Fredrik Persson Domnarvets GOIF 1:31:35 +19:32 9:12
69 Alexander Bergstrom Ottawa OC 1:32:13 +20:10 9:16
70 Simon Martelius Attunda OK 1:32:58 +20:55 9:20
71 Vetle Christiansen Raumar Orientering 1:33:06 +21:03 9:21
72 Anton Gumaelius Waxholms OK 1:33:32 +21:29 9:24
73 Jesper Alfredsson OK Tyr 1:34:05 +22:02 9:27
74 David Hector Snättringe SK 1:36:49 +24:46 9:43
75 Emil Åberg Korsnäs IF OK 1:38:22 +26:19 9:53
76 Aske Jepsen CopenhagenO 1:38:49 +26:46 9:55
77 Jooseppi Kalliokoski Ikaalisten Nouseva-Voima 1:39:49 +27:46 10:01
78 Rein Mårdalen Freidig 1:40:19 +28:16 10:04
79 Quentin Mertenat CA Rosé 1:40:37 +28:34 10:06
80 Henrik Eijsink Ås-NMBU Orientering 1:41:13 +29:10 10:10
81 Mikkel Kaae-Nielsen CopenhagenO 1:41:48 +29:45 10:13
82 Filip Ivarsson OK Hammaren 1:42:11 +30:08 10:16
83 William Nilsson OK Södertörn 1:42:12 +30:09 10:16
84 Karl Enges Attunda OK 1:42:40 +30:37 10:19
85 Fredrik Levin Svaide Roma SOK 1:42:44 +30:41 10:19
86 August Mikaelsson Västerås SOK 1:43:45 +31:42 10:25
87 Valentin Koziavin NiNo- Oteam 1:43:55 +31:52 10:26
88 Patrick Krähenbühl OLV Langenthal 1:46:18 +34:15 10:41
89 Aidan Dawson Australia 1:49:22 +37:19 10:59
90 Apostol Atanasov Stora Tuna OK 1:49:28 +37:25 11:00
91 Niklas Metzger OLK Fricktal 1:55:32 +43:29 11:36
92 Sebastian Fleiss Berliner TSC 1:58:26 +46:23 11:54
93 Trevor Bray Yukon OA 2:06:39 +54:36 12:43
Arvid Henriksson Järla Orientering ej godkänd
Johannes Kuhlin Göteborg-Majorna OK ej godkänd
Lukas Meier OLC Kapreolo ej godkänd
Ashley Nankervis Australia ej godkänd
Felix Hartlieb Leibnitzer AC ej godkänd
Magnus Maag CopenhagenO ej godkänd
Martin Herbert Täby OK ej godkänd
Niklas Sundqvist Tullinge SK ej start
Emil Tellsén OK Roxen ej start
Oskar Lindqvist Sävedalens AIK ej start
Øyvind Wiggen Byåsen IL ej start
Sigur Heggedal Kongsberg OL ej start
Malthe Gaarsdal CopenhagenO ej start
Gaute Friestad Kristiansand OK ej start
Vegard Jarvis Westergård Varegg Fleridrett ej start
Mark Otto Berliner TSC ej start
Erik Andersson OK Orion ej start
Anton Hansson IK Hakarpspojkarna ej start
Bertram Kopp Stannum CopenhagenO ej start
Morten Jørgensen Kristiansand OK ej start
Erik Hållström Gävle OK ej start
Martin Norrbom Sala OK ej start
Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö ej start
Johannes Eklöf IF Hallby SOK ej start
Nils Gumaelius Waxholms OK ej start
Daniel Duhlbo IFK Mora OK ej start

D18 Elit

5 750 m, 108 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ingeborg Eide Byåsen IL 55:27 9:38
2 Vilma Blennow Falköpings AIK OK 56:25 +0:58 9:48
3 Klara Djerf Lerums SOK 56:45 +1:18 9:52
4 Elin Pettersson IFK Göteborg 56:49 +1:22 9:52
5 Noora Koskinen Hiisirasti 56:52 +1:25 9:53
6 Sophia Björnlinger IK Hakarpspojkarna 57:25 +1:58 9:59
7 Stina Nordin Sundsvalls OK 57:26 +1:59 9:59
8 Gina Granstedt Halden SK 57:44 +2:17 10:02
9 Valérie Aebischer OLC Omström-Sense 58:03 +2:36 10:05
10 Erica Edman Leksands OK 58:41 +3:14 10:12
11 Elvira Björklund Trollhättans SOK 59:03 +3:36 10:16
12 Astrid Maag CopenhagenO 59:13 +3:46 10:17
13 Tone Albrektsson OK Ravinen 59:28 +4:01 10:20
14 Sanna Fast Eksjö SOK 59:38 +4:11 10:22
15 Gabriella S Bergander Eksjö SOK 59:39 +4:12 10:22
16 Johanna Hagström Falköpings AIK OK 59:56 +4:29 10:25
17 Linnéa Golsäter Eksjö SOK 1:00:02 +4:35 10:26
18 Hanna Hugosson Sundsvalls OK 1:00:10 +4:43 10:27
19 Alice Axelsson IK Hakarpspojkarna 1:00:12 +4:45 10:28
20 Moa Hansson Bredaryds SOK 1:00:22 +4:55 10:29
21 Deborah Stadler OLG Galgenen 1:00:32 +5:05 10:31
22 Emma Pettersson OK Roxen 1:00:52 +5:25 10:35
23 Tove Rönnbäck Visborgs OK 1:01:01 +5:34 10:36
24 Alice Rigby Cleveland Orienteering Klub 1:01:03 +5:36 10:37
25 Marie Olaussen Fredrikstad SK 1:01:05 +5:38 10:37
26 Elin Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:01:12 +5:45 10:38
27 Heidi Plit Espoon Suunta 1:01:20 +5:53 10:40
28 Tilla Farnes Hennum Asker SK 1:01:21 +5:54 10:40
29 Line Cederberg Vänersborgs SK 1:01:29 +6:02 10:41
30 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 1:01:31 +6:04 10:41
31 Vilma Annala Kangasala SK 1:01:37 +6:10 10:42
32 Emma Arnesen Byåsen IL 1:02:05 +6:38 10:47
33 Maëlle Beauvir Club Rennais de Course dorientation 1:02:08 +6:41 10:48
34 Lova Eveborn OK Roxen 1:02:14 +6:47 10:49
35 Alexandra Enlund IF Femman 1:02:30 +7:03 10:52
36 Amelia Skalberg Bredaryds SOK 1:02:37 +7:10 10:53
37 Amanda Berggren Tullinge SK 1:03:09 +7:42 10:58
38 Mirjam Dalén Sala OK 1:03:16 +7:49 11:00
39 Frida Junegard Tullinge SK 1:03:20 +7:53 11:00
40 Emma Djerf Lerums SOK 1:03:26 +7:59 11:01
41 Hanna Hänström Täby OK 1:03:33 +8:06 11:03
41 Zlata Malysheva Nord West 1:03:33 +8:06 11:03
43 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 1:04:10 +8:43 11:09
44 Ingrid Løvås Varegg Fleridrett 1:04:33 +9:06 11:13
45 Malin Sandstad Freidig 1:04:50 +9:23 11:16
46 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 1:04:54 +9:27 11:17
47 Emma Bengtsson Årsunda IF 1:05:15 +9:48 11:20
48 Astrid Fiskum IL Tyrving 1:05:21 +9:54 11:21
49 Matilda Eriksson Västerbergslagens OL 1:05:40 +10:13 11:25
50 Hanna Åberg OK Landehof 1:05:44 +10:17 11:25
51 Carolina Olsson Älvdalens IF OK 1:05:53 +10:26 11:27
52 Cecilie Andersen BOK 1:06:03 +10:36 11:29
53 Kajsa Mattsson OK Kåre 1:06:05 +10:38 11:29
54 Moa Kuhlin Göteborg-Majorna OK 1:06:15 +10:48 11:31
55 Emilia Ståhlberg Espoon Suunta 1:06:38 +11:11 11:35
56 Anna Karlström OK Linné 1:06:42 +11:15 11:36
57 Elvira Sellgren Göteborg-Majorna OK 1:06:52 +11:25 11:37
58 Klara Yngvesson Umeå OK 1:07:03 +11:36 11:39
59 Elin Ransjö Zander OK Tyr 1:07:18 +11:51 11:42
60 Kajsa Johansson Jönköpings OK 1:07:39 +12:12 11:45
61 Elin Johansson Finspångs SOK 1:07:46 +12:19 11:47
62 Line Sølberg OL Trollelg 1:08:02 +12:35 11:49
63 Simone Fankhauser OLG Goldau 1:08:06 +12:39 11:50
64 Sara Niva Laitasaaren Veto 1:08:20 +12:53 11:53
65 Tonje Aasheim Nymark Askøy O-Lag 1:08:25 +12:58 11:53
66 Sandra Näslund Västerås SOK 1:08:31 +13:04 11:54
67 Märta Skog Tullinge SK 1:08:32 +13:05 11:55
68 Marcia Mürner OLG St.Gallen/Appenzell 1:08:42 +13:15 11:56
69 Tova Olsson IK Hakarpspojkarna 1:08:51 +13:24 11:58
70 Agnes Jonsson CopenhagenO 1:09:13 +13:46 12:02
71 Julia Eriksson OK Kolmården 1:09:16 +13:49 12:02
72 Siri Moholth Kongsberg OL 1:10:15 +14:48 12:13
73 Moa Hedegård OK Kolmården 1:10:52 +15:25 12:19
74 Anni Valtonen MS Parma 1:11:12 +15:45 12:22
75 Annina Rancan OLG Pfaeffikon 1:12:08 +16:41 12:32
76 Kajsa Jungbjer Göteborg-Majorna OK 1:12:11 +16:44 12:33
77 Agnes Spånér Göteborg-Majorna OK 1:12:35 +17:08 12:37
78 Tanja Häfeli OLG Huttwil 1:12:41 +17:14 12:38
79 Sonia Flückiger OLG Huttwil 1:12:54 +17:27 12:40
80 Lovisa Martinsson OK Tyr 1:13:01 +17:34 12:41
81 Elsa Andersson Bredaryds SOK 1:13:18 +17:51 12:44
82 Rebecca Waldenfjord Järfälla OK 1:13:30 +18:03 12:46
83 Sarah Persson OK Denseln 1:14:41 +19:14 12:59
84 Line Laurantsen Varegg Fleridrett 1:14:46 +19:19 13:00
85 Silja Braendle OLG Stäfa 1:14:54 +19:27 13:01
86 Erika Duhlbo IFK Mora OK 1:15:08 +19:41 13:04
87 Inna Antikainen MS Parma 1:15:12 +19:45 13:04
88 Astrid Simonsson Sundbybergs IK 1:15:18 +19:51 13:05
89 Maria Eriksson Eds SK 1:15:20 +19:53 13:06
90 Nora Synnøve Woxholth Asker SK 1:16:12 +20:45 13:15
91 Elin Lundqvist Nybro OK 1:16:22 +20:55 13:16
92 Emma Helmersson Västerås SOK 1:16:43 +21:16 13:20
92 Ella Wallinder Göteborg-Majorna OK 1:16:43 +21:16 13:20
94 Fanni Jauhojärvi Markussen Asker SK 1:17:21 +21:54 13:27
95 Annie Önsten IK Hakarpspojkarna 1:17:35 +22:08 13:29
96 Jennie Börjesson Eriksson Storviks IF 1:18:51 +23:24 13:42
97 Johanna Börjesson Eriksson Storviks IF 1:19:48 +24:21 13:52
98 Isabel Bryant Cambridge Sports Union 1:20:29 +25:02 13:59
99 Jonna Halonen Fjärås AIK 1:21:21 +25:54 14:08
100 Andrea Schuler OLG Goldau 1:21:41 +26:14 14:12
101 Saga Sander OK Milan 1:22:53 +27:26 14:24
102 Ksenia Penzina Nord West 1:23:29 +28:02 14:31
103 Margrethe Wisløff Asker SK 1:24:17 +28:50 14:39
104 Ellen Broman OK Roslagen 1:26:18 +30:51 15:00
105 Emma Sherwood FWOC 1:26:48 +31:21 15:05
106 Caroline Løchting Thunberg OK Roslagen 1:48:58 +53:31 18:57
Emma Hagrot Täby OK ej godkänd
Fanny Güdel coolfr ej godkänd
Märta Ransjö Zander OK Tyr ej start
Agnes Westerberg Trollhättans SOK ej start
Amanda Rangert IK Hakarpspojkarna ej start
Anniken Helland-Hansen IL Tyrving ej start
Agnes Lundqvist Järfälla OK ej start
Oda Sikkeland IL Tyrving ej start
Ida-Marie Cederberg Pargas IF ej start
Johanna Henriksson Ärla IF ej start
Romina Schweizer OLV Baselland ej start
Ingrid Lundanes Emblem IL ej start
Ronja Björklund Bjursås OK återbud

H18 Elit

7 600 m, 112 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Henrik Johannesson Ronneby OK 56:53 7:29
2 Audun Heimdal Konnerud IL 56:56 +0:03 7:29
3 Jesper Svensk Stora Tuna OK 57:06 +0:13 7:30
4 Rafael Dobnik Eksjö SOK 58:48 +1:55 7:44
5 Victor Imark Tullinge SK 59:40 +2:47 7:51
6 Simon Imark Tullinge SK 59:48 +2:55 7:52
7 Florian Attinger OK Ravinen 1:01:23 +4:30 8:04
8 Simon Hector Snättringe SK 1:01:48 +4:55 8:07
9 Håkon Raadal Bjørlo Halden SK 1:01:59 +5:06 8:09
10 Anton Forsberg Långhundra IF 1:02:07 +5:14 8:10
11 Mathias Gløersen OL Tønsberg og Omegn 1:02:26 +5:33 8:12
12 Elias Ekvall Trollhättans SOK 1:02:29 +5:36 8:13
13 Teemu Eerola Tampereen Pyrintö 1:02:47 +5:54 8:15
14 Jesper Sjöblom Södertälje-Nykvarn OF 1:02:54 +6:01 8:16
15 Henning Sjökvist Stora Tuna OK 1:03:10 +6:17 8:18
16 Paul Flückiger ANCO-Neuchâtel 1:03:50 +6:57 8:23
17 Gustaf Sundbüe OK Hällen 1:03:56 +7:03 8:24
18 Isac von Krusenstierna OK Kåre 1:03:58 +7:05 8:25
19 Akseli Ruohola MS Parma 1:04:04 +7:11 8:25
19 Mathieu Perrin Nature Orientation Saint Etienne 1:04:04 +7:11 8:25
21 Peter Nordbrøden Halden SK 1:04:25 +7:32 8:28
22 Håvard Eidsmo Freidig 1:04:28 +7:35 8:28
23 Filip Jacobsson Degerfors OK 1:04:38 +7:45 8:30
24 Ollipekka Heikkilä Lynx 1:04:46 +7:53 8:31
25 Ville Johansson OK Kolmården 1:05:10 +8:17 8:34
26 Emil Ljungemyr OK Kolmården 1:05:51 +8:58 8:39
27 Olle Josarp FK Friskus-Varberg 1:05:57 +9:04 8:40
28 Aaro Julkunen MS Parma 1:06:10 +9:17 8:42
29 Eevert Toivonen Kangasala SK 1:06:21 +9:28 8:43
30 Oliwer Lundberg OK Bävern 1:06:28 +9:35 8:44
31 Vegard Gulbrandsen Asker SK 1:06:35 +9:42 8:45
32 Håkon Østraat Sævareid Halden SK 1:06:37 +9:44 8:45
33 Herman Ryen Martinsen Fredrikstad SK 1:06:48 +9:55 8:47
34 Hugo Eriksson OK Nolaskogsarna 1:06:56 +10:03 8:48
35 Aleksi Sorsa Espoon Suunta 1:07:02 +10:09 8:49
36 Tom Campbell Lustens OK 1:07:11 +10:18 8:50
37 Andreas Uller Kils OK 1:07:14 +10:21 8:50
38 Valtteri Heikkinen Vehkalahden Veikot 1:07:22 +10:29 8:51
39 Johan Wehlin Skogspojkarnas OK 1:08:17 +11:24 8:59
40 Andrin Gründler Vaajakosken Terä 1:08:38 +11:45 9:01
41 Ulrik Astrup Arnesen Heming Orientering 1:08:49 +11:56 9:03
42 André Andersson Västerbergslagens OL 1:09:25 +12:32 9:08
43 Albin Lillieström OK Roxen 1:09:34 +12:41 9:09
44 Silvan Ullmann OL Biel Seeland 1:09:43 +12:50 9:10
45 Laurits Bidstrup Møller OK Pan Århus 1:09:55 +13:02 9:11
45 Aidan Rigby Cleveland Orienteering Klub 1:09:55 +13:02 9:11
47 Arvid Nord IK Hakarpspojkarna 1:10:03 +13:10 9:13
48 Timo Suter Eksjö SOK 1:10:16 +13:23 9:14
49 Hallvard Arntzen Foss Sandefjord OK 1:10:28 +13:35 9:16
50 Olle Andersson Tullinge SK 1:10:30 +13:37 9:16
50 Johan Olson IK Uven 1:10:30 +13:37 9:16
52 Mattis Hallberg IK Uven 1:10:39 +13:46 9:17
53 Filip Karlsson IF Hagen 1:10:51 +13:58 9:19
54 Rasmus Lundberg OK Bävern 1:11:23 +14:30 9:23
55 Knut Aasheim Oppsal Orientering 1:11:29 +14:36 9:24
56 Noel Boos OLV Luzern 1:11:37 +14:44 9:25
57 Simon Larsson OK Hällen 1:11:56 +15:03 9:27
58 Ole Kostøl Kristiansand OK 1:12:05 +15:12 9:29
59 Pascal Buchs ANCO-Neuchâtel 1:12:09 +15:16 9:29
60 Kjetil Mølnvik Freidig 1:12:10 +15:17 9:29
61 Hugo Dahlberg Haninge SOK 1:12:14 +15:21 9:30
62 Christian Møller Aalborg OK 1:12:25 +15:32 9:31
63 Sergey Krasilnikov Nord West 1:12:40 +15:47 9:33
64 Petter Vangen Lunåsmo Tynset IF 1:13:01 +16:08 9:36
65 Fredrik Johansson OK Nackhe 1:13:04 +16:11 9:36
66 Eero Heinonen MS Parma 1:13:08 +16:15 9:37
67 Csaba Gerber Bussola OK 1:13:22 +16:29 9:39
68 Isak Prellner Skåneslättens OL 1:13:33 +16:40 9:40
69 Nick Gebert OLK Wiggertal 1:13:42 +16:49 9:41
70 Lucas Sundblad Eksjö SOK 1:14:18 +17:25 9:46
71 Erik Zeilon Skåneslättens OL 1:14:19 +17:26 9:46
72 Devon Beckman Hawkes Bay Orienteering Club 1:14:22 +17:29 9:47
73 Alvar Palmen Espoon Suunta 1:14:39 +17:46 9:49
74 Gjermund Tørnqvist Halden Nydalens SK 1:15:20 +18:27 9:54
75 Lukas Deininger IFK Mora OK 1:15:28 +18:35 9:55
76 Andrin Bieri OLG Pfaeffikon 1:15:41 +18:48 9:57
77 Cyril Bucher OLV Hindelbank 1:15:46 +18:53 9:58
78 Oskar Lind Eksjö SOK 1:16:00 +19:07 10:00
79 Torkel Reinhartsen Kristiansand OK 1:16:02 +19:09 10:00
80 Johan Lindbjerg Skovbæk CopenhagenO 1:17:35 +20:42 10:12
81 Trygve Heggedal Kongsberg OL 1:17:40 +20:47 10:13
82 Simon Schuster Vallentuna-Össeby OL 1:18:20 +21:27 10:18
83 Erlend Kvittum Nytrøen Tynset IF 1:19:06 +22:13 10:24
84 Eric Rosjö Jönköpings OK 1:19:45 +22:52 10:29
85 Rickard Djerf Tibro OK 1:19:50 +22:57 10:30
86 Olav Remmen OL Trollelg 1:20:08 +23:15 10:32
87 Trygve Kristoffer Løvli Halden SK 1:20:17 +23:24 10:33
88 Robin Salén Bergnäsets AIK 1:20:19 +23:26 10:34
89 Benjamin Walti OLK Argus 1:20:59 +24:06 10:39
90 Juha Rauhala Espoon Suunta 1:21:06 +24:13 10:40
91 Jakob Fransson OK Milan 1:22:05 +25:12 10:48
92 Tommy Hayes Auckland OC 1:22:20 +25:27 10:50
93 Manuel Walss OLV Luzern 1:23:05 +26:12 10:55
94 Ivar Jevne Arnesen Hamar OK 1:23:30 +26:37 10:59
95 Olle Nilsson OK Linné 1:23:32 +26:39 10:59
96 Julius Molsen CopenhagenO 1:25:03 +28:10 11:11
97 Rasmus Damgaard Nielsen CopenhagenO 1:25:46 +28:53 11:17
98 Albin Andersson OK Ravinen 1:26:21 +29:28 11:21
99 Sturla Frydenlund IF Sturla 1:28:08 +31:15 11:35
100 Veit Slodowski USV Jena 1:29:35 +32:42 11:47
101 Daniel Carlson Bjernald OK Linné 1:29:46 +32:53 11:48
102 Nicolas Müller OLG Thun 1:32:48 +35:55 12:12
103 Anders Haflan OL Tønsberg og Omegn 1:34:04 +37:11 12:22
104 Rune Østergaard CopenhagenO 1:39:52 +42:59 13:08
105 Noah Howlett LOC 1:41:22 +44:29 13:20
106 Tim Franssen OLV Luzern 1:51:11 +54:18 14:37
107 Erik Nielsen Orienteering Tarzo a.s.d. 1:54:30 +57:37 15:03
Jonas Gustafsson OK Kåre ej godkänd
Fabian Steen OK Enen ej godkänd
Alex Carcas Interlopers ej godkänd
Asger Skytte Kirkegaard CopenhagenO ej godkänd
Alexander Wiklund Finspångs SOK ej godkänd
Lari Pernu Espoon Suunta ej start
Johannes Ridefelt OK Linné ej start
Sverre Bang Støeng Hamar OK ej start
Carl Emil Schøier Kovsted CopenhagenO ej start
Kristian Nilsen Sandnes Emblem IL ej start
Erlend Nilsen Sandnes Emblem IL ej start
Otto Stuhlhofer OK Landehof ej start
Eivind Øfsthus Gravir Asker SK ej start

D21 Elit 2

8 240 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sirkku Minkkinen Rajamäen Rykmentti 1:32:05 11:10
2 Anna Gustafsson IFK Göteborg 1:32:35 +0:30 11:14
3 Frida Gustafsson IFK Göteborg 1:36:43 +4:38 11:44
4 Maria Nordström Gävle OK 1:36:52 +4:47 11:45
5 Nicoline Friberg Klysner CopenhagenO 1:37:54 +5:49 11:52
6 Elina Lammi Helsingin Suunnistajat 1:41:39 +9:34 12:20
7 Emilia Hyvärinen Lahden Suunnistajat-37 1:45:20 +13:15 12:46
8 Marte Fallbakken Berge NTNUI 1:51:09 +19:04 13:29
9 Tori Owen FWOC 2:07:28 +35:23 15:28
Anja Arbter Eksjö SOK ej start

H21 Elit 2

12 190 m, 91 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mikael Eliasson Göteborg-Majorna OK 1:37:27 7:59
2 Mikael Andersson Linköpings OK 1:38:16 +0:49 8:03 Ladda ner rutt i gpx-format
3 Martin Hammarberg Malungs OK Skogsmårdarna 1:39:06 +1:39 8:07
4 Tristan Bloemen CO Liège 1:39:25 +1:58 8:09
5 Simon Lundin Finspångs SOK 1:41:04 +3:37 8:17
6 Gustav Nordström Gävle OK 1:41:19 +3:52 8:18
7 Alan Cherry Varegg Fleridrett 1:41:38 +4:11 8:20
8 Térence Risse Nydalens SK 1:41:48 +4:21 8:21
9 Alexander Schwab OL Regio Olten 1:42:08 +4:41 8:22
10 Matthias Reiner OK Hammaren 1:42:47 +5:20 8:25
11 Yves Aschwanden Stora Tuna OK 1:42:52 +5:25 8:26
12 Linus Rapp IFK Mora OK 1:43:02 +5:35 8:27
13 Mattias Karlsson Växjö OK 1:43:13 +5:46 8:28
14 Mattias Eriksson OK Denseln 1:44:04 +6:37 8:32
15 Marcus Berggren Nyköpings OK 1:44:09 +6:42 8:32
16 Will Critchley Vaajakosken Terä 1:44:15 +6:48 8:33
17 Lauri Nenonen Kalevan Rasti 1:44:40 +7:13 8:35
18 Joakim Eliasson Göteborg-Majorna OK 1:45:00 +7:33 8:36
19 Teemu Karjalainen Vaajakosken Terä 1:45:52 +8:25 8:41
20 Anders Johansson Rehns BK 1:46:00 +8:33 8:41
21 Niklaus Rey Nyköpings OK 1:46:05 +8:38 8:42
22 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 1:46:06 +8:39 8:42
23 Rasmus Palmqvist Aslaksen Järfälla OK 1:46:07 +8:40 8:42
24 Fabian Wennerberg Varegg Fleridrett 1:46:37 +9:10 8:44
25 Petter Marki Erichsen Varegg Fleridrett 1:46:48 +9:21 8:45
26 Daniel Netz IFK Göteborg 1:47:02 +9:35 8:46
27 Robbie Anderson Orienteering Canada 1:47:07 +9:40 8:47
28 Hans Persson Gävle OK 1:47:13 +9:46 8:47
29 Damian Konotopetz FWOC 1:47:20 +9:53 8:48
30 Markus Hederskog IK Hakarpspojkarna 1:47:44 +10:17 8:50
31 Luca Zingg OL Amriswil 1:48:01 +10:34 8:51
32 Michael Siemmeister Eksjö SOK 1:48:03 +10:36 8:51
33 Jesper Sjögren OK Kullingshof 1:48:11 +10:44 8:52
34 Johan Wikström OK Tyr 1:48:32 +11:05 8:54
35 Martin Jansson OK Rodhen 1:49:15 +11:48 8:57
36 Andrey Lamov IFK Mora OK 1:49:24 +11:57 8:58
37 Toby Scott OLV Steinberg 1:49:26 +11:59 8:58
38 Henrik Sulz ASVÖ Österrike 1:49:50 +12:23 9:00
39 Yaşar İsmet Demiröz NEO DSK 1:50:20 +12:53 9:03
40 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 1:50:23 +12:56 9:03
41 Per Eklöf OK Milan 1:51:20 +13:53 9:07
42 Clement Demeuse Academy 2015 1:51:36 +14:09 9:09
43 Simon Rüegg OLG St.Gallen/Appenzell 1:51:39 +14:12 9:09
44 Kristian Kannus Kangasala SK 1:52:12 +14:45 9:12
45 Rico Hübscher OLK Argus 1:52:16 +14:49 9:12
46 Jeff Teutsch Orienteering Canada 1:53:27 +16:00 9:18
47 Simon Eklöv OK Linné 1:53:36 +16:09 9:19
48 Ismael Röthlisberger OLG Suhr 1:54:16 +16:49 9:22
49 Henrik Rindom OK Pan Århus 1:54:21 +16:54 9:22
50 Rikard Pentonen IFK Göteborg 1:54:53 +17:26 9:25
51 Robert Johansson Täby OK 1:55:02 +17:35 9:26
52 Simon Wenger OLG Bern 1:55:31 +18:04 9:28
53 Joël Borner OK Ravinen 1:56:43 +19:16 9:34
54 Dominik Haas OLG Schaffhausen 1:57:11 +19:44 9:36
55 Maxime Rauturier OK Hällen 1:57:47 +20:20 9:39
56 Pascal Haas OLG Schaffhausen 1:58:04 +20:37 9:41
57 John Persson IFK Göteborg 1:59:53 +22:26 9:50
58 Jonas Gründler Vaajakosken Terä 2:00:27 +23:00 9:52
59 Halvor Eid Nielsen NTNUI 2:00:42 +23:15 9:54
60 Duncan Morrison Hawkes Bay Orienteering Club 2:01:46 +24:19 9:59
61 Karl-Johan Westberg IFK Mora OK 2:01:56 +24:29 10:00
62 Anders Österlund Västerås SOK 2:02:25 +24:58 10:02
63 Francois Joly OK Linné 2:02:53 +25:26 10:04
64 Magnus Björk OK Rodhen 2:03:13 +25:46 10:06
65 Andreas Nilsson Markaryds FK 2:03:16 +25:49 10:06
66 Håkan Pettersson OK Djerf 2:05:30 +28:03 10:17
67 Magnus Nordström OK Älvsjö-Örby 2:05:41 +28:14 10:18
68 Magnus Johansson Kristiansand OK 2:15:21 +37:54 11:06
69 Joakim Axelsson Trollhättans SOK 2:15:31 +38:04 11:07
70 Carl Eilert Macody Lund Varegg Fleridrett 2:15:54 +38:27 11:08
71 Kristian Vad Horsens OK 2:16:13 +38:46 11:10
72 Daniel Henggeler Björnbär OK 2:16:16 +38:49 11:10
73 Sven Klein OLG Pfaeffikon 2:16:28 +39:01 11:11
74 Yannis Güdel CA Rosé 2:17:55 +40:28 11:18
75 Mikael Pihel OK Tisaren 2:18:47 +41:20 11:23
76 Marvin Goericke Berliner TSC 2:23:06 +45:39 11:44
77 Tobias Svarer OK Esbjerg 2:25:23 +47:56 11:55
78 Rasmus Skovhede Hviid Søllerød OK 2:34:16 +56:49 12:39
79 Matthias Poell ASVÖ Österrike 2:44:06 +1:06:39 13:27
80 Fabian Ringli OLG Schaffhausen 2:44:45 +1:07:18 13:30
81 Lars Bukkehave OK Sorø 2:48:34 +1:11:07 13:49
82 Siu Tung Hui HKOXCC 2:52:20 +1:14:53 14:08
83 Sam Choi Lam HKOXCC 3:05:34 +1:28:07 15:13
84 Gerald Yip HKOXCC 3:05:58 +1:28:31 15:15
Jim Øystein Nybråten IL Tyrving ej godkänd
Jostein Kvakland Varegg Fleridrett ej godkänd
Lars Jakobsson Centrum OK ej godkänd
Øyvind Macody Lund Varegg Fleridrett ej godkänd
Dieter Wolf ULUS REISEWELT ej godkänd
Daniel Nilsson Nyköpings OK ej godkänd
Raúl Ferra KFUM Örebro OK ej godkänd
Johannes Zechner ASVÖ Österrike ej start
Josep Morla C.d.p.o ej start
Olle Kalered OK Denseln ej start
Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad ej start
Baptiste Girard OK Ravinen ej start
Andreas Bergander Eksjö SOK ej start
Joel Nilsson IFK Göteborg ej start
Jakob Pauser OK Hammaren ej start
Tomas Holmberg OK Södertörn ej start
Yen Lung Chen Taiwan Junior Orienteering Club ej start
Björn Hellrup Helsingborgs SOK ej start
Jonas Falck Weber Eksjö SOK ej start
TingWei Ke Taiwan Junior Orienteering Club ej start

D20 Elit 2

5 710 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Miti LE CAm Club Rennais de Course dorientation 1:38:01 17:09

H20 Elit 2

8 880 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Ivarsson OK Kullingshof 1:21:45 9:12
2 Ola Keiserås IL Leik 1:22:36 +0:51 9:18
3 Anton Nilsson Umeå OK 1:28:01 +6:16 9:54
4 Måns Hellgren OK Södertörn 1:30:19 +8:34 10:10
5 Florian Pasda USV Jena 1:30:31 +8:46 10:11
6 David Svensson Skåneslättens OL 1:30:48 +9:03 10:13
7 Johan Eklund Växjö OK 1:31:46 +10:01 10:20
8 Andreas Zeijlon OK Hällen 1:33:21 +11:36 10:30
9 Viktor Gammeljord OK Snab 1:34:41 +12:56 10:39
10 Jonas Carlsson Sundbybergs IK 1:35:00 +13:15 10:41
11 Lars Beglinger OLG Murten 1:36:05 +14:20 10:49
12 Carl Rämmal Lunds OK 1:36:18 +14:33 10:50
13 Markus Nordmark Nässjö OK 1:44:47 +23:02 11:47
14 Einar Lofthus Hamar OK 1:48:55 +27:10 12:15
15 Oscar Renberg Sävedalens AIK 1:52:27 +30:42 12:39
16 Sarawut Atsattru CA Rosé 1:55:40 +33:55 13:01
Tom Drygalski Academy 2015 ej godkänd
Brage Hellen TIF Viking ej start
Albin Bergkvist OK Kåre ej start
Anton Blomdahl Tullinge SK ej start

D18 Elit 2

5 460 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ebba Envall IK Hakarpspojkarna 56:17 10:18
2 Kristin Helland-Hansen IL Tyrving 56:58 +0:41 10:26
3 Mimmi Dahlberg Bredaryds SOK 58:47 +2:30 10:45
4 Olivia Nyman Vänersborgs SK 1:02:13 +5:56 11:23
5 Lina Pålsson Kungälvs OK 1:03:52 +7:35 11:41
5 Csenge Gerber Bussola OK 1:03:52 +7:35 11:41
7 Elin Posch Jönköpings OK 1:04:57 +8:40 11:53
8 Erica Eriksson Hjärnarps GH OL 1:05:01 +8:44 11:54
9 Marit Melby Jacobsen Lardal OL 1:05:16 +8:59 11:57
10 Klara Elmblad Bredaryds SOK 1:06:16 +9:59 12:08
11 Mathilda Högberg Söders-Tyresö 1:06:17 +10:00 12:08
12 Agnes Berglund Ulricehamns OK 1:08:08 +11:51 12:28
13 Alice Frost OK Roslagen 1:09:04 +12:47 12:38
14 Malin Nyman OK Tyr 1:09:10 +12:53 12:40
15 Ida Torbiörnsson Järla Orientering 1:11:33 +15:16 13:06
16 Hanna Röstin Söders-Tyresö 1:11:38 +15:21 13:07
17 Karin Hagwall Lunds OK 1:11:54 +15:37 13:10
18 Emma Kindbom IF Hagen 1:12:34 +16:17 13:17
19 Zoe Dowling Wellington Ranges 1:12:48 +16:31 13:20
20 Linnea Gustafsson OK Gynge 1:13:05 +16:48 13:23
21 Julia Frejd OK Ravinen 1:13:50 +17:33 13:31
22 Josefine Andersson OK Renen 1:16:08 +19:51 13:56
23 Anniina Aaltonen MS Parma 1:16:19 +20:02 13:58
24 Emma Bergman OK Tyr 1:18:03 +21:46 14:17
25 Klara Mandahl OK Linné 1:18:22 +22:05 14:21
26 Signe Rosendahl OK Renen 1:21:03 +24:46 14:50
27 Freja Vredin IFK Umeå 1:26:46 +30:29 15:53
28 Ebba Leickt Tullinge SK 1:28:17 +32:00 16:10
29 Emilia Östlund OK Kolmården 1:31:10 +34:53 16:41
30 Anna Korgavina Nord West 1:31:39 +35:22 16:47
31 Hanne-Line Ekström MS Parma 1:33:45 +37:28 17:10
32 Frida Krohn Östersunds OK 1:36:22 +40:05 17:38
33 Stina Eriksson Jönköpings OK 1:36:24 +40:07 17:39
34 Cecilia Rämmal Lunds OK 1:41:30 +45:13 18:35
35 Wilma Jansson Vänersborgs SK 1:44:15 +47:58 19:05
36 Madelene Axelsson Härlövs IF 1:56:09 +59:52 21:16
Hanna Tynong Tullinge SK ej start
Ebba Jansson Söders-Tyresö ej start
Ellen Myrskog IK Kronan ej start
Fanny Andersson Göteborg-Majorna OK ej start
Matilda Arborelius Hjärnarps GH OL ej start

H18 Elit 2

7 050 m, 95 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ola Andersson Stigmännen Karlshamns OK 1:01:10 8:40
2 Nils Wärnsberg Eksjö SOK 1:03:36 +2:26 9:01
3 Jonas Eriksson Stora Tuna OK 1:04:04 +2:54 9:05
4 Johan Lamm Frölunda OL 1:04:09 +2:59 9:05
5 Arvid Claesson Jönköpings OK 1:04:38 +3:28 9:10
6 Daniel Andersson OK Löftan 1:05:06 +3:56 9:14
7 Pierre Martinez OK Södertörn 1:05:23 +4:13 9:16
8 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 1:06:06 +4:56 9:22
9 Mattias Perneby IFK Lidingö SOK 1:06:28 +5:18 9:25
10 Albin Claesson Sävedalens AIK 1:06:29 +5:19 9:25
11 Jonas Hammarskiöld OK Skogsfalken 1:07:13 +6:03 9:32
12 Nils Grip Kalmar OK 1:07:22 +6:12 9:33
13 Dusan Slama ATU Kosice 1:07:32 +6:22 9:34
14 Eero Jalli MS Parma 1:07:35 +6:25 9:35
15 Edvin Andersson OK Norrvirdarna 1:07:42 +6:32 9:36
16 Daniil Kashin Nord West 1:08:08 +6:58 9:39
17 Adam Tellsén OK Roxen 1:08:09 +6:59 9:40
18 Martin Särnbrink OK Tisaren 1:08:19 +7:09 9:41
19 Eric Danielsson OK Kåre 1:08:39 +7:29 9:44
20 Olle Skog Tullinge SK 1:09:26 +8:16 9:50
21 Lukas Eveborn OK Roxen 1:09:42 +8:32 9:53
22 Tobia Berger OLV Baselland 1:10:01 +8:51 9:55
23 Johan Ryding Södertälje-Nykvarn OF 1:10:06 +8:56 9:56
24 Erik Tuuri Bergnäsets AIK 1:10:18 +9:08 9:58
25 Simon Runefors Växjö OK 1:10:35 +9:25 10:00
26 Brage Jørum Byåsen IL 1:11:13 +10:03 10:06
27 Viktor Wassén Vänersborgs SK 1:11:18 +10:08 10:06
28 Oscar Wiberg Järla Orientering 1:11:46 +10:36 10:10
29 Jens Christian Gammeljord OK Snab 1:12:00 +10:50 10:12
30 Alexander Hörnquist Örnsköldsviks OK 1:12:07 +10:57 10:13
31 Viktor Wohlgemuth OK Ravinen 1:12:15 +11:05 10:14
32 Martin Mörsell OK Kåre 1:12:29 +11:19 10:16
33 John Gunnarsson Surahammars SOK 1:12:36 +11:26 10:17
34 Elmeri Toivanen Kouvolan Suunnistajat 1:12:39 +11:29 10:18
35 Jesper Lindahl OK Trian 1:13:11 +12:01 10:22
36 Eric Löfqvist OK Njudung 1:13:15 +12:05 10:23
37 Jacob Eriksson KFUM Örebro OK 1:13:18 +12:08 10:23
38 Lukas Lundgren Växjö OK 1:13:35 +12:25 10:26
39 Ole Wanvik Haugen Stjørdals-Blink Orientering 1:13:44 +12:34 10:27
40 Johan Persson OK Österåker 1:13:49 +12:39 10:28
41 Linus Backlund OK Södertörn 1:13:58 +12:48 10:29
41 Oskar Öqvist Bergnäsets AIK 1:13:58 +12:48 10:29
43 Erik Olsson Gävle OK 1:14:24 +13:14 10:33
44 David Risberg Kils OK 1:14:32 +13:22 10:34
45 Viktor Skoog Kils OK 1:14:54 +13:44 10:37
46 Philip Edvardsson Eksjö SOK 1:14:57 +13:47 10:37
47 Jesper Vikman OK Nolaskogsarna 1:15:25 +14:15 10:41
48 Fritjof Axelsson FK Göingarna 1:16:30 +15:20 10:51
49 Martin Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 1:16:40 +15:30 10:52
50 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 1:17:00 +15:50 10:55
50 Tuve Möller OK Linné 1:17:00 +15:50 10:55
52 Bobby Brahm Långhundra IF 1:17:02 +15:52 10:55
53 Pontus Lindblom OK Roxen 1:17:18 +16:08 10:57
53 Paul Pasda USV Jena 1:17:18 +16:08 10:57
55 Pontus Erlandsson SOK Viljan 1:17:23 +16:13 10:58
55 Jakob Höst Hjärnarps GH OL 1:17:23 +16:13 10:58
57 Albin Larsson Katrineholms OK 1:17:50 +16:40 11:02
58 Mårten Olsson Gävle OK 1:17:55 +16:45 11:03
59 Waldemar Andersson OK Roslagen 1:17:56 +16:46 11:03
60 Arvid Linder OK Hällen 1:18:06 +16:56 11:04
61 Erik Nallgård Västerås SOK 1:18:22 +17:12 11:06
62 Joris Hochstetter USV Jena 1:18:38 +17:28 11:09
63 Egil Morast Haninge SOK 1:19:11 +18:01 11:13
64 Robin Beglinger OLG Murten 1:19:38 +18:28 11:17
65 Marcus Beckius OK Tyr 1:19:48 +18:38 11:19
66 Nils Henriksson Bergnäsets AIK 1:19:53 +18:43 11:19
67 Axel Jutterström IFK Mora OK 1:20:16 +19:06 11:23
68 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 1:20:30 +19:20 11:25
69 Erik Hansson Härnösands OK 1:20:39 +19:29 11:26
70 Åsmund Aamodt Resell Nydalens SK 1:20:45 +19:35 11:27
71 Christian Redtzer Attunda OK 1:20:48 +19:38 11:27
72 Olle Hansson OK Roxen 1:21:56 +20:46 11:37
73 Joakim Ståhl Järbo OK 1:22:01 +20:51 11:38
74 Are Wigaard Oppsal Orientering 1:23:04 +21:54 11:46
75 Lars Olovsson Rehns BK 1:23:56 +22:46 11:54
76 Jonas Toftered IF Rigor 1:24:43 +23:33 12:00
77 Christopher Wilestedt Attunda OK 1:25:31 +24:21 12:07
78 Stéphane Wathelet CO Liège 1:28:21 +27:11 12:31
79 David Levin Svaide Roma SOK 1:29:22 +28:12 12:40
80 Viktor Janrik Bromma-Vällingby SOK 1:34:47 +33:37 13:26
81 Martin Persson Årsunda IF 1:38:18 +37:08 13:56
82 Ludvig Sandahl Järla Orientering 1:40:23 +39:13 14:14
82 Jørgen Vister Indre Østfold OK 1:40:23 +39:13 14:14
84 Sondre Damm TIF Viking 2:18:06 +1:16:56 19:35
85 Johan Gustafsson OK Tyr 2:20:13 +1:19:03 19:53
Joakim Skärlén Haninge SOK ej godkänd
Even Lindstad Børresen Hamar OK ej godkänd
Isac Johansson Sol Tranås ej godkänd
Adam Segerslätt Skåneslättens OL ej godkänd
Henrik Hamrefors Västerås SOK ej godkänd
Ludvig Andreas Rødnes Oppsal Orientering ej godkänd
Oscar Sundlöf Sundsvalls OK ej godkänd
Fredrik Moe Sandefjord OK ej godkänd
Gustav Ögren Korsnäs IF OK ej godkänd
Andreas Persson OK Hammaren ej godkänd
Joona Parjanen MS Parma ej start
Jonas Unsgård IL Leik ej start
Tim Olsson Brattås CK ej start
Sixten Hillerhag IFK Lidingö SOK ej start
Adam Lilja OK Enen ej start
Hallvard Seim Grøvlen OL Trollelg ej start

D21

6 720 m, 140 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jenny Eriksson OK Kåre 1:03:29 9:26
2 Linda Lindkvist Leksands OK 1:03:45 +0:16 9:29
3 Samantha Saeger OK Linné 1:04:30 +1:01 9:35
4 Johanna Sanderi IFK Lidingö SOK 1:04:50 +1:21 9:38
5 Sofia Salomonsson Linköpings OK 1:04:54 +1:25 9:39
6 Kristin Skaar Ryda SK 1:05:03 +1:34 9:40
7 Johanna Erlandsson Stora Tuna OK 1:05:04 +1:35 9:40
8 Madeleine Dahlin Kovlands IF 1:05:30 +2:01 9:44
9 Kajsa Hammarström Linköpings OK 1:05:48 +2:19 9:47
10 Sandra Karlsson Bierfeldt Ärla IF 1:06:49 +3:20 9:56
11 Carolin Svensson Haninge SOK 1:07:10 +3:41 9:59
12 Hannah Culberg US Orienteering 1:07:19 +3:50 10:01
13 Ida Willén Östersunds OK 1:07:28 +3:59 10:02
14 Julia Olsson Uddevalla OK 1:07:47 +4:18 10:05
15 Sara Bengtsson Sävedalens AIK 1:08:27 +4:58 10:11
16 Elin Svensson IK Hakarpspojkarna 1:08:57 +5:28 10:15
17 Sofie Landqvist Köping-Kolsva OK 1:09:19 +5:50 10:18
18 Linnea Börjars Centrum OK 1:09:24 +5:55 10:19
19 Malin Leandersson OK Tyr 1:09:35 +6:06 10:21
20 Malin Welén Köping-Kolsva OK 1:09:40 +6:11 10:22
21 Erika Lindqvist Sävedalens AIK 1:09:41 +6:12 10:22
22 Dora Szerencsi Järla Orientering 1:09:43 +6:14 10:22
23 Linn Bylars Forsa OK 1:09:44 +6:15 10:22
24 Lydia Martinsson OK Tyr 1:10:00 +6:31 10:25
25 Bodil Halvarsson Göteborg-Majorna OK 1:10:04 +6:35 10:25
26 Moa Kjellstrand Centrum OK 1:10:11 +6:42 10:26
27 Linnéa Johnsson OK Nackhe 1:10:21 +6:52 10:28
28 Renee Beveridge North West Orienteering Club 1:10:57 +7:28 10:33
29 My Westlund OK Tyr 1:11:15 +7:46 10:36
29 Elin Hamrefors Sävedalens AIK 1:11:15 +7:46 10:36
31 Pernilla Olsson Skåneslättens OL 1:11:54 +8:25 10:41
32 Anna Wehlin Skogspojkarnas OK 1:12:03 +8:34 10:43
33 Ida Dalhammer OK Roxen 1:12:18 +8:49 10:45
34 Johanna Larsson Köping-Kolsva OK 1:12:20 +8:51 10:45
35 Live Bredholt Jørgensen NTNUI 1:12:29 +9:00 10:47
36 Jaana Pulkkinen Ylistaron Kilpa-Veljet 1:12:40 +9:11 10:48
37 Jenny Björk OK Denseln 1:12:56 +9:27 10:51
38 Sofie Gustavsson OK Tyr 1:13:01 +9:32 10:51
39 Emilia Henrysson Tibro OK 1:13:15 +9:46 10:54
40 Sara Jonsson OK Orion 1:13:21 +9:52 10:54
41 Lina Samor Lerums SOK 1:13:27 +9:58 10:55
41 Sofia Lönnkvist Tullinge SK 1:13:27 +9:58 10:55
43 Elin Eriksson Västvärmlands OK 1:13:30 +10:01 10:56
43 Maria Brodin Fossum IF 1:13:30 +10:01 10:56
45 Minna Saarinen Koovee 1:13:58 +10:29 11:00
46 Anaïs Cattin ANCO-Neuchâtel 1:14:01 +10:32 11:00
47 Therese Larsson OK Kroppefjäll 1:14:04 +10:35 11:01
48 Heike Torggler Sportclub Meran 1:14:19 +10:50 11:03
49 Ellen Larsson IF Hagen 1:14:42 +11:13 11:06
50 Lisa Kalered OK Denseln 1:15:02 +11:33 11:09
51 Barbara Schönenberger OL Regio Wil 1:15:06 +11:37 11:10
52 Anna Olsson Tibro OK 1:15:11 +11:42 11:11
53 Tatyana Bevza Nord West 1:15:27 +11:58 11:13
54 Frida Forsberg OK Ravinen 1:15:38 +12:09 11:15
55 Lina Lång Stora Tuna OK 1:15:55 +12:26 11:17
56 Lisa Palm Sävedalens AIK 1:16:08 +12:39 11:19
57 Jenny Gullqvist Västvärmlands OK 1:16:18 +12:49 11:21
58 Marthe Gløersen OL Tønsberg og Omegn 1:16:45 +13:16 11:25
59 Anna Håkansson Linköpings OK 1:16:53 +13:24 11:26
60 Andrea Wickbom Vittjärvs IK 1:17:12 +13:43 11:29
61 Linn Axelsson Ärla IF 1:17:21 +13:52 11:30
62 Elina Johnsson Centrum OK 1:17:24 +13:55 11:31
63 Sara Schmidt Trollhättans SOK 1:17:36 +14:07 11:32
64 Karin E Gustafsson Hagaby GOIF 1:17:38 +14:09 11:33
65 Kate Morrison OK Linné 1:17:40 +14:11 11:33
66 Siri Jeppsson Södertälje-Nykvarn OF 1:17:42 +14:13 11:33
67 Kerria Challandes ANCO-Neuchâtel 1:17:48 +14:19 11:34
68 Amanda Hansson Bredaryds SOK 1:17:57 +14:28 11:35
69 Lovisa Onsbring Gustafson Ärla IF 1:18:12 +14:43 11:38
70 Alexandra Khlebnikova ANCO-Neuchâtel 1:18:15 +14:46 11:38
71 Lisa Samor Tjällmo-Godegårds OK 1:18:31 +15:02 11:41
72 Maria Eriksson Västvärmlands OK 1:19:17 +15:48 11:47
72 Hanna Eriksson OK Denseln 1:19:17 +15:48 11:47
72 Agnes Adolfsson Eksjö SOK 1:19:17 +15:48 11:47
75 Malin Jacobson OK Tor 1:19:29 +16:00 11:49
76 Lisa Westerberg OK Milan 1:19:31 +16:02 11:49
77 Maren Herrgesell OK Oachkatzlschwoaf 1:20:15 +16:46 11:56
78 Lone Malmgren Gjø-Vard OL 1:20:18 +16:49 11:56
79 Amanda Claesson Sävedalens AIK 1:20:34 +17:05 11:59
80 Elin Törnroth Hjobygdens OK 1:20:43 +17:14 12:00
81 Filippa Spånér Sävedalens AIK 1:20:44 +17:15 12:00
81 Lovisa Mannfolk Ulricehamns OK 1:20:44 +17:15 12:00
81 Frida Danielsson Västerås SOK 1:20:44 +17:15 12:00
84 Gry Granstedt NTNUI 1:20:59 +17:30 12:03
85 Maria Bois Leksands OK 1:21:08 +17:39 12:04
86 Bjørg Granly NTNUI 1:21:09 +17:40 12:04
87 Marie Rönnestrand Frösö IF 1:21:14 +17:45 12:05
88 Julia Lundquist Nybro OK 1:22:22 +18:53 12:15
89 Maria Schmiterlöw Hjobygdens OK 1:22:48 +19:19 12:19
90 Lovisa Falk Hagaby GOIF 1:23:03 +19:34 12:21
91 Solveig Løken NTNUI 1:23:20 +19:51 12:24
92 Anicó Kulow Berliner Turnerschaft 1:23:37 +20:08 12:26
93 Ylva Sunesson OK Alehof 1:24:16 +20:47 12:32
94 Viviane Mumprecht IFK Ilfis OK 1:24:43 +21:14 12:36
95 Anna Nystedt Sundsvalls OK 1:25:30 +22:01 12:43
96 Linnea Nord OK Klemmingen 1:26:29 +23:00 12:52
97 Maria Johansson Torsås OK 1:26:33 +23:04 12:52
97 Mary Fleming Australia 1:26:33 +23:04 12:52
99 Leena Kuusipohja Kristiansand OK 1:26:51 +23:22 12:55
100 Susanna Forsell Motala AIF OL 1:27:03 +23:34 12:57
101 Karin Fägerlind Centrum OK 1:27:50 +24:21 13:04
102 Emma Lundman OK Roslagen 1:28:01 +24:32 13:05
103 Eva Gustafsson Hagaby GOIF 1:28:42 +25:13 13:11
104 Elin Blick OK Alehof 1:28:43 +25:14 13:12
105 Lisa Pettersson OK Dacke 1:29:01 +25:32 13:14
106 Madeleine Attfors Sävedalens AIK 1:29:17 +25:48 13:17
107 Evelina Christoffersson OK Renen 1:29:30 +26:01 13:19
107 Nina Jeanette Tollehaug Eiker OL 1:29:30 +26:01 13:19
109 Hanna Modin Lunds OK 1:29:33 +26:04 13:19
110 Kristin Källströmer Nyköpings OK 1:29:34 +26:05 13:19
111 Lotta Falk Göteborg-Majorna OK 1:30:52 +27:23 13:31
112 Sara Lundsten Sundsvalls OK 1:30:55 +27:26 13:31
113 Frida Volden Kongsberg OL 1:31:30 +28:01 13:36
114 Nicole Hitz OLK Argus 1:32:28 +28:59 13:45
115 Sofie Svensson Björkfors GOIF 1:32:52 +29:23 13:49
116 Elin Dölerud Göteborg-Majorna OK 1:33:02 +29:33 13:50
117 Iris Lui HKOXCC 1:33:32 +30:03 13:55
118 Sofie Pettersson Ulricehamns OK 1:33:45 +30:16 13:57
119 Angelica Engström Skåneslättens OL 1:38:47 +35:18 14:41
120 Josefine Söderlund Leksands OK 1:39:33 +36:04 14:48
121 Marion Risse CA Rosé 1:40:04 +36:35 14:53
122 Marielle Nilsson Andrarums IF 1:40:09 +36:40 14:54
123 Frida Strömgård Uddevalla OK 1:40:17 +36:48 14:55
124 Eliana Köpfli IFK Ilfis OK 1:43:14 +39:45 15:21
125 Anna Birkestål Köping-Kolsva OK 1:45:16 +41:47 15:39
126 Sonja Mueller OLG Basel 1:48:30 +45:01 16:08
127 Dorthe Kühl Petersen OK SYD 1:49:06 +45:37 16:14
128 Sofia Gumaelius Tibro OK 1:49:11 +45:42 16:14
129 Karolina Nygren Skogspojkarnas OK 1:49:34 +46:05 16:18
130 Natalia Pereverzina Hertfordshire Orienteering Club HH 1:51:29 +48:00 16:35
131 Lucie Komarkova Hjärnarps GH OL 1:51:36 +48:07 16:36
132 Therese Persson Snättringe SK 1:53:42 +50:13 16:55
133 Sara Ivarsson OK Kullingshof 1:55:07 +51:38 17:07
134 Cristina Hedlund Vandrarringen 1:55:59 +52:30 17:15
135 Anna Gierlach WOLF Haltern 1:56:31 +53:02 17:20
136 Olga Baranova DVOA 2:13:11 +1:09:42 19:49
137 Vivian Lee HKOXCC 2:17:36 +1:14:07 20:28
138 Hanna Baushevich BSU OK 2:22:15 +1:18:46 21:10
Frida Andersson OK Orion ej godkänd
Malin Andrén Tibro OK ej godkänd
Britt Ingunn Nydal NTNUI ej start
Eva Öhlund Ulricehamns OK ej start
Karin Valdemarsson Köping-Kolsva OK ej start
Katja Lüscher OL Regio Olten ej start
Emma Bromark Långhundra IF ej start
Livia Schifferle Björnbär OK ej start
Rachel Collins DFOK ej start
Lisa Gabrielsson Falköpings AIK OK ej start
Fontaine Hélise Tous Azimuts Douai ej start
Albina Patrakova Novosibirsk ej start
Amanda Martinsson Falkenbergs OK ej start
Kira Arkhipova Novosibirsk ej start
Sofia Hägglund OK Hammaren ej start
Yuqing Zheng OAC ej start
Ronja Arvidsson Skåneslättens OL ej start
Viktoria Helmersson OK Ravinen ej start
Jenny Lönnkvist Tullinge SK ej start

H21

9 500 m, 171 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Aronsson OK Tisaren 1:13:49 7:46
2 Peter Eriksson Linköpings OK 1:16:53 +3:04 8:05
3 Gustav Eriksson Stora Tuna OK 1:18:25 +4:36 8:15
4 Flavio Poltera Quack OK 1:18:36 +4:47 8:16
5 Erik Liljequist Södertälje-Nykvarn OF 1:19:08 +5:19 8:19
6 Christian Karldén Kvillebyns SK 1:19:50 +6:01 8:24
7 Mattias Nilsson Vänersborgs SK 1:20:21 +6:32 8:27
8 Anton Sundgren Långhundra IF 1:20:45 +6:56 8:30
9 Christoffer Schönning Järfälla OK 1:21:05 +7:16 8:32
10 Sindre Sandven Fossum IF 1:21:07 +7:18 8:32
11 Emil Kalered OK Denseln 1:21:08 +7:19 8:32
12 Mikael Andersson Stora Tuna OK 1:21:31 +7:42 8:34
13 Markus Johansson IFK Göteborg 1:21:45 +7:56 8:36
14 Niklas Gustafsson OK Tisaren 1:22:06 +8:17 8:38
15 Eskil Schøning OK Pan Århus 1:22:24 +8:35 8:40
16 Erik Jansson KFUM Örebro OK 1:23:10 +9:21 8:45
17 Peter Sundelin IF Femman 1:23:32 +9:43 8:47
18 Victor Flingmark OK Kåre 1:23:40 +9:51 8:48
19 Niklas Olsson Skåneslättens OL 1:23:46 +9:57 8:49
20 Simon Andersson Forsa OK 1:24:21 +10:32 8:52
21 Olle Winroth OK Löftan 1:24:56 +11:07 8:56
22 Christian Renevey CA Rosé 1:24:58 +11:09 8:56
23 Elias Ögren Stora Tuna OK 1:24:59 +11:10 8:56
24 Emil Nilsson Umeå OK 1:25:00 +11:11 8:56
25 Johan Antonsson OK Löftan 1:25:24 +11:35 8:59
26 Florian Bochud CA Rosé 1:25:28 +11:39 8:59
27 Robert Larsson Gamleby OK 1:25:31 +11:42 9:00
28 Simen Eid Nielsen NTNUI 1:26:01 +12:12 9:03
29 Niklas Thörn OK Vilse 87 1:26:39 +12:50 9:07
30 Fredrik Sturesson OK Alehof 1:26:44 +12:55 9:07
31 Vegard Blomseth Johnsen NTNUI 1:26:48 +12:59 9:08
32 Erik Råberg OK Landehof 1:27:32 +13:43 9:12
33 Joar Svartholm Bergnäsets AIK 1:27:35 +13:46 9:13
34 Harald Kalager NTNUI 1:27:41 +13:52 9:13
35 Tobias Eliasson Sundsvalls OK 1:28:09 +14:20 9:16
36 Jonas Palm Sävedalens AIK 1:28:26 +14:37 9:18
37 Mattias Mårts Stora Tuna OK 1:28:57 +15:08 9:21
38 Oskar Eklöf Rehns BK 1:29:02 +15:13 9:22
39 Nils Tärk Halmstad OK 1:29:08 +15:19 9:22
40 Bruno Godefroy Linköpings OK 1:29:15 +15:26 9:23
41 Lars Berge Owren Freidig 1:29:51 +16:02 9:27
42 Jonatan Aronsson OK Tisaren 1:29:53 +16:04 9:27
43 Ondrej Pesek K.O.B. Choce 1:30:03 +16:14 9:28
44 Robert Pettersson IF Thor 1:30:10 +16:21 9:29
45 Charlie Stolt Rehns BK 1:30:18 +16:29 9:30
46 Joakim Antonsson OK Löftan 1:30:25 +16:36 9:31
47 Jesper Nilsson Ulricehamns OK 1:30:26 +16:37 9:31
48 Joel Mösch OLG Suhr 1:30:28 +16:39 9:31
49 Jiri Zelinka O-mikron 1:30:58 +17:09 9:34
50 Jerk Rönnols Centrum OK 1:30:59 +17:10 9:34
51 Sondre Sande Gullord NTNUI 1:31:28 +17:39 9:37
52 Jonas Lundgren Stora Tuna OK 1:31:49 +18:00 9:39
53 Lukas Scharnagl OK Oachkatzlschwoaf 1:31:55 +18:06 9:40
54 Gustav Henrik Fiskum NTNUI 1:31:56 +18:07 9:40
55 Kim Baunehøj Pedersen OK Roskilde 1:32:00 +18:11 9:41
56 Andreas Calleberg Rehns BK 1:32:11 +18:22 9:42
57 Anton Oddmo OK Pan-Kristianstad 1:32:25 +18:36 9:43
58 Daniel Gustafsson FK Friskus-Varberg 1:32:30 +18:41 9:44
59 Patrik Johansson Kexholms SK 1:32:46 +18:57 9:45
60 Daniel Forsell Motala AIF OL 1:33:01 +19:12 9:47
61 Vladimir Popov Vladivostok 1:33:43 +19:54 9:51
62 Adrian Opheim NTNUI 1:33:52 +20:03 9:52
63 Anders Vedin Sundsvalls OK 1:33:55 +20:06 9:53
64 Gunnar Fiskum NTNUI 1:34:10 +20:21 9:54
65 Simen Wästlund Notodden OL 1:34:15 +20:26 9:55
65 Gabriel Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 1:34:15 +20:26 9:55
67 Jaakko Liukkala Hauhon Sisu 1:34:19 +20:30 9:55
68 Fredrik Noborn IFK Göteborg 1:34:23 +20:34 9:56
69 Björn Arnesson Ulricehamns OK 1:34:26 +20:37 9:56
70 Oskar Höglund Motala AIF OL 1:34:28 +20:39 9:56
70 Matthias Bryner OLK Argus 1:34:28 +20:39 9:56
72 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 1:34:56 +21:07 9:59
73 Fredrik Andersson IF Rigor 1:35:14 +21:25 10:01
74 Victor Axbom OK Landehof 1:35:25 +21:36 10:02
75 Jérôme Favre ANCO-Neuchâtel 1:35:27 +21:38 10:02
76 Javier Ruiz de la Herrán Pidal COMA Club de Orientación de Málaga 1:35:34 +21:45 10:03
77 Lukas Olsson Väsby OK 1:35:36 +21:47 10:03
78 Rickard Ingesson Lunds OK 1:35:39 +21:50 10:04
79 Jonatan Andersson Falkenbergs OK 1:35:42 +21:53 10:04
80 Michal Patek K.O.B. Choce 1:36:07 +22:18 10:07
81 Brechbuehl Nico OLG Stäfa 1:36:25 +22:36 10:08
82 Oliver Lienhard OLK Argus 1:36:38 +22:49 10:10
83 Yuta Tanikawa OLC Looper 1:37:50 +24:01 10:17
84 Hugo Babel ANCO-Neuchâtel 1:37:53 +24:04 10:18
85 Gustav Åhrén Motala AIF OL 1:38:14 +24:25 10:20
86 Oscar Törnroth Hjobygdens OK 1:38:20 +24:31 10:21
87 Johann Kervarec OL Biel Seeland 1:38:49 +25:00 10:24
88 Oscar Gustafsson Idefjordens SK 1:39:07 +25:18 10:26
89 Mattis Holt Freidig 1:39:26 +25:37 10:28
90 Niklas Barsk Övertorneå IF 1:40:27 +26:38 10:34
91 Torbjörn Almegius Stenungsunds OK 1:40:57 +27:08 10:37
92 Aleksei Roztoptannyi Ufa-United 1:41:06 +27:17 10:38
93 Carl-Johan Högberg OK Linné 1:41:16 +27:27 10:39
94 Janne Heikkinen Helsingin Suunnistajat 1:42:04 +28:15 10:44
95 Stefan Wernig HSV Villach 1:42:07 +28:18 10:44
96 Anton Thorstensson IK Hakarpspojkarna 1:42:43 +28:54 10:48
97 Stephane Renevey CA Rosé 1:42:44 +28:55 10:48
98 Marcus Svensson FK Boken 1:42:50 +29:01 10:49
99 Florian Chatagny CA Rosé 1:43:15 +29:26 10:52
100 Adrian Bergström Älvsby IF OK 1:43:17 +29:28 10:52
101 David Runemalm Nybro OK 1:43:24 +29:35 10:53
102 Adam Georgsson OK Nackhe 1:43:43 +29:54 10:55
103 Simon Bohman Rånäs OK 1:43:46 +29:57 10:55
104 Markus Lundholm OK Renen 1:43:59 +30:10 10:56
105 Oskar Lyding Hylte OK 1:44:08 +30:19 10:57
106 Erin Schirm Bay Area Orienteering Club 1:44:16 +30:27 10:58
107 Martin Lövald Hellberg Täby OK 1:44:27 +30:38 10:59
108 Anders Fogelberg Västvärmlands OK 1:44:44 +30:55 11:01
109 Ola Jansson Rasbo IK 1:44:45 +30:56 11:01
110 Wouter Foppen Minor 1:44:53 +31:04 11:02
111 Kristoffer Edshage Centrum OK 1:45:48 +31:59 11:08
112 Otto Lundman OK Roslagen 1:46:23 +32:34 11:11
113 Kristian Juda Husgard OK Roskilde 1:46:41 +32:52 11:13
114 Marcus Ramström OK Kåre 1:47:10 +33:21 11:16
115 Jacob Berg Lofthus NTNUI 1:47:17 +33:28 11:17
116 Godefroy Schrago CA Rosé 1:48:21 +34:32 11:24
117 Oscar Vagman OK Klemmingen 1:49:24 +35:35 11:30
118 Lars Henrik Verde Thon IF Sturla 1:49:36 +35:47 11:32
119 Einar Hjortås NTNUI 1:50:10 +36:21 11:35
120 Laurin Imholz OLV Luzern 1:50:11 +36:22 11:35
121 Marcus Hansson Södertälje-Nykvarn OF 1:50:13 +36:24 11:36
122 Måns Faxén Växjö OK 1:50:29 +36:40 11:37
123 Sven-Anders Melin Södertälje-Nykvarn OF 1:51:09 +37:20 11:42
124 Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:51:33 +37:44 11:44
125 Remo Thoma OLG Pfaeffikon 1:51:36 +37:47 11:44
126 Gustav Lindeborg Täby OK 1:52:03 +38:14 11:47
127 Fredrik Svedhem Ulricehamns OK 1:52:11 +38:22 11:48
128 Laurenz Elstner OK Oachkatzlschwoaf 1:52:33 +38:44 11:50
129 Jan Shanel K.O.B. Choce 1:53:03 +39:14 11:54
130 Dominik Moesch OLG Basel 1:53:25 +39:36 11:56
131 Daniel Halvardsson Nässjö OK 1:53:48 +39:59 11:58
132 Arvid Strandberg Skogslöparna 1:55:06 +41:17 12:06
133 Anders Carnland Frösö IF 1:55:51 +42:02 12:11
134 Aleksandr Kuryshev Ufa-United 1:55:52 +42:03 12:11
135 Jan Pavelka O-mikron 1:56:30 +42:41 12:15
136 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 1:57:14 +43:25 12:20
137 Karsten Blume Berliner TSC 1:57:51 +44:02 12:24
138 Niklas Österlund Ulricehamns OK 1:58:10 +44:21 12:26
139 Nils Jansson Rasbo IK 1:59:34 +45:45 12:35
140 Vit Suchomel O-mikron 2:01:37 +47:48 12:48
141 Sebastian Pugh Essex Stragglers OS 2:01:40 +47:51 12:48
142 Andreas Magnusson OK Måsen 2:02:41 +48:52 12:54
143 Gabriel Mösch OLG Suhr 2:03:57 +50:08 13:02
144 Thomas Pettersson IF Thor 2:05:27 +51:38 13:12
145 Fredrik Setterqvist OK Södertörn 2:05:54 +52:05 13:15
146 Kaarel Kure OK Kobras 2:05:56 +52:07 13:15
147 Erik Toomingas Sundsvalls OK 2:07:01 +53:12 13:22
148 Jonas Gustafsson Andrarums IF 2:07:57 +54:08 13:28
149 Sam Eriksson Andrarums IF 2:08:18 +54:29 13:30
150 Michael Kreiberg OK Roskilde 2:08:45 +54:56 13:33
151 Rasmus Lüscher Göteborg-Majorna OK 2:09:26 +55:37 13:37
152 Aron Davidsson Uddevalla OK 2:10:32 +56:43 13:44
153 Gian-Reto Schaad OLV Zug 2015 2:11:05 +57:16 13:47
154 Aliaksei Shvants BSU OK 2:12:43 +58:54 13:58
155 Peter Kjellberg Istrums SK 2:16:16 +1:02:27 14:20
156 Jesper Johansson Ärla IF 2:17:12 +1:03:23 14:26
157 Rasmus Schurmann Hylte OK 2:18:52 +1:05:03 14:37
158 Love Lindström Attunda OK 2:25:51 +1:12:02 15:21
159 Fabian Klein OLG Pfaeffikon 2:29:20 +1:15:31 15:43
160 Magnus Halvorsen NTNUI 2:45:13 +1:31:24 17:23
Johan Persson Hagaby GOIF ej godkänd
Fredrik Johansson Bredaryds SOK ej godkänd
Joost Talloen OMEGA ej godkänd
Mattias Andersson OK Tisaren ej godkänd
Måns Bränneby OK Kolmården ej godkänd
Per Aspegren OK Kontinent ej godkänd
Erik Edén Waxholms OK ej godkänd
Ilya Belianka Sävedalens AIK ej godkänd
Martin Strömgren OK Linné ej godkänd
Andreas Schönning Järfälla OK ej godkänd
Michael Andersen OK Roskilde ej godkänd
Mathias Drage Kongsberg OL ej start
Johnny Hålsjö Vänersborgs SK ej start
Johan Aspegren OK Kontinent ej start
David Mellin Sundbybergs IK ej start
Tegaday Cordobes Suarez ALCON ej start
Mats  Karlström Frösö IF ej start
Sondre Kongsgård NTNUI ej start
Albin Thunberg OK Alehof ej start
Morten Severin Saue NTNUI ej start
Emil Rankka OK Roxen ej start
Jesper Nelsén Falkenbergs OK ej start
Daniel Johansson Falkenbergs OK ej start
Martin Sand OK Tisaren ej start
Daniel Örn IK Hakarpspojkarna ej start
Alexandre Lebet ANCO-Neuchâtel ej start
Dmytro Kosytsin SC Sirius ej start
Andreas Karlsson Mariestads FK ej start
Petter Lind Skogsluffarnas OK ej start
Aleksey Arkhipov Novosibirsk ej start
Gustav Hagström Falköpings AIK OK ej start
Patrik Brorsson Frösö IF ej start
Roman Rybachenko Novosibirsk ej start

D21 Kort

4 800 m, 118 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Synne Baklid Konnerud IL 42:20 8:49
2 Camilla Engstrand Sävedalens AIK 43:03 +0:43 8:58
3 Sara Helander Domnarvets GOIF 44:11 +1:51 9:12
4 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 44:13 +1:53 9:12
5 Fredrikke Nohr Moth NTNUI 44:14 +1:54 9:12
6 Marie Spångmyr Leksands OK 44:48 +2:28 9:20
6 Josephine Regnell Växjö OK 44:48 +2:28 9:20
8 Anna Runesson OK Vivill 44:52 +2:32 9:20
9 Solveig Blandkjenn NTNUI 44:54 +2:34 9:21
10 Annie Forsberg OK Ravinen 45:18 +2:58 9:26
11 Marie Ohlin OK Linné 45:40 +3:20 9:30
12 Josefin Hanning OK Löftan 47:55 +5:35 9:58
13 Josefin Aronsson OK Tisaren 48:23 +6:03 10:04
14 Camilla Louise Bevensee OK Pan Århus 48:31 +6:11 10:06
15 Sofia Killander Hästveda OK 48:47 +6:27 10:09
16 Ane Sofie Bjørgul Halden SK 49:16 +6:56 10:15
16 Sofia Nilsson Umeå OK 49:16 +6:56 10:15
18 Cecilia Bergander Eksjö SOK 49:35 +7:15 10:19
19 Marie Arnesson Galler OK Löftan 49:39 +7:19 10:20
20 Malin Dahlström Tullinge SK 49:51 +7:31 10:23
21 Elin Woxlin Alfta-Ösa OK 50:12 +7:52 10:27
22 Saana Taimisto MS Parma 50:15 +7:55 10:28
23 Louise Johansson FK Vittus 50:30 +8:10 10:31
24 Åsa Järvholm FK Vittus 50:43 +8:23 10:33
25 Karin Lundberg Tullinge SK 50:48 +8:28 10:35
26 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 50:56 +8:36 10:36
27 Sara Rensgard OK Renen 50:58 +8:38 10:37
28 Charlotte Gustafsson Sävedalens AIK 51:18 +8:58 10:41
29 Christine J.  Helgerud Kongsberg OL 51:29 +9:09 10:43
30 Linda Eriksson OK Skärmen 51:41 +9:21 10:46
31 Elisabet Halvarsson KFUM Örebro OK 52:11 +9:51 10:52
32 Margit Sandem Fjellengen Indre Østfold OK 52:17 +9:57 10:53
33 Marie Tjärnberg Kovlands IF 52:21 +10:01 10:54
34 Channa Lönne Tullinge SK 52:49 +10:29 11:00
35 Malena Asheim Birkeland Halden SK 52:53 +10:33 11:01
36 Fabienne Haas OLG Schaffhausen 52:57 +10:37 11:01
37 Anna Wallerman IFK Göteborg 53:28 +11:08 11:08
38 Annie Lennartsson Skåneslättens OL 54:10 +11:50 11:17
39 Astrid Ank Jørgensen Horsens OK 54:23 +12:03 11:19
40 Mai Watson NTNUI 55:07 +12:47 11:28
41 Susanne Johansson FK Vittus 55:22 +13:02 11:32
42 Katharina Novak HSV Grossmittel 55:40 +13:20 11:35
43 Sara Holmdell Göteborg-Majorna OK 55:59 +13:39 11:39
44 Tove Paavo OK Klemmingen 56:15 +13:55 11:43
45 Anna Sjöström Lunds OK 56:48 +14:28 11:50
46 Elin Leijgård Gudhems IF 56:55 +14:35 11:51
47 Maja Andersson OK Orion 57:19 +14:59 11:56
48 Henny Samuelsson Centrum OK 57:21 +15:01 11:56
49 Inger Anita Tollehaug Eiker OL 57:26 +15:06 11:57
50 Kristin Vollen Sataøen Rond OL 57:31 +15:11 11:58
51 Krisztina Liskany STE Hungary 57:56 +15:36 12:04
52 Monica Olsson Uddevalla OK 58:09 +15:49 12:06
53 Carolina Råberg OK Landehof 58:22 +16:02 12:09
54 Kristina Karlsson Långhundra IF 58:42 +16:22 12:13
55 Linnea Larsson Uddevalla OK 58:45 +16:25 12:14
56 Cecilia Widén FK Boken 58:48 +16:28 12:15
57 Anu Pietilänaho Hiidenkiertäjät 58:56 +16:36 12:16
58 Jenny Vinblad Hagaby GOIF 59:08 +16:48 12:19
59 Lisa Mood Länna IF 59:36 +17:16 12:25
60 Johanna Ivares OK Södertörn 59:40 +17:20 12:25
61 Caroline Lövhammer IFK Göteborg 59:51 +17:31 12:28
62 Nina Nembrini C.O. Aget Lugano 1:00:24 +18:04 12:35
63 Beatrice Huhta OK Måsen 1:00:54 +18:34 12:41
64 Helle Bobach Aalborg OK 1:00:58 +18:38 12:42
65 Jennie Johansson Bredaryds SOK 1:01:06 +18:46 12:43
66 Corina Ringli OLG Schaffhausen 1:01:08 +18:48 12:44
67 Anna Rubbó Umedalens IF 1:01:11 +18:51 12:44
68 Ana Marusceac Academy 2015 1:01:50 +19:30 12:52
69 Anna Lundkvist Kils OK 1:01:57 +19:37 12:54
70 Monica Casalini Idrott Klubb Prato 1:02:08 +19:48 12:56
71 Marie Jinnemo Hjärnarps GH OL 1:02:17 +19:57 12:58
72 Stina Backlund Gudhems IF 1:02:23 +20:03 12:59
73 Camilla Matanovic Västerviks OK 1:02:33 +20:13 13:01
74 Malin Sundqvist Tullinge SK 1:02:36 +20:16 13:02
74 Emma Brenander SOK Viljan 1:02:36 +20:16 13:02
76 Jenny Ekström Stenungsunds OK 1:02:42 +20:22 13:03
77 Ulrika Aspnäs Sidensjö IK 1:02:50 +20:30 13:05
78 Hanna Karlsson Stenungsunds OK 1:02:51 +20:31 13:05
79 Sara Johansson OK Linné 1:03:03 +20:43 13:08
80 Hanna Adolfsson OK Bävern 1:03:19 +20:59 13:11
81 Lisa Andersson Ryda SK 1:03:37 +21:17 13:15
82 Diana Liskany STE Hungary 1:04:33 +22:13 13:26
83 Susan Bøbel IL Imås 1:05:02 +22:42 13:32
84 Karin Kaill OK Alferna 1:05:18 +22:58 13:36
85 Hanna Kryh Malmö OK 1:05:39 +23:19 13:40
86 Sara Brantheim Östersunds OK 1:05:41 +23:21 13:41
87 Nataliia Kuriatnyk KSO Kompas 1:06:07 +23:47 13:46
88 Emilie Larsson OK Kroppefjäll 1:06:22 +24:02 13:49
89 Jacqueline Curiger OLC Kapreolo 1:06:32 +24:12 13:51
90 Anna-Karin Nilsson Malungs OK Skogsmårdarna 1:07:04 +24:44 13:58
91 Tonje Hermansen Indre Østfold OK 1:07:21 +25:01 14:01
92 Johanna Willstrand Burseryds IF 1:07:50 +25:30 14:07
93 Nicole Häfliger OLG Suhr 1:08:10 +25:50 14:12
94 Elin Karlsson Lycksele IF 1:09:57 +27:37 14:34
95 Agathe Torz Valmo 1:10:11 +27:51 14:37
96 Silvia Casanova OLG Regensburg 1:10:19 +27:59 14:38
97 Stina Brantheim Östersunds OK 1:10:44 +28:24 14:44
98 Linda Jinnemo Hjärnarps GH OL 1:11:07 +28:47 14:48
99 Hanna Andrén OK Tisaren 1:11:09 +28:49 14:49
100 Frida Andersson Ulricehamns OK 1:12:00 +29:40 15:00
101 Matilda Jonsson Linköpings OK 1:12:39 +30:19 15:08
102 Erika Andersson Ulricehamns OK 1:14:24 +32:04 15:30
103 Tove Fransson Ärla IF 1:14:31 +32:11 15:31
104 Wiviann Ottosson Malmö OK 1:16:35 +34:15 15:57
105 Isabel Hechl Tirol 1:16:55 +34:35 16:01
106 Karin Öhman Linköpings OK 1:18:54 +36:34 16:26
107 Stina Anderjon Växjö OK 1:22:09 +39:49 17:06
108 Ingvild Bonden Kjørsvik Kongsberg OL 1:22:30 +40:10 17:11
109 Nathalie Jung OL Amriswil 1:22:33 +40:13 17:11
110 Viktoria Olsson IF Hansa-Hoburg 1:22:44 +40:24 17:14
111 Viktoriia Bogdanova KSO Kompas 1:22:50 +40:30 17:15
112 Christina Alneberg Strängnäs-Malmby OL 1:22:55 +40:35 17:16
113 Frida Eriksson Lustens OK 1:24:58 +42:38 17:42
114 Stine Austad Raumar Orientering 1:38:20 +56:00 20:29
115 Annika Neuwirth Tirol 2:03:35 +1:21:15 25:44
116 Barbara Hauser ASVÖ Österrike 2:05:52 +1:23:32 26:13
Analyn Baumann Y2Y ej godkänd
Agnes Nylin OK Tisaren ej godkänd
Erika Berggren Tullinge SK ej start
Nathalie Andersson Strängnäs-Malmby OL ej start
Christine Rolander IF Hallby SOK ej start
Elsa Vilhelmsson Falköpings AIK OK ej start
Evelina Ekelund Malmö OK ej start
Embla Morast Haninge SOK ej start
Elena Dokhturova Tomsk ej start
Guro Elisabeth Kolstad Konnerud IL ej start
My Ottosson Västerbergslagens OL ej start
Malin Fallgren Gudhems IF ej start
Ariane Wilhem ANCO-Neuchâtel ej start
Malin Persson Bottnaryds IF ej start
Linda Nilsson Skåneslättens OL ej start
Susanne Eriksson OK Milan ej start
Sofia Brenander SOK Viljan ej start
Fanny Deckner Skarpnäcks OL ej start

H21 Kort

7 110 m, 197 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Emil Wingstedt Halden SK 42:36 5:59
2 Thor Nørskov IFK Göteborg 43:15 +0:39 6:04
3 Ola Martner Göteborg-Majorna OK 43:48 +1:12 6:09
4 Anders Nordberg Nydalens SK 46:12 +3:36 6:29
5 Erik Engstrand IFK Göteborg 47:13 +4:37 6:38
6 Mats Nordbrøden Järla Orientering 48:06 +5:30 6:45
7 Samuel Andersson Hagaby GOIF 48:34 +5:58 6:49
8 Magnus Glännefors Tullinge SK 48:43 +6:07 6:51
9 Juho Westerlund Koovee 49:10 +6:34 6:54
10 Samu Lehtola Kangasala SK 49:16 +6:40 6:55
11 Didrik Hall Nyköpings OK 49:27 +6:51 6:57
11 Per-Åke Bligård Göteborg-Majorna OK 49:27 +6:51 6:57
13 Tuomo Istolahti Kangasala SK 49:28 +6:52 6:57
13 Mikko Hölli Kangasala SK 49:28 +6:52 6:57
15 Kalle Liukkonen Hiidenkiertäjät 49:51 +7:15 7:00
16 Johan Lindberg IFK Mora OK 49:55 +7:19 7:01
17 Thomas Carlsson Malungs OK Skogsmårdarna 49:58 +7:22 7:01
18 Måns Sandgren OK Orion 49:59 +7:23 7:01
19 Taneli Pantsar Pellon Ponsi 50:17 +7:41 7:04
20 Jaakko Istolahti Ylistaron Kilpa-Veljet 50:25 +7:49 7:05
21 Hugo Mattsson Skåneslättens OL 51:08 +8:32 7:11
22 Oscar Björck Järla Orientering 51:11 +8:35 7:11
23 Henrik Laas IFK Göteborg 52:46 +10:10 7:25
24 Jeppe Ruud OK Pan Århus 52:54 +10:18 7:26
25 Henrik Andersson Bredaryds SOK 54:32 +11:56 7:40
26 Erik Karlsson OK Ravinen 55:28 +12:52 7:48
27 Jörn Sundby Larvik OK 55:30 +12:54 7:48
28 Peder Kock Järla Orientering 56:07 +13:31 7:53
29 Jonas Borg Södertälje-Nykvarn OF 56:15 +13:39 7:54
30 Anders Henriksson IFK Mora OK 56:43 +14:07 7:58
31 Ville Glad Kemiön Kiilat 56:56 +14:20 8:00
32 Jesse Ihalainen Navi 57:04 +14:28 8:01
33 David Sundström Söderhamns OK 57:08 +14:32 8:02
34 Robert Sandberg OK Roslagen 57:24 +14:48 8:04
35 Bernhard Kogler Tirol 57:33 +14:57 8:05
36 Andreas Nordfors Stora Tuna OK 57:50 +15:14 8:08
37 Marcus Andersson KFUM Örebro OK 57:55 +15:19 8:08
38 Niklas Hjort Ingwersen OK Pan Århus 58:09 +15:33 8:10
39 Jonathan Rosendahl Ärla IF 58:17 +15:41 8:11
40 Emil Wikström OK Tyr 58:22 +15:46 8:12
41 Ola Brönnheden Nyköpings OK 58:27 +15:51 8:13
42 Simon Nilsson Eksjö SOK 58:29 +15:53 8:13
43 Klas Bringert Katrineholms OK 59:04 +16:28 8:18
44 Johan Salomonsson Vänersborgs SK 59:27 +16:51 8:21
45 Johan Gunnars IFK Mora OK 59:29 +16:53 8:21
46 Johan Höök IK Jarl Rättvik 59:45 +17:09 8:24
47 Anders Konring Olesen FIF Hillerød 1:00:14 +17:38 8:28
48 Bengt Langels Skarpnäcks OL 1:00:37 +18:01 8:31
49 Marcus Granlund Skellefteå OK 1:00:40 +18:04 8:31
50 Vaclav Sebera Sokol Frydek-Mistek 1:01:18 +18:42 8:37
51 Ola Willstrand OK Gisle 1:01:19 +18:43 8:37
52 Ethan Childs USA Orienteering 1:01:20 +18:44 8:37
53 Marcus Kempe Sävedalens AIK 1:01:23 +18:47 8:38
54 Johan Lövgren Degerfors OK 1:01:30 +18:54 8:38
55 Johan Celander Köping-Kolsva OK 1:01:32 +18:56 8:39
56 Cristian Larsson Köping-Kolsva OK 1:01:34 +18:58 8:39
57 Olle Forsberg OK Ravinen 1:01:41 +19:05 8:40
58 Rasmus Alen Kangasala SK 1:01:58 +19:22 8:42
59 Mikael Wilhelmsson Söders-Tyresö 1:02:02 +19:26 8:43
60 Joel Sanderi IFK Lidingö SOK 1:02:07 +19:31 8:44
61 Mattias Jonsson Linköpings OK 1:02:10 +19:34 8:44
62 Fredrik Karlsson OK Hällen 1:02:44 +20:08 8:49
63 Anton Hemlin IK Uven 1:02:53 +20:17 8:50
64 Raphaël Stefanini Kemiön Kiilat 1:02:55 +20:19 8:50
65 Isak Eklöv OK Linné 1:02:58 +20:22 8:51
66 Per Hult Bredaryds SOK 1:03:06 +20:30 8:52
67 Santtu Sainio Kangasala SK 1:03:10 +20:34 8:53
68 Patrik Nordgren Sävedalens AIK 1:03:19 +20:43 8:54
69 Anton Sihvonen Navi 1:03:32 +20:56 8:56
70 Mikael Andersson IK Gandvik 1:03:33 +20:57 8:56
71 Thomas Ek Köping-Kolsva OK 1:03:39 +21:03 8:57
72 Henri Annila Koovee 1:03:42 +21:06 8:57
73 Mattias Andersson IK Gandvik 1:03:45 +21:09 8:57
74 Jonas Vikström Köping-Kolsva OK 1:04:18 +21:42 9:02
75 Kristian Svensson Rävetofta OK 1:04:20 +21:44 9:02
76 Vili Valjakka Anttolan Urheilijat 1:04:22 +21:46 9:03
77 Jonas Enarsson Lunds OK 1:04:26 +21:50 9:03
78 Jan Forsberg Högåkers OK 1:04:39 +22:03 9:05
79 Magnus Falkenström Skogsluffarnas OK 1:04:45 +22:09 9:06
80 Rasmus Mattsson IK Uven 1:05:01 +22:25 9:08
81 Anton Udd OK Tyr 1:05:13 +22:37 9:10
82 Christoffer Eskilsson Tullinge SK 1:05:23 +22:47 9:11
83 Mattias Killander Hästveda OK 1:05:36 +23:00 9:13
84 David Jonsson OK Klyftamo 1:05:46 +23:10 9:14
84 Johan GF Davidsson Simlångsdalens IF 1:05:46 +23:10 9:14
86 Fredrik Öberg Malmö OK 1:05:47 +23:11 9:15
87 Mattias Olofsson OK Enen 1:05:50 +23:14 9:15
88 Johan Kärrström Tullinge SK 1:06:34 +23:58 9:21
89 Karl Bengtsson Umeå OK 1:06:35 +23:59 9:21
90 Isak Forsberg Högåkers OK 1:06:39 +24:03 9:22
91 Henric Johnsson Bredaryds SOK 1:06:46 +24:10 9:23
92 Anders Olsson Uddevalla OK 1:06:52 +24:16 9:24
93 Mattias Johansson OK Pan-Kristianstad 1:06:54 +24:18 9:24
94 Erik Nordqvist Hässleholms OK 1:07:05 +24:29 9:26
95 Simon Engel Hässleholms OK 1:07:25 +24:49 9:28
96 Ingemar Åkerman Tullinge SK 1:07:46 +25:10 9:31
97 Pontus Johansson OK Kullingshof 1:07:55 +25:19 9:33
98 Henning Hall Nyköpings OK 1:07:56 +25:20 9:33
99 Niclas Larsson Köping-Kolsva OK 1:08:24 +25:48 9:37
100 Martin Satanek Sokol Frydek-Mistek 1:08:27 +25:51 9:37
101 Jens Öström OK Tyr 1:08:28 +25:52 9:37
102 Robert Irestig Skarpnäcks OL 1:08:30 +25:54 9:38
103 Sverre Berg Lutnæs Hamar OK 1:08:34 +25:58 9:38
104 Gunnar Johansson Skarpnäcks OL 1:08:40 +26:04 9:39
105 Martin Svärd OK Tylöskog 1:08:53 +26:17 9:41
106 Anton Pettersson Tibro OK 1:09:00 +26:24 9:42
107 Ola Johansson OK Gisle 1:09:08 +26:32 9:43
108 Johannes Iten OLC Winterthur 1:09:38 +27:02 9:47
109 Daniel Olsson Uddevalla OK 1:09:44 +27:08 9:48
110 Mikael Hall OK Bävern 1:09:57 +27:21 9:50
111 Jonas Fagerholm Söderhamns OK 1:09:59 +27:23 9:50
112 Cristian Wester IF Hagen 1:10:14 +27:38 9:52
113 Esa Viitanen Turun Suunnistajat 1:10:17 +27:41 9:53
114 Benjamin Eriksson Dalsjöfors GoIF 1:10:29 +27:53 9:54
115 Fredrik Eriksson Bredaryds SOK 1:10:37 +28:01 9:55
116 Robin Örn OK Bävern 1:10:46 +28:10 9:57
117 Adam Fredén Falköpings AIK OK 1:11:02 +28:26 9:59
118 Jan Stridh Skogsluffarnas OK 1:11:21 +28:45 10:02
119 Niklas Helmertz Frölunda OL 1:11:23 +28:47 10:02
120 Daniel Nilsson Hästveda OK 1:11:32 +28:56 10:03
121 Nicolas Langenegger OL Biel Seeland 1:11:36 +29:00 10:04
122 Sindre Engzelius Gylver NTNUI 1:11:38 +29:02 10:04
123 Karl Utterback Malmö OK 1:11:39 +29:03 10:04
124 Claes Lundström Skellefteå OK 1:11:47 +29:11 10:05
125 Jesper Lund Tullinge SK 1:12:05 +29:29 10:08
126 Joakim Olsson Väsby OK 1:12:22 +29:46 10:10
127 Joel Ahlquist Skarpnäcks OL 1:12:28 +29:52 10:11
128 Stefan Nilsson Lunds OK 1:12:39 +30:03 10:13
129 Asgeir Riseth Tullinge SK 1:12:40 +30:04 10:13
130 David Fors OK Skogsstjärnan 1:12:43 +30:07 10:13
131 Claes Davidsson Svenljunga OK 1:12:49 +30:13 10:14
132 Daniel Nilsson Skåneslättens OL 1:12:53 +30:17 10:15
133 Mattias Wester FK Vittus 1:14:05 +31:29 10:25
134 Christian Erickson Ulricehamns OK 1:14:13 +31:37 10:26
135 Juho Pietilänaho Hiidenkiertäjät 1:14:16 +31:40 10:26
136 Joakim Lönnkvist Tullinge SK 1:14:17 +31:41 10:26
137 Emil Jansson OK Rodhen 1:14:25 +31:49 10:27
138 Anders Jonsson IF Marin Väst 1:14:46 +32:10 10:30
139 Henrik Brus Sävedalens AIK 1:14:49 +32:13 10:31
140 Håkan Palm OK Klemmingen 1:15:06 +32:30 10:33
141 Klas Petersson IF Marin Väst 1:15:17 +32:41 10:35
142 Filip Söderlund OK Milan 1:15:25 +32:49 10:36
143 Martin Karlsson Centrum OK 1:15:46 +33:10 10:39
144 Per Röst OK Storsjön 1:15:47 +33:11 10:39
145 Sigurd Ravnan OL Toten-Troll 1:15:50 +33:14 10:39
146 Robert von Frenckell OK Raseborg 1:16:32 +33:56 10:45
147 Samuel Yngve OK Kontinent 1:18:01 +35:25 10:58
148 Niklas Fallgren Gudhems IF 1:18:14 +35:38 11:00
149 Tomas Johnsson Sundsvalls OK 1:18:21 +35:45 11:01
150 Jörgen Stegard Skarpnäcks OL 1:18:58 +36:22 11:06
151 Göran Eklund Skarpnäcks OL 1:19:21 +36:45 11:09
152 Mattias Prick Uddevalla OK 1:19:39 +37:03 11:12
153 Jens Uddén Ljungskile FK 1:19:49 +37:13 11:13
154 Andreas Leijgård Gudhems IF 1:19:51 +37:15 11:13
155 Martin Lönn Länna IF 1:20:07 +37:31 11:16
156 Robin Erneby Västerås SOK 1:20:16 +37:40 11:17
157 Fredrik Wessmark OK Flundrehof 1:21:05 +38:29 11:24
158 Emil Folino OK Denseln 1:21:09 +38:33 11:24
159 Lars Hansson OK Rodhen 1:22:17 +39:41 11:34
160 Lars-Ola Bligård OK Vilse 87 1:22:19 +39:43 11:34
161 Väinö Lintula Tampereen Pyrintö 1:23:22 +40:46 11:43
162 Erik Berglund Skarpnäcks OL 1:24:42 +42:06 11:54
163 Tobias Rydlinge Skellefteå OK 1:25:36 +43:00 12:02
164 Simon Isler OL Amriswil 1:26:09 +43:33 12:07
165 William Erlandsson OK Österåker 1:26:19 +43:43 12:08
166 Christian Løchting Thunberg OK Roslagen 1:27:03 +44:27 12:14
167 Per Sandahl Gamleby OK 1:27:08 +44:32 12:15
168 Patrik Brorsson Tockarps IK 1:29:12 +46:36 12:32
169 Stian Lysnes Hedrum OL 1:29:48 +47:12 12:37
170 Henrik Hellgren Norbergs OK 1:30:07 +47:31 12:40
171 Henrik Almkvist OK Älvsjö-Örby 1:30:32 +47:56 12:43
172 Joel Andersson IK Gandvik 1:30:52 +48:16 12:46
173 Suleyman Aliyev Academy 2015 1:33:38 +51:02 13:10
174 Jakob Redtzer Attunda OK 1:34:39 +52:03 13:18
175 Andreas Popp Aalborg OK 1:35:00 +52:24 13:21
176 Anton Persson Hässleholms OK 1:35:18 +52:42 13:24
177 Emil Bruhn Boxholm-Mjölby OL 1:36:50 +54:14 13:37
178 Elias Haglund OK Djerf 1:38:01 +55:25 13:47
179 OnLap Chan HKOC 1:38:54 +56:18 13:54
180 Rudi Olsen Lillomarka OL 1:39:06 +56:30 13:56
181 Yeung Chi Lee HKOXCC 1:39:10 +56:34 13:56
182 Ales Kotatko Sokol Frydek-Mistek 1:42:13 +59:37 14:22
183 Wei Yeung Sunny Tam HKOXCC 1:42:16 +59:40 14:23
184 Markus Svensson Filipstads OK 1:42:19 +59:43 14:23
185 Peter Nilsson Simlångsdalens IF 1:42:58 +1:00:22 14:28
186 Loris DErrico Orienteering Tarzo a.s.d. 1:43:08 +1:00:32 14:30
187 Mårten Holmström OK Österåker 1:44:06 +1:01:30 14:38
188 Yi Sun china deer orienteering club 1:44:16 +1:01:40 14:39
189 Maurizio Mel Orienteering Tarzo a.s.d. 1:45:04 +1:02:28 14:46
190 Anders Hansen-Haug Askersunds OK 1:48:05 +1:05:29 15:12
191 Edoardo Tona Orienteering Tarzo a.s.d. 1:52:47 +1:10:11 15:51
192 Forty-thousand Cheung HKOC 2:01:05 +1:18:29 17:01
193 Brynjar Larssen Bakken NTNUI 2:06:18 +1:23:42 17:45
Tomas Reibring Nyköpings OK ej godkänd
Tobias Andersson OK Österåker ej godkänd
Simon Börjeson Ryda SK ej godkänd
Niklas Olsson IFK Mora OK ej godkänd
Kalle Bergman OK Ravinen ej start
Oscar Andersson OK Tisaren ej start
Axel Mattsson Järla Orientering ej start
Stefan Roos IFK Göteborg ej start
Simon Sanderi Hagaby GOIF ej start
Simon Mellin Sundbybergs IK ej start
Jonas Ekström Göteborg-Majorna OK ej start
Jonas Søby Pedersen Aarhus 1900 orientering ej start
Anders Granberg OK Klemmingen ej start
Simon Rolander IF Hallby SOK ej start
Markus Berglund Skarpnäcks OL ej start
Simon Sjöhed Gävle OK ej start
Daniel Wejås Nyköpings OK ej start
Tarmo Haidak OK Kobras ej start
Bradley Lund TuksOrienteering ej start
Emil Andersson Ärla IF ej start
Fredrik Ahnlén OK Hammaren ej start
Leo Karlsson Forsberg OK Vilse 87 ej start
Christian Hedqwist OK Tyr ej start
Svante Persson Söderhamns OK ej start
Pär Engstrand Stora Tuna OK ej start
Markus Fredlund Tullinge SK ej start
Tobias Beckius Linköpings OK ej start
Martin Lindström SOK Viljan ej start
Jonathan Andersson Hagaby GOIF ej start
Johan Tallhage Skarpnäcks OL ej start
Rasmus Rostö Rånäs OK ej start
Oliver Petersen Söders-Tyresö ej start
Daniel Andersson IK Gandvik ej start
Joakim Wigertz Långhundra IF ej start

D20

5 540 m, 75 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Niamh Corbett CorkO 59:27 10:43
2 Roisin Long AJAX 1:00:38 +1:11 10:56
3 Mirabella Tolonen Rajamäen Rykmentti 1:01:26 +1:59 11:05
4 Elena Gurskaia Nord West 1:01:29 +2:02 11:05
5 Ulrika Toftered IF Rigor 1:03:22 +3:55 11:26
6 Melina Toven Stora Tuna OK 1:03:23 +3:56 11:26
7 Tiina Anttila Suomusjärven Sisu 1:03:43 +4:16 11:30
8 Karen Bjergaard Nydalens SK 1:05:33 +6:06 11:49
9 Virág Weiler Budapest 1:05:37 +6:10 11:50
10 Anna Matyba OK!Sport 1:05:52 +6:25 11:53
11 Julie Roulleaux COL Etrechy 1:06:32 +7:05 12:00
12 Nina Hallor OK Tisaren 1:07:21 +7:54 12:09
13 Julia Adolfsson OK Kåre 1:08:01 +8:34 12:16
14 Fredrika von Essen OK Linné 1:08:02 +8:35 12:16
15 Selma Øfsthus Gravir Asker SK 1:08:08 +8:41 12:17
16 Hanna Barkegren Stora Tuna OK 1:09:36 +10:09 12:33
17 Patricia Edgarsson OK Skogsfalken 1:09:47 +10:20 12:35
18 Sofia Sjögren OK Kullingshof 1:10:35 +11:08 12:44
19 Isabel Schaffer OK Oachkatzlschwoaf 1:10:37 +11:10 12:44
20 Irina Stroganova Nord West 1:11:19 +11:52 12:52
21 Linn Eriksson Ryda SK 1:11:20 +11:53 12:52
22 Ragnhild Løvli Asker SK 1:11:32 +12:05 12:54
23 Elin Peterson Älvdalens IF OK 1:12:15 +12:48 13:02
24 Aoife McCavana GEN 1:12:16 +12:49 13:02
25 Claudia Rooman Trol Belgium 1:12:35 +13:08 13:06
26 Tanja Moser Tampereen Pyrintö 1:12:41 +13:14 13:07
27 Sigrid Merete Moen Pedersli OL Trollelg 1:13:04 +13:37 13:11
28 Lina Fredriksson Korsnäs IF OK 1:13:23 +13:56 13:14
29 Emelie Andersson Vänersborgs SK 1:14:25 +14:58 13:25
30 Evalin Brautigam Western Connecticut OC 1:14:37 +15:10 13:28
31 Sonja Palm HJS-Vansbro OK 1:14:47 +15:20 13:29
32 Ellen Johnsson OK Nackhe 1:15:22 +15:55 13:36
33 Stina Larsson IF Hagen 1:15:24 +15:57 13:36
34 Clíona McCullough Dublin University Orienteers 1:15:33 +16:06 13:38
35 Nora Ramstein Australia 1:17:15 +17:48 13:56
36 Malin Reichenberg Idefjordens SK 1:17:25 +17:58 13:58
37 Åsa Ramberg Hallstahammars OK 1:18:11 +18:44 14:06
38 Hanna Berglund OK Kåre 1:18:21 +18:54 14:08
39 Martina Sallstedt OK Södertörn 1:18:47 +19:20 14:13
40 Klara Holmgård Kils OK 1:19:17 +19:50 14:18
41 Minda Langmoen Kungälvs OK 1:19:20 +19:53 14:19
42 Kajsa Stina Sandstad Frol IL 1:19:29 +20:02 14:20
43 Ebba Westerberg OK Kolmården 1:19:32 +20:05 14:21
44 Nadja Rutz OLG Pfaeffikon 1:20:13 +20:46 14:28
45 Laura Bøgh Faaborg OK 1:20:49 +21:22 14:35
46 Marine Bonora ALCO St Priest 1:21:14 +21:47 14:39
47 Felicia Spångberg Lunds OK 1:22:22 +22:55 14:52
48 Sandra Bestel COL Etrechy 1:23:07 +23:40 15:00
49 Sara Magnusson OK Måsen 1:23:58 +24:31 15:09
50 Ylva Paavo OK Klemmingen 1:24:10 +24:43 15:11
51 Lena Stromberger OK Oachkatzlschwoaf 1:24:49 +25:22 15:18
52 Miranda Leaf DFOK 1:25:12 +25:45 15:22
53 Fanny Rostö Rånäs OK 1:25:39 +26:12 15:27
54 Cecilia Boman Lustens OK 1:25:53 +26:26 15:30
55 Sofia Helmertz Frölunda OL 1:26:02 +26:35 15:31
56 Johanna Palm Nilsson Rehns BK 1:26:04 +26:37 15:32
57 Maria Kontoniemi Tampereen Pyrintö 1:27:29 +28:02 15:47
58 Rosie Dalheim Australia 1:29:25 +29:58 16:08
59 Maria Lund Stenungsunds OK 1:30:54 +31:27 16:24
60 Stina Nero Mullsjö SOK 1:32:10 +32:43 16:38
61 Judith Pirklbauer Naturfreunde Linz 1:33:23 +33:56 16:51
62 Beata Larsson Rånäs OK 1:35:42 +36:15 17:16
63 Julia Gierlach WOLF Haltern 1:35:58 +36:31 17:19
64 Boel Sundberg OK Södertörn 1:36:59 +37:32 17:30
65 Lovisa Johansson Västerviks OK 1:37:46 +38:19 17:38
66 Siri Dobler OLG Pfaeffikon 1:42:44 +43:17 18:32
67 Kristiane Ottesen Varegg Fleridrett 1:43:20 +43:53 18:39
68 Sophie Miocevich Cleveland Orienteering Klub 1:45:06 +45:39 18:58
69 Carolina Larsson Åmåls OK 1:45:23 +45:56 19:01
70 Yu Xiaofan Learnjoy 1:56:16 +56:49 20:59
Hanna Gustafsson OK Kåre ej godkänd
Cherie Sjöblom Frölunda OL ej godkänd
Oda Frøshaug Indre Østfold OK ej godkänd
Ebba Andrén Tibro OK ej godkänd
Teresa Stafström Västerås SOK ej godkänd
Sara Josarp FK Friskus-Varberg ej start
Anne Edsen Aarhus 1900 orientering ej start
Johanna Lindgren IF Hallby SOK ej start
Melanie Sergiev GMOC, Vermont ej start
Sara Hamrefors Västerås SOK ej start
Linnea Wejås Nyköpings OK ej start
Kathrine Amby OK Pan Århus ej start
Sofie Banke Svendborg OK ej start
Jenny Edgren Trollhättans SOK ej start
Stina Widmark OK Storsjön ej start
Lisa Wassén Vänersborgs SK ej start
Alice Törnlund OK Södertörn ej start
Gina Mølnvik Freidig ej start

H20

6 980 m, 51 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Michael Adams West Yorkshire Orienteers 58:33 8:23
2 Jefta Langerak Järfälla OK 59:39 +1:06 8:32
3 Álvaro Prieto del Campo Malarruta 59:58 +1:25 8:35
4 Håvard Myhre Kongsberg OL 1:00:12 +1:39 8:37
5 Lukas Hofer OLG Thun 1:04:54 +6:21 9:17
6 Fredrik Regborn Hagaby GOIF 1:05:28 +6:55 9:22
7 John Gabrielsson Sävedalens AIK 1:05:53 +7:20 9:26
8 Christian Bagger Hagner Silkeborg OK 1:05:56 +7:23 9:26
9 Aron Laurell Håkansson Kungälvs OK 1:06:38 +8:05 9:32
10 Henrik Upsal Kristiansand OK 1:07:02 +8:29 9:36
11 Asker Öhlenschläger CopenhagenO 1:08:56 +10:23 9:52
12 Viktor Djerf Västerbergslagens OL 1:09:06 +10:33 9:53
13 Jan Schliebener OLV Uslar 1:09:29 +10:56 9:57
14 Robert Graham Ottawa OC 1:09:49 +11:16 10:00
15 Daniel Bengtsson Tullinge SK 1:11:10 +12:37 10:11
16 Holger Petersen OK Gorm 1:11:48 +13:15 10:17
17 Johan Larsson OK Skogshjortarna 1:13:15 +14:42 10:29
18 Demian Gander OLG Pfaeffikon 1:14:19 +15:46 10:38
19 Coni Meili OLG Chur 1:14:32 +15:59 10:40
20 Lars Treekrem Heming Orientering 1:14:38 +16:05 10:41
21 Lino Wilhelm OL Regio Olten 1:14:53 +16:20 10:43
22 Valentin Levesy Orientalp 1:15:50 +17:17 10:51
23 Joel Pettersson Tullinge SK 1:16:08 +17:35 10:54
24 Lasse-Pekka Lahti Kangasala SK 1:17:09 +18:36 11:03
25 Emil Sjöö Västerviks OK 1:18:17 +19:44 11:12
26 William Hultqvist Vallentuna-Össeby OL 1:18:42 +20:09 11:16
27 Oskar Vigren Sävedalens AIK 1:19:05 +20:32 11:19
28 Erik Erlandsson OK Vivill 1:19:57 +21:24 11:27
29 Michael Rooman Trol Belgium 1:20:23 +21:50 11:30
30 Kalle Johansson OK Hammaren 1:20:33 +22:00 11:32
31 Johan Liljebjörn Nybro OK 1:20:55 +22:22 11:35
32 Christoffer Johansson Trollhättans SOK 1:21:10 +22:37 11:37
33 Kalle Karlsson GOIF Tjalve 1:21:49 +23:16 11:43
34 Luca Nembrini C.O. Aget Lugano 1:22:45 +24:12 11:51
35 Ilya Kudryavcev Nord West 1:24:35 +26:02 12:07
36 Robin Larsson FK Göingarna 1:24:59 +26:26 12:10
37 Johan Nilsson Hultsfreds OK 1:28:09 +29:36 12:37
38 Oskar Eklund Målilla OK 1:30:02 +31:29 12:53
39 Alessandro De Noni Orienteering Tarzo a.s.d. 1:30:56 +32:23 13:01
40 Anton Daniels Attunda OK 1:31:42 +33:09 13:08
41 Gard-Martin Udnesseter Johnson NTNUI 1:35:03 +36:30 13:37
42 Rasmus Steen OK Enen 1:35:45 +37:12 13:43
43 Arvid Hammar FK Herkules 1:39:03 +40:30 14:11
44 Jakob Junkers IF Marin Väst 1:39:58 +41:25 14:19
45 Tobias Bladh Lunds OK 1:41:19 +42:46 14:30
46 Oscar Sturk Waxholms OK 1:41:31 +42:58 14:32
47 Andreas Mayer ASVÖ Österrike 1:41:55 +43:22 14:36
48 Elia Brühwiler OL Regio Wil 1:45:13 +46:40 15:04
49 Samuel Johansson OK Hammaren 2:03:02 +1:04:29 17:37
50 Mathias Myrefelt Norlinger Järla Orientering 2:35:48 +1:37:15 22:19
David Grossmann OLG Thun ej godkänd
Aksel Madslien Nydalens SK ej start
Jakob Lilja OK Enen ej start
Bonnet Vincent Guyancourt Orientation 78 ej start
Iurii Malyshev RUS-Veteran ej start
Oskar Johansson Västvärmlands OK ej start
Martin Nilsson Snättringe SK ej start
Gottfrid Arksand Vallentuna-Össeby OL ej start
Simon Thrane Hansen OK Pan Århus ej start

D18

4 870 m, 56 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Florence Buchs ANCO-Neuchâtel 51:21 10:32
2 Ingvild Ytterhus Utengen Byåsen IL 52:41 +1:20 10:49
3 Mara Brügger OLG St.Gallen/Appenzell 53:31 +2:10 10:59
4 Ella Mahlamäki Espoon Suunta 54:32 +3:11 11:11
5 María Prieto del Campo Malarruta 55:15 +3:54 11:20
6 Martine Topstad OL Tønsberg og Omegn 55:40 +4:19 11:25
7 Tora Westerberg OK Kolmården 57:13 +5:52 11:44
8 Olivia Nilsson OK Pan-Kristianstad 57:31 +6:10 11:48
9 Camilla Fingerroos Paimion Rasti 57:54 +6:33 11:53
10 Josefin Erlandsson OK Milan 58:42 +7:21 12:03
11 Jenny Bredfelt Lunds OK 59:19 +7:58 12:10
12