Officiell resultatlista för SM, JSM, USM samt Veteran-RM

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, JSM, USM samt Veteran-RM
Arrangörsorganisation: Skogslöparna
Datum: söndag 24 februari 2013

D21

3 090 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tove Alexandersson Alfta-Ösa OK 15:03 4:52
2 Elin Vedin Sundsvalls OK 17:20 +2:17 5:36
3 Laura Fenyvesi IFK Moras OK 18:36 +3:33 6:01
4 Kristin Hylander Nyköpings OK 18:39 +3:36 6:02
5 Erica Håll HJS-Vansbro OK 23:25 +8:22 7:34
Åsa Svensson Skogslöparna ej start
Cecilia Thomasson Fältjägarnas IF ej start
Marie Spångmyr IK Jarl Rättvik ej start
Magdalena Olsson IFK Moras OK ej start
Kajsa Richardsson IF Hallby SOK återbud

H21

3 300 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Martin Hammarberg Sundsvalls OK 13:52 4:12
2 Johan Granath IF Hallby SOK 14:03 +0:11 4:15
3 Andreas Holmberg IFK Moras OK 14:11 +0:19 4:17
4 Joel Sjölander Alfta-Ösa OK 14:26 +0:34 4:22
5 Linus Rapp IFK Moras OK 15:08 +1:16 4:35
6 Adam Karlsson Garphyttans IF 15:12 +1:20 4:36
7 Markus Lundholm OK Renen 16:06 +2:14 4:52
8 Carl Magnusson IFK Moras OK 16:09 +2:17 4:53
9 Simon Waller OK Vargen 16:34 +2:42 5:01
10 Mattias Nyström Umeå OK 17:35 +3:43 5:19
11 Markus Frödin Sundsvalls OK 18:27 +4:35 5:35
12 Anders Boström Järfälla OK 19:07 +5:15 5:47
13 Börje Pauler Skogslöparna 20:04 +6:12 6:04
14 Kent Lundvall Täby OK 20:45 +6:53 6:17
15 Oskar Forsberg Skogslöparna 23:15 +9:23 7:02
16 Thomas Johansson OK Renen 24:46 +10:54 7:30
17 Henrik Wiklund Bromma-Vällingby SOK 27:14 +13:22 8:15
Klaus Csucs IFK Moras OK ej start
Peter Arnesson IF Hallby SOK ej start
Erik Blomgren Umeå OK återbud
Christian Spoerry Umeå OK återbud

D20

2 920 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Evelina Wickbom Sävast Ski Team IF 14:50 5:04
2 Anna Gunnars IFK Moras OK 15:05 +0:15 5:09
3 Frida Persson IFK Moras OK 15:37 +0:47 5:20
4 Andrea Wickbom Sävast Ski Team IF 16:07 +1:17 5:31
5 Johanka Simkova IFK Moras OK 16:26 +1:36 5:37
6 Helena Lundkvist OK Vargen 16:52 +2:02 5:46
7 Josefine Tuoremaa Sävast Ski Team IF 17:00 +2:10 5:49
8 Anna Nilsson-Simkovics IFK Moras OK 17:33 +2:43 6:00
9 Alice Hugosson Sundsvalls OK 18:36 +3:46 6:22
10 Frida Karlsson Garphyttans IF 18:50 +4:00 6:26
11 Eliane Brändle Umeå OK 19:52 +5:02 6:48
Agnes Leffler-Rosendahl OK Renen ej start
Linda Lindkvist IK Jarl Rättvik ej start
Frida Sandberg Säterbygdens OK ej start
Emma Bergström OK Vargen återbud

H20

3 130 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ulrik Nordberg Bergnäsets AIK 12:47 4:05
2 Joar Svartholm Bergnäsets AIK 13:48 +1:01 4:24
3 Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 14:35 +1:48 4:39
4 Joakim Eriksson Tierps SOK 14:54 +2:07 4:45
5 Jonatan Höjlind IFK Moras OK 15:38 +2:51 4:59
6 Filip Salén OK Renen 15:46 +2:59 5:02
7 Markus Wallin Stora Tuna IK SK 15:57 +3:10 5:05
8 Torgny Palm HJS-Vansbro OK 16:13 +3:26 5:10
9 Anders Vedin Sundsvalls OK 16:28 +3:41 5:15
10 Marcus Niemi Skogslöparna 19:58 +7:11 6:22

D18

2 920 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Rebecka Hylander Nyköpings OK 16:22 5:36
2 Karin Håll HJS-Vansbro OK 17:06 +0:44 5:51
3 Kristin Olovsson Säterbygdens OK 17:31 +1:09 5:59
4 Frida Lövgren IFK Moras OK 17:51 +1:29 6:06
5 Susanne Nilsson OK Renen 22:45 +6:23 7:47
6 Emelie Granberg Piteå IF 22:49 +6:27 7:48
Isabel Salén OK Renen ej start

H18

3 130 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Martin Ericson ÖSeT SkidO 15:03 4:48
2 Jens Rönnols Täby OK 15:56 +0:53 5:05
3 Filip Grahn Hestra IF 16:03 +1:00 5:07
4 Oscar Westin Sävast Ski Team IF 16:31 +1:28 5:16
5 Fredrik Wallin Stora Tuna IK SK 17:04 +2:01 5:27
6 Gabriel Höjlind IFK Moras OK 17:27 +2:24 5:34
7 Mathias Myrefelt Norlinger Skarpnäcks OL 20:41 +5:38 6:36
8 Martin Nilsson Snättringe SK 22:33 +7:30 7:12
8 Andreas Hultqvist Tullinge SK 22:33 +7:30 7:12
Emil Eriksson Tierps SOK ej godkänd
Matthias Gröll Säterbygdens OK ej start
Oskar Sandberg Säterbygdens OK ej start
Sixten Walheim Robertsfors IK ej start
Filip Bergström Kvarnsvedens GOIF OK återbud

D16

2 760 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gabriella Gustafsson IK Vista 15:59 5:47
2 Klara Yngvesson Robertsfors IK 17:55 +1:56 6:29
3 Freja Vredin IFK Umeå 18:19 +2:20 6:38
4 Vega Laudon Vännäs OK 18:38 +2:39 6:45
5 Tove Norén Vännäs OK 18:52 +2:53 6:50
6 Elin Bergström OK Vargen 19:30 +3:31 7:03
7 Signe Leffler-Rosendahl OK Renen 21:56 +5:57 7:56

H16

2 920 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kalle Henriksson Gammelstads IF 14:49 5:04
2 Nils Henriksson Seskarö IF 16:09 +1:20 5:31
3 Alexander Hörnquist Hägglunds IoFK 16:21 +1:32 5:35
4 Adrian Dahlström Åmåls OK 16:46 +1:57 5:44
5 Erik Hansson Härnösands OK 18:03 +3:14 6:10
6 Oscar Öqvist Bergnäsets AIK 21:20 +6:31 7:18

D14

2 460 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sofia Westin Sävast Ski Team IF 15:34 6:19
2 Hanna E Tuoremaa Sävast Ski Team IF 16:16 +0:42 6:36
3 Jenny Wegebro Umeå OK 17:55 +2:21 7:16
4 Elin Håll HJS-Vansbro OK 19:04 +3:30 7:45
5 Alma Laudon Vännäs OK 21:27 +5:53 8:43
6 Rebecca Fahlgren Vittjärvs IK 22:14 +6:40 9:02
7 Beatrice Söderlind Hägglunds IoFK 23:31 +7:57 9:33
8 Elvira Forslund OK Renen 26:17 +10:43 10:41
Kristina Tholerud Övertorneå IF ej godkänd

H14

2 460 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Martin Granberg Piteå IF 14:57 6:04
2 Edvin Nordström Täby OK 17:23 +2:26 7:03
3 Gabriel Larsson Gammelstads IF 18:10 +3:13 7:23
4 Benjamin Näslund Skogslöparna 20:21 +5:24 8:16
5 Karl Tuuri Älvsby IF OK 21:01 +6:04 8:32
Simon Dahlberg OK Nolaskogsarna ej start
Rikard Bergström Kvarnsvedens GOIF OK återbud

H40

3 090 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Magnus Lundgren Sävast Ski Team IF 17:34 5:41
2 Peter Grahn Hestra IF 19:13 +1:39 6:13
3 Daniel Knutsson Skogslöparna 20:05 +2:31 6:29

D45

2 760 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ingrid Alexandersson Stora Tuna IK SK 15:46 5:42
2 Carina Sandberg Säterbygdens OK 16:14 +0:28 5:52
3 Ann Enman Gammelstads IF 16:23 +0:37 5:56
4 Anna-Lena Lindström Sundsvalls OK 16:31 +0:45 5:59
5 Birgit Lundkvist OK Vargen 24:40 +8:54 8:56
Charlotte Lindkvist IK Jarl Rättvik ej start

H45

3 090 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Thomas Persson Åtvidabergs IF 16:22 5:17
2 Mats Wallin Stora Tuna IK SK 16:29 +0:07 5:20
3 Peter Westin Sävast Ski Team IF 16:40 +0:18 5:23
4 Mikael Gustafsson IK Vista 17:54 +1:32 5:47
5 Lars Lundkvist Seskarö IF 18:04 +1:42 5:50
6 Hjalmar Laudon Vännäs OK 23:25 +7:03 7:34
7 Christer Vredin IFK Umeå 30:44 +14:22 9:56
Kjell Henriksson Seskarö IF ej start

D50

2 760 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Eva Walheim Robertsfors IK 21:00 7:36
2 Agnetha Fredriksson Kramfors-Alliansen 21:06 +0:06 7:38

H50

2 920 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mats Walheim Robertsfors IK 15:27 5:17
2 Pär Norén Vännäs OK 15:47 +0:20 5:24
3 Ulf Hylander Nyköpings OK 16:10 +0:43 5:32
4 Kent Tuoremaa Sävast Ski Team IF 16:13 +0:46 5:33
5 Per Sandberg Säterbygdens OK 17:24 +1:57 5:57
6 Mikael Yngvesson Robertsfors IK 19:23 +3:56 6:38
7 Håkan Holmberg Korsnäs IF OK 20:31 +5:04 7:01
8 Håkan Tholerud Övertorneå IF 25:42 +10:15 8:48
Frans Wickbom I 19 IF ej start

D55

2 660 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elisabeth Rost Alfta-Ösa OK 19:05 7:10
2 My Rönnols Täby OK 20:02 +0:57 7:31
3 Ingrid Wiklander Nylander Sundsvalls OK 26:45 +7:40 10:03

H55

2 920 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Fredrik Salén OK Renen 17:00 5:49
2 Henry Barsk Övertorneå IF 17:21 +0:21 5:56
3 Tomas Andersson OK Tor 17:51 +0:51 6:06
4 Leif Selling Härnösands OK 20:33 +3:33 7:02
5 Lars Rönnols Täby OK 22:10 +5:10 7:35
Lars-Olov Ericson ÖSeT SkidO ej godkänd
Lars Spångmyr IK Jarl Rättvik ej start

H60

2 660 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lars Sjölander OK Nipan 16:11 6:05
2 Kjell Sandström Bodens BK 17:39 +1:28 6:38
3 Gunnar Munktelius Surahammars SOK 17:53 +1:42 6:43
4 Per Sundin Skogslöparna 19:50 +3:39 7:27

D65

2 460 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anna Blomgren Tullinge SK 29:39 12:03
2 Elke Wilke-Günther Tierps SOK 42:41 +13:02 17:21

H65

2 660 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Harri Näätänen Kovlands IF 17:58 6:45
2 Anders Johansson Alfta-Ösa OK 18:32 +0:34 6:58
3 Matts Engvall Bodens BK 18:57 +0:59 7:07
4 Conny Lagerskog Arvidsjaurs OK 19:16 +1:18 7:14
5 Lars-Åke Sjökvist Värend GN OL 21:41 +3:43 8:09
6 Olle Adolfsson ÖSeT SkidO 21:50 +3:52 8:12
7 Lars Peter Isaksson Skellefteå OK 21:53 +3:55 8:13
Kjell Mörtberg Bodens BK ej godkänd

H70

2 460 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Holger Lindh Långvikens OK 24:11 9:49
2 Åke Berglund Högåkers OK 26:52 +2:41 10:55

H75

2 460 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sten Eriksson OK Branten 22:16 9:03
2 Thorsten Johansson Långvikens OK 22:43 +0:27 9:14
3 Roland Karlsson Ronneby OK 25:06 +2:50 10:12

U1

2 020 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Malin Håll HJS-Vansbro OK 35:33 17:35
2 Verner Blomqvist Skogslöparna 53:05 +17:32 26:16
3 Berna Blomqvist Skogslöparna 1:03:52 +28:19 31:37

ÖPPEN 3KM

1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emilia Wickbom Sävast Ski Team IF 1:01:27

ÖPPEN 5KM

10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hans-Eric Carlborg IFK Umeå 22:23
2 Ida Nordlund Piteå IF 24:19 +1:56
3 Anna Hammarberg Sundsvalls OK 25:50 +3:27
4 Roger Grönlund OK Nolaskogsarna 26:22 +3:59
5 Annika Jernberg OK Nolaskogsarna 28:25 +6:02
6 Tina Selin Hägglunds IoFK 29:59 +7:36
7 Per Hansson Härnösands OK 32:24 +10:01
8 Mats Larsson Skogslöparna 32:40 +10:17
9 Helena Königsson Robertsfors IK 33:48 +11:25
10 Ylva Nilsson OK Renen 46:38 +24:15

D15

2 760 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elin Nordlund Piteå IF 17:37 6:22
2 Elin Lundgren Sävast Ski Team IF 17:43 +0:06 6:25
3 Sarah Persson Åtvidabergs IF 18:02 +0:25 6:32
4 Hanna Hänström Täby OK 18:18 +0:41 6:37
5 Astrid Simonsson Sundbybergs IK 21:36 +3:59 7:49
6 Johanna Lundkvist OK Vargen 34:26 +16:49 12:28
Carolina Olsson Älvdalens IF OK ej start

H15

2 920 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Rasmus Wickbom Sävast Ski Team IF 16:29 5:38
2 Olof Lundgren Umeå OK 20:18 +3:49 6:57
3 Emanuel Näslund Skogslöparna 20:26 +3:57 6:59
4 Jesper Wikman OK Nolaskogsarna 21:01 +4:32 7:11
5 Erik Tuuri Älvsby IF OK 22:13 +5:44 7:36

D12

2 020 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sofia Lundkvist OK Vargen 23:21 11:33
2 Amelie Josefsson Skogslöparna 26:24 +3:03 13:04

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser