Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Köpingsträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Köpingsträffen
Arrangörsorganisation: Köping-Kolsva OK
Datum: lördag 23 oktober 2010

D21

4 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma ArleboKFUM Örebro OK32:097:42
2Linn RobertssonOK Ravinen34:51+2:428:21
3Karin ElghSävedalens AIK36:58+4:498:51
4Lena BirkebaekStora Tuna OK38:44+6:359:17
5Ingela ErikssonGävle OK39:47+7:389:32
6Marika HagelbergOK Kåre40:38+8:299:44
7Martina ArkåsenOK Kåre41:18+9:099:54
8Linda LövhammerSträngnäs-Malmby OL42:35+10:2610:12
9Linda SvenssonGävle OK43:10+11:0110:21
10Sofia StenbergKarlsbyhedens IK44:29+12:2010:40
11Kristina ForsOK Grip45:08+12:5910:49
12Eva-Maj JohanssonSurahammars SOK49:04+16:5511:45
13Frida ÖhlundOK Linné54:41+22:3213:06
Linda LännenmäkiKFUM Örebro OKej start
Karna ThorssonOK Linnéej start

H21

4 820 m, 55 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonn Are MyhrenIFK Lidingös Skid o OK27:045:36
2Lukas PetersonIFK Umeå27:08+0:045:37
3Oleksandr StarovOK Denseln27:29+0:255:42
4Patrik LindÄrla IF27:38+0:345:43
5Fredrik LöwegrenIFK Lidingös Skid o OK27:39+0:355:44
6Tomas HallménOK Tisaren28:30+1:265:54
7Emil HjalmarssonIFK Lidingös Skid o OK28:46+1:425:58
8Mattias AnderssonOK Tisaren29:05+2:016:02
9Lasse JanssonGävle OK29:33+2:296:07
10Roman BespalovBelarus O team29:52+2:486:11
11Per-Åke OlssonOK Ravinen29:53+2:496:11
12Jakob WallenhammarHagaby GOIF29:54+2:506:12
12Johan HameliusStora Tuna OK29:54+2:506:12
14Anders LindéusHagaby GOIF30:22+3:186:18
15Martin HederskogMalungs OK Skogsmårdarna30:31+3:276:19
16Oleksandr MarchukSödertälje-Nykvarn OF30:43+3:396:22
17Ulf BergqvistGävle OK31:01+3:576:26
18Joakim IngelssonOK Hammaren31:12+4:086:28
19Aleksei AlekseyonokBelarus O team31:17+4:136:29
20Jonas SandströmJärla Orientering31:45+4:416:35
21Denis ZlobinBelarus O team31:49+4:456:36
22Mathias JanssonHagaby GOIF31:57+4:536:37
23Mattias KarlssonVäxjö OK32:00+4:566:38
24Mats FröbergOK Linné32:22+5:186:42
25Ulf HallménHagaby GOIF34:12+7:087:05
26Håkan AnderssonVästerås SOK34:20+7:167:07
27Marcus AnderssonIFK Umeå35:16+8:127:19
28Jonathan RosendahlÄrla IF35:22+8:187:20
29Lars JonhedKFUM Örebro OK36:31+9:277:34
30Erik GöthlinKFUM Örebro OK36:34+9:307:35
31Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL36:46+9:427:37
32Henrik WickströmArboga OK37:10+10:067:42
32Kjell KlaarSäterbygdens OK37:10+10:067:42
34Peter ForsOK Grip37:34+10:307:47
35Jan MobergGävle OK37:40+10:367:48
36Dan HörnellOK Linné37:43+10:397:49
37Markus AdolfssonLinköpings OK38:45+11:418:02
38Niclas ErikssonOK Kåre39:05+12:018:06
39Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK39:47+12:438:15
40Dzmitry KrukovBelarus O team40:30+13:268:24
41Andrei SalinBelarus O team40:41+13:378:26
42Henrik LundqvistOK Gynge40:49+13:458:28
43Mårten WinklerSträngnäs-Malmby OL43:29+16:259:01
44Daniel OlsenSödertälje-Nykvarn OF44:21+17:179:12
45Charlie StoltRehns BK44:27+17:239:13
46Henrik OrtmanVästerås SOK45:24+18:209:25
47Johan LundqvistOK Gynge45:26+18:229:25
48Johan CelanderKristinehamns OK47:02+19:589:45
49Erik GohdeDalaportens OL47:39+20:359:53
50Hansi KrausAvesta OK54:36+27:3211:19
51Mikael PerssonGävle OK57:27+30:2311:55
Johan AhlströmVästerås SOKej godkänd
Ulf HylanderNyköpings OKej godkänd
Erik ThorssonTurun Metsänkävijätej godkänd
Anders AxelssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Tatsuro KobayashiSurahammars SOKej start
Andreas HolmqvistHestra IFej start
Erik HarlénKFUM Örebro OKej start
Joel SanderiSävedalens AIKej start

D20

3 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Veranika ChernikBelarus O team36:2011:21

H20

4 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vasili StraltsouBelarus O team33:518:07
2Magnus FranssonÄrla IF52:21+18:3012:33
3Elis Sjögren-LevinTierps SOK55:50+21:5913:23
Tobias Olofsson-BierfeldtÄrla IFej start

D18

3 090 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna KlaarSäterbygdens OK40:4613:11
2Natalia ShakhmetavaBelarus O team40:49+0:0313:12
Lina PerssonOK Kolmårdenej start
Johanna LarssonKöping-Kolsva OKåterbud

H18

3 780 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niclas LarssonKöping-Kolsva OK38:1810:07

D16

2 740 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andrea SvenssonFinspångs SOK22:338:13
2Anna LångStora Tuna OK27:59+5:2610:12
3Melina CarlssonKöping-Kolsva OK28:32+5:5910:24
4Elin ClassonOK Orinto29:36+7:0310:48
5Åsa RambergHallstahammars OK30:27+7:5411:06
6Kajsa SpetzUlricehamns OK31:05+8:3211:20
7Rebecca MårtenssonKöping-Kolsva OK32:12+9:3911:45
8Hanna GustafssonOK Kåre36:52+14:1913:27
9Elin PetterssonSurahammars SOK42:46+20:1315:36
Teresa StafströmKöping-Kolsva OKej start
Amanda ElmertoftNorbergs OKej start
Eva GustafssonHagaby GOIFej start

H16

3 460 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl BomanVästerås SOK25:057:14
2Ludvig NilssonKFUM Örebro OK26:19+1:147:36
3Erik BerzellAttunda OK27:38+2:337:59
4Jonathan KarlssonOK Tylöskog29:22+4:178:29
5Fredrik RegbornHagaby GOIF30:01+4:568:40
6Jacob AhlströmVästerås SOK30:37+5:328:50
7Martin VidfeltLindebygdens OK31:28+6:239:05
8William KarlssonNorbergs OK42:46+17:4112:21
9Leonard BalkVästerås SOK44:17+19:1212:47

D14

2 590 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonna JungåkerKorsnäs IF OK22:588:52
2Elin LindbergOK Djerf28:07+5:0910:51
3Lovisa JonssonHallstahammars OK34:09+11:1113:11
4Frida ForsbergTullinge SK37:38+14:4014:31
5Jonna ForsOK Grip42:27+19:2916:23
Maja EngesLeksands OKej start
Maria GustafssonHagaby GOIFej start

H14

2 590 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar SandbergSäterbygdens OK15:576:09
2Andreas SundströmVästerås SOK19:28+3:317:30
3Nils AlexanderssonStora Tuna OK19:33+3:367:32
4Johannes RidefeltOK Linné21:43+5:468:23
5Harald LarssonHagaby GOIF22:20+6:238:37
6Per KarlssonOK Tylöskog22:36+6:398:43
7Martin NorrbomSala OK23:00+7:038:52
8Isak SöderströmSala OK23:33+7:369:05
9Simon ÖsterlundVästerås SOK23:34+7:379:05
10August MikaelssonVästerås SOK25:57+10:0010:01
11Oscar BjörneklettVästerås SOK28:11+12:1410:52
12Ludvig LarsendahlVästerås SOK33:21+17:2412:52
13Joel VidfeltLindebygdens OK45:41+29:4417:38
Hampus AhlOK Tisarenej godkänd
Samuel HedlundKöping-Kolsva OKej start
Jacob TorstenssonVästerås SOKej start
Atte HietaojaHelsingin Suunnistajatej start

D12

2 310 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK16:167:02
2Stina LindbergOK Djerf19:15+2:598:20
3Mirjam DalénSala OK20:21+4:058:48
4Anna HallménOK Tisaren20:52+4:369:01
5Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK22:08+5:529:34
6Hanna SundströmVästerås SOK22:12+5:569:36
7Rebecka StafströmKöping-Kolsva OK22:50+6:349:53
8Maja BergmanOK Ravinen29:16+13:0012:40
9Alva LamprechtKöping-Kolsva OK39:48+23:3217:13
Elin DahlinKöping-Kolsva OKej start
Gabriella LindblomKöping-Kolsva OKej start
Ebba MellquistEskilstuna OLej start

H12

2 310 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper SvenskStora Tuna OK14:106:07
2Gustav JohnssonOK Tor17:41+3:317:39
3Emil AlpbergAlmby IK20:26+6:168:50
4Dan ÖsterlundVästerås SOK20:47+6:378:59
5John NorrbomSala OK24:55+10:4510:47
6Isak WadmanVästerås SOK25:54+11:4411:12
7Daniel CarlgrenOK Norden29:31+15:2112:46
8Rens van LoenhoutOK Hedströmmen30:17+16:0713:06
9Henrik HamreforsVästerås SOK36:40+22:3015:52
Håkan RambergHallstahammars OKej start

D10

2 010 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Heidi ForsOK Grip19:509:52
2Katja DalénSala OK20:56+1:0610:24
3Emma JohnssonOK Tor23:52+4:0211:52
4Iris van LoenhoutOK Hedströmmen24:53+5:0312:22
5Andrea LamprechtKöping-Kolsva OK26:58+7:0813:24
6Shanti SöderströmSala OK33:20+13:3016:35
7Emilia WindahlKöping-Kolsva OK38:24+18:3419:06
8Anna StrandArboga OK44:29+24:3922:07
Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Olivia LindblomKöping-Kolsva OKej start

H10

2 010 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SvenskStora Tuna OK13:046:30
2Johan AlpbergAlmby IK14:21+1:177:08
3Josef WennblomHagaby GOIF15:08+2:047:31
4David BorgSödertälje-Nykvarn OF15:27+2:237:41
5Pontus Olofsson-BierfeldtÄrla IF16:19+3:158:07
6Markus ÖsterlundVästerås SOK17:37+4:338:45
7Pontus LindgrenVästerås SOK24:48+11:4412:20
8Emil AhlströmVästerås SOK25:41+12:3712:46
9Eric PetterssonSurahammars SOK44:35+31:3122:10
Kalle KjellbergVästerås SOKej godkänd
Isak VidfeltLindebygdens OKej start

D35

3 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna NygårdVästerås SOK30:049:23
2Anna HallVästerås SOK31:06+1:029:43
3Malena AhlströmVästerås SOK32:18+2:1410:05
4Anna LindgrenVästerås SOK32:43+2:3910:13
5Ulrika ForsbergOK Ravinen32:52+2:4810:16
6Erica BengtssonSala OK34:36+4:3210:48
7Lena WesterlundOK Djerf34:51+4:4710:53
8Ann-Sofie AndertoftVästerås SOK45:24+15:2014:11
Eva Singman PalmVästerås SOKej start

H35

4 170 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas SöderlundAvesta OK42:1910:08
2Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL44:46+2:2710:44

D40

3 090 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger GunnarssonVästerås SOK27:448:58
2Martina CraigOK Ravinen31:32+3:4810:12
3Annika SundströmVästerås SOK33:10+5:2610:44
4Carina RegbornHagaby GOIF35:38+7:5411:31
5Anna NorrbomSala OK45:23+17:3914:41
Pernilla KlemetsHallstahammars OKej godkänd
Ulrica VidfeltLindebygdens OKej start
Cecilia GambréArboga OKej start

H40

3 780 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik JohnssonOK Tor25:146:40
1Per LovangVästerbergslagens OL25:146:40
3Robert PalmVästerås SOK25:40+0:266:47
4Ola JernströmDalaportens OL26:32+1:187:01
5Richard NordbergOK Ravinen28:01+2:477:24
6Stephen CraigOK Ravinen29:11+3:577:43
7Håkan OlofssonÄrla IF29:55+4:417:54
8Mattias JohanssonAvesta OK30:38+5:248:06
9Jens AndertoftVästerås SOK31:13+5:598:15
10Pär HanssonCentrum OK32:07+6:538:29
11Mats SilverstenOK Stigen32:40+7:268:38
12Rickard E.JonforsenHallstahammars OK33:20+8:068:49
13Ben StrengellVästerås SOK34:21+9:079:05
14Tommy FröjdSundsvalls OK35:20+10:069:20
15Johan EngvallOK Norden40:10+14:5610:37
16Mats GavleforsOK Hammaren44:45+19:3111:50
17Magnus NilssonIFK Lidingös Skid o OK1:00:41+35:2716:03
Juha PetterssonSurahammars SOKej start
Stefan WikströmOK Torej start
Johan EngesLeksands OKej start

D45

2 580 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica HatlenTullinge SK19:167:28
2Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK19:28+0:127:32
3Anna-Maria BackrydLindebygdens OK20:15+0:597:50
4Mona BierfeldtÄrla IF20:59+1:438:07
5Mia BierfeldtÄrla IF21:02+1:468:09
6Eva WadmanVästerås SOK23:52+4:369:15
7Dorothe SpillmannIF Thor24:08+4:529:21
8Monica BomanGävle OK24:12+4:569:22
9Ann BergmanOK Ravinen25:38+6:229:56
9Lotta JungåkerKorsnäs IF OK25:38+6:229:56
11Carina SandbergSäterbygdens OK25:58+6:4210:03
12Mia GustafssonOK Kåre26:45+7:2910:22
13Charlotte LindkvistOK Denseln29:29+10:1311:25
14Karin JohanssonHallstahammars OK31:55+12:3912:22
15Ann-Kristin SpetzUlricehamns OK37:12+17:5614:25
16Catrine KarlssonHagaby GOIF46:04+26:4817:51
Elisabet ElmertoftNorbergs OKej start
Madelene BjernulfSundbybergs IKej start
Helena PepaHagaby GOIFej start

H45

3 780 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars KarlssonOK Hammaren25:346:45
2Lennart BorgSödertälje-Nykvarn OF26:13+0:396:56
3Anders ErikssonOK Linné28:42+3:087:35
4Mats KällTumba-Mälarhöjden OK29:06+3:327:41
5Carl BymanVästerås SOK29:14+3:407:44
6Ola TorstenssonVästerås SOK29:40+4:067:50
7Reinert HallorOK Tisaren30:12+4:387:59
8Anders JonssonSkattkärrs IF31:25+5:518:18
9Stefan BjurstedtHallstahammars OK32:02+6:288:28
10Torbjörn KällménOK Tisaren32:36+7:028:37
11Tomas VidfeltLindebygdens OK33:38+8:048:53
12Jonas KarlssonOK Tylöskog33:42+8:088:54
13Björn AlpbergAlmby IK34:03+8:299:00
14Nils AronssonOK Tisaren34:06+8:329:01
15Michael HolmgrenIF Thor34:22+8:489:05
16Mats KarlssonTullinge SK34:30+8:569:07
17Patrik ThybeckLindebygdens OK34:37+9:039:09
18Henrik HallorLindebygdens OK34:49+9:159:12
19Per SundströmVästerås SOK34:54+9:209:13
20Ulf K. RaskSigtuna OK35:44+10:109:27
21Anders BrinkmanVandrarringen36:07+10:339:33
22Niclas AhlströmVästerås SOK36:29+10:559:39
23Kalle ÖstgrenOK Kåre37:49+12:1510:00
24Lars BerzellAttunda OK38:35+13:0110:12
25Stefan SpetzUlricehamns OK38:36+13:0210:12
26Magnus LimbäckVästerås SOK39:11+13:3710:21
27Benneth SundquistHallstahammars OK40:22+14:4810:40
28Mikael EgnebladKjula IF40:32+14:5810:43
29Bertil JohanssonKristinehamns OK40:36+15:0210:44
30Robert ÖstlundSäterbygdens OK40:58+15:2410:50
31Per WadmanVästerås SOK41:37+16:0311:00
32Jörgen DalénSala OK42:40+17:0611:17
33Håkan LindbergOK Djerf48:03+22:2912:42
34Mikael DavidssonVästerås SOK48:46+23:1212:54
35Fredrik NilssonKFUM Örebro OK48:48+23:1412:54
36Erik BengtssonSala OK51:14+25:4013:33
Håkan PerssonLaxå OKej start
Niklas LöwegrenStora Tuna OKej start
Jarkko HietaojaHelsingin Suunnistajatej start
Per GrywenzOK Linnéej start
Johan HammarströmOK Måsenej start
Mats JönssonKorsnäs IF OKej start
Christer JonssonHallstahammars OKej start
Björn LindgrenKFUM Örebro OKej start
Per SandbergSäterbygdens OKej start

D50

2 440 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK21:538:58
2Annika BrodinLindebygdens OK22:23+0:309:10
3Gunilla AxelssonSävedalens AIK24:20+2:279:58
4Susanne PerssonVästerås SOK25:16+3:2310:21
5Annika DavidssonVästerås SOK25:39+3:4610:30
6Kristina ErikssonDalaportens OL26:44+4:5110:57
7Birgitta GustafssonHagaby GOIF28:37+6:4411:43
8Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK31:34+9:4112:56
Annika ZetterqvistSigtuna OKej start
Karin DahlgrenHagaby GOIFej start
Karin ForsbergTullinge SKej start

H50

3 200 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars MattssonOK Kåre21:526:50
2Jan-Åke KarlssonHagaby GOIF23:12+1:207:15
3Björn RosendahlVästerås SOK23:18+1:267:16
4Tore TjernlundOK Vilse 8723:46+1:547:25
5Per-Olov SjöströmVästerås SOK23:56+2:047:28
6Mikael UtterVästerås SOK24:12+2:207:33
7Jan-Olov BergmanVästerås SOK24:38+2:467:41
8Roger EngmanNAIS Orienteringsklubb24:40+2:487:42
9Leif GustafssonSäterbygdens OK24:51+2:597:45
10Thomas JohanssonRånäs OK24:57+3:057:47
11Göran AnderssonJärla Orientering25:17+3:257:54
12Bo GustavssonOK Tylöskog25:40+3:488:01
13Anders BjörklundSävedalens AIK25:49+3:578:04
14Björn-Ove PetterssonAttunda OK26:53+5:018:24
15Tomas AnderssonOK Tor27:27+5:358:34
16Jan GrannArboga OK28:05+6:138:46
17Göran PolhedeÄrla IF28:11+6:198:48
18Per-Arne ForsbergTullinge SK28:52+7:009:01
19Hans- Åke LundqvistOK Gynge29:38+7:469:15
20Roland BäcklinSigtuna OK30:12+8:209:26
21Jan GustafssonHagaby GOIF30:37+8:459:34
22Peter RidefeltOK Linné31:10+9:189:44
23Håkan SvenssonAlmby IK37:17+15:2511:39
24Werner KöhlerTullinge SK39:08+17:1612:13
25Arne KlintbergEksjö SOK42:20+20:2813:13
26Bengt VisénLindebygdens OK47:51+25:5914:57
Yngve JohanssonHagaby GOIFej start
Jan-Olof BäckOK Djerfej start
Pär LundqvistHagaby GOIFej start
Peter YlsöbäckEskilstuna OLej start
Dag SundinSträngnäs-Malmby OLej start

D55

2 170 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena JansonArboga OK18:098:21
2Ann-Britt GöranssonAlmby IK18:47+0:388:39
3Britt GunnarssonKristinehamns OK20:13+2:049:18
4Gudrun PerssonHallstahammars OK23:19+5:1010:44
5Maria NordwallOK Kolmården23:26+5:1710:47
6Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GOIF25:23+7:1411:41
7Anna-Karin JohanssonVandrarringen27:10+9:0112:31
8Annika NorströmHallstahammars OK28:58+10:4913:20
9Lena JakobssonVästerås SOK29:14+11:0513:28
Evy JohanssonSala OKej start
Elisabeth HedlöfRånäs OKej start
Tanja-Birgit SöderströmSala OKej start

H55

3 090 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per Ove WallénTäby OK22:587:25
2Lars JakobssonVästerås SOK23:32+0:347:36
3Thom SandvikAvesta OK24:04+1:067:47
4Hans AnderssonVästerbergslagens OL24:14+1:167:50
5Hans Göran PetterssonKFUM Örebro OK26:01+3:038:25
6Anders RobertssonAlmby IK27:34+4:368:55
7Lars SilvervretArboga OK29:28+6:309:32
8Henrik JohanssonBromma-Vällingby SOK29:32+6:349:33
9Gunnar MunkteliusSurahammars SOK29:36+6:389:34
10Peder WickströmArboga OK30:36+7:389:54
11Tommy WesterbergTibro OK32:32+9:3410:31
12Leo JohanssonVandrarringen33:24+10:2610:48
13Sven-Erik LevinTierps SOK33:56+10:5810:58
14Ove EricssonNyköpings OK39:45+16:4712:51
15Johnny FranssonÄrla IF42:27+19:2913:44
16Stefan GunnarssonKristinehamns OK47:16+24:1815:17
17Per-Åke HolmSigtuna OK48:13+25:1515:36
Anders Gunnar DahlgrenHagaby GOIFej godkänd
Bengt-Olof KaskOK Tisarenej start
Göran AnderssonAttunda OKej start
Ulf PerssonVästerbergslagens OLej start
Anders HallménAttunda OKej start

D60

2 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Barbro MöllbergArboga OK25:3411:46
2Lena HedmanHallstahammars OK25:53+0:1911:55
3Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL27:05+1:3112:28
4Marianne SellgrenSigtuna OK33:43+8:0915:32

H60

2 580 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto19:487:40
2Weine FredrikssonKFUM Örebro OK20:03+0:157:46
3Christer SandhOK Roxen21:22+1:348:16
3Kenneth JohanssonEskilstuna OL21:22+1:348:16
5Bengt StenerhagVästerbergslagens OL22:07+2:198:34
6Christer ElfsbergKristinehamns OK23:34+3:469:08
7Bo SegerEskilstuna OL24:27+4:399:28
8Roland BergSäterbygdens OK24:36+4:489:32
9Rune RingsgårdOK Roxen25:10+5:229:45
10Börje KarlssonOK Nalle26:28+6:4010:15
11Göran LarssonSala OK27:14+7:2610:33
12Johan KällmanNorbergs OK28:19+8:3110:58
13Karl Göran WahlströmAlmby IK28:32+8:4411:03
14Christer JohanssonOK Motala31:01+11:1312:01
Hans AurellGävle OKej start
Leif MathisenEskilstuna OLej start
Tommy WåhlinOK Enenej start
Ulf SkogtjärnOK Linnéej start

D65

2 170 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inga JohanssonNyköpings OK21:4710:02
2Eva KjellmanVandrarringen22:41+0:5410:27
3Anita JohanssonOK Tor24:41+2:5411:22
4Laila NäslundTimrå SOK26:23+4:3612:09
5Asta SjöbergLindebygdens OK26:47+5:0012:20
6Birgitta ArleboKFUM Örebro OK26:50+5:0312:21
7Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK29:36+7:4913:38
8Ingrid AnderssonIFK Moras OK29:52+8:0513:45
9Ulla-Cajsa Lybert-ErikssonVäsby OK29:55+8:0813:47
10Siv StamSäterbygdens OK30:21+8:3413:59
11Eva-Lena SvanströmTäby OK32:00+10:1314:44
12Ingrid Kristina LiljebrandSK Trim/Virsbo33:05+11:1815:14
13Berit NylinVästerås SOK34:40+12:5315:58
14Liz PorteousVandrarringen37:01+15:1417:03

H65

2 440 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Ivar MöllbergArboga OK20:068:14
2Elis ÅbergStorviks IF20:26+0:208:22
3Leif ErikssonHeby AIF21:38+1:328:51
4Bengt ErikssonVäsby OK21:40+1:348:52
5Jörgen BergströmNorbergs OK22:22+2:169:10
6Anders SellgrenSigtuna OK22:28+2:229:12
7Olle JohanssonIFK Hedemora OK22:56+2:509:23
8Jan JohanssonIFK Hedemora OK23:05+2:599:27
9Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF23:06+3:009:28
10Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OK24:35+4:2910:04
11Olle AnderssonIFK Moras OK24:46+4:4010:09
12Bertil HolmgrenGävle OK24:54+4:4810:12
13Lennart OlssonIK Standard25:20+5:1410:22
14Per JacobssonArboga OK25:37+5:3110:29
15Anders AxelssonSävedalens AIK25:52+5:4610:36
15Sören JohanssonOK Norden25:52+5:4610:36
17Hans AnderssonVästerås SOK25:53+5:4710:36
18Leif ThorssonOK Grip26:04+5:5810:40
19Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK26:27+6:2110:50
20Tommy HallménVingåkers OK26:42+6:3610:56
21Per-Arne EkbomArboga OK26:44+6:3810:57
22Anders WelénHallstahammars OK27:17+7:1111:10
23Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo27:37+7:3111:19
24Göran WiigHallstahammars OK28:10+8:0411:32
25Lars-Erik RaskVästerås SOK28:42+8:3611:45
26Sven NilssonMalungs OK Skogsmårdarna28:48+8:4211:48
27Jouko O PajulampiOK Tjärnen29:00+8:5411:53
28Christer SolbreckLånghundra IF29:25+9:1912:03
28Kjell BlombergIK Standard29:25+9:1912:03
30Göran AnderssonVästerås SOK30:26+10:2012:28
31Karl-Åke LarssonOK Enen30:53+10:4712:39
32Johnny Olof BrandtHällefors OK32:46+12:4013:25
33Östen AnderssonVästerbergslagens OL33:35+13:2913:45
34Björn EkholmVästerås SOK33:36+13:3013:46
35Lars-Olov PetterssonArboga OK34:04+13:5813:57
Jan ÅhsNorbergs OKej godkänd

D70

1 770 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvy WetterskoogHällefors OK23:0413:01
2Kerstin JohanssonIFK Hedemora OK25:05+2:0114:10
3Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo32:17+9:1318:14

H70

2 440 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK20:148:17
2Ragnar ErikssonOK Hedströmmen22:27+2:139:12
3Jerry HolmEskilstuna OL22:36+2:229:15
4Ove JohanssonOK Järnbärarna23:53+3:399:47
5Curt ThorénNyköpings OK24:37+4:2310:05
6Lars-B LarssonOK Tyr25:04+4:5010:16
7Kjell MjöbergHallstahammars OK26:07+5:5310:42
8Lars Johansson IOK Tor26:13+5:5910:44
9John VallinOK Hedströmmen26:32+6:1810:52
10Martin EngqvistUpsala IF26:34+6:2010:53
11Torsten LöfgrenKarlsbyhedens IK26:37+6:2310:54
12Folke NyströmVästerbergslagens OL26:56+6:4211:02
13Karl-Axel StjernströmOK Hedströmmen27:02+6:4811:04
14Bo NorenvikOK Tor27:20+7:0611:12
15Kuno ÖsterlundVästerås SOK27:38+7:2411:19
16Svante NyströmVästerbergslagens OL28:16+8:0211:35
17Rune SandbergHallstahammars OK28:29+8:1511:40
18Torbjörn JohanssonOK Norden29:31+9:1712:05
19Lars KjellmanVandrarringen29:50+9:3612:13
20Egon LundquistNorbergs OK31:15+11:0112:48
21Hjalmar NordquistOK Järnbärarna32:17+12:0313:13
22Arne GustafssonHagaby GOIF32:47+12:3313:26
23Bertil LjungemyrIFK Lidingös Skid o OK32:48+12:3413:26
24Kurt ZanderVästerås SK OK33:19+13:0513:39
25Erik Edy LundqvistHeby AIF33:35+13:2113:45
26Lennart ErikssonOK Enen34:59+14:4514:20
27Lars SöderlundHallstahammars OK35:01+14:4714:21
28Bore NybergSäterbygdens OK35:07+14:5314:23
29Bo LöwegrenVästerås SOK36:08+15:5414:48
30Lars AhlströmVästerås SOK38:34+18:2015:48
31Anders JohanssonNyköpings OK40:33+20:1916:37
32Olle NäslundTimrå SOK41:28+21:1416:59
Hans MårtenssonDalaportens OLej start

D75

1 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Märta SvenssonVandrarringen31:5718:03
2Gun HolmqvistArboga OK44:41+12:4425:14

H75

2 170 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils JohanssonOK Tjärnen22:0410:10
2Ulf LindgrenVästerås SOK23:20+1:1610:45
3Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK23:37+1:3310:52
4Signar PalmHallstahammars OK25:11+3:0711:36
5Stig SundinVästerbergslagens OL26:23+4:1912:09
6Bengt SwensonSäterbygdens OK28:06+6:0212:56
7Tord LindValbo AIF30:58+8:5414:16
8Olle AnderssonOK Norden31:29+9:2514:30
9Ulf PihlbladHagaby GOIF47:01+24:5721:40
10Gunnar IvanssonVästerås SOK48:49+26:4522:29
Sven ErikssonOK Roslagenej start
Nils JanssonSkattkärrs IFej start

H80

1 770 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart ÖbergVästerås SOK21:4412:16
2Inge HåkanssonOK Linné23:37+1:5313:20
3Tage ErikssonHallstahammars OK27:02+5:1815:16
4Bertil NormanIFK Hedemora OK31:31+9:4717:48
5Lars-Erik JernströmNorbergs OK36:17+14:3320:29
Ragnar HasselquistHallstahammars OKej start

H85

1 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tage JohanssonVästerås SOK34:0719:16
2Karl Erik PetterssonOK Norden37:45+3:3821:19

Inskolning

1 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Alvin CraigOK Ravinenfullföljt
Wilmer GöthlinKFUM Örebro OKfullföljt
Kornelia RådbergKöping-Kolsva OKfullföljt
Jonna SandbergKöping-Kolsva OKfullföljt

U1

1 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda HallVästerås SOK25:2714:42
2Edvin ForsbergOK Ravinen26:56+1:2915:34

U2

2 010 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa HallménOK Tisaren18:389:16
2Malin Olofsson-BierfeldtÄrla IF20:25+1:4710:09
3Richard MårtenssonKöping-Kolsva OK22:19+3:4111:06
4Ellen EkerbyVästerås SOK27:37+8:5913:44

U3

2 310 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thorsten SvenssonFinspångs SOK21:289:17
2Axel StridKFUM Örebro OK29:12+7:4412:38
3Emilia DanielssonKöping-Kolsva OK30:02+8:3413:00
4Samuel JonssonHallstahammars OK41:45+20:1718:04

Öppen 1

2 010 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bianca WiljebrandKöping-Kolsva OK23:1211:32
2Fredrik HamreforsVästerås SOK23:40+0:2811:46
3Per-Åke PerssonVästerbergslagens OL35:08+11:5617:28
4Kristina LindgrenVästerås SOK44:12+21:0021:59
Oskar ErixonFellingsbro GOIFej godkänd

Öppen 2

2 310 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton GöranssonKöping-Kolsva OK22:279:43
1Arvid ÖbergKöping-Kolsva OK22:279:43
3Gunilla SandströmKFUM Örebro OK34:06+11:3914:45
4Benita NorgrenSäterbygdens OK36:07+13:4015:38
5Magnus FahlholmSäterbygdens OK36:10+13:4315:39
6Arne HedmanKlubblös51:13+28:4622:10

Öppen 4

2 590 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran LarsendahlVästerås SOK39:3315:16
2Gabriella WennblomHagaby GOIF39:47+0:1415:21
3Axel LimbäckVästerås SOK42:55+3:2216:34
4Elisabeth StödemanHallstahammars OK44:49+5:1617:18
5Catrine LundquistNorbergs OK47:52+8:1918:28
6Ingela BengtssonSala OK49:18+9:4519:02
7Leif DanielssonDalaportens OL49:21+9:4819:03
8Anders WikströmVästerås SK OK50:20+10:4719:26
9Jan-Erik KraftHallstahammars OK53:42+14:0920:44
10Göran R WallénIFK Lidingös Skid o OK54:30+14:5721:02
11Helena KronholmSala OK54:36+15:0321:04
12Christina GohdeAvesta OK58:50+19:1722:42
13Eva LindOK Tor1:01:29+21:5623:44
14Anna PetterssonSurahammars SOK1:05:50+26:1725:25
Jan BurellVandrarringenej godkänd
Carin AhlOK Tisarenej godkänd
Birgitta AnderssonVästerås SOKej godkänd
Nina LimbäckVästerås SOKej godkänd
Gustav HedmanKlubblösej godkänd

Öppen 5

3 460 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin CarlssonIFK Lidingös Skid o OK44:1112:46
2Robin ErnebySurahammars SOK45:39+1:2813:11
3Fredrik AhlOK Tisaren46:41+2:3013:29
4Henrik KälvegrenVästerås SOK48:31+4:2014:01
5Mats KälvegrenVästerås SOK48:33+4:2214:01
6Jouko TaskinenVästerås SOK51:40+7:2914:55
7Kerstin SandströmJärla Orientering52:53+8:4215:17
8Sven AnderssonOK Hällen53:05+8:5415:20
9Mats-Ola ÖbergSundbybergs IK57:31+13:2016:37
10Carin ErlandssonOK Skogsfalken58:43+14:3216:58
Lars HallVästerås SOKej godkänd

Öppen 7

3 090 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda AnderssonOK Kåre25:108:08
2Per NorrbomSala OK28:47+3:379:18
3Elisabeth HalvarssonIFK Umeå30:38+5:289:54
4Ulf HamreforsVästerås SOK31:37+6:2710:13
5Per-Erik AndrénOK Tisaren33:32+8:2210:51
6Sofia CarlssonLindebygdens OK33:59+8:4910:59
7Linus BacklundOK Hällen35:46+10:3611:34
8Lennart LundquistOK Nalle35:59+10:4911:38
9Anna Weckner WestlundOK Tyr37:12+12:0212:02
10Mia LindbergBoxholm-Mjölby OL37:55+12:4512:16
11Olle ArmanNyköpings OK38:04+12:5412:19
12Linda OhlssonKöping-Kolsva OK38:05+12:5512:19
13Per HaepplingVästerås SOK42:25+17:1513:43
14Mats LindeOK Linné46:52+21:4215:10
15Toni AnderssonVästerås SOK47:23+22:1315:20
16Tord ÅhlgrenArboga OK49:19+24:0915:57
17Wincent LiljekvistIF Rune52:09+26:5916:52
18Kurt ElvénVästerås SOK52:25+27:1516:57
19Anki GustafssonSäterbygdens OK1:01:43+36:3319:58
20Thomas UrbyVästerås SOK1:04:54+39:4421:00

Öppen 8

4 820 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus CederlöfJärfälla OK35:077:17
2Joakim AhlströmVästerås SOK40:56+5:498:29
3Anders PelanderOK Djerf42:50+7:438:53
4Hampus MöllerOK Kåre43:00+7:538:55
5Ola KåbergOK Ravinen43:43+8:369:04
6Magnus NilssonKFUM Örebro OK44:32+9:259:14
7Leif CelanderKristinehamns OK46:52+11:459:43
8Robert HagströmEskilstuna OL47:07+12:009:46
9Joakim DahlbergAlmby IK47:45+12:389:54
10Sören LindgrenWesterås IS49:13+14:0610:12
11Joakim ThornellSurahammars SOK49:43+14:3610:18
12Birgitta OlssonTäby OK49:53+14:4610:20
13Per AnderssonKöping-Kolsva OK50:49+15:4210:32
14Lennart MyrehedVästerås SOK54:52+19:4511:22
15Peter LundbergVästerås SOK56:57+21:5011:48
16Johan KällbäckKlubblös58:08+23:0112:03
17Kurt ErikssonVandrarringen1:01:23+26:1612:44
18Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF1:01:25+26:1812:44
19Peter KraftHallstahammars OK1:01:40+26:3312:47
20Catarina BoströmEnebybergs IF1:04:09+29:0213:18
21Gunnar BramstenSundbybergs IK1:14:04+38:5715:21
22Olle KällbäckKlubblös1:44:09+1:09:0221:36
23Ronny AnderssonIF Rune2:07:47+1:32:4026:30

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser