Officiell resultatlista för Tiomilaprologen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tiomilaprologen
Arrangörsorganisation: SOK Aneby
Datum: torsdag 1 maj 2014

D21 Elit

5 290 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Simone Niggli OK Tisaren 30:03 5:40
2 Ida Marie Næss Bjørgul Halden SK 34:25 +4:22 6:30
3 Karin Spjuth IK Hakarpspojkarna 34:41 +4:38 6:33
4 Anette Granstedt IK Hakarpspojkarna 36:05 +6:02 6:49
5 Maja Pettersson OK Kolmården 36:39 +6:36 6:55
6 Malin Leijon Lind OK Kolmården 37:13 +7:10 7:02
7 Josefine Engström Alfta-Ösa OK 37:20 +7:17 7:03
8 Michala Guizzardi Eksjö SOK 37:21 +7:18 7:03
9 Monika Depta OK Pan-Kristianstad 37:23 +7:20 7:04
9 Léa Vercellotti Halden SK 37:23 +7:20 7:04
11 Therese Klintberg Eksjö SOK 38:30 +8:27 7:16
12 Emelie Eklöf Lunds OK 38:57 +8:54 7:21
13 Elena Roos Halden SK 39:13 +9:10 7:24
14 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 40:26 +10:23 7:38
15 Amy Rankka Linköpings OK 41:18 +11:15 7:48
16 Vesta Ambrazaite Alfta-Ösa OK 41:28 +11:25 7:50
17 Ulrika Lindstam OK Linné 41:50 +11:47 7:54
18 Mara Jaunsproge USV TU Dresden 41:52 +11:49 7:54
19 Anna Serrallonga IK Hakarpspojkarna 41:57 +11:54 7:55
20 Galina Vinogradova Alfta-Ösa OK 42:07 +12:04 7:57
21 Hana Hancikova Alfta-Ösa OK 42:37 +12:34 8:03
22 Linda Nordin Eksjö SOK 42:55 +12:52 8:06
23 Amanda Holmgren Vittjärvs IK 44:02 +13:59 8:19
24 Iva Kosarkova Tumba-Mälarhöjden OK 44:44 +14:41 8:27
25 Elin Svensson IK Hakarpspojkarna 45:40 +15:37 8:37
26 Patricia Nieke USV TU Dresden 45:48 +15:45 8:39
27 Monika Topinkova Kristiansand OK 45:55 +15:52 8:40
28 Gabriele Keinaite Alfta-Ösa OK 46:38 +16:35 8:48
29 Josefine Tuoremaa Vittjärvs IK 47:32 +17:29 8:59
30 Sarah-Jane Gaffney OK Ravinen 47:38 +17:35 9:00
31 Petra Gunnarsdotter Tenhults SOK 50:34 +20:31 9:33
32 Jula MacMillan OK Ravinen 51:37 +21:34 9:45
33 Bente Rost Alfta-Ösa OK 51:54 +21:51 9:48
34 Agnes Adolfsson Eksjö SOK 51:58 +21:55 9:49
35 Ylva Gunnarsdotter Tenhults SOK 1:00:09 +30:06 11:22

H21 Elit

6 280 m, 65 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Olav Lundanes Halden SK 30:25 4:50
2 Søren Schwartz IFK Göteborg 32:15 +1:50 5:08
3 Martin Hubmann Kristiansand OK 33:10 +2:45 5:16
4 Daniel Hubmann Kristiansand OK 33:11 +2:46 5:17
5 Baptiste Rollier Kristiansand OK 33:22 +2:57 5:18
6 Magne Dæhli Halden SK 34:06 +3:41 5:25
7 Eskil Kinneberg IFK Göteborg 34:26 +4:01 5:28
7 Miloš Nykodým Kristiansand OK 34:26 +4:01 5:28
9 Vincent Coupat Halden SK 34:30 +4:05 5:29
10 Joakim Karlsson IK Hakarpspojkarna 34:31 +4:06 5:29
11 Aapo Leskinen Lynx 34:45 +4:20 5:32
12 Oskar Svärd Malungs OK Skogsmårdarna 35:24 +4:59 5:38
13 Andris Jubelis IGTISA 35:25 +5:00 5:38
14 Dave Schorah OK Ravinen 35:38 +5:13 5:40
15 Vilius Aleliunas IGTISA 35:40 +5:15 5:40
16 Antonio Martínez Pérez Eksjö SOK 35:46 +5:21 5:41
16 Antti-Pekka Leskinen Lynx 35:46 +5:21 5:41
18 Eirik Martens Svensen Kristiansand OK 35:55 +5:30 5:43
19 Giedrius Sabaliauskas IGTISA 36:02 +5:37 5:44
20 Aleksei Alekseyonok IK Hakarpspojkarna 36:40 +6:15 5:50
21 Andreas Bergander Eksjö SOK 36:42 +6:17 5:50
22 Mattias Karlsson Halden SK 36:58 +6:33 5:53
23 Lars Lundström IF Hallby SOK 37:03 +6:38 5:53
24 Olle Kärner Hiidenkiertäjät 37:09 +6:44 5:54
25 Térence Risse Nydalens SK 37:29 +7:04 5:58
26 Arturs Paulins IGTISA 37:41 +7:16 6:00
27 Lauri Pohjola Suunta Jyväskylä 37:45 +7:20 6:00
28 Niklas Saramäki Lynx 37:56 +7:31 6:02
29 Mats Dahlén Kristiansand OK 37:57 +7:32 6:02
30 Johan Modig OK Pan-Kristianstad 38:04 +7:39 6:03
31 Filip Hadac Jönköpings OK 38:39 +8:14 6:09
32 Janne Mänkärlä Lynx 38:42 +8:17 6:09
33 Jonas Lundgren Linköpings OK 38:46 +8:21 6:10
34 Davis Sars Suunta Jyväskylä 38:50 +8:25 6:11
35 Matthias Niggli OK Tisaren 38:54 +8:29 6:11
36 Nick Barrable OK Ravinen 39:02 +8:37 6:12
36 Wieland Kundisch USV TU Dresden 39:02 +8:37 6:12
38 Marcus Karlsson Sennevik IK Hakarpspojkarna 39:04 +8:39 6:13
39 Fredrik Lindgren IK Hakarpspojkarna 39:17 +8:52 6:15
40 Gaute Friestad Kristiansand OK 39:18 +8:53 6:15
41 Ivan Nikitin Linköpings OK 39:19 +8:54 6:15
42 Jonas Kjäll OK Löftan 39:32 +9:07 6:17
43 Tuomas Metsälä Lynx 39:45 +9:20 6:19
44 Joel Francen Linköpings OK 40:26 +10:01 6:26
45 Jacob Lindstam OK Ravinen 40:38 +10:13 6:28
46 Luis Nogueira Kristiansand OK 41:54 +11:29 6:40
47 Anders Axling Södertälje-Nykvarn OF 42:12 +11:47 6:43
48 Joona Viholainen Suunta Jyväskylä 42:49 +12:24 6:49
49 Andrej Gerasimov IGTISA 43:12 +12:47 6:52
50 Mindaugas Nakvosas OK Ravinen 43:20 +12:55 6:54
51 Erik Lind IFK Umeå 43:24 +12:59 6:54
52 Marko Tölli Suunta Jyväskylä 43:30 +13:05 6:55
53 Viktor Antonsson Eksjö SOK 43:38 +13:13 6:56
54 Scott Fraser Södertälje-Nykvarn OF 43:58 +13:33 7:00
55 Fredrik Rosén Jönköpings OK 44:13 +13:48 7:02
56 Yannick Michiels OK Ravinen 44:26 +14:01 7:04
57 Ruslan Glebov OK Ravinen 44:27 +14:02 7:04
58 Marijonas Gipas OK Ravinen 44:48 +14:23 7:08
59 Tord Hultberg SOK Viljan 47:14 +16:49 7:31
60 Raúl Ferra KFUM Örebro OK 47:29 +17:04 7:33
61 Jonatan Francén Linköpings OK 47:32 +17:07 7:34
62 Daniel Olsen Södertälje-Nykvarn OF 51:21 +20:56 8:10
63 Patrik Johansson Helsingborgs SOK 51:34 +21:09 8:12
64 Jose Amador Real KFUM Örebro OK 1:25:00 +54:35 13:32
Ivar Haugen Kristiansand OK ej godkänd
Thomas E Eriksson Kexholms SK ej start
Peter Tudén IK Hakarpspojkarna ej start

D20 Elit

4 650 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
Josefine Tuoremaa Vittjärvs IK återbud
Evelina Wickbom Vittjärvs IK återbud

H20 Elit

5 710 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gytis Nakvosas OK Ravinen 35:32 6:13
2 Eduardo Gil Marcos IFK Umeå 36:58 +1:26 6:28
3 Petter Johansson Linköpings OK 38:57 +3:25 6:49
4 Luis Sanchez Serrano Eksjö SOK 42:01 +6:29 7:21
5 Pauli Leinonen Suunta Jyväskylä 42:23 +6:51 7:25
6 Jonas Falck Weber Eksjö SOK 43:05 +7:33 7:32
7 Johan Löfström Jönköpings OK 50:15 +14:43 8:48
8 Baptiste Girard OK Ravinen 54:05 +18:33 9:28
Johan Sandlund OK Njudung ej godkänd
Einar Johansson OK Tyr ej godkänd
Gard-Martin Udne Johnson Oppsal Orientering ej start
Emil Granqvist OK Ravinen ej start

D18 Elit

4 230 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Agnes Westerberg Trollhättans SOK 40:00 9:27
2 Josefine Andersson Vittjärvs IK 42:02 +2:02 9:56
3 Clara Berlin Trollhättans SOK 47:40 +7:40 11:16
Jogvile Sušinskaite OK Ravinen ej godkänd
Petra Olejnik SOK Viljan ej godkänd
Cecilia Spångberg Lunds OK ej godkänd

H18 Elit

5 100 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Oskar Lind Eksjö SOK 32:46 6:25
2 Lucas Sundblad Eksjö SOK 34:49 +2:03 6:49
3 Philip Edvardsson Eksjö SOK 34:50 +2:04 6:49
4 Mathias Myrefelt Norlinger Skarpnäcks OL 37:29 +4:43 7:20
5 Lukas Eveborn OK Roxen 39:21 +6:35 7:42
6 Lukas Olsson Väsby OK 43:28 +10:42 8:31
7 Martynas Germanavicius OK Ravinen 44:14 +11:28 8:40
8 Jonas Hammarskiöld Lunds OK 47:37 +14:51 9:20
9 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 51:30 +18:44 10:05
Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna ej godkänd
Carl Rämmal Lunds OK utgått
David Gunnarsson IK Hakarpspojkarna ej start
Elias Mølnvik Fossum IF ej start

D21

3 790 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kajsa Niemi Emmaboda Verda OK 32:09 8:28
2 Therese Barje Jönköpings OK 33:01 +0:52 8:42
3 Hanna Modig Tjärnström Linköpings OK 34:30 +2:21 9:06
4 Lucie Weissova Jönköpings OK 36:23 +4:14 9:35
5 Andrea Wickbom Vittjärvs IK 37:57 +5:48 10:00
6 Malin Svensson IK Vista 38:26 +6:17 10:08
7 Sofia Fransson Motala AIF OL 43:14 +11:05 11:24
Elin Tudén IK Hakarpspojkarna ej start

H21

4 950 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Pavel Kosarek Tumba-Mälarhöjden OK 30:30 6:09
2 Jonas Våtz Boxholm-Mjölby OL 32:21 +1:51 6:32
3 Niklas Karlsson Växjö OK 32:52 +2:22 6:38
4 Anton Sundin OK Tisaren 35:17 +4:47 7:07
5 Henrik Tengvall Boxholm-Mjölby OL 35:30 +5:00 7:10
6 Rickard Ingesson Gamleby OK 35:34 +5:04 7:11
7 Michal Besta Jönköpings OK 35:58 +5:28 7:15
8 Mikael Hall OK Bävern 38:29 +7:59 7:46
9 Fredrik Andersson IF Rigor 38:36 +8:06 7:47
10 Rolf E Johansson Västerviks OK 40:11 +9:41 8:07
11 Petter Walerius Gamleby OK 43:34 +13:04 8:48
12 Marcus Ullman OK Alehof 46:31 +16:01 9:23
13 Joakim Olsson Väsby OK 47:59 +17:29 9:41
14 Andrej Olunczek USV TU Dresden 51:47 +21:17 10:27
15 Robin Öhrn OK Bävern 51:51 +21:21 10:28
Björn Rosendahl Ärla IF ej start

D20

3 680 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Irma Håkansson OK Gränsen 37:13 10:06
2 Lovisa Johansson Västerviks OK 41:48 +4:35 11:21

H20

4 400 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Carl Torstensson Emmaboda Verda OK 42:50 9:44
2 Johnny Rahlén OK Ravinen 1:04:09 +21:19 14:34

D18

3 560 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emma Holmberg Jönköpings OK 55:28 15:34
Lovisa Knutsson Boxholm-Mjölby OL utgått

H18

4 040 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Filip Olsson Väsby OK 39:01 9:39
2 Simon Eckerlid Västerviks OK 39:19 +0:18 9:43
3 Daniel Sahlin Nässjö OK 42:50 +3:49 10:36
4 Yngve Rahlén OK Ravinen 57:10 +18:09 14:09

D16

3 370 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sophia Björnlinger IK Hakarpspojkarna 24:26 7:15
2 Moa Hansson Bredaryds SOK 25:20 +0:54 7:31
3 Lova Eveborn OK Roxen 27:26 +3:00 8:08
4 Gabriella Bergander Eksjö SOK 28:13 +3:47 8:22
5 Alice Svensson Finndahl IK Hakarpspojkarna 29:13 +4:47 8:40
6 Amanda Rangert IK Hakarpspojkarna 29:44 +5:18 8:49
7 Hanna E Tuoremaa Vittjärvs IK 30:03 +5:37 8:55
8 Klara Elmblad Bredaryds SOK 30:04 +5:38 8:55
9 Lovisa Torstensson Emmaboda Verda OK 30:18 +5:52 8:59
10 Moa Westblad OK Ravinen 30:22 +5:56 9:00
11 Jenny Bredfelt Lunds OK 30:44 +6:18 9:07
12 Sarah Persson OK Denseln 34:49 +10:23 10:19
13 Tora Westerberg OK Kolmården 36:51 +12:25 10:56
14 Moa Erlandsson Vimmerby OK 36:54 +12:28 10:56
15 Sofia Westin Vittjärvs IK 37:09 +12:43 11:01
16 Agnes Lundqvist Järfälla OK 38:00 +13:34 11:16
17 Amanda Karlsson OK Ravinen 38:16 +13:50 11:21
18 Elin Lundgren Vittjärvs IK 39:15 +14:49 11:38
19 Emilia Östlund OK Kolmården 41:06 +16:40 12:11
20 Stina Eriksson Bodafors OK 42:08 +17:42 12:30
21 Tova Larsson Jönköpings OK 45:30 +21:04 13:30
22 Rebecca Fahlgren Vittjärvs IK 46:16 +21:50 13:43
23 Julia Knutsson Boxholm-Mjölby OL 46:56 +22:30 13:55
23 Tova Hermodsson Lunds OK 46:56 +22:30 13:55
25 Lovisa Lindqvist Boxholm-Mjölby OL 47:34 +23:08 14:06
Fanny Sundblad Eksjö SOK ej start
Sanna Fasth Eksjö SOK ej start

H16

3 860 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hugo Lillieström OK Roxen 22:45 5:53
2 Eric Rosjö Jönköpings OK 23:19 +0:34 6:02
3 Emil Ljungemyr OK Kolmården 23:23 +0:38 6:03
4 Emil Björnlinger IK Vista 26:12 +3:27 6:47
5 Johan Lamm Frölunda OL 26:42 +3:57 6:55
5 Axel Granqvist OK Ravinen 26:42 +3:57 6:55
7 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 27:05 +4:20 7:00
8 Andreas Gustafsson IK Hakarpspojkarna 27:16 +4:31 7:03
9 Arvid Claesson Jönköpings OK 27:41 +4:56 7:10
10 Emil Pettersson OK Dacke 28:00 +5:15 7:15
11 Eric Löfkvist OK Njudung 28:34 +5:49 7:24
12 Isac Johansson Sol Tranås 28:45 +6:00 7:26
13 Benjamin Sturek SOK Viljan 29:49 +7:04 7:43
14 Pontus Lindblom OK Roxen 29:55 +7:10 7:45
15 Viktor Ossiansson IK Hakarpspojkarna 30:57 +8:12 8:01
16 Viktor Wohlgemuth OK Ravinen 31:08 +8:23 8:03
17 Simon Jonsson IF Hallby SOK 32:00 +9:15 8:17
18 Emil Johansson OK Bävern 32:13 +9:28 8:20
19 Hugo Thorell OK Ravinen 32:18 +9:33 8:22
20 Adam Löfström Jönköpings OK 33:21 +10:36 8:38
21 Erik Winbladh Lunds OK 33:52 +11:07 8:46
22 Anton Håkansson Lunds OK 36:23 +13:38 9:25
23 Gustav Hjellström Gränna-Bygdens OK 36:47 +14:02 9:31
24 Erik Jönsson Lunds OK 41:39 +18:54 10:47
Hampus Lindman IK Hakarpspojkarna ej godkänd
Filip Trofast Bredaryds SOK ej godkänd
August Mollén OK Denseln utgått
Anton Olivestam Vimmerby OK ej start
André Lindgren OK Ravinen ej start

H16 Kort

3 550 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
Alexander Josefsson Vimmerby OK utgått

D14

3 080 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Isa Envall IK Hakarpspojkarna 24:38 7:59
2 Ella Palm IK Hakarpspojkarna 29:36 +4:58 9:36
3 Ebba Lindman IK Hakarpspojkarna 30:29 +5:51 9:53
4 Maja Åkesson IK Hakarpspojkarna 30:45 +6:07 9:59
5 Sara Granstedt IK Hakarpspojkarna 32:07 +7:29 10:25
6 Stina Johansson OK Bävern 32:39 +8:01 10:36
7 Sara Eckerlid Västerviks OK 32:52 +8:14 10:40
8 Malva Eveborn OK Roxen 34:14 +9:36 11:06
9 Lovisa Blomgren SOK Aneby 34:33 +9:55 11:13
10 Lovisa Nord Sol Tranås 34:54 +10:16 11:19
11 Julia Rangert IK Hakarpspojkarna 36:21 +11:43 11:48
12 Wilma Markholm Skåneslättens OL 36:44 +12:06 11:55
13 Julia Arvidsson Vimmerby OK 38:47 +14:09 12:35
14 Elin Berg OK Ravinen 38:51 +14:13 12:36
15 Isa Lundqvist Järfälla OK 40:38 +16:00 13:11
16 Lina Erdelius IF Rigor 42:10 +17:32 13:41
17 Alma Holmqvist Johansson IK Hakarpspojkarna 44:35 +19:57 14:28
18 Smilla Tengvall Boxholm-Mjölby OL 46:07 +21:29 14:58
19 Linnea Holmvik Tidaholm SOK Sisu 46:42 +22:04 15:09
20 Wilma Bergander Eksjö SOK 47:32 +22:54 15:25
21 Alma Haag OK Gränsen 53:36 +28:58 17:24
22 Elisabet Mikkelsen SOK Viljan 59:23 +34:45 19:16
23 Astrid Ericsson Lunds OK 1:12:59 +48:21 23:41
Klara Höglund Eksjö SOK ej godkänd
Anna Lindholm Tjällmo-Godegårds OK ej start

H14

3 520 m, 34 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Arvid Westerberg OK Kolmården 23:27 6:39
2 Lukas Granstedt IK Hakarpspojkarna 23:45 +0:18 6:44
3 Allan Hedberg Lunds OK 24:20 +0:53 6:54
4 Victor Hansson Jönköpings OK 24:37 +1:10 6:59
5 Emanuel Herberthson Linköpings OK 25:36 +2:09 7:16
6 Mattis Persson Eksjö SOK 26:21 +2:54 7:29
7 Filip Rosjö Jönköpings OK 26:54 +3:27 7:38
8 Eric Berlin Trollhättans SOK 28:02 +4:35 7:57
9 Leo Johansson OK Kolmården 29:54 +6:27 8:29
10 Albin Toll OK Njudung 30:18 +6:51 8:36
11 Linus Lundberg OK Bävern 30:46 +7:19 8:44
12 Simon Freyland SOK Aneby 31:55 +8:28 9:04
13 Victor Wahlström Lunds OK 32:16 +8:49 9:10
14 Emil Öhlund IK Hakarpspojkarna 35:16 +11:49 10:01
15 Oskar Svahn Eksjö SOK 36:37 +13:10 10:24
16 Simon Svahn Eksjö SOK 37:09 +13:42 10:33
17 Melker Elofsson OK Njudung 37:17 +13:50 10:35
18 Axel Johansson Sol Tranås 37:59 +14:32 10:47
19 Hugo Jacobsson Eksjö SOK 39:29 +16:02 11:13
20 Kalle Lundgren Tolered-Utby Ol-klubb 40:21 +16:54 11:27
21 Ludvig Lindén Attunda OK 41:36 +18:09 11:49
22 Erik Erlandsson Vimmerby OK 42:08 +18:41 11:58
23 Povel Hedberg Lunds OK 42:13 +18:46 11:59
24 Oskar Pettersson Boxholm-Mjölby OL 42:47 +19:20 12:09
25 Adam Stålhammar IFK Stockaryd 43:13 +19:46 12:16
26 Alexander Augustsson OK Bävern 43:24 +19:57 12:19
27 Gustaf Nilsson Vimmerby OK 45:25 +21:58 12:54
28 Leo Pruth IK Hakarpspojkarna 50:05 +26:38 14:13
29 Josef Helander OK Roxen 51:12 +27:45 14:32
30 Hampus Fyhr SOK Aneby 53:50 +30:23 15:17
31 Isak Hultberg SOK Viljan 57:25 +33:58 16:18
Elias Torstensson Emmaboda Verda OK ej godkänd
Oskar Lundgren Vittjärvs IK ej godkänd
Isak Snälls IK Hakarpspojkarna ej godkänd
Hampus Karmetun OK Bävern ej start
Karl Hjellström Gränna-Bygdens OK ej start

D14 Kort

2 370 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Wilma Strömgren SOK Aneby 54:25 22:57
Sara Lindholm Tjällmo-Godegårds OK ej start

H14 Kort

2 440 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gideon Claesson Jönköpings OK 35:24 14:30
Erik Granath Jönköpings OK ej godkänd

D12

2 440 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Evelina Svensson Finndahl IK Hakarpspojkarna 20:39 8:27
2 Emma Ling Jönköpings OK 21:45 +1:06 8:54
3 Ida Eskilsson IK Hakarpspojkarna 21:51 +1:12 8:57
4 Kerstin Ljungemyr OK Kolmården 23:10 +2:31 9:29
5 Hilda Holmqvist Johansson IK Hakarpspojkarna 23:49 +3:10 9:45
6 Linnea Lundh OK Kolmården 25:51 +5:12 10:35
7 Alma Gustafsson SOK Aneby 27:39 +7:00 11:19
8 Amanda Karmetun OK Njudung 28:25 +7:46 11:38
9 Stina Lind SOK Viljan 29:00 +8:21 11:53
10 Alva Svensk Tjällmo-Godegårds OK 29:21 +8:42 12:01
11 Emma Eriksson Annebergs GIF 30:00 +9:21 12:17
12 Tea Markholm Skåneslättens OL 30:38 +9:59 12:33
13 Olivia Grönqvist Jönköpings OK 33:09 +12:30 13:35
14 Erica Molin Boxholm-Mjölby OL 34:17 +13:38 14:03
15 Kristin Herberthson Linköpings OK 36:44 +16:05 15:03
16 Tuva Lövdahl SOK Viljan 38:41 +18:02 15:51
17 Ebba Rosander SOK Aneby 41:13 +20:34 16:53
18 Hanna Roth Linköpings OK 41:31 +20:52 17:00
19 Amanda Granqvist OK Ravinen 42:31 +21:52 17:25
20 Alice Strömgren SOK Aneby 45:15 +24:36 18:32
21 Alva Lorefors IK Hakarpspojkarna 47:12 +26:33 19:20
22 Mikaela Johansson Västerviks OK 50:25 +29:46 20:39
23 Evelina Jonason SOK Aneby 53:01 +32:22 21:43
24 Elsa Ericsson Lunds OK 58:18 +37:39 23:53
25 Hanna Olsson IFK Sävsjö 58:53 +38:14 24:07
Elin Göth Eksjö SOK ej start
Malva Tengvall Boxholm-Mjölby OL ej start
Nike Pruth IK Hakarpspojkarna ej start
Tilda Palm IK Hakarpspojkarna ej start
Fanny Östlund OK Kolmården ej start

H12

2 370 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Axel Elmblad Bredaryds SOK 17:43 7:28
2 Anton Gunnarsson Bredaryds SOK 18:35 +0:52 7:50
3 Samuel Lindén Attunda OK 20:59 +3:16 8:51
4 Mattias Öhlund IK Hakarpspojkarna 21:55 +4:12 9:14
5 Viktor Gunnarsson IK Hakarpspojkarna 22:00 +4:17 9:16
6 Gustav Wärnsberg Eksjö SOK 22:56 +5:13 9:40
7 Albin Hjellström Gränna-Bygdens OK 23:45 +6:02 10:01
8 Oskar Snickars Vimmerby OK 24:06 +6:23 10:10
9 Benjamin Claesson Jönköpings OK 24:07 +6:24 10:10
10 Albin Eronn Linköpings OK 26:12 +8:29 11:03
11 Oscar Olin IK Hakarpspojkarna 26:23 +8:40 11:07
12 Erik Ling Jönköpings OK 29:07 +11:24 12:17
13 Hugo Dahlén OK Njudung 30:14 +12:31 12:45
14 Malte Eveborn OK Roxen 32:55 +15:12 13:53
15 Alfred Erdelius IF Rigor 34:48 +17:05 14:41
16 Joel Björnlinger IK Vista 35:39 +17:56 15:02
17 Noah Pansell Eksjö SOK 53:35 +35:52 22:36
Loke Hedberg Lunds OK utgått
Oscar Hultgren OK Njudung ej start
Arvid Pettersson Boxholm-Mjölby OL ej start
Karl Petersén OK Njudung ej start

D12 Kort

1 980 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elin Thunström SOK Aneby 21:32 10:52
2 Wilma Thudén Boxholm-Mjölby OL 25:09 +3:37 12:42
3 Hanna Löfström Jönköpings OK 28:52 +7:20 14:34

H12 Kort

2 000 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elias Rangert IK Hakarpspojkarna 21:32 10:46
2 Aaron Friberg Boxholm-Mjölby OL 22:06 +0:34 11:03

D10

2 000 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emmy Granstedt IK Hakarpspojkarna 15:06 7:33
2 Stella Rangert IK Hakarpspojkarna 15:44 +0:38 7:52
3 Sandra Ling Jönköpings OK 16:03 +0:57 8:01
4 Annie Lundh OK Kolmården 17:17 +2:11 8:38
5 Tilda Rosander SOK Aneby 17:55 +2:49 8:57
6 Engla Pruth IK Hakarpspojkarna 18:44 +3:38 9:22
6 Tova Rangert IK Hakarpspojkarna 18:44 +3:38 9:22
8 Tilda Thudén Boxholm-Mjölby OL 19:44 +4:38 9:52
9 Felicia Fyhr SOK Aneby 19:51 +4:45 9:55
10 Ida Rosjö Jönköpings OK 20:02 +4:56 10:01
11 Alice Hall OK Bävern 20:16 +5:10 10:08
12 Ella Björklund Gränna-Bygdens OK 20:56 +5:50 10:28
13 Ellen Lorefors IK Hakarpspojkarna 27:09 +12:03 13:34
14 Elise Karlsson Tenhults SOK 29:02 +13:56 14:31
15 Klara Hultberg SOK Viljan 30:17 +15:11 15:08
Alva Grönqvist Jönköpings OK ej start
Vendela Sturek SOK Viljan ej start

H10

1 980 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Alexander Gustavsson OK Njudung 15:45 7:57
2 Joel Svensson Finndahl IK Hakarpspojkarna 15:54 +0:09 8:01
3 Kalle Öhlund IK Hakarpspojkarna 17:44 +1:59 8:57
4 Theo Lövdahl SOK Viljan 18:19 +2:34 9:15
5 Hugo Persson OK Denseln 19:07 +3:22 9:39
6 Jonah Friberg Boxholm-Mjölby OL 27:02 +11:17 13:39
7 Hugo Hedström OK Bävern 27:08 +11:23 13:42
8 Anton Johansson SOK Aneby 28:49 +13:04 14:33
9 Olle Petersén OK Njudung 29:56 +14:11 15:07
10 Karl Pettersson Boxholm-Mjölby OL 34:04 +18:19 17:12
11 Elis Friberg Boxholm-Mjölby OL 34:25 +18:40 17:22
12 Erik Elf Ölmstads IS 36:04 +20:19 18:12
Isak Eskilsson IK Hakarpspojkarna ej start

D35

3 550 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Veronica Lundh OK Kolmården 26:35 7:29
2 Jennie Hogland Göteborg-Majorna OK 38:08 +11:33 10:44
3 Jessica Karmetun OK Bävern 1:12:14 +45:39 20:20

H35

4 460 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Bertil Eronn Linköpings OK 33:13 7:26
2 Samuel Henriksson Skarpnäcks OL 36:57 +3:44 8:17
3 Johan Gustafson Lunds OK 43:28 +10:15 9:44
4 Jonas Håkansson Eksjö Garnisons IF 45:23 +12:10 10:10
5 Mårten Lindquist Boxholm-Mjölby OL 49:21 +16:08 11:03
6 Björn Davidsson OK Bävern 1:02:37 +29:24 14:02

D40

3 440 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Maria Ossiansson IK Hakarpspojkarna 27:20 7:56
2 Jenny Berg OK Ravinen 27:52 +0:32 8:06
3 Annika Ivarsson Linköpings OK 28:21 +1:01 8:14
4 Malin Holmqvist IK Hakarpspojkarna 31:13 +3:53 9:04
5 Maria R Thelin Jönköpings OK 34:33 +7:13 10:02
6 Anna Svensson SOK Viljan 34:54 +7:34 10:08
7 Mia Eronn Linköpings OK 35:19 +7:59 10:15
8 Anneli Arvidsson Juthe Vimmerby OK 35:28 +8:08 10:18
9 Carin Rosjö Jönköpings OK 41:10 +13:50 11:58
10 Marie Anebreid Tidaholm SOK Sisu 42:33 +15:13 12:22
11 Charlotta Carlsson Gränna-Bygdens OK 45:44 +18:24 13:17
12 Monica Grönkvist Jönköpings OK 55:02 +27:42 15:59
13 Liselott Roth Linköpings OK 1:00:44 +33:24 17:39
Jenny Östlund OK Kolmården ej godkänd
Maria Pettersson Boxholm-Mjölby OL ej start
Annica Crispin OK Denseln ej start

H40

4 440 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Markus Olin IK Hakarpspojkarna 27:18 6:08
2 Christian Enberg Linköpings OK 29:38 +2:20 6:40
3 Jan Eckerlid Västerviks OK 29:54 +2:36 6:44
4 Anders Dahlén OK Njudung 31:11 +3:53 7:01
5 Jonas Lundberg Göteborg-Majorna OK 31:48 +4:30 7:09
6 Stefan Berg OK Ravinen 32:20 +5:02 7:16
7 Anders Ling Jönköpings OK 32:23 +5:05 7:17
8 Joakim Karmetun OK Njudung 32:42 +5:24 7:21
9 Per Erlandsson Vimmerby OK 33:30 +6:12 7:32
10 Anders Pettersson OK Njudung 34:04 +6:46 7:40
11 Stefan Graad IF Rigor 34:09 +6:51 7:41
12 Mattias Gunnarsson Bredaryds SOK 34:16 +6:58 7:43
13 Magnus Claesson Jönköpings OK 35:02 +7:44 7:53
14 Emil Erdelius IF Rigor 37:42 +10:24 8:29
15 Örjan Sandell OK Roxen 39:40 +12:22 8:56
16 Patrik Lundqvist Nybro OK 42:10 +14:52 9:29
17 Andreas Niemi Emmaboda Verda OK 45:03 +17:45 10:08
18 Anders Franzén Lidköpings VSK 45:49 +18:31 10:19
19 Pär-Magnus Bjurek Tibro OK 46:21 +19:03 10:26
20 Ola Markholm Skåneslättens OL 47:11 +19:53 10:37
21 Fredrik Augustsson OK Bävern 48:26 +21:08 10:54
22 Richard Olovsson Gamleby OK 53:11 +25:53 11:58
23 Pelle Höglund Eksjö SOK 1:09:42 +42:24 15:41
Klas Grönqvist Jönköpings OK ej start

D45

3 240 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Marie Morlon OK Eken 25:09 7:45
2 Carina Sandberg Säterbygdens OK 29:15 +4:06 9:01
3 Agneta Berlin Trollhättans SOK 30:18 +5:09 9:21
4 Eva Pettersson OK Dacke 30:24 +5:15 9:22
5 Ann Granqvist OK Ravinen 33:21 +8:12 10:17
6 Karin Skullman Linköpings OK 35:28 +10:19 10:56
7 Helene Löfström Jönköpings OK 35:34 +10:25 10:58
8 Lena Högrell Jönköpings OK 36:12 +11:03 11:10
8 Maria Holmberg Jönköpings OK 36:12 +11:03 11:10
10 Åsa Flink-Svensson Nässjö OK 37:48 +12:39 11:40
11 Anna Johansson Jönköpings OK 38:42 +13:33 11:56
12 Anette Arksand Vallentuna-Össeby OL 41:31 +16:22 12:48
13 Åsa Ericsson Lunds OK 41:42 +16:33 12:52
14 Agneta Hallberg-Hansson Jönköpings OK 41:50 +16:41 12:54
15 Åsa Detterfelt Linköpings OK 42:50 +17:41 13:13
16 Helena Holm OK Roxen 43:06 +17:57 13:18
17 Maria Lillieström OK Roxen 48:09 +23:00 14:51
18 Ulrika Gustafsson IK Vista 52:24 +27:15 16:10
19 Elisabeth Danielsson Vimmerby OK 55:33 +30:24 17:08
20 Petra Olsson IFK Sävsjö 58:00 +32:51 17:54
21 Monika Hjellström Gränna-Bygdens OK 58:25 +33:16 18:01
Annelie Alenius Boxholm-Mjölby OL ej start

H45

4 290 m, 45 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ingvar Åkesson IK Hakarpspojkarna 25:07 5:51
2 Anders Svensk Tjällmo-Godegårds OK 25:21 +0:14 5:54
3 Fridolf Eskilsson IK Hakarpspojkarna 25:43 +0:36 5:59
4 Mikael Westerberg OK Kolmården 25:57 +0:50 6:02
5 Lars Svensson IK Hakarpspojkarna 26:52 +1:45 6:15
6 Andreas Rangert IK Hakarpspojkarna 27:00 +1:53 6:17
7 Johan Hansson Jönköpings OK 27:58 +2:51 6:31
8 Per Johansson Motala AIF OL 28:02 +2:55 6:32
9 Eddie Wymer OK Ravinen 29:16 +4:09 6:49
10 Matti Envall IK Hakarpspojkarna 29:28 +4:21 6:52
11 Anders Lillieström OK Roxen 30:34 +5:27 7:07
12 Thomas Persson OK Denseln 30:36 +5:29 7:07
13 Tommy Johansson Stångenäs AIS 31:05 +5:58 7:14
14 Klas Friborg Jönköpings OK 31:36 +6:29 7:21
15 Henrik Ljungemyr OK Kolmården 32:04 +6:57 7:28
16 Claus Johansson Jönköpings OK 32:40 +7:33 7:36
17 Roger Lindén Attunda OK 32:51 +7:44 7:39
18 Fredrik Jönsson Motala AIF OL 32:59 +7:52 7:41
19 Per Carlberg Vallentuna-Össeby OL 33:04 +7:57 7:42
20 Stefan Karlsson OK Ravinen 33:22 +8:15 7:46
21 Erik Helander OK Roxen 33:54 +8:47 7:54
22 Peter Lind SOK Viljan 34:31 +9:24 8:02
23 Håkan Hammarin Annebergs GIF 34:53 +9:46 8:07
24 Christer Arksand Vallentuna-Össeby OL 35:35 +10:28 8:17
25 Mirek Hadac Jönköpings OK 35:50 +10:43 8:21
26 Peter Lundh OK Kolmården 35:52 +10:45 8:21
27 Bo Söderquist IK Hakarpspojkarna 36:08 +11:01 8:25
28 Anders Ericsson Lunds OK 36:20 +11:13 8:28
29 Peter Depta OK Pan-Kristianstad 37:02 +11:55 8:37
30 Philip Hjellström Gränna-Bygdens OK 37:15 +12:08 8:40
31 Johan Granath Jönköpings OK 39:53 +14:46 9:17
32 Bo Westerberg Trollhättans SOK 41:08 +16:01 9:35
33 Mikael Öhrn OK Bävern 41:12 +16:05 9:36
34 Tomas Lundh Gränna-Bygdens OK 42:11 +17:04 9:49
35 Dennis Toll OK Njudung 43:26 +18:19 10:07
36 Tobias den Braver OK Gränsen 45:12 +20:05 10:32
37 Rickard Danielsson Vimmerby OK 45:51 +20:44 10:41
38 Anders Sjöberg OK Reftele 46:45 +21:38 10:53
39 Nicklas Doyle Skarpnäcks OL 47:10 +22:03 10:59
40 Jimmy Nicklasson Kexholms SK 49:55 +24:48 11:38
41 Johan Knutsson Boxholm-Mjölby OL 51:24 +26:17 11:58
42 Anders Nilsson Vimmerby OK 54:28 +29:21 12:41
43 Pontus Löfström Jönköpings OK 55:16 +30:09 12:52
44 Björn Karlsson Kexholms SK 59:01 +33:54 13:45
45 Anders Hallgren Tibro OK 1:02:20 +37:13 14:31
Urban Andersson Boxholm-Mjölby OL ej start
Peter Jacobsson IK Hakarpspojkarna ej start
Magnus Svensson Nässjö OK ej start
Hans Lundgren IK Hakarpspojkarna ej start
Klas Lorefors IK Hakarpspojkarna återbud
Staffan Johansson Sol Tranås återbud

D50

2 880 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ingela Andersson Lunds OK 28:39 9:56
2 Kristina Johansson Bredaryds SOK 29:12 +0:33 10:08
3 Sari Håkansson OK Gränsen 29:55 +1:16 10:23
4 Maritha Henriksson Jönköpings OK 30:54 +2:15 10:43
5 Pia Lundberg OK Bävern 32:33 +3:54 11:18
6 Kerstin Segersson OK 64 Torpa 32:55 +4:16 11:25
7 Camilla Eklöf Annebergs GIF 33:38 +4:59 11:40
8 Anne Turesson Bredaryds SOK 34:30 +5:51 11:58
9 Kristina Spångberg Lunds OK 35:01 +6:22 12:09
10 Carina Rosén Eriksson Annebergs GIF 35:39 +7:00 12:22
11 Liselott Johansson Tenhults SOK 36:11 +7:32 12:33
12 Agneta Sander Göteborg-Majorna OK 37:32 +8:53 13:01
13 Kia Nordström Täby OK 39:40 +11:01 13:46
14 Ingrid Roos Motala AIF OL 42:44 +14:05 14:50
15 Ingrid Maria Olsson Väsby OK 46:04 +17:25 15:59
16 Helene Svensson IK Vista 48:05 +19:26 16:41
17 Karin Ernfridsson OK 64 Torpa 49:02 +20:23 17:01
18 Ann-Katrin Johansson Västerviks OK 1:34:31 +1:05:52 32:49
Kerstin Sandström Järla Orientering ej start

H50

3 500 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jan Granstedt Halden SK 22:08 6:19
2 Pär Westblad OK Ravinen 22:49 +0:41 6:31
3 Per Sander Göteborg-Majorna OK 23:18 +1:10 6:39
4 Michael Björnlinger IK Vista 24:36 +2:28 7:01
5 Frans Wickbom I 19 IF 24:51 +2:43 7:06
6 Stefan Svensson Bredaryds SOK 25:26 +3:18 7:16
7 Magnus Herberthson Linköpings OK 25:59 +3:51 7:25
8 Clas Löfkvist OK Njudung 26:22 +4:14 7:32
9 Peter Hedberg Lunds OK 26:52 +4:44 7:40
10 Arto Blomdahl IK Hakarpspojkarna 27:19 +5:11 7:48
11 Håkan Svensson IK Vista 27:39 +5:31 7:54
12 Michael Granqvist OK Ravinen 27:46 +5:38 7:56
13 Carl-Johan Thorell OK Ravinen 28:01 +5:53 8:00
14 Mikael Hansson Bredaryds SOK 28:08 +6:00 8:02
15 Göran Lundqvist Järfälla OK 28:23 +6:15 8:06
16 Ola Allvin IK Hakarpspojkarna 28:28 +6:20 8:08
17 Conny Simonsson Gränna-Bygdens OK 30:20 +8:12 8:40
18 Peter Nordström Täby OK 30:26 +8:18 8:41
19 Sven Nilsson IK Vista 31:07 +8:59 8:53
20 Sven Mikkelsen SOK Viljan 32:54 +10:46 9:24
21 Andres Laas OK Skogshjortarna 33:11 +11:03 9:28
22 Ola Olsson IK Hakarpspojkarna 33:59 +11:51 9:42
23 Sören Bremer Boxholm-Mjölby OL 34:35 +12:27 9:52
24 Gert Pettersson Lunds OK 34:37 +12:29 9:53
24 Christer Karlsson Boxholm-Mjölby OL 34:37 +12:29 9:53
26 Per Sandberg Säterbygdens OK 35:18 +13:10 10:05
27 Anders Pettersson Västerviks OK 38:52 +16:44 11:06
27 Peter Laudon Boxholm-Mjölby OL 38:52 +16:44 11:06
Anders Molin Boxholm-Mjölby OL ej godkänd
Stefan Johansson Bredaryds SOK ej start

D55

2 710 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Agneta Olivestam Vimmerby OK 26:07 9:38
2 Ann-Christine Lööf Eksjö SOK 28:05 +1:58 10:21
3 Birgitta Lööf Göteborg-Majorna OK 30:09 +4:02 11:07
4 Mona Palm Lessebo OK 30:52 +4:45 11:23
5 Inger Englund IFK Sävsjö 32:23 +6:16 11:56
6 Monica Henriksson Eksjö SOK 33:58 +7:51 12:32
7 Vivianne Lindstam Sol Tranås 34:50 +8:43 12:51
8 Ann Warma-Laas OK Skogshjortarna 35:20 +9:13 13:02
9 Marianne Rosgren OK Njudung 36:46 +10:39 13:34
10 Mari-Louise Lundgren Stora Tuna OK 39:06 +12:59 14:25
11 Liselott Sigby IK Vista 42:15 +16:08 15:35
12 Ingrid Andersson IF Rigor 48:16 +22:09 17:48

H55

3 360 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kurt Svensson IK Hakarpspojkarna 23:58 7:07
2 Evert Johansson OK Bävern 26:49 +2:51 7:58
3 Arne Klintberg Eksjö SOK 26:58 +3:00 8:01
4 Inge Josefsson Stångenäs AIS 27:00 +3:02 8:02
5 Lennart Larsson Jönköpings OK 27:26 +3:28 8:09
6 Svante Bjurgren IK Hakarpspojkarna 27:52 +3:54 8:17
7 Norbert Zenker USV TU Dresden 29:07 +5:09 8:39
8 Jean-Francois Morlon OK Eken 29:18 +5:20 8:43
9 Peter Sandström Järla Orientering 29:29 +5:31 8:46
9 Jan-Olov Eriksson Annebergs GIF 29:29 +5:31 8:46
11 Sven-Åke Andersson IF Rigor 32:04 +8:06 9:32
12 Karl Mollén OK Denseln 32:43 +8:45 9:44
13 Manfred Olejnik SOK Viljan 35:57 +11:59 10:41
14 Kenth Edin Boxholm-Mjölby OL 36:01 +12:03 10:43
15 Curt Rahlén OK Ravinen 36:34 +12:36 10:52
16 Gunnar A Johansson Tenhults SOK 40:47 +16:49 12:08
17 Tommy Wendt Hellas Orientering 41:33 +17:35 12:21
18 Håkan Håkansson OK Gränsen 43:10 +19:12 12:50
19 Bernt Andersson IF Rigor 46:00 +22:02 13:41
Bengt Petersson IK Hakarpspojkarna ej start
Diethard Kundisch USV TU Dresden ej start

D60

2 320 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Susanne Dittmer IK Hakarpspojkarna 22:24 9:39
2 Anna-Karin Argus-Johansson Sol Tranås 31:12 +8:48 13:26
3 Marianne Sjöberg IF Hallby SOK 32:06 +9:42 13:50
4 Monica Ivarsson OK Skogshjortarna 32:26 +10:02 13:58
5 Birgit Henriksson Eksjö SOK 33:40 +11:16 14:30
6 Berit Ivarsson OK Skogshjortarna 37:06 +14:42 15:59
7 Ulla-Karin Johansson Ankarsrums OK 1:07:50 +45:26 29:14
Maria Nordwall OK Kolmården ej start

H60

3 180 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Göran Svenson SOK Viljan 24:21 7:39
2 Per Lindgren IK Hakarpspojkarna 24:23 +0:02 7:40
3 Per-Åke Tengvall Boxholm-Mjölby OL 25:29 +1:08 8:00
4 Lennart Kalén SOK Viljan 25:35 +1:14 8:02
5 Björn Palm Lessebo OK 26:45 +2:24 8:24
6 Olle Sjösäter Ronneby OK 27:02 +2:41 8:30
7 Christer Folkesson Eksjö SOK 28:03 +3:42 8:49
8 Tommy Westerberg IF Hagen 28:20 +3:59 8:54
9 Rainer Scholz IK Vista 29:33 +5:12 9:17
10 Kjell Johansson Ankarsrums OK 30:01 +5:40 9:26
11 Jan Åsberg Häverödals SK 30:12 +5:51 9:29
12 Klas Björk IK Hakarpspojkarna 30:13 +5:52 9:30
13 Stefan Hermansson Tenhults SOK 31:05 +6:44 9:46
14 Peter Englund IFK Sävsjö 31:37 +7:16 9:56
15 Torgny Johansson Björkfors GOIF 31:44 +7:23 9:58
16 Hans Trofast Tenhults SOK 32:42 +8:21 10:16
17 Stefan Arbin Annebergs GIF 32:45 +8:24 10:17
18 Pelle Skullman Linköpings OK 32:49 +8:28 10:19
18 Bengt Nordh Lekeryd-Svarttorps SK 32:49 +8:28 10:19
20 Håkan Tengvall Boxholm-Mjölby OL 38:16 +13:55 12:02
21 Sture Larsson Länna IF 39:18 +14:57 12:21
22 Torbjörn Lage Helsingborgs SOK 39:30 +15:09 12:25
23 Gert Ivarsson OK Skogshjortarna 42:45 +18:24 13:26
Göran Carnander IK Hakarpspojkarna ej start

D65

2 150 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Britt-Mari Karlsson Växjö OK 23:37 10:59
2 Margareta Larsson OK Njudung 23:56 +0:19 11:07
3 Maria Ehn Tullinge SK 24:50 +1:13 11:33
4 Lena Barkestam IK Hakarpspojkarna 26:16 +2:39 12:13
5 Majvie Annegård SOK Viljan 32:55 +9:18 15:18
6 Birgitta Lundh Gränna-Bygdens OK 37:06 +13:29 17:15
7 Inger Pettersson Björkfors GOIF 38:45 +15:08 18:01
8 May-Sofie Olsson Forserums SOK 38:56 +15:19 18:06
9 Anna Persson Tullinge SK 40:13 +16:36 18:42
10 Ann-Christine Ek Nyköpings OK 40:15 +16:38 18:43
11 Britt-Marie Björklund Västerviks OK 45:06 +21:29 20:58
12 Lena Sandahl Gamleby OK 46:38 +23:01 21:41
13 Kicki Sander Björkfors GOIF 46:58 +23:21 21:50
14 Kristina Johansson Mullsjö SOK 59:22 +35:45 27:36
Ros-Mari Karlsson Nybro OK ej start

H65

2 980 m, 32 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Stefan G Larsson OK Njudung 23:53 8:00
2 Conny Jidetoft Stångenäs AIS 25:21 +1:28 8:30
3 Morgan Ljung Vaggeryds SOK 26:51 +2:58 9:00
4 Gunnar Enberg Målilla OK 27:18 +3:25 9:09
5 Claes Nideborn Stora Tuna OK 27:27 +3:34 9:12
5 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 27:27 +3:34 9:12
7 Bo Turesson OK Bävern 27:47 +3:54 9:19
8 Stellan Ahnström Forserums SOK 28:08 +4:15 9:26
9 Staffan Dittmer IK Hakarpspojkarna 28:16 +4:23 9:29
10 Bo Jernberg OK Roxen 29:00 +5:07 9:43
11 Hans Svenson SOK Viljan 29:12 +5:19 9:47
12 Roland Nilsson SOK Viljan 29:32 +5:39 9:54
13 Ingemar Magnusson Boxholm-Mjölby OL 29:47 +5:54 9:59
14 Håkan Gustafsson Boxholm-Mjölby OL 29:49 +5:56 10:00
15 Johnny Gustafsson Gamleby OK 30:11 +6:18 10:07
16 Inge Löwegren Katrineholms OK 31:19 +7:26 10:30
17 Lennart Barkestam IK Hakarpspojkarna 31:47 +7:54 10:39
18 Per Våtz Boxholm-Mjölby OL 32:33 +8:40 10:55
19 Göran Dehlin Annebergs GIF 32:43 +8:50 10:58
20 Kjell Jeppson IF Rigor 33:15 +9:22 11:09
21 Christer Andén Södertälje-Nykvarn OF 33:36 +9:43 11:16
22 Rune Ringsgård OK Roxen 34:37 +10:44 11:36
23 Per-Olof Nilsson Jönköpings OK 36:47 +12:54 12:20
24 Gunnar Ehn Tullinge SK 36:58 +13:05 12:24
25 Sten Åström Gränna-Bygdens OK 39:35 +15:42 13:16
26 Tord Fransson Motala AIF OL 39:43 +15:50 13:19
27 Åke Sjöberg IF Hallby SOK 41:22 +17:29 13:52
28 Karl-Evert Annegård SOK Viljan 43:31 +19:38 14:36
29 Nils-Birger Johansson Sol Tranås 44:55 +21:02 15:04
30 Lars Karlsson Gamleby OK 47:53 +24:00 16:04
31 Kenneth Rulander Björkfors GOIF 48:08 +24:15 16:09
Sören Svärdh OK Njudung utgått

D70

2 120 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 23:17 10:58
2 Anna-Cajsa Eriksson Jönköpings OK 29:31 +6:14 13:55
3 Berith Ivehag Främmestads IK 30:24 +7:07 14:20
4 Kerstin Gunnarsson Nässjö OK 32:34 +9:17 15:21
5 Britt Pettersson OK Roxen 33:16 +9:59 15:41
6 Ann-Marie Birgersson Forserums SOK 34:43 +11:26 16:22
7 Kerstin Bengtsson Motala AIF OL 35:22 +12:05 16:40
8 Ann-Britt Björnlinger IK Vista 38:24 +15:07 18:06
9 Kaarina Voudinmäki Mullsjö SOK 41:40 +18:23 19:39
10 Ulla Nilsson SOK Viljan 42:34 +19:17 20:04
11 Yvonne Roos Attunda OK 42:46 +19:29 20:10
12 Kerstin Elf Ölmstads IS 46:47 +23:30 22:04
13 Gunnel Christiansson Gamleby OK 1:02:07 +38:50 29:18
14 Anita Eriksson Gränna-Bygdens OK 1:03:10 +39:53 29:47

H70

2 720 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Åke Eckerbom IFK Sävsjö 22:06 8:07
2 Kenneth Ivehag Främmestads IK 22:51 +0:45 8:24
3 Runo Johansson Kristinehamns OK 24:05 +1:59 8:51
4 Lars-Åke Claesson Skillingaryds FK 25:18 +3:12 9:18
5 Erland Ling Jönköpings OK 26:20 +4:14 9:40
6 Roland Sandahl Annebergs GIF 28:08 +6:02 10:20
7 Rune Arvidsson Markbygdens OK 28:22 +6:16 10:25
8 Raimo Salminen OK Pan-Kristianstad 29:59 +7:53 11:01
9 Gunnar Andersson IK Vista 30:05 +7:59 11:03
10 Stig Karlsmo IK Hakarpspojkarna 30:33 +8:27 11:13
11 Hans-Åke Christiansson Gamleby OK 32:56 +10:50 12:06
12 Jan-Ulf Karlsson Målilla OK 33:51 +11:45 12:26
13 Göran Lillieström OK Roxen 34:56 +12:50 12:50
14 Lennart Pettersson Björkfors GOIF 35:50 +13:44 13:10
15 Stig Jonsson Björkfors GOIF 37:38 +15:32 13:50
16 Göran Thour Värend GN OL 38:58 +16:52 14:19
17 Gunnar Carlson OK Roxen 39:41 +17:35 14:35
18 Åke Björklund Västerviks OK 40:15 +18:09 14:47
19 Rune Gunnarsson Nässjö OK 40:34 +18:28 14:54
20 Alf Olsson Forserums SOK 41:29 +19:23 15:15
21 Nils-Gustav Blomqvist Annebergs GIF 41:36 +19:30 15:17
22 Björn Persson Tullinge SK 42:00 +19:54 15:26
23 Anders Larsson Gränna-Bygdens OK 43:38 +21:32 16:02
24 Toivo Voudinmäki Mullsjö SOK 51:59 +29:53 19:06
25 Göran Eriksson Gränna-Bygdens OK 54:37 +32:31 20:04
Roland Alsén OK Roxen ej start
Jan Gustavsson IK Vista ej start

D75

2 040 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Barbro Vallin Kungälvs OK 29:58 14:41
2 Bernice Antonsson FK Friskus-Varberg 32:45 +2:47 16:03
3 Gudrun Thiger Linköpings AIK 59:30 +29:32 29:10

H75

2 250 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Peo Bengtsson OK Pan-Kristianstad 26:06 11:36
2 Sven-Olof Lundin Sol Tranås 26:39 +0:33 11:50
3 Lars-Göran Björnlinger IK Vista 27:39 +1:33 12:17
4 Stig Bengtsson Motala AIF OL 30:09 +4:03 13:24
5 Lars Roos Attunda OK 30:29 +4:23 13:32
6 Mats Birgersson Forserums SOK 36:54 +10:48 16:24
7 Göran Karlsson OK Bävern 41:17 +15:11 18:20
8 Lars-Erik Lindell Väsby OK 45:34 +19:28 20:15
Stig Härlin Nässjö OK ej start
Bengt Lif Sol Tranås ej start

H80

1 840 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Allan Håkansson SOK Viljan 20:19 11:02
2 Carleric Thiger Linköpings AIK 23:11 +2:52 12:35
3 Bengt-Åke Borgemo SOK Viljan 29:07 +8:48 15:49
4 Olle Lif Sol Tranås 30:09 +9:50 16:23
5 Sven Jonsson OK Roxen 30:16 +9:57 16:26
6 Gösta Lindblom Ölmstads IS 30:49 +10:30 16:44
Sven Andersson OK Stigen ej godkänd
Karleric Fransson Trollhättans SOK ej start

Inskolning

1 860 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
Axel Bogmark Eksjö SOK fullföljt
Alfred Claesson Jönköpings OK fullföljt
Anna Enberg Linköpings OK fullföljt
Tilde Eveborn OK Roxen fullföljt
Amanda Fyhr SOK Aneby fullföljt
Oskar Granström SOK Aneby fullföljt
Rufus Hedström OK Bävern fullföljt
Ossian Hogland Göteborg-Majorna OK fullföljt
Pelle Jacobsson Eksjö SOK fullföljt
Maja Josefsson OK Bävern fullföljt
Elias Karlsson OK Bävern fullföljt
Tilde Lennartsson Nässjö OK fullföljt
Emma Linden OK Bävern fullföljt
Måns Persson Eksjö SOK fullföljt
Ebba Skullman Linköpings OK fullföljt
Mille Staffansson Eksjö SOK fullföljt
Ebba Stenhag Nässjö OK fullföljt
Ebba Sundling OK Njudung fullföljt
Ida Säreby Nässjö OK fullföljt
Haag Teodor OK Gränsen fullföljt
Oskar Sigby IK Vista ej start

U1

1 870 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emil Ling Jönköpings OK 20:06 10:44
2 Erik Andersson OK Njudung 21:42 +1:36 11:36
3 Filip Hultberg SOK Viljan 23:41 +3:35 12:39
4 Lukas Bergfors SOK Viljan 23:42 +3:36 12:40
5 Elsa Hall OK Bävern 25:01 +4:55 13:22
6 Emil Karlsson OK Bävern 25:51 +5:45 13:49
7 Linda Sahlin Nässjö OK 26:01 +5:55 13:54
7 Moa Säreby Nässjö OK 26:01 +5:55 13:54
9 Smilla Lennartsson Nässjö OK 26:05 +5:59 13:56
10 Karl Kullberg Björkfors GOIF 26:38 +6:32 14:14
11 Edwin Sundling OK Njudung 27:25 +7:19 14:39
12 Elsa Classon IFK Stockaryd 33:06 +13:00 17:42
13 Tove Jakobsson Eksjö SOK 33:40 +13:34 18:00
14 Jacob Montelius Boxholm-Mjölby OL 34:19 +14:13 18:21
15 Frida Linden OK Bävern 34:26 +14:20 18:24
16 Alva Stålhammar IFK Stockaryd 36:40 +16:34 19:36
17 Alice Snälls IK Hakarpspojkarna 38:35 +18:29 20:37
18 Ossian Jaegerfalk SOK Aneby 48:34 +28:28 25:58
Tim Svebeck SOK Aneby ej godkänd
Eric Strömberg IK Hakarpspojkarna ej start

U2

2 230 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johan Berg OK Ravinen 22:18 10:00
2 Ludvig Eronn Linköpings OK 22:31 +0:13 10:05
3 Emma Olin IK Hakarpspojkarna 23:39 +1:21 10:36
4 Wilhelm Karmetun OK Njudung 26:07 +3:49 11:42
5 Felicia Gustavsson OK Njudung 26:53 +4:35 12:03
6 Ella Persson Eksjö SOK 27:13 +4:55 12:12
7 Sebastian Björk Bodafors OK 28:51 +6:33 12:56
8 Martin Eriksson Annebergs GIF 28:54 +6:36 12:57
9 Klara Dahlen OK Njudung 28:59 +6:41 12:59
10 Ellen Toll OK Njudung 29:38 +7:20 13:17
11 Adrian Sjödin IK Hakarpspojkarna 31:02 +8:44 13:54
12 Arvid Rotjh Linköpings OK 35:44 +13:26 16:01
13 Gabriel Claesson Jönköpings OK 35:59 +13:41 16:08
14 Adrian Sandell OK Roxen 38:20 +16:02 17:11
15 Isak Bogmark Eksjö SOK 40:10 +17:52 18:00
16 Viktor Lundqvist Nybro OK 41:45 +19:27 18:43
17 Julia Granström SOK Aneby 49:54 +27:36 22:22

Öppen motion 1

2 610 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sara Högrell Jönköpings OK 20:10 7:43
2 Viktoria Thuden Boxholm-Mjölby OL 26:47 +6:37 10:15
3 Cecilia Dufmats Boxholm-Mjölby OL 27:35 +7:25 10:34
4 Jessica Johansson Sol Tranås 29:35 +9:25 11:20
5 Tove Vallerius Gamleby OK 29:54 +9:44 11:27
6 Mona Linden OK Bävern 30:06 +9:56 11:31
7 David Haag OK Gränsen 40:24 +20:14 15:28
8 Ulrika Fransson OK Njudung 43:06 +22:56 16:30
9 Olof Walfridsson SOK Aneby 44:17 +24:07 16:58
10 Gunnel Öhlund Falköpings AIK OK 1:07:45 +47:35 25:57
11 Siv Bergander Eksjö SOK 1:36:14 +1:16:04 36:52
Klara Johansson SOK Aneby ej godkänd

Öppen motion 3

3 030 m, 32 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mattias Karlsson OK Bävern 28:36 9:26
2 Josefin Svensson Annebergs GIF 34:18 +5:42 11:19
3 Pelle Lennartsson Nässjö OK 34:41 +6:05 11:26
4 Mark Hogland Göteborg-Majorna OK 35:09 +6:33 11:36
5 Regina Hallgren Boxholm-Mjölby OL 35:35 +6:59 11:44
6 Anna Ljungemyr OK Kolmården 35:49 +7:13 11:49
7 Petra Tengvall Boxholm-Mjölby OL 36:12 +7:36 11:56
8 Jenny Jakobsson Eksjö SOK 37:44 +9:08 12:27
9 Mikael Sedvall IK Ymer 39:48 +11:12 13:08
10 Hjalmar Niemi Emmaboda Verda OK 40:32 +11:56 13:22
11 Mia Sjösten Andersson IFK Moras OK 41:40 +13:04 13:45
12 Niklas Eriksson Bodafors OK 42:42 +14:06 14:05
12 Jonna Eriksson Bodafors OK 42:42 +14:06 14:05
14 Veronica Sahlin Nässjö OK 43:03 +14:27 14:12
15 Liselotte Eveborn OK Roxen 43:04 +14:28 14:12
16 Lennart Sahlin Annebergs GIF 43:52 +15:16 14:28
17 Eva Stålhammar IFK Stockaryd 45:14 +16:38 14:55
18 Bernt Trofast Lekeryd-Svarttorps SK 47:07 +18:31 15:33
19 Bo Eklöf IK Hakarpspojkarna 47:11 +18:35 15:34
20 Viktor Ljunggren IFK Sävsjö 47:55 +19:19 15:48
21 Helen Sandlund OK Njudung 48:33 +19:57 16:01
22 Linda Hedstrm OK Bävern 49:51 +21:15 16:27
23 Mats Holmvik Tidaholm SOK Sisu 52:22 +23:46 17:16
24 Ayan Ling Jönköpings OK 52:37 +24:01 17:21
25 Lina Pansell Eksjö SOK 55:02 +26:26 18:09
26 Helena Jönsson Lunds OK 56:26 +27:50 18:37
27 Marcus Skoglund Klubblös 57:16 +28:40 18:53
28 Marie Augustsson OK Bävern 1:03:05 +34:29 20:49
29 John-Erik Eriksson Jönköpings OK 1:03:48 +35:12 21:03
30 Johannes Freundt OK Bävern 1:04:49 +36:13 21:23
31 Matilda Augustsson OK Bävern 1:04:50 +36:14 21:23
32 Anne Hammarskiöld Lunds OK 1:14:52 +46:16 24:42

Öppen motion 5

3 420 m, 31 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Magnus Johansson OK Kolmården 34:26 10:04
2 Rickard Lindqvist OK Njudung 37:03 +2:37 10:50
3 Jesper Starck OK Njudung 38:03 +3:37 11:07
4 Klas Lorefors IK Hakarpspojkarna 39:26 +5:00 11:31
5 Patrik Arvidsson Vimmerby OK 39:53 +5:27 11:39
6 Therese Lindqvist Boxholm-Mjölby OL 41:04 +6:38 12:00
7 Marie Fuchs USV TU Dresden 42:33 +8:07 12:26
8 Daniel Axelsson Målilla OK 43:11 +8:45 12:37
9 Joel Lundblad Eksjö SOK 43:45 +9:19 12:47
10 Marie Ahlmen Jönköpings OK 45:20 +10:54 13:15
11 Thomas Elofsson OK Njudung 46:26 +12:00 13:34
12 Marika Hall OK Bävern 49:49 +15:23 14:33
13 Oliver Vallerius Gamleby OK 50:06 +15:40 14:38
14 Henrik Eriksson OK Gränsen 50:46 +16:20 14:50
15 Anna Pettersson Boxholm-Mjölby OL 51:25 +16:59 15:02
16 Anette Olsson Eksjö SOK 51:26 +17:00 15:02
17 Gustafsson Anniken Ödeshögs SK 52:31 +18:05 15:21
18 Anette Johansson OK Kolmården 55:42 +21:16 16:17
19 Kent Jönsson Lunds OK 58:52 +24:26 17:12
20 Charlotte Stenhag Nässjö OK 59:45 +25:19 17:28
21 Jari Huttunen Klubblös 1:04:27 +30:01 18:50
22 jonny Lindén OK Bävern 1:04:55 +30:29 18:58
23 Maud Konradsson Ödeshögs SK 1:10:56 +36:30 20:44
24 Kajsa Adolfsson Jönköpings OK 1:11:55 +37:29 21:01
25 Andrea Erdelius IF Rigor 1:23:09 +48:43 24:18
26 Jonny Adolfsson Jönköpings OK 1:28:03 +53:37 25:44
Kenneth Antonsson Vimmerby OK ej godkänd
Lisa Hermansson Tenhults SOK ej godkänd
Ulrik Juveus OK Bävern ej godkänd
Mikael M Karlsson OK Bävern utgått
Arne Berlin Trollhättans SOK utgått

Öppen motion 7

3 210 m, 58 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kalle Bergman OK Ravinen 15:50 4:55
2 Assar Hellström OK Ravinen 23:33 +7:43 7:20
3 Peter Sahlin Nässjö OK 26:01 +10:11 8:06
4 Andreas Konradsson Ödeshögs SK 27:09 +11:19 8:27
5 Noa Pruth IK Hakarpspojkarna 27:13 +11:23 8:28
6 Anders Lamm Frölunda OL 27:56 +12:06 8:42
7 Josefine Klintberg Eksjö SOK 28:18 +12:28 8:48
8 Lars Karlsson Ödeshögs SK 29:28 +13:38 9:10
9 Kristina Andersson Jönköpings OK 29:40 +13:50 9:14
10 Annika Bengtsson OK Alehof 31:38 +15:48 9:51
11 Kent Ivarsson OK Skogshjortarna 32:13 +16:23 10:02
12 Marie Markholm Skåneslättens OL 32:49 +16:59 10:13
13 Rune Thuresson OK Bävern 33:43 +17:53 10:30
14 Bo Nordin Sol Tranås 33:52 +18:02 10:33
15 Anna Lennartsson Nässjö OK 35:00 +19:10 10:54
16 Maria Sundberg OK Njudung 35:02 +19:12 10:54
17 Jonas Detterfelt Linköpings OK 35:51 +20:01 11:10
18 Torgny Conradsson Ödeshögs SK 36:00 +20:10 11:12
19 Anna Kullberg Björkfors GOIF 36:13 +20:23 11:16
20 Daniel Östlund OK Kolmården 38:24 +22:34 11:57
21 Mimmi Westblad OK Ravinen 39:27 +23:37 12:17
22 Edvin Claesson Jönköpings OK 39:34 +23:44 12:19
23 Annkatrik Larsson Målilla OK 39:38 +23:48 12:20
24 Annika Gustafsson Jönköpings OK 39:55 +24:05 12:26
25 Elisabet Nayström-Larsson OK 64 Torpa 41:05 +25:15 12:47
26 Hans Samuelsson OK 64 Torpa 41:07 +25:17 12:48
27 Cecilia Karmetun OK Njudung 41:37 +25:47 12:57
28 Linus Karlsson Målilla OK 41:42 +25:52 12:59
29 Lisa Kumlin Växjö OK 42:07 +26:17 13:07
30 Ebba Westerberg OK Kolmården 42:32 +26:42 13:15
31 Sofia Westerberg OK Kolmården 42:51 +27:01 13:20
32 Sofia Lundberg Göteborg-Majorna OK 43:11 +27:21 13:27
33 Britt-Marie Carlsson SOK Viljan 43:37 +27:47 13:35
34 Leif Cliffordsson Sävedalens AIK 43:43 +27:53 13:37
35 Maria Wärnsberg Eksjö SOK 44:03 +28:13 13:43
36 Rolf Hallberg FK Finn 45:32 +29:42 14:11
37 Jessica Elmersson OK Bävern 46:19 +30:29 14:25
38 Britt Larsson Länna IF 47:05 +31:15 14:40
39 Jonas Svensson Ankarsrums OK 48:29 +32:39 15:06
40 Erik Wärnberg SOK Aneby 48:49 +32:59 15:12
41 Sigvard Eriksson OK Gränsen 49:32 +33:42 15:25
42 Sandra Davidsson OK Bävern 50:06 +34:16 15:36
43 Kenneth Lindblom Växjö OK 50:32 +34:42 15:44
44 Kenneth Carlsson IK Vista 50:59 +35:09 15:52
45 Elin Lundqvist Nybro OK 52:28 +36:38 16:20
46 Sten-Yngve Johansson Ronneby OK 52:41 +36:51 16:24
47 Kerstin Lundqvist Nybro OK 52:43 +36:53 16:25
48 Sten Hellström OK Ravinen 55:58 +40:08 17:26
49 Ulla Ling Jönköpings OK 57:04 +41:14 17:46
50 Hanna Andersson Falköpings AIK OK 57:11 +41:21 17:48
51 Tomas Karlsson Kexholms SK 1:00:35 +44:45 18:52
52 Annakarin Rahlén OK Ravinen 1:01:24 +45:34 19:07
53 Arne Thurehult Gamleby OK 1:17:45 +1:01:55 24:13
54 Inga-lill Svensson Sävedalens AIK 1:22:50 +1:07:00 25:48
55 Lillemor Hallin OK Landehof 1:44:46 +1:28:56 32:38
56 Andreas Gustavsson SOK Aneby 1:55:58 +1:40:08 36:07
57 Göran Bergander Eksjö SOK 2:08:24 +1:52:34 40:00
Bertil Öhlund Falköpings AIK OK ej godkänd

Öppen motion 8

4 720 m, 43 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ville Johansson OK Kolmården 34:00 7:12
2 Eva Jureníková Halden SK 38:20 +4:20 8:07
3 Tobias Conradsson Ödeshögs SK 39:54 +5:54 8:27
4 Ville Koponen Lynx 41:12 +7:12 8:43
5 Lisa Risby OK Kåre 42:00 +8:00 8:53
6 Marit Kahrs Halden SK 42:23 +8:23 8:58
7 Kaj Hoof Alfta-Ösa OK 42:55 +8:55 9:05
8 Jonas Roth Linköpings OK 44:08 +10:08 9:21
9 Staffan Kjellman OK Ravinen 44:54 +10:54 9:30
10 Hanna Nordbeöden Halden SK 45:17 +11:17 9:35
11 Jonas Åhlin Helsingborgs SOK 45:32 +11:32 9:38
12 Martin Lindberg Eksjö SOK 45:59 +11:59 9:44
13 Eric Karlsson OK 64 Torpa 46:30 +12:30 9:51
14 Johan Blomdahl IK Hakarpspojkarna 46:32 +12:32 9:51
15 Helena Gunnarsson IK Hakarpspojkarna 46:39 +12:39 9:53
15 Marie Nord Sol Tranås 46:39 +12:39 9:53
17 Daniel Bjärsvik IK Hakarpspojkarna 46:46 +12:46 9:54
18 Bodil Norrbom Klubblös 47:25 +13:25 10:02
19 Lina Andersson Falköpings AIK OK 47:52 +13:52 10:08
20 Per Sandlund OK Njudung 49:09 +15:09 10:24
21 Anna Dolk Jönköpings OK 49:14 +15:14 10:25
22 Daniel Wärnsberg Eksjö SOK 49:29 +15:29 10:29
23 Patrik Eveborn OK Roxen 49:43 +15:43 10:31
24 Roland Tengvall Boxholms OK 50:52 +16:52 10:46
25 Åsa Bogmark Eksjö SOK 51:33 +17:33 10:55
26 Atakilte Beyene Nässjö OK 53:52 +19:52 11:24
27 Bengt Andersson IFK Moras OK 54:20 +20:20 11:30
28 Janni Axelsson Sävedalens AIK 54:46 +20:46 11:36
29 Mikael Svensson Annebergs GIF 56:33 +22:33 11:58
30 Sophie Gruschka USV TU Dresden 56:38 +22:38 11:59
31 Torsten Kafmann Klubblös 57:57 +23:57 12:16
32 Aleksander Samuelsson OK 64 Torpa 58:27 +24:27 12:23
33 Anton Petersson Klubblös 1:00:48 +26:48 12:52
34 Marina Johansson OK Njudung 1:01:12 +27:12 12:57
35 Dennis Gustavsson OK Njudung 1:02:14 +28:14 13:11
36 Sara Bergander Eksjö SOK 1:03:09 +29:09 13:22
37 Helena Åhlin Helsingborgs SOK 1:03:48 +29:48 13:31
38 Angelika Maciejewska OK Pan-Kristianstad 1:05:22 +31:22 13:50
39 Marianne Carlberg Vallentuna-Össeby OL 1:06:44 +32:44 14:08
40 Klaus Siegel Klubblös 1:07:20 +33:20 14:15
41 Lars-Åke Kulberg Björkfors GOIF 1:07:33 +33:33 14:18
42 Christer Ljungquist Lunds OK 1:39:26 +1:05:26 21:03
John Andersson Falköpings AIK OK ej godkänd

Öppen motion 10

6 550 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Thure Sandvik Halden SK 40:58 6:15
2 Oscar Claesson Jönköpings OK 47:16 +6:18 7:12
3 Johan Schagerlind OK Bävern 48:34 +7:36 7:24
4 Anders Bögevig OK Ravinen 49:11 +8:13 7:30
5 Mats Johansson Sol Tranås 49:17 +8:19 7:31
6 Emil Tengvall Göteborgs skidklubb 49:18 +8:20 7:31
7 Mats Bredfelt Lunds OK 54:53 +13:55 8:22
8 Krister Rosjö Jönköpings OK 56:04 +15:06 8:33
9 Göran Nord Sol Tranås 1:03:34 +22:36 9:42
10 Pär Svensson Söders-Tyresö 1:07:43 +26:45 10:20
11 Håkan Hellström OK Linné 1:12:15 +31:17 11:01
12 Anders Wallertz Sol Tranås 1:14:12 +33:14 11:19
13 Kristin E Karlsson SOK Aneby 1:16:35 +35:37 11:41
14 Micael Elmblad Bredaryds SOK 1:17:13 +36:15 11:47
15 Tobias Haag OK Gränsen 1:21:16 +40:18 12:24
16 Cecilia Toftered IF Rigor 1:28:45 +47:47 13:32
17 Staffan Johansson Sol Tranås 1:28:47 +47:49 13:33

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser