Officiell resultatlista för Morokulien 2-dagars, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Morokulien 2-dagars
Arrangörsorganisationer: OK Hierne / Åmotfors OK
Datum: lördag 5 juli 2014 - söndag 6 juli 2014

Etapp 1 Etapp 2 Etapp 2 (totalt)

D21

7 530 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sofie Johansson Løten o-lag 1:15:30 10:01
2 Therese Haare Konnerud IL 1:16:16 +0:46 10:07
3 Annika Östman Domnarvets GOIF 1:30:01 +14:31 11:57
4 Anna-Karin Mattsson Skattkärrs IF 1:32:25 +16:55 12:16
5 Stina Granefelt OK Tyr 1:33:05 +17:35 12:21
6 Karolina Källstrand Göteborg-Majorna OK 1:34:37 +19:07 12:33
7 Maria Brodin OK Tyr 1:35:57 +20:27 12:44
8 Ida Hyvönen OK Tyr 1:35:58 +20:28 12:44
9 Malin Eijsink Ås-NMBU Orientering 1:36:22 +20:52 12:47
10 Elin Eriksson Västvärmlands OK 1:36:45 +21:15 12:50
11 Maria Eriksson Västvärmlands OK 1:48:50 +33:20 14:27
Linda Eriksson OK Skärmen ej godkänd

H21

10 550 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Vegard Ruttenborg NTNUI 1:20:24 7:37
2 Jan Olm Kils OK 1:27:37 +7:13 8:18
3 Fredrik Persson IFK Göteborg 1:30:40 +10:16 8:35
4 Rickard Börjesson Vänersborgs SK 1:31:31 +11:07 8:40
5 Håkan Eriksson Malungs OK Skogsmårdarna 1:41:00 +20:36 9:34
6 Trond Kortner Østmarka OK 1:43:29 +23:05 9:48
7 Lars Johansson Karlsbyhedens IK 1:43:49 +23:25 9:50
8 Erik Haare Konnerud IL 1:44:26 +24:02 9:53
9 Björn Beckius Västerås SOK 1:54:42 +34:18 10:52
Sören Kindlund OK Tyr ej godkänd
Elias Öhgren Stora Tuna OK ej godkänd
Mattias Mårts Stora Tuna OK ej godkänd
Ove Antvord Haugereid Løten o-lag ej godkänd
Martin Bråthen OK Øst ej godkänd
Christian Hedqwist OK Tyr ej godkänd
Fredrik Norman Leksands OK ej start

D21 Kort

4 250 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ann Helen Aabogen Haugaard Skaukameratene OL 59:21 13:57
2 Linda Engen Raumar Orientering 1:02:50 +3:29 14:47
3 Kristin Jansson Västvärmlands OK 1:06:13 +6:52 15:34
4 Heidi Vogt Østmarka OK 1:07:03 +7:42 15:46
5 Ann Hyvönen Skattkärrs IF 1:07:12 +7:51 15:48
6 Mona Holte Porsgrunn OL 1:09:28 +10:07 16:20
7 Stine Austad Raumar Orientering 1:35:05 +35:44 22:22

H21 Kort

6 320 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Øyvind Steinbekken Odal OL 1:13:29 11:37
2 Sigleif Steinsvaag Haugesund IL Orientering 1:27:35 +14:06 13:51
3 Morten Tangen Hamar OK 1:42:16 +28:47 16:10
Tobias Beckius Linköpings OK ej godkänd
Markus Bråthen OK Øst ej start
Fredrik Jansson Västvärmlands OK ej start
Magnus Jonsson Västvärmlands OK ej start

D17-20

4 910 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fanny Asketun OK Roxen 59:18 12:04
2 Märta Ransjö Zander OK Tyr 1:01:10 +1:52 12:27
3 Anna Kristianson Trollhättans SOK 1:13:54 +14:36 15:03
4 Jessica Hallqvist OK Tisaren 1:21:28 +22:10 16:35

H17-20

7 530 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tom Campbell Lustens OK 1:15:18 10:00
2 Andreas Uller Kils OK 1:24:42 +9:24 11:14
3 Johan Gustafsson OK Tyr 1:32:02 +16:44 12:13
4 Sondre Taugbøl Lomeland Ålgård OK 1:34:24 +19:06 12:32
5 Marcus Beckius OK Tyr 1:37:45 +22:27 12:58
6 Tor-Arve Bjørnstad Strand Raumar Orientering 1:37:58 +22:40 13:00
7 Tim Olsson Brattås CK 1:38:50 +23:32 13:07
8 Aron Laurell Håkansson Kungälvs OK 1:45:39 +30:21 14:01
Oskar Johansson Västvärmlands OK ej godkänd
Hampus Ahl OK Tisaren ej godkänd

D16

4 250 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linda Gustafsson OK Tyr 53:22 12:33
2 Lovisa Martinsson OK Tyr 54:33 +1:11 12:50
3 Johanne Bratland Tjernshaugen OK Moss 59:38 +6:16 14:01
4 Ida Kristiansson Trollhättans SOK 1:04:25 +11:03 15:09

D14

3 610 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Malin Kristiansson Trollhättans SOK 41:44 11:33
2 Thea Charlotte Hansen Asker SK 42:07 +0:23 11:40
3 Ingrid Tandberg Ryan Asker SK 44:30 +2:46 12:19
4 Erika Källvik-Leufvén Åmåls OK 50:01 +8:17 13:51
5 Johanna Källvik-Leufvén Åmåls OK 59:08 +17:24 16:22
6 Ida Aabogen Haugaard Skaukameratene OL 59:12 +17:28 16:23
7 Ingrid Gylterud Kvålsgard Fossum IF 1:06:48 +25:04 18:30
8 Elin Blomkvist OK Tyr 1:18:20 +36:36 21:41
9 Elise Støren Bø OL 1:44:23 +1:02:39 28:54
10 Ingrid Stake Västvärmlands OK 2:10:45 +1:29:01 36:13
11 Matilda Renlund Stigsökarna 2:10:54 +1:29:10 36:15
Karoline Bjørnerød OK Moss ej godkänd
Ella Nordström Kils OK ej start

H14

3 610 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lukas Olm Kils OK 38:31 10:40
2 Jakob Mo OL Toten-Troll 43:58 +5:27 12:10
3 Anton Wöhrer Stigsökarna 44:01 +5:30 12:11
4 Linus Kristiansson Trollhättans SOK 49:48 +11:17 13:47
5 Robert Cole Väsby OK 50:54 +12:23 14:05
6 Henrik Åserud Sørensen Odal OL 1:16:34 +38:03 21:12
7 Sondre Skytteren Grue IL 1:16:43 +38:12 21:15
8 David Kindlund OK Tyr 1:18:08 +39:37 21:38
Kasper Hoel OL Toten-Troll ej godkänd
Jonathan Uller Kils OK ej godkänd
Nial Simes OK Tyr ej start

D12

2 740 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Nicolina Moberg OK Tyr 37:27 13:40
2 Ida Kristine  Nordvik Asker SK 43:18 +5:51 15:48
3 Klara Nordström Kils OK 49:13 +11:46 17:57
4 Ingrid Bratland Tjernshaugen OK Moss 49:14 +11:47 17:58
5 Matilda Wöhrer Stigsökarna 50:30 +13:03 18:25
6 Hanna Kohlberg Västvärmlands OK 52:45 +15:18 19:15
7 Märtha Stake Västvärmlands OK 54:41 +17:14 19:57
Mirja Backlund Västvärmlands OK ej godkänd

H12

2 740 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Isak Olsson Stigsökarna 37:33 13:42
2 Henrik Reusch Heming Orientering 38:02 +0:29 13:52
3 Anton Uller Kils OK 46:32 +8:59 16:58
4 Johan Ekberg Skattkärrs IF 46:54 +9:21 17:07
5 Peder Aabogen Haugaard Skaukameratene OL 52:42 +15:09 19:14
6 Simon Stenebo Attunda OK 1:04:24 +26:51 23:30
7 Adam Thyberg Västvärmlands OK 1:13:09 +35:36 26:41
8 Love Stalås Hörnsten OK Österåker 1:31:24 +53:51 33:21
Grunde Isaksætre Grue IL ej start

D10

2 040 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Cornelia Kindlund OK Tyr 18:43 9:10
2 Emilia Sandin OK Skärmen 27:38 +8:55 13:32
3 Felicia Sandin OK Skärmen 51:11 +32:28 25:05
4 Lovisa Gullqvist Västvärmlands OK 53:12 +34:29 26:04

H10

2 040 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Marcus Stenebo Attunda OK 16:01 7:51
2 Alfred Bjørnerød OK Moss 16:07 +0:06 7:54
3 Arvid Eriksson OK Tyr 20:21 +4:20 9:58
4 Ragnar Lande Eidskog OL 22:18 +6:17 10:55
5 Albin Hvittfeldt IFK Moras OK 23:13 +7:12 11:22
6 Jo Randar Holmøy Hadeland OL 27:05 +11:04 13:16
7 Fridtjof Reusch Heming Orientering 27:31 +11:30 13:29
8 Gustaf Thyberg Västvärmlands OK 29:15 +13:14 14:20
Axel Ekberg Skattkärrs IF ej godkänd

D40

4 910 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kristin Johansson Västvärmlands OK 54:13 11:02
2 Anna Nordström Kils OK 1:00:24 +6:11 12:18
3 Kristin Ekdala Kungälvs OK 1:07:09 +12:56 13:40
4 Audrun Utskarpen OSI Orientering 1:09:50 +15:37 14:13
5 Pernilla Stake Västvärmlands OK 1:12:12 +17:59 14:42
6 Madeleine Lundkvist Falköpings AIK OK 1:17:43 +23:30 15:49
7 Marina Thyberg Västvärmlands OK 1:18:04 +23:51 15:53

H40

7 530 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Rolf Pettersen Mo OL Toten-Troll 1:13:16 9:43
2 Peter Andersson Västvärmlands OK 1:25:02 +11:46 11:17
3 Henning Bratland Carlsen OK Moss 1:27:20 +14:04 11:35
4 Jonas Uller Kils OK 1:39:58 +26:42 13:16
Jonas Bergenfur Skattkärrs IF ej godkänd

D40 Kort

3 160 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anne-Grete Austad Raumar Orientering 1:01:16 19:23
2 Marianne Reusch Heming Orientering 1:07:45 +6:29 21:26
3 Sigrun  Skytteren Grue IL 1:08:04 +6:48 21:32
4 Gitte Agervig Kristianson Trollhättans SOK 1:11:02 +9:46 22:28
5 Linda Mari Vestvik Ålgård OK 1:30:52 +29:36 28:45

H40 Kort

3 660 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrik Lilljeqvist Stigsökarna 44:48 12:14
2 Knut Taugbøl Ålgård OK 47:41 +2:53 13:01
3 Øyvind Støren Bø OL 48:28 +3:40 13:14
4 Roger Roll Gulbrandsen Brandval/Kongsvinger OK 50:10 +5:22 13:42
5 Trond Frøvoll Odal OL 53:19 +8:31 14:34
6 Daniel Rååd OK Tyr 59:37 +14:49 16:17
7 Vincent Eijsink Ås-NMBU Orientering 1:27:06 +42:18 23:47
Amund Glomsås Odal OL ej start
Martin Skytteren Grue IL ej start

D45

4 250 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Maria Cole Väsby OK 58:52 13:51
2 Suzy Larsson OK Skogshjortarna 59:58 +1:06 14:06
3 Astrid Bjørnerød OK Moss 1:00:01 +1:09 14:07
4 Ida Syversen Røyken O-lag 1:11:59 +13:07 16:56
5 Eva Martinsson OK Tyr 1:13:59 +15:07 17:24
6 Lena Grandin OK Linné 1:19:48 +20:56 18:46
7 Karin Stenebo Attunda OK 1:21:43 +22:51 19:13
Britt-Marie Erlandsson Stigsökarna ej godkänd

H45

6 320 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Magnus Nordström Kils OK 58:58 9:19
2 Ulrik Olsson Brattås CK 1:01:11 +2:13 9:40
3 Björn Kristiansson Trollhättans SOK 1:02:48 +3:50 9:56
4 Per Henning Bjerva Ås-NMBU Orientering 1:04:37 +5:39 10:13
5 Tore Bjørnerød OK Moss 1:06:18 +7:20 10:29
6 Anders Yngström Göteborg-Majorna OK 1:07:51 +8:53 10:44
7 Anders Johansson Västvärmlands OK 1:10:21 +11:23 11:07
8 Jonas Cederlöf OK Tyr 1:14:43 +15:45 11:49 Ladda ner rutt i gpx-format
9 Per Källvik Åmåls OK 1:21:11 +22:13 12:50
10 Fredrik Stenebo Attunda OK 1:24:27 +25:29 13:21
11 Guttorm L Egge OSI Orientering 1:28:09 +29:11 13:56
12 Anders Jonsson IK Vikings OK 1:29:09 +30:11 14:06
13 Kai Solum Rond OL 1:29:34 +30:36 14:10
Lars Gunnarsson Malungs OK Skogsmårdarna ej start
Sven Arne Gylterud Fossum IF ej start

D50

3 660 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lotta Ransjö OK Tyr 43:12 11:48
2 Bente Line Skaukameratene OL 44:29 +1:17 12:09
3 May Bente Brurberg Ås-NMBU Orientering 52:06 +8:54 14:14
4 Vanja Staff Toten-Troll 55:49 +12:37 15:15
5 Anna-Karin Öhgren Karlsbyhedens IK 56:49 +13:37 15:31
6 Tove Strand Måren OK 58:00 +14:48 15:50
7 Ida Engen Raumar Orientering 58:20 +15:08 15:56
8 Annika Lundström Väsby OK 1:02:37 +19:25 17:06
9 Nina Bejbom Uddevalla OK 1:03:27 +20:15 17:20
10 Christina Gabrielsson Västvärmlands OK 1:10:23 +27:11 19:13
11 Ann-Sofie Hultsved OK Tyr 1:23:12 +40:00 22:43
12 Hege Heiberg Hadeland OL 1:33:54 +50:42 25:39
Kristin Tandberg Asker SK ej godkänd
Mona Olsson Brattås CK ej godkänd
Anne Solheim Haugerud Indre Østfold OK ej start

H50

5 860 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jan Richard Eriksen Asker SK 51:38 8:48
2 Bjørn Solbergseter Austmarka IL 1:00:01 +8:23 10:14
3 Nils Harald Staff Toten-Troll 1:08:13 +16:35 11:38
4 Bengt Johansson OK Tyr 1:10:03 +18:25 11:57
5 Lars Andersson OK Tyr 1:13:31 +21:53 12:32
6 Erik Simes OK Tyr 1:15:44 +24:06 12:55
7 Thomas Östlund Västvärmlands OK 1:19:09 +27:31 13:30
8 Stein Arne Negård Vang OL 1:19:13 +27:35 13:31
9 Kjell Einarsson OK Skogshjortarna 1:31:27 +39:49 15:36
10 Hans Kööhler Trollhättans SOK 1:39:10 +47:32 16:55
11 Stein Magnus Moen Grue IL 1:43:02 +51:24 17:34
12 Björn Engström Lustens OK 1:50:54 +59:16 18:55
13 Nigel Cole Väsby OK 1:51:24 +59:46 19:00
Fredrik Barrulf OK Tyr ej godkänd
Magnus Wide Frölunda OL ej godkänd
Jan-Ove Bråthen OK Øst ej godkänd
Roy Johansson OK Skogsvargarna ej godkänd
Niclas Moberg OK Tyr ej godkänd

D55

3 660 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eva Oskarsson Hagaby GOIF 50:59 13:55
2 Kerstin Burman Kvillebyns SK 52:12 +1:13 14:15
3 Liv Inger Prangerød Tistedalen Friluftslag 56:17 +5:18 15:22
4 Maria Ericson Åmåls OK 56:31 +5:32 15:26
5 Gunn Astrid Jakobsen Fredrikstad SK 1:01:04 +10:05 16:41
6 Wenche Bjørnstad Ringsaker OK 1:01:45 +10:46 16:52
7 Mary Falkevik Olsson Västvärmlands OK 1:06:25 +15:26 18:08
8 Marit Axelsson Västvärmlands OK 1:26:19 +35:20 23:35
9 Radka Kühnel Trollhättans SOK 2:14:13 +1:23:14 36:40
Anne Sørum Ringsaker OK ej godkänd
Bente Syversen OK Øst ej start

H55

5 470 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lars Nordström Kils OK 56:03 10:14
2 Øyvind Roger Hansen Røyken O-lag 1:03:18 +7:15 11:34
3 Morten Due Måren OK 1:03:19 +7:16 11:34
4 Sture Ottesen Skaukameratene OL 1:03:20 +7:17 11:34
5 Knut Engen Raumar Orientering 1:05:30 +9:27 11:58
6 Anders Axelsson Trollhättans SOK 1:05:59 +9:56 12:03
7 Thomas Gabrielsson Västvärmlands OK 1:06:12 +10:09 12:06
8 Ole Rognstad Brandval/Kongsvinger OK 1:11:21 +15:18 13:02
9 Rolf Eriksson Västvärmlands OK 1:13:40 +17:37 13:28
10 Tord Jansson Västvärmlands OK 1:13:51 +17:48 13:30
11 Göran Andersson OK Rodhen 1:15:58 +19:55 13:53
12 Tor Strand Raumar Orientering 1:16:35 +20:32 14:00
13 Ole Hans Øie Løten o-lag 1:17:35 +21:32 14:11
14 Christer Ericson Åmåls OK 1:18:53 +22:50 14:25
15 Bjørn Olav Bergsløkken Grue IL 1:20:26 +24:23 14:42
16 Anders Alamaa IK Vikings OK 1:23:13 +27:10 15:12
17 Erik Oskarsson Hagaby GOIF 1:28:16 +32:13 16:08
18 Håvard Nyhus Brandval/Kongsvinger OK 1:30:23 +34:20 16:31
19 Jan Gustafsson OK Tyr 1:34:16 +38:13 17:14
Jan Sveen Raumar Orientering ej godkänd

D60

3 160 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Emma Grete Haare Konnerud IL 53:21 16:52
2 Lena Granefelt OK Tyr 1:08:10 +14:49 21:34
Randi Hansen Arnadal IL ej godkänd
Britt-Marie Andersson OK Amne ej godkänd
Inge Iversen Mariager Fjord OK ej godkänd
Annica Lindell Lang Västerbergslagens OL ej start

H60

4 910 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Are Eriksen OSI Orientering 55:27 11:17
2 Børre Børresen Brandval/Kongsvinger OK 57:34 +2:07 11:43
3 Roar Løvtjernet Brandval/Kongsvinger OK 1:04:19 +8:52 13:05
4 Roalh Kleveland Kvillebyns SK 1:08:23 +12:56 13:55
5 Lars Olsson Västvärmlands OK 1:09:24 +13:57 14:08
6 Trond Syversen OK Øst 1:09:52 +14:25 14:13
7 Gunnar Bejbom Uddevalla OK 1:17:59 +22:32 15:52
8 Ingvar Andersson OK Amne 1:18:09 +22:42 15:54
9 Hans Lyder Haare Konnerud IL 1:22:43 +27:16 16:50
10 Mats Ivermark Säffle OK 1:28:19 +32:52 17:59
11 Roar Sætaberget Lunderseter IL 2:00:15 +1:04:48 24:29
Hans-Erik Lang Västerbergslagens OL ej start
Arne Tesli IL Koll ej start

D65

3 160 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eva Höije OK Ravinen 1:10:16 22:14
2 Karin Ann-Charlotte Råberg OK Tyr 1:14:58 +4:42 23:43
3 Gunborg Westin Leksands OK 1:18:56 +8:40 24:58
4 Marit Sørensen Skaukameratene OL 1:21:16 +11:00 25:43
5 Gunilla Olausson  OK Älgen 1:21:53 +11:37 25:54
Marith Brekke Hamar OK ej godkänd
Gerd Yttervik IL Express ej godkänd

H65

4 250 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lars Granefelt OK Tyr 48:38 11:26
2 Jørgen Münster-Swendsen Søllerød OK 1:00:21 +11:43 14:12
3 Per Ivermark Säffle OK 1:03:15 +14:37 14:52
4 Widar Taxth Løland IL Express 1:16:49 +28:11 18:04
5 Niels Jorgen Iversen Mariager Fjord OK 1:52:44 +1:04:06 26:31
Jimmy Nordli Trøsken IL ej godkänd
Achim Bader OLF Mainz ej godkänd
Odd Egil Frogner OL Tønsberg og Omegn ej godkänd
Thorbjörn Nilsson Västvärmlands OK ej godkänd

D70

2 840 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mariann Nilsson Lustens OK 1:08:53 24:15
2 Torunn Hege Frøvoll IF Sturla 1:29:07 +20:14 31:22

H70

3 660 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Harald Lundhaug OK Moss 48:17 13:11
2 Arne Kristensen Arnadal IL 52:40 +4:23 14:23
3 Lennart Höije OK Ravinen 53:24 +5:07 14:35
4 Lars-Olof Lannfelt OK Skogshjortarna 54:34 +6:17 14:54
5 Bernt Johansson Häverödals SK 59:04 +10:47 16:08
6 Reidar Bjørnstad Grue IL 1:01:31 +13:14 16:48
7 Johnny Eriksen Grue IL 1:08:43 +20:26 18:46
8 Kjell Andersson Skattkärrs IF 1:10:59 +22:42 19:23
9 Ronald Bjerva Drangedal OL 1:16:38 +28:21 20:56
10 Harald Brekke Hamar OK 1:16:40 +28:23 20:56
Sven-Arne Nilsson Västvärmlands OK ej godkänd
Kjell Brinkman OK Älgen ej godkänd
Peter Dahlstedt OK Pan-Kristianstad ej godkänd
Kåre Østgård OL Vallset/Stange ej godkänd
Lennart Mattsson Lustens OK ej start
Kjell Røkke IL Tyrving ej start
Terje Throndsen Nittedal OL ej start

D75

2 330 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Barbro Vallin Kungälvs OK 55:13 23:41
Anne-Catrine Persson Mariestads FK ej godkänd

H75

3 160 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elling Frøvoll IF Sturla 49:53 15:47
2 Bo Ullman OK Pan-Kristianstad 59:33 +9:40 18:50
3 Janne Månsson Leksands OK 1:11:12 +21:19 22:31
4 Iver Rognstad Hadeland OL 1:49:12 +59:19 34:33
5 Willy Johansen Ringsaker OK 1:59:01 +1:09:08 37:39
Kjell Persson Mariestads FK ej godkänd
Bjørn Gunnerød Asker SK ej godkänd
Roger Torper Skaukameratene OL ej godkänd
Villy Magnusson Kils OK ej godkänd

H80

2 840 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Arvo Hyvönen Skattkärrs IF 48:55 17:13
2 Nils Jansson Skattkärrs IF 49:17 +0:22 17:21
3 Valter Alamaa IK Vikings OK 50:37 +1:42 17:49
4 John Larsson Västvärmlands OK 1:22:05 +33:10 28:54
Melvin Nilsson Lustens OK ej godkänd
Bertil Lundberg Lustens OK ej start

D17C

3 610 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hanne Holmen Synnfjell OK 1:03:50 17:40
2 Lene Taugbøl Lomeland Ålgård OK 1:07:48 +3:58 18:46
3 Linda Fredh Hamar OK 1:16:11 +12:21 21:06
4 Maja Seigerud Haugen Lunderseter IL 1:57:36 +53:46 32:34
Mona Elisabeth Østvang Østmarka OK ej godkänd
Liv Eli Kvesetberg Grue IL ej godkänd
Kristin Tjernshaugen OK Moss ej godkänd

H17C

3 610 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Bjorn Nordvik Kolbotn & Skimt OL 1:05:25 18:07
2 Trond Furuberg Grue IL 1:06:14 +0:49 18:20
3 Jørgen K Gjedtjernet Grue IL 1:06:52 +1:27 18:31
4 Markus Hultsved-Andersson OK Tyr 1:14:42 +9:17 20:41
5 Tor Sætaberget Lunderseter IL 1:14:52 +9:27 20:44
6 Hans Gjedtjernet Grue IL 1:18:54 +13:29 21:51
7 Egil Solbergseter Austmarka IL 1:31:01 +25:36 25:12
Even Smedstad Lunderseter IL ej godkänd
Per-Ivar Sveheim Odal OL ej start

Inskolning

1 620 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
Vidar Ekdala Kungälvs OK fullföljt
Irma Erikson OK Tyr fullföljt
Rebecca Eriksson OK Skärmen fullföljt
Alexander Gulbrandsen Eidskog OL fullföljt
Emeli Gulbrandsen Eidskog OL fullföljt
Isa Roll Gulbrandsen Brandval/Kongsvinger OK fullföljt
Nora Roll Gulbrandsen Eidskog OL fullföljt
Aksel Holmen Synnfjell OK fullföljt
Therese Holmen Synnfjell OK fullföljt
Aleksander Tangen Holtet Eidskog OL fullföljt
Adina Hörnsten Stalås OK Österåker fullföljt
Vemund Ihlebekk OK Moss fullföljt
Emil Johansson Västvärmlands OK fullföljt
Tilda Kindlund OK Tyr fullföljt
Asbjørn Lande Eidskog OL fullföljt
Sara-Sofie Larsen Simonsen OK Öst fullföljt
Noah Olsson Stigsökarna fullföljt
Alicia Pettersson Stigsökarna fullföljt
Klara Pettersson Åmåls OK fullföljt
Astrid Reusch Heming Orientering fullföljt
Knut Egil Sjønneng Sjøen Odal OL fullföljt
Lydia Stake Västvärmlands OK fullföljt
Nico Stalås Hörnsten OK Österåker fullföljt
Martin Sundkøien Odal OL fullföljt
Hanna Åserud Sørensen Odal OL fullföljt
Håkon Åserud Sørensen Odal OL fullföljt
Aurora Sørli Grande Eidskog OL fullföljt
Eline Sørli Eidskog OL fullföljt
Lukas Vilhelmsson Pettersson Stigsökarna fullföljt

U1

1 620 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eirik Skytteren Furuberg Grue IL 12:21 7:37
2 Mia Østerud Nymoen Grue IL 15:59 +3:38 9:51
3 Vilde Skytteren Furuberg Grue IL 16:10 +3:49 9:58
4 Wilhelm Olsson Stigsökarna 18:45 +6:24 11:34
5 Albin Lundkvist Falköpings AIK OK 19:06 +6:45 11:47
6 Axel Ekdala Kungälvs OK 22:24 +10:03 13:49
7 Amund Hagberg Solum Rond OL 33:49 +21:28 20:52
8 Emil Skytteren Grue IL 34:13 +21:52 21:07

U2

2 040 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Nora Christine Hansen Røyken O-lag 26:59 13:13
2 Elis Lundkvist Falköpings AIK OK 30:25 +3:26 14:54
3 Frida Hovgaard Eisvang OK Moss 34:47 +7:48 17:03

D13-16C

2 740 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fanny Lilljeqvist Stigsökarna 1:25:37 31:14
Emilie Støren Bø OL ej godkänd
Julia Gunnarsson Malungs OK Skogsmårdarna ej start
Anna Austad Sveen Raumar Orientering ej start

H13-16C

2 740 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Rasmus Lilljeqvist Stigsökarna 37:11 13:34
2 Emil Bjørnstad Strand Raumar Orientering 47:43 +10:32 17:24
Even K Gjedtjernet Grue IL ej godkänd
Ole Anders Glomsås Odal OL ej start

Öppen motion 1

2 040 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrik Westlund Kils OK 20:21 9:58
2 Maria Jansson OK Älgen 23:24 +3:03 11:28
3 Rebecka Westlund Kils OK 25:51 +5:30 12:40
4 Mina Bonnerud Eidskog OL 26:39 +6:18 13:03
5 Wenche Wangen Brandval/Kongsvinger OK 33:44 +13:23 16:32
6 Nellie Erlandsson Stigsökarna 40:48 +20:27 20:00
7 Jorånn Rognstad Hadeland OL 52:02 +31:41 25:30
Martin Syversen OK Øst ej start
Leif Olsson Västvärmlands OK återbud

Öppen motion 3

2 740 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tina Westlund Kils OK 41:54 15:17
2 Hilde Bader OLF Mainz 46:29 +4:35 16:57
3 Tine Bjørnstad Raumar Orientering 48:10 +6:16 17:34
4 Linus Björk OK Älgen 49:40 +7:46 18:07
5 Guro Mo OL Toten-Troll 50:42 +8:48 18:30
6 Oskar Björk OK Älgen 59:22 +17:28 21:39
7 Leif Olsson Västvärmlands OK 1:03:58 +22:04 23:20
8 Ellen  Bjerva Drangedal OL 1:42:38 +1:00:44 37:27
9 Åke Dahl Västvärmlands OK 1:48:04 +1:06:10 39:26
10 Tor Simonsen OK Øst 1:50:03 +1:08:09 40:09
Karin Wallén-Beckius Västerås SOK ej godkänd
Oddvar Gravingen Grue IL ej godkänd
Eva K Johansson Kungälvs OK ej godkänd
Ingunn  Amblie Eidskog OL ej start
Odin Johansen Eidskog OL ej start
Eva Westerholm-Lannfelt OK Skogshjortarna ej start

Öppen motion 5

3 610 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Erlend Röhnebekk Brandval/Kongsvinger OK 55:16 15:18
2 Peter Petterson Åmåls OK 1:02:59 +7:43 17:26
3 Erik Haugen Ringsaker OK 1:10:07 +14:51 19:25
4 Guri Röhnebekk Brandval/Kongsvinger OK 1:12:13 +16:57 20:00
5 Jon Tangen Hamar OK 1:16:03 +20:47 21:03
6 Sindre Ryan Asker SK 1:16:40 +21:24 21:14
7 Halvor  Mangseth Klubblös 1:16:55 +21:39 21:18
8 Bengt Stark OK Milan 1:17:25 +22:09 21:26
9 Annette Halvorsen OK Milan 1:18:09 +22:53 21:38
10 Mattias Persson OK Tyr 1:18:26 +23:10 21:43
11 Gunnar Råberg OK Tyr 1:24:24 +29:08 23:22
12 Eva Wöhrer Stigsökarna 2:00:37 +1:05:21 33:24
Cajsa Christensson OK Österåker ej godkänd
Lars Thyberg Västvärmlands OK ej godkänd
Ulf Grandin OK Linné ej godkänd
Jörgen Röhnebekk Brandval/Kongsvinger OK ej godkänd
Jenny Olsson Stigsökarna ej godkänd
Christer Christensson OK Österåker ej godkänd
Tony Gullqvist Västvärmlands OK ej start
Erwin Wöhrer Stigsökarna ej start
Oddvar Gravingen Grue IL återbud
Monique Stalås Hörnsten OK Österåker återbud

Öppen motion 7

2 840 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anders Westlund Kils OK 32:25 11:24
2 Grethe Bergersen Eidskog OL 35:48 +3:23 12:36
3 Karina Östlund Västvärmlands OK 42:45 +10:20 15:03
4 Elis Nordström Kils OK 43:08 +10:43 15:11
5 Öyvind Eriksen OK Öst 46:46 +14:21 16:28
6 Eric Campbell Lustens OK 48:15 +15:50 16:59
7 Charlotte Skoglund Kils OK 51:49 +19:24 18:14
8 Klaus Engen Eidskog OL 53:18 +20:53 18:46
9 Ylva Ekberg Skattkärrs IF 54:41 +22:16 19:15
10 Maria Nordström Kils OK 1:04:49 +32:24 22:49
11 Jens-Henrik Simonsen OK Øst 1:14:26 +42:01 26:12
12 Björn Nilsson OK Fryksdalen 1:19:01 +46:36 27:49
13 Per Nikolaisen OK Öst 1:21:13 +48:48 28:35
14 Stig Carlson Västvärmlands OK 1:30:17 +57:52 31:47
15 Marianne Gerborn Västvärmlands OK 1:30:58 +58:33 32:01
Jan Ekberg Skattkärrs IF ej godkänd
Marianne Tysk OK Kåre ej godkänd
Lars Broström Degerfors OK ej start
Anders Hvittfeldt IFK Moras OK återbud
Leif Martinsson OK Tyr återbud

Öppen motion 8

4 250 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Andreas Peterson Hagaby GOIF 34:28 8:06
2 Anders Hvittfeldt IFK Moras OK 42:53 +8:25 10:05
3 Jörgen Ekman Västvärmlands OK 44:53 +10:25 10:33
4 Martin Bonnerud Eidskog OL 46:23 +11:55 10:54
5 Terje Gudbrandsen Hamar OK 47:48 +13:20 11:14
6 Anders Pettersson Stigsökarna 49:16 +14:48 11:35
7 Leif Billingsø Eidskog OL 51:23 +16:55 12:05
8 Magnus Brander Västvärmlands OK 56:53 +22:25 13:23
9 Tor Solbergseter Austmarka IL 1:00:00 +25:32 14:07
10 Bengt Nilsson Västvärmlands OK 1:00:40 +26:12 14:16
11 Ulf Skoglund Kils OK 1:01:11 +26:43 14:23
12 Jonas Backlund Västvärmlands OK 1:02:38 +28:10 14:44
13 Marcus Erikson OK Tyr 1:04:37 +30:09 15:12
14 Rolf Andersson Årjängs OK 1:05:43 +31:15 15:27
15 Christian Reusch Heming Orientering 1:06:00 +31:32 15:31
16 Petter Taugböl Eidskog OL 1:07:07 +32:39 15:47
17 Leif Martinsson OK Tyr 1:11:35 +37:07 16:50
18 Fredrik Karlsson Västvärmlands OK 1:28:24 +53:56 20:48
19 Rebekka Markov Austmarka IL 1:28:57 +54:29 20:55
20 Monique Stalås Hörnsten OK Österåker 1:42:50 +1:08:22 24:11
Lars Sonnert Klubblös ej godkänd
Maria Torgersen Bækkelagets SK ej godkänd
Jenny Gullqvist Västvärmlands OK ej start
Jörgen Karlsson Västvärmlands OK ej start
Staffan Olsson Stigsökarna ej start
Jan Ekberg Skattkärrs IF återbud
Jens-Henrik Simonsen OK Øst återbud

Öppen motion 9

7 530 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eivind Lande Eidskog OL 1:15:12 9:59
2 Jonas Lindell Stigsökarna 1:22:41 +7:29 10:58
3 Bjørn Gaute Herlyng Grue IL 1:49:19 +34:07 14:31

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser

Tävlingsprogram 2017 - läs som e-tidning

Nyfiken på vilka tävlingar som arrangeras under 2017? Läs Skogssports bilaga Tävlingsprogram 2017 som e-tidning här!

Wipptal
Fin5

Ny pannlampa för orientering? Klicka här

Vi har LEDX, Lumonite, Petzl, Mila och M Tiger Sports värstinglampor för orientering i lager. Snabb leverans och fri frakt! Handla tryggt och säkert din nya lampa hos oss på lampspecialisten.se