Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OL-rounden, natt

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OL-rounden, natt
Arrangörsorganisation: OK Hedströmmen
Datum: fredag 15 augusti 2014

D21

6 530 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida SandbergSäterbygdens OK51:247:52
2Lovisa PerssonOK Tisaren57:26+6:028:47
3Susanne ErikssonKFUM Örebro OK58:56+7:329:01
4Elin WinbladHagaby GOIF1:02:03+10:399:30
5Emma AnderssonÄrla IF1:02:19+10:559:32
6Lovisa FalkHagaby GOIF1:06:35+15:1110:11
7Sofie WetterArboga OK1:14:17+22:5311:22
8Karin WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:14:36+23:1211:25
9Lisa WesterbergOK Milan1:14:37+23:1311:25
10Sandra BurénKöping-Kolsva OK1:15:34+24:1011:34
11Hanna HellsingLindebygdens OK1:15:47+24:2311:36
12Marika LundinTjällmo-Godegårds OK1:20:54+29:3012:23
13Ida OlssonÄrla IF1:30:58+39:3413:55
Eva-Maj ErnebySurahammars SOKej godkänd

H21

7 340 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar AndrénOK Tisaren48:036:32
2Robbin KantarpÄrla IF48:28+0:256:36
3Simon HedlundÄrla IF49:23+1:206:43
4Oscar VångellÄrla IF51:22+3:196:59
5Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad53:13+5:107:15
6Jonathan RosendahlÄrla IF53:56+5:537:20
7Per EklöfOK Milan54:32+6:297:25
8Marcus EekKöping-Kolsva OK55:32+7:297:33
9Anders ÖsterlundVästerås SOK56:40+8:377:43
10Henrik WickströmArboga OK59:34+11:318:06
11Kasper WestmanVästerås SOK1:01:32+13:298:22
12Fredrik RegbornHagaby GOIF1:02:24+14:218:30
13Janne SelkäläKöping-Kolsva OK1:03:31+15:288:39
14Håkan PetterssonOK Djerf1:06:12+18:099:01
15Samuel HedlundKöping-Kolsva OK1:07:20+19:179:10
16Viktor LundénAvesta OK1:10:20+22:179:34
16Gustav AnderssonStora Tuna OK1:10:20+22:179:34
18Erik MelénMotala AIF OL1:16:01+27:5810:21
19Hampus WestmanVästerås SOK1:18:47+30:4410:44
20Viktor ÖhlénSurahammars SOK1:21:20+33:1711:04
21Robin ErnebySurahammars SOK1:24:21+36:1811:29
22Johan BlixtAvesta OK1:42:33+54:3013:58
Thomas EekKöping-Kolsva OKej godkänd
Jonas VikströmKöping-Kolsva OKej godkänd
Johan AronssonOK Tisarenej godkänd
Vidar SjögrenTjällmo-Godegårds OKej start
Mattias AnderssonOK Tisarenej start
Martin RegbornHagaby GOIFej start

D18

5 390 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra NäslundVästerås SOK51:569:38
2Emma HelmerssonVandrarringen57:57+6:0110:45
3Johanna HenrikssonÄrla IF1:00:35+8:3911:14
4Lovisa JonssonNorbergs OK1:03:04+11:0811:42
5Jenny LindbergVandrarringen1:07:02+15:0612:26
6Sara HamreforsVästerås SOK1:09:08+17:1212:49
7Rebecca MårtenssonKöping-Kolsva OK1:13:58+22:0213:43

H18

5 910 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John GunnarssonSurahammars SOK55:249:22
2Henrik HamreforsVästerås SOK57:24+2:009:42
3Fredrik HamreforsVästerås SOK58:33+3:099:54
4Simon ÖsterlundVästerås SOK1:11:08+15:4412:02
Rasmus MöllerArboga OKej godkänd
August MikaelssonVästerås SOKej start

D16

3 920 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK21:515:34
2Jonna ForsOK Grip22:32+0:415:44
3Mirjam DalénSala OK22:54+1:035:50
4Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK24:16+2:256:11
5Malin NymanOK Tyr24:59+3:086:22
6Maja MosslindVandrarringen25:10+3:196:25
7Emma JanssonKöping-Kolsva OK31:49+9:588:06
8Alva LamprechtKöping-Kolsva OK38:27+16:369:48
9Agnes JanssonKöping-Kolsva OK50:13+28:2212:48

H16

4 160 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav JohnssonOK Tor20:575:02
2Anton KällströmSala OK23:11+2:145:34
3Dan ÖsterlundVästerås SOK25:46+4:496:11
4Håkan RambergHallstahammars OK31:14+10:177:30

D14

3 250 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie OhlssonÄrla IF20:456:23
2Iris van LoenhoutOK Hedströmmen23:13+2:287:08
3Agnes KällströmSala OK23:24+2:397:12
4Olivia FröbergOK Roxen23:50+3:057:20
5Julia WannerAvesta OK24:32+3:477:32
5Alva RyttherVästerbergslagens OL24:32+3:477:32
7Andrea LamprechtKöping-Kolsva OK24:54+4:097:39
8Heidi ForsOK Grip26:14+5:298:04
9Emma JohnssonOK Tor26:46+6:018:14
10Katja DalénSala OK28:26+7:418:44
11Paula BlockhammarOK Hedströmmen33:40+12:5510:21
Sara JunevikLeksands OKej start

H14

3 250 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig HolmqvistOK Tor17:115:17
2Rasmus TäckOK Hammaren17:50+0:395:29
3Pontus Olofsson-BierfeldtÄrla IF18:39+1:285:44
4Sixten TörnqvistVästerås SOK19:25+2:145:58
5Måns HolmgrenOK Hammaren19:32+2:216:00
6Markus ÖsterlundVästerås SOK22:16+5:056:51
7Oscar ThornellSurahammars SOK22:20+5:096:52
8Axel AnderssonNorbergs OK26:20+9:098:06
Oskar NymanOK Tyrej godkänd
Andreas NäslundVästerås SOKej start

D12

2 220 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cornelia IvarssonOK Hammaren13:516:14
2Alice HelmerssonVandrarringen15:38+1:477:02
3Malin Olofsson-BierfeldtÄrla IF15:43+1:527:04
4Elin LindbergVandrarringen15:47+1:567:06
5Wilma ThornellSurahammars SOK16:52+3:017:35
6Jonna SandbergKöping-Kolsva OK23:27+9:3610:33
7Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL23:48+9:5710:43
8Julia ResmalmEskilstuna OL24:37+10:4611:05
9Sigrid FröbergOK Roxen26:31+12:4011:56
10My Blixt IsakssonAvesta OK30:29+16:3813:43
Klara Åkerman SjöströmVästerås SOKej godkänd
Sanna SanderOK Milanej start

H12

2 220 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus TäckOK Hammaren12:475:45
2Fredrik JunevikLeksands OK12:48+0:015:45
3Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK13:19+0:325:59
4Emil AhlströmVästerås SOK15:04+2:176:47
5Theodor MeijerVästerås SOK17:07+4:207:42
6Mathias OhlssonÄrla IF19:18+6:318:41
7Johan EkbergSkattkärrs IF20:12+7:259:05
8Ludvig BylundFagersta OK40:49+28:0218:23
Henry SvensVästerbergslagens OLej start
Henrik PetrisiVästerbergslagens OLej start

D10

1 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja AhlströmVästerås SOK13:166:40
2Kornelia RådbergKöping-Kolsva OK17:28+4:128:46
3Tilde Blixt IsakssonAvesta OK18:52+5:369:28

H10

1 990 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lucas WannerAvesta OK12:056:04
2Samuel ResmalmEskilstuna OL14:59+2:547:31
3Karl ForsgrenVästerbergslagens OL16:58+4:538:31
4Zimon MoudiSurahammars SOK19:38+7:339:51
5Axel EkbergSkattkärrs IF19:43+7:389:54
Edvin BerggrenFagersta OKej godkänd

H35

6 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin TichovskySK Praga56:318:39
2Henrik HellgrenNorbergs OK1:08:45+12:1410:31
3Per WesterlundSkogsluffarnas OK1:55:39+59:0817:42

D40

5 390 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hana TichovskaSK Praga58:3610:52
2Malena AhlströmVästerås SOK1:08:13+9:3712:39
3Cecilia JohnssonOK Tor1:16:12+17:3614:08
4Maria BylundFagersta OK1:16:41+18:0514:13
5Marie BerggrenFagersta OK1:17:06+18:3014:18

H40

5 910 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus ThornellSurahammars SOK44:487:34
2Magnus ÖhlingOK Tor46:47+1:597:54
3Lars-Erik HaslerSurahammars SOK50:53+6:058:36
4Stefan ErikssonOK Hällen55:15+10:279:20
5Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL59:39+14:5110:05
6Marcus JohnssonAvesta OK1:07:00+22:1211:20
7Anders GalinSurahammars SOK1:22:47+37:5914:00
Henrik HolmbergKöping-Kolsva OKej start

D45

4 220 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger GunnarssonVästerås SOK47:3611:16
2Maria JunevikLeksands OK47:40+0:0411:17
3Lotta JungåkerKorsnäs IF OK50:00+2:2411:50
4Karin Swärd LindbergVandrarringen54:37+7:0112:56
5Helena HolmbergKöping-Kolsva OK55:28+7:5213:08
6Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK55:44+8:0813:12
6Kristina ForsOK Grip55:44+8:0813:12
8Carina RegbornHagaby GOIF1:07:55+20:1916:05
9Elisabet ElmertoftNorbergs OK1:10:44+23:0816:45

H45

5 910 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JernströmAvesta OK49:228:21
2Anders BrinkmanVandrarringen55:59+6:379:28
3Thomas IvarssonOK Hammaren57:44+8:229:46
4Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK59:27+10:0510:03
5Håkan OlofssonÄrla IF1:00:11+10:4910:10
6Peter ForsOK Grip1:01:58+12:3610:29
7Tomas JonssonVandrarringen1:02:01+12:3910:29
8Peter JunevikLeksands OK1:10:18+20:5611:53
9Jonas HolmgrenOK Hammaren1:15:05+25:4312:42
10Jan EkbergSkattkärrs IF1:23:45+34:2314:10
Jörgen DalénSala OKej start

D50

4 140 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonTäby OK45:4911:04
2Mona BierfeldtÄrla IF46:14+0:2511:10
3Dorothe SpillmannIF Thor48:13+2:2411:38
4Ingrid KensbyOK Tyr49:50+4:0112:02
5Carina SandbergSäterbygdens OK51:09+5:2012:21
6Annika BrodinLindebygdens OK51:57+6:0812:32
7Annika LarssonArboga OK54:47+8:5813:13
8Lisbet LidmanHJS-Vansbro OK57:43+11:5413:56
9Anna-Maria BackrydLindebygdens OK59:19+13:3014:19
10Anne-Marie EricssonKristinehamns OK1:00:22+14:3314:34
11Annika DavidssonVästerås SOK1:04:03+18:1415:28
12Anna Weckner WestlundOK Tyr1:06:14+20:2515:59
13Helena PepaHagaby GOIF1:14:01+28:1217:52
14Lena GustafssonMalungs OK Skogsmårdarna1:15:58+30:0918:20
15Karin ProforsKöping-Kolsva OK1:24:06+38:1720:18

H50

5 390 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten LeanderssonOK Tyr49:399:12
2Per SandbergSäterbygdens OK50:44+1:059:24
3Mats JönssonKorsnäs IF OK50:58+1:199:27
4Jan LindbergKorsnäs IF OK52:43+3:049:46
5Jan-Olov BergmanVästerås SOK53:13+3:349:52
6Pär LundqvistHagaby GOIF55:14+5:3510:14
7Arne HäggArboga OK55:30+5:5110:17
8Jan-Åke IsraelssonOK Milan55:37+5:5810:19
9Per SundströmVästerås SOK57:58+8:1910:45
10Jörgen BatzSkarpnäcks OL1:02:06+12:2711:31
11Lennart MyrehedVandrarringen1:06:00+16:2112:14
12Henrik HallorLindebygdens OK1:06:17+16:3812:17
13Mats KensbyOK Tyr1:11:08+21:2913:11
14Nils AronssonOK Tisaren1:13:38+23:5913:39
15Leif SandahlOK Tyr1:17:57+28:1814:27
16Hans WestmanVästerås SOK1:18:42+29:0314:36
17David SöderströmSala OK1:28:19+38:4016:23
Ulf HamreforsVästerås SOKej godkänd
Carl BymanVästerås SOKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Mikael DavidssonVästerås SOKej godkänd
Mikael BacklundDalaportens OLej godkänd
Inge AnderssonRembo IKej start
Bengt HaglundLeksands OKej start

D55

4 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth ÖströmOK Tyr51:5612:32
2Lena LarssonSala OK1:01:18+9:2214:48
3Birgitta GustafssonHagaby GOIF1:04:50+12:5415:39

H55

5 390 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats LundbergDalaportens OL48:128:56
2Mats CarlsvärdAlmby IK51:17+3:059:30
3Sixten WestlundOK Tyr51:27+3:159:32
4Björn RosendahlÄrla IF54:14+6:0210:03
5Lars-Åke AnderssonArboga OK59:08+10:5610:58
6Per WinteråsVästerbergslagens OL1:00:05+11:5311:08
7Jan GustafssonHagaby GOIF1:02:22+14:1011:34
8Lars HagrotTäby OK1:04:48+16:3612:01
9Jan GrannArboga OK1:06:29+18:1712:20
10Lars LandströmLånghundra IF1:07:09+18:5712:27
11Svante LindgrenKorsnäs IF OK1:08:43+20:3112:44
12Lars KarlssonAlmby IK1:08:56+20:4412:47
13Kjell GustafssonOK Järnbärarna1:29:40+41:2816:38
Pelle HöökKöping-Kolsva OKej godkänd
Kenneth LarssonKöping-Kolsva OKej start

D60

3 460 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne EinarssonFagersta OK1:04:0018:29
2Annica Lindell LangVästerbergslagens OL1:09:34+5:3420:06
Britt GunnarssonKristinehamns OKej godkänd

H60

4 220 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov ÖströmOK Tyr40:589:42
2Stefan GunnarssonKristinehamns OK43:42+2:4410:21
3Hans-Erik LangVästerbergslagens OL44:16+3:1810:29
4Göran LarssonSala OK47:46+6:4811:19
5Gunnar MunkteliusSurahammars SOK52:01+11:0312:19
6Sten-Åke HolmbergSala OK53:14+12:1612:36
7Leif WadmanKöping-Kolsva OK56:06+15:0813:17
8Jan-Eric HellgrenNorbergs OK56:39+15:4113:25
9Peder WickströmArboga OK57:22+16:2413:35
10Hans Andersson StrinningAttunda OK59:47+18:4914:10
11Anders ValdemarssonKöping-Kolsva OK1:13:39+32:4117:27
12Anders GunnarssonSurahammars SOK1:19:41+38:4318:52

D65

3 460 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Siv FrodinKöping-Kolsva OK1:19:2022:55
2Margareta LöfqvistVästerås SOK1:21:36+2:1623:35

H65

4 220 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell ErikssonOK Djerf45:4910:51
2Ingemar ZiljatOK Djerf46:38+0:4911:03
3Olle GranathSurahammars SOK48:15+2:2611:26
4Ulf BackVandrarringen59:29+13:4014:05
5Christer NälemarkOK Djerf1:14:02+28:1317:32
6Lennart LindgrenOK Järnbärarna1:16:42+30:5318:10
7Kjell FrodinKöping-Kolsva OK1:28:44+42:5521:01

D70

2 620 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva KjellmanVandrarringen51:0219:28
Irma BjärudVästerbergslagens OLej godkänd

H70

4 140 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig IsraelssonOK Tylöskog51:5112:31
2Hans AnderssonVästerås SOK55:54+4:0313:30
3Hans KruskopfKorsnäs IF OK57:41+5:5013:55
4Göran WiigHallstahammars OK58:59+7:0814:14
5Ronnie GustavssonRembo IK1:10:12+18:2116:57
6Sören JohanssonSala OK1:12:44+20:5317:34
7Tryggve OttossonKorsnäs IF OK1:13:19+21:2817:42
8Rolf BjärudVästerbergslagens OL1:14:01+22:1017:52

H75

3 460 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart KarlssonOK Grip54:5815:53
2Kjell MjöbergHallstahammars OK58:55+3:5717:01
3Stig ÖsthKorsnäs IF OK1:03:17+8:1918:17
4Bo KällströmOK Milan1:11:22+16:2420:37 Ladda ner rutt i gpx-format
5Lars KjellmanVandrarringen1:13:55+18:5721:21
6Hjalmar NordquistOK Järnbärarna1:32:05+37:0726:36
Sune AhlinKöping-Kolsva OKej godkänd
Arvo HyvönenSkattkärrs IFej godkänd
Erik LindbergKarlsbyhedens IKej godkänd
Bo KarlssonKöping-Kolsva OKej godkänd

H85

2 620 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK1:19:0430:10
2Tage ErikssonHallstahammars OK1:28:56+9:5233:56

Öppen motion 1

1 990 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pauline Carlsson HaglundIFK Hedemora OK16:488:26
2Mira-Li ErikssonAvesta OK17:39+0:518:52
3Linnea JunevikLeksands OK18:54+2:069:29
4Ylva EkbergSkattkärrs IF20:04+3:1610:05
5Jakob SandbergKöping-Kolsva OK21:31+4:4310:48
6Castor RådbergKöping-Kolsva OK23:02+6:1411:34
7Melker ThornellSurahammars SOK29:39+12:5114:53
Jonatan Carlsson HaglundIFK Hedemora OKej start

Öppen motion 3

2 220 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica FredrikssonVästerås SOK16:487:34
2Ingrid OlssonOK Tor17:42+0:547:58
3Agnes OlssonOK Tor18:21+1:338:15
4Katarina OlssonOK Tor18:36+1:488:22
5Lena LindgrenOK Järnbärarna26:19+9:3111:51

Öppen motion 5

3 920 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Sofie TäckOK Hammaren27:407:03
2Anna LundhSurahammars SOK27:44+0:047:04
3Lukas LarssonArboga OK28:16+0:367:12
4Ulrika SanderOK Milan31:09+3:297:56
5Helena DalénSala OK35:27+7:479:02
6Per PetterssonOK Djerf35:38+7:589:05
7Amanda LundhSurahammars SOK35:58+8:189:10
8Tanja-Birgit SöderströmSala OK45:57+18:1711:43

Öppen motion 7

2 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars LundénAvesta OK38:1714:36
2Monika LarssonSkarpnäcks OL46:09+7:5217:36
3Tom HansenAvesta OK48:07+9:5018:21
4Johan WannerAvesta OK57:00+18:4321:45
5Bengt HanssonSäterbygdens OK1:00:06+21:4922:56
5Åsa PetterssonSäterbygdens OK1:00:06+21:4922:56
Niklas SanderOK Milanej godkänd

Öppen motion 8

4 220 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1My WestlundOK Tyr40:069:30
2Ruhdi KarlssonVästerås SOK43:05+2:5910:12
3Emil DöhlMalungs OK Skogsmårdarna44:39+4:3310:34
4Tobias KarlssonHagaby GOIF46:07+6:0110:55
5Per CarlinArboga OK48:45+8:3911:33
6Magnus LindbergVandrarringen1:14:22+34:1617:37
7Christer RognellVallentuna-Össeby OL1:23:48+43:4219:51

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser