Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OL-rounden, långdistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OL-rounden, långdistans
Arrangörsorganisation: OK Hedströmmen
Datum: lördag 16 augusti 2014

D21

7 480 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida SandbergSäterbygdens OK1:00:118:02
2Elin WinbladHagaby GOIF1:02:06+1:558:18
3Benita HanssonHagaby GOIF1:03:00+2:498:25
4Emma AnderssonÄrla IF1:07:54+7:439:04
5Linda RinaldoOK Tor1:08:15+8:049:07
6Eva-Maj ErnebySurahammars SOK1:08:16+8:059:07
7Susanne ErikssonKFUM Örebro OK1:09:53+9:429:20
8Marie PetterssonOK Djerf1:12:10+11:599:38
8Cecilia EinarssonVästerås SOK1:12:10+11:599:38
10Lovisa PerssonOK Tisaren1:17:03+16:5210:18
11Sandra BurénKöping-Kolsva OK1:20:24+20:1310:44
12Karin WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:22:12+22:0110:59
13Maria IvermarkVästerås SOK1:25:11+25:0011:23
14Lovisa FalkHagaby GOIF1:26:03+25:5211:30
15Lisa WesterbergOK Milan1:26:49+26:3811:36
16Marika LundinTjällmo-Godegårds OK1:28:51+28:4011:52
17Sofie WetterArboga OK1:30:54+30:4312:09
18Anna BirkestålKöping-Kolsva OK1:37:21+37:1013:00
My WestlundOK Tyrej godkänd
Johanna LarssonKöping-Kolsva OKej start
Ida OlssonÄrla IFej start

H21

9 630 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robbin KantarpÄrla IF58:596:07
2Fredrik MattssonOK Kåre1:00:14+1:156:15
3Anders ÖsterlundVästerås SOK1:00:36+1:376:17
4Simon HedlundÄrla IF1:02:42+3:436:30
5Magnus PerssonOK Tisaren1:03:35+4:366:36
6Sebastian MånssonHagaby GOIF1:03:58+4:596:38
7Johan AronssonOK Tisaren1:05:03+6:046:45
8Per EklöfOK Milan1:05:34+6:356:48
9Max SuderbysVästerås SOK1:10:04+11:057:16
10Erik LindgrenKFUM Örebro OK1:11:00+12:017:22
11Jonathan RosendahlÄrla IF1:12:29+13:307:31
12Samuel HedlundKöping-Kolsva OK1:13:50+14:517:40
13Jonas UllbergIFK Moras OK1:16:17+17:187:55
14Marcus EekKöping-Kolsva OK1:19:11+20:128:13
15John OskarssonHagaby GOIF1:19:44+20:458:16
16Kasper WestmanVästerås SOK1:21:52+22:538:30
17Erik MelénMotala AIF OL1:23:05+24:068:37
18Fredrik RegbornHagaby GOIF1:23:09+24:108:38
19Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK1:23:41+24:428:41
20Henrik WickströmArboga OK1:23:55+24:568:42
21Håkan PetterssonOK Djerf1:25:46+26:478:54
22Filip IvermarkVästerås SOK1:29:03+30:049:14
23Viktor ÖhlénSurahammars SOK1:29:51+30:529:19
24Janne SelkäläKöping-Kolsva OK1:30:30+31:319:23
25Arvid RinaldoOK Tor1:30:58+31:599:26
26Johan CelanderKöping-Kolsva OK1:31:03+32:049:27
27Hampus WestmanVästerås SOK2:20:59+1:22:0014:38
28Johan BlixtAvesta OK2:45:24+1:46:2517:10
Oscar VångellÄrla IFej godkänd
Vidar SjögrenTjällmo-Godegårds OKej start
Mattias AnderssonOK Tisarenej start
Martin RegbornHagaby GOIFej start
Jonas VikströmKöping-Kolsva OKej start

D18

5 320 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra NäslundVästerås SOK47:448:58
2Emma HelmerssonVandrarringen54:04+6:2010:09
3Matilda ErikssonVästerbergslagens OL54:28+6:4410:14
4Johanna HenrikssonÄrla IF55:26+7:4210:25
5Jenny LindbergVandrarringen55:52+8:0810:30
6Sara HamreforsVästerås SOK1:01:12+13:2811:30
7Amanda DanielsAvesta OK1:30:08+42:2416:56
Rebecca MårtenssonKöping-Kolsva OKej godkänd

H18

7 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John GunnarssonSurahammars SOK52:247:25
2Martin SärnbrinkOK Tisaren54:59+2:357:47
3Erik NallgårdVästerås SOK1:06:39+14:159:27
4Simon ÖsterlundVästerås SOK1:12:47+20:2310:19
5Ludvig LarsendahlVästerås SOK1:24:51+32:2712:02
Olle LindgrenKFUM Örebro OKej start
August MikaelssonVästerås SOKej start

D16

4 850 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra BoströmOK Linné40:128:17
2Ronja JungåkerKorsnäs IF OK40:55+0:438:26
3Anna KarlströmOK Linné45:08+4:569:18
4Jonna ForsOK Grip46:20+6:089:33
5Malin NymanOK Tyr47:26+7:149:46
6Sofia BerglundSigtuna OK48:13+8:019:56
7Ellen FrostOK Roslagen48:42+8:3010:02
8Maja MosslindVandrarringen48:58+8:4610:05
9Mirjam DalénSala OK49:29+9:1710:12
10Ellen BromanOK Roslagen52:03+11:5110:43
11Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK52:18+12:0610:47
12Klara MandahlOK Linné59:52+19:4012:20
13Maria JanssonOK Linné1:01:21+21:0912:38
14Elin NallgårdVästerås SOK1:06:43+26:3113:45
15Alva LamprechtKöping-Kolsva OK1:50:53+1:10:4122:51
Julia AnderssonOK Roslagenej start

H16

5 840 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle GrywenzOK Linné38:096:31
2Gustaf BerglundSigtuna OK38:18+0:096:33
3Gustav JohnssonOK Tor40:13+2:046:53
4Simon SchusterVallentuna-Össeby OL40:19+2:106:54
5Johan EdenhamnLänna IF41:55+3:467:10
6Tuve MöllerOK Linné42:37+4:287:17
7John LarssonRånäs OK44:23+6:147:35
8Anton KällströmSala OK44:56+6:477:41
9Fredrik HamreforsVästerås SOK46:42+8:337:59
10Waldemar AnderssonOK Roslagen46:54+8:458:01
11Rasmus MöllerArboga OK47:18+9:098:05
12Henrik HamreforsVästerås SOK50:50+12:418:42
13Alfred LönnVästerås SOK51:38+13:298:50
14Oliver AngelsiööOK Linné55:55+17:469:34
15Gustav NyholmOK Linné56:17+18:089:38
16Håkan RambergHallstahammars OK59:00+20:5110:06
17Emil GrehnOK Rodhen1:08:57+30:4811:48
18Dan ÖsterlundVästerås SOK1:19:58+41:4913:41
19Daniel RönnqvistOK Linné1:23:44+45:3514:20
20Oskar AnderssonOK Linné1:36:58+58:4916:36
21Axel StridKFUM Örebro OK1:52:02+1:13:5319:11

D14

3 520 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie OhlssonÄrla IF33:349:32
2Iris van LoenhoutOK Hedströmmen37:25+3:5110:37
3Emma JohnssonOK Tor39:04+5:3011:05
4Olivia FröbergOK Roxen39:15+5:4111:09
5Julia WannerAvesta OK40:10+6:3611:24
6Alva RyttherVästerbergslagens OL42:50+9:1612:10
7Heidi ForsOK Grip42:55+9:2112:11
8Katja DalénSala OK46:25+12:5113:11
9Shanti SöderströmSala OK49:53+16:1914:10
10Paula BlockhammarOK Hedströmmen50:39+17:0514:23
11Agnes KällströmSala OK51:06+17:3214:31
12Andrea LamprechtKöping-Kolsva OK55:26+21:5215:44
Stina JohnssonOK Torej start
Sara JunevikLeksands OKej start

H14

3 520 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus Olofsson-BierfeldtÄrla IF26:337:32
2Ludvig HolmqvistOK Tor28:09+1:367:59
3Oskar NymanOK Tyr29:13+2:408:18
4Andreas NäslundVästerås SOK32:18+5:459:10
5Sixten TörnqvistVästerås SOK33:36+7:039:32
6Axel AnderssonNorbergs OK40:20+13:4711:27
7Oscar ThornellSurahammars SOK48:18+21:4513:43
Markus ÖsterlundVästerås SOKej godkänd

D12

2 810 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK21:437:43
2Cornelia IvarssonOK Hammaren24:22+2:398:40
3Malin Olofsson-BierfeldtÄrla IF24:46+3:038:48
4Ida LarssonVästerås SOK29:44+8:0110:34
5Ingrid OlssonOK Tor34:01+12:1812:06
6Agnes OlssonOK Tor34:07+12:2412:08
7Wilma ThornellSurahammars SOK35:38+13:5512:40
8Sanna SanderOK Milan38:29+16:4613:41
9Jonna SandbergKöping-Kolsva OK39:15+17:3213:58
10Ida HallinSurahammars SOK43:00+21:1715:18
11Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL44:27+22:4415:49
12Nora HändigOK Hedströmmen46:58+25:1516:42
13Rebecka HaslerSurahammars SOK48:36+26:5317:17
14Sigrid FröbergOK Roxen1:00:17+38:3421:27
15My Blixt IsakssonAvesta OK1:06:57+45:1423:49
Josefine JohnssonOK Torej start

H12

2 810 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik PetrisiVästerbergslagens OL20:047:08
2Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK22:15+2:117:55
3Fredrik JunevikLeksands OK26:13+6:099:19
4Emil AhlströmVästerås SOK26:56+6:529:35
5Joel Aristondo MagnussonOK Tor27:13+7:099:41
6Theodor MeijerVästerås SOK30:05+10:0110:42
7Mathias OhlssonÄrla IF33:22+13:1811:52
8Martin SandqvistVästerås SOK34:47+14:4312:22
9Ludvig BylundFagersta OK38:42+18:3813:46
10Tobias LindqvistVästerås SOK39:30+19:2614:03
Johan EkbergSkattkärrs IFej start
Henry SvensVästerbergslagens OLej start

D12 Kort

2 650 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia ResmalmEskilstuna OL27:2410:20
2Frida AnderssonNorbergs OK30:12+2:4811:23
Klara SöderlundAvesta OKej start

D10

2 650 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja AhlströmVästerås SOK21:067:57
2Saga MattssonDalaportens OL26:10+5:049:52
3Lina HolmqvistOK Tor26:22+5:169:56
4Liv NorbergAvesta OK26:54+5:4810:09
5Selma IvarssonOK Hammaren28:13+7:0710:38
6Emma Kuja-HalkolaOK Hedströmmen29:45+8:3911:13
7Tilde Blixt IsakssonAvesta OK33:47+12:4112:44
8Kornelia RådbergKöping-Kolsva OK43:01+21:5516:13
9Alicia BergkvistVästerbergslagens OL1:05:14+44:0824:36

H10

2 650 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil LarssonOK Tisaren17:416:40
2Lucas WannerAvesta OK23:10+5:298:44
3Noel HelmerssonOK Tisaren23:18+5:378:47
4Dennis BjurstedtSurahammars SOK28:36+10:5510:47
5Josiah BergrothVästerås SOK30:32+12:5111:31
6Karl ForsgrenVästerbergslagens OL30:45+13:0411:36
7Samuel ResmalmEskilstuna OL34:01+16:2012:50
8Carl SandqvistVästerås SOK35:25+17:4413:21
9Axel EkbergSkattkärrs IF38:11+20:3014:24
10Edvin BerggrenFagersta OK41:13+23:3215:33
11Samuel LindqvistVästerås SOK1:19:32+1:01:5130:00

H35

7 920 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik HellgrenNorbergs OK1:35:5412:06
2Per WesterlundSkogsluffarnas OK2:25:33+49:3918:22

D40

5 940 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia JohnssonOK Tor58:529:54
2Maria BylundFagersta OK59:15+0:239:58
3Malena AhlströmVästerås SOK1:07:22+8:3011:20
4Marie BerggrenFagersta OK1:21:50+22:5813:46

H40

7 480 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dan LarssonOK Tisaren56:067:30
2Lars-Erik HaslerSurahammars SOK56:25+0:197:32
3Magnus ThornellSurahammars SOK57:55+1:497:44
4Magnus ÖhlingOK Tor1:00:16+4:108:03
5Henrik OrtmanVästerås SOK1:06:50+10:448:56 Ladda ner rutt i gpx-format
6Rickard JonforsenHallstahammars OK1:10:44+14:389:27
7Stefan ErikssonOK Hällen1:12:11+16:059:39
8Urban SärnbrinkOK Tisaren1:14:20+18:149:56
9Anders EdquistVästerås SOK1:16:20+20:1410:12
10Pär-Magnus BjurekTibro OK1:16:35+20:2910:14
11Niklas SöderlundAvesta OK1:26:40+30:3411:35
12Marcus JohnssonAvesta OK1:26:43+30:3711:35
13Anders GalinSurahammars SOK1:35:51+39:4512:48
14Tomas LindqvistVästerås SOK2:02:15+1:06:0916:20
Henrik HolmbergKöping-Kolsva OKej start
Jörgen JohnssonOK Torej start

D45

5 320 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger GunnarssonVästerås SOK46:528:48
2Maria OlssonHJS-Vansbro OK49:12+2:209:14
3Lena PetrisiVästerbergslagens OL53:18+6:2610:01
4Maria JunevikLeksands OK53:33+6:4110:03
5Lotta JungåkerKorsnäs IF OK54:22+7:3010:13
6Karin NymanOK Tyr57:42+10:5010:50
7Annika OhlssonÄrla IF1:03:14+16:2211:53
8Karin Swärd LindbergVandrarringen1:04:53+18:0112:11
9Anna LundhSurahammars SOK1:05:12+18:2012:15
10Carina RegbornHagaby GOIF1:05:31+18:3912:18
11Helena HolmbergKöping-Kolsva OK1:09:37+22:4513:05
12Ylva EkbergSkattkärrs IF1:10:23+23:3113:13
13Kristina ForsOK Grip1:11:11+24:1913:22
14Elisabet ElmertoftNorbergs OK1:18:21+31:2914:43

H45

7 050 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär StålVästerbergslagens OL48:426:54
2Ola JernströmAvesta OK51:53+3:117:21
3Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL54:19+5:377:42
4Henrik JohnssonOK Tor54:43+6:017:45
5Anders BrinkmanVandrarringen57:53+9:118:12
6Pär NymanOK Tyr1:00:16+11:348:32
7Håkan OlofssonÄrla IF1:01:49+13:078:46
8Örjan SäkerHagaby GOIF1:02:19+13:378:50
9Joakim AhlströmVästerås SOK1:02:50+14:088:54
10Peter JunevikLeksands OK1:04:17+15:359:07
11Urban RisbergEskilstuna OL1:04:57+16:159:12
12Tomas JonssonVandrarringen1:05:07+16:259:14
13Gustaf SameliusVisborgs OK1:10:37+21:5510:00
14Tore NallgårdVästerås SOK1:14:29+25:4710:33
15Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL1:18:48+30:0611:10
Peter ForsOK Gripej godkänd
Thomas IvarssonOK Hammarenej godkänd
Jörgen DalénSala OKej start

D50

4 720 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK40:268:33
2Mona BierfeldtÄrla IF42:55+2:299:05
3Birgitta OlssonTäby OK43:53+3:279:17
4Carina SandbergSäterbygdens OK44:08+3:429:21
5Lisbet LidmanHJS-Vansbro OK45:38+5:129:40
6Ingrid KensbyOK Tyr45:59+5:339:44
7Annika BrodinLindebygdens OK46:51+6:259:55
8Dorothe SpillmannIF Thor47:02+6:369:57
9Sussie BjörkmanDalaportens OL49:11+8:4510:25
10Annika DavidssonVästerås SOK51:37+11:1110:56
11Annika LarssonArboga OK52:30+12:0411:07
12Helena PepaHagaby GOIF55:48+15:2211:49
13Anna Weckner WestlundOK Tyr57:27+17:0112:10
14Sofie NylanderOK Kåre57:30+17:0412:10
15Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK1:03:43+23:1713:29
16Karin ProforsKöping-Kolsva OK1:07:33+27:0714:18
17Lena GustafssonMalungs OK Skogsmårdarna1:16:59+36:3316:18
Ragnhild SvensVästerbergslagens OLej start
Annika LeanderssonOK Tyrej start

H50

6 520 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf MagnussonLeksands OK47:097:13
2Sten LeanderssonOK Tyr48:04+0:557:22
3Mikael BacklundDalaportens OL53:29+6:208:12
4Per BjurströmOK Tisaren54:00+6:518:16
5Stefan BjurstedtSurahammars SOK55:38+8:298:31
6Per SundströmVästerås SOK56:27+9:188:39
7Per SandbergSäterbygdens OK58:25+11:168:57
8Jan-Olov BergmanVästerås SOK58:36+11:278:59
9Nils AronssonOK Tisaren58:39+11:308:59
10Tony MånssonHagaby GOIF1:00:41+13:329:18
11Björn LindgrenKFUM Örebro OK1:01:39+14:309:27
12Ulf HamreforsVästerås SOK1:02:14+15:059:32
13Mikael DavidssonVästerås SOK1:02:59+15:509:39
14Jan-Åke IsraelssonOK Milan1:04:43+17:349:55
15Torbjörn SöderlundLeksands OK1:05:43+18:3410:04
16Stefan TörnqvistVästerås SOK1:08:13+21:0410:27
17Björn AlpbergAlmby IK1:08:39+21:3010:31
18David SöderströmSala OK1:09:44+22:3510:41
19Tomas VidfeltLindebygdens OK1:10:31+23:2210:48
20Henrik HallorLindebygdens OK1:11:35+24:2610:58
21Leif SandahlOK Tyr1:12:29+25:2011:07
22Mats KensbyOK Tyr1:12:33+25:2411:07
23Gunnar JonssonHallstahammars OK1:12:56+25:4711:11
24Göran LarsendahlVästerås SOK1:18:05+30:5611:58
25Gunnar SpelkvistHällefors OK1:18:38+31:2912:03
26Hans WestmanVästerås SOK1:21:26+34:1712:29
27Erik BengtssonSala OK1:53:19+1:06:1017:22
Fredrik NilssonKFUM Örebro OKej godkänd
Bengt HaglundLeksands OKej start

D55

4 720 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK45:239:36
2Elisabeth ÖströmOK Tyr48:28+3:0510:16
3Eva OskarssonHagaby GOIF48:29+3:0610:16
4Birgitta GustafssonHagaby GOIF57:48+12:2512:14
5Gudrun PerssonHallstahammars OK1:00:47+15:2412:52
6Marita StadigSK Trim/Virsbo1:14:41+29:1815:49
Bibi SilvemarkDalaportens OLej godkänd
Susanne PerssonÄrla IFej godkänd
Barbro IsakssonOK Tisarenej start

H55

6 210 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars MattssonOK Kåre41:596:45
2Sixten WestlundOK Tyr43:46+1:477:02
3Roger LindLeksands OK45:35+3:367:20
4Lars-Åke AnderssonArboga OK47:34+5:357:39
5Mats LundbergDalaportens OL49:15+7:167:55
6Björn RosendahlÄrla IF50:44+8:458:10
7Mats BirkestålKöping-Kolsva OK51:43+9:448:19
8Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK54:44+12:458:48
9Mats CarlsvärdAlmby IK56:31+14:329:06
10Tomas AnderssonOK Tor57:04+15:059:11
11Håkan TrollvadSurahammars SOK57:59+16:009:20
12Anders SilvemarkDalaportens OL58:36+16:379:26
13Jan GustafssonHagaby GOIF59:35+17:369:35
14Svante LindgrenKorsnäs IF OK1:00:06+18:079:40
15Roland NotstamArboga OK1:01:01+19:029:49
16Håkan GustafsonEskilstuna OL1:02:48+20:4910:06
17Ola HedinOK Hammaren1:04:05+22:0610:19
18Lars KarlssonAlmby IK1:05:12+23:1310:29
19Esko StadigSK Trim/Virsbo1:05:48+23:4910:35
20Mats LandqvistKöping-Kolsva OK1:08:21+26:2211:00
21Henry VestergårdAlmby IK1:15:43+33:4412:11
22Kjell GustafssonOK Järnbärarna1:18:36+36:3712:39
23Håkan SvenssonAlmby IK1:30:08+48:0914:30
Torbjörn OttossonStora Tuna OKej start
Tryggve OttossonVästerbergslagens OLej start

D60

4 060 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL38:049:22
2Lena JansonArboga OK39:43+1:399:46
3Ann-Britt GöranssonAlmby IK41:18+3:1410:10
4Marianne LissEskilstuna OL42:52+4:4810:33
5Anna-Karin JohanssonVandrarringen43:33+5:2910:43
6Mona ForsbergHagaby GOIF46:11+8:0711:22
7Mona HullAlmby IK54:46+16:4213:29
8Britt GunnarssonKristinehamns OK54:50+16:4613:30
9Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL56:30+18:2613:54
10Gun MillingerVästerås SOK59:19+21:1514:36
11Kerstin LissEskilstuna OL1:07:01+28:5716:30
12Annika NorströmHallstahammars OK1:07:50+29:4616:42
Marianne EinarssonFagersta OKej godkänd

H60

5 870 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov ÖströmOK Tyr46:107:51
2Olof OlofssonHagaby GOIF46:44+0:347:57
3Hans AnderssonVästerbergslagens OL47:01+0:518:00
4Anders Stefan VestlundOK Kåre51:53+5:438:50
5Göran LarssonSala OK55:47+9:379:30
6Hans Göran PetterssonKFUM Örebro OK57:27+11:179:47
7Jan-Eric HellgrenNorbergs OK58:14+12:049:55
8Per-Erik FogelOK Kåre58:48+12:3810:01
9Gunnar MunkteliusSurahammars SOK58:51+12:4110:01
10Stefan GunnarssonKristinehamns OK59:32+13:2210:08
11Leo JohanssonVandrarringen59:36+13:2610:09
12Mats HastadFellingsbro GOIF1:00:10+14:0010:14
13Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK1:01:16+15:0610:26
14Sven Erik SundinSelånger SOK1:01:17+15:0710:26
15Bengt JohanssonOK Skogshjortarna1:01:18+15:0810:26
16Per-Åke HullAlmby IK1:01:57+15:4710:33
17Stefan ÖbergOK Milan1:02:54+16:4410:42
18Sten-Åke HolmbergSala OK1:04:35+18:2511:00
19Hans-Erik SkalbergVästerås SOK1:06:22+20:1211:18
20Karl-Göran WahlströmAlmby IK1:06:42+20:3211:21
21Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:07:17+21:0711:27
22Peder WickströmArboga OK1:07:27+21:1711:29
23Anders ValdemarssonKöping-Kolsva OK1:19:14+33:0413:29
24Anders GunnarssonSurahammars SOK1:19:51+33:4113:36
25Bengt HanssonSäterbygdens OK1:21:05+34:5513:48

D65

4 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK42:4510:31
2Inga JohanssonNyköpings OK43:48+1:0310:47
3Eva HalvarsonOK Kåre52:21+9:3612:53
4Lena HedmanHallstahammars OK53:38+10:5313:12
5Siv FrodinKöping-Kolsva OK55:16+12:3113:36
6Margareta LöfqvistVästerås SOK1:01:19+18:3415:06
7Elisabeth ErikssonKFUM Örebro OK1:04:13+21:2815:49
Meit KruskopfKorsnäs IF OKej godkänd

H65

5 320 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK46:538:48
2Hans KäckDalaportens OL47:49+0:568:59
3Stig LandstorpOK Tor51:17+4:249:38
4Kurt Håkan AnderssonOK Tor51:45+4:529:43
5Ingemar ZiljatOK Djerf52:28+5:359:51
6Göran ForsbergHagaby GOIF54:22+7:2910:13
7Olle GranathSurahammars SOK55:04+8:1110:21
8Christer NälemarkOK Djerf1:06:50+19:5712:33
9Lennart LindgrenOK Järnbärarna1:09:21+22:2813:02
10Håkan SöderkvistArboga OK1:09:58+23:0513:09
11Torbjörn HellquistTullinge SK1:10:15+23:2213:12
12Kjell FrodinKöping-Kolsva OK1:14:37+27:4414:01
13Anders MillingerVästerås SOK1:16:17+29:2414:20
14Kennet LöfqvistVästerås SOK1:58:29+1:11:3622:16
Jan LundOK Kåreej start

D70

3 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita JohanssonOK Tor31:3510:11
2Ing-Marie MozeliusStora Tuna OK34:48+3:1311:13
3Eva KjellmanVandrarringen36:34+4:5911:47
4Britt-Marie EklöfOK Milan39:20+7:4512:41
5Siv StamSäterbygdens OK43:02+11:2713:52
6Sonja HanssonGOIF Tjalve43:50+12:1514:08
7Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo46:36+15:0115:01
8Inger LundSala OK50:43+19:0816:21
9Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK56:11+24:3618:07
10Irma BjärudVästerbergslagens OL1:16:29+44:5424:40

H70

4 720 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK45:329:38
2Folke BjörkmanDalaportens OL50:48+5:1610:45
3Jörgen BergströmNorbergs OK51:59+6:2711:00
3Jan JohanssonIFK Hedemora OK51:59+6:2711:00
5Lars-B LarssonOK Tyr53:36+8:0411:21
6Olle JohanssonIFK Hedemora OK54:08+8:3611:28
7Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL56:40+11:0812:00
7Stig IsraelssonOK Tylöskog56:40+11:0812:00
9Tryggve OttossonKorsnäs IF OK58:29+12:5712:23
10Arne KarlssonOK Tor1:00:49+15:1712:53
11Lars Johansson IOK Tor1:00:58+15:2612:55
12Lars-Erik RaskVästerås SOK1:01:31+15:5913:01
13Rolf BjärudVästerbergslagens OL1:04:24+18:5213:38
14Jan ÅhsNorbergs OK1:15:32+30:0016:00
15Hans KruskopfKorsnäs IF OK1:17:13+31:4116:21
16Leif SundNorbergs OK1:57:17+1:11:4524:50
Jan RehdinKöping-Kolsva OKej start

D75

2 890 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Asta SjöbergLindebygdens OK33:3211:36
2Siv HasselgrundBjursås OK36:58+3:2612:47
3Göta KåbergKöping-Kolsva OK53:11+19:3918:24
4Maud BengtssonSala OK1:03:40+30:0822:01
Harriet KarlssonOK Gripej godkänd

H75

4 060 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK35:368:46
2Svante NyströmVästerbergslagens OL40:13+4:379:54
3Ove JohanssonOK Järnbärarna42:43+7:0710:31
4Mats ErikssonSala OK43:05+7:2910:36
5Kjell MjöbergHallstahammars OK43:39+8:0310:45
6Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK45:12+9:3611:07
7Bo KarlssonKöping-Kolsva OK45:19+9:4311:09
8Hjalmar NordquistOK Järnbärarna45:43+10:0711:15
9Lars KjellmanVandrarringen46:28+10:5211:26
10Bo KällströmOK Milan46:55+11:1911:33
11Bo NorenvikOK Tor51:41+16:0512:43
12Arvo HyvönenSkattkärrs IF53:56+18:2013:17
13Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL54:14+18:3813:21
14Lennart KarlssonOK Grip54:57+19:2113:32
15Rolf WestbergSK Trim/Virsbo57:09+21:3314:04
16Kurt ZanderVästerås SOK57:50+22:1414:14
17Lars AhlströmVästerås SOK58:55+23:1914:30

H85

2 890 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil NormanIFK Hedemora OK44:5815:33
2Tage ErikssonHallstahammars OK51:05+6:0717:40
3Nils Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK52:48+7:5018:16

Inskolning

2 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Robin BergrothVästerås SOKfullföljt
Ellen ForsgrenVästerbergslagens OLfullföljt
Gabriella HaslerSurahammars SOKfullföljt
Edwin SäkerHagaby GOIFej godkänd

U1

2 780 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan Carlsson HaglundIFK Hedemora OK24:428:53
2Jakob SandbergKöping-Kolsva OK29:41+4:5910:40
3Linus HallinSurahammars SOK32:01+7:1911:31
4Elias KällmanNorbergs OK40:21+15:3914:30
5Castor RådbergKöping-Kolsva OK45:51+21:0916:29
6Melker ThornellSurahammars SOK54:06+29:2419:27

U2

2 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Max UllbergIFK Moras OK25:379:40
2Arvid JonforsenHallstahammars OK25:45+0:089:43
3Ludvig HaslerSurahammars SOK27:56+2:1910:32
4Mira-Li ErikssonAvesta OK29:58+4:2111:18
5Andre ÖstmanVästerbergslagens OL30:51+5:1411:38
6Pauline Carlsson HaglundIFK Hedemora OK34:27+8:5013:00
7Linnea JunevikLeksands OK43:21+17:4416:21

Öppen motion 1

2 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Judit KällströmOK Milan40:0115:06
2Jacob MagnussonStora Tuna OK41:23+1:2215:36
3Fredrik EricsonFagersta OK42:33+2:3216:03
4Berit HildénOK Skogshjortarna1:06:19+26:1825:01

Öppen motion 3

2 810 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tanja-Birgit SöderströmSala OK42:2215:04
2Pernilla MeijerVästerås SOK47:11+4:4916:47
3Carola CederthKöping-Kolsva OK54:55+12:3319:32
4Pablo Aristondo MagnussonOK Tor58:46+16:2420:54
5Katarina ÅbergKlubblös59:11+16:4921:03
6Hanna ErikssonNorbergs OK1:08:31+26:0924:22
7Jan-Erik KraftHallstahammars OK1:11:12+28:5025:20
8Lotta LarssonSmedjebackens OK1:17:44+35:2227:39
9Karin SandqvistVästerås SOK2:01:14+1:18:5243:08

Öppen motion 4

4 710 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin SundbergOK Kåre1:03:2213:27
2Carina GrillSala OK1:53:38+50:1624:07
Cecilia BjurströmOK Tisarenej godkänd

Öppen motion 5

3 520 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas LarssonArboga OK33:399:33
2Henrik HallinSurahammars SOK35:04+1:259:57
3Per PetterssonOK Djerf38:17+4:3810:52
4Elisabeth AssarssonAvesta OK39:32+5:5311:13
5Ulrika SanderOK Milan40:04+6:2511:22
6Patrik GustafssonSmedjebackens OK40:14+6:3511:25
7Anders HolmqvistOK Tor41:17+7:3811:43
8Malin WannerAvesta OK45:17+11:3812:51
9Birgitta MattssonOK Kåre46:09+12:3013:06
10Gunilla SandströmAlmby IK49:56+16:1714:11
11Jörgen HolmströmOK Milan50:49+17:1014:26
12Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK51:37+17:5814:39
13Inga HolmströmOK Milan51:51+18:1214:43
14Per StafströmKöping-Kolsva OK52:06+18:2714:48
15Juhani LehtolaKlubblös53:26+19:4715:10
16Lena RambergHallstahammars OK53:38+19:5915:14
17Elisabeth StödemanSurahammars SOK53:53+20:1415:18
18Åsa PetterssonSäterbygdens OK54:43+21:0415:32
19Lill NallgårdVästerås SOK59:01+25:2216:45
20Agneta FogebyJärfälla OK1:00:08+26:2917:05
21Helena DalénSala OK1:04:36+30:5718:21
22Lena CarlssonVästerås SOK1:08:42+35:0319:31
23Lena LindgrenOK Järnbärarna1:12:55+39:1620:42
24Eva LindOK Tor1:14:48+41:0921:15
25Christina Pripp IvarssonOK Hammaren1:15:32+41:5321:27
26Ingela BengtssonSala OK1:24:34+50:5524:01
27Amanda LundhSurahammars SOK1:27:45+54:0624:55
28Karin LindqvistVästerås SOK1:33:40+1:00:0126:36

Öppen motion 6

5 840 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias GustafssonIF Start1:03:5010:55
2Peter KraftSala OK1:06:27+2:3711:22
3Kjell HolmDalaportens OL1:11:09+7:1912:10
Christer NordlingSurahammars SOKej godkänd
Emilia DanielssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Peter BergkvistVästerbergslagens OLej godkänd
Nils SandqvistVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 7

3 100 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas SanderOK Milan25:228:10
2Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK27:10+1:488:45
3Linda StinessenDalaportens OL29:30+4:089:30
4Catarina LarssonVästerås SOK32:52+7:3010:36
5Karin ÅkermanVästerås SOK33:29+8:0710:48
6Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL34:33+9:1111:08
7Linnea PetrisiLudvika OK36:36+11:1411:48
8Frida JonforsenHallstahammars OK37:14+11:5212:00
9Klaus Tröster-CederthKöping-Kolsva OK38:59+13:3712:34
10Mats TuressonOK Hedströmmen40:29+15:0713:03
11Lotta StålVästerbergslagens OL40:35+15:1313:05
12Karin SärnbrinkOK Tisaren40:46+15:2413:09
13Ia GranathSurahammars SOK41:25+16:0313:21
14Karin Lindholm ErikssonVästerbergslagens OL42:36+17:1413:44
15Östen ErikssonAvesta OK42:47+17:2513:48
16Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL44:15+18:5314:16
17Helen MagnussonOK Tor45:05+19:4314:32
18Carlos Aristondo MelgarOK Tor45:10+19:4814:34
19Mats KåbergKöping-Kolsva OK45:24+20:0214:38
20Sven-Arne FranssonAvesta OK47:51+22:2915:26
21Pernilla BengtssonSala OK48:47+23:2515:44
22Petra HelmerssonVandrarringen50:25+25:0316:15
23Anders JohanssonNyköpings OK51:25+26:0316:35
24Ingrid LundströmVästerås SOK53:44+28:2217:20
25Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL54:08+28:4617:27
26Toni AnderssonVästerås SOK55:37+30:1517:56
27Jan FogebyJärfälla OK1:00:12+34:5019:25
28Barbro NilssonAlvesta SOK1:11:52+46:3023:10
29Anna FröbergOK Roxen1:14:02+48:4023:52
Dennis LindrothOK Hedströmmenej godkänd
Sofia HaslerSurahammars SOKej start

Öppen motion 8

4 060 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias KarlssonHagaby GOIF32:197:57
2Emil DöhlMalungs OK Skogsmårdarna35:07+2:488:38
3Klas ThybeckLindebygdens OK36:54+4:359:05
4Katarina OlssonOK Tor38:49+6:309:33
5Oskar NederheimHaninge SOK39:02+6:439:36
6Niclas AhlströmVästerås SOK39:55+7:369:49
7Torsten RambergHallstahammars OK41:31+9:1210:13
8Göran HedbergHagaby GOIF42:04+9:4510:21
9Lars-Olof LundströmVästerås SOK43:08+10:4910:37
10Åke StridAlmby IK43:56+11:3710:49
11Marika LindahlOK Milan44:56+12:3711:04
12Per AnderssonNorbergs OK46:05+13:4611:21
13Magnus DanielsAvesta OK49:28+17:0912:11
14Bengt NilssonAlvesta SOK49:56+17:3712:17
15Carola MånssonHagaby GOIF51:03+18:4412:34
16Teresa StafströmIdrottsföreningen OLGY Uppsala52:42+20:2312:58
17Christer RognellVallentuna-Össeby OL54:54+22:3513:31
18Per AnderssonOK Linné55:57+23:3813:46
19Ulf BolinderVästerås SOK1:01:14+28:5515:04
20Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:05:08+32:4916:02

Öppen motion 9

7 920 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per ErikssonVästerbergslagens OL1:12:169:07
2Hans EgefalkHagaby GOIF1:13:25+1:099:16
3Filip SöderlundOK Milan1:21:58+9:4210:20
4Elisabeth WestmanVästerås SOK1:51:51+39:3514:07

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser