Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårracet, medeldistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårracet, medeldistans
Arrangörsorganisation: OK Orion
Datum: söndag 23 mars 2014

D21

3 880 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina PerssonOK Skogsfalken31:238:05
2Lina SvenssonOK Skogsfalken34:58+3:359:00
3Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad35:53+4:309:14
4Emma BergmanGöteborg-Majorna OK38:02+6:399:48
5Sarah LindströmRonneby OK39:03+7:4010:03
6Elin WallquistVäxjö OK40:18+8:5510:23
7Maja PetterssonOK Kolmården42:52+11:2911:02
8Maria JohanssonTorsås OK46:30+15:0711:59
Jolanta KolosinskaOK Skogsfalkenej godkänd
Martina KarlssonStora Tuna OKej godkänd
Amanda LeoBredaryds SOKej start
Anette GranstedtIK Hakarpspojkarnaej start
Hanna WåhlinOK Skogsfalkenej start

H21

4 730 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HögstrandMarkbygdens OK31:216:37
2Isak BergmanOK Skogsfalken32:02+0:416:46
3Torgny LindströmRonneby OK32:30+1:096:52
4Oskar Stensson-BohmanVäxjö OK33:58+2:377:10
5Gustaf WennerbergOK Pan-Kristianstad35:00+3:397:23
6Ingemar EricssonRonneby OK40:23+9:028:32
7Johan SandlundOK Njudung41:47+10:268:50
8Jon EngkvistRonneby OK42:20+10:598:56
9Michael HertinVästerviks OK43:40+12:199:13
10Olof NilssonVäxjö OK44:38+13:179:26
11Erik BengtssonOK Skogsfalken45:27+14:069:36
12Fredrik BerndtssonSkåneslättens OL46:01+14:409:43
13Björn HellrupHelsingborgs SOK46:33+15:129:50
14Oskar PetterssonOK Njudung47:00+15:399:56
15Björn AnderssonOK Dacke48:00+16:3910:08
16Jakob JakobssonNybro OK50:41+19:2010:42
17Fredrik JohanssonBredaryds SOK50:52+19:3110:45
18Thom BarbusOK Dacke51:42+20:2110:55
19Isak PrellnerSkåneslättens OL54:17+22:5611:28
20Robin LarssonFK Göingarna56:10+24:4911:52
21Roine SchölinLaholms IF OK57:48+26:2712:13
22Magnus FranssonSOK Aneby1:02:47+31:2613:16
23Markus AlmgrenOK Dacke1:04:14+32:5313:34
24Henrik PetterssonVästerviks OK1:04:44+33:2313:41
25Sebastian WahlströmSnättringe SK1:20:53+49:3217:06
26Jonas PrellnerSkåneslättens OL1:20:57+49:3617:06
27Leo Karlsson ForbergOK Vilse 871:37:43+1:06:2220:39
Martin SöderbergOK Skogsfalkenutgått
Mattias KarlssonVäxjö OKej start
Edvin SmedbergOK Skogsfalkenej start
Albin AnderssonFalkenbergs OKej start
Mikael PihlLunds OKej start
Oscar OlssonOK Skogsfalkenej start

D20

3 610 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa JohanssonVästerviks OK1:04:2317:50
Josephine RegnellVäxjö OKej start

H20

3 880 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas HenryssonOK Dacke40:3710:28
2Mattis ErnstssonFK Göingarna55:01+14:2414:10
3Carl TorstenssonEmmaboda Verda OK59:20+18:4315:17

D18

3 360 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa PetterssonOK Dacke31:379:24
2Amanda JohanssonOK Dacke34:40+3:0310:19
3Louise LundgrenVäxjö OK35:06+3:2910:26
4Patricia EdgarssonOK Skogsfalken37:31+5:5411:09
5Carolina NealisLänna IF48:18+16:4114:22
6Petra OlejnikSOK Viljan48:21+16:4414:23
7Klara AndrénOK Skogsfalken49:01+17:2414:35
8Elin LundqvistNybro OK49:23+17:4614:41
9Julia HedOK Skogsfalken51:22+19:4515:17
10Linnea GustafssonOK Gynge56:41+25:0416:52
11Linnea NordbergBergnäsets AIK1:04:47+33:1019:16
12Sara FreylandSOK Aneby1:15:08+43:3122:21
Hedwig Almqvist HaasNybro OKej start
Pim HedbergOK Skogsfalkenej start

H18

3 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola AnderssonStigmännen Karlshamns OK31:398:23
2Emil SjööVästerviks OK40:02+8:2310:37
3Hampus LarssonFK Göingarna40:54+9:1510:50
4Johan EklundVäxjö OK42:02+10:2311:08
5Henrik EklundVäxjö OK43:31+11:5211:32
6Arne LindströmTorsås OK1:37:54+1:06:1525:58
David GunnarssonIK Hakarpspojkarnaej start

D16

3 360 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin GranstedtIK Hakarpspojkarna34:3510:17
2Klara AnderssonFK Göingarna36:41+2:0610:55
3Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK38:20+3:4511:24
4Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna42:36+8:0112:40
5Vilma PerssonOK Skogsfalken42:53+8:1812:45
6Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OK44:03+9:2813:06
7Myrra CarlssonOK Orion44:19+9:4413:11
8Tea GustavssonEmmaboda Verda OK46:41+12:0613:53
Ebba EnvallIK Hakarpspojkarnaej start

H16

3 610 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JohannessonRonneby OK26:077:14
2Andreas JonssonOK Dacke27:31+1:247:37
3Oliwer LundbergOK Bävern28:18+2:117:50
4Rasmus LundbergOK Bävern28:46+2:397:58
5Oscar JohanssonOK Dacke29:01+2:548:02
6Benjamin SturekSOK Viljan29:41+3:348:13
7Jason BransomeSkogsluffarnas OK31:32+5:258:44
8Lukas LundgrenVäxjö OK32:32+6:259:00
9Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna33:44+7:379:20
10Fritjof AxelssonFK Göingarna34:08+8:019:27
11Albin HenryssonOK Dacke34:25+8:189:32
12Emil PetterssonOK Dacke36:29+10:2210:06
13Albin ClaessonSävedalens AIK37:59+11:5210:31
14Oscar LangVästerviks OK40:06+13:5911:06
15Isak HertinVästerviks OK41:01+14:5411:21
16Emil BjörnlingerIK Vista41:21+15:1411:27
17Eric LöfkvistOK Njudung43:34+17:2712:04
18Mathias BlomsterRonneby OK50:32+24:2513:59
19Nils Hammaräng GripKalmar OK51:49+25:4214:21
20Axel LindebergVästerviks OK54:34+28:2715:06
21Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna58:22+32:1516:10
Hampus LindmanIK Hakarpspojkarnautgått
Anton OlivestamVimmerby OKej start

H16 Kort

2 750 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Samuel GiselssonRonneby OK52:5319:13
Alexander JosefssonVimmerby OKej start

D14

2 750 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isa EnvallIK Hakarpspojkarna22:438:15
2Kajsa AnderssonOK Orion26:42+3:599:42
3Alicia LundgrenVäxjö OK27:28+4:459:59
4Hanna JohannessonRonneby OK27:37+4:5410:02
5Ella PalmIK Hakarpspojkarna27:43+5:0010:04
6Ellen WahlbomOK Orion28:31+5:4810:22
7Maja ÅkessonIK Hakarpspojkarna29:53+7:1010:52
8Alma Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna29:56+7:1310:53
9Ellen KallerbäckEmmaboda Verda OK30:45+8:0211:10
10Linnea DagsbergOK Orion31:40+8:5711:30
11Lovisa JohanssonOK Dacke31:47+9:0411:33
12Julia RangertIK Hakarpspojkarna32:06+9:2311:40
13Ebba LindmanIK Hakarpspojkarna32:12+9:2911:42
14Lovisa BlomgrenSOK Aneby37:51+15:0813:45
15Ophelia Almqvist-HaasNybro OK38:59+16:1614:10
16Louise LagerkvistRonneby OK39:08+16:2514:13
17Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna45:20+22:3716:29
18Tova EricssonRonneby OK45:54+23:1116:41
19Johanna WilhelmssonOK Dacke56:14+33:3120:26
Carolin GradinAndrarums IFej godkänd
Tilda GunnarssonEmmaboda Verda OKej godkänd
Hilda AxelssonFK Göingarnaej godkänd

H14

2 750 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias TidevallSkogsluffarnas OK22:108:03
2Trevor BransomeSkogsluffarnas OK22:15+0:058:05
3Joar HertinVästerviks OK23:49+1:398:39
4Axel BlomFrölunda OL24:09+1:598:46
5Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb27:07+4:579:51
6Albin TollOK Njudung28:35+6:2510:23
7Linus LundbergOK Bävern29:13+7:0310:37
8Anton Johansson GlivessonRonneby OK29:58+7:4810:53
9Emil ÖhlundIK Hakarpspojkarna30:13+8:0310:59
10Gustav ÅmanOK Vilse 8730:58+8:4811:15
11Algot NajvikFK Göingarna32:45+10:3511:54
12Oscar ModigFK Göingarna33:14+11:0412:05
13Simon GiselssonRonneby OK34:30+12:2012:32
14Aron ThorénRonneby OK36:02+13:5213:06
15Måns PerssonAndrarums IF36:06+13:5613:07
16Leo PruthIK Hakarpspojkarna36:13+14:0313:10
17Simon SvahnEksjö SOK36:21+14:1113:13
18Simon FreylandSOK Aneby36:49+14:3913:23
19Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarna38:42+16:3214:04
20Elias TorstenssonEmmaboda Verda OK40:43+18:3314:48
21Fabian AnderssonAndrarums IF41:35+19:2515:07
22Oscar EhrnbornAndrarums IF43:47+21:3715:55
23Hampus FyhrSOK Aneby44:15+22:0516:05
24Max KärvhagOK Skogsfalken47:56+25:4617:25
25Oskar SvahnEksjö SOK52:19+30:0919:01
26Samuel KullbergOK Skogsfalken1:08:48+46:3825:01
27Jonathan LjungbergOK Skogsfalken1:11:49+49:3926:06
Fabian KellerssonAndrarums IFej godkänd
Samuel HåkanssonRonneby OKej godkänd
Hugo AlmqvistIK Hakarpspojkarnaej start
Edvin SchillerOK Njudungej start
Povel HedbergLunds OKej start
Allan HedbergLunds OKej start
David NeroNässjö OKej start

D14 Kort

2 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilma StrömgrenSOK Aneby36:0514:19

D12

2 520 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara AnderssonOK Orion18:157:14
2Ida EskilssonIK Hakarpspojkarna19:43+1:287:49
3Elin EmilssonOK Skogsfalken20:17+2:028:02
4Hilda Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna20:19+2:048:03
5Linn KarlssonOK Vilse 8720:21+2:068:04
6Linda JonssonOK Orion22:17+4:028:50
7Amanda KarmetunOK Njudung22:26+4:118:54
8Tilda PalmIK Hakarpspojkarna22:33+4:188:56
9Nike PruthIK Hakarpspojkarna24:16+6:019:37
10Evelina Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna24:17+6:029:38
11Eira HertinVästerviks OK24:39+6:249:46
12Ebba RosanderSOK Aneby25:19+7:0410:02
13Tova DanielssonOK Skogsfalken28:08+9:5311:09
14Ella BrattOK Orion29:17+11:0211:37
15Vilmalee Suwan KuuselaOK Vilse 8729:30+11:1511:42
16Nellie NilssonOK Orion31:04+12:4912:19
17Elin JennerstrandOK Njudung31:32+13:1712:30
18Ella SöderbergOK Skogsfalken33:14+14:5913:11
19Filippa SöderbergKalmar OK35:16+17:0113:59
20Amanda SvenssonOK Orion35:31+17:1614:05
21Clara EhrnbornAndrarums IF39:56+21:4115:50
22Alice StrömgrenSOK Aneby41:04+22:4916:17
23Elvira LjungbergOK Skogsfalken41:12+22:5716:20
24Annie GleisnerKalmar OK42:10+23:5516:43
25Evelina JonasonSOK Aneby43:10+24:5517:07
Kajsa HeydenLunds OKej start

H12

2 520 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid KronmarFK Vittus20:448:13
2Albin LiljaRonneby OK21:32+0:488:32
3Melker AnderssonFK Göingarna22:43+1:599:00
4Victor ModigFK Göingarna27:13+6:2910:48
5Herman AlbinssonOK Skogsfalken28:22+7:3811:15
6Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna28:59+8:1511:30
7Max PerssonOK Skogsfalken29:18+8:3411:37
8Karl PetersénOK Njudung30:51+10:0712:14
9Arvid BlomsterRonneby OK32:53+12:0913:02
10Fabian AnderssonRonneby OK33:42+12:5813:22
11Leo JohanssonOK Orion34:56+14:1213:51
12Mattias ÖhlundIK Hakarpspojkarna35:23+14:3914:02
13Brian AhlmAndrarums IF36:25+15:4114:27
14Oscar HultgrenOK Njudung37:16+16:3214:47
15Filip JennerstrandOK Njudung41:36+20:5216:30
16Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb42:08+21:2416:43
17Hugo EricssonVäxjö OK42:25+21:4116:49
18Gabriel HåkanssonRonneby OK48:09+27:2519:06
19Hugo LarssonOK Dacke48:31+27:4719:15
20Stellan GradinAndrarums IF50:19+29:3519:58
Sebastian KullbergOK Skogsfalkenej godkänd
Olle KallerbäckEmmaboda Verda OKej start
Anton TörnqvistFK Vittusej start
Loke HedbergLunds OKej start
Emil ViktorssonOK Skogsfalkenej start

D10

1 530 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda RosanderSOK Aneby9:226:07
2Vilma EngströmOK Orion11:43+2:217:39
3Maja BäcklundRonneby OK12:12+2:507:58
4Lisa SwartzOK Orion12:23+3:018:05
5Ina ÅmanOK Vilse 8712:37+3:158:14
5Emma EmilssonOK Skogsfalken12:37+3:158:14
7Emma ZettervallOK Dacke13:47+4:259:00
8Mikaela JohanssonVästerviks OK14:54+5:329:44
9Ellen AnderssonFK Göingarna35:03+25:4122:54
Felicia FyhrSOK Anebyej godkänd
Stella RangertIK Hakarpspojkarnaej start
Emmy GranstedtIK Hakarpspojkarnaej start

H10

1 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus WernströmRonneby OK8:435:41
2Alexander GustavssonOK Njudung9:11+0:286:00
3Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna10:08+1:256:37
4Gustav AnderssonFK Göingarna10:56+2:137:08
5Kalle ÖhlundIK Hakarpspojkarna11:58+3:157:49
6Nils SwartzOK Orion13:38+4:558:54
7Axel BrattOK Orion13:56+5:139:06
8Hugo DanielssonOK Skogsfalken14:26+5:439:26
9Ludwig AnderssonAndrarums IF15:10+6:279:54
9Hjalmar AxelssonFK Göingarna15:10+6:279:54
11Max BlomkvistFK Vittus24:34+15:5116:03

D35

3 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria MickelåkerAndrarums IF48:5013:31
2Karin LindqvistFK Finn49:10+0:2013:37
3Linda LarssonOK Dacke55:18+6:2815:19

H35

4 430 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof IngemarssonFK Vittus40:519:13
2Ulrik KarlssonMotala AIF OL42:55+2:049:41
3Jimmy OlssonOK Pan-Kristianstad48:39+7:4810:58
4Jonas FalkmyrLessebo OK49:11+8:2011:06
5Gustav BäcklundRonneby OK1:04:30+23:3914:33

D40

3 360 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva ÖhlundIK Hakarpspojkarna30:489:10
2Susanne AnderssonFK Göingarna36:33+5:4510:52
3Louise AxelssonFK Göingarna39:54+9:0611:52
4Maria OssianssonIK Hakarpspojkarna42:48+12:0012:44
5Malin HolmqvistIK Hakarpspojkarna43:48+13:0013:02
6Sara ElfvingRonneby OK51:32+20:4415:20
7Karolina KarlssonNybro OK53:42+22:5415:58
8Maria ModigFK Göingarna55:19+24:3116:27
9Jessica ElmerssonOK Bävern1:07:15+36:2720:00
10Anna BorensvedEmmaboda Verda OK1:16:30+45:4222:46
11Suzanne QvistAndrarums IF1:35:43+1:04:5528:29

H40

4 430 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik ModigFK Göingarna34:087:42
2Magnus LarssonOK Dacke36:17+2:098:11
3Ola SöderbergOK Skogsfalken36:32+2:248:14
4Heide PerssonAndrarums IF38:24+4:168:40
5Joakim KarmetunOK Njudung43:31+9:239:49
6Bengt ÖhlundIK Hakarpspojkarna44:03+9:559:56
7Tobias BorgerKalmar OK44:27+10:1910:02
8Magnus EricssonVäxjö OK46:50+12:4210:34
9Andreas Lindberg PruthIK Hakarpspojkarna50:19+16:1111:21
10Patrik LundqvistNybro OK50:53+16:4511:29
11Anders PetterssonOK Njudung51:36+17:2811:38
12Marcus AlexanderssonKalmar OK53:01+18:5311:58
13Magnus NilssonAndrarums IF56:11+22:0312:40
14Stefan KarlssonRonneby OK1:00:24+26:1613:38
15Jonas K JohanssonOK Skogsfalken1:06:26+32:1814:59
16Daniel AxelssonMålilla OK1:10:28+36:2015:54
17Nicklas KallerbäckEmmaboda Verda OK1:14:11+40:0316:44
18Magnus KronmarFK Vittus1:14:13+40:0516:45
19Jonathan NealisLänna IF1:21:11+47:0318:19
Anders MårtenssonKalmar OKej godkänd

D45

3 070 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina GustafssonOK Gynge34:0211:05
2Josefine AlbinssonOK Skogsfalken35:35+1:3311:35
3Anne JohanssonOK Dacke37:36+3:3412:14
4Anna Nero NordmarkNässjö OK38:46+4:4412:37
5Eva PetterssonOK Dacke39:22+5:2012:49
6Anne LindellKalmar OK42:45+8:4313:55
7Annika EricssonVäxjö OK46:14+12:1215:03
8Sonja HaasNybro OK50:20+16:1816:23
9Karin FreylandSOK Aneby51:56+17:5416:54
10Karin TidevallSkogsluffarnas OK55:59+21:5718:14
11Jeanette WigertssonTorsås OK1:02:10+28:0820:14
12Ingela ThoressonAndrarums IF1:04:27+30:2520:59
13Cecilia LingerudOK Skogsfalken1:05:39+31:3721:23
14Lotta BerndtssonSkåneslättens OL1:06:49+32:4721:45
15Anna HertinVästerviks OK1:25:36+51:3427:52
16Helen LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb1:25:57+51:5527:59
17Linda ThorénRonneby OK1:40:43+1:06:4132:48
Helena AnderssonSOK Anebyutgått
Lena RegnellVäxjö OKej start

H45

3 880 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JohannessonRonneby OK28:457:24
2Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna29:11+0:267:31
3Patrik RosénVäxjö OK29:13+0:287:31
4Matti EnvallIK Hakarpspojkarna30:09+1:247:46
5Fridolf EskilssonIK Hakarpspojkarna30:13+1:287:47
6Magnus LarssonFK Göingarna30:57+2:127:58
7Ingvar ÅkessonIK Hakarpspojkarna31:04+2:198:00
8Andreas RangertIK Hakarpspojkarna31:33+2:488:07
9Mats GranstedtIK Hakarpspojkarna32:44+3:598:26
10Jonas PerssonTorsås OK33:36+4:518:39
11Lars SvenssonIK Hakarpspojkarna34:41+5:568:56
12Richard BlomFrölunda OL35:18+6:339:05
13Håkan AxelssonFK Göingarna35:30+6:459:08
14Håkan JohanssonIK Hakarpspojkarna35:54+7:099:15
15Thomas NajvikFK Göingarna39:42+10:5710:13
16Håkan FranssonRonneby OK40:26+11:4110:25
17Dennis TollOK Njudung41:17+12:3210:38
18Per-Göran BernMålilla OK45:16+16:3111:40
19Per FranssonOK Njudung47:47+19:0212:18
20Jan-Ove WikingIstrums SK48:35+19:5012:31
21Stefan PeterssonKalmar OK49:22+20:3712:43
22Mikael GustafssonOK Gynge50:12+21:2712:56
23Anders PetterssonOK Dacke50:19+21:3412:58
24Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb1:00:17+31:3215:32
25Pierre DanielssonOK Skogsfalken1:01:12+32:2715:46
26Björn ZettervallOK Dacke1:01:15+32:3015:47
27Ola JönssonOK Vilse 871:09:42+40:5717:57
28Lars ThorenRonneby OK1:14:13+45:2819:07
29Harald PerssonAndrarums IF1:30:30+1:01:4523:19
30Jan GradinAndrarums IF1:32:34+1:03:4923:51

D50

3 070 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina JohanssonKalmar OK40:0413:03
2Kerstin TjernlundOK Vilse 8742:09+2:0513:43
3Wiveka ErnstssonFK Göingarna42:18+2:1413:46
4Christina SternerOK Njudung43:36+3:3214:12
5Eva EklundVäxjö OK56:13+16:0918:18
6Anette ThoressonAndrarums IF1:01:21+21:1719:59
7Ann-Katrin JohanssonVästerviks OK1:48:47+1:08:4335:26
Barbro KärvhagOK Skogsfalkenej godkänd
Kati NémethStigmännen Karlshamns OKutgått
Ingela AnderssonLunds OKej start

H50

3 770 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf JungstrandOK Skogsfalken32:338:38
2Ove LernåKalmar OK34:13+1:409:04
3Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF34:36+2:039:10
4Pär ClaessonSävedalens AIK35:50+3:179:30
5Ulf JohanssonOK Dacke38:00+5:2710:04
6Clas LöfkvistOK Njudung39:17+6:4410:25
7Jan-Åke Stolt KarlssonHagaby GOIF39:38+7:0510:30
8Lars PerssonOK Skogsfalken40:23+7:5010:42
9Mats SöderbergKalmar OK41:12+8:3910:55
10Göran MånssonOK Dacke42:06+9:3311:10
11Thommy BergmanStigmännen Karlshamns OK44:38+12:0511:50
12Bengt-Åke BerndtssonSkåneslättens OL47:27+14:5412:35
13Rolf E JohanssonVästerviks OK51:16+18:4313:35
14Jörgen SvenssonRonneby OK1:11:03+38:3018:50

D55

2 790 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK34:4712:28
2Marianne RosgrenOK Njudung41:55+7:0815:01
3Mona PalmLessebo OK47:10+12:2316:54
4Britt ThörnOK Vilse 8752:49+18:0218:55
5Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:10:29+35:4225:15
Agneta OlivestamVimmerby OKej start

H55

3 610 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tore TjernlundOK Vilse 8734:219:30
2Lars ForsstedtSöders-Tyresö36:24+2:0310:04
3Håkan ForsmanRonneby OK36:40+2:1910:09
4Håkan LindbergOK Vilse 8736:41+2:2010:09
5Roger ThörnOK Vilse 8737:35+3:1410:24
6Inge GötessonOK Dacke40:13+5:5211:08
7Ingmar EkelövSkåneslättens OL43:14+8:5311:58
8Bo SalomonssonKalmar OK44:30+10:0912:19
9Jan WahlströmSnättringe SK45:14+10:5312:31
10Lars EklundVäxjö OK47:34+13:1313:10
11Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK47:43+13:2213:13
12Hans HjelmSOK Aneby54:54+20:3315:12

D60

2 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta SvenssonOK Vilse 8738:0313:38
2Lena SöderbergOK Skogsfalken38:27+0:2413:46
3Gunilla AnderssonOK Dacke49:31+11:2817:44
4Gunnel MånssonOK Vilse 8754:17+16:1419:27
5Agneta GranströmSOK Aneby1:10:27+32:2425:15
Kristin JohanssonOK Dackeutgått
Margareta SchölinTockarps IKutgått

H60

3 360 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer KaisajunttiOK Skogsfalken34:1210:10
2Yngve ErnstssonFK Göingarna35:05+0:5310:26
3Björn PalmLessebo OK39:43+5:3111:49
4Kenneth FagerFK Vittus40:24+6:1212:01
5Roy FranssonÄrla IF41:00+6:4812:12
6Kjell NeroNässjö OK42:23+8:1112:36
7Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK49:23+15:1114:41
8Per SvenssonRonneby OK54:38+20:2616:15
9Ulf SvenssonOK Njudung54:52+20:4016:19
10Lars SvenssonOK Vilse 871:05:51+31:3919:35
11Lennart SmedenmarkRonneby OK1:09:28+35:1620:40
12Lars MartinssonRonneby OK1:09:55+35:4320:48
13Sture LarssonLänna IF1:10:26+36:1420:57
Sven Olle SöderbergOK Skogsfalkenutgått
Jan DanielssonKalmar OKej start

D65

2 790 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonRonneby OK37:2113:23
2Birgitta BillstamJärfälla OK41:14+3:5314:46
3Gullevi SvenssonRonneby OK48:28+11:0717:22
4Vivianne HolgerssonOK Måsen53:58+16:3719:20
5Marianne SellgrenSigtuna OK55:05+17:4419:44
6Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK55:42+18:2119:57
7Margareta LarssonOK Njudung57:47+20:2620:42
8Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK1:02:32+25:1122:24
9Ros-Mari KarlssonNybro OK1:04:03+26:4222:57
10Marie-Louise KarlssonNybro OK1:10:57+33:3625:25
Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OKej start

H65

3 070 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK31:4710:21
2Stefan G LarssonOK Njudung36:03+4:1611:44
3Gunnar EnbergMålilla OK37:03+5:1612:04
4Lars-Åke ÅbergKalmar OK39:36+7:4912:53
5Hans HolgerssonOK Måsen40:38+8:5113:14
6Roland NilssonSOK Viljan42:36+10:4913:52
7Bill SchölinTockarps IK43:31+11:4414:10
8Leif AxelssonMålilla OK44:42+12:5514:33
9Ingemar JohanssonVäxjö OK47:06+15:1915:20
10Leif IngemarssonFK Vittus47:15+15:2815:23
11Ingvar PerssonFK Åsen48:10+16:2315:41
12Nils KarlssonVäxjö AIS48:30+16:4315:47
13Per GranevikJönköpings OK49:37+17:5016:09
14Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK50:40+18:5316:30
15Tommy OlaussonSOK Aneby51:23+19:3616:44
16Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK51:40+19:5316:49
17Per EngkvistRonneby OK51:46+19:5916:51
18Kent EkdahlEmmaboda Verda OK54:42+22:5517:49
19Göran KarlssonLessebo OK56:48+25:0118:30
20Lars JonassonJärfälla OK58:04+26:1718:54
21Aymonn AnderssonOK Dacke1:02:25+30:3820:19
22Sven-Olof FranssonSOK Aneby1:03:26+31:3920:39
23Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK1:04:07+32:2020:53
24Kent SvenssonOK Skogsfalken1:04:15+32:2820:55
25Johnny GustafssonGamleby OK1:06:52+35:0521:46 Ladda ner rutt i gpx-format
26Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OK1:15:24+43:3724:33
Tommy OlssonOK Dackeutgått
Anders HedinMotala AIF OLej start
Christer SandhOK Roxenej start
Ingmar OlssonHerrljunga SK Skid o OLej start
Lennart BohmanFK Vittusej start
Karl-Evert AnnegårdSOK Viljanej start

D70

2 390 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK1:03:1226:26
2Ulla NilssonSOK Viljan1:09:42+6:3029:09
3Kristina SkoglundHellas Orientering1:14:59+11:4731:22
4Harriet KarlssonTorsås OK1:19:52+16:4033:25

H70

3 070 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland KarlssonRonneby OK39:3612:53
2Martin EngqvistUpsala IF44:04+4:2814:21
3Krister SandbladVäxjö OK44:59+5:2314:39
4Leif LindströmNybro OK47:02+7:2615:19
5Stig KarlssonLessebo OK47:43+8:0715:32
6Kjell MånssonRonneby OK47:55+8:1915:36
7Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK48:57+9:2115:56
8Jan-Ulf KarlssonMålilla OK51:13+11:3716:40
9Gerth SällströmLessebo OK1:00:48+21:1219:48
10Bertil OlofssonAndrarums IF1:07:01+27:2521:49
11Ingemar ErlandssonVäxjö OK1:08:47+29:1122:24
12Göran ThourVärend GN OL1:09:22+29:4622:35
13Nils-Åke NilssonFK Göingarna1:09:55+30:1922:46
14Torgny JonssonVäxjö AIS1:10:05+30:2922:49
15Anders BuhréNybro OK1:20:08+40:3226:06
Stig KarlssonTorsås OKej godkänd
Rolf SkoglundHellas Orienteringutgått
Stig KarlssonRonneby OKej start

H75

2 790 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sivert AxelssonKalmar OK36:3813:07
2Kurt BergstrandLessebo OK1:04:10+27:3222:59
3Göran FolkessonRonneby OK1:04:18+27:4023:02
4Karl-Gerhard RamdeSOK Aneby1:35:18+58:4034:09
5Bertil StåhlKalmar OK2:01:04+1:24:2643:23
Sven PerssonTorsås OKutgått

H80

2 390 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allan HåkanssonSOK Viljan38:3016:06
2Tore JohanssonSOK Aneby47:34+9:0419:54
3Inge HåkanssonOK Linné47:43+9:1319:57
4Karl ÅkermanMotala AIF OL1:21:49+43:1934:13
5Bengt-Åke BorgemoSOK Viljan1:31:25+52:5538:14
Sven SvenssonFK Vittusej godkänd

Inskolning

1 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Joar AnderssonFalkenbergs OKfullföljt
Alva EngströmOK Orionfullföljt
Lovis FalkOK Orionfullföljt
Hugo FlinckOK Orionfullföljt
Amanda FyhrSOK Anebyfullföljt
Olle HåkanssonRonneby OKfullföljt
Alvin JakobssonNybro OKfullföljt
Emilia JakobssonNybro OKfullföljt
Alvar KullbergOK Skogsfalkenfullföljt
Anton KullbergOK Skogsfalkenfullföljt
Arvid RosanderSOK Anebyfullföljt
Erik SettervallOK Dackefullföljt
Amelia SvenssonOK Orionfullföljt
Emilia SöderbergOK Skogsfalkenfullföljt
Lovis FalkOK Orionej start
Malva LarssonOK Orionej start

U1

1 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda SöderbergOK Skogsfalken12:508:33
2Felicia GustavssonOK Njudung13:10+0:208:46
3Kasper FagerFK Vittus13:19+0:298:52
4Malva LarssonOK Orion14:14+1:249:29
5Albin EmilssonOK Skogsfalken16:13+3:2310:48
6Nanna SundelinOK Orion16:30+3:4011:00
7Wille KellerssonAndrarums IF16:42+3:5211:08
8Sofia ÖhlundIK Hakarpspojkarna18:06+5:1612:04
9Lova KronmarFK Vittus19:32+6:4213:01
10Elias KronmarFK Vittus19:49+6:5913:12
11Adam NeroNässjö OK21:16+8:2614:10
12Embla ThorenRonneby OK23:23+10:3315:35

U2

1 600 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker LarssonOK Orion13:058:10
2Olle PetersénOK Njudung13:23+0:188:21
3Joel Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna13:29+0:248:25
4Emil AlbinssonOK Skogsfalken14:02+0:578:46
5Viktor LundqvistNybro OK14:05+1:008:48
6Svante AnderssonAndrarums IF14:32+1:279:05
7Ellen TollOK Njudung14:34+1:299:06
8Filip MyrénOK Orion14:36+1:319:07
9Wilhelm KarmetunOK Njudung14:43+1:389:11
10My FridströmOK Dacke15:48+2:439:52
11Meja EnvallIK Hakarpspojkarna16:10+3:0510:06
12Minna PalmIK Hakarpspojkarna21:44+8:3913:35
13Arvid EricssonRonneby OK24:26+11:2115:16
14Olivia MyrénOK Orion25:29+12:2415:55

Öppen motion 1

1 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas FreylandSOK Aneby28:5118:01

Öppen motion 3

2 520 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan TorstenssonOK Njudung27:4711:01
2Kristina JennerstrandOK Njudung28:27+0:4011:17
3Anneli BlomgrenSOK Aneby29:57+2:1011:53
4Karin TrenkKexholms SK32:18+4:3112:49
5Anna MagussonKexholms SK32:21+4:3412:50
6Jonas KullbergOK Skogsfalken34:55+7:0813:51
7Johan RosanderSOK Aneby36:07+8:2014:19
8Katarina SundelinOK Orion38:22+10:3515:13
9Gun-Britt HolmbergFK Vittus41:17+13:3016:22
10Roger ÖdénSOK Aneby41:31+13:4416:28
11Oskar EricssonRonneby OK42:57+15:1017:02
12Jenny GummessonOK Vilse 8743:19+15:3217:11
13Anette OlssonEksjö SOK43:21+15:3417:12
14Gunnel HenryssonOK Dacke44:22+16:3517:36
15Martina SundelinOK Orion53:16+25:2921:08
16Eva HultgrenSOK Aneby54:55+27:0821:47
17Margareta WikströmVäxjö AIS55:10+27:2321:53
18Anton BorensvedEmmaboda Verda OK56:16+28:2922:19
19Maria GustavssonAlstermo IF56:20+28:3322:21
20Saga BorensvedEmmaboda Verda OK59:54+32:0723:46
21Birgit WahlströmSnättringe SK1:02:28+34:4124:47
22MariAnne MånssonRonneby OK1:03:06+35:1925:02
23Anders SundelinOK Orion1:23:57+56:1033:18
24Erik SundelinOK Orion1:23:59+56:1233:19
Herman HerlichiusAndrarums IFej godkänd

Öppen motion 5

2 750 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael FyhrSOK Aneby30:1611:00
2Johannes ÖdénSOK Aneby35:51+5:3513:02
3Karl-Johan GunnarssonEmmaboda Verda OK37:19+7:0313:34
4Susanne De BourgRonneby OK38:10+7:5413:52
5Peter StrömgrenSOK Aneby38:16+8:0013:54
6Conny BerggrenVäxjö AIS39:09+8:5314:14
7Jeanette AnderssonOK Dacke39:32+9:1614:22
8Magnus JohanssonFörsvarsmakten39:44+9:2814:26
9Magnus KärvhagOK Skogsfalken41:26+11:1015:04
10Anna NyqvistKalmar OK41:43+11:2715:10
11Lisa LindkvistIK Hakarpspojkarna43:10+12:5415:41
12Carina LindkvistOK Njudung44:47+14:3116:17
13Anna EliassonOK Skogsfalken45:02+14:4616:22
14David NeroNässjö OK45:21+15:0516:29
15Martina KarlssonOK Vilse 8747:06+16:5017:07
16Pahn GardhemKlubblös47:12+16:5617:09
17Tomas PetersénOK Njudung47:43+17:2717:21
18Dennis GustavssonOK Njudung47:44+17:2817:21
19Tommy OlssonTorsås OK48:00+17:4417:27
20Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK50:14+19:5818:16
21Barbro BrandsomeSkogsluffarnas OK53:03+22:4719:17
22Marie KarlssonVäxjö OK54:05+23:4919:40
23Louise PihlLunds OK54:44+24:2819:54
24Helena BuchkovskaMålilla OK56:59+26:4320:43
25Malin AnkardalRonneby OK57:09+26:5320:46
26Agneta PeterssonRonneby OK57:54+27:3821:03
27Erik TorenstamEmmaboda Verda OK1:02:13+31:5722:37
28Ivar BorensvedEmmaboda Verda OK1:02:15+31:5922:38
29Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OK1:02:26+32:1022:42
30Karl-Erik JonassonKalmar OK1:02:56+32:4022:53
31Kerstin LundqvistNybro OK1:03:11+32:5522:58
32Edvin SchillerOK Njudung1:19:20+49:0428:50
33Lotta PetersénOK Njudung1:20:09+49:5329:08
34Sofie SchillerOK Njudung1:20:11+49:5529:09
35Ulla OlssonTorsås OK1:20:37+50:2129:18
36Maria JonasonSOK Aneby1:31:08+1:00:5233:08
37Thomas DagsbergOK Orion1:43:26+1:13:1037:36
Eva BlomqvistOK Skogsfalkenutgått

Öppen motion 7

3 070 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobban KarlssonOK Skogsmunken38:3412:33
2Amanda RangertIK Hakarpspojkarna38:36+0:0212:34
3Ulf ÅmanOK Vilse 8739:33+0:5912:52
4Maja AnderssonOK Orion39:48+1:1412:57
5Marcus BlomkvistFK Vittus42:45+4:1113:55
6Pelle EngstrandStora Tuna OK45:31+6:5714:49
7Helena GummessonOK Dacke46:06+7:3215:00
8Maja ÖmanOK Dacke46:56+8:2215:17
9Therese LiljaRonneby OK50:30+11:5616:26
10Oscar OlssonOK Skogsfalken51:22+12:4816:43
11Manfred OlejnikSOK Viljan54:07+15:3317:37
12Thomas BohmanNybro OK54:35+16:0117:46
13Magnus EmilssonOK Skogsfalken56:41+18:0718:27
14Nina RingRonneby OK57:42+19:0818:47
15Maria SundbergOK Njudung1:01:50+23:1620:08
16Cecilia KarmetunOK Njudung1:04:41+26:0721:04
17Jonas PerssonAlstermo IF1:08:35+30:0122:20
18Ola SamuelssonOK Orion1:09:54+31:2022:46
19Noa PruthIK Hakarpspojkarna1:11:37+33:0323:19
20Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK1:13:19+34:4523:52
21Ove SöderströmOK Dacke1:15:35+37:0124:37
22Heino OtsKalmar OK1:20:18+41:4426:09
23Margret CarlssonOK Skogsfalken1:22:06+43:3226:44
Christer NilssonFK Vittusej godkänd
Anna KallinSOK Anebyej godkänd
Peter SvahnEksjö SOKej godkänd
Christer AnderssonSOK Anebyutgått

Öppen motion 8

4 430 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo GranstedtIK Hakarpspojkarna42:119:31
2Johan EkelövSkåneslättens OL42:44+0:339:38
3Åke LarssonStigmännen Karlshamns OK43:38+1:279:50
4Niklas ThörnOK Vilse 8745:37+3:2610:17
5Christian HolmbergFK Vittus47:25+5:1410:42
6Johan MyrénOK Orion48:03+5:5210:50
7Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken50:40+8:2911:26
8Niclas LindkvistOK Njudung54:09+11:5812:13
9Håkan AnderssonOK Dacke57:55+15:4413:04
10Annika JosefssonOK Dacke58:53+16:4213:17
11Martin AnderssonOK Skogsfalken1:01:35+19:2413:54
12Manne FreylandSOK Aneby1:02:02+19:5114:00
13Christian GlantzAndrarums IF1:06:45+24:3415:04
14Göran HenrikssonTorsås OK1:06:50+24:3915:05
15Marina JohanssonOK Njudung1:07:20+25:0915:11
16Elin WihlborgOK Gynge1:08:01+25:5015:21
17Jonathan MagnussonKexholms SK1:09:25+27:1415:40
18Sune NordbergBergnäsets AIK1:17:57+35:4617:35
19Mikael PalmKalmar OK1:34:48+52:3721:23

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser