Officiell resultatlista för Pan-Våren Natt

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Pan-Våren Natt
Arrangörsorganisation: OK Pan-Kristianstad
Datum: fredag 28 februari 2014

D21

7 720 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anna (Humlaröd) Persson FK Göingarna 44:15 5:43
2 Sofia Salomonsson Linköpings OK 45:04 +0:49 5:50
3 Hanna Palm IK Hakarpspojkarna 45:22 +1:07 5:52
4 Benita Hansson Hagaby GOIF 45:24 +1:09 5:52
5 Lisa Pettersson OK Kolmården 45:26 +1:11 5:53
6 Maja Pettersson OK Kolmården 45:58 +1:43 5:57
7 Frida Bakkman IFK Lidingö SOK 46:32 +2:17 6:01
8 Anna Envall IK Hakarpspojkarna 46:37 +2:22 6:02
9 Marie Pettersson OK Djerf 46:40 +2:25 6:02
10 Lisa Andersson Ärla IF 46:46 +2:31 6:03
11 Sofia Törnqvist IFK Lidingö SOK 48:27 +4:12 6:16
12 Alicia Cobo Caballero Istrums SK 50:21 +6:06 6:31
13 Josefine Klintberg Eksjö SOK 50:22 +6:07 6:31
14 Josefine Carlsson IFK Göteborg 51:48 +7:33 6:42
15 Sanna Kauppila Angelniemen Ankkuri 52:46 +8:31 6:50
16 Channa Lönne Tullinge SK 53:06 +8:51 6:52
17 Julia Dahl Helsingborgs SOK 53:55 +9:40 6:59
18 Tove Lagerberg OK Södertörn 55:07 +10:52 7:08
19 Frida Nero Göteborg-Majorna OK 56:49 +12:34 7:21
20 Annika Wigren Lunds OK 59:44 +15:29 7:44
21 Sara Jonasson Centrum OK 1:10:46 +26:31 9:10
22 Julia Modig Tjärnström Linköpings OK 1:13:18 +29:03 9:29
Sofia Adolfsson IFK Lidingö SOK diskvalificerad
Ida Kallur OK Ravinen diskvalificerad
Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken diskvalificerad
Lovisa Mannfolk Ulricehamns OK diskvalificerad
Emma Pihl Skoog OK Linné diskvalificerad

H21

10 780 m, 42 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Måns Sandgren OK Orion 50:12 4:39
2 Mathias Hallmén Attunda OK 54:51 +4:39 5:05
3 Kalle Bergman OK Ravinen 55:31 +5:19 5:08
4 Bojan Blumenstein Halden SK 57:54 +7:42 5:22
5 Emil Folino Nielsen OK Denseln 58:53 +8:41 5:27
6 Marcus Berggren Nyköpings OK 59:26 +9:14 5:30
7 Erik Alnervik Helsingborgs SOK 1:01:45 +11:33 5:43
8 David Arborelius Helsingborgs SOK 1:02:15 +12:03 5:46
9 Oskar Höglund Motala AIF OL 1:02:19 +12:07 5:46
10 Martin Jansson OK Rodhen 1:03:20 +13:08 5:52
11 Isak Bergman OK Skogsfalken 1:03:50 +13:38 5:55
12 Daniel Millbourn OK Skogsfalken 1:04:13 +14:01 5:57
13 Simon Andersson OK Rodhen 1:04:18 +14:06 5:57
14 Göran Sundblom Lunds OK 1:05:28 +15:16 6:04
15 Thomas Pettersson IF Thor 1:06:00 +15:48 6:07
16 Aaron Prince Sävedalens AIK 1:06:32 +16:20 6:10
17 Henrik Bengtsson Falkenbergs OK 1:06:38 +16:26 6:10
18 Christian Pettersson Centrum OK 1:06:39 +16:27 6:10
19 Nils Wallentin Tärk Halmstad OK 1:06:44 +16:32 6:11
20 Tomas Reibring Nyköpings OK 1:07:01 +16:49 6:13
21 Joakim Axelsson Trollhättans SOK 1:07:35 +17:23 6:16
22 Olof Bergvall FK Åsen 1:10:09 +19:57 6:30
23 Björn Hellrup Helsingborgs SOK 1:10:37 +20:25 6:33
24 Andreas Liljegren Gotlands Bro OK 1:11:19 +21:07 6:36
25 Rasmus Grönlund Lunds OK 1:11:35 +21:23 6:38
26 Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:11:38 +21:26 6:38
27 Marcus Jansson KFUM Örebro OK 1:14:49 +24:37 6:56
28 Gabriel Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 1:15:28 +25:16 7:00
29 Albin Thunberg OK Alehof 1:15:49 +25:37 7:01
30 Charlie Stolt Rehns BK 1:15:54 +25:42 7:02
31 Felix Alnervik Helsingborgs SOK 1:18:36 +28:24 7:17
32 Jens Nordahl OK Skogsfalken 1:19:43 +29:31 7:23
33 Johan Hagström Falkenbergs OK 1:19:56 +29:44 7:24
34 Benoit Dumas IK Vikings OK 1:20:04 +29:52 7:25
35 Jonatan Andersson Falkenbergs OK 1:25:55 +35:43 7:58
Rasmus Blockgren Falkenbergs OK diskvalificerad
Oskar Daniels Attunda OK diskvalificerad
Henrik Jonsson OK Rodhen diskvalificerad
Hugo Mattsson Skåneslättens OL diskvalificerad
Sebastian Månsson Hagaby GOIF diskvalificerad
Viktor Stensson Göteborg-Majorna OK diskvalificerad
Jonas Axén Motala AIF OL ej godkänd
Jakob Emander Stigmännen Karlshamns OK ej start
Anders Persson Växjö OK ej start
Jens Wängdahl Nyköpings OK ej start

D21 Kort

3 690 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jenni Simola Finspångs SOK 25:28 6:54
2 Anna Algotson OK Tylöskog 25:36 +0:08 6:56
3 Susanna Forsell Motala AIF OL 25:55 +0:27 7:01
4 Lucca Bluemenstein Lunds OK 26:15 +0:47 7:06
5 Lisa Borssén OK Kroppefjäll 27:42 +2:14 7:30
6 Märta-Stina Käll OK Älme 31:56 +6:28 8:39
7 Camilla Nilsson OK Torfinn 31:58 +6:30 8:39
8 Elin Gunnarsson Linköpings OK 32:09 +6:41 8:42
9 Sabina Olsson Skåneslättens OL 36:19 +10:51 9:50
10 Matilda Jonsson Linköpings OK 41:13 +15:45 11:10
Lotta Nilsson OK Alehof diskvalificerad

H21 Kort

4 790 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Patrik Johansson Helsingborgs SOK 26:30 5:31
2 Fredrik Wigertz Långhundra IF 28:23 +1:53 5:55
3 Martin Delin Skåneslättens OL 28:32 +2:02 5:57
4 Thomas Nilsson Eslövs FK 29:27 +2:57 6:08
5 Gustav Åhren Motala AIF OL 32:14 +5:44 6:43
6 Daniel Nilsson Skåneslättens OL 32:37 +6:07 6:48
7 Oskar Cervin Helsingborgs SOK 35:48 +9:18 7:28
8 David Bengtsson FK Åsen 37:01 +10:31 7:43
9 Ronnie Andersson Falkenbergs OK 37:02 +10:32 7:43
10 Stefan Adolfsson Eslövs FK 37:07 +10:37 7:44
11 Joakim Wigertz Långhundra IF 42:23 +15:53 8:50
12 Fredrik Svensson OK Torfinn 42:31 +16:01 8:52
13 Tobias Beckius Linköpings OK 45:01 +18:31 9:23
14 Henrik Andersson Hässleholms OK 46:28 +19:58 9:42
15 Arvid Käll OK Älme 50:00 +23:30 10:26
16 Gustaf Scheja Frosta OK 1:17:25 +50:55 16:09 Ladda ner rutt i gpx-format
Kjell Olofsson Eslövs FK diskvalificerad
Arne Thell Eslövs FK diskvalificerad

D20

5 960 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Aina Edgren Trollhättans SOK 36:24 6:06
2 Felicia Feurstein Tormestorps IF 41:19 +4:55 6:55
3 Ulrika Toftered IF Rigor 44:20 +7:56 7:26
4 Julia Adolfsson OK Kåre 48:21 +11:57 8:06
5 Caroline Lindelöw Härlövs IF 48:37 +12:13 8:09
6 Elinor Lindelöw Härlövs IF 52:12 +15:48 8:45
7 Ellen Kastensson Lunds OK 1:03:00 +26:36 10:34

H20

7 720 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Joel Kristiansson Skåneslättens OL 41:19 5:21
2 Erik Bengtsson OK Skogsfalken 44:56 +3:37 5:49
3 Jonas Falck Weber Eksjö SOK 45:39 +4:20 5:54
4 Erik Bäcklund-Ekvall Trollhättans SOK 46:24 +5:05 6:00
5 Daniel Posch Skåneslättens OL 47:39 +6:20 6:10
6 Henrik Pettersson Västerviks OK 55:36 +14:17 7:12
7 Robin Larsson FK Göingarna 56:44 +15:25 7:20
8 Richard Lundstedt Mullsjö SOK 59:48 +18:29 7:44
9 Quentin Page CS Pertuis 59:52 +18:33 7:45
10 Christoffer Johansson Trollhättans SOK 1:01:24 +20:05 7:57
11 Carl Torstensson Emmaboda Verda OK 1:29:56 +48:37 11:38
Ludvig Danfors Mullsjö SOK diskvalificerad
Oskar Jensen Sondén OK Orion ej start

D18

5 960 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Pim Hedberg OK Skogsfalken 35:33 5:57
2 Elin Johansson Finspångs SOK 42:54 +7:21 7:11
3 Elin Lindberg OK Djerf 43:18 +7:45 7:15
4 Helena Hagström Falkenbergs OK 43:20 +7:47 7:16
5 Erica Eriksson Hjärnarps GH OL 44:15 +8:42 7:25
6 Emma Ericsson Falkenbergs OK 44:17 +8:44 7:25
7 Nelly Carlsson Tormestorps IF 45:03 +9:30 7:33
8 Lisa Wassén Vänersborgs SK 45:51 +10:18 7:41
9 Linnea Gustafsson OK Gynge 46:10 +10:37 7:44
10 Agnes Westerberg Trollhättans SOK 46:57 +11:24 7:52
11 Amanda Nilsson Frosta OK 50:11 +14:38 8:25
12 Anna Kristiansson Trollhättans SOK 51:21 +15:48 8:36
13 Clara Mannfolk Ulricehamns OK 52:26 +16:53 8:47
14 Linnea Larsson Ulricehamns OK 54:29 +18:56 9:08
15 Jenny Edgren Trollhättans SOK 1:13:56 +38:23 12:24
Madelene Axelsson Härlövs IF diskvalificerad
Patricia Edgarsson OK Skogsfalken diskvalificerad
Linnea Kjellsson Falkenbergs OK diskvalificerad
Andrea Svensson OK Tisaren diskvalificerad
Alice Törnlund OK Södertörn diskvalificerad
Moa Pettersson OK Dacke ej start

H18

5 960 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ville Johansson OK Kolmården 27:30 4:36
2 Edvin Smedberg OK Skogsfalken 27:37 +0:07 4:38
3 Oskar Leinonen OK Kolmården 28:42 +1:12 4:48
4 Albin Lillieström OK Roxen 29:30 +2:00 4:56
5 Sven Engström Linköpings OK 30:55 +3:25 5:11
6 Philip Edvardsson Eksjö SOK 31:01 +3:31 5:12
7 Emil Thellsén OK Roxen 31:06 +3:36 5:13
8 Alexander Wiklund Finspångs SOK 34:58 +7:28 5:52
9 Oskar Lind Eksjö SOK 35:01 +7:31 5:52
10 Joel Einarsson Tormestorps IF 36:11 +8:41 6:04
11 Jonas Hammarskiöld Lunds OK 36:19 +8:49 6:05
12 Carl Rämmal Lunds OK 37:14 +9:44 6:14
13 Per Lindman Finspångs SOK 37:52 +10:22 6:21
14 Amadeus Hansson Gotlands Bro OK 38:26 +10:56 6:26
15 Lukas Eveborn OK Roxen 38:43 +11:13 6:29
16 Adam Johansson Trollhättans SOK 38:47 +11:17 6:30
17 Lucas Sundblad Eksjö SOK 39:39 +12:09 6:39
18 Hampus Larsson FK Göingarna 40:19 +12:49 6:45
19 Theodor Wahlbom OK Orion 40:45 +13:15 6:50
20 Anton Boberg IF Rigor 41:10 +13:40 6:54
21 Daniel Andersson OK Löftan 41:11 +13:41 6:54
22 David Svensson Skåneslättens OL 41:34 +14:04 6:58
23 Jan Dalheimer IK Vikings OK 53:38 +26:08 8:59
24 Markus Pettersson Vänersborgs SK 54:07 +26:37 9:04

D16

4 790 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ebba Envall IK Hakarpspojkarna 31:16 6:31
2 Jenny Wegebro Umeå OK 31:41 +0:25 6:36
3 Jonna Fors OK Grip 31:42 +0:26 6:37
4 Sophia Björnlinger IK Hakarpspojkarna 31:48 +0:32 6:38
5 Hanna Mårtensson OK Skogsstjärnan 32:11 +0:55 6:43
6 Jenny Bredfelt Lunds OK 33:07 +1:51 6:54
7 Myrra Carlsson OK Orion 33:12 +1:56 6:55
8 Fanny Sundblad Eksjö SOK 33:41 +2:25 7:01
9 Klara Axelsson Markbygdens OK 33:42 +2:26 7:02
10 Sanna Fasth Eksjö SOK 34:46 +3:30 7:15
11 Lovisa Torstensson Emmaboda Verda OK 35:35 +4:19 7:25
12 Tova Hermodsson Lunds OK 37:39 +6:23 7:51
13 Lisa Jonsson Nordin Skåneslättens OL 38:28 +7:12 8:01
14 Ida Kristiansson Trollhättans SOK 38:48 +7:32 8:06
15 Elin Wihlborg OK Gynge 42:27 +11:11 8:51
16 Emelie Svensson IF Rigor 42:54 +11:38 8:57
17 Elin Posch Sol Tranås 43:19 +12:03 9:02
18 Olivia Nilsson OK Pan-Kristianstad 46:52 +15:36 9:47
19 Maria Jansson OK Linné 47:03 +15:47 9:49
20 Maja Welander OK Djerf 47:04 +15:48 9:49
21 Sofie Persson Härlövs IF 47:11 +15:55 9:51
22 Nellie Henriksson Tormestorps IF 55:36 +24:20 11:36
23 Kajsa Nilsson Härlövs IF 57:50 +26:34 12:04
24 Elinor Delin FK Åsen 57:52 +26:36 12:04
25 Alice Hultin OK Löftan 1:05:24 +34:08 13:39
26 Cecilia Rämmal Lunds OK 1:05:25 +34:09 13:39
27 Emmy Helmersson Hässleholms OK 1:05:27 +34:11 13:39
Astrid Einarsson Tormestorps IF diskvalificerad
Klara Ingelström OK Gynge diskvalificerad
Stina Lindberg OK Djerf ej start

H16

4 790 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Rickard Olsson Tibro OK 27:37 5:45
2 Elias Bäcklund-Ekvall Trollhättans SOK 28:28 +0:51 5:56
3 Eskil Tryggö Trollhättans SOK 28:29 +0:52 5:56
4 Felix Axelsson Markbygdens OK 29:01 +1:24 6:03
5 Adam Segerslätt Skåneslättens OL 29:02 +1:25 6:03
6 Isak Prellner Skåneslättens OL 31:12 +3:35 6:30
7 Johan Wehlin Skogspojkarnas OK 31:16 +3:39 6:31
8 Fritjof Axelsson FK Göingarna 32:10 +4:33 6:42
9 Emil Björnlinger IK Vista 32:12 +4:35 6:43
10 Jakob Höst Hjärnarps GH OL 33:21 +5:44 6:57
10 Viktor Wassén Vänersborgs SK 33:21 +5:44 6:57
12 Martin Mörsell OK Kåre 33:50 +6:13 7:03
13 Erik Winbladh Lunds OK 34:15 +6:38 7:09
14 Oscar Lang Västerviks OK 34:23 +6:46 7:10
15 Emil Pettersson OK Dacke 34:27 +6:50 7:11
16 Axel Lindeberg Västerviks OK 38:27 +10:50 8:01
17 Wiktor Rydlund Hässleholms OK 38:53 +11:16 8:07
18 Anton Håkansson Lunds OK 39:12 +11:35 8:11
19 Isak Hertin Västerviks OK 39:20 +11:43 8:12
20 Jonatan Österblad FK Boken 45:47 +18:10 9:33
21 Axel Kudinoff OK Södertörn 46:20 +18:43 9:40
22 Filip Svensson OK Löftan 48:34 +20:57 10:08
23 Olof Lissmats OK Södertörn 48:54 +21:17 10:12
24 Hugo Thunberg OK Alehof 50:19 +22:42 10:30
25 Alexander Graad Ronneby OK 51:15 +23:38 10:41
Hugo Lillieström OK Roxen diskvalificerad
Johan Lindman Finspångs SOK diskvalificerad
Filip Trofast Bredaryds SOK diskvalificerad
Adam Hedberg OK Södertörn ej start
Erik Jönsson Lunds OK ej start
Hannes Svahn OK Ravinen ej start

D14

3 690 m, 33 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hanna Lagerberg OK Södertörn 22:16 6:02
2 Erika Källvik-Leufvén Åmåls OK 22:19 +0:03 6:02
3 Isa Envall IK Hakarpspojkarna 22:23 +0:07 6:03
4 Ella Palm IK Hakarpspojkarna 24:40 +2:24 6:41
5 Ellen Wahlbom OK Orion 25:19 +3:03 6:51
6 Hilda Axelsson FK Göingarna 25:20 +3:04 6:51
7 Elin Svensson OK Älme 25:22 +3:06 6:52
8 Frida Johansson OK Djerf 25:27 +3:11 6:53
9 Johanna Källvik-Leufvén Åmåls OK 25:29 +3:13 6:54
10 Sara Granstedt IK Hakarpspojkarna 26:28 +4:12 7:10
11 Vilma Svantesson Hjärnarps GH OL 26:46 +4:30 7:15
12 Kajsa Andersson OK Orion 26:49 +4:33 7:16
13 Wilma Markholm Skåneslättens OL 26:52 +4:36 7:16
14 Malin Kristiansson Trollhättans SOK 30:38 +8:22 8:18
15 Ebba Jensen Skåneslättens OL 31:12 +8:56 8:27
16 Ellen Kallerbäck Emmaboda Verda OK 35:13 +12:57 9:32
17 Erica Olsson OK Djerf 35:44 +13:28 9:41
18 Astrid Ericsson Lunds OK 36:53 +14:37 9:59
18 Emma Nilsson Alvesta SOK 36:53 +14:37 9:59
20 Irmalinn Nilsson Härlövs IF 38:12 +15:56 10:21
21 Tilda Henriksson Tormestorps IF 38:31 +16:15 10:26
22 Maja Tenghagen Härlövs IF 40:24 +18:08 10:56
23 Tina Ljungqvist Lunds OK 40:27 +18:11 10:57
24 Frida Björk Örkelljunga FK 41:18 +19:02 11:11
25 Tilda Gunnarsson Emmaboda Verda OK 43:25 +21:09 11:45
26 Elin Gustafsson OK Gynge 46:06 +23:50 12:29
27 Alma Leijon Härlövs IF 47:06 +24:50 12:45
28 Carolin Gradin Andrarums IF 49:58 +27:42 13:32
29 Lina Erdelius IF Rigor 53:46 +31:30 14:34
30 Heidi Fors OK Grip 54:17 +32:01 14:42
31 Katarina Norrby OK Södertörn 58:05 +35:49 15:44
Anna Aronsson Hässleholms OK diskvalificerad
Kajsa Jönsson OK Pan-Kristianstad diskvalificerad

H14

3 690 m, 31 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Simon Harden FK Boken 22:23 6:03
2 Lukas Granstedt IK Hakarpspojkarna 23:18 +0:55 6:18
3 Anders Björklund Trollhättans SOK 24:38 +2:15 6:40
4 Marcus Carlsson IF Hagen 24:58 +2:35 6:45
4 Filip Johansson Trollhättans SOK 24:58 +2:35 6:45
6 Ludvig Hallabro Hässleholms OK 25:10 +2:47 6:49
7 Elias Axelsson Finspångs SOK 27:48 +5:25 7:32
7 Gunnar Engström Linköpings OK 27:48 +5:25 7:32
9 Allan Hedberg Lunds OK 28:24 +6:01 7:41
10 Anton Hansson OK Djerf 28:36 +6:13 7:45
11 Elias Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 29:02 +6:39 7:52
11 Algot Najvik FK Göingarna 29:02 +6:39 7:52
13 Thorsten Svensson Finspångs SOK 29:03 +6:40 7:52
14 Lasse Falck Weber CopenhagenO 29:07 +6:44 7:53
15 Linus Kristiansson Trollhättans SOK 29:08 +6:45 7:53
16 Joar Tryggö Trollhättans SOK 31:10 +8:47 8:26
17 Tim Dalheimer IK Vikings OK 31:14 +8:51 8:27
18 Oscar Kjellsson Falkenbergs OK 39:06 +16:43 10:35
19 Axel Olsson OK Skogsstjärnan 39:26 +17:03 10:41
20 Povel Hedberg Lunds OK 39:28 +17:05 10:41
21 Måns Persson Andrarums IF 39:31 +17:08 10:42
22 Joar Hertin Västerviks OK 39:47 +17:24 10:46
23 Melvin Jakobsson OK Södertörn 40:50 +18:27 11:03
24 Eskil Ellman Hässleholms OK 46:57 +24:34 12:43
25 Axel Nilsson OK Pan-Kristianstad 49:44 +27:21 13:28
Fabian Andersson Andrarums IF diskvalificerad
Oscar Ehrnborn Andrarums IF diskvalificerad
Albin Kronkvist Örkelljunga FK diskvalificerad
Albin Persson OK Pan-Kristianstad diskvalificerad
Julius Puke Ystads OK diskvalificerad
Adrian Vartia OK Löftan diskvalificerad
Anton Johansson Glivesson Ronneby OK ej start
Fabian Kellersson Andrarums IF ej start
Elias Torstensson Emmaboda Verda OK ej start
Viktor Wahlström Lunds OK ej start

D12

2 200 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tea Markholm Skåneslättens OL 15:10 6:53
2 Rebecca Harden FK Boken 16:26 +1:16 7:28
3 Nellie Rydlund Hässleholms OK 17:39 +2:29 8:01
4 Klara Andersson OK Orion 17:40 +2:30 8:01
5 Hanna Sunnegårdh Ring Ronneby OK 18:25 +3:15 8:22
6 Emma Ling Jönköpings OK 19:16 +4:06 8:45
7 Sanna Hedberg OK Södertörn 19:50 +4:40 9:00
8 Moa Eriksson Trollhättans SOK 20:45 +5:35 9:25
9 Ida Eskilsson IK Hakarpspojkarna 21:23 +6:13 9:43
10 Ylva Johansson OK Djerf 22:13 +7:03 10:05
11 Clara Ehrnborn Andrarums IF 25:02 +9:52 11:22
12 Linnea Leijon Härlövs IF 36:49 +21:39 16:44
Tilda Palm IK Hakarpspojkarna ej start
Sofia Rämmal Lunds OK ej start

H12

2 200 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Mårtensson OK Skogsstjärnan 13:10 5:59
2 Melker Andersson FK Göingarna 16:02 +2:52 7:17
3 Olle Kallerbäck Emmaboda Verda OK 16:59 +3:49 7:43
4 Loke Hedberg Lunds OK 17:16 +4:06 7:50
5 Hugo Mandinger Trollhättans SOK 17:23 +4:13 7:54
6 William Olofsson FK Boken 18:18 +5:08 8:19
7 Viggo Johansson Skåneslättens OL 18:37 +5:27 8:27
8 Erik Thoresson Andrarums IF 19:19 +6:09 8:46
9 Carl Ås Lunds OK 20:08 +6:58 9:09
10 Edvin Selin FK Göingarna 20:15 +7:05 9:12
11 Arvid Einarsson Tormestorps IF 20:46 +7:36 9:26
12 Oscar Jensen Skåneslättens OL 20:55 +7:45 9:30
13 Johan Winbladh Lunds OK 21:27 +8:17 9:45
14 Samuel Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 21:44 +8:34 9:52
15 Alexander Jansson OK Djerf 22:49 +9:39 10:22
16 Goliat Olofsson FK Boken 23:09 +9:59 10:31
17 Agust Kronkvist Örkelljunga FK 23:42 +10:32 10:46
18 Stellan Gradin Andrarums IF 24:26 +11:16 11:06
18 Brian Ahlm Andrarums IF 24:26 +11:16 11:06
20 Mattias Hansson OK Djerf 29:27 +16:17 13:23
21 Olle Kallur OK Ravinen 30:17 +17:07 13:45
Andreas Ottosson Örkelljunga FK ej start

D35

5 960 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kajsa Niemi Emmaboda Verda OK 43:46 7:20
2 Anne Marie Thommesen Ballerup OK 46:00 +2:14 7:43
3 Maria Mickelåker Andrarums IF 46:16 +2:30 7:45
4 Ann Hyvönen Skattkärrs IF 50:51 +7:05 8:31

H35

7 720 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jesper Håkansson FK Göingarna 49:46 6:26
2 Fredrik Ståhl Hjärnarps GH OL 51:24 +1:38 6:39
3 Albin Andersson Falkenbergs OK 52:11 +2:25 6:45
4 Linus Malmsten Malmö OK 1:09:32 +19:46 9:00
5 André Bjärby Frosta OK 1:11:42 +21:56 9:17
Mikael Persson FK Göingarna ej start

D40

5 960 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Susanne Andersson FK Göingarna 40:22 6:46
2 Ulrika Hermansson OK Orion 41:24 +1:02 6:56
3 Jenni Adams CopenhagenO 44:19 +3:57 7:26
4 Anna Ljungqvist Lunds OK 45:45 +5:23 7:40
5 Marina Axelsson Markbygdens OK 47:00 +6:38 7:53
5 Anna Lövgärd OK Alehof 47:00 +6:38 7:53
7 Cecilia Rönnfjärd OK Skogsfalken 47:21 +6:59 7:56
8 Linda Westerlund Frosta OK 1:20:42 +40:20 13:32
9 Anna Borensved Emmaboda Verda OK 1:20:45 +40:23 13:32
10 Suzanne Qvist Andrarums IF 1:29:39 +49:17 15:02
Sara Larsson OK Bävern ej start

H40

7 720 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mikael Lundqvist Falkenbergs OK 43:05 5:34
2 Peter Andersson Söders-Tyresö 46:36 +3:31 6:02
3 Christian Enberg Linköpings OK 47:18 +4:13 6:07
4 Malte Lennerstedt Lunds OK 48:22 +5:17 6:15
5 Magnus Hansson OK Löftan 48:29 +5:24 6:16
6 Jonas Bergenfur Skattkärrs IF 48:37 +5:32 6:17
7 Erik Bengtsson FK Åsen 49:18 +6:13 6:23
8 Anders Lövgärd OK Alehof 49:26 +6:21 6:24
9 Calle Andersson OK Skogsstjärnan 50:20 +7:15 6:31
10 Fabian Ljungquist Lunds OK 52:50 +9:45 6:50
11 David Olsson OK Skogsstjärnan 57:19 +14:14 7:25
12 Fredrik Hugosson Lunds OK 57:36 +14:31 7:27
13 Anders Ling Jönköpings OK 1:00:11 +17:06 7:47
14 Martin Svensson IF Rigor 1:02:43 +19:38 8:07
15 Nils Helmersson Hässleholms OK 1:12:19 +29:14 9:22
16 Johan Jensen Skåneslättens OL 1:17:26 +34:21 10:01
17 Johan Hansson OK Löftan 1:20:23 +37:18 10:24
18 Bengt Jannsen Västerviks OK 1:20:29 +37:24 10:25
Nicklas Kallerbäck Emmaboda Verda OK diskvalificerad
Ola Markholm Skåneslättens OL diskvalificerad
Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK diskvalificerad
Tony Larsson Istrums SK ej start

D45

5 960 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lotta J-Sundblad Eksjö SOK 41:34 6:58
2 Lena Lindman Finspångs SOK 49:55 +8:21 8:22
3 Ingela Thoresson Andrarums IF 52:23 +10:49 8:47
4 Carina Gustafsson OK Gynge 54:15 +12:41 9:06
5 Eva Pettersson OK Dacke 54:22 +12:48 9:07
6 Annika Josefsson OK Dacke 57:25 +15:51 9:38
7 Åsa Ericsson Lunds OK 1:01:36 +20:02 10:20
8 Christina Olsson Skåneslättens OL 1:11:29 +29:55 11:59
9 Carina Thynell Lindelöw Härlövs IF 1:17:39 +36:05 13:01

H45

7 720 m, 44 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jesper Hansson Lagerberg OK Södertörn 43:40 5:39
2 Tim Falck Weber CopenhagenO 44:26 +0:46 5:45
3 Anders Lillieström OK Roxen 44:27 +0:47 5:45
3 Björn Mårtensson OK Skogsstjärnan 44:27 +0:47 5:45
5 Olle Lindman Finspångs SOK 44:30 +0:50 5:45
6 Fredrik Jönsson Motala AIF OL 44:32 +0:52 5:46
7 Per Jansson OK Djerf 44:36 +0:56 5:46
8 Mats Granstedt IK Hakarpspojkarna 44:37 +0:57 5:46
9 Fredrik Smedberg OK Skogsfalken 44:55 +1:15 5:49
10 Per Källvik Åmåls OK 45:33 +1:53 5:54
11 Joachim Friberg Istrums SK 46:07 +2:27 5:58
12 Per Johansson Motala AIF OL 46:45 +3:05 6:03
13 Rolf Valery CopenhagenO 46:55 +3:15 6:04
14 Håkan Axelsson FK Göingarna 48:10 +4:30 6:14
15 Carsten Gemmer Hanghøj Ballerup OK 49:04 +5:24 6:21
16 Magnus Trofast Bredaryds SOK 50:37 +6:57 6:33
17 Bo Hallberg Falköpings AIK OK 50:52 +7:12 6:35
18 Mattias Johansson Andrarums IF 50:58 +7:18 6:36
19 Alex Ottesen Ballerup OK 51:00 +7:20 6:36
20 Sten Skytte Kirkegaard CopenhagenO 51:50 +8:10 6:42
21 Ole Lind Ballerup OK 52:07 +8:27 6:45
22 Per-Anders Axelsson Markbygdens OK 52:48 +9:08 6:50
23 Johan Andersson OK Skogsfalken 55:23 +11:43 7:10
24 Anders Pettersson OK Dacke 55:25 +11:45 7:10
25 Björn Nilsson Härlövs IF 55:28 +11:48 7:11
26 Mattias Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 55:32 +11:52 7:11
27 Martin Mandinger Trollhättans SOK 55:46 +12:06 7:13
28 Jörgen Larsson Ulricehamns OK 56:33 +12:53 7:19
29 Thomas Najvik FK Göingarna 56:55 +13:15 7:22
30 Tony Gustavsen Istrums SK 57:09 +13:29 7:24
31 Anders Heyden Lunds OK 57:11 +13:31 7:24
32 Harald Persson Andrarums IF 58:29 +14:49 7:34
33 Ola Andertoft Markaryds FK 58:39 +14:59 7:35
34 Björn Svensson OK Djerf 1:00:22 +16:42 7:49
35 Peter Fors OK Grip 1:00:32 +16:52 7:50
36 Håkan Lindberg OK Djerf 1:09:25 +25:45 8:59
37 Bo Westerberg Trollhättans SOK 1:12:40 +29:00 9:24
38 Mikael Gustafsson OK Gynge 1:15:56 +32:16 9:50
39 Kenneth Nilsson Ystads OK 1:17:29 +33:49 10:02
40 Torbjörn Ottosson Örkelljunga FK 1:21:14 +37:34 10:31
41 Jonas Hultin OK Löftan 1:30:59 +47:19 11:47
Björn Kristiansson Trollhättans SOK diskvalificerad
Henrik Svensson OK Löftan diskvalificerad
Tommy Vartia OK Löftan diskvalificerad
Peter Badenfelt Falkenbergs OK ej start
Anders Hedberg OK Södertörn ej start

D50

4 790 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Britt-Marie Bengtsson FK Åsen 41:37 8:41
2 Anita Seger-Wehlin Skogspojkarnas OK 44:14 +2:37 9:14
3 Ann-Kristin Sjöström Lunds OK 45:48 +4:11 9:33
4 Lena Sandgren Swartz OK Orion 49:31 +7:54 10:20
5 Annika Svensson Solna OK 49:54 +8:17 10:25
6 Britt-Marie Stensson Helsingborgs SOK 50:12 +8:35 10:28
7 Anette Thoresson Andrarums IF 50:22 +8:45 10:30
8 Carina Jönsson Finspångs SOK 54:28 +12:51 11:22
9 Ingela Andersson Lunds OK 56:31 +14:54 11:47
10 Ingrid Kensby OK Tyr 1:00:36 +18:59 12:39
11 Britta Sahlin Vänersborgs SK 1:03:28 +21:51 13:14
12 Siri Klausen Ballerup OK 1:03:36 +21:59 13:16
13 Kristina Johansson Kalmar OK 1:03:38 +22:01 13:17
14 Margareta Almqvist Mandinger Trollhättans SOK 1:09:08 +27:31 14:25

H50

5 960 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Peter Hedberg Lunds OK 36:13 6:04
2 Jan-Olof Svensson Halmstad OK 36:58 +0:45 6:12
3 Lars Svantesson Hjärnarps GH OL 37:00 +0:47 6:12
4 Lars-Gunnar Nilsson Eksjö SOK 38:11 +1:58 6:24
5 Lennart Carlsen Helsingborgs SOK 38:15 +2:02 6:25
6 Bengt Norrman Trollhättans SOK 38:52 +2:39 6:31
7 Mats Bredfelt Lunds OK 39:23 +3:10 6:36
8 Lasse Karlsson Istrums SK 41:41 +5:28 6:59
9 Johnny Nimvik Lunds OK 41:42 +5:29 6:59
10 Dag Tryggö Trollhättans SOK 43:22 +7:09 7:16
11 Lars Hallabro Hässleholms OK 43:37 +7:24 7:19
12 Pedro Lundquist Linköpings OK 44:34 +8:21 7:28
13 Staffan Käll OK Älme 46:06 +9:53 7:44
14 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 47:26 +11:13 7:57
15 Gert Pettersson Lunds OK 47:56 +11:43 8:02
16 Göran Månsson OK Dacke 48:09 +11:56 8:04
17 Christer Mannfolk Ulricehamns OK 49:58 +13:45 8:23
18 Mats Kensby OK Tyr 51:56 +15:43 8:42
19 Sverker Eriksson OK Gynge 58:11 +21:58 9:45
20 Werner Köhler Tullinge SK 1:01:40 +25:27 10:20
21 Kjell Svensson OK Älme 1:02:38 +26:25 10:30
22 Anders Pettersson Västerviks OK 1:02:44 +26:31 10:31
23 Gustaf Torenstam Emmaboda Verda OK 1:16:44 +40:31 12:52
24 Torben Schorlemmer Ballerup OK 1:22:06 +45:53 13:46
Mats Andersson OK Orion ej start

D55

4 790 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jane Johansson Istrums SK 39:00 8:08
2 Ann-Christin Nero Forsman Ronneby OK 41:55 +2:55 8:45
3 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 42:40 +3:40 8:54
4 Monika Nilsson OK Alehof 57:04 +18:04 11:54
5 Marianne Thorsson IK Trenne Ullared 59:59 +20:59 12:31
6 Lena Fröberg GOIF Tjalve 1:02:15 +23:15 12:59
7 Brith Mohlin IK Stern 1:20:15 +41:15 16:45
8 Hanne Frost Farum OK 1:31:02 +52:02 19:00
Christina Segerslätt Skåneslättens OL diskvalificerad

H55

5 960 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Arne Klintberg Eksjö SOK 37:17 6:15
2 Anders Jakobsson OK Södertörn 37:48 +0:31 6:20
3 Anders N Jönsson Finspångs SOK 40:12 +2:55 6:44
4 Jørgen Skaarup Ballerup OK 41:06 +3:49 6:53
5 Mats Lindqvist Sävedalens AIK 43:18 +6:01 7:15
6 Pierre Karlsson OK Alehof 45:42 +8:25 7:40
7 Ingemar Månsson Ronneby OK 46:30 +9:13 7:48
8 Tommy Roos Falköpings AIK OK 47:48 +10:31 8:01
9 Ola Nyqvist OK Södertörn 48:15 +10:58 8:05
10 Conny Sahlin Vänersborgs SK 55:38 +18:21 9:20
11 Leif Lindau OK Torfinn 58:59 +21:42 9:53
12 Mats Welander OK Djerf 1:03:51 +26:34 10:42
13 Bernt Andersson IF Rigor 1:04:28 +27:11 10:48
14 Krister Österblad FK Boken 1:09:00 +31:43 11:34
Stefan Johansson Trollhättans SOK diskvalificerad
Håkan Forsman Ronneby OK ej start
Ulf Palmér Ulricehamns OK ej start

D60

4 790 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eva Blomström IK Stern 49:56 10:25
2 Britt Gunnarsson Kristinehamns OK 53:39 +3:43 11:12
3 Åsa Ståhl Hjärnarps GH OL 54:19 +4:23 11:20
4 Margareta Svensson OK Vilse 87 57:12 +7:16 11:56
5 Gunnel Månsson OK Vilse 87 59:09 +9:13 12:20
Britt-Marie Aldén OK Kolmården diskvalificerad
Miriam Asvarisch Rønne IK Orientering diskvalificerad
Siv Larsson Växjö AIS diskvalificerad
Lisbeth Damsgaard Hjärnarps GH OL ej start

H60

5 960 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Stig Gustafsson Lunds OK 39:13 6:34
2 Kent Granqvist Västerviks OK 49:24 +10:11 8:17
3 Göran Svenson SOK Viljan 50:56 +11:43 8:32
4 Roy Fransson Ärla IF 52:19 +13:06 8:46
5 Arne Andersson OK Torfinn 52:29 +13:16 8:48
6 Anders Käck Mariestads FK 52:52 +13:39 8:52
7 Kalle Lindqvist Växjö OK 55:52 +16:39 9:22
8 Matz Larsson Gustavsbergs OK 58:09 +18:56 9:45
9 Stefan Gunnarsson Kristinehamns OK 1:00:39 +21:26 10:10
10 Hans-Åge Mortensen Rønne IK Orientering 1:03:43 +24:30 10:41
11 Olle Bohman Hjärnarps GH OL 1:12:13 +33:00 12:07 Ladda ner rutt i gpx-format
12 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 1:12:35 +33:22 12:10
13 Jan Jönsson Malmö OK 1:18:02 +38:49 13:05
14 Anders Persson OK Vilse 87 1:18:51 +39:38 13:13
15 Sten Blomström IK Stern 1:21:24 +42:11 13:39
16 Bernhard Grenabo Hjobygdens OK 1:24:51 +45:38 14:14
Kent Eriksson Lerums SOK diskvalificerad
Erik Hallgren Finspångs SOK diskvalificerad
Anders Mohlin IK Stern diskvalificerad
Christer Nordström OK Älvsjö-Örby diskvalificerad
Peter Rasmussen Nyköpings OK diskvalificerad

D65

3 690 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Bigge Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 38:05 10:19
2 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 39:37 +1:32 10:44
3 Monica Påhlstorp Emmaboda Verda OK 42:03 +3:58 11:23
4 Inge Jørgensen OK Roskilde 42:08 +4:03 11:25
5 Ulla-Britt Ordasi Kungälvs OK 43:22 +5:17 11:45
6 Margareta Larsson OK Njudung 43:26 +5:21 11:46
7 Britt Forsell Pirozzi Lunds OK 47:54 +9:49 12:58
8 Gullevi Svensson Ronneby OK 53:21 +15:16 14:27
9 Solbritt Gustafsson OK Virdarna 1:03:40 +25:35 17:15
Gun-Britt Fransson Emmaboda Verda OK diskvalificerad
Ulla Ling Jönköpings OK diskvalificerad
Lisbeth Olsson Kungälvs OK diskvalificerad

H65

4 790 m, 31 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Leif Sandgren Frosta OK 33:41 7:01
2 Gunnar Enberg Målilla OK 39:32 +5:51 8:15
3 Tord Fransson Motala AIF OL 40:28 +6:47 8:26
4 Kent Nilsson Andrarums IF 43:32 +9:51 9:05
5 Bengt Ståhl Hjärnarps GH OL 43:35 +9:54 9:05
6 Nils Karlsson Växjö AIS 44:01 +10:20 9:11
7 Roland Nilsson SOK Viljan 44:05 +10:24 9:12
8 Johnny Gustafsson Gamleby OK 44:16 +10:35 9:14
9 Leif Karlsson Frosta OK 44:29 +10:48 9:17
10 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 44:58 +11:17 9:23
11 Stellan Ahnström Forserums SOK 45:08 +11:27 9:25
12 Lars-Gunnar Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 47:01 +13:20 9:48
13 Ronny Hjalmarsson Emmaboda Verda OK 47:13 +13:32 9:51
14 Hans M Carlsson IFK Göteborg 47:15 +13:34 9:51
15 Sven-Olof Larsson Växjö AIS 47:38 +13:57 9:56
16 Christer Nälemark OK Djerf 49:34 +15:53 10:20
17 Jan Bojling Solna OK 49:39 +15:58 10:21
18 Ulf Kjellin OK Hedströmmen 51:51 +18:10 10:49
19 Owe Nilsson Stigmännen Karlshamns OK 53:33 +19:52 11:10
20 Kenth Sundgren Skåneslättens OL 55:24 +21:43 11:33
21 Tommy Olausson SOK Aneby 1:01:27 +27:46 12:49
22 Gert Olsson Skåneslättens OL 1:01:42 +28:01 12:52
23 Anders Hedin Motala AIF OL 1:07:30 +33:49 14:05
24 Sven Pihl Enköpings AIF 1:07:39 +33:58 14:07
25 Nils-Erik Bondesson Frosta OK 1:10:14 +36:33 14:39
26 Christer Gillenäs Kristinehamns OK 1:12:24 +38:43 15:06
Runar Aldén OK Kolmården diskvalificerad
Sune Andersson Halmstad OK diskvalificerad
Jörgen Fransson Emmaboda Verda OK diskvalificerad
Kaare Hansson Malmö OK diskvalificerad
Bertil Karlsson Hjobygdens OK diskvalificerad
Ronald McGrail Hjärnarps GH OL ej start
Erland Svensson Kvillebyns SK ej start

D70

3 690 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kerstin Ernvid Ulricehamns OK 43:09 11:41
2 Britt Rangert IK Ymer 50:50 +7:41 13:46
3 Carina Lindman Finspångs SOK 50:56 +7:47 13:48
4 Berit Byström OK Virdarna 51:11 +8:02 13:52
5 Kaarina Voudinmäki Mullsjö SOK 55:42 +12:33 15:05
6 Birgitta Stenström Vänersborgs SK 56:50 +13:41 15:24
7 Barbro Vallin Kungälvs OK 1:05:08 +21:59 17:39
Ulla Nilsson SOK Viljan diskvalificerad

H70

4 790 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Dag Lorén OK Frisene 43:53 9:09
2 Per-Arne Johansson Vänersborgs SK 43:54 +0:01 9:09
3 Lars Johansson OK Skogshjortarna 43:57 +0:04 9:10
4 Roland Offrell Frosta OK 45:39 +1:46 9:31
5 Roland Sandahl Annebergs GIF 45:47 +1:54 9:33
6 Leif Lindström Nybro OK 50:45 +6:52 10:35
7 Ole Svendsen OK Roskilde 53:23 +9:30 11:08
8 Björn Linnersjö OK Orion 53:51 +9:58 11:14
9 Henrik Hvoslef IK Stern 55:01 +11:08 11:29
10 Ivan Ernvid Ulricehamns OK 55:54 +12:01 11:40
11 Göran Andersson Stigmännen Karlshamns OK 56:46 +12:53 11:51
12 Kjell Månsson Ronneby OK 58:27 +14:34 12:12
13 Bertil Ottosson FK Göingarna 1:01:05 +17:12 12:45
14 Erland Ling Jönköpings OK 1:04:35 +20:42 13:28
15 Anders Buhré Nybro OK 1:05:40 +21:47 13:42
16 Christer Westberg IFK Göteborg 1:09:07 +25:14 14:25
17 Krister Lindeberg Malmö OK 1:09:25 +25:32 14:29
18 Bengt Bergqvist Stigmännen Karlshamns OK 1:15:10 +31:17 15:41
19 Toivo Voudinmäki Mullsjö SOK 1:16:27 +32:34 15:57
Lars Persson Finspångs SOK diskvalificerad
Rolf Jakobsson Alfta-Ösa OK ej start
Bo Svensson Tockarps IK ej start

H75

3 690 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Roland Karlsson Ronneby OK 36:56 10:00
2 Ernie Broström Halmstad OK 44:48 +7:52 12:08
Stig Bengtsson Motala AIF OL diskvalificerad
Gunnar Tamberg Ballerup OK diskvalificerad

H80

3 690 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Bertil Johansson Skåneslättens OL 1:05:31 17:45
2 Kjell-Arne Pettersson Härlövs IF 1:06:20 +0:49 17:58
3 Bengt-Åke Borgemo SOK Viljan 1:10:04 +4:33 18:59
Allan Håkansson SOK Viljan diskvalificerad

Öppen motion 2

2 200 m, 60 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Erik Jönsson Lunds OK 16:28 7:29
2 Kennet Axelsson Härlövs IF 17:47 +1:19 8:05
3 Lars Strömberg OK Skogshjortarna 18:40 +2:12 8:29
4 Jakob Wilhelmsson OK Dacke 18:45 +2:17 8:31
5 Ann-Katrin Almqvist FK Göingarna 20:02 +3:34 9:06
6 Linus Boström OK Alehof 20:15 +3:47 9:12
7 Lena Petersson OK Alehof 20:22 +3:54 9:15
8 Tanja Dalheimer IK Vikings OK 20:29 +4:01 9:18
9 Erik Ling Jönköpings OK 20:52 +4:24 9:29
10 Ayan Ling Jönköpings OK 21:07 +4:39 9:35
11 William Lundstedt Mullsjö SOK 21:18 +4:50 9:40
12 Jörgen Holmström OK Milan 21:50 +5:22 9:55
13 Linnea Rydlund Hässleholms OK 21:54 +5:26 9:57
14 Inga Holmström OK Milan 21:59 +5:31 9:59
15 Thomas Winbladh Lunds OK 22:07 +5:39 10:03
16 Eva Tollsten Växjö AIS 22:39 +6:11 10:17
17 Susanne Göransson Frosta OK 23:14 +6:46 10:33
18 Hans Åke Djurbäck Kinnaströms SK 23:28 +7:00 10:39
19 Johanna Wilhelmsson OK Dacke 23:30 +7:02 10:40
20 Emmy Granstedt IK Hakarpspojkarna 23:31 +7:03 10:41
21 Mikael Nilsson Frosta OK 24:50 +8:22 11:17
22 Alice Johansson Finspångs SOK 24:58 +8:30 11:20
23 Pontus Eriksson Hjärnarps GH OL 25:04 +8:36 11:23
24 Carina Eriksson Hjärnarps GH OL 25:17 +8:49 11:29
25 Ylva Prellner Skåneslättens OL 25:39 +9:11 11:39
26 Embla Cinthio Skåneslättens OL 25:42 +9:14 11:40
27 Saga Stålhandske Skåneslättens OL 25:52 +9:24 11:45
28 Torgny Åstedt Härlövs IF 26:15 +9:47 11:55
29 AnnBritt Björkman Kungälvs OK 26:29 +10:01 12:02
30 Ann-Brith Strömberg OK Skogshjortarna 26:30 +10:02 12:02
31 Matthias Kalle Dalheimer IK Vikings OK 26:42 +10:14 12:08
32 Barbro Nilsson Andrarums IF 27:11 +10:43 12:21
33 Elsa Ericsson Lunds OK 27:19 +10:51 12:24
34 Jakob Moberg OK Löftan 27:38 +11:10 12:33
35 Olavi Aho OK Löftan 27:41 +11:13 12:34
36 Johanna Moberg OK Löftan 27:46 +11:18 12:37
37 Gunnel Gillenäs Kristinehamns OK 28:11 +11:43 12:48
38 Svante Selin FK Göingarna 28:15 +11:47 12:50
39 Arvid Lundqvist Falkenbergs OK 28:18 +11:50 12:51
40 Axel Tenghagen Härlövs IF 28:24 +11:56 12:54
41 Sara Wänström Finspångs SOK 28:25 +11:57 12:54
42 Maria Delin FK Åsen 28:58 +12:30 13:09
43 Lena Weiming Nyberg Kinnaströms SK 29:25 +12:57 13:22
44 Gull-Britt Grönberg Kungälvs OK 29:36 +13:08 13:27
45 Jonatan Lindmark Falkenbergs OK 30:33 +14:05 13:53
46 Waste Byström OK Virdarna 31:21 +14:53 14:14
47 Meja Envall IK Hakarpspojkarna 32:07 +15:39 14:35
48 Carl Johansson Glivesson Ronneby OK 34:15 +17:47 15:34
49 Christer Svensson Ronneby OK 34:22 +17:54 15:37
50 Malin Leijon Härlövs IF 34:58 +18:30 15:53
50 Susanne Karlsson Härlövs IF 34:58 +18:30 15:53
52 Gunnel Axelsson OK Skogshjortarna 36:32 +20:04 16:36
53 Gustav Lundqvist Falkenbergs OK 37:54 +21:26 17:13
54 Christer Mjömark Klubblös 38:33 +22:05 17:31
55 Arvid Johansson OK Djerf 45:26 +28:58 20:39
56 Victor Hansson OK Löftan 45:28 +29:00 20:39
57 Bengt Hansson OK Löftan 46:18 +29:50 21:02
Ivar Helmersson Hässleholms OK diskvalificerad
Klas Ljungqvist Lunds OK diskvalificerad
Olena Kurashova FK Åsen diskvalificerad
Jelena Persson IK Vikings OK ej start

Öppen motion 5

5 090 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Erik Ås Lunds OK 34:33 6:47
2 Niclas Delin FK Göingarna 37:34 +3:01 7:22
3 Jan Hansson OK Djerf 38:22 +3:49 7:32
4 Magnus Nilsson Andrarums IF 38:30 +3:57 7:33
5 Mikael Wahlbom OK Orion 41:33 +7:00 8:09
6 Hans-Inge Hansson Frosta OK 44:03 +9:30 8:39
7 Stefan Dahl Helsingborgs SOK 44:08 +9:35 8:40
8 Peter Hagström Falkenbergs OK 45:20 +10:47 8:54
9 Martin Axelsson OK Skogshjortarna 46:54 +12:21 9:12
10 Ola Nilsson Alvesta SOK 48:17 +13:44 9:29
11 Martin Nilsson Frosta OK 48:22 +13:49 9:30
12 Sofia Aldén Finspångs SOK 49:01 +14:28 9:37
13 Martin Ericsson Falkenbergs OK 50:23 +15:50 9:53
14 Malin Heyden Lunds OK 50:31 +15:58 9:55
15 Karin Lindqvist FK Finn 50:45 +16:12 9:58
16 Jenny Winbladh Lunds OK 51:59 +17:26 10:12
17 Sven-Erik Brodin Kristinehamns OK 52:13 +17:40 10:15
18 Anders Axelsson Finspångs SOK 52:14 +17:41 10:15
19 Monika Esten Berger Finspångs SOK 52:17 +17:44 10:16
20 Leif Malm Markaryds FK 52:47 +18:14 10:22
21 Mats Jonsson Skåneslättens OL 53:30 +18:57 10:30
22 Jan Johansson Skåneslättens OL 53:52 +19:19 10:34
23 Rolf Nilsson Frosta OK 54:29 +19:56 10:42
24 Evelina Folkesson OK Torfinn 59:08 +24:35 11:37
25 Helen Nilsson Härlövs IF 1:00:28 +25:55 11:52
26 Per Fröberg GOIF Tjalve 1:04:53 +30:20 12:44
27 Håkan Nilsson Malmö OK 1:06:17 +31:44 13:01
28 Tommy Bengtsson Hässleholms OK 1:06:51 +32:18 13:08
29 Jesper Haglund OK Djerf 1:09:51 +35:18 13:43
30 Gudrun Nilsson Andrarums IF 1:10:32 +35:59 13:51
31 Helen Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 1:10:46 +36:13 13:54
32 Jörgen Andersson Malmö OK 1:11:27 +36:54 14:02
33 Isak Holmquist Helsingborgs SOK 1:11:45 +37:12 14:05
34 Gert Olsson Malmö OK 1:37:04 +1:02:31 19:04
Lennart Stensson Helsingborgs SOK diskvalificerad
Jakob Nilsson Ystads OK diskvalificerad
Viktoria Lindberg OK Djerf diskvalificerad
Patrick Persson Härlövs IF diskvalificerad
Anton Sundgren Långhundra IF ej start

Öppen motion 8

7 330 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Joakim Sjöberg Helsingborgs SOK 58:32 7:59
Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK diskvalificerad
Henrik Tosteberg Linköpings OK diskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser