Officiell resultatlista för Abisko 2-dagars (Barentskampen), etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Abisko 2-dagars (Barentskampen)
Arrangörsorganisation: IFK Kiruna
Datum: lördag 2 augusti 2014 - söndag 3 augusti 2014

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21 Elit

4 280 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Helena Forsberg Skogslöparna 34:51 8:08
2 Emma Johansson Domnarvets GOIF 35:12 +0:21 8:13
3 Hilda Forsgren OK Linné 39:23 +4:32 9:12
4 Arntraut Götsch Bul-Tromsø IL 40:17 +5:26 9:24
5 Linnea Sundström OK Renen 40:24 +5:33 9:26
6 Emma Pihl Skoog OK Linné 41:16 +6:25 9:38
7 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 42:14 +7:23 9:52
8 Margrete Gaski Bardu IL 42:35 +7:44 9:56
9 Siri Eidnes Harstad OL 45:50 +10:59 10:42
10 Torun Ankjell Nordreisa IL 49:31 +14:40 11:34
11 Elin Dahlin Domnarvets GOIF 56:34 +21:43 13:12
12 Andrea Wickbom Vittjärvs IK 57:54 +23:03 13:31
13 Hege Nornes Harstad OL 1:02:02 +27:11 14:29
14 Signe Leffler-Rosendahl OK Renen 1:08:13 +33:22 15:56
15 Diana Kornilova Russia 1:16:44 +41:53 17:55
16 Olga Lapteva Russia 1:29:27 +54:36 20:53
Amanda Holmgren Vittjärvs IK ej godkänd
Viktoriia Golenkova Russia ej godkänd
Natalia Korpunova Russia ej start

H21 Elit

5 310 m, 34 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Albin Ridefelt OK Linné 28:09 5:18
2 Joakim Svensk Stora Tuna OK 33:41 +5:32 6:20
3 Stefan Sjölund Skogslöparna 33:59 +5:50 6:23
4 Ivan Forsgren OK Tisaren 34:27 +6:18 6:29
5 Stig Løvlund Nordreisa IL 34:38 +6:29 6:31
6 Jacob Lindstam OK Ravinen 34:39 +6:30 6:31
7 Marko Vapa Ounasvaaran Hiihtoseura 35:07 +6:58 6:36
8 Christian Nielsen IFK Göteborg 36:01 +7:52 6:46
9 Gjermund Urset Bul-Tromsø IL 36:15 +8:06 6:49
10 Gustav Nordström Gävle OK 36:58 +8:49 6:57
11 Anton Sundgren Långhundra IF 37:11 +9:02 7:00
12 Carl Henrik Bjørseth Bul-Tromsø IL 37:18 +9:09 7:01
13 Claes Turesson OK Renen 37:34 +9:25 7:04
14 Sven Lundbäck Stora Tuna OK 37:55 +9:46 7:08
15 Håvard Krey Hansen OK Silsand 38:39 +10:30 7:16
16 Mattias Mårts Stora Tuna OK 39:55 +11:46 7:31
17 Taneli Pantsar Pellon Ponsi 41:00 +12:51 7:43
18 Filip Salén OK Renen 41:25 +13:16 7:47
19 David Lundsten Vittjärvs IK 42:54 +14:45 8:04
20 Peter Westin Vittjärvs IK 43:15 +15:06 8:08
21 Erik Sundberg Stora Tuna OK 43:45 +15:36 8:14
22 Amund Beitnes OK77 44:33 +16:24 8:23
23 Johannes Falk Sundbybergs IK 45:03 +16:54 8:29
24 Anders Lidman Piteå IF 45:17 +17:08 8:31
25 Geir Moholdt Bul-Tromsø IL 47:00 +18:51 8:51
26 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 50:01 +21:52 9:25
27 Aleksei Polezhaev Russia 52:26 +24:17 9:52
28 Tomas Johansson IFK Umeå 53:36 +25:27 10:05
29 Pontus Bergström OK Österåker 53:58 +25:49 10:09
30 Roman Aliev Russia 59:04 +30:55 11:07
31 Mikhail Zhobolov Russia 1:23:41 +55:32 15:45
Axel Christoffersson OK Renen ej godkänd
Thomas Johnsen Bul-Tromsø IL ej godkänd
Erik Ögren Bergnäsets AIK ej godkänd
Viacheslav Grishko Russia ej start
Jon Andersson IFK Umeå ej start

D20 Elit

4 060 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hanna Öberg Piteå IF 43:32 10:43
2 Triinu Rooni OK Orvand 44:26 +0:54 10:56

H20 Elit

4 630 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Yngve Blomseth Helgesen Sørreisa OL 1:03:19 13:40

D18 Elit

3 550 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ida Nordlund Piteå IF 37:10 10:28
2 Ingvild Margrete Ofstad Bul-Tromsø IL 1:01:35 +24:25 17:20
3 Daria Dokina Russia 1:52:39 +1:15:29 31:43
Rozaliia Melnikova Russia ej godkänd
Kristina Krivonosova Russia ej start
Anastasiia Zubanova Russia ej start

H18 Elit

4 350 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Amund Bø Kongsbakk Bodø & Omegn IF Orientering 37:22 8:35
2 Nils Henriksson Seskarö IF 41:48 +4:26 9:36
3 Sondre Lorentsen OK Silsand 42:45 +5:23 9:49
4 Marius Witte Alta OL 49:16 +11:54 11:19
5 Mats Jørgen Nordmo Ingdal Mellembygd OL 52:23 +15:01 12:02
Aleksei Odintsov Russia utgått
Sergei Kotciun Russia ej start
Nikita Vitovskii Russia ej start

D21

3 550 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Frida Kjellberg IFK Göteborg 45:57 12:56
2 Olga Pasichna Stora Tuna OK 56:26 +10:29 15:53
3 Malin Kristoffersson Vittjärvs IK 1:05:20 +19:23 18:24

H21

4 290 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anders Dahlin Domnarvets GOIF 37:15 8:40
2 Mattias Ågren Centrum OK 39:21 +2:06 9:10
3 Håkan Karlsson Älvsby IF OK 41:17 +4:02 9:37
4 Erik Toomingas Sundsvalls OK 43:57 +6:42 10:14
5 Mats Wållberg Vännäs OK 44:48 +7:33 10:26
6 Knut-Øyvind Johansen Bardu IL 48:37 +11:22 11:19
7 Bendik Myrvang Bjerkvik IF 49:51 +12:36 11:37

H21 Kort

4 060 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Uku Rooni OK Orvand 38:30 9:28
2 Elis Sjögren-Levin Tierps SOK 1:02:39 +24:09 15:25

D16

3 230 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elin Nordlund Piteå IF 33:16 10:17
2 Sofia Westin Vittjärvs IK 34:35 +1:19 10:42
3 Rebecca Fahlgren Vittjärvs IK 45:02 +11:46 13:56
4 Kristina Tholerud Övertorneå IF 51:12 +17:56 15:51
5 Elvira Öberg Piteå IF 1:22:38 +49:22 25:34

H16

4 080 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 33:15 8:08
2 Robin Salén OK Renen 34:01 +0:46 8:20
3 Carl Ekbring Kexholms SK 45:56 +12:41 11:15
4 Harald Larsson Bergnäsets AIK 1:11:22 +38:07 17:29
5 Vegard Vaeng Bernhardsen Bul-Tromsø IL 1:22:23 +49:08 20:11

D14

2 570 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tora Indregard Bul-Tromsø IL 33:57 13:12
2 Agnes Karlsson Älvsby IF OK 37:02 +3:05 14:24
3 Elsa Christoffersson OK Renen 38:29 +4:32 14:58
4 Ida Eriksson OK Landehof 40:04 +6:07 15:35
5 Else Holmgren Bergnäsets AIK 44:49 +10:52 17:26
6 Ida Urset Bul-Tromsø IL 45:07 +11:10 17:33
7 Malin Kristina Møller Jørgensen Sørreisa OL 53:47 +19:50 20:55
8 Emma Johansson Älvsby IF OK 1:28:32 +54:35 34:26

H14

3 230 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Trygve Bø Kongsbakk Bodø & Omegn IF Orientering 44:06 13:39
2 Håvard Vaeng Bernhardsen Bul-Tromsø IL 1:16:00 +31:54 23:31

D12

2 170 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hanna Lundberg OK Renen 14:40 6:45
2 Anna Jaconsen-Gaski Bardu IL 19:40 +5:00 9:03
3 Edit Karlsson Älvsby IF OK 25:55 +11:15 11:56
4 Frida Johansson Älvsby IF OK 27:27 +12:47 12:38
5 Hanne Marcussen Sørreisa OL 48:05 +33:25 22:09

H12

2 170 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sven Lindmark IFK Kiruna 18:42 8:37
2 Albin Lundberg Arvidsjaurs OK 19:39 +0:57 9:03
3 Hans Urset Bul-Tromsø IL 27:00 +8:18 12:26
4 Kasper Ankjell Holmöy Nordreisa IL 29:54 +11:12 13:46
5 Axel Flordal Katrineholms OK 31:48 +13:06 14:39
6 Jon Marcussen Sørreisa OL 33:20 +14:38 15:21
Olle Ekbring Kexholms SK ej godkänd
Gard Frost Alta OL ej start

D10

2 080 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ella Turesson OK Renen 26:26 12:42
2 Elisa Götsch Iversen Bul-Tromsø IL 30:25 +3:59 14:37
Erle Frost Alta OL ej start
Julie Helena Møller Jørgensen Sørreisa OL återbud
Lise Marcussen Sørreisa OL återbud

H10

2 080 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Berg OK Ravinen 20:28 9:50
2 Edwin Nordmark Umeå OK 32:08 +11:40 15:26
Eirik Frost Alta OL ej start

H35

4 630 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Arto Puro-Aho Ylistaron Kilpa-Veljet 39:38 8:33
2 Daniel Johansson Älvsby IF OK 1:16:37 +36:59 16:32
3 Anders Kristoffersson Vittjärvs IK 1:44:29 +1:04:51 22:33

D40

3 490 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lena Turesson OK Renen 28:59 8:18
2 Jenny Berg OK Ravinen 35:55 +6:56 10:17
3 Anne Urset Bul-Tromsø IL 36:26 +7:27 10:26
4 Veera Puro-Aho Ylistaron Kilpa-Veljet 38:56 +9:57 11:09
5 Bodil Brun Marcussen Sørreisa OL 39:52 +10:53 11:25
6 Viktoria Öberg Piteå IF 51:02 +22:03 14:37
7 Karin Karlsson Älvsby IF OK 1:15:20 +46:21 21:35
8 Anne Birgitte Jensen Bul-Tromsø IL 1:18:49 +49:50 22:35

H40

4 350 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Oskar Forsberg Skogslöparna 35:48 8:13
2 Mats Edengren Vallentuna-Össeby OL 36:25 +0:37 8:22
3 Odd-Ivan Lorentsen OK Silsand 36:29 +0:41 8:23
4 Stefan Berg OK Ravinen 38:00 +2:12 8:44
5 Roar Jørgensen Sørreisa OL 48:18 +12:30 11:06
6 Henrik Flordal Katrineholms OK 57:58 +22:10 13:19
7 Dag Marcussen Sørreisa OL 1:09:30 +33:42 15:58
Jyri Myllymäki Vetelin Urheilijat ej start
Claes Turesson OK Renen återbud

D45

3 230 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anna Eriksson OK Landehof 30:29 9:26
2 Anna Ekbring Kexholms SK 32:15 +1:46 9:59
3 Carin Bergensten Vittjärvs IK 33:44 +3:15 10:26
4 Eva-Lotta Löfgren Stora Tuna OK 38:59 +8:30 12:04
5 Elisabet Kongsbakk Bodø & Omegn IF Orientering 42:56 +12:27 13:17
6 Anneli Wickbom Vittjärvs IK 55:19 +24:50 17:07

H45

4 060 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Lundberg Arvidsjaurs OK 32:11 7:55
2 Fredrik Barrulf OK Tyr 32:24 +0:13 7:58
3 Jonny I Hansen Bul-Tromsø IL 34:53 +2:42 8:35
4 Mikael Palgrim Vänersborgs SK 34:55 +2:44 8:36
5 Thomas Johansson Sundsvalls OK 35:58 +3:47 8:51
6 Trond-Henry Skjönsfjell Nordreisa IL 36:52 +4:41 9:04
7 Gjermund Raaen Bjerkvik IF 38:08 +5:57 9:23
8 Børge Harvey Bul-Tromsø IL 38:37 +6:26 9:30
9 Alf Bergman OK Renen 38:59 +6:48 9:36
10 Jan Christoffersson OK Renen 39:05 +6:54 9:37
11 Hans-Martin Vaeng Sørreisa OL 39:57 +7:46 9:50
12 Håkon Brynjulfsen OK Silsand 41:34 +9:23 10:14
13 Krister Rosendahl OK Renen 50:22 +18:11 12:24
14 Björn Lundsten Vittjärvs IK 1:02:36 +30:25 15:25
15 Peter Lundberg OK Renen 1:03:16 +31:05 15:34
16 Kjell Henriksson Seskarö IF 1:07:13 +35:02 16:33
Mats Drugge Vittjärvs IK ej godkänd

D50

3 090 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lisel Arvidsson Växjö OK 32:57 10:39
2 Katarina Bengtsson Långhundra IF 34:17 +1:20 11:05
3 Anna Widström Kvarnsvedens GOIF OK 44:13 +11:16 14:18
4 Gunilla Salén OK Renen 46:05 +13:08 14:54
5 Eva Leffler OK Renen 47:21 +14:24 15:19
6 Gry Hafskjold Bergnäsets AIK 55:17 +22:20 17:53
7 Ingela Alness Långhundra IF 1:05:40 +32:43 21:15
8 Åsa Pettersson Säterbygdens OK 1:24:13 +51:16 27:15
Agneta Bergelin Bergnäsets AIK ej start

H50

4 080 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Frans Wickbom I 19 IF 30:54 7:34
2 Inge Söderkvist OK Renen 36:36 +5:42 8:58
3 Per Ögren Bergnäsets AIK 38:08 +7:14 9:20
4 Anders Abrahamsson Gammelstads IF 42:55 +12:01 10:31
5 Mikael Backlund Dalaportens OL 44:39 +13:45 10:56
6 Axel Theisen Mellembygd OL 50:28 +19:34 12:22
7 Håkan Tholerud Övertorneå IF 52:11 +21:17 12:47
8 Ahti Aasa Övertorneå IF 54:31 +23:37 13:21

D55

3 090 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eli Blomseth Helgesen Sørreisa OL 40:09 12:59
2 Görel Skoog Växjö OK 43:11 +3:02 13:58
3 Kii Korhonen Ounasvaaran Hiihtoseura 44:21 +4:12 14:21
4 Ann Jansson Älvsby IF OK 1:46:04 +1:05:55 34:19

H55

3 550 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrik Salén OK Renen 30:15 8:31
2 Svein Harald Hansen OK Silsand 31:35 +1:20 8:53
3 Richard Holmgren Bergnäsets AIK 33:54 +3:39 9:32
4 Martin Råman Kvarnsvedens GOIF OK 34:23 +4:08 9:41
5 Peter Ridefelt OK Linné 36:31 +6:16 10:17
6 Lennart Strandberg Skogslöparna 38:05 +7:50 10:43
7 Henry Barsk Övertorneå IF 38:57 +8:42 10:58 Ladda ner rutt i gpx-format
8 Mats Lundberg Dalaportens OL 45:01 +14:46 12:40
9 Håkon B Bø Bodø & Omegn IF Orientering 45:44 +15:29 12:52
10 Rein Rooni OK Orvand 46:22 +16:07 13:03
11 Sven-Erik Levin Tierps SOK 46:28 +16:13 13:05
12 Karl-Erik Lindbäck Älvsby IF OK 51:55 +21:40 14:37
13 Svenn Roger Ofstad Bul-Tromsø IL 52:08 +21:53 14:41
14 Bjørn-Hugo Myrvang Bjerkvik IF 1:08:20 +38:05 19:14
15 Ove Ericsson Nyköpings OK 1:15:03 +44:48 21:08

H60

3 490 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jan Lindelöf Seskarö IF 32:22 9:16
2 Roland Jansson Älvsby IF OK 36:20 +3:58 10:24
3 Lars-gunnar Skoog Växjö OK 37:48 +5:26 10:49
4 Dan Lidman Piteå IF 40:27 +8:05 11:35
5 Lars Blomberg Gammelstads IF 44:24 +12:02 12:43
6 Bengt Hansson Säterbygdens OK 56:42 +24:20 16:14
7 Zmolobov Aleksandr Russia 1:51:20 +1:18:58 31:54

D65

2 690 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Tirén OK Ravinen 42:00 15:36
2 Gun-Inger Sahlberg Långhundra IF 46:25 +4:25 17:15
3 Lisbeth Carlsson Vaggeryds SOK 47:10 +5:10 17:32
4 Tuuli Kastemaa Hirvensalon Heitto 1:33:49 +51:49 34:52

H65

3 230 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Magnus Säveros Nilivaara IS 31:53 9:52
2 Ivar Helgesen Sørreisa OL 32:28 +0:35 10:03
3 Seppo Korhonen Ounasvaaran Hiihtoseura 36:19 +4:26 11:14
4 Signar Eriksson Stöcksjö IS 37:36 +5:43 11:38
5 Kjell Mörtberg Bodens BK 41:26 +9:33 12:49
6 Jan Løvlund Nordreisa IL 56:08 +24:15 17:22
Bror Palgrim Vänersborgs SK ej godkänd

H70

2 690 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Karl-Erik Jonsson OK Nolaskogsarna 32:33 12:06
2 Hans Sahlberg Långhundra IF 46:00 +13:27 17:06
Åke Saloniemi SK Gränsen ej start

H75

2 420 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Nore Westin I 19 IF 37:36 15:32
2 Henken Eriksson I 19 IF 40:58 +3:22 16:55
3 Birger Lundberg Arvidsjaurs OK 41:53 +4:17 17:18
4 Per-Anders Brännström Arvidsjaurs OK 45:27 +7:51 18:46
5 Lars-Erik Lindell Väsby OK 48:49 +11:13 20:10
Karl-Erik Sjöberg Älvsby IF OK ej start

Inskolning

2 080 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
Astrid Bemhardsen Bul-Tromsø IL fullföljt
Eline Bemhardsen Bul-Tromsø IL fullföljt
Signe Forsberg Skogslöparna fullföljt
Rojna Götsch Iversen Bul-Tromsø IL fullföljt
Liv Haverskog Abisko IF fullföljt
Karl Kristofersson Vittjärvs IK fullföljt
Kristoffer Nian Brovoll Vaeng Sørreisa OL fullföljt
Carl Emil Nörgård Björseth Bul-Tromsø IL fullföljt
Tuva Nörgård Björseth Bul-Tromsø IL fullföljt
Jon Töyrä IFK Kiruna fullföljt
Karin Töyrä IFK Kiruna ej godkänd

U1

2 080 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mia Urset Bul-Tromsø IL 25:54 12:27
2 Minna Turesson OK Renen 26:17 +0:23 12:38
3 Emilia Wickbom Vittjärvs IK 28:47 +2:53 13:50
4 Julie Helena Møller Jørgensen Sørreisa OL 29:42 +3:48 14:16
5 Alve Lundberg Arvidsjaurs OK 30:42 +4:48 14:45
6 Lisa Eriksson OK Landehof 38:54 +13:00 18:42
7 Lise Marcussen Sørreisa OL 45:01 +19:07 21:38

Öppen motion 1

2 080 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jenny Olsson Ulricehamns OK 37:54 18:13

Öppen motion 3

3 090 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Helena Skoglund IFK Kiruna 43:54 14:12
2 Ted-Andre Bernhardsen Bul-Tromsø IL 46:41 +2:47 15:06
3 Carl Göran Pakkala Vittjärvs IK 49:30 +5:36 16:01
4 Jimmy Töyrä IFK Kiruna 52:15 +8:21 16:54
5 Joel Lundgren Skarpnäcks OL 57:31 +13:37 18:36
6 Lena Lundsten Vittjärvs IK 1:04:10 +20:16 20:45
7 Anne-Maria Pedersen Bjerkvik IF 1:04:59 +21:05 21:01
8 Gunilla Wiss Tholerud Övertorneå IF 1:15:31 +31:37 24:26
9 Anna Karin Larsson Gammelstads IF 1:26:52 +42:58 28:06
10 Alexander Edengren Vallentuna-Össeby OL 1:31:03 +47:09 29:27
11 Marita Sundsröm OK Renen 2:25:36 +1:41:42 47:07
Mona Johansson Bergnäsets AIK ej godkänd

Öppen motion 8

4 350 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Line Persson Okänd 57:46 13:16
2 Evelina Christoffersson OK Renen 1:00:20 +2:34 13:52
3 Ulf Nordlund Piteå IF 1:11:03 +13:17 16:20
4 Ann Nordlund Piteå IF 1:14:06 +16:20 17:02
5 Thomas Haverskog Abisko IF 1:14:13 +16:27 17:03
6 Sven Eriksson OK Landehof 1:34:32 +36:46 21:43

Challenge 15 H

9 590 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Joakim Stenvall Östersunds OK 1:32:30 9:38
2 Erik Pakkala Vittjärvs IK 2:00:21 +27:51 12:32

Challenge 15 D

9 590 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linda Lidman Piteå IF 1:32:43 9:40
2 Sofia Lindgren Östersunds OK 3:25:06 +1:52:23 21:23

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser