Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för Abisko 2-dagars (Barentskampen)

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Abisko 2-dagars (Barentskampen)
Arrangörsorganisation: IFK Kiruna
Datum: lördag 2 augusti 2014 - söndag 3 augusti 2014

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

Abisko IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Liv HaverskogInskolning (11)fullföljt

Abisko IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Jon HaverskogInskolning (11)fullföljt

Abisko IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Max HaverskogInskolning (11)fullföljt

Abisko IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Thomas HaverskogÖppen motion 8utom tävlan

Alta OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
5Marius WitteH18 Elit (6)2:55:31+1:13:49
Erle FrostD10 (2)utom tävlan
Gard FrostH12 (7)ej start
Eirik FrostH10 (2)ej start

Arvidsjaurs OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Albin LundbergH12 (7)37:58
1Johan LundbergH45 (17)1:30:46
1Birger LundbergH75 (5)1:24:47
4Per-Anders BrännströmH75 (5)1:40:27+15:40
5Alve LundbergU1 (7)1:01:27+13:34

Bardu IL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
9Margrete GaskiD21 Elit (16)2:28:56+42:31
Anna Jaconsen-GaskiD12 (5)ej godkänd
Knut-Øyvind JohansenH21 (6)ej start

Bergnäsets AIK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Harald LarssonH16 (5)2:39:35+1:00:45
4Gry HafskjoldD50 (7)2:12:37+52:56
4Per ÖgrenH50 (9)1:37:50+27:23
7Richard HolmgrenH55 (15)1:40:39+18:44
Gunnar HolmgrenH21 Elit (27)ej godkänd
Erik ÖgrenH21 Elit (27)ej godkänd
Mona JohanssonÖppen motion 3 (9)utom tävlan
Else HolmgrenD14 (6)ej start
Agneta BergelinD50 (7)ej start

Bjerkvik IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Jan-Hugo JohnsenH50 (9)1:10:27
10Gjermund RaaenH45 (17)1:54:49+24:03
Anne-Maria PedersenÖppen motion 3 (9)ej godkänd
Bendik MyrvangH21 (6)utom tävlan
Bjørn-Hugo MyrvangH55 (15)utom tävlan

Bodens BK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Kjell MörtbergH65 (6)1:33:40+18:38

Bodø & Omegn IF Orientering

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Amund Bø KongsbakkH18 Elit (6)1:41:42
1Trygve Bø KongsbakkH14 (2)1:24:07
5Elisabet KongsbakkD45 (6)1:32:36+19:56
8Håkon B BøH55 (15)1:47:30+25:35

Bul-Tromsø IL

22 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Mia UrsetU1 (7)47:53
2Ingvild Margrete OfstadD18 Elit (3)3:25:44+1:29:23
2Håvard Vaeng BernhardsenH14 (2)1:59:56+35:49
2Elisa Götsch IversenD10 (2)55:42+5:16
3Gjermund UrsetH21 Elit (27)2:05:36+4:03
3Tora IndregardD14 (6)1:34:35+13:39
3Hans UrsetH12 (7)45:22+7:24
3Anne UrsetD40 (8)1:23:08+14:28
3Jonny I HansenH45 (17)1:41:02+10:16
3Ted-Andre BernhardsenÖppen motion 3 (9)1:55:08+8:03
4Vegard Vaeng BernhardsenH16 (5)2:55:28+1:16:38
5Arntraut GötschD21 Elit (16)2:20:00+33:35
6Børge HarveyH45 (17)1:51:59+21:13
8Anne Birgitte JensenD40 (8)3:44:36+2:35:56
13Geir MoholdtH21 Elit (27)2:34:08+32:35
13Svenn Roger OfstadH55 (15)3:03:28+1:41:33
Astrid BemhardsenInskolning (11)fullföljt
Eline BemhardsenInskolning (11)fullföljt
Ronja Götsch IversenInskolning (11)fullföljt
Thomas JohnsenH21 Elit (27)ej godkänd
Carl Henrik BjørsethH21 Elit (27)ej start
Ida UrsetD14 (6)ej start
Carl Emil Nörgård BjörsethInskolning (11)utom tävlan
Tuva Nörgård BjörsethInskolning (11)utom tävlan

Centrum OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
6Mattias ÅgrenH21 (6)2:42:36+1:04:37

Dalaportens OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
5Mikael BacklundH50 (9)1:51:31+41:04
5Mats LundbergH55 (15)1:33:59+12:04

Domnarvets GOIF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Emma JohanssonD21 Elit (16)1:46:25
2Anders DahlinH21 (6)2:11:13+33:14
10Elin DahlinD21 Elit (16)2:43:26+57:01

Gammelstads IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Lars BlombergH60 (6)1:48:54+24:51
7Anna Karin LarssonÖppen motion 3 (9)3:06:13+1:19:08
8Anders AbrahamssonH50 (9)2:14:46+1:04:19

Gävle OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Gustav NordströmH21 Elit (27)2:05:26+3:53

Harstad OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
8Siri EidnesD21 Elit (16)2:26:43+40:18
13Hege NornesD21 Elit (16)3:43:29+1:57:04

Hirvensalon Heitto

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Tuuli KastemaaD65 (4)3:02:59+1:20:21

I 19 IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Frans WickbomH50 (9)1:24:30+14:03
2Nore WestinH75 (5)1:29:13+4:26
3Henken ErikssonH75 (5)1:33:54+9:07

IFK Göteborg

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Frida KjellbergD21 (3)2:33:57+19:39
4Christian NielsenH21 Elit (27)2:09:11+7:38

IFK Kiruna

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Helena SkoglundÖppen motion 3 (9)1:47:05
2Sven LindmarkH12 (7)38:57+0:59
2Jimmy TöyräÖppen motion 2 (4)1:33:00+42:42
Jon TöyräInskolning (11)fullföljt
Karin TöyräInskolning (11)ej godkänd

IFK Umeå

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Tomas JohanssonH21 Elit (27)utgått
Jon AnderssonH21 Elit (27)ej start

Katrineholms OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
6Henrik FlordalH40 (7)2:21:25+37:58
Axel FlordalH12 (7)ej godkänd

Kexholms SK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Carl EkbringH16 (5)1:39:23+0:33
2Anna EkbringD45 (6)1:17:44+5:04
Olle EkbringH12 (7)ej godkänd

Kvarnsvedens GOIF OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Anna WidströmD50 (7)1:47:55+28:14
3Martin RåmanH55 (15)1:29:32+7:37

Lillomarka OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Reidunn HallanD55 (5)1:08:23
Fredrik SteiwerH55 (15)ej godkänd

Långhundra IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Katarina BengtssonD50 (7)1:29:15+9:34
2Hans SahlbergH70 (2)2:00:38+36:28
5Ingela AlnessD50 (7)2:16:45+57:04
Anton SundgrenH21 Elit (27)ej godkänd
Gun-Inger SahlbergD65 (4)utgått

Mellembygd OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Mats Jørgen Nordmo IngdalH18 Elit (6)2:25:51+44:09
6Axel TheisenH50 (9)1:51:59+41:32

Nilivaara IS

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Magnus SäverosH65 (6)1:18:46+3:44

Nordreisa IL

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Kasper Ankjell HolmöyH12 (7)48:54+10:56
5Jan LøvlundH65 (6)1:55:48+40:46
7Stig LøvlundH21 Elit (27)2:19:08+17:35
7Trond-Henry SkjönsfjellH45 (17)1:53:15+22:29
11Torun AnkjellD21 Elit (16)2:50:13+1:03:48

Nyköpings OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Ove EricssonH55 (15)ej godkänd

OK Kolmården

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Lina PerssonÖppen motion 3 (9)1:48:37+1:32

OK Landehof

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Anna ErikssonD45 (6)1:12:40
4Ida ErikssonD14 (6)1:41:10+20:14
6Lisa ErikssonU1 (7)1:06:27+18:34
6Sven ErikssonÖppen motion 3 (9)2:41:04+53:59

OK Linné

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Hilda ForsgrenD21 Elit (16)2:18:14+31:49
6Peter RidefeltH55 (15)1:35:38+13:43
7Emma Pihl SkoogD21 Elit (16)2:22:14+35:49
Albin RidefeltH21 Elit (27)ej start

OK Nolaskogsarna

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Karl-Erik JonssonH70 (2)1:24:10

OK Orvand

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Uku RooniH21 Kort (2)1:52:56
2Triinu RooniD20 Elit (2)2:10:19+0:49
9Rein RooniH55 (15)1:56:43+34:48

OK Ravinen

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Johan BergH10 (2)40:09
1Stefan BergH40 (7)1:43:27
1Dagny TirénD65 (4)1:42:38
2Jenny BergD40 (8)1:19:10+10:30
8Jacob LindstamH21 Elit (27)2:19:11+17:38

OK Renen

20 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Robin SalénH16 (5)1:38:50
1Elsa ChristofferssonD14 (6)1:20:56
1Hanna LundbergD12 (5)29:52
1Ella TuressonD10 (2)50:26
1Lena TuressonD40 (8)1:08:40
1Fredrik SalénH55 (15)1:21:55
2Minna TuressonU1 (7)53:28+5:35
3Inge SöderkvistH50 (9)1:30:12+19:45
4Marita SundsrömÖppen motion 2 (4)3:11:46+2:21:28
5Jan ChristofferssonH45 (17)1:45:51+15:05
6Linnea SundströmD21 Elit (16)2:20:18+33:53
6Gunilla SalénD50 (7)2:20:08+1:00:27
7Eva LefflerD50 (7)2:42:22+1:22:41
9Alf BergmanH45 (17)1:54:09+23:23
12Signe Leffler-RosendahlD21 Elit (16)3:19:34+1:33:09
12Krister RosendahlH45 (17)2:31:38+1:00:52
14Peter LundbergH45 (17)2:47:01+1:16:15
16Filip SalénH21 Elit (27)2:37:50+36:17
Axel ChristofferssonH21 Elit (27)ej godkänd
Evelina ChristofferssonÖppen motion 8utom tävlan
Claes TuressonH40 (7)ej start

OK Silsand

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Svein Harald HansenH55 (15)1:28:30+6:35
3Sondre LorentsenH18 Elit (6)1:59:17+17:35
3Odd-Ivan LorentsenH40 (7)1:50:19+6:52
11Håkon BrynjulfsenH45 (17)1:55:44+24:58
14Håvard Krey HansenH21 Elit (27)2:34:09+32:36

OK Tisaren

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
6Ivan ForsgrenH21 Elit (27)2:17:18+15:45

OK Tyr

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Fredrik BarrulfH45 (17)1:40:17+9:31

OK Österåker

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Pontus BergströmH21 (6)1:37:59
Pontus BergströmH21 Elit (27)utom tävlan

OK77

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
15Amund BeitnesH21 Elit (27)2:37:00+35:27

Okänd

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Vakant D21ED21 Elit (16)utom tävlan

Okänd

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Vakant D20ED20 Elit (2)utom tävlan

Okänd

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Vakant H20EH20 Elit (1)utom tävlan

Okänd

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Vakant D18ED18 Elit (3)utom tävlan

Okänd

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Vakant H18EH18 Elit (6)utom tävlan

Ounasvaaran Hiihtoseura

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Seppo KorhonenH65 (6)1:21:38+6:36
4Kii KorhonenD55 (5)1:42:37+34:14
10Marko VapaH21 Elit (27)2:28:55+27:22

Pellon Ponsi

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Taneli PantsarH21 Elit (27)ej start

Piteå IF

10 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Hanna ÖbergD20 Elit (2)2:09:30
1Ida NordlundD18 Elit (3)1:56:21
2Elin NordlundD16 (5)1:16:46+0:59
5Elvira ÖbergD16 (5)2:21:25+1:05:38
5Ulf NordlundÖppen motion 3 (9)2:20:38+33:33
6Viktoria ÖbergD40 (8)2:28:24+1:19:44
17Anders LidmanH21 Elit (27)2:39:14+37:41
Dan LidmanH60 (6)ej godkänd
Linda LidmanChallenge 15 D (1)utgått
Ann NordlundÖppen motion 8utom tävlan

Russia

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Olga LaptevaD21 Elit (16)ej godkänd

Russia

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Diana KornilovaD21 Elit (16)över maxtid

Russia

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Viktoriia GolenkovaD21 Elit (16)över maxtid

Russia

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Natalia KorpunovaD21 Elit (16)ej start

Russia

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
21Roman AlievH21 Elit (27)3:45:07+1:43:34

Russia

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Aleksei PolezhaevH21 Elit (27)över maxtid

Russia

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Mikhail ZhobolovH21 Elit (27)över maxtid

Russia

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Viacheslav GrishkoH21 Elit (27)utom tävlan

Russia

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Daria DokinaD18 Elit (3)ej godkänd

Russia

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Anastasiia ZubanovaD18 Elit (3)ej start

Russia

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Kristina KrivonosovaD18 Elit (3)ej start

Russia

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Rozaliia MelnikovaD18 Elit (3)ej start

Russia

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Aleksei OdintsovH18 Elit (6)utgått

Russia

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Nikita VitovskiiH18 Elit (6)ej start

Russia

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Sergei KotciunH18 Elit (6)ej start

Russia

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Zmolobov AleksandrH60 (6)ej start

Seskarö IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Jan LindelöfH60 (6)1:24:03
2Nils HenrikssonH18 Elit (6)1:51:40+9:58
15Kjell HenrikssonH45 (17)3:17:40+1:46:54

SK Gränsen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Åke SaloniemiH70 (2)utom tävlan

Skarpnäcks OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Sigrid WärngårdInskolning (11)fullföljt
Joel LundgrenÖppen motion 3 (9)utom tävlan

Skogslöparna

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Helena ForsbergD21 Elit (16)1:59:45+13:20
4Oskar ForsbergH40 (7)2:00:32+17:05
5Stefan SjölundH21 Elit (27)2:11:01+9:28
12Lennart StrandbergH55 (15)2:10:33+48:38
Signe ForsbergInskolning (11)fullföljt

Stora Tuna OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Joakim SvenskH21 Elit (27)2:01:33
1Olga PasichnaD21 (3)2:14:18
4Eva-Lotta LöfgrenD45 (6)1:27:47+15:07
9Mattias MårtsH21 Elit (27)2:26:21+24:48
12Sven LundbäckH21 Elit (27)2:33:11+31:38
18Erik SundbergH21 Elit (27)2:40:25+38:52

Stöcksjö IS

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Signar ErikssonH65 (6)ej start

Sundbybergs IK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
20Johannes FalkH21 Elit (27)3:14:37+1:13:04

Sundsvalls OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Thomas JohanssonH45 (17)1:44:02+13:16
5Erik ToomingasH21 (6)2:41:49+1:03:50

Säterbygdens OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Åsa PetterssonÖppen motion 1 (1)2:05:37
5Bengt HanssonH60 (6)2:18:10+54:07

Sørreisa OL

13 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Ivar HelgesenH65 (6)1:15:02
2Eli Blomseth HelgesenD55 (5)1:32:37+24:14
3Julie Helena Møller JørgensenU1 (7)1:00:31+12:38
4Hanne MarcussenD12 (5)1:16:56+47:04
5Malin Kristina Møller JørgensenD14 (6)2:14:05+53:09
5Jon MarcussenH12 (7)54:52+16:54
5Bodil Brun MarcussenD40 (8)1:39:17+30:37
5Roar JørgensenH40 (7)2:20:19+36:52
7Dag MarcussenH40 (7)3:06:05+1:22:38
7Lise MarcussenU1 (7)1:23:47+35:54
8Hans-Martin VaengH45 (17)1:53:24+22:38
Kristoffer Nian Brovoll VaengInskolning (11)fullföljt
Yngve Blomseth HelgesenH20 Elit (1)utgått

Tierps SOK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Elis Sjögren-LevinH21 Kort (2)2:40:25+47:29
11Sven-Erik LevinH55 (15)2:02:35+40:40

Ulricehamns OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Jenny OlssonÖppen motion 1 (1)utom tävlan

Umeå OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Edwin NordmarkH10 (2)57:24+17:15

Vaggeryds SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Lisbeth CarlssonD65 (4)1:54:53+12:15

Vallentuna-Össeby OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Mats EdengrenH40 (7)1:44:49+1:22
Alexander EdengrenÖppen motion 3 (9)utom tävlan

Vetelin Urheilijat

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Jyri MyllymäkiH40 (7)ej start

Vittjärvs IK

18 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Sofia WestinD16 (5)1:15:47
2Anders KristofferssonH35 (3)3:57:40+1:47:06
3Evelina WickbomD21 Elit (16)2:14:53+28:28
3Malin KristofferssonD21 (3)2:49:20+35:02
3Carin BergenstenD45 (6)1:21:09+8:29
4Rebecca FahlgrenD16 (5)1:46:00+30:13
4Emilia WickbomU1 (7)1:00:37+12:44
4Lena LundstenÖppen motion 3 (9)2:10:42+23:37
6Anneli WickbomD45 (6)1:58:48+46:08
11Peter WestinH21 Elit (27)2:29:04+27:31
13Björn LundstenH45 (17)2:43:35+1:12:49
19David LundstenH21 Elit (27)2:49:35+48:02
Amanda HolmgrenD21 Elit (16)ej godkänd
Andrea WickbomD21 Elit (16)ej godkänd
Rasmus WickbomH16 (5)ej godkänd
Mats DruggeH45 (17)ej godkänd
Carl Göran PakkalaÖppen motion 3 (9)utom tävlan
Erik PakkalaChallenge 15 H (1)ej start
Karl KristoferssonInskolning (11)utom tävlan

Vänersborgs SK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Mikael PalgrimH45 (17)ej godkänd
Bror PalgrimH65 (6)utgått

Vännäs OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Mats WållbergH21 (6)2:30:50+52:51

Väsby OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
5Lars-Erik LindellH75 (5)1:52:09+27:22

Växjö OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Lisel ArvidssonD50 (7)1:19:41
1Diana ArvidssonÖppen motion 2 (4)50:18
3Görel SkoogD55 (5)1:39:57+31:34
3Lars-gunnar SkoogH60 (6)1:37:49+13:46

Ylistaron Kilpa-Veljet

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Arto Puro-AhoH35 (3)2:10:34
4Veera Puro-AhoD40 (8)1:35:48+27:08

Älvsby IF OK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Agnes KarlssonD14 (6)1:29:31+8:35
2Edit KarlssonD12 (5)46:18+16:26
2Roland JanssonH60 (6)1:27:28+3:25
3Håkan KarlssonH21 (6)2:22:06+44:07
3Frida JohanssonD12 (5)53:42+23:50
3Daniel JohanssonH35 (3)4:03:31+1:52:57
5Ann JanssonD55 (5)3:13:33+2:05:10
7Karin KarlssonD40 (8)2:55:15+1:46:35
10Karl-Erik LindbäckH55 (15)2:00:47+38:52
Emma JohanssonD14 (6)ej godkänd
Karl-Erik SjöbergH75 (5)ej start

Östersunds OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Joakim StenvallChallenge 15 H (1)3:30:24
8Sofia LindgrenÖppen motion 3 (9)4:34:03+2:46:58

Övertorneå IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Kristina TholerudD16 (5)1:40:45+24:58
3Gunilla Wiss TholerudÖppen motion 2 (4)2:30:32+1:40:14
4Henry BarskH55 (15)1:32:58+11:03
7Ahti AasaH50 (9)2:05:59+55:32
9Håkan TholerudH50 (9)2:20:04+1:09:37

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser