Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sydsvenska mästerskapen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sydsvenska mästerskapen
Arrangörsorganisation: IF Rigor
Datum: lördag 27 april 2013

D14 SSM

3 390 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isa EnvallSmåland30:519:06
2Alice Svensson FinndahlSmåland33:34+2:439:54
3Kajsa AnderssonBlekinge37:45+6:5411:08
4Ella PalmSmåland40:28+9:3711:56
5Klara AnderssonSkåne40:41+9:5012:00
6Elin WihlborgSkåne40:58+10:0712:05
7Lisa Jonsson NordinSkåne42:47+11:5612:37
8Alice HultinHalland42:59+12:0812:40
9Emelie SvenssonHalland43:01+12:1012:41
10Ellen RosenkvistSkåne44:00+13:0912:58
10Julia ArvidssonSmåland44:00+13:0912:58
12Sofie PerssonSkåne45:02+14:1113:17
13Amanda CarlssonHalland45:56+15:0513:32
14Emmy HelmerssonSkåne46:56+16:0513:50
15Ellen WahlbomBlekinge48:50+17:5914:24
16Elvira WildheimHalland48:58+18:0714:26
17Fanny SundbladSmåland49:09+18:1814:29
18Ellen KallerbäckSmåland50:01+19:1014:45
19Wilma MarkholmSkåne50:05+19:1414:46
20Sara GranstedtSmåland50:58+20:0715:02
21Johanna RundqvistHalland54:57+24:0616:12
22Irmalinn NilssonSkåne55:47+24:5616:27
23Linnea DagsbergBlekinge56:04+25:1316:32
24Tova HermodssonSkåne57:06+26:1516:50
25Ellen AnderssonBlekinge1:01:36+30:4518:10
26Stina JohanssonSmåland1:05:56+35:0519:26
27Vilma SvantessonSkåne1:07:01+36:1019:46
28Tova EricssonBlekinge1:08:12+37:2120:07
29Lovisa NordSmåland1:10:35+39:4420:49
30Louise LagerkvistBlekinge1:12:23+41:3221:21
31Astrid EricssonSkåne1:15:46+44:5522:21
32Tova MagnussonHalland1:23:14+52:2324:33
33Paulina JägstedtHalland2:04:54+1:34:0336:50
Moa ErlandssonSmålandej godkänd
Johanna WilhelmssonBlekingeej godkänd
Lovisa RingHallandej godkänd

D15 SSM

4 180 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa HanssonSmåland39:479:31
2Sanna FasthSmåland39:54+0:079:32
3Myrra CarlssonBlekinge39:57+0:109:33
4Amelia SkalbergSmåland42:45+2:5810:13
5Amanda RangertSmåland44:58+5:1110:45
6Ebba EnvallSmåland45:40+5:5310:55
7Gabriella BerganderSmåland45:47+6:0010:57
8Sophia BjörnlingerSmåland46:53+7:0611:12
9Elsa AnderssonSmåland47:12+7:2511:17
10Jenny BredfeltSkåne47:18+7:3111:18
11Lovisa TorstenssonSmåland48:03+8:1611:29
12Elin PoschSmåland49:45+9:5811:54
13Vilma PerssonBlekinge53:22+13:3512:46
14Olivia NilssonSkåne54:05+14:1812:56
15Ebba SöderlundSkåne59:16+19:2914:10
16Nellie HenrikssonSkåne1:03:30+23:4315:11
17Astrid HenrikssonSkåne1:03:37+23:5015:13
18Lisa LindkvistSmåland1:03:45+23:5815:15
19Rebecka BrorssonSkåne1:08:52+29:0516:28
20Ebba BengtssonHalland1:22:23+42:3619:42
21Astrid EinarssonSkåne1:23:09+43:2219:53
22Felicia CarlssonHalland1:50:26+1:10:3926:25
Tove LindHallandej start
Jonna HalonenHallandej start

D16 SSM

4 320 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnéa GolsäterSmåland41:409:38
2Gabriella GustafssonSmåland41:49+0:099:40
3Matilda ArboreliusSkåne47:16+5:3610:56
4Elisabeth AronssonHalland48:05+6:2511:07
5Julia HedBlekinge50:14+8:3411:37
6Elin LundqvistSmåland50:38+8:5811:43
7Erica ErikssonSkåne51:08+9:2811:50
8Linnea GustafssonSkåne57:09+15:2913:13
9Annie ÖnstenSmåland58:50+17:1013:37
10Sara FreylandSmåland1:02:46+21:0614:31
11Kajsa JohanssonSmåland1:02:57+21:1714:34
12Helena HagströmHalland1:04:59+23:1915:02
13Moa GranstedtSmåland1:06:49+25:0915:28
14Hanna CederholmHalland1:08:33+26:5315:52
15Cecilia SpångbergSkåne1:13:10+31:3016:56
16Madelene AxelssonSkåne1:18:34+36:5418:11
Linnea KjellssonHallandej start

H14 SSM

3 760 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar JohanssonBlekinge30:268:05
2Andreas JonssonBlekinge32:46+2:208:42
3Isac EricssonSmåland35:07+4:419:20
4Lukas GranstedtSmåland36:05+5:399:35
5Andreas GustafssonSmåland39:18+8:5210:27
6Filip RosjöSmåland39:37+9:1110:32
7Benjamin SturekSmåland40:05+9:3910:39
8Emil BjörnlingerSmåland40:29+10:0310:46
9Filip TrofastSmåland41:31+11:0511:02
10Adam LöfströmSmåland44:33+14:0711:50
11Ludvig HallabroSkåne44:54+14:2811:56
12Algot NajvikSkåne45:47+15:2112:10
13Erik JönssonSkåne46:02+15:3612:14
14Isak HertinSmåland46:32+16:0612:22
15Simon SvenssonHalland46:55+16:2912:28
16Emil PetterssonBlekinge47:39+17:1312:40
17Anton HåkanssonSkåne48:45+18:1912:57
18Magnus D JohanssonHalland49:41+19:1513:12
19Tim JohanssonHalland50:24+19:5813:24
20Viktor OssianssonSmåland52:35+22:0913:59
21David JohanssonSmåland53:29+23:0314:13
22Carl EkbringSmåland55:50+25:2414:50
23Erik WinbladhSkåne55:53+25:2714:51
24Filip SvenssonHalland1:00:43+30:1716:08
25Emil AuseliusSmåland1:01:24+30:5816:19
26Viktor CarlssonHalland1:10:30+40:0418:45
27Alexander AugustssonSmåland1:23:47+53:2122:16
Filip BengtssonHallandej godkänd
Victor HanssonSmålandej godkänd
Oscar ModigSkåneej godkänd
Anton Johansson GlivessonBlekingeej godkänd
Jonathan LindHallandej godkänd
Daniel GlimténHallandej godkänd
Gustav AndreassonHallandej godkänd
Ludwig GustavssonSmålandej godkänd
Simon HardenSkåneej godkänd

H15 SSM

4 950 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik JohannessonBlekinge39:147:55
2Isak PrellnerSkåne39:59+0:458:04
3Oliwer LundbergSmåland40:09+0:558:06
4Fredrik JohanssonHalland41:54+2:408:27
5Rasmus LundbergSmåland43:52+4:388:51
6Olle JosarpHalland43:53+4:398:51
7Victor ThörnkvistSmåland44:24+5:108:58
8Fritiof AxelssonSkåne46:12+6:589:20
9Melker JohanssonBlekinge48:37+9:239:49
10Adam SegerslättSkåne48:48+9:349:51
11Adam PerssonSmåland51:45+12:3110:27
12Isac JohanssonSmåland52:53+13:3910:41
13Eric RosjöSmåland54:22+15:0810:58
14Eric LöfkvistSmåland57:11+17:5711:33
15Albin LagerSmåland58:44+19:3011:51
16Albin HenryssonBlekinge1:00:53+21:3912:17
17Wiktor RydlundSkåne1:08:16+29:0213:47
18Adam BrobergHalland1:13:48+34:3414:54
Jakob HöstSkåneej godkänd
Kevin MattssonSkåneej godkänd

H16 SSM

5 390 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan WennermarkBlekinge42:127:49
2Rafael DobnikSmåland42:52+0:407:57
3Johan LenningSkåne43:24+1:128:03
4Oskar LindSmåland46:21+4:098:35
5Philip EdvardssonSmåland47:31+5:198:48
6Loke AgmarkenHalland48:30+6:188:59
7Simon WikströmHalland48:49+6:379:03
7Arvid NordSmåland48:49+6:379:03
9Erik Barr ZeilonSkåne49:15+7:039:08
10Lucas SundbladSmåland49:29+7:179:10
11Daniel AnderssonHalland52:04+9:529:39
12Ola AnderssonBlekinge56:51+14:3910:32
13Hampus LarssonSkåne1:01:04+18:5211:19
14Jonas HammarskiöldSkåne1:02:42+20:3011:37
15August BengtssonHalland1:06:44+24:3212:22
16Elias MöllerSkåne1:21:48+39:3615:10
17Samuel HenningssonHalland1:22:50+40:3815:22
18Edvin MårtenssonSkåne1:34:32+52:2017:32
19Oliver AndersenBlekinge1:45:16+1:03:0419:31
Anton BobergHallandej godkänd
Alfred HenrikssonSkåneej godkänd
Oscar PhilipssonSmålandej godkänd
Joakim HandinHallandej godkänd
Anton HanssonSkåneej godkänd
Jesper ÅgrenSkåneej start
Simon RuneforsSmålandej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser