Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tolereds vårtävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tolereds vårtävling
Arrangörsorganisation: Tolereds Allmänna IK
Datum: lördag 29 mars 2014

D21

3 720 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria MagnussonSävedalens AIK30:558:18
2Anna ForsbergGöteborg-Majorna OK32:54+1:598:50
3Viktoria ErnstssonGöteborg-Majorna OK34:02+3:079:08
4Malin AnderssonOK Nolaskogsarna40:49+9:5410:58
5Stina GranefeltOK Tyr41:03+10:0811:02
6Laila B HöglundFK Herkules44:26+13:3111:56
7Sara SvenssonGöteborg-Majorna OK45:44+14:4912:17
8Annica EngIFK Göteborg45:57+15:0212:21
9Anna MartnerFrölunda OL48:31+17:3613:02
10Ida-Maria SvenssonSävedalens AIK49:25+18:3013:17
11Jennie AnderssonHalden SK50:09+19:1413:28
12Alicia Cobo CaballeroIstrums SK51:10+20:1513:45
13Ellen LarssonIF Hagen53:14+22:1914:18
14Josefin AntonssonOK Löftan54:46+23:5114:43
15Lisa WeimannIK Uven55:40+24:4514:57
16Jessica LevinSävedalens AIK55:46+24:5114:59
17Maria KlamfeltTibro OK58:09+27:1415:37
18Line Drange RuudAsker SK58:50+27:5515:48
19Emma AlmehedFrölunda OL1:00:59+30:0416:23
20Sara HolmbergGöteborg-Majorna OK1:02:06+31:1116:41
21Hanna JohanssonOK Skogshjortarna1:02:25+31:3016:46
22Hanna HagbergFrölunda OL1:05:49+34:5417:41
23Julia TorstenssonOK Landehof1:07:44+36:4918:12
24Anna NilssonFK Snapphanarna1:07:46+36:5118:13
25Anna WallermanBorås GIF1:10:35+39:4018:58
26Emma OlssonTorsås OK1:30:04+59:0924:12
27Anna StaffasGöteborg-Majorna OK1:34:15+1:03:2025:20
Felicia StuhlhoferOK Landehofdiskvalificerad
Essi HakalaMS Parmadiskvalificerad
Charlotte JosefssonOK Vivillej start
Sabina BäckIF Femmanej start
Maria R ThelinJönköpings OKej start

H21

4 270 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olli OjanahoOunasvaaran Hiihtoseura32:207:34
2Eeli ViholainenSuunta Jyväskylä32:48+0:287:40
3Sergej FedatsenkaSävedalens AIK34:17+1:578:01
4Tobias AhnoffGöteborg-Majorna OK34:25+2:058:03
5Christian NielsenIFK Göteborg35:14+2:548:15
6Arto TalvinenMS Parma35:56+3:368:24
7Tero HeikkiläPaimion Rasti36:23+4:038:31
8Andreas BerganderEksjö SOK36:53+4:338:38
9Simon AnderssonOK Kullingshof37:23+5:038:45
10Jakob EngIFK Göteborg37:25+5:058:45
11Egil EdvardsenGöteborg-Majorna OK39:38+7:189:16
12Håkan SvenssonBredaryds SOK39:40+7:209:17
13Anders HöijeGöteborg-Majorna OK39:54+7:349:20
14Jonas LundgrenStora Tuna OK40:18+7:589:26
15Johan TörnrothHjobygdens OK40:21+8:019:26
16Viktor AntonssonEksjö SOK40:35+8:159:30
17Simon LarssonMarkbygdens OK41:24+9:049:41
18Victor AxbomOK Landehof41:46+9:269:46
19Leon KeelySävedalens AIK41:53+9:339:48
20Ollipekka HeikkiläLynx42:00+9:409:50
21Albin ThunbergOK Alehof42:01+9:419:50
22Ilya BeliankaSävedalens AIK42:02+9:429:50
23Jon PeterssonIK Hakarpspojkarna42:08+9:489:52
24Patrik BergagårdBoxholm-Mjölby OL43:59+11:3910:18
25Andreas BjärkmarHalmstad OK44:03+11:4310:18
26Joakim EliassonGöteborg-Majorna OK44:17+11:5710:22
27Johnny HålsjöVänersborgs SK44:30+12:1010:25
28Kristoffer SidebyGöteborg-Majorna OK46:19+13:5910:50
29Hirokazu OsakiGöteborg-Majorna OK47:23+15:0311:05
29Lars JakobssonIF Hagen47:23+15:0311:05
31Sven LarssonLeksands OK48:04+15:4411:15
32Joakim AntonssonOK Löftan48:30+16:1011:21
33Henrik Drange RuudAsker SK49:08+16:4811:30
34Martin FogelbergVästvärmlands OK50:06+17:4611:43
35Johan AntonssonOK Löftan50:39+18:1911:51
36Andreas NilssonMarkaryds FK54:37+22:1712:47
37Klas PeterssonIF Marin Väst55:34+23:1413:00 Ladda ner rutt i gpx-format
38Marcus UllmanOK Alehof56:31+24:1113:14
39Magnus JonssonVästvärmlands OK1:00:35+28:1514:11
40Anders JonssonIF Marin Väst1:01:33+29:1314:24 Ladda ner rutt i gpx-format
41Jimmy HäggFK Friskus-Varberg1:08:02+35:4215:55
42Karl GellermanGöteborgs SK1:16:42+44:2217:57
Jonas MartnerFrölunda OLdiskvalificerad
Simon NilssonEksjö SOKdiskvalificerad
David RunemalmNybro OKej start
Christoffer AndersénIK Gandvikej start
Marcus JosefssonOK Vivillej start

D20

3 490 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia OhlssonUddevalla OK36:5710:35
2Klara PålssonKungälvs OK38:51+1:5411:07
3Elin ClassonOK Orinto39:42+2:4511:22
4Malin WidénUddevalla OK41:04+4:0711:46
5Ulrika TofteredIF Rigor43:21+6:2412:25
6Elin BlickOK Alehof46:32+9:3513:19
7Cherie SjöblomFrölunda OL58:25+21:2816:44
8Julia BirathStenungsunds OK1:07:20+30:2319:17
Tilda KarlssonOK Alehofej start
Lisa WallinHestra IFej start
Amanda BlennowFalköpings AIK OKej start

H20

3 710 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus JanssonOK Orinto32:298:45
2Rasmus LarssonOK Alehof33:52+1:239:07
3Anton BlomGöteborg-Majorna OK35:35+3:069:35
4Johan IvarssonOK Kullingshof37:14+4:4510:02
5Johannes KuhlinGöteborg-Majorna OK43:45+11:1611:47
6Gustav SandstedtEksjö SOK46:25+13:5612:30
7Jakob LaurellOK Flundrehof50:20+17:5113:34
8Colin Fransson LeeOK Alehof52:13+19:4414:04
9Oskar VigrenSävedalens AIK1:02:14+29:4516:46
10Gustav BoquistIK Uven1:09:24+36:5518:42
Karl ModigOK Alehofdiskvalificerad
Rickard NorlinKungälvs OKej start

D18

3 490 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Line CederbergVänersborgs SK37:0210:36
2Hanna ÅbergOK Landehof40:38+3:3611:38
3Anni ValtonenMS Parma40:55+3:5311:43
4Helena MatilainenHelsingin Suunnistajat41:23+4:2111:51
5Janika PuikkonenSuunta Jyväskylä43:20+6:1812:24
6Ella WallinderGöteborg-Majorna OK44:29+7:2712:44
7Enni JalavaTurun Suunnistajat47:11+10:0913:31
8Selja KaartinenAngelniemen Ankkuri48:06+11:0413:46
9Sara AlmehedFrölunda OL48:18+11:1613:50
10Reetta PakkanenVehkalahden Veikot49:27+12:2514:10
11Lina PålssonKungälvs OK52:03+15:0114:54
12Lydia NorinFrölunda OL59:42+22:4017:06
13Julia BlomFrölunda OL1:14:07+37:0521:14
Venla KinnalaTurun Suunnistajatutgått

H18

3 710 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattis HallbergIK Uven36:419:53
2Lauri LavikainenKymin Suunnistajat37:18+0:3710:03
3Tuomas PuputtiHiidenkiertäjät37:38+0:5710:08
4Aaro RuoholaMS Parma39:19+2:3810:35
5Lucas SundbladEksjö SOK40:04+3:2310:47
6Aleksi HärkönenPudasjärven Urheilijat ry41:30+4:4911:11
7Philip EdvardssonEksjö SOK42:39+5:5811:29
8Rasmus ArfwedsonFrölunda OL42:48+6:0711:32
9Oskar LindEksjö SOK44:43+8:0212:03
10John GabrielssonSävedalens AIK45:19+8:3812:12
11Filip KarlssonIF Hagen46:22+9:4112:29
12Taneli HärkönenPudasjärven Urheilijat ry48:33+11:5213:05
13Nils WärnsbergEksjö SOK49:30+12:4913:20
14Max KällmanTolered-Utby Ol-klubb1:03:14+26:3317:02
15Jesper JanssonKungälvs OK1:03:58+27:1717:14
16Yusuke HamauzuOC Tortoise1:19:16+42:3521:21
17Joakim HandinOK Löftan1:27:48+51:0723:39
18Filip LemanGöteborgs SK1:39:52+1:03:1126:55
August KollbergEksjö SOKdiskvalificerad
Joona TynysKouvolan Suunnistajatdiskvalificerad
Oscar RenbergSävedalens AIKdiskvalificerad
Arvid HammarFK Herkulesdiskvalificerad
Benjamin TulonenHiidenkiertäjätej start
Jesper LundmarkTolered-Utby Ol-klubbej start

D16

3 330 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma BlennowFalköpings AIK OK35:0010:30
2Sanna FasthEksjö SOK36:24+1:2410:55
3Kerstin WadmanGöteborg-Majorna OK38:46+3:4611:38
4Elvira SellgrenGöteborg-Majorna OK39:55+4:5511:59
5Amelia SkalbergBredaryds SOK40:21+5:2112:07
6Heidi PlitLynx43:25+8:2513:02
7Kajsa JungbjerGöteborg-Majorna OK43:44+8:4413:07
8Elsa HolmgårdKils OK47:18+12:1814:12
9Klara AxelssonMarkbygdens OK49:44+14:4414:56
10Alice BarreforsIK Uven49:57+14:5715:00
11Emelie KarlssonOK Landehof51:13+16:1315:22
12Emelie SvenssonIF Rigor51:14+16:1415:23
13Isabella LagoGöteborg-Majorna OK51:17+16:1715:24
14Frida AnderssonTolered-Utby Ol-klubb51:51+16:5115:34
15Klara DjerfLerums SOK52:03+17:0315:37
16Fanny SundbladEksjö SOK52:11+17:1115:40
17Jutta NurminenValkeakosken Haka52:13+17:1315:40
18Emelie LorénOK Landehof53:08+18:0815:57
19Saga BacktemanLerums SOK53:31+18:3116:04
20Essi RoininenHelsingin Suunnistajat54:02+19:0216:13
21Heini RintanenKangasala SK55:47+20:4716:45
22Sofia ÖstermanVänersborgs SK57:49+22:4917:21
23Sara NivaLaitasaaren Veto57:54+22:5417:23
24Elisa ViholainenSuunta Jyväskylä59:12+24:1217:46
25Sofia KlassonHestra IF1:00:01+25:0118:01
26Maja GunnarssonLerums SOK1:03:16+28:1618:59
27Hanna BoquistIK Uven1:03:56+28:5619:11
28Clara CoxLerums SOK1:09:11+34:1120:46
29Emma RenbergSävedalens AIK1:09:39+34:3920:54
30Emma KarlssonOK Landehof1:10:35+35:3521:11
31Alice HultinOK Löftan1:11:03+36:0321:20
Emma DjerfLerums SOKdiskvalificerad
Gabriella BerganderEksjö SOKdiskvalificerad
Ronja KontkanenKangasala SKdiskvalificerad
Annika MatilainenHelsingin Suunnistajatdiskvalificerad
Johanna RäsänenKuopion Suunnistajatdiskvalificerad
Vilma AnnalaKangasala SKdiskvalificerad
Jasmiina RantalaRasti-Lukkodiskvalificerad
Fanny AnderssonGöteborg-Majorna OKdiskvalificerad
Tuva Carlsson WallumSävedalens AIKdiskvalificerad
Tuuli HeikkiläLynxej start

H16

3 390 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valtteri HeikkinenVehkalahden Veikot31:179:13
2Niku RintalaTeuvan Rivakka33:05+1:489:45
3Akseli RuoholaMS Parma33:22+2:059:50
4Aaro AhoValkeakosken Haka33:24+2:079:51
5Felix AxelssonMarkbygdens OK33:33+2:169:53
6Otto StuhlhoferOK Landehof34:33+3:1610:11
7Eero LapilaMS Parma34:35+3:1810:12
8Vesa LahtinenHiidenkiertäjät36:43+5:2610:49
9Filip TrofastBredaryds SOK36:44+5:2710:50
10Olle JosarpFK Friskus-Varberg38:09+6:5211:15
11Otto KaarioSuunta Jyväskylä38:34+7:1711:22
12Albin ClaessonSävedalens AIK39:14+7:5711:34
13Johan OlsonIK Uven41:21+10:0412:11
14Douglas Fransson LeeOK Alehof41:31+10:1412:14
15Hjalmar LjungbergSjövalla FK41:33+10:1612:15
16Johan LammFrölunda OL42:36+11:1912:33
17Joel LeanderOK Landehof42:39+11:2212:34
18Antti VäyrynenKymin Suunnistajat43:40+12:2312:52
19Axel ForsmanFK Herkules47:48+16:3114:06
20Vilhelm MelkstamLerums SOK49:22+18:0514:33
21Adam BrobergIF Rigor49:39+18:2214:38
22Jonatan LarssonSävedalens AIK50:37+19:2014:55
23Hugo ThunbergOK Alehof51:37+20:2015:13
24Carl BörnstedtTolered-Utby Ol-klubb51:54+20:3715:18
25Immanuel StensötaFrölunda OL59:41+28:2417:36
26Carl WärnsbergEksjö SOK59:42+28:2517:36
27Anton OlivestamVimmerby OK1:02:39+31:2218:28
28Lucas FosseTolered-Utby Ol-klubb1:03:18+32:0118:40
29Magnus JohanssonOK Löftan1:05:02+33:4519:11
30Karl PalmLerums SOK1:11:13+39:5621:00
Aleks HiidenhoviMS Parmadiskvalificerad
Antti PasiKymin Suunnistajatej start
Jonas LauriFK Herkulesej start
Anders MagnussonOK Landehofej start

D16 Kort

2 760 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa Bengtsson CreaserSävedalens AIK53:3819:25

H16 Kort

3 030 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin SöderbergTolered-Utby Ol-klubb57:4219:02
2Simon BjörklundTolered-Utby Ol-klubb59:09+1:2719:31
3Albin ThorssonKungälvs OK1:13:05+15:2324:07
4Lukas EnarssonOK Löftan1:27:44+30:0228:57
Emil DahlströmFK Herkulesej start

D14

2 760 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva SellgrenGöteborg-Majorna OK31:0711:16
2Elsa Aderstedt AlthoffKungälvs OK34:09+3:0212:22
3Ellen BlennowFalköpings AIK OK34:26+3:1912:28
4Kajsa RaskKungälvs OK37:18+6:1113:30
5Linnea SkalbergBredaryds SOK40:03+8:5614:30
6Selma MoqvistLerums SOK40:15+9:0814:35
7Johanna NilssonKungälvs OK41:15+10:0814:56
8Wilma BerganderEksjö SOK44:18+13:1116:03
9Ellika GrothKungälvs OK44:23+13:1616:04
10Elina HansonTolered-Utby Ol-klubb51:44+20:3718:44
11Klara HöglundEksjö SOK52:51+21:4419:08
12Kajsa Carlsson WallumSävedalens AIK55:51+24:4420:14
13Lisa BörnstedtTolered-Utby Ol-klubb1:00:34+29:2721:56
Frida AnderssonGöteborg-Majorna OKdiskvalificerad
Klara WallinderGöteborg-Majorna OKej start

H14

3 030 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adrian VartiaOK Löftan30:5410:11
2Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb38:26+7:3212:41
3Axel BlomFrölunda OL39:09+8:1512:55
4Hugo SöderbergTolered-Utby Ol-klubb42:27+11:3314:00
5Samuel PihlströmOK Landehof46:05+15:1115:12
6Hugo DjurstedtEksjö SOK46:55+16:0115:29
7Oscar KarlssonTrollhättans SOK48:44+17:5016:05
8Carl JosefssonSävedalens AIK50:59+20:0516:49
9Hugo JacobssonEksjö SOK53:01+22:0717:29
10Nils HammarFK Herkules1:00:30+29:3619:58
11Martin GruvesäterTolered-Utby Ol-klubb1:06:32+35:3821:57
12Kalle LundgrenTolered-Utby Ol-klubb1:08:49+37:5522:42
13Viktor LeClaireFK Herkules1:08:55+38:0122:44
14Anton MagnussonTolered-Utby Ol-klubb1:11:15+40:2123:30
Gabriel SturessonLerums SOKdiskvalificerad
Sam KällmanTolered-Utby Ol-klubbdiskvalificerad
Lukas OlmKils OKej start
Oliver Fransson LeeOK Alehofej start
Johan GrahnIK Uvenej start
Martin LammFrölunda OLej start

D14 Kort

2 580 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erica AbrahamssonMölndal Outdoor IF42:2216:25

H14 Kort

2 580 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Samuel BjörkeströmTolered-Utby Ol-klubb51:5020:05
2Adam SandströmTolered-Utby Ol-klubb52:26+0:3620:19
3Felix KindeTolered-Utby Ol-klubb56:35+4:4521:55
Edvin NilssonTolered-Utby Ol-klubbej start

D12

2 580 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LingJönköpings OK24:439:34
2Ida EskilssonIK Hakarpspojkarna27:52+3:0910:48
3Lovisa MoqvistLerums SOK29:45+5:0211:31
4Agnes DjurstedtEksjö SOK31:13+6:3012:05
5Emely WeihartOK Orinto32:36+7:5312:38
6Felicia LorénOK Landehof37:13+12:3014:25
7Thea FagerströmIFK Göteborg39:21+14:3815:15
8Thilda SeldénIF Rigor41:10+16:2715:57
9Moa SkoogIF Hagen41:18+16:3516:00
10Katrin AsplundKungälvs OK41:24+16:4116:02
11Linn MauritzsonTolered-Utby Ol-klubb42:31+17:4816:28
12Elsa KarlssonOK Landehof43:26+18:4316:50
13Emma EliassonFK Friskus-Varberg51:14+26:3119:51
14Elvira SöderbergTolered-Utby Ol-klubb51:34+26:5119:59
15Sofia RaskKungälvs OK53:34+28:5120:45
16Emma IvarssonOK Kullingshof55:19+30:3621:26
17Rakel HansonTolered-Utby Ol-klubb59:48+35:0523:10
18Siri LarsenTolered-Utby Ol-klubb1:14:00+49:1728:40
Nora HolmgårdKils OKdiskvalificerad
Olivia AspIFK Göteborgej start
Disa RangertKungälvs OKej start

H12

2 580 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper JohanssonOK Löftan23:179:01
2Rasmus FjordsideSävedalens AIK25:20+2:039:49
3Lukas LarssonOK Skogshjortarna27:32+4:1510:40
4Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK29:18+6:0111:21
5Felix DrejmoOK Landehof29:24+6:0711:23
6Benjamin ClaessonJönköpings OK29:44+6:2711:31
7Linus BoströmOK Alehof31:24+8:0712:10
8Nils GrimbeckSävedalens AIK32:06+8:4912:26
9Emil AxelssonLerums SOK32:10+8:5312:28
10Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna32:17+9:0012:30
11Arvid BacktemanLerums SOK32:36+9:1912:38
12Erik IngemarssonHestra IF34:12+10:5513:15
13Mattias ÖhlundIK Hakarpspojkarna34:16+10:5913:16
14Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK34:39+11:2213:25
15Hannes RosendahlIF Marin Väst36:04+12:4713:58
16Gustav WärnsbergEksjö SOK36:22+13:0514:05
17Oscar OlinIK Hakarpspojkarna36:35+13:1814:10
18Simon VeltmanOK Skogshjortarna36:50+13:3314:16
19Jakob GunnarssonLerums SOK37:01+13:4414:20
20Simon GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb38:24+15:0714:53
20Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK38:24+15:0714:53
22Edvin NilssonKungälvs OK38:26+15:0914:53
23Jacob ÖstermanVänersborgs SK40:36+17:1915:44
24Arvid EkströmStenungsunds OK41:44+18:2716:10
25Mattias LauriFK Herkules45:00+21:4317:26
26Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb45:43+22:2617:43
27Anton LundOK Skogshjortarna1:07:56+44:3926:19
Erik LingJönköpings OKdiskvalificerad
Nils KörleOK Landehofej start
Jacob GrahnIK Uvenej start

D12 Kort

1 970 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma BirklinOK Kåre19:129:44
2Moa FrimanTolered-Utby Ol-klubb19:13+0:019:45
3Rebecka PihlströmOK Landehof23:19+4:0711:50

H12 Kort

1 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav BohmanOK Orinto33:2216:56
2Jonas OlandersLerums SOK34:35+1:1317:33
3Erik ÖstlingKungälvs OK37:27+4:0519:00
4Elis NorinFrölunda OL1:20:22+47:0040:47
Carl ErixonIFK Göteborgej start

D10

1 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evelina GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb22:1011:15
2Sandra LingJönköpings OK28:44+6:3414:35
3Matilda CederbergVänersborgs SK40:27+18:1720:31
4Kristina BohmanOK Orinto48:21+26:1124:32

H10

1 970 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna17:078:41
2Albin LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb17:56+0:499:06
3Tobias JohanssonOK Löftan19:25+2:189:51
4Lowe HammarFK Herkules20:26+3:1910:22
5Lukas GrothKungälvs OK20:33+3:2610:25
6Karl Aderstedt AlthoffKungälvs OK26:23+9:1613:23
7Tim MartnerFrölunda OL27:19+10:1213:51
8Andreas HandinOK Löftan32:06+14:5916:17
9Dante RangertKungälvs OK35:50+18:4318:11
10Emil SeldénIF Rigor38:18+21:1119:26
11Jakob AspIFK Göteborg41:25+24:1821:01
12Ludvig KarlssonTrollhättans SOK45:18+28:1122:59

H35

4 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gabriel ElesEmmaboda Verda OK45:3911:03
2Staffan LjungqvistIFK Göteborg49:48+4:0912:03
3Henrik SahlströmFrämmestads IK1:07:45+22:0616:24

D40

3 520 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LövgärdOK Alehof44:2612:37
2Kristin EkdalaKungälvs OK46:13+1:4713:07
3Inger CederbergVänersborgs SK51:24+6:5814:36
4Susanne CoxLerums SOK54:21+9:5515:26
5Marina AxelssonMarkbygdens OK54:25+9:5915:27
6Cecilia GrothKungälvs OK56:21+11:5516:00
7Sara LorénOK Landehof58:14+13:4816:32
8Anna OlinIK Hakarpspojkarna1:00:58+16:3217:19
9Marie-Louise PerssonFK Herkules1:05:04+20:3818:29
10Hanna RangertKungälvs OK1:07:35+23:0919:11
11Pernilla KarlssonOK Landehof1:08:43+24:1719:31
12Anna HandinOK Löftan1:21:10+36:4423:03

H40

3 960 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jimmy BirklinMalungs OK Skogsmårdarna34:028:35
2Daniel OlssonDalsjöfors IF37:06+3:049:22
3Markus OlinIK Hakarpspojkarna37:56+3:549:34
4Johan ForsstenKungälvs OK38:16+4:149:39
5Magnus HanssonOK Löftan42:06+8:0410:37
6Anders LingJönköpings OK44:30+10:2811:14
7Peter AspIFK Göteborg48:54+14:5212:20
8Martin SvenssonIF Rigor51:03+17:0112:53
9Jonas AxelssonLerums SOK51:22+17:2012:58
10Thomas JosarpFK Friskus-Varberg52:19+18:1713:12
11Anders EdvardssonEksjö SOK58:32+24:3014:46
12Erik LauriFK Herkules58:53+24:5114:52
13Bo KronOK Flundrehof1:02:03+28:0115:40
14Mikael SvenssonFK Herkules1:06:48+32:4616:52
15Ulric BjörckIK Uven1:10:08+36:0617:42
16Fredrik OlinderssonOK Löftan1:10:42+36:4017:51
17Stefan AnerönnGnellspikes Multisport Club1:24:14+50:1221:16
Stefan GraadIF Rigordiskvalificerad

D45

3 070 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena CarlssonSävedalens AIK37:4112:16
2Ina SkalbergBredaryds SOK39:00+1:1912:42
3Carina IvarssonOK Kullingshof42:04+4:2313:42
4Åsa JellvertGöteborg-Majorna OK42:30+4:4913:50
5Anna AbrahamssonMölndal Outdoor IF43:01+5:2014:00
6Anna AsplundKungälvs OK47:41+10:0015:31
7Nina DjerfLerums SOK47:44+10:0315:32
8Agnetha leClaireFK Herkules48:44+11:0315:52
9Annika KuhlinGöteborg-Majorna OK48:57+11:1615:56
10Karin LaurellOK Flundrehof54:21+16:4017:42
11Karin Färnlöf ClarinIF Rigor56:47+19:0618:29
12Malin LammFrölunda OL57:06+19:2518:35
13Charlotte ÖstermanVänersborgs SK1:01:25+23:4420:00
14Sara LarssonSävedalens AIK1:10:40+32:5923:01
Johanna WallinderGöteborg-Majorna OKdiskvalificerad
Helena StensötaFrölunda OLdiskvalificerad
Cecilia PalmLerums SOKdiskvalificerad
Anette BernhedSävedalens AIKdiskvalificerad

H45

3 710 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan OlmKils OK33:499:06
1Fridolf EskilssonIK Hakarpspojkarna33:499:06
3Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna35:46+1:579:38
4Magnus JohanssonOK Löftan39:20+5:3110:36
5Lennart BengtssonFalkenbergs OK40:44+6:5510:58
6Joachim FribergIstrums SK41:14+7:2511:06
7Anders YngströmGöteborg-Majorna OK41:54+8:0511:17
8Carl NorinFrölunda OL47:07+13:1812:41
9Ola WallinderGöteborg-Majorna OK47:11+13:2212:43
10Richard BlomFrölunda OL47:42+13:5312:51
11Anders LammFrölunda OL49:44+15:5513:24
12Anders LarssonVänersborgs SK51:48+17:5913:57
13Erik RuotsalainenFrölunda OL54:47+20:5814:45
14Magnus TrofastBredaryds SOK54:53+21:0414:47
15Daniel FredrikssonFrölunda OL57:08+23:1915:23
16Ingemar BlomGnellspikes Multisport Club57:21+23:3215:27
17Torbjörn KjörkFrölunda OL1:00:23+26:3416:16
18Thomas BlomqvistKFUK-KFUM IA Göteborg1:09:13+35:2418:39
19Jonas HultinOK Löftan1:12:36+38:4719:34
20Lars ÖstlingKungälvs OK1:12:46+38:5719:36
21Mats KarlssonIF Hagen1:19:09+45:2021:20
22Bernt BerndtssonFrölunda OL1:23:08+49:1922:24
23Graham KempGöteborg-Majorna OK1:23:21+49:3222:27
24Tommy VartiaOK Löftan1:23:44+49:5522:34
25Pär JohannessonFrölunda OL1:25:24+51:3523:01
Thomas BorneFrölunda OLdiskvalificerad
Henrik MelkstamLerums SOKej start
Torbjörn GrahnIK Uvenej start
Martin SvenssonMarkbygdens OKej start
Per-Anders AxelssonMarkbygdens OKej start

D50

3 120 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britta SahlinVänersborgs SK40:1412:53
2Ingrid KensbyOK Tyr41:10+0:5613:11
3Christina BirathStenungsunds OK44:56+4:4214:24
4Karin GelotteTolered-Utby Ol-klubb48:23+8:0915:30
5Annika AasaIK Uven50:56+10:4216:19
6Birgit HanssonHerrestads AIF52:17+12:0316:45
7Gunilla GedinGöteborg-Majorna OK53:04+12:5017:00
8Annie EdvardsenGöteborg-Majorna OK55:15+15:0117:42
9Ulrika JohanssonOK Löftan57:16+17:0218:21
10Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubb58:14+18:0018:39
11Nina BejbomUddevalla OK1:06:35+26:2121:20
12Kirsten TofteredIF Rigor1:08:19+28:0521:53
13Ann-Brith StrömbergOK Skogshjortarna1:10:23+30:0922:33
14Susanne EickhoffSävedalens AIK1:27:22+47:0828:00
Karin BergdahlSävedalens AIKdiskvalificerad

H50

3 490 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Odd WallumSävedalens AIK32:199:15
2Per FlakbergIFK Göteborg32:27+0:089:17
3Magnus JosefssonSävedalens AIK32:53+0:349:25
4Hans MelinGöteborg-Majorna OK33:45+1:269:40
5Per GustavssonGöteborg-Majorna OK34:35+2:169:54
6Magnus Karlsson 1OK Landehof35:10+2:5110:04
7Torsten BacktemanLerums SOK35:53+3:3410:16
8Arve OpheimMåren OK36:10+3:5110:21
9Per SanderGöteborg-Majorna OK36:17+3:5810:23
10Kent KlassonHestra IF38:36+6:1711:03
11Pär ClaessonSävedalens AIK39:45+7:2611:23
12Sven BörjesonGöteborg-Majorna OK42:04+9:4512:03
13Staffan AsplundKungälvs OK42:31+10:1212:10
14Robert HallbergIK Uven42:51+10:3212:16
15Stig LarssonGöteborg-Majorna OK43:23+11:0412:25
16Johan ByströmKFUK-KFUM IA Göteborg43:44+11:2512:31
17Andres LaasOK Skogshjortarna44:43+12:2412:48
18Magnus BlennowFalköpings AIK OK45:17+12:5812:58
19Jörgen BatzSkarpnäcks OL45:40+13:2113:05
20Christer CarlssonSävedalens AIK46:04+13:4513:11
21Per-Arne WahlgrenSjövalla FK46:15+13:5613:15
22Christer BorgGöteborg-Majorna OK46:36+14:1713:21
23Anders LindénFrölunda OL46:52+14:3313:25
24Göran StuhlhoferOK Landehof47:08+14:4913:30
25Thomas AttforsSävedalens AIK48:08+15:4913:47
26Per Arne ArnesenKolbotn & Skimt OL50:03+17:4414:20
27Ingvar IvarssonOK Kullingshof50:49+18:3014:33
28Mikael JungbjerGöteborgs SK51:15+18:5614:41
29Stefan OlofssonOK Gisle51:37+19:1814:47
30Lars MagnussonOK Landehof52:15+19:5614:58
31Hans LindgrenOK Skogshjortarna55:46+23:2715:58
32Ulf AlmehedFrölunda OL1:01:14+28:5517:32
33Mats KensbyOK Tyr1:02:05+29:4617:47
34Patrick DjerfLerums SOK1:04:25+32:0618:27
35Börje PerssonOK Alehof1:12:03+39:4420:38
36Krister WessmarkOK Flundrehof1:17:13+44:5422:07
37Sven-Olof PålssonKungälvs OK1:32:44+1:00:2526:34
Kjell FranssonOK Alehofdiskvalificerad
Ulf AnderssonGöteborg-Majorna OKej start

D55

3 120 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva Rabe MagnussonIF Hagen37:3112:01
2Agneta OlivestamVimmerby OK37:57+0:2612:09
3Ann-Christine LööfEksjö SOK41:34+4:0313:19
4Anita AntonssonOK Löftan42:08+4:3713:30
5Gunilla CarlssonGöteborg-Majorna OK52:08+14:3716:42
6Lena LundqvistKungälvs OK52:14+14:4316:44
7Ann LaasOK Skogshjortarna55:18+17:4717:43
8Birgitta LööfGöteborg-Majorna OK58:55+21:2418:53
9My EngströmLerums SOK59:50+22:1919:10
10Katarina ÖstlingOK Skogshjortarna1:00:46+23:1519:28
11Anna-Karin GranathTolered-Utby Ol-klubb1:00:55+23:2419:31
12Monika LarssonSkarpnäcks OL1:01:33+24:0219:43
13Eva KarlssonUddevalla OK1:07:05+29:3421:30
14Monika NilssonOK Alehof1:07:35+30:0421:39
15Lisa LarssonSjövalla FK1:22:46+45:1526:31

H55

3 520 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas SellgrenGöteborg-Majorna OK36:1210:17
2Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK36:18+0:0610:18
3Anders BjörklundSävedalens AIK40:21+4:0911:27
4Mats LindqvistSävedalens AIK41:24+5:1211:45
5Ingemar BjörkmanGöteborg-Majorna OK44:09+7:5712:32
6Tomas KarlssonOK Skogshjortarna47:03+10:5113:21
7Mikael BodénMarkbygdens OK48:31+12:1913:46
8Stefan SjöblomFrölunda OL49:31+13:1914:04
9Pierre KarlssonOK Alehof50:26+14:1414:19
10Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb51:44+15:3214:41
11Roger AnderssonSävedalens AIK53:19+17:0715:08
12Tomas NilssonOK Gipen55:56+19:4415:53
13Bertil AxbomOK Landehof57:05+20:5316:13
14Bengt NilssonGöteborg-Majorna OK1:01:26+25:1417:27
15Tuomo SaaranenOK Skogshjortarna1:03:08+26:5617:56
16Conny SahlinVänersborgs SK1:06:19+30:0718:50
17Bengt PeterssonIK Hakarpspojkarna1:12:23+36:1120:33
18Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK1:12:25+36:1320:34
19Lothar AlsterbergFK Herkules1:38:11+1:01:5927:53
Lars StrömbergOK Skogshjortarnadiskvalificerad
Rolf EckermarkGöteborg-Majorna OKdiskvalificerad
Urban LarssonOK Gipenej start
Per-Martin JohanssonIF Rigorej start
Ulf PalmérUlricehamns OKej start
Klavs MadsenOdense OKej start

D60

2 510 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie Brander-StrandGöteborg-Majorna OK33:3513:22
2Ingela NelsénFalkenbergs OK39:10+5:3515:36
3Lena GranefeltOK Tyr41:08+7:3316:23
4Solveig HedenblomSjövalla FK47:17+13:4218:50
5Anne KaillIK Omega48:18+14:4319:14
6Karin AxelssonIK Uven51:32+17:5720:31
7Randveig BergGöteborg-Majorna OK54:12+20:3721:35
8Monica IvarssonOK Skogshjortarna56:49+23:1422:38
9Eva BlomströmIK Stern1:00:16+26:4124:00
10Gunilla HogedalVänersborgs SK1:02:46+29:1125:00
11Britt KarlssonStenungsunds OK1:13:26+39:5129:15
12Marita LarssonMarkbygdens OK1:16:52+43:1730:37
Margareta SchölinTockarps IKdiskvalificerad
Maria NorellFrölunda OLej start

H60

3 420 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yngve NorellFrölunda OL34:109:59
2Lars HogedalVänersborgs SK43:35+9:2512:44
3Per IvarssonTrollhättans SOK44:40+10:3013:03
4Uno MagnussonIF Hagen46:46+12:3613:40
5Thom SandvikAvesta OK47:42+13:3213:56
6Lars GrehnMullsjö SOK48:57+14:4714:18
7Jan CarlssonIFK Göteborg50:08+15:5814:39
8Christer HåkanssonFalkenbergs OK50:58+16:4814:54
9Kent IvarssonOK Skogshjortarna51:25+17:1515:02
10Gunnar BejbomUddevalla OK54:37+20:2715:58
11Sten BlomströmIK Stern55:24+21:1416:11
12Lennart JakobsonTibro OK58:36+24:2617:08
13Björn EngströmLerums SOK1:01:10+27:0017:53
14Ingemar CarlssonSävedalens AIK1:07:50+33:4019:50
Mats KarlssonStenungsunds OKdiskvalificerad

D65

2 510 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK49:0519:33
2Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK52:08+3:0320:46
3Lisbeth CarlssonVaggeryds SOK57:17+8:1222:49
4Lotta BörjessonSävedalens AIK58:02+8:5723:07
5Enid IngemarssonHestra IF59:08+10:0323:33
6Ingegerd OlssonOK Alehof1:02:43+13:3824:59
7Rosa JohanssonIK Uven1:04:57+15:5225:52
8Margareta LarssonOK Njudung1:05:14+16:0925:59
9Elisabeth RosénGöteborg-Majorna OK1:06:06+17:0126:20
10Ann-Britt JohanssonIK Stern1:08:12+19:0727:10
11Harriet AnderssonOK Skogshjortarna1:25:50+36:4534:11
Barbro AnderssonOK Skogshjortarnadiskvalificerad
Ulla LingJönköpings OKdiskvalificerad
Inger Alice EismarkIFK Göteborgdiskvalificerad
Eva HöijeOK Ravinendiskvalificerad

H65

3 110 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto34:3911:08
2Bill SchölinTockarps IK39:12+4:3312:36
3Stig JohanssonBredaryds SOK41:18+6:3913:16
4Bo-Göran GunnarssonRydboholms SK43:38+8:5914:01
5Rune SandbergUddevalla OK43:51+9:1214:05
6Lennart AlmströmIK Stern44:24+9:4514:16
7Stefan G LarssonOK Njudung44:29+9:5014:18
8Lars GranefeltOK Tyr44:56+10:1714:26
9Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL45:06+10:2714:30
10Per-Erik WåhlbergOK Linné45:10+10:3114:31
11Torbjörn WikströmOK Orinto48:23+13:4415:33
12Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK50:09+15:3016:07
13Anders BjörnbergFrölunda OL50:16+15:3716:09
14Ronny RagnarssonMarkbygdens OK52:10+17:3116:46
15Christer ElfsbergKristinehamns OK52:20+17:4116:49
16Rolf HermanssonMarkbygdens OK54:19+19:4017:27
17Johnny KarlssonUddevalla OK55:05+20:2617:42
18Lars ÖsterbergSävedalens AIK55:25+20:4617:49
19Sören SvenssonSjövalla FK56:50+22:1118:16
20Hans M CarlssonIFK Göteborg57:40+23:0118:32
21Anders AxelssonSävedalens AIK1:00:40+26:0119:30
22Christer SamuelssonOK Löftan1:04:02+29:2320:35
23Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK1:04:08+29:2920:37
24Lars-Olof RönnqvistOK Löftan1:05:20+30:4121:00
25Stig OvelandValbo AIF1:06:12+31:3321:17
26Ted LiivrandOK Skogshjortarna1:08:40+34:0122:04
27Bengt MattssonOK Orinto1:08:57+34:1822:10
28Sten OlssonOK Alehof1:17:14+42:3524:50
Lennart AnderssonGöteborgs SKdiskvalificerad

D70

2 340 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin JohanssonMarkbygdens OK44:5919:13
2Birgitta StenströmVänersborgs SK50:33+5:3421:36
3Britt RangertIK Ymer54:30+9:3123:17
4Ingrid HermanssonIK Ymer55:04+10:0523:31
5Ann-Britt BjörkmanKungälvs OK55:12+10:1323:35
6Barbro JohanssonSjövalla FK57:08+12:0924:24
7Gunnel SvenssonIK Ymer59:25+14:2625:23
8Elvy BörjessonOK Alehof1:07:20+22:2128:46
9Ulla SönsterödSOK 681:12:58+27:5931:10
Mariann KjellbergBredareds IFdiskvalificerad

H70

3 070 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle JohanssonOK Skogshjortarna31:3610:17
2Åke EckerbomIFK Sävsjö36:59+5:2312:02
3Sören AnderssonIK Dran37:19+5:4312:09
4Henrik HvoslefIK Stern39:40+8:0412:55
5Lennart HöijeOK Ravinen42:46+11:1013:55
6Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna44:18+12:4214:25
7Ingemar LindblomIFK Göteborg44:47+13:1114:35
8Ronny AnderssonOK Skogshjortarna45:21+13:4514:46
9Kenneth RosénGöteborg-Majorna OK48:08+16:3215:40
10Lars JohanssonOK Skogshjortarna48:17+16:4115:43
11Lars TuvessonUlricehamns OK48:23+16:4715:45
12Roland NilssonFalköpings AIK OK48:35+16:5915:49
13Erland LingJönköpings OK50:51+19:1516:33
14Magne HagströmFrölunda OL51:15+19:3916:41
15Bertil IngemarssonHestra IF52:58+21:2217:15
16Bengt-Åke SvenssonIK Ymer54:41+23:0517:48
17Ingmar ErikssonFalkenbergs OK1:05:46+34:1021:25
18Mårten SvenssonOK Gipen1:10:51+39:1523:04
19Sune MentorGöteborg-Majorna OK1:11:33+39:5723:18
20Hans C JohanssonIK Stern1:11:41+40:0523:20
21Christer WestbergIFK Göteborg1:15:27+43:5124:34
22Percy CarlssonSävedalens AIK1:18:42+47:0625:38
23Olle HermanssonIK Ymer1:35:48+1:04:1231:12
Lennart FärjhageOK Gipendiskvalificerad
Tore PetterssonOK Gipendiskvalificerad

D75

2 170 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eivor Steen-OlssonKungälvs OK36:2316:45
2Barbro VallinKungälvs OK48:01+11:3822:07
3Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK54:15+17:5225:00
4Christina HogedalKungälvs OK1:02:24+26:0128:45
5Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna1:06:19+29:5630:33
6Gunnel BörjessonIK Uven1:14:20+37:5734:15
7Gull-Britt GrönbergKungälvs OK1:14:30+38:0734:19
Vivi-Anne BylundRydboholms SKdiskvalificerad

H75

3 070 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland BrandshageSävedalens AIK50:1316:21
2Per LarssonJönköpings OK59:32+9:1919:23
3Agne ÖstenssonSävedalens AIK1:09:20+19:0722:35
4Åke HogedalKungälvs OK1:12:22+22:0923:34
5Holger PerssonOK Eken1:17:37+27:2425:16
6Gunnar BylundRydboholms SK1:18:55+28:4225:42
7Erland OlssonDalsjöfors IF1:36:41+46:2831:29
JB LarssonOK Löftandiskvalificerad
Ingemar AlfredssonIK Uvendiskvalificerad
Roland DahlIFK Göteborgej start

D80

2 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva FalkIK Stern56:5226:12
2Eivor YlanderGöteborg-Majorna OK1:25:18+28:2639:18
Vera LångGöteborg-Majorna OKdiskvalificerad
Lisa HedströmOK Pan-Kristianstaddiskvalificerad

H80

2 340 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gösta CederinGöteborg-Majorna OK1:21:1834:44
2Björn BromanGöteborg-Majorna OK1:33:41+12:2340:02

H85

2 170 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt BorgGöteborg-Majorna OK1:17:3935:47
2Gustav ElvmyrTolered-Utby Ol-klubb1:48:53+31:1450:10

Inskolning

1 540 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Nadja AhnoffGöteborg-Majorna OKfullföljt
Maja Alevik-DahlOK Alehoffullföljt
Carl AlvidiusKlubblösfullföljt
Anton DjurbäckSävedalens AIKfullföljt
Hilma EkströmStenungsunds OKfullföljt
Isak ElesEmmaboda Verda OKfullföljt
Alexander FedjeKlubblösfullföljt
Signe HördegårdhIFK Göteborgfullföljt
Ylva KullanderSävedalens AIKfullföljt
Gustav LiljerosTolered-Utby Ol-klubbfullföljt
Alfred NielssenOK Skogshjortarnafullföljt
Alex NilssonKungälvs OKfullföljt
Erik NyströmTolered-Utby Ol-klubbfullföljt
Minna PalmIK Hakarpspojkarnafullföljt
Hedda RoosGöteborg-Majorna OKfullföljt
Olle RoosGöteborg-Majorna OKfullföljt
Cecilia ThorKlubblösfullföljt
Nikki WeihartOK Orintofullföljt
Calle WärnOK Skogshjortarnafullföljt
Erik PetersenTolered-Utby Ol-klubbdiskvalificerad
Simon GrahnIK Uvenej start
Ebba LövgärdOK Alehofej start

U1

1 910 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil LingJönköpings OK16:478:47
2Marcus LammFrölunda OL19:27+2:4010:10
3Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg24:47+8:0012:58
4Harald MartnerFrölunda OL25:38+8:5113:25
5Ivar HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb26:36+9:4913:55
6Elvis ÅbergTolered-Utby Ol-klubb27:25+10:3814:21
7Signe KullanderSävedalens AIK29:24+12:3715:23
8Arvid LundbergGöteborgs SK29:29+12:4215:26
9Hedda SandgrenTolered-Utby Ol-klubb29:32+12:4515:27
10Axel RydgrenTolered-Utby Ol-klubb30:16+13:2915:50
11Arvid PetersenTolered-Utby Ol-klubb30:17+13:3015:51
12Elsa LiljerosTolered-Utby Ol-klubb30:24+13:3715:54
13Amanda CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb30:28+13:4115:57
14Elias LauriFK Herkules30:56+14:0916:11
15Fredrika UlfvensköldTolered-Utby Ol-klubb31:25+14:3816:26
16Maja KarlssonTolered-Utby Ol-klubb31:37+14:5016:33
17Erik KlerforsFK Herkules31:41+14:5416:35
18Albin SvenssonFK Herkules32:20+15:3316:55
19Märta NordellTolered-Utby Ol-klubb32:36+15:4917:04
20Tom WeihartOK Orinto34:51+18:0418:14
21Axel EkdalaKungälvs OK40:11+23:2421:02
22Nelly GrothKungälvs OK44:15+27:2823:10
Alva LiljenvallTolered-Utby Ol-klubbdiskvalificerad
Isabel BjörkmanKungälvs OKdiskvalificerad
Clara LövgärdOK Alehofej start
Maja NordenfeltTolered-Utby Ol-klubbej start

U2

2 490 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil RavakkoSävedalens AIK26:0810:29
2Isabella BaierTolered-Utby Ol-klubb31:18+5:1012:34
3Emma OlinIK Hakarpspojkarna32:08+6:0012:54
4Jakob BaierTolered-Utby Ol-klubb32:33+6:2513:04
5Linnéa EdvardssonEksjö SOK34:10+8:0213:43
6Isak BjurströmerSävedalens AIK34:54+8:4614:00
7Filip HanssonOK Löftan36:13+10:0514:32
8Silje RingstadTolered-Utby Ol-klubb36:17+10:0914:34
9Joel IngemarssonHestra IF38:41+12:3315:32
10Melvin LundOK Skogshjortarna38:45+12:3715:33
11Pontus HedinTolered-Utby Ol-klubb40:53+14:4516:25
12Elsa MoqvistLerums SOK41:28+15:2016:39
13Filippa KindeTolered-Utby Ol-klubb43:57+17:4917:39
14Filip LundbergTolered-Utby Ol-klubb44:18+18:1017:47
15Linnea NyströmTolered-Utby Ol-klubb45:24+19:1618:13
16Gustav PagerupTolered-Utby Ol-klubb50:22+24:1420:13
17Axel GrimbeckSävedalens AIK51:17+25:0920:35
18Elias TörnkvistKlubblös51:19+25:1120:36
19Saga RydgrenTolered-Utby Ol-klubb51:33+25:2520:42
20Arthur LundgrenTolered-Utby Ol-klubb52:42+26:3421:09
21Melvin AnderssonTolered-Utby Ol-klubb52:50+26:4221:13
22Lucas BoströmOK Alehof53:45+27:3721:35
23Stella SandelinTolered-Utby Ol-klubb55:41+29:3322:21
24Johan ÖstlingKungälvs OK55:49+29:4122:24
25Lisa GunnarssonLerums SOK1:01:22+35:1424:38
26Signe EskilssonIK Hakarpspojkarna1:01:27+35:1924:40
Victor JärnekullTolered-Utby Ol-klubbdiskvalificerad
Erik GruvesäterTolered-Utby Ol-klubbej start
Johanna PihlströmOK Landehofej start

Öppen motion 1

2 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak EinarssonBrattås CK34:2613:49
2Per EinarssonBrattås CK34:29+0:0313:50
3Mikael BjörckIK Uven1:20:09+45:4332:11

Öppen motion 3

2 760 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens FasthBoxholm-Mjölby OL31:2711:23
2Markus HannilaKlubblös37:14+5:4713:29
3Lena Rabe-JosefssonFjärås AIK37:15+5:4813:29
4Christer NelsénFalkenbergs OK39:26+7:5914:17
5Oskar BresinGöteborg-Majorna OK40:18+8:5114:36
6Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK43:22+11:5515:42
7Bo LissLerums SOK44:13+12:4616:01
8Victoria Jarl-BenanderIF Rigor47:07+15:4017:04
9Magnus KarlssonUddevalla OK48:26+16:5917:32
10Ann-Sofi SandvikAvesta OK49:03+17:3617:46
11Pernilla KindeTolered-Utby Ol-klubb49:57+18:3018:05
12Arash RouhaniGöteborgs SK52:12+20:4518:54
13Eva NilssonKungälvs OK53:13+21:4619:16
14Febe JacobssonGöteborg-Majorna OK53:51+22:2419:30
15Eija LauriFK Herkules55:42+24:1520:10
16Alma JohanssonOK Skogshjortarna56:21+24:5420:25
17Mias NilssonKungälvs OK56:43+25:1620:32
18Malin CruceGöteborgs SK57:14+25:4720:44
19Lars SvenssonOK Alehof57:15+25:4820:44
20Anna DurgeKFUK-KFUM IA Göteborg1:00:57+29:3022:05
21Monica LarssonOK Gipen1:01:57+30:3022:26
22Birgit LjungOK Gipen1:03:09+31:4222:52
23Ella BjörckIK Uven1:04:01+32:3423:11
24Cecilia BjörckIK Uven1:04:07+32:4023:13
25Erik KarlssonUddevalla OK1:04:16+32:4923:17
26Yvonne JungbjerGöteborgs SK1:04:54+33:2723:30
27Petter WesterströmKlubblös1:05:17+33:5023:39
28Lisa BernardoSjövalla FK1:07:21+35:5424:24
29Alf KjellbergBredareds IF1:10:22+38:5525:29
30Lena KlerforsFK Herkules1:13:51+42:2426:45
31Anders KlerforsFK Herkules1:13:55+42:2826:46
32Bengt leClaireFK Herkules1:13:56+42:2926:47
33Rune JungbjerGöteborgs SK1:14:26+42:5926:58
34Ing-Mari LarssonOK Löftan1:14:45+43:1827:05
35Magnus FredrikssonFrölunda OL1:15:46+44:1927:27
36Caroline WessmarkOK Flundrehof1:19:14+47:4728:42
37Maria HermanssonIK Ymer1:19:47+48:2028:54
38Bibbi GustavssonOK Gipen1:29:42+58:1532:30
39Lucy LouTibro OK1:34:26+1:02:5934:12
40Farzan GhavaniniBorås GIF1:46:41+1:15:1438:39
Håkan FärnlöfIF Rigordiskvalificerad
Tilda ErixonIFK Göteborgdiskvalificerad

Öppen motion 5

3 340 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Olof HermanssonTuve IF34:5010:25
2Louise GöthforsGöteborg-Majorna OK37:03+2:1311:05
3Gary LarssonOK Skogshjortarna39:45+4:5511:54
4Olle PenttinenIFK Hedemora OK44:07+9:1713:12
5Daniel HolmdellKlubblös47:13+12:2314:08
6Gunnar BarreforsIK Uven50:53+16:0315:14
7Liselotte JohanssonOK Löftan51:07+16:1715:18
8Karolina MelkstamLerums SOK53:32+18:4216:01
9Peter BrobergIF Rigor53:39+18:4916:03
10Albertina HenrikssonKlubblös55:49+20:5916:42
11Tilda MelkstamLerums SOK57:13+22:2317:07
12Hans VokseppOK Skogshjortarna57:21+22:3117:10
13Mikael NilssonOK Löftan58:21+23:3117:28
14Lisa KailIK Omega1:00:00+25:1017:57
15Henrik MagnussonKlubblös1:00:42+25:5218:10
16Christine LundOK Skogshjortarna1:03:27+28:3718:59
17Helena AnderssonMarkbygdens OK1:04:58+30:0819:27
18Robert SkoogIF Hagen1:05:48+30:5819:42
19Kjell PetterssonOK Gipen1:06:24+31:3419:52
20Henrik VangenmoKvillebyns SK1:07:01+32:1120:03
21Robert SvenssonKlubblös1:07:06+32:1620:05
22Linda SidebyGöteborg-Majorna OK1:08:13+33:2320:25
23Peter GrimbeckSävedalens AIK1:08:49+33:5920:36
24Helena LindbergIFK Göteborg1:09:47+34:5720:53
25Linda SternöFrölunda OL1:11:36+36:4621:26
26Bo CederöfKlubblös1:13:18+38:2821:56
27Jan NilssonFK Snapphanarna1:13:45+38:5522:04
28Anders HanssonKlubblös1:14:02+39:1222:09
29Mona-Lisa JanssonKungälvs OK1:14:27+39:3722:17
30Perry LundqvistSävedalens AIK1:15:55+41:0522:43
31Lennart SvenssonOK Kullingshof1:18:02+43:1223:21
32Susanne BerganderEksjö SOK1:18:57+44:0723:38
33Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna1:22:09+47:1924:35
34Bo JohanssonFK Friskus-Varberg1:23:16+48:2624:55
35David KarlssonIF Rigor1:23:36+48:4625:01
36Anna HåkanssonKlubblös1:24:00+49:1025:08
37Peter JareFrölunda OL1:24:12+49:2225:12
38Gunilla KarlssonIF Rigor1:24:56+50:0625:25
39Ann-Christine BorgFrölunda OL1:25:46+50:5625:40
40Fredrik HofflanderKlubblös1:26:18+51:2825:50
41Lars TorstenssonGöteborgs SK1:26:38+51:4825:56
42Phil MullinsSjövalla FK1:28:25+53:3526:28
43Jenny RönnqvistOK Löftan1:30:10+55:2026:59
44Yvonne SvenssonOK Kullingshof1:31:36+56:4627:25
45Kristin IvarssonKlubblös1:33:46+58:5628:04
46Maria SkoogIF Hagen1:35:37+1:00:4728:37
47Göran GranathTolered-Utby Ol-klubb1:38:02+1:03:1229:21
48Ann-Kristin NyquistIFK Göteborg1:43:11+1:08:2130:53
49Miriam NorénIK Uven1:53:16+1:18:2633:54
50Emma LundqvistKlubblös2:09:51+1:35:0138:52
51Rasmus AugustssonKinnaströms SK2:16:00+1:41:1040:43
52Jessica BrandtKinnaströms SK2:16:04+1:41:1440:44
Karin CederloöfKlubblösdiskvalificerad
Maria Wallin-JohanssonOK Skogshjortarnadiskvalificerad
Christina VestergrenIK Uvendiskvalificerad
Jennie HoglandGöteborg-Majorna OKdiskvalificerad
Henrik AnderssonIFK Göteborgdiskvalificerad
Irmeli JanssonOK Landehofdiskvalificerad
Håkan HåkanssonKungälvs OKdiskvalificerad
Anna GrahnIK Uvenej start

Öppen motion 7

3 120 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan RoosGöteborg-Majorna OK30:589:55
2Thomas KullanderSävedalens AIK36:08+5:1011:34
3Mats StrandhagenGöteborg-Majorna OK38:09+7:1112:13
4Stefan HammarFK Herkules39:46+8:4812:44
5Eric TofteredIF Rigor41:03+10:0513:09
6Anders JohanssonOK Landehof41:11+10:1313:11
7Richard DahlOK Alehof41:12+10:1413:12
8Lars-Erik FredrikssonOK Skogshjortarna41:53+10:5513:25
9Martin EkdalaKungälvs OK46:04+15:0614:45
10Camilla ÖhgrenSävedalens AIK46:41+15:4314:57
11Helena SellgrenGöteborg-Majorna OK46:42+15:4414:58
12Einar KarlssonVimmerby OK47:17+16:1915:09
13Cristian OlivestamVimmerby OK47:26+16:2815:12
14Luba NilssonKungälvs OK49:06+18:0815:44
15Carina BerganderEksjö SOK49:40+18:4215:55
16Hans AntonssonOK Löftan50:56+19:5816:19
17Linda WetterKungälvs OK51:44+20:4616:34
18Robert TholinNjurunda OK53:29+22:3117:08
19Frida KjellbergIFK Göteborg54:31+23:3317:28
20Yvonne JonssonTolered-Utby Ol-klubb54:32+23:3417:28
21Lena MelvinsdotterIF Rigor55:22+24:2417:44
22Thord Stefan EkströmUddevalla OK56:09+25:1117:59
23Peter ElofssonLerums SOK56:36+25:3818:08
24Bengt ClassonOK Orinto57:03+26:0518:17
25Lena BergstrandKungälvs OK58:59+28:0118:54
26Claes-Göran NorlinKungälvs OK59:17+28:1919:00
27Birgitta Norlin DahlströmKungälvs OK59:19+28:2119:00
28Jonas FogelbergVästvärmlands OK1:00:30+29:3219:23
29Emma SilvergrundKlubblös1:01:02+30:0419:33
30Bo JanssonOK Landehof1:01:56+30:5819:51
31Anders LundOK Skogshjortarna1:02:53+31:5520:09
32Sofia AnderssonCentrum OK1:05:14+34:1620:54
33Maria WärnsbergEksjö SOK1:05:34+34:3621:00
34Lars JohanssonKlubblös1:07:22+36:2421:35
35Johanna SjonsIFK Hedemora OK1:07:30+36:3221:38
36Anders SwedinLidköpings VSK1:07:58+37:0021:47
37Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK1:08:24+37:2621:55
38Jukka RankanenSjövalla FK1:08:50+37:5222:03
39Anna-Karin NorrmanGöteborg-Majorna OK1:09:49+38:5122:22
40Emil LundstedtKlubblös1:11:02+40:0422:46
40Agneta LarssonIK Uven1:11:02+40:0422:46
42Kjell SjunnessnKungälvs OK1:14:18+43:2023:48
43Anna Ekbom OlsonIK Uven1:16:06+45:0824:23
44Ralph KindeTolered-Utby Ol-klubb1:16:23+45:2524:28
45Melvin KristiansenIF Rigor1:17:47+46:4924:55
46Agneta JohanssonRydboholms SK1:18:06+47:0825:01
47Björn EngelbrektssonFK Snapphanarna1:18:20+47:2225:06
48Gun RosendahlIF Marin Väst1:23:43+52:4526:49
49Stig DahlgrenGöteborg-Majorna OK1:24:40+53:4227:08
50Stig WallermanBorås GIF1:37:14+1:06:1631:09
51Anna-Carin AlvidiusKlubblös1:46:54+1:15:5634:15
52Katarina HedbergLerums SOK1:46:55+1:15:5734:16
53Bengt HanssonOK Löftan1:47:31+1:16:3334:27
Tommy PedersenKlubblösdiskvalificerad
Elisabeth LundqvistGöteborg-Majorna OKdiskvalificerad
Ann-Kristin RundbergFK Friskus-Varbergdiskvalificerad
Peter AnderssonVästvärmlands OKdiskvalificerad
Henrik NilssonVästvärmlands OKdiskvalificerad
Erik WesterströmGöteborg-Majorna OKej start

Öppen motion 8

4 130 m, 65 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian TingströmGöteborg-Majorna OK36:068:44
2Stefan N-DjurstedtEksjö SOK40:42+4:369:51
3Johan G HördegårdhIFK Göteborg40:49+4:439:52
4Mattis WärnOK Skogshjortarna41:08+5:029:57
5Albin AnderssonMarkbygdens OK41:14+5:089:59
6David DjurbäckSävedalens AIK45:08+9:0210:55
7Mattias KarlssonOK Alehof45:58+9:5211:07
8Henrik UnderlandIFK Göteborg47:33+11:2711:30
9Lars NordgrenEksjö SOK48:26+12:2011:43
10Ulf WallinGöteborg-Majorna OK49:33+13:2711:59
11Jörgen LjungbergGöteborg-Majorna OK49:47+13:4112:03
12Åsa EskilssonIK Hakarpspojkarna50:43+14:3712:16
13David JohanssonHestra IF53:33+17:2712:57
14Simon OlivestamEksjö SOK53:57+17:5113:03
15Henrik JoihanssonKlubblös54:08+18:0213:06
16Jimmy PetterssonGöteborg-Majorna OK55:32+19:2613:26
17Lisa AxelssonHjobygdens OK57:26+21:2013:54
18Johan KensbyKlubblös57:47+21:4113:59
19Martin NilssonKungälvs OK57:51+21:4514:00
20Tobias CapleIK Uven59:13+23:0714:20
21Laust SörensenGöteborg-Majorna OK59:28+23:2214:23
22Anna FrantzKungälvs OK1:00:11+24:0514:34
23Stanley MattssonIK Uven1:01:05+24:5914:47
24Karin FedjeKlubblös1:01:54+25:4814:59
25Niclas StåhlIK Uven1:02:08+26:0215:02
26Jan GrahnIK Uven1:02:09+26:0315:02
27Stefan O JanssonLerums SOK1:02:28+26:2215:07
28Jonas NorrmanGöteborg-Majorna OK1:04:06+28:0015:31 Ladda ner rutt i gpx-format
29Therese AxenborgMölndal Outdoor IF1:04:54+28:4815:42
30Carl HansenUddevalla OK1:05:44+29:3815:54
31Bernt MyrvoldSarpsborg OL1:06:18+30:1216:03
32Siri HenrikssonUddevalla OK1:06:46+30:4016:09
33oTTO pILEKFUK-KFUM IA Göteborg1:07:21+31:1516:18
34Jannike BergKlubblös1:08:34+32:2816:36
35Olle SjöforsOK Älme1:08:57+32:5116:41
36Linda WennerlundOK Vilse 871:09:09+33:0316:44
37Örjan WängdahlOK Gipen1:09:14+33:0816:45
38Sven-Arne KarlssonTrollhättans SOK1:10:51+34:4517:09
39Linda GunnarssonLerums SOK1:12:42+36:3617:36
40Maria OlssonLerums SOK1:14:13+38:0717:58
41Jacob AxenborgMölndal Outdoor IF1:21:31+45:2519:44
42Daniel TorstenssonGöteborgs SK1:21:38+45:3219:45
43Henrik RosholmFalköpings AIK OK1:24:13+48:0720:23
44Mia JodalGöteborg-Majorna OK1:25:12+49:0620:37
45Klas FredrissonGöteborg-Majorna OK1:25:14+49:0820:38
46Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK1:25:59+49:5320:49
47Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK1:26:13+50:0720:52
48Henrik CarlssonIK Uven1:32:04+55:5822:17
49Ingemar StrandellGöteborgs SK1:33:02+56:5622:31
50Elisabet HemlinIK Uven1:33:05+56:5922:32
51Malin DahlbergFalköpings AIK OK1:38:25+1:02:1923:49
52Andrea BresinGöteborg-Majorna OK1:40:37+1:04:3124:21
53Kristofer DrejmoOK Landehof1:44:15+1:08:0925:14
54Christina NilssonLerums SOK1:51:17+1:15:1126:56
55Fredrik KjörkFrölunda OL1:52:52+1:16:4627:19
56Lars LarssonSjövalla FK1:56:36+1:20:3028:13
Jonas NielsenOK Skogshjortarnadiskvalificerad
Karl RundbergFK Friskus-Varbergdiskvalificerad
Susanne TumlinSävedalens AIKdiskvalificerad
Thore JanssonKungälvs OKdiskvalificerad
Jimmy JohanssonFK Friskus-Varbergdiskvalificerad
John JohnssonOK Landehofdiskvalificerad
Ulf RaskKungälvs OKdiskvalificerad
Niklas RosholmFalköpings AIK OKdiskvalificerad
Pertti HeedOK Orintodiskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser