Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Fjällsprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Fjällsprinten
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: måndag 23 juni 2014

D21

2 300 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie-Louise AxenborgGöteborg-Majorna OK16:567:21
2Jenny ErikssonOK Kåre16:57+0:017:22
2Anette CarlssonKFUM Örebro OK16:57+0:017:22
4Åsa OtterbjörkUmeå OK18:13+1:177:55
5Sara JonssonLinköpings OK18:29+1:338:02
6Lina PerssonOK Skogsfalken18:58+2:028:14
7Lisa AnderssonÄrla IF19:01+2:058:16
8Ida OlssonOK Orion19:07+2:118:18
9Frida NeroGöteborg-Majorna OK21:13+4:179:13
10Elin LindTierps SOK21:32+4:369:21
11Malin ErikssonIFK Moras OK25:51+8:5511:14
12Susanne ErikssonKFUM Örebro OK26:23+9:2711:28
13Emma AnderssonÄrla IF27:08+10:1211:47
14Sara NilssonOK Tranan27:10+10:1411:48
15Sara HelanderDomnarvets GOIF29:52+12:5612:59
16Camilla JohanssonNorbergs OK29:53+12:5712:59
17Maria BoisLeksands OK31:30+14:3413:41
18Ida HyvönenOK Tyr35:29+18:3315:25
Andrea SvenssonOK Tisarenej start
Josefine SöderlundLeksands OKej start
Lina NilssonUlricehamns OKej start

H21

2 920 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Måns SandgrenOK Orion16:095:31
2Andreas PetersonHagaby GOIF16:26+0:175:37
3Robbin KantarpÄrla IF16:30+0:215:39
4Daniel MillbournOK Skogsfalken16:52+0:435:46
5Isak BergmanOK Skogsfalken16:59+0:505:48
6Olof SandgrenOK Orion17:14+1:055:54
7Edvin SmedbergOK Skogsfalken17:20+1:115:56
8Simon HedlundÄrla IF17:25+1:165:57
9Joel FrancenLinköpings OK18:14+2:056:14
10Nils SpetzUlricehamns OK18:21+2:126:17
11Sebastian TorgersenBækkelagets SK18:22+2:136:17
12Jonatan FrancénLinköpings OK18:23+2:146:17
13Jonatan AronssonOK Tisaren19:00+2:516:30
14Anders AxenborgGöteborg-Majorna OK19:07+2:586:32
15Magne JutulstadNTNUI19:14+3:056:35
16Erik MartinssonLinköpings OK19:31+3:226:41
17Martin NorrbomSala OK19:34+3:256:42
18Tomas HallménOK Tisaren19:41+3:326:44
19Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK20:04+3:556:52
20Per EklöfKFUM Örebro OK20:06+3:576:53
21Fredrik PerssonDomnarvets GOIF20:25+4:166:59
22Lars Harald AasheimBækkelagets SK21:03+4:547:12
23Johan AllardTjällmo-Godegårds OK21:54+5:457:30
24Ola NybergOK Kåre22:22+6:137:39
25Daniel DuhlboIFK Moras OK22:44+6:357:47
26Joakim AxelssonTrollhättans SOK22:53+6:447:50
27Jens ÖströmOK Tyr23:52+7:438:10
28Tobias EliassonSundsvalls OK24:15+8:068:18
29Martin SöderbergOK Skogsfalken26:29+10:209:04
30Jens NordahlOK Skogsfalken30:52+14:4310:34
31Pontus PeterssonOK Orion37:28+21:1912:49
Jens RönnolsTäby OKej start
Sven LarssonLeksands OKej start
Johan SöderlundLeksands OKej start
David StigsmarkStora Tuna OKej start

D16

1 880 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mirjam DalénSala OK14:377:46
2Ronja JungåkerKorsnäs IF OK15:34+0:578:16
3Linn LauridsenKatrineholms OK24:48+10:1113:11
Amanda HalvarsonLeksands OKej godkänd

H16

2 060 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik HamreforsVästerås SOK18:359:01
2Anders HaugskottOK Trollelg18:50+0:159:08
3Oskar PerssonOK Österåker18:54+0:199:10
4Jonas MoOL Toten-Troll20:45+2:1010:04
5Albin ClaessonSävedalens AIK23:19+4:4411:19
6Wilmer BrodénLeksands OK23:22+4:4711:20
7Jonathan BjörkLeksands OK24:20+5:4511:48
8Emil DahlströmFK Herkules26:44+8:0912:58
9Byron PalmHJS-Vansbro OK28:55+10:2014:02
10Marcus OldinKFUM Örebro OK32:53+14:1815:57
Rens van LoenhoutOK Hedströmmenej godkänd
Johan LammFrölunda OLej start
Albin AlsiöFalköpings AIK OKej start

D14

1 390 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irmalinn NilssonHärlövs IF12:449:09
2Katrin SjödénÄlvdalens IF OK14:22+1:3810:20
3Maja ÅkessonIK Hakarpspojkarna15:54+3:1011:26
4Iris van LoenhoutOK Hedströmmen18:42+5:5813:27
5Adelina FunkeLeksands OK20:49+8:0514:58
6Lisa HallménOK Tisaren31:55+19:1122:57
7Emma DahlströmFK Herkules35:41+22:5725:40
Moa AlsiöFalköpings AIK OKej start

H14

1 390 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin LammFrölunda OL11:388:22
2Jakob MoOL Toten-Troll13:07+1:299:26
3Hugo SetthagenOK Tranan13:44+2:069:52
4Viktor BergLeksands OK13:56+2:1810:01
5Erik PerssonOK Österåker17:13+5:3512:23
6William SeguraKFUM Örebro OK19:20+7:4213:54
7Filip BrodénLeksands OK25:23+13:4518:15
8MATTIAS JONASSONÄlvdalens IF OK35:32+23:5425:33
Zeb PalmHJS-Vansbro OKej godkänd
Ola SkoglundLeksands OKej start

D12

1 230 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja SandvikAttunda OK13:0410:37
2Nora HolmgårdKils OK13:59+0:5511:22
3Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK14:18+1:1411:37
4Tilda BergLeksands OK16:48+3:4413:39
5Julia FunkeLeksands OK19:03+5:5915:29
6Lilian PalmHJS-Vansbro OK24:09+11:0519:38
Nora HändigOK Hedströmmenej godkänd

H12

1 230 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl LundinKatrineholms OK9:387:49
2Linus TäckOK Hammaren9:42+0:047:53
3Melker LundinKatrineholms OK11:05+1:279:00
4Pontus GustafssonOK Linné11:44+2:069:32
5Max PerssonOK Skogsfalken12:59+3:2110:33
6Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna15:22+5:4412:29
7Eric HallnerOckelbo OK15:26+5:4812:32
8Filip HåkanssonOK Orion18:40+9:0215:10
9Vilmer GöthlinKFUM Örebro OK21:03+11:2517:06
10Einar LundkvistLänna IF24:03+14:2519:33
albert gustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Melvin NilssonHärlövs IFej godkänd

D10

1 180 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa SwartzOK Orion7:086:02
2Ellen FunkeLeksands OK7:43+0:356:32
3Miia RollerJärfälla OK8:59+1:517:36
4Märta SandvikAttunda OK9:36+2:288:08
5Hedvig LundkvistLänna IF11:48+4:4010:00
Alva EliassonSundsvalls OKej godkänd
Hanna AlsiöFalköpings AIK OKej start

H10

1 180 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus LammFrölunda OL8:167:00
2Linus SjödénÄlvdalens IF OK8:32+0:167:13
3Arvid ErikssonNorbergs OK9:40+1:248:11
4Nils SwartzOK Orion10:26+2:108:50
5Isak HolmgårdKils OK10:29+2:138:53
6Oliver HåkanssonOK Orion11:29+3:139:43

D35

2 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina RööhsSkattkärrs IF23:4911:33
2Elin LundkvistLänna IF26:23+2:3412:48
3Ann HyvönenSkattkärrs IF28:50+5:0113:59

H35

2 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus FunkeLeksands OK16:276:37
2Erik BengtssonFK Åsen18:48+2:217:34
3Micael StammOK Klemmingen21:09+4:428:31

D40

2 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin HaugskottOK Trollelg16:177:54
2Jenny HåkanssonOK Orion16:49+0:328:09
3Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken18:57+2:409:11
4Louise GöthforsGöteborg-Majorna OK19:31+3:149:28
5Åsa LarssonOK Klemmingen21:35+5:1810:28
6Ann-Sofie TäckOK Hammaren23:11+6:5411:15
7Johanna DalinLeksands OK23:40+7:2311:29
8Anna GustafssonKFUM Örebro OK27:10+10:5313:11
9Jessica HagbergKFUM Örebro OK44:47+28:3021:44

H40

2 280 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola JodalGöteborg-Majorna OK16:207:09
2Jimmy PetterssonGöteborg-Majorna OK17:09+0:497:31
3Jonas BergenfurSkattkärrs IF18:27+2:078:05
4Rolf Pettersen MoOL Toten-Troll18:41+2:218:11
5Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK20:25+4:058:57
6Johan SwartzOK Orion21:30+5:109:25
7Mikael LarssonSkattkärrs IF23:31+7:1110:18
8Claes SetthagenOK Tranan24:56+8:3610:56
9Henrik GustafssonKFUM Örebro OK28:01+11:4112:17
10Martin AnderssonOK Skogsfalken34:23+18:0315:04
11Jens-Henrik SimonsenOK Øst35:57+19:3715:46

D45

1 880 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hana TichovskaSK Praga15:017:59
2Malin LammFrölunda OL16:38+1:378:50
3Anna NorrbomSala OK21:14+6:1311:17
4Åsa DetterfeltLinköpings OK21:19+6:1811:20
5Ingalill GrundHerrestads AIF24:08+9:0712:50
6Ann-Kristin SpetzUlricehamns OK24:25+9:2412:59
7Lisa JonassonÄlvdalens IF OK28:18+13:1715:03
Åsa AlsiöFalköpings AIK OKej start

H45

2 280 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus ElwinIFK Enskede17:587:52
2Anders LammFrölunda OL18:56+0:588:18
3Peter ErikssonKFUM Örebro OK19:11+1:138:24
4Anders YngströmGöteborg-Majorna OK21:23+3:259:22
5Peter StrömdahlOK Skogsvargarna22:53+4:5510:02
6Stefan SpetzUlricehamns OK22:56+4:5810:03
7Jörgen DalénSala OK24:20+6:2210:40
8Peter ThörnTenhults SOK30:40+12:4213:27
9Peter HändigOK Hedströmmen49:58+32:0021:54
Nicklas NilssonStockholmspolisens IF OFej godkänd

D50

1 860 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK15:358:22
2Lena Sandgren SwartzOK Orion16:30+0:558:52
3Ann-Marie AnderssonTenhults SOK18:10+2:359:46
4Elisabeth StrandhagenGöteborg-Majorna OK18:57+3:2210:11
5Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubb20:41+5:0611:07
6Mia GustafssonOK Kåre21:11+5:3611:23
7Birgit HanssonHerrestads AIF25:31+9:5613:43
8Ingrid KensbyOK Tyr25:37+10:0213:46
9Anna AlbinssonIFK Moras OK30:29+14:5416:23

H50

2 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael IngelssonOckelbo OK15:196:43
2Martin TichovskySK Praga16:22+1:037:10
3Mats JönssonKorsnäs IF OK17:17+1:587:34
4Pär ClaessonSävedalens AIK17:36+2:177:43
5Lars PerssonOK Skogsfalken18:23+3:048:03
6Dirk HartmanSV Mietraching18:58+3:398:19
7Mats KensbyOK Tyr25:19+10:0011:06
8Ove PetterssonÄlvdalens IF OK49:13+33:5421:35
Björn AlbinssonIFK Moras OKej godkänd

D55

1 390 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kane AnderssonIFK Moras OK11:388:22
2Ylva Grape AnderssonDalaportens OL12:47+1:099:11
3Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK13:42+2:049:51
4Elisabeth ÖströmOK Tyr13:59+2:2110:03
5Mirja MikkolainenValkeakosken Haka16:07+4:2911:35

H55

2 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan ForsmanRonneby OK17:258:20
2Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb19:08+1:439:09
3Anders AxelssonTrollhättans SOK20:03+2:389:35
4Arne ErikssonTierps SOK21:49+4:2410:26
5Ulf BjörkdahlHerrestads AIF22:38+5:1310:49
6Roland NorellSöders-Tyresö23:45+6:2011:21
7Mats StrandhagenGöteborg-Majorna OK28:42+11:1713:43
Kenneth NordstrandJärfälla OKej start

D60

1 240 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica SvärdOK Klemmingen16:0212:55
2Britt-Marie AldénOK Kolmården18:09+2:0714:38
3Catherine DawsonGafanhori19:53+3:5116:02
4Kerstin SvenssonTrollhättans SOK27:53+11:5122:29

H60

2 060 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar MunkteliusSurahammars SOK17:388:33
2Per-Erik FogelOK Kåre17:40+0:028:34
3Göran LarssonSala OK18:30+0:528:58
4Christer NordströmOK Älvsjö-Örby23:01+5:2311:10
5Matti MikkolainenValkeakosken Haka26:31+8:5312:52
6Håkan ErikssonUmeå OK30:43+13:0514:54
Karl-Erik AnderssonIFK Moras OKej start
Sven LarssonSärna SKej start

D65

1 240 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt Linnéa ErikssonSala OK11:579:38
2Margareta LarssonOK Njudung14:38+2:4111:48
3Inga-Lill PetterssonLinköpings OK16:02+4:0512:55
4Gun-Inger SahlbergLånghundra IF18:17+6:2014:44
5Jenny CollyerEssex Stragglers OS20:34+8:3716:35
6Monica LarssonOK Tranan21:27+9:3017:17
7Lena HedmanHallstahammars OK22:14+10:1717:55
8Ewa NordlundLänna IF22:41+10:4418:17
Elisabeth ErikssonKFUM Örebro OKej godkänd
Eva Marie GranOK Østej godkänd

H65

1 860 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan G LarssonOK Njudung15:018:04
2Carl-Henry AnderssonOK Orinto15:05+0:048:06
3Per-Erik WåhlbergOK Linné16:05+1:048:38
4Christer JohanssonOK Motala16:09+1:088:40
5Christer SandhOK Roxen16:26+1:258:50
6Bo-Göran GunnarssonRydboholms SK16:36+1:358:55
7Roy DawsonGafanhori16:44+1:438:59
8Ronald McGrailHjärnarps GH OL17:26+2:259:22
9Lars PerssonOK Kompassen17:32+2:319:25
10Ingemar WidénKFUM Örebro OK18:23+3:229:53
11Per-Olof FernbergIS Skanne19:39+4:3810:33
12Roland NilssonSOK Viljan19:59+4:5810:44
13Jörg SchifferleOLV ZUG20:18+5:1710:54
14John CollyerEssex Stragglers OS20:35+5:3411:03
15Runar AldénOK Kolmården20:46+5:4511:09
16Ulf KjellinOK Hedströmmen21:41+6:4011:39
17Ove VesterbergLycksele IF21:49+6:4811:43
18Bror PalgrimVänersborgs SK21:54+6:5311:46
18Bertil HermanssonStenungsunds OK21:54+6:5311:46
20Göran SvärdOK Klemmingen22:52+7:5112:17
Jørgen Münster-SwendsenSøllerød OKej godkänd
Anders BjörnbergFrölunda OLej start

D70

1 240 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta ArleboKFUM Örebro OK13:4011:01
2Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK15:22+1:4212:23
3Britt-Marie EklöfOK Milan15:51+2:1112:46
4Birgitta JohanssonKristinehamns OK17:06+3:2613:47
5Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK19:20+5:4015:35
6Evy NordSödertälje IF20:22+6:4216:25
7Margareta TidmanOK Kolmården22:31+8:5118:09
8Kerstin JohanssonMarkbygdens OK26:03+12:2321:00
9Inger LundqvistLeksands OK26:06+12:2621:02
10Gudrun DalströmKvarnsvedens GOIF OK28:28+14:4822:57
Ulla NilssonSOK Viljanej godkänd
Gunnel PalgrimVänersborgs SKej godkänd

H70

1 390 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars TuvessonUlricehamns OK15:1811:00
2Kurt FredrixonOK Skogshjortarna15:47+0:2911:21
3Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK16:42+1:2412:00
4Ronny HedlundOK Södertörn16:43+1:2512:01
5Johnny BrandtHällefors OK17:27+2:0912:33
6Runo JohanssonKristinehamns OK17:46+2:2812:46
7Sven LeanderssonÄlvdalens IF OK18:58+3:4013:38
8Göran BengtssonTockarps IK19:23+4:0513:56
9Sven Gustav DahlbergStorviks IF22:22+7:0416:05
10Hans SahlbergLånghundra IF32:42+17:2423:31
11Kjell LundqvistLeksands OK33:37+18:1924:11
12Lars NordSödertälje IF35:11+19:5325:18
13Christer LundinOK Renen36:30+21:1226:15
Amund HerrebrødenOK Østej godkänd
Kurt SandströmSkutskärs OKej godkänd
Lars Ivar BergmanOK Fjällstigenej start

D75

1 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Solveig DillmanHammarby IF OF14:5613:34
2Britt EricsonHammarby IF OF22:04+7:0820:03
3Marita KarlssonOK Alferna28:24+13:2825:49
4Edda NilssonStockholmspolisens IF OF34:36+19:4031:27

H75

1 240 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell MjöbergHallstahammars OK13:1110:37
2Stig Arild HaugskottOL Trollelg18:42+5:3115:04
3Sture NilssonStockholmspolisens IF OF20:19+7:0816:23
4Evgeny TarantsevOK Yeisk22:52+9:4118:26
5Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK24:35+11:2419:49
6Bo LöwegrenVästerås SOK30:21+17:1024:28

H80

1 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby17:4316:06
2Hans BohlinIFK Moras OK18:07+0:2416:28
Nils JanssonSkattkärrs IFej godkänd

Öppen motion 1

1 180 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Iggy Ewerblad--8:036:49
2Lovisa EwerbladSala OK8:08+0:056:53
3Alma ErikssonSala OK8:14+0:116:58
4William EwerbladSala OK8:54+0:517:32
5Agust ErikssonSala OK8:56+0:537:34
6Paulina SvekanskiOK Hammaren9:16+1:137:51
7Svante SandvikAttunda OK9:34+1:318:06
8Kajsa JungåkerTumba-Mälarhöjden OK9:49+1:468:19
9IRMA JONHEDKFUM Örebro OK9:51+1:488:20
10Albert BrohedeOK Älgen9:56+1:538:25
11Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK10:30+2:278:53
12Felix LindOK Älgen10:50+2:479:10
13Joel HolmgårdKils OK11:21+3:189:37
14Sigrid HaugskottOL Trollelg11:24+3:219:39
15Olle HaglundKFUM Örebro OK12:34+4:3110:38
16Felicia RööhsSkattkärrs IF12:42+4:3910:45
17Elvira GöthlinKFUM Örebro OK12:47+4:4410:50
18Julia GustafssonKFUM Örebro OK12:48+4:4510:50
19Melker CarlssonKFUM Örebro OK13:38+5:3511:33
20David JonhedKFUM Örebro OK15:03+7:0012:45
21Elias KällmanNorbergs OK16:09+8:0613:41
22Lilly BergenfurSkattkärrs IF17:29+9:2614:48
23Edith BergenfurSkattkärrs IF19:09+11:0616:13
24Sonia KurashovaFK Åsen20:10+12:0717:05
25Filip NorrbomSala OK23:22+15:1919:48
26Emil KarlssonSala OK24:18+16:1520:35
27Nils WindeliusFrosta OK32:14+24:1127:18

Öppen motion 3

1 230 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma BergmanTierps SOK13:0010:34
2Carl LundkvistLänna IF13:32+0:3211:00
3Öivind EriksenOK Öst15:20+2:2012:27
4Guro MoOL Toten-Troll16:01+3:0113:01
5Samuel JonassonÄlvdalens IF OK17:34+4:3414:16
6Frida JonforsenHallstahammars OK19:15+6:1515:39
7Eva NordströmOK Älvsjö-Örby20:55+7:5517:00
8Björn ThormanIK Hakarpspojkarna21:52+8:5217:46
9Lennart ErikssonNorbergs OK22:16+9:1618:06
10Hanna ErikssonNorbergs OK25:40+12:4020:52
11Tuva WallinIdrefjällens OK27:06+14:0622:01
12Niklas DahlströmFK Herkules28:31+15:3123:11
13Anette OldinKFUM Örebro OK29:10+16:1023:42
14Tor SimonsenOK Øst30:11+17:1124:32
15Ellinor OlssonOK Roto30:44+17:4424:59
16Katarina PerssonOK Österåker31:15+18:1525:24
17Unni HerrebrødenOK Øst33:03+20:0326:52
18Marita JohanssonMarkbygdens OK33:43+20:4327:24
19Mona LundinKatrineholms OK36:15+23:1529:28
20Kristina LauritsenKatrineholms OK36:16+23:1629:29
21Elena KurashovaFK Åsen37:20+24:2030:21
22Liv SimonsenOK Øst1:01:41+48:4150:08
23Annelie Westerberg--1:03:31+50:3151:38
Margareta Sedvall--ej godkänd
Marina ProninaFK Åsenej godkänd

Öppen motion 9

2 400 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas JohanssonNorbergs OK8:553:42
2Niklas LöwegrenStora Tuna OK15:21+6:266:23
3Lars DahlströmHJS-Vansbro OK20:47+11:528:39
4Katarina LövgrenIFK Moras OK21:01+12:068:45
5Frida LövgrenIFK Moras OK21:16+12:218:51
6Rickard JonforsenHallstahammars OK21:20+12:258:53
7Anders Herrström--23:08+14:139:38
8Tommy JohnssonOK Nackhe25:48+16:5310:45
9Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK26:27+17:3211:01
10Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK28:11+19:1611:44
11Anna-Karin BondessonFrosta OK30:38+21:4312:45
12Göran BörjeskogOK Tor31:14+22:1913:00
13John PerssonOK Österåker31:59+23:0413:19
14Helen NilssonHärlövs IF42:15+33:2017:36
15Kerstin SundbergOK Kåre49:43+40:4820:42
16Erika UmelandOK Älgen55:06+46:1122:57
Bengt WidegrenÖstersunds OKej godkänd

Challenge10

9 880 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas PorshultOK Orion1:30:139:07
2Björn NilssonHärlövs IF1:43:20+13:0710:27
3Stefan HornebrantTrollhättans SOK1:49:03+18:5011:02
4Roy JohanssonOK Skogsvargarna1:57:41+27:2811:54

Jubileumsklass JK40

4 220 m, 100 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik MartinssonLinköpings OK27:376:32
2Filip JacobssonDegerfors OK27:48+0:116:35
3Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF27:49+0:126:35
4Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarna28:23+0:466:43
4Markus LarssonHestra IF28:23+0:466:43
6Linus LandergrenHestra IF28:41+1:046:47
7Daniel AttåsOK Tisaren28:49+1:126:49
8Tomas HallménOK Tisaren28:53+1:166:50
9Isak BergmanOK Skogsfalken28:59+1:226:52
10Anton HallorOK Tisaren29:10+1:336:54
11Frida SandbergSäterbygdens OK30:45+3:087:17
12Per EklöfKFUM Örebro OK30:54+3:177:19
13Victor FlingmarkUddevalla OK31:05+3:287:21
14Martin LarssonHestra IF31:27+3:507:27
15Fredrik PerssonDomnarvets GOIF31:42+4:057:30
16Sofia HolmgårdKils OK31:43+4:067:30
17Eric RollerJärfälla OK32:09+4:327:37
18Niklas GustafssonOK Tisaren32:11+4:347:37
19Jonas GustafssonOK Kåre32:35+4:587:43
20Joakim AxelssonTrollhättans SOK32:43+5:067:45
21Daniel BrohedeOK Älgen32:56+5:197:48
22Fredrika VångellLinköpings OK33:08+5:317:51
23Albin DetterfeltLinköpings OK33:21+5:447:54
24Klas BringertKatrineholms OK33:47+6:108:00
25Rasmus LarssonOK Alehof33:54+6:178:01
26Jakob AttåsOK Tisaren34:18+6:418:07
27Sebastian AgerhällOK Tisaren35:01+7:248:17
28Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK35:36+7:598:26
28Erik BengtssonOK Skogsfalken35:36+7:598:26
30Olof BergvallFK Åsen37:12+9:358:48
31Andreas ErikssonLunds OK38:25+10:489:06
32Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK38:28+10:519:06
33Olov ÖströmOK Tyr38:33+10:569:08
34Stefan SchwarzenbergerLG Stettlen38:42+11:059:10
35Lars PerssonOK Skogsfalken38:48+11:119:11
36Moa GustafssonUddevalla OK38:58+11:219:14
37Dirk HartmanSV Mietraching39:12+11:359:17
38Lena StrömTjällmo-Godegårds OK39:44+12:079:24
39Mats JönssonKorsnäs IF OK39:59+12:229:28
40Rasmus GrönlundLunds OK40:04+12:279:29
41Johan OhlströmIF Thor40:34+12:579:36
42Oskar SandbergSäterbygdens OK40:40+13:039:38
43Jacob ErikssonKFUM Örebro OK40:48+13:119:40
44Henrik HamreforsVästerås SOK41:02+13:259:43
45Martin NorrbomSala OK41:15+13:389:46
46Anders LammFrölunda OL41:57+14:209:56
47Marcel SchiessOK Bern by Night42:03+14:269:57
47Carina GustafssonOK Gynge42:03+14:269:57
49Rikard ErikssonTjällmo-Godegårds OK42:13+14:3610:00
50Carina SandbergSäterbygdens OK42:35+14:5810:05
51Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK42:42+15:0510:07
52Kane AnderssonIFK Moras OK43:22+15:4510:16
53Ulf HamreforsVästerås SOK43:29+15:5210:18
54Lars HolmgårdKils OK43:50+16:1310:23
55Bo EkKlubblös44:23+16:4610:31
56Ylva Grape AnderssonDalaportens OL44:29+16:5210:32
57Anna LöwegrenKatrineholms OK44:54+17:1710:38
57Anders AxelssonTrollhättans SOK44:54+17:1710:38
59David BengtssonFK Åsen45:23+17:4610:45
60Jonas BrånaltFrölunda OL45:45+18:0810:50
61Olle WindeliusFrosta OK46:22+18:4510:59
62Ann RollerJärfälla OK46:26+18:4911:00
63Beat AllemannOLG Bern46:32+18:5511:01
64Robin LarssonFK Göingarna46:33+18:5611:01
65Elisabet ÖströmOK Tyr46:39+19:0211:03
66Emil ErikssonTierps SOK47:13+19:3611:11
67Stefan G LarssonOK Njudung47:29+19:5211:15
68Mikael GustafssonOK Gynge47:32+19:5511:15
69Linnea GustafssonOK Gynge47:44+20:0711:18
70Jörgen DalénSala OK47:59+20:2211:22
71josefin NorellSöders SOL-Tyresö48:35+20:5811:30
72Malin LammFrölunda OL48:57+21:2011:35
73Erika ÅkessonMarkbygdens OK49:35+21:5811:44
74Pia VångellLinköpings OK49:39+22:0211:45
75Johan KällmanNorbergs OK50:13+22:3611:53
76Per ForsbergKamrat och IF KIF50:43+23:0612:01
77Mats StrandhagenGöteborg-Majorna OK50:44+23:0712:01
78Ulf KjellinOK Hedströmmen50:47+23:1012:02
79Matilda JonssonLinköpings OK51:03+23:2612:05
80Marie GrönlundLunds OK51:20+23:4312:09
81Lottie LindOK Älgen53:14+25:3712:36
82Felix PerssonOK Skogsfalken53:57+26:2012:47
83Lotta JungåkerKorsnäs IF OK54:00+26:2312:47
84Tjelvar OtterbjörkUmeå OK55:28+27:5113:08
85Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL55:45+28:0813:12
86Elisabet ElmertoftNorbergs OK1:00:04+32:2714:14
87Anna NorrbomSala OK1:02:08+34:3114:43
88Åsa DetterfeltLinköpings OK1:03:18+35:4115:00
89Johnny BrandtHällefors OK1:06:45+39:0815:49
90Amund HerrebrødenOK Øst1:30:03+1:02:2621:20
91Elisabeth StrandhagenGöteborg-Majorna OK1:38:36+1:10:5923:21
Stellan TäckOK Hammarenej godkänd
Mats GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Per SandbergSäterbygdens OKej godkänd
Mikael LindOK Älgenej godkänd
Hugo DalhammerOK Roxenej godkänd
Harald WibyeOK Mossej godkänd
Göran LarssonSala OKej godkänd
Ingrid KensbyOK Tyrej godkänd
Jonas LundgrenLinköpings OKej start
Marcus BerggrenNyköpings OKej start
Jonna JungåkerKorsnäs IF OKej start
Silvia Schneider-SchiessLG Stettlenej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser