Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Laxträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Laxträffen
Arrangörsorganisation: Falkenbergs OK
Datum: söndag 23 mars 2014

D21

7 050 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida-Maria SvenssonSävedalens AIK1:01:238:42
2Emma LindénFK Friskus-Varberg1:02:09+0:468:48
3Sara HelanderDomnarvets GOIF1:04:26+3:039:08
4Ellen LarssonIF Hagen1:04:57+3:349:12
5Kristin SkaarRyda SK1:06:21+4:589:24
6Hanna ArnellFK Friskus-Varberg1:08:41+7:189:44
7Anna BrodinOK Tyr1:16:15+14:5210:48
8Madeleine AttforsSävedalens AIK1:26:12+24:4912:13

H21

10 160 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LarssonHestra IF1:03:316:15
2Anders HedbergGöteborg-Majorna OK1:05:05+1:346:24
3Johan IngemarssonHestra IF1:07:05+3:346:36
4Johan HellmanVänersborgs SK1:07:06+3:356:36
5Simon AnderssonOK Kullingshof1:07:13+3:426:36
6Erik MartinssonLinköpings OK1:07:20+3:496:37
7Sergej FedatsenkaSävedalens AIK1:07:35+4:046:39
8Mattias CarlssonIK Trenne Ullared1:08:35+5:046:45
9Andreas HolmqvistHestra IF1:09:14+5:436:48
10Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OK1:11:27+7:567:01
10Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK1:11:27+7:567:01
12John PerssonIFK Göteborg1:12:44+9:137:09
13Mattias NilssonVänersborgs SK1:14:18+10:477:18
14Björn KarlssonHalmstad OK1:15:01+11:307:23
15Johan AntonssonOK Löftan1:16:51+13:207:33
16Hirokazu OsakiGöteborg-Majorna OK1:20:29+16:587:55
17Erik SöderhjelmLitsbygdens SK1:23:48+20:178:14
18Filip HolmHalmstad OK1:28:21+24:508:41
19Jonas LundgrenStora Tuna OK1:30:27+26:568:54
20Ulrik MagnussonHalmstad OK1:38:25+34:549:41
21Håkan AnderssonHalmstad OK1:51:06+47:3510:56
22Robert SundströmFK Friskus-Varberg1:51:15+47:4410:56
Joakim EliassonGöteborg-Majorna OKej start
Fredrik AnderssonIF Rigorej start
Christoffer AndersénIK Gandvikej start

H21 Kort

7 610 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas NilssonMarkaryds FK59:237:48
2Anton HemlinIK Uven1:09:58+10:359:11
3Oskar BörjesonRyda SK1:23:40+24:1710:59 Ladda ner rutt i gpx-format
4Simon SvärdOskarströms OK1:37:43+38:2012:50

D20

5 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa LemanGöteborgs SK53:009:37
2Filippa SpånérSävedalens AIK58:41+5:4110:39
3Julia SvärdOskarströms OK1:06:34+13:3412:04
4Josefin AronssonFK Friskus-Varberg1:19:15+26:1514:22
5Cherie SjöblomFrölunda OL1:20:07+27:0714:32

H20

7 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton NilssonOK Tranan49:346:30
2Pontus KarlssonMarkbygdens OK52:44+3:106:55
3Albin AxelssonIK Hakarpspojkarna55:53+6:197:20
4Johannes KuhlinGöteborg-Majorna OK57:30+7:567:33
5Anton BlomGöteborg-Majorna OK58:52+9:187:44

D18

4 940 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LindströmOK Tranan47:229:35
2Sara KindlundOK Tranan50:44+3:2210:16
3Emma NilssonOK Tranan54:12+6:5010:58
4Elisabet AronssonFK Friskus-Varberg57:37+10:1511:39
5Lovisa ErikssonOK Lindéna1:25:51+38:2917:22
Emma SvärdOskarströms OKej start

H18

6 480 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin CarlssonMarkbygdens OK47:077:16
2Ivar SörqvistMarkbygdens OK47:46+0:397:22
3Daniel AnderssonOK Löftan48:24+1:177:28
4Ludvig HolmbergOK Tranan53:50+6:438:18
5Rasmus ArfwedsonFrölunda OL55:27+8:208:33
6Andreas PeterssonBurseryds IF56:36+9:298:44
7John GabrielssonSävedalens AIK1:02:26+15:199:38
8Anton BobergIF Rigor1:14:19+27:1211:28
9Samuel HenningssonOK Löftan1:15:41+28:3411:40
Mattis HallbergIK Uvenej start

H17-20 Kort

5 480 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim HandinOK Löftan1:25:2715:35
Oskar VamlingFrölunda OLej start

D16

4 430 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara AxelssonMarkbygdens OK43:269:48
2Moa HanssonBredaryds SOK45:15+1:4910:12
3Kajsa JungbjerGöteborg-Majorna OK45:37+2:1110:17
4Amelia SkalbergBredaryds SOK46:03+2:3710:23
5Moa KuhlinGöteborg-Majorna OK48:35+5:0910:58
6Agnes SpånérGöteborg-Majorna OK49:27+6:0111:09
7Alice AxelssonMullsjö SOK50:14+6:4811:20
8Elsa AnderssonBredaryds SOK52:14+8:4811:47
9Klara AskMarkbygdens OK57:29+14:0312:58
10Moa M-HenningssonIK Trenne Ullared58:03+14:3713:06
11Victoria AnderssonOK Tranan59:03+15:3713:19
12Alice HultinOK Löftan1:02:22+18:5614:04
13Emelie SvenssonIF Rigor1:05:05+21:3914:41
14Amanda CarlssonIK Trenne Ullared1:12:09+28:4316:17
15Tove LindOK Lindéna1:13:33+30:0716:36
16Moa AbrahamssonHylte OK1:16:03+32:3717:10
17Ebba BengtssonOK Lindéna1:24:53+41:2719:09
18Felicia CarlssonIK Trenne Ullared1:25:20+41:5419:15
Jonna HalonenFjärås AIKej start
Lisa JohanssonOK Trananej start

H16

5 480 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle JosarpFK Friskus-Varberg44:128:03
2Felix AxelssonMarkbygdens OK45:04+0:528:13
3Johan OlsonIK Uven45:27+1:158:17
4Adam BrobergIF Rigor55:15+11:0310:04
5Emil KarlssonHestra IF57:49+13:3710:33
6Olle SörqvistMarkbygdens OK1:03:24+19:1211:34
7Eric JanssonOK Tranan1:07:44+23:3212:21
8Ville GrahnIK Uven1:37:32+53:2017:47
Johan LammFrölunda OLej start

H16 Kort

4 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas EnarssonOK Löftan1:54:1028:32

D14

4 000 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira WildheimFK Friskus-Varberg44:0611:01
2Selma MoqvistLerums SOK45:06+1:0011:16
3Maja KindlundOK Tranan48:17+4:1112:04
4Ellika GrothKungälvs OK50:14+6:0812:33
5Linnea SkalbergBredaryds SOK50:54+6:4812:43
6Elsa Aderstedt AlthoffKungälvs OK54:06+10:0013:31
7Elina HansonTolered-Utby Ol-klubb55:33+11:2713:53
8Kajsa RaskKungälvs OK55:42+11:3613:55
9Julia ThuressonBurseryds IF57:04+12:5814:16
10Paulina JägstedtHalmstad OK57:25+13:1914:21
11Lovisa RingHalmstad OK59:04+14:5814:46
12Linnea BengtssonFalkenbergs OK59:30+15:2414:52
13Malin NilssonOK Tranan1:01:58+17:5215:29
14Elin CarlssonIK Trenne Ullared1:07:12+23:0616:48
15Olivia JohanssonIK Trenne Ullared1:13:57+29:5118:29
16Lina ErdeliusIF Rigor1:16:36+32:3019:09
17Elsa EricssonFK Friskus-Varberg1:23:47+39:4120:56
Mathilda AnderssonIK Trenne Ullaredej start
Ebba BerglinOK Dackeej start

H14

4 000 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adrian VartiaOK Löftan34:538:43
2Tim JohanssonFK Friskus-Varberg39:48+4:559:57
3Carl JosefssonSävedalens AIK41:41+6:4810:25
4Hugo SetthagenOK Tranan46:19+11:2611:34 Ladda ner rutt i gpx-format
5Viktor CarlssonIK Trenne Ullared47:03+12:1011:45
6Erik LindströmOK Tranan51:35+16:4212:53
7Axel ÅkessonMarkbygdens OK53:45+18:5213:26
8Martin LammFrölunda OL57:31+22:3814:22
9Gustav ÖstenssonOK Tranan57:53+23:0014:28
10Filip BengtssonOK Lindéna1:01:07+26:1415:16
11Noah BechtelFK Friskus-Varberg1:02:26+27:3315:36
12Hugo OskarssonHalmstad OK1:23:48+48:5520:57
13Daniel GlimténOK Löftan1:26:17+51:2421:34
Hugo StrömUlricehamns OKej godkänd
Jonathan LindOK Lindénaej godkänd
Oscar KjellssonFalkenbergs OKej start

D14 Kort

3 040 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Moa BäckströmIF Rigorej start

H14 Kort

3 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper BartoldssonFK Friskus-Varberg46:4915:24

D12

3 040 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa MoqvistLerums SOK28:449:27
2Klara PerssonHalmstad OK29:00+0:169:32
3Lisa ÅkessonMarkbygdens OK30:36+1:5210:03
4Erika ÅkessonMarkbygdens OK30:51+2:0710:08
5Thilda SeldénIF Rigor33:08+4:2410:53
6Tilda M-HenningssonIK Trenne Ullared34:12+5:2811:15
7Unni GranforsIF Rigor36:43+7:5912:04
8Sofia RaskKungälvs OK42:32+13:4813:59
9Emma EliassonFK Friskus-Varberg46:14+17:3015:12
10Diana SkogastiernaAnderstorps OK50:17+21:3316:32
11Rakel HansonTolered-Utby Ol-klubb52:12+23:2817:10

H12

3 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper JohanssonOK Löftan22:347:25
2Albin PerssonHalmstad OK24:17+1:437:59
3Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK26:25+3:518:41
4Måns M-HenningssonIK Trenne Ullared26:57+4:238:51
5Felix AbrahamssonHylte OK27:59+5:259:12
6Emil JägstedtHalmstad OK28:59+6:259:32
7Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK29:28+6:549:41
8Alex JohanssonFK Friskus-Varberg30:59+8:2510:11
9Edvin NilssonKungälvs OK33:06+10:3210:53
10Erik IngemarssonHestra IF34:16+11:4211:16
11Jakob MobergOK Löftan36:28+13:5411:59
12Alfred ErdeliusIF Rigor41:58+19:2413:48

D12 Kort

2 430 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Majken FolkestadAnderstorps OK22:449:21
2Ellen JohanssonBurseryds IF27:31+4:4711:19

D10

2 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja GraadIF Rigor21:268:51
2Elsa BobergIF Rigor21:58+0:329:04
3Anna SvenssonIF Rigor25:29+4:0310:31
4Elin AxelssonMullsjö SOK30:00+8:3412:23

H10

2 420 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias JohanssonOK Löftan20:058:17
2Victor HanssonOK Löftan22:52+2:479:26
3Isak BengtssonOK Lindéna23:29+3:249:42
4Lukas GrothKungälvs OK25:47+5:4210:39
5Karl Aderstedt AlthoffKungälvs OK28:53+8:4811:56
6Melwin WildheimFK Friskus-Varberg35:24+15:1914:37
7Emil SeldénIF Rigor41:33+21:2817:10
8Filip IngemarssonHestra IF1:10:26+50:2129:06
Filip CarlqvistFK Friskus-Varbergej godkänd

H35

8 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven GranforsOK Landehof1:03:577:57
2Marcus JosefssonOK Vivill1:07:18+3:218:22
3Mikael TrofastJönköpings OK1:08:15+4:188:29
4Anders BestermanIK Trenne Ullared1:09:32+5:358:38
5Anders SjööarvOK Nackhe1:12:27+8:309:00
6Fredrik BöregårdOK Gläntan1:20:15+16:189:58
7Magnus WallinIK Trenne Ullared1:23:21+19:2410:22
8Jimmy HäggFK Friskus-Varberg1:28:55+24:5811:03
9Magnus IvarssonOK Gläntan1:34:23+30:2611:44
Martin StegmarkHalmstad Garnisons IFej start

D40

4 990 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marina AxelssonMarkbygdens OK48:209:41
2Veronica AdolfssonAnderstorps OK52:00+3:4010:25
3Cecilia GrothKungälvs OK59:14+10:5411:52
4Ulrika GranforsIF Rigor1:01:20+13:0012:17
5Maria FolkestadAnderstorps OK1:03:12+14:5212:39
6Marie-Louise NilssonHylte OK1:03:24+15:0412:42
7Gunilla CarlssonIK Trenne Ullared1:11:25+23:0514:18
8Anna JohnssonOK Gläntan1:23:20+35:0016:42
9Sabina MårtenssonIK Trenne Ullared1:44:15+55:5520:53
Pernilla LindOK Lindénaej godkänd
Annika JohanssonOK Trananej start
Katarina VartiaOK Löftanej start

H40

7 580 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats KindlundOK Tranan53:417:04
2Martin BobergIF Rigor53:47+0:067:05
3Anders IngemarssonHestra IF54:49+1:087:13
4Stefan GraadIF Rigor56:42+3:017:28
5Daniel OlssonDalsjöfors IF57:37+3:567:36
6Björn GrothKungälvs OK57:53+4:127:38
7Magnus HanssonOK Löftan58:22+4:417:42
8Thomas JosarpFK Friskus-Varberg59:04+5:237:47
9Anders ArfwedsonFrölunda OL1:01:57+8:168:10
10Pål WinsentsMåren OK1:06:25+12:448:45
11Preben JörgensenIFK Göteborg1:08:50+15:099:04
12Ulf JohanssonOK Gisle1:09:03+15:229:06
13Filip SjöforsOK Älme1:10:20+16:399:16
14Martin SvenssonIF Rigor1:15:19+21:389:56
15Christian AnderssonOK Tranan1:18:26+24:4510:20
16Stefan HåkanssonHalmstad OK1:27:35+33:5411:33
Erik AderstedtKungälvs OKej godkänd
Claes SetthagenOK Trananej godkänd
Mattias JägstedtHalmstad OKej start
Emil ErdeliusIF Rigorej start

D45

4 540 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina AnderssonFK Friskus-Varberg45:3510:02
2Annika KuhlinGöteborg-Majorna OK45:36+0:0110:02
3Ina SkalbergBredaryds SOK47:33+1:5810:28
4Åsa JosarpFK Friskus-Varberg53:59+8:2411:53
5Malin LammFrölunda OL55:01+9:2612:07
6Jeanette LarssonFK Friskus-Varberg55:30+9:5512:13
7Annika SvärdOskarströms OK58:42+13:0712:55
8Jeanette SigenstamMarkbygdens OK1:00:18+14:4313:16
9Lena ThuressonBurseryds IF1:11:32+25:5715:45
10Ulrika AnderssonHylte OK1:30:48+45:1320:00
11Susanne TruelsenHerlufsholm OK1:33:26+47:5120:34
Christina AronssonFK Friskus-Varbergej godkänd
Lena CarlssonSävedalens AIKej start

H45

6 530 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter AronssonFK Friskus-Varberg52:308:02
2Anders YngströmGöteborg-Majorna OK57:10+4:408:45
3Magnus AbrahamssonHylte OK58:01+5:318:53
4Gert WildheimFK Friskus-Varberg58:20+5:508:55
5Bengt JohanssonFK Friskus-Varberg58:49+6:199:00
6Pär MoqvistLerums SOK59:15+6:459:04
7Fredrik AskMarkbygdens OK1:04:21+11:519:51
8Jan ThuressonBurseryds IF1:04:49+12:199:55
9David GabrielssonSävedalens AIK1:05:15+12:459:59
10Christian JanssonOK Tranan1:09:08+16:3810:35
11Christer NordOskarströms OK1:09:28+16:5810:38
12Mikael SvärdOskarströms OK1:09:32+17:0210:38
13Lars Erik GjeinSandefjord OK1:09:36+17:0610:39
14Anders GustavssonFK Friskus-Varberg1:11:09+18:3910:53
15Leif HagmanIK Uven1:11:55+19:2511:00
16Per JohanssonOK Reftele1:14:27+21:5711:24
17Anders SjöbergOK Reftele1:19:40+27:1012:12
18Per-Anders AxelssonMarkbygdens OK1:21:56+29:2612:32
19Johan WettergrenIK Uven1:23:49+31:1912:50
20Jonas HultinOK Löftan1:27:24+34:5413:23
21Per-Olof ClaessonTenhults SOK1:31:57+39:2714:04
Tommy VartiaOK Löftanej godkänd
Jan HildingHestra IFej start

D50

3 960 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth StrandhagenGöteborg-Majorna OK44:3611:15
2Christina SöderblomÄtrans IF47:28+2:5211:59
3Susanne JohanssonFjärås AIK50:45+6:0912:48
4Maria SturessonAnderstorps OK51:04+6:2812:53
5Lena HermanssonGöteborg-Majorna OK51:19+6:4312:57
6Ulrika JohanssonOK Löftan52:24+7:4813:13
7Gunnel SvenssonOK Tranan53:48+9:1213:35
8Annika PeterssonBurseryds IF58:11+13:3514:41
9Annika MarthinssonHylte OK1:02:46+18:1015:51
10Sofie NylanderOK Kåre1:03:03+18:2715:55
11Katarina Westin-KarlssonBredaryds SOK1:05:35+20:5916:33

H50

6 070 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus JosefssonSävedalens AIK49:328:09
2Stefan OlofssonOK Gisle50:01+0:298:14
3Peter Lillen NilssonOK Tranan50:02+0:308:14
4Hans MelinGöteborg-Majorna OK51:20+1:488:27
5Bertil ÅkessonSkene Sim o IS51:56+2:248:33
6Jan-Olof SvenssonHalmstad OK52:19+2:478:37
7Magnus JoelssonSOK 6855:58+6:269:13
8Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna56:06+6:349:14
9Bo HerderssonMarkbygdens OK56:14+6:429:15
10Mikael HanssonBredaryds SOK58:32+9:009:38
11Per GustavssonGöteborg-Majorna OK59:20+9:489:46
12Mikael JungbjerGöteborgs SK1:02:08+12:3610:14
13Christer MannfolkUlricehamns OK1:04:30+14:5810:37
14Thomas AttforsSävedalens AIK1:05:04+15:3210:43
15Per GerdleHalmstad OK1:05:45+16:1310:49
16Anders LindénFrölunda OL1:16:30+26:5812:36
17Hans LindgrenOK Skogshjortarna1:16:31+26:5912:36
18Yngve KihlbergHalmstad OK1:16:59+27:2712:40
Jan TruelsenHerlufsholm OKej godkänd
Thomas BäckströmIF Rigorej start
Håkan SvenssonBredaryds SOKej start

D55

3 960 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita AntonssonOK Löftan45:0811:23
2Marianne KlassonUlricehamns OK51:20+6:1212:57
3Lena KarlssonHalmstad OK52:22+7:1413:13
4Monica KnutssonSävedalens AIK54:16+9:0813:42
5Lena RunessonOK Vivill54:27+9:1913:45
6Anne-Marie RöllikeOK Lindéna56:49+11:4114:20
7Marianne ThorssonIK Trenne Ullared59:35+14:2715:02
8Monika NilssonOK Alehof1:02:01+16:5315:39
Maria VamlingFrölunda OLej godkänd
Ewa ArnessonIK Dranej godkänd

H55

5 510 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK45:378:16
2Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK50:52+5:159:13
3Mikael BodénMarkbygdens OK52:24+6:479:30
4Stefan SjöblomFrölunda OL54:16+8:399:50
5Anders SpånérGöteborg-Majorna OK55:24+9:4710:03
6Pierre KarlssonOK Alehof55:58+10:2110:09
7Bengt KlassonUlricehamns OK56:11+10:3410:11
8Martin EickhoffSävedalens AIK56:54+11:1710:19
9Dag SvenssonHylte OK1:01:50+16:1311:13
10Roger AnderssonSävedalens AIK1:04:38+19:0111:43
11Lars RunessonOK Vivill1:06:20+20:4312:02
12Bernt AnderssonIF Rigor1:07:14+21:3712:12
13Roy GjerdingOK Moss1:15:38+30:0113:43
14Bo HermanssonGöteborg-Majorna OK1:20:01+34:2414:31
Göran OlesundOK Landehofej godkänd
Stig NilssonOskarströms OKej start
Jens KaminskyGöteborg-Majorna OKej start
Alf B JohanssonFK Friskus-Varbergej start

D60

3 520 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie Brander-StrandGöteborg-Majorna OK39:4111:16
2Anne KaillIK Omega45:12+5:3112:50
3Solveig HedenblomSjövalla FK52:01+12:2014:46
4Eva PetterssonVäxjö OK52:13+12:3214:50
5Monica MartinssonOK Tranan53:37+13:5615:13
6Anita EklöfIK Ymer53:39+13:5815:14
7Ann-Kristin LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb55:48+16:0715:51
8Gunilla HogedalVänersborgs SK56:47+17:0616:07
9Eva AndreassonBorås GIF1:03:47+24:0618:07
Agneta BöregårdOK Gläntanej godkänd

H60

4 990 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart HålsjöOK Skogshjortarna49:429:57
2Björn JägerströmIK Uven51:20+1:3810:17
3Kent ErikssonLerums SOK52:59+3:1710:37
4Lars HogedalVänersborgs SK53:01+3:1910:37
5Bengt JohanssonOK Skogshjortarna54:57+5:1511:00
6Arne BogrenOK Vivill59:52+10:1011:59
7Bengt ArnessonIK Dran1:01:10+11:2812:15
8Hans EkbergTrollhättans SOK1:01:16+11:3412:16
9Gösta ErikssonFK Friskus-Varberg1:02:01+12:1912:25
10Hans TrofastTenhults SOK1:05:18+15:3613:05
11Arne AnderssonOK Torfinn1:06:06+16:2413:14
12Lennart VamlingFrölunda OL1:06:16+16:3413:16
Göran EklöfIK Ymerej godkänd
Kent KardellLjungskile FKej start

D65

3 520 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva AlsinIK Ymer47:5313:36
2Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK47:57+0:0413:37
3Lisbeth CarlssonVaggeryds SOK54:45+6:5215:33
4Rosa JohanssonIK Uven1:01:35+13:4217:29
5Ylva HäggströmIF Rigor1:06:17+18:2418:49
6Ingrid Rex WallströmOK Landehof1:06:53+19:0019:00
7Lotta BörjessonSävedalens AIK1:08:58+21:0519:35
8Barbro BengtssonOskarströms OK1:12:19+24:2620:32
9Eva ErikssonFK Friskus-Varberg1:14:19+26:2621:06
10Hjördis ErlandssonOK Lindéna1:21:52+33:5923:15
11Göta SeverinssonHylte OK1:25:29+37:3624:17
Maja-Lisa HanssonOK Lindénaej godkänd
Lena JönssonLaholms IF OKej godkänd

H65

4 540 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan WinnbergIK Trenne Ullared41:089:03
2Ingvar BergmanOK Tranan46:43+5:3510:17
3Lennart HermanssonStångenäs AIS47:25+6:1710:26
4Kjell ErlandssonOK Lindéna47:27+6:1910:27
5Benny IvarssonFjärås AIK49:31+8:2310:54
6Ove ThorssonIK Trenne Ullared51:40+10:3211:22
6Stellan AhnströmForserums SOK51:40+10:3211:22
8Hans M CarlssonIFK Göteborg52:38+11:3011:35
9Per-Olof FernbergIS Skanne52:45+11:3711:37
10Lars ÖsterbergSävedalens AIK56:26+15:1812:25
11Lennart AnderssonGöteborgs SK1:00:04+18:5613:13
12Christer SamuelssonOK Löftan1:01:47+20:3913:36
13Sören SvenssonSjövalla FK1:02:34+21:2613:46
14Kurt JohanssonOK Gisle1:05:51+24:4314:30
15Lennart NylanderOK Lindéna1:06:56+25:4814:44
16Lars-Olof RönnqvistOK Löftan1:15:32+34:2416:38
17Bo SenjeHalmstad OK1:15:58+34:5016:43
Anders BjörnbergFrölunda OLej godkänd
Claes-Göran StrandGöteborg-Majorna OKej godkänd
Kjell MartinssonOK Trananej godkänd
Lars-Göran AxmalmSävedalens AIKej start

D70

3 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helen AndertoftMarkaryds FK39:2713:03
2Gunnel SvenssonIK Ymer43:07+3:4014:16
3Lisbeth BernhedTolered-Utby Ol-klubb47:48+8:2115:49
4Ingrid HermanssonIK Ymer49:08+9:4116:16
5Gun LarssonOK Lindéna50:19+10:5216:39
6Britt RangertIK Ymer50:52+11:2516:50
7Marie-Louise LundströmOK Löftan54:08+14:4117:55
8Ann-Marie BirgerssonForserums SOK54:52+15:2518:10
9Margareta BengtssonOK Gläntan56:37+17:1018:44

H70

4 050 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sören AnderssonIK Dran42:3810:31
2Dag LorénOK Frisene45:07+2:2911:08
3Henrik HvoslefIK Stern47:08+4:3011:38
4Magne HagströmFrölunda OL52:49+10:1113:02
5Rune ArvidssonMarkbygdens OK53:36+10:5813:14
6Steffen HäggströmIF Rigor58:00+15:2214:19
7Bengt GardOskarströms OK58:17+15:3914:23
8Bengt-Åke SvenssonIK Ymer1:03:01+20:2315:33
9Ingvar BengtssonOskarströms OK1:04:33+21:5515:56
10Lars-Åke LarssonOK Tranan1:11:35+28:5717:40
11Gunnar BengtssonOK Gläntan1:39:08+56:3024:28
Bengt HanssonOK Löftanej godkänd
Göran BengtssonTockarps IKej start

D75

3 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK56:1018:35
2Margareta HolmbergIF Hagen1:11:22+15:1223:37
3Lisa HedströmOK Pan-Kristianstad1:13:30+17:2024:20
4Gunnel BörjessonIK Uven1:13:37+17:2724:22
5Vivi-Anne BylundRydboholms SK1:15:30+19:2025:00
6Gunni EkbergÄtrans IF1:16:54+20:4425:27
7Anita AnderssonFjärås AIK1:46:16+50:0635:11
Inger HallbergIK Uvenej godkänd

H75

3 480 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ernie BroströmHalmstad OK42:4212:16
2Lennart BernhedTolered-Utby Ol-klubb44:21+1:3912:44
3Göran OlofssonFjärås AIK46:22+3:4013:19
4Stig FranssonOK Stigen48:29+5:4713:55
5Ingemar HolmbergIF Hagen51:36+8:5414:49
6Roland DahlIFK Göteborg51:53+9:1114:54
7Per LarssonJönköpings OK57:39+14:5716:33
8Bernt JohanssonOK Gisle59:45+17:0317:10
9Kurt RydinOK Tranan1:01:00+18:1817:31
10Mats BirgerssonForserums SOK1:03:57+21:1518:22
11Lennart ErikssonOK Stigen1:08:32+25:5019:41
12Sven Olof FranssonOK Stigen1:12:47+30:0520:54
13Erland OlssonDalsjöfors IF1:14:09+31:2721:18
14JB LarssonOK Löftan1:19:15+36:3322:46
15Gunnar BylundRydboholms SK1:22:19+39:3723:39
Lennart ÖstanbäckMarkbygdens OKej start

H80

3 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henrik HallbergIK Uven54:2117:59
2Lasse OlssonIK Trenne Ullared1:00:40+6:1920:05
3Björn BromanGöteborg-Majorna OK1:16:30+22:0925:19

H85

3 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Gunnar EnströmOK Tranan1:03:3721:03
2Helmer EkbergÄtrans IF1:11:31+7:5423:40

Inskolning

1 720 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Alvar BroingOK Lindénafullföljt
Anton CedercrantzHalmstad Garnisonfullföljt
Hugo CorneliussonOK Löftanfullföljt
Johannes DahlbergIK Trenne Ullaredfullföljt
Samuel DahlbergIK Trenne Ullaredfullföljt
Philip EkbergTrollhättans SOKfullföljt
Casper GunnarssonOK Lindénafullföljt
Elvira KarmstigFK Friskus-Varbergfullföljt
Ebba LennartssonÄtrans IFfullföljt
Oskar MobergOK Löftanfullföljt
Amy MullenOK Gläntanfullföljt
Rut Olsson RaneklintKinnaströms SKfullföljt
Malte PalmerUlricehamns OKfullföljt
Teo PalmerUlricehamns OKfullföljt
Julia PehrssonFjärås AIKfullföljt
Lucas PehrssonFjärås AIKfullföljt
Kasper SpånérGöteborg-Majorna OKfullföljt
Villgot WikströmFalkenbergs OKfullföljt

U1

2 050 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John SjöforsOK Älme23:3411:29
2Elias Norén AnderssonOK Lindéna24:38+1:0412:00
3Filip HanssonOK Löftan25:14+1:4012:18
4Marcus LammFrölunda OL25:58+2:2412:40
5Alice CarlqvistFK Friskus-Varberg27:40+4:0613:29
6Isak JohanssonOK Gisle28:25+4:5113:51
7Elin JohanssonBurseryds IF28:42+5:0814:00
8Nathalie LangenbachOK Nackhe28:43+5:0914:00
9Johan GunnarssonOK Lindéna29:22+5:4814:19
10Lova JohanssonFK Friskus-Varberg29:23+5:4914:20
11Emy HjertströmFK Friskus-Varberg32:12+8:3815:42
12Elliot JägstedtHalmstad OK33:07+9:3316:09
13Arvid JosefssonOK Vivill33:23+9:4916:17
14Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg33:25+9:5116:18
15Oskar Andrén-SkoglundOK Vivill33:28+9:5416:19
16Emma PerssonHalmstad OK34:14+10:4016:41
17Nelly GrothKungälvs OK34:18+10:4416:43
18Andy GranforsIF Rigor34:56+11:2217:02
19Erik WettergrenIK Uven36:07+12:3317:37
20Alice GrossIK Uven1:02:02+38:2830:15

U2

2 620 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon CorneliussonOK Löftan25:389:47
2Maja KarmstigFK Friskus-Varberg25:49+0:119:51
3Agnes GranOK Lindéna28:28+2:5010:51
4Jacob HolmbergOK Gläntan28:51+3:1311:00
5Fanny HanssonFalkenbergs OK29:26+3:4811:14
6Albin PaulssonOK Löftan31:36+5:5812:03
7Jake MullenOK Gläntan31:47+6:0912:07
8Linnéa GranOK Lindéna31:58+6:2012:12
9Elsa MoqvistLerums SOK33:10+7:3212:39
10Ester EricssonFK Friskus-Varberg33:39+8:0112:50
11Albin JägstedtHalmstad OK43:54+18:1616:45
12Linus GrossIK Uven50:13+24:3519:10
Anton NilssonKungälvs OKej start

Öppen motion 1

2 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina AnderssonOK Lindéna48:4120:02
2Liselott PeterssonOK Älme58:21+9:4024:00
3Stig KarlssonIK Dran59:51+11:1024:37

Öppen motion 2

3 760 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NorrmanOskarströms OK55:0814:39

Öppen motion 3

3 040 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elliot SjöforsOK Älme27:259:01
2Christer SjöforsOK Älme32:22+4:5710:38
3Jesper BengtssonSimlångsdalens IF32:39+5:1410:44
4Jesper AugustssonKinnaströms SK32:44+5:1910:46
5Linda CorneliussonOK Löftan34:26+7:0111:19
6Lennart TägtströmDomnarvets GOIF35:57+8:3211:49
7Magnus StrömUlricehamns OK36:10+8:4511:53
8Thomas NilssonKungälvs OK36:41+9:1612:04
9Lena EliassonFK Friskus-Varberg38:32+11:0712:40
10Jan SkoglundOK Vivill40:26+13:0113:18
11Emmy NorrmanOskarströms OK43:08+15:4314:11
12Åsgerd BergmanOK Tranan44:13+16:4814:32
13Ann-Charlott PetterssonOK Tranan44:32+17:0714:38
14Axel BechtelFK Friskus-Varberg45:53+18:2815:05
15Rune JungbjerGöteborgs SK46:47+19:2215:23
16Camilla SvenssonBurseryds IF47:11+19:4615:31
17Lisa ElofsssonOskarströms OK48:20+20:5515:53
18Kåre TengnérFK Friskus-Varberg49:35+22:1016:18
19Ann-Sofie JordviKinnaströms SK50:09+22:4416:29
20Ulla TengnérFK Friskus-Varberg53:09+25:4417:29
21Sofia AbrahamssonHylte OK53:21+25:5617:32
22Hugo ThulinFalkenbergs OK55:29+28:0418:15
23Marie GustafssonFalkenbergs OK56:14+28:4918:29
24Anna-Stina ArnessonIK Dran56:17+28:5218:30
25Inger PherssonFjärås AIK58:59+31:3419:24
26Elisabeth HagbergFK Friskus-Varberg1:01:07+33:4220:06
27Ing-Mari LarssonOK Löftan1:10:39+43:1423:14
Ditte MobergOskarströms OKej godkänd
Linda CorneliussonOK Löftanej start

Öppen motion 4

4 920 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa DryseliusMarkbygdens OK50:0210:10
2Mats RunessonOK Lindéna57:51+7:4911:45

Öppen motion 5

4 000 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ralf VidarssonOK Nackhe43:4610:56
2Gustav ErlandssonOK Vivill45:52+2:0611:28
3Thomas PerssonHalmstad Garnisons IF54:14+10:2813:33
4Roland NilssonOK Lindéna58:07+14:2114:31
5Björn OscarssonHylte OK58:45+14:5914:41
6Bertil TallkvistKlubblös59:06+15:2014:46
7Peter BrobergIF Rigor1:03:34+19:4815:53
8Karin AlthoffKungälvs OK1:05:46+22:0016:26
9Marie SöderströmOskarströms OK1:06:21+22:3516:35
10Ulf KristenssonHalmstad OK1:06:39+22:5316:39
11Kjell RosénOK Vivill1:07:30+23:4416:52
12Ulrika HellmanKlubblös1:08:04+24:1817:01
13Anna RosénOK Vivill1:12:16+28:3018:04
14Jan NilssonFK Friskus-Varberg1:15:07+31:2118:46
15Jonathan BodénMarkbygdens OK1:16:48+33:0219:12
16Karl-Erik AnderssonOskarströms OK1:17:03+33:1719:15
17Sara JägstedtHalmstad OK1:20:16+36:3020:04
18Cecilia EricssonFK Friskus-Varberg1:23:53+40:0720:58
19Albin HjertströmFK Friskus-Varberg1:25:13+41:2721:18
20Ulrika MullenOK Gläntan1:25:49+42:0321:27
21Anita LiljaJönköpings OK1:26:14+42:2821:33
22Christer OskarssonHalmstad OK1:26:49+43:0321:42
Annika JörgensenTisvilde Hegn OKej godkänd
Andrea ErdeliusIF Rigorej godkänd
Åke EkbergMarkbygdens OKej godkänd
Bengt MarthinssonHylte OKej godkänd
Marita RosénOK Vivillej godkänd
Maria IngemarssonHestra IFej godkänd
Fredrik NorénOK Lindénaej godkänd

Öppen motion 6

5 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon GunnarssonSimlångsdalens IF55:3610:05
2Urban BromsFK Friskus-Varberg1:02:06+6:3011:16
3Mikael KuhlinGöteborg-Majorna OK1:06:21+10:4512:02
4Håkan AnderssonSäffle OK1:22:00+26:2414:52

Öppen motion 7

2 970 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders LammFrölunda OL31:4210:40
2Clara MannfolkUlricehamns OK32:27+0:4510:55
3Klaes AxelssonMullsjö SOK32:40+0:5810:59
4Camilla ÖhgrenSävedalens AIK32:48+1:0611:02
5Claes-Göran PeterssonBurseryds IF35:20+3:3811:53
6Magnus EliassonFK Friskus-Varberg35:21+3:3911:54
7Åsa SöderblomFalkenbergs OK35:57+4:1512:06
8Henrik BechtelFK Friskus-Varberg36:15+4:3312:12
9Sten-Åke NilssonOK Alehof36:32+4:5012:18
10Ingela AlvmyrenHalmstad OK36:36+4:5412:19
11Sofia ÖstenssonOK Tranan38:21+6:3912:54
12Lisa JonssonSävedalens AIK40:38+8:5613:40
13Tommy JonssonSävedalens AIK40:45+9:0313:43
14Fredrik CarlqvistFK Friskus-Varberg41:03+9:2113:49
15Hanna KarlssonMarkbygdens OK41:07+9:2513:50
16Sylvia KarlssonOK Lindéna41:08+9:2613:50
17Ingemar ArnessonIK Dran42:16+10:3414:13
18Malin JohanssonFK Friskus-Varberg42:18+10:3614:14
19Karin Karlsson SHalmstad OK43:25+11:4314:37
20Johanna MobergOK Löftan43:54+12:1214:46
21Claes LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb44:56+13:1415:07
22Lars MobergOK Lindéna45:37+13:5515:21
23Pia HjertströmFK Friskus-Varberg45:55+14:1315:27
24Martin JohanssonGöteborg-Majorna OK46:10+14:2815:32
25Ulla-Britt FlansbjerKinnaströms SK46:26+14:4415:38
26Jonas KarlssonMarkbygdens OK46:31+14:4915:39
27Per-Johan PerssonFjärås AIK49:03+17:2116:30
28Cecilia KarlssonGöteborgs SK50:26+18:4416:58
29Ronny RagnarssonMarkbygdens OK52:06+20:2417:32
30Frida MannfolkUlricehamns OK53:12+21:3017:54
31Leif LovénHalmstad OK54:40+22:5818:24
32Lovisa KarlssonÄtrans IF54:59+23:1718:30
33Sofia SörqvistMarkbygdens OK57:06+25:2419:13
34Anna Ekbom OlssonIK Uven57:58+26:1619:31
35Anita KarlssonOskarströms OK58:18+26:3619:37
36Birgitte AronssonFK Friskus-Varberg59:24+27:4220:00
37Bertil SvenssonIK Trenne Ullared1:00:23+28:4120:19
38Mary OttossonLaholms IF OK1:00:36+28:5420:24
39Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK1:01:19+29:3720:38
40Ann-Kristin RundbergFK Friskus-Varberg1:02:21+30:3920:59
41Ingrid ÅhlundSvenljunga OK1:03:24+31:4221:20
42Jan FlansbjerKinnaströms SK1:03:53+32:1121:30
43Erling SvenssonIK Trenne Ullared1:10:49+39:0723:50
44Lars RylanderOK Gläntan1:11:25+39:4324:02
45Margaretha RylanderOK Gläntan1:11:28+39:4624:03
46Karin VidarssonOK Nackhe1:11:29+39:4724:04
47Inger BylanderSvenljunga OK1:16:06+44:2425:37
48Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK1:17:55+46:1326:14
49Gunilla GlimténOK Löftan1:19:59+48:1726:55
50Sven AnderssonOK Stigen1:23:15+51:3328:01
51Torbjörn ToresonOK Löftan1:23:46+52:0428:12
52Rune KarlssonOK Löftan1:26:53+55:1129:15
Elisabeth LundqvistGöteborg-Majorna OKej godkänd
Kenneth WerlinSimlångsdalens IFej godkänd
Liselotte JohanssonOK Löftanej start

Öppen motion 8

4 990 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johnny HålsjöVänersborgs SK38:527:47
2John JohanssonOK Gläntan43:30+4:388:43
3Håkan LangenbachOK Nackhe45:07+6:159:02
4Henrik BrusSävedalens AIK45:59+7:079:12
5Peter BerggrenHalmstad OK46:59+8:079:24
6Johan BerthagHalmstad OK48:16+9:249:40
7Daniel LundkvistHalmstad OK48:24+9:329:41
8Mårten CedercrantzHalmstad Garnison48:27+9:359:42
8Roger HallgrenIFK Göteborg48:27+9:359:42
10Patrik AnderssonHylte OK49:36+10:449:56
11Johan NilssonSävedalens AIK49:39+10:479:56
12Jenny JohanssonOK Gisle51:52+13:0010:23
13Oskar BergHalmstad OK51:56+13:0410:24
14Stefan JohanssonFrölunda OL56:29+17:3711:19
15Axel HansonTolered-Utby Ol-klubb56:44+17:5211:22
16Sofia KarmstigFK Friskus-Varberg58:27+19:3511:42
17Jessica LevinSävedalens AIK59:21+20:2911:53
18Ingemar BlomGnellspikes Multisport Club59:47+20:5511:58
19Erik FinnskogOK Tranan1:04:06+25:1412:50
20Göran GustafssonOK Nackhe1:04:08+25:1612:51
21Cecilia TofteredIF Rigor1:05:56+27:0413:12
22Per JohanssonOK Löftan1:06:12+27:2013:15
23Johan GranforsIF Rigor1:09:04+30:1213:50
24Jesper ThuressonHalmstad Garnisons IF1:13:17+34:2514:41
25Göran AnderssonFK Friskus-Varberg1:24:41+45:4916:58
26Arne LiljaJönköpings OK1:27:35+48:4317:33
Susanna AdamssonHalmstad OKej godkänd

Öppen motion 9

8 040 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petter JönssonJärla Orientering59:267:23
2Stefan BerglinOK Dacke1:06:00+6:348:12
3Sebastian HasselblomFK Friskus-Varberg1:22:04+22:3810:12
4Staffan EdströmOK Gisle1:55:56+56:3014:25
5Tine Meyhoff PetersenHerlufsholm OK2:24:46+1:25:2018:00
5Anders KnudsenHerlufsholm OK2:24:46+1:25:2018:00

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser