Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Axevallanatta

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Axevallanatta
Arrangörsorganisation: Istrums SK
Datum: fredag 17 oktober 2014

D21

7 040 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia HenryssonTibro OK49:116:59
2Ulrika FredrikssonGudhems IF51:24+2:137:18
3Sara KarlssonOK Skogsstjärnan52:30+3:197:27
4Kristine SvenssonFalköpings AIK OK54:11+5:007:41
5Anna OlssonTibro OK54:26+5:157:43
6Maria R ThelinJönköpings OK1:02:14+13:038:50

H21

8 450 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik ClassonOK Orinto42:435:03
2Martin IvarssonOK Skogshjortarna48:54+6:115:47
3Conny RantzowHestra IF49:14+6:315:49
4Daniel OlssonDalsjöfors GoIF50:56+8:136:01
5Thomas GustavssonGudhems IF50:57+8:146:01
6Albin AxelssonIK Hakarpspojkarna52:44+10:016:14
7Magnus SödervallIK Gandvik53:40+10:576:21
8Pontus JanssonOK Orinto53:49+11:066:22
9Magnus HomannOK Orinto54:22+11:396:26
10Martin SchagerlindTrollhättans SOK55:54+13:116:36
11Andreas Brag JonssonIK Gandvik1:03:16+20:337:29
12Karl GellermanGöteborgs SK1:04:01+21:187:34
13Magnus BertilssonOK Skogshjortarna1:04:47+22:047:40
Joakim AxelssonTrollhättans SOKej start
Gustaf WennerbergOK Pan-Kristianstadej start
Fredrik JohanssonOK Skogsstjärnanej start

D20

5 830 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa JohanssonJönköpings OK50:338:40
Veronica LindgrenOK Skogshjortarnaej godkänd
Elin ClassonOK Orintoej godkänd

H20

7 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig DanforsMullsjö SOK55:347:53

D18

5 830 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Nelly LidmanTibro OKej godkänd

H18

7 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola HoltbringOK Amne1:00:348:36
Filip SödervallIK Gandvikej start

D16

4 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ida HoltbringOK Amneej godkänd

H16

5 290 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle HedmanIF Hagen34:306:31
2Oscar StombergIF Hagen41:46+7:167:53

D14

3 670 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sanna TolonenOK Amne45:0212:16

H14

3 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton KarlssonMariestads FK27:327:30
2Johan HolmbergIF Hagen29:01+1:297:54

D12

2 350 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irma SvenssonOK Klyftamo18:437:57
2Sofia TolonenOK Amne26:04+7:2111:05

H12

2 350 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin HenryssonTibro OK17:337:28
2Gustav LidmanTibro OK42:39+25:0618:08
Lukas AndrénTibro OKej start

D35

5 830 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad43:237:26

D40

5 290 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Angelica BrandqvistTibro OK41:427:52
2Marie AnebreidTidaholm SOK Sisu51:15+9:339:41
3Anna-Karin RybergOK Klyftamo1:00:10+18:2811:22

H40

7 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik KorallMotala AIF OL48:536:56
2Pär-Magnus BjurekTibro OK53:16+4:237:33
3Mika TolonenOK Amne53:41+4:487:37
4Bo KronOK Flundrehof55:45+6:527:55
5Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL1:02:19+13:268:51

D45

5 290 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna JohanssonJönköpings OK39:097:24
2Therése AnderssonRyda SK41:11+2:027:47
3Carina NilssonIK Gandvik49:20+10:119:19
4Åsa AlsiöFalköpings AIK OK55:03+15:5410:24
5Anna StombergIF Hagen55:34+16:2510:30
6Pia Brag-JonssonIK Gandvik59:16+20:0711:12
7Ewa HolmbergIF Hagen1:01:35+22:2611:38

H45

5 830 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik SvantessonTrollhättans SOK34:596:00
2Bo HallbergFalköpings AIK OK38:01+3:026:31
3Erik LösethFalköpings AIK OK39:45+4:466:49
4Åke WijkmarkIF Hagen40:08+5:096:53
5Johan MarsMarkbygdens OK40:15+5:166:54
6Thomas LjungqvistTibro OK44:11+9:127:34
7Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu44:51+9:527:41
8Stefan LinderothIF Hagen48:17+13:188:16
9Pär M JohanssonKolebakkens IF48:42+13:438:21
10Anders HallgrenTibro OK51:23+16:248:48
11Mats KarlssonIF Hagen1:09:25+34:2611:54
Klas FriborgJönköpings OKej godkänd

D50

4 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth FredrikssonGudhems IF34:568:41
2Lena ArnoldssonTidaholm SOK Sisu39:09+4:139:44
3Nina BejbomUddevalla OK40:15+5:1910:00
4Monica LaageFalköpings AIK OK46:44+11:4811:37
Anita BodinGällstadbygdens SOKej godkänd
Clary SiewertzGudhems IFej godkänd
Susanne OlssonTidaholm SOK Sisuej start

H50

5 830 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars HolmbergIF Hagen35:546:09
2Peter BrämersonTibro OK38:28+2:346:35
3Johan OskarssonLaxå OK38:31+2:376:36
4Jens LindströmTibro OK39:02+3:086:41
5Urban BarkIF Hagen40:59+5:057:01
6Jonas LundgrenTibro OK42:41+6:477:19
7Svante LindqvistOK Klyftamo42:46+6:527:20
8Leif SandahlOK Tyr43:22+7:287:26
9Bernt HenrikssonGudhems IF43:40+7:467:29
10Sören LarssonTibro OK45:08+9:147:44
11Håkan PerssonLaxå OK50:47+14:538:42
12Tomas TranbergMarkbygdens OK51:04+15:108:45
13Arne SääfGudhems IF51:57+16:038:54
14Hans LindgrenOK Skogshjortarna53:20+17:269:08
15Ingemar RosOK Klyftamo53:40+17:469:12
16Bengt ClassonOK Orinto57:38+21:449:53
Henrik KarlssonOK Skogsstjärnanej godkänd
Fritiof AnderssonTidaholm SOK Sisuej start

D55

4 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger WesterbergIF Hagen36:429:07
2Carina Berger/SvenssonMotala AIF OL38:57+2:159:41
3Ingrid SchmiterlöwHjobygdens OK43:20+6:3810:46

H55

5 290 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas SvenssonMotala AIF OL33:596:25
2Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK35:21+1:226:40
3Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK36:11+2:126:50
4Ulf PalmérUlricehamns OK36:22+2:236:52
5Svante AndrénTibro OK36:45+2:466:56
6Jan-Åke EmilssonGudhems IF39:30+5:317:28
7Jerker NetzTrollhättans SOK39:32+5:337:28
8Alf SiewertzGudhems IF54:35+20:3610:19
Benny HoffmanGudhems IFej godkänd
Lars HagrotTäby OKej start

D60

3 790 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annette RagvaldVingåkers OK43:1011:23
2Britt-Marie AnderssonOK Amne43:30+0:2011:28
3Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu46:11+3:0112:11
4Evamarie LundahlIF Hagen48:23+5:1312:45
5Monica AbrahamssonGudhems IF48:54+5:4412:54
6Ann-Marie HolmströmLidköpings VSK50:08+6:5813:13
Gunilla HogedalVänersborgs SKej start

H60

4 020 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland SvenssonMariestads FK28:387:07
2Lars HogedalVänersborgs SK31:01+2:237:42
3Tommy WesterbergIF Hagen31:12+2:347:45
4Björn PetterssonUlricehamns OK32:09+3:317:59
5Jan-Åke SörliklevTrollhättans SOK32:59+4:218:12
5Stefan GunnarssonKristinehamns OK32:59+4:218:12
7Bengt JohanssonOK Skogshjortarna33:10+4:328:15
8Anders ErikssonIF Hagen35:32+6:548:50
9Bernhard GrenaboHjobygdens OK36:55+8:179:10
10Gunnar BejbomUddevalla OK37:06+8:289:13
11Lennart JakobsonTibro OK40:39+12:0110:06
12Ragnar OlssonTibro OK42:29+13:5110:34
13Hans RagvaldVingåkers OK44:37+15:5911:05
14Björn EngströmLerums SOK45:52+17:1411:24
15Börje GustavssonTrollhättans SOK47:13+18:3511:44
16Tommy HoltbringOK Amne1:05:26+36:4816:16
17Bengt JohanssonOK P41:05:44+37:0616:21
Ingvar AnderssonOK Amneej godkänd
Sven-Erik BodinGällstadbygdens SOKej start
Uno MagnussonIF Hagenej start

D65

2 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisbeth CarlssonVaggeryds SOK31:3510:53
2Ulla LingJönköpings OK43:59+12:2415:10
3Ingrid TengelandIK Gandvik46:36+15:0116:04

H65

4 020 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto30:007:27
2Hans-Gösta BernhardMariestads FK33:29+3:298:19
3Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK33:49+3:498:24
4Bertil KarlssonHjobygdens OK34:58+4:588:41
5Tore MartinssonDegerfors OK35:08+5:088:44
6Håkan OlssonHjobygdens OK35:45+5:458:53
7Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo37:53+7:539:25
8Christer OttossonOK P440:05+10:059:58
9Anders PeterssonTibro OK41:49+11:4910:24
10Anders HedinMotala AIF OL48:58+18:5812:10
11Leif RylanderMarkbygdens OK51:10+21:1012:43
12Bertil JohanssonOK Skogshjortarna52:20+22:2013:01
Kurt BodinGällstadbygdens SOKej godkänd
Stig JohanssonFalköpings AIK OKej start
Olle AdolfssonLerums SOKej start

D70

2 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta StenströmVänersborgs SK26:2811:36
2Britt RangertIK Ymer28:32+2:0412:30
Kerstin ErnvidUlricehamns OKej godkänd

H70

3 790 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Arne JohanssonVänersborgs SK31:028:11
2Kalle JohanssonOK Skogshjortarna32:06+1:048:28
3Kurt FredrixonOK Skogshjortarna33:43+2:418:53
4Ronny AnderssonOK Skogshjortarna35:23+4:219:20
5Ivan ErnvidUlricehamns OK36:36+5:349:39
6Lars FranssonBottnaryds IF38:01+6:5910:01
7Erland LingJönköpings OK38:56+7:5410:16
8Lars-Erik LarssonOK Amne40:05+9:0310:34
9Leif OlofssonOK Flundrehof40:36+9:3410:42
10Sven Erik SjöholmMullsjö SOK41:41+10:3910:59
11Knut HöökOK Klyftamo43:19+12:1711:25
12Göran RubendahlOK Skogshjortarna43:54+12:5211:34
13Gunnar BrystHjobygdens OK50:37+19:3513:21
14Åke NordbergOK Klyftamo55:45+24:4314:42

D75

2 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne-Catrine PerssonMariestads FK37:1216:18
2Margareta HolmbergIF Hagen44:48+7:3619:38

H75

2 900 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf LarssonDegerfors OK32:5711:21
2Ingemar HolmbergIF Hagen33:27+0:3011:32
3Kuno EkdahlOK P433:40+0:4311:36
4Johan JanssonVäxjö OK37:17+4:2012:51
5Kjell PerssonMariestads FK43:26+10:2914:58
6Folke HörstrandOK Klyftamo50:33+17:3617:25
7Hjalmar NordquistOK Järnbärarna52:05+19:0817:57
8Harry BrandqvistTidaholm SOK Sisu57:48+24:5119:55

H80

2 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig SahlIF Hagen33:3614:44
2Nils JanssonSkattkärrs IF40:34+6:5817:47

Öppen motion 2

2 350 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt GunnarssonKristinehamns OK22:379:37
2Bengt ÖsterblomK 3 IF27:13+4:3611:34
3Jessica Käck KarlssonMariestads FK27:19+4:4211:37
4Jonas OlssonOK Amne30:55+8:1813:09
5Roland KarlssonSOK Träff33:42+11:0514:20
6Johan HedmanIF Hagen45:13+22:3619:14

Öppen motion 4

3 670 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa BorgemoGudhems IF31:578:42
2Hans VokseppOK Skogshjortarna32:08+0:118:45
3Elin VokseppOK Skogshjortarna32:37+0:408:53
4Frida KjellmanLidköpings VSK34:59+3:029:31
5Clara JakobssonTidaholm SOK Sisu37:46+5:4910:17
6Gunilla SterudIF Hagen38:38+6:4110:31
7Catarina KarlssonSOK Träff41:08+9:1111:12
8William MuschkeFalköpings AIK OK57:17+25:2015:36
Thomas HenryssonTibro OKej godkänd
Fredrik HederIK Gandvikej start
Olivia HoffmanGudhems IFej start

Öppen motion 7

3 790 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper LindströmIF Hagen24:446:31
2Robert JakobssonTidaholm SOK Sisu29:45+5:017:50
3Sören AnderssonLidköpings VSK32:23+7:398:32
4Henrik ArrheniusKlubblös33:19+8:358:47
5Styrbjörn JanssonIF Hagen33:36+8:528:51
6Leif ClaessonIstrums SK37:15+12:319:49
7Tommy RoosFalköpings AIK OK37:21+12:379:51
8Rolf EckermarkGöteborg-Majorna OK37:25+12:419:52
9Anders SwedinLidköpings VSK39:11+14:2710:20
10Henrik RosholmFalköpings AIK OK40:12+15:2810:36
11Niklas RosholmFalköpings AIK OK40:18+15:3410:37
12Malin DahlbergFalköpings AIK OK40:19+15:3510:38
13Daniel ClaessonIstrums SK40:43+15:5910:44
14Patrik ClaessonIstrums SK43:08+18:2411:22
15Marite ÅkerströmSOK Träff50:31+25:4713:19
16Calle FogelstrandRyda SK51:36+26:5213:36
17Hans AnderssonIK Gandvik52:38+27:5413:53
18Peter RavnellGudhems IF52:46+28:0213:55
19Frida ClaessonIstrums SK56:28+31:4414:53
20Emelie DahlbergFalköpings AIK OK1:41:00+1:16:1626:38
21Anders DahlbergFalköpings AIK OK1:42:31+1:17:4727:02
Johanna ErikssonIstrums SKej godkänd
Sune GustafssonTibro OKej start

Öppen motion 8

5 290 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael ForsmanK 3 IF39:377:29
2Sten OlssonOK Klyftamo43:02+3:258:08
3Mikael ÖhrnOK Bävern48:03+8:269:04
4Lars MelanderLidköpings VSK52:09+12:329:51
5Henric HolmTibro OK59:21+19:4411:13
6Jonny LindénOK Bävern59:25+19:4811:13
7Martin BrandqvistTidaholm SOK Sisu1:02:06+22:2911:44
Claes-Håkan SvenssonOK Klyftamoej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser