Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Långhundradubbeln

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Långhundradubbeln
Arrangörsorganisation: Långhundra IF
Datum: söndag 17 augusti 2014

Klasser: Visa alla | D21E | H21E | D20E | H20E | D18E | H18E | D21 | H21 | D21K | H21K | D20 | H20 | D18 | H18 | D17-20K | H17-20K | D16 | H16 | D16K | H16K | D14 | H14 | D14K | H14K | D12 | H12 | D12K | H12K | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | D80 | H80 | D85 | H85 | Insk | U1 | U2 | ÖM1 | ÖM2 | ÖM3 | ÖM4 | ÖM5 | ÖM6 | ÖM7 | ÖM8 | ÖM9

D21 Elit

9 900 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa RisbyOK Kåre1:11:417:14
2Annika BillstamOK Linné1:14:09+2:287:29
3Betty Ann Bjerkr NilsenIL Tyrving1:14:15+2:347:30
4Gunilla SvärdIF Thor1:19:42+8:018:03
5Maria SjölanderOK Rodhen1:22:34+10:538:20
6Rebecka LindbergOK Roslagen1:24:07+12:268:29
7Åsa OtterbjörkUmeå OK1:27:22+15:418:49
8Linda LindkvistLeksands OK1:28:37+16:568:57
9Rasa PtasekaiteOK Linné1:28:42+17:018:57
10Evelina WickbomVittjärvs IK1:29:56+18:159:05
11Inga KazlauskaiteOK Linné1:31:51+20:109:16
12Emma Pihl SkoogOK Linné1:32:13+20:329:18
13Lisa AnderssonÄrla IF1:33:23+21:429:25
14Linnea SundströmOK Renen1:34:08+22:279:30
15Fanny FredrikssonIF Thor1:34:16+22:359:31
16Amanda HolmgrenVittjärvs IK1:35:49+24:089:40
17Annika RidellIF Thor1:39:11+27:3010:01
18Sara LundstenOK Linné1:48:38+36:5710:58
Josefine TuoremaaVittjärvs IKdiskvalificerad
Lovisa LarssonOK Linnédiskvalificerad
Marie SpångmyrLeksands OKdiskvalificerad
Linn BrännebyOK Kolmårdenej start
Helena JanssonLeksands OKej start
Moa EnmarkGävle OKej start

H21 Elit

13 600 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thierry GueorgiouKalevan Rasti1:24:056:10
2Anton ÖstlinMalungs OK Skogsmårdarna1:26:26+2:216:21
3Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna1:26:59+2:546:23
4Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna1:29:45+5:406:35
5Oskar AndrénOK Tisaren1:29:46+5:416:36
6Henrik JonssonOK Rodhen1:30:33+6:286:39
7Josef NordlundOK Linné1:31:41+7:366:44
8Tommy LindbergOK Roslagen1:32:44+8:396:49
9David LingforsOK Linné1:33:17+9:126:51
10Mathias HallménAttunda OK1:37:12+13:077:08
11Pål SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF1:39:37+15:327:19
12Per-Åke OlssonOK Ravinen1:40:16+16:117:22
13Mikael AnderssonLinköpings OK1:40:19+16:147:22 Ladda ner rutt i gpx-format
14Lasse JanssonGävle OK1:40:39+16:347:24
15Johan LindahlTäby OK1:42:09+18:047:30
16Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna1:42:56+18:517:34
17Robert JohanssonTäby OK1:43:34+19:297:36
18Anders HåkanssonOK Linné1:44:55+20:507:42
19Gunnar HolmgrenBergnäsets AIK1:45:27+21:227:45
20Johan LindqvistTäby OK1:46:44+22:397:50
21Johan HameliusOK Linné1:47:10+23:057:52
22Anders JanssonTäby OK1:49:44+25:398:04
23Fredrik BjernulfSundbybergs IK1:49:59+25:548:05
24Olof ErikssonOK Linné1:58:21+34:168:42
25Magnus BjörkOK Borgen1:59:14+35:098:46
26Emil NilssonUmeå OK2:02:35+38:309:00
27Thomas PetterssonIF Thor2:05:59+41:549:15
Jens RönnolsTäby OKdiskvalificerad
Ulrik ImbergOK Linnédiskvalificerad
Otto LundmanOK Roslagendiskvalificerad
Erik PetterssonOK Denselndiskvalificerad
Liutauras BileviciusOK Linnédiskvalificerad
Andreas AronssonOK Roslagendiskvalificerad
Rasmus Palmqvist AslaksenJärfälla OKdiskvalificerad
Simon EklövOK Linnédiskvalificerad
Stefan JonssonMalungs OK Skogsmårdarnadiskvalificerad
Erik BomanGävle OKej start
Viktor LarssonHagaby GOIFej start

D20 Elit

6 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine WallenhammarHagaby GOIF1:28:2812:49
Hanna GustafssonOK Kåreej start

H20 Elit

9 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon LundinFinspångs SOK1:07:166:47
2Niklas GustafssonOK Tisaren1:10:01+2:457:04
3Johan SöderlundLeksands OK1:35:12+27:569:36
4Rasmus SteenOK Enendiskvalificerad
William HultqvistVallentuna-Össeby OLej start

D18 Elit

6 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrika von EssenOK Linné56:019:20
2Rebecka HoppeIF Thor1:05:33+9:3210:55
3Ellen SarenmarkLeksands OK1:06:52+10:5111:08
4Josefine HöögHagaby GOIF1:08:05+12:0411:20
5Maja EngesLeksands OK1:08:58+12:5711:29
5Kristin BomanGävle OK1:08:58+12:5711:29
7Engla FläckGrycksbo IF OK1:09:03+13:0211:30
8Klara YngvessonUmeå OK1:11:08+15:0711:51
9Elin FältmanLeksands OK1:11:39+15:3811:56
10Alice FrostOK Roslagen1:15:36+19:3512:36
11Olivia KvarnlöfOK Roslagen1:24:47+28:4614:07
Sigrid HolmgrenOK Renenej start
Hanna BarkergrenStora Tuna OKej start

H18 Elit

7 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harald LarssonHagaby GOIF51:496:54
2Albin LillieströmOK Roxen53:20+1:317:06
3Per LindmanFinspångs SOK56:06+4:177:28
4Fabian SteenOK Enen59:00+7:117:52
5Sven EngströmLinköpings OK1:00:15+8:268:02
6Olle NilssonOK Linné1:01:52+10:038:14
7Anton NilssonUmeå OK1:04:16+12:278:34
8Alexander WiklundFinspångs SOK1:13:04+21:159:44
9Oskar ÖqvistBergnäsets AIK1:15:16+23:2710:02
10Viktor JanrikBromma-Vällingby SOK1:15:20+23:3110:02
11Lucas Holgersson RohdinSigtuna OK1:20:22+28:3310:42
Lukas EvebornOK Roxendiskvalificerad
Johannes RidefeltOK Linnéej start
Johan StenströmLinköpings OKej start
Anton GumaeliusWaxholms OKej start
Daniel Carlson BjernaldOK Linnéej start

D21

6 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin AnnegårdCentrum OK1:05:339:30
2Elin SjölanderOK Rodhen1:10:12+4:3910:10
3Elin LindTierps SOK1:18:34+13:0111:23
4Karna ThorssonOK Linné1:28:26+22:5312:48
5Malin RehnholmFalköpings AIK OK2:12:26+1:06:5319:11

H21

9 900 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Morgan KarlssonSundbybergs IK1:29:109:00
2Kristoffer EdshageCentrum OK1:29:58+0:489:05
3Erik PalmfjordKatrineholms OK1:32:49+3:399:22
4Per SundholmOK Nolaskogsarna1:42:58+13:4810:24
5Martin HammarlundMotala AIF OL1:50:08+20:5811:07
6Lars HagrotTäby OK1:52:19+23:0911:20
1Simon BohmanRånäs OKdiskvalificerad
2Tobias JohanssonFalköpings AIK OKdiskvalificerad
7Henrik ÅbergOK Linnédiskvalificerad
Mårten LundquistSundbybergs IKdiskvalificerad
David DahlgrenGöteborg-Majorna OKdiskvalificerad
Klas BringertKatrineholms OKej start

D21 Kort

5 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba WesterbergOK Kolmården1:01:2412:16
2Linda ErikssonGävle OK1:28:27+27:0317:41

H21 Kort

8 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders JohanssonUddevalla OK1:29:5811:06
Emil JanssonOK Rodhendiskvalificerad
Magnus JohanssonWaxholms OKej start

D18

5 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mathilda LindeIF Åland1:30:0518:01

H18

6 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon BernersonOK Enen1:15:3111:59
2Karl-Oskar PlenOK Enen1:18:03+2:3212:23

D17-20

4 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin MokvistLänna IF1:46:2222:37

D16

4 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny WegebroUmeå OK47:2110:04
2Sofia WestinVittjärvs IK53:51+6:3011:27
3Elin LundgrenVittjärvs IK54:51+7:3011:40
4Hanna E TuoremaaVittjärvs IK58:35+11:1412:27
5Lara MolloyUmeå OK1:44:22+57:0122:12
6Moira NilssonIF Thor1:48:25+1:01:0423:04
7Louise AlmIF Åland1:59:51+1:12:3025:30
8Julia AnderssonOK Roslagen2:12:13+1:24:5228:07
9Tilda NordenholmIF Thor3:39:16+2:51:5546:39

H16

5 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus WickbomVittjärvs IK44:598:10
2Truls LindholmIFK Kiruna1:03:18+18:1911:30
3Nils OttossonGävle OK1:13:09+28:1013:18
4Jesper NyströmIF Thor1:38:31+53:3217:54
5Adam LiljaOK Enen1:51:11+1:06:1220:12
6Alexander AlnessLånghundra IF1:51:52+1:06:5320:20
Erik HelénOK Rodhendiskvalificerad
Gustav NordforsOK Enenej start

D16 Kort

4 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes CarlströmOK Enen1:29:4820:53

H16 Kort

4 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Simon BengtssonOK Linnéej godkänd
Fredrik PalmOK Triangelnej start
Jonathan PerssonRasbo IKej start

D14

4 300 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina SvärdIF Thor34:137:57
2Selma GumaeliusWaxholms OK36:29+2:168:29
3Agnes BromanOK Roslagen41:25+7:129:37
4Malva SteenOK Enen43:31+9:1810:07
5Anna NordströmSigtuna OK44:12+9:5910:16
6Lovisa WigertzLånghundra IF51:01+16:4811:51
7Emma BernersonOK Enen51:41+17:2812:01
8Alva JonssonLånghundra IF52:03+17:5012:06
9Alva LindellIF Thor54:10+19:5712:35
10Ida HäggholmSigtuna OK59:59+25:4613:56
11Anna LithellOK Linné1:00:34+26:2114:05
12Emma JanssonOK Linné1:04:05+29:5214:54
13Kari LöeOK Linné1:10:18+36:0516:20
14Hanna KarlssonLänna IF1:11:40+37:2716:40
15Sofia GidingVallentuna-Össeby OL1:12:46+38:3316:55
16Klara MöllerOK Linné1:15:23+41:1017:31
17Astrid AnderVallentuna-Össeby OL1:18:15+44:0218:11
18Miranda NordqvistIF Thor1:35:26+1:01:1322:11
Trine KarlbergTullinge SKej start

H14

4 300 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HannrupIF Thor28:156:34
2Jakob SjöbergGävle OK34:50+6:358:06
3Kristoffer TengrothSundbybergs IK37:02+8:478:36
4Axel Leijon ThorellLånghundra IF38:32+10:178:57
5Hugo BäsénIF Thor42:16+14:019:49
6Niklas GillbergLånghundra IF42:53+14:389:58
7Joel WahlqvistOK Roslagen43:27+15:1210:06
8Nils StrandOK Linné45:26+17:1110:33
9Erling HolstOK Linné46:53+18:3810:54
10Gunnar KarlströmOK Linné46:54+18:3910:54
11Axel BergströmOK Rodhen47:32+19:1711:03
12Robert ColeVäsby OK47:54+19:3911:08
13Samuel NorénOK Enen48:18+20:0311:13
14Karl BrahmLånghundra IF49:41+21:2611:33
15Andreas JohnsonSigtuna OK50:09+21:5411:39
16Victor BylundIF Thor50:50+22:3511:49
17Arvid UmegårdLånghundra IF52:01+23:4612:05
18Otto BalckVallentuna-Össeby OL1:02:53+34:3814:37
19Ville Thorburn FontellOK Enen1:03:28+35:1314:45
20Emil GustafssonJärfälla OK1:04:42+36:2715:02
21Philip ForngrenVallentuna-Össeby OL1:07:09+38:5415:36
22Sten MårtenssonOK Linné1:07:44+39:2915:45
23Filip ElihnOK Linné1:13:06+44:5117:00
24Anton SegermanIF Thor1:16:35+48:2017:48
25Oskar StenviOK Linné1:19:35+51:2018:30
26Filip NilssonOK Triangeln1:22:03+53:4819:04
27Felix SvenssonRasbo IK2:00:01+1:31:4627:54
Oscar PalmOK Linnédiskvalificerad
Elias LarssonOK Enendiskvalificerad
David FornanderSigtuna OKej start
Simon Kjörling-SkoglundRånäs OKej start
Filip HasselOK Triangelnej start
Karl SamuelssonOK Enenej start
Arvid RoosOK Linnéej start

D14 Kort

3 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emy SaetreLånghundra IF40:1513:25
2Vigdis Regius-NygaardSigtuna OK42:15+2:0014:05
3Anna CarlsonIF Thor55:47+15:3218:35
4Rita Hugas SöderbaumIF Thor57:07+16:5219:02
Jennifer SöderholmRasbo IKdiskvalificerad

H14 Kort

3 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maximilian BerglundLänna IF36:3112:10
2Benjamin HennerforsOK Linné38:58+2:2712:59
3Henrik CarlströmOK Enen47:15+10:4415:45
4Erik BeskowOK Linné1:09:07+32:3623:02
Joonas KoistinenOK Enenej start

D12

3 000 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa BogrenSundbybergs IK25:588:39
2Ebba LindellIF Thor26:12+0:148:44
3Ida HofstedtVallentuna-Össeby OL30:25+4:2710:08
4Emilia BergströmOK Rodhen32:43+6:4510:54
5Stina UmegårdLånghundra IF33:16+7:1811:05
6Cornelia KrafftLänna IF33:43+7:4511:14
7Lovisa HambäckLånghundra IF35:18+9:2011:46
8Alva NyströmIF Thor36:28+10:3012:09
9Ebba OttosonGävle OK36:45+10:4712:15
10Emilia KarlssonLånghundra IF37:07+11:0912:22
11Elsa KarlssonIF Thor38:26+12:2812:48
12Amanda SannicoloTäby OK39:02+13:0413:00
13Elsa BäsénIF Thor39:43+13:4513:14
14Fanny CedstedtLånghundra IF40:22+14:2413:27
15Ellen GrantingerOK Linné41:23+15:2513:47
16Tuva FalkSundbybergs IK41:30+15:3213:50
17Alma NordströmLånghundra IF42:35+16:3714:11
18Malin SvenssonRånäs OK42:55+16:5714:18
19Joni Müller af UhrOK Linné42:58+17:0014:19
20Maja WilmarIF Thor43:09+17:1114:23
21Anni HäggholmSigtuna OK43:54+17:5614:38
22Amanda WielandSigtuna OK46:19+20:2115:26
23Emma LundbergOK Roslagen50:40+24:4216:53
24Linn RistoOK Linné51:24+25:2617:08
25Agnes WeissLånghundra IF57:46+31:4819:15
26Ellen HannrupIF Thor1:03:56+37:5821:18
27Sara NyholmOK Linné1:04:22+38:2421:27
28Maja MartinellIF Thor1:06:48+40:5022:16
Felicia SvenssonRasbo IKdiskvalificerad
Hannah ÖrtlundRånäs OKej start

H12

3 000 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl GrywenzOK Linné23:237:47
2David MelinOK Rodhen24:50+1:278:16
3Emil BoströmOK Linné26:13+2:508:44
4Gustav KüglerSigtuna OK30:07+6:4410:02
5Kevin SjölanderOK Rodhen30:26+7:0310:08
6Lukas AarnioOK Linné31:53+8:3010:37
7Pelle NilssonOK Linné32:30+9:0710:50
8Hampus GörlOK Enen33:51+10:2811:17
9Carl HenrikssonRånäs OK34:42+11:1911:34
10Oskar SundblomRånäs OK35:27+12:0411:49
11John McLellandOK Rodhen35:33+12:1011:51
12Oskar BengtssonOK Linné38:01+14:3812:40
13Alex ÖstermanRasbo IK38:50+15:2712:56
14Edvin HellströmLånghundra IF39:44+16:2113:14
15Oscar WahlbergLånghundra IF39:53+16:3013:17
16Oliver EricssonTäby OK41:07+17:4413:42
17Bastien KöhlerOK Linné41:43+18:2013:54
18Lukas GustafssonJärfälla OK42:30+19:0714:10
19Martin GrönholmIF Thor42:34+19:1114:11
20Petter NordenholmIF Thor42:45+19:2214:15
21Pontus EggensIF Thor43:56+20:3314:38
22Arvid BylundIF Thor44:11+20:4814:43
23Hugo Bergendahl-HanssonIF Thor44:30+21:0714:50
24Simon Bernet WahlnäsOK Linné44:43+21:2014:54
25Einar LundkvistLänna IF49:01+25:3816:20
26Albin WarvelinLånghundra IF51:32+28:0917:10
27Emil WeiseliusOK Linné54:19+30:5618:06
28Anton KarlssonLänna IF55:31+32:0818:30
29David NäslundOK Roslagen1:01:13+37:5020:24
30Simon PeterssonOK Roslagen1:04:12+40:4921:24
31Zakarias KorenLånghundra IF1:10:15+46:5223:25
32Viktor KnudsenLånghundra IF1:12:13+48:5024:04
33Artur FaxénOK Roslagen1:12:16+48:5324:05
34Isac ÅsbrinkOK Linné1:15:12+51:4925:04
35Erik CnattingiusLänna IF1:17:45+54:2225:55
Sven NyströmOK Linnédiskvalificerad
Viktor GranbergIF Thorutgått
Marcus EkmanVallentuna-Össeby OLej start
Viktor JanssonOK Roslagenej start
Elliot AngelsiööOK Linnéej start
Albin ForsbergLånghundra IFej start
William LindgrenRånäs OKej start
William AdamssonRånäs OKej start

D12 Kort

2 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva MöllerOK Linné21:238:33
2Kajsa UppstenOK Enen22:39+1:169:03
3Johanna PalmOK Triangeln22:51+1:289:08
4Minna MeyerssonOK Linné23:29+2:069:23
5Emilia HagrotTäby OK27:52+6:2911:08
6Klara StrandOK Linné28:32+7:0911:24
7Hulda AlmkvistOK Linné32:02+10:3912:48
8Karin LarssonOK Enen50:14+28:5120:05

H12 Kort

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Teodor UddmäreSigtuna OK33:5513:34
2Zebastian Jönsson -UlateOK Triangeln40:39+6:4416:15
Aron JohanssonRasbo IKej start
Oskar Svedin JakobssonLånghundra IFej start

D10

2 500 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna RoosOK Linné18:197:19
2Agnes Söllvander EklundOK Rodhen19:06+0:477:38
3Elsa HedinOK Linné20:24+2:058:09
4Miia RollerJärfälla OK20:48+2:298:19
5Ines AarnioOK Linné21:27+3:088:34
6Maja FalkSundbybergs IK22:14+3:558:53
7Elsa Söllvander EklundOK Rodhen22:29+4:108:59
8Moa LundinOK Linné22:43+4:249:05
9Sara SundqvistLånghundra IF23:54+5:359:33
10Lisa NilssonOK Linné24:04+5:459:37
11Edit JonssonLånghundra IF25:11+6:5210:04
12Ellen SaetreLånghundra IF26:15+7:5610:30
13Moa JohanssonVäsby OK26:54+8:3510:45
14Agnes CedstedtLånghundra IF28:00+9:4111:12
15Ella ServinLånghundra IF28:23+10:0411:21
16Elin FornanderSigtuna OK28:45+10:2611:30
17Hedvig LundkvistLänna IF28:53+10:3411:33
18Klara HartOK Linné30:49+12:3012:19
19Doris IkoVallentuna-Össeby OL31:35+13:1612:38
20Malin NilssonOK Linné32:14+13:5512:53
21Aura Rönnemaa MorénOK Linné32:54+14:3513:09
22Alicia BohmanSigtuna OK33:06+14:4713:14
23Sandra SköldSäterbygdens OK33:45+15:2613:30
24Malin EdmanSigtuna OK34:20+16:0113:44
25Hillevi LarssonOK Enen41:23+23:0416:33
26Isabella ForssellLänna IF45:20+27:0118:08
27Patricia BergmanVallentuna-Össeby OL52:23+34:0420:57
Måna Bertilsson SkogOK Linnéej start
Alva JohanssonRånäs OKej start
Ester BlomsterIF Thorej start
Fannie SjölanderOK Rodhenej start
Alva SundblomRånäs OKej start
Matilda EkmanVallentuna-Össeby OLej start

H10

2 500 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan FochsenWaxholms OK15:056:02
2Viktor JemthIF Thor16:36+1:316:38
3Viktor BoströmOK Linné17:11+2:066:52
4Axel GidlundOK Linné17:53+2:487:09
5Elias WesterberghRasbo IK18:43+3:387:29
6Jacob HenrikssonRånäs OK18:59+3:547:35
7Aron BromanLänna IF20:54+5:498:21
8Albin ÅslundOK Linné21:28+6:238:35
9Axel AnderssonIF Thor21:55+6:508:46
10Love BylundIF Thor21:56+6:518:46
11Emil ÅbergOK Linné22:02+6:578:48
12Filip LindqvistTäby OK23:06+8:019:14
13Elias JavehedVallentuna-Össeby OL23:15+8:109:18
14Elis Bergendahl-HanssonIF Thor23:43+8:389:29
15Gustav LyckebäckSigtuna OK24:03+8:589:37
16Oscar ÅslundOK Linné25:10+10:0510:04
17Lukas HambäckLånghundra IF25:32+10:2710:12
18Gustaf HofstedtVallentuna-Össeby OL26:07+11:0210:26
19Jakob NordströmSigtuna OK26:28+11:2310:35
20Axel BalckVallentuna-Össeby OL27:41+12:3611:04
21Malte AlbinssonOK Österåker27:52+12:4711:08
22Hugo NylundOK Linné28:03+12:5811:13
23Filip SköldSäterbygdens OK30:16+15:1112:06
24David BerglundIF Thor41:37+26:3216:38
25Tor NylundOK Linné43:35+28:3017:26
26Erik BernersonOK Enen44:10+29:0517:40
Axel WielandSigtuna OKej start
Adam CleusixOK Linnéej start
Hugo ÖrtlundRånäs OKej start

D35

6 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica SöllvanderOK Rodhen57:499:38
2Magdalena CarlsteinIFK Lidingö SOK58:17+0:289:42
3Jenny WesterberghRasbo IK58:59+1:109:49
4Marianne GustafssonIF Thor1:01:58+4:0910:19
5Sofia StenbergDomnarvets GOIF1:21:22+23:3313:33
6Åsa BergSigtuna OK1:21:49+24:0013:38
7Caroline WestbomOK Österåker1:26:09+28:2014:21
Helene NilssonOK Linnéej start
Anna LöwegrenKatrineholms OKej start

H35

8 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen58:467:15
2Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL1:07:13+8:278:17
3Jonas ErikssonRånäs OK1:09:21+10:358:33
Carl MohlinOK Linnéej start
Jonas SellingLänna IFej start

D40

5 000 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna FalkSundbybergs IK45:269:05
2Annika LundströmSundbybergs IK49:52+4:269:58
3Anna Karin OlmIF Thor53:56+8:3010:47
4Sofia WesterbergOK Kolmården57:22+11:5611:28
5Marie LyckebäckSigtuna OK58:03+12:3711:36
6Cecilia FochsenWaxholms OK58:04+12:3811:36
7Yvonne GrehnOK Rodhen1:01:39+16:1312:19
8Anna GillmanOK Linné1:07:04+21:3813:24
9Karin HofstedtVallentuna-Össeby OL1:09:06+23:4013:49
10Gabriella MelinOK Rodhen1:09:39+24:1313:55
11Ann RollerJärfälla OK1:10:40+25:1414:08
12Karin LindellIF Thor1:11:30+26:0414:18
13Carolina AnderssonOK Roslagen1:19:36+34:1015:55
14Katja KinnunenVallentuna-Össeby OL1:31:54+46:2818:22
15Karolina AnderssonLänna IF1:36:12+50:4619:14
Kristin HellbergSundbybergs IKdiskvalificerad
Ane LaugenOK Linnéej start
Åsa ErikssonIF Thorej start
Marica TynellRånäs OKej start

H40

7 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOK59:327:56
2Tomas AlbinssonOK Österåker1:02:13+2:418:17
3Fredrik SundinOK Linné1:02:24+2:528:19
4Ronny FalkSundbybergs IK1:02:29+2:578:19
5Dan HörnellOK Linné1:03:47+4:158:30
6Ulf BergströmOK Rodhen1:04:13+4:418:33
7Bo SegermanIF Thor1:07:00+7:288:56
8Jonas AnderssonIF Thor1:07:46+8:149:02
9Magnus AnderssonSundbybergs IK1:14:59+15:279:59
10Andreas PerssonDomnarvets GOIF1:16:43+17:1110:13
11Gunnar ÅhlénRånäs OK1:18:48+19:1610:30
12Johan KüglerSigtuna OK1:26:23+26:5111:31
13Jonas HasselOK Triangeln1:32:43+33:1112:21
14Nic KruysIF Thor1:35:11+35:3912:41
Pål JanssonOK Roslagenej start
Johan BlomsterIF Thorej start
Fredrik LindellIF Thorej start

D45

4 500 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina BerggrenTullinge SK43:029:33
2Ammie BerglundIF Thor49:10+6:0810:55
3Charlotte LindkvistLeksands OK49:13+6:1110:56
4Monica BomanGävle OK50:26+7:2411:12
5Ingela ErikssonGävle OK51:27+8:2511:26
6Madeleine LimparAttunda OK55:46+12:4412:23
7Carina NilssonTäby OK56:17+13:1512:30
8Lena LindmanFinspångs SOK57:09+14:0712:42
9Maria ColeVäsby OK58:13+15:1112:56
10Annika LindbergAttunda OK58:24+15:2212:58
11Pia GuståsOK Linné1:00:01+16:5913:20
12Maria HartOK Linné1:02:11+19:0913:49
13Maria KvarnlöfOK Roslagen1:02:48+19:4613:57
14Camilla AdlertegOK Enen1:03:44+20:4214:09
15Anette ArksandVallentuna-Össeby OL1:03:51+20:4914:11
16Lena GrandinOK Linné1:03:55+20:5314:12
17Anna ForsgrenTäby OK1:08:39+25:3715:15
18Anette SjöbergGävle OK1:09:23+26:2115:25
Ann-Sofie LarssonLaxå OKdiskvalificerad

H45

6 300 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rickard EkmanOK Roslagen47:517:35
2Ola HultinOK Roslagen48:04+0:137:37
3Pär EricsonNyköpings OK49:43+1:527:53
4Jonas GidingVallentuna-Össeby OL51:40+3:498:12
5Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL52:18+4:278:18
6Mikael WesterbergOK Kolmården54:15+6:248:36
7Johan HofstedtVallentuna-Össeby OL55:34+7:438:49
8Daniel Andersson-OlmIF Thor56:14+8:238:55
9Johan MöllerOK Linné56:32+8:418:58
10Jan MobergGävle OK57:08+9:179:04
11Christer ArksandVallentuna-Össeby OL1:00:44+12:539:38
12Patrik OttossonGävle OK1:00:54+13:039:40
13Lars OlssonVäsby OK1:06:00+18:0910:28
14Michael PalmOK Triangeln1:06:44+18:5310:35
15Eric RollerJärfälla OK1:07:08+19:1710:39
16Ove GustafssonJärfälla OK1:08:38+20:4710:53
17Stefan NordströmSigtuna OK1:18:22+30:3112:26
18Patrik SteenOK Enen1:23:10+35:1913:12
19Staffan BromanOK Roslagen1:31:07+43:1614:27
20Anders GustavssonOK Enen1:36:49+48:5815:22
21Thomas WielandSigtuna OK1:51:49+1:03:5817:44
22Michael LindeIF Åland2:07:58+1:20:0720:18
Thomas RoosIF Thordiskvalificerad
Roland SannicoloTäby OKdiskvalificerad
Ove NäslundOK Roslagenej start
Robert HaglundHaninge SOKej start
Rob HartOK Linnéej start
Petter RanefallIF Thorej start

D50

3 800 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabet EnmarkGävle OK35:539:26
2Anita Seger-WehlinSkogspojkarnas OK40:19+4:2610:36
3Anette LantzOK Österåker42:18+6:2511:07
4Cathrine JohanssonTierps SOK44:39+8:4611:45
5Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL49:06+13:1312:55
6Rose-Marie HameliusSäterbygdens OK52:48+16:5513:53
7Agneta KarlssonRånäs OK58:47+22:5415:28
8Lena NilssonOK Linné1:03:12+27:1916:37
9Maria HallmansVäsby OK1:05:12+29:1917:09
10Karin JanssonOK Rodhen1:07:05+31:1217:39
11Madelene BjernulfSundbybergs IK1:08:36+32:4318:03
12Malin BromanLänna IF1:11:30+35:3718:48
13Inger SkantzLänna IF1:31:42+55:4924:07
14Annika ZetterqvistSigtuna OK1:44:51+1:08:5827:35
Marie EnokssonOK Österåkerdiskvalificerad
Anki GustafssonSäterbygdens OKdiskvalificerad
Mia GustafssonOK Kåreej start

H50

6 000 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars PalmqvistJärfälla OK47:347:55
2Johan HallgrenBjursås OK49:28+1:548:14
3Jan-Olof BogrenSundbybergs IK50:36+3:028:26
4Anders EnmarkGävle OK51:31+3:578:35
5Jonas NylundCentrum OK51:46+4:128:37
6Thomas PetterssonBromma-Vällingby SOK53:08+5:348:51
7Jörgen AxelssonTullinge SK54:35+7:019:05
8Piero SannicoloTäby OK54:42+7:089:07
9Mats SundbüeSträngnäs-Malmby OL56:23+8:499:23
10Lars SpånbergGävle OK57:57+10:239:39
11Anders JönssonOK Triangeln59:24+11:509:54
12Johan OskarssonLaxå OK1:00:30+12:5610:05
13Johan PalmgrenTäby OK1:00:59+13:2510:09
14Rolf LarssonOK Linné1:02:03+14:2910:20
15Hans ThorOK Linné1:02:58+15:2410:29
16Kent BerggrenTullinge SK1:03:06+15:3210:31
17Ulf K. RaskSigtuna OK1:05:11+17:3710:51
18Magnus HoppeIF Thor1:05:29+17:5510:54
19Bosse WiggeSäterbygdens OK1:07:19+19:4511:13
20Janne NilssonCentrum OK1:08:44+21:1011:27
21Tryggve RönnqvistOK Linné1:10:51+23:1711:48
22Per EdenhamnLänna IF1:10:52+23:1811:48
23Thomas NilssonStora Tuna OK1:12:09+24:3512:01
24Hans MalmbergWaxholms OK1:12:53+25:1912:08
25Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL1:13:29+25:5512:14
26Magnus ThorOK Bävern1:15:09+27:3512:31
27Kenneth HermanssonSigtuna OK1:16:12+28:3812:42
28Jan NylundMariestads FK1:19:05+31:3113:10
29Mats AronssonBromma-Vällingby SOK1:24:39+37:0514:06
30Ronny NordgrenSundbybergs IK1:25:16+37:4214:12
31Johan KarlssonNorbergs OK1:26:56+39:2214:29
32Mats BernersonOK Enen1:44:37+57:0317:26
33Per-Olof SvenssonLänna IF1:50:48+1:03:1418:28
Leif NyholmOK Linnédiskvalificerad
Thomas KällbergOK Roslagendiskvalificerad
Anders LundhJärfälla OKdiskvalificerad
Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OLdiskvalificerad
Johan SköldJärfälla OKej start
Ola MårtenssonVäsby OKej start

D55

3 800 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva Grape AnderssonDalaportens OL39:3110:23
2Elisabeth HedlöfRånäs OK49:58+10:2713:08
3My RönnolsTäby OK50:13+10:4213:12
4Eva OlssonRånäs OK54:16+14:4514:16
5Anne-Chr SchunnessonAttunda OK55:58+16:2714:43
6Brita NilssonOK Linné1:07:57+28:2617:52
7Christina OhlinRånäs OK1:12:18+32:4719:01
8Eva ElnerudSigtuna OK1:18:54+39:2320:45
9Maria SkantzOK Triangeln1:23:27+43:5621:57
10Birgitta PetersenOK Enen1:23:50+44:1922:03
Karin MokvistLänna IFdiskvalificerad
Lise-Lott AlmgrenOK Rodhenej start

H55

5 600 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen KarlssonAttunda OK49:048:45
2Anders LöfgrenJärfälla OK49:52+0:488:54
3Peter LundbergJärfälla OK51:15+2:119:09
4Andreas HjertsonOK Linné53:49+4:459:36
5Lars OhlinRånäs OK54:13+5:099:40
6Lars RönnolsTäby OK57:59+8:5510:21
7Leif GustafssonSäterbygdens OK1:01:11+12:0710:55
8Björn SöderbäckOK Linné1:03:33+14:2911:20
9Lars HörnströmTäby OK1:05:12+16:0811:38
10Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK1:06:07+17:0311:48
11Sten-Olof MattssonLeksands OK1:07:13+18:0912:00
12Eddie BjärrenholtRånäs OK1:11:04+22:0012:41
13Christer SegerqvistGävle OK1:13:18+24:1413:05
14Tommy ErikssonLänna IF1:14:37+25:3313:19
15Stefan MokvistLänna IF1:19:13+30:0914:08
16Torbjörn ErikssonOK Linné1:23:22+34:1814:53
17Reinhold LenneboIF Thor1:48:25+59:2119:21
Tommy HolmérVäsby OKdiskvalificerad
Claes LandqvistVallentuna-Össeby OLdiskvalificerad
Peter KarlbergSnättringe SKej start
Roland BäcklinSigtuna OKej start

D60

3 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina HjertsonOK Linné43:3611:28
2Gunlis LarssonOK Enen50:54+7:1813:23
3Lena JohnssonRånäs OK58:23+14:4715:21
4Marita BergSigtuna OK1:04:44+21:0817:02
5Britt LarssonLänna IF1:05:48+22:1217:18
6Annika GillgrenGävle OK1:07:54+24:1817:52
7Margareta HallménAttunda OK1:16:48+33:1220:12
Helena HemströmGävle OKdiskvalificerad
Kristina WåhlinOK Enendiskvalificerad
Kerstin GustafssonOK Gränsendiskvalificerad
Gudrun ElvhageIF Thorej start

H60

5 000 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig AnderssonOK Linné47:499:33
2Lars BoudrieVäsby OK48:08+0:199:37
3Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL50:28+2:3910:05
4Mats HemströmGävle OK52:43+4:5410:32
5Tor-Olof BlomsterIF Åland53:21+5:3210:40
6Svend Erik MathiassenOK Linné54:59+7:1010:59
7Lars JanlövIF Åland56:01+8:1211:12
8Anders HallménAttunda OK56:05+8:1611:13
9Lars Erik HermanssonOK Linné56:37+8:4811:19
10Lars GustafssonOK Gränsen58:36+10:4711:43
11Kjell LindblomJärfälla OK1:01:38+13:4912:19
12Per-Åke HolmSigtuna OK1:03:33+15:4412:42
13Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF1:09:34+21:4513:54
14Kenneth LarssonOK Enen1:11:33+23:4414:18
15Kurt MaxéSundbybergs IK1:37:44+49:5519:32
Magnus LundbergGävle OKdiskvalificerad
Jan ÅsbergHäverödals SKdiskvalificerad
Stig LöfgrenAttunda OKej start
Leif Erik KarlssonRånäs OKej start

D65

3 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin RosengrenAttunda OK51:1313:28
2Solveig SvahnOckelbo OK1:02:04+10:5116:20
3Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL1:04:49+13:3617:03
4Ewa NordlundLänna IF1:12:26+21:1319:03
5Birgitta NorlinRimbo SOK1:18:56+27:4320:46
6Elke Wilke-GüntherTierps SOK1:24:07+32:5422:08

H65

4 500 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig JohanssonFalköpings AIK OK45:0610:01
2Per-Johan WikforsOK Österåker48:09+3:0310:42
3Leif NordinAttunda OK51:53+6:4711:31
4Leif ErikssonHeby AIF54:02+8:5612:00
5Leif NordlundLänna IF55:30+10:2412:20
6Ebbe AdolfssonSundbybergs IK1:00:51+15:4513:31
7Sven-Erik KempeOslättforspojkarnas IK1:01:12+16:0613:36
8Bengt-Göran StjernaLänna IF1:04:28+19:2214:19
9Jan Olov JonssonTierps SOK1:04:40+19:3414:22
10Gunnar ErikssonJärfälla OK1:05:12+20:0614:29
11Boris HolmbergIF Åland1:05:23+20:1714:31
12Bernt LöfkvistBjursås OK1:07:40+22:3415:02
13Tommy WåhlinOK Enen1:11:48+26:4215:57
14Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg1:12:31+27:2516:06
15Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben1:13:53+28:4716:25
16Rolf HjortRånäs OK1:15:24+30:1816:45
17Bengt FribergJärfälla OK1:23:05+37:5918:27
18Leif BergSigtuna OK1:25:31+40:2519:00
19Ulf SkogtjärnOK Linné1:27:30+42:2419:26
20Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna1:28:01+42:5519:33
Per-Erik WåhlbergOK Linnédiskvalificerad
Styrbjörn JanssonIF Hagendiskvalificerad
Lennart GustafssonOK Tisarendiskvalificerad
Conny HusénOK Roslagenej start

D70

3 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny GustavssonSigtuna OK41:4313:54
2Lillemor ForsbergGävle OK54:53+13:1018:17
3Doris WibergGävle OK1:02:05+20:2220:41
4Britt-Marie BengtssonOK Linné1:07:26+25:4322:28
5Margaretha NyströmLänna IF1:08:56+27:1322:58
6Marianne HamiltonEnebybergs IF1:10:24+28:4123:28
7Gunnel BalckIFK Enskede1:15:52+34:0925:17
8Yvonne RoosAttunda OK1:29:58+48:1529:59
Margareta WallénTäby OKdiskvalificerad
Ann-Margret PerssonGävle OKej start
Eva von HeijneSigtuna OKej start

H70

3 800 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif StrandbergGustavsbergs OK44:5511:49
2Bertil HolmgrenGävle OK50:17+5:2213:13
3Kjell AnderssonEskilstuna OL51:22+6:2713:31
4Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OK51:36+6:4113:34
5Bernt JohanssonHäverödals SK52:17+7:2213:45
6Henrik BergmanOK Linné53:58+9:0314:12
7Sören WingeUpsala IF55:36+10:4114:37
8Thord RådbergOK Roslagen1:02:39+17:4416:29
9Lennart SturessonLinköpings OK1:03:18+18:2316:39
10Sven-Olov NorlinRimbo SOK1:05:06+20:1117:07
11Torbjörn AtterbrandTierps SOK1:07:17+22:2217:42
12Sven JacobssonIF Thor1:23:06+38:1121:52
13Kurt BoströmOK Linné1:23:30+38:3521:58
Kjell TancredIBM-Klubbenej start
Göran AnderssonTäby OKej start
Sverre JonssonOK Ravinenej start
Lennart TorstenssonOK Rodhenej start
Rune ThurenVallentuna-Össeby OLej start
Gunnar BramstenSundbybergs IKej start

H75

3 800 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AnderssonRimbo SOK49:3713:03 Ladda ner rutt i gpx-format
2Sigurd WallénTäby OK52:54+3:1713:55
3Torbjörn EricssonHagaby GOIF53:31+3:5414:05
4Roland LöwgrenSpårvägens OK57:09+7:3215:02
5Jan-Olof MalmSigtuna OK57:19+7:4215:05
6Roine MattssonHäverödals SK59:37+10:0015:41
7Ulf ÅströmOK Roslagen1:00:49+11:1216:00
8Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL1:04:39+15:0217:00
9Bertil KarlssonOK Linné1:10:53+21:1618:39
10Sivert SöderbärgOK Roslagen1:11:33+21:5618:49
11Lars-Erik LindellVäsby OK1:13:30+23:5319:20
12Stig LarssonTullinge SK1:15:00+25:2319:44
13Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK1:15:08+25:3119:46
14Lennart ErikssonOK Enen1:17:46+28:0920:27
15Tord LindValbo AIF1:17:55+28:1820:30
Per-Urban BengtssonOK Linnédiskvalificerad
Folke LindblomHeby AIFdiskvalificerad
Lars RoosAttunda OKej start
Kurt LindblomJärfälla OKej start

H85

2 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per WesterGustavsbergs OK1:16:5529:35
2Gert GyllbrandGustavsbergs OK1:17:20+0:2529:44
3Henning HamiltonEnebybergs IF1:18:24+1:2930:09

Inskolning

2 200 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Eskil Amneusklubblösfullföljt
Erik BalckVallentuna-Össeby OLfullföljt
Olga Bertilsson SkogOK Linnéfullföljt
Olle GavelinOK Linnéfullföljt
Mathilda GustafssonIF Thorfullföljt
Ellen HedinOK Linnéfullföljt
Birk LöthmanIF Thorfullföljt
Emelinda LöthmanIF Thorfullföljt
Noah MeyersonOK Linnéfullföljt
Julia PetterssonBromma-Vällingby SOKfullföljt
Linnéa SandTullinge SKfullföljt
Isak WarvelinLånghundra IFfullföljt
Ingmar WestfeldtIF Thorfullföljt
Hanna Wiklundklubblösfullföljt
Anton ÅbergOK Linnéfullföljt
Idun AnderssonLänna IFej start
Nora Svedin JakobssonLånghundra IFej start

U1

2 200 m, 56 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elis QuistbergIF Thor18:008:10
2Rasmus GörlOK Enen18:21+0:218:20
3Hugo BlomsterIF Thor19:43+1:438:57
4Viggo IngwessenOK Enen21:09+3:099:36
5Sixten ÅhlinLånghundra IF22:12+4:1210:05
6Tilda AtkinsonIF Thor22:33+4:3310:14
7Elina HedeniusSigtuna OK22:43+4:4310:19
8Hampus PerssonOK Enen22:57+4:5710:25
9Tove KarlssonOK Rodhen23:19+5:1910:35
10Hanna GranbergIF Thor23:28+5:2810:39
11Emelie WilhelmSigtuna OK24:12+6:1210:59
12Cornelia GustafssonIF Thor24:32+6:3211:09
13Svante NelanderOK Linné25:31+7:3111:35
14Alfons WesterberghRasbo IK25:58+7:5811:48
15Jessica SvärdIF Thor26:18+8:1811:57
16Emmy RoosIF Thor26:23+8:2311:59
17Mathias NordlinderOK Linné26:28+8:2812:01
18Theo RistoOK Linné26:49+8:4912:11
18William HämäläinenLänna IF26:49+8:4912:11
20Melvin SjöbergIF Thor26:56+8:5612:14
21Edvin JohanssonVäsby OK27:27+9:2712:28
22Jonatan MeyersonOK Linné27:36+9:3612:32
23Viktor NilssonOK Linné28:00+10:0012:43
24Viktor NordenholmIF Thor28:18+10:1812:51
25Elsa JanssonOK Rodhen28:35+10:3512:59
26Linnéa LarssonOK Rodhen28:37+10:3713:00
27Nils StråleLänna IF28:45+10:4513:04
28Alve BerglundLänna IF28:57+10:5713:09
29Edvin WilmarIF Thor29:11+11:1113:15
30Agnes BergvallLänna IF29:29+11:2913:24
31Elliot HarryssonLänna IF29:36+11:3613:27
32Arvid TögenmarkOK Linné29:43+11:4313:30
33Ida PalmOK Linné30:08+12:0813:41
34Sara RoosOK Linné30:11+12:1113:43
35Vera ZällOK Linné30:32+12:3213:52
36Signe PalmOK Linné30:34+12:3413:53
37Martin DicksvedIF Thor31:11+13:1114:10
38Axel ÅkerudOK Linné31:22+13:2214:15
39Noah UmlandtLänna IF31:41+13:4114:24
40Tuva EkmyrRasbo IK32:18+14:1814:40
41Erik NyströmOK Linné32:52+14:5214:56
42Hugo BerglundLänna IF33:18+15:1815:08
43Jelmer SellingLänna IF33:26+15:2615:11
44Albin ÖnerudLänna IF33:43+15:4315:19
45Ceasar MartinellIF Thor34:27+16:2715:39
46Albin JemthIF Thor34:40+16:4015:45
47Ellen AarnioOK Linné35:39+17:3916:12
48Märta ÖrtqvistOK Linné36:43+18:4316:41
49Signe Palmqvist-MattssonIF Thor36:54+18:5416:46
50Hanna OlmIF Thor38:07+20:0717:19
51Tommy JohanssonOK Enen39:52+21:5218:07
52Rickard JemthIF Thor39:58+21:5818:10
53Sheldon NealisLänna IF40:13+22:1318:16
54Matilda ServinLånghundra IF40:51+22:5118:34
55Alma AnderssonIF Thor48:42+30:4222:08
Felix WilhelmSigtuna OKdiskvalificerad
Albin JohanssonRasbo IKej start
Arvid SamuelssonOK Enenej start
Märta SäfstenOK Linnéej start
Simon Widerlund TherusIF Thorej start

U2

2 500 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde SöderlundOK Rodhen20:518:20
2Oscar ForngrenVallentuna-Össeby OL21:30+0:398:36
3Frida MelinOK Rodhen21:44+0:538:41
4Emma Wiklundklubblös23:09+2:189:15
5Rebecka JavehedVallentuna-Össeby OL23:48+2:579:31
6Valle LarssonIF Thor24:48+3:579:55
7Lukas AnjouOK Linné25:04+4:1310:01
8Nadine Huss LandströmOK Linné25:52+5:0110:20
9Love UmegårdLånghundra IF25:58+5:0710:23
10Miro MårtenssonIF Thor26:19+5:2810:31
11Signe ÖrtqvistOK Linné26:32+5:4110:36
12Matilda WeiseliusOK Linné26:37+5:4610:38
13Erica KarlssonOK Rodhen28:45+7:5411:30
14Frida WestfeldtIF Thor29:03+8:1211:37
15Jennifer SandTullinge SK29:23+8:3211:45
16Hannes HämäläinenLänna IF30:20+9:2912:08
17Ebba SjögrenRasbo IK30:27+9:3612:10
18Fabian NilssonIF Thor30:28+9:3712:11
19Johannes Skogtjärn-LundsteinOK Linné31:05+10:1412:26
20Anton LaierOK Linné31:11+10:2012:28
21Axel ThornbergOK Linné31:39+10:4812:39
22Fredrik MedhageIF Thor32:45+11:5413:06
23Erik WadstedtLänna IF32:47+11:5613:06
23Kevin BernhedRånäs OK32:47+11:5613:06
25Johanna BlombergSigtuna OK33:01+12:1013:12
26Theo SjöbergIF Thor33:43+12:5213:29
27Skarpi FreyrssonVallentuna-Össeby OL34:08+13:1713:39
28Emily KruysIF Thor34:30+13:3913:48
29Felicia KrafftLänna IF34:57+14:0613:58
30Ida WarvelinLånghundra IF35:19+14:2814:07
31Alva OláRånäs OK35:53+15:0214:21
32Mya BerglundLänna IF37:31+16:4015:00
33Gabriel NilssonRasbo IK39:00+18:0915:36
34Adam KorsfeldtOK Linné39:07+18:1615:38
35Frida ÖstermanRasbo IK41:01+20:1016:24
36Emelie SvärdIF Thor44:06+23:1517:38
37Astrid LindénIF Thor44:12+23:2117:40
38Jonna TaxénLänna IF47:16+26:2518:54
39Konrad KorenLånghundra IF47:35+26:4419:02
40Daniel WahlnäsOK Linné53:21+32:3021:20
Elliot PeterssonOK Roslagendiskvalificerad
Eira AnderssonLänna IFej start
Lucas ForsbergRånäs OKej start
Emily GrayRånäs OKej start
Harry GrayRånäs OKej start
Oliver JohanssonRasbo IKej start
Sandra JohanssonRånäs OKej start
Olle Rosén BereczRånäs OKej start
Gustav SvenssonRånäs OKej start
Love TillaeusRånäs OKej start
Edvin TögenmarkOK Linnéej start
Maria von EssenOK Linnéej start
Frida ÖnerudLänna IFej start

Öppen 1

2 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa HallgrenBjursås OK19:587:59
2Katarina SellingLänna IF33:22+13:2413:20
3Irina NilssonGävle OK39:25+19:2715:46

Öppen 2

3 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin EngqvistUpsala IF43:4712:09
2Malin BromarkLånghundra IF55:21+11:3415:22
3Elina RönnemaaOK Linné58:54+15:0716:21

Öppen 3

3 000 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Claes ElvhammarOK Enen29:589:59
2Damon GrootOK Enen33:19+3:2111:06
3Catrine JohanssonVäsby OK35:56+5:5811:58
4Wilhelm AlnessLånghundra IF37:18+7:2012:26
5uLRIKA BohlinOK Triangeln37:37+7:3912:32
6Daniel PalmOK Linné38:29+8:3112:49
7Karin LundinOK Linné43:13+13:1514:24
8Inger SörlénTäby OK44:19+14:2114:46
9Gunilla KarlssonSäterbygdens OK52:28+22:3017:29
10Maria KarlssonIF Thor52:44+22:4617:34
11Johanna von EssenOK Linné54:00+24:0218:00
12Ola ArvidssonRasbo IK58:20+28:2219:26
13Anita RahmqvistIFK Lidingö SOK1:02:24+32:2620:48
14Monica HedlundIF Thor1:03:22+33:2421:07
15Barbro MelvingerOK Enen1:18:34+48:3626:11
16Erika KellerOK Linné2:28:58+1:59:0049:39
Ing-Marie LarssonIF Thordiskvalificerad
Therése NealisLänna IFej start

Öppen 4

4 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan Stridhklubblös1:20:1117:25
2Ida LindénIF Thor1:20:34+0:2317:30
3Staffan MorénOK Linné1:31:23+11:1219:51
4Anette NilssonOK Linné2:03:58+43:4726:56
5Daniel Eberleklubblös2:04:06+43:5526:58

Öppen 5

3 800 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per JemthIF Thor34:569:11
2Arne BergensOK Linné36:05+1:099:29
3Jesper HenrikssonRånäs OK36:56+2:009:43
4Hans GustafssonIF Thor38:15+3:1910:03
5Mikko AarnioOK Linné41:54+6:5811:01
6Johan Kjellbergklubblös42:48+7:5211:15
7Gunnar Lindénklubblös43:29+8:3311:26
8Jonathan NordenholmIF Thor43:35+8:3911:28
9Anna SkogtjärnOK Linné45:32+10:3611:58
10Tore CarlströmOK Enen45:49+10:5312:03
11Ilse DubbelboerOK Linné46:34+11:3812:15
12Per-Erik ÅslundOK Linné46:40+11:4412:16
13Elisabet Lindblom-LarssonOK Enen47:08+12:1212:24
14Johan KarlssonIF Thor47:29+12:3312:29
15Kristin NumminenOK Linné50:14+15:1813:13
16Anders FalkIF Thor50:15+15:1913:13
17Sofia ÅslundOK Linné50:58+16:0213:24
18Andreas NäslundOK Roslagen51:16+16:2013:29
19Johanna FridOK Linné53:33+18:3714:05
20Marie StrandOK Österåker54:48+19:5214:25
21Anna Paulssonklubblös57:41+22:4515:10
22Gunnar AlmkvistOK Linné58:18+23:2215:20
23Pernilla ErikssonGävle OK59:12+24:1615:34
24Clary BernersonOK Enen59:56+25:0015:46
25Anna OlssonIF Thor1:00:08+25:1215:49
26Tomas Eklund WahlqvistOK Roslagen1:04:00+29:0416:50
27Susanne WahlqvistOK Roslagen1:04:04+29:0816:51
28Sara BeskowRasbo IK1:04:23+29:2716:56
29Roland PlahnOK Enen1:10:35+35:3918:34
30Anna_sara JohanssonRasbo IK1:12:20+37:2419:02
31Karin PalmOK Linné1:13:38+38:4219:22
32Karl-Filip FaxénOK Roslagen1:25:00+50:0422:22
33Åsa MortensenLånghundra IF1:27:49+52:5323:06
Johan BengtssonOK Linnédiskvalificerad
Joachim LandströmOK Linnédiskvalificerad
Kristoffer BerglundLänna IFej start
Cecilia JohanssonIF Thorej start
Gölin WikstrandOK Linnéej start

Öppen 6

5 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan AnderssonGävle OK52:149:09
2Per MelinOK Rodhen53:25+1:119:22
3Hana HancikovaAlfta-Ösa OK55:52+3:389:48
4Robert LarssonIF Thor1:04:48+12:3411:22
5Andreas PerssonRasbo IK1:18:09+25:5513:42
6Terese OhlssonIF Thor1:24:21+32:0714:47
7Bengt KorenOK Enen1:27:30+35:1615:21
8Barbara SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF1:41:20+49:0617:46
Katarina Hoffsten SundqvistOK Kårediskvalificerad

Öppen 7

3 000 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik ElwingerIF Thor25:488:36
2Mikael Anttila-ErikssonOK Linné28:37+2:499:32
3Jenny HallmanAttunda OK32:40+6:5210:53
4Hans OhlinRånäs OK33:28+7:4011:09
5Maria BjörklundLeksands OK33:48+8:0011:16
6Kjell RistoOK Linné39:36+13:4813:12
7Tjelvar OtterbjörkUmeå OK39:46+13:5813:15
8Linda LundbergOK Linné40:53+15:0513:37
9Marie SigboHjärnarps GH OL41:09+15:2113:43
10Stina ÅbergOK Linné43:30+17:4214:30
11Ulf IsakssonOK Linné44:23+18:3514:47
12Åsa KruysIF Thor44:40+18:5214:53
13Anders EklöfJärfälla OK44:55+19:0714:58
14Mari FläckGrycksbo IF OK46:12+20:2415:24
15Karin HannrupIF Thor47:29+21:4115:49
16Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL47:45+21:5715:55
17Torbjörn JohanssonUpsala IF48:25+22:3716:08
18Erik BjernulfSundbybergs IK48:28+22:4016:09
19Robert MårtenssonOK Linné48:49+23:0116:16
20Håkan WahlnäsOK Linné49:29+23:4116:29
21Per AndénHässleholms OK49:38+23:5016:32
22Anne Löfgrenklubblös49:46+23:5816:35
23Karin LindTierps SOK51:29+25:4117:09
24Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GOIF52:02+26:1417:20
25Per IkoVallentuna-Össeby OL52:12+26:2417:24
26Anna WesterberghOK Linné53:10+27:2217:43
27Carl LundkvistLänna IF54:35+28:4718:11
28Irene EklöfJärfälla OK56:29+30:4118:49
29Evonne StrandOK Linné57:29+31:4119:09
30Stefan AnderssonRånäs OK58:03+32:1519:21
31Ann-Sofie EdenhamnLänna IF58:17+32:2919:25
32Mattias ThorsellVattenfalls IF Stockholm1:01:55+36:0720:38
33Elin LundkvistLänna IF1:03:40+37:5221:13
34Mari NordenolmIF Thor1:04:30+38:4221:30
35Malin von EssenOK Linné1:10:19+44:3123:26
36Lotta MöllerOK Linné1:10:37+44:4923:32
Joel BohmanRånäs OKdiskvalificerad
Märit Gunneriusson KarlströmOK Linnédiskvalificerad
Camilla NygrenIF Thordiskvalificerad
Agneta LiljestamIF Thordiskvalificerad
Torborg Sturesdotter-HoppeIF Thordiskvalificerad
Roger TynellRånäs OKej start

Öppen 8

4 500 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper HedbergIF Thor37:408:22
2Henrik SundblomRånäs OK43:27+5:479:39
3Anders RahmqvistIFK Lidingö SOK45:14+7:3410:03
4Sofie BergendahlIF Thor47:55+10:1510:38
5Mats LundmanOK Roslagen49:23+11:4310:58
6Anders Bengtssonklubblös52:04+14:2411:34
7Peter OlofssonOK Gränsen53:53+16:1311:58
8Peter NyströmIF Thor54:17+16:3712:03
9Andreas KrafftLänna IF55:17+17:3712:17
10Niklas SvanbergOK Linné55:40+18:0012:22
11Bo StrandOK Linné55:43+18:0312:22
12Maja DahlqvistStorviks IF55:59+18:1912:26
13Berit AslaksenJärfälla OK56:17+18:3712:30
14Johan SandbergAttunda OK58:47+21:0713:03
15Clas-Göran HerrgårdTäby OK59:30+21:5013:13
16Petra SundströmCentrum OK1:00:44+23:0413:29
17Mia DammvikStora Tuna OK1:01:50+24:1013:44
18Peter MortensenLånghundra IF1:06:22+28:4214:44
19Agneta GustavssonOK Tyr1:07:28+29:4814:59
20Ian von EssenOK Linné1:07:43+30:0315:02
21Malin AlmLänna IF1:08:40+31:0015:15
22Charlotte ÖstlundOK Linné1:11:01+33:2115:46
23Torgny Undinklubblös1:12:25+34:4516:05
24Nils FlemströmOK Linné1:14:27+36:4716:32
25Daniel WikforsOK Österåker1:14:55+37:1516:38
26Anders LavforsCentrum OK1:22:03+44:2318:14
27Tomas SundqvistOK Kåre1:24:48+47:0818:50
28Helena GrennbergOK Linné1:25:23+47:4318:58
29Jens Anderssonklubblös1:42:38+1:04:5822:48
Roger UddmäreSigtuna OKdiskvalificerad
Tobias ValentinGöteborg-Majorna OKdiskvalificerad
Stefan ÖnerudLänna IFdiskvalificerad
Olga PasichnaStora Tuna OKdiskvalificerad

Öppen 9

7 500 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas PetersonIFK Umeå48:166:26
2Gustav NordströmGävle OK55:55+7:397:27
3Tomas StenströmOK Linné59:59+11:437:59
4Nils NedforsOK Linné1:04:40+16:248:37
5Håkan BerglöfIF Thor1:06:20+18:048:50
6Pontus JohanssonOK Linné1:09:08+20:529:13
7Mika NumminenOK Linné1:09:34+21:189:16
8Krister GumaeliusWaxholms OK1:11:24+23:089:31
9Sven LundbäckStora Tuna OK1:11:32+23:169:32
10Kenneth LantzOK Österåker1:12:52+24:369:42
11Per GustafssonHjärnarps GH OL1:13:03+24:479:44
12Ulf Hanssonklubblös1:13:07+24:519:44
13Carl-Johan HögbergOK Linné1:13:47+25:319:50
14Jens WicksénCentrum OK1:15:22+27:0610:02
15Jerker BomanGävle OK1:16:38+28:2210:13
16Johannes Borgehammarklubblös1:16:57+28:4110:15
17Rebecka OlssonOK Linné1:21:19+33:0310:50
18Hanna JohanssonSkattkärrs IF1:23:53+35:3711:11
19Torbjörn NorénOK Enen1:25:55+37:3911:27
Hanna GustavssonOK Tyrdiskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser