Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tisarträffen, dag 1, medeldistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tisarträffen, dag 1, medeldistans
Arrangörsorganisation: OK Tisaren
Datum: lördag 10 maj 2014

D21

3 790 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna ÖbergOK Hällen30:588:10
2Kajsa HammarströmOK Hällen35:07+4:099:15
3Elin SundqvistTullinge SK37:13+6:159:49
4Elsa EkelinKFUM Örebro OK37:49+6:519:58
5Hanna HellsingLindebygdens OK37:56+6:5810:00
6Julia AdolfssonOK Kåre38:32+7:3410:10
7Therese KorkeakoskiOK Milan39:15+8:1710:21
8Anna AlgotsonOK Tylöskog40:21+9:2310:38
9Susanne ErikssonKFUM Örebro OK42:30+11:3211:12
10Anna-Karin MattssonSkattkärrs IF42:36+11:3811:14
11Eva GustafssonHagaby GOIF42:54+11:5611:19
12Elin LundqvistKils OK44:14+13:1611:40
13Kajsa Asklöf AxinHagaby GOIF47:21+16:2312:29
14Sofie KarlssonKFUM Örebro OK56:28+25:3014:53
15Jenny WinbladHagaby GOIF56:39+25:4114:56
Hanna BrusVästerbergslagens OLej start

H21

4 350 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar AxelssonKFUM Örebro OK29:136:42
2Andreas PetersonHagaby GOIF29:54+0:416:52
3Magnus PalmKFUM Örebro OK30:00+0:476:53
4Erik GrothKFUM Örebro OK30:08+0:556:55
5Simon SanderiHagaby GOIF30:32+1:197:01
6Per EklöfKFUM Örebro OK30:43+1:307:03
7Per ÖbergOK Hällen30:45+1:327:04
8Jan OlmKils OK30:53+1:407:05
9Martin RegbornHagaby GOIF32:07+2:547:22
10Jonatan FrancénLinköpings OK32:40+3:277:30
11Joel FrancenLinköpings OK32:41+3:287:30
12Per JanssonOK Djerf34:52+5:398:00
13Mattias KarlssonVäxjö OK36:04+6:518:17
14Stefan AronssonKFUM Örebro OK37:39+8:268:39
15Anders LindéusHagaby GOIF37:40+8:278:39
16Fredrik Zetterberg ErikssonOK Djerf38:57+9:448:57
17Håkan BlomkvistSkattkärrs IF39:45+10:329:08
18Linus BohmanHjärnarps GH OL40:35+11:229:19
19Andreas PantzarOK Letstigen41:25+12:129:31
20Klas BringertKatrineholms OK43:19+14:069:57
21Samuel AnderssonIFK Umeå45:29+16:1610:27
22Jonas LindahlOK Milan45:30+16:1710:27
23Robin SvennbergDegerfors OK55:05+25:5212:39
24Hans EgefalkHagaby GOIF55:57+26:4412:51
25Ulf HallménHagaby GOIF1:01:52+32:3914:13
Daniel StunzKFUM Örebro OKej godkänd
Kristian AlgersOK Hällenej start
Emil SvenssonHjärnarps GH OLej start
Noak SanderbergÅmåls OKej start

D18

3 310 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tyra KleijnSödertälje-Nykvarn OF32:309:49
2Elin JohanssonSkattkärrs IF39:34+7:0411:57
3Cecilia WinqvistOK Djerf53:03+20:3316:01
Maria GustafssonHagaby GOIFej start
Kajsa JohanssonSkattkärrs IFej start

H18

3 640 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob FranssonOK Milan29:528:12
2Johan RydingSödertälje-Nykvarn OF35:27+5:359:44

D16

3 490 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna HallménOK Tisaren31:469:06
2Lovisa MartinssonOK Tyr32:36+0:509:20
3Saga SanderOK Milan33:48+2:029:41
4Malin NymanOK Tyr34:01+2:159:44
5Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK35:28+3:4210:09
6Ingvild KongslienSkogspojkarnas OK37:26+5:4010:43
7Regina GustavssonOK Tylöskog1:02:40+30:5417:57
Lovisa HallgrenTibro OKej godkänd

H16

3 520 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK30:108:34
2Andreas UllerKils OK32:01+1:519:05
3David RisbergSkattkärrs IF32:13+2:039:09
4Rasmus MöllerArboga OK32:43+2:339:17
5Oscar BroddegårdSkogspojkarnas OK43:46+13:3612:26
6Jesper HedarOK Tor45:06+14:5612:48
7Filip ÖhrnKFUM Örebro OK1:07:37+37:2719:12
8Ludwig PernesSkogspojkarnas OK1:18:48+48:3822:23
Axel StridKFUM Örebro OKej godkänd
Emil AlpbergAlmby IKej start
Johannes ÄngHagaby GOIFej start

D16 Kort

3 430 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Emilia SamuelssonNAIS Orienteringsklubbej start

H16 Kort

3 430 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Oscar ErikssonLindebygdens OKej start

D14

3 430 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OF20:195:55
2Frida JohanssonOK Djerf24:25+4:067:07
3Elin SchagerströmGarphyttans IF26:13+5:547:38
4Johanna SärnbrinkOK Tisaren28:01+7:428:10
5Madeleine KongslienSkogspojkarnas OK28:44+8:258:22
6Wilma LarssonOK Tor28:52+8:338:24
7Erica OlssonOK Djerf30:37+10:188:55
8Amanda JanssonOK Djerf31:11+10:529:05
9Klara BolinTullinge SK34:34+14:1510:04
10Linnea SamuelssonNAIS Orienteringsklubb35:53+15:3410:27
11Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK41:07+20:4811:59
12Sofia TroedssonOK Milan43:33+23:1412:41
13Carolina ErikssonOK Milan45:16+24:5713:11
14Lina KromnérSkogspojkarnas OK45:51+25:3213:22
15Anna StrandArboga OK48:29+28:1014:08
16Linnéa BodinAlmby IK52:22+32:0315:16
Anna JohnssonSkogspojkarnas OKej godkänd

H14

3 430 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas OlmKils OK20:396:01
2Ludvig HolmqvistOK Tor23:47+3:086:56
3Oskar NymanOK Tyr25:02+4:237:17
4Arvid ErikssonHagaby GOIF25:54+5:157:33
5Casper HedarOK Tor25:57+5:187:33
6Johan AlpbergAlmby IK26:12+5:337:38
7Jonathan UllerKils OK27:01+6:227:52
8Melker ForsbergKFUM Örebro OK28:49+8:108:24
9Oscar IngvarssonLindebygdens OK32:05+11:269:21
10William SeguraKFUM Örebro OK34:42+14:0310:06
11Nils KylbornAlmby IK36:25+15:4610:37
12Clas BäckströmOK Tisaren37:26+16:4710:54
13Casper VånsjöArboga OK38:27+17:4811:12
14Anton HanssonOK Djerf38:32+17:5311:14
15Nore RingOK Tisaren41:39+21:0012:08
16Alex BödecsVingåkers OK46:15+25:3613:29
17Hugo AnderssonOK Djerf48:01+27:2213:59
18Oliwer MolinDegerfors OK53:42+33:0315:39
19Viktor GranströmVingåkers OK55:35+34:5616:12
Adrian AnderssonDegerfors OKej godkänd
Johannes GreenAlmby IKej godkänd
Simon MöllerAlmby IKej start

D14 Kort

3 160 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida IsakssonOK Tisaren30:399:41
2Lisa HallménOK Tisaren39:16+8:3712:25
3Anne AndresenAlmby IK52:37+21:5816:39

H14 Kort

3 160 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel JensenArboga OK47:0514:53
2Christopher AnderssonVingåkers OK55:03+7:5817:25
Simon WesterOK Djerfej start
David ErikssonArboga OKej start

D12

3 160 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie FranzénAlmby IK26:578:31
2Sofia GreenAlmby IK29:09+2:129:13
3Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK29:33+2:369:21
4Sanna SanderOK Milan33:46+6:4910:41
5Hanna KromnérSkogspojkarnas OK33:53+6:5610:43
6Julia BergKFUM Örebro OK34:03+7:0610:46
7Irma KjellströmHagaby GOIF35:46+8:4911:19
8Sofie BodinAlmby IK36:16+9:1911:28
9Isabell JakobssonDegerfors OK40:31+13:3412:49
10Ellen PelanderOK Djerf41:49+14:5213:13
11Jonna SandbergKöping-Kolsva OK41:51+14:5413:14
12Märta ÖhrnArboga OK45:17+18:2014:19
13Frida BäckströmOK Tisaren1:07:25+40:2821:20

H12

3 160 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valter PetterssonOK Tisaren18:596:00
2Nils SchagerströmGarphyttans IF21:00+2:016:38
3Henrik FranzénAlmby IK23:36+4:377:28
4Mattias HanssonOK Djerf25:02+6:037:55
5Vilgot WennblomHagaby GOIF25:36+6:378:06
6Eskil WidehagSundbybergs IK26:14+7:158:18
7Linus MalmKFUM Örebro OK27:52+8:538:49
8Samuel MalmforsSkogspojkarnas OK29:50+10:519:26
9Jonathan TellestedtGarphyttans IF31:39+12:4010:00
10David MårtenssonGarphyttans IF34:54+15:5511:02
11Jonatan KraftAlmby IK35:05+16:0611:06
12Gustav AskrothKFUM Örebro OK35:09+16:1011:07
13Ludwig GertzellGarphyttans IF36:16+17:1711:28
14David KuttiHagaby GOIF36:58+17:5911:41
15Elias AnderssonDegerfors OK38:25+19:2612:09
16Filip BäckArboga OK39:25+20:2612:28
17Lukas ThorinOK Letstigen46:41+27:4214:46
18Joel HarknäsVingåkers OK50:09+31:1015:52
19Erik AnderssonLaxå OK52:03+33:0416:28
20albert gustafssonKFUM Örebro OK57:35+38:3618:13
21William LindströmAlmby IK1:01:30+42:3119:27
22Simon EricssonGarphyttans IF1:02:46+43:4719:51
Ludwig SkogSK Örnenej godkänd

D10

2 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie EttlingSkogspojkarnas OK32:0813:16
2Moa Algers-OmholtSkogspojkarnas OK39:26+7:1816:17
Lina HolmqvistOK Torej godkänd

H10

2 420 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl KylbornAlmby IK19:518:12
2Emil LarssonOK Tisaren21:52+2:019:02
3Hugo ÖhrnKFUM Örebro OK24:17+4:2610:02
4Carl LjungbergDegerfors OK24:34+4:4310:09
5Gustav JakobssonDegerfors OK31:27+11:3612:59
6Eric LuthmanDegerfors OK32:52+13:0113:34
7Linus AndresenAlmby IK33:23+13:3213:47
8Liam FahlanderDegerfors OK35:21+15:3014:36
9Olle MalmKFUM Örebro OK35:26+15:3514:38
10Rasmus HedarOK Tor35:39+15:4814:43
11Noel HelmerssonOK Tisaren36:39+16:4815:08
12Bruno GöranssonAlmby IK37:14+17:2315:23
13Robin HelmerssonOK Tisaren38:53+19:0216:04
14Daniel KraftAlmby IK48:01+28:1019:50
15David OlanderLunds OK48:50+28:5920:10
16Jonatan GreenAlmby IK48:59+29:0820:14

D35

3 640 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LöwegrenKatrineholms OK39:0110:43
2Ann HyvönenSkattkärrs IF50:54+11:5313:59
3Lena WesterlundOK Djerf51:18+12:1714:05
4Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK55:19+16:1815:11
5Anna GustafssonKFUM Örebro OK58:02+19:0115:56
6Sofia CarlssonLindebygdens OK58:25+19:2416:02
7Maria AskrothKFUM Örebro OK1:16:40+37:3921:03
Sara ÖbergOK Hällenej start

D40

3 310 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva HolmqvistOK Tor30:449:17
2Charlotte FlansbjerOK Djerf32:17+1:339:45
3Anette LarssonEskilstuna OL33:12+2:2810:01
4Ulrika SanderOK Milan1:02:09+31:2518:46
5Kaisa MårtenssonGarphyttans IF1:09:32+38:4821:00
Jenny GustavssonArboga OKej start

H40

3 680 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik LindbladOK Djerf29:598:08
2Mats ErikssonHagaby GOIF30:15+0:168:13
3Urban LjungbergDegerfors OK31:33+1:348:34
4Magnus ForsbergOK Motala32:29+2:308:49
5Jonas BergenfurSkattkärrs IF32:48+2:498:54
6Martin PerssonKFUM Örebro OK38:15+8:1610:23
7Peter EttlingSkogspojkarnas OK40:34+10:3511:01
8Niklas SamuelssonNAIS Orienteringsklubb41:07+11:0811:10
9Pär-Magnus BjurekTibro OK42:30+12:3111:32
10Mats GustafssonKFUM Örebro OK44:14+14:1512:01
11Jesper KjellströmHagaby GOIF47:21+17:2212:52
12Henrik GustafssonKFUM Örebro OK49:14+19:1513:22
13Vesa KuttiHagaby GOIF50:02+20:0313:35
14Peter RisbergSkattkärrs IF51:42+21:4314:02
15Fredrik MalmKFUM Örebro OK54:10+24:1114:43
16Henrik AskrothKFUM Örebro OK1:00:34+30:3516:27
Jacob BolinTullinge SKej start

D45

3 310 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria KleijnSödertälje-Nykvarn OF30:519:19
2Eeva PäiväniemiLaxå OK34:07+3:1610:18
3Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL35:46+4:5510:48
4Monica GustavssonEskilstuna OL36:04+5:1310:53
5Carina RegbornHagaby GOIF36:54+6:0311:08
6Karin JohanssonKFUM Örebro OK40:21+9:3012:11
7Heléne SvenssonKristinehamns OK44:18+13:2713:23
8Karin BödecsVingåkers OK44:43+13:5213:30
9Charlotte JohanssonSkattkärrs IF53:16+22:2516:05

H45

3 680 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär NymanOK Tyr31:288:33
2Anders ErikssonOK Milan34:18+2:509:19
3Christer AlmHagaby GOIF35:14+3:469:34
4Ulf JohnssonSkogspojkarnas OK37:49+6:2110:16
5Örjan SäkerHagaby GOIF38:01+6:3310:19
6Björn SvenssonOK Djerf38:59+7:3110:35
7Jonas PålssonK 3 IF39:27+7:5910:43
8Olle SjöforsOK Älme40:52+9:2411:06
9Oskar NederheimHaninge SOK42:39+11:1111:35
10Niklas SanderOK Milan44:17+12:4912:02
11Tomas SvennbergDegerfors OK45:51+14:2312:27
12Johan PetterssonOK Motala47:06+15:3812:47
13Jan HanssonOK Djerf48:34+17:0613:11
14Anders StrandArboga OK57:36+26:0815:39
15Peter BäckArboga OK1:04:38+33:1017:33
16Anders HallgrenTibro OK1:09:51+38:2318:58

D50

3 060 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK28:189:14
2Anna-Birgitta GustavssonOK Tylöskog32:57+4:3910:46
3Anna-Karin SundqvistTullinge SK34:11+5:5311:10
4Anne BodinAlmby IK37:51+9:3312:22
5Ing-Marie LindahlOK Milan41:59+13:4113:43
6Barbro KarlssonKatrineholms OK44:54+16:3614:40
7Åsa PerssonLaxå OK49:37+21:1916:12
8Anne-Marie EricssonKristinehamns OK51:01+22:4316:40
9Monika LundqvistSkogspojkarnas OK54:53+26:3517:56
10Pirkko HammarströmOK Måsen59:57+31:3919:35
11Anette ForssGarphyttans IF1:03:40+35:2220:48
12Monika AlgotsonOK Tylöskog1:18:57+50:3925:48
13Eva KorkeakoskiOK Milan1:28:39+1:00:2128:58
Ann-Louise HjorthArboga OKej start

H50

3 640 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SchagerströmGarphyttans IF31:518:45
2Jan-Åke Stolt KarlssonHagaby GOIF37:55+6:0410:25
3Roger EngmanHagaby GOIF38:16+6:2510:30
4Björn AlpbergAlmby IK39:48+7:5710:56
5Arne HäggArboga OK40:19+8:2811:04
6Johan HammarströmOK Måsen41:26+9:3511:22
7Christer GustavssonOK Tylöskog43:23+11:3211:55
8Mikael SundqvistTullinge SK48:03+16:1213:12
9Henrik HallorLindebygdens OK48:42+16:5113:22
10Tomas DömstedtOK Letstigen51:08+19:1714:02
11Kent-Ove BödecsVingåkers OK59:40+27:4916:23
12Kjell JohanssonSkattkärrs IF59:44+27:5316:24
13Håkan PerssonLaxå OK1:02:51+31:0017:15
14Fredrik NilssonKFUM Örebro OK1:09:34+37:4319:06
Pär LundqvistHagaby GOIFej start

D55

3 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel AxinHagaby GOIF37:4912:21
2Eva BlomgrenHagaby GOIF40:21+2:3213:11
3Birgitta GustafssonHagaby GOIF48:00+10:1115:41
4Christina GustavssonHagaby GOIF48:38+10:4915:53
5Birgitta JanssonGarphyttans IF57:03+19:1418:38

H55

3 310 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke AnderssonArboga OK29:328:55
2Åke AlgotsonOK Tylöskog33:15+3:4310:02
3Roland NotstamArboga OK33:57+4:2510:15
4Leif JohanssonOK Milan34:03+4:3110:17
5Mats LandqvistKöping-Kolsva OK34:15+4:4310:20
6Lars-Olov EricsonOK Djerf36:08+6:3610:54
7Klas ThybeckLindebygdens OK36:27+6:5511:00
8Stefan BlomgrenHagaby GOIF36:59+7:2711:10
9Håkan GustafsonEskilstuna OL38:01+8:2911:29
10Sven-Erik BrodinKristinehamns OK38:44+9:1211:42
11Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK39:04+9:3211:48
12Kenneth GustavssonLaxå OK40:41+11:0912:17
13Jouni Hansen-HaugAskersunds OK44:46+15:1413:31
14Håkan SvenssonAlmby IK45:58+16:2613:53
15Kenneth HagströmOK Letstigen47:50+18:1814:27
16Pelle HöökKöping-Kolsva OK47:55+18:2314:28
17Jan GustafssonHagaby GOIF50:18+20:4615:11
Jan-Olof BäckOK Djerfej start

D60

2 520 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL26:3710:33
2Ann-Britt GöranssonAlmby IK28:20+1:4311:14
3Lena JansonArboga OK29:27+2:5011:41
4Mona ForsbergHagaby GOIF32:26+5:4912:52
5Britt GunnarssonKristinehamns OK33:04+6:2713:07
6Britt-Marie AldénOK Kolmården35:54+9:1714:14
7Ingrid E StrömTäby OK37:48+11:1115:00
8Mona HullAlmby IK41:21+14:4416:24
9Monica SvärdOK Klemmingen41:26+14:4916:26
10Kerstin CarlssonOK Letstigen42:18+15:4116:47
11Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GOIF42:34+15:5716:53
12Marie SvernestamLinköpings OK46:40+20:0318:31
13Mona PetersenOK Motala50:11+23:3419:54

H60

3 250 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt JohanssonOK Skogshjortarna33:0410:10
2Tomas OlaussonAskersunds OK33:39+0:3510:21
3Stefan GunnarssonKristinehamns OK33:56+0:5210:26
4Hans Göran PetterssonKFUM Örebro OK34:46+1:4210:41
5Lars SilvervretOK Hedströmmen35:15+2:1110:50
6Stefan ÖbergOK Milan37:06+4:0211:24
7Robert LarssonHagaby GOIF39:58+6:5412:17
8Hans-Olof CarlsénHagaby GOIF40:21+7:1712:24
9Mats HastadFellingsbro GOIF40:27+7:2312:26
10Mats  V. ErikssonHagaby GOIF41:17+8:1312:42
11Bo DavidssonSolna OK43:12+10:0813:17
11Lennart LundquistOK Nalle43:12+10:0813:17
13Nils-olof BodinAlmby IK49:50+16:4615:20
14Jens TörnmarckAskersunds OK53:47+20:4316:32
15LarsOwe StrömTäby OK57:32+24:2817:42
16Lennart SvernestamLinköpings OK59:02+25:5818:09
Rolf MathisenEskilstuna OLej godkänd
Per-Åke HullAlmby IKej godkänd
Karl-Göran WahlströmAlmby IKej start
Ola LindholmKöping-Kolsva OKej start

D65

2 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Lena LundellGävle OK37:0314:42
2Britt-Marie EklöfOK Milan41:11+4:0816:20
3Inger LjungströmOK Djerf42:46+5:4316:58
4Monica TörnkvistKöping-Kolsva OK43:06+6:0317:06
5Elisabeth ErikssonKFUM Örebro OK47:04+10:0118:40
6Ulla LingJönköpings OK1:07:51+30:4826:55

H65

3 020 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge LöwegrenKatrineholms OK32:4710:51
2Göran AnderssonOK Tylöskog33:06+0:1910:57
3Runar AldénOK Kolmården33:23+0:3611:03
4Göran ForsbergHagaby GOIF33:27+0:4011:04
5Tore MartinssonDegerfors OK34:23+1:3611:23
6Christer SandhOK Roxen35:11+2:2411:39
7Bengt SimonssonÄlvdalens IF OK35:15+2:2811:40
8Kjell ErikssonOK Djerf35:57+3:1011:54
9Ingemar ZiljatOK Djerf36:15+3:2812:00
10Göran SvärdOK Klemmingen36:38+3:5112:07
11Kurt Håkan AnderssonOK Tor38:30+5:4312:44
12Christer NälemarkOK Djerf39:10+6:2312:58
13Ove JohanssonOK Kolmården39:58+7:1113:14
14Roger PerssonOK Tylöskog41:44+8:5713:49
15Håkan SöderkvistArboga OK43:38+10:5114:26
16Per-Erik CarleniusKatrineholms OK44:38+11:5114:46
17Christer ElfsbergKristinehamns OK44:49+12:0214:50
18Ingvar HalldinOK Tylöskog45:48+13:0115:09
19Östen ErikssonAvesta OK46:43+13:5615:28
20Claus PetersenOK Motala47:01+14:1415:34
21Lennart LindgrenOK Järnbärarna50:49+18:0216:49
Weine FredrikssonKFUM Örebro OKej godkänd
Christer JohanssonOK Motalaej godkänd
Hans AurellGävle OKej start
Larseric LarssonDegerfors OKej start

D70

2 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita JohanssonOK Tor27:2512:27
2Asta SjöbergLindebygdens OK29:34+2:0913:26
3Birgitta ArleboKFUM Örebro OK34:19+6:5415:35
4Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK36:54+9:2916:46
5Kerstin ErnvidUlricehamns OK39:24+11:5917:54
6Siv AnderssonKristinehamns OK40:02+12:3718:11

H70

2 510 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars Johansson IOK Tor28:4211:26
2Stig IsraelssonOK Tylöskog29:38+0:5611:48
3Erland LingJönköpings OK30:05+1:2311:59
4Per SundbergGävle OK31:36+2:5412:35
5Roland ÖhmanKristinehamns OK32:45+4:0313:02
6Rolf HelmerssonLindebygdens OK33:16+4:3413:15
7Ivan ErnvidUlricehamns OK33:49+5:0713:28
8Jouko O PajulampiOK Tjärnen34:12+5:3013:37
9Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK35:42+7:0014:13
10Johnny BrandtHällefors OK37:04+8:2214:46
11Bo HanssonArboga OK38:05+9:2315:10
12Nils MogrenHällefors OK40:30+11:4816:08
13Kjell LarssonOK Alferna 40:33+11:5116:09
14Gert IngvarssonLindebygdens OK43:12+14:3017:12
15Lennart LindbergKristinehamns OK44:12+15:3017:36
16Lars-Ove NyquistHagaby GOIF1:02:23+33:4124:51

D75

2 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa NilssonHällefors OK1:00:5927:43
Dagny AnderssonOK Tjärnenej start
Göta KåbergKöping-Kolsva OKej start

H75

2 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ove JohanssonOK Järnbärarna30:0812:00
2Jan-Olof GustKatrineholms OK30:45+0:3712:15
3Tord LidströmHagaby GOIF32:04+1:5612:46
4Torbjörn EricssonHagaby GOIF33:15+3:0713:14
5Åke IvanssonDegerfors OK33:48+3:4013:27
6Arne YngströmHagaby GOIF35:08+5:0013:59
7Nils GrannKristinehamns OK35:42+5:3414:13
8Bo NorenvikOK Tor35:47+5:3914:15
9Nils JohanssonOK Tjärnen36:30+6:2214:32
10Gunnar JohanssonFilipstads OK40:02+9:5415:56
11Bo BrånnAskersunds OK52:42+22:3420:59
12Roger AnderssonKristinehamns OK1:07:04+36:5626:43
Evgeny TarantsevOK Yeiskej start
Sune AhlinKöping-Kolsva OKej start

H80

2 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LundkvistOK Tor31:0714:08
2Nils JanssonSkattkärrs IF36:12+5:0516:27
3Gunnar NymanOK Djerf37:51+6:4417:12
4Lars MagnussonKristinehamns OK51:00+19:5323:10
Claes SjöbergLindebygdens OKej godkänd
Ulf PihlbladHagaby GOIFej godkänd
Nils Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OKej start

Inskolning

1 660 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Fabian BergqvistGarphyttans IFfullföljt
Sebastian BrodinOK Letstigenfullföljt
Alice EttlingSkogspojkarnas OKfullföljt
Axel FintlingOK Letstigenfullföljt
Noomi GreenAlmby IKfullföljt
Erik KylbornAlmby IKfullföljt
William MalmenOK Tisarenfullföljt
Alma PantzarOK Letstigenfullföljt
Allis SjödinOK Tisarenfullföljt
Edvin SäkerHagaby GOIFfullföljt

U1

1 760 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias SamuelssonNAIS Orienteringsklubb13:187:33
2Axel KylbornAlmby IK14:00+0:427:57
3Judit WennblomHagaby GOIF14:13+0:558:04
4Erik NederheimHaninge SOK14:54+1:368:27
5Simon PantzarOK Letstigen17:02+3:449:40
6Elsa GustavssonOK Tylöskog17:48+4:3010:06
7Isak LarssonOK Tisaren18:04+4:4610:15
8Philip SjödinOK Tisaren18:09+4:5110:18
9Elliot VikströmOK Tor18:24+5:0610:27
10Anton SkogSK Örnen18:38+5:2010:35
11Elin DoeringGarphyttans IF19:13+5:5510:55
12Lisa AnderssonSkogspojkarnas OK19:17+5:5910:57
13Maja SjödinOK Tisaren21:55+8:3712:27
14Alfred SjödinOK Tisaren22:29+9:1112:46
15Jonathan AnderssonVingåkers OK22:58+9:4013:02
16Axel FintlingOK Letstigen27:35+14:1715:40
17Lisa MalmKFUM Örebro OK30:06+16:4817:06
18Marius DahlbergGarphyttans IF31:05+17:4717:39
19Amanda BäckArboga OK31:25+18:0717:51
20Astrid KraftAlmby IK31:52+18:3418:06
21Thula SkoglundOK Motala33:19+20:0118:55
22Irma WidehagSundbybergs IK41:18+28:0023:27
23Sofia EricssonGarphyttans IF47:56+34:3827:14
24Elin EhrenbågeOK Milan48:56+35:3827:48
25Axel KjellströmHagaby GOIF1:38:53+1:25:3556:11

U2

2 420 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak ÅkerlindFellingsbro GOIF22:359:19
2Sixten BihlOK Tyr25:18+2:4310:27
3Måns BergqvistGarphyttans IF27:03+4:2811:10
4Axel NilssonGarphyttans IF27:23+4:4811:18
5Sofia TunessonSkogspojkarnas OK28:39+6:0411:50
6Edvard PelanderOK Djerf29:18+6:4312:06
7Gustav LjungbergDegerfors OK29:19+6:4412:06
8Jimmy JonssonKlubblös29:31+6:5612:11
9Eric BäckArboga OK30:22+7:4712:32
10Nisse RingOK Tisaren31:05+8:3012:50
11Nelly MårtenssonGarphyttans IF31:44+9:0913:06
12Rasmus DoeringGarphyttans IF32:17+9:4213:20
13Amanda SjödinOK Tisaren33:04+10:2913:39
14Oscar AskrothKFUM Örebro OK38:53+16:1816:04
15Tronje SkoglundOK Motala38:58+16:2316:06
16Julia GustafssonKFUM Örebro OK45:57+23:2218:59
17Viktor JacobsenOK Måsen47:10+24:3519:29
Arvid Algers-OmholtSkogspojkarnas OKej start
Josef MalmforsSkogspojkarnas OKej start

Öppen motion 1

2 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina BäckArboga OK30:2212:32
2Gunilla LindbergKristinehamns OK42:17+11:5517:28
3Inger BoströmÄlvdalens IF OK1:16:31+46:0931:37

Öppen motion 3

3 160 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik LiedbergAskersunds OK28:058:53
2Kenneth FahlanderDegerfors OK29:13+1:089:14
3Lukas LöfvenhamnOK Letstigen29:24+1:199:18
4Christiane AndresenAlmby IK31:10+3:059:51
5Karin KraftAlmby IK31:14+3:099:53
6Jonas AnderssonDegerfors OK32:41+4:3610:20
7Markus NylenDegerfors OK33:09+5:0410:29
8Tomas WidehagSundbybergs IK34:58+6:5311:03
9Henrik AhnerKlubblös35:14+7:0911:08
10Ludvig LarssonOK Kåre38:51+10:4612:17
11Per LjungströmOK Djerf39:48+11:4312:35
12Marina Nord-CarlsénHagaby GOIF42:11+14:0613:20
13Katarina LöfvenhamnOK Letstigen44:42+16:3714:08
14Ann-Sofi KromnérSkogspojkarnas OK45:40+17:3514:27
15Emma ErikssonHagaby GOIF51:10+23:0516:11
16Annika Lewitzki AnderssonDegerfors OK55:58+27:5317:42
Maria JonssonSkogspojkarnas OKej godkänd
Anna JacobsenOK Måsenej godkänd

Öppen motion 5

3 180 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan EricssonOK Tisaren31:5110:00
2Niclas RisbergGarphyttans IF32:17+0:2610:09
3Martin RisbergGarphyttans IF32:58+1:0710:22
4Bo WinqvistOK Djerf33:11+1:2010:26
5Gert NordstenLaxå OK35:13+3:2211:04
6Karin RydingAvesta OK36:56+5:0511:36
7Anders PerssonLaxå OK37:55+6:0411:55
8Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen38:05+6:1411:58
9Mats ThunwallKlubblös39:29+7:3812:24
10Helena FalkHaninge SOK41:41+9:5013:06
11Jens JacobsenOK Måsen41:48+9:5713:08
12Larsåke LarssonAlmby IK42:35+10:4413:23
13Stina JohanssonKFUM Örebro OK43:14+11:2313:35
14Jens BrodinOK Letstigen43:30+11:3913:40
15Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK43:55+12:0413:48
16Adam HarknäsVingåkers OK44:01+12:1013:50
17John OskarssonLaxå OK44:21+12:3013:56
18Catrine StoltHagaby GOIF44:34+12:4314:00
19Jessica NorénLindebygdens OK46:37+14:4614:39
20Lina EttlingSkogspojkarnas OK47:25+15:3414:54
21Monica AnderssonVingåkers OK48:27+16:3615:14
22Anette ForsbergKFUM Örebro OK52:17+20:2616:26
23Gert KromnérSkogspojkarnas OK52:29+20:3816:30
24Sara JohanssonOK Motala53:14+21:2316:44
25Mårten AnderssonSkogspojkarnas OK53:22+21:3116:46
26Annika OlssonOK Djerf54:17+22:2617:04
27Gunnar LindgrenHagaby GOIF1:01:15+29:2419:15
28Lena LindgrenOK Järnbärarna1:05:29+33:3820:35
29Bengt RobertssonKlubblös1:07:09+35:1821:06
30Maja JohanssonSkattkärrs IF1:19:30+47:3925:00
31Hans JohanssonSkattkärrs IF1:20:32+48:4125:19

Öppen motion 7

3 220 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik MalmforsOK Denseln25:588:03
2Thomas DanielssonKöping-Kolsva OK29:58+4:009:18
3Daniel PerssonHagaby GOIF30:42+4:449:32
4Marie HedarOK Tor32:17+6:1910:01
5Audun KongslienSkogspojkarnas OK33:13+7:1510:18
6Anders MelinGarphyttans IF35:33+9:3511:02
7Anders PalmqvistOK Tylöskog35:51+9:5311:08
8Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK35:52+9:5411:08
9Jesper MelinGarphyttans IF35:55+9:5711:09
10Håkan FührAlmby IK37:57+11:5911:47
11Kjell GustafssonOK Järnbärarna40:24+14:2612:32
12Joakim SandbergKöping-Kolsva OK41:45+15:4712:57
13Lars KarlssonAlmby IK41:51+15:5312:59
14Karin NilssonGarphyttans IF42:15+16:1713:07
15Åke StridAlmby IK42:59+17:0113:20
16Robert SkogSK Örnen43:34+17:3613:31
17Ingemar WidénKFUM Örebro OK43:59+18:0113:39
18Anders LarssonAlmby IK44:01+18:0313:40
19Niklas DoeringGarphyttans IF44:02+18:0413:40 Ladda ner rutt i gpx-format
20Caroline SjögrenKristinehamns OK44:47+18:4913:54
21Erik MöllerArboga OK47:22+21:2414:42
22Bo CarlssonKatrineholms OK48:37+22:3915:05
23Lars HellstrandhKFUM Örebro OK50:48+24:5015:46
24John TellestedtGarphyttans IF52:24+26:2616:16
25Anders BergmanKFUM Örebro OK53:20+27:2216:33
26Inga HolmströmOK Milan54:57+28:5917:03
27Johan SvärdOK Tylöskog55:47+29:4917:19
28AnnaLena SvärdOK Tylöskog55:49+29:5117:20
29Anders HolmbergLindebygdens OK56:59+31:0117:41
30Gunilla BergmanKFUM Örebro OK57:58+32:0018:00
31Kurt JonssonOK Letstigen58:54+32:5618:17
32Sven-Arne FranssonAvesta OK58:58+33:0018:18
33Jörgen HolmströmOK Milan59:47+33:4918:33
34Helena SkoglundOK Motala1:00:41+34:4318:50
35Lars BroströmDegerfors OK1:04:10+38:1219:55
36Inga-Britt MalmGarphyttans IF1:09:50+43:5221:41
37Mats KåbergKöping-Kolsva OK1:13:27+47:2922:48
38Gunilla SandströmAlmby IK1:15:45+49:4723:31
39Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:18:45+52:4724:27
40Lennart JonssonOK Tisaren1:23:27+57:2925:54
41Elin OlanderLunds OK1:26:41+1:00:4326:55
Hans WesterOK Järnbärarnaej godkänd
Peter OlssonOK Djerfej godkänd
Gabriella WennblomHagaby GOIFej godkänd

Öppen motion 8

4 350 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid Emma Viktoria VictorinKFUM Örebro OK42:449:49
2Michael WennblomHagaby GOIF46:21+3:3710:39
3Martin FagerlundSol Tranås46:25+3:4110:40
4Anders PelanderOK Djerf48:16+5:3211:05
5Sara GarpenlundKFUM Örebro OK51:59+9:1511:57
6Jan JohanssonBjörkfors GOIF54:16+11:3212:28
7Stefan AlängKFUM Örebro OK55:13+12:2912:41
8Christian TörnmarckAskersunds OK55:23+12:3912:43
9Mattias AnderssonIK Gandvik55:58+13:1412:51
10Hans LibergOK Milan56:08+13:2412:54
11Mattias  GustavssonIF Start58:18+15:3413:24
12Stefan WikströmOK Tor1:00:32+17:4813:54
13Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:14:19+31:3517:05
14Leif MartinssonOK Tyr1:17:07+34:2317:43
15Maria MagnussonKFUM Örebro OK1:19:45+37:0118:20
16Yngve WegeliusHagaby GOIF1:20:01+37:1718:23
17Anders AnderssonLaxå OK1:38:12+55:2822:34
18Gert LindeusAlmby IK1:45:14+1:02:3024:11
Joacim DahlbergAlmby IKej godkänd
Håkan LibergOK Milanej godkänd
Maria BacklundOK Hällenej godkänd
Nils-Åke SkoglundOK Motalaej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser