Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårdubbeln, medeldistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårdubbeln, medeldistans
Arrangörsorganisation: OK Skogsfalken
Datum: söndag 13 april 2014

D21

3 740 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellinor TjernlundOK Vilse 8728:407:39
2Susanne AnderssonFK Göingarna32:23+3:438:39
3Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad32:34+3:548:42
4Maja PetterssonOK Kolmården34:06+5:269:07
5Jenny BjörkÖrkelljunga FK34:28+5:489:12
6Anette GranstedtIK Hakarpspojkarna34:57+6:179:20
7Sarah LindströmRonneby OK34:58+6:189:20
8Elin WallquistVäxjö OK35:44+7:049:33
9Josephine GreinerOC-DK Muenchen35:52+7:129:35
10Louise LundgrenVäxjö OK37:15+8:359:57
11Helena LindénVäxjö OK37:51+9:1110:07
12Maria ArvidssonGöteborg-Majorna OK40:35+11:5510:51
13Maureen Olsson LoLunds OK40:45+12:0510:53
14Mia KajsajunttiHamar OK41:11+12:3111:00
15Marie OlssonÖrkelljunga FK41:54+13:1411:12
16Carolina NilssonOK Kompassen42:54+14:1411:28
17Kjersti Adela WestinKristiansand OK43:04+14:2411:30
18Stina PerssonEmmaboda Verda OK56:01+27:2114:58
19Anna Lilja-RasmussonRonneby OK1:14:14+45:3419:50
20Johanna GreinerOC-DK Muenchen1:16:01+47:2120:19
Amanda JohanssonOK Dackeej start

H21

4 690 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton JohanssonOK Orion28:226:02
2Aleksander BernaciakOK Orion28:54+0:326:09
3Torgny LindströmRonneby OK30:35+2:136:31
4Olof NilssonVäxjö OK32:11+3:496:51
5Henrik OlofssonHelsingborgs SOK32:13+3:516:52
6Linus KaisajunttiIFK Lidingö SOK32:33+4:116:56
7Tom OlaussonOK Orion32:54+4:327:00
8Ingemar EricssonRonneby OK33:30+5:087:08
9Jon EngkvistRonneby OK33:33+5:117:09
10Fredrik BjernulfSundbybergs IK33:59+5:377:14
11Marek SchusterOK Pan-Kristianstad34:44+6:227:24
12Patrik SjökvistOK Orion34:47+6:257:24
13Per LenanderVäxjö OK34:49+6:277:25
14Niklas KarlssonVäxjö OK34:50+6:287:25
15Nils Wallentin TärkHalmstad OK35:01+6:397:27
16Håkan GunnarssonFK Göingarna35:29+7:077:33
16Karl DannbringSkåneslättens OL35:29+7:077:33
18David MellinSundbybergs IK35:35+7:137:35
19Kalle IngvarssonOK Vilse 8737:22+9:007:58
20Adam GeorgssonOK Nackhe37:54+9:328:04
21Björn AnderssonOK Dacke38:20+9:588:10
22Jan-Olof SvenssonHalmstad OK38:22+10:008:10
23Niklas NilssonHärlövs IF38:42+10:208:15
24Harald OttmerTormestorps IF39:30+11:088:25
25Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK40:51+12:298:42
26Richard EngOK Pan-Kristianstad41:14+12:528:47
27David VibergVäxjö OK42:05+13:438:58
28Måns FaxénVäxjö OK42:20+13:589:01
29Daniel EvaldssonVäxjö OK42:25+14:039:02
30Roine SchölinLaholms IF OK43:43+15:219:19
31Mikael PerssonFK Göingarna45:25+17:039:41
32Simon LennermoNässjö OK46:21+17:599:52
33Markus AlmgrenOK Dacke47:34+19:1210:08
34Måns LennermoNässjö OK48:13+19:5110:16
Sven LundgrenVäxjö OKej godkänd
Henning OttmerTormestorps IFutgått
Thomas JohannessonRonneby OKej start
Håkan SvenssonBredaryds SOKej start

D20

3 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carolin HåkanssonOK Orion34:3510:12

H20

4 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niclas DelinFK Göingarna42:119:51
2Mattias JacobssonMalmö OK43:51+1:4010:14
Carl TorstenssonEmmaboda Verda OKej start

D18

3 460 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin CarlssonTormestorps IF31:129:01
2Linnea GustafssonOK Gynge35:49+4:3710:21
3Cecilia SpångbergLunds OK39:23+8:1111:22
4Matilda NilssonFK Göingarna45:52+14:4013:15
5Petra OlejnikSOK Viljan51:13+20:0114:48

H18

3 750 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils GumaeliusWaxholms OK23:566:22
2Niklas CarlssonSundbybergs IK28:58+5:027:43
3Jonas CarlssonSundbybergs IK30:46+6:508:12
4Ola AnderssonStigmännen Karlshamns OK31:21+7:258:21
5Hampus LarssonFK Göingarna32:55+8:598:46
6Henrik EklundVäxjö OK33:23+9:278:54
7Oscar SturkWaxholms OK36:44+12:489:47
8Oscar PhilipssonMarkaryds FK42:53+18:5711:26
9Oliver KarmetunOK Bävern46:51+22:5512:29
10Martin KihlSundbybergs IK1:22:01+58:0521:52
Anton GumaeliusWaxholms OKej start

D16

3 170 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilie WestinPorsgrunn OL39:0812:20
2Astrid SimonssonSundbybergs IK40:20+1:1212:43

H16

3 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian LindhSundbybergs IK43:0212:34
2Emil LejonklouSundbybergs IK1:03:37+20:3518:36

D16 Kort

3 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa KjellbergBjörkfors GOIF1:09:5323:17
Vera BogrenSundbybergs IKutgått

D14

3 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida BjörkÖrkelljunga FK49:4116:33
2Alma EvertssonLessebo OK52:09+2:2817:23

H14

3 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan StåhlSundbybergs IK26:578:59
2Tobias AbrahamssonSundbybergs IK34:46+7:4911:35
3Rasmus KihlSundbybergs IK38:54+11:5712:58
4Kristoffer TengrothSundbybergs IK39:19+12:2213:06
5Simon ErikssonEmmaboda Verda OK41:34+14:3713:51
6Oscar NilssonAlvesta SOK46:18+19:2115:26
7Rasmus VirginGotlands Bro OK49:31+22:3416:30
8Hampus KarmetunOK Bävern52:22+25:2517:27
9Samuel KullbergOK Skogsfalken54:37+27:4018:12
10Albin HjertströmFK Friskus-Varberg56:57+30:0018:59
11Julius PukeYstads OK1:00:57+34:0020:19
12Samuel HåkanssonRonneby OK1:13:28+46:3124:29
Gustav ÅmanOK Vilse 87ej start

D14 Kort

2 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petra ErikssonOK Gynge31:4414:06
2Wilma LarssonOK Gynge31:45+0:0114:06

H14 Kort

2 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Viktor LejonklouSundbybergs IKej godkänd

D12

2 250 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evelina Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna15:537:03
2Klara AnderssonOK Orion15:54+0:017:04
3Tea MarkholmSkåneslättens OL15:57+0:047:05
4Nellie RydlundHässleholms OK16:27+0:347:18
5Elin EmilssonOK Skogsfalken17:29+1:367:46
6Sigrid CarlssonSundbybergs IK18:07+2:148:03
7Agnes DjurstedtEksjö SOK18:18+2:258:08
8Ronja StåhlSundbybergs IK20:04+4:118:55
9Amanda KarmetunOK Njudung20:15+4:229:00
10Tova DanielssonOK Skogsfalken20:18+4:259:01
11Kajsa BogrenSundbybergs IK21:35+5:429:35
12Matilda LindhSundbybergs IK22:31+6:3810:00
13Ella SöderbergOK Skogsfalken23:27+7:3410:25
14Hanna Sunnegårdh RingRonneby OK23:33+7:4010:28
15Nellie NilssonOK Orion24:36+8:4310:56
16Linn KarlssonOK Vilse 8725:22+9:2911:16
17Ebba KleinBjörkfors GOIF25:35+9:4211:22
18Vilmalee Suwan KuuselaOK Vilse 8725:39+9:4611:24
19Ida SkantzeSundbybergs IK26:45+10:5211:53
20Filippa BjörkhammerBjörkfors GOIF30:03+14:1013:21
21Filippa SöderbergKalmar OK32:18+16:2514:21
Amanda SvenssonOK Orionej start

H12

2 300 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid KronmarFK Vittus18:227:59
2Albin LiljaRonneby OK19:10+0:488:20
3Melker AnderssonFK Göingarna19:32+1:108:29
4Edvin SelinFK Göingarna20:12+1:508:46
5Loke HedbergLunds OK21:17+2:559:15
6Ivar HelmerssonHässleholms OK22:27+4:059:45
7Arvid BlomsterRonneby OK23:15+4:5310:06
8Oscar JensenSkåneslättens OL24:46+6:2410:46
9Victor ModigFK Göingarna25:46+7:2411:12
10Filip HåkanssonOK Orion26:29+8:0711:30
11Klas LjungqvistLunds OK27:19+8:5711:52
12Fabian AnderssonRonneby OK27:42+9:2012:02
13Sebastian KullbergOK Skogsfalken28:29+10:0712:23
14Max PerssonOK Skogsfalken28:49+10:2712:31
15Gabriel HåkanssonRonneby OK28:55+10:3312:34
16Hugo LarssonOK Dacke33:46+15:2414:40
17Stellan GradinAndrarums IF34:06+15:4414:49
18Gustaf KullbergBjörkfors GOIF37:27+19:0516:16
Anton TörnqvistFK Vittusej godkänd
Fabian EvertssonLessebo OKutgått
Emil ViktorssonOK Skogsfalkenej start
Erik OscarssonOK Orionej start
Hugo EricssonVäxjö OKej start

H12 Kort

2 110 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo AuseliusBredaryds SOK23:4611:15

D10

2 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa SwartzOK Orion15:267:31
2Linnea RydlundHässleholms OK16:40+1:148:07
3Tuva SelinFK Göingarna19:15+3:499:23
4Emmy GranstedtIK Hakarpspojkarna19:45+4:199:38
5Emma EmilssonOK Skogsfalken22:38+7:1211:02

H10

2 110 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ture LiljaRonneby OK16:317:49
2Hugo CedervallÖrkelljunga FK16:57+0:268:01
3Wilmer SelinFK Göingarna17:15+0:448:10
4Hjalmar AxelssonFK Göingarna20:43+4:129:49
5Max BlomkvistFK Vittus22:46+6:1510:47
6Axel TenghagenHärlövs IF23:31+7:0011:08
7Albin KjellbergBjörkfors GOIF25:32+9:0112:06
8Melker LarssonOK Orion31:00+14:2914:41
9Vilmer LindströmOK Skogsfalken37:57+21:2617:59
Svante SelinFK Göingarnaej godkänd
Linus WernströmRonneby OKej godkänd
Oliver HåkanssonOK Orionej start
Erik ErikssonOK Skogsfalkenej start
Gustav AnderssonFK Göingarnaej start

D35

3 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria MickelåkerAndrarums IF35:2110:02
2Camilla SelinFK Göingarna41:38+6:1711:49
3Christina OlssonSkåneslättens OL49:17+13:5614:00

H35

4 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof IngemarssonFK Vittus38:509:06
2Marcus BlomkvistFK Vittus45:54+7:0410:46
3Björn DavidssonOK Bävern1:00:44+21:5414:15
4Henrik EklundLunds OK1:03:15+24:2514:50

D40

3 350 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika HermanssonOK Orion31:269:22
2Annika LundströmSundbybergs IK34:20+2:5410:14
3Carina RydlundHässleholms OK37:19+5:5311:08
4Malin HalldinKFUM Örebro OK38:03+6:3711:21
5Maria ModigFK Göingarna40:26+9:0012:04
6Lotta EkbergÖrkelljunga FK45:46+14:2013:39
7Karolina KarlssonNybro OK48:39+17:1314:31
8Lenka WestinPorsgrunn OL53:54+22:2816:05
9Maria TuressonHärlövs IF1:06:04+34:3819:43
Malin SvenssonOK Orionej start

H40

3 910 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik ModigFK Göingarna26:236:44
2Magnus LarssonOK Dacke29:48+3:257:37
3Anders SelinFK Göingarna29:53+3:307:38
4Anders HåkanssonOK Orion30:08+3:457:42
5Fabian LjungquistLunds OK31:19+4:568:00
6Joakim KarmetunOK Njudung37:32+11:099:35
7Nils HelmerssonHässleholms OK43:41+17:1811:10
8Magnus RydlundHässleholms OK47:44+21:2112:12
9Anders MalmqvistMotala AIF OL1:00:58+34:3515:35
10Stefan PerssonRonneby OK1:05:31+39:0816:45
Ola MarkholmSkåneslättens OLej godkänd
Per ErlandssonVimmerby OKej start
Magnus EricssonVäxjö OKej start

D45

3 110 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta J-SundbladEksjö SOK28:469:14
2Ina SkalbergBredaryds SOK30:01+1:159:39
3Carina GustafssonOK Gynge31:32+2:4610:08
4Eva PetterssonOK Dacke31:38+2:5210:10
5Susanna DjurstedtEksjö SOK32:46+4:0010:32
6Ingela ThoressonAndrarums IF33:48+5:0210:52
7Nina GumaeliusTibro OK34:00+5:1410:55
8Anne JohanssonOK Dacke35:00+6:1411:15
9Anne LindellKalmar OK36:07+7:2111:36
10Helena KarlssonNässjö OK37:35+8:4912:05
11Claudia GreinerOC-DK Muenchen40:23+11:3712:59
12Åsa Flink-SvenssonNässjö OK40:31+11:4513:01
13Susanne W KarlssonHärlövs IF42:37+13:5113:42
14Annika EngelHässleholms OK43:42+14:5614:03
15Cecilia WestströmSundbybergs IK44:06+15:2014:10
16Gunilla GustavssonOK Orion44:08+15:2214:11
17Susanne JohannessonRonneby OK51:59+23:1316:42
18Liselott KihlSundbybergs IK55:35+26:4917:52
19Ingegerd CarlssonSundbybergs IK1:07:21+38:3521:39
20Åsa LindhSundbybergs IK1:11:46+43:0023:04

H45

3 820 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad29:437:46
2Magnus LarssonFK Göingarna29:58+0:157:50
3Lars-Ola LarssonOK Orion30:15+0:327:55
4Per FranssonOK Njudung30:17+0:347:55
5Håkan AxelssonFK Göingarna31:08+1:258:09
6Niklas EdvardssonHästveda OK32:11+2:288:25
7Björn NilssonHärlövs IF34:08+4:258:56
8Leif BengtssonLessebo OK34:18+4:358:58
9Magnus TenghagenHärlövs IF34:27+4:449:01
10Anders PetterssonOK Dacke35:40+5:579:20
11Joakim SkantzeSundbybergs IK37:44+8:019:52
12Anders NilssonOK Orion39:21+9:3810:18
13Ola JönssonOK Vilse 8740:30+10:4710:36
14Mikael GustafssonOK Gynge41:06+11:2310:45
15Håkan ErikssonHästveda OK43:34+13:5111:24
16Håkan FranssonRonneby OK43:50+14:0711:28
17Magnus HåkanssonOK Orion47:35+17:5212:27
18Johan JensenSkåneslättens OL52:13+22:3013:40
19Urban StåhlSundbybergs IK55:41+25:5814:34
20Jan GradinAndrarums IF56:40+26:5714:50
21Ola NilssonAlvesta SOK57:48+28:0515:07
22Magnus NilssonLunds OK1:01:30+31:4716:05
23Jan-Ove WikingIstrums SK1:08:01+38:1817:48
Peter PukeYstads OKej godkänd

D50

2 770 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena Sandgren SwartzOK Orion31:5511:31
2Kristina JohanssonKalmar OK32:46+0:5111:49
3Kerstin TjernlundOK Vilse 8732:54+0:5911:52
4Ingrid JohanssonLaholms IF OK34:02+2:0712:17
5Lena SöderlundTormestorps IF37:15+5:2013:26
6Carina SvärdOK Orion37:25+5:3013:30
7Christina BjörkÖrkelljunga FK39:27+7:3214:14
8Marita PhilipssonMarkaryds FK40:51+8:5614:44
9Ingela AnderssonLunds OK41:07+9:1214:50
10Wiveka ErnstssonFK Göingarna48:23+16:2817:28
11Eva TollsternVäxjö AIS1:01:20+29:2522:08
Christina SternerOK Njudungej godkänd
Kati NémethStigmännen Karlshamns OKej godkänd

H50

3 410 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SöderlundTormestorps IF24:527:17
2Jan-Olof BogrenSundbybergs IK25:23+0:317:26
3Krister GumaeliusWaxholms OK26:56+2:047:53
4Lars SvantessonHjärnarps GH OL27:05+2:137:56
5Elis BengtssonMalungs OK Skogsmårdarna29:24+4:328:37
6Mats CarlssonSundbybergs IK30:03+5:118:48
7Peter HedbergLunds OK30:55+6:039:03
8Thomas KällbergOK Roslagen31:49+6:579:19
9Staffan KällOK Älme32:52+8:009:38
10Magnus PorleVäxjö OK34:12+9:2010:01
11Thommy BergmanStigmännen Karlshamns OK34:16+9:2410:02
12Mats SöderbergKalmar OK35:18+10:2610:21
13Göran MånssonOK Dacke37:43+12:5111:03
14Ronny NordgrenSundbybergs IK38:11+13:1911:11
15Sverker ErikssonOK Gynge40:07+15:1511:45
16Tomas NilssonHässleholms OK48:26+23:3414:12
17Gustaf TorenstamEmmaboda Verda OK50:21+25:2914:45
18Ansgar SimonssonSundbybergs IK59:04+34:1217:19
19Benjamin ViebkeMalmö OK1:00:52+36:0017:50
20Jan LindhSundbybergs IK1:09:43+44:5120:26
21Christer SvenssonRonneby OK1:15:28+50:3622:07
22Jörgen SvenssonRonneby OK1:25:58+1:01:0625:12
23Stefan NormanKalmar OK1:32:32+1:07:4027:08
Thomas HenmyrOK Vilse 87ej godkänd
Ulf JohanssonOK Dackeej godkänd

D55

2 670 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK31:1111:40
2Ewa RoosHelsingborgs SOK31:31+0:2011:48
3Agneta OlivestamVimmerby OK33:42+2:3112:37
4Eva WildmarkFK Boken41:58+10:4715:43
5Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK53:20+22:0919:58
6Berit RuneforsVäxjö OK56:17+25:0621:04
7Pia StålhandskeBjörkfors GOIF57:52+26:4121:40
8Stella KällOK Älme1:12:54+41:4327:18
Åsa NilssonRonneby OKej start

H55

3 350 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK29:038:40
2Tore TjernlundOK Vilse 8729:04+0:018:40
3Kjell WestinPorsgrunn OL29:21+0:188:45
4Roger ThörnOK Vilse 8730:14+1:119:01
5Mats BrorssonTockarps IK33:06+4:039:52
6Ola SvenssonOK Orion33:33+4:3010:00
7Håkan ForsmanRonneby OK35:02+5:5910:27
8Stellan MartinssonOK Tyringe35:10+6:0710:29
9Lars MagnussonOK Älme35:14+6:1110:31
10Ingemar MånssonRonneby OK36:38+7:3510:56
11Jan KihlSundbybergs IK38:38+9:3511:31
12Lars EklundVäxjö OK39:03+10:0011:39
13Bo PeterssonLessebo OK59:54+30:5117:52
14Bo JohanssonOK Älme1:02:02+32:5918:31
15Mats KarlssonFK Vittus1:09:14+40:1120:40
Håkan LindbergOK Vilse 87ej start
Per-Ivan EngströmOK Orionej start
Ingmar OlssonOK Vilse 87ej start

D60

2 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta SvenssonOK Vilse 8725:5211:14
2Gunnel MånssonOK Vilse 8726:26+0:3411:29
3Lena PerssonGamleby OK30:16+4:2413:09
4Ingrid Mårtensson PearOK Kolmården34:52+9:0015:09
5Karin LarssonOK Kompassen41:27+15:3518:01
6Kristin JohanssonOK Dacke49:34+23:4221:33
7Siv LarssonVäxjö AIS53:18+27:2623:10
Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OKutgått
Margareta SchölinTockarps IKej start

H60

3 180 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yngve ErnstssonFK Göingarna30:109:29
2Olle SjösäterRonneby OK30:36+0:269:37
3Ingemar PerssonGamleby OK32:58+2:4810:22
4Lars PerssonOK Älme33:58+3:4810:40
5Kenneth FagerFK Vittus34:49+4:3910:56
6Roy FranssonÄrla IF35:03+4:5311:01
7Göran JohnssonSkåneslättens OL35:51+5:4111:16
8Arne AnderssonOK Torfinn35:54+5:4411:17
9Torgny JohanssonBjörkfors GOIF36:33+6:2311:29
10Lars SvenssonOK Vilse 8737:41+7:3111:51
11Lars MartinssonRonneby OK38:17+8:0712:02
12Sven-Olof SvenssonBjörkfors GOIF39:55+9:4512:33
13Lennart SmedenmarkRonneby OK40:04+9:5412:35
14Jörgen NilssonRonneby OK44:37+14:2714:01
15Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK45:13+15:0314:13
16Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad45:34+15:2414:19
17Stefan NilssonYstads OK45:57+15:4714:26
18Jan Olof FermFK Göingarna49:09+18:5915:27
19Göran LiljequistOK Älme51:40+21:3016:14
Bengt HanssonAndrarums IFej godkänd

D65

2 390 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK28:1411:48
2Birgitta OlssonRonneby OK30:00+1:4612:33
3Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK32:01+3:4713:23
4Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK32:51+4:3713:44
5Inger GlansOK Torfinn33:32+5:1814:01
6Gullevi SvenssonRonneby OK34:41+6:2714:30
7Inger PetterssonBjörkfors GOIF54:31+26:1722:48
8Ros-Mari KarlssonNybro OK1:00:44+32:3025:24
9Solbritt GustafssonOK Virdarna1:01:22+33:0825:40
10Agneta BernboOK Orion1:05:03+36:4927:13
Ann-Christine BorgFrölunda OLej start

H65

3 040 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK28:129:16
2Tommy OlssonOK Dacke29:30+1:189:42
3Ingemar JohanssonVäxjö OK30:34+2:2210:03
4Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK31:37+3:2510:24
5Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK32:42+4:3010:45
6Kenth SundgrenSkåneslättens OL32:54+4:4210:49
7Stig JohanssonBredaryds SOK33:42+5:3011:05
8Bo TuressonOK Bävern34:05+5:5311:12
9Nils KarlssonVäxjö AIS34:13+6:0111:15
10Sven-Olof LarssonVäxjö AIS35:19+7:0711:37
11Lennart BohmanFK Vittus36:01+7:4911:50
12Ingvar PerssonFK Åsen36:49+8:3712:06
13Lennart AnderssonOK Orion38:24+10:1212:37
14Kent EkdahlEmmaboda Verda OK39:26+11:1412:58
15Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK41:51+13:3913:45
16Bill SchölinTockarps IK42:45+14:3314:03
17Göran RundgrenLessebo OK43:57+15:4514:27
18Tommy OlaussonSOK Aneby45:53+17:4115:05
19Per EngkvistRonneby OK46:32+18:2015:18
20Anders WidénOLG Säuliamt47:37+19:2515:39
21Fredy SchwyterOL Amriswil48:30+20:1815:57
22Jan PerssonYstads OK50:35+22:2316:38
23Leif MalmMarkaryds FK51:40+23:2816:59
24Nils-Erik BondessonFrosta OK52:07+23:5517:08
25Tommy HeldFK Åsen52:22+24:1017:13
26Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK55:56+27:4418:23
27Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OK1:01:16+33:0420:09
28Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:01:33+33:2120:14
Gert OlssonSkåneslättens OLej start
Lars-Olof RönnqvistOK Löftanej start

D70

2 430 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helen AndertoftMarkaryds FK31:5613:08
2Torill SvendsenLunds OK39:55+7:5916:25
3Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK44:12+12:1618:11
4Gull SvenssonTockarps IK44:18+12:2218:13
5Berit ByströmOK Virdarna44:33+12:3718:20
6Elsa SvenssonOK Vilse 8745:50+13:5418:51
7Siv EkelöfVärend GN OL49:35+17:3920:24
8Gunilla GrönbladHärlövs IF50:47+18:5120:53
9Barbro NilssonAlvesta SOK58:10+26:1423:56
10Eva BergstrandVärend GN OL1:02:45+30:4925:49
11Marianne CarlssonSkåneslättens OL1:14:18+42:2230:34
12Maja-Stina MalmqvistFK Vittus1:28:22+56:2636:21
Karin LindénOK Gyngeej start

H70

3 050 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn LinnersjöOK Orion29:569:48
2Roland OffrellFrosta OK34:52+4:5611:25
3Sven-Åke GranquistHästveda OK34:59+5:0311:28
4Åke EckerbomIFK Sävsjö35:01+5:0511:28
5Roland KarlssonRonneby OK35:08+5:1211:31
6Erling EkelöfVärend GN OL36:45+6:4912:02
7Bertil ErikssonStigmännen Karlshamns OK36:53+6:5712:05
8Kjell HolmströmBjörkfors GOIF36:56+7:0012:06
9Inge PerssonFK Boken37:41+7:4512:21
10Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK38:39+8:4312:40
11Erling SamuelssonOK Vilse 8738:42+8:4612:41
12Christer GrönbladHärlövs IF38:51+8:5512:44
13Leif LindströmNybro OK39:00+9:0412:47
14Lars LindénOK Gynge39:37+9:4112:59
15Kjell MånssonRonneby OK40:12+10:1613:10
16Bertil OttossonFK Göingarna41:12+11:1613:30
17Ingemar AnderssonOK Orion42:05+12:0913:47
18Yngve MagnussonOK Orion42:43+12:4714:00
19Stig KarlssonLessebo OK43:01+13:0514:06
20Bertil OlofssonAndrarums IF43:17+13:2114:11
21Lennart PetterssonBjörkfors GOIF43:38+13:4214:18
22Gerth SällströmLessebo OK49:40+19:4416:17
23Göte GustafssonEmmaboda Verda OK49:41+19:4516:17
24Rolf HallbergFK Finn50:35+20:3916:35
25Bengt NilssonAlvesta SOK50:56+21:0016:41
26Bo SvenssonTockarps IK51:41+21:4516:56 Ladda ner rutt i gpx-format
27Nils-Åke NilssonFK Göingarna52:36+22:4017:14
28Göran ThourVärend GN OL52:55+22:5917:20
29Hubert HugossonOK Gynge53:37+23:4117:34
30Ingemar ErlandssonVäxjö OK57:29+27:3318:50
31John-Erik BergstrandVärend GN OL1:08:45+38:4922:32
32Waste ByströmOK Virdarna1:14:58+45:0224:34
33Jan JohanssonAndrarums IF1:16:30+46:3425:04
Benkt AndersonLunds OKej start

D75

2 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin HenmyrOK Vilse 8730:3914:48
2Gun HanssonYstads OK39:27+8:4819:03
3Clarie EkOK Pan-Kristianstad44:19+13:4021:24
4Karin LexellOK Torfinn1:05:04+34:2531:25

H75

2 670 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sivert AxelssonKalmar OK30:0811:17
2Anders CarlssonSkåneslättens OL34:56+4:4813:05
3Kurt BergstrandLessebo OK36:17+6:0913:35
4Gunnar NilssonHärlövs IF38:16+8:0814:19
5Göran FolkessonRonneby OK40:04+9:5615:00
6Werner TörnblomVäxjö OK40:28+10:2015:09
7Rune BengtssonRonneby OK41:48+11:4015:39
8Leif SjögrenOK Orion45:56+15:4817:12
Sune CarlssonNyköpings OKej start

H80

2 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gillis AlmVäxjö OK40:4417:47
2Bengt EdvardssonOK Torfinn48:42+7:5821:15
3Inge ÅkessonStigmännen Karlshamns OK59:41+18:5726:03
4Sven AnderssonOK Stigen1:05:55+25:1128:47
5Olle NilssonStigmännen Karlshamns OK1:19:45+39:0134:49
Sven SvenssonFK Vittusej start

Inskolning

1 810 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Rasmus BrobergOK Vilse 87fullföljt
Angelina DjordjevicIstrums SKfullföljt
Isak EngOK Pan-Kristianstadfullföljt
Agnes ErlandssonVimmerby OKfullföljt
Anton FaxénVäxjö OKfullföljt
Meja KarlssonLessebo OKfullföljt
Alvar KullbergOK Skogsfalkenfullföljt
Anton KullbergOK Skogsfalkenfullföljt
Karl KullbergBjörkfors GOIFfullföljt
Elias LindströmRonneby OKfullföljt
Calle OttossonOK Vilse 87fullföljt
Botvid SimonssonSundbybergs IKfullföljt
Olivia SvenssonFK Åsenfullföljt
Emilia AugustssonLessebo OKej godkänd
Alfred OlssonOK Vilse 87ej godkänd

U1

1 970 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin SkantzeSundbybergs IK20:0110:09
2Mikaela LandeliusLessebo OK22:49+2:4811:34
3Sara LjungqvistLunds OK23:07+3:0611:44
4Elaine AugustssonLessebo OK25:03+5:0212:42
5Emil Sunnegårdh RingRonneby OK25:28+5:2712:55
6Albin EmilssonOK Skogsfalken25:41+5:4013:02
7Alice LarssonOK Gynge25:46+5:4513:04
8Edvin HalldinKFUM Örebro OK26:26+6:2513:25
9Elias KronmarFK Vittus27:17+7:1613:50
10Erik JohanssonOK Skogsfalken36:47+16:4618:40
11Emmie NordströmLessebo OK38:45+18:4419:40
12Alva LindforsBjörkfors GOIF39:07+19:0619:51
13Tindra DavidssonOK Bävern41:41+21:4021:09
14Erik SundelinOK Orion47:04+27:0323:53
15Nanna SundelinOK Orion47:09+27:0823:56
16Tuva OttossonOK Vilse 8754:41+34:4027:45

U2

2 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils SwartzOK Orion18:409:06
2Joel Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna19:09+0:299:20
3Hugo BjörkhammerBjörkfors GOIF21:44+3:0410:36
4Olivia KarlssonLessebo OK25:50+7:1012:36
5Samuel KleinBjörkfors GOIF33:25+14:4516:18
6Julia KarlssonOK Skogsfalken34:20+15:4016:44
7Anna ViktorssonOK Skogsfalken34:23+15:4316:46
8Ronja KarlssonHärlövs IF39:18+20:3819:10
9Ellen LindforsBjörkfors GOIF41:28+22:4820:13

Öppen motion 1

2 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik JohanssonLaholms IF OK20:489:51
2Jessica PerssonOK Älme46:10+25:2221:52
3Eva JohanssonOK Älme46:12+25:2421:53

Öppen motion 3

2 420 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melissa MillbournOK Skogsfalken24:109:59
2Maxim OmelchenkoFK Vittus24:32+0:2210:08
3Mia LindforsBjörkfors GOIF29:05+4:5512:01
4Gunnel HenryssonOK Dacke29:41+5:3112:15
5Marie PerssonOK Gynge30:50+6:4012:44
6Barbro LiljequistOK Älme33:34+9:2413:52
7Truls CarlssonSkåneslättens OL36:29+12:1915:04
8Paula AndraeOK Vilse 8736:30+12:2015:04
9Pernilla KallerbäckEmmaboda Verda OK37:55+13:4515:40
10Margareta HeldFK Åsen42:47+18:3717:40
11Eva KullbergOK Skogsfalken45:37+21:2718:50
12MariAnne MånssonRonneby OK51:00+26:5021:04
13Catarina MalmMarkaryds FK1:08:15+44:0528:12
Pia LarssonFK Göingarnaej godkänd

Öppen motion 5

3 000 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma DahlstedtIFK Lidingö SOK29:179:45
2Patrik BrorssonTockarps IK29:30+0:139:50
3Linda IngemarssonFK Vittus29:59+0:429:59
4Magnus JohanssonFörsvarsmakten35:43+6:2611:54
5Håkan AuseliusBredaryds SOK36:44+7:2712:14
6Mikael SvenssonOK Pan-Kristianstad38:11+8:5412:43
7Magnus KronmarFK Vittus38:30+9:1312:50
8Lena StrandMarkaryds FK40:50+11:3313:36
9Fredrik EvertssonLessebo OK43:18+14:0114:26
10Anders SundelinOK Orion44:02+14:4514:40
11Peter SunnegårdRonneby OK45:04+15:4715:01
12Kjell SvenssonOK Älme45:07+15:5015:02
13Camilla CarlssonHärlövs IF45:46+16:2915:15
14Jonas ÖmanOK Dacke46:12+16:5515:24
15Linda HammarqvistBroSö OK52:55+23:3817:38
16Arne PerssonOK Gynge56:38+27:2118:52
17Henrik SvenssonLessebo OK57:20+28:0319:06
18Elvira LjungbergOK Skogsfalken59:20+30:0319:46
19Jonas K JohanssonOK Skogsfalken59:21+30:0419:47
20Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK1:01:01+31:4420:20
21Pia HallabroHässleholms OK1:01:08+31:5120:22
22Ingela AnderssonOK Orion1:03:09+33:5221:03
23Susanne IngemanssonYstads OK1:03:29+34:1221:09
24Anders HargebyBjörkfors GOIF1:04:54+35:3721:38
25Eva-Lotta Virgin JohanssonGotlands Bro OK1:05:50+36:3321:56
26Ann-Axi ÖmanOK Dacke1:07:17+38:0022:25
27Jenny GummessonOK Vilse 871:33:05+1:03:4831:01
28Katarina SundelinOK Orion1:45:45+1:16:2835:15
29Martina SundelinOK Orion1:45:57+1:16:4035:19
30Christina SvenssonBjörkfors GOIF1:49:34+1:20:1736:31
31Eivor NydahlStigmännen Karlshamns OK2:08:57+1:39:4042:59
Åsa KjellbergBjörkfors GOIFutgått
Agust KronkvistÖrkelljunga FKutgått
Mats RuneforsVäxjö OKutgått
Maj LejonklouSundbybergs IKutgått
Sofia PorleVäxjö OKutgått

Öppen motion 7

2 940 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese LiljaRonneby OK34:1511:38
2Christer JohanssonEksjö SOK34:35+0:2011:45
3Helena LindmanNässjö OK35:11+0:5611:58
4Atakilte BeyeneNässjö OK35:38+1:2312:07
5Johan LorentzonEmmaboda Verda OK36:13+1:5812:19
6Manfred OlejnikSOK Viljan37:08+2:5312:37
7Carina BerganderEksjö SOK38:15+4:0013:00
8Anna BogrenSundbybergs IK40:40+6:2513:49
9Erika RovinaSkåneslättens OL42:16+8:0114:22
10Bert Inge GreenStigmännen Karlshamns OK47:46+13:3116:14
11Christina SegerslättSkåneslättens OL48:03+13:4816:20
12Mats IngvarssonOK Vilse 8750:40+16:2517:14
13Kenneth ArvidssonAlvesta SOK51:09+16:5417:23
14Kerstin JensenSkåneslättens OL51:27+17:1217:30
15Pi PerssonOK Orion52:54+18:3917:59
16Charlotte StåhlSundbybergs IK56:50+22:3519:19
17Joakim KjellbergBjörkfors GOIF58:43+24:2819:58
18Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK1:04:02+29:4721:46
19Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK1:04:29+30:1421:55
20Ruben EdvardssonHästveda OK1:04:54+30:3922:04
21Helen NilssonHärlövs IF1:06:52+32:3722:44
22Lillemor BlomqvistOK Vilse 871:07:48+33:3323:03
23Eva ArvidssonAlvesta SOK1:11:14+36:5924:13
24Göran LarssonOK Kompassen1:11:24+37:0924:17
25Stig NydahlStigmännen Karlshamns OK1:13:55+39:4025:08
26Siw BlomkvistOK Vilse 871:16:16+42:0125:56
27Tove LindOK Lindéna1:39:14+1:04:5933:45
28Evelin HalenrydOK Lindéna1:39:19+1:05:0433:46
29Bertil AhlbergOK Gynge1:42:21+1:08:0634:48
Sandra DavidssonOK Bävernutgått
Magnus TrofastBredaryds SOKej start

Öppen motion 8

4 690 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yuri OmelchenkoOK Orion33:287:08
2Marcus AnderssonSkåneslättens OL33:51+0:237:13
3Joakim SvenssonOK Älme37:21+3:537:57
4Stefan N-DjurstedtEksjö SOK37:35+4:078:00
5Niklas ThörnOK Vilse 8737:59+4:318:05
6Henrik LarssonFK Göingarna38:36+5:088:13
7Johan GullOK Vilse 8739:03+5:358:19
8Niklas KronkvistÖrkelljunga FK41:14+7:468:47
9Martin JohanssonOK Orion42:02+8:348:57
10Jenny HåkanssonOK Orion44:04+10:369:23
11Henrik EngOK Vilse 8745:28+12:009:41
12Magnus OscarssonSölleröds OK46:01+12:339:48
13Marie EngOK Pan-Kristianstad46:44+13:169:57
14Åke LarssonStigmännen Karlshamns OK46:58+13:3010:00
15Urban ArnesonOK Torfinn47:14+13:4610:04
16Simon EngelHässleholms OK47:27+13:5910:07
17Melker LarssonFK Göingarna48:22+14:5410:18
18Sara EngOK Pan-Kristianstad49:39+16:1110:35
19David SällbergOK Pan-Kristianstad52:48+19:2011:15
20Jennifer GullFK Friskus-Varberg54:48+21:2011:41
21Marina JohanssonOK Njudung55:31+22:0311:50
22Caroline LindelöwHärlövs IF58:15+24:4712:25
23Karin DernegårdÅlems OK59:03+25:3512:35
24Lars ThorenRonneby OK1:00:30+27:0212:53
25Lars HallabroHässleholms OK1:01:09+27:4113:02
26Björn CarlssonRingsjö OK1:01:15+27:4713:03
27Sandra NilssonFK Åsen1:01:19+27:5113:04
28Christel OlssonFK Åsen1:01:53+28:2513:11
29Martin LarssonOK Gynge1:05:31+32:0313:58
30Per Arne EvaldssonOK Gynge1:07:07+33:3914:18
31Lars-Åke KullbergBjörkfors GOIF1:15:23+41:5516:04
32Martin NilssonHässleholms OK1:19:50+46:2217:01
33Jan HanssonLunds OK1:19:57+46:2917:02
34Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK1:21:12+47:4417:18
35Håkan NilssonMalmö OK1:21:28+48:0017:22
36Carina Thynell LindelöwHärlövs IF1:22:45+49:1717:38
37Bo SvillingFK Vittus1:24:00+50:3217:54
38Henric DernegårdÅlems OK1:30:58+57:3019:23
39Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:31:33+58:0519:31
40Markus KleinBjörkfors GOIF1:31:47+58:1919:34
41Tommy BengtssonHässleholms OK1:33:43+1:00:1519:58
42Greger IngemanssonYstads OK1:38:32+1:05:0421:00
43Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL1:42:48+1:09:2021:55
44Gitte OscarssonSölleröds OK1:44:29+1:11:0122:16
45Kristina LandgrenMalmö OK2:30:28+1:57:0032:04
Martin LindforsBjörkfors GOIFej godkänd
Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Mattias NilssonBjörkfors GOIFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser