Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: OK Hedströmmen
Datum: tisdag 4 juni 2013

Arboga OK

13 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anders RymanC (34)31:4912:34
1Arvid ImarkE (6)34:1622:15
3Barbro MöllbergC (34)33:14+1:2513:08
4Sven-Olov WiklundA (22)43:32+2:379:32
5Kjell ÖhrströmD (21)38:25+5:4717:18
5Hans NordgrenB (56)42:11+8:1112:17
7Per-Ivar MöllbergA (22)45:37+4:4210:00
10Per-Arne EkbomB (56)45:03+11:0313:08
12Håkan SöderkvistA (22)53:43+12:4811:46
19Gun HolmqvistD (21)1:00:02+27:2427:02
25Lars-Olof LjunggrenC (34)47:18+15:2918:41
30Göran JanzonB (56)51:12+17:1214:55
45Lars Olov PetterssonB (56)57:18+23:1816:42

Avesta OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Thom SandvikA (22)40:558:58
26Per WestmanB (56)49:54+15:5414:32
35Östen ErikssonB (56)52:11+18:1115:12

Eskilstuna OL

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Leif JanssonB (56)40:43+6:4311:52
5Jerry HolmA (22)44:33+3:389:46
6Gun AnderssonD (21)39:07+6:2917:37
9Leif MathisenA (22)48:02+7:0710:32
10Stig LundinD (21)46:29+13:5120:56
11Ulf SvedestamA (22)53:13+12:1811:40
12Stig HellbergC (34)40:57+9:0816:11
15Ingrid LundinD (21)53:42+21:0424:11
16Rolf MathisenA (22)57:17+16:2212:33
36Kerstin LissB (56)52:33+18:3315:19

Fagersta OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
24Gurli BackC (34)46:32+14:4318:23
53Elof BackB (56)1:07:52+33:5219:47

Garphyttans IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
29Inga-Britt MalmC (34)52:25+20:3620:43

Hallstahammars OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Ragnar HasselquistD (21)36:40+4:0216:30
8Anders WelénB (56)43:29+9:2912:40
18Berit BergqvistD (21)57:55+25:1726:05
20Rune SandbergB (56)48:08+14:0814:01
25Ingemar JonssonB (56)49:35+15:3514:27
33Göran WiigB (56)52:01+18:0115:09
Tage ErikssonD (21)ej godkänd

IF Rune

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
22Ronny AnderssonA (22)1:16:25+35:3016:45
34Wincent LiljekvistC (34)1:00:54+29:0524:04

Köping-Kolsva OK

15 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Kjell FrodinC (34)32:47+0:5812:57
3Tommy GustafssonD (21)35:56+3:1816:11
3Alf LindbergA (22)42:40+1:459:21
4Pär AnderssonE (6)51:28+17:1233:25
8Björn BelfrageC (34)39:41+7:5215:41
8Göta KåbergD (21)41:26+8:4818:39
9Nils Gunnar SvenssonD (21)43:35+10:5719:37
10Sune AhlinC (34)40:03+8:1415:49
13Bo LindkvistB (56)46:05+12:0513:26
16Ingvar ChristianssonD (21)56:52+24:1425:36
16Kerstin Vidner-ErikssonC (34)43:38+11:4917:14
19Bo ErikssonB (56)47:53+13:5313:57
21Siv FrodinB (56)48:38+14:3814:10
21Monica TörnkvistC (34)44:58+13:0917:46
28Nils Gunnar KarlssonC (34)50:16+18:2719:52

Lindebygdens OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
24Asta SjöbergB (56)49:30+15:3014:25

Norbergs OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Jan ÅhsC (34)33:55+2:0613:24
11Inge GottfridssonD (21)46:30+13:5220:56
11Hans BergströmB (56)45:23+11:2313:13
12Kerstin GottfridsonD (21)46:39+14:0121:00
13Jörgen BergströmA (22)54:09+13:1411:52
14Egon LundquistC (34)41:43+9:5416:29
Catrine LundquistD (21)ej godkänd

OK Enen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Folke LindblomB (56)41:35+7:3512:07

OK Grip

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Leif ThorssonB (56)42:21+8:2112:20

OK Järnbärarna

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Maud Sundén MossbergB (56)45:38+11:3813:18
15Håkan MossbergA (22)54:25+13:3011:56

OK Nalle

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Börje KarlssonA (22)47:40+6:4510:27
13Ann-Britt FlodinD (21)50:34+17:5622:46
20Jan FlodinC (34)44:17+12:2817:30
29Britt-Inger LindbergC (34)52:25+20:3620:43
44Nils LindbergB (56)56:49+22:4916:33

OK Norden

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Sören JohanssonB (56)41:52+7:5212:12
27Inger LundC (34)49:55+18:0619:43
49Mats ErikssonB (56)59:17+25:1717:17

OK Tjärnen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
18Ingemar GustafssonA (22)58:52+17:5712:54

OK Tor

14 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Monica AndreassonD (21)34:06+1:2815:21
5Alf KårefältC (34)34:24+2:3513:35
9Alf LundkvistC (34)40:00+8:1115:48
11Lars AndreassonC (34)40:07+8:1815:51
17Kurt Håkan AnderssonA (22)58:16+17:2112:46
19Lars Johansson IA (22)1:00:12+19:1713:12
20Åke GranstamA (22)1:02:12+21:1713:38
22Anita JohanssonB (56)49:05+15:0514:18
31Karl-Robert MoqvistB (56)51:28+17:2815:00
32Eva HogréusC (34)53:00+21:1120:56
38Bo NorenvikB (56)53:11+19:1115:30
42Mikael HogréusB (56)54:49+20:4915:58
Lennart JohanssonB (56)ej godkänd
Torgny LundkvistB (56)ej godkänd

SK Trim/Virsbo

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
15Åke LiljebrandB (56)46:27+12:2713:32
27Ingalill WestbergB (56)50:04+16:0414:35
29Rolf WestbergB (56)50:47+16:4714:48
31Ingrid LiljebrandC (34)52:33+20:4420:46
33Gudrun SmedsC (34)53:12+21:2321:01

Stora Sundby GoIF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Rolf LindA (22)54:22+13:2711:55

Strängnäs-Malmby OL

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Sten ErikssonB (56)34:009:54
10Karin GustafssonA (22)50:36+9:4111:05
15Lars GustafssonC (34)43:02+11:1317:00
22Ann-Marie JohanssonC (34)45:54+14:0518:08
28Inge GustafssonB (56)50:43+16:4314:47
39Ove JohanssonB (56)53:47+19:4715:40

Surahammars SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
47Dolwai HellbergB (56)58:12+24:1216:58

Södertälje IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Stig ThorssonB (56)43:28+9:2812:40
50Berit GustavssonB (56)59:35+25:3517:22
51Stig GustavssonB (56)1:01:44+27:4417:59

Södertälje-Nykvarn OF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
48Weine JohanssonB (56)58:22+24:2217:00

Vandrarringen

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Leo JohanssonA (22)44:47+3:529:49
7Åke MjöbergD (21)41:05+8:2718:30
14Liz PorteousD (21)52:51+20:1323:48
16Lars KjellmanB (56)46:37+12:3713:35
32Nils-Erik HjelmerB (56)51:54+17:5415:07
37Eva KjellmanB (56)52:47+18:4715:23
Märta SvenssonE (6)ej godkänd

Västerbergslagens OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Lars DahlströmB (56)44:24+10:2412:56

Västerås SOK

23 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Inger SkoogE (6)38:45+4:2925:09
2Kuno ÖsterlundA (22)41:34+0:399:06
3Tage JohanssonE (6)43:49+9:3328:27
5Åke SvenssonE (6)53:25+19:0934:41
6Bo LöwegrenC (34)36:06+4:1714:16
7Ulf BolinderC (34)39:06+7:1715:27
13Lennart KarlénC (34)41:11+9:2216:16
17Stig GuråsD (21)57:00+24:2225:40
17Hans MalmkvistB (56)47:28+13:2813:50
17Catharina EkmanC (34)43:58+12:0917:22
18Torsten LundB (56)47:49+13:4913:56
18Gertrud AsplundC (34)44:13+12:2417:28
19Lars AhlströmC (34)44:16+12:2717:29
21Kennet LöfqvistA (22)1:13:33+32:3816:07
23Rune VikmanB (56)49:12+15:1214:20
23Ulf LindgrenC (34)46:16+14:2718:17
26Lennart ÖbergC (34)47:38+15:4918:49
34Margareta LöfqvistB (56)52:02+18:0215:10
40Göran AnderssonB (56)54:13+20:1315:48
41Björn EkholmB (56)54:39+20:3915:55
43Lars-Erik RaskB (56)56:09+22:0916:22
52Tore KangasB (56)1:02:40+28:4018:16
Jouko TaskinenB (56)ej godkänd

Ärla IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Lennart LundhD (21)32:3814:41
14Christer LiwellB (56)46:18+12:1813:29
46Esko RaitaB (56)57:24+23:2416:44

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Mila