Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Silverjakten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Silverjakten
Arrangörsorganisationer: OK Norden / Sala OK
Datum: lördag 23 april 2011

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | D80 | H80 | H85 | Insk | U1 | U2 | U3 | U4 | Ö1 | Ö2 | Ö4 | Ö7 | Ö8

D21

4 100 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rebecka AdolfssonOK Kåre38:259:22
2Helena NorbergStora Tuna OK38:55+0:309:29
3Caroline KaipeLeksands OK38:57+0:329:30
4Anna BerggrenGävle OK38:59+0:349:30
5Britta BacklundStora Tuna OK40:13+1:489:48
6Anna NordanbroStora Tuna OK40:33+2:089:53
7Åsa HolmgrenVästerås SOK41:05+2:4010:01
8Karin ElghSävedalens AIK42:15+3:5010:18
9Lena ÖhmanCentrum OK42:52+4:2710:27
10Lena BirkebaekStora Tuna OK43:29+5:0410:36
11Cecilia EinarssonVästerås SOK45:08+6:4311:00
12Marie-Louise KaipeLeksands OK45:31+7:0611:06
13Eva-Maj JohanssonSurahammars SOK46:57+8:3211:27
14Hanna BrusSnättringe SK49:27+11:0212:03
15Linda LarssonJärfälla OK1:10:45+32:2017:15
Marika HagelbergOK Kåreej godkänd

H21

4 910 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan IsraelssonStora Tuna OK31:436:27
2Daniel KaipeLeksands OK33:25+1:426:48
3Magnus CederlöfJärfälla OK33:29+1:466:49
4Anders HåkanssonOK Linné33:56+2:136:54
4Fredrik LarssonNorbergs OK33:56+2:136:54
6Mattias MårtsStora Tuna OK33:59+2:166:55
7Rasmus ElmertoftNorbergs OK34:10+2:276:57
8Henrik RoosOK Linné34:24+2:417:00
9Niklas ProforsVaregg Fleridrett35:16+3:337:10
10Viktor FunckeNorbergs OK35:28+3:457:13
11Ola JernströmDalaportens OL36:10+4:277:21
12Anders BoströmJärfälla OK36:30+4:477:26
13Johan SundénVästerås SOK36:43+5:007:28
14Marcus EekKöping-Kolsva OK38:15+6:327:47
15Erik SundbergStora Tuna OK39:23+7:408:01
16Peter LöfåsStora Tuna OK39:50+8:078:06
17Jerk RönnolsCentrum OK40:11+8:288:11
18Per SundströmVästerås SOK40:19+8:368:12
19Peter LundinLeksands OK40:31+8:488:15
20Fredrik UrbyNorbergs OK41:59+10:168:33
21Fredrik WinteråsVästerbergslagens OL42:02+10:198:33
22Thomas EekKöping-Kolsva OK42:19+10:368:37
23Andreas MathisenVästerås SOK44:51+13:089:08
24Henrik WickströmArboga OK46:38+14:559:29
25Emil HyttinenEskilstuna OL47:11+15:289:36
26Anton FrendeliusAlmby IK47:40+15:579:42
27Hans EgefalkHagaby GOIF50:39+18:5610:18
28David StadigSK Trim/Virsbo50:42+18:5910:19
29Björn LöfrothEskilstuna OL51:34+19:5110:30
30Eric EnglöfKöping-Kolsva OK51:52+20:0910:33
31Henrik OrtmanVästerås SOK55:13+23:3011:14
32Mikael PerssonGävle OK55:52+24:0911:22
33Erik GohdeDalaportens OL57:23+25:4011:41
34Gustav AnderssonAvesta OK1:03:28+31:4512:55
35Joel LarssonSävedalens AIK1:04:32+32:4913:08
Per EklöfKFUM Örebro OKej godkänd
Hansi KrausAvesta OKej godkänd
Patrik LinderNorbergs OKej godkänd
Håkan AnderssonVästerås SOKej start
Anders ÖsterlundVästerås SOKej start
Staffan ErikssonStora Tuna OKej start

H20

4 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Erik VilénSäterbygdens OKej godkänd
Filip BrynforsVästerbergslagens OLej start

D18

3 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida WinteråsVästerbergslagens OL37:1911:18
2Sara AnderssonNorbergs OK43:07+5:4813:03
3Lovisa ÖstmanAvesta OK47:00+9:4114:14
Nina AnderssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Hanna KlaarSäterbygdens OKej start

H18

4 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor LundénAvesta OK47:4211:38
2Erik RambergHallstahammars OK1:00:12+12:3014:40
3Björn MarkfjärdAvesta OK1:01:25+13:4314:58

D16

2 820 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia AdolfssonOK Kåre30:4110:52
2Linnea MalmbergStora Tuna OK32:04+1:2311:22
3Emma BjessmoBromma-Vällingby SOK33:30+2:4911:52
4Linnéa HahneInsjöns IF OK34:26+3:4512:12
5Amanda ElmertoftNorbergs OK37:39+6:5813:21
6Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK38:42+8:0113:43
7Hanna BarkegrenStora Tuna OK39:07+8:2613:52
8Lina FredrikssonKorsnäs IF OK41:14+10:3314:37
9Teresa StafströmKöping-Kolsva OK48:06+17:2517:03
10Viktoria AnderssonOK Triangeln48:43+18:0217:16
11Sofia PerssonKöping-Kolsva OK59:51+29:1021:13
12Andrea AnderssonKöping-Kolsva OK1:03:09+32:2822:23
Åsa RambergHallstahammars OKej godkänd
Erika MickelsonAvesta OKej start

H16

3 300 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl BomanVästerås SOK24:477:30
2Niklas CarlssonBoxholm-Mjölby OL28:09+3:228:31
3August MikaelssonVästerås SOK32:34+7:479:52
4Anton GustafssonStora Tuna OK33:03+8:1610:00
5Gabriel HöjlindIFK Moras OK36:08+11:2110:56
6Daniel DuhlboIFK Moras OK41:44+16:5712:38
7Oskar KarlssonNorbergs OK42:38+17:5112:55
8Leonard BalkVästerås SOK44:33+19:4613:30
9Samuel HedlundKöping-Kolsva OK47:04+22:1714:15
10Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK47:50+23:0314:29
11Magnus ÖstgrenOK Kåre1:00:41+35:5418:23
12Martin NorrbomSala OK1:07:47+43:0020:32
Andreas SundströmVästerås SOKej godkänd
Jacob AhlströmVästerås SOKej godkänd
Olle LindgrenKFUM Örebro OKej godkänd
Wilhelm Finn ErikssonStora Tuna OKej godkänd

D14

2 720 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnéa GolsäterEksjö SOK22:168:11
2Mirjam DalénSala OK25:00+2:449:11
3Lovisa JonssonHallstahammars OK32:13+9:5711:50
4Erika DuhlboIFK Moras OK32:17+10:0111:52
5Amanda DanielsAvesta OK34:46+12:3012:46
6Emma HelmerssonVandrarringen36:00+13:4413:14
7Frida FredrikssonKorsnäs IF OK39:30+17:1414:31
8Matilda MelénOK Kåre48:32+26:1617:50
9Sophia ArrakoskiOK7751:00+28:4418:45
Jenny LindbergVandrarringenej start
Frida ÖstmanAvesta OKej start

H14

2 720 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak SöderströmSala OK26:199:40
2Rasmus MöllerArboga OK27:55+1:3610:15
3Anton KällströmSala OK28:04+1:4510:19
4Simon ÖsterlundVästerås SOK28:18+1:5910:24
5Samuel HöjlindIFK Moras OK35:05+8:4612:53
6Dan ÖsterlundVästerås SOK35:59+9:4013:13

D12

2 010 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny PerérsKorsnäs IF OK17:538:53
2Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK19:03+1:109:28
3Cornelia LundénAvesta OK25:03+7:1012:27
4Shanti SöderströmSala OK27:24+9:3113:37
5Linnéa RosénSala OK29:25+11:3214:38
6Katja DalénSala OK30:27+12:3415:08
7Wilma ArrakoskiOK7739:12+21:1919:30
8Elsa RosénSala OK52:31+34:3826:07
Tindra JernströmAvesta OKej start

H12

2 010 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor BarkegrenStora Tuna OK15:127:33
2Håkan RambergHallstahammars OK16:40+1:288:17
3John NorrbomSala OK19:00+3:489:27
4Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK19:03+3:519:28
5Erik HelmerssonVandrarringen19:55+4:439:54
6Niklas BäckmanGagnefs OK21:31+6:1910:42
7Axel AnderssonNorbergs OK23:25+8:1311:39
8Elias KorhonenAvesta OK31:11+15:5915:30
Simon TyneliusVästerbergslagens OLej godkänd

D10

1 970 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara SpikLeksands OK21:2310:51
2Julia WannerAvesta OK22:13+0:5011:16
3Agnes KällströmSala OK22:30+1:0711:25

H10

1 970 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adam HahneInsjöns IF OK19:099:43
2Markus ÖsterlundVästerås SOK20:13+1:0410:15
3Emil AhlströmVästerås SOK21:17+2:0810:48
4Arvid RoosOK Linné24:22+5:1312:22
5Isak BerggrenGävle OK27:33+8:2413:59
Eric PetterssonSurahammars SOKej godkänd

D35

3 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna ZetterbergVästerås SOK39:4511:11
2Lena WesterlundOK Djerf59:03+19:1816:38
Malena AhlströmVästerås SOKej godkänd
Kristin RamsellLeksands OKej godkänd
Malin VannerAvesta OKej godkänd
Annette RoosOK Linnéej godkänd

D40

3 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika SundströmVästerås SOK33:2910:08
2Inger GunnarssonVästerås SOK34:23+0:5410:25
3Ulrika NolåkersKvarnsvedens GOIF OK37:47+4:1811:26
4Åsa Gahne SpikLeksands OK41:38+8:0912:36
5Eva-Lena HahneInsjöns IF OK45:23+11:5413:45
6Susanne LindhAvesta OK46:56+13:2714:13
7Ann RollerJärfälla OK48:40+15:1114:44
8Helena LundinAvesta OK54:57+21:2816:39
Anna HallVästerås SOKej godkänd

H40

3 990 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas NormanLeksands OK32:008:01
2Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK36:34+4:349:09
3Henrik NyströmAvesta OK38:57+6:579:45
4Fredrik MånssonLunds OK40:55+8:5510:15
5Rickard E.JonforsenHallstahammars OK41:16+9:1610:20
6Eric RollerJärfälla OK41:18+9:1810:21
7Jori ArrakoskiOK7741:37+9:3710:25
8David NolåkersKvarnsvedens GOIF OK44:30+12:3011:09
9Magnus LundinAvesta OK52:18+20:1813:06
10Juha PetterssonSurahammars SOK1:06:08+34:0816:34
11Marcus JohnssonAvesta OK1:12:39+40:3918:12
Torbjörn NilssonStora Tuna OKej godkänd

D45

3 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva WadmanVästerås SOK32:459:55
2Annika Westerberg-ArrakoskiOK7733:44+0:5910:13
3Ulrika BacklundDalaportens OL39:20+6:3511:55
4Anna-Karin AdolfssonOK Kåre43:53+11:0813:17
5Karin Swärd LindbergVandrarringen57:44+24:5917:29
6Lena RambergHallstahammars OK58:20+25:3517:40
7Elisabet ElmertoftNorbergs OK1:00:10+27:2518:13
Eva LindströmVästerås SOKej godkänd
Gunilla BomanVästerås SOKej godkänd

H45

3 990 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas LöwegrenStora Tuna OK31:067:47
2Stefan HenrikssonOK Ravinen32:08+1:028:03
3Pär NymanOK Tyr36:33+5:279:09
4Tommy FröjdSundsvalls OK39:00+7:549:46
5Mikael BacklundDalaportens OL39:52+8:469:59
6Kalle ÖstgrenOK Kåre43:14+12:0810:50
7Mikael DavidssonVästerås SOK43:48+12:4210:58
8Inge AnderssonRembo IK43:59+12:5311:01
9Anders RönnlundJärbo OK44:19+13:1311:06
10Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK45:08+14:0211:18
11Kennet OlanderTullinge SK45:11+14:0511:19
12Ulf K. RaskSigtuna OK47:05+15:5911:48
13Ben StrengellVästerås SOK48:16+17:1012:05
14Niclas AhlströmVästerås SOK51:17+20:1112:51
15Erik MöllerArboga OK55:13+24:0713:50
16Per WadmanVästerås SOK1:03:58+32:5216:01
Björn LindgrenKFUM Örebro OKej godkänd
Stefan MalmbergStora Tuna OKej godkänd
Anders HanssonStora Tuna OKej start

D50

3 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK37:1412:19
2Annika DavidssonVästerås SOK45:05+7:5114:55
3Gunilla HåkanssonIFK Hedemora OK45:38+8:2415:06
4Annelie SpolanderNorbergs OK46:06+8:5215:15
5Maria SkantzOK Triangeln50:26+13:1216:41
6Marita StadigSK Trim/Virsbo54:44+17:3018:07
7Sofie NylanderOK Kåre57:42+20:2819:06
8Christina EnglöfKöping-Kolsva OK1:13:24+36:1024:18
Toni AnderssonVästerås SOKej start

H50

3 550 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders LundhJärfälla OK29:368:20
2Stefan NybergAvesta OK29:51+0:158:24
3Kjell KlaarSäterbygdens OK31:23+1:478:50
4Per BjurströmOK Tisaren33:22+3:469:23
5Jörgen BatzSkarpnäcks OL33:23+3:479:24
6Per WinteråsVästerbergslagens OL33:27+3:519:25
7Lars RönnolsTäby OK35:12+5:369:54
8Mats BirkestålKöping-Kolsva OK35:29+5:539:59
9Arne HäggArboga OK35:46+6:1010:04
10Leif MarkfjärdAvesta OK36:21+6:4510:14
11Pelle HöökKöping-Kolsva OK42:53+13:1712:04
12Johan KarlssonLindebygdens OK43:30+13:5412:15
13Kjell HolmDalaportens OL44:12+14:3612:27
14Jan-Erik CarlssonBoxholm-Mjölby OL50:48+21:1214:18
15Bengt VisénLindebygdens OK1:10:14+40:3819:47
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej start
Esko StadigSK Trim/Virsboej start
Per MelènOK Kåreej start

D55

3 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger MattssonVästerbergslagens OL38:1912:41
2Marianne EinarssonFagersta OK42:28+4:0914:03
3Gunlis LarssonOK Enen42:41+4:2214:08
4Anna-Karin JohanssonVandrarringen44:39+6:2014:47
5My RönnolsTäby OK45:46+7:2715:09
6Gudrun PerssonHallstahammars OK47:03+8:4415:34
7Carina JarlDomnarvets GOIF55:51+17:3218:29

H55

3 550 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats LundbergDalaportens OL28:478:06
2Thom SandvikAvesta OK31:15+2:288:48
3Olle RönnolsSäterbygdens OK31:55+3:088:59
4Torbjörn OttossonStora Tuna OK32:32+3:459:09
5Kjell ViklundHofors OK35:01+6:149:51
6Hans-Erik LangVästerbergslagens OL37:09+8:2210:27
7Mats LandqvistKöping-Kolsva OK38:49+10:0210:56
8Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK39:17+10:3011:03
9Stefan ÖbergOK Milan50:14+21:2714:09
10Jan DelbomDomnarvets GOIF57:35+28:4816:13

D60

2 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva HalvarsonOK Kåre37:4513:23
2Lena JakobssonVästerås SOK48:04+10:1917:02
3Annica Lindell LangVästerbergslagens OL50:27+12:4217:53
4Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF52:29+14:4418:36
5Annika NorströmHallstahammars OK55:25+17:4019:39

H60

3 260 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars JakobssonVästerås SOK30:289:20
2Örjan StahlGrycksbo IF OK34:07+3:3910:27
3Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK35:29+5:0110:53
4Ulric CarlssonIFK Lidingös Skid o OK35:53+5:2511:00
5Ove ÅbergStorviks IF37:15+6:4711:25
6Claes NidebornStora Tuna OK39:44+9:1612:11
7Leo JohanssonVandrarringen40:33+10:0512:26
8Karl-Erik AnderssonIFK Moras OK42:16+11:4812:57
9Kenneth LarssonOK Enen45:04+14:3613:49
10Lars HåkanssonIFK Hedemora OK46:13+15:4514:10
11Leif ÅkerblomStora Tuna OK47:22+16:5414:31
12Gunnar MunkteliusSurahammars SOK52:22+21:5416:03
13Hans-Erik SkalbergVästerås SOK56:26+25:5817:18
14Per-Erik CarleniusAttunda OK1:00:28+30:0018:32
15Sivar CliffoordHofors OK1:02:32+32:0419:10
16Leif BjörkmanDalaportens OL1:06:27+35:5920:23
17Ove LarssonKvarnsvedens GOIF OK1:08:34+38:0621:01
Ulf KjellinOK Hedströmmenej godkänd
Lars Erik OrvendalHeby AIFej godkänd
Roger EngstedtDalaportens OLej start

D65

2 820 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK42:4015:07
2Gunborg WestinLeksands OK47:29+4:4916:50
3Eva KjellmanVandrarringen47:38+4:5816:53
4Britt-Marie EklöfOK Milan49:15+6:3517:27
5Margareta LöfqvistVästerås SOK1:03:52+21:1222:38
6Siv StamSäterbygdens OK1:04:10+21:3022:45
7Liz PorteousVandrarringen1:08:23+25:4324:14
8Edla FornanderVästerbergslagens OL1:14:18+31:3826:20
Gudrun DalströmKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Ingrid Kristina LiljebrandSK Trim/Virsboej godkänd
Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFFej godkänd
Ingalill WestbergSK Trim/Virsboej start
Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OKej start

H65

3 260 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK36:1911:08
2John SivarsDalaportens OL38:20+2:0111:45
3Leif ErikssonHeby AIF39:47+3:2812:12
4Hans KruskopfKorsnäs IF OK40:56+4:3712:33
5Jörgen BergströmNorbergs OK41:16+4:5712:39
6Lars-Erik RaskVästerås SOK44:29+8:1013:38
7Sture BergströmOK Hammaren46:58+10:3914:24
8Karl-Åke LarssonOK Enen49:06+12:4715:03
9Göran WiigHallstahammars OK49:16+12:5715:06
10Hans CarlssonBjursås OK49:38+13:1915:13
11Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF49:39+13:2015:13
12Hans L AnderssonVästerbergslagens OL49:49+13:3015:16
13Ulf BackVandrarringen50:22+14:0315:26
14Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL52:18+15:5916:02
15Jan RehdinKöping-Kolsva OK52:36+16:1716:08
16Bo DanmoDomnarvets GOIF52:47+16:2816:11
17Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK53:04+16:4516:16
18Jan JohanssonIFK Hedemora OK54:18+17:5916:39
19Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK54:22+18:0316:40
20Håkan ForsgrenGävle OK55:11+18:5216:55
21Sören AnderssonJärbo OK56:49+20:3017:25
22Ronnie GustavssonRembo IK1:01:34+25:1518:53
23Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:03:16+26:5719:24
Åke LiljebrandSK Trim/Virsboej godkänd
Kenneth LöfqvistVästerås SOKej godkänd
Jan Olof DahlströmBjursås OKej godkänd
Thomas KleistBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Östen EklöfOK Milanej start
Olle JohanssonIFK Hedemora OKej start

D70

2 160 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gertrud AsplundVästerås SOK40:1618:38
2Siv AnderssonKungsgårdens SK1:02:30+22:1428:56
Ulla NykvistRembo IKej godkänd
Berit BäckmanSäterbygdens OKej godkänd
Gurli BackFagersta OKej start

H70

3 020 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK30:1710:01
2Tryggve OttossonKorsnäs IF OK34:41+4:2411:29
2Stig ÖsthKorsnäs IF OK34:41+4:2411:29
4Kuno ÖsterlundVästerås SOK35:43+5:2611:49
5Lars-B LarssonOK Tyr36:29+6:1212:04
6Folke LindblomHeby AIF37:24+7:0712:23
7Ove JohanssonOK Järnbärarna38:48+8:3112:50
8Karl-Axel StjernströmOK Hedströmmen41:17+11:0013:40
9Karl-åke DahlgrenSvärdsjö IF41:32+11:1513:45
10Tore KangasVästerås SOK42:39+12:2214:07
11Stig BerggrenÅrsunda IF43:25+13:0814:22
12Egon LundquistNorbergs OK46:03+15:4615:14
13Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK46:11+15:5415:17
14Lars KjellmanVandrarringen47:31+17:1415:44
15Ulf BolinderVästerås SOK47:52+17:3515:50
16Erik Edy LundqvistHeby AIF48:17+18:0015:59
17Kjell WennergrundJärbo OK48:50+18:3316:10
18Rolf WestbergSK Trim/Virsbo49:20+19:0316:20
19Tord LindValbo AIF49:40+19:2316:26
20Kurt ZanderVästerås SK OK50:27+20:1016:42
21Bore NybergSäterbygdens OK53:02+22:4517:33
22Lars AhlströmVästerås SOK1:00:56+30:3920:10
23Erik SvenssonKorsnäs IF OK1:05:31+35:1421:41
Åke SundbergFagersta OKej godkänd
Ingmar NykvistRembo IKej godkänd
Ragnar ErikssonOK Hedströmmenej godkänd
Janne MånssonLeksands OKej godkänd
Stig KarlssonKorsnäs IF OKej start
Torsten LöfgrenKarlsbyhedens IKej start
Hans MårtenssonDalaportens OLej start
Kjell MjöbergHallstahammars OKej start
Arne GustafssonHagaby GOIFej start

D75

2 160 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo44:3620:38
2Berit BergqvistHallstahammars OK46:32+1:5621:32
3Inga-Lisa ErikssonHofors OK1:09:06+24:3031:59
Laila NygrenSäterbygdens OKej godkänd

H75

3 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK38:3712:47
2John VallinOK Hedströmmen1:03:15+24:3820:56
3Anders AhnlénOK Hammaren1:05:07+26:3021:33
4Signar PalmHallstahammars OK1:05:40+27:0321:44
5Bo SandbergIK Jarl Rättvik1:07:33+28:5622:22
Lennart KarlénVästerås SOKej godkänd
Bengt JohanssonRembo IKej godkänd

H80

2 160 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig GuråsVästerås SOK1:06:5630:59
Lennart ÖbergVästerås SOKej godkänd
Gösta MagnussonIFK Hedemora OKej start

H85

2 160 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ragnar HasselquistHallstahammars OK42:0219:27
2Tage JohanssonVästerås SOK1:05:25+23:2330:17
3Ragnar WahlströmOK Kåre1:14:49+32:4734:38
Tage ErikssonHallstahammars OKej godkänd

Inskolning

2 040 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Maja AhlströmVästerås SOKfullföljt
Frida AnderssonNorbergs OKfullföljt
Karolina AnderssonDalaportens OLfullföljt
Linus AnderssonStora Tuna IK SKfullföljt
Per-Erik AnderssonDalaportens OLfullföljt
Viggo BerggrenGävle OKfullföljt
Jacob CarlssonStora Tuna OKfullföljt
Alva ErssonIFK Moras OKfullföljt
Julia Hagelberg NordahlOK Kårefullföljt
Kajsa HallVästerås SOKfullföljt
Josua KärnsundSala OKfullföljt
Anja MickelsonAvesta OKfullföljt
Viktor NorbergStora Tuna OKfullföljt
Alice NykvistAvesta OKfullföljt
Amanda NyströmDalaportens OLfullföljt
Filippa NyströmDalaportens OLfullföljt
Johanna PalmOK Triangelnfullföljt
Tuva-Cajsa SpihLeksands OKfullföljt

U1

2 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin LindgrenKFUM Örebro OK17:518:45
2Lucas WannerAvesta OK23:04+5:1311:18
3Johanna RoosOK Linné24:10+6:1911:50
4Axel EkbergSkattkärrs IF29:11+11:2014:18
5Alice ThornellVästerås SOK30:33+12:4214:58
6Mira KorhonenAvesta OK33:19+15:2816:19
7Sofie ThornellVästerås SOK37:31+19:4018:23
8Ellen PelanderOK Djerf39:28+21:3719:20
8Ida PelanderStora Essingen39:28+21:3719:20

U2

1 970 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK16:258:20
2Tilda ÖstbergStora Tuna OK17:31+1:068:53
3Johan EkbergSkattkärrs IF19:10+2:459:43
4Klara GustavssonStora Tuna OK21:58+5:3311:09
5Jonas CarlssonStora Tuna OK22:13+5:4811:16
6Andreas LiljebrandSK Trim/Virsbo24:38+8:1312:30
7Linus JernströmAvesta OK27:57+11:3214:11
8Markus MelénOK Kåre32:56+16:3116:43
9Elsa KärnsundSala OK35:17+18:5217:54
10Alice HelmerssonVandrarringen38:44+22:1919:39
11Amanda HallVästerås SOK39:53+23:2820:14
12Alva BäckmanGagnefs OK42:23+25:5821:30
13Engla ErikssonOK Triangeln50:29+34:0425:37
14Maja SverinOK Triangeln50:41+34:1625:43
Pontus LiljebrandSK Trim/Virsboej godkänd
Filip NorrbomSala OKej godkänd
Elin LindbergVandrarringenej start

U3

2 010 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter AnderssonDalaportens OL15:357:45
2Fredrik PalmOK Triangeln19:07+3:329:30
3Jonas DelbomDomnarvets GOIF22:40+7:0511:16
4Hanna DanielsAvesta OK26:13+10:3813:02
5Greta WetterbergSala OK46:22+30:4723:04

U4

2 720 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia DanielssonKöping-Kolsva OK40:5115:01
2Rebecka StafströmKöping-Kolsva OK44:28+3:3716:20
3Stan SpieringsOK Hedströmmen1:06:18+25:2724:22

Öppen 2

2 010 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik GolsäterEksjö SOK15:167:35
2Elisabeth WinteråsVästerbergslagens OL21:42+6:2610:47
3Eva FredrikssonKorsnäs IF OK21:50+6:3410:51
4Jan HallströmJönköpings OK27:08+11:5213:29
5Anders AnderssonAvesta OK42:58+27:4221:22
6Emanuell HellblomHeby AIF43:43+28:2721:44
7Kenneth ElmertoftNorbergs OK47:23+32:0723:34

Öppen 4

2 720 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar PerérsKorsnäs IF OK29:4710:56
2Cecilia ForslundOK Kåre38:14+8:2714:03
3Per-olof EinarssonFagersta OK38:45+8:5814:14
4Marie AnderssonNorbergs OK38:57+9:1014:19
5Martin MörsellOK Kåre40:04+10:1714:43
6Björn GolsäterEksjö SOK41:19+11:3215:11
7Karin PerérsKorsnäs IF OK44:21+14:3416:18
8Erik AnderssonAvesta OK45:30+15:4316:43
9Per StafströmKöping-Kolsva OK45:40+15:5316:47
10Jimmy TöyräVästerbergslagens OL46:46+16:5917:11
11Elisabeth StödemanHallstahammars OK46:53+17:0617:14
12Linn EkmanKöping-Kolsva OK47:13+17:2617:21
13Lars HelmerssonVandrarringen48:30+18:4317:49
14Cecilia BjurströmOK Tisaren51:21+21:3418:52
15Gunilla BrusVästerbergslagens OL53:29+23:4219:39
16Jan-Erik KraftHallstahammars OK55:01+25:1420:13
17Catrine LundquistNorbergs OK55:26+25:3920:22
18Frida JonforsenHallstahammars OK57:22+27:3521:05
19Göran BloomLjusne-Ala OK59:04+29:1721:42
20Lena LindgrenOK Järnbärarna59:13+29:2621:46
21Carl KarlssonNorbergs OK1:01:14+31:2722:30
22Robin BergstrandNorbergs OK1:01:32+31:4522:37
23Anna KnappSundsvalls OK1:01:34+31:4722:38
24Åsa ErikssonOK Triangeln1:03:17+33:3023:15
25Jan BobäckLångshyttans AIK OK1:10:38+40:5125:58
Anna PetterssonSurahammars SOKej godkänd
Lars-Erik JernströmNorbergs OKej godkänd

Öppen 7

3 020 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas AnderssonDalaportens OL31:4910:32
2Karin StåhlOK Kåre33:11+1:2210:59
3Folke BjörkmanDalaportens OL34:30+2:4111:25
4William KarlssonNorbergs OK35:44+3:5511:49
5Anders WelénHallstahammars OK37:25+5:3612:23
6Tommy BomanVästerås SOK39:21+7:3213:01
7Stefan EricssonOK Triangeln41:13+9:2413:38
8Tomas JonssonVandrarringen42:32+10:4314:05
9Catarina LarssonVästerås SOK43:09+11:2014:17
10Stig-Olof StåhlAvesta OK43:57+12:0814:33
11Owe EekKöping-Kolsva OK44:06+12:1714:36
12Bernt-Olov PerssonHägerst GF44:42+12:5314:48
13Lena HöjlindIFK Moras OK44:56+13:0714:52
14Staffan BjessmoBromma-Vällingby SOK45:03+13:1414:55
15Jan EkbergSkattkärrs IF45:32+13:4315:04
16Ylva EkbergSkattkärrs IF46:07+14:1815:16
17Inger LöfgrenStora Tuna OK46:53+15:0415:31
18Karl-Otto AnderssonHeby AIF47:48+15:5915:49
19Egil ErikssonHeby AIF47:52+16:0315:50
20Lennart LindgrenOK Järnbärarna48:35+16:4616:05
21Per AnderssonNorbergs OK48:51+17:0216:10
22Emma NybergAvesta OK50:05+18:1616:35
23Johanna ThornellVSOK51:11+19:2216:56
24Håkan DuhlboIFK Moras OK51:50+20:0117:09
25Lars HallVästerås SOK53:08+21:1917:35
26Ritva KärkkäinenAvesta OK53:14+21:2517:37
27Michael AnderssonOK Triangeln54:08+22:1917:55
28Kennet ÖstmanAvesta OK55:39+23:5018:25
29Mats AnderssonOK Kåre55:57+24:0818:31
30Ida StödemanHallstahammars OK1:04:13+32:2421:15
31Berit StåhlAvesta OK1:04:14+32:2521:16
32Barbro BobäckLångshyttans AIK OK1:22:39+50:5027:22
33Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK1:30:48+58:5930:03
Göran SöderströmDomnarvets GOIFej godkänd
Elin PetterssonSurahammars SOKej godkänd
Johan WannerAvesta OKej godkänd

Öppen 8

3 300 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik ErssonIFK Moras OK23:337:08
2Anders CarlssonHammarby IF OFH24:37+1:047:27
3Tomas LöfgrenStora Tuna OK26:48+3:158:07
4Mikael UtterVästerås SOK28:05+4:328:30
5Andreas NordforsStora Tuna IK SK29:29+5:568:56
6Erik LärfarsIF Thor29:45+6:129:00
7Mikael PerérsKorsnäs IF OK32:13+8:409:45
8Anders PelanderOK Djerf32:36+9:039:52
9Hampus WestmanVästerås SOK33:06+9:3310:01
10Robert HagströmEskilstuna OL33:28+9:5510:08
11Kjell LidholmIFK Hedemora OK33:45+10:1210:13
12Michael PalmOK Triangeln33:46+10:1310:13
13Roger ÅsbergOK Hedströmmen34:27+10:5410:26
14Maria SchmiterlöwLinköpings OK35:10+11:3710:39
15Karin ErssonIFK Moras OK35:49+12:1610:51
16Ida MattssonOK Kåre35:54+12:2110:52
17Thomas MagnussonKvarnsvedens GOIF OK36:07+12:3410:56
18Thomas AnderssonVästerås SOK36:08+12:3510:56
19Thomas CallebergKvarnsvedens Oldboys37:00+13:2711:12
20Johan EricsonFagersta OK37:28+13:5511:21
21Jerk LunnerKvarnsvedens GOIF OK37:29+13:5611:21
22Benny RendalenKorsnäs IF OK38:07+14:3411:33
23Torsten RambergHallstahammars OK38:15+14:4211:35
23Rikard WadmanNorbergs OK38:15+14:4211:35
25David BergIFK Hedemora OK38:24+14:5111:38
26Madelene RystedtStora Tuna IK SK38:55+15:2211:47
27Per ErikssonKvarnsvedens GOIF OK39:27+15:5411:57
28Peter ThornellVästerås SOK39:54+16:2112:05
29Per AnderssonKlubblös40:07+16:3412:09
30Gunnar GustavssonOK Reftele40:30+16:5712:16
31Magnus LarssonVästerås SOK42:57+19:2413:00
32Karin NymanOK Tyr43:38+20:0513:13
33Dan ErikssonKvarnsvedens GOIF OK44:30+20:5713:29
34Lennart MyrehedVästerås SOK45:30+21:5713:47
35Lennart LundgrenAvesta OK46:03+22:3013:57
36Malin Stövling LöfgrenKlubblös49:07+25:3414:53
37Fredrik NordforsStora Tuna OK49:37+26:0415:02
38Ulf LöfgrenStora Tuna OK50:41+27:0815:21
39Oskar MikaelssonVästerås SOK51:02+27:2915:27
40Titti RudhAvesta OK51:42+28:0915:40
41Erika NilssonNorbergs OK53:13+29:4016:07
42Linn RönnolsTäby OK54:23+30:5016:28
43Robin ErnebySurahammars OK55:24+31:5116:47
44Peter KraftHallstahammars OK57:53+34:2017:32
45Susann BerntssonOK Reftele58:48+35:1517:49
46Inger NordforsStora Tuna OK1:28:51+1:05:1826:55

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser