Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för NOK’s Nationella

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: NOK’s Nationella
Arrangörsorganisation: Norbergs OK
Datum: lördag 10 september 2011

D21

4 190 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin Dahlstedt-TyskLeksands OK32:407:47
2Cecilia EinarssonVästerås SOK37:36+4:568:58
3Annika ÖstmanSävedalens AIK39:35+6:559:26
4Ingela ErikssonGävle OK40:14+7:349:36
5Anna C. HaglundLeksands OK40:49+8:099:44
6Eva-Maj JohanssonSurahammars SOK43:00+10:2010:15
7Marie-Louise KaipeLeksands OK43:49+11:0910:27
8Christine SisellGävle OK44:06+11:2610:31
9Lena GillgrenStora Tuna OK44:58+12:1810:43
10Hanna BrusSnättringe SK47:43+15:0311:23
11Tanja VoskobojnikovaDinamo49:48+17:0811:53
12Jonna JungåkerKorsnäs IF OK51:09+18:2912:12
13Erica EdmanKorsnäs IF OK55:48+23:0813:19
14Sandra BurénKöping-Kolsva OK1:09:17+36:3716:32
Joline IngelssonOK Hammarenej godkänd
Anna T PerssonOK Kåreej godkänd
Therese BergqvistLeksands OKej start

H21

4 950 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim IngelssonOK Hammaren29:586:03
2Emil JohanssonOK Tisaren31:46+1:486:25
3Marcus EekKöping-Kolsva OK32:27+2:296:33
4Marcus HylénOK Kåre34:05+4:076:53
5Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK36:05+6:077:17
6Magnus ThornellSurahammars SOK37:16+7:187:31
7Henrik WickströmArboga OK37:50+7:527:38
8Robert PalmVästerås SOK38:13+8:157:43
9Jan MobergGävle OK40:21+10:238:09
10Stefan HenrikssonOK Ravinen40:24+10:268:09
11Martin MeleckýStora Tuna OK40:51+10:538:15
12Jonas VikströmKöping-Kolsva OK42:06+12:088:30
13Mattias AnderssonIK Gandvik44:10+14:128:55
14Jonas FogelbergVästvärmlands OK46:10+16:129:19
15Oskar JacobsonOK Tisaren46:18+16:209:21
16Robert HagströmEskilstuna OL54:45+24:4711:03
17Erik GohdeDalaportens OL55:32+25:3411:13
18Hansi KrausAvesta OK1:07:26+37:2813:37
19Robin ErnebySurahammars SOK1:12:24+42:2614:37
Daniel KaipeLeksands OKej godkänd
Ola JernströmDalaportens OLej godkänd
Jonas LindholmCentrum OKej godkänd
Michael ReinhartKFUM Örebro OKej start
Johan SundénVästerås SOKej start
Erik SisellGävle OKej start
Magnus EliassonDomnarvets GOIFej start
Karl-Johan BjörkmanArboga OKej start

D20

3 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
My OttossonVästerbergslagens OLej godkänd

H20

3 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin VidfeltLindebygdens OK33:269:05
Andreas BergqvistStora Tuna OKej start

D18

3 210 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LundqvistKils OK34:0910:38
2Nina AnderssonKöping-Kolsva OK37:44+3:3511:45
3Linnea EkskogKvarnsvedens GOIF OK38:52+4:4312:06
Hanna KlaarSäterbygdens OKej start

D16

3 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victoria BymanVästerås SOK32:1410:10
2Erika MickelsonAvesta OK34:27+2:1310:52
3Magdalena MosslindVandrarringen42:45+10:3113:29
Sofia PerssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Hanna GustafssonOK Kåreej start

H16

3 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar KarlssonNorbergs OK26:037:19
2Jonas GustafssonOK Kåre28:30+2:278:00
3Viktor DjerfVästerbergslagens OL40:15+14:1211:18
4Peter AnderssonDalaportens OL41:58+15:5511:47

D14

2 870 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tova OlssonGrycksbo IF OK25:559:01
2Emma HelmerssonVandrarringen28:23+2:289:53
3Ronja JungåkerKorsnäs IF OK28:45+2:5010:01
4Amanda DanielsAvesta OK31:37+5:4211:00
5Mirjam DalénSala OK36:24+10:2912:40
6Jenny LindbergVandrarringen37:44+11:4913:08
7Madeleine LiljedahlVästerbergslagens OL40:54+14:5914:15
8Maja MosslindVandrarringen49:23+23:2817:12
Erika DuhlboIFK Moras OKej godkänd
Cecilia DjerfVästerbergslagens OLej start

H14

3 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isac Von KrusenstiernaOK Kåre27:488:09
2Jacob TorstenssonVästerås SOK31:45+3:579:18
3Isak SöderströmSala OK32:58+5:109:40
4Waldemar AnderssonOK Roslagen39:08+11:2011:28
5Nils AlexanderssonStora Tuna OK40:11+12:2311:47
6Simon ÖsterlundVästerås SOK46:04+18:1613:30
7Gustav ÖhgrenKarlsbyhedens IK52:42+24:5415:27
Dan ÖsterlundVästerås SOKej start
John GunnarssonSurahammars SOKej start

D14 Kort

2 770 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isa HalvarssonStora Tuna OK35:2612:47
2Linnea NybergSäterbygdens OK44:58+9:3216:14
3Elin DahlinKöping-Kolsva OK53:34+18:0819:20

H14 Kort

2 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel CarlgrenOK Norden57:4520:50
2Robin BergstrandNorbergs OK1:00:52+3:0721:58

D12

2 770 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK29:5310:47
2Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre31:09+1:1611:14
3Lova KlasérKorsnäs IF OK31:13+1:2011:16
4Tindra JernströmAvesta OK32:14+2:2111:38
5Emma HansenAvesta OK35:43+5:5012:53
6Katja DalénSala OK46:35+16:4216:49
7Karolina DjerfVästerbergslagens OL59:11+29:1821:21
8Shanti SöderströmSala OK1:16:21+46:2827:33
Ella OlssonGrycksbo IF OKej start

H12

2 770 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johannes ÖhgrenKarlsbyhedens IK20:477:30
2Håkan RambergHallstahammars OK23:26+2:398:27
3Nils OttossonGävle OK30:08+9:2110:52
4Kalle KjellbergVästerås SOK31:19+10:3211:18
5Erik HelmerssonVandrarringen32:07+11:2011:35
6John NorrbomSala OK32:29+11:4211:43
7Måns HolmgrenOK Hammaren34:04+13:1712:17
8Nils KangasOK Hammaren37:00+16:1313:21
9Rens van LoenhoutOK Hedströmmen37:20+16:3313:28
10Rasmus TäckOK Hammaren38:20+17:3313:50
11Hannes HenrikssonVästerås SOK43:42+22:5515:46
Sixten TörnqvistVästerås SOKej godkänd
Isak VidfeltLindebygdens OKej start

H12 Kort

2 490 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel AnderssonNorbergs OK19:578:00

D10

2 490 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin LindbladOK Djerf21:378:40
2Iris van LoenhoutOK Hedströmmen25:26+3:4910:12
3Nickolina HedenlundAvesta OK27:34+5:5711:04
4Julia WannerAvesta OK29:21+7:4411:47
5Sofia DjerfVästerbergslagens OL32:43+11:0613:08
6Petronella HedenlundAvesta OK35:33+13:5614:16
7Amanda HallVästerås SOK37:31+15:5415:04
8Ebba OttosonGävle OK37:45+16:0815:09
9Selma EllerstedtSurahammars SOK47:46+26:0919:11
10Teresa EliassonSurahammars SOK50:00+28:2320:04
11Ida ErikssonSurahammars SOK1:14:31+52:5429:55
Nora RolénOK Hedströmmenej start

H10

2 490 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil AhlströmVästerås SOK21:178:32
2Andreas NäslundVästerås SOK27:22+6:0510:59
3Anton MäkinenOK Hammaren30:55+9:3812:24
4Samuel SundströmOK Hammaren53:05+31:4821:19
5Arvid MatssonNorbergs OK55:27+34:1022:16
6Oscar ThornellSurahammars SOK59:28+38:1123:52
Markus ÖsterlundVästerås SOKej godkänd
Filip NorrbomSala OKej godkänd

D35

3 270 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna NygårdVästerås SOK29:599:10
2Lena WesterlundOK Djerf30:12+0:139:14
3Linda MattssonDalaportens OL33:42+3:4310:18
4Malena AhlströmVästerås SOK37:13+7:1411:22
5Erica BengtssonSala OK40:50+10:5112:29
6Eva-Lena MäkinenOK Hammaren41:12+11:1312:35
Marie LindbladOK Djerfej godkänd
Eva Singman PalmVästerås SOKej godkänd
Marina JohanssonAvesta OKej godkänd

H35

3 840 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter ÖstmanVästerbergslagens OL26:526:59
2Joakim ÖnnemarLeksands OK42:23+15:3111:02
3Fredrik MäkinenOK Hammaren1:02:06+35:1416:10

D40

3 160 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pernilla KlemetsHallstahammars OK30:249:37
2Inger GunnarssonVästerås SOK31:16+0:529:53
3Susanne LindhAvesta OK36:37+6:1311:35
4Annika SundströmVästerås SOK36:41+6:1711:36
5Helena LundinAvesta OK37:28+7:0411:51
6Anna NorrbomSala OK38:49+8:2512:17
7Elisabeth StödemanHallstahammars OK1:17:47+47:2324:36

H40

3 680 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars ÖhgrenKarlsbyhedens IK24:326:40
2Niklas ErikssonVästerbergslagens OL25:30+0:586:55
3Henrik LindbladOK Djerf25:44+1:126:59
4Martin PerssonOK Kåre25:49+1:177:00
5Per LovangVästerbergslagens OL27:41+3:097:31
6Magnus LarssonVästerås SOK30:45+6:138:21
7Terje LundVästerås SOK32:14+7:428:45
8Johan EngvallOK Norden38:22+13:5010:25
9Stefan PetterssonArboga OK39:06+14:3410:37
10Magnus LundinAvesta OK39:45+15:1310:48
11Tomas JonssonVandrarringen40:42+16:1011:03
12Johan LindStora Tuna OK57:11+32:3915:32

D45

2 580 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna Von KrusenstiernaOK Kåre22:418:47
2Karin Swärd LindbergVandrarringen23:44+1:039:11
3Lotta JungåkerKorsnäs IF OK23:48+1:079:13
4Siv DahlströmKvarnsvedens GOIF OK24:26+1:459:28
5Marianne OttossonVästerbergslagens OL26:51+4:1010:24
6Mia GustafssonOK Kåre27:13+4:3210:32
7Carina DickforsDalaportens OL29:36+6:5511:28
8Berit WetterArboga OK30:03+7:2211:38
8Eva LindströmVästerås SOK30:03+7:2211:38
10Helena HolmbergKöping-Kolsva OK30:06+7:2511:40
11Anki GustafssonSäterbygdens OK30:40+7:5911:53
12Karin JohanssonHallstahammars OK33:13+10:3212:52
13Ann LyrbergValbo AIF37:26+14:4514:30
14Susanne JakobssonVästerbergslagens OL46:48+24:0718:08
Helena PepaHagaby GOIFej start
Anna WidströmKvarnsvedens GOIF OKej start

H45

3 520 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter ZetterströmSöders SOL Tyresö26:367:33
2Igor ZvontsovDinamo27:12+0:367:43
3Anders ErikssonOK Linné28:54+2:188:12
4Carl BymanVästerås SOK29:00+2:248:14
5Patrik OttossonGävle OK30:18+3:428:36
6Mikael BacklundDalaportens OL33:19+6:439:27
7Lars-Åke DickforsAvesta OK33:30+6:549:31
8Niclas AhlströmVästerås SOK37:16+10:4010:35
9Peter ThornellVästerås SOK38:18+11:4210:52
10Ola TorstenssonVästerås SOK41:20+14:4411:44
11Jonas HolmgrenOK Hammaren43:55+17:1912:28
12Anders S NybergSäterbygdens OK44:56+18:2012:45
13Tomas VidfeltLindebygdens OK49:21+22:4514:01
14Jörgen DalénSala OK50:28+23:5214:20
15Erik BengtssonSala OK1:04:24+37:4818:17
16Tommy FröjdSundsvalls OK1:08:49+42:1319:33
Stefan TörnqvistVästerås SOKej start

D50

2 540 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK22:599:02
2Karin ProforsKöping-Kolsva OK27:11+4:1210:42
3Marie GustafssonSundsvalls OK27:47+4:4810:56
4Annika DavidssonVästerås SOK28:22+5:2311:10
5Birgit ÅkerblomStora Tuna OK29:08+6:0911:28
6Sussie BjörkmanDalaportens OL29:43+6:4411:41
7Titti RudhAvesta OK33:09+10:1013:03
8Kristina ErikssonDalaportens OL34:50+11:5113:42
9Marita StadigSK Trim/Virsbo42:53+19:5416:52
10Christina EnglöfKöping-Kolsva OK45:35+22:3617:56
11Ingela BengtssonSala OK52:43+29:4420:45

H50

3 490 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell KlaarSäterbygdens OK25:247:16
2Bengt HaglundLeksands OK25:46+0:227:22
3Anders LundhJärfälla OK27:35+2:117:54
4Mats JönssonKorsnäs IF OK27:45+2:217:57
5Tryggve OttossonVästerbergslagens OL27:47+2:237:57
6Lars-Åke AnderssonArboga OK27:58+2:348:00
7Ola JohanssonGävle OK28:03+2:398:02
8Roger ÅsbergOK Hedströmmen28:45+3:218:14
9Jan-Olof BäckOK Djerf29:51+4:278:33
10Stefan NybergAvesta OK30:07+4:438:37
11Jan ÖstmanSundsvalls OK30:09+4:458:38
12Leif GustafssonSäterbygdens OK30:13+4:498:39
13Mats BirkestålKöping-Kolsva OK31:24+6:008:59
14Pär LundqvistHagaby GOIF32:04+6:409:11
15Mats LandqvistKöping-Kolsva OK32:40+7:169:21
16Lars GustafssonOK Kåre32:50+7:269:24
17Jan AnderssonHällefors OK34:27+9:039:52
18Michael BergkvistHällefors OK35:54+10:3010:17
19Göran LyrbergValbo AIF35:57+10:3310:18
20Morgan JohanssonOK Milan41:43+16:1911:57
Kenneth LarssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Pelle HöökKöping-Kolsva OKej godkänd
Johan KarlssonLindebygdens OKej start

D55

2 410 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK23:189:40
2Gudrun PerssonHallstahammars OK26:54+3:3611:09
3Anna-Karin JohanssonVandrarringen27:18+4:0011:19
4Ritva KärkkäinenAvesta OK30:24+7:0612:36
5Catharina EkmanVästerås SOK34:52+11:3414:28
6Britt-Marie AnderssonOK Amne43:09+19:5117:54
7Michèle Raymond MalmgrenSurahammars SOK1:06:12+42:5427:28
Kerstin SundbergOK Kåreej godkänd

H55

3 390 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna24:547:20
2Anders TåqvistVästerås SOK27:37+2:438:08
3Torbjörn OttossonStora Tuna OK28:21+3:278:21
4Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK28:57+4:038:32
5Mats LundbergDalaportens OL29:45+4:518:46
6Hans-Erik LangVästerbergslagens OL30:05+5:118:52
7Thom SandvikAvesta OK30:12+5:188:54
8Kjell BomanSöderhamns OK30:32+5:389:00
9Ola HedinOK Hammaren32:57+8:039:43
10Ingvar AnderssonOK Amne34:09+9:1510:04
11Per Erik FogelOK Kåre34:59+10:0510:19
12Martin RåmanKvarnsvedens GOIF OK35:00+10:0610:19
13Peder WickströmArboga OK35:28+10:3410:27
14Kjell GustafssonOK Järnbärarna36:06+11:1210:38
15Sven-Erik LevinTierps SOK36:23+11:2910:43
16Anders AlamaaIK Vikings OK36:26+11:3210:44
17Leif WadmanKöping-Kolsva OK48:23+23:2914:16
18Anders GunnarssonSurahammars SOK49:05+24:1114:28
19Hans WesterOK Järnbärarna50:37+25:4314:55
20Lennart LundgrenAvesta OK53:57+29:0315:54
Sten-Åke HolmbergSala OKej godkänd
Kenneth PerssonDalaportens OLej start
Bengt HanssonSäterbygdens OKej start

D60

2 350 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt Linnéa ErikssonSala OK21:359:11
2Lena JansonArboga OK24:01+2:2610:13
3Solvej CarlsonIFK Hedemora OK25:25+3:5010:48
4Annika NorströmHallstahammars OK26:17+4:4211:11
5Lena HedmanHallstahammars OK29:28+7:5312:32
6Lena JakobssonVästerås SOK31:52+10:1713:33
7Annica Lindell LangVästerbergslagens OL32:45+11:1013:56
8Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF47:57+26:2220:24
9Solweig PalmAvesta OK53:06+31:3122:35

H60

3 270 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars JakobssonVästerås SOK23:537:18
2Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK26:11+2:188:00
3Hans AurellGävle OK27:14+3:218:19
4Gunnar MunkteliusSurahammars SOK27:39+3:468:27
5Ola LindholmKöping-Kolsva OK27:53+4:008:31
6Sven-Olov WiklundArboga OK28:03+4:108:34
7Tommy ErikssonTullinge SK28:04+4:118:34
8Göran LarssonSala OK29:31+5:389:01
9Bengt StenerhagVästerbergslagens OL30:28+6:359:19
10Leif ÅkerblomStora Tuna OK30:45+6:529:24
11Hans KäckDalaportens OL31:37+7:449:40
12Leo JohanssonVandrarringen32:36+8:439:58
13Hans-Erik SkalbergVästerås SOK32:37+8:449:58
14Jan JohanssonIF Thor33:18+9:2510:11
15Roland BergSäterbygdens OK33:44+9:5110:18
16Sven-Inge NylundJärfälla OK34:26+10:3310:31
17Tommy LundqvistBjursås OK35:24+11:3110:49
18Ulf KjellinOK Hedströmmen37:16+13:2311:23
19Christer NälemarkOK Djerf37:39+13:4611:30
20Per ElfströmÅrsunda IF38:10+14:1711:40
21Ove ÅbergStorviks IF40:29+16:3612:22
22Lars Erik OrvendalHeby AIF44:06+20:1313:29
23Karl-Erik AnderssonIFK Moras OK45:11+21:1813:49
24Leif BjörkmanDalaportens OL45:21+21:2813:52
25Juri BelevichStockholms OK49:27+25:3415:07
26Torbjörn HellquistTullinge SK50:44+26:5115:30
27Owe EekKöping-Kolsva OK50:56+27:0315:34
28Örjan PerssonBjursås OK51:28+27:3515:44
29Roger MalmgrenSurahammars SOK58:56+35:0318:01

D65

2 310 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK27:2011:49
2Gunborg WestinLeksands OK31:27+4:0713:36
3Inga Lisa NordqvistVästerbergslagens OL32:11+4:5113:55
4Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL32:40+5:2014:08
5Ingrid JanssonSäterbygdens OK33:03+5:4314:18
6Margareta LöfqvistVästerås SOK35:44+8:2415:28
7Siv StamSäterbygdens OK36:47+9:2715:55
8Monica TörnkvistKöping-Kolsva OK41:10+13:5017:49
9Eva HöijeOK Ravinen42:14+14:5418:16
10Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo42:26+15:0618:22
11Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo43:37+16:1718:52
12Berit StåhlAvesta OK44:57+17:3719:27
13Irma BjärudVästerbergslagens OL48:29+21:0920:59

H65

3 160 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Ivar MöllbergArboga OK26:108:16
2Alf LindbergKöping-Kolsva OK29:26+3:169:18
3Sven-Olof AspLeksands OK30:39+4:299:41
4Ingvar SvenssonBjursås OK31:01+4:519:48
5Leif ErikssonHeby AIF33:29+7:1910:35
6Jan Olof DahlströmBjursås OK34:19+8:0910:51
7Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK34:27+8:1710:54
8Lennart HöijeOK Ravinen38:07+11:5712:03
9Gunnar LöfkvistBjursås OK38:08+11:5812:04
10Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF38:38+12:2812:13
11Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo40:27+14:1712:48
12Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK40:28+14:1812:48
13Jan JohanssonIFK Hedemora OK41:01+14:5112:58
14Bertil HolmgrenGävle OK41:09+14:5913:01
15Kennet LöfqvistVästerås SOK42:14+16:0413:21
16Rolf BjärudVästerbergslagens OL42:46+16:3613:32
17Hans NordgrenArboga OK43:07+16:5713:38
18Stig NordqvistVästerbergslagens OL44:18+18:0814:01
19Bo DanmoDomnarvets GOIF49:10+23:0015:33
20Hans NybergGävle OK49:17+23:0715:35
21Sten BlomkvistVästerbergslagens OL51:26+25:1616:16
22Henning WaltgårdDomnarvets GOIF52:22+26:1216:34
23Sören JohanssonOK Norden56:38+30:2817:55
Håkan ForsgrenGävle OKej godkänd
Jan Olof HedbergGagnefs OKej godkänd
Stig-Olof StåhlAvesta OKej godkänd
Östen AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd
Lars Olov PetterssonArboga OKej godkänd
John SivarsDalaportens OLej start
Jan RehdinKöping-Kolsva OKej start

D70

2 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergLindebygdens OK29:1312:45
2Siv HasselgrundBjursås OK30:06+0:5313:08
3Maud BengtssonSala OK32:46+3:3314:18
4Inger OlssonSala OK34:04+4:5114:52
5Britt LarssonVästerås SOK47:30+18:1720:44
6Ulla NykvistRembo IK49:45+20:3221:43

H70

2 540 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK21:188:23
2Kuno ÖsterlundVästerås SOK23:20+2:029:11
3Folke BjörkmanDalaportens OL23:49+2:319:22
4Ragnar ErikssonOK Hedströmmen24:46+3:289:45
5Lars-B LarssonOK Tyr26:03+4:4510:15
6Svante NyströmVästerbergslagens OL26:09+4:5110:17
7Ove JohanssonOK Järnbärarna26:39+5:2110:29
8Hjalmar NordquistOK Järnbärarna28:02+6:4411:02
9P-G JanssonSäterbygdens OK28:25+7:0711:11
10Kjell MjöbergHallstahammars OK28:38+7:2011:16
11Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK28:43+7:2511:18
12Ingemar JonssonHallstahammars OK28:59+7:4111:24
13Folke NyströmVästerbergslagens OL30:26+9:0811:58
14Janne MånssonLeksands OK31:33+10:1512:25
15Arne GustafssonHagaby GOIF32:44+11:2612:53
16Martin EngqvistUpsala IF38:20+17:0215:05
17Bore NybergSäterbygdens OK41:15+19:5716:14
18Kurt ZanderVästerås SK OK41:19+20:0116:15
19Torbjörn JohanssonOK Norden41:25+20:0716:18
20Erik Edy LundqvistHeby AIF43:33+22:1517:08
21Hans MårtenssonDalaportens OL47:30+26:1218:42
22Stig KarlssonKorsnäs IF OK57:54+36:3622:47
Karl-Axel StjernströmOK Hedströmmenej godkänd
Rolf WestbergSK Trim/Virsboej start

D75

2 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berit BergqvistHallstahammars OK37:3616:51
2Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo38:32+0:5617:16
3Laila NygrenSäterbygdens OK43:03+5:2719:18
4Ulla SvärdbyDalaportens OL51:35+13:5923:07
5Märta SvenssonVandrarringen52:40+15:0423:37
6Gun HolmqvistArboga OK57:18+19:4225:41
Birgitta GustafssonDalaportens OLej start

H75

2 350 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK22:299:34
2Carleric ThigerLinköpings AIK28:04+5:3511:56
3Ulf LindgrenVästerås SOK28:13+5:4412:00
4Olle OlofssonStorviks IF28:55+6:2612:18
5Sten SvenssonÄrla IF29:57+7:2812:44
6Signar PalmHallstahammars OK32:15+9:4613:43
7Bo LöwegrenVästerås SOK32:18+9:4913:44
8Valter AlamaaIK Vikings OK32:41+10:1213:54
9Bengt SwensonSäterbygdens OK35:50+13:2115:14
Karl Henrik LovangVästerbergslagens OLej godkänd
Nils JanssonSkattkärrs IFej start

H80

2 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sture Roland JosefssonOK Kåre29:1612:46
2Gösta MagnussonIFK Hedemora OK33:23+4:0714:34
3Nils Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK34:26+5:1015:02
4Olle AnderssonOK Norden35:47+6:3115:37
5Thorwald JanssonVästerbergslagens OL41:49+12:3318:15
6Stig GuråsVästerås SOK51:51+22:3522:38
Bertil NormanIFK Hedemora OKej start

H85

2 230 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tage ErikssonHallstahammars OK32:3014:34
2Ragnar HasselquistHallstahammars OK32:43+0:1314:40
Åke SvenssonJärfälla OKej godkänd

Inskolning

2 260 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Frida AnderssonNorbergs OKfullföljt
Noah AndertoftVästerås SOKfullföljt
Smilla AndertoftVästerås SOKfullföljt
Cornelia CarlsonIFK Hedemora OKfullföljt
Bruno GöranssonAlmby IKfullföljt
Kajsa HallVästerås SOKfullföljt
Jonna LindbladOK Djerffullföljt
Stefan MoreliusNorbergs OKfullföljt
Edvin MäkinenOK Hammarenfullföljt
Anton SundströmOK Hammarenfullföljt
Lovisa DjerfVästerbergslagens OLej start

U1

2 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lucas WannerAvesta OK19:278:36
2Arvid HedenlundAvesta OK32:27+13:0014:21
3Wilma ThornellSurahammars SOK48:23+28:5621:24
4Ebba VikströmSurahammars SOK48:30+29:0321:27

U2

2 490 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida AlmkärrAvesta OK26:0210:27
2Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens IK39:29+13:2715:51
3Maja AhlströmVästerås SOK44:37+18:3517:55
4Ellen PelanderOK Djerf47:45+21:4319:10
5Linus JernströmAvesta OK51:30+25:2820:40

Öppen motion 1

2 490 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Åke PerssonVästerbergslagens OL47:0318:53
2Sandra SärnholmSK Trim/Virsbo48:37+1:3419:31
3Ebba HallgrenSurahammars SOK55:37+8:3422:20
4Frida GunerusSurahammars SOK1:10:43+23:4028:24

Öppen motion 2

2 770 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harald HedenlundAvesta OK37:0413:22
2Sofia AnderssonNorbergs OK43:11+6:0715:35
3Astrid MatsdotterNorbergs OK43:13+6:0915:36
4Lena CarlssonVästerås SOK43:26+6:2215:40
5Maja NybergSäterbygdens OK1:01:17+24:1322:07
6Jonathan JonssonVandrarringen1:02:49+25:4522:40
7Margareta MosslindVandrarringen1:23:29+46:2530:08
8Lars-Erik StåhlbergKlubblös1:35:54+58:5034:37
9Therese StåhlbergKlubblös1:35:55+58:5134:37

Öppen motion 4

2 870 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria ÅkerblomStora Tuna OK37:4813:10
2Pontus HolstKarlsbyhedens IK38:00+0:1213:14
3Karolina OlssonGrycksbo IF OK38:53+1:0513:32
4Anneli LiljedahlVästerbergslagens OL39:02+1:1413:36
5Joni LindholmKöping-Kolsva OK41:49+4:0114:34
6Helga LarssonOK Hedströmmen43:09+5:2115:02
7Eva JohanssonKöping-Kolsva OK52:05+14:1718:08
8Ulrica VidfeltLindebygdens OK53:49+16:0118:45
9Ingmar NykvistRembo IK54:08+16:2018:51
10Anna KnappSundsvalls OK54:49+17:0119:05
11Stan SpieringsOK Hedströmmen59:57+22:0920:53
12Helena KronholmSala OK1:01:37+23:4921:28
13Jan-Erik KraftHallstahammars OK1:01:42+23:5421:29
14Rolf Göran Vilhelm BodinSöderhamns OK1:14:29+36:4125:57
15Anna SandströmKarlsbyhedens IK1:20:44+42:5628:07
16Christina GohdeVästerås SOK1:21:55+44:0728:32
17Anneli HolmquistAvesta OK1:23:45+45:5729:10
Joel VidfeltLindebygdens OKej godkänd
Lars DjerfVästerbergslagens OLej start

Öppen motion 5

3 410 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats KjellbergVästerås SOK36:3110:42
2Sara AnderssonNorbergs OK44:18+7:4712:59
3Sven-Arne FranssonAvesta OK49:36+13:0514:32
4Lotta BrangefältVästerås SOK52:49+16:1815:29
5Tommy EngströmKrylbo OK53:47+17:1615:46
6Bernt-Olov PerssonKöping-Kolsva OK1:03:57+27:2618:45
7Viktoria HedenlundAvesta OK1:04:52+28:2119:01
Peter EdmanKorsnäs IF OKej godkänd

Öppen motion 7

3 260 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger ZetterströmSöders SOL Tyresö34:2310:32
2Katarina GoudeIFK Hedemora OK35:10+0:4710:47
3Stefan BjurstedtHallstahammars OK35:48+1:2510:58
4Elin ErikssonVästerås SOK38:40+4:1711:51
5Marit Marsh StrömbergKlubblös40:35+6:1212:26
6Benneth SundquistHallstahammars OK40:40+6:1712:28
7Stig KarlssonKöping-Kolsva OK41:59+7:3612:52
8Lars DanilsVästerbergslagens OL43:03+8:4013:12
9Tina KempeGävle OK45:07+10:4413:50
10Anna-Karin LövgrenAvesta OK45:32+11:0913:58
11Magnus DanielsAvesta OK45:45+11:2214:02
12Göran SöderströmDomnarvets GOIF47:39+13:1614:36
13Lars MosslindVandrarringen47:44+13:2114:38
14Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens IK49:03+14:4015:02
15Lars-Åke BlomqvistRembo IK50:19+15:5615:26
16Mikael SöderlundKarlsbyhedens IK51:54+17:3115:55
17Petra HelmerssonVandrarringen56:18+21:5517:16
18Inger NordforsStora Tuna OK56:28+22:0517:19
19Fredrik NordforsStora Tuna OK57:53+23:3017:45
20Lena RosinVästerbergslagens OL58:34+24:1117:57
21Lennart LindgrenOK Järnbärarna1:00:41+26:1818:36
22Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL1:01:51+27:2818:58
23Mats KåbergKöping-Kolsva OK1:06:25+32:0220:22
24Leif DanielssonDalaportens OL1:16:25+42:0223:26
25Jan ThornellSurahammars SOK1:22:53+48:3025:25
Ann Louise KlaserKorsnäs IF OKej godkänd
Margareta WaldemarssonKöping-Kolsva OKej godkänd

Öppen motion 8

4 420 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Greger TyskLeksands OK27:076:08
2Andreas ErikssonVästerås SOK30:18+3:116:51
3Jens AndertoftVästerås SOK32:11+5:047:16
4Martin JuhlinVästerås SOK34:52+7:457:53
5Mikael UtterVästerås SOK36:23+9:168:13
6Jens AnderssonOK Roslagen37:08+10:018:24
7Lars ForsbergOK Ravinen38:28+11:218:42
8Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK39:35+12:288:57
9Anders PelanderOK Djerf40:07+13:009:04
10Lennart MyrehedVandrarringen40:32+13:259:10
11Per MårtenssonOK Ravinen41:05+13:589:17
12Thomas AnderssonVästerås SOK43:42+16:359:53
13Karin AnderssonVästerås SOK47:05+19:5810:39
14Jan BergmanKlubblös56:30+29:2312:46
15Karin Wigert PerssonOK Järnbärarna58:05+30:5813:08
16Håkan DuhlboIFK Moras OK1:00:22+33:1513:39
17Peter LundbergVästerås SOK1:00:45+33:3813:44
18Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:03:48+36:4114:26
19Hans WestmanVästerås SOK1:05:10+38:0314:44
20Emil BrynforsVästerbergslagens OL1:07:22+40:1515:14
21Thomas JohanssonKlubblös1:07:35+40:2815:17

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser