Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SPF RM 2013

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SPF RM 2013
Arrangörsorganisation: IF Hagen
Datum: torsdag 12 september 2013

D60

3 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena SöderbergSPF Bodekull46:2713:18
2Kristina SundbergSPF Skövde Elin48:22+1:5513:51
3Irene AnderssonSPF Gunnarp-Krogsered54:53+8:2615:43

H60

4 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Olof LarssonTingsryd50:1311:08

D65

3 010 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maud NilssonSPF Fyrklövern Vansbro34:3411:29
2Gullevi SvenssonSPF Ronneby37:15+2:4112:22
3Christina SchedwinVintergäcken43:56+9:2214:35
4Bibbi AppelgrenMariestad44:40+10:0614:50
5Kerstin GunnarssonSPF Nässjö52:10+17:3617:19
6Märtha LundhSPF Svenljunga57:11+22:3718:59
7MariAnne MånssonSPF Ronneby1:31:18+56:4430:19
Torill SvendsenGoda Vänner, Södra Sandbyej start
Anna-Lisa HanssonGoda Vänner, Södra Sandbyej start

H65

4 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar AnderssonSPF Östra Blekinge38:419:40
2Dag LorénFristad38:43+0:029:40
3Roland NilssonSPF Falköping40:35+1:5410:08
4Lars LorénFristad41:44+3:0310:26
5Göran KarlssonSPF Aneby43:03+4:2210:45
6Ingemar MagnussonDacke, Mjölby45:01+6:2011:15
7Sune GustafssonTibro46:31+7:5011:37
8Lennart KorénSkogsliljan Höga Kusten52:54+14:1313:13
9Per GranevikHabo53:40+14:5913:25
10Kjell FrodinKöpingshus55:02+16:2113:45
11Kurt JohanssonSPF Svenljunga56:23+17:4214:05
12Sten ÅströmSPF Brahe Grenna1:03:44+25:0315:56
Kurt NyströmSPF Kiladalenej godkänd
Roland AlsénSPF Tinnerbäcken Linköpingej start

D70

2 490 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta OlssonSPF Ronneby24:009:38
2Helen AndertoftSPF Markaryd28:02+4:0211:15
3Sonja HanssonSPF Bråviken Kolmården33:20+9:2013:23
4Britten PerssonSPF Brukspensionnärerna34:54+10:5414:00
5Birgit KarlssonMariestad34:56+10:5614:01
6Anne-Catrine PerssonMariestad38:22+14:2215:24
7Margit RybergSPF Götene - Kinnekulle39:36+15:3615:54
8Kerstin BengtssonBaltzar Motala40:23+16:2316:13
9Gunnel ChristianssonSPF Tjustbygden40:31+16:3116:16
10Eva OlofssonFlundre43:52+19:5217:37
11Gunnel WesterÖrkelljunga46:39+22:3918:44
12Ingrid ÅhlundSPF Svenljunga48:26+24:2619:27
13Chatarina AnderssonBaltzar Motala50:15+26:1520:10
14Inger BylanderSPF Svenljunga1:00:19+36:1924:13
Anita ErikssonSPF Brahe Grännaej godkänd
Gull-Britt KarlssonSPF Anebyej godkänd
Mariann KjellbergBredareds SPFej start

H70

3 490 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn LinnersjöSPF Östra Blekinge32:099:12
2Jan JohanssonSPF Hedemora35:15+3:0610:06
3John HenrikssonTibro36:06+3:5710:20
4Roland SundbergSPF Skövde Elin39:18+7:0911:15
5Leif OlofssonFlundre39:35+7:2611:20
6Kjell MånssonSPF Ronneby39:47+7:3811:23
7Harry SundbergGudhemsbygden39:51+7:4211:25
8Roland LagessonLöftadalens41:34+9:2511:54
9Hans-Åke ChristianssonSPF Tjustbygden41:41+9:3211:56
10Bengt OlssonSPF Nässjö41:57+9:4812:01
11Kjell KarlssonSPF Svenljunga42:49+10:4012:16
12Karl-Inge KarlssonSPF Vallebygden43:57+11:4812:35
13Sven-Olof FranssonForsheda46:06+13:5713:12
14Lars FranssonNorra Mo SPF46:20+14:1113:16
15Rune GunnarssonSPF Nässjö47:44+15:3513:40
16Torbjörn EricssonTräffen47:47+15:3813:41
17Börje SundbergGudhemsbygden48:52+16:4314:00
18Sven-Åke GranqvistSPF Boken49:56+17:4714:18
19Ingemar JonssonSPF Klubb 6552:43+20:3415:06
19Sven-Åke AndertoftSPF Markaryd52:43+20:3415:06
21Hans CarlheimTunasol53:10+21:0115:14
22Thomas LiffnerSPF Falköping57:13+25:0416:23
23Göran ErikssonSPF Brahe Gränna1:00:04+27:5517:12
24Heikki RissanenMariestad1:01:32+29:2317:37
25Leif AnderssonBaltzar Motala1:04:16+32:0718:24
26Sven-Olof SandstedtSPF Falköping1:08:50+36:4119:43
27Karl-Gerhard RamdeSPF Aneby1:12:07+39:5820:39
28Stig HjerpSPF Vallebygden1:49:20+1:17:1131:19
Regor NikklassonSPF Falköpingej godkänd
Raimo SalminenSPF Wä-Skepparslövej start

D75

2 490 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergClub Linde, Lindesberg30:1212:07
2Eivor Steen-OlssonSPF Kongahälla Seniorerna30:46+0:3412:21
3Karin LexellHässleholm37:01+6:4914:51
4Britt PetterssonSPF Vreta Kloster39:32+9:2015:52
5Gunni EkbergSPF Gunnarp-Krogsered40:24+10:1216:13
6Christina HogedalSPF Romelanda45:33+15:2118:17
Anne-Marie TillmanSPF Falköpingej godkänd

H75

3 010 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland KarlssonSPF Ronneby30:5010:14
2Stig FranssonVärnamo32:44+1:5410:52
3Alvar AnderssonTibro35:06+4:1611:39
4Åke HogedalSPF Romelanda36:44+5:5412:12
5Kjell PerssonMariestad37:48+6:5812:33
6Åke AxelssonSPF Sagsjön37:57+7:0712:36
7Sven JonssonSPF Tinnerbäcken40:10+9:2013:20
8Tore JohanssonSPF Örserum.42:59+12:0914:16
9Sven-Olov LarssonÖstra Redväg45:27+14:3715:05
10Göran KarlssonNässjö47:35+16:4515:48
11Johan JanssonVäxjö53:41+22:5117:50
Bertil FlinkNässjöej godkänd

D80

1 990 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Lisa BerglundSvalan Partille36:1318:11
2Mona ÅkermanSPF Tylöskog49:22+13:0924:48

H80

2 490 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil JohanssonSPF Horredsbygden31:0512:28
2Sven-Erik AnderssonSPF Falköping34:33+3:2813:52
3Lars PetterssonFlensbygden35:12+4:0714:08
4Sven AnderssonSPF Norra Kind37:03+5:5814:52
5Karl ÅkermanSPF Tylöskog41:36+10:3116:42
6Bengt EdvardssonHässleholm43:01+11:5617:16
7Göran BarremyrSPF Kontakt Torsby47:08+16:0318:55
8Helmer EkbergSPF Gunnarp-Krogsered48:28+17:2319:27
9Claes SjöbergClub Linde, Lindesberg1:07:36+36:3127:08

H85

1 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar KällmanHerrljunga39:2319:47
2Håkan BarkSPF Skövde Elin39:35+0:1219:53
3Sven-Gustav EdenströmSPF Ronneby51:54+12:3126:04

Ö2

2 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Siv LarssonVäxjö AIS38:5115:36
2Ragnar OlssonSPF Ronneby1:21:26+42:3532:42

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser