Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Golden Weekend

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Golden Weekend
Arrangörsorganisation: Arboga OK
Datum: lördag 20 augusti 2011

D21 Elit

4 690 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda LarssonJärfälla OK42:569:09
2Cecilia EinarssonVästerås SOK45:38+2:429:43
3Lena BirkebaekStora Tuna OK47:50+4:5410:11
4Linda SundinVästerås SOK48:02+5:0610:14
5Elsa EkelinKFUM Örebro OK49:22+6:2610:31
6Beata FalkHagaby GOIF49:37+6:4110:34
7Linnéa HedlundKöping-Kolsva OK50:40+7:4410:48
8Lisa WesterbergOK Milan52:07+9:1111:06
9Hanna HellsingLindebygdens OK54:24+11:2811:35
10Karin WaldemarssonKöping-Kolsva OK58:20+15:2412:26
11Malin JacobsonOK Milan58:52+15:5612:33
12Sandra Karlsson-BierfeldtÄrla IF1:00:02+17:0612:48
13Marika LindahlOK Milan1:00:33+17:3712:54
14Sandra BurénKöping-Kolsva OK1:01:16+18:2013:03
15Åsa HolmgrenVästerås SOK1:07:46+24:5014:26
Linn EngmanKöping-Kolsva OKej godkänd
Elsa TörnrosTumba-Mälarhöjden OKej godkänd

H21 Elit

5 430 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel AttåsOK Tisaren38:087:01
2Anders ÖsterlundVästerås SOK38:15+0:077:02
3Tomas HallménOK Tisaren38:52+0:447:09
4Mattias AnderssonOK Tisaren40:47+2:397:30
5Patrik LindÄrla IF40:54+2:467:31
6Håkan AnderssonVästerås SOK42:49+4:417:53
7Magnus PerssonOK Tisaren42:57+4:497:54
8Henric BrohedeOK Tyr45:49+7:418:26
9Marcus AnderssonKFUM Örebro OK47:31+9:238:45
10Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK48:04+9:568:51
11Thomas EekKöping-Kolsva OK49:16+11:089:04
12Erik HarlénKFUM Örebro OK50:11+12:039:14
13Stefan AronssonKFUM Örebro OK51:17+13:099:26
14Johan AhlströmVästerås SOK51:54+13:469:33
15Cristian LarssonKöping-Kolsva OK53:45+15:379:53
16Daniel JohannessonVästerås SOK54:16+16:089:59
17Anton FrendeliusAlmby IK58:18+20:1010:44
18Ulf HallménHagaby GOIF1:02:59+24:5111:35
19Kostyantyn MayasovDolny Śląsk1:04:34+26:2611:53
20Erik GohdeDalaportens OL1:06:38+28:3012:16
Jonas VikströmKöping-Kolsva OKej start
Anders LindéusHagaby GOIFej start

H18 Elit

4 580 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Przemysław WiończykDolny Śląsk56:1112:16
2David ByrénKFUM Örebro OK56:24+0:1312:18
3Ludvig NilssonKFUM Örebro OK57:47+1:3612:36
4Mariusz WojnowiczDolny Śląsk1:00:57+4:4613:18
5Piotr OstójDolny Śląsk1:01:36+5:2513:26
Jonas LindahlOK Milanej start

D21

4 180 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny JohanssonKFUM Örebro OK49:4211:53
2Eva-Maj JohanssonSurahammars SOK51:26+1:4412:18
3Teresé KorkeakoskiOK Milan51:34+1:5212:20
4Victoria NilssonKFUM Örebro OK59:10+9:2814:09
5Maria KeränenLaxå OK1:03:18+13:3615:08
6Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen1:15:11+25:2917:59
7Anna LindéusHagaby GOIF2:32:54+1:43:1236:34

H21

4 660 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan CelanderKristinehamns OK1:02:5813:30
2Johan NäsholmÄrla IF1:05:17+2:1914:00
3Christofer NäsholmÄrla IF1:05:56+2:5814:08
4Matthias WiktorssonKFUM Örebro OK1:14:23+11:2515:57
Filip SöderlundOK Milanej godkänd

H20

4 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin VidfeltLindebygdens OK1:00:3914:30
2Ola LindgrenLindebygdens OK2:11:52+1:11:1331:32

D18

3 770 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Małgorzata SzeligaDolny Śląsk41:1310:55
2Nina AnderssonKöping-Kolsva OK55:31+14:1814:43
3Gabriela StecDolny Śląsk59:46+18:3315:51
4Anna DonczewDolny Śląsk1:09:28+28:1518:25
5Lina TellinOK Tisaren1:44:40+1:03:2727:45

D16

3 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK44:0612:36
2Rebecca MårtenssonKöping-Kolsva OK44:45+0:3912:47
3Iga KarbowiakDolny Śląsk45:00+0:5412:51
4Hanna WedinAlmby IK45:05+0:5912:52
5Åsa RambergHallstahammars OK45:42+1:3613:03
6Nina HallorOK Tisaren59:48+15:4217:05
7Weronika CychDolny Śląsk1:01:23+17:1717:32
8Sofia PerssonKöping-Kolsva OK1:39:28+55:2228:25
Sara HamreforsVästerås SOKej godkänd
Amanda JohanssonKristinehamns OKej start
Emma JohanssonKristinehamns OKej start

H16

3 800 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harald LarssonHagaby GOIF31:138:12
2August MikaelssonVästerås SOK34:05+2:528:58
3Jonathan KarlssonOK Tylöskog34:57+3:449:11
4Mateusz DziobaDolny Śląsk36:05+4:529:29
5Sebastian AgerhällOK Tisaren38:04+6:5110:01
6Carl NäslundVästerås SOK38:05+6:5210:01
7Maciej NowakDolny Śląsk38:43+7:3010:11
8Bartosz SzeligaDolny Śląsk42:03+10:5011:03
9Andreas SundströmVästerås SOK42:20+11:0711:08
10Samuel HedlundKöping-Kolsva OK46:05+14:5212:07
11Martin NorrbomSala OK51:12+19:5913:28
12Leonard BalkVästerås SOK57:02+25:4915:00
13Mateusz PodsiadłyDolny Śląsk1:01:34+30:2116:12
14Martin NorrmanEskilstuna OL1:07:09+35:5617:40
Jacob AhlströmVästerås SOKej godkänd

D16 Kort

2 890 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia DanielssonKöping-Kolsva OK56:0419:24
2Jessica KorkeakoskiOK Milan56:13+0:0919:27
3Linnea LindelöfSala OK58:37+2:3320:16

D14

2 890 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria GustafssonHagaby GOIF28:219:48
2Lovisa JonssonHallstahammars OK29:01+0:4010:02
3Sandra NäslundVästerås SOK29:15+0:5410:07
4Magdalena MosslindVandrarringen35:06+6:4512:08
5Saga SanderOK Milan38:11+9:5013:12
6Mirjam DalénSala OK39:30+11:0913:40
7Isabella AgerhällOK Tisaren41:36+13:1514:23
8Jenny LindbergVandrarringen45:20+16:5915:41
9Tilda FranssonOK Milan48:56+20:3516:55
10Clara JohanssonKFUM Örebro OK49:36+21:1517:09
Rebecka StafströmKöping-Kolsva OKej start

H14

3 150 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob FranssonOK Milan31:3610:01
2Per KarlssonOK Tylöskog33:42+2:0610:41
3Isak SöderströmSala OK36:18+4:4211:31
4Simon ÖsterlundVästerås SOK36:53+5:1711:42
5Rasmus MöllerArboga OK38:07+6:3112:06
6Johan RydingEskilstuna OL38:49+7:1312:19
7Jesper HedarEskilstuna OL39:10+7:3412:26
8Jacob ErikssonKFUM Örebro OK39:24+7:4812:30
9Alfred LönnVästerås SOK40:12+8:3612:45
10Jacob TorstenssonVästerås SOK46:48+15:1214:51
11Johannes ÄngHagaby GOIF56:00+24:2417:46
12Dan ÖsterlundVästerås SOK57:35+25:5918:16
13Hannes WegeliusHagaby GOIF59:18+27:4218:49
14Henrik HamreforsVästerås SOK1:05:39+34:0320:50
15Adam KuttiHagaby GOIF1:08:03+36:2721:36
16Benjamin SahlinArboga OK1:09:05+37:2921:55
Douglas PerssonEskilstuna OLej start
John GunnarssonSurahammars SOKej start
Daniel CarlgrenOK Nordenej start

D14 Kort

2 650 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin DahlinKöping-Kolsva OK46:5917:43

H14 Kort

2 650 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lucas LöfvenhamnOK Letstigen36:3513:48
2Jonatan AngergårdHagaby GOIF42:13+5:3815:55

D12

2 650 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna HallménOK Tisaren25:039:27
2Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK28:10+3:0710:37
3Tindra JernströmAvesta OK28:27+3:2410:44
4Maja MosslindVandrarringen29:17+4:1411:03
5Sara JunevikLeksands OK29:33+4:3011:09
6Elin SchagströmGarphyttans IF32:11+7:0812:08
7Hanna SundströmVästerås SOK37:57+12:5414:19
8Emma JohnssonOK Tor39:28+14:2514:53
9Stina JohanssonKFUM Örebro OK41:33+16:3015:40
10Bianca WiljebrandKöping-Kolsva OK44:48+19:4516:54
11Katja DalénSala OK45:37+20:3417:12
12Emma-Karin RehnmanVandrarringen46:51+21:4817:40
Shanti SöderströmSala OKej start

H12

2 650 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav JohnssonOK Tor24:119:07
2Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK24:13+0:029:08
3Josef WennblomHagaby GOIF26:01+1:509:49
4Emil AlpbergAlmby IK26:52+2:4110:08
5Arvid ErikssonHagaby GOIF27:16+3:0510:17
6Pontus Olofsson-BierfeldtÄrla IF27:26+3:1510:21
7Håkan RambergHallstahammars OK27:27+3:1610:21
8Eric ValjusHagaby GOIF29:30+5:1911:07
9Axel StridKFUM Örebro OK32:43+8:3212:20
10Fredrik HamreforsVästerås SOK38:52+14:4114:40
11John NorrbomSala OK39:24+15:1314:52
12Samuel JonssonHallstahammars OK50:59+26:4819:14
Isak VidfeltLindebygdens OKej godkänd
Edvin ErikssonHagaby GOIFej start

D12 Kort

2 270 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice NordströmVandrarringen20:319:02
Ida SanderOK Milanej start

D10

2 270 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin Olofsson-BierfeldtÄrla IF21:449:34
2Lisa HallménOK Tisaren23:21+1:3710:17
3Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK29:43+7:5913:05
4Sara MouazzenVästerås SOK30:34+8:5013:27
5Alice ThornellVästerås SOK33:09+11:2514:36
6Jonna SandbergKöping-Kolsva OK40:36+18:5217:53
7Elsa ZetterljungArboga OK1:16:29+54:4533:41

H10

2 270 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan AlpbergAlmby IK14:316:23
2Ludvig HolmqvistOK Tor14:59+0:286:36
3Markus ÖsterlundVästerås SOK16:04+1:337:04
4Eric GustafssonOK Tor17:58+3:277:54
5Casper HedarEskilstuna OL18:04+3:337:57
6Emil AhlströmVästerås SOK18:35+4:048:11
7Pontus LindgrenVästerås SOK18:57+4:268:20
8Fredrik JunevikLeksands OK26:05+11:3411:29
9Gustav GöranssonArboga OK31:51+17:2014:01
10Filip NorrbomSala OK36:31+22:0016:05
11Noel WiljebrandKöping-Kolsva OK42:17+27:4618:37
Simon JacobssonArboga OKej godkänd
Pontus NordströmVandrarringenej godkänd
William AgerhällOK Tisarenej start

D35

3 980 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva HolmqvistOK Tor40:2910:10
2Anna NyströmEskilstuna OL44:51+4:2211:16
3Anna LindgrenVästerås SOK46:13+5:4411:36
4Eva Singman PalmVästerås SOK48:45+8:1612:14
5Anna NygårdVästerås SOK48:48+8:1912:15
6Erica BengtssonSala OK50:12+9:4312:36
7Malin HalldinKFUM Örebro OK53:50+13:2113:31
8Malena AhlströmVästerås SOK56:05+15:3614:05
9Malin WiklundAlmby IK57:44+17:1514:30
10Cecilia JohnssonOK Tor1:05:36+25:0716:28
11Johanna ThornellVästerås SOK1:09:35+29:0617:28
Jennie BrobakkenKFUM Örebro OKej godkänd

D40

3 770 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie HedarEskilstuna OL36:299:40
2Charlotte FlansbjerOK Djerf38:21+1:5210:10
3Maria JunevikLeksands OK39:33+3:0410:29
4Inger GunnarssonVästerås SOK40:30+4:0110:44
5Annika SundströmVästerås SOK41:11+4:4210:55
6Pernilla KlemetsHallstahammars OK43:04+6:3511:25
7Karin JohanssonKFUM Örebro OK50:08+13:3913:17
8Susanne LindhAvesta OK50:44+14:1513:27
9Kerstin Lidström AngergårdHagaby GOIF51:21+14:5213:37
10Anna HallVästerås SOK52:41+16:1213:58
11Laila HallménOK Tisaren57:41+21:1215:18
12Ulrika SanderOK Milan1:04:17+27:4817:03
13Petra KolsvikHägersta GF1:04:43+28:1417:09
14Anna NorrbomSala OK1:16:35+40:0620:18
15Gabriella WennblomHagaby GOIF1:33:15+56:4624:44
16Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:34:16+57:4725:00

H40

4 430 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus HalldinKFUM Örebro OK39:088:50
2Håkan OlofssonÄrla IF40:21+1:139:06
3Robert PalmVästerås SOK40:59+1:519:15
4Örjan GustafssonOK Tor42:12+3:049:31
5Kalikst SobczyńskiDolny Śląsk47:55+8:4710:48
6Peter JunevikLeksands OK49:05+9:5711:04
7Rickard E.JonforsenHallstahammars OK49:36+10:2811:11
8Mats SilverstenVästerås SOK1:06:11+27:0314:56
9Christer LinderborgKöping-Kolsva OK1:16:07+36:5917:10
Johan EngvallOK Nordenej start
Ari HyvönenKFUM Örebro OKej start
Mats d.y ErikssonHagaby GOIFej start
Stefan WikströmOK Torej start
Rickard SimonssonOK Tisarenej start
Per LovangVästerbergslagens OLej start

D45

3 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena PepaHagaby GOIF37:4012:09
2Kajsa HolmqvistHagaby GOIF37:48+0:0812:11
3Torun PahlmGarphyttans IF43:32+5:5214:02
4Helena HolmbergKöping-Kolsva OK44:06+6:2614:13
5Ing-Marie LindahlOK Milan51:29+13:4916:36
6Anette ForssGarphyttans IF1:04:17+26:3720:44
7Lena RambergHallstahammars OK1:08:05+30:2521:57
8Eva KorkeakoskiOK Milan1:47:11+1:09:3134:34
Karin JohanssonHallstahammars OKej godkänd
Mia BierfeldtÄrla IFej godkänd

H45

4 280 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars SchagerströmGarphyttans IF37:018:38
2Ola JernströmDalaportens OL38:28+1:278:59
3Per SundströmVästerås SOK39:42+2:419:16
4Ola TorstenssonVästerås SOK41:20+4:199:39
5Tomas VidfeltLindebygdens OK47:12+10:1111:01
6Remigiusz WidziewiczDolny Śląsk50:38+13:3711:49
7Niclas AhlströmVästerås SOK51:20+14:1911:59
8Ben StrengellVästerås SOK51:47+14:4612:05
9Nils AronssonOK Tisaren51:52+14:5112:07
10Christer JonssonHallstahammars OK59:24+22:2313:52
11Niklas SanderOK Milan1:00:54+23:5314:13
12Tommy NylundOK Tor1:04:13+27:1215:00
13Bertil JohanssonKristinehamns OK1:04:15+27:1415:00
14Jörgen DalénSala OK1:06:56+29:5515:38
15David SöderströmSala OK1:14:32+37:3117:24
16Peter ErikssonKFUM Örebro OK1:15:07+38:0617:33
17Erik BengtssonSala OK1:28:33+51:3220:41
Mikael DavidssonVästerås SOKej start
Fredrik NilssonKFUM Örebro OKej start

D50

3 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika BrodinLindebygdens OK38:5612:33
2Mona BierfeldtÄrla IF46:28+7:3214:59
3Annika DavidssonVästerås SOK53:20+14:2417:12
4Marita StadigSK Trim/Virsbo1:20:27+41:3125:57
5Christina EnglöfKöping-Kolsva OK1:21:36+42:4026:19
6Lisbeth CelanderKristinehamns OK1:26:14+47:1827:49
7Ingela BengtssonSala OK1:42:20+1:03:2433:00
Karin WedinAlmby IKej godkänd
Toni AnderssonVästerås SOKej godkänd
Birgitta GustafssonHagaby GOIFej godkänd
Kristina ErikssonDalaportens OLej start

H50

3 980 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per BjurströmOK Tisaren37:149:21
2Jan-Åke KarlssonHagaby GOIF38:14+1:009:36
3Per-Olov SjöströmVästerås SOK38:56+1:429:46
4Anders LundhJärfälla OK39:11+1:579:50
5Mats BirkestålKöping-Kolsva OK42:15+5:0110:36
6Pär LundqvistHagaby GOIF42:17+5:0310:37
7Göran PolhedeÄrla IF42:40+5:2610:43
8Tomas AnderssonOK Tor42:46+5:3210:44
9Klas ThybeckLindebygdens OK42:55+5:4110:46
10Jonas KarlssonOK Tylöskog43:26+6:1210:54
11Jörgen BatzSkarpnäcks OL44:47+7:3311:15
12Leif CelanderKristinehamns OK46:04+8:5011:34
13Ulf HamreforsVästerås SOK46:50+9:3611:46
14Mats BergmanNorbergs OK47:22+10:0811:54
15Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK49:12+11:5812:21
16Bo NorrmanEskilstuna OL49:22+12:0812:24
17Anders RoothVästerås SOK52:05+14:5113:05
18Torsten RambergHallstahammars OK52:36+15:2213:12
19Lars KarlssonAlmby IK57:53+20:3914:32
20Pelle HöökKöping-Kolsva OK59:23+22:0914:55
21Peter YlsöbäckEskilstuna OL1:05:49+28:3516:32
22Lars MosslindVandrarringen1:13:17+36:0318:24
Christer JohanssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Björn AlpbergAlmby IKej godkänd
Jan-Olof BäckOK Djerfej godkänd
Håkan SvenssonAlmby IKej start
Magnus JoelssonSOK 68ej start

D55

3 050 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gudrun PerssonHallstahammars OK50:2216:30
2Ann-Britt GöranssonAlmby IK51:32+1:1016:53
3Britt GunnarssonKristinehamns OK52:17+1:5517:08
4Anna-Karin JohanssonVandrarringen1:03:20+12:5820:45
5Evy JohanssonSala OK1:06:47+16:2521:53
6Gunnel GillenäsKristinehamns OK1:11:28+21:0623:25
Marina CarlsénHagaby GOIFej godkänd

H55

3 770 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats NylinOK Tisaren35:569:31
2Thom SandvikAvesta OK38:55+2:5910:19
3Hans Göran PetterssonKFUM Örebro OK42:47+6:5111:20
4Jan GustafssonHagaby GOIF43:26+7:3011:31
5Hans-Olof CarlsénHagaby GOIF48:39+12:4312:54
6Ivar NäsholmÄrla IF49:38+13:4213:09
7Mats LandqvistKöping-Kolsva OK50:03+14:0713:16
8Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL55:03+19:0714:36
9Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK57:17+21:2115:11
10Kjell GustafssonOK Järnbärarna1:01:04+25:0816:11
11Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:08:13+32:1718:05
12Sven-Birger JohannessonVästerås SOK1:08:16+32:2018:06
13Anders GunnarssonSurahammars SOK1:15:21+39:2519:59
Stefan GunnarssonKristinehamns OKej godkänd
Stefan ÖbergOK Milanej godkänd
Kenneth PerssonDalaportens OLej start

D60

2 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK43:3616:46
2Kerstin PalmKjula IF50:30+6:5419:25
3Inger LjungströmOK Djerf51:27+7:5119:47
4Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL59:31+15:5522:53
5Lena HedmanHallstahammars OK1:01:17+17:4123:34
Irene ÖhlingÄrla IFej godkänd
Annika NorströmHallstahammars OKej godkänd
Britt Linnéa ErikssonSala OKej start
Margareta SvenssonOK Vilse 87ej start

H60

3 770 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola LindholmKöping-Kolsva OK39:3510:29
2Christer JohanssonOK Motala43:39+4:0411:34
3Lars JakobssonVästerås SOK43:57+4:2211:39
4Bo SegerEskilstuna OL44:15+4:4011:44
5Bernt ÅströmVästerås SOK45:09+5:3411:58
6Ulf KjellinOK Hedströmmen45:26+5:5112:03
7Hans-Erik SkalbergVästerås SOK45:36+6:0112:05
8Leo JohanssonVandrarringen47:19+7:4412:33
9Lars-Åke WallOK Tisaren48:28+8:5312:51
10Per-Åke HullAlmby IK49:18+9:4313:04
11Johan KällmanNorbergs OK49:42+10:0713:10
12Hans KäckDalaportens OL50:45+11:1013:27
13Kjell ErikssonOK Djerf52:15+12:4013:51
14Kurt Håkan AnderssonOK Tor52:52+13:1714:01
15Christer GillenäsKristinehamns OK53:52+14:1714:17
16Karl Göran WahlströmAlmby IK58:21+18:4615:28
17Anders HolmbergLindebygdens OK1:18:52+39:1720:55
18Jarl Erik PalmKjula IF1:27:17+47:4223:09
Tommy ÖhlingÄrla IFej godkänd
Kenneth JohanssonEskilstuna OLej godkänd
Christer NälemarkOK Djerfej godkänd
Lars TörnblomHällefors OKej start
Weine FredrikssonKFUM Örebro OKej start

D65

2 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK35:0613:30
2Anita JohanssonOK Tor39:23+4:1715:08
3Britt-Marie EklöfOK Milan43:44+8:3816:49
4Inga Lisa NordqvistVästerbergslagens OL45:50+10:4417:37
5Britten PerssonFinspångs SOK45:51+10:4517:38
6Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo51:43+16:3719:53
7Liz PorteousVandrarringen1:03:02+27:5624:14
8Kerstin BengtssonMotala AIF OL1:04:09+29:0324:40
9Margareta LöfqvistVästerås SOK1:10:25+35:1927:05
10Inger LundOK Norden1:10:45+35:3927:12
Monica TörnkvistKöping-Kolsva OKej godkänd
Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsboej godkänd
Gunborg WestinLeksands OKej godkänd
Birgitta ArleboKFUM Örebro OKej start

H65

3 050 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SandhOK Roxen34:1111:12
2Olle JohanssonIFK Hedemora OK35:58+1:4711:47
3Runo JohanssonKristinehamns OK38:41+4:3012:40
4Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK42:39+8:2813:59
5Östen EklöfOK Milan45:07+10:5614:47
6Erik RundströmOK Tjärnen46:20+12:0915:11
7Ulf SvedestamEskilstuna OL46:39+12:2815:17
8Jan RehdinKöping-Kolsva OK48:24+14:1315:52
9Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK49:01+14:5016:04
10Tommy HallménVingåkers OK50:59+16:4816:42
11Ingemar GustafssonOK Tjärnen51:48+17:3716:59
12Rolf HelmerssonLindebygdens OK52:08+17:5717:05
13Arne KarlssonOK Tor52:27+18:1617:11
14Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo52:35+18:2417:14
15Karl-Robert MoqvistOK Tor53:33+19:2217:33
16Stig NordqvistVästerbergslagens OL58:00+23:4919:00
17Åke GranstamOK Tor1:02:00+27:4920:19
18Sören JohanssonOK Norden1:03:47+29:3620:54
19Göran WiigHallstahammars OK1:04:42+30:3121:12
Stig KarlssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Kennet LöfqvistVästerås SOKej godkänd
Börje GustafssonHägersta GFej godkänd
Jörgen BergströmNorbergs OKej start
Ragnar WidenbringSala OKej start

D70

1 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergLindebygdens OK31:4216:10
2Elvy WetterskoogHällefors OK39:35+7:5320:11
3Gertrud AsplundVästerås SOK56:17+24:3528:42
4Maud BengtssonSala OK1:08:57+37:1535:10
Berit LindungerHaninge SOKej godkänd
Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OKej godkänd

H70

2 510 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK28:5011:29
2Ivan AnderssonMarkbygdens OK34:13+5:2313:37
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen35:09+6:1914:00
4Lars Johansson IOK Tor37:26+8:3614:54
5Kjell MjöbergHallstahammars OK37:32+8:4214:57
6Mats ErikssonOK Norden38:55+10:0515:30
7Ove JohanssonOK Järnbärarna39:25+10:3515:42
8Torbjörn EricssonHagaby GOIF40:39+11:4916:11
9Yngve JohanssonKristinehamns OK42:16+13:2616:50
10Hjalmar NordquistOK Järnbärarna42:37+13:4716:58
11Bo NorenvikOK Tor42:51+14:0117:04
12Rune SandbergHallstahammars OK45:26+16:3618:06
13Arne GustafssonHagaby GOIF45:59+17:0918:19
14Lars-B LarssonOK Tyr47:39+18:4918:59
15Kurt ZanderVästerås SK OK48:01+19:1119:07
16Ulf BolinderVästerås SOK49:16+20:2619:37
17Tore KangasVästerås SOK49:37+20:4719:46
18Lars AhlströmVästerås SOK52:17+23:2720:49
19Janne MånssonLeksands OK55:53+27:0322:15
20Stig BengtssonMotala AIF OL56:36+27:4622:32
21Rolf WestbergSK Trim/Virsbo1:03:30+34:4025:17
22Sune AhlinKöping-Kolsva OK1:03:52+35:0225:26
Hans MårtenssonDalaportens OLej godkänd
Sune AnderssonKristinehamns OKej godkänd
Hans AnderssonVästerås SOKej start

D75

1 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berit BergqvistHallstahammars OK41:1321:21
2Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo43:29+2:1622:31
3Dagny AnderssonOK Tjärnen49:40+8:2725:44
4Gun HelmerssonLindebygdens OK59:46+18:3330:58

H75

2 510 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tord LidströmHagaby GOIF33:3613:23
2Nils GrannKristinehamns OK37:51+4:1515:04
3John VallinOK Hedströmmen39:44+6:0815:49
4Nils JohanssonOK Tjärnen45:39+12:0318:11
5Alf LundkvistOK Tor49:52+16:1619:52
6Ulf LindgrenVästerås SOK53:37+20:0121:21
7Lars SöderlundHallstahammars OK54:10+20:3421:34
8Bo LöwegrenVästerås SOK55:00+21:2421:54
9Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL56:59+23:2322:42
10Alf ErikssonOK Alferna58:39+25:0323:21
11Valter AlamaaIK Vikings OK1:01:09+27:3324:21
12Bengt SwensonSäterbygdens OK1:12:15+38:3928:47
13Lars MagnussonKristinehamns OK1:18:23+44:4731:13
14Claes SjöborgLindebygdens OK1:18:47+45:1131:23
15Lars LöthmanJärfälla OK1:19:10+45:3431:32
16Wincent LiljekvistIF Rune1:22:13+48:3732:45
17Ulf PihlbladHagaby GOIF1:32:08+58:3236:42
Sten SvenssonÄrla IFej godkänd

H80

1 960 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart ÖbergVästerås SOK38:4719:47
2Nils Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK44:55+6:0822:55
3John af SandebergEskilstuna OL1:00:09+21:2230:41
Thorwald JanssonVästerbergslagens OLej godkänd
Stig GuråsVästerås SOKej start
Lars-Erik JernströmNorbergs OKej start

H85

1 960 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tage ErikssonHallstahammars OK36:3018:37
2Ragnar WahlströmOK Kåre1:22:24+45:5442:02
Ragnar HasselquistHallstahammars OKej godkänd

Inskolning

1 920 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Axel Brobakken-GrothKFUM Örebro OKfullföljt
Kalle Brobakken-GrothKFUM Örebro OKfullföljt
Arin BärjArboga OKfullföljt
Johanna HalldinKFUM Örebro OKfullföljt
Ellen IngelströmVästerås SOKfullföljt
Isak IngelströmVästerås SOKfullföljt
Anton JonssonOK Tyrfullföljt
David KuttiHagaby GOIFfullföljt
Sara KuttiHagaby GOIFfullföljt
Stefan NoreliusNorbergs OKfullföljt
Sanna SanderOK Milanfullföljt
Linnea ZetterljungArboga OKfullföljt
Kalle ÅkermanVästerås SOKfullföljt
Klara ÅkermanVästerås SOKfullföljt

U1

2 340 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus JernströmAvesta OK35:1315:02
2Elin GustafssonOK Tor40:52+5:3917:27
3Vilgot WennblomHagaby GOIF43:12+7:5918:27
4Lina HolmqvistOK Tor46:28+11:1519:51
5Lucas AhlströmVästerås SOK48:42+13:2920:48
6Judith WennblomHagaby GOIF48:52+13:3920:52
7Sofie ThornellVästerås SOK52:42+17:2922:31
8Victor ValjusHagaby GOIF53:54+18:4123:02
9Villiam Hedberg LarssonSala OK58:20+23:0724:55
Axel KolsvikHägersta GFej godkänd

U2

2 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo SimonssonOK Tisaren30:1211:28
2Alva AngergårdHagaby GOIF32:08+1:5612:13
3Ester RehnmanVandrarringen55:37+25:2521:08
4Maja AhlströmVästerås SOK1:17:36+47:2429:30
Kristina LindgrenVästerås SOKej start

Öppen motion 1

2 630 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma SandsHagaby GOIF47:0417:53
2Anette PayerlOK Letstigen48:41+1:3718:30
3Catrine KarlssonHagaby GOIF57:13+10:0921:45
4Anders HedarEskilstuna OL1:00:30+13:2623:00
5Margareta MosslindVandrarringen1:12:03+24:5927:23
6Elisabeth SandSala OK1:21:30+34:2630:59
Samuel JonssonKristinehamns OKej start

Öppen motion 3

2 780 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Markus LivingGävle IF31:1311:13
2Karin RydingAvesta OK36:58+5:4513:17
3Per LjungströmOK Djerf42:40+11:2715:20
4Anna CarlsénHagaby GOIF47:57+16:4417:14
5Samuel ErikssonOK Letstigen51:36+20:2318:33
6Katarina LöfvenhamnOK Letstigen1:00:19+29:0621:41
7Inga-Britt MalmGarphyttans IF1:01:05+29:5221:58
8Camilla ValjusHagaby GOIF1:01:40+30:2722:10
9Christina GohdeVästerås SOK1:07:31+36:1824:17
Martin RisbergGarphyttans IFej godkänd

Öppen motion 5

3 360 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans NäslundVästerås SOK32:389:42
2Arvid LöfvenhamnOK Letstigen41:00+8:2212:12
3Tomas DömstedtOK Letstigen45:26+12:4813:31
4Agneta HasselkvistOK Milan48:42+16:0414:29
5Yngve WegeliusHagaby GOIF49:42+17:0414:47
6Niklas RisbergGarphyttans IF50:53+18:1515:08
7Jan FranssonOK Milan51:04+18:2615:11
8Torbjörn JohanssonOK Norden51:11+18:3315:13
9Victoria GustafssonOK Tor57:04+24:2616:59
10Juhani LehtoloKlubblös57:47+25:0917:11
11Peter NordströmVandrarringen59:22+26:4417:40
12Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:01:26+28:4818:17
13Ulrica VidfeltLindebygdens OK1:03:27+30:4918:53
14Nils OlssonVandrarringen1:06:59+34:2119:56
15Lisa Eriksson RehnmanVandrarringen1:07:31+34:5320:05
16Maria OhlssonHägersta GF1:13:58+41:2022:00
17Anna-Karin MouazzenOK Letstigen1:19:31+46:5323:39
18Karin HjortÄrla IF1:25:08+52:3025:20
19Helena KronholmSala OK1:25:30+52:5225:26
20Bo HedmanVandrarringen1:30:19+57:4126:52
21Anne ErikssonKFUM Örebro OK1:33:22+1:00:4427:47
22Josefin BengtssonSala OK1:37:30+1:04:5229:01
23Inger EricssonKöping-Kolsva OK1:52:46+1:20:0833:33
24Marit ÄngHagaby GOIF1:55:24+1:22:4634:20
Jan-Erik KraftHallstahammars OKej godkänd
Anders HolmqvistOK Torej godkänd
Lina MöllerArboga OKej start
Lotta Tegin FranssonOK Milanej start

Öppen motion 8

4 340 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger ÅsbergOK Hedströmmen53:1812:16
2Anders LarssonHagaby GOIF53:53+0:3512:24
3Benneth SundquistHallstahammars OK53:55+0:3712:25
4Jan HolgerssonAlmby IK57:48+4:3013:19
5Erik HåkanssonIK Uven1:02:21+9:0314:21
6Henrik OlssonOK Tor1:04:57+11:3914:57
7Stefan JeschkeOLG Ströck1:06:29+13:1115:19
8Tomas JonssonVandrarringen1:07:57+14:3915:39
9Thomas AnderssonVästerås SOK1:09:06+15:4815:55
10Thomas NyzellEskilstuna OL1:11:07+17:4916:23
11Stefan AngergårdHagaby GOIF1:12:12+18:5416:38
12Linda OhlssonKöping-Kolsva OK1:12:36+19:1816:43
13Mats GustafssonKFUM Örebro OK1:13:40+20:2216:58
14Hans WestmanVästerås SOK1:13:45+20:2716:59
15Esko StadigSK Trim/Virsbo1:39:02+45:4422:49
16Sandrina IllesOLG Ströck2:05:24+1:12:0628:53
17Gert LindeusAlmby IK2:22:23+1:29:0532:48
Per-Anders BlomZinkgruvanej godkänd
Ronny AnderssonIF Runeej godkänd
Elisabeth WestmanVästerås SOKej godkänd
Joakim TörnrosTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Arvid RinaldoVästerås SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser